NORDIC DESIGN. International auction 850

Download "NORDIC DESIGN. International auction 850"

1 NORDIC DESIGN International auction 850

2 NORDIC DESIGN International auction 850 AUCTION September 2014 PREVIEW Thursday 11 September 3 pm - 6 pm Friday 12 September 11 am - 5 pm Saturday 13 September 11 am - 4 pm Sunday 14 September 11 am - 4 pm Monday 15 September 11 am - 5 pm or by appointment Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax info@bruun-rasmussen.dk bruun-rasmussen.com

3 Lot 1133

4 DAYS OF SALE FINE ART + ANTIQUES Tuesday 16 September 4 pm Paintings and drawings Wednesday 17 September 3 pm Furniture, clocks and bronzes Silver and ceramics Oriental carpets Thursday 18 September 2 pm Weapons and sporting guns pm Jewellery Wristwatches and Hermès handbags MODERN ART Tuesday 23 September 4 pm Modern paintings and sculptures Wednesday 24 September 3 pm Modern paintings and sculptures Prints NORDIC DESIGN Wednesday 24 September 5.30 pm Silver and decorative art Thursday 25 September 4 pm Furniture and lamps DEADLINE FOR CLAIMING ITEMS: 8 OCTOBER Items bought at Auction 850 must be paid no later than eight days from the date of the invoice and claimed on Bredgade 33 by Wednesday 8 October at the latest. Otherwise, they will be moved to Bruun Rasmussen s storage facility at Baltikavej 10 in Copenhagen at the buyer s expense and risk. This transportation will cost DKK 100 per item VAT included, and storage will cost DKK 100 per item per week VAT included.

5

6 NORDIC DESIGN International auktion 850 AUKTION september 2014 EFTERSYN Torsdag 11. september kl Fredag 12. september kl Lørdag 13. september kl Søndag 14. september kl Mandag 15. september kl Danske katalogtekster kan ses på bruun-rasmussen.dk Bredgade København K Tel Fax info@bruun-rasmussen.dk bruun-rasmussen.dk

7 Lot 1092

8 AUKTIONSKALENDER FINE ART + ANTIQUES Tirsdag Onsdag 16. september kl. 16 Malerier og tegninger september kl. 15 Møbler, ure og bronzer Sølv og keramik Orientalske tæpper Torsdag 18. september kl. 14 Våben kl. 16 Smykker Armbåndsure og Hermès tasker MODERN ART Tirsdag 23. september kl. 16 Moderne malerier og skulpturer Onsdag 24. september kl. 15 Moderne malerier og skulpturer Grafik NORDIC DESIGN Onsdag 24. september kl Sølv og kunsthåndværk Torsdag 25. september kl. 16 Møbler og belysning SIDSTE FRIST FOR AFHENTNING: ONSDAG DEN 8. OKTOBER Effekter købt på auktion 850 skal være betalt senest 8 dage efter fakturadatoen og afhentet i Bredgade 33 senest onsdag den 8. oktober. I modsat fald bliver de transporteret til Bruun Rasmussens lager på Baltikavej 10 i Københavns Nordhavn for købers regning og risiko. Transporten koster 100 kr. pr. effekt inkl. moms, og opbevaringen koster 100 kr. pr. effekt pr. påbegyndt uge inkl. moms.

9 Program for åbningen af eftersynet Torsdag 11. september, kl Auktionssalen, Bredgade 33, København Foredrag Mads Øvlisen Indfaldsvinkler til samtidskunst Nadia Lassen Arkitektbrødrene Mogens og Flemming Lassen Birte Stokholm og Charlotte Hviid Jubilæumsreception Jesper Bruun Rasmussen hylder jubilarerne

10 Programme for the opening of the preview Thursday 11 September, 3 pm 6 pm Saleroom, Bredgade 33, Copenhagen 3.30 pm Lectures Mads Øvlisen Different perspectives on contemporary art Nadia Lassen Architects and brothers Mogens and Flemming Lassen 5 pm Birte Stokholm and Charlotte Hviid 30 th Anniversary Reception 5.30 pm Congratulations Jesper Bruun Rasmussen

11 Drengestreger og tidlig dansk design I ly af natten steg tre drenge op i et damplokomotiv og bugserede det til Nærum nord for København. Næste morgen troppede de vanlige passagerer op på stationen, men kom til at vente forgæves på deres tog. Politiet fandt synderne på Nærum Kostskole og manede deres barnlige eufori over nattens bedrifter til jorden med en kraftig irettesættelse. De tre kammerater var brødrene Flemming og Mogens Lassen samt Arne Jacobsen, der allerede fra drengeårene forstod at sætte sporet og senere i livet kom til at stå i spidsen for dansk arkitektur og design. Flemming Lassen og Arne Jacobsen indledte et parløb og tegnede flere prisvindende projekter sammen heriblandt Fremtidens Bolig og Søllerød Rådhus (i dag Rudersdal Rådhus). På designauktionen stiller vi skarpt på den tidlige danske modernisme i erne med en række af de tre arkitekters arbejder. Højdepunktet er uden sammenligning Flemming Lassens skulpturelle lænestol fra 1938, der blev udført af snedkermester Jacob Kjær. Den blev vist på Snedkerlaugets Udstilling, men var med sit åbne ryglæn for avanceret til samtidens smag og blev ikke sat i produktion. Der er derfor tale om et unikaeksemplar, som Flemming Lassen har haft stående i sit private hjem, og med en vurdering på op mod 1 mio. kr. kunne den gå hen og blive Danmarks dyreste stol. Husaren og Den trætte mand tegnede han i 1935, og disse ikoniske lænestole er også med på auktionen (Kat.nr. 1064, 1063 og 1060). I modsætning til de to andre fra trekløveret gik Mogens Lassen solo som arkitekt. Under et ophold i Paris i årene stiftede han bekendtskab med arbejder af en af modernismens centrale skikkelser, nemlig Le Corbusier. Disse impulser anvendte han i sit primære kald som bygningsarkitekt, men de fandt også vej til hans møbelformgivning. Det ses i det udbudte unikaspisebord, som var med på verdensudstillingen i Paris i 1937 og stammer fra hans private hjem. Mogens Lassen rettede også sin opmærksomhed mod fortidens ægyptiske møbelkunst, og denne inspirationskilde kan tydeligt aflæses i hans møbler med foldestel, f.eks. auktionens bakkebord fra 1942 (Kat.nr og 1073). På eftersynets åbningsdag torsdag den 11. september kommer Mogens Lassens oldebarn Nadia Lassen og fortæller om de to arkitektbrødre. Se program s. 8. Arne Jacobsen var den af dem, der mest radikalt orienterede sig mod den internationale modernismes paroler om funktion og masseproduktion. Hans storhedstid var i 1950 erne, men udover kendte klassikere fra denne periode, byder auktionen også på nogle af hans tidlige møbler og lamper. Det gælder bl.a. to stole af formbøjet bambus fra 1937, hvis krumme form dannede kimen til hans senere så berømte skalstole. De to standerlamper formgav Arne Jacobsen allerede i 1929, og de hører dermed til blandt hans allertidligste realiserede arbejder (Kat.nr og 1091). Den stort set jævnaldrene arkitekt Poul Henningsen satte for alvor dagsordenen, når det gjaldt belysning. Umiddelbart efter at han i 1925 var blevet tildelt en guldmedalje på verdensudstillingen for den såkaldte Pariserlampe formgav han ud fra samme lysprincip den sjældne kobberpendel til den forgangne legendariske restaurant A Porta på Kongens Nytorv i København. PH s virtuose talent står også lysende klart med mange andre af hans lamper på auktionen, der bl.a. tæller den to år senere PH-5/3, også kaldet Millionærbordlampen (Kat.nr og 1138). Jesper Bruun Rasmussen

12 Pranks and Early Danish Design Under the cover of darkness, three boys climbed unto a steam locomotive and manoeuvred it to Nærum north of Copenhagen. The next morning, the usual passengers turned up at the station, but were left waiting in vain for their train. The police found the culprits at their boarding school in Nærum and were able to completely dispel, with a severe reprimand, their childish excitement following their achievements of the previous night. The three friends were the brothers Flemming and Mogens Lassen and Arne Jacobsen. Already from a very young age, they knew how to make a mark and later in life were at the forefront of Danish architecture and design. Flemming Lassen and Arne Jacobsen entered into a partnership and designed several award-winning projects together including the House of the Future and Søllerød Town Hall (today Rudersdal Town Hall). At the design auction, we will be focusing our attention on early Danish modernism from the s with a number of works by the three architects. The highlight is without comparison Flemming Lassen s sculptural easy chair from 1938 made by cabinetmaker Jacob Kjær. It was shown at the Carpenters Association Exhibition, but with its split backrest it was too advanced for contemporary preferences and was not put into production. We are therefore talking about a unique specimen, one that Flemming Lassen kept in his home, and with an estimate of up to 1 million Danish kroner it could become Denmark s most expensive chair. In 1935, he designed The Hussar and The Tired Man, and these iconic easy chairs are also to be found at the upcoming auction (Lot No. 1064, 1063 and 1060). Contrary to the other two, Mogens Lassen went solo. During a stay in Paris in , he became familiar with the works of one of the leading figures of modernism, Le Corbusier. He used this inspiration for his primary calling as architect, but it also made its way into his furniture designs. This is evident in the unique dining table on offer, which was shown at the World Exhibition in Paris in 1937 and has been a part of the architect s private interior. Mogens Lassen also turned his attention to Egyptian cabinetmaking of the past, and this source of inspiration is seen in his furniture designs made with foldable frames, for instance the tray table up for auction from 1942 (Lot No and 1073). At the opening of the preview on Thursday 11 September, Nadia Lassen, the great-grandchild of Mogens Lassen, will give a talk on the two architect brothers, see programme p. 9. To a much larger extent than the other two, Arne Jacobsen followed the maxims of international modernism on function and mass production. Jacobsen s heyday was in the 1950 s, but besides famous classics from this period, the auction also offers some of his early furniture and lamps. For example two chairs made out of bent bamboo from 1937 with a curved shape, which laid the foundation for his later very famous shell chairs. The two standard lamps were designed by Jacobsen already in 1929 making them part of his earliest pieces of realised work. (Lot No and 1091). Their peer, architect Poul Henningsen, truly set the agenda when it came to lighting. Immediately after the World Exhibition in 1925, where he was awarded the Gold Medal for the so-called Paris Lamp, he created the rare copper pendant based on the same lighting principles for the legendary restaurant that was A Porta on Kongens Nytorv in Copenhagen. PH s virtuoso talent also shines brightly at the auction by means of his many other lamps including PH-5/3, also called The Millionaire Lamp (Lot No and 1138). Jesper Bruun Rasmussen

13 SPECIALISTS IN MODERN ART AND DESIGN Paintings, sculptures and prints Niels Raben Paintings, sculptures and prints Niels Boe Hauggaard Paintings and design Peter Beck Aarhus Paintings, sculptures and prints Annemette Müller Fokdal Paintings and design Frederik Bruun Rasmussen Design Peter Kjelgaard Design Ole Ravn Design Amalie Hansen Design Anna B. Widenborg Design Peter Tholstrup Aarhus Silver and public relations Alexa Bruun Rasmussen P JEUDAN PARKERING AT DR. TVÆRGADE OFFERS BRUUN RASMUSSEN CLIENTS A 50% PARKING DISCOUNT. FURTHER INFORMATION AVAILABLE AT THE FRONT DESK DURING THE PREVIEW AND AUCTION.

14 SILVER Wednesday 24 September 5.30 pm Lot Lot 950

15 928 GEORG JENSEN b. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935 Sterling silver table flag pole. Round base enchased with three-sided adornment in the shape of shells and stylized ornamentation. Georg Jensen Design no Weight 797 gr. H. 54 gr. DKK 15,000-20,000 / 2,000-2, GEORG JENSEN b. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935 Hammered sterling silver kettle, enchased with stylized ornamentation. Handle, stand and feet of carved ebony. Georg Jensen Design no Total weight 1854 gr. H. incl. handle 31,5 cm. Literature: Janet Drucker: "Georg Jensen - A Tradition of Splendid Silver", ill. p Literature: David A. Taylor, Jason W. Laskey: "Georg Jensen Holloware - The Silver Fund Collection", ill. p. 49. DKK 60,000 / 8, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

16 929 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

17 JOHAN ROHDE b. Randers 1856, d. Hellerup 1935 "Acanthus". Sterling silver cutlery. Georg Jensen after Weight excluding pieces with steel 3348 gr. (100) Consisting of: 12 dinner knives with long handle 12 dinner forks 8 dinner spoons 12 luncheon forks 12 dessert spoons 14 pastry forks 14 coffee spoons 6 medium cold cuts forks 1 small server 1 medium serving spoon with steel 2 small serving spoons 2 medium serving spoons 1 large serving spoon 1 vegetable fork 1 steak fork 1 sauce ladle DKK 30,000 / 4, JOHAN ROHDE b. Randers 1856, d. Hellerup 1935 "Acorn". Sterling silver cutlery. Georg Jensen and after Weight excluding pieces with steel 4430 gr. (148) Consisting of: 8 fish knives 8 fish forks 4 lobster forks 9 dinner knives with short handle 1 dinner knife with long handle 8 dinner forks 7 luncheon knives with short handle 8 luncheon forks 8 dessert spoons 6 soup spoons 16 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

18 931 8 large tea spoons 8 tea spoons 6 mocha spoons 6 ice tea spoons 8 butter knives 4 fruit spoons 6 fruit knives 4 egg spoons 4 long cold cuts forks 2 short bottle openers 1 tomato knife 2 cocktail pick 1 cheese knife 1 cheese plane 1 short cold cuts fork 1 large salad set with steel 1 medium salad set with steel 1 small salad set with steel 1 sardine fork 1 herring fork 1 nut cracker 1 orange knife 2 marmelade spoons 2 potato spoons 2 steak forks 1 sauce ladle 1 vegetable spoon 1 vegetable fork 1 canapé server 1 server 1 salt spoon DKK 30,000-40,000 / 4,000-5,350 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

19 932 THORVALD BINDESBØLL b. Copenhagen 1846, d. s.p A round silver bowl, sides enchased with stylized ornamentation. Stamped monogram TB. Made and stamped by Holger Kyster. Bottom side with engraving dated Weight 791 gr. H. 7 cm. Diam. 22 cm. DKK 60,000 / 8, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

20 933 THORVALD BINDESBØLL b. Copenhagen 1846, d. s.p A pair of hammered sterling silver bowls enchased with stylized art nouveau patterns. Signed monogram. Made and stamped by A. Michelsen anno Total weight 694 gr. H. 10,5 cm. (2) DKK 125,000 / 16, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

21 JOHAN ROHDE b. Randers 1856, d. Hellerup 1935 "Acorn". Sterling silver cutlery set in a matching Georg Jensen mahogany cutlery box. Georg Jensen and after Weight excluding pieces with steel 3965 gr. (128) Consisting of: 12 dinner knives 12 dinner forks 12 dinner spoons 12 luncheon knives 12 luncheon forks 12 dessert spoons 12 pastry forks 12 tea spoons 12 mocha spoons 2 marmelade spoons 6 cold cuts forks 1 cheese spoon 1 ice cream spoon 1 pie server 1 small serving spoon 1 canapé server 1 pie knife 2 potato spoons 1 short bottle opener 1 cork screw 1 sauce ladle 1 steak fork DKK 50,000 / 6, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

22 GEORG JENSEN b. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935 A large hammered sterling silver centrepiece. Coiled stem enchased with grapes in relief. Georg Jensen after With date letter D11=2002. Design no. 264 A. Weight 1319 gr. H. 27,5 cm. DKK 50,000-75,000 / 6,700-10,000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

23 JOHAN ROHDE b. Randers 1856, d. Hellerup 1935 "Acorn". Sterling silver cutlery. Georg Jensen Weight excluding pieces with steel 4560 gr. (136) Consisting of: 5 dinner knives with short handle 7 large dinner knives with short handle 5 dinner forks 7 large dinner forks 5 dinner spoons 7 large dinner spoons 12 luncheon knives with short handle 12 luncheon forks 12 dessert spoons 1 compote spoon 1 grape scissors 12 coffee spoons 12 mocha spoons 6 tea spoons 4 butter knives 6 oyster forks 6 lobster forks 1 small salad set with steel 1 fried egg server 2 long cold cuts forks 1 pie server with steel 1 short bottle opener 1 long bottle opener 2 potato spoons 1 large vegetable spoon 1 large vegetable fork 1 medium vegetable spoon 1 medium vegetable fork 2 sauce ladles 1 steak fork DKK 35,000-40,000 / 4,700-5, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

24 GEORG JENSEN b. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935 Hammered sterling silver gravy boat and ladle. Curving handles enchased with leaves. Georg Jensen Design no. 177 and 141. Total weight 430 gr. Sauce boat: H. 12,4 cm. Sauce ladle: L. 20,2 cm. (2) Literature: David A. Taylor, Jason W. Laskey: "Georg Jensen Holloware - The Silver Fund Collection", ill. p. 95. DKK 25,000 / 3, EVALD NIELSEN b. 1879, d Hammered silver coffee and tea set. Consisting of coffeepot, teapot, creamer and sugar bowl. Lids enchased with stylized top, handles with bone pieces. Made and stamped by Evald Nielsen anno 1937, teapot with faint date letter. Total weight 1939 gr. H. 8, cm. (4) DKK 20,000 / 2, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

25 939 GEORG JENSEN b. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935 A hammered sterling silver water pitcher. Handle of carved ebony. Georg Jensen anno Design no. 5. Weight 591 gr. H. 22,4 cm. Literature: David A. Taylor, Jason W. Laskey: "Georg Jensen Holloware - The Silver Fund Collection", ill. p. 52. DKK 20,000 / 2, JOHAN ROHDE b. Randers 1856, d. Hellerup 1935 "Acorn". Sterling silver cutlery. Georg Jensen after Weight excluding pieces with steel 2928 gr. (102) Consisting of: 12 dinner knives with long handle 12 dinner forks 12 dinner spoons 12 luncheon knives with long handle 12 luncheon forks 12 dessert forks 12 tea spoons 12 large tea spoons 2 compote spoons 2 cold cuts forks 2 sauce ladles DKK 45,000 / 6, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

26 GEORG JENSEN b. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935 "Blossom". A rectangular, hammered sterling silver tray. Georg Jensen Design no. 2B. Weight 968 gr. H. 1,3 cm. W. 28,3 cm. L. 35,3 cm. DKK 15,000-20,000 / 2,000-2,700 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

27 942 CD KARL GUSTAV HANSEN b. Kolding 1914, d A hammered sterling silver bowl. Enchased with two stylized, circular handles. Made and stamped by Hans Hansen anno Weight 791 gr. Designed H. 12,6 cm. L. 27,5 cm. Literature: Jörg Schwandt: "Karl Gustav Hansen Sølv/ Silber ", Museet på Koldinghus, model ill. p. 115 with model no DKK 20,000-25,000 / 2,700-3, OSCAR GUNDELACH-PETERSEN b. Odense 1886, d. Kongens Lyngby 1960 "Parallel". Sterling silver cutlery. Georg Jensen after Weight excluding pieces with steel 4617 gr. (122) Consisting of: 12 fish knives 12 fish forks 12 shrimp cocktail forks 12 dinner forks 12 dinner knives with long handle 1 large dinner knife with short handle 12 bouillon spoons 12 butter knives 12 pastry forks 12 large tea spoons 12 coffee spoons 1 salad set DKK 50,000 / 6, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

28 OSCAR GUNDELACH-PETERSEN b. Odense 1886, d. Kongens Lyngby 1960 A circular, hammered sterling silver dish. Georg Jensen Design no. 519 A. Weight 1175 gr. Diam. 37 cm. Literature: David A. Taylor, Jason W. Laskey: "Georg Jensen Holloware - The Silver Fund Collection", ill. p DKK 15,000-18,000 / 2,000-2,400 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

29 SVEND WEIHRAUCH b. Viborg 1899, d. Aarhus 1962 Sterling silver sauce boat with matching sauce ladle. Handles and sauce boat s base rim with black ebonite. Made and stamped by Frantz Hingelberg, Aarhus circa Total weight 447 gr. Sauce boat: H. 12 cm. L. 18,5 cm. Sauce ladle: L. 17,5 cm. (2) DKK 8,000 / 1, SVEND WEIHRAUCH b. Viborg 1899, d. Aarhus 1962 Sterling silver cocktail shaker, gilded on inside. Made and stamped by Frantz Hingelberg, Aarhus anno Weight 711 gr. H. 19,5 cm. DKK 20,000 / 2, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

30 SIGVARD BERNADOTTE b. 1907, d "Bernadotte". Sterling silver cutlery. Georg Jensen after Weight excluding pieces with steel 7344 gr. (182) Consisting of: 11 fish knives 12 fish forks 4 lobster forks 12 dinner knives with long handle 2 dinner knives with short handle 12 dinner forks 12 dinner spoons 11 luncheon knives 12 luncheon forks 12 dessert spoons 12 bouillon spoons 14 pastry forks 23 coffee spoons 7 ice tea spoons 1 butter knife 2 sugar spoons 2 compote spoons 1 short cold cuts fork 1 medium cold cuts fork 2 long cold cuts forks 2 small serving spoons 2 potato spoons 1 bottle opener 1 herring fork 1 mustard spoon 1 nut cracker 1 server with steel 1 pie knife 2 salt spoons 2 sauce ladles 2 steak forks 1 fish serving set DKK 60,000 / 8,050 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

31 HARALD NIELSEN b. Baarse 1892, d A pair of sterling silver candlesticks on angular base. Georg Jensen Design no. 691 B. Total weight 810 gr. H. 11 cm. (2) DKK 25,000-30,000 / 3,350-4, HARALD NIELSEN b. Baarse 1892, d "Pyramid". Sterling silver cutlery. Georg Jensen and after Weight excluding pieces with steel 2396 gr. (70) Consisting of: 12 dinner knives 12 dinner forks 12 dinner spoons 8 dessert spoons 12 pastry forks 12 coffee spoons 2 cold cuts forks DKK 25,000-30,000 / 3,350-4, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

32 SIGVARD BERNADOTTE b. 1907, d "Bernadotte". A large sterling silver cutlery set. Georg Jensen and after Weight excluding pieces with steel 9503 gr. (252) Consisting of: 18 fish knives 18 fish forks 18 lobster forks 18 dinner knives with long handle 18 dinner forks 18 dinner spoons 18 luncheon knives with long handle 18 luncheon forks 18 dessert spoons 18 pastry forks 18 fruit knives 18 tea spoons 1 sugar spoon 1 soup ladle 2 butter knives 2 pie knives 2 servers 1 fried egg server 2 potato spoons 2 large serving spoons 2 small serving spoons 2 medium salad sets with steel 4 marmelade spoons 6 long cold cuts forks 2 short bottle openers 2 herring forks 2 sauce ladles 1 fish serving set 2 steak forks DKK 115,000 / 15,500 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

33 Per Sax Møller Per Sax Møller stands as one of the greatest Danish silversmiths of the 20th century, and throughout the years Bruun Rasmussen has been able to offer at auction a number of his works. Per Sax Møller s work include hollowware, silver jewellery, brass and enamel works. We now have the honour of offering a small but fine and representative collection of twelve of Per Sax Møller s hollowware works, which have been part of a Danish private collection since they were acquired between (Lot No. 951 and 962). In 2008, Per Sax Møller received the Karl Gustav Hansen Award as Silversmith of the Year, and in that connection several of the works now up for auction were shown at the retrospective exhibition at the Museum of Koldinghus CD PER SAX MØLLER b. Tilkøb 1950 A sculptural sterling silver water pitcher. Signed Per Sax Møller 2004 and stamped Per Sax Møller, Copenhagen. Weight 654 gr. Unique. H. 18,3 cm. Exhibited: "Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008"/"Per Sax Møller - Silversmith of the Year 2008", Museet på Koldinghus. Illustrated in exhibition catalogue p. 16. DKK 25,000 / 3, CD PER SAX MØLLER b. Tilkøb 1950 Sterling silver milk pitcher. Signed Per Sax Møller 2004 and stamped Per Sax Møller, Copenhagen. Weight 502 gr. Unique. H. 14,2 cm. DKK 15,000 / 2, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

34 953 CD PER SAX MØLLER b. Tilkøb 1950 A sculptural sterling silver wine pitcher with curving handle. Signed Per Sax Møller 2006 and stamped Per Sax Møller, Copenhagen. Weight 718 gr. Unique. H. 16,2 cm. Exhibited: Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008 / Per Sax Møller - Silversmith of the Year 2008, Museet på Koldinghus. Illustrated in exhibition catalogue p. 10. DKK 20,000 / 2, CD PER SAX MØLLER b. Tilkøb 1950 A small circular sterling silver lid box, lid decorated with enamel motifs in orange, blue, black, red, green and yellow. Signed Per Sax Møller 2003 and stamped Per Sax Møller, Copenhagen. Weight 175 gr. H. 2,5 cm. Diam. 6,8 cm. Exhibited: Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008 / Per Sax Møller - Silversmith of the Year 2008, Museet på Koldinghus. Illustrated in exhibition catalogue p. 26. DKK 4,000 / CD PER SAX MØLLER b. Tilkøb 1950 A small oval sterling silver lid box, lid decorated with enamel motifs in orange, blue, black, red, green and yellow. Signed Per Sax Møller 2003 and stamped Per Sax Møller, Copenhagen. Weight 150 gr. H. 3 cm. W. 4,5 cm. L. 8 cm. Exhibited: "Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008"/"Per Sax Møller - Silversmith of the Year 2008", Museet på Koldinghus. Illustrated in exhibition catalogue p. 26. DKK 4,000 / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

35 CD PER SAX MØLLER b. Tilkøb 1950 Sculptural, hammered sterling silver vase mounted on three oval shaped legs. Signed Per Sax Møller -99 and stamped Per Sax Møller, Copenhagen. Weight 910 gr. Unique. H. 31,5 cm. Exhibited: "Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008"/"Per Sax Møller - Silversmith of the Year 2008", Museet på Koldinghus. Illustrated in exhibition catalogue p. 21. DKK 25,000 / 3, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

36 957 CD PER SAX MØLLER b. Tilkøb 1950 A sculptural, hammered sterling silver vase mounted on three oval shaped legs. Signed Per Sax Møller -99 and stamped Per Sax Møller Copenhagen. Weight 838 gr. Unique. H. 31 cm. Exhibited: "Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008"/"Per Sax Møller - Silversmith of the Year 2008", Museet på Koldinghus. Illustrated in exhibition catalogue p. 21. DKK 25,000 / 3, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

37 958 CD PER SAX MØLLER b. Tilkøb 1950 A pair of sterling silver candlesticks. Top decorated with blue enamel. Signed Per Sax Møller -07 and stamped Per Sax Møller, Copenhagen. Total weight 848 gr. Unique. H. 12,7 cm. (2) Exhibited: "Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008"/"Per Sax Møller - Silversmith of the Year 2008", Museet på Koldinghus. Illustrated in exhibition catalogue p. 32. DKK 10,000 / 1, CD PER SAX MØLLER b. Tilkøb 1950 A four sided sterling silver bowl. Inside decorated with blue enamel. Signed Per Sax Møller -79 and stamped Sax. Weight 579 gr. Unique. H. 4,8 cm. W. 18,5 cm. L. 18,2 cm. Exhibited: "Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008"/"Per Sax Møller - Silversmith of the Year 2008", Museet på Koldinghus. Illustrated in exhibition catalogue p. 32. DKK 10,000 / 1, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

38 960 CD PER SAX MØLLER b. Tilkøb 1950 A small, hammered sterling silver bowl, enchased with three sculptural feet. Signed Per Sax Møller 2001 and stamped Per Sax Møller Weight 235 gr. Unique. H. 7,8 cm. Exhibited: "Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008"/"Per Sax Møller - Silversmith of the Year 2008", Museet på Koldinghus. DKK 8,000 / 1, CD PER SAX MØLLER b. Tilkøb 1950 Oval, hammered sterling silver vase. Signed Per Sax Møller 2005 and stamped Per Sax Møller, Copenhagen. Weight 340 gr. Unique. H. 12,5 cm. Exhibited: "Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008"/"Per Sax Møller - Silversmith of the Year 2008", Museet på Koldinghus. DKK 8,000 / 1, CD PER SAX MØLLER b. Tilkøb 1950 A small sterling silver bowl mounted on two sculptural feet. Signed Per Sax Møller 2005 and stamped Per Sax Møller, Copenhagen. Weight 338 gr. Unique. H. 7,1 cm. W. 14 cm. L. 19,5 cm. Exhibited: "Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008"/"Per Sax Møller - Silversmith of the Year 2008", Museet på Koldinghus. DKK 12,000 / 1, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

39 963 HENNING KOPPEL b. Copenhagen 1918, d. s.p "Caravel". Sterling silver cutlery. Georg Jensen after Weight 2280 gr. (64) Consisting of: 12 dinner knives 12 dinner forks 4 dinner spoons 12 dessert spoons 12 pastry forks 12 coffee spoons DKK 25,000-30,000 / 3,350-4, GEORG JENSEN b. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935 A circular, hammered sterling silver serving tray. Georg Jensen after Design no. 223 M. Weight 775 gr. H. 1,3 cm. Diam. 31 cm. DKK 15,000 / 2, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

40 DECORATIVE ART Wednesday 24 September Lot Lot 965 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

41 GUNNAR NYLUND b. Paris 1904, d Four stoneware vases with trumpet shaped neck and mouth. Decorated with resp. green glaze with brown and light grey elements, white glaze, blue glaze with a few brown elements and reddish brown glaze. All signed monogram, made and signed by Rörstrand, Sweden. H. 34, ,9 cm. (4) DKK 25,000 / 3, AXEL SALTO b. Copenhagen 1889, d. Frederiksberg 1961 A cylindrical stoneware vase modelled in budded style. Decorated with solfatara glaze. Signed Salto. Royal Copenhagen. Made H. 20,8 cm. DKK 20,000-25,000 / 2,700-3, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

42 TIMO SARPANEVA b. Helsinki 1926, d. s.p Finlandia. Vase of clear glass blown in wooden mold. Exterior with charred surface. Signed Timo Sarpaneva, Designed Manufactured by Ittala, Finland. H. 28 cm. DKK 15,000 / 2, AXEL SALTO b. Copenhagen 1889, d. Frederiksberg 1961 A gourd shaped stoneware table lamp decorated with solfatara glaze. Brass socket and shade holder. Signed Salto, Royal Copenhagen. Made H. incl. shade holder 53 cm. DKK 25,000 / 3,350 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

43 969 CD MICHAEL SCHILKIN b. Trubino, Russia 1900, d. Helsinki 1962 A stoneware figure modelled in the shape of an owl. Decorated with brown and beige glaze. Signed Schilkin. Unique. H. 35,5 cm. DKK 20,000 / 2, JUST ANDERSEN b. Godhavn, Greenland 1884, d. Glostrup 1943 A pair of patinated "disko" metal table lamps. Stamped monogram Just A. Design no H. incl. shade holder 48,5 cm. (2) DKK 30,000 / 4, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

44 971 CD BODIL MANZ b. Frederiksberg 1943 An edged, oval shaped vase of thin porcelain with tall sides. Decorated with geometric patterns in reddish brown, yellow and black glaze. Signed Bodil Manz. Unique. H. 13,2 cm. DKK 20,000 / 2, CD JANE REUMERT b Oval stoneware bowl, exterior decorated with brown, black and white glazed pattern. Inside decorated with black glaze. Signed Jane, 87. Unique. H. 18 cm. W. 27,5 cm. L. 38 cm. A similar, smaller bowl is in the possession of Trapholt Museum. DKK 40,000 / 5, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

45 ALVAR AALTO b. Kuortane 1898, d "Savoy". Very early pale green glass vase. Made by Karhula, Finland circa H. 13,9 cm. Literature: Hatje Cantz: "Alvar & Aino Aalto Design". Collection Bischofberger, ill. p Provenance: Aquired 1937 by current owner's parents, who lived in Helsinki in the 1930s. DKK 20,000-30,000 / 2,700-4, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

46 JUST ANDERSEN b. Godhavn, Greenland 1884, d. Glostrup 1943 Patinated bronze vase in oval shape. Enchased with curving top flowing into two stylized handles. Stamped monogram Just A. Design no. B H. 32 cm. DKK 50,000 / 6,700 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

47 JUST ANDERSEN b. Godhavn, Greenland 1884, d. Glostrup 1943 A large patinated "disko" metal table lamp, stem enchased with stylized ornamentation. Stamped monogram Just A., Denmark. Design no H. incl. shade holder 62 cm. DKK 30,000 / 4, JUST ANDERSEN b. Godhavn, Greenland 1884, d. Glostrup 1943 A patinated "disko" metal table lamp, stem with stylized ornamentation. Stamped monogram Just A., Danmark. Design no H. incl. shade holder 67 cm. DKK 30,000 / 4, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

48 AXEL SALTO b. Copenhagen 1889, d. Frederiksberg 1961 A stoneware vase modelled in budded style with cylindrical neck. Decorated with light sung glaze with blue elements. Signed Salto, Made H. 32 cm. DKK 30,000-40,000 / 4,000-5, AXEL SALTO b. Copenhagen 1889, d. Frederiksberg 1961 A stoneware vase modelled in sprouting style. Decorated with sung glaze. Signed Salto, Royal Copenhagen. Made H. 22 cm. DKK 40,000-60,000 / 5,350-8,050 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

49 BO KRISTIANSEN b. Göteborg 1944, d. Copenhagen 1991 "Love & Desperation". A large round stoneware figure. Decorated with scratched letters in relief, glazed in rose, black, blue, brown and beige. Top modelled with letters in relief, decorated with gold foil. Unsigned. Unique. H. 42 cm. Diam. 45 cm. DKK 25,000-30,000 / 3,350-4, CD BO KRISTIANSEN b. Göteborg 1944, d. Copenhagen 1991 Large stoneware bowl. Decorated with scratched letters in relief. Glazed in brown, grey and black shades. White glaze on the inside. Signed monogram. Unique. H. 21 cm. Diam. 31,5 cm. DKK 20,000-30,000 / 2,700-4, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

50 PER WEISS b. Melby 1953 Colossal stoneware jar decorated with pattern in the shape of windings in white, green and blue glaze. Stamped monogram. Unique. H. 63 cm. DKK 30,000 / 4, IVAR J. W. ÅLENIUS-BJÖRK b. Malmö 1905, d A seven-arm brass candelabra with candle holders in different levels, on four-sided base. Not stamped. H. max. 17,5 cm. L. 68,5 cm. DKK 15,000 / 2, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

51 983 CD TOINI MUONA b. Finland 1904, d A tall, sculptural stoneware vase decorated with brown glaze with blue and grey elements. Signed monogram TM. Made by Arabia, Finland circa Unique. H. 32,5 cm. DKK 20,000-25,000 / 2,700-3, CD ALEV SIESBYE b. Istanbul 1938 A large stoneware bowl, outside partly decorated with geometric, unglazed pattern. Decorated with black glaze. Signed Alev '80. Unique. H. 17,5 cm. Diam. max. 33 cm. DKK 20,000-25,000 / 2,700-3, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

52 FURNITURE AND LAMPS Thursday 25 September 4 pm Lot Lot 1072 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

53 HANS J. WEGNER b. Tønder 1914, d. Gentofte 2007 "GE 1". A solid teak daybed in two sections, adjustable back with iron fittings. Loose cushions upholstered with light grey wool. Manufactured by Getama, Gedsted. H. 34 cm. L. 180 cm. W. 76 cm. (2) Literature: Dansk Kunsthåndværk no. 5-6, Literature: "Mobilia", no. 28, Oct DKK 30,000-40,000 / 4,000-5, HANS J. WEGNER b. Tønder 1914, d. Gentofte 2007 "RY 26". Patinated teak sideboard, front with two sliding doors with woven cane. Shoes of rosewood. Interior with adjustable shelves and trays. Manufactured by Ry Møbler. H. 79 cm. W. 200 cm. D. 79 cm. Literature: Ry Møbler katalog DKK 25,000 / 3, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

54 HANS J. WEGNER b. Tønder 1914, d. Gentofte 2007 "Valet Chair". Sculptural chair with patinated oak frame, teak seat with storage space underneath. Model JH-540. Designed Made and stamped by cabinetmaker Johannes Hansen, Copenhagen. DKK 50,000 / 6,700 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

55 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

56 988 HANS J. WEGNER b. Tønder 1914, d. Gentofte 2007 "Papa Bear". A pair of easy chairs with oak legs and nails. Sides, back and loose seat cushion upholstered with light green wool, back fitted with buttons. Model AP-19. Designed Manufactured by AP-Stolen. (2) DKK 60,000-80,000 / 8,050-10,500 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

57 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

58 HANS J. WEGNER b. Tønder 1914, d. Gentofte 2007 "Valet Chair". Sculptural patinated oak chair, seat with storage space underneath. Model JH-540. Designed Made by cabinetmaker Johannes Hansen, Copenhagen. Provenance: Purchased by current owner's family in the 1960s. DKK 50,000 / 6, HANS J. WEGNER b. Tønder 1914, d. Gentofte 2007 Freestanding desk with solid oak frame. Teak top, front with two drawers. Stretcher with V-shape, brass fittings. Model JH 563. Made and stamped by cabinetmaker Johannes Hansen, Copenhagen. H. 74,5 cm. L. 172 cm. W. 83 cm. Presented at the Copenhagen Cabinetmakers' Guild Exhibition Literature: Grete Jalk [ed.]: "40 Years of Danish Furniture Design", vol. 3, ill. p DKK 80, ,000 / 10,500-13,500 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

59 HANS J. WEGNER b. Tønder 1914, d. Gentofte 2007 BØRGE MOGENSEN b. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972 A pair of teak wall units consisting of two sideboards mounted with shelves. Sideboard fronts with two sliding doors each, behind which oak interior with adjustable shelves. Made by cabinetmaker Johannes Hansen, Copenhagen. H. 201 cm. L. 130 cm. D. 26./42 cm. Sideboards: H. 66 cm. (2) Exhibited at the Copenhagen Cabinetmakers' Guild exhibition in Literature: Grete Jalk [ed.]: "40 Years of Danish Furniture Design", vol. 2, p DKK 20,000-30,000 / 2,700-4, KAARE KLINT b. Frederiksberg 1888, d. Copenhagen 1954 "The Red Chair". A set of four profiled mahogany chairs. Seat and back upholstered with patinated Niger leather, fitted with brass nails. Made by Rud. Rasmussen Cabinetmakers, Copenhagen with paper label. (4) Label # Literature: Gorm Harkær, Klintiana: "Kaare Klint", vol. 2, ill. and mentioned pp DKK 30,000-40,000 / 4,000-5, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

60 BØRGE MOGENSEN b. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972 "Master of the house". A rare freestanding Cuban mahogany desk, front with three integrated drawers in rail. Top with raised sides and back. Made by cabinetmaker J. Christiansen. H. 74 cm. L. 155 cm. W. 80 cm. This actual desk was presented at the Copenhagen Cabinetmaker's Guild Exhibition in Literature: Grete Jalk [ed.]: "40 Years of Danish Furniture Design", vol. 2, p DKK 30,000-40,000 / 4,000-5, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

61 EDVARD KINDT-LARSEN b. Frederiksberg 1901, d. Gentofte 1982 TOVE KINDT-LARSEN b. 1906, d Easy chair with teak frame. Seat and back upholstered with natural leather, fitted with buttons. Made by cabinetmaker Gustav Bertelsen. Presented at the Copenhagen Cabinetmakers' Guild Exhibition in Won 1st prize at the exhibition. Literature: Grete Jalk [ed.] "40 Years of Danish Furniture Design", vol. 2, ill. pp DKK 40,000-50,000 / 5,350-6, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

62 995 KAARE KLINT b. Frederiksberg 1888, d. Copenhagen 1954 EDVARD KINDT-LARSEN b. Frederiksberg 1901, d. Gentofte 1982 "Mix". Easy chair with mahogany frame. Sides, back and loose cushions upholstered with original, patinated Niger leather. Model Made by Rud. Rasmussen Cabinetmakers, Copenhagen. Rud. Rasmussen green label, hand written # Literature: Gorm Harkær, Klintiana: "Kaare Klint", ill. and mentioned in vol. 1, pp and vol. 2, p. 86. DKK 50,000 / 6, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

63 996 KAARE KLINT b. Frederiksberg 1888, d. Copenhagen 1954 "The Red Chair". A set of ten profiled mahogany chairs. Seat and back upholstered with patinated Niger leather. Model Made by Rud. Rasmussen Cabinetmakers, Copenhagen with paper label. (10) Label # (written in ink as restored by Rud. Rasmussen in 1971). Literature: Gorm Harkær, Klintiana: "Kaare Klint", vol. 2, ill. and mentioned pp DKK 75,000 / 10, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

64 KAARE KLINT b. Frederiksberg 1888, d. Copenhagen 1954 "The Red Chair". A set of 12 profiled mahogany chairs. Seat and back upholstered with patinated natural leather. Model Made by Rud. Rasmussen Cabinetmakers, Copenhagen with paper label. (12) Label # Literature: Gorm Harkær, Klintiana: "Kaare Klint", vol. 2, ill. and mentioned pp DKK 80, ,000 / 10,500-13,500 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

65 998 FRITS HENNINGSEN b. 1889, d Armchair with legs, sides and back of dark stained wood. Seat and back upholstered with brown coloured leather, fitted with brass nails. Made by cabinetmaker Frits Henningsen. Literature: Grete Jalk [ed.]: "40 Years of Danish Furniture Design", vol. 1, ill. p DKK 35,000-40,000 / 4,700-5, KAARE KLINT b. Frederiksberg 1888, d. Copenhagen 1954 Two seater sofa mounted on six-legged mahogany cross frame. Sides, seat and back upholstered with black horsehair, black leather edgings. Model Made by Rud. Rasmussen Cabinetmakers, Copenhagen. L. 134 cm. Literature: Gorm Harkær, Klintiana: "Kaare Klint", vol. 2, p. 93. DKK 30,000-40,000 / 4,000-5, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

66 1000 JACOB KJÆR b. 1896, d Freestanding rosewood writing desk with profiled edges. Front with drawer, top with shelf and writing leaf covered with black leather, storage compartment underneath. Handles, fittings and shoes of brass. Made by cabinetmaker Jacob Kjær. H. 120 cm. W. 86,5 cm. D. 64,5 cm. DKK 20,000 / 2, KAARE KLINT b. Frederiksberg 1888, d. Copenhagen 1954 "The Red Chair". A pair of profiled mahogany armchairs. Seat and back upholstered with black horsehair, black leather edgings. Model 4751A. Made by Rud. Rasmussen Cabinetmakers, Copenhagen with paper label. (2) Label # Literature: Gorm Harkær, Klintiana: "Kaare Klint", vol. 2, ill. and mentioned pp DKK 15,000-20,000 / 2,000-2, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

67 POUL HENNINGSEN b. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967 "PH-5/3". Pendant with cromed hoist and socket house marked. "Pat. Appl.", mounted with patinated red/bronze painted copper shades. Manufactured by Louis Poulsen. Diam. 50 cm. DKK 40,000 / 5, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

68 1003 POUL HENNINGSEN b. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967 "PH-5/3". Rare height adjustable floor lamp with red/bronze copper shades, browned brass stand and socket house marked "Pat Appl.", foot mounted on six orbs. Manufactured by Louis Poulsen. Literature: "Light Years Ahead", described and ill. p Literature: "Louis Poulsen: Pricelist PH no. 5, August 1927, described and ill. p DKK 150,000 / 20, detail 1003 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

69 1004 POUL HENNINGSEN b. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967 "PH-3/2"/"Question Mark". Adjustable reading lamp with cromed frame, socket house of brown bakelite, shades of red frosted glass. Manufactured by Louis Poulsen. H. 154 cm. DKK 40,000-50,000 / 5,350-6, POUL HENNINGSEN b. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967 "PH 4/3". High table lamp with browned brass frame, thick switch house and socket house marked "PH-4 Patented" with metal shades painted green/ bronze. Manufactured by Louis Poulsen. H. 75 cm. DKK 60,000-80,000 / 8,050-10, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

70 POUL HENNINGSEN b. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967 "PH-Ring". Chandelier with ring, lifting and socket houses of browned brass. Four 2/2 branches and one 3/2 centre hung, height adjustable lamp with shades of red frosted glass. Manufactured by Louis Poulsen. Diam 68 cm. H. 130 cm. DKK 50,000-60,000 / 6,700-8,050 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

71 POUL HENNINGSEN b. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967 "PH 3/2". Patinated brass table lamp with socket house marked "Pat. Appl.", shades of one-layer opal glass. Manufactured 1927 by Louis Poulsen. H. 45 cm. Variant without switch house. Early version with screws on the side of the socket house. DKK 40,000 / 5, POUL HENNINGSEN b. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967 "PH-4/3". Table lamp with frame, switch- and socket house of brass, mounted with one-layer opal glass shades. Manufactured by Louis Poulsen. H. 52 cm. DKK 30,000 / 4, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

72 POUL HENNINGSEN b. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967 "PH-3/2 Academy". Six-armed chandelier with brass frame and socket houses marked "Pat. Appl.", mounted with shades of one-layer opal glass. Manufactured by Louis Poulsen. Diam. 92 cm. H. 110 cm. DKK 150,000 / 20,000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

73 POUL HENNINGSEN b. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967 PH-3/2 / Question mark. Adjustable reading lamp with frame of browned brass. Socket house of black bakelite, shades of yellow frosted glass. Manufactured by Louis Poulsen. H. 152 cm. DKK 40,000 / 5, POUL HENNINGSEN b. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967 PH-2/2. Tall Miniature, browned brass frame with socket- and switch house of brown bakelite. Shades of yellow frosted glass. Manufactured from 1933 by Louis Poulsen. H. 39 cm. Literature: Light Years Ahead, referred to and ill. p DKK 15,000-20,000 / 2,000-2, POUL HENNINGSEN b. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967 "PH Four-shade Lamp". 4/3½/3 Pendant with socket house and canopy of brown bakelite, shades of yellow/frosted glass. Manufactured from 1933 by Louis Poulsen. Diam. 33 cm. DKK 20,000 / 2, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

74 POUL HENNINGSEN b. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967 "PH-2/2 Twin Ring". Chandelier with rings of browned metal and brown bakelite socket houses. Four branches mounted with shades of yellow frosted glass. Manufactured by Louis Poulsen. Diam 60 cm. Literature: "Light Years Ahead", p DKK 20,000-30,000 / 2,700-4, POUL HENNINGSEN b. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967 "PH-4/3". Table lamp with frame, switch house and socket house of browned brass, top shade of yellow/ frosted glass, middle- and bottom shade of frosted glass. Manufactured circa 1933 by Louis Poulsen. H. 55 cm. DKK 30,000-40,000 / 4,000-5, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

75 POUL HENNINGSEN b. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967 "PH-8/6". Large pendant with chromed socket house marked "PH-6". Shades of white copper and zink. Manufactured by Louis Poulsen. Diam. 85 cm. DKK 40,000-50,000 / 5,350-6, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

76 POUL HENNINGSEN b. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967 "PH-2/2 Basket". Chandelier with five branches, frame and socket houses of browned brass, mounted with 2/2 shades of frosted glass. Manufactured by Louis Poulsen. Diam. 70 cm. DKK 40,000-50,000 / 5,350-6,700 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

77 1017 POUL HENNINGSEN b. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967 "PH-Septima 5". Pendant with socket house of nickel plated metal, seven shades of clear glass, alternate frosted fields. Marked "Pat. Appl.". Manufactured 1930s by Louis Poulsen. Diam. 49 cm. Literature: "Light Years Ahead", ill. and mentioned pp DKK 150,000 / 20, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

78 1017 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

79 1018 FINN JUHL b. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989 "FJ-44". A sculptural wengé armchair. Seat upholstered with natural leather. Limited edition of 100 chairs. Manufactured by Onecollection, Numbered metal plaque. Sold with matching special designed bag and box. This example is 7/100. The FJ-44 chair is regarded as one the most important chairs from Finn Juhl. Designed and presented at the Copenhagen Cabinetmakers' Guild exhibition in 1944, the chair marks the begining of Finn Juhls most fruitful period from With this chair he first expresses his unique sculptural design language solely in wood. DKK 30,000 / 4, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

80 FINN JUHL b. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989 "Judas Table". Oval rosewood dining table with extension and two extra leaves. Top with circular silver inlays. Made by cabinetmaker Niels Vodder. H. 72 cm. L. 180./235./290 cm. W. 120 cm. (3) DKK 120,000 / 16,000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

81 1020 FINN JUHL b. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989 Teak coffee table mounted on three round, tapering legs. Top with partly raised edges. Manufactured by Baker Furniture. H. 56 cm. W. 80 cm. L. 161 cm. DKK 25,000-30,000 / 3,350-4, FINN JUHL b. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989 "Chieftain Chair". A mahogany easy chair. Seat, armrests and back upholstered with cognac coloured leather. Back fitted with buttons. Designed Made by cabinetmaker Niels Roth Andersen. DKK 50,000-75,000 / 6,700-10, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

82 detail 1021 detail BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

83 FINN JUHL b. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989 A pair of teak easy chairs. Seat, back and loose cushion upholstered with brown wool. Model FD 141. Manufactured by France & Søn, with metal plaque. (2) DKK 30,000-40,000 / 4,000-5, FINN JUHL b. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989 "FJ-53". A teak easy chair with floating armrests on brass fittings. Seat, sides and back upholstered with light wool. Designed Made by cabinetmaker Niels Vodder. DKK 25,000 / 3, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

84 FINN JUHL b. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989 Freestanding two seater sofa mounted on tapering beech legs. Sides, seat and back upholstered with greenish brown wool, back fitted with buttons. Designed Manufactured by Bovirke. L. 130 cm. DKK 40,000 / 5, MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM b. 1873, d "Rutmattan". Flat woven wool rug. Woven in green, curry yellow, blue, pink, brown and white. Monogram MMF. Designed Made by Märta Måås-Fjetterström AB. 297 x 197 cm. DKK 25,000-30,000 / 3,350-4, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION

85 IB KOFOD-LARSEN b. 1921, d Variant of the Elizabeth easy chair with mahogany frame. Sides, back and loose seat cushion upholstered with blue wool. Made by Christensen & Larsen Cabinetmakers. DKK 20,000-25,000 / 2,700-3, EJNER LARSEN b. 1917, d AKSEL BENDER MADSEN b. 1916, d Circular teak coffee table mounted on three tapering legs. Model Designed Manufactured by Willy Beck with metal plaque. H. 55,5 cm. Diam. 100 cm. Literature: Grete Jalk [ed.]: "40 Years of Danish Furniture Design", vol. 3, p. 237, 275. DKK 20,000 / 2, FREDRIK A. KAYSER b. 1924, d A pair of easy chairs with teak armrests and runner legs. Sides, back and loose seat cushion upholstered with yellow wool. Manufactured by Vatne. (2) DKK 25,000 / 3, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUCTION 850

NORDIC DESIGN. International auction 846

NORDIC DESIGN. International auction 846 NORDIC DESIGN International auction 846 NORDIC DESIGN International auction 846 AUCTION 25 February - 6 March 2014 PREVIEW Thursday 20 February 3 pm - 6 pm Friday 21 February 11 am - 5 pm Saturday 22 February

NORDIC DESIGN. International auction 857

NORDIC DESIGN. International auction 857 NORDIC DESIGN International auction 857 NORDIC DESIGN International auction 857 AUCTION 10-11 June 2015 PREVIEW Thursday 28 May 3 pm - 6 pm Friday 29 May 11 am - 5 pm Saturday 30 May 11 am - 4 pm Sunday

NORDIC DESIGN. International auction 870

NORDIC DESIGN. International auction 870 NORDIC DESIGN International auction 870 NORDIC DESIGN International auction 870 AUCTION 8-9 March 2017 PREVIEW Thursday 23 February 3 pm - 6 pm Friday 24 February 11 am - 5 pm Saturday 25 February 11 am

NORDIC DESIGN. International auction 862

NORDIC DESIGN. International auction 862 NORDIC DESIGN International auction 862 NORDIC DESIGN International auction 862 AUCTION 9-10 March 2016 PREVIEW Thursday 25 February 3 pm - 6 pm Friday 26 February 11 am - 5 pm Saturday 27 February 11

BRUUN RASMUSSEN NORDIC DESIGN NORDIC DESIGN. International auction 866

BRUUN RASMUSSEN NORDIC DESIGN NORDIC DESIGN. International auction 866 BRUUN RASMUSSEN NORDIC DESIGN NORDIC DESIGN International auction 866 A U C T I O N 8 6 6 S E P T E M B E R 2 01 6 866_design_omslag.indd 1 01/09/16 16.52 NORDIC DESIGN International auction 866 AUCTION

NORDIC DESIGN. International auction

NORDIC DESIGN. International auction NORDIC DESIGN International auction 872 1104-1386 NORDIC DESIGN International auction 872 AUCTION 7-8 June 2017 PREVIEW Wednesday 24 May 3 pm - 6 pm Thursday 25 May Public Holiday Friday 26 May 11 am -

NORDIC DESIGN. International auction 858

NORDIC DESIGN. International auction 858 NORDIC DESIGN International auction 858 NORDIC DESIGN International auction 858 AUCTION 22-24 September 2015 PREVIEW Thursday 10 September 3 pm - 6 pm Friday 11 September 11 am - 5 pm Saturday 12 September

modern art + design international auction 812

modern art + design international auction 812 modern art + design international auction 812 modern art + design international auction 812 in bredgade 33 auction 31 may - 9 june 2010 vernissage wednesday 26 may 4 pm - 7 pm preview thursday 27 may 11

NORDIC DESIGN. International auction 854

NORDIC DESIGN. International auction 854 NORDIC DESIGN International auction 854 NORDIC DESIGN International auction 854 AUCTION 4-5 March 2015 PREVIEW Thursday 19 February 3 pm - 6 pm Friday 20 February 11 am - 5 pm Saturday 21 February 11 am

finn juhl 100 years International auction 831

finn juhl 100 years International auction 831 finn juhl 100 years International auction 831 F inn juhl 100 years International auction 831 auction 18-27 September 2012 preview Thursday 13 September 3 pm - 6 pm Friday 14 September 11 am - 5 pm Saturday

modern art + design international auction 815

modern art + design international auction 815 modern art + design international auction 815 modern art + design international auction 815 in bredgade 33 auction 29 november - 8 december 2010 preview wednesday 24 november 4 pm - 6 pm thursday 25 november

Modern art + design. International auction 841

Modern art + design. International auction 841 Modern art + design International auction 841 mod ern art + D esign International auction 841 auction 4-13 June 2013 preview Thursday 30 may 3 pm - 6 pm Friday 31 may 11 am - 5 pm saturday 1 June 11 am

WEGNER 100 YEARS. International auction 853 AUCTION PREVIEW. Wednesday 3 December 4 pm

WEGNER 100 YEARS. International auction 853 AUCTION PREVIEW. Wednesday 3 December 4 pm WEGNER 100 YEARS International auction 853 AUCTION Wednesday 3 December 4 pm PREVIEW Thursday 20 November 3 pm - 7 pm Friday 21 November 11 am - 5 pm Saturday 22 November 11 am - 4 pm Sunday 23 November

NORDIC DESIGN. International auction 869

NORDIC DESIGN. International auction 869 NORDIC DESIGN International auction 869 NORDIC DESIGN International auction 869 AUCTION 7-8 December 2016 PREVIEW Thursday 24 November 3 pm - 6 pm Friday 25 November 11 am - 5 pm Saturday 26 November 11

Moderne design hos Bruun Rasmussen

Moderne design hos Bruun Rasmussen Moderne design hos Bruun Rasmussen Det katalog De nu sidder med i hånden er udtryk for flere fornyelser. Markedet for moderne kunst er i uafbrudt bevægelse. Bevægelser som det er vores naturlige mål at

the jutland cobra collection wednesday 8 october design classic modern art

the jutland cobra collection wednesday 8 october design classic modern art design monday 6 october 6 pm tuesday 7 october the jutland cobra collection 1-54 cobra 55-112 international modern art 150-285 cobra contemporary art 300-390 391-577 contemporary art classic modern art

design auction pm the tage andersen collection 1-24 international modern art wednesday 11 june

design auction pm the tage andersen collection 1-24 international modern art wednesday 11 june design tuesday 10 june wednesday 11 june thursday thursday friday 6 pm the tage andersen collection 1-24 international modern art 25-118 1 pm cobra 119-173 private danish collection 174-193 contemporary

NORDIC DESIGN. International auction 861

NORDIC DESIGN. International auction 861 NORDIC DESIGN International auction 861 NORDIC DESIGN International auction 861 AUCTION 2 and 3 December 2015 at 4 pm PREVIEW Thursday 19 November 3 pm - 6 pm Friday 20 November 11 am - 5 pm Saturday 21

furniture, lighting and decorative art

furniture, lighting and decorative art design furniture, lighting and decorative art auction 8-12 october 2007 preview wednesday 3 october 3 pm - 6 pm thursday 4 october 10 am - 5 pm friday 5 october 10 am - 5 pm saturday 6 october 11 am -

BUBI DESIGN HENNING KOPPEL > ENGLISH

BUBI DESIGN HENNING KOPPEL > ENGLISH BUBI DESIGN HENNING KOPPEL > ENGLISH 22 CM 16 CM > HENNING KOPPEL 1918-1981 Henning Koppel, the world-famous Danish designer of the BUBI lamp, was first and foremost an artist. He was trained in drawing

modern art + design international auction 813

modern art + design international auction 813 modern art + design international auction 813 modern art + design international auction 813 in bredgade 33 auction 27 september - 6 october 2010 preview tuesday 21 september 4 pm - 7 pm wednesday 22 september

modern art + design Deadline for claiming of items: November 11th auction 805 copenhagen 4 pm furniture, lamps 1-226 and carpets

modern art + design Deadline for claiming of items: November 11th auction 805 copenhagen 4 pm furniture, lamps 1-226 and carpets modern art + design auction 805 copenhagen monday tuesday 26 october 4 pm furniture, lamps 1-226 and carpets 27 october wednesday 28 october thursday 1 pm jewellery 227-271 watches 272-293 silver 294-311

FLY. Designed by DITLEV KARSTEN

Historien om en ikonisk vase

DESIGN. International auction

DESIGN. International auction DESIGN International auction 873 975-1234 DESIGN International auction 873 AUCTION 27-28 September 2017 PREVIEW Thursday 14 September 3 pm - 6 pm Friday 15 September 11 am - 5 pm Saturday 16 September

Børnekollektionen. Indhold/Content. The Kids Collection

modern art + design international auction 818

modern art + design international auction 818 modern art + design international auction 818 modern art + design international auction 818 in bredgade 33 auction 1-9 march 2011 preview thursday 24 february 4 pm - 6 pm friday 25 february 11 am - 5 pm

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 8

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 7

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 7 Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 7 English version further down Så var det omsider fiskevejr En af dem, der kom på vandet i en af hullerne, mellem den hårde vestenvind var Lejf K. Pedersen,

SB ShooeBox. SB Introduction / Indledning 03-03 SB Inspiration combinations/inspirationsopstillinger 04-06 SB Functionality/Funktion 07-07

SB ShooeBox. SB Introduction / Indledning 03-03 SB Inspiration combinations/inspirationsopstillinger 04-06 SB Functionality/Funktion 07-07 ShooeBox 02 SB ShooeBox SB Introduction / Indledning 03-03 SB Inspiration combinations/inspirationsopstillinger 04-06 SB Functionality/Funktion 07-07 Introduction Shooebox is a Danish design, designed

o f Danish design for generations

o f Danish design for generations o f Danish design for generations PIECE of DENMARK bevæger sig i grænselandet mellem design og det skulpturelle, og mange oplever, at produkternes udtryk gør indtryk. Glæden ved godt håndværk såvel som

BADGES CATALOG d e s i g n p r o d u c e d e l i v e r

BADGES CATALOG d e s i g n p r o d u c e d e l i v e r BADGES CATALOG design produce deliver BADGES Your company name, brand or marketing activity on a professional personalized badge or pin. Sharp full color print, also available with a providing high-end

INDHOLD / CONTENT BORDE / OFFICE TABLES / STORAGES SHELVES / MIRRORS SIKKERHED / GODKENDELSER / SAFETY / AUTHORISATION S E A S I D E C O L L E C T I O N SIKKERHED / GODKENDELSER / SAFETY / AUTHORISATION INDHOLD / CONTENT FASCINATIONEN AF DET SIMPLE SOMMERHUSLIV, HAVET, SANDET OG FYRRETRÆERNE ER MØBELDESIGNER SØREN RØRBÆKS

#MADE IN DENMARK# Danish Design by Hammel

#MADE IN DENMARK# Danish Design by Hammel #MADE IN DENMARK# Danish Design by Hammel forside. frontpage. snehvid. pure white.: 9*025 lys grå. light grey.: 2*065 rød. red.: 065 snehvid. pure white.: 3*041+051+031 sæbe eg. oak soaped.: 128+137 2

The basic colour is black

The basic colour is black Paso Basic / design by Thomas Darø The basic colour is black The beautiful collection of Paso Basic has a simple contemporary look and creates exciting design values in interior decoration. The basic colour

Vores mission hos ANTIDARK er at bringe kvalitetsbelysning ind i dit liv.

Vores mission hos ANTIDARK er at bringe kvalitetsbelysning ind i dit liv. Since the dawn of time, man has depended on the existence of light. The sun forced darkness to retreat into the shadows and made life possible. In our modern lives we still depend on light in order to

WINTHER SHOW 14 5/12 10/1 2015

Timetable will be aviable after sep. 5. when the sing up ends. Provicius timetable on the next sites. English Information about the race. Practise Friday oct. 9 from 12.00 to 23.00 Saturday oct. 10. door open at 8.00 to breakfast/coffee Both days it will be possible to buy food and drinks in the racecenter.

The X Factor. Målgruppe. Læringsmål. Introduktion til læreren klasse & ungdomsuddannelser Engelskundervisningen

The X Factor. Målgruppe. Læringsmål. Introduktion til læreren klasse & ungdomsuddannelser Engelskundervisningen The X Factor Målgruppe 7-10 klasse & ungdomsuddannelser Engelskundervisningen Læringsmål Eleven kan give sammenhængende fremstillinger på basis af indhentede informationer Eleven har viden om at søge og

Remember the Ship, Additional Work

Remember the Ship, Additional Work 51 (104) Remember the Ship, Additional Work Remember the Ship Crosswords Across 3 A prejudiced person who is intolerant of any opinions differing from his own (5) 4 Another word for language (6) 6 The

Trolling Master Bornholm 2015 Trolling Master Bornholm 2015 (English version further down) Sæsonen er ved at komme i omdrejninger. Her er det John Eriksen fra Nexø med 95 cm og en kontrolleret vægt på 11,8 kg fanget på østkysten af

Nyhedsmail, december 2013 (scroll down for English version)

PORCELAIN BULB WITH GLOWING PLEATS

PORCELAIN BULB WITH GLOWING PLEATS PORCELAIN BULB WITH GLOWING PLEATS After spending several years removing from our homes any signs of decoration, heavy textiles and patterns to achieve a clean, Nordic look, the more decorative southern

November hilsner fra NORDJYSKE Medier, Distributionen

Model Zenith Design Jens Juul Eilersen

Model Zenith Design Jens Juul Eilersen 84 x 100 cm 180 x 100 cm 240 x 100 / 110 cm 84 x 100 cm 180 x 100 cm 240 x 100 cm 240 x 110 cm English: Zenith is a fusion of our loungers and the classic box sofa. A two-in-one model where you get the

Dendrokronologisk Laboratorium

Dendrokronologisk Laboratorium Dendrokronologisk Laboratorium NNU rapport 14, 2001 ROAGER KIRKE, TØNDER AMT Nationalmuseet og Den Antikvariske Samling i Ribe. Undersøgt af Orla Hylleberg Eriksen. NNU j.nr. A5712 Foto: P. Kristiansen,

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 5

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 5 Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 5 English version further down Kim Finne med 11 kg laks Laksen blev fanget i denne uge øst for Bornholm ud for Nexø. Et andet eksempel er her to laks taget

Quadrant. abc-reoler.dk. Industrivej 4-6 DK-7490 Aulum Tel. + 45 97472044 abc@abc-reoler.dk

Quadrant. abc-reoler.dk. Industrivej 4-6 DK-7490 Aulum Tel. + 45 97472044 abc@abc-reoler.dk Quadrant abc-reoler.dk Industrivej 4-6 DK-7490 Aulum Tel. + 45 97472044 abc@abc-reoler.dk Quadrant - 2 - Frontpage: www.abc-reoler.dk,quadrant,drawing no. 72231 Development Quadrant -by ABC-Reoler Quadrant

GREATEST GIFT COLLECTION B2B DK 2016

GREATEST GIFT COLLECTION B2B DK 2016 WELL WATERING CAN elegant vandkande i stål En lille luksus i hverdagen Material: Stainless Steel Colours: Mirror polished Stainless Steel Art. 3100039 DKK 1299,50 / vejl. erhvervspris DKK 560,00 Et kunstværk

LESSON NOTES Extensive Reading in Danish for Intermediate Learners #8 How to Interview

LESSON NOTES Extensive Reading in Danish for Intermediate Learners #8 How to Interview LESSON NOTES Extensive Reading in Danish for Intermediate Learners #8 How to Interview CONTENTS 2 Danish 5 English # 8 COPYRIGHT 2019 INNOVATIVE LANGUAGE LEARNING. ALL RIGHTS RESERVED. DANISH 1. SÅDAN

DESIGN COLLECTION COVER COUNTER SYSTEM

DESIGN COLLECTION COVER COUNTER SYSTEM DESIGN COLLECTION COVER COUNTER SYSTEM COVER COUNTER SYSTEM NEW ork NEW OF working OF WAYS ways WORK DESIGNERS Flemming Busk, architect MAA, MDD Stephan Hertzog, designer AD, MDD Winners of several Red

ALLROUND 360 ONE 360 ONE SOFT SQUARY BLOCKY OWI TUBO EASY B75 EASY B100

ALLROUND 360 ONE 360 ONE SOFT SQUARY BLOCKY OWI TUBO EASY B75 EASY B100 ALLROUND 360 ONE 360 ONE SOFT SQUARY BLOCKY OWI TUBO EASY B75 EASY B100 Since the dawn of time, man has depended on the existence of light. The sun forced darkness to retreat into the shadows and made

Vina Nguyen HSSP July 13, 2008

Vina Nguyen HSSP July 13, 2008 Vina Nguyen HSSP July 13, 2008 1 What does it mean if sets A, B, C are a partition of set D? 2 How do you calculate P(A B) using the formula for conditional probability? 3 What is the difference between

Index for chapter 10. Hooks f.pegboards and slatpanels double/single and accessories Page

Index for chapter 10. Hooks f.pegboards and slatpanels double/single and accessories Page Displays 10.0 December 1999 Index for chapter 10. Hooks f.pegboards and slatpanels double/single and accessories Page 10.1 10.4 Brochure display curved and and accessories Page 10.5 Uni-frames and accessories

MEDLEY CHALLENGE 2016/2017

MEDLEY CHALLENGE 2016/2017 For English version, see p. 3 MEDLEY CHALLENGE 2016/2017 I vores Medley Challenge turnering dystes der i år mellem Gladsaxe- (GSC) og Gentofte- (GSK) svømmere. Turneringen er et samarbejde på tværs af

Frame System Part Numbers

Frame System Part Numbers 52 FRAMES Frame System Part Numbers Square Corner Part Numbers Round Corner Part Numbers White Black Almond Gray Brown Navy Taupe Black Almond Gray Brown Sizes Insert (not included) 2 x 4 1 59 / 64 x 3

VICO UNO VICO MAGISTRETTI TABLESERIES / ERIK SIMONSEN MDD

VICO UNO VICO MAGISTRETTI TABLESERIES / ERIK SIMONSEN MDD VICO UNO VICO MAGISTRETTI TABLESERIES / ERIK SIMONSEN MDD VICO UNO En let stabelstol med stel udført i højstyrkestål, sæde i en forspændt kombination af bøg og birk. Stor og let stabelevne. Høj komfort

A U T U M N / W I N T E R

A U T U M N / W I N T E R AUTUMN/WINTER 2019 #autumnwinter2019 Velkommen til / welcome to mojoo autumn / winter 2019 Et univers af mættede farver i kombination med sarte lyse og mørke nuancer mixes med vores nye STING kollektion

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 3

Intelligent Packaging Solutions

Intelligent Packaging Solutions Intelligent Packaging Solutions Hofstätter & Ebbesen A/S Højvangen 19 3060 Espergærde Denmark Tel +45 4912 2122 Fax +45 4912 2199 info@ultraplast.dk www.ultraplast.dk UltraPlast is a hi-tech company specializing

Engelsk G Opgaveark. Maj 2011. Dato Prøveafholdende institution Tilsynsførende

Engelsk G Opgaveark. Maj 2011. Dato Prøveafholdende institution Tilsynsførende Engelsk G Opgaveark Maj 2011 Eksaminandens navn Nummer Dato Prøveafholdende institution Tilsynsførende Jeg bekræfter herved med min underskrift, at opgavebesvarelsen er udarbejdet af mig. Jeg har ikke

Financial Literacy among 5-7 years old children

Financial Literacy among 5-7 years old children Financial Literacy among 5-7 years old children -based on a market research survey among the parents in Denmark, Sweden, Norway, Finland, Northern Ireland and Republic of Ireland Page 1 Purpose of the

Vores mission hos ANTIDARK er at bringe kvalitets belysning ind i dit liv.

Vores mission hos ANTIDARK er at bringe kvalitets belysning ind i dit liv. ARCA DOLIO EASY ITA Since the dawn of time, man has depended on the existence of light. The sun forced darkness to retreat into the shadows and made life possible. In our modern lives we still depend

Slot diffusers. Slot diffusers LD-17, LD-18

Slot diffusers. Slot diffusers LD-17, LD-18 LD-17, LD-18 Application LD-17 and LD-18 are designed for supply of cold or warm air in rooms with a height between. m and 4 m. They allow easy setting of air deflectors for different modes of operation

Sport for the elderly

Sport for the elderly Sport for the elderly - Teenagers of the future Play the Game 2013 Aarhus, 29 October 2013 Ditte Toft Danish Institute for Sports Studies +45 3266 1037 ditte.toft@idan.dk A growing group in the population

Modern art + design. International auction 831

Modern art + design. International auction 831 Modern art + design International auction 831 M o D ern art + D e S ign International auction 831 auction 18-27 September 2012 preview Thursday 13 September 3 pm - 6 pm Friday 14 September 11 am - 5 pm

Bilag. Resume. Side 1 af 12

Bestillingsskema 1 Orderform 1

Bestillingsskema 1 Orderform 1 : +45 44 91 80 44 Bestillingsskema 1 Orderform 1 nr. No. Pakkeløsning, leje af / "Ready go go" package, rent of 8305 Pakkeløsning med cafébord / Package with café table 1.740 8306 Pakkeløsning med barbord

Læs vejledningen godt igennem, før du begynder at samle vuggen. Please read the instruction carefully before you start.

Læs vejledningen godt igennem, før du begynder at samle vuggen. Please read the instruction carefully before you start. 00 Samlevejledning på Vugge ssembly instruction for the cradle Læs vejledningen godt igennem, før du begynder at samle vuggen. Please read the instruction carefully before you start. www.oliverfurniture.dk

PRice list. Retail Gejst Egestubben Odense N Denmark tel: (+45) / (+45) CVR:

PRice list. Retail Gejst Egestubben Odense N Denmark tel: (+45) / (+45) CVR: PRice list 2016 page 2 transmission series Transmission Kitchen roll holder Mahogany Item number: 300 Transmission Toilet paper storage Mahogany Item number: 309 Transmission Kitchen roll holder Black

Lampeskærme og pendler/lampshades and pendants

Lampeskærme og pendler/lampshades and pendants collection Lampeskærme og pendler/lampshades and pendants SWIRL 1 Design Øivind Slaatto H: 33 cm D: 45 cm SWIRL 2 Small Design Øivind Slaatto H: 23 cm D: 18 cm SWIRL 2 Medium Design Øivind Slaatto H: 46

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 6

Danish Language Course for International University Students Copenhagen, 12 July 1 August Application form

Danish Language Course for International University Students Copenhagen, 12 July 1 August Application form Danish Language Course for International University Students Copenhagen, 12 July 1 August 2017 Application form Must be completed on the computer in Danish or English All fields are mandatory PERSONLIGE

DELPHI design Hannes Wettstein

DELPHI design Hannes Wettstein DELPHI design Hannes Wettstein DK: Delphi er designet af den schweiziske designer Hannes Wettstein i 2007. Sofaen er ensbetydende med kvalitet, minimalistisk design og er blevet indbegrebet af en sand

Vores mange brugere på musskema.dk er rigtig gode til at komme med kvalificerede ønsker og behov.

Vores mange brugere på musskema.dk er rigtig gode til at komme med kvalificerede ønsker og behov. På dansk/in Danish: Aarhus d. 10. januar 2013/ the 10 th of January 2013 Kære alle Chefer i MUS-regi! Vores mange brugere på musskema.dk er rigtig gode til at komme med kvalificerede ønsker og behov. Og

PARALLELIZATION OF ATTILA SIMULATOR WITH OPENMP MIGUEL ÁNGEL MARTÍNEZ DEL AMOR MINIPROJECT OF TDT24 NTNU

PARALLELIZATION OF ATTILA SIMULATOR WITH OPENMP MIGUEL ÁNGEL MARTÍNEZ DEL AMOR MINIPROJECT OF TDT24 NTNU PARALLELIZATION OF ATTILA SIMULATOR WITH OPENMP MIGUEL ÁNGEL MARTÍNEZ DEL AMOR MINIPROJECT OF TDT24 NTNU OUTLINE INEFFICIENCY OF ATTILA WAYS TO PARALLELIZE LOW COMPATIBILITY IN THE COMPILATION A SOLUTION

Assembly Instructions. ROLZ-2 Portable AV/Conference Center

Assembly Instructions. ROLZ-2 Portable AV/Conference Center 1 Assembly Instructions ROLZ-2 Portable AV/Conference Center Rolz-2 Portable AV/Conference Center Part Drawing Description Qty Part Drawing Description Qty Hardware List A 1 ½ Flat Head Screw 2 EA P-1

Hudevad P200. Technical datasheet

Hudevad P200. Technical datasheet Technical datasheet Key benefits Low, streamlined design Ideal in front of glazing to prevent cold draughts Available in two depths For high flexibility in usage Historical Kundenedfald Grøn energi Flat

Facitliste. PIRANA - engelsk. My first englishbook

Facitliste. PIRANA - engelsk. My first englishbook Facitliste - engelsk My first englishbook Facitliste Dette er facitlisten til Pirana - My first english. Mange opgaver i bogen har indlagt diverse tjek, så de rettes direkte i bogen. Løsningen til de opgaver

Trolling Master Bornholm 2018 Nyhedsbrev nr. 1

Trolling Master Bornholm 2018 Nyhedsbrev nr. 1 Trolling Master Bornholm 2018 Nyhedsbrev nr. 1 English version further down TMB 2019 Trolling Master Bornholm i 2019 er nu lagt fast. Det kommer til at finde sted i uge 17. Det vil sige, at åbningsdagen

Brug sømbrættet til at lave sjove figurer. Lav fx: Få de andre til at gætte, hvad du har lavet. Use the nail board to make funny shapes. Brug sømbrættet til at lave sjove figurer. Lav f: Et dannebrogsflag Et hus med tag, vinduer og dør En fugl En bil En blomst Få de andre til at gætte, hvad du har lavet. Use the nail board to make funn