frimærker auktion i Bredgade 33 eftersyn på Baltikavej 10

Download "frimærker auktion i Bredgade 33 eftersyn på Baltikavej 10"

1 frimærker posthistorie og postkort auktion i Bredgade 33 onsdag 9. december kl eftersyn på Baltikavej 10 fredag 4. december kl søndag 6. december kl mandag 7. december kl tirsdag 8. december kl Der er desuden eftersyn på selve auktionsdagen fra kl og frem, også under auktionen. Bemærk: Både eftersyn og afhentning foregår på Baltikavej 10, 2100 København Ø Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

2 afdelingen for frimærker Lars Godsk Jørgensen Tel Poul Toft Simonsen Tel administration og forsendelse Finn Bonefeld Elholm Tel FORSENDELSE Ønsker De at få pakket og tilsendt købte lots, bedes De venligst i forbindelse med betaling af auktionsfakturaen kontakte Finn Bonefeld Elholm i frimærkeafdelingen på f.b.elholm@bruun-rasmussen.dk eller telefon og oplyse, hvortil materialet ønskes tilsendt. Så snart vi har registreret indbetalingen, vil vi pakke og afsende købte lots, således at De hurtigst muligt kan få dem leveret. Forsendelsesomkostningen vil blive faktureret separat og vedlagt forsend elsen. De bedes efter modtagelsen venligst indbetale porto regningen til den på fakturaen opførte konto. AUKTION 809 De i kataloget anførte priser er at betragte som startpriser, hvorfor bud herunder kun sjældent vil komme i betragtning. Lot med "bud" anført som startpris sælges til højestbyden de, dog accepteres bud på under kr ikke.

3 Frimærkeauktion i Bredgade Med dette katalog byder Bruun Rasmussen velkommen til årets sidste traditionelle auktion over frimærker, posthistorie og postkort i Bredgade. Auktionen skydes i gang onsdag den 9. december kl. 10 med klassisk Danmark, heriblandt mange gode og sjældne skillingsbreve. Endvidere svinges hammeren over flere hundrede særligt udvalgte samlinger af høj kvalitet samt mange spændende enkeltlots og partier. Bemærk, at auktionen som vanligt foregår i Bredgade 33 i København, men at eftersyn og afhentning foregår på Baltikavej 10 i Københavns Nordhavn, der nu huser Bruun Rasmussens afdelinger for samlerobjekter. Alle katalognumre er tilgængelige på hvor der allerede nu kan afgives bud. Vel mødt og op på mærkerne! Stamp auction at Bredgade With this catalogue Bruun Rasmussen welcomes you to this year s last traditional auction of stamps, postal heritage and postcards at our Bredgade salesroom. The auction will open on Wednesday 9 December at 10 am with classical Danish material, including many fine and rare letters with skilling stamps. Furthermore on offer are several hundred collections of high quality and many exquisite individual lots and parties. Please note that the auction will take place at our regular salesroom, No. 33 Bredgade in Copenhagen but that preview and the subsequent collection of purchased lots will take place at No. 10 Baltikavej in Copenhagen s Nordhavn district where you now find all Bruun Rasmussen s departments for collector s items. All catalogue lots are accessible at where you can already place your bids. Happy hunting!

4 FORKORTELSER: ** = Postfrisk * = Ubrugt (*) = Ubrugt uden gummi Θ = Stemplet = Brevstykke = Forsendelse ABBREVATIONS: ** = Mint never hinged * = Unused with gum (*) = Unused no gum Θ = Used = On piece = Cover ABKÜRZUNGEN: ** = Postfrisch * = Ungebraucht (*) = Ohne Gummi Θ = Gebraucht = Briefstück = Brief AUKTION 809

5 lot nr frimærker posthistorie og postkort

6 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark 4 RBS R.B.S. 11 flotte mærker, både Ferslew og Thiele I-III. Θ 1,I,II,III Startpris R.B.S. FERSLEW 1B. Plade I, nr.10: Uretoucheret bundmønster, retoucheret krone. Attest Møller BPP: The condition is flawless Θ R.B.S. FERSLEW 1b, plade I, nr.52. Flot mærke, annulleret med skarpt stumt stempel Θ R.B.S. FERSLEW 1B. Plade I, nr.48: Uretoucheret bundmønster, retoucheret krone. Attest Nielsen Θ R.B.S. "Match par" FERSLEW 1A. Plade I, nr.63: Uretoucheret bundmønster, retoucheret krone + 4 R.B.S. Ferslew, plade I, nr.63. Attest Møller BPP: FLAWLESS CONDITION Θ Startpris R.B.S. Ferslew 1B. Plade I, nr.51: Uretoucheret bundmønster og retoucheret krone. Annulleret med perfekt stumt stempel. Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR Θ 1 Startpris R.B.S. "Match par" FERSLEW 1B. Plade I, nr.92: Uretoucheret bundmønster, retoucheret krone + 4 R.B.S. Ferslew, plade I, nr.92. Attest Møller BPP: FLAWLESS CONDITION Θ 1 Startpris R.B.S. FERSLEW 1B. Plade I, nr.68: Uretoucheret bundmønster, retoucheret krone. Attest Nielsen Θ 1 6 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

7 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark R.B.S. Ferslew. APRIL-brev fra Aalborg, annulleret med helt perfekt placeret stumt stempel og retvendt sidestempel K. D. P. A. AALBORG 26.4 (1851), sendt til Randers. Attester Møller og Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR 1 Startpris R.B.S. Ferslew. Plade II, nr.5: KRANHOLDS RETOUCH. På smukt brev til Nykjøbing og sidestemplet NYSTED Attester Nielsen og Møller 1x Startpris R.B.S. Ferslew. Plade I, nr.6. Attest Møller BPP: AN EXCELLENT COPY Θ 1 Startpris 13 Bud R.B.S. Thiele I, rødbrun. Pos , pos.13: RETOUCH. Lodret, bredrandet 4-STRIBE på brev fra Aalborg. En lodret fold i kuverten går gennem det ene mærke, der tilsyneladende ikke har lidt skade. Attester Grønlund og Debo BPP 1Ia Startpris R.B.S. Ferslew. Plade I, nr.32. Perfekt placeret stumt stempel. Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR Θ 1 Startpris 13 Bud R.B.S. Thiele I. Plade II, nr.8. Særdeles bredrandet mærke i sjælden mørk nuance. Signeret Møller BPP Θ 1Ia Startpris R.B.S. Ferslew. Plade II, nr.1: HAKMÆRKET. Attest Møller BPP: AN EXCELLENT COPY Θ 1 Startpris R.B.S. Thiele Ia, rødbrun. Bredrandet Pragt-mærke med velplaceret stumt stempel Θ 1Ia Startpris 34 Bud BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809 7

8 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark R.B.S. Thiele II, mørk rødbrun. Et meget smukt bredrandet mærke med perfekt placeret nr.stempel 27: Hobro. Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR Θ 1IIb R.B.S. Thiele II, sortbrun. PRAGT-mærke med perfekt retvendt stempel 40: Løgstør. Signeret Møller BPP Θ 1IIa Startpris R.B.S. Thiele II, sortbrun. Bredrandet eksemplar på smukt brev til Aalborg, med let nr.stempel 1 og retvendt kompasstempel. Pragtobjekt 1IIa R.B.S. Thiele III, gråbrun. Lodret 3-STRIBE (beklippet) på brev af 3.vægtklasse, sendt fra AALBORG 5.8.(1854) 1IIIc R.B.S. Thiele II, sortbrun. Meget bredrandet mærke, annulleret med velplaceret nr.stempel 75: Varde Θ 1IIa Startpris 13 Bud R.B.S. Thiele II, sortbrun. PRAGT-brev, annulleret med retvendt nr.stempel 98: Fjerritslev 1IIa Startpris R.B.S. Thiele III, GRÅBRUN og OLIVENBRUN. 2 FORSKELLIGE NU- ANCER på brev af 2.vægtklasse fra FLENSBORG , til København. Sjælden mix-frankering. Attest Nielsen 1IIIb,c Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

9 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark R.B.S. Thiele III, kastaniebrun. Pragtbrev i fint lille format, annulleret med skarpt nr.stempel 78 og sidestempel VORDINGBORG , sendt til Korup, pr. Odense. Attest Grønlund 1IIIe Startpris R.B.S. Thiele III, nøddebrun. Bredrandet mærke på markedsberetning fra Rotterdam til Randers, annulleret med nr.stempel 4 og sidestempel AAL- BORG Smukt brev. Signeret Møller BPP 1IIIf R.B.S. Thiele III, kastaniebrun. Plade III, nr.35. Smukt, bredrandet eksemplar, annulleret med nr.stempel 47: Nykøbing Falster. Attest Nielsen Θ 1IIIe Startpris R.B.S. Thiele III, lys nøddebrun. Pænt eksemplar med nr.stempel 16. Attest Grønlund Θ 1IIIf Startpris R.B.S. Thiele III, kastaniebrun. Plade III, nr.36. Fint eksemplar i meget intens mørk nuance. Attest Møller Θ 1IIIe Startpris R.B.S. Thiele III. 4 flotte, bredrandede mærker i nuancer Θ 1III Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809 9

10 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark 2 RBS Rigsbankskilling, blå. Ferslew. Plade II, nr.42. Type 10. Flot, bredrandet ubrugt mærke, hængslet med originalgummi. Mærket med lille rift i øvre højre marginal, udenfor mærkebilledet. AFA: Attest Nielsen * 2a Startpris Rigsbankskilling, blå. Thiele. Type 5. Plade I, nr.73. Meget bredrandet (med del af nabomærke) og friskt mærke, annulleret med nr.stempel 1 og fodpoststempel F P i blågrøn farve. Fin lille kuvert, sendt til Østergade. Pragtbrev. Attest Kaiser 2b Startpris Rigsbankskilling, blå. Ferslew. Plade II, nr.69. Type 3. Smukt, bredrandet mærke annulleret med velplaceret stumt stempel. Attest Nielsen: EXCEL- LENT COPY Θ 2a Startpris Rigsbankskilling, blå. Thiele. Pænt eksemplar, annulleret med nr.stempel 1 Θ 2b Startpris Rigsbankskilling, blå. Thiele. Plade I, nr.14. Type 4. Bredrandet mærke på lille SIRBREV med påtrykte gyldne forsirringer på både for- og bagside. Sendt med fodposten til "Grevinde Natalie Holck i Kronprinsessegade" og lukket med lille dekorativt mærke med motiv af "KON- GENS PALAIS". Der kendes kun 2 sirbreve frankeret med 2 Rigsbankskilling. Udstillingsobjekt af højeste klasse. Attester Møller og Nielsen 2b Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

11 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark Rigsbankskilling, blå. Thiele. Smukt, bredrandet mærke, annulleret med nr.stempel 1. Attest Grønlund Θ 2b Startpris udgave Skilling, blå. Parstykke på landsportobrev fra AALBORG til NIBE, annulleret med nr.stempler 4. Attest Nielsen 3 Startpris Skilling, blå (1854) 3-STRIBE samt 8 Skilling, grøn (1858). Sjælden kombination på 14 skillings frankering til London, annulleret med nr.stempel 19 og sidestempel FREDE- RIKS HAVN stribe af 2 skilling 1854, er sjælden på brev. Signeret Calves samt attester Nielsen og Møller BPP: Only three covers with Square Issues are recorded. 3,8 Startpris Skilling, blå. Bredrandet, postfriskt mærke. AFA: 2000 ** 3 Startpris Skilling, blå. Lokalbrev fra AALBORG til NØRRESUNDBY, annulleret med nr.stempel 4. Mærket tætklippet i venstre side. Sjældent brev. Attest Nielsen 3 Startpris skilling, blå. Lokal brev fra NØRRESUNDBY til ÅLBORG, annulleret med nr.stempel 208 og sidestempel NØRRE-SUNDBY Lokalbreve fra Nørresund by, frankeret med 2 skilling er særdeles sjældne. Attest Møller BPP 3 Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

12 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark skilling, blå. Lokalbrev fra NØRRESUNDBY til ÅLBORG, annulleret med nr.stempel 4. Indvendigt dateret 29 januar Lokalbreve fra Nørresundby/Aalborg frankeret med 2 skilling 1855, er særdeles sjældne. 3 Startpris Skilling, grøn (1854- udgaven) og parstykke 3 Skilling, violet (1864-udgaven). Smuk 14 skillingsfrankering på brev til LONDON, annulleret med nr.stempler 19: Frederikshavn 5, flotte skillings-mærker: 2 sk. blå plade I, nr.46: Mælkeblå. 4 sk tryk, pos.1: Klicheridse samt 2 pæne 8 sk. 1854, plade I, nr.25 og 1858-udgaven med variant (8x). Θ 3,5,7,8x Startpris 13 Bud Skilling, grøn. Ualmindeligt smukt parstykke, annulleret med 2 let drejet, skarpe nr.stempler 26: Hjørring. Pragtobjekt. Θ Skilling, brun. Fuldrandet, lodret 4-STRIBE på brev af 4.vægtklasse fra AALBORG , sendt til Skagen Skilling, grøn (par) (1854) samt 4 Skilling, brun (4 stk: par + 2 enkelt mærker) (1858). 39 skilling (7 skilling betalt kontant, påtegnet med rødkridt) på brev til London, annulleret med nr.stempel 4 og sidestempel AALBORG ENESTE KENDTE BREV MED DENNE FRANKERING. Udstillingsobjekt. Attest Møller BPP 5,7 Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

13 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark Skilling, grøn (1857) og 4 skilling, rød (1864). Postforskud fra København til Hillerød, annulleret med nr.stempel 1 og blåt sidestempel KJØBENHAVN Pragtbrev 5, Skilling, grøn. Single på brev af 2.vægtklasse, annulleret med nr.stempel 4 og sidestempel AALBORG 13.11, sendt til Viborg Skilling. Smukt sæt, med 4 bredrandede mærker Θ 3-6 Startpris 34 Bud Skilling, grøn. Parstykke på brev af 4.vægtklasse, annulleret med nr.stempel 4 og sidestempel AALBORG , sendt til Viborg. Attest Nielsen udgave Skilling, 1.tryk. Smuk, fuldrandet 5-STRIBE, annulleret med fine nr.stempler 1. Andet mærke fra venstre med lille nålestik. Udtalelse Møller BPP Θ 7 Startpris Skilling, grøn. Parstykke samt 4 skilling, rød (1864). Brev af 5.vægtklasse fra AALBORG til Nibe, annulleret med nr.stempel 4. Attest Nielsen 5, Skilling, grøn. Bredrandet pragt-mærke, annulleret med velplaceret nr.stempel 218: Randers JB Θ 8 Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

14 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark 1863-udgave Skilling, rosalilla, stukken kant, 2 Skilling, 1854, blå, 8 Skilling, 1858, grøn og 4 Skilling, 1864, rød. Smuk 30 skillings frankering på brev til London, annulleret med nr.stempel 4 og sidestempel AALBORG 2.1.(1865). Attest Debo BPP 10,3,8,13 Startpris skilling, lys rosalilla. Stukken kant. Smukt eksemplar af den lyse nuance, annulleret med nr.stempel 3: Lübeck samt udenlandsk ankomststempel i rød farve. AFA: Attest Møller Θ skilling, rosalilla. Pænt mærke. Variant: Nedre højre merkurstav beskadiget i højre side. AFA: 8000 Θ 10w Startpris skilling, rosalilla. Stukken kant. Pos.27 med variant: BULE PÅ SØ-KVA- DRATS S-LINIE. Attest Møller Θ 10 Startpris Skilling, stukken kant, lillarosa og 8 skilling, 1854, grøn. I alt 24 skillingsfrankering på brevforside til London, annulleret med nr.stempel 4 og sidestempel AALBORG Smuk forsendelse. Attest Møller BPP 10,5 Startpris skilling, rosalilla. Stukken kant. Ualmindeligt farvefriskt eksemplar, annulleret med fint nr.stempel 181. Attest Grønlund. Θ 10 Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

15 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark 1864-udgave Skilling. Stemplet sæt i flot kvalitet Θ Startpris Parstykke 3 Skilling, 3.tryk og 8 Skilling, 1.tryk. 14 skillings frankering på brev til London, annulleret med nr.stempel 4 og sidestempel AALBORG Smuk forsendelse. Attest Nielsen 12,14 Startpris Skilling, blå. 4 stk. på brev fra AALBORG 24.12, til København, annulleret med nr.stempel 4. På bagsiden blåt KIØBENHAVN Startpris Skilling, violet. Perfekt postfriskt mærke med højre marginaldel. AFA: 2500 ** 12 Startpris skilling, blå, 3 skilling, violet (defekt hjørne) og 8 skilling, gulbrun. I alt 13 skillings frankering på brev til SCHWEIZ, annulleret med nr.stempel 4 og sidestempel AALBORG ,13,14 Startpris Skilling, rød. UTAKKET 3-STRIBE. AFA: (*) 13 Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

16 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Skilling, 2.tryk. Singlefrankering på smukt anbefalet brev fra KIØBENHAVN 20.8, til Berlin 15 Startpris udgave Skilling, 4.tryk og 3-STRIBE 4 skilling, 5.tryk. I alt 14 skillings frankering på til SCHWEIZ, annulleret med nr.stempel 4 og sidestempel AALBORG (1873). Attest Kaiser 16,18 Startpris Skilling, grå/blå. Single på LOKALBREV sendt til Sorø. Pragtkvalitet 16 Startpris skilling, 1.tryk, purpurlilla. Ualmindeligt farvefriskt parstykke på brev til Sverige, annulleret med SVENSK stempel LANDSKRONA Pragtbrev. 17a Skilling, 2.tryk, preussiskblå. Lokalbrev (forside) fra AALBORG til NØRRESUNDBY, annulleret med nr.stempel b Startpris Skilling, grå/violet. Velcentreret og perfekt postfriskt mærke. AFA: 2200 ** 17 Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

17 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark farvet tk skilling, 4.tryk, pos.a77: OM- VENDT RAMME. Et særdeles sjældent ubrugt mærke, uden gummi. AFA: (*) 17y Startpris Øre, ultramarin/grå. Parstykke på tryksag til HOLLAND, stemplet i KJØBENHAVN og ankomststemplet på bagsiden AMSTERDAM 10 NOV 7X. Kun 1 kendt ifølge Karsten Jensen. 22a Startpris Skilling, 4.tryk. Fint eksemplar af det gode 4.tryk. AFA: 2800 Θ 19 Startpris skilling, grå/grøn. PRAGTmærke, annulleret med perfekt nr.stempel 44: Næstved Θ 20 Startpris Øre, 8.tryk, pos.a25: TYK RET RAMME. Fint eksemplar, annulleret med stjernestempel "HELLERUP". AFA: 3500 Θ 23a Startpris skilling, brun/lilla. Velcentreret ubrugt mærke i helt usædvanlig farvefrisk kvalitet. AFA: 4000 * Øre, 8.tryk, pos.a60: ISOLERET OMVENDT RAMME. Fint stemplet eksemplar. AFA: 4000 Θ 23ay Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

18 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Øre, 11.tryk b. Pos. A31: ISO- LE RET OMVENDT RAMME. AFA: Attest Nielsen: Meget godt eksemplar Θ 23y Startpris Øre, ultramarin/lysegrå og 2 stk. 8 Øre, lysegrå/rød. I alt 20 øres frankering på brev til HOLLAND, annulleret KJØ- BENHAVN 8.6.(1875). På bagsiden AM STERDAM 10 JUN Smukt og meget tidligt udlandsbrev med tofarvet øre-udgave. 23a,25a Startpris Øre, 17.tryk. Udstillingsplanche med 2 store og 10 små PERLEFEJL Θ 23z,æ Startpris Øre, 43.tryk, pos.a69: OM- VENDT RAMME. PRAGT-stemplet SKIBBY POST. AFA: Θ 25by Startpris Øre, 18.tryk. Udstillingsplanche med 5 store og 13 små PERLEFEJL Θ 23z,æ Øre 1.tryk a, lysbrun/blegrødlilla. Annulleret med nr.stempel 1. AFA: 5000 Θ 30a 18 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

19 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark Øre 1.tryk a, lysbrun/blegrødlilla. Med OMVENDT VANDMÆRKE. Sjældent mærke. AFA: - Θ 30a Startpris farv., 12 3/4, vm.ii Øre, 127.tryk. Pos.B Postfriskt TÉTE-BÉCHE par med OMVENDT VANDMÆRKE ** 23C,Cy Startpris Øre, brun/lilla, Vm.II, omvendt ramme samt 10 Øre, Våben, tk.12, rød. I alt 60 øres frankering på brev til CHI- CAGO, USA, annulleret KJØBENHAVN På bagsiden oblat fra udenrigsministeriet. 30By,35B Startpris farv., 12 3/4, vm.iii Øre, vm.iii. Komplet sæt med OMVENDTE rammer. AFA: 6450 Θ 22Cy-31Cy Startpris Øre, 127.tryk. Pos.B83-84/ Postfriskt TÉTE-BÉCHE 4-BLOK med OMVENDT VANDMÆRKE. AFA: ** 23C,Cy Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

20 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark øre, grå/blå, vm.iii. Postfrisk TÉTE-BÉCHE 6-BLOK, hvor de 3 øvre mærker er RETTE rammer og de 3 nedre er OMVENDTE rammer. AFA: ** 23Cy Startpris Øre, Våben, rød. Små hjørnetal. Fint stemplet eksemplar. AFA: Attest Nielsen Θ 35x Øre anilinrød. Sjældent UTAKKET parstykke i perfekt postfriskt kvalitet. AFA: for hængslet. Attest Nielsen: PRAGTOBJEKT ** 35a Startpris øre, 121.tryk, vm.iii. Stemplet MARIAGER AFA: Signeret Møller BPP Θ 25C Startpris Bogtryk Øre, 16.tryk. 30 øres frankering på brev til AUSTRALIEN, annulleret HJØRRING Sjælden destination. Attest Nielsen 35 Startpris Øre, Våben, grøn. Små tal. 1. tryk. PRAGT-mærke, annulleret med retvendt nr.stempel 2: Christianshavn Θ 32 Startpris Øre, Våben, tryk og 10 Øre, Våben, tryk. 2 KOM- PLETTE TRYKOPSTILLINGER. Desuden medfølger planche med 20 Øre, Våben, diverse varianter samt brev Θ 33,34,36 Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

21 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark Øre, 9.tryk, pos.a4-5: Par med ISOLERET SMÅ og STORE hjørnetal. Sjældent, stemplet parstykke. AFA: 8000 Θ 36x,36 Startpris Våben. 5 Øre, grøn (10 blok), 10 Øre, rød (2 stk.). Brugt på 5 øres helsag med i alt 75 øres frankering på sjældent anbefalet 3.vægtklassebrev til JAVA, HOLLANDSK INDIEN. Eneste kendte 3.vægtklassebrev til Hollandsk Indien. 34C,35C Startpris Øre, Våben, rød. Vm.II. Ualmindelig og smuk stemplet 10-BLOK, annulleret med velplacerede stempler "K1". PRAGTOBJEKT Θ 35B Startpris kr. Posthus, brunrød. Vm.III og Vm.IV. Pænt stemplet sæt, af begge vandmærker Θ 67,81 Startpris Øre, Våben, lilla. Perfekt placeret retvendt stempel ESROM LUXUS Θ 38 Startpris /16 Øre, Provisorium, grå/brun. Single på anbefalet censur-brev til ENG- LAND, annulleret SVEBØLLE Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

22 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Kr. Posthus, brunrød. Vm.III. Lodret par med variant: KJØFENHAVN. Annulleret med 2 retvendte stempler. AFA: Θ 67,x kr. Posthus, brunrød. Vm.IV. Pos.24, Variant: 2 HVIDE PLETTER I VENSTRE SNONING. AFA: 2800 Θ 81o Startpris Kr. Posthus, brunrød. Vm.III. samt 25 Øre, Chr.X, brun. Adressebrev til Skive, annulleret KJØBENHAVN Smuk forsendelse. 67,72 Startpris kr. Posthus, brunrød. Vm.IV. Retvendt LUX-stempel KJØBENHAVN Θ 81 Startpris kr. Posthus, brunrød. Vm.IV. 4-BLOK, annulleret i SLAGELSE Θ 81 Startpris kr. Posthus, brunrød. Vm.IV. Variant: MÅGE FORAN VENSTRE 5. Smukt stemplet. AFA: 3400 Θ 81z Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

23 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark Chr. X, 60 øre brun/blå. Postfrisk nedre marginal 4-BLOK "No 173-K". AFA: 7500 ** 107 Startpris kr. Gl. Luftpost, brun. Postfrisk, øvre marginal 4-BLOK med variant i pos.2: BRUD PÅ VENSTRE VINGE. AFA: ** 182,x Startpris /5 Øre, Provisorium, grøn. Stemplet nedre hjørnemarginal 4-BLOK "No 33-o". Ikke registeret i AFA Special! Θ Øre, Karavel, brunrød. UDEN VANDMÆRKE. Meget sjældent mærke, der kun kendes i ganske få eksemplarer. AFA: -. Attest Møller Θ 173x Chr. X, 10 kr. rød/grøn. 18 pæne rundstemplede mærker. AFA: 6300 Θ 177 Startpris Gl. Luftpost. 15 Øre, violet, 50 øre, grå og 1 Kr. brun. ZEPPELIN-kort til CHILE, annulleret KØBENHAVN Zeppelinstempel "LUFTSCHIFF GRAF ZEPPELIN 3.SÜDAMERIKA FAHRT Flot og sjælden forsendelse ,145 Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

24 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Gl. Luftpost. 50 Øre, grå. PRAGTstempel KØBENHAVN LUFTPOST Θ 181 Startpris Stålstik ,00 Kr. Margrethe. 10-blok, STÆRKT FEJLPERFORERET ** 1240 Startpris Bølgelinie. 10 øre, orange. type I. Sjældent ubrugt mærke. AFA: Attest Nielsen * 202a Startpris Øre, Fr.IX, brun. Arkdel med 78 postfriske mærker. AFA: ** 327 Startpris /20 Øre, Provisorium, rød. Variant: DOBBELTTRYK. På brev fra SKIVE Særdeles sjældent brev, der kun kendes i 2-3 eksemplarer. AFA: - 363ay Startpris ,50 Kr. Livgarden. Sjælden variant: KUN TRYKT MED SORT FARVE. Attestkopi Nielsen ** 1533 Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

25 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark Postfærge 6120 Frimærkehæfter Øre, Chr.X, olivgrå. 4-BLOk med perfekt retvendt violet stempel AGGERSUND FÆRGERI. Luxus. AFA: Θ 7 Startpris Automat HAFNIA & DANSKE PHØNIX. 1 Kr. hæfte. Komplet hæfte i pæn kvalitet. AFA: 5000 ** Automatmærker, begge indeholdende 3 Øre, Perlegrå. Postfriske. AFA: 5000 ** 1a,2a Startpris RUNDSKUEDAGEN Kr. hæfte. Komplet hæfte i pæn kvalitet. AFA: 7000 ** 6 Startpris Øre, orange/perlegrå. Lodret 4-stribe med variant i øvre 3 Øre: PLET I D. AFA: 5500 Θ 3av GALLE & JESSEN. 1 Kr. hæfte. Med nummerering "12" og "Galle & Jessen Danmarks kort" på bagsiden. Pæn kvalitet. AFA: 4000 ** 14 Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

26 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark GALLE & JESSEN. 2 Kr. hæfte med GRØNT LÆDEROMSLAG. Komplet hæfte i flot kvalitet. AFA: ** 17x Startpris RUNDSKUEDAGEN Kr. hæfte. Komplet hæfte i pæn kvalitet. AFA: 4800 ** Den danske Legion. Komplet hæfte. 50 Øre, blå og 1 Kr. rød er postfriske og 25 Øre, grøn med lidt afsmitning på mærkernes bagside. Sjældent hæfte. Michel: EURO 5000 **/* I-III Startpris Kr. Hæfte. H. C. Andersen. Komplet hæfte. Bagsiden "Ga-jol" og med Eventyret ** Startpris Chr. X. 15 Øre, grøn. Forsøgstryk til hæfter, hvor de 2 øverste mærker er overklæbet med 2 SORT TRYK i grøn/ SORT farve. Meget sjælden blok, der efter vores kendskab kun eksisterer i fem 4-blokke. ** 26 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

27 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark Tête-Bêche Téte-Béche. Chr.X. Sølvjubilæum. 15 Øre, rød. Uofficiel téte-béche 4-BLOK på KUVERT, afstemplet KØBENHAVNS JUBILÆUMS UDSTILLING Et af de sjældneste téte-béche parstykker, og noteret med streg i AFA. Dette er det ene af kun 2 kendte breve med dette téte-béche (det andet er kun med enkelt-stribe). Tb 45 Startpris Téte-Béche. Bølgelinie. 10 Øre, brun. Uofficiel 4-BLOK på KUVERT, afstemplet KØBENHAVNS JUBILÆUMS UDSTILLING Et af de sjældneste uofficielle téte-béche parstykker (oplag kun 130 stk.), der kendes kun 4 breve med afstemplede 4-blokke. AFA: (for løs postfrisk 4-blok) Tb 15 Startpris Téte-béche. Nr Komplet sæt, postfrisk. AFA: 4470 ** 1-10 Startpris Téte-Béche. 15 Øre, Karavel, rød. Uofficiel 4-BLOK på KUVERT, afstempelt KØBENHAVNS JUBILÆUMS UDSTIL- LING Et af de sjældneste uofficielle téte-béche parstykker (oplag kun 160 stk.), der kendes kun 3 breve med afstemplede 4-blokke. AFA: (for løs postfrisk 4-blok) Tb 13 Startpris Tête-bêche Røde Kors. 2 postfriske HELARK, med 10 komplette sæt. AFA: ** Tb Startpris Tête-bêche. Nr Komplet sæt i postfriske HELARK. AFA: ** 1-10 Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

28 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Reklamemærker Alfred Benzon. 5 Øre, grøn. 6-BLOK samt 20 Øre, Karavel, grå på anbefalet brev til Odense, annulleret FREDERICIA Startpris Chevrolet. 10 Øre, grøn. Parstykke brugt på brevkort til København, annulleret KORSØR På bagsiden af kortet motiv af isvinteren, Korsør-Nyborg Buick. 10 Øre, grøn. Parstykke brugt på brevkort til København, annulleret KORSØR K.K.K.K. 7 Øre, gulgrøn og 1 Øre, orange med variant:m & A SAMMENHÆN- GENDE på SKIBS-brev til Finland, annulleret med SVENSK stempel MALMÖ &34x Gå på net-auktion... køb flere frimærker på vores net-auktioner. følg med på bruun-rasmussen.dk

29 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark 6141 Reklamemærker. Postfrisk samling på albumblade med i alt 31 forskellige reklamemærker. Nogle udstillingsmærker medfølger ** Startpris Reklamemærker. Velbesat stemplet samling reklamemærker i pæn kvalitet, opsat på album incl. mange af de gode biler, alle Alfred bentzon m.m. Θ Startpris Essays, Prøvetryk 6143 PRØVETRYK. Lagermappe med prøvetryk til Hafnia 76 af danske skillingsmærker og Dansk Vestindien 3 Cents, i blokke og helark incl. flere interessante farver. Interessant materiale! BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

30 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Helsager 6144 Julemærker Julekort. Komplet samling julemærker på julekort i 2 store ringbind, hvor alle forekommer i antal samt udbygget med julekort. God samling, med mange gode kort iblandt. Startpris Chr.X. 5 Øre, grøn + 5 Øre, tiltrykning, mørkegrøn. UDEN FABR. NR. Sjælden ubrugt korsbånd. Kendes kun i 3 eksemplarer ifølge Skilling. Skilling: L XB Jul. Helark med FORSKUDT GRØN FARVE til venstre. Lille rift i marginalen ud for mærke (pos. 11) og løs få steder ved takning. Sjældent ark. Startpris Juleark. Pæn og velcentreret ark, løs i takning få steder. Startpris Samling i 2 ringbind med postfriske helark, de fleste i god kvalitet samt flere i antal ** Startpris Samling helark i pæn kvalitet, fra 1933 i antal, desuden lokale og skala m.m. **/* Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

31 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark Arkmappe med 7 ufoldede helark: 1929, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938 og Startpris Julemærker. Stor flyttekasse med julemærker, ark, kartotek samt julekort i albums /**/Θ/* Startpris Arkmappe med 12 ufoldede helark: , , (+ 2 foldede ark 1952 og 1959) arket er med lille tyndhed på et enkelt mærke. AFA: ** Startpris Diverse 6155 Frimærkepenge. Parti på ca. 150 stk. incl. "Star" og "Nebe" i blik med bogtryksmærker. Startpris Julemærker og mærkater. Kæmpe samling julemærker i 30 ringbind fra Danmark og alverdens andre lande med hovedvægten på Danmark, hvor der bl.a. findes helark tilbage fra 1914 og velbesat fremefter incl. mange utakkede ark, scalatryk, mange gode julemærke "årsmapper", julemærker og ark fra Skandinavien og flere andre lande verden over samt masser af lokale julemærker. Desuden masser af spændende gamle mærkater og meget andet. Et interessant livsværk, der udbydes intakt! /**/Θ/* Startpris Julemærker. Samling danske helark i 6 ringbind med bl.a. helark fra 1920, 1924, 1935, 1936, 1939, 1949 og videre frem til Desuden også en del utakkede ark samt nogle grønlandske ark. Startpris Mærkat. Med DNASP for Danmarks ære, frihed og ret. Sjælden mærkat i øvre marginal 4-BLOK (*) Startpris Nødpenge. 6 forskellige nødpenge med bogtryksmærker Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

32 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Posthistorie tallet. Spændende original gammel korrespondance med breve fra ca erne og frem til ca erne, mange sendt til Hans Hunderup, Randers, men også til andre personer og byer. Interssant nyopdaget materiale Startpris Brev fra Aalborg 14.August til NARVA. Sort liniestempel "RIGA" Brev dateret Aalborg 6 December 1759, fra Magistrat Holst i Aalborg, sendt til København. På bagsiden rødt laksegl og kartenummer 35 Startpris (ca.). BANCO-brev med Chr.VII laksegl sendt fra Næstved til Ringsted 32 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

33 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark Smukt brev, dateret Aalborg 12 Oktober 1791, sendt til København. Porto 9 Lybiske skilling. Startpris Brev fra Aalborg 14.Aug til Bordeaux med Aalborg første stempel AAL- BORG 14 AUG 27. DAKA 1995: Startpris Brev fra Aalborg 27 Mai 1805, til Bordeaux. Sort liniestempel "R 4 DANEMARC" Startpris Brev fra Aalborg 9 Mai 1837, sendt via Helsingborg, til Larvik, NORGE. Sort liniestempel "Aalborg 9 Mai 1837" Startpris Brev fra Aalborg 12 Juli 1808, sendt til Skagen. "3" lybiske skilling, påtegnet med rødkridt. Sort laksegl på bagsiden Startpris Brev fra Aalborg 14 Okt. "med blæk" til Göteborg. Sort rammestempel "HELSINGBORG " Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

34 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Brev fra Aalborg 18 Mai 1838, til Bordeaux. Sort stempel "Aalborg 18 Mai" samt sort liniestempel "DANE- MARCH PAR HAMBOURG" Startpris APRIL-brev stemplet K. D. P. A. AALBORG 5.4.(1851), sendt til Roeskilde 6172 Breve m.m. Spændende parti ældre danske breve og brevindhold, underskrifter incl. bl.a. brev fra Tuxen og meget andet Startpris Postkort Brev fra Aalborg 10 Oktober 1843, til København. Sort fodpoststempel "FP." Hele Verden. Mindre kasse med ca. 400 stk. primært danske, fra bl.a. Bornholm Startpris breve fra Sønderjylland: et fra FLENSBURG til Østerlügum samt et VENDEBREV, først sendt fra København til Flensburg og derefter fra Flensburg til Østerlügum med indhold. Begge breve påtegnet "1" med rødkridt. Startpris Postkort. 2 gamle album med i alt 305 gamle postkort fra flere forskellige lande Startpris Postkort. 2 store postkort-album med ældre postkort fra Danmark og andre lande Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

35 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark 6176 Postkort. Danmark. Gammelt postkortalbum fyldt med gamle danske postkort incl. bedre motiver iblandt Startpris Hammerslag: kr , Postkort. Gammelt postkort-album med ca. 315 gamle postkort fra Danmark samt diverse andre lande iblandt Gå på net-auktion... du bestemmer hammerslaget! 6179 Postkort. Samling i 4 album, med overvejende danske postkort inkl. bedre Postkort. Samling postkort i 3 postkortalbum med ca. 270 stk. inkl. bedre motiver, også lidt udland Startpris Er du kvalitetsbevidst, så besøg Bruun Rasmussens net-auktioner. Det er ganske enkelt. Du sidder foran din computer, uanset hvor i verden du befinder dig, og her kan du gå på opdagelse blandt de over 1000 effekter, vi udbyder hver uge året rundt. På net-auktionerne hos Bruun Rasmussen finder du den høje kvalitet. Store kunstnere, de kendte møbel klassikere, sjældne antikviteter, god vin og unikke samlerobjekter der er det hele. Og når du har fundet dét, du gerne vil eje, er det bare at gå i gang. Læg bud, byd mere, eller stå af - nøjagtig som du ville have gjort i auktionssalen. Og når tiden er inde, og sekunderne tæller ned, er det dig og kun dig, som bestemmer, om hammeren skal falde. Det kan da ikke være nemmere! bruun-rasmussen.dk BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

36 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Jernbanemærker 6180 Jernbanemærker. Salgs-ringbind med Jernbanemærker, der stammer fra nedlagt frimærkehandel. Tidligere prissat med udsalgspriser på ca Kr. **/Θ/* Startpris Samlemærkater 6181 Mærkater. God samling gamle danske mærkater i springbind med anslået ca. 500 stk. Langt størstedelen er danske, men også nogle udenlandske iblandt. Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

37 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark 6182 Mærkater. Salgs-ringbind med propaganda og politiske mærkater, mest fra 2.verdenskrig. Interessant og sjældent udbudt materiale, der stammer fra nedlagt frimærkehandel. Tidligere prissat med udsalgspriser på over Kr. **/Θ/* Startpris Mærkater. Stor indstiksbog med ældre danske mærkater incl. mange bedre iblandt Samlinger/lot & partier "4 R.B.S.". Plade I, nr.97. Special samling alene bestående af mærker fra denne position med den tydelige variant: "udløber over T i post" især tydelig i Ferslew. Startende med USTEMPLET FERSLEW 1 med attest "ENESTE KENDTE", derefter et luxus brev fra med F 2, videre følger i alt 11 stk. F 2 i udvikling af varianten. /Θ/* Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

38 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Klassisk. Samling i ringbind med i alt 143 stk. 4 R.B.S. (alle nuancer er repræsenteret) samt masser af gamle breve fra slutningen af 1700-tallet og frem til ca erne. Desuden en smuk 2 R.B.S. Ferslew på lille klip. En del attester medfølger. En flot samling, der udbydes intakt! /Θ Startpris Skillingsbreve. Ringbind med skillingsbreve, bl.a. 2 stk. med 4 R.B.S og 60 breve med 4 skilling, brun m.m. Startpris Gammel samling i springbind med bl.a. 36 skillingsmærker, bedre Tofarvede m.m. Desuden afsnit "back in the book" + lidt Island. Θ Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

39 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark Danmark med områder. Spændende ældre samling på albumblade med bl.a. 27 skillingsmærker incl.2 RBS med lille rift, pænt Tofarvede med flere Cy ere, velbesat bogtryk med bl.a. alle Provisorier incl. 3 stk. X ere, begge Posthuse, Gl. Luftpost, godt afsnit Tjeneste, Porto, Postfærge, Avisporto, Téte-béche, Reklame og Automatmærker. Desuden 2/5 Øre, Færøprovisorium på klip, Slesvig, Grønland med 10 stk. Pakkeporto, Amerikaudgave, Danmark Befriet samt pænt afsnit Dansk Vestindien. Desuden udbygget med flere varianter samt afsnit julemærker. Θ/* Startpris Ældre samling Danmark med områder i springbind med mange bedre mærker iblandt, bl.a. 22 Skillingsmærker, bedre Tofarvet, Små tal, bedre Provisorier, begge Posthuse, Gl. Luftpost, bedre Postfærge, komplet Avisporto samt afsnit Slesvig og Grønland incl. Pakkeporto, Amerikaudgave og 6 stk. Danmark Befriet m.m. Θ Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

40 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Danmark med områder. Samling i Leuchtturm-album med 43 Skillingsmærker, bedre bogtryk og meget andet Θ Startpris Samling i Stender-album med 42 skillingsmærker incl. pæn 16 skilling stukken kant, bedre Tofarvet, pænt bogtryk incl. 85x-89x postfriske, og meget andet Θ/* Startpris Stemplet samling i springbind med 27 skillingsmærker incl. meget flot og bredrandet 2 Rigsbankskilling, Thiele med variant: SPIDS FODSTREG, pænt afsnit bogtryk med begge Posthuse, Gl. Luftpost, gode Provisorier samt meget andet. Θ Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

41 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark God, velbesat ældre samling i springbind med bl.a. 5 stk. 2 Rigsbankskilling, 79 stk. 4 R.B.S., øvrige skilling i antal incl. 2 stk. 16 skilling stukken kant, pænt Tofarvet, velbesat bogtryk incl. 5 Posthuse, 85x-89x, Gl. Luftpost og meget andet. Desuden 2/5 Øre Færøprovisorium på brev samt gode afsnit Tjeneste, Postfærge, Porto, Téte-béche og Reklamemærker m.m. Θ/* Startpris Pæn samling i Leuchtturm-album med 25 skillingsmærker incl. 10 stk. 4 R.B.S, Tofarvet, bogtryk og stålstik med mange luxus stemplede mærker iblandt. Θ/* Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

42 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Nær komplet Danmark-samling (i hovednumre) i Stenderalbum med 53 skillingsmærker incl. 2 R.B.S. Ferslew og Thiele, godt afsnit Tofarvede, Små tal incl. 10 Øre, velbesat bogtryk, postfrisk/ubrugt afsnit stålstik, velbesat afsnit "back in the book" med bl.a. flot afsnit Reklamemærker. **/Θ/* Startpris Gå på net-auktion... køb flere frimærker på vores net-auktioner. følg med på bruun-rasmussen.dk

43 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark Større velbesat stemplet Danmarks-samling i 5 Leuchtturmalbum startende med 123 skillingsmærker incl. 22 stk. 4 R.B.S. incl. kastaniebrun, godt afsnit Tofarvede, velbesat bogtryk udbygget med mange varianter og en del forsendelser samt større udbygget afsnit stålstik. Θ Startpris Velbesat samling i Stender-album med pænt afsnit skilling incl. 15 stk. 4 R.B.S, Tofarvet, velbesat bogtryk og stålstik samlet postfrisk frem til Gode afsnit Tjeneste, Porto, postfærge, Avisporto, Tétebéche og Reklamemærker samt afsnit DWI m.m. **/Θ/* Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

44 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Hovedsageligt stemplet samling opsat på plancher i 2 ringbind med bedre mærker perioden igennem **/Θ/* Startpris Pæn samling smukt opsat på hjemmelavede plancher i 2 ringbind med bl.a. 29 skillingsmærker incl. 10 stk. 4 R.B.S, bedre To - farvet, begge Posthuse og meget andet samt velbesat stålstik Θ/* Startpris Samling i 2 Leuchtturm-album med 17 skillingsmærker, bedre bogtryk og nyere del nær komplet postfrisk incl. miniark/sammentryk **/Θ/* Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

45 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark En særdeles smuk Danmark-samling opsat i 2 Leuchtturmalbum, af meget høj kvalitet med mange LUXUS-stemplede mærker. Samlingen er stort set komplet i hovednumre incl. 10 stk. 4 R.B.S. (incl. kastaniebrun og nøddebrun), 2 R.B.S. Thiele, 8 sk linietakket, godt afsnit Tofarvede incl. 25 C, Våben incl. 10 Øre små tal og meget andet kunne nævnes. Bemærk de mange luxus-stemplede mærker, der sidder iblandt lige fra skillingsudgaverne og helt frem til Desuden gode afsnit "back in the book". Album med attester medfølger. Eftersyn anbefales. Θ Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

46 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Pæn samling i 2 fortryks-album med en smule skilling og nærmest komplet fra Tofarvede og frem til 2008 incl. 85x-89x, mange lux-stemplede mærker og nyere del med mange flotte stempler og komplet postfrisk efter 2000 og frem til **/Θ Startpris Velbesat samling i 2 Leuchtturm-album med bl.a. en del skilling (kvaliteten lidt blandet), begge Posthuse, Provisorier incl. 2 stk. X ere, Gl. Luftpost, nær komplet stålstik, samt bedre "back in the book" Θ Startpris Velbesat samling i 3 bind med mange gode mærker perioden igennem incl. godt afsnit klassisk med bl.a. 2 R.B.S. Ferslew (mindre rift i mærkebilledet), 8 stk. 4 R.B.S, andre gode skilling, velbesat bogtryk, stålstik frem til 2008 samt afsnit "back in the book" Θ/* Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

47 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark Samling i lille hjemmelavet album med interessante engelske underskrifter bl.a. en del skillingsmærker m.m. Θ/* Klassisk. Samling danske kvadrater fra i større antal, opsat i ringbind. Bl.a. 24 stk. 2 sk. 1854, 29 stk. 8 sk. grøn 1854 og 12 stk. 8 sk. 1858, 19 stk. 16 sk. 1854, hundredvis af 4 skillinger incl. bedre stempler samt par og striber. 2 stk. 16 sk (et med afklippet stikning) m.m. Desuden er samlingen udbygget med breve. //Θ/* Startpris Ældre samling Danmark med områder i Stender-album med bedre iblandt fra både Danmark, Grønland og Dansk Vestindien. Θ Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

48 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Ældre lagerparti i 5 indstiksbøger med en del skillingsmærker, en del Tofarvede udgaver incl. mange 25 Øre, grå/grøn samt masser af bogtryk og stålstik. Desuden en del klassisk England samt lidt Færøerne og Grønland. **/Θ/* Startpris God postfrisk/ubrugt samling i Leuchturm-album med bl.a. godt afsnit Tofarvede incl. 50 Øre, 1.tryk med attest, godt bogtryk og velbesat stålstik **/* Startpris Samling i Stender-album med 38 skillingsmærker, Tofarvet, velbesat bogtryk og stålstik, hvor der er lagt vægt på mange pæne stempler, pænt afsnit "back in the book" samt afsnit Dansk Vestindien. **/Θ/* Startpris Parti bedre danske breve incl. flere skillingsbreve m.m. Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

49 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark Indstiksbog med bedre mærker og hæfter, bl.a. Posthus, Gl. Luftpost incl. 2 stk. 1 Kr. brun, en del varianter og hæfter, bl.a. Kræft, H. C. Andersen og Chr.X. hæfte m.m. **/Θ/* Startpris Postfrisk samling " " Danmark med områder i 2 Leuchtturm-album med mange bedre mærker perioden igennem med pænt bogtryk og velbesat stålstik incl. 264a samt 2 ubrugte skillingsmærker. Desuden afsnit Slesvig, Færøerne og Grønland incl. 11 stk. Pakkeporto. Ganske få mærker i samlingen er hængslede, ellers i fin postfriskt kvalitet! ** Startpris Gå på net-auktion... du bestemmer hammerslaget! Er du kvalitetsbevidst, så besøg Bruun Rasmussens net-auktioner. Det er ganske enkelt. Du sidder foran din computer, uanset hvor i verden du befinder dig, og her kan du gå på opdagelse blandt de over 1000 effekter, vi udbyder hver uge året rundt. På net-auktionerne hos Bruun Rasmussen finder du den høje kvalitet. Store kunstnere, de kendte møbelklassikere, sjældne antikviteter, god vin og unikke samlerobjekter der er det hele. Og når du har fundet dét, du gerne vil eje, er det bare at gå i gang. Læg bud, byd mere, eller stå af - nøjagtig som du ville have gjort i auktionssalen. Og når tiden er inde, og sekunderne tæller ned, er det dig og kun dig, som bestemmer, om hammeren skal falde. Det kan da ikke være nemmere! bruun-rasmussen.dk

50 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Klassisk. God samling 1864 og 1870-udgaven, opsat på plancher i ringbind med mærker i større antal. Bl.a. 24 stk. 2 sk., 1864, 26 stk. 3 sk., 159 stk. 4 sk., 11 stk. 8 sk., 11 stk. 16 sk. samt pænt afsnit 1870-udgave med bl.a. 7 stk. 48 skilling incl. 2 ubrugte (den ene er utakket). Fin samling, der udbydes intakt! //**/Θ/* Startpris Skilling. 6 stk. A4-plancher med skillingsmærker i antal fra 1864 og 1870-udgaven Θ/* Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

51 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark Lagerparti i ringbind med mærker i gennemgående flot stemplet kvalitet incl. en del pragt/lux-stempler, bl.a. 29 skillingsmærker, pænt afsnit Tofarvede og bogtryk. Mange bedre mærker forekommer i antal. Θ Startpris Ældre ubrugt samling i springbind med bedre iblandt, bl.a. 85x-89x, bedre Konger, Gl. Luftpost samt bedre afsnit "back in the book" * Startpris erne. Rigtigt godt Danmarks kartotek med masser af skilling, gode bogtryksmærker, varianter og meget andet. Eftersyn anbefales! **/Θ/* Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

52 FOR YDERLIGERE INFORMATION, BESØG VORES HJEMMESIDE: Danmark Tofarvede udgave. Stor special samling Tofarvet i antal, både af de fin- og grovtakkede udgaver, opsat på plancher i 3 ringbind. Alle værdier forekommer i større antal samt indeholder ubrugte mærker, bedre stempler, varianter og meget andet. Fin samling, der udbydes intakt! //**/Θ/* Startpris Tofarvede. Stor 64 siders indstiksbog, kun med 4 Øre fra 1.tryk til 130.tryk. I alt ca mærker og deraf er ca. 90 % tryk- og positionsbestemt incl. isolerede rammer samt masser af ramme- og ovalfejl. Θ Startpris Tofarvet m.m. Godt parti tidligere auktionslot i 2 kasser med hundredvis af tidligere lots, næsten alle med tofarvede udgaver. Også lidt ældre breve og andre udgaver iblandt. //Θ Startpris Våbentype. Special-samling opsat på plancher med bl.a. 8 stk. 5 Øre, små tal og 15 stk. 20 Øre, små tal incl. 3 parstykker samt meget andet /**/Θ/* Startpris BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 809

53 SE STARTPRISER OG BYD MED ONLINE PÅ Danmark Stemplet samling i 2 springbind med flere gode mærker, hvor der er lagt vægt på flotte pragt-stempler. Desuden afsnit "back in the book" incl. bedre samt udbygget med varianter. Θ Startpris Samling PRAGT/LUXUS-stemplede mærker i Leuchtturmalbum Θ Startpris Velbesat, tilsyneladende postfrisk Danmark-samling i 2 Stender-album med kun få "huller" i bogtryksperioden og nær komplet stålstik, indeholder mange gode Konger, Gl. Luftpost og meget andet. Desuden pæne afsnit Porto og Postfærge samt fint afsnit småark. ** Startpris Postfrisk/ubrugt samling i 2 store indstiksbøger med bl.a. velbesat stålstik helt frem til 2009 **/* Startpris Samling smukt opsat på plancher i 6 store luxus ringbind, forsøgt samlet med 4 stk. af hvert mærke + 2 blokke. Samlingen indeholder en del postfriskt materiale. Tynd i bogtryksperioden og velbesat afsnit stålstik incl. en del varianter. **/Θ/* BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION

HOFI anvisningssalg 20150311. Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb

HOFI anvisningssalg 20150311. Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb 1 701 2 indstiksbøger DK mange mærker 100 2 702 4 pæne indstiksbøger 50 3 703 UK årsbog 1988 9pund + tom 1990 50 4 704 Schweiz hængslet og PF 75 5 705 Lille Leuchturm

A U K T ION 814 OKTOBER AUKTION 814 2 0 1 0 KATALOG 50 KR

A U K T ION 814 OKTOBER AUKTION 814 2 0 1 0 KATALOG 50 KR stamps AUKTION 814 stamps auktion i Bredgade eftersyn på Baltikavej lørdag 2. oktober kl. 10 6000-6882 onsdag 29. september kl. 10-17 torsdag 30. september kl. 10-17 fredag 1. oktober kl. 10-19 Der er

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 17. april 2016, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** = postfrisk

Nedenstående tilbud - Nu med 33% rabat Vi har fratrukket 33% af prisen på disse tilbud - Bestil i dag, der er kun én af hver Parti med 8 stemplede + 2 ubrugte varianter AFA (2865 ) Nr. 851339 Pris kun...770,50 Parti ubrugte bogtryk (1680 ) Nr. 851400 Pris kun...452,25 Tysk besættelse i Rumænien 2 nuancer Michel nr. 8a+b (26,40

bruun rasmussen frimærker

bruun rasmussen frimærker katalog 75 dkk au kt io n 7 75 j un i 2 0 07 frimærker bruun rasmussen frimærker auktion 775 frimærker posthistorie og postkort auktion lørdag 16. juni kl. 12 6000-6736 eftersyn fredag 8. juni kl. 10-17

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå?

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå? Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå? 100 3 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider.

Storauktion - Randers Filatelistklub Søndag den 16. Oktober 2016 i Fritidscentret, Vestergade 15, 8900 Randers Storauktion - Randers Filatelistklub Søndag den 16. Oktober 2016 i Fritidscentret, Vestergade 15, 8900 Randers Eftersyn fra kl. 14.00 15.00. Auktionen starter kl. 15.30 LOT nland AFA-nr. Beskrivelse Kat.pris

Mange gode og interessante Lagertilbud

Mange gode og interessante Lagertilbud Tlf.: (0045) 64 82 12 56 - Fax: (0045) 64 82 10 56 - mail@nordfrim.dk April 2012 Mange gode og interessante Lagertilbud udsalg - udsalg - udsalg - udsalg I forbindelse med status realiserer vi her en lang

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 847

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 847 FRIMÆRKER / STAMPS Auction 847 FRIMÆRKER / STAMPS auktion 847 AUKTION Tirsdag 29. april 2014 kl. 10 kat. nr. 1-649 EFTERSYN torsdag 24. april kl. 10-17 fredag 25. april kl. 10-17 lørdag 26. april kl. 10-17

1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi

1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi 1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi * 4200 350 3 Danmark 10a 16 S. Med ét pænt ringstempel og rand 7500 600 4 Danmark 11

Lot xx/x/o Beskrivelse Værdi Limet 1 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 2 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 3 O Dk - 17 indstikskort A4 - breve 1 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 2 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 3 O Dk - 17 indstikskort A4 - breve + afklip m/div. Stempler - 30 4 O/** DK - 2 miniark DK + KM1 stemplet - 10 5 FDC DK - 24

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation FPE BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 2. november 2014, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** =

afa 197 ** 4-blok (måske lidt nus i gummi) afa 41x * ʘ 2 mindre plancher med 63 mærker med lux-stempler Vestegnsklubbernes Fællesstorauktion Afholdes på Rødovregård, Kirkesvinget 1, 2610 Rødovre Torsdag d. 10. marts 2016 - kl. 19.15 EFTERSYN FRA KL. 18.00 Mininums pris kr. 50 Budene er kr. 5 (50-100) kr.

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 8. november 2015, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** =

Mange gode og interessante Lagertilbud Tlf.: (0045) 64 82 12 56 - Fax: (0045) 64 82 10 56 - mail@nordfrim.dk December 2012 Mange gode og interessante Lagertilbud udsalg - udsalg - udsalg - udsalg I forbindelse med status realiserer vi her en

Odder Frimærkehandel Odder Frimærkehandel Odde Jørn Jensen Odder KØB OG OG SALG AF AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER NUMMER 103 87 93 95 - - JANUAR OKTOBER - MAJ 2014 2013 2014 2015 SE NR. 18970406 Afa 67m Afa 81w Afa 1Ia Postfrisk

Storauktion. Limit. Lot nr.

Storauktion. Limit. Lot nr. Storauktion Frederiksberg Frimærke Forening Lørdag 6. februar 2016 Eftersyn fra kl. 10:30, auktion kl. 12:00 i FFF s mødelokale VOC, Gammel Jernbanevej 25, 2500 Valby Listen er også tilgængelig på FFF

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: hans.jels@jels.dk, senest Tirsdag d. 8. marts 2016.

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: hans.jels@jels.dk, senest Tirsdag d. 8. marts 2016. Haderslev Frimærkeklub Formidlingssalg Onsdag d. 9. Marts 2016, kl. 19 30 Eftersyn fra kl. 18 00 i AKTIVITETSHUSET BISPEN v/haderslev Bibliotek, Bispebroen 3, Haderslev, lokale 11-12, eftersyn i lokale

TJENESTE SF - PORTO. 421 422 ex.423 424 425

TJENESTE SF - PORTO. 421 422 ex.423 424 425 409 410 411 412 409 b 6/8 øre type 1 på brevstk. med Dr. Alexandrine... 262a,+ 250 410 o 10 øre Rundetårn med variant: "Bombe"... 273x 150 411 ** 30+5 øre Ungarnshjælpen med forskudt overtryk... 369 150

1: Priserne i højre side er lavt ansatte startpriser i DKK. Bud under startprisen vil ikke blive accepteret. 1 Salgsbetingelser: 1: Priserne i højre side er lavt ansatte startpriser i DKK. Bud under startprisen vil ikke blive accepteret. 2: Køber er den højestbydende. Køber betaler aldrig mere end næsthøjeste

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 25 / Februar 2014 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand & konstitueret kasserer:

µesbjerg FILATELISTKLUBS ANVISNINGSSALG LØRDAG DEN 03. November 2018 KL EFTERSYN FRA µesbjerg FILATELISTKLUBS ANVISNINGSSALG LØRDAG DEN 03. November 2018 KL. 13.00 EFTERSYN FRA 11.30-12.45 xx = postfrisk, x = ubrugt, o = stemplet, B = brevforsendelse FDC = Førstedagskuvert, L = Litteratur,

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 23 / Februar 2013 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Flemming Nissen Holmetoften

tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Frimærkernes Verden Finland - 1500 forskellige stemplet Rusland - Zar-perioden 100 forskellige

tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Frimærkernes Verden Finland - 1500 forskellige stemplet Rusland - Zar-perioden 100 forskellige nytårs Frimærkernes Verden 01.2013 fra NORDFRIM A/S tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Finland - 1500 forskellige stemplet 39894 Pris kun kr... 2.350,00 Israel - Luksusamling 1974-83 Helt komplet samling

Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen

Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen Grundet den positive respons jeg har fået fra andre samlere og udstillere i forbindelse med min artikel i DFT kaldet Vejen til Guld, synes der at være interesse

Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser 1871-1924. Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013

Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser 1871-1924. Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013 Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser 1871-1924 Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013 KT før tjenestefrimærker KT før tjenestefrimærker Tekst Portofrihedens afskaffelse

Leuchtturm DK-album, m/klemlommer

Leuchtturm DK-album, m/klemlommer Viborg Filatelistklub MEDLEMSAUKTION 30. april 2014 Auktionsliste nr. 42 1 Island Θ 50 2 Polen - Canada - Bermuda Θ 50 3 Norge i gammelt Rostialbum Θ 100 4 Julemærker, DK Norge Sverige - Slesvig **/Θ 150

Bentzon Teglværk, Gjerrild

Bentzon Teglværk, Gjerrild Gjerrild Brevsamlingsstedet (BRS) i Gjerrild blev oprettet den 1/8 1880 og blev fra starte underlagt Grenaa. Efter Ryomgård Gjerrild banens åbning den 5/12 1911 blev det den 1/1 1912 ændret til JBS og

Auktionskatalog storauktion 4. marts 2019

Auktionskatalog storauktion 4. marts 2019 Auktinskatalg strauktin 4. marts 2019 ltnr land katnr eksnr /*/ beskrivelse katalgpris startpris 1 1 4 RBS chkladebrun, Ferslew tryk. Flt stumt stempel. 0 1 2 3 2 sk blå, 1854. 0 3 5 8 sk grøn 1854. 0

De tofarvede 5 Øre tryk

De tofarvede 5 Øre tryk De tofarvede 5 Øre tryk 5ø1 B54 5ø2 20.48 5ø1: Ovalen er ultramarin, nye klichéer med lys baggrundskravering. Rammen er karminrød i nuancer, lidt fyldigt og olieret tryk. Sommetider med små tilfældige

Nedenstående tilbud - Nu med 50% rabat Vi har fratrukket 50% af prisen på disse tilbud - Bestil i dag, der er kun én af hver Julemærke 1911 Caritas i helark (20 mærker) 1 side af marginalen beklippet (NJK Julemærkekataloget noterer mærket til 750 kr. pr. stk.) Godt tilbud for dette sjældne helark. Nr. 806303 Pris kun kr...1247,50

Fredag den 22. maj 2015 kl. 10:00 AUKTIONSPROGRAM. Tjeneste-, Porto-, Avisporto- & Reklamemærker AUKTIONSHUSET.COM FRIMÆRKEAUKTION NR. 1 Fredag den 22. maj 2015 kl. 10:00 AUKTIONSPROGRAM Klassiske Udgaver Tofarvede Udgaver Bogtrykte Udgaver Stålstukne Udgaver Tjeneste-, Porto-, Avisporto- & Reklamemærker Helsager &

Opsætning af eksponater - En markedsundersøgelse på Nordia 2002 Af: Lars Engelbrecht

Opsætning af eksponater - En markedsundersøgelse på Nordia 2002 Af: Lars Engelbrecht Opsætning af eksponater - En markedsundersøgelse på Nordia 2002 Af: Lars Engelbrecht Når jeg besøger en frimærkeudstilling, kan jeg ikke lade være med at blive imponeret over de tusinder af timer, der

50 øre tofarvet. Observationer og strøtanker af Hans Christian Engelbrecht 20. januar 2010

50 øre tofarvet. Observationer og strøtanker af Hans Christian Engelbrecht 20. januar 2010 50 øre tofarvet Observationer og strøtanker af Hans Christian Engelbrecht 20. januar 2010 Det at samle tofarvede Jeg har samlet på frimærker siden jeg var 7 år og med mellemrum. Det ændre sig i 1981 da

Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær.

Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær. Hammerslag er en - intet tillæg af moms og salær. Beskrivelse 1 DK Jul 1904 Planche med kort og mærker 100,00 2 DK Jul 1905 Planche med brev og mærker 100,00 3 DK Jul 1954 Følgeseddel "Julepost" påtegnet

Danmarks helsagsbrevkort med de tofarvedes tegning 1871-1879

Danmarks helsagsbrevkort med de tofarvedes tegning 1871-1879 Danmarks helsagsbrevkort med de tofarvedes tegning 1871-1879 Artikel 2: Værdistemplerne og typer i rammegruppe 2 Af: Lars Engelbrecht Dette er anden artikel om de første danske helsagsbrevkort i størrelse

Odder Frimærkehandel Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 111 - JANUAR 2017 SE NR. 18970406 Invitation Afa 67 Kr. 3.200,- Besøg vores webshop jjo.dk CHRISTIANSLUND 49-8300 ODDER

MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS

MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! NR. 2. 2015 27. Årgang SPORVEJSFUNKTIONÆRERNES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS Marselis

NR. 1 MARTS 2010 WWW.PINDSVIN.DK DYREVÆRNSFORENING * 17. ÅRGANG * MARTS 2010 * NR. 1 ISSN: 1398-2427

NR. 1 MARTS 2010 WWW.PINDSVIN.DK DYREVÆRNSFORENING * 17. ÅRGANG * MARTS 2010 * NR. 1 ISSN: 1398-2427 NR. 1 MARTS 2010 WWW.PINDSVIN.DK DYREVÆRNSFORENING * 17. ÅRGANG * MARTS 2010 * NR. 1 ISSN: 1398-2427 2 PINDSVINEVENNEN Nr. 1 marts 2010 INDHOLD *************** Ordinær generalforsamling...4 Årsmøde i Ebeltoft...5

Grønland indtil 2000 Færøerne indtil 2000 Tyskland indtil 2000. England indtil 2012. Stemplet Postfrisk

Grønland indtil 2000 Færøerne indtil 2000 Tyskland indtil 2000. England indtil 2012. Stemplet Postfrisk Medlems nr. 116053 samler på: indtil 2000 indtil 2000 indtil 2000 Berlin indtil 2000 England indtil 2012 Grækenland Østrig Cypern Antikke motiver Religiøse motiver Medlems nr. 116064 samler på: Tyske rige

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 867

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 867 FRIMÆRKER / STAMPS Auction 867 FRIMÆRKER / STAMPS auktion 867 AUKTION tirsdag 25. okt. 2016 kl. 10 kat. nr. 1-674 EFTERSYN torsdag 20. oktober kl. 10-17 fredag 21. oktober kl. 10-17 lørdag 22. oktober

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Opråb Bud 1 O Danmark: Samling i Stender album til mk. Mange pæne mk.? 50 2 B USA: luftpost kuverter. 1 O Danmark: Samling i Stender album til 1977. 515 mk. Mange pæne mk.? 50 2 B USA: luftpost kuverter. 60 stk med forskellige mk/stp.? 20 3 B SAS: Første fly kuverter. 15 forskellige.? 20 4 B Danske breve:

Danmarks sjældneste helsag

Danmarks sjældneste helsag Danmarks sjældneste helsag Af Lars Engelbrecht Prædikatet Danmarks sjældneste helsag er ofte og yderst velfortjent givet en bestemt type af de tidlige, smalle konvolutter. Konvolutten har et blå værdistempel

POSTFRISK UBRUGT STEMPLET ATT. UG U-T * * *

POSTFRISK UBRUGT STEMPLET ATT. UG U-T * * * Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 105 - MARTS 2016 SE NR. 18970406 Danmark Essays A Postfrisk. Attest Nielsen Kr. 800,- Afa 159 x Attest Møller Kr. 2.000,-

44 ** Frimærkeudstilling x Variant: udvækst på mørkt felt under 44 o 80 10

44 ** Frimærkeudstilling x Variant: udvækst på mørkt felt under 44 o 80 10 Fredericia Frimærkeklubs formidlingssalg ved Trekantbytte Gymnasiet, Nørrebrogade 88, 7000 Fredericia Søndag d. 20. september 2015 kl. 13.00 - eftersyn fra kl. 11.00-12.00. Reklamation skal ske straks

mærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o

mærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o Fredericia Frimærkeklubs formidlingssalg ved Trekantbytte, Gymnasiet, Fredericia Søndag d. 25. september 2016 kl. 13.00 - eftersyn fra kl. 11.00-12.00. Reklamation skal ske straks efter modtagelsen. Kun

Stamps Færøerne. Nr. 5 September 2010. photo by imagea.org ISSN 1603-0036

Stamps Færøerne. Nr. 5 September 2010. photo by imagea.org ISSN 1603-0036 Stamps Færøerne Nr. 5 September 2010 ISSN 1603-0036 photo by imagea.org 13 posthuse lukker Årets smukkeste frimærke 2009 Vind 6.000 Julen 2010 Disse posthuse lukker 30.12.2010: 1. Eiði 2. Fuglafjørður

Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder

Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 107 - MAJ 2016 SE NR. 18970406 Postfærge Afa 2x Attest Nilsen Kr. 1.520,- Afa 32x Stemplet Kr. 2.200,- Afa 159x Attest

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit udvalgshæfter: Fra ophørt samler? Danmark: Ca. 900 g. afklip fra ophørt samler? 1 0 6 udvalgshæfter: Fra ophørt samler? 10 2 0 Danmark: Ca. 900 g. afklip fra ophørt samler? 20 3 0 Danmark: Ca.1800 g. afklip fra ophørt samler God 40 4 0 Danmark/udland: afklip fra ophørt samler God

Peter Blechinberg Tiltrådt som postekspeditør i Grenaa fra 1. maj 1877, postmester fra den 1.oktober 1889 og fratrådt den 30. september 1908. Peter Blechinberg Tiltrådt som postekspeditør i fra 1. maj 1877, postmester fra den 1.oktober 1889 og fratrådt den 30. september 1908. Brev af 1 vægtklasse sendt fra Skærvad til Consul A. K. Carøe i Liverpool

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag.

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2014 Adresser, mail adr. tlf.

Liste Nr. 335. Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg. TORSDAG DEN 10. April 2014 kl. 19.30

Liste Nr. 335. Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg. TORSDAG DEN 10. April 2014 kl. 19.30 Liste Nr. 335. Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg TORSDAG DEN 10. April 2014 kl. 19.30 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 19.00. Brevbud

Stamps Færøerne. Nr. 13. September 2012

Stamps Færøerne. Nr. 13. September 2012 Stamps Færøerne Nr. 13 September 2012 ISSN 1603-0036 Fem dage i paradis Julen 2012 Nye posttakster 1. oktober 2012 Fotos: Wang Jiayi Fem dage i paradis Hvert år har vi en afstemning om årets smukkeste

Frederikshavn Frimærkeklub

Frederikshavn Frimærkeklub Frederikshavn Frimærkeklub ANVISNINGSSALG for medlemmer af DFF Lørdag d. 16. marts 2019 kl. 11.00 (eftersyn fra kl. 9.30) Maskinhallen, Skolegade 8 Frederikshavn Billeder af udvalgte lots kan ses på Frederikshavn

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 859

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 859 FRIMÆRKER / STAMPS Auction 859 FRIMÆRKER / STAMPS auktion 859 AUKTION tirsdag 27. okt. 2015 kl. 10 kat. nr. 1-738 EFTERSYN torsdag 22. oktober kl. 10-17 fredag 23. oktober kl. 10-17 lørdag 24. oktober

Bestyrelsen IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974. Storauktion tirsdag den 3 april 2007

Bestyrelsen IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974. Storauktion tirsdag den 3 april 2007 2 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 3 april 2007 MARTS kl. 19.30 2007 Bestyrelsen Formand: Jørn Jønsson, Pilegårdsvej 99, 8361 Hasselager tlf: 8628 1232 Næstformand:

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 0 Dk: Lille gul rodeæske med bundte rester.? Dk: Lille rodeæske med bundte rester.? Færø stempler 1 0 Dk: Lille gul rodeæske med bundte rester.? 10 2 0 Dk: Lille rodeæske med bundte rester.? 25 3 0 Færø stempler på Dk afklip. Ca 190 g. God. Høj 100 4 0 Dk: Ca 330 g god afklip fra Frederik Ix (1950/59)?

ET STORT PARTI SMYKKER: HOLLYWOOD COLLECTION TOM TAYLOR PIERRE CARDIN AAGAARD COLLECTION PERLER, SØLV, STÅL ET STORT PARTI SMYKKER: HOLLYWOOD COLLECTION TOM TAYLOR PIERRE CARDIN AAGAARD COLLECTION PERLER, SØLV, STÅL SMYKKENYKKER.DK IKKE under konkurs (Hillerød - Sjælland) Eftersyn den 20. januar 2010 kl. 14

Bliv skarp på nettet Webstrategi: Facebook og sociale medier: Video, billeder og grafik: Hjemmesider - basis og let øvet: Nyhedsbreve:

Bliv skarp på nettet Webstrategi: Facebook og sociale medier: Video, billeder og grafik: Hjemmesider - basis og let øvet: Nyhedsbreve: marts 2013 Kære ven De politiske forhandlinger om Vækstplan DK er i fuld gang, og siden lanceringen i begyndelsen af marts har vi holdt en række møder ude i regionerne, hvor både ministre og ordførere

Odder Frimærkehandel Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 108 - AUGUST 2016 SE NR. 18970406 Grønland pakkeport Afa nr. 1 Attest Kr. 2.800,- Grønland pakkeport Afa nr. 2 Attest

14. februar 2015. Danskb2b - del 8. IKKE under konkurs (Bælter, flyverdrager, ponchoer, "Collage"-jakker)

14. februar 2015. Danskb2b - del 8. IKKE under konkurs (Bælter, flyverdrager, ponchoer, Collage-jakker) 14. februar 2015 Danskb2b - del 8 IKKE under konkurs (Bælter, flyverdrager, ponchoer, "Collage"-jakker) Eftersyn: 23. februar 2015 fra kl. 13.00 til kl. 16.00 Korden 5, 8751 Gedved eller efter aftale på

Mange gode og interessante Lagertilbud Tlf.: (0045) 64 82 12 56 - Fax: (0045) 64 82 10 56 - mail@nordfrim.dk Januar 2013 Mange gode og interessante Lagertilbud udsalg - udsalg - udsalg - udsalg I forbindelse med status realiserer vi her en

BYDER VELKOMMEN TIL AUKTION TIRSDAG DEN 29 APR 2014. KL. 19.30 Gennemsyn fra kl. 18.00. Holbæk Fritdscenter MELLEMVANG 27 4300 Holbæk

BYDER VELKOMMEN TIL AUKTION TIRSDAG DEN 29 APR 2014. KL. 19.30 Gennemsyn fra kl. 18.00. Holbæk Fritdscenter MELLEMVANG 27 4300 Holbæk BYDER VELKOMMEN TIL AUKTION TIRSDAG DEN 29 APR 2014 KL. 19.30 Gennemsyn fra kl. 18.00 Holbæk Fritdscenter MELLEMVANG 27 4300 Holbæk HOLBÆK OG OMEGNS FRIMÆRKEKLUB INDBYDER TIL AUKTION TIRSDAG DEN 29 APR

Velkommen til SAL Tryk

Velkommen til SAL Tryk DIN TRYKSAG HER Velkommen til SAL Tryk Vi ved, hvad gode kvalitets tryksager og god markedsføring vil sige, og hvilken betydning det har for den gode forretning. Vi hjælper dig med seriøs rådgivning, sørger

Speich Design KURSUSPROGRAM EFTERÅR 2013 FORÅR 2014 ARBEJDENDE VÆRKSTED. www.speichdesign.dk

Speich Design KURSUSPROGRAM EFTERÅR 2013 FORÅR 2014 ARBEJDENDE VÆRKSTED. www.speichdesign.dk KURSUSPROGRAM ARBEJDENDE VÆRKSTED EFTERÅR 2013 FORÅR 2014 Speich Design Likørstræde 5 2800 Lyngby Tlf.: 45 93 31 31 info@speichdesign.dk www.speichdesign.dk Kære kunde. Endnu en patchwork sæson står for

NB. Hvis du kommer efter kl. 14.30 bedes du ringe på mobil 28633403, så kommer vi og lukker dig ind.

NB. Hvis du kommer efter kl. 14.30 bedes du ringe på mobil 28633403, så kommer vi og lukker dig ind. Årgang 24 Nr.9/2015. Medlemsblad for foreningen Legetøjets venner Lyshøjgårdsvej 103, kælderen 2500 Valby Næste møde Torsdag den 3.december 2015 kl. 14.00 Månedens emne: Julefesten NB. Hvis du kommer efter

Designmanual PRINSES JULIANA JUNI 2015

Designmanual PRINSES JULIANA JUNI 2015 Designmanual JUNI 2015 Designmanual Brug af designmanual Designmanualen er udarbejdet, for at bibeholde Prinses Julianas retningslinjer for design på trykte- og digitale medier. Designmanualen er udarbejdet

hurtige juleideer ı dekoration

hurtige juleideer ı dekoration hobby ı dekoration 10 hurtige juleideer Står du og mangler en hurtig venindegave? En dekoration til første søndag i advent? Eller har du glemt at købe kalenderlys? Læn dig tilbage, og lad dig inspirere

Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Samleled, tørklæder, bælter, brugskunst m.v.)

Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Samleled, tørklæder, bælter, brugskunst m.v.) 2. juli 2012 Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Samleled, tørklæder, bælter, brugskunst m.v.) Eftersyn: 12. juli 2012 fra kl. 14.00 til kl. 15.00 Nybrovej 83, 2820 Gentofte samt efter

Papirsposer i små - og mellemstore formater - fra lager og efter opgave - også med tryk.

Papirsposer i små - og mellemstore formater - fra lager og efter opgave - også med tryk. Papirsposer i små - og mellemstore formater - fra lager og efter opgave - også med tryk. www.trykogide.dk Papirsposer i små - og mellemstore formater - med eller uden hank - med eller uden tryk - med eller

Stempler TYLSTRUP PRISLISTE 2012 ALPO & COLOP. AUGUST Stempler Stempler - til ehvert behov STEMPLER & TRYKSAGER TLF. 98 26 26 26

Stempler TYLSTRUP PRISLISTE 2012 ALPO & COLOP. AUGUST Stempler Stempler - til ehvert behov STEMPLER & TRYKSAGER TLF. 98 26 26 26 Stempler TYLSTRUP STEMPLER & TRYKSAGER TLF. 98 26 26 26 AUGUST Stempler Stempler - til ehvert behov Denne prisliste erstatter alle tidligere ALPO & COLOP PRISLISTE 2012 TYLSTRUP STEMPLER & TRYKSAGER Hammelmosevej

52. Årgang Januar 2013 Nr. 1

52. Årgang Januar 2013 Nr. 1 52. Årgang Januar 2013 Nr. 1 Jul og Nytår er nu overstået, og forhåbentligt har alle haft nogle gode dage med afslapning og hygge i familiens skød. Nu er det imidlertid blevet hverdag igen, og et nyt år

DSB Kolonnehus Svenstrup J.

DSB Kolonnehus Svenstrup J. DSB Kolonnehus Svenstrup J. Byggevejledning Læs venligst hele byggevejledningen inden du starter med at samle huset. Inden malerarbejdet startes er der lige noget der skal limes, lim de fire stykker med

NR LAND BESKRIVELSE ÅR KV PRIS SALG

NR LAND BESKRIVELSE ÅR KV PRIS SALG NR LAND BESKRIVELSE ÅR KV PRIS SALG 1 Danmark 1 øre 1889 1+ 20,- 2 Danmark 1 øre 1910 1 10,- 3 Danmark 1 øre 1913 1+ 7,- 4 Danmark 1 øre 1915 1+ 8,- 5 Danmark 1 øre 1916 1+ 8,- 6 Danmark 1 øre jern 1918

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 14. april kl. 19.30 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 14. april kl. 19.30 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19. Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 14. april kl. 19.30 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.00 April 2011 Møntmesteren tog selv (fortsat fra martsnummeret). De sjældne

LLZ DESIGN SKABELONER OG STENCILS

LLZ DESIGN SKABELONER OG STENCILS DANSK DESIGN LLZ DESIGN SKABELONER OG STENCILS Danmarks største katalog med skabeloner og stencils til din hobby. Til alt hyggeligt hobbybrug med farver og fornøjelser. Brug kataloget. Vær kreativ. Skabeloner

SIDEN 1973 DET PERFEKTE VALG. receptionsskranker. reoler mødeborde. Rumdelere

SIDEN 1973 DET PERFEKTE VALG. receptionsskranker. reoler mødeborde. Rumdelere SIDEN 1973 OFFICE serien DET PERFEKTE VALG receptionsskranker skriveborde skuffekabinetter reoler mødeborde konferenceborde højborde kantineborde Rumdelere garderober 50 B B PROJEKT OPSTART TEGNET AF A

STRANDBYGAARD GRAFISK A/S

STRANDBYGAARD GRAFISK A/S DIN TRYKSAGSLEVERANDØR STRANDBYGAARD GRAFISK A/S 4 nøgleord ERFARING: Vort fundament er erfarne og engagerede medarbejdere på alle nøgleområder KVALITET: Vi søger at give kunden lidt mere, end der forventes

Idéer til dit Bryllup

Idéer til dit Bryllup Idéer til dit Bryllup Indholdsfortegnelse Smykker...3 Kort...6 Nyt & Gammelt...8 Kirken...10 Borddækning...12 Gavebord & Æsker...14 Diverse...16 Scrapbooking...18 God fornøjelse Smykker 3 Tips & Idéer

14 Hvor skal vi hen? LØSNINGER & UDSKRIFTER. 2 Sæt tryk og streg de bogstaver ud, du ikke kan høre. Julia: Har du været i Skagen?

14 Hvor skal vi hen? LØSNINGER & UDSKRIFTER. 2 Sæt tryk og streg de bogstaver ud, du ikke kan høre. Julia: Har du været i Skagen? 14 Hvor skal vi hen? 2 Sæt tryk og streg de bogstaver ud, du ikke kan høre Julia: Har du været i Skagen? Luis: Hvor ligger det henne? Julia: Oppe i Nordjylland. Luis: Har du været der? Julia: Næ, men jeg

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 13. oktober kl. 19.00 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18.

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 13. oktober kl. 19.00 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18. Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 3. oktober kl. 9.00 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 8.30 Generalforsamling oktober 20 Varsling af Generalforsamling Torsdag den

Påtegnet K. T. m. Att med og uden attest nummer

Påtegnet K. T. m. Att med og uden attest nummer Tjenestepost / b Påtegnet K. T. m. Att med og uden attest nummer K.T. m. Att. sendt fra Nakskov Byfogedkontor til By og Herredsskrivercontoiret i 4/3 1859. Brevet der er en forespørgsel om en straffeattest,

Gode råd til flot og miljøvenlig tekst og grafik.

Gode råd til flot og miljøvenlig tekst og grafik. VIEWNET PYLONER OG SKÆRME Gode råd til flot og miljøvenlig tekst og grafik. ARKITEKTONISKE INFORMATIONS-, MEDIE- & WAYFINDINGSYSTEMER - WWW.VIEWNET.DK - ALL RIGHTS RESERVED Velkommen til en ny og spændende

Løkkenlandhandel - del 13

Løkkenlandhandel - del 13 29. marts 2016 Løkkenlandhandel - del 13 IKKE under konkurs (Printere, Persienner, Tagmatriale m.m.) Eftersyn: 23. marts 2016 fra kl. 11.00 til kl. 16.00 Industrivej 8, 9480 Løkken Budfrist: 29. marts

Viborg Filatelistklub Auk.nr. Beskrivelse AFA Opråb AFA-katalog, MEDLEMSAUKTION 16. oktober 2013 AFA-katalog, Auktionsliste nr.

Viborg Filatelistklub Auk.nr. Beskrivelse AFA Opråb AFA-katalog, MEDLEMSAUKTION 16. oktober 2013 AFA-katalog, Auktionsliste nr. Viborg Filatelistklub MEDLEMSAUKTION 16. oktober 2013 Auktionsliste nr. 38 1 Island, lagerbog ca7500 Θ 500 2 Danske firblokke Θ 50 3 DK, lagerbog Θ 100 4 Danske breve og kort, over 100 stk. Θ 300 5 121

134 TijdSchrift voor Skandinavistiek

134 TijdSchrift voor Skandinavistiek Recensies 133 H.C. Andersen. Rejseskitser 1826-1872. Billedbog uden Billeder. Et Besøg i Portugal 1866. København: DSL & Borgens Forlag, 2003. 235 s. & 98 s. [Danske Klassikere] Efterskrift og noter ved

Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011

Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011 ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011 Se auktionskatalog på side 8 inde i bladet. Nr 2 31. årgang nove mber 2011 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782

Søndag d.24.jan.2016. Septuagesima. Hinge kirke kl.9. Vinderslev kirke kl.10.30 (skr.10.15).

Søndag d.24.jan.2016. Septuagesima. Hinge kirke kl.9. Vinderslev kirke kl.10.30 (skr.10.15). Søndag d.24.jan.2016. Septuagesima. Hinge kirke kl.9. Vinderslev kirke kl.10.30 (skr.10.15). Salmer: Hinge kl.9: 422-7/ 728-373 Vinderslev kl.10.30: 422-7- 397/ 728-510,v.5-6- 373 Dette hellige evangelium

Lundeborg Lystbådehavn på position:

Lundeborg Lystbådehavn på position: Nr. 2 april - 2004 Mindeord Jeg har just modtaget den sørgelige meddelelse at Poul Olsen er død. Poul fungerede som næstformand i Alpha29-klubben siden 1999 og på vores bestyrelsesmøde i januar var Poul

Leif W(illy) Rasmussen

Leif W(illy) Rasmussen Personoplysninger Litteratur (bøger og betydende artikelsamlinger) Eksponater (min. nationalt Guld) R R R Claus Rafner Signatur: 1959 - Historiker, cand.mag. Handbook and Catalog of Danish Tobacco and