modern design auktion 769 kl. 13 cobra 1-64 nutidskunst kl. 18 udvalgt kunst kl. 13 klassisk modernisme grafik

Download "modern design auktion 769 kl. 13 cobra 1-64 nutidskunst 65-166 kl. 18 udvalgt kunst 167-280 kl. 13 klassisk modernisme 281-364 grafik 365-441"

2 design modern tirsdag onsdag design torsdag 27. februar kl. 13 cobra 1-64 nutidskunst kl. 18 udvalgt kunst februar kl. 13 klassisk modernisme grafik kl marts moderne kunst og dansk samtidskunst kl. 13 sølv kunsthåndværk tæpper og tekstiler africana kl. 18 udvalgte møbler international modernisme fredag 2. marts kl. 13 møbler, design og orientalske tæpper auktion 769

3 design møbler, belysning og kunsthåndværk auktion 27. februar - 2. marts 2007 eftersyn onsdag 21. februar kl torsdag 22. februar kl fredag 23. februar kl lørdag 24. februar kl søndag 25. februar kl mandag 26. februar kl Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 design modern tuesday 27 february 1 pm cobra 1-64 contemporary art pm selected art wednesday 28 february design thursday 1 march 1 pm classic modern art prints pm modern art and danish contemporary art pm silver decorative art carpets and textiles africana pm selected furniture and design international modernism friday 2 march 1 pm furniture, design and oriental carpets auction 769

5 design furniture, lights and decorative arts auction 27 february - 2 march 2007 preview wednesday 21 february 3 pm - 6 pm thursday 22 february 10 am - 5 pm friday 23 february 10 am - 5 pm saturday 24 february 11 am - 4 pm sunday 25 february 11 am - 4 pm monday 26 february 10 am - 2 pm Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 afdelingen for moderne design Peter Christmas-Møller Niels Raben Peter Kjelgaard Ole Ravn Malene Dybbøl Nadia Leander Gottlieb Niels Boe Hauggaard-Nielsen Peter Beck Bruun Rasmussen Aarhus Peter Tholstrup Bruun Rasmussen Aarhus

7 fredag 2. marts kl. 13 katalog nr design møbler, design og orientalske tæpper

8 INTERNATIONAL MODERNISME POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d "Kuglen". PH-pendel med stel af stål, monteret med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 60. Diam. 60. DKK / POUL NØRREKLIT Tre væghængte bogkasser af palisander med vægophæng af forkromet stål, inderkanter skråtskåret. Formgivet ca Udført hos Sigurd Hansen, Tved. H. 66. D. 26. L. 297 (3 x 99). (3) DKK / ARNE JACOBSEN f. 1902, d "Lufthavnssofa", Fire-pers. sofa med stel af forkromet stål, sæde, ryg og armlæn overpolstret med patineret dybrød naturskind. Udført hos Fritz Hansen. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

9 885 ARNE JACOBSEN f. 1902, d "Ægget". Hvilestol med profileret firpasfod, sæde, ryg og sider samt løs hynde med betræk af patineret naturfavet skind. Model Formgivet Udført marts 1963 hos Fritz Hansen. DKK / ARNE JACOBSEN f. 1902, d Rektangulært sofabord med stel af forkromet stål og bordplade af wengé med afrundede hjørner. Udført hos Fritz Hansen. H. 48 L. 150 B. 60. DKK / POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-22". Et par hvilestole med stel af matforkromet stål, sæde og ryg med betræk af patineret brunt skind. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. (2) DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 INTERNATIONAL MODERNISME VENINI Stor glaspendel i form som halvkugle. underfang af opalglas med indlagt bånd af hvidt glas. Udført hos Venini, Murano, Italien omkring H. 26, Diam. 53. DKK / UBEKENDT DESIGNER Armstol, kubuslignende form. Armlæn og forben af sortmalet træ, svævende sæde og ryg af sort metal med hynder betrukket i sort skind. Etiket under sæde: Atelier Gut Friderichstein. Udført som prototype omkring 1980 af designer tilknyttet Atelier Gut Friderichstein, Sankt Augustin, Tyskland. Erhvervet på møbelmesse i DKK / ASKO To lænestole med medestel af forkromet stål, ryg og sider samt løse hynder med betræk af sort skind. Sider udvendigt med syet profilering. Fremstillet hos Asko, Finland i 1960 erne. (2) DKK / DANSK MØBELDESIGN Stor rund skammel med stel af sortlakeret stål med teaksko, sæde udspændt med flagline. H. 36. Diam. 72. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

11 892 POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-61". Kvadratisk sofabord på stel af matforkromet stål, plade af sort skifer. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. H. 32. B. 80. L. 80. DKK / LE CORBUSIER f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965 "LC4". Chaiselongue med stel af hhv. sortmalet og forkromet stål, løs hynde i sæde og ryg med betræk af broget ponyskind. Udført hos Cassina. Stemplet LC4 No DKK / ASKO Tre-personers sofa med medestel af forkromet stål, ryg og sider samt løse hynder med betræk af sort skind. Sider udvendigt med syet profilering. Udført hos Asko, Finland. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 INTERNATIONAL MODERNISME OSVALDO BORSANI Chefkontor af sortlakeret træ, glas og blankpoleret stål. Skrivebord med plade ilagt skind, på medestel samt tilhørende underskab, lavt bogskab med glaslåger, sideboard med tre tilhørende skabsmoduler. Udført hos Tecno, Italien. Bord L B H. 71. Reol H. 90. D. 40. L Sideboard H. 80. D. 46. L (4) DKK / PREBEN FABRICIUS OG JØRGEN KASTHOLM Kontorstol med formbøjet skal betrukket med sort skind, trebenet stålrørsstel med hjul. Udført hos Bo-Ex. Litteratur: Mobilia DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

13 HENNING LARSEN Et par armstole. Stel af forkromet rør, sæde med betræk af sort plast. Model FH Formgivet Udført hos Fritz Hansen. (2) Litteratur: Noritsugu Oda: Danish Chairs, s DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 INTERNATIONAL MODERNISME 898 POUL KJÆRHOLM 898 f. Øster Vrå 1929, d "PK-31/2". To-personers sofa med stel af matforkromet stål. Ryg, sider samt løse hynder med betræk af sort skind. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. DKK / POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-22". Et par hvilestole med stel af rustfrit stål, sæde og ryg med betræk af sort skind. Udført 1987 Fritz Hansen. (2) DKK / POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-65". Kvadratisk sofabord med stel af matforkromet stål, plade af flintrullet hvid og grå marmor. Formgivet Udført 1983 hos Fritz Hansen. H. 40. B L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

15 POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-31/2". To-personers sofa med stel af matforkromet stål, ryg, sider samt løse hynder med betræk af sort skind. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. DKK / POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-91". Foldeskammel med stel af matforkromet stål. Betræk i sæde af sort skind. Udført hos Fritz Hansen. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 INTERNATIONAL MODERNISME KURT NØRREGAARD "Gigant". Pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Udført hos Louis Poulsen på grundlag af efterladte skitser fra Poul Henningsen. Diam. 69. H 107. Udstillingsmodel. DKK / POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-31/1". Lænestol med stel af matforkromet stål, sider, ryg samt løse hynder med betræk af patineret, brunt skind. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. DKK / STEEN ØSTERGAARD Et par lænestole. Stel af matforkromet stål, løse hynder i sæde og ryg med betræk af brunt patineret skind. Udført hos Terrex Art. Formgivet/udført H. 70. B. 66. D. 73. (2) DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

17 906 POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-27". Hvilestol af lamineret formbøjet ahorn med løse hynder betrukket med brunt patineret skind. Udført hos E. Kold Christensen. Litteratur: "Poul Kjærholm", Arkitektens Forlag, 1999, gengivet s samt s DKK / POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-55". Arbejdsbord med plade af eg og stel af matforkromet stål. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. H. 69. L B DKK / CHARLOTTE PERRIAND f. Paris 1903, d. sst Fem stole med sortlakeret rørstel, sæde og ryg af patineret brunt kernelæder udspændt på ramme. (5) Charlotte Perriand arbejdede i perioden på Le Corbusiers tegnestue i 35 Rue de Sévres i Paris, hvor hun designede flere stole i samarbejde med Corbusiers selv. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 INTERNATIONAL MODERNISME DANSK MØBELDESIGN Rundt toiletspejl med ramme af massiv palisander, spejlindsats omkranset med læder, opsat på trepas fod af matforkromet stål. H. 54. Diam. 45. DKK / JØRGEN LUND OG OLE LARSEN Et par hvilestole med stel af matforkromet stål. Armlæn samt løs hynde i sæde og ryg med betræk af mørkebrunt skind. Udført hos Bo-Ex. (2) Litteratur: Mobilia 1979 no DKK / POUL NØRREKLIT Tre væghængte bogkasser af palisander med vægophæng af forkromet stål, inderkanter skråtskåret. Formgivet ca Udført hos Sigurd Hansen, Tved. H. 33. D. 26. L. 297 (3x99). (3) DKK / PREBEN FABRICIUS OG JØRGEN KASTHOLM, TILSKREVET Skrivebord med stel af matforkromet stål samt plade af palisander. Antagelig udført hos Alfred Kill, Tyskland. H. 69,5 L. 184 B. 83,5. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

19 913 POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d "Kuglen". PH-pendel med stel af stål, monteret med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 60. Diam. 60. Udstillingsmodel. DKK / PREBEN FABRICIUS OG JØRGEN KASTHOLM Et par hvilestole med stel af matforkromet stål, armlæn samt løs hynde i sæde og ryg med betræk af sort skind. Udført hos Alfred Kill, Tyskland. (2) DKK / HANS J. WEGNER f. Tønder 1914, d "Lufthavnssofaen". Fritstående trepersoners sofa med ben af forkromet stål, betræk af sort skind. Model AP- 43/3. Udført hos AP-Stolen. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 INTERNATIONAL MODERNISME 916 POUL KJÆRHOLM 916 f. Øster Vrå 1929, d "PK-22". Et par hvilestole med stel af matforkromet stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. (2) DKK / KURT NØRREGAARD "Gigant". Pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Udført hos Louis Poulsen på grundlag af efterladte skitser fra Poul Henningsen. Diam. 69. H 107. Udstillingsmodel. DKK / HANS J. WEGNER f. Tønder 1914, d Bakkebord med vendbar sort/hvid formicaplade, kant af eg med håndtag af wengé, sammenklappeligt stel af stål. Udført af Getama. H. 33. Diam. 62. Litteratur: Design from Scandinavia nr. 5, gengivet og omtalt s DKK / POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-22". Hvilestol med stel af matforkromet stål. Sæde og ryg betrukket med original orange kanvas. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. PK-22 kunne oprindelig leveres i flere forskellige farver canvas. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

21 POUL NØRREKLIT Spisebord med stel af forkromet stål, plade beklædt med hvid formica. To tillægsplader med udfoldelig sarg nedlagt i bord. Udført hos Selectform, Danmark omkring H. 70. B. 90. L L. med plader 280. DKK / POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d Boks indeholdende fotos af møbler, i form af løsark. Fotograferet af Keld Helmer Petersen. Desuden folder fra 1981 fra E. Kold Christensen, samt prislister og stof/læderprøver. Udført som salgsmateriale til E. Kold Christensen. DKK / PIERO LISSONI f "Twin". To-personers sofa med ben af børstet stål, ryg, sider samt løse hynder med betræk af sort skind. Udført hos Living Divani, Italien. L D. 90. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 INTERNATIONAL MODERNISME POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-22". Et par hvilestole med stel af matforkromet stål, sæde og ryg med betræk af patineret brunt skind. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. (2). DKK / POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-55". Arbejdsbord med plade af ask og stel af matforkromet stål. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. H. 69. L.204. B DKK / POUL NØRREKLIT Et par stole med stel af forkromet metal, sæde- og ryghynde med betræk af dybhæftet patineret cognacfarvet skind. (2) DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

23 POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d "Koglen". PH-loftsbelysning med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam 84. Udstillingsmodel. DKK / GIO PONTI "Superleggera". Seks stole af sortbejdset ask med sæde af flet. Udført hos Cassina, Italien. Mærkat herfra. (6) DKK / FINN JUHL f. 1912, d Bordbænk af palisander med kantlister af poleret messing; ben af oxyderet metal, sko af palisander. Formgivet ca Udført hos Bovirke. L Litteratur: Esbjørn Hiorth: "Arkitekten Finn Juhl", 1990, gengivet og omtalt s DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 MØBLER OG DESIGN FINN JUHL f. 1912, d To-personers sofa med svungen ryg, sæde med betræk af rød og brunstribet uld, sider og ryg med betræk af rød uld. Udført hos Bovirke. L DKK / CD PEDER MOOS f. Nybøl 1906, d Lavt bord af fyrretræ, beregnet til fralægning af arkitektskitser m.v. Skulpturel formet foldbart stel, opsat på små hjul. Tilhørende løs tremmebordplade, udført med synlige samlinger. Sign. Moos H. 60,5. B. 61. L DKK / ITALIENSK DESIGN Seks stole, skulpturel formet sæde, og stel. Ryg samt sæde af lamineret teak. stel af bøg. Antagelig formgivet omkring 1950 og udført af snedkermester i Italien. (6) Stole med klare lighedstræk med flere af Ico Parisi modeller. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

25 932 PETER HVIDT Højrygget rødlakeret lænestol med tremmeryg. Løs sædehynde samt nakkestøtte betrukket med lys naturskind. Formgivet 1947 og udført for Tidens Møbler. DKK / CD PEDER MOOS f. Nybøl 1906, d Højt bord af fyrretræ, beregnet til fralægning af arkitektskitser m.v., skulpturel formet foldbart stel, opsat på små hjul. Tilhørende løs tremmebordplade, udført med synlige samlinger. Sign. Moos H. 78. B. 61. L DKK / ERIK WØRTS Dobbeltkommode af teak med otte skuffer af ahorn med afrundede massive teak fronter, fire indfalsede "dobbeltgreb" ligeledes af teak, stel med tilspidsende runde ben. Formgivet Udført og brændemærket hos snedkermester Henrik Wørts. Udstillet på Snedkerlaugets Møbeludstilling i Litteratur: Esbjørn Hjort: "Modern Danish Furniture", Gjellerup, København Afbilledet s DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 MØBLER OG DESIGN 935 VILHELM LAURITZEN "Christiansborg Ringkrone". Stor lysekrone med stel af messing, 24 blus med skærme af opalglas. Diam DKK / KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 "Den røde stol". Tre salonstole af cubamahogni med profilerede ben; sæde og ryg med betræk af sømbeslået patineret naturfarvet nigerskind. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier, med etiket KK herfra. (3) Etikette: nr , samt DKK / KAARE KLINT 937 f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 "Den røde stol". To salonstole af cubamahogni; sæde og ryg med betræk af sømbeslået patineret naturfarvet nigerskind. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier, med etiket KK herfra. (2) Etikette: nr DKK / KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Fritstående skrivebord af mahogni, sarg med bred skuffe i midten flankeret af to mindre skuffer, herunder udtræksplade. Profilerede ben, greb af messing. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 77. B. 83. L.185. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

27 939 KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 "Den røde stol". Sæt på seks salonstole samt to armstole med stel af cubamahogni, sæde og ryg med betræk af kraftigt patineret nigerskind. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier, med etiket herfra. (8) DKK / POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d PH-Kiplampe med stel af messing, fatningshus af hvid bakelit, trykknapafbryder placeret i kontravægten, forsynet med 2/1 skærme af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 39. Diam. 20. Litteratur: "Tænd", variant afbildet og omtalt s DKK / KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Øreklapstol med tilhørende skammel, stel af mahogni, betrukket med blåternet Cotil 863. Model Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (2) DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 MØBLER OG DESIGN HANS J. WEGNER f. Tønder 1914, d Spisebord af mahogni. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. H. 74. B L DKK / POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d "Koglen". PH-loftsbelysning med lameller af børstet kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam 60. DKK / HANS J. WEGNER f. Tønder 1914, d "Bamsestol". Armstol af teak, betrukket med beige uld, sædehynde betrukket med mørk grå uld. Model AP-19. Udført hos AP-Stolen. DKK / HANS J. WEGNER f. Tønder 1914, d Skrivebord med stel af eg, massiv plade af teak. Udført hos PP Møbler. B. 76. H. 72. L DKK / HANS J. WEGNER f. Tønder 1914, d Skrivebord med stel af eg, massiv plade af teak. Udført hos PP Møbler. B. 76. H. 72. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

29 HANS J. WEGNER f. Tønder 1914, d "Savbukstolen". Et sæt på seks spisebordsstole af eg og teak, sæde med synlige samlinger. Model CH-29. Udført hos Carl Hansen & Søn. (6). DKK / HANS J. WEGNER f. Tønder 1914, d Klapstol af eg med sæde og ryg af lodrette lameller. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. DKK / HANS J. WEGNER f. Tønder 1914, d Fritstående sideboard af mahogni, front med fem skuffer. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. H. 85. L D. 45. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 MØBLER OG DESIGN 950 KAJ LYNGFELDT LARSEN Seks salonstole af palisander, sæde og ryg betrukket med sort skind. Model Serie 59. Udført hos Søren Willadsen, Vejen. (6) DKK / SEVERIN HANSEN JR. Skrivebord af palisander front med fire skuffer i sarg. Udført hos Haslev Møbelfabrik. H. 72,5. B. 75. L. 142,5. DKK / DANSK MØBELDESIGN Skænk af palisander. Front med fem skuffer samt to skydelåger med senere bemaling, opsat på tilspidsende ben. H. 85. D. 47. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

31 953 IB KOFOD-LARSEN f Skalstol med stel af teak, sæde og ryg med betræk af patineret original sort skind. Model DP 9. Udført hos snedkermesterne Christensen & Larsen. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer kopi af fatura medfølger. DKK / IB KOFOD-LARSEN f Rektangulært sofabord med plade af palisander, stel med svævende hylde af teak. Udført hos snedkermesterne Christensen & Larsen. H. 48. B. 57. L Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer 1957, kopi af fatura medfølger. Litteratur: Grete Jalk [red.]: "Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar", bind 3, s DKK / IB KOFOD-LARSEN f Fritstående lav skænk af palisander, fem låger bag hvilke barsektion samt hylder samt skuffer, top med opkant, på sider bagstykke. Udført hos Brande Møbelfabrik. H. 80. D. 50. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 MØBLER OG DESIGN BØRGE MOGENSEN f. 1914, d Et par lænestole med ben af mahogni, ryg og sider samt løse hynder med betræk af sort skind. Model Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2) Provenuet for salget tilgår Bent Thorbergs Fond. DKK / BØRGE MOGENSEN f. 1914, d Sofabord med stel af mahogni ilagt plade af glas. Udført hos Fredericia Furniture. H. 58 B. 70 L Provenuet for salget tilgår Bent Thorbergs Fond. DKK / BØRGE MOGENSEN f. 1914, d Fritstående tre-personers sofa, ryg og sider samt løse hynder med betræk af sort skind, ben af mahogni. Model Udført hos Fredericia Stolefabrik. L Provenuet for salget tilgår Bent Thorbergs Fond. DKK / Kaukasisk sumak med klassisk ornamentik i form af stiliseret drage på rød bund. 20. årh.s slutning. 235 x 160. Litteratur: Doris Eder. Orientteppiche, Band 1, Kaukasische teppiche. Lign. afb. planche DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

33 960 POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d "Koglen". PH-loftsbelysning med lameller af børstet kobber med rosafarvet inderside. Udført hos Louis Poulsen. Diam 84. Ny i original emballage. Tilsvarende model afbildet. DKK / BØRGE MOGENSEN f. 1914, d Et par sideborde af teak. Udført hos Fredericia Furniture. H. 54 B. 60 L. 80. (2) Provenuet for salget tilgår Bent Thorbergs Fond. DKK / BØRGE MOGENSEN f. 1914, d Øreklapstol med tilhørende fodskammel, ben af mahogni, sæde, ryg, sider samt løse hynder med betræk af sort skind. Model 2202/2204. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2) Provenuet for salget tilgår Bent Thorbergs Fond. DKK / Kaukasisk tæppe i klassisk Shirvan-Kuba design med enkel geometrisk ornamentik på lys bund og kufisk hovedbort. 20. årh.s slutning. 177 x 134. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 MØBLER OG DESIGN OLE WANSCHER 964 f. 1903, d Spisestue af palisander, bestående af rundt bord med tre tillægsplader samt seks stole med sprodser i ryg, sæde med betræk af blåstribet hestehår. Udført for Illums Bolighus. Bord: H. 74,5. Diam L. med plader 298. (7) DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

35 POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d PH-3,5/2,5 pendel med cylinderformet fatningshus og baldakin af forniklet metal, skærme af matglas. Mrk. "PH-3 Patented". Udført hos Louis Poulsen. Diam. 33. DKK / FRITS HENNINGSEN f. 1889, d Fritstående skrivepult af mahogni, på front fire skuffer, top delvist beklædt med sort skind, opsat på høje tilspidsende ben. Ben, sider samt skuffer med kantprofilering. H L. 80. D. 45. DKK / DANSK SNEDKERMESTER To skænke af palisander; hhv. front med fire skabslåger samt fire skuffer, samt front med fire skabslåger. H. 82. D. 50. L H. 80. D. 46. L (2) DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 MØBLER OG DESIGN POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d "Koglen". PH-loftsbelysning med lameller af børstet kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60. DKK / GRETE JALK, TILSKREVET f Et sæt indskudsborde af palisander. Antageligt udført hos P. Jeppesen. H. 42. L. 62. D. 35. (største bord). (3). DKK / KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Et par "Safaristole" med stel af bejdset ask, sæde og ryg af sort patineret skind, læder armstrop, tilhørende sædehynde af sort skind. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. (2) DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

37 POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d "Koglen". PH-loftsbelysning med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam 72. Udstillingsmodel. DKK / POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d "Koglen". PH-loftsbelysning med lameller af børstet kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 84. DKK / KAJ WINDING Skuffekabinet af mahogni med talrige skuffer i forskellige størrelser, opsat på sokkel. Udført hos P. Jeppesen, St. Heddinge, metalmærkater. B H D. 45. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 MØBLER OG DESIGN FRITS HENNINGSEN f. 1889, d Lænestol med betræk af sort hestehår, monteret med orange skindkedder samt dybthæftede knapper i ryg, ben af mahogni. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. DKK / POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d PH-væglampet 2/1 med stel af bruneret messing, fatningshus af brun bakelit. Overskærm af matglas, mellem- og underskærm af rosafarvet glas. Udført hos Louis Poulsen. DKK / DANSK SNEDKERMESTER Ovalt bord på profilerede lettilspidsende ben, plade af spejlskåret palisander med let kehlet profileret kant. H. 64. B L DKK / Shahsavan kelim, Kaukasus. Horisontale bånd med klassiske "løbende hunde" og geometrisk ornamentik x 205. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

39 978 POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d PH-5/5 pendel med bajonetfatningshus af bruneret messing, monteret med skærme af matglas. Udført i begyndelsen af 1930'erne hos Louis Poulsen. Diam. 50. DKK / A. J. IVERSEN Skrivepult af mahogni. Front med skuffe. Top delvist beklædt med lyst læder. H B. 81. D. 55. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / DANSK SNEDKERMESTER Skrivebord samt sideboard af palisander med profilerede ben; skrivebord med front med tre skuffer, heraf midterste skuffe med ni fralægningsrum, hver forsynet med låg med greb af messing. Sideboard med to hylder. Skrivebord: H. 76. L B. 82. Sideboard: H. 65. L. 66. B. 44. (2) DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 MØBLER OG DESIGN Rumænsk tæppe. Vævet på et nonnekloster. 20. årh.s anden halvdel. 700 x 400. DKK / KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 "Den Røde Stol". Armstol af mahogni, sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. DKK / KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Et par "Safari-stole" med stel af bejdset ask, sæde og ryg af sort patineret skind, læder armstrop, tilhørende sædehynde af sort skind med fem polstrede knapper. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. (2) DKK / DANSK SNEDKERMESTER Fritstående skrivebord af palisander; bordplade med opkant, front fem skuffer med udfoldsgreb af messing. Bagside med to rum; heraf ét med flytbar hylde. H. 76. B. 74. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

41 FRITS HENNINGSEN f. 1889, d Armstol med stel af mahogni, sæde, ryg og letsvungne armlæn med betræk af delvist dybthæftet, sømbeslået grøn uld. Udført hos Frits Henningsen. DKK / FRITS HENNINGSEN f. 1889, d Armstol med stel af mahogni, sæde, ryg og letsvungne armlæn med betræk af delvist dybthæftet, sømbeslået grøn uld. Udført hos Frits Henningsen. DKK / FRITS HENNINGSEN f. 1889, d Armstol med stel af mahogni, sæde, ryg og letsvungne armlæn med betræk af delvist dybthæftet, sømbeslået grøn uld. Udført hos Frits Henningsen. DKK / OLE WANSCHER f. 1903, d Skænk af palisander, front med fem skuffer flankeret af to jalousidøre, greb af messing. Udført for Illums Bolighus. H. 85. B D. 50. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 MØBLER OG DESIGN FRITZ FERDINAND PREISS, STIL f. 1882, d Art Déco bordlampe af bronze og elfenben. H. 27,5. B. 16. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / JOHAN ROHDE f. Randers 1856, d. Hellerup 1935 Skønvirke dokumentskab af mahogni. Front med skabssektion med dobbelte låger, bag hvilke hylder, samt kartotekskuffer, flankeret på siderne af åbne reoler. Sider øverst med udskårne helsøjler. Top med profileringer og hemmeligt rum med udskæringer i form af volutter. 19. årh.s første halvdel. H B D. 54. Møblet er tegnet 1917 af Johan Rohde og udført hos snedkermester I.P. Mørch til ingeniør Harbye, som efter en karriere i de baltiske lande, blev direktør i Nordisk Kabel- og Traadfabrik. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

43 991 THORVALD BINDESBØLL f. København 1846, d. sst "Solen." Lysekrone af messing med lampearme til otte lys samt loftsroset, prydet med ornamenter. Udført hos F. W. Doberck & Søns Eftf. v. C. Amundin. H. med ophæng: 80. Diam. 55. Lignende krone på Silkeborg Kunstmuseum, Skovgaard Museet, Viborg samt Ordrupgaard Samlingen. Udstillet: "Hjælp! jeg er samler", nr. 2760, Randers Kunstmuseum, DKK / KNUD VALDEMAR ENGELHARDT Konferencesæt af eg, bestående af syv "Stole til korte møder" samt bord. Stole med lav gennembrudt ryg, udskåret geometrisk motiv; sæde med betræk af grønt stof. Rektangulært bord, plade med afrundede i hjørner, firesidet let tilspidsende ben. Bord: H. 78. B L (8). Udført på bestilling til Dansk Porcellænsfabrik A/S i En lignende stol blev tegnet til Nordisk Bank til fremme af korte møder. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 MØBLER OG DESIGN FRODE HOLM Soveværelse af mahogni, bestående af seng samt større toiletmøbel med skuffer, greb af messing samt foldespejl. Udført for Illums bolighus. Seng: H B L Toiletmøbel: H. 71,5. D. 41,5. L Spejl: H. 60. L. 85. (3) DKK / Kaukasisk tæppe i klassisk Shirvan design med stiliserede blomster og bladværk på blå bund. 20. årh.s slutning. 152 x 126. Litteratur: Doris Eder. Orientteppiche, band 1, Lign. afb. planche 222. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

45 POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d PH-3/2 pendel med cylinderformet fatningshus af bruneret messing, monteret med skærme af matglas. Udført hos Louis Poulsen. DKK / KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 "Den røde stol". Seks stole af mahogni, sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. (6) DKK / RUD. RASMUSSEN To reoler af mahogni, heraf én med flytbare hylder. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 97. D. 30. L H. 77. D. 30. L (2) Udført på bestilling til Forsikringsselskabet Alm. Brand. DKK / KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Cirkulært spisebord af mahogni med profileret kant og profilerede ben. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 72. Diam DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 MØBLER OG DESIGN POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d PH-4/2,5 bordlampe med stel og afbryderhus af bruneret messing, forsynet med skærme af gulmalet matglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 48. DKK / EJNAR LARSEN OG AXEL BENDER MADSEN Kvadratisk lampebord af palisander. Udført hos snedkermester Willy Beck, mærkat herfra. H. 40. B. 30. L. 30. DKK / EJNAR LARSEN OG AXEL BENDER MADSEN Kvadratisk lampebord af palisander. Udført hos snedkermester Willy Beck, mærkat herfra. H. 40. B. 30. L.30. DKK / DANSK SNEDKERMESTER Skænk af palisander på stel med messing sko. Topplade med profilering samt opkant. Front med to skydelåger, bag hvilke udtræksbakker af mahogni. H B. 62. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

47 1003 SVEND A. MADSEN Fritstående to-personers sofa på let tilspidsende ben af mørkpoleret træ, ryg, sider og sæde med betræk af patineret cognacfarvet skind. Udført hos snedkermester Thorald Madsen. L Litteratur: Grete Jalk [Red.]: "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", bd. 3, s DKK / BERNT f Fritstående skrivebord af lys mahogni, front med skråtskåren sarg, flankeret på hver side af to skuffer, greb af messing. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 72,5. L B. 96. DKK / OLE WANSCHER f. 1903, d Et par armstole af mahogni. Sæde og ryg med betræk af dybthæftet lyst patineret naturskind, kanter beslået med skindbetrukket søm. Udført hos snedkermester A. J. Iversen. (2) Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 MØBLER OG DESIGN CD POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d Collage af PH-Kontrast. Karton, pap og sølvpapir. På bagsiden af karton med bly diverse skitse-, arkitekturtegninger samt beregninger. 50 x 60. Proveniens: Givet som fødselsdagsgave i 1962 til den daværende direktør for Louis Poulsen, Jens Kaastrup Olsen. DKK / HANS J. WEGNER f. Tønder 1914, d "Hjertesættet". Rundt bord samt seks trebenede stole af bøg og teak; bordet med let skråtstillede ben. Udført hos Fritz Hansen. Bord. H. 71. Diam (7) Litteratur: Johan Møller Nielsen: "Wegner: en dansk møbelkunster", Gyldendal, 1965, gengivet og omtalt s. 59. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

49 1008 POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d PH-Isolationsbordlampe 3,5/2,5, stel belagt med bakelit forsynet med gennemgående afbryder, monteret med skærme af ravfarvet glas. Udført hos Louis Poulsen. H. 45. Litteratur: "Tænd!", gengivet og omtalt s DKK / MOGENS KOCH f. 1898, d Reol af eg, bestående af én dyb åben sektion 76 x 76 x 36, to bogkasser 76 x 76 x 28 samt én tilhørende sokkel. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. (4) DKK / NANNA DITZEL f. København 1923, d Høj barnestol af teak med regulérbart fodstykke. H. 71. Siddehøjde 53. Udført hos Kold Savværk. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 MØBLER OG DESIGN Anatolsk kelim, antagelig Sivrishisar. Klassisk "Elibelinde" gentagelsesmønster. 20. årh.s begyndelse. 435 x 160. Defekt ved ende i form af mørk stiv plet. DKK / JACOB KJÆR f. 1896, d "FN-Stolen". Et par armstole af kirsebærtræ, sæde og ryg med betræk af sort skind med det Heeringske våbenskjold. Model B 37. Udført hos Jacob Kjær. (2) Fremstillet på bestilling til Heerings Gård på Christianshavn i Litteratur: Noritsugu Oda, "Danish Chairs", 1999, gengivet og omtalt s. 33. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

51 Antik Kaukasisk kelim, antagelig fra Talish distriktet. Gentagelsesmønster med stjerner i flere farve kombinationer. 19. årh.s anden halvdel. 332 x 157. DKK / POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d PH-3/2 pendel med cylinderformet fatningshus af bruneret messing, forsynet med skærme af ravfarvet glas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 28,5. DKK / MOGENS KOCH f. 1898, d Reolvæg af mahogni, bestående af otte skabe 76 x 76 x 36 samt seks sokler. Fem skabe indrettet med fire hylder, tre skabe indrettet med ti hylder. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. (14) DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 MØBLER OG DESIGN POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d PH-4/4 Pendel med bajonetfatningshus af messing, skærme af matglas, hvoraf overog mellemskærm med guldbemalet kant. Mærket "PH-4 Patented". Udført hos Louis Poulsen. Litteratur: "Tænd!", gengivet og omtalt s DKK / KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Skænk af mahogni med to skydedøre, bag hvilke talrige skuffer og hylder, stel med udtræksplader, kraftige greb af messing på sider. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 96 D. 60B Rud. Rasmussen etiket nr DKK / KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 To-personers sofa på seks ben af mahogni, betræk af stribet savak uld med kæder af rødt skind. Model Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

53 1019 KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Et par armstole af mahogni, sæde og ryg med betræk af nigerskind. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. Med mærkat herfra. (2) DKK / POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d PH-Bordlampe 4/3 med stel af bruneret messing, fatningsog afbryderhus med gennemgående afbryder af bakelit, skærme af gulmalet matglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 57. DKK / KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Fritstående skrivebord af mahogni, sarg med bred skuffe i midten flankeret af to mindre skuffer, herunder udtræksplade. Plade med to klapper, profilerede ben, greb af messing. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 74. B. 92. L L. med klapper 275. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 MØBLER OG DESIGN VERNER PANTON f. Gamtofte 1926, d "Pantonic". To stole af formbøjet lamineret træ med gul og blå lak. Model 5010 og Udført hos F. Becker, HÅG A/S. (2) Litteratur: Vitra Design Museum: "Verner Panton: The Collected Works", 2000, gengivet s DKK / VERNER PANTON f. Gamtofte 1926, d "S-stol" af 14 lag formbøjet lamineret træ med u-formet ryg, med blå lak. Model 275. Udført omkring 1965 hos Thonet. Vandt Rosenthals studiopris Litteratur: Vitra Design Museum: "Verner Panton: the collected works", 2000, gengivet s DKK / MOGENS KOCH f. 1898, d Skrivebord med tre skuffer og hylde af mahogni. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 74. B. 76. L DKK / Shahsavan kelim, Kaukasus. Klassisk design med horisontale bånd med heksagoner og geometrisk ornamentik x 154. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

55 i n d e x A Afdal, Thorbjørn 778 Albertus, Gundorph 569 Anderberg, Tove 648 Andersen, Just 661, 662, , 667, , 710, 711 Andersen, Knud 673, 674, , 685, 704 Asko 890, 894 B Bang, Arne 700, 705 Bang, Jacob Eiler 742 Berg, Søren 712 Bernadotte, Sigvard 588, , 598 Bernt 793, 1004 Bindesbøll, Thorvald 703, 719, 991 Bloch, Kresten 673, 674 Bojesen, Kay 612, 624, , , 678 Borsani, Osvaldo 896 Brandes, Peter 647 Bunde, Hans 635, , 639, 640 C Cohr, Einar 599 Corbusier, Le 893 D Dessau, Ingrid 736, 739, 740 Ditzel, Nanna 1010 Dragsted, Einar 600 E Ellitsgaard, Trine 732 Engelhardt, Knud Valdemar , 992 F Fabricius, Preben 859, , 914 G Gottlob, Kaj 581 H Hagen, Ole 634 Halier, Carl 668, 684, , 696 Hamada, Shoji 695, 697, 698 Hammershøi, Svend 708 Hansen Jr., Severin 951 Hansen, Hans 608, 617, , 623, 626 Hansen, Karl Gustav 615, 618 Hansen-Jacobsen, Niels 690 Haugaard, Hjørdis 625 Henningsen, Frits 756, 758, , 786, , 976, , 987 Henningsen, Poul 757, 761, , 780, , 796, , 926, , 960, , 971, , 978, , 1006, , 1016, 1020 Herløw, Erik 629 Hermann, C.C. 580, 630, 632 Hertz, Peter 559, 584 Hingelberg, Frantz 621 Holm, Frode 993 Hvidt, Peter 755, 766, 932 I Iversen, A. J. 979 J Jacobsen, Arne 733, 734, , 834, , 840, , 874, , 886 Jakobsen, Hans Peter 640 Jalk, Grete 969 Jensen, Eigil 620 Jensen, Evan 664 Jensen, Georg 563, 564, , 568, , 576, 577, 578 Jensen, Søren Georg 582 Jorn, Asger 660 Juhl, Finn 657, 765, 928, 929 Jørgensen, Richard 561 K Kastholm, Jørgen 895, 912, 914 Kjersgaard, Aksel 873 Kjær, Bodil 843 Kjær, Jacob 798, 800, 1012 Kjærholm, Poul 801, 802, , 805, , 808, , 813, , 816, , 820, , 823, , 828, , 832, , 836, , 844, , 847, , 852, , 855, , 858, , 862, , 865, , 868, , 875, , 878, , 881, , 898, , 901, , 906, , 919, , 924 Klint, Kaare 759, 770, , 790, , 937, , 941, , 983, , 1017, , 1021 Klint, Vibeke 729, 730, 731 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

56 i n d e x Koch, Mogens 763, 781, , 1024 Kofod-Larsen, Ib 953, 954, 955 Koppel, Henning 589, 590, , 651, 653 Kortzau, Ole 633 Kristensen, Aase 737 Kristiansen, Bo 645 Kristianson, Uno og Östen 872 L Larsen, Ejnar 1000, 1001 Larsen, Henning 897 Larsen, Ole 812, 910 Lauritzen, Vilhelm 935 Lindberg, Stig 654 Lissoni, Piero 922 Lund, Jørgen 812, 910 Lundgren, Tyra 724 Lyfa 775, 789 Lyngfeldt Larsen, Kaj 950 M Madsen, Axel Bender 1000, 1001 Madsen, Svend A Malinowski, Arno 707 Michelsen, Anton 641, 642 Mogensen, Børge 956, , 961, 962 Moos, Peder 930, 933 Møller, Niels O. 776 Mørch, Ibi Trier 593 Müller, Max 660 N Nancy, Daum 723 Navarre, Henri 725 Nielsen, Evald 551, 552, , 555, , 602, 603, 604 Nielsen, Harald 570, 571, , 586, 587, 596 Nielsen, Jais 704 Nielsen, Orla Mølgaard 766 Nordström, Patrick 649, 669, , 677, , 686, 693 Nørregaard, Karl 903, 918 Nørreklit, Poul 837, , 920, 925 P Panton, Verner 1022, 1023 Perriand, Charlotte 908 Picasso, Pablo 643, 644 Ponti, Gio 927 Poulsen, Christian 646, 650 Preiss, Fritz Ferdinand 989 Q Quistgaard, Jens H. 595, 655 R Rasmussen, A.F. 601 Rasmussen, Holger 558, 560 Rasmussen, Rud. 998 Rohde, Johan 562, 564, , 574, 990 S Salto, Axel 663, 675, , 681, , 689, , 701, , 721, 722 Siesbye, Alev 652, 716 Stæhr-Nielsen, Eva 691 Stæhr-Nielsen, Oluf 606 T Thorsson, Nils 676, 718 Thylstrup, Georg 579, 670, 671 Thyssen, Jette 738 Tiffany Studios, New York 726 U Urban, Rey 631 V Vasegaard, Gertrud 702 Venini 888 Volther, Poul M. 764 W Wanscher, Ole 782, 787, , 799, , 1005 Weggerby, Birte 717, 720 Wegner, Hans J. 762, 767, , 825, , 915, , 944, , 947, , 1007 Weihrauch, Svend 605, 607, , 611, , 616 Wiinblad, Bjørn 727, 728 Wikkelsø, Illum 784, 785, 795 Winding, Kaj 973 Wørts, Erik 777, 779, 934 Ø Østergaard, Steen 905 Å Aagaard Andersen, Gunnar BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 769

57 m o d e r n e a u k t i o n i j u n i m o d e r n a u c t i o n i n j u n e Ib Kofod-Larsen: "Elisabeth". To-personers sofa af palisander med betræk af patineret cognacfarvet skind. Udført hos snedkermestrene Christensen & Larsen Crafted formet af hænder Da håndværket blev moderne På Bruun Rasmussens næste moderne auktion til juni vil der være fokus på snedkermøbler. Dansk møbelkunsts renommé blev skabt på grundlag af det unikke miljø, der for alvor begyndte at tage form i 1930 erne, hvor formgivere i samarbejde med dygtige håndværkere udviklede og udfordrede hinanden. Det lykkedes her at skabe fantastiske møbler, der var moderne, men stadig bevarede deres håndlavede udtryk. Det vil vi gerne sætte fokus på, og vi glæder os til bl.a. at præsentere en samling hidtil usete og meget tidlige unika møbler, tegnet af Finn Juhl for snedkermester Niels Vodder. Vi søger på den baggrund spændende, håndlavede møbler fra de anerkendte snedkermestre. eftersyn/preview: 30. maj - 5. juni auktion/auction: juni BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

58 i n t e r n at i o n a l a u k t i o n i a p r i l i n t e r n at i o n a l a u c t i o n i n a p r i l P.C. Skovgaard: Landskab. Græssende køer under skyggefulde træer, i forgrunden malkepige med sin spand. 128 x 159. Vurdering: kr. eftersyn/preview: april auktion/auction: april 244 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 769

59 i K n O t M e M r n E N at D i E o n I N a T l E a R u N k AT t i I o O n N A i L a A p U r K i l T I O N i B n R t E e D r G n A at D E i o n a l a u c t i o n i n a p r i l Helen Schous samling på auktion Salget af kunstgenstande fra boet efter en af Danmarks bedst kendte kvindelige billedhuggere, Helen Schou, fortsætter på den store internationale auktion hos Bruun Rasmussen Kunst auktioner i april måned. Helen Schou. Billedhuggeren Helen Schou ( ), født Rée, satte kraftfulde fingeraftryk på dansk skulpturhistorie og er især berømt for de to pragtmonumenter: Ryttersta tuen af Christian X på Bispetorvet i Århus (1955) og Den jyske hingst på Østervold i Randers (1969). Ud over at være en markant billedhugger var Helen Schou også en alsidig og udpræget kvalitetsbevidst samler af alskens kunstgenstande, og gennem sit over 100 år lange liv fik hun erhvervet sig en stor privat samling, der nu udbydes på auktion. Helen Schous hjem. Fransk lysekrone, 19. årh. Wanli bowle. Kina, 16. årh. Diam. 36,5. Stort kaminur af forgyldt bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 65. Vilhelm Hammershøi: Landskab. 20 x 30. eftersyn/preview april auktion/auction april BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

60 information A F H E N T N I N G Afhentning af effekter købt på traditionel auktion SKAL SKE senest 2 uger efter sidste auktionsdag (eller efter aftale). Uafhentede effekter vil herefter uden yderligere varsel blive sendt til opbevaring på købers regning og risiko. s a l g s r e s u l t a t e r Hammerslagspriser fra de seneste auktioner kan ses på vores hjemmeside: Hammerslagspriser kan også fås ved at ringe til vores automatiske telefonsvarer på telefon: F O T O Fotos af alle effekter kan ses på vores hjemmeside: D I S P A T C H Collection of purchases bought at traditional auctions must be no later than 2 weeks after the last auctionday. Uncollected items will without further notice be sent into storage at the expence and risk of the buyer. s a l e s r e s u l t s Sales results from the latest auctions are available at our website: Sales results are also available at our answering machine. Please call: P H O T O Photos of all items are available at our website: e u r o Ved omregning fra DKK til Euro er anvendt Nationalbankens officielle valutakurs på tidspunktet for udarbejdelse af kataloget. Beløbet i Euro er afrundet til et tal, der efter Bruun Rasmussens skøn fremtræder på en præsentabel måde i forhold til beløbet i DKK. e u r o For the conversion from DKK into Euro, Bruun Rasmussen has used the official rate of exchange from Denmarks Nationalbank (the Danish National Bank) at the time of preparation of the catalogue. The amount in Euro is, in Bruun Rasmussen's judgment, roughly adjusted to presentable figures. B e v a r i n g s t i l s t a n d Bruun Rasmussen henleder opmærksomheden på, at katalognumrene som udgangspunkt ikke er forsynet med oplysninger om tilstand (jvf. købskonditionernes 9). Vi henviser imidlertid til vores hjemmeside: hvor der under det enkelte katalognummer ofte er oplysninger om bevaringstilstand, reparationer o.l. Er disse oplysninger ikke tilstrækkelige kan én af afdelingens sagkyndige kontaktes for yderligere informationer. C o n d i t i o n Bruun Rasmussen draws attention to the fact that, as a rule, no information is provided regarding the condition of the lots (cf. conditions of purchase 9). However, we refer to our website: where information regarding condition, repairs, etc. can usually be found for the individual lot. Should this information be insufficient, further details can be obtained by contacting one of the experts of the department. Bruun Rasmussen Kunstauktioner A/S Bredgade 33 DK-1260 København K CVR-nr. DK BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 769

61 Internationell Vårkvalité Matsalsmöblemang 13 delar, "Birka". Axel Einar Hjort för NK verkstäder Utropspris SEK ,-. Ringvägen Landskrona tel kommande auktioner: och BRUUN RASMUSSEN bredgade BREdgAdE AUKTION

62 k ata l o g i s e r i n g s p r i n c i p p e r e x p l a n at i o n o f c ata l o g u i n g p r i n c i p l e s Forklaring vedr. kunstnernavne i katalogerne Jens Juel: I henhold til vor opfattelse: Et originalt arbejde af kunstneren, for hvis ægthed Bruun Rasmussen indestår i henhold til købskonditioner 9. Nedennævnte forbehold ved katalogiseringer er foretaget efter vor bedste overbevisning og tjener som vejledning for køber, men kan ikke gøres til genstand for reklamationer. Jens Juel tilskrevet: I henhold til vor opfattelse: Værket er sandsynligvis fra kunstnerens tid og muligvis udført af denne. Jens Juels atelier/skole/værksted: I henhold til vor opfattelse: Udført under kunstnerens indflydelse og antagelig fra dennes tid. Jens Juel, (?): I henhold til vor opfattelse: Kan være udført af kunstneren eller en senere kopi efter kunstneren. Jens Juel, kopi efter/jens Juels stil/jens Juel efterfølger: I henhold til vor opfattelse: En senere gentagelse eller i stil med kunstneren.?: Yderligere forbehold for den i kataloget angivne beskrivelse. Sign.: Efter vor overbevisning original signatur af kunstneren. Betegnet: I henhold til vor opfattelse: Kunstnersignatur er gengivet, men ikke nødvendigvis udført af kunstneren. Hvis ingen signatur nævnes i kataloget, drejer det sig om et antagelig usigneret arbejde Hvis ingen aldersangivelse nævnes i kataloget, drejer det sig om et antageligt nyere eller helt moderne arbejde U.r.: Uden ramme. For beskadigelse af ramme ydes ingen kompensation. Ovenstående beskrivelse er Bruun Rasmussens opfattelse og tjener som vejledning for køber. Det er ikke nogen garanti. Køber skal selv overbevise sig om de forskellige katalognumres autencitet og kondition. Explanation of names of artists used in the catalogues Jens Juel: In our opinion, an original work by the artist the genuiness and authenticity of which is guaranteed by Bruun Rasmussen according to the Conditions of purchase 9. Below cataloguing reservations are made according to the best of Bruun Rasmussen's knowledge. They are for guidance only and cannot be subject to claims. Jens Juel tilskrevet (ascribed to): In our opinion, probably a work of the period of the artist, and possibly executed by the artist. Jens Juels atelier (studio)/skole (school)/værksted (workshop): In our opinion, a work made under the influence of the artist, and probably of his period. Jens Juel, (?): In our opinion, possibly a work by the artist, or a (later) copy of the artist s work. Jens Juel, kopi efter (copy after)/jens Juels stil (style of)/ Jens Juel efterfølger (follower of) : In our opinion, a later copy of a work by the artist or in the artist's style.?: The catalogue description is subject to further reservations. Sign.: In our opinion, the work has been signed by the artist. Betegnet (bears the signature): In our opinion, the inscription may be by a hand other than that of the artist. If no signature is mentioned in the catalogue the work is apparently unsigned. If no date is mentioned in the catalogue the work is apprently from the last century or of comparratively resent date. U.r.: Unframed. No compensation is given should the frame be damaged. Above description is a statement of opinion by Bruun Rasmussen and is to be considered only as guidance to the buyer and not as a statement of fact. The buyer is to satisfy himself of the authenticity and the condition of the works of art. Forkortelser: L = Længde Abb.: L = Length * = Fuld moms CD = Copy-Dan B = Bredde H = Højde * = Full VAT CD = Droit de Suite B = Width H = Height sst. = Samme sted D = Dybde sst. = Same place D = Depth U.r. = Uden ramme Diam. = Diameter U.r. = Unframed Diam. = Diameter 248 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 769

moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t d e s i g n moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t mandag 3. april kl. 19 cobra.......................... 1-100 tirsdag 4. april kl. 13 dansk privatsamling............. 101-136 cobra........................

F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S

F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S moderne auktion 736 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 5. oktober kl. 17 cobra............................... 1-68 nutidskunst........................ 69-134 onsdag 6. oktober kl. 13

moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst

moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst moderne auktion 749 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra.......................... 1-70 nutidskunst.................... 71-149 onsdag 5. oktober kl. 13 grafik.......................

m a j 2 0 1 2 prisliste

m a j 2 0 1 2 prisliste prisliste maj 2012 Kontormøbler skriveborde MED HØJDEJUSTERING El-borde: NIM Bord 160+1 4.320,- Frontplade 160+1 473,- NIM Bord NIM Bord NIM Bord 200+220 cm 4.550,- Frontplade 200+220 cm 525,- 110 cm Monitorbord

kjærholm kl. 19 udvalgt kunst 1-108 kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451

kjærholm kl. 19 udvalgt kunst 1-108 kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451 kjærholm modern mandag tirsdag onsdag design torsdag fredag 9. oktober kl. 19 udvalgt kunst 1-108 10. oktober kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451

ARNE JACOBSEN 1902-1971

ARNE JACOBSEN 1902-1971 Serie 7 designet af Arne Jacobsen er langt den mest solgte stol i Fritz Hansens historie og måske i møbelhistorien. Den formpressede finérstol er en videreudvikling af den klassiske stol Myren. Den 4-benede

1. august 2009 Inkl. 25 % moms PRISLISTE

1. august 2009 Inkl. 25 % moms PRISLISTE 1. august 2009 Inkl. 25 % moms PRISLISTE Udvid, forny, suppler Lundia er møbler designet efter netop dine ønsker. Når du købler Lundia-møbler har du mulighed for at indrette reolen helt præsis, så den

DK design for your life

#MADE IN DENMARK# Danish Design by Hammel

#MADE IN DENMARK# Danish Design by Hammel #MADE IN DENMARK# Danish Design by Hammel forside. frontpage. snehvid. pure white.: 9*025 lys grå. light grey.: 2*065 rød. red.: 065 snehvid. pure white.: 3*041+051+031 sæbe eg. oak soaped.: 128+137 2

NYHED! Tegneprogram til Mistral til ipad og web. #MADE IN DENMARK# Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 2014

NYHED! Tegneprogram til Mistral til ipad og web. #MADE IN DENMARK# Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 2014 #MADE IN DENMARK# NYHED! Tegneprogram til Mistral til ipad og web. Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 2014 Hammel Furniture A/S - Anbækvej 111 - DK-8450 Hammel sales@hammel-furniture.dk

Som møbelproducent har vi lagt os op af det klassiske. Med fokus på de detaljer, der betyder noget i hverdagen.

Som møbelproducent har vi lagt os op af det klassiske. Med fokus på de detaljer, der betyder noget i hverdagen. m ø b l e r m a r t s 2 0 1 0 Design kan være lige så forskelligt som vi mennesker. Nogle foretrækker klassisk design, mens andre er til det smarte eller til at købe billigt og smide væk. Som møbelproducent

Samlere tjener tykt på sjældne Wegner-møbler

PRISLISTE 2012.1 EKSKL. MOMS

PRISLISTE 2012.1 EKSKL. MOMS PRISLISTE 2012.1 EKSKL. MOMS BC Design Center B5-126 - Center Boulevard 5-2300 København S Tlf. 3110 0672 - WWW.D-JUST.DK Indhold Møde- og gæstestole Side Dream - polstret ryg og sæde 8 Dream - plast sæde

CH07 SKALSTOLEN Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Den berømte skalstol - skulpturel, trebenet og smuk. CH07 SKALSTOLEN Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Den berømte skalstol - skulpturel, trebenet og smuk. Det svævende udtryk fremhæves af det vingeformede sæde og de buede ben. Stolen får ofte en fremtrædende

gave idéer 20% Shop døgnet rundt på www.møbler.dk Spar op til

Udlejning af inventar/møbler

Udlejning af inventar/møbler Udlejning af inventar/møbler - - til messer, udstillinger og event. Få inspiration her på siderne eller besøg www.2mato.dk hvor du online kan forespørge om samlet pris på det du ønsker at leje - incl.

URBAN STORAGE. Design: Nordicroots URBAN STORAGE. Vejl. prisliste ekskl. moms - Danske kr.

URBAN STORAGE. Design: Nordicroots URBAN STORAGE. Vejl. prisliste ekskl. moms - Danske kr. URBAN STORAGE URBAN STORAGE 2016 73 URBAN STORAGE URBAN TROLLEY, STORAGE OG TOWER: URBAN TROLLEY: Korpus og bagklædning overflader: Finer: Decor: Bøg Ahorn Sort Black U999 ST9 Antracit Grau Ardosie L06003

PP Møbler Hans J. Wegner www.pp.dk

PP Møbler Hans J. Wegner www.pp.dk PP Møbler Hans J. Wegner www.pp.dk Hans J. Wegner Mange udlændinge har spurgt mig, hvordan vi skabte den danske stil og jeg må svare at der overhovedet ikke var tale om noget sådant. Det var vel nærmere

CH334 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE ellipseformet mange kombinationsmuligheder Designet af i DESIGNEREN

CH334 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE ellipseformet mange kombinationsmuligheder Designet af i DESIGNEREN CH334 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Endnu et smukt eksempel på Wegners visionære arbejde. Bordpladen af træ er ellipseformet, og benene er af børstet rustfrit stål. Med de mange kombinationsmuligheder

KLIM REOLEN. www. klim-r eol.dk

KLIM REOLEN. www. klim-r eol.dk KLIM REOLEN www. klim-r eol.dk KLIM reolens profil Klims reolsystemer er bygget op omkring en række grundmoduler. Grundmodulerne leveres i 7 forskellige højder, 4 forskellige bredder og 2 forskellige dybder.

Product story. Product story

Product story. Product story Product story Product story 2 LEVITH RECEPTIONSSKRANKE tilfører din virksomhed et professionelt image og skaber et moderne og dynamisk førstehåndsindtryk. LEVITHS modulære skrankekoncept er en flot receptionsskranke,

Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412

Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412 Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412 UNIQA A/S Legepladser og møbler Industriparken 9 4640 Faxe Tel. +45 70 21 50 90 e-mail: info@uniqa.dk web: uniqa.dk

CH006 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE DESIGNEREN

CH006 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE DESIGNEREN CH006 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Simple and stylish table, measuring 90x138, and 236 cm with flaps. Height 72 cm. Table leaves are fitted with hinges and lifted quickly when there are more. Table

NYHED fra Lübech Living Style

NYHED fra Lübech Living Style SPÆNDENDE NYHED fra Lübech Living Style Produceret af genbrugspapir og sand... og er endda vandtætte, som de eneste på markedet. Kollektionen af potter, vaser, krukker, fade m.m. er utrolig spændende med

INTERNATIONAL FURNITURE A/S

INTERNATIONAL FURNITURE A/S INTERNATIONAL FURNITURE A/S i d e a s indholdsfortegnelse Stol Anna sort bejdset Bordplade 90/120 x 240 cm Søjle 4431 Anna International Furniture A/S blev stiftet i oktober 1981. Vi er en engros- og produktionsvirksomhed,

Find inspiration til din opstillng på www.hammel-furniture.dk

Find inspiration til din opstillng på www.hammel-furniture.dk Design din egen reol og AV Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 2013/2 Find samlevejledninger og plejeanvisninger på www.hammel-furniture.dk. Klik på Kundeservice øverst på hjemmesiden.

BESKRIVELSE en klassisk smuk og let skulpturel spisestol Hans J. Wegner har designet Y-stolen til Carl Hansen & Søn i 1949 DESIGNEREN Y-STOLEN CH24 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Y-stolen - en klassisk smuk og let skulpturel spisestol, som også er velegnet til bare at slappe af i. Ved hjælp af damp er rygbøjlen nænsomt bøjet, og

Living. Modeloversigt & prisliste 2013-2014. Danmark. Danmark. Ny modeloversigt/prisliste 2013/2014

Living. Modeloversigt & prisliste 2013-2014. Danmark. Danmark. Ny modeloversigt/prisliste 2013/2014 Living Danmark Ny modeloversigt/prisliste 2013/2014 Vejledende priser i DKK EXCL. MOMS Gældende pr. 1 Sep. 2013 Danmark Modeloversigt & prisliste 2013-2014 Vejledende priser i DKK ekskl. moms Gældende

MØBEL KATALOG. SILO ved amagerbanen 13 tel +45 70 220 840 mail@silo-dk.com

MØBEL KATALOG. SILO ved amagerbanen 13 tel +45 70 220 840 mail@silo-dk.com MØBEL KATALOG 2010 STOLE & BÆNKE #100 KARMSTOL klassisk karmstol bønnelycke mdd 1998 MATERIALER SÆDE VARIANTER TRÆ VARIANTER massiv træ polstret med skind europæisk eg polstret sæde polstret med tekstil

T R A P H O L T A F D E L I N G E N F O R M O D E R N E D A N S K M Ø B E L D E S I G N

T R A P H O L T A F D E L I N G E N F O R M O D E R N E D A N S K M Ø B E L D E S I G N V E R N E R P A N T O N L Y S E T O G F A R V E N T R A P H O L T A F D E L I N G E N F O R M O D E R N E D A N S K M Ø B E L D E S I G N INDHOLD / CONTENT Forord Preface 4 8 Verner Panton Lyset og farven

I SELTA FØDSELSDAG. Kom til -54% -50% 169.- 2.199.- 399.- 1.999.- 400.- 200.- 300.- 2.000.- SPAR TAG TRAILER MED! VI HAR DE FLESTE VARER PÅ LAGER

I SELTA FØDSELSDAG. Kom til -54% -50% 169.- 2.199.- 399.- 1.999.- 400.- 200.- 300.- 2.000.- SPAR TAG TRAILER MED! VI HAR DE FLESTE VARER PÅ LAGER Kom til FØDSELSDAG Brødkasse Med småfejl. Flere farver. Mål: 42x23x17 cm. Vejl. 369 kr. 169.- -54% I SELTA 200.- Gulvlampe sort m/3 ben. Vejl. pris 999 kr. 599.- 400.- Spisebord Hvid plade / sorte ben.

Eftersyn. På adressen: Skuerupvej Stenlille. Efter aftale. Auk: 3969 Kat: 2.

Eftersyn. På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive. Søndag d. 02. september :00-15:00. Auk: 3469 Kat: 2. 3469 - Bolig & Interiør ( 7800 Skive ) Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive Fredag d. 07. september 2018 10:00-17:00 Eftersyn På adressen: Skyttevej

1. 80400/304 Skrivebord - 80487 Greb - 2. 80482 Reol - 80487 Greb - 3. 80483 Reol - 80487 Greb

1. 80400/304 Skrivebord - 80487 Greb - 2. 80482 Reol - 80487 Greb - 3. 80483 Reol - 80487 Greb et bredt sortiment 2. 3. 1. 1. 80400/304 Skrivebord - 80487 Greb - 2. 80482 Reol - 80487 Greb - 3. 80483 Reol - 80487 Greb møbler med værdi Farver 49 & uu Prima er en bred serie af møbler til hjemmekontoret

C A R I T A C H A I R C A R I T A S I D D E M ø B L E R

C A R I T A C H A I R C A R I T A S I D D E M ø B L E R CARITA SIDDEMøBLER 2 Carita Siddemøbler Carita Siddemøbler 3 CARITA Siddemøbler Det er vigtigt, at vi tager os godt af dem, der har allermest brug for det. Vi har derfor givet vores møbelserie Carita de

InterFurn Møbelpakke 4

InterFurn Møbelpakke 4 InterFurn Møbelpakke 4 INTERFURN AS InterFurn as er en tegnestue, som gennem en årrække har specialiseret sig i rådgivning og indretningsløsninger af enhver art. Hvorfor så vælge InterFurn as som samarbejdspartner...?

Bolig & Interiør ( 7800 Skive )

DESIGN. MILJØ & tests BESKRIVELSE GARANTI. udvidet GARANTI

DESIGN. MILJØ & tests BESKRIVELSE GARANTI. udvidet GARANTI SPACE Space serien er designet af den tyske designduo Jehs+Laub. Duoen er inspireret af menneskekroppen og naturens evne til at designe sig selv. Deres ambition er altid at gøre, hvad der er ligetil og

Originale danske/scandinaviske vintage-retro lamper fra 1930 - '80. In top tuned condition!

Originale danske/scandinaviske vintage-retro lamper fra 1930 - '80. In top tuned condition! DANISH Gamle VINTAGE-RETRO udendørs-lamper LIGHT og - gårdlamper ORIGINAL CLASSIC fra 1940-1950erne LIGHTING IN GOOD CONDITION Nr. V54. Dansk udelampe, 40-50erne, bakelit sokkel og gult opalglas, diameter:15

UDSALG. Livo chaiselongsofa. Vejl. 12.999,- 8.999,- Port spisebordsstol

UDSALG. Livo chaiselongsofa. Vejl. 12.999,- 8.999,- Port spisebordsstol KUNDESERVICE KVALITET DESIGN KOMFORT UDSALG 30% Livo chaiselongsofa Monteret med slidstærkt møbelstof, valgfrit i mange farver. Mål: 303 cm. Leveres spejlvendt efter ønske. Ekskl. nakkestøtte: 499,- Kan

Kunst, Design & Antik. 27. Okt. Kl. 17.00 Tisdag 27 Okt 2015

CLASSIC KOLLEKTION MADE IN DENMARK

CLASSIC KOLLEKTION MADE IN DENMARK CLASSIC KOLLEKTION MADE IN DENMARK Stouby Furniture a/s, haremarksvej 7, dk-8723 løsning, telefon +45 75 65 01 00, email: stouby@stouby.com, www.stouby.com STOUBY CLASSIC KOLLEKTION 02 STOUBY CLASSIC KOLLEKTION

7. Hvorfor tror du, at McDonald s har købt designermøbler til deres restauranter?

7. Hvorfor tror du, at McDonald s har købt designermøbler til deres restauranter? Afsnit 1 Smukt og grimt 1. Hvem er Arne Jacobsen? 2. Hvornår levede han? 3. Nævn nogle af de store ting, han er kendt for. 4. Hvilke små ting er han kendt for? 5. Hvad synes du om stolen Ægget? 6. Hvad

Model CFM06 Design by C F Møller Design

Model CFM06 Design by C F Møller Design Arm height (frame): 59 cm Arm width: 7 cm Total depth: 87 cm Seat depth: 53 cm Seat height: 43 cm Total height (frame): 59 cm 120 x 60 x 42 cm 180 x 60 x 42 cm Arm height (frame): 59 cm Arm width: 7 cm

gør-det-selv køkken bad bryggers gør-det-selv

gør-det-selv køkken bad bryggers gør-det-selv gør-det-selv køkken bad bryggers gør-det-selv INDHOLD Indledning 3 Køkken 4-15 Bad 16-23 Bryggers 24-25 Greb og låger 26-27 Enkelte elementer indgår ikke i lagersalgsprogrammet i Tvis gør-det-selv prislisten

Prisliste. Square Reolen fra Kidi

Prisliste. Square Reolen fra Kidi Prisliste Alle priser er incl. moms forbehold for trykfejl og ændringer Nkr. Square Reolen fra Kidi Oktober 2015 Reoler Alle reoler er incl. ophængsliste Dybde 34 cm Dybde 42 cm Dybde 20 cm Modul 01 1/1

CH22 LOUNGESTOL Design: Hans J. Wegner

CH22 LOUNGESTOL Design: Hans J. Wegner CH22 LOUNGESTOL Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Carl Hansen & Søn har genskabt Hans J. Wegners tidlige design, CH22 loungestolen, der er det første design Wegner udførte for Carl Hansen & Søn tilbage

PRISLISTA 2016. 05. SVERIGE SEK ekskl. moms. Frit leveret (CIP). Eksportpakning inkl.

PRISLISTA 2016. 05. SVERIGE SEK ekskl. moms. Frit leveret (CIP). Eksportpakning inkl. PRISLISTA 2016 05. SVERIGE SEK ekskl. moms. Frit leveret (CIP). Eksportpakning inkl. Erik Jørgensen Møbelfabrik A/S Industrivænget 1 DK-5700 Svendborg Denmark Phone + 62 21 53 00 Fax + 45 62 22 90 24 info@erik-joergensen.com

Prisliste. Square Reolen fra Kidi Prisliste Alle priser er incl. moms forbehold for trykfejl og ændringer Square Reolen fra Kidi Oktober 2015 Reoler Alle reoler er incl. ophængsliste Dybde 34 cm Dybde 42 cm Dybde 20 cm Modul 01 1/1 Square

KATALOG. Designermøbler mm.

FLY. Designed by DITLEV KARSTEN

Maj 2013 vejl. udsalgspris ekskl. moms. Prisliste Mapper

Maj 2013 vejl. udsalgspris ekskl. moms. Prisliste Mapper Maj 2013 vejl. udsalgspris ekskl. moms Prisliste Mapper Altikon totalleverandør af kontormiljøer Om vores produkter Altikon tilbyder et unikt sortiment af møbler, opbevaringsløsninger samt tilbehør til

ARNE JACOBSEN 1902-1971 POLSTRING DESIGN BESKRIVELSE GARANTI

ARNE JACOBSEN 1902-1971 POLSTRING DESIGN BESKRIVELSE GARANTI ÆGGET Arne Jacobsen designede Ægget til lobby- og receptionsområderne i Royal Hotel i København Opgaven med at designe alle elementer i hotelbygningen foruden møblerne gav Jacobsens en enestående mulighed

Nyt tegneprogram til Mistral til ipad og web (se bagsiden) #MADE IN DENMARK# Danish Design by Hammel

Nyt tegneprogram til Mistral til ipad og web (se bagsiden) #MADE IN DENMARK# Danish Design by Hammel #MADE IN DENMARK# Danish Design by Hammel Nyt tegneprogram til Mistral til ipad og web (se bagsiden) Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 2015/3 Hammel Furniture A/S - Anbækvej 111 -

Sofasystem Comfort. Sofasystem Comfort modul - 100x62 cm. Sofasystem Comfort modul - 120x62 cm. Bronco kunstlæder. ZF-07 sort. ZF-01 Hvid.

Sofasystem Comfort. Sofasystem Comfort modul - 100x62 cm. Sofasystem Comfort modul - 120x62 cm. Bronco kunstlæder. ZF-07 sort. ZF-01 Hvid. HoReCa Sofa 94 Sofasystem Koncept Sofasystem modulopbygget Vores sofasystem er et unikt modul-opbygget system, som giver muligheden for at integrere spændende sofasystemer med et væld af valgmuligheder.

STORT PARTI KONTORMØBLER I RIGTIG FLOT STAND

STORT PARTI KONTORMØBLER I RIGTIG FLOT STAND STORT PARTI KONTORMØBLER I RIGTIG FLOT STAND Promando A/S IKKE UNDER KONKURS (Kolding og Århus, Jylland) Eftersyn den 23. november 2009 kl. 15 16 Budfrist den 25. november 2009 kl. 17 Se mere på www.konkurser.dk

Papirsposer i små - og mellemstore formater - fra lager og efter opgave - også med tryk.

Papirsposer i små - og mellemstore formater - fra lager og efter opgave - også med tryk. Papirsposer i små - og mellemstore formater - fra lager og efter opgave - også med tryk. www.trykogide.dk Papirsposer i små - og mellemstore formater - med eller uden hank - med eller uden tryk - med eller

OPBEVARING JIVE DYBDE 35

OPBEVARING JIVE DYBDE 35 Prisstærkt salgskoncept by Redoffice AB & SJ Kontor A/S Silkeborg OPBEVARING JIVE DYBDE 35 med opbevarings- og arkiveringsløsninger i dybde 35 dækker vi alle dine behov for pladsoptimering. Uden at gå

Eftersyn. På adressen: Industrivej Syd 1B 7400 Herning ( Der står en rød sofa udenfor ) Torsdag d. 30. august :00-17:00. Auk: 3466 Kat: 2.

Eftersyn. På adressen: Industrivej Syd 1B 7400 Herning ( Der står en rød sofa udenfor ) Torsdag d. 30. august :00-17:00. Auk: 3466 Kat: 2. 3466 - Bolig & Interiør ( 7400 Herning ) Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Industrivej Syd 1B 7400 Herning ( Der står en rød sofa udenfor ) Torsdag d. 06. september 2018 10:00-17:00

Køleborde Bancadas Plus

Køleborde Bancadas Plus Køleborde er en serie rustfri køleborde som kendetegnes ved: Unikt kuldefordelingssystem Suveræn kølekapacitet Flot design Isolering under bordplade kølebordene kan i vid udstrækning tilpasses kundens

Historien om en ikonisk vase

Maj 2013 vejl. udsalgspris ekskl. moms. Prisliste Arkiv

Maj 2013 vejl. udsalgspris ekskl. moms. Prisliste Arkiv Maj 2013 vejl. udsalgspris ekskl. moms Prisliste Arkiv Altikon totalleverandør af kontormiljøer Om vores produkter Altikon tilbyder et unikt sortiment af møbler, opbevaringsløsninger samt tilbehør til

Pokalliste. Viborg & Vesthimmerland. Udstilling i fra 18. til 20. februar 2011

Pokalliste. Viborg & Vesthimmerland. Udstilling i fra 18. til 20. februar 2011 Racepokal, Belgisk Kæmpe Preben S. Jakobsen 1,3 Belgisk Kæmpe, vildtgrå 379,5 Racepokal, Tysk Kæmpeschecke Ole og Vibeke Siggaard 1,2 Tysk Kæmpeschecke, sort 281,5 Racepokal, Fransk Vædder Preben Toftemark

Tjekket jul hos lydmanden og blomsterpigen

Tjekket jul hos lydmanden og blomsterpigen Tjekket jul hos lydmanden og blomsterpigen Af Lise & Kristian Septimius Krogh Mandag 13. december 2010 Juletræet er svensk og står med kogler og glitrende harpiks. På vegan till here Jens Thomson s hjemmekreerede

Regionsmesterskab 2016 Krolf

UDSALG. STORE UDSALGS- RABATTER netop nu! Søndagsåben kl.10-15. Byg din egen sofa på werenberg.dk Mød eksperten søndag!

UDSALG. STORE UDSALGS- RABATTER netop nu! Søndagsåben kl.10-15. Byg din egen sofa på werenberg.dk Mød eksperten søndag! Delta stol Blød semi-anilin, fås i mange farver, læder og stof. STORE UDSALGS- RABATTER netop nu Byg din egen sofa på werenberg.dk Mød eksperten søndag BYGGESYSTEMET PLUS Top kvalitet med formstøbte sæder.

INDHOLDSFORTEGNELSE. Arne Emil Jacobsen... En unik designer... Kubeflex sommerhus... 10

INDHOLDSFORTEGNELSE. Arne Emil Jacobsen... En unik designer... Kubeflex sommerhus... 10 INDHOLDSFORTEGNELSE Arne Emil Jacobsen... 4 En unik designer... 9 Kubeflex sommerhus... 10 ARNE EMIL JACOBSEN 1902-1971 Arne Emil Jacobsen blev født d. 11. februar 1902 i København og døde d. 24. marts

* * * VIGTIGT * * * VIGTIGT * * * VIGTIGT * * *

* * * VIGTIGT * * * VIGTIGT * * * VIGTIGT * * * * * * VIGTIGT * * * VIGTIGT * * * VIGTIGT * * * Læs denne brugsanvisning grundigt før du anvender duovognen første gang og gem den for fremtidigt brug. Dit barn kan komme til skade, hvis du ikke følger

HUSBÅD PÅ BORNHOLM INDRETNING MØBELPAKKE 02 CHARLOTTE KJØLLER - RØNNE

GENESE. Design: Voss & Hedlund GENESE. Vejl. prisliste ekskl. moms - Danske kr.

GENESE. Design: Voss & Hedlund GENESE. Vejl. prisliste ekskl. moms - Danske kr. GENESE GENESE 2016 11 GENESE GENESE BORDPLADER: Bordplade overflader: Bordplader leveres i linoleum, NanoSoft-laminat, laminat og finér. Bordplader leveres i 23mm MDF med kantprofil nr. 3 lakeret i samme

Find dine moduler her

6. - 10. klasse. Opgaveark ... Interiør, ung kvinde set fra ryggen, 1904. Randers Kunstmuseum 6. - 10. klasse Kunst kan udtrykke forskellige følelser og sætte følelser i gang hos beskueren. Det kan ske gennem komposition, figurers kropssprog,

FRIMANN & VEJE DESIGN FUMAC. www.fumac.dk

FRIMANN & VEJE DESIGN FUMAC. www.fumac.dk FRIMANN & VEJE DESIGN FUMAC H O M E www.fumac.dk OM FUMAC FUMAC laver skræddersyede og unikke møbler til din virksomhed og dit hjem. Det har vi gjort siden 1950 erne. Og selvom vi vestjyder helst ikke