Download "Fredag den 22. maj 2015 kl. 10:00 AUKTIONSPROGRAM. Tjeneste-, Porto-, Avisporto- & Reklamemærker AUKTIONSHUSET.COM"

1 FRIMÆRKEAUKTION NR. 1 Fredag den 22. maj 2015 kl. 10:00 AUKTIONSPROGRAM Klassiske Udgaver Tofarvede Udgaver Bogtrykte Udgaver Stålstukne Udgaver Tjeneste-, Porto-, Avisporto- & Reklamemærker Helsager & Posthistorie Københavns Bypost Essays, Postkort & Diverse Dansk Vestindien Grønland Færøerne Slesvig Finland Island Norge Sverige Tyskland U.S.A. Samlinger & Kasser Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot

2 FRIMÆRKEAUKTION NR. 1 Det er en stor glæde at kunne præsentere Auktionshusets første offentlige frimærkeauktion. Materialet er både alsidigt, filatelistisk spændende og fremfor alt af en gennemgående flot kvalitet. Det er imidlertid ikke kun de dyre objekter, der vil kunne tiltrække sig interesse. Blandt de mindre kostbare lots vil der være perler med sjældne varianter og iøjnefaldende stempler. Afsnittet med de Klassiske Udgaver er præget af mange sjældne stempler, bl.a. det stumme stempel fra Aalborg på Thieles 2 Rigsbankskilling med spids fodstreg. De Tofarvede Udgaver domineres af store varianter, pragtstempler og sjældne forsendelser. Blandt Bogtryksmærkerne vil vi gerne henlede opmærksomheden på Provisoriet 4/8 Øre, tryk 119 med omvendt ramme, samt det afstemplede helark af 5 Kroner, Posthus. Vi kommer selvfølgelig heller ikke uden Christian X, 70 Øre med tykke tal. Alle 3 lots er udstillingsobjekter af højeste klasse. I de øvrige danske afsnit udbydes et usædvanligt stort antal sjældne Breve, Essays og Prøvetryk fra den Københavnske Bypost. Grønland er præget af Pakkeportomærkerne. Især AFA nr. 1-3, samt 15 lots med adressebreve. Et postfriskt sæt Danmark Befriet med omvendt overtryk har ligeledes fundet vej til vores katalog. Det sidste objekt som vi vil fremhæve, er det islandske brev med et komplet sæt Hópflug Ítalia. Et enestående luftpostbrev fra General Balbos flyvning til U.S.A. i Ovenstående er blot nogle få af mange sjældne og flotte objekter på auktionen, og vi håber, at I vil tage godt imod vores første frimærkeauktion. Torben Mehl 2

3 GENERELLE INFORMATIONER Eftersyn Eftersynet af alle lot foregår på auktionshusets adresse: Ved Klædebo 17, 2970 Hørsholm Søndag den 17. maj kl Onsdag den 20. maj kl Torsdag den 21. maj kl Fredag den 22. maj kl. 9 - auktion slut Bemærk: Da eftersynet og auktionen foregår i samme bygning, er eftersyn under selve auktionen kun muligt i et begrænset omfang. Startpriser Auktionen gennemføres i danske kroner og ingen lots sælges under startprisen. Budafgivelse Du kan byde på auktionen på flere forskellige måder: Online, skriftlig eller telefonisk henvendelse eller ved personligt fremmøde. 1. På auktionshuset.com kan du byde på alle lots, indtil den 22. maj kl. 8:00. På auktionen tager auktionarius udgangspunkt i de her afgivne bud. 2. Du kan også udfylde budsedlen bagest i kataloget, og sende den med posten til os. Vi skal have din budseddel senest dagen før auktionen. 3. Hvis du ønsker at byde pr. telefon, bedes du oplyse dit telefonnummer samt hvilke lots du ønsker at byde på, senest dagen før auktionen. Du vil så blive ringet op, når lottet kommer under hammeren. 4. Du kan også møde op på auktionen og byde personligt. Kom i god tid, så bliver du registreret og får udleveret et budskilt med dit bydenummer. 3

4 Danmark - Klassiske Udgaver AFA 1 Stemplet Fire R.B.S. Ferslew, plade II, position 5, chokoladebrun. Annulleret med nummerstempel 53: RANDERS. Attest Georg Bühler (1984). AFA 1 Brev Fire R.B.S. Ferslew, plade I, position 11, Chokoladebrun. SPRUKKEN PLADE. Brev sendt fra ECKERNFÖRDE (halvandenringstempel) til København. Annulleret med stumt stempel. Attest Carl Aage Møller (1998). AFA 1 Brev Fire R.B.S. Ferslew, chokoladebrun. Pragt-brev sendt fra HOLBEK (halvandenringstempel) til København. Annulleret med stumt stempel. AFA 1Ia Stemplet Fire R.B.S. Thiele I, plade I, position 83. Annulleret med nummerstempel 19: FREDERIKSHAVN. Attest Lasse Nielsen (2014): LUXUSEKSEMPLAR. AFA 1Ia Stemplet Fire R.B.S. Thiele I. Annulleret med nummerstempel 43: NAKSKOV. Udtalelse Lasse Nielsen (2014): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1Ia Stemplet Fire R.B.S. Thiele I, plade I, position 61. Annulleret med nummerstempel 54: RENDSBURG. Attest Carl Aage Møller (1989): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1Ia Brev Fire R.B.S. Thiele I, plade II, rødbrun. Brev af 2. vægtklasse sendt fra KIØBENHAVN til Roskilde. Annulleret med nummerstempel 1. Påtegnet 6 med rødskridt, der er opkrævet hos modtageren. Attest Carl Aage Møller (2010). AFA 1IIa Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, plade I, position 81, sortbrun. Annulleret med OPRØRSSTEMPEL 40: Holstenske Jernbane. UNIKT UDSTILLINGSOBJEKT. Attester JKE (1974) og Carl Aage Møller AIEP (2012). AFA 1IIa Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Annulleret med bystempel K.P.A. ALTONA Udtalelse Lasse Nielsen (2011). AFA 1IIa Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Annulleret med nummerstempel 80: ÆRØSKØBING. Attest Lasse Nielsen (2010): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIa Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Annulleret med nummerstempel 37: KORSØR. Attest Lasse Nielsen (2013): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIa Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Annulleret med nummerstempel 88: MARIAGER. Udtalelse Lasse Nielsen (2014). AFA 1IIa Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Annulleret med nummerstempel : RATZEBURG. Udtalelse Lasse Nielsen (2011). AFA 1IIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Annulleret med nummerstempel : HORST. Attest Lasse Nielsen (2009). AFA 1IIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Annulleret med nummerstempel 157: KALTENKIRCHEN. Attest Lasse Nielsen (2009): PRAGTEKSEMPLAR.

5

6 AFA 1IIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Med del af øvre marginal Annulleret med bystempel BAHNHOF. Attest Lasse Nielsen (2009). AFA 1IIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Annulleret med nummerstempel : CREMPE. Attest Lasse Nielsen (2009). AFA 1IIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Annulleret med nummerstempel 136: AHRENSBURG. Attest Lasse Nielsen (2009). AFA 1IIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Parstykke annulleret med nummerstempel 62: SAKSKØBING. Attest Lasse Nielsen (2009): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Annulleret med nummerstempel 118: HEILIGENHAFEN. Attest Lasse Nielsen (2009): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIa Brevklip Fire R.B.S. Thiele II, plade II, sortbrun. Brevklip annulleret med nummerstempel 131 og håndskreven Preetz d. 21/10. Håndskreven bynavn kendes kun anvendt i en kort periode indtil Antikvastemplet ankom i januar Kun få kendte eksemplarer. Attest Carl Aage Møller BPP (2012). AFA 1IIa Brev Fire R.B.S., Thiele II, plade II, sortbrun. LANDPOSTBREV sendt fra L.P SCHÖNWALDE til Kiel. Annulleret med nummerstempel 160. Indvendig datered 22. juni UDSTILLINGSOBJEKT. Ex. Christian Andersen. Attest Carl Aage Møller BPP (2004). AFA 1IIb Brev Fire R.B.S. Thiele II, plade II, rødbrun. LANDPOSTBREV dateret sendt fra HANERAU-ITZEHOE til Tellingstedt pr. Heide. annulleret med nummerstempel 156 og sidestemplet L.P. No. 2. Kun få kendte breve fra Hanerau. Attest Carl Aage Møller BPP (2009). AFA 1IIa Brev Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Rekommanderet LANDPOSTBREV sendt fra Kaltenkirchen til Bordesholm pr. Kiel. Annulleret med nummerstempel 157 og sidestemplet L.P. No. 4. Påtegnet X og 8 i rødkridt. Mærket let beklippet foroven, men ingen fejlfrie breve kendes med Fire R.B.S. og dette nummerstempel. UDSTILLINGSOBJEKT. Signeret Jakubek BPP og Møller BPP. Attest JKE (1993). AFA 1IIa Brev Fire R.B.S., Thiele II, plade II, sortbrun. Brev sendt fra KIELER BAHNHOF til Heiligenhafen. Annulleret med OPRØRSSTEMPEL 19. Ex. Christian Andersen og Peer Lorentzen. Attest Lasse Nielsen (1994). UDSTILLINGSOBJEKT. AFA 1IIa Brev Fire R.B.S. Thiele II, plade I, position 32, sortbrun. Brev sendt fra ALTONA (den gamle prefilateliske type anvendt som NØDSTEMPEL) til Brunsbüttlerhafen. Annulleret med nummerstempel 113. Eneste kendte frimærkefrankeret brev med dette nødstempel. UDSTILLINGSOBJEKT. Attest Carl Aage Møller AIEP (2012). AFA 1IIa Brev Fire R.B.S. Thiele II, plade II, sortbrun. Brev sendt fra Hamburg til Randers. Annulleret med 2-rings BYSTEMPEL: ALTONAER BAHNHOF. DAKA: Attest Carl Aage Møller (1990). AFA 1IIa Brev Fire R.B.S. Thiele II, plade I, sortbrun. Brev dateret Itzehoe sent til Salzau. Annulleret med nummerstempel 121 og sidestemplet med rammestempel KIEL 7.7. Sendt 7 dage efter introduktionen af danske frimærker i Holsten. Meget sjældent brev. Attest Carl Aage Møller BPP (2002). AFA 1IIIb Ubrugt Fire R.B.S. Thiele III, gulbrun. Ubrugt. Attest Slavomir Kaiser (1980). AFA 1IIIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele III, plade III, position 100, gulbrun. Annulleret med nummerstempel 163: HOLSTENSKE JERNBANE. Udtalelse Lasse Nielsen (2010). På auktionshuset.com finder du ekstra billeder af attester og breve m.v. 6

7

8 AFA 1IIIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele III, gulbrun. Annulleret med stumt stempel. Attest Lasse Nielsen (2009): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIIe Stemplet Fire R.B.S. Thiele III, kastaniebrun. Annulleret med nummerstempel 16: FLENSBURG. Attest Lasse Nielsen (2011): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIIf Stemplet Fire R.B.S. Thiele III, nøddebrun. Annulleret med nummerstempel 17: FREDERICIA. Attest Lasse Nielsen (2008). AFA 1IIIb Brevklip Fire R.B.S. Thiele III, plade III, gulbrun. Lille brevklip annulleret med nummerstempel 159: SCHENEFELD-ITZEHOE og sidestemplet L.P. No. 3. Sjældenhed, ikke prisnoteret i DAKA eller Facit. Attest Carl Aage Møller AIEP (2012). AFA 1IIIf Brev Fire R.B.S. Thiele III, nøddebrun. Brev sendt fra FLENSBURG til BREMEN. Annulleret med nummerstempel 16. Transitstemplet HAMBURG 27.JAN De 4 R.B.S. dækkede kun portoen til Hamburg og modtager har betalt portoen videre til Bremen. Sjældent brev. Mærket er beklippet foroven. Attest Lasse Nielsen (2014). AFA 1IIIe Brev Fire R.B.S. Thiele III, plade IV, position 90, nøddebrun. Brev sendt fra SCHWARTAU (halvandenringstempel) til Bargtheheide pr. Oldesloe. Pragtannulleret med nummerstempel 145. Attest Carl Aage Møller AIEP (2013). AFA 1IIIc Brev Fire R.B.S. Thiele III, gråbrun. Brev sendt fra Bahnhof Pinneberg (håndskreven) til Altona. Annulleret med nummerstempel 168: HOLSTENSKE JERNBANE. Både det håndskrevne bynavn samt nummerstempel er meget sjældent. Mærket er beklippet øverst. Attest Carl Aage Møller BPP (2012). AFA 1IIIf Brev Fire R.B.S. Thiele III, plade IV, position 10, nøddebrun. Brev sendt fra HEILIGENHAFEN til Eutin. Annulleret med nummerstempel 118. Attest Carl Aage Møller (1998). AFA 1IIIf Brev Fire R.B.S. Thiele III, nøddebrun. Brev sendt fra KJØBENHAVN (kompasstempel) til Kulhuset pr. Lyngbye. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Slavomir Kaiser (1981). AFA 1IIIf Brev Fire R.B.S. Thiele III, plade III, nøddebrun. Vende-brev sendt fra RÖDBYE til Nykøbing. Annulleret med nummerstempel 60. Brevet er sendt igen lokalt i RØRVIG :-( Attest Carl Aage Møller (2015). AFA 2ax+2a Stemplet Rigsbankskilling, Ferslew, plade I, position 4-5, type 2+1. Parstykke med SPIDS FODSTREG på venstre mærke. Annulleret med stumt stempel. UDSTILLINGSOBJEKT. Attest Lasse Nielsen (2011). AFA 2ax Stemplet Rigsbankskilling, Ferslew, plade II, position 54, type 2. SPIDS FODSTREG. Annulleret med stumt stempel. Attest Lasse Nielsen (2012): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 2ax Stemplet Rigsbankskilling, Ferslew, plade I, position 58, type 2: SPIDS FODSTREG. Annulleret med stumt stempel. Attest Lasse Nielsen (2015). AFA 2a Stemplet Rigsbankskilling, Ferslew, plade I, position 29, type 5. Annulleret med stumt stempel. Attest Lasse Nielsen (2012): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 2a Stemplet Rigsbankskilling, Ferslew, plade I, position 35, type 7. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2010)

9

10 AFA 2a Brev Rigsbankskilling, Ferslew, plade II, position 82, type 8. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: Mærket af været aftaget og påsat igen. Attest Slavomir Kaiser (1982). AFA 2a Brev Rigsbankskilling, Ferslew, plade I, position 81, type 7. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med stumt stempel og sidestemplet F:P: Mærket er beklippet. Attester Slavomir Kaiser (1977) og Lasse Nielsen (2011). AFA 2b Postfrisk Rigsbankskilling, Thiele, plade II, position 87, type 7. Postfrisk. UDSTILLINGSOBJEKT. Attest Carl Aage Møller (2015). AFA 2bx Stemplet Rigsbankskilling, Thiele, plade II, position 56, type 2: SPIDS FODSTREG. Annulleret med stumt stempel i AALBORG. Eneste kendte eksemplar fra Aalborg med spids fodstreg. UDSTILLINGSOBJEKT. Signeret Köhler med flere og attest Carl Aage Møller (2009). AFA 2b Stemplet Rigsbankskilling, Thiele, plade I, position 93, type 9. STOR RETOUCH. Annulleret med nummerstempel 170: HOLSTENSKE JERNBANE. Kun 2 kendte eksemplarer med dette stempel. UDSTILLINGSOBJEKT. Attester Lasse Nielsen (2003) og Carl Aage Møller BPP (2012). AFA 2bx Stemplet Rigsbankskilling, Thiele, plade I, position 58, type 2. SPIDS FODSTREG. Formentlig annulleret med nummerstempel 168: HOLSTENSKE JERNBANE. En svag fold og lille tynd plet. UDSTILLINGSOBJEKT. Attester Lasse Nielsen (1999) og Vagn Jensen (2000). AFA 2bx Stemplet Rigsbankskilling, Thiele, plade I, position 52, type 2. SPIDS FODSTREG. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2011): Meget godt/pragteksemplar. AFA 2bx+2b Stemplet Rigsbankskilling, Thiele, plade I, position 6-7, type 2+1. Parstykke med SPIDS FODSTREG på venstre mærke. Annulleret med nummerstempel 1. Venstre mærke har en lukket rift. Attest Lasse Nielsen (2011). AFA 2b Stemplet Rigsbankskilling, Thiele, plade II, position 62, type 4. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2014): Meget godt/pragteksemplar. AFA 2b Stemplet Rigsbankskilling, Thiele, plade I, position 53, type 1. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2014). AFA 3 Brev Skilling, plade 11, position 14. Fodpostbrev med indvendig datering sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet KIØBENHAVN KB og spidsovalt fodpoststempel F:P: Attest Carl Aage Møller (1991). AFA 4 Brevklip Skilling, 2. tryk. Lille brevklip annulleret med oprørsstempel 19: KIEL. Udtalelse Lasse Nielsen (2011). AFA 5IIa Postfrisk Skilling, gulgrøn. Postfrisk. Attest Slavomir Kaiser (1982). AFA 5 Stemplet Skilling, grøn, PRIVAT TAKKET. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Svend Grønlund (1970). AFA 5 Stemplet Skilling grøn. Position 10. Sjældent mærke med STOR DEL AF HJØRNEMARGINAL. Kombineret nr.stempel 181. Attest Carl Aage Møller (2009)

11

12 AFA 5 Brevklip Skilling, grøn. Brevforside sendt fra KJØBENHAVN 14.3.(1864) til Helsingborg, Sverige. Ex. Kurt Hansen. Udtalelse Carl Aage Møller (2002). AFA 6 Stemplet Skilling, gråviolet. Vandret 4-stribe annulleret med nummerstempel 1: KØBENHAVN. Attester Svend Grønlund (1975) og Carl Aage Møller (1995). AFA 6 Stemplet Skilling, gråviolet. 3-stribe annulleret med nummerstempel 1. Midterste mærke med svag lodret fold. Udtalelse Carl Aage Møller (2009). AFA 6 Stemplet Skilling, gråviolet. Annulleret med nummerstempel 54: RENDSBURG. Udtalelse Carl Aage Møller (2009). AFA 7 Stemplet Skilling, 1. tryk. Annulleret med halvringstempel BERGEDORF. Udtalelse Lasse Nielsen (2011). AFA 7 Stemplet Skilling, 3. tryk, PRIVAT TAKKET. Annulleret med nummerstempel 127: OLDENBURG. Attest Lasse Nielsen (1998). AFA 8 Ubrugt Skilling, grøn. Ubrugt PARSTYKKE. Den kendes kun 2 ubrugt parstykke. Gummien er trukket ind i papiret og gjort papiret mere gennemlysende. Attest Carl Aage Møller BPP (2000). AFA 8 Postfrisk skilling, grøn. Postfrisk (krakkeret gummi). Attest Lasse Nielsen (2013). AFA 8 Stemplet Skilling, grøn. 3-stribe annulleret med nummerstempel 35: KØGE. AFA 8 Stemplet Skilling, grøn. Annulleret med nummerstempel 5: AARHUS. Udtalelse Car Aage Møller (2009): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 9 Brev Skilling, brun, stukken kant. Pragt-brev sendt fra ESROM til Helsingør. Udtalelse Lasse Nielsen (2011). AFA 10 Stemplet Skilling, rosalilla, stukken kant. Klichëfejl: HAK I V-RAMMEN. Annulleret med nummerstempel 4: AALBORG. Attest Carl Aage Møller (2001). AFA 10 Stemplet Skilling, rødlilla, stukken kant. Annulleret med nummerstempel 3: LÜBECK. Attest Lasse Nielsen (1998). AFA 10 Stemplet Skilling, rødlilla, stukken kant. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2013). AFA 10 Stemplet Skilling, rødlilla, stukken kant. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (1998)

13

14 AFA 10 Stemplet Skilling, rødlilla, stukken kant. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2014). AFA 11A Postfrisk Skilling, 7. tryk, linietakket. Postfrisk. Attest Lasse Nielsen (2007): LUXUSEKSEMPLAR. AFA 11A Postfrisk Skilling, 7. tryk, linietakket. Postfrisk. Attest Carl Aage Møller BPP (2014). AFA 11 Brev Skilling, 4. tryk. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 i både BLÅ og sort farve. Sidestemplet KIØBENHAVN 17.9 og F:P: Sjælden dobbeltannullereing i to farver, UNIK! Attest Carl Aage Møller BPP (2009). AFA 11,13-14 Brev Skilling, 5. tryk, 4 Skilling, 11. tryk og 8 Skilling, 2. tryk. Brev sendt fra HELSINGØR JB til London, England. Annulleret med nummerstempel 227. Attest Lasse Nielsen (1993). AFA 11A Brev Skilling, 7. tryk, linietakket. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: AFA 11 Brev Skilling, 7.tryk. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1. Sidestemplet F:P: og cirkulært KIØBENHAVN KB 7.4. På bagsiden kombineret nummerstempel 34 samt blåt cirkulært KIØBENHAVNS FODPOST 7.4. AFA 11z Brev Skilling, 3.tryk. KLICHÉFEJL: Farveplet i M. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med kombineret nummerstempel 34 og sidestemplet F:P: AFA 12A postfrisk Skilling, 4. tryk, linietakket. Postfrisk. Attest Carl Aage Møller (1986). AFA 12 Postfrisk Skilling, 2. tryk, position 33. Postfrisk. Attest Carl Aage Møller (2015): LUXUSEKSEMPLAR. AFA 12x Postfrisk Skilling, 1.tryk, position 35. Klichéfejl: STOR FARVEPLET OVER T. Attest Carl Aage Møller (2015): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 12A Stemplet Skilling, 4. tryk, linietakket. Annulleret med nummerstempel 61: RØNNE. Attest Lasse Nielsen (2013): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 12A Stemplet Skilling, 4. tryk, linietakket. Parstykke annulleret med svensk stempel PKXP N:r Attest Lasse Nielsen (2014). AFA 12A Stemplet Skilling, 4. tryk, linietakket. Parstykke annulleret med nummerstempel 1 og del af ventestempel KJØBENHAVN. Attest Carl Aage Møller (1991). AFA 12A Stemplet Skilling, 4. tryk, linietakket. Annulleret med nummerstempel. Udtalelse Lasse Nielsen (2014)

15

16 91 AFA 12 Brev Skilling, 3.tryk. Singlefrankering på TRYKSAGSBREV sendt fra København til Carlskrona, Sverige. Annulleret med svensk stempel MALMÖ Attest Carl Aage Møller (2015): LUXUSOBJEKT. 92 AFA 12,15 Brev Skilling, 2. tryk (par) og 16 Skilling, 2. tryk. Rekommanderet brev sendt fra AALBORG 15.4.(1869) til London, England. Annulleret med nummerstempel 4. Attest Lasse Nielsen (2010). 93 AFA 13 Stemplet Skilling rød. Annulleret med sjældent Esrom-type stempel INDSL (Indslev). Attest Carl Aage Møller (2014) 94 AFA 13 Brev Skilling, 12. tryk. Underfrankeret brev af 2. vægtklasse sent fra SÆBY til Hjørring. Annulleret med nummerstempel 112. Rammestempel Utilstrækkelig frankeret og 8 i rødkridt. Attest Carl Aage Møller (2010). 95 AFA 14A Postfrisk Skilling, 3. tryk, linietakket. Klichéfejl: Brud på rammelinien under O i POST. Postfrisk. Attest Carl Aage Møller (2014): PRAGTEKSEMPLAR. 96 AFA 14A Postfrisk Skilling, 3. tryk, linietakket. Postfrisk. Attest Lasse Nielsen (2013): PRAGTEKSEMPLAR. 97 AFA 14A Stemplet Skilling, 3. tryk, linietakket. Pragtmærke annulleret med nummerstempel 107: SKJERNBRO. Attest Carl Aage Møller BPP (2009). 98 AFA 14A Stemplet Skilling, 3. tryk, linietakket. Annulleret med nummerstempel 70: SVENDBORG. Attest Lasse Nielsen (2014). 99 AFA 15z Postfrisk Skilling, 2.tryk, position 10 med fuld hjørnemarginal KLICHÉFEJL: Uskraveret mellem sværd og scepter. Attest Carl Aage Møller (2015): LUXUSEKSEMPLAR. 100 AFA 15A Postfrisk Skilling, 4.tryk. Postfrisk. Attest Lasse Nielsen (2013) AFA 15A Postfrisk Skilling, 4.tryk. Postfrisk. Attester RPS (1967) og Carl Aage Møller (2015): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 15Aw Ubrugt Skilling, 4.tryk, position 57. KLICHÉFEJL: Brud på S-rammen. Ubrugt med minimalt hængselspor. Attest Carl Aage Møller (2015). AFA 15A Stemplet Skilling, 4. tryk, linietakket. Annulleret med nummerstempel 65: SLAGELSE. Udtalelse Dr. Arno Debo BPP (1993) og Attest Lasse Nielsen (2011). AFA 15 Stemplet Skilling, 2. tryk. Annulleret med nummerstempel 61: RØNNE. Attest Carl Aage Møller (2009): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 15 Stemplet Skilling, 2. tryk, position Parstykke annulleret med nummerstempel 4: AALBORG. Attest Lasse Nielsen (2011): PRAGTEKSEMPLAR

17

18 106 AFA 15A Brev Skilling, 4.tryk, LINIETAKKET. Adressebrev sendt fra SLAGELSE 3.2. via FUGLEBJERG til Föerslev. Annulleret med nummerstempel 65. Påtegnet 7 Pund og betalt. Attester Gunner Lundegaard Nielsen (1969) og Carl Aage Møller BPP (2000). UDSTILLINGSOBJEKT. 107 AFA 15 Brev Skilling oliven, 1.tryk. Single-frankering på smukt brev. Annulleret med retvendt nr.stempel 17: FREDERICIA og sidestemplet antikva FREDERICIA Attester Dr. Debo (1984) og Carl Aage Møller (1993) 108 AFA 15 Brev Skilling, 2.tryk. Singlefrankering på rekommanderet indenrigsbrev af 2.vægtklasse sendt fra KJØBENHAVN til Rønnede. Ovalt ventestempel og liniestempel Anbefalet. 109 AFA 15 Brev Skilling oliven. Adressebrev til pakke fra Nakskov til Randers, annulleret med nr.stempel 43: NAKSKOV og sidestemplet antikva NAKSKOV Attest Lasse Nielsen (2011): Meget godt eksemplar Danmark - Tofarvede Udgaver 110 AFA 16A Ubrugt Skilling, 1a. tryk, position 65-66/75-76, linietakket. Ubrugt 4-blok sammenholdt af hængsler. 3 mærker med tynde pletter. Attest Lasse Nielsen (2004). AFA 16A Ubrugt Skilling, 1a. tryk, position A3, LINIETAKKET. Ubrugt, svagt hængselspor. Attest Lasse Nielsen (2015): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 16A+16a Skilling, 1.tryk, grå/ultramarin. LINIETAKKET & KAMTAKKET på lille klip. En fantastisk blandingsfrankering med kombineret nr.stempel 34 & KJØBENHAVNS JB. Attester Møller AIEP og Lasse Nielsen. EN STOR SJÆLDENHED. AFA 16A Stemplet Skilling, 1a. tryk, linietakket. Annulleret med nummerstempel Attest Lasse Nielsen (2012). AFA 16A Stemplet Skilling, 1a. tryk, linietakket. Rammematricefejl 2B. Annulleret med nummerstempel 1. Mangler 1 tak og lille rift i øvre margin. Attest Car Aage Møller (1997). AFA 21 Postfrisk/Ubrugt Skilling, brun/lilla, position 81-82/ blok, øverste mærker hængslet, nederste mærker postfriske. Attest Lasse Nielsen (1987): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 21 Stemplet Skilling, brun/violet. Annulleret med nummerstempel 45: NIBE. Attester Gunner Lundegaard Nielsen (1976) og Car Aage Møller AIEP (2010). AFA 16a Ubrugt Skilling, 1.tryk, position B21, ultramarin. Ubrugt. Signeret Dr. 500 Debo BPP og attest Carl Aage Møller (2012): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 16b Stemplet Skilling, 2a. tryk, grå/preussiskblå. Blækannulleret. Attest Lasse Nielsen (1994). AFA 16y Brev Skilling, 9. tryk, position A18. OMVENDT RAMME. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: Attest Carl Aage Møller (1989). AFA 16y Brev Skilling, 9.tryk, position A18. OMVENDT RAMME. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: Attest Carl Aage Møller (2015).

19

20 121 AFA 16a,18 Brev Skilling, 1. tryk og 4 Skilling, tryk (5). Rekommanderet brev sendt fra KJØBENHAVN (1871) til London, England. Annulleret med nummerstempel 1. 4-skillingsmærkerne beskadiget. Attest Carl Aage Møller (2010). AFA 16b Brev Skilling, 2a tryk, grå/preussiskblå. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: Attest Lasse Nielsen (2008). AFA 16b Brev Skilling, 4a. tryk, preussiskblå. Brev sendt LOKALT i FREDERIKSSUND Annulleret med nummerstempel 20. Attest Carl Aage Møller (2015) AFA 17y Stemplet Skilling, 4. tryk, position A77. OMVENDT RAMME. Annulleret med nummerstempel. Attest Lasse Nielsen (2008). AFA 17y Stemplet Skilling, 3. tryk, position A90. OMVENDT RAMME. Annulleret med stedstempel. Attest Lasse Nielsen (2013). AFA 18 Brev Skilling grå/rød. Brev sendt fra Vester Skjerninge til Faaborg den 1.5. efter Brevet er annulleret med nr.stempel 135: VESTER SKJERNINGE og sidestemplet med lapidarstempel VESTER SKJERNINGE 1.5. med omvendt dato. Da Vester Skjerningen først får tildelt lapidarstemplet den kan det med sikkerhed siges, at brevet er afsendt efter og dermed et eksempel på et Skillingsnærke anvendt i Øreperioden. Attest Lasse Nielsen (2015): Meget godt eksemplar AFA 18 Brev Skilling, 2.-3.tryk, position A1-A2. Vandret parstykke med STOR RAMMEBULE i N-rammen. Adressebrev sendt fra LEMVIG 8.11.(1871) til Vesteragger pr. Vestervig. Annulleret med nummerstempel 38. AFA 19y Stemplet Skilling, 3. tryk, position 90. OMVENDT RAMME. Annulleret med nummerstempel 41: MARIBO. Attest Lasse Nielsen (2012). AFA 19y Stemplet Skilling, 2. tryk, position 90. OMVENDT RAMME. Annulleret med nummerstempel. Attest Lasse Nielsen (2014). AFA 22b Stemplet Øre, 3. tryk, position 56: TYK RET RAMME. Annulleret med nummerstempel. Attest Lasse Nielsen (1996). AFA 22,32 Brev Øre, blå/grå (5-stribe) og Våbentype, 5 Øre, grøn, små tal. Brev sendt fra KØBENHAVN til Basel, Schweiz. Ankomststemplet BASEL AFA 22,23 Brev Øre, blå/grå og 4 Øre, grå/blå opfrankeret på 3 Øre, grå helsagsbrevkort. Sendt fra NORDBY 16.6.(1880) til Moskva, Rusland. AFA 23 Stemplet Øre, 15.tryk. Annulleret med FORSØGS-NUMMERSTEMPEL 1 (Købmagergade). Stemplet har 4 ringe, hvoraf den yderste er punkteret. Sjældenhed. Attest Lasse Nielsen (2014): Meget godt eksemplar AFA 23a Stemplet Øre, grå/ultramarin. Annulleret med ringstempel MERN. Udtalelse Carl Aage Møller (2009): LUXUSEKSEMPLAR. AFA 23ay Stemplet Øre, 1. tryk, position A18: OMVENDT RAMME. Annulleret med lapidarstempel. Attest Carl Aage Møller (1986) Deadline for indlevering af materiale til den næste traditionelle frimærkeauktion er 1. september

21

22 136 AFA 23a Stemplet Øre, 7. tryk, position A54. Annulleret med det sjældne lapidarstempel Ia-1 CHRISTIANSØ 2.6. Attest Lasse Nielsen (2015): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 23 Brev Øre blå/grå. Brev sendt lokalt til Lejre Station den (indvendig dateret). Annulleret med blåviolet nr.stempel 260: LEJRE og ligeledes blåviolet sidestempel lapidarstempel LEIRE TOG. Seneste kendte anvendelse af nr.stempel 260. Attest Lasse Nielsen (2015): Meget godt eksemplar AFA 23,25 Brev Øre grå/blå og 8 Øre grå/rød. Opfrankering på 3 Øre grå Brevkort sendt fra Aarhus til Demrak, JAVA, HOLLANDSK INDIEN. Korrekt frankeret med i alt 15 Øre. Annulleret AARHUS 4.3. og ankomststemplet SEMERANG AFA 23a,27 Brev Øre, 3. tryk og 16 Øre, 1. tryk, position 2-3 (par). Opfrankering på 8 Øre Konvolut anvendt som adressebrev for 7,5 punds pakke sendt fra HASLE til Frederiksberg. Annulleret med nummerstempel øren med rift og 16-ørene med slidte takker. Udtalelse Lasse Nielsen (2015). AFA 23,25,31,35 Brev Øre grå/gul (3-stribe), 4 Øre blå/grå, 8 Øre rød/grå samt Våbentype. 10 Øre rød (4 stk). Adressebrev for værdipakke på 1 Pund og 70 Kvint og en værdi på Kroner sendt fra TAASINGE 14.2.(1891) til Odense. Attest Lasse Nielsen (2015): Meget gode eksemplarer AFA 23 Brev Øre grå/blå. Parstykke på distriktsbrev sendt fra SÆBY Annulleret med antikvastempel før 8. april 1884 og viser således dagstemplernes anvendelse på distriktsbreve. Ydermere viser brevet anvendelsen af antikvastempel på trods af, at Sæby har fået leveret et afløsende stempel 5 år tidligere. Kun få kendte AFA 23a Brev Øre, 2. tryk. Lokal forsendelse fra SKJELSKØR 8.11.(1875) til Borreby Gods. Annulleret med lapidarstempel Ia. Brevet er ét af 3 registrerede breve med lapidarstempel Ia anvendt som annulleringsstempel. Udtalelse Lasse Nielsen (2015). AFA 23 Brev Øre grå/blå. Opfrankering på 4 Øre Brevkort sendt fra Skørping til Aalborg den Annulleret med nr.stempel 53: SKØRPING og sidestemplet med lapidarstempel SKØRPING POST. Nr.stemplet er en fejlgravering, idet nr. 53 tidligere var tildelt Randers. Der skulle rettelig have stået 253 AFA 23, Øre grå/blå og 2 stk. 8 Øre rød/grå. Omadresseret brev til Tønder, SLESVIG. Sendt fra KJØBENHAVN K 10.6.(1891) til Jyderup, her opfrankeret med 12 Øre således dækkende samlet porto på 20 Øre. Tillægsfrankeringen er annulleret med lapidarstempel JYDERUP Kun få kendte AFA 23,25 Brev Øre blå/grå og 8 Øre rød/grå (par). Brev fra Herning til Hamburg, TYSKLAND. Annulleret med nr.stempel 84: HERNING og sidestemplet med lapidarstempel HERNING POST. Ankomststemplet HAMBURG Brevet udgør tidligst kendte anvendelse af både nr.stempel og lapidarstempel AFA 23 Brev Øre blå/grå. Parstykke på brev fra Skjern via Tarm postekspedition og herfra ud i distriktet. Annulleret med nr.stempel 107: TARM. Brevet er besørget som distriktsbrev og således ankomststemplet på bagsiden med antikvastempel TARM AFA 23, 26 Brev Øre blå/grå og 12 Øre violet/grå. Adressebrev for pakke på 80 Kvint sendt fra Struer til København Annulleret med nr.stempel 224: STRUER og sidestemplet med lapidarstempel STRUER TOG. Attest Lasse Nielsen (2015): Meget gode eksemplarer AFA 23 Brev Øre blå/grå. Brev sendt lokalt fra Laven til Tulstrup pr. Laven den Annulleret med nr.stempel 197: LAVEN og sidestemplet med lapidarstempel LAVEN POST AFA 23 Brev Øre, 6.tryk. Tryksag sendt fra Fanø (Nordby) den til Fredericia. Annulleret med nr.stempel 205: NORDBY FANØ og sidestemplet med lapidarstempel FANØ Ankomststemplet Fredericia på bagsiden AFA 23 Brev Øre grå/blå. Parstykke som opfrankering på 8 Øre Brevkort anvendt som ledsagebrev for 60 kvint pakke sendt fra Kerteminde til København V den Annulleret med nr.stempel 33: KERTEMINDE og sidestemplet med antikvastempel KJERTEMINDE Seneste kendte anvendelse af Kerteminde antikvastempel VIII

TJENESTE SF - PORTO. 421 422 ex.423 424 425

TJENESTE SF - PORTO. 421 422 ex.423 424 425 409 410 411 412 409 b 6/8 øre type 1 på brevstk. med Dr. Alexandrine... 262a,+ 250 410 o 10 øre Rundetårn med variant: "Bombe"... 273x 150 411 ** 30+5 øre Ungarnshjælpen med forskudt overtryk... 369 150

bruun rasmussen frimærker

bruun rasmussen frimærker katalog 75 dkk au kt io n 7 75 j un i 2 0 07 frimærker bruun rasmussen frimærker auktion 775 frimærker posthistorie og postkort auktion lørdag 16. juni kl. 12 6000-6736 eftersyn fredag 8. juni kl. 10-17

A U K T ION 814 OKTOBER AUKTION 814 2 0 1 0 KATALOG 50 KR

A U K T ION 814 OKTOBER AUKTION 814 2 0 1 0 KATALOG 50 KR stamps AUKTION 814 stamps auktion i Bredgade eftersyn på Baltikavej lørdag 2. oktober kl. 10 6000-6882 onsdag 29. september kl. 10-17 torsdag 30. september kl. 10-17 fredag 1. oktober kl. 10-19 Der er

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 847

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 847 FRIMÆRKER / STAMPS Auction 847 FRIMÆRKER / STAMPS auktion 847 AUKTION Tirsdag 29. april 2014 kl. 10 kat. nr. 1-649 EFTERSYN torsdag 24. april kl. 10-17 fredag 25. april kl. 10-17 lørdag 26. april kl. 10-17

Peter Blechinberg Tiltrådt som postekspeditør i Grenaa fra 1. maj 1877, postmester fra den 1.oktober 1889 og fratrådt den 30. september 1908. Peter Blechinberg Tiltrådt som postekspeditør i fra 1. maj 1877, postmester fra den 1.oktober 1889 og fratrådt den 30. september 1908. Brev af 1 vægtklasse sendt fra Skærvad til Consul A. K. Carøe i Liverpool

Odder Frimærkehandel Odder Frimærkehandel Odde Jørn Jensen Odder KØB OG OG SALG AF AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER NUMMER 103 87 93 95 - - JANUAR OKTOBER - MAJ 2014 2013 2014 2015 SE NR. 18970406 Afa 67m Afa 81w Afa 1Ia Postfrisk

frimærker auktion i Bredgade 33 eftersyn på Baltikavej 10

frimærker auktion i Bredgade 33 eftersyn på Baltikavej 10 frimærker posthistorie og postkort auktion i Bredgade 33 onsdag 9. december kl. 10 6000-6645 eftersyn på Baltikavej 10 fredag 4. december kl. 10-19 søndag 6. december kl. 10-18 mandag 7. december kl. 10-17

Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser 1871-1924. Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013

Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser 1871-1924. Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013 Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser 1871-1924 Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013 KT før tjenestefrimærker KT før tjenestefrimærker Tekst Portofrihedens afskaffelse

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå?

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå? Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå? 100 3 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider.

HOFI anvisningssalg 20150311. Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb

HOFI anvisningssalg 20150311. Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb 1 701 2 indstiksbøger DK mange mærker 100 2 702 4 pæne indstiksbøger 50 3 703 UK årsbog 1988 9pund + tom 1990 50 4 704 Schweiz hængslet og PF 75 5 705 Lille Leuchturm

1: Priserne i højre side er lavt ansatte startpriser i DKK. Bud under startprisen vil ikke blive accepteret. 1 Salgsbetingelser: 1: Priserne i højre side er lavt ansatte startpriser i DKK. Bud under startprisen vil ikke blive accepteret. 2: Køber er den højestbydende. Køber betaler aldrig mere end næsthøjeste

Bentzon Teglværk, Gjerrild

Bentzon Teglværk, Gjerrild Gjerrild Brevsamlingsstedet (BRS) i Gjerrild blev oprettet den 1/8 1880 og blev fra starte underlagt Grenaa. Efter Ryomgård Gjerrild banens åbning den 5/12 1911 blev det den 1/1 1912 ændret til JBS og

Lot xx/x/o Beskrivelse Værdi Limet 1 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 2 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 3 O Dk - 17 indstikskort A4 - breve 1 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 2 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 3 O Dk - 17 indstikskort A4 - breve + afklip m/div. Stempler - 30 4 O/** DK - 2 miniark DK + KM1 stemplet - 10 5 FDC DK - 24

Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen

Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen Grundet den positive respons jeg har fået fra andre samlere og udstillere i forbindelse med min artikel i DFT kaldet Vejen til Guld, synes der at være interesse

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 8. november 2015, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** =

Oversigt over de nye byretters adresser og telefonnumre

Oversigt over de nye byretters adresser og telefonnumre Oversigt over de nye byretters adresser og telefonnumre I forbindelse med retskredsreformen får mange byretter nye adresser og telefonnumre. Oplysningerne om byretternes adresser, telefonnumre, mv. pr.

afa 197 ** 4-blok (måske lidt nus i gummi) afa 41x * ʘ 2 mindre plancher med 63 mærker med lux-stempler Vestegnsklubbernes Fællesstorauktion Afholdes på Rødovregård, Kirkesvinget 1, 2610 Rødovre Torsdag d. 10. marts 2016 - kl. 19.15 EFTERSYN FRA KL. 18.00 Mininums pris kr. 50 Budene er kr. 5 (50-100) kr.

Danmarks sjældneste helsag

Danmarks sjældneste helsag Danmarks sjældneste helsag Af Lars Engelbrecht Prædikatet Danmarks sjældneste helsag er ofte og yderst velfortjent givet en bestemt type af de tidlige, smalle konvolutter. Konvolutten har et blå værdistempel

Retsudvalget. REU alm. del - Svar på Spørgsmål 699 Offentligt. Folketinget. Retsudvalget. Christiansborg 1240 København K

Retsudvalget. REU alm. del - Svar på Spørgsmål 699 Offentligt. Folketinget. Retsudvalget. Christiansborg 1240 København K Retsudvalget REU alm. del - Svar på Spørgsmål 699 Offentligt Folketinget Retsudvalget Christiansborg 1240 København K Lovafdelingen Dato: 27. maj 2009 Kontor: Procesretskontoret Sagsnr.: 2009-792-0897

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 17. april 2016, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** = postfrisk

Digitale biografer i Danmark

Digitale biografer i Danmark Digitale biografer i Danmark Bemærk venligst at nedenstående oplysninger udelukkende beror på information fra den enkelte biograf i hhv. Danmark, Grønland og på Færøerne og at DFI s støtteordning kun omfatter

Bilag 2: Klyngeinddeling jobcentre

Bilag 2: Klyngeinddeling jobcentre Bilag 2: Klyngeinddeling jobcentre Tabel B1 Alle ydelsesgrupper Klynge I mere end 20 pct. over median Obs antal Præd antal Rang 360 Lolland 104,2 93,5 1 482 Langeland 92,4 89,3 2 400 Bornholm 82,6 83,7

Nedenstående tilbud - Nu med 33% rabat Vi har fratrukket 33% af prisen på disse tilbud - Bestil i dag, der er kun én af hver Parti med 8 stemplede + 2 ubrugte varianter AFA (2865 ) Nr. 851339 Pris kun...770,50 Parti ubrugte bogtryk (1680 ) Nr. 851400 Pris kun...452,25 Tysk besættelse i Rumænien 2 nuancer Michel nr. 8a+b (26,40

Gennemsnits antal åbningsdage inkl. åbningsdage på søgne- helligdage

Gennemsnits antal åbningsdage inkl. åbningsdage på søgne- helligdage Kommune nr. Kommune navn Vuggestue 2011 på 101 København 237,5 3,5 234,0 253 19,0 147 Frederiksberg 246,0 0,0 246,0 253 7,0 151 Ballerup 0,0 0,0 0,0 253-153 Brøndby 0,0 0,0 0,0 253-155 Dragør 243,0 0,0

Nimtofte brevsamlingssteds dåbsattest

Nimtofte brevsamlingssteds dåbsattest Nimtofte Nimtofte brevsamlingssted (BRS) blev oprettet og underlagt Grenaa den 1/6 1852. Efter omlægningen af landevejen og åbningen af jernbanen Grenaa Randers, blev brevsamlingsstedet den 26/8 1876 nedlagt.

1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi

1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi 1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi * 4200 350 3 Danmark 10a 16 S. Med ét pænt ringstempel og rand 7500 600 4 Danmark 11

Digitale biografer i Danmark

Digitale biografer i Danmark Digitale biografer i Danmark Bemærk venligst nedenstående oplysninger udelukkende beror på information fra den enkelte biograf i hhv. Danmark, Grønland og på Færøerne og at DFI s støtteordning kun omfatter

Tabel 20 - Beskæftigelse 1 Beskæftigelse efter branche og arbejdsstedskommune

Tabel 20 - Beskæftigelse 1 Beskæftigelse efter branche og arbejdsstedskommune Tabel 20 - Beskæftigelse 1 03.11.00 Havfiskeri 101 København 13 12 9 12 10 9 9 147 Frederiksberg. 1... 1 1 155 Dragør 7 7 7 6 5 4 4 159 Gladsaxe 1...... 161 Glostrup. 1 1.... 163 Herlev 1...... 167 Hvidovre

Ærø Kommune. Lolland Kommune. Slagelse Kommune. Stevns Kommune. Halsnæs Kommune. Gribskov Kommune. Fanø Kommune. Assens Kommune.

Ærø Kommune. Lolland Kommune. Slagelse Kommune. Stevns Kommune. Halsnæs Kommune. Gribskov Kommune. Fanø Kommune. Assens Kommune. BILAG 8c År 2014 Drikkevand Spildevand I alt Ærø Kommune 3.003 6.753 9756 Lolland Kommune 3.268 5.484 8752 Slagelse Kommune 2.442 5.176 7617 Stevns Kommune 1.845 5.772 7617 Halsnæs Kommune 2.679 4.902

ISLAND ** * 1. Side: 2. Side: 1

ISLAND ** * 1. Side: 2. Side: 1 1873. Ovalmærke med værdiangivelse i skilling. Tegnet og graveret af Phillip C. Batz og udført i bogtryk af H. H. Thieles bogtrykkeri i ark på 100. Vandmærke krone II og arkrandvandmærke KGL. POST-FRMK.

Technology Projector Projector's type Projector's resolution

Technology Projector Projector's type Projector's resolution Country Site Town Company Number of digital projectors in the cinema Technology Projector Projector's type Projector's resolution Server Number of 3D screens Supplier of 3D technology DK Kinorama Aabenraa.

Ændring af aftale om justering af tjenestemandslønninger

Ændring af aftale om justering af tjenestemandslønninger Cirkulære om Ændring af aftale om justering af tjenestemandslønninger mv. fra 1. april 2005 samt om andre lønmæssige ændringer som følge af kommunernes ændrede fordeling på stedtillægsområder med virkning

Rotary Danmarks Sekretariat

Rotary Danmarks Sekretariat Ialt pr. 1. aug. 2011 186 1.250 10.293 11.543-4 - -4 Ialt pr. 1. aug. 2010 195 1.161 10.414 11.575 - Til/ afgang i perioden -9 89-121 -32 Allerød 1-38 38-1 - -1 Amager - 1 30 31 - - - Assens 2 8 30 38-1

Ydernumre (praktiserende læger) på FMK i kommunerne. Procentdel af samtlige ydernumre (praktiserende læger), som mangler FMK

Ydernumre (praktiserende læger) på FMK i kommunerne. Procentdel af samtlige ydernumre (praktiserende læger), som mangler FMK Ydernumre (praktiserende læger) på i kommunerne Procentdel af samtlige ydernumre (praktiserende læger), som mangler Kommune Ydere uden Aabenraa Kommune 0 20 Aalborg Kommune 0 56 Aarhus Kommune 0 114 Albertslund

De underlagte posthuse. Anholt

De underlagte posthuse. Anholt I tiden før 1815 blev posten til og fra afsendt ved skibslejlighed, dels via Helsingør, Aarhus og Grenaa. Dem der ønskede at sende brev enten til eller fra måtte altså selv sørge for skibslejlighed til

Storauktion - Randers Filatelistklub Søndag den 16. Oktober 2016 i Fritidscentret, Vestergade 15, 8900 Randers Storauktion - Randers Filatelistklub Søndag den 16. Oktober 2016 i Fritidscentret, Vestergade 15, 8900 Randers Eftersyn fra kl. 14.00 15.00. Auktionen starter kl. 15.30 LOT nland AFA-nr. Beskrivelse Kat.pris

Personer registreret med betalingsanmærkninger i RKI register

Personer registreret med betalingsanmærkninger i RKI register Personer med betalingsanmærkninger i RKI register Betalingsanmærkninger Sag-snit pr. Snit beløb Snit beløb Analyse Personer Vækst Beløb totalt pr. sag Januar 2008* 462.565 185.084 4,37% 2,50 kr 7.301.684.757

Ydernumre (praktiserende læger) på FMK i kommunerne. Antal ydernumre som mangler FMK

Ydernumre (praktiserende læger) på FMK i kommunerne. Antal ydernumre som mangler FMK Ydernumre (praktiserende læger) på i kommunerne Antal ydernumre som mangler Kommune Ydere uden Aabenraa Kommune 11 21 Aalborg Kommune 7 62 Aarhus Kommune 21 121 Albertslund Kommune 1 12 Allerød Kommune

Antal husstande og antal personer pr. 1. januar 2005 komgl gammel kommune komny ny kommune antal husstande antal personer 101 København 101 København

Antal husstande og antal personer pr. 1. januar 2005 komgl gammel kommune komny ny kommune antal husstande antal personer 101 København 101 København Antal husstande og antal personer pr. 1. januar 2005 komgl gammel kommune komny ny kommune antal husstande antal personer 101 København 101 København 273489 502362 147 Frederiksberg 147 Frederiksberg 49907

Q1 Har I på sygehuset skriftlige retningslinjer for hvem posten vedrørende et barns indkaldelse til sygehuset stiles til?

Q1 Har I på sygehuset skriftlige retningslinjer for hvem posten vedrørende et barns indkaldelse til sygehuset stiles til? Q1 Har I på sygehuset skriftlige retningslinjer for hvem posten vedrørende et barns indkaldelse til sygehuset stiles til? 31,25% 5 50,00% 8 18,75% 3 1 / 23 Q2 Hvem stiles posten som udgangspunkt til vedrørende

Gennemsnits antal åbningsdage inkl. åbningsdage på søgne- helligdage. Åbningsdage på søgne- helligdage

Gennemsnits antal åbningsdage inkl. åbningsdage på søgne- helligdage. Åbningsdage på søgne- helligdage Kommune nr. Kommune navn Vuggestue 2008 101 København 243,6 2,5 241,1 251 9,9 147 Frederiksberg 248,0 0,0 248,0 251 3,0 151 Ballerup 0,0 0,0 0,0 251-153 Brøndby 0,0 0,0 0,0 251-155 Dragør 244,0 0,5 243,5

Danmarks 100 største byers mediesynlighed Infomedia Analytics & Advisory Maj 2016

Danmarks 100 største byers mediesynlighed Infomedia Analytics & Advisory Maj 2016 Danmarks 100 største byers mediesynlighed Infomedia Analytics & Advisory Maj 2016 HOVEDRESULTATER Der er ikke ændret i listens top 3 i forhold til opgørelsen over (udgivet i september ). Det er fortsat

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation FPE BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 2. november 2014, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** =

Hjemmehjælp til ældre 2012

Hjemmehjælp til ældre 2012 Ældre Sagen august 2013 Hjemmehjælp til ældre 2012 Færre hjemmehjælpsmodtagere og færre minutter pr. modtager I 2012 var der godt 130.000 over 65 år, der var visiteret til at modtage hjemmehjælp, mens

Skatteudvalget L 102 endeligt svar på spørgsmål 3 Offentligt

Skatteudvalget L 102 endeligt svar på spørgsmål 3 Offentligt Skatteudvalget 2016-17 L 102 endeligt svar på spørgsmål 3 Offentligt 16. januar 2017 J.nr. 16-1389754 Til Folketinget Skatteudvalget Vedrørende L 102 - Forslag til Lov om ændring af lov om inddrivelse

Økonomi- og Indenrigsministeriets Kommunale Nøgletal

Økonomi- og Indenrigsministeriets Kommunale Nøgletal Økonomi- og Indenrigsministeriets Kommunale Nøgletal Kom.nr 2007 2008 2009 2010 2011 2012 Undervisningsudgifter (netto) pr. 7-16-årig 1 Langeland Kommune 482 70.751 76.934 84.097 97.876 91.227 91.743 2

De tofarvede 5 Øre tryk (update december 2014)

De tofarvede 5 Øre tryk (update december 2014) De tofarvede 5 Øre tryk (update december 2014) 5ø1 B54 5ø2 20.48 5ø1: Ovalen er ultramarin, nye klichéer med lys baggrundskravering. Rammen er karminrød i nuancer, lidt fyldigt og olieret tryk. Sommetider

Experians RKI-analyse. Januar 2015

Experians RKI-analyse. Januar 2015 Experians RKI-analyse Januar 2015 Personer registreret med betalingsanmærkninger i RKI register Betalingsanmærkninger Andel Sag-snit pr. Snit beløb Snit beløb Analyse Personer Vækst registreret person

Besvarelse af spørgsmål nr. S 343, som medlem af Folketinget Frank Aaen (EL) har stillet til indenrigs- og sundhedsministeren den 17.

Besvarelse af spørgsmål nr. S 343, som medlem af Folketinget Frank Aaen (EL) har stillet til indenrigs- og sundhedsministeren den 17. Indenrigs- og Sundhedsministeriet Dato: 28. oktober 2005 Kontor: 2.ø.kt. J.nr. 2005-2416-143 Sagsbeh.: MIJ/LNC Besvarelse af spørgsmål nr. S 343, som medlem af Folketinget Frank Aaen (EL) har stillet til

tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Frimærkernes Verden Finland - 1500 forskellige stemplet Rusland - Zar-perioden 100 forskellige

tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Frimærkernes Verden Finland - 1500 forskellige stemplet Rusland - Zar-perioden 100 forskellige nytårs Frimærkernes Verden 01.2013 fra NORDFRIM A/S tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Finland - 1500 forskellige stemplet 39894 Pris kun kr... 2.350,00 Israel - Luksusamling 1974-83 Helt komplet samling

16.1: Har virksomheden samarbejdet med et jobcenter inden for det seneste år i forbindelse med...? - Behov for hjælp til rekruttering af medarbejdere

16.1: Har virksomheden samarbejdet med et jobcenter inden for det seneste år i forbindelse med...? - Behov for hjælp til rekruttering af medarbejdere 16.1: Har virksomheden samarbejdet med et jobcenter inden for det seneste år i forbindelse med...? - Behov for hjælp til rekruttering af medarbejdere Ja Nej alle n København 8 92 100 1,350 Frederiksberg

Region Kommune Tilskud 0l at Tilskud 0l Tilskud 0l Bliv kommunal dagplejerbemærkninger passe egne privat privat børn pasning 0-2 pasning 3-6

Region Kommune Tilskud 0l at Tilskud 0l Tilskud 0l Bliv kommunal dagplejerbemærkninger passe egne privat privat børn pasning 0-2 pasning 3-6 Hovedstaden Albertslund Kommune x x Hovedstaden Allerød Kommune x x Hovedstaden Ballerup Kommune x x Hovedstaden Bornholms Regions kommune x x Hovedstaden Brøndby Kommune x x Hovedstaden Dragør Kommune

Experians RKI-analyse. 1. halvår 2016

Experians RKI-analyse. 1. halvår 2016 Experians RKI-analyse 1. halvår 2016 Personer registreret med betalingsanmærkninger i RKI register Betalingsanmærkninger Andel Sag-snit pr. Snit beløb Snit beløb Analyse Personer Vækst registreret person

Storauktion. Limit. Lot nr.

Storauktion. Limit. Lot nr. Storauktion Frederiksberg Frimærke Forening Lørdag 6. februar 2016 Eftersyn fra kl. 10:30, auktion kl. 12:00 i FFF s mødelokale VOC, Gammel Jernbanevej 25, 2500 Valby Listen er også tilgængelig på FFF

Data rummer ikke tal for pendlere, der er bosat eller arbejder uden for landets grænser.

Data rummer ikke tal for pendlere, der er bosat eller arbejder uden for landets grænser. Notat Tværgående Planlægning J.nr. NST-104-00022 Ref. MISHE Den 6. september 2011 Pendlingskort til Forstædernes Tænketank Hermed præsenteres en række pendlingskort baseret på pendlingsdata fra 2008. Kortene

Bærepenge og uleveringsgebyr.

Bærepenge og uleveringsgebyr. Bærepenge og uleveringsgebyr. Udateret brev sendt til Frøken Augusta Bellmeyir paa Wedøe pr.. Brevet er sendt franco hvilket er påtegnet med Betalt i nederste venstre hjørne. Herefter er i med rødkridt

Bestyrelsen IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974. Storauktion tirsdag den 3 april 2007

Bestyrelsen IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974. Storauktion tirsdag den 3 april 2007 2 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 3 april 2007 MARTS kl. 19.30 2007 Bestyrelsen Formand: Jørn Jønsson, Pilegårdsvej 99, 8361 Hasselager tlf: 8628 1232 Næstformand:

Tilgang til førtidspension for målgruppen for NY CHANCE TIL ALLE

Tilgang til førtidspension for målgruppen for NY CHANCE TIL ALLE NOTAT 18. juni 2007 Tilgang til førtidspension for målgruppen for NY CHANCE TIL ALLE Formålet med NY CHANCE TIL ALLE er at hjælpe personer, der har modtaget passiv offentlig forsørgelse i lang tid, ind

Flere elever går i store klasser

Flere elever går i store klasser ANALYSENOTAT Flere elever går i store klasser November 2016 I det følgende analyseres udviklingen i antallet af elever i folkeskolens klasser på baggrund af tal fra Indenrigsministeriet og svar fra undervisningsministeren.

Det posthistoriske eksponat af Henrik Mouritsen

Det posthistoriske eksponat af Henrik Mouritsen Det posthistoriske eksponat af Henrik Mouritsen Som lovet i min artikel om det traditionelle eksponat, hermed en kort artikel om, hvad der karakteriserer den posthistoriske klasse, og hvordan den bedømmes.

Filialens åbningstider:

Filialens åbningstider: Adresse Information Vænget 13 4400 Kalundborg Mandag, Tirsdag, Onsdag, Fredag: 10:00-16:00 Søndergade 44 8000 Aarhus C Mandag, Tirsdag, Onsdag, Fredag: 10:00-16:00 Juleaften, :, Nytårsaften, :, Holmens

Oversigt over 3 natur i de nye kommuner

Oversigt over 3 natur i de nye kommuner Oversigt over 3 natur i de nye kommuner På baggrund af data fra Miljøportalens Arealinformation præsenteres her en oversigt over fordelingen af 3 beskyttede naturtyper i de nye kommuner og regioner. De

Bilag 2: Klyngeinddeling for kommuner med samme rammevilkår forskellige ydelsesområder

Bilag 2: Klyngeinddeling for kommuner med samme rammevilkår forskellige ydelsesområder Bilag 2: Klyngeinddeling for kommuner med samme rammevilkår forskellige ydelsesområder Tabel B1 Alle ydelsesgrupper Obs antal Præd antal Rang Klynge I mere end 20 pct. over median 360 Lolland 104,2 93,5

Skatteudvalget SAU Alm.del endeligt svar på spørgsmål 234 Offentligt (01)

Skatteudvalget SAU Alm.del endeligt svar på spørgsmål 234 Offentligt (01) Skatteudvalget 2013-14 SAU Alm.del endeligt svar på spørgsmål 234 Offentligt (01) 27. februar 2014 J.nr. 14-0341223 Til Folketinget Skatteudvalget Hermed sendes svar på spørgsmål nr. 234af 31. januar 2014

Bilag til Profilmodel 2013 på kommuneniveau

Bilag til Profilmodel 2013 på kommuneniveau Bilag til Profilmodel 2013 på kommuneniveau Dette bilag indeholder to tabeller. Tabel 1 viser andelen af ungdomsårgang 2013, der forventes at opnå en ungdoms, mindst en, en videregående og en lang videregående

44 ** Frimærkeudstilling x Variant: udvækst på mørkt felt under 44 o 80 10

44 ** Frimærkeudstilling x Variant: udvækst på mørkt felt under 44 o 80 10 Fredericia Frimærkeklubs formidlingssalg ved Trekantbytte Gymnasiet, Nørrebrogade 88, 7000 Fredericia Søndag d. 20. september 2015 kl. 13.00 - eftersyn fra kl. 11.00-12.00. Reklamation skal ske straks

Kø # Registreret d. Cvr Navn Effect (KW)Installation Silkeborg Kommune 26,02 I idrift Randers Kommune 21

Kø # Registreret d. Cvr Navn Effect (KW)Installation Silkeborg Kommune 26,02 I idrift Randers Kommune 21 Kø # Registreret d. Cvr Navn Effect (KW)Installation 1 31-03-2014 29189641 Silkeborg Kommune 26,02 I idrift 2 2014-03-31 29189668 Randers Kommune 21 Ikke idriftsat 3 2014-03-31 29189900 Vejle Kommune 6

AKTUEL GRAF 8. Stemmeberettigede og unge førstegangsvælgere i kommunerne ved KV13. Jonas Hedegaard Hansen, Ph.d.-studerende

AKTUEL GRAF 8. Stemmeberettigede og unge førstegangsvælgere i kommunerne ved KV13. Jonas Hedegaard Hansen, Ph.d.-studerende C E N T E R F O R V A L G O G P A R T I E R I N S T I T U T F O R S T A T S K U N D S K A B K Ø B E N H A V N S U N I V E R S I T E T AKTUEL GRAF 8 Stemmeberettigede og unge førstegangsvælgere i kommunerne

Analyse: Anvendelsen af Joblog 2015

Analyse: Anvendelsen af Joblog 2015 Analyse: Anvendelsen af Joblog 2015 I forbindelse med diskussionerne om placering af ansvaret for at håndhæve lediges rådighedsforpligtelse har a kassernes brancheorganisation AK Samvirke analyseret tallene

SÅDAN STIGER SKATTEN I DIN KOMMUNE

SÅDAN STIGER SKATTEN I DIN KOMMUNE SÅDAN STIGER SKATTEN I DIN KOMMUNE Vi har regnet på den nye af en for et gennemsnitligt parcel- eller rækkehus i de forskellige kommuner. Allerede i dag er der stor forskel på erne og dermed også stor

Bilag til Profilmodel 2012 på kommuneniveau

Bilag til Profilmodel 2012 på kommuneniveau Bilag til Profilmodel 2012 på kommuneniveau Dette bilag indeholder to tabeller. Tabel 1 viser andelen af ungdomsårgang 2012, der forventes at opnå en ungdoms, mindst en, en videregående og en lang videregående

KOMMUNENAVN UDDANNELSE ANTAL

KOMMUNENAVN UDDANNELSE ANTAL Kompetencefondsansøgninger for de enkelte kommuner på HK Kommunals område Godkendte ansøgninger pr. kommune. Fra 1.10.13 til 1.12.15 Alle arbejdsområder samlet "Ikke registreret" og "anden udannelse" er

Social- og Indenrigsudvalget SOU Alm.del endeligt svar på spørgsmål 440. Offentligt

Social- og Indenrigsudvalget SOU Alm.del endeligt svar på spørgsmål 440. Offentligt Social- og Indenrigsudvalget 21-16 SOU Alm.del endeligt svar på spørgsmål 44 Offentligt Sundheds- og Ældreudvalget 21-16 SUU Alm.del endeligt svar på spørgsmål 676 Offentligt Holbergsgade 6 DK-17 København

Udviklingen i klassekvotienten i folkeskolen

Udviklingen i klassekvotienten i folkeskolen Børne- og Undervisningsudvalget 2015-16 BUU Alm.del Bilag 15 Offentligt ANALYSENOTAT Oktober 2015 Udviklingen i klassekvotienten i folkeskolen Resumé af resultater - Den gennemsnitlige klassekvotient i

Københavns Amt. Vejlængder 1.1.2006 km km. Statsveje i alt 118,457. heraf motorveje 102,757. Herudover ramper m.v. 98,937

Københavns Amt. Vejlængder 1.1.2006 km km. Statsveje i alt 118,457. heraf motorveje 102,757. Herudover ramper m.v. 98,937 Københavns Amt Statsveje i alt 118,457 heraf motorveje 102,757 Herudover ramper m.v. 98,937 Sund & Bælt Holding A/S 15,560 heraf motorveje 15,560 Herudover ramper m.v. 6,252 Amtsveje i alt 193,946 heraf

Bilag til Profilmodel 2015 på kommuneniveau

Bilag til Profilmodel 2015 på kommuneniveau Bilag til Profilmodel 2015 på kommuneniveau Dette bilag indeholder to tabeller. Tabel 1 viser andelen af ungdomsårgang 2015, der forventes at opnå mindst en ungdoms, en erhvervskompetencegivende, en videregående

Klamydiaopgørelse for 2012

Klamydiaopgørelse for 2012 Klamydiaopgørelse for 2012 Opgørelserne over hvor mange klamydiatilfælde, der er fundet i hver kommune skal tolkes med forsigtighed og kan ikke sammenlignes fra kommune til kommune. Der kan nemlig være

Ledelse og medarbejdere

Ledelse og medarbejdere Seneste opdatering 26. 21. september februar 2013 2014 Seneste opdatering 26. september 2014 Ledelse og medarbejdere Hovedkontor Slotsmarken 11 2970 Hørsholm Tlf.: 7024 2900 E-mail: info@d-i.dk Navn Titel

Lønstatistikker Teknik- og servicesektoren. Bilag til pjece om Ny Løn

Lønstatistikker Teknik- og servicesektoren. Bilag til pjece om Ny Løn Lønstatistikker Teknik- og servicesektoren Bilag til pjece om Ny Løn Fandt du vej til Ny Løn? Statistisk materiale som bilag til pjece. Allerede i februar måned udsendte sektoren et særnummer af vores

Beskæftigelsesudvalget L 113 endeligt svar på spørgsmål 38 Offentligt

Beskæftigelsesudvalget L 113 endeligt svar på spørgsmål 38 Offentligt Beskæftigelsesudvalget 2015-16 L 113 endeligt svar på spørgsmål 38 Offentligt Folketingets Beskæftigelsesudvalg udvalg@ft.dk Finn Sørensen (EL) Finn.S@ft.dk Beskæftigelsesministeriet Ved Stranden 8 1061

Oversigt over de 107 provstier. Københavns Stift. Helsingør Stift

Oversigt over de 107 provstier. Københavns Stift. Helsingør Stift Oversigt over de 107 provstier Side 1 Københavns Stift Vor Frue Provsti: 5 sogne (Københavns Kommune) Amagerbro Provsti: 11 sogne (Københavns Kommune) Bispebjerg-Brønshøj Provsti: 11 sogne (Københavns

Folketinget - Skatteudvalget. Hermed sendes svar på spørgsmål nr. 533 af 10. maj Spørgsmålet er stillet efter ønske fra Mads Rørvig (V).

Folketinget - Skatteudvalget. Hermed sendes svar på spørgsmål nr. 533 af 10. maj Spørgsmålet er stillet efter ønske fra Mads Rørvig (V). Skatteudvalget 2010-11 SAU alm. del, endeligt svar på spørgsmål 533 Offentligt J.nr. 2011-518-0180 Dato: 07.06.2011 Til Folketinget - Skatteudvalget Hermed sendes svar på spørgsmål nr. 533 af 10. maj 2011.

Løntabel 1. oktober Årsløn i alt inkl. områdetillæg

Løntabel 1. oktober Årsløn i alt inkl. områdetillæg Årsløn i alt inkl. områdetillæg Løntrin Gruppe 0 Gruppe 1 Gruppe 2 Gruppe 3 Gruppe 4 28 302.243 305.955 308.524 312.237 314.805 29 307.283 310.820 313.267 316.802 319.250 30 312.432 315.780 318.099 321.446

Digitale biografer i Danmark. Slutopgørelse.

Digitale biografer i Danmark. Slutopgørelse. Digitale biografer i Danmark Slutopgørelse. Bemærk venligst nedenstående oplysninger udelukkende beror på information fra den enkelte biograf i hhv. Danmark, Grønland og på Færøerne og at DFI s støtteordning

Danmark - Regionsopdelt Andel af befolkningen der er registreret i RKI registret Udvikling januar juli 2008

Danmark - Regionsopdelt Andel af befolkningen der er registreret i RKI registret Udvikling januar juli 2008 Danmark - Regionsopdelt af befolkningen der er i RKI registret Udvikling januar 2007 - juli 2008 5,50% Jan. 2007-4,69% Juli 2007-4,67% 5,00% Jan. 2008-4,66% Juli 2008-4,70% 5,11% 5,18% 5,25% 5,28% 4,93%

Tema 1: Status for inklusion

Tema 1: Status for inklusion Segregeringsgrad Tema 1: Status for inklusion Udvikling i segregeringsgrad januar 2015 - Andelen af segregerede elever i specialklasse på almenskole Pct. Pct. -point Pct. Pct. -point Hele landet 4,7% Hele

Auflistung der Nummerkontingente der einzelnen Kreise ab 1903

Auflistung der Nummerkontingente der einzelnen Kreise ab 1903 Auflistung der Nummerkontingente der einzelnen Kreise ab 1903 BEZIRKE KOPENHAGEN und ROSKILDE: A 1-299 Kreis Frederiksberg A 300-499 Landkreis Kopenhagen Nord A 500-599 Landkreis Kopenhagen Süd A 600-699

Til samtlige kommuner. 17. november Udmøntning af ældrepuljen for 2007

Til samtlige kommuner. 17. november Udmøntning af ældrepuljen for 2007 Til samtlige kommuner 17. november 2006 Departementet Holmens Kanal 22 1060 København K Slettet: 5 Tlf. 3392 9300 Fax. 3393 2518 E-mail sm@sm.dk Udmøntning af ældrepuljen for 2007 CFB/ J.nr. 2006-1138

Tal for klamydiatilfælde. på kommuner

Tal for klamydiatilfælde. på kommuner Tal for klamydiatilfælde fordelt på kommuner OPGØRELSE OVER KLAMYDIATILFÆLDE BLANDT 15- TIL 29-ÅRIGE I PERIODEN 2012 2015 2016 Opgørelse over registrerede klamydiatilfælde i 2015 Følgende tal er opgørelser

Næsten 1 mio. danskere bor under 1.000 meter fra kysten

Næsten 1 mio. danskere bor under 1.000 meter fra kysten Næsten 1 mio. danskere bor under 1.000 meter fra kysten Et særligt kendetegn ved Danmarks geografi er, at vi har en af verdens længste kystlinjer set i forhold til landets størrelse. Den lange danske kystlinje

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2013 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes

Undervisningseffekt også kaldet socioøkonomisk reference, 2011

Undervisningseffekt også kaldet socioøkonomisk reference, 2011 Kommuner rangeret efter undervisningseffekten i ne, Ærø 0,500 1 Lyngby-Taarbæk 0,442 8 Jammerbugt 0,364 7 Hørsholm 0,352 4 Holstebro 0,328 8 Mariagerfjord 0,309 8 Allerød 0,309 6 Skanderborg 0,307 12 Dragør

Experians RKI-analyse 2014 Juli 2014

Experians RKI-analyse 2014 Juli 2014 Experians RKI-analyse 2014 Personer med betalingsanmærkninger i RKI register Betalingsanmærkninger Sag-snit pr. Analyse Personer Vækst person Beløb totalt pr. sag Januar 2008* 462.565 185.084 4,37% 2,50