antikviteter russisk malerier auktion 763 kl. 13 sølv 1-66 kl. 14 tæpper

Download "antikviteter russisk malerier auktion 763 kl. 13 sølv 1-66 kl. 14 tæpper 67-224"

2 antikviteter antikviteter tirsdag onsdag torsdag fredag 28. november kl. 13 sølv 1-66 kl. 14 tæpper november kl. 13 porcelæn, fajance og glas kl. 14 orientalsk kunstindustri november kl. 13 smykker og armbåndsure december kl. 13 møbler og bronzer mandag 4. december kl. 13 møbler, bronzer og ure russisk tirsdag malerier onsdag torsdag 5. december kl. 13 russiske malerier og kunstindustri december kl. 19 udsøgte malerier december kl. 13 malerier fredag 8. december kl. 13 malerier, miniaturer, tegninger og grafik auktion 763

3 antikviteter kunstindustri og smykker fra antikken til vore dage auktion 28. nov dec eftersyn onsdag 22. november kl torsdag 23. november kl fredag 24. november kl lørdag 25. november kl søndag 26. november kl mandag 27. november kl Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 antique antique tuesday 28 november 1 pm silver pm carpets wednesday 29 november 1 pm ceramics and glass pm oriental works of art thursday friday monday russian tuesday fine art 30 november 1 pm jewellery and watches december 1 pm furniture december 1 pm furniture and bronzes december 1 pm russian paintings and antiques wednesday 6 december 7 pm selected paintings thursday friday 7 december 1 pm paintings december 1 pm paintings, miniatures, drawings and prints auction 763

5 antique furniture, silver and jewellery from antiquity to our time auction 28 nov. - 4 dec preview wednesday 22 november 3 pm - 6 pm thursday 23 november 10 am - 5 pm friday 24 november 10 am - 5 pm saturday 25 november 11 am - 4 pm sunday 26 november 11 am - 4 pm monday 27 november 10 am - 5 pm Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 katalogisering: Sabrina Ulrich Vinther Kirstine Lind Heidi Schophuus Jensen Thomas Lembourn Anders Fredsted Sølv Smykker og armbåndsure Smykker og armbåndsure Møbler, bronzer, skulpturer og ure Møbler, bronzer, skulpturer og ure Charlotte Hviid Porcelæn, fajance og glas Orientalsk kunstindustri Henrik Schleppegrell Tæpper

7 møbler fredag 1. december kl. 13 katalog nr møbler mandag 4. december kl. 13 og bronzer katalog nr møbler og bronzer

8 Bertel Thorvaldsen, kopi efter: Kunsten og den lysbringende genius,"a genio lumen". Relief af gips med kvinde som tegner på tavle mens bevingede Genius fylder olie på lampen, ved foden ugle og en lyre. 20. årh. H. 100.B DKK / Christian Daniel Rauch ( ): Buste af Bertel Thorvaldsen af hvidmalet gips. Bet. Albert. Thorvaldsen, dat Restaureret. Tyskland, 19. årh.s begyndelse. H. 71. Christian Daniel Rauch, tysk billedhugger hvis hovedværker er gravmonumentet i marmor for dronning Louise af Preussen og rytterstatuen i bronze af Frederik den Store i Berlin. Betydelige er også hans klassicistiske buster. Lignende eksemplarer af Thorvaldsen findes på Nationalgalerie, Berlin. Thorvaldsen Museum, København, Ny Carlsberg Glypoteket, København, Accademia di Belle Arti in Carrara, Staatsbibliohek, Berlin og Bonner Universitätsbibliothek. Litteratur: Der dänische Bildhauer und seine deutschen Freunde. Katalog der Ausstellung 1992 in Nürnberg und Gottorf, s Jutta von Simson, Christian Daniel Rauch, Oeuvre- Katalog, Gebr. Mann Verlag, Berlin 1996, s Bernhard Maaz: Bestandskatalog der Skulpturen, Nationalgalerie Berlin - Dasd XIX. Jahrhundert, Verlag E.A. Seemann 2006, s DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

9 Gemmer (gemmae) af biscuit efter Thorvaldsen og Canova m.fl., forestillende skulpturrelieffer. Ialt 43 nummerede stk. i to små kasser af træ. 20. årh. (2). DKK / Den dødende Galler af patineret bronze, sign. Po. Chiapparelli. Fe. Roma. Base af broget marmor. 19. årh. H. 42. L. 62. DKK / Skulptur efter antikken, den græske gud Hermes siddende på en sten, af sortpatineret bronze. Sign. G. Bucciano- Rome. 19. årh. H. 50. DKK / Skulptur efter antikken af patineret bronze, dansende faun. Italien, 19. årh. H. 82. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 Stephan Abel Sinding ; Valkyrien, figur af patineret bronze. Sign. Stephan Sinding. H. 33. L. 36. DKK / Guillaume Coustou ( ) kopi efter, "Cheval de Marly". Figurgruppe af patineret bronze. Frankrig, 19. årh. H. 55. Den oprindelige figurgruppe af marmor er en af et par, der var udført til slottet Marly, og som i dag står på Champs Elysées ved Concordepladsen. DKK / Guillaume Coustou ( ) kopi efter, "Cheval de Marly". Figurgruppe af patineret bronze. Frankrig, 19. årh. H. 48. De oprindelige figurer blev udført til slottet Marly. Disse står i dag på Champs Elysées ved Concordepladsen i Paris. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

11 Fem russiske figurer af patineret jern, bjørn med unge, strandfugle, kosakker til hest i kamp og kosak tager afsked med sin kæreste. To med russiske stempler. 20. årh. (5). DKK / Charles Vital-Cornu ( ) "Victoire Triumphante" figur af brunpatineret bronze. Sign. Vital-Cornu. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 71. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 865 Et par gustavianske taburetter af hvidmalet fyrretræ, runde kannelerede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. (2). DKK / Louis XVI konsol af grønmalet træ med senere plade af hvid marmor, sarg udskåret med rosetter og bladværk, firsidede tilspidsede ben. Frankrig, 18. årh.s slutning. H. 80. B. 83. D. 60. DKK / Svensk senempire konsolbord af hvidmalet og forgyldt træ, runde kannelerede ben, hvor imellem krydsformet sprosse. 19. årh.s midte. H. 74. L. 93. B. 51. DKK / Et par gustavianske taburetter af hvidmalet fyrretræ, runde kannelerede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. (2). DKK / Sengustaviansk sofabænk af gråmalet træ, udskåret med kvindehermer, blomster og bladværk, på runde drejede ben. 19. åh.s begyndelse. L DKK / Et par bænke af hvidmalet træ, udskåret med rosetter. Gustaviansk form, 20. årh. L (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

13 871 Gustaviansk sofa af hvidmalet træ, rigt udskåret med griffe, bladværk og rosetter, runde drejede ben med kanneleringer. Sverige, 18. årh.s slutning. L DKK / Fritstående konsolbord af gråmalet træ, plade af gråbroget marmor, gennembrudt sarg, udskåret med ornamentik, blomster og bladværk, runde kannelerede ben, hvor imellem krydsformet sprosse. Louis XVI form, 19. årh.s anden halvdel. H. 77. L B. 64. DKK / Gustaviansk armstol af lyseblå malet træ, udskåret med bær, blomster og bladværk, lige tilspidsede ben med kanneleringer. Sverige 18. årh.s slutning. DKK / Gustaviansk sofa af gråmalet træ, udskåret med borter og blomster, på runde drejede ben med kanneleringer. Sverige, 18. årh.s slutning. L. 181 DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 875 Lille svensk skrivebord af birketræ, plade indlagt med sort læder, sarg med to skuffer, lige tilspidsede ben. Gustaviansk form, 19. årh. H. 75. L B. 54. DKK / Vitrineskab af karelsk birketræ, profileret top, front med to døre med glas. Baltikum, 19. årh. H B. 97. D. 38. DKK / Lang svensk almue sofabænk af birketræ, svungen gennembrudt ryg, svungne sider. 19. årh.s begyndelse. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

15 Svensk senempire spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, dekoreret med overflødighedshorn, blomster og bladværk. 19. årh.s første halvdel. Restaureret. H B. 81. DKK / Svensk empire spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med knælende engle. 19. årh.s begyndelse. Senere spejlglas. H B. 84. DKK / Sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt og hvidmalet træ. Sverige, 19. årh.s begyndelse. H B. 75. DKK / Sæt på fire empire taburetter af birketræ, svungne sider og svajede ben. Sverige, 19. årh.s begyndelse. (4). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 Italiensk empire sofabænk af nøddetræ, beslag af forgyldt bronze, buet ryg, udskåret med svaner, svajede tilspidsede ben. 19. årh.s begyndelse. L DKK / To franske gueridoner af mahogni, beslag af forgyldt bronze, plader af grønbroget marmor. Empire form, 19. årh. H. 75. Diam. 50. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

17 Svensk skrivebord af sortmalet træ, sarg med to skuffer, lige tilspidsede og kannelerede ben. Gustaviansk form, 19. årh.s slutning. H. 76. L B. 58. DKK / SVENSK SKRIVEBORD af mahogni, kantlister af messing, overdel med jalusidøre bag hvilke små rum, plade indlagt med grønt gyldentrykt læder, sarg med tre skuffer, lige tilspidsede ben. 19. årh.s anden halvdel. H L B. 87. DKK / Senempire hjørneskab af mahogni, udskåret med bladværk, buet front, overdel med to døre flankeret af helsøjler, underdel med to døre. Danmark, 19. årh.s midte. H B D. 77. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 887 Et par gustavianske armstole af hvidmalet træ, udskåret med borter, rosetter og kanneleringer, lige tilspidsede ben med kanneleringer. Sverige, 18. årh.s slutning. (2). DKK / Et par gustavianske stole af hvidmalet og guldstafferet træ. Sign. Anders Larsson, stolemager Sverige, 18. årh.s slutning. (2). DKK / Et sæt på fire gustavianske stole af hvidmalet træ, firsidede ryg stykker, udskåret med kannelerede stave og gennembrudte vaser. Mærket med Stockholms Hall stämpel. Sverige, 18. årh.s slutning. (4). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

19 Et par svenske empire skabe af gråmalet fyrretræ, profileret top, front med dør, udskåret med maskaroner. Restaureret. 19. årh. H B. 84. D. 43. (2). DKK / Spisebord af gråmalet træ, to tillægsplader, udskåret med perlestaf, lige tilspidsede ben, spolehjul af messing. Gustaviansk form, 20. årh. H. 75. L. 113/243. B DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 Sengustaviansk kommode af nøddetræ og mahogni, indlagt med frugttræ, plade af Kolmården marmor, front med tre skuffer, lige tilspidsede ben. Restaureret. Sverige, 19. årh.s begyndelse. H. 86. B. 98. D. 50. DKK / Fransk lysekrone af forgyldt bronze, kanneleret stamme, støbt med seks svungne lysarme og bladværk. 19. årh.s anden halvdel. H. 67. Diam. 47. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

21 894 Svensk empire sekretær af mahogni, front med skriveklap og skuffer. 19. årh.s begyndelse. H B D. 52. DKK / Directoire kommode af valnød og mahogni, gennembrudt gallerikant af messing, plade af sort marmor, front med tre skuffer, indlagt med messing. Frankrig, ca H. 76. B. 56. D. 39. DKK / Svensk sofa af mahogni og guldstafferet træ, armlæn udskåret med egyptiske maskaroner og griffe. Gustaviansk form, ca L DKK / Skrivebord af nøddetræ, plade med brunt læder, tilspidsede kannelerede ben. Louis XVI form, 19. årh. H. 75. L D. 62. DKK / Lille engelsk skrivbord af mahogni, plade med brunt guldtrykt læder, sarg med to skuffer, tilspidsede ben. 19. årh. H. 76. L. 81. B. 57. DKK / Lille sengustaviansk skrivebord af mahogni, plade indlagt med rødt læder, sarg med skuffe, lige tilspidsede ben, sabots af messing. 19. årh.s begyndelse. H. 70. L. 81. B. 48. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 Et par senempire armstole af mahogni, svungen gennembrudt ryg med et par korslagte pile, sæder af fransk flet, på drejede og svajede ben. Antagelig Balticum 19. årh.s midte. (2). DKK / Schleswig-Holstensk Louis XVI kommode af mahogni, udskåret med tandsnit, front med to skuffer, flankeret af halvsøjler, lige kannelerede ben. Nordtyskland, 18. årh.s slutning. H. 75. B. 72. D. 41. DKK / Louis XVI spejl i ramme af guldstafferet nøddetræ, udskåret med prydvase og medaljon med klassisk figur. Danmark, 18. årh.s slutning. H B. 60. DKK / Dansk empire bænk af elmetræ og mahogni, gennembrudt ryg med tremmer, indlagt med lyst træ, ung kvinde i lette gevandter, lige tilspidsede ben. 19. årh.s begyndelse. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

23 Fransk lysekrone af forgyldt metal, støbt med ti svungne lysarme, bladværk og ornamentik. 20. årh. H Diam. 67. DKK / Dansk empire skrivepult af mahogni, små skuffer og skriveklap herunder tre større skuffer, tilspidsede ben. 19. årh.s begyndelse. H B D. 71. DKK / Dansk empire chatol af mahogni, overdel med tre døre og skriveklap, cylinderklap, bag hvilken små skuffer og rum, indlagt med lyst træ, herunder fire store skuffer. 19. årh.s begyndelse. H B D. 62. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 907 Seks danske Louis XVI stole, heraf en armstol, i engelsk stil, af mahogni og mørkpoleret træ. 18. årh.s slutning. (6). DKK / Victoriansk service trolley af mahogni, indeholdende flakoner og glas, lige tilspidsede ben, spolehjul af messing. Mærket Mappin and Webb, Oxford Street, London.W. England, 19. årh.s slutning. H. 75. L B. 56. DKK / Engelsk klapbord af mahogni, runde lige ben, claw and ball. 19. årh. H. 73. B. 55/165. D DKK / George III breakfast table af mahogni, plade indlagt med lister af lyst og mørkt træ, profileret stamme på trepas fodstykke, spolehjul af messing. England, 18. årh.s slutning. H. 71. L B DKK / Engelsk nodestativ af mahogni med to klapper, trepas fodstykke. 19. årh. H. 75. L. 85. B. 68. DKK / George III chatol af mahogni, front med skrå skriveklap, bag hvilken små skuffer og rum indlagt med marketteri, herunder fire store skuffer. England, 18. årh.s slutning. H B D. 56. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

25 Engelsk George III bord af mahogni, sarg med skuffe, tilspidsede ben, medfølgende ikke tilhørende tillægsplade. 18. årh.s slutning. H. 73. L. 167/218. B DKK / Lille nyrokoko vitrineskab af hvidmalet og guldstafferet træ udskåret med rocailler, kæmninger, blomster og bladværk. Danmark, 19. årh. H B. 55. D. 45. Proveniens: Danneskiold-Samsøe. DKK Lysekrone af forgyldt bronze med 24 svungne lysarme, støbt med delfiner, rocailler, og bladværk. Rokoko form, 19. årh.s anden halvdel. H Diam. 85. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 Tysk nyrokoko skrivebord af mahogny og palisander, front med skuffer, hylder og døre rigt indlagt i lyst træ med figurer, ornamentik, blomster og bladværk, cabriole ben. 19. årh.s anden halvdel. H.170. B.128. D.76. DKK / Rokoko vitrineskab af guldstafferet træ, svanehalsformet top, cabriole ben. 18. årh. Restaureret. H B D. 42. DKK / Italiensk prismelysekrone med tolv svungne lysarme, burformet forgyldt stel, top med kaskade. 19. årh.s slutning. H Diam. 90. DKK / Fransk ampel af forgyldt messing og bronze, støbt med seks svungne lysarme, prydet med talrige liljer af hvid opalineglas, skål af blåt glas. 20. årh.s begyndelse. H. 60. Diam. 40. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

27 Et par franske kandelabre af forgyldt metal og bronze, støbt med keruber og blomsterguirlander, svungne arme til fem lys, prydet med talrige liljer af hvid opal glas. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 80. (2). DKK / Et par kandelabre af forgyldt metal, svungne arme til fem lys, base i form af vase af marmoreret metal. 20. årh. H (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 Fire rokoko lampetter af forgyldt bronze, støbt med bladværk, hver med to svungne lysarme årh. H. 35. (4). DKK / Et par rokoko lampetter af forgyldt bronze, hver med to svungne lysarme støbt med bladværk. Frankrig, 18. årh.s midte. H. 35. DKK / Lille dansk rokoko kommode af egetræ, front med tre svungne ligeknækkede skuffer, cabriole ben. 18. årh. H. 72. B. 53. D. 31. DKK / Lille kommode af egetræ prydet med lister af messing, front med tre skuffer, cabriole ben årh. H. 72. B. 72. D. 43. DKK / Prismelysekrone med stel af forgyldt bronce, med ti svungne lysarme, stamme af slebet glas, behængt med prismer. Barokform, 19. årh.s slutning. H Diam. 77. DKK / Fransk prismelysekrone med burformet stel af forgyldt bronce, otte svungne lysarme hvorimellem spyd. Barok form. 19. årh.s anden halvdel. H. 73. Diam. 56. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

29 Prismekrone med burformet stel af messing, arme til seks lys, behængt med røgfarvede og klare dråbeformede prismer. 20. årh. H. 75. DKK / Prismekrone med burformet stel af messing, arme til seks lys, behængt med røgfarvede og klare dråbeformede prismer. 20. årh. H. 75. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 Dansk rokoko hjørnehylde af hvidlakeret og forgyldt træ, indlagt med spejl. 18. årh.s midte. H B. 38. DKK / To lampetspejle slebet med blomster og bladværk, hver med lysarm af messing. Sverige, 18. årh. H. 40. (2). DKK / Et par små lampetspejle samt lampetspejl, slebet med blomster og bladværk, lampetarme af messing. Sverige, 18. årh. H. 45 og 48. (3). DKK / Dansk rokoko dragkiste af nøddetræ, front med fire svungne ligeknækkede skuffer, tunget sarg, cabriole ben. Restaureret. 18. årh.s midte. H B D. 68. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

31 Dansk rokoko dragkiste af nøddetræ, svungen ligeknækket front med fire skuffer, hvorimellem kanneleringer indlagt med messing, tunget sarg, cabriole ben. 18. årh.s midte. H B D. 68. DKK / SØNDERJYSK ROKOKO VITRINE af egetræ, svungen top, udskåret med bladværk, front og sider med glas hvorimellem svungne sprosser, underdel med to profilerede døre. Danmark, 18. årh. Restaureret. H B D. 51. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 936 Hollandsk vitrine af mahogni, indlagt med konkylier og lister af lyst og mørkt træ, svungen top, front og sider med glas, herunder tre svungne skuffer. 19. årh. H B D. 52. DKK / Venetiansk barok spejl, slebet med fugl og ornamentik. Italien, 18. årh. H. 61. B. 30. DKK / Rokoko børne duchesse af hvid- og grønmalet træ, ryg og sæde af fletværk, udskåret med blomster og bladværk, cabriole ben. Tyskland, 18. årh.s midte. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

33 939 Et par franske rokoko armstole af nøddetræ, udskåret med blomster og bladværk, svungne armlæn, cabriole ben. 18. årh.s midte. (2). DKK Lille kommode af nøddetræ rigt indlagt med marketteri i form af løve med våbenskjold samt blomster og bladværk. På bagsiden rødt laksegl med Christian IX's kronede spejlmonogram. Rokokoform, 19. årh. H. 85. B. 73. D. 38. Proveniens: Danneskiold-Samsøe. DKK / Tysk barok kommode af sortlakeret træ, front med tre svungne ligeknækkede skuffer. 18. årh. restaureret. H. 76. B. 75. D. 46. DKK / To rokoko armstole af nøddepoleret træ med svungne armlæn og cabriole ben. 18. årh.s midte. Restaureret. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 943 Italiensk cassone med renaissance skæringer af egetræ, indlagt med romber af lyst træ, front med to skuffer, på dyrepoter. Delvis 17. årh. H. 69. B D. 62. DKK / Spansk koloni langbord af mørkt hårdt træ, antagelig molavetræ. Filippinerne, ca H. 73. L B. 94. DKK Engelsk sofa med stel af egetræ, drejede armlæn, ben og fodlister. 19. årh. L DKK / Svensk spejl i ramme af forgyldt træ, foroven med Frederik IV's kronede monogram af forgyldt metal, ramme indlagt med blåt glas, prydet med blomster og bladværk af forgyldt bly årh. H B. 63. DKK Rokoko bord af guldstafferet egetræ udskåret med bladværk, sarg med to skuffer, cabriole ben. Danmark, 18. årh.s midte. H. 73. L. 97. B. 60. Proveniens: Danneskiold-Samsøe. DKK Italiensk rokoko bord af bemalet træ, svungen plade med rester af original bemaling, senere rødmalet underdel, udskåret med maskaroner. 18. årh. Restaureret. H. 77. L B. 70. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

35 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 Louis XV bergere af gråmalet træ udskåret med blomster og bladværk, cabriole ben. Frankrig 18. årh.s midte. DKK / Et par rokoko lampetskjolde af messing, prydet med rocailler, kæmninger, blomster og bladværk, svungne arme til ét lys. 18. årh.s midte. H. 36. B. 25. (2). Proveniens: Danneskiold-Samsøe. DKK / Fransk rokoko kommode af nøddetræ, svungne sider og front med tre store skuffer, cabriole ben. 18. årh.s midte. H. 88. B D. 66. DKK / Italiensk lampetspejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med rocailler og kæmninger, tre svungne lysarme. Rokoko form, 19. årh. H. 93. B. 60. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

37 953 STORT BAROK VITRINESKAB af gråmalet fyrretræ, svungen profileret top udskåret med bladværk, front med glasdør, flankeret af afskårne hjørner, sider med glaspartier, senere underdel på lige tilspidsede ben med kanneleringer. 18. årh. H B D. 85. Proveniens: Tidligere på Rosenholm Slot. DKK / Et par svenske armstole af hvidmalet træ, svungne armlæn, udskåret med muslinger og bladværk, cabriole ben. Rokoko form, 20. årh. (2). DKK / Svensk rokoko kommode af hvidmalet fyrretræ, ligeknækket svungen front med tre skuffer, svungen sarg, cabriole ben. 18. årh.s midte. Restaureret. H. 96. B D. 55. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 Dansk Louis XVI spejl i Harsdorff stil, ramme af forgyldt og hvidmalet træ, udskåret med overflødighedshorn, sløjfe, blomster og bladværk. 18. årh.s slutning. Senere spejlglas. H B. 62. DKK / Altona Louis XVI spejl i ramme af mørkpoleret, forgyldt og forsølvet træ, udskåret med vase, frugter, blomster og bladværk. Tyskland, 18. årh.s slutning. H. 89. B. 36. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

39 Dansk Louis XVI lampetspejl i ramme af mahogni, senere lysarme af messing. 18. årh.s slutning. H B. 38. Proveniens: Danneskiold-Samsøe. DKK / Tysk Louis XVI kommode af nøddetræ og rodtræ, med listeindlægninger af lyst og mørkt træ, front med tre skuffer, på lige tilspidsede ben. 18. årh.s slutning. Restaureret. H. 83. B D. 59. DKK / Lang Louis XVI bænk af hvidmalet og guldstafferet træ, lige tilspidsede ben. 18. årh.s slutning. L DKK / To prismeampler af klart glas slebet med frugter og ornamentik, ophæng af messing. 19. årh. H. 65. (2). Ifølge oplysninger hjembragt fra Dansk- Vestindien. DKK / Louis XVI ampel af hvidt glas, dekoreret med klassiske scenerier i farver. Røgfang med prismer. Skål defekt. 18. årh.s slutning. H. 70. Diam. 45. Ifølge oplysninger skulle amplen stamme fra Dansk Vestindien. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 Svensk empire skrivetøj af forgyldt bronze, prydet med kornneg, kendetegn for den svenske kongelige familie, samt sandhus i form af krigshjælm. 19. årh.s begyndelse. H. 22. L. 28. B. 15. DKK / Empire konsol af mahogni, plade af gråbroget marmor, sarg med skuffe, udskåret med klassiske monopodier. 19. årh.s begyndelse. H. 89. B. 82. D. 34. DKK / Ovalt hollandsk Louis XVI bord af mahogni, indlagt med lyst og mørkt træ, sarg med skuffe, lige tilspidsede ben. England, 18. årh.s slutning. H. 75. L. 98. B. 64. DKK / Prismelysekrone med stel af messing og bronze, med seks svungne lysarme, behængt med prismer i kæder og kaskade. 20 årh. H Diam. 80. DKK / Prismekrone med stel af messing, svungne arme til seks lys samt et midter lys, behængt med prismer i kæder, foroven kaskade, blå bundplade. Louis XVI form, 19. årh. H. 75. Diam. 65. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

41 Lysekrone med stel af forgyldt bronze og messing, stamme, bundskål og drypskåle af hvid opal glas, dekoreret i farver og guld, behængt med prismer. 19. årh. H. 85. Diam. 60. DKK / Et par Louis XVI lampetter af forgyldt bronze, hver med to svungne lysarme støbt med vase og bladværk. Frankrig, 18. årh.s slutning. H. 32. (2). DKK / Lille dansk Louis XVI spejl i ramme af delvis forgyldt træ, udskåret med prydvase og guirlander. 18. årh.s slutning. H. 66. B. 41. DKK / Et par lampetter af forgyldt bronze, støbt med gennembrudte palmetter, hver med tre svungne lysarme. Frankrig, 19. årh. H. 48. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 Skønvirke bord af mahogni, sarg og tilspidsende ben med profileringer og udskæringer. 19. årh.s første halvdel. H. 77. L B. 89. Bordet er tegnet 1917 af Johan Rohde og udført hos snedkermester I.P.Mørch til ingeniør Harbye, som efter en karriere i de baltiske lande, blev direktør i Nordisk Kabel- og Traadfabrik. DKK / Østrigsk senempire skrivebord af sortmalet træ, sarg med skuffe, svungne sidestykker, hvorimellem drejet fodliste. 19. årh.s midte. H. 79. L B. 65. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

43 974 Svensk senempire spejl i ramme af forgyldt og sortmalet træ, udskåret med Hermes, frugter og bladværk. 19. årh.s første halvdel. H B. 67. DKK / Et par empire stager af forgyldt og patineret bronze, støbt med blomster og bladværk. Frankrig eller Rusland, 19. årh.s begyndelse. H. 31. (2). DKK / Et par danske senempire stager af patineret bronze, støbt med palmetter og bladværk. 19. årh.s første halvdel. H. 37. (2). DKK / Opsats af forgyldt bronze støbt med egyptiske maskeroner, blomster og bladværk. Empire form. 19. årh.s slutning. H. 38. DKK / Et par franske empire stager af forgyldt bronze, ottesidede stammer afsluttende på dyrepoter, runde hvælvede fodstykker. 19. årh.s begyndelse. H. 25. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 979 Fontæne af sandsten putti med delfin, firsidet sokkel af stengods. 20. årh. H DKK / Haveskulptur af sandsten, Amor og Artemis, på kvadratisk sokkel med maskaron, blomster og bladværk. 19. årh. H B. 45. D. 45. DKK / Et par havevaser af stengods, bred krave støbt med bladværk, profileret korpus, stående på firsidede kannelerede senere sokkler. 19. årh. H (2). DKK / Et par sfinxer af gul marmor på profileret sokkel. Nyere fremstillet, 21. årh. H. 95. L B. 45. DKK / Stor klassisk havevase af stengods, støbt med klassiske figurer i relief, stående på firsidet sokkel. Sverige, 19. årh.s midte. H Diam. 68. DKK / Kaminforsats af gul marmor udhugget med mynder, overflødighedshorn og bladværk. Nyere fremstillet, 21. årh. H B D. 56. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

45 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 Et par stager af rosenkvarts og forgyldt bronze forestillende fiskerdreng og bondedreng holdende hver én lysarm. Frankrig eller Rusland, 19. årh. H. 19. (2). DKK / Empire bordplateau/likørsæt af forgyldt bronze støbt med blomster og bladværk. Flaconner af slebet glas. Frankrig, 19. årh.s begyndelse. H. 36. Diam. 33. DKK / Italiensk empire konsolbord af mahogni, plade af sort marmor, sarg med beslag af messingblik, runde tilspidsede ben. 19. årh.s begyndelse. H. 85. B. 98. D. 59. DKK / Et par franske stager af forgyldt bronze, støbt med bladværk, firsidet base med afskårne hjørner. Stemplet F. Bardienne. 19. årh. H. 26. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

47 Et par franske kandelabre af forgyldt bronze, støbt med klassisk portræt, palmetter og bladværk, hver med to lysarme. 19. årh. H. 25. DKK / Et par franske casoletter af forgyldt bronze, støbt med sløjfer, guirlander og bladværk. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 23. (2). DKK / Et par Louis XVI stager af forgyldt bronze, støbt med bladværk og perlebort. Rusland eller Frankrig, 18. årh.s slutning. H. 25. (2). DKK / Et par empire stager af forgyldt bronze støbt og ciseleret med bladværk og ornamentik, runde fodstykker. Frankrig, 19. årh.s begyndelse. H. 24. (2). DKK / Empire penneholder af forgyldt og patineret bronze, støbt og ciseleret med svaner og bladværk. Frankrig, 19. årh.s begyndelse. H. 19. DKK / Et par franske stager af forgyldt bronze, støbt med bladværk, runde hvælvede fodstykker. 19. årh. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 Svensk rokoko skab af hvidmalet fyrretræ, senere bemalet, svungen profileret overdel med to døre, herunder to mindre og to større skuffer. 18. årh.s midte. H B D. 56. DKK / Svensk rokoko skab af hvidmalet fyrretræ, senere bemalet, svungen top, overdel med to døre, herunder fire skuffer, cabriole ben. 18. årh.s midte. Restaureret. H B D. 58. DKK / Louis XVI bord af gråmalet træ, senere bemalet, plade af marmoreret træ, sarg med skuffe, tilspidsede kannelerede ben. 18. årh.s slutning. H. 74. L B. 66. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

49 Fransk lysekrone af grønmalet metal, svungne arme til otte lys, prydet med talrige blomster af hvid porcelæn. 20. årh. H. 80. Diam. 50. DKK / Svensk prismekrone med burformet stel af messing, svungne arme til ti lys, behængt med prismespyd og bladformede prismer. Barok form, 19. årh.s slutning. H Diam. 82. DKK / Gustaviansk fritstående konsolbord af forgyldt træ, plade af gråbroget marmor, sarg udskåret med vinløv og rosetter. Runde kannelerede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 72. L B. 49. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

51 1001 Italiensk kommode af nøddetræ, svungen front og sider, cabriole ben udskåret med bladværk. 19. årh. H. 84. B D. 43. DKK / Dansk rokoko kommode af elmetræ, front med tre svungne skuffer, sokkel udskåret med rocailler, kæmninger og bladværk, cabriole ben. 18. årh.s midte. H. 80. B. 88. D. 49. DKK / Gustaviansk spillebord af mahogni, tilspidsede kannelerede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 76. B D. 40. DKK / Sæt på fire regency stole af mahogni, indlagt med lister og ornamentik af lyst træ, svejfede rygge, lige tilspidsede ben. England, 19. årh.s begyndelse. (4). DKK / Ottesidet regency vinkøler af mahogni, indlagt i lyst træ med guirlander og sløjfer. England, 19. årh.s begyndelse. H. 60. Diam. 50. DKK / Pembroke table af mahogni, sarg med skuffe, lige tilspidsede ben. England, 19. årh.s begyndelse. H. 65. L B. 75. DKK / Rundt senempire vippebord af palisander, ottesidet søjle på trepasfod. 19. årh.s første halvdel. H. 72. Diam DKK / Engelsk drumtable af mahogny, plade indlagt med grønt guldtrykt læder, sarg med skuffer, på svungen trepasfod. 19. årh. H. 76. Diam DKK / Regency breakfast-table af mahogni, kanneleret balusterformet stamme, firpas fodstykke med spolehjul. England, 19. årh.s begyndelse. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 1010 Et par franske relieffer af forgyldt bronze, to unge kvinder i klassiske gevandter. Stemplet F. Barbedienne, Fondeur. Frankrig. 19. årh. H. 42. I alt H. 46. (2). DKK / Bouillotte lampe af forgyldt bronze, stamme i form af klassisk kvinde, holdende arme til tre lys, regulerbar skærm af rødmalet metal. 20. årh. H. 74. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

53 Victoriansk sybord af sortlakeret træ, indlagt med perlemor, dekoreret i guld og farver med ornamentik og landskab. England, 19. årh.s anden halvdel. H. 75. B. 41. D. 41. DKK / Et par Louis XVI lampetter af forgyldt træ og gesso, hver med to svungne lysarme, dekoreret med flamme, blomster og bladværk. Italien 18. årh.s slutning. H. 67. (2). DKK / Et par franske lampetter af forgyldt bronze, hver med tre svungne lysarme, støbt med ornamentik og bladværk. Regence form, 19. årh. H. 53. (2). DKK / Et par lampetter af forgyldt bronze, hver med tre svungne lysarme støbt med vædderhoved, blomster og bladværk. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 43. (2). DKK / Et par væglampetter af forgyldt bronze,hver med tre svungne lysarme, støbt med bladværk, Louis XVI form. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 37. (2). DKK / Et par væglamper af forgyldt bronze, i form af svaner med belysning i næbbet. Louis XVI form. 19. årh.s slutning. H. 34. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 Regency butlers mirror i ramme af forgyldt træ, foroven udskåret med ørn. England 19. årh.s begyndelse. H. 88. Diam. 49. DKK / Regency butlers mirror i ramme af forgyldt træ, udskåret med ørn, profileret ramme med kugler og bladværk. England, 19. årh.s begyndelse. H. 98. B. 58. DKK / Et par væglampetter af forgyldt bronze, hver med tre svungne lysarme, støbt med vase, blomster og bladværk. Louis XVI form, Frankrig 19. årh.s anden halvdel. H. 39. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

55 Stort spisebord af mahogni, lister og beslag af bronze, kannelerede ben hvor imellem fodlister. 19. årh.s slutning. H. 74. L B Hidrørende fra Halsted Kloster. DKK / Sæt på 14 engelske stole i Hepplewhite stil af mahogny, heraf en armstol, skjoldformede gennembrudte rygge, indlagt med rosetter af satinwood. 20. årh. (14). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 Lille ampel af matteret glas, slebet med stjerner, ophæng af messing med gennembrudt gallerikant. 19. årh. H. 70. Diam. 26. DKK / Gustaviansk spejl i oval ramme af forgyldt træ, udskåret med perlestaf, lyre, gennembrudte blomster og bladværk. Sverige, 18. årh.s slutning. H B. 70. DKK / Ampel af klart glas, behængt med prismeguirlander, montering af messing, arme til to lys. Louis XVI form, 19. årh. H. 67. Diam. 32. DKK / Gustaviansk piedestalskab af hvidmalet træ, senere bemaling, udskåret med kanneleringer, firsidet kvadratisk base. Sverige, 18. årh.s slutning. H B. 55. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

57 Ampel af matteret glas, slebet med stjerner, ophæng af forgyldt metal. 19. årh.s anden halvdel. H Diam. 43. DKK / Svensk empire ampel af klart glas, montering af messing, bundknop i form af pinjekogle, behængt med prismer. 19. årh.s begyndelse. H Diam. 30. DKK / Svensk empire ampel af hvidt glas, stel af forgyldt messing med arme til tre lys, behængt med prismer. 19. årh.s begyndelse. H. 80. Diam. 41. DKK / Et par prismelampetter af messing, hver med to lysarme. Empire form, 20. årh. H. 48. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 1031 Et par vitrineskabe af mahogni med profileret top, udskåret med pinjekogler og bladværk, front med dør flankeret af glaspartier omkranset af perleborter, på tilspidsede ben. 20. årh.s begyndelse. H.188. B.125. D.43. DKK / Skønvirke dokumentskab af mahogni. Front med skabssektion med dobbelte låger, bag hvilke hylder, samt kartotekskuffer, flankeret på siderne af åbne reoler. Sider øverst med udskårne helsøjler. Top med profileringer og hemmeligt rum med udskæringer i form af volutter. 19. årh.s første halvdel. H B D. 54. Møblet er tegnet 1917 af Johan Rohde og udført hos snedkermester I.P.Mørch til ingeniør Harbye, som efter en karriere i de baltiske lande, blev direktør i Nordisk Kabel- og Traadfabrik. DKK / Tre gate-leg spiseborde af mahogni, lige tilspidsede ben med udskæringer. 20. årh. H. 73. L.189. B Ialt L (3). DKK / Et par armstole og et par stole af mahogni, beslag og lister af forgyldt bronze. Louis XVI form, 20. årh. (4). DKK / Engelsk sofa af mahogni, senere betræk af sort læder med tre løse hynder. 19. årh. L DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

59 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 Et par svenske senempire armstole af hvid og sortmalet træ. 19. årh.s midte. Restaureret. (2). DKK / Flisebord af hvidmalet og guldstafferet træ indlagt med 24 fliser af fajance dekoreret i blåt med landskabsprospekter. Fliserne 19. årh. Underdel senere. H. 72. L. 84. B. 58. DKK / Fransk standerlampe af forgyldt og patineret bronze, støbt med fire svungne lysarme, vase af rødbroget marmor. 19. årh.s slutning. H Diam. 50. DKK / Søjle af hvidbroget marmor, firsidet kapitæl, rund stamme med à la grecque bort, profileret base. 19. årh. H DKK / Louis XVI søjle af hvidmalet træ, sider og base dekoreret med imiteret træ, front udskåret med ornamentik og bladværk. 18. årh.s slutning. H B. 33. D. 27. DKK / Svensk slagbord af hvidmalet fyrretræ, lige tilspidsede ben. 20. årh. H. 74. L B DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

61 1042 Sengustaviansk bord af hvidmalet træ, sarg udskåret med perlestaf og rosetter, tilspidsede kannelerede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 75. L. 84. B. 58. DKK / Et par signerede gustavianske taburetter af hvidmalet træ, udskåret med rosetter og ornamentik, runde kannelerede ben. Sarg med brandmærke. Sverige, 18. årh.s slutning. (2). DKK / Svensk bord af marmoreret fyrretræ, svungen plade, cabriole ben. Rokoko form, 19. årh. H. 73. L. 97. B. 52. DKK / Kommode af gråmalet træ, front med tre skuffer, afskårne kannelerede hjørner, udskåret med rosetter. Gustaviansk form, 20. årh. H. 80. B. 73. D. 51. DKK / Sengustaviansk sofa af hvidmalet træ, senere bemaling, udskåret med portrætter, griffe og bladværk. Sverige, 19. årh.s begyndelse. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 information AFHENTNING Afhentning af effekter købt på traditionel auktion SKAL SKE senest 2 uger efter sidste auktionsdag (eller efter aftale). Uafhentede effekter vil herefter uden yderligere varsel blive sendt til opbevaring for købers regning og risiko. salgsresultater Hammerslags-priser fra de seneste auktioner kan ses på vores hjemmeside: Hammerslags-priser kan også fås ved at ringe til vores automatiske telefonsvarer på telefon: FOTO Fotos af alle effekter kan ses på vores hjemmeside: euro Det bydes og faktureres i danske kroner. Ved omregning fra DKK til Euro er anvendt Nationalbankens officielle valutakurs på tidspunktet for udarbejdelse af kataloget. Beløbet i Euro er afrundet til et tal, der efter Bruun Rasmussens skøn fremtræder på en præsentabel måde i forhold til beløbet i DKK. DISPATCH Collection of purchases bought at traditional auctions must be no later than 2 weeks after the last auctionday. Uncollected items will without further notice be sent into storage at the expence and risk of the buyer. sales results Sales results from the latest auctions are available at our website: Sales results are also available at our answering machine. Please call: PHOTO Photos of all items are available at our website: euro Bids and invoicing are made in DDK. For the conversion from DKK into Euro, Bruun Rasmussen has used the official rate of exchange from Denmarks Nationalbank (the Danish National Bank) at the time of preparation of the catalogue. The amount in Euro is, in Bruun Rasmussen's judgment, roughly adjusted to presentable figures. Bevaringstilstand Bruun Rasmussen henleder opmærksomheden på, at katalognumrene som udgangspunkt ikke er forsynet med oplysninger om tilstand (jvf. købskonditionernes 9). Vi henviser imidlertid til vores hjemmeside: hvor der under det enkelte katalognummer ofte er oplysninger om bevaringstilstand, reparationer o. lign. Er disse oplysninger ikke tilstrækkelige kan én af afdelingens sagkyndige kontaktes for yderligere informationer. Bankforbindelse Danske Bank Konto: IBAN: DK Swift-BIC DABADKKK virksomhedsregistrering CVR-nr. DK Condition Bruun Rasmussen draws attention to the fact that, as a rule, no information is provided regarding the condition of the lots (cf. conditions of purchase 9). However, we refer to our website: where information regarding condition, repairs, etc. can usually be found for the individual lot. Should this information be insufficient, further details can be obtained by contacting one of the experts of the department. Bankers Danske Bank Account: IBAN: DK Swift-BIC DABADKKK business registration CVR-nr. DK BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

63 i n t e r n at i o n a l a u k t i o n - m a l e r i e r i n t e r n at i o n a l a u c t i o n f i n e a r t P. S. Krøyer: Skitse til "Sommer, Kunstnerens Hustru spadserende i en Havegang ved deres Skagensbolig". Olie på mahogni. 43 x 31. Vurdering: mio. kr. eftersyn/preview: november auktion/auction: december Separat katalog over malerier kan rekvireres på tel BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 763

64 i n t e r n at i o n a l a u k t i o n - r u s s i s k i n t e r n at i o n a l a u c t i o n - r u s s i a n Nikolai Bogdanoff-Bielski: To piger siddende på en badebro med fødderne i vandet. Olie på lærred. 79 x 67. Vurdering: mio. kr. eftersyn/preview: november auktion/auction: 5. december Separat katalog over russiske malerier og kunstindustri kan rekvireres på tel BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

65 v å b e n a u k t i o n w e a p o n a u c t i o n Russisk pragt hirchfänger af sølv og elfenben Russian hunting sword of silver and ivory eftersyn/preview: november auktion/auction: 14. december For yderligere information, kontakt David Utzon-Frank på tel eller d.utzon-frank@bruun-rasmussen.dk. Ønsker De at modtage kataloget, kontakt Bruun Rasmussen på tel eller bredgade@bruun-rasmussen.dk 360 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 763

66 b o g a u k t i o n b o o k a u c t i o n Biblia. [...]. 2 vols. Frankfurt Folio. Extra illustrated with hundreds of original miniature drawings. eftersyn/preview: november auktion/auction: 12. december For yderligere information, kontakt Sebastian Hauge Lerche på tel eller s.h.lerche@bruun-rasmussen.dk. Ønsker De at modtage kataloget, kontakt Christine Almlund på tel eller c.almlund@bruun-rasmussen.dk BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

67 o n l i n e - v i n a u k t i o n o n l i n e - w i n e a u c t i o n Søger du den ultimative vinoplevelse... Gå på online-vinauktion den 13. december eftersyn/preview: december i Bredgade auktion/auction: 13. december For yderligere information, kontakt Henrik Christensen på tel eller h.christensen@bruun-rasmussen.dk. 362 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 763

68 m ø n ta u k t i o n c o i n a u c t i o n Oplev den nyere tids betydeligste internationale numismatiske auktion afholdt i Danmark eftersyn/preview: november auktion/auction: december For yderligere information, kontakt Michael Fornitz på tel eller m.fornitz@bruun-rasmussen.dk. Ønsker De at modtage kataloget, kontakt Henrik Jensen på tel eller h.jensen@bruun-rasmussen.dk BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

69 k ata l o g i s e r i n g s p r i n c i p p e r e x p l a n at i o n o f c ata l o g u i n g p r i n c i p l e s Forklaring vedr. kunstnernavne i katalogerne Explanation of names of artists used in the catalogues Jens Juel: I henhold til vor opfattelse: Et originalt arbejde af kunstneren, for hvis ægthed Bruun Rasmussen indestår i henhold til købskonditioner 9. Nedennævnte forbehold ved katalogiseringer er foretaget efter vor bedste overbevisning og tjener som vejledning for køber, men kan ikke gøres til genstand for reklamationer. Jens Juel tilskrevet: I henhold til vor opfattelse: Værket er sandsynligvis fra kunst-nerens tid og muligvis udført af denne. Jens Juel's atelier/skole/værksted: I henhold til vor opfattelse: Udført under kunstnerens indflydelse og antagelig fra dennes tid. Jens Juel, (?): I henhold til vor opfattelse: Kan være udført af kunstneren eller en senere kopi efter kunstneren. Jens Juel, kopi efter/jens Juel's stil/jens Juel efterfølger: I henhold til vor opfattelse: En senere gentagelse eller i stil med kunstneren.?: Yderligere forbehold for den i kataloget angivne beskrivelse. Sign.: Efter vor overbevisning original signatur af kunstneren. Betegnet: I henhold til vor opfattelse: Kunstnersignatur er gengivet, men ikke nødvendigvis udført af kunstneren. Hvis ingen signatur nævnes i kataloget, drejer det sig om et antagelig usigneret arbejde Hvis ingen aldersangivelse nævnes i kataloget, drejer det sig om et antageligt nyere eller helt moderne arbejde U.r.: Uden ramme. For beskadigelse af ramme ydes ingen kompensation. Ovenstående beskrivelse er Bruun Rasmussens opfattelse og tjener som vejledning for køber. Det er ikke nogen garanti. Køber skal selv overbevise sig om de forskellige katalognumres autencitet og kondition. Jens Juel: In our opinion, an original work by the artist the genuiness and authenticity of which is guaranteed by Bruun Rasmussen according to the Conditions of purchase 9. Below cataloguing reservations are made according to the best of Bruun Rasmussen's knowledge. They are for guidance only and cannot be subject to claims. Jens Juel tilskrevet (ascribed to): In our opinion, probably a work of the period of the artist, and possibly executed by the artist. Jens Juel's atelier (studio)/skole (school)/værksted (workshop): In our opinion, a work made under the influence of the artist, and probably of his period. Jens Juel, (?): In our opinion, possibly a work by the artist, or a (later) copy of the artist s work. Jens Juel, kopi efter (copy after)/jens Juel's stil (style of)/ Jens Juel efterfølger (follower of) : In our opinion, a later copy of a work by the artist or in the artist's style.?: The catalogue description is subject to further reservations. Sign.: In our opinion, the work has been signed by the artist. Betegnet (bears the signature): In our opinion, the inscription may be by a hand other than that of the artist. If no signature is mentioned in the catalogue the work is apparently unsigned. If no date is mentioned in the catalogue the work is apparently from the last century or of comparratively resent date. U.r.: Unframed. No compensation is given should the frame be damaged. Above description is a statement of opinion by Bruun Rasmussen and is to be considered only as guidance to the buyer and not as a statement of fact. The buyer is to satisfy himself of the authenticity and the condition of the works of art. Forkortelser: Abb.: * = Fuld moms CD = Copy-Dan L. = Længde B. = Bredde * = Full VAT CD = Droit de Suite L. = Length B. = Width sst. = Samme sted H. = Højde sst. = Same place H. = Height Diam. = Diameter D. = Dybde Diam. = Diameter D. = Depth 364 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 763

tirsdag 28. feb. kl. 13 smykker og armbåndsure... 1-203

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 46 LØRDAG DEN 21. - MANDAG DEN 23. AUGUST 2004 GRØNLANDICA

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 46 LØRDAG DEN 21. - MANDAG DEN 23. AUGUST 2004 GRØNLANDICA kunst og indbo LØRDAG DEN 21. - MANDAG DEN 23. AUGUST 2004 HAVNEN AUKTION 46 TEMA GRØNLANDICA BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER forskellige retninger og er med Tøjners ord et udtryk for museets 40 års tilnærmelse

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 48 LØRDAG DEN 2. - TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 2004 GRØNLANDICA

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 48 LØRDAG DEN 2. - TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 2004 GRØNLANDICA kunst og indbo LØRDAG DEN 2. - TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 2004 HAVNEN AUKTION 48 TEMA GRØNLANDICA BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER forskellige retninger og er med Tøjners ord et udtryk for museets 40 års tilnærmelse

designand art auction 116

designand art auction 116 artanddesign auction 116 artanddesign kunst, design og antikviteter auktion 28. oktober 2008 eftersyn fredag 24. oktober kl. 10-16 lørdag 25. oktober kl. 10-16 søndag 26. oktober kl. 10-16 mandag 27.

tirsdag 31. maj kl. 13 våben kl. 17 sylt-samlingen del I antikviteter og malerier

tirsdag 31. maj kl. 13 våben kl. 17 sylt-samlingen del I antikviteter og malerier international F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S tirsdag 31. maj kl. 13 våben... 1-100 kl. 17 sylt-samlingen del I antikviteter og malerier... 101-230 onsdag 1. juni kl. 13 ure, møbler og bronzer... 231-477

tirsdag 30. aug. kl. 13 smykker og armbåndsure onsdag 31. aug. kl. 19 vin point vine og bordeaux separat katalog

tirsdag 30. aug. kl. 13 smykker og armbåndsure onsdag 31. aug. kl. 19 vin point vine og bordeaux separat katalog international F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S tirsdag 30. aug. kl. 13 smykker og armbåndsure... 1-261 onsdag 31. aug. kl. 19 vin - 100 point vine og bordeaux separat katalog torsdag 1. sep. kl. 13

Side 1 af 9. SEPA Direct Debit Betalingsaftaler Vejledning

Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412

Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412 Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412 UNIQA A/S Legepladser og møbler Industriparken 9 4640 Faxe Tel. +45 70 21 50 90 e-mail: info@uniqa.dk web: uniqa.dk

Katalog - Møbler. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

KØBEMHÅVNS 26. MARTS 1919.

Historien om en ikonisk vase

INDHOLD / CONTENT BORDE / OFFICE TABLES / STORAGES SHELVES / MIRRORS SIKKERHED / GODKENDELSER / SAFETY / AUTHORISATION S E A S I D E C O L L E C T I O N SIKKERHED / GODKENDELSER / SAFETY / AUTHORISATION INDHOLD / CONTENT FASCINATIONEN AF DET SIMPLE SOMMERHUSLIV, HAVET, SANDET OG FYRRETRÆERNE ER MØBELDESIGNER SØREN RØRBÆKS

Model CFM06 Design by C F Møller Design

Model CFM06 Design by C F Møller Design Arm height (frame): 59 cm Arm width: 7 cm Total depth: 87 cm Seat depth: 53 cm Seat height: 43 cm Total height (frame): 59 cm 120 x 60 x 42 cm 180 x 60 x 42 cm Arm height (frame): 59 cm Arm width: 7 cm

Maj 2013 vejl. udsalgspris ekskl. moms. Prisliste Arkiv

Maj 2013 vejl. udsalgspris ekskl. moms. Prisliste Arkiv Maj 2013 vejl. udsalgspris ekskl. moms Prisliste Arkiv Altikon totalleverandør af kontormiljøer Om vores produkter Altikon tilbyder et unikt sortiment af møbler, opbevaringsløsninger samt tilbehør til

Mandara. PebbleCreek. Tradition Series. 1,884 sq. ft robson.com. Exterior Design A. Exterior Design B.

Mandara. PebbleCreek. Tradition Series. 1,884 sq. ft robson.com. Exterior Design A. Exterior Design B. Mandara 1,884 sq. ft. Tradition Series Exterior Design A Exterior Design B Exterior Design C Exterior Design D 623.935.6700 robson.com Tradition OPTIONS Series Exterior Design A w/opt. Golf Cart Garage

DANISH OPEN FARRIER CHAMPIONSHIP 2019

DANISH OPEN FARRIER CHAMPIONSHIP 2019 2019 MCH MESSECENTER HERNING 7. 9. MARTS ARRANGED BY We proudly present our sponsors/vores sponsorer: Main sponsor/hovedsponsor: MUSTAD Ib Jessen ApS Special-butikken Herning Silverback Chaps Smedjeriet

M øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion

1. august 2009 Inkl. 25 % moms PRISLISTE

1. august 2009 Inkl. 25 % moms PRISLISTE 1. august 2009 Inkl. 25 % moms PRISLISTE Udvid, forny, suppler Lundia er møbler designet efter netop dine ønsker. Når du købler Lundia-møbler har du mulighed for at indrette reolen helt præsis, så den

NYHED! Tegneprogram til Mistral til ipad og web. #MADE IN DENMARK# Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 2014

NYHED! Tegneprogram til Mistral til ipad og web. #MADE IN DENMARK# Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 2014 #MADE IN DENMARK# NYHED! Tegneprogram til Mistral til ipad og web. Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 2014 Hammel Furniture A/S - Anbækvej 111 - DK-8450 Hammel sales@hammel-furniture.dk

Mandara. PebbleCreek. Tradition Series. 1,884 sq. ft robson.com. Exterior Design A. Exterior Design B. Mandara 1,884 sq. ft. Tradition Series Exterior Design A Exterior Design B Exterior Design C Exterior Design D 623.935.6700 robson.com Tradition Series Exterior Design A w/opt. Golf Cart Garage Exterior

Katalog - Sølvvarer. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

Katalog - Sølvvarer. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe   Telefon Fax Katalog - Sølvvarer Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe www.royalclassic.dk info@royalclassic.dk Telefon +45 96 44 10 20 Fax +45 96 44 10 29 Indholdsfortegnelse Bakker... 3 Bowle... 4 Kunst...

Produktoversigt. Sofabord engelsk stil klapbord. Sofabord klassisk stil klapbord. www.am furniture.dk. Leveres i flg. Træsorter: mahogni L (Ø) B H

Produktoversigt. Sofabord engelsk stil klapbord. Sofabord klassisk stil klapbord. www.am furniture.dk. Leveres i flg. Træsorter: mahogni L (Ø) B H Sofabord engelsk stil klapbord 11A 1510 Sapeli Mahogni mørk mellem mat lak 89 128 51 55 11A 1513 Sapeli Mahogni antik mellem mat lak 89 128 51 55 12A 1510 Sapeli Mahogni mørk mellem mat lak 99 145 61 58

Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00 Lördag 26 Sep 2015

Hermed afrapportering som aftalt. Vi henviser i øvrigt til vores mail til Jer den 6/11 2008.

Hermed afrapportering som aftalt. Vi henviser i øvrigt til vores mail til Jer den 6/11 2008. Page 1 of 2 Jens Tjagvad From: To: Sent: 12. november 2008 20:56 Attach: ABS13_final.xls Subject: registrering af asbest i ABS13 Hej Jens. Hermed afrapportering

Børnekollektionen. Indhold/Content. The Kids Collection

#MADE IN DENMARK# Danish Design by Hammel

#MADE IN DENMARK# Danish Design by Hammel #MADE IN DENMARK# Danish Design by Hammel forside. frontpage. snehvid. pure white.: 9*025 lys grå. light grey.: 2*065 rød. red.: 065 snehvid. pure white.: 3*041+051+031 sæbe eg. oak soaped.: 128+137 2

KLIM REOLEN. www. klim-r eol.dk

KLIM REOLEN. www. klim-r eol.dk KLIM REOLEN www. klim-r eol.dk KLIM reolens profil Klims reolsystemer er bygget op omkring en række grundmoduler. Grundmodulerne leveres i 7 forskellige højder, 4 forskellige bredder og 2 forskellige dybder.

InterFurn Møbelpakke 4

InterFurn Møbelpakke 4 InterFurn Møbelpakke 4 INTERFURN AS InterFurn as er en tegnestue, som gennem en årrække har specialiseret sig i rådgivning og indretningsløsninger af enhver art. Hvorfor så vælge InterFurn as som samarbejdspartner...?

Præsentation af BETA II hæve/sænke bord

Præsentation af BETA II hæve/sænke bord Præsentation af BETA II hæve/sænke bord Beskrivelse Beta II Hæve/sænkebord: Stel: Bordplade: Bordet er udført i et enkelt og stringent design, der er lagt vægt på stabilitet og funktionalitet. Bordet er

tivoli n i m b auktion 766

tivoli n i m b auktion 766 tivoli n i m b auktion 766 tivoli n i m b Velkommen til en rigtig københavnerbegivenhed! Bruun Rasmussen Kunstauktioner og Tivoli byder velkommen til en begivenhed af den mere sjældne slags. Baggrunden

Lærereksemplar. Kun til lærerbrug

Fejlbeskeder i SMDB. Business Rules Fejlbesked Kommentar. Validate Business Rules. Request- ValidateRequestRegist ration (Rules :1)

Fejlbeskeder i SMDB. Business Rules Fejlbesked Kommentar. Validate Business Rules. Request- ValidateRequestRegist ration (Rules :1) Fejlbeskeder i SMDB Validate Business Rules Request- ValidateRequestRegist ration (Rules :1) Business Rules Fejlbesked Kommentar the municipality must have no more than one Kontaktforløb at a time Fejl

Af Tom Christensen. Fig. 1. Odin-figuren fra Lejre. Foto: Ole Malling, Roskilde Museum. 83616_danefae.indd 174 26-07-2010 11:37:13

Af Tom Christensen. Fig. 1. Odin-figuren fra Lejre. Foto: Ole Malling, Roskilde Museum. 83616_danefae.indd 174 26-07-2010 11:37:13 Odin fra Lejre Af Tom Christensen Stor er den ikke, blot 1,75 cm høj, 1,98 cm bred og 1,25 cm dyb, lavet af sølv og vejer sølle 9 gram. Hvad den mangler i størrelse og vægt, det besidder den imidlertid

kjærholm kl. 19 udvalgt kunst 1-108 kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451

kjærholm kl. 19 udvalgt kunst 1-108 kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451 kjærholm modern mandag tirsdag onsdag design torsdag fredag 9. oktober kl. 19 udvalgt kunst 1-108 10. oktober kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451

LESS. LESS er WalkIn Companys første entrémøbelserie - navnet er inspireret af den amerikanske arkitekt Charles W. Moores valgsprog Less is more.

LESS. LESS er WalkIn Companys første entrémøbelserie - navnet er inspireret af den amerikanske arkitekt Charles W. Moores valgsprog Less is more. DESIGN MED MENING WalkIn Company er leverandør af møbler til privat og erhvervsmæssig brug. Firmaets intentioner er at levere produkter i en kvalitet som dansk møbel design er verdenskendt for. WalkIn

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 8

Udlejning af inventar/møbler

Udlejning af inventar/møbler Udlejning af inventar/møbler - - til messer, udstillinger og event. Få inspiration her på siderne eller besøg www.2mato.dk hvor du online kan forespørge om samlet pris på det du ønsker at leje - incl.

Som møbelproducent har vi lagt os op af det klassiske. Med fokus på de detaljer, der betyder noget i hverdagen.

Som møbelproducent har vi lagt os op af det klassiske. Med fokus på de detaljer, der betyder noget i hverdagen. m ø b l e r m a r t s 2 0 1 0 Design kan være lige så forskelligt som vi mennesker. Nogle foretrækker klassisk design, mens andre er til det smarte eller til at købe billigt og smide væk. Som møbelproducent

HA-SPAD MEDIA KIT

HA-SPAD MEDIA KIT HA-SPAD0223185808 2017 MEDIA KIT 147,912 1,064,820 WITH 55.6% MOBILE 3.76 (4.24 MOBILE) Source: Omniture Nov. 16 - Jan 17; Nielsen PRIZM 2015, Compete June 2014 - June 2015 Average USA Today Cars.com

E K S T R A O R D I N Æ R G E N E R A F O R S A M L I N G E X T R A O R D I N A R Y G E N E R A L M E E T I N G. Azanta A/S. J.nr.

E K S T R A O R D I N Æ R G E N E R A F O R S A M L I N G E X T R A O R D I N A R Y G E N E R A L M E E T I N G. Azanta A/S. J.nr. J.nr. 210150001 E K S T R A O R D I N Æ R G E N E R A F O R S A M L I N G E X T R A O R D I N A R Y G E N E R A L M E E T I N G Azanta A/S Brinkmann Kronborg Henriksen Advokatpartnerselskab /// Amaliegade

Kort & Matrikelstyrelsen 20. juni 2003 15. årgang SØKORTRETTELSER 24 CHART CORRECTIONS. Kort & Matrikelstyrelsen ISSN 0905-1481

Kort & Matrikelstyrelsen 20. juni 2003 15. årgang SØKORTRETTELSER 24 CHART CORRECTIONS. Kort & Matrikelstyrelsen ISSN 0905-1481 Kort & Matrikelstyrelsen 20. juni 2003 15. årgang SØKORTRETTELSER 24 CHART CORRECTIONS Rettelse nr. / Correction No 131-141 Kort & Matrikelstyrelsen ISSN 0905-1481 Kort / Chart Rettelse nr. / Correction

Ingerlise Vikne. In a Desert of Joy

Model Zenith Design Jens Juul Eilersen

Model Zenith Design Jens Juul Eilersen 84 x 100 cm 180 x 100 cm 240 x 100 / 110 cm 84 x 100 cm 180 x 100 cm 240 x 100 cm 240 x 110 cm English: Zenith is a fusion of our loungers and the classic box sofa. A two-in-one model where you get the

Rettelse nr. / Correction no

Rettelse nr. / Correction no 30. august 2013 25. årgang SØKORTRETTELSER 34 DANISH CHART CORRECTIONS 2013 Rettelse nr. / Correction no. 367-370 Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. 61

Model Great Lift Design by Jens Juul Eilersen

Model Great Lift Design by Jens Juul Eilersen Arm height: 60 cm Arm width: 9 cm Total depth (frame): 107 cm Seat depth: 67 cm Seat height: 43 cm Total height (frame): 70/83 cm Arm height: 60 cm Arm width: 9 cm Total depth (frame): 107 cm Seat depth:

Rettelse nr. / Correction no Søkortrettelser / Danish Chart Corrections på / via

Rettelse nr. / Correction no Søkortrettelser / Danish Chart Corrections på / via 5. april 2019 31. årgang SØKORTRETTELSER 13 DANISH CHART CORRECTIONS 2019 Rettelse nr. / Correction no. 163-173 Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. 61

Strategic Capital ApS has requested Danionics A/S to make the following announcement prior to the annual general meeting on 23 April 2013:

Strategic Capital ApS has requested Danionics A/S to make the following announcement prior to the annual general meeting on 23 April 2013: Copenhagen, 23 April 2013 Announcement No. 9/2013 Danionics A/S Dr. Tværgade 9, 1. DK 1302 Copenhagen K, Denmark Tel: +45 88 91 98 70 Fax: +45 88 91 98 01 E-mail: investor@danionics.dk Website: www.danionics.dk

Business Rules Fejlbesked Kommentar

Business Rules Fejlbesked Kommentar Fejlbeskeder i SMDB Validate Business Request- ValidateRequestRegi stration ( :1) Business Fejlbesked Kommentar the municipality must have no more than one Kontaktforløb at a time Fejl 1: Anmodning En