ESBJ ERC KUNSTCIRKEL 755. Bentemarie Kieldbak GENERALFORSAMLING OC AUKTION TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO2
ESBJERC KUNSTCIRKET GENERALFORSAMLING OG AUKTION 26. FEERUAR 2002 Kr.19.30 FOTGEN DE KUNSTVARKER BORTAUKTIONERES: 751. ERLINC JORCENSEN (fodt 1941 ) Bercy, Mondrian i Paris, akryl pi larred, j 996.100 x 100 Erling Jorgensen er fodt i Kolding, hvor han stadig bor og har atelier. Han er autodidakt. Han havde sin debut pi Kunstnernes Efterirsudstilling i 1961. Han forste varker var figurative, men efterhinden forsvandt figurerne indtil kun rummet og dets stemning var tilbage. Inspirationen til de lange serier af malerier, tegninger og raderinger f6rhan ofie i en vejrbidt mur, et fronnet stykke tra eller i vid asfalt. om serien "Mondrian Paris" siger Erling Jorgensen bl.a.: I det gri gercy stdr Mondrian og maler. Pane firkanter. Mathieu le Beatnik kommer forbi pd cyke! og bb6r en spand rod maling og Piet Mondrian smider med firkanterne. Nu vil Chabaud ogsa vare med. senere kommer en graffitimaler forbi. Men der er ogsd andre historier. Paris. Amsterdam. Mine egne gamle bilteder... Kobspris: 7.500 kr. Til (r', t,. sotgt ror, 6?if0 752. ERIK ORTVAD (fodt 1917) Oliekridt (2 rammer),.1998 37 x44 Erik ortvad er en af de fa endnu tilbagevarende modernister, der slog igennem far 2.Yerdenskrig. som fetter tir Richard Mortensen kom hin tidligt ind i kredsen omkring kunstner-sammensrutningen linien i
752. Erik Orlvad 757. Peter Carlsen
trediverne. Efter krigen var han med icobra-bevagelsen, men blev som maler ncsten glemt i de ar, hvor han under pseudonymet Enrico ernerede sig som satirisk tegner. siden genoptog han maleriet. Det forte til en rekke museumsudstillinger, bl.a. i Esbjerg Kunstmuseum. I Kunstcirklen har vi gennem 6rene haft mange af hans tegninger, kabt direkte hos kunstneren, der ien irrakke har levet i Sverige. Kobspris: 3560 kr. sotgtto,, 7? // fzzr-/,1 l/rlrr t*, 753. PETER BRANDES (fodt 1944): Litografi, '1995 100 x 69 Peter Brandes er maler, billedhugger, grafiker og fotograf. Fra begyndelsen af halvfemserne kan hanfoje keramiker til pi sit visitkort. I alt delte er nan autod idakt. Han begyndte i en ekspressionistisk stil, men gled efterhinden over ien Efter at have sllet sig ned i Frankrig, hvor han, som Paul Cdzanne brugte som motiv i mange af han den ekspressive linie. Som keramiker har han forbloffet omverdenen med dekorerede krukker af enorme dimensioner. 1992-93 fardiggjorde han de nasten 5 meter hoje Maja og lsak. Kobspris: 1 688 kr. ril: Stn <hz{r,orrrror, /fl / / 754. CLAUS CARSTENSEN (fodt 1957) Akvarel, 1994 84x66
753. Peter Brandes 76O. Bjorn Norgaard
Claus Carstensen er en af vore mange skrivende malere. Hans interesse for moderne sprogvidenskab og litteraturteori er et barende element i hans vaerker fra begyndelsen af firserne, hvor han var en af de mest fremtradende figurer blandt De nye vilde. Han fik sin uddannelse pl Kunstakademiet, hvor han gik hos Sven Dalsgaard, Robert Jacobsen og Hein Heinsen. Cennembrudsudstillingen blev for ham Kniven pd hovedet i 1982. Han har siden arbejdet med digte, musik, film, video, installationer og kunstteoretiske skrifter. 1993 blev han udnavnt til professor ved Kunstakademiet i Kobenhavn. Kdbspris: 5.400 kr. Cs sotgttor:1222 755. BENTEMARIE KJELDBAK (fodt 1952) Confrontation, akryl p6 larred, 1999 95x95 Bentemarie Kjeldbak markerede sig i sidste harvdel af firserne med sine spontane, men uhyre sikre tegninger. Hun adskiller sig fra De vilde meo spontant skildrede virkelighedsstudier, der ofte tager udgangspunkt i enkle hverd agssce neri er. Hendes motivverden er praget af lange ophold i Spanien med et mylder af tyrefagterscener, f lamenco-dansere og syd landske torvescener. Confrontation er et ud af en stor serie malerier udstillet i calleri Asbck i 1999. Udstillingens titel var Confrontationes Berlin-Madrid. Kobspris: 7.500 kr.,"rrrr"r, 9fr I 756. JENS BIRKEMOSE (fodt 1943)
Litografi, 1995 100 x 69 Jens Birkemose studerede farst klaver, komposition og musikteori pi Musikkonservatoriet i Kobenhavn. PA billedkunstens omride har han haft spredte studier ved Academie des Beaux-Arts, Paris, Kunstakademiet i Kobenhavn samt Atelier 17, Paris. Hans produktion lader sig dele op i dels en raekke smi boger med et rigt og frit associerende billedsprog af tekst, fotografier og tegninger og dels en malerisk udfoldelse i stort format. Birkemose har interesseret sig for tilfaldighedsprincippet: Arbejdet opstir ikke ud fra en p6 forhind lagt plan, men tager form i en dynamisk og uforudsigelig proces. Kobspris: 1.688 kr. Solgt for Til: 757. PETER CARLSEN (fodt 1955 ) Selvportrat, olie pi larred, 1997 56x49 Peter Carlsen er uddannet pi Kunstakademiet i Kobenhavn under sven erlz og Hein Heinsen. Han var ogs6 en af de unge lsen af firserne fik et kunstnerisk gennembrud pl pa hovedet i 1982. Han har arbejdet konsekvent med at modstille banale hverdagsemner som kitsch og pornografi i et krassisk kunstnerisk nedie. Han behersker maleri, grafik og keramik med stor teknisk kunnen, der st6r som kontrast til det 6benlyst banale indhold. Han har lavet en lang rakke selvportratter, bl.a. skildret som tegneseriefiguren Villy.. r Kobspris: 5.505 x J)az /4rl'<z_r,"_ Sotg t ror,fu/1/_
758. CLAUS FISKER-ANDERSEN (fodt 1952) Uden titel, bronze, ca. 1999 9x11x10..t. Kobspris: 2.500 kr. 759. IBEN WEST (fodt 1967) Maleri, olie pi larred, 1998 85x85 lben West er uddannet pa Kunsthindvarkerskoren i Kolding. Hendes billeder "ligner", men er ikke fotografiske gengiverser. Hun-arbejder med konfrontationen mellem det 3-dimensionale motiv og det 2-dimensionale la'ed, og frembringer pi denne made spandende og utraditionelle malerier. De ofte dramatiske beskaringer og usadvailige synsvinkler forstarker indtrykket. Kobspris: 4.500 kr. SoEtforrruLL : rir: Dz." /4nZ<z-.r, 760. BJORN NORCAARD (fsdt 1947) Litografi, 1995 70 x 100
Kobspris: 1.688 kr.,trrrrr,?.// [ - 761. TONNINC RASMUSSEN (fodt j936) Fuglelandskab,'gouache, 1 998 65x55 Hans enkle former er velegnede til store kunstneriske udsmykninger, oer kulminerede -m-ed Brondby-suiten, fire 'r5-etagers gavle i det socije bol igbygge'ri'ni,jarasparten i Brand by. Kobspris: Tit: 5.000 kr. for 762 INGE LISE WESTMANN (fodt j945)
756. Jens Birkemose 751. Erling Jorgensen
Tang, akryl pl lerred, 1999 65x65 Kobspris: 5.000 kr. Solgt for: ltt Arets gevinst er et litografi af Bjarne W. Troelstrup. De sidste fem 6rs vindere var: 1997 Smidt Kristensen (1 1).1998 Poulsen (17) 1 999 SjorupA/illemoes (1 6) 2000 Svanholt (24) 2001 Broch (14)
/
ESBJERG KUNSTCIRKEL MEDLEMSLISTE 2OO2 l. Anne Marie Dresing Vibevenget 7 6710 EsbjergV 2. Bente @rnskov Pedersen og Ssren Pedersen Skyttevenget ll 6710 EsbjergV 3. Egon Moller Jepsen Ruth Pedersen Sylvestervej 64 6710 Esbjerg V 4. Rina og Harald Stougaard Kirkegade 176 6700 Esbjerg 5. Kirsten H. og Helmer M. Jensen Svalevenget I 6710 Esbjerg V 6. Lise og Hans Richardsen Hjerting Strandvej 67 6710 Esbjerg V 7. Tove og Peter Schmitz Nygirdsvej 93 6700 Esbjerg 8. Lone og Frederik Gislinge Ostervinge 28 6700 Esbjerg Wibeke og Benny Jorgensen Bakkevenget 6 6710 Esbjerg V 10. Lise og Asger Juul Stellas All 8 6715 EsbjergN I l. Anni og Ove Smidt Kristensen Vestervangen 73 6715 EsbjergN 12. Inger og Ole Gram Lodsvenget I 6710 Esbjerg V 13. Helga og Frank Madsen Rlttervenget 8 6710 EsbjergV 14. Elisabeth og Jorgen Broch Havbakken 90 6710 Esbjerg V 15. Ivlarianne og Poul la Cour Lodsvenget 25 6710 Esbjerg V 16. Ulla Sjorup Anders Villemoes Skjoldsgade 56 6700 Esbjerg I 7. Karen og Tage Poulsen @lufvad Kro @lufvad Hovedvej 85 6715 EsbjergN 18. Bente Norgaard Lauridsen Skipperveenget 52 6710 EsbjergV 19. Hanne og Hans Erik Laustsen Granvangen 7 6715 EsbjergN 20. Liselotte Mouridsen Poul Svanholm Birkedalsall6 5c 6700 Esbjerg 21. Aase og Dan Madsen Fynevangen I 2 6715 EsbjergN 22. Birgit og OIe Troelsen Skippervenget 64 6710 EsbjergV 23. Annie og Truels Varming Lerhojs A116 l0 6715 EsbjergN 24. lnge og Hans Jorgen Svanholt Ostervinge 4 6700 Esbjerg
761 Tonning Rasmussen 762. lnge Lise Westmann ESBJ ERC KUNSTCIRKEL