Download "Fredag den 22. maj 2015 kl. 10:00 AUKTIONSPROGRAM. Tjeneste-, Porto-, Avisporto- & Reklamemærker AUKTIONSHUSET.COM"

1 FRIMÆRKEAUKTION NR. 1 Fredag den 22. maj 2015 kl. 10:00 AUKTIONSPROGRAM Klassiske Udgaver Tofarvede Udgaver Bogtrykte Udgaver Stålstukne Udgaver Tjeneste-, Porto-, Avisporto- & Reklamemærker Helsager & Posthistorie Københavns Bypost Essays, Postkort & Diverse Dansk Vestindien Grønland Færøerne Slesvig Finland Island Norge Sverige Tyskland U.S.A. Samlinger & Kasser Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot

2 FRIMÆRKEAUKTION NR. 1 Det er en stor glæde at kunne præsentere Auktionshusets første offentlige frimærkeauktion. Materialet er både alsidigt, filatelistisk spændende og fremfor alt af en gennemgående flot kvalitet. Det er imidlertid ikke kun de dyre objekter, der vil kunne tiltrække sig interesse. Blandt de mindre kostbare lots vil der være perler med sjældne varianter og iøjnefaldende stempler. Afsnittet med de Klassiske Udgaver er præget af mange sjældne stempler, bl.a. det stumme stempel fra Aalborg på Thieles 2 Rigsbankskilling med spids fodstreg. De Tofarvede Udgaver domineres af store varianter, pragtstempler og sjældne forsendelser. Blandt Bogtryksmærkerne vil vi gerne henlede opmærksomheden på Provisoriet 4/8 Øre, tryk 119 med omvendt ramme, samt det afstemplede helark af 5 Kroner, Posthus. Vi kommer selvfølgelig heller ikke uden Christian X, 70 Øre med tykke tal. Alle 3 lots er udstillingsobjekter af højeste klasse. I de øvrige danske afsnit udbydes et usædvanligt stort antal sjældne Breve, Essays og Prøvetryk fra den Københavnske Bypost. Grønland er præget af Pakkeportomærkerne. Især AFA nr. 1-3, samt 15 lots med adressebreve. Et postfriskt sæt Danmark Befriet med omvendt overtryk har ligeledes fundet vej til vores katalog. Det sidste objekt som vi vil fremhæve, er det islandske brev med et komplet sæt Hópflug Ítalia. Et enestående luftpostbrev fra General Balbos flyvning til U.S.A. i Ovenstående er blot nogle få af mange sjældne og flotte objekter på auktionen, og vi håber, at I vil tage godt imod vores første frimærkeauktion. Torben Mehl 2

3 GENERELLE INFORMATIONER Eftersyn Eftersynet af alle lot foregår på auktionshusets adresse: Ved Klædebo 17, 2970 Hørsholm Søndag den 17. maj kl Onsdag den 20. maj kl Torsdag den 21. maj kl Fredag den 22. maj kl. 9 - auktion slut Bemærk: Da eftersynet og auktionen foregår i samme bygning, er eftersyn under selve auktionen kun muligt i et begrænset omfang. Startpriser Auktionen gennemføres i danske kroner og ingen lots sælges under startprisen. Budafgivelse Du kan byde på auktionen på flere forskellige måder: Online, skriftlig eller telefonisk henvendelse eller ved personligt fremmøde. 1. På auktionshuset.com kan du byde på alle lots, indtil den 22. maj kl. 8:00. På auktionen tager auktionarius udgangspunkt i de her afgivne bud. 2. Du kan også udfylde budsedlen bagest i kataloget, og sende den med posten til os. Vi skal have din budseddel senest dagen før auktionen. 3. Hvis du ønsker at byde pr. telefon, bedes du oplyse dit telefonnummer samt hvilke lots du ønsker at byde på, senest dagen før auktionen. Du vil så blive ringet op, når lottet kommer under hammeren. 4. Du kan også møde op på auktionen og byde personligt. Kom i god tid, så bliver du registreret og får udleveret et budskilt med dit bydenummer. 3

4 Danmark - Klassiske Udgaver AFA 1 Stemplet Fire R.B.S. Ferslew, plade II, position 5, chokoladebrun. Annulleret med nummerstempel 53: RANDERS. Attest Georg Bühler (1984). AFA 1 Brev Fire R.B.S. Ferslew, plade I, position 11, Chokoladebrun. SPRUKKEN PLADE. Brev sendt fra ECKERNFÖRDE (halvandenringstempel) til København. Annulleret med stumt stempel. Attest Carl Aage Møller (1998). AFA 1 Brev Fire R.B.S. Ferslew, chokoladebrun. Pragt-brev sendt fra HOLBEK (halvandenringstempel) til København. Annulleret med stumt stempel. AFA 1Ia Stemplet Fire R.B.S. Thiele I, plade I, position 83. Annulleret med nummerstempel 19: FREDERIKSHAVN. Attest Lasse Nielsen (2014): LUXUSEKSEMPLAR. AFA 1Ia Stemplet Fire R.B.S. Thiele I. Annulleret med nummerstempel 43: NAKSKOV. Udtalelse Lasse Nielsen (2014): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1Ia Stemplet Fire R.B.S. Thiele I, plade I, position 61. Annulleret med nummerstempel 54: RENDSBURG. Attest Carl Aage Møller (1989): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1Ia Brev Fire R.B.S. Thiele I, plade II, rødbrun. Brev af 2. vægtklasse sendt fra KIØBENHAVN til Roskilde. Annulleret med nummerstempel 1. Påtegnet 6 med rødskridt, der er opkrævet hos modtageren. Attest Carl Aage Møller (2010). AFA 1IIa Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, plade I, position 81, sortbrun. Annulleret med OPRØRSSTEMPEL 40: Holstenske Jernbane. UNIKT UDSTILLINGSOBJEKT. Attester JKE (1974) og Carl Aage Møller AIEP (2012). AFA 1IIa Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Annulleret med bystempel K.P.A. ALTONA Udtalelse Lasse Nielsen (2011). AFA 1IIa Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Annulleret med nummerstempel 80: ÆRØSKØBING. Attest Lasse Nielsen (2010): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIa Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Annulleret med nummerstempel 37: KORSØR. Attest Lasse Nielsen (2013): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIa Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Annulleret med nummerstempel 88: MARIAGER. Udtalelse Lasse Nielsen (2014). AFA 1IIa Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Annulleret med nummerstempel : RATZEBURG. Udtalelse Lasse Nielsen (2011). AFA 1IIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Annulleret med nummerstempel : HORST. Attest Lasse Nielsen (2009). AFA 1IIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Annulleret med nummerstempel 157: KALTENKIRCHEN. Attest Lasse Nielsen (2009): PRAGTEKSEMPLAR.

5

6 AFA 1IIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Med del af øvre marginal Annulleret med bystempel BAHNHOF. Attest Lasse Nielsen (2009). AFA 1IIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Annulleret med nummerstempel : CREMPE. Attest Lasse Nielsen (2009). AFA 1IIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Annulleret med nummerstempel 136: AHRENSBURG. Attest Lasse Nielsen (2009). AFA 1IIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Parstykke annulleret med nummerstempel 62: SAKSKØBING. Attest Lasse Nielsen (2009): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Annulleret med nummerstempel 118: HEILIGENHAFEN. Attest Lasse Nielsen (2009): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIa Brevklip Fire R.B.S. Thiele II, plade II, sortbrun. Brevklip annulleret med nummerstempel 131 og håndskreven Preetz d. 21/10. Håndskreven bynavn kendes kun anvendt i en kort periode indtil Antikvastemplet ankom i januar Kun få kendte eksemplarer. Attest Carl Aage Møller BPP (2012). AFA 1IIa Brev Fire R.B.S., Thiele II, plade II, sortbrun. LANDPOSTBREV sendt fra L.P SCHÖNWALDE til Kiel. Annulleret med nummerstempel 160. Indvendig datered 22. juni UDSTILLINGSOBJEKT. Ex. Christian Andersen. Attest Carl Aage Møller BPP (2004). AFA 1IIb Brev Fire R.B.S. Thiele II, plade II, rødbrun. LANDPOSTBREV dateret sendt fra HANERAU-ITZEHOE til Tellingstedt pr. Heide. annulleret med nummerstempel 156 og sidestemplet L.P. No. 2. Kun få kendte breve fra Hanerau. Attest Carl Aage Møller BPP (2009). AFA 1IIa Brev Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Rekommanderet LANDPOSTBREV sendt fra Kaltenkirchen til Bordesholm pr. Kiel. Annulleret med nummerstempel 157 og sidestemplet L.P. No. 4. Påtegnet X og 8 i rødkridt. Mærket let beklippet foroven, men ingen fejlfrie breve kendes med Fire R.B.S. og dette nummerstempel. UDSTILLINGSOBJEKT. Signeret Jakubek BPP og Møller BPP. Attest JKE (1993). AFA 1IIa Brev Fire R.B.S., Thiele II, plade II, sortbrun. Brev sendt fra KIELER BAHNHOF til Heiligenhafen. Annulleret med OPRØRSSTEMPEL 19. Ex. Christian Andersen og Peer Lorentzen. Attest Lasse Nielsen (1994). UDSTILLINGSOBJEKT. AFA 1IIa Brev Fire R.B.S. Thiele II, plade I, position 32, sortbrun. Brev sendt fra ALTONA (den gamle prefilateliske type anvendt som NØDSTEMPEL) til Brunsbüttlerhafen. Annulleret med nummerstempel 113. Eneste kendte frimærkefrankeret brev med dette nødstempel. UDSTILLINGSOBJEKT. Attest Carl Aage Møller AIEP (2012). AFA 1IIa Brev Fire R.B.S. Thiele II, plade II, sortbrun. Brev sendt fra Hamburg til Randers. Annulleret med 2-rings BYSTEMPEL: ALTONAER BAHNHOF. DAKA: Attest Carl Aage Møller (1990). AFA 1IIa Brev Fire R.B.S. Thiele II, plade I, sortbrun. Brev dateret Itzehoe sent til Salzau. Annulleret med nummerstempel 121 og sidestemplet med rammestempel KIEL 7.7. Sendt 7 dage efter introduktionen af danske frimærker i Holsten. Meget sjældent brev. Attest Carl Aage Møller BPP (2002). AFA 1IIIb Ubrugt Fire R.B.S. Thiele III, gulbrun. Ubrugt. Attest Slavomir Kaiser (1980). AFA 1IIIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele III, plade III, position 100, gulbrun. Annulleret med nummerstempel 163: HOLSTENSKE JERNBANE. Udtalelse Lasse Nielsen (2010). På auktionshuset.com finder du ekstra billeder af attester og breve m.v. 6

7

8 AFA 1IIIb Stemplet Fire R.B.S. Thiele III, gulbrun. Annulleret med stumt stempel. Attest Lasse Nielsen (2009): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIIe Stemplet Fire R.B.S. Thiele III, kastaniebrun. Annulleret med nummerstempel 16: FLENSBURG. Attest Lasse Nielsen (2011): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIIf Stemplet Fire R.B.S. Thiele III, nøddebrun. Annulleret med nummerstempel 17: FREDERICIA. Attest Lasse Nielsen (2008). AFA 1IIIb Brevklip Fire R.B.S. Thiele III, plade III, gulbrun. Lille brevklip annulleret med nummerstempel 159: SCHENEFELD-ITZEHOE og sidestemplet L.P. No. 3. Sjældenhed, ikke prisnoteret i DAKA eller Facit. Attest Carl Aage Møller AIEP (2012). AFA 1IIIf Brev Fire R.B.S. Thiele III, nøddebrun. Brev sendt fra FLENSBURG til BREMEN. Annulleret med nummerstempel 16. Transitstemplet HAMBURG 27.JAN De 4 R.B.S. dækkede kun portoen til Hamburg og modtager har betalt portoen videre til Bremen. Sjældent brev. Mærket er beklippet foroven. Attest Lasse Nielsen (2014). AFA 1IIIe Brev Fire R.B.S. Thiele III, plade IV, position 90, nøddebrun. Brev sendt fra SCHWARTAU (halvandenringstempel) til Bargtheheide pr. Oldesloe. Pragtannulleret med nummerstempel 145. Attest Carl Aage Møller AIEP (2013). AFA 1IIIc Brev Fire R.B.S. Thiele III, gråbrun. Brev sendt fra Bahnhof Pinneberg (håndskreven) til Altona. Annulleret med nummerstempel 168: HOLSTENSKE JERNBANE. Både det håndskrevne bynavn samt nummerstempel er meget sjældent. Mærket er beklippet øverst. Attest Carl Aage Møller BPP (2012). AFA 1IIIf Brev Fire R.B.S. Thiele III, plade IV, position 10, nøddebrun. Brev sendt fra HEILIGENHAFEN til Eutin. Annulleret med nummerstempel 118. Attest Carl Aage Møller (1998). AFA 1IIIf Brev Fire R.B.S. Thiele III, nøddebrun. Brev sendt fra KJØBENHAVN (kompasstempel) til Kulhuset pr. Lyngbye. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Slavomir Kaiser (1981). AFA 1IIIf Brev Fire R.B.S. Thiele III, plade III, nøddebrun. Vende-brev sendt fra RÖDBYE til Nykøbing. Annulleret med nummerstempel 60. Brevet er sendt igen lokalt i RØRVIG :-( Attest Carl Aage Møller (2015). AFA 2ax+2a Stemplet Rigsbankskilling, Ferslew, plade I, position 4-5, type 2+1. Parstykke med SPIDS FODSTREG på venstre mærke. Annulleret med stumt stempel. UDSTILLINGSOBJEKT. Attest Lasse Nielsen (2011). AFA 2ax Stemplet Rigsbankskilling, Ferslew, plade II, position 54, type 2. SPIDS FODSTREG. Annulleret med stumt stempel. Attest Lasse Nielsen (2012): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 2ax Stemplet Rigsbankskilling, Ferslew, plade I, position 58, type 2: SPIDS FODSTREG. Annulleret med stumt stempel. Attest Lasse Nielsen (2015). AFA 2a Stemplet Rigsbankskilling, Ferslew, plade I, position 29, type 5. Annulleret med stumt stempel. Attest Lasse Nielsen (2012): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 2a Stemplet Rigsbankskilling, Ferslew, plade I, position 35, type 7. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2010)

9

10 AFA 2a Brev Rigsbankskilling, Ferslew, plade II, position 82, type 8. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: Mærket af været aftaget og påsat igen. Attest Slavomir Kaiser (1982). AFA 2a Brev Rigsbankskilling, Ferslew, plade I, position 81, type 7. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med stumt stempel og sidestemplet F:P: Mærket er beklippet. Attester Slavomir Kaiser (1977) og Lasse Nielsen (2011). AFA 2b Postfrisk Rigsbankskilling, Thiele, plade II, position 87, type 7. Postfrisk. UDSTILLINGSOBJEKT. Attest Carl Aage Møller (2015). AFA 2bx Stemplet Rigsbankskilling, Thiele, plade II, position 56, type 2: SPIDS FODSTREG. Annulleret med stumt stempel i AALBORG. Eneste kendte eksemplar fra Aalborg med spids fodstreg. UDSTILLINGSOBJEKT. Signeret Köhler med flere og attest Carl Aage Møller (2009). AFA 2b Stemplet Rigsbankskilling, Thiele, plade I, position 93, type 9. STOR RETOUCH. Annulleret med nummerstempel 170: HOLSTENSKE JERNBANE. Kun 2 kendte eksemplarer med dette stempel. UDSTILLINGSOBJEKT. Attester Lasse Nielsen (2003) og Carl Aage Møller BPP (2012). AFA 2bx Stemplet Rigsbankskilling, Thiele, plade I, position 58, type 2. SPIDS FODSTREG. Formentlig annulleret med nummerstempel 168: HOLSTENSKE JERNBANE. En svag fold og lille tynd plet. UDSTILLINGSOBJEKT. Attester Lasse Nielsen (1999) og Vagn Jensen (2000). AFA 2bx Stemplet Rigsbankskilling, Thiele, plade I, position 52, type 2. SPIDS FODSTREG. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2011): Meget godt/pragteksemplar. AFA 2bx+2b Stemplet Rigsbankskilling, Thiele, plade I, position 6-7, type 2+1. Parstykke med SPIDS FODSTREG på venstre mærke. Annulleret med nummerstempel 1. Venstre mærke har en lukket rift. Attest Lasse Nielsen (2011). AFA 2b Stemplet Rigsbankskilling, Thiele, plade II, position 62, type 4. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2014): Meget godt/pragteksemplar. AFA 2b Stemplet Rigsbankskilling, Thiele, plade I, position 53, type 1. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2014). AFA 3 Brev Skilling, plade 11, position 14. Fodpostbrev med indvendig datering sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet KIØBENHAVN KB og spidsovalt fodpoststempel F:P: Attest Carl Aage Møller (1991). AFA 4 Brevklip Skilling, 2. tryk. Lille brevklip annulleret med oprørsstempel 19: KIEL. Udtalelse Lasse Nielsen (2011). AFA 5IIa Postfrisk Skilling, gulgrøn. Postfrisk. Attest Slavomir Kaiser (1982). AFA 5 Stemplet Skilling, grøn, PRIVAT TAKKET. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Svend Grønlund (1970). AFA 5 Stemplet Skilling grøn. Position 10. Sjældent mærke med STOR DEL AF HJØRNEMARGINAL. Kombineret nr.stempel 181. Attest Carl Aage Møller (2009)

11

12 AFA 5 Brevklip Skilling, grøn. Brevforside sendt fra KJØBENHAVN 14.3.(1864) til Helsingborg, Sverige. Ex. Kurt Hansen. Udtalelse Carl Aage Møller (2002). AFA 6 Stemplet Skilling, gråviolet. Vandret 4-stribe annulleret med nummerstempel 1: KØBENHAVN. Attester Svend Grønlund (1975) og Carl Aage Møller (1995). AFA 6 Stemplet Skilling, gråviolet. 3-stribe annulleret med nummerstempel 1. Midterste mærke med svag lodret fold. Udtalelse Carl Aage Møller (2009). AFA 6 Stemplet Skilling, gråviolet. Annulleret med nummerstempel 54: RENDSBURG. Udtalelse Carl Aage Møller (2009). AFA 7 Stemplet Skilling, 1. tryk. Annulleret med halvringstempel BERGEDORF. Udtalelse Lasse Nielsen (2011). AFA 7 Stemplet Skilling, 3. tryk, PRIVAT TAKKET. Annulleret med nummerstempel 127: OLDENBURG. Attest Lasse Nielsen (1998). AFA 8 Ubrugt Skilling, grøn. Ubrugt PARSTYKKE. Den kendes kun 2 ubrugt parstykke. Gummien er trukket ind i papiret og gjort papiret mere gennemlysende. Attest Carl Aage Møller BPP (2000). AFA 8 Postfrisk skilling, grøn. Postfrisk (krakkeret gummi). Attest Lasse Nielsen (2013). AFA 8 Stemplet Skilling, grøn. 3-stribe annulleret med nummerstempel 35: KØGE. AFA 8 Stemplet Skilling, grøn. Annulleret med nummerstempel 5: AARHUS. Udtalelse Car Aage Møller (2009): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 9 Brev Skilling, brun, stukken kant. Pragt-brev sendt fra ESROM til Helsingør. Udtalelse Lasse Nielsen (2011). AFA 10 Stemplet Skilling, rosalilla, stukken kant. Klichëfejl: HAK I V-RAMMEN. Annulleret med nummerstempel 4: AALBORG. Attest Carl Aage Møller (2001). AFA 10 Stemplet Skilling, rødlilla, stukken kant. Annulleret med nummerstempel 3: LÜBECK. Attest Lasse Nielsen (1998). AFA 10 Stemplet Skilling, rødlilla, stukken kant. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2013). AFA 10 Stemplet Skilling, rødlilla, stukken kant. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (1998)

13

14 AFA 10 Stemplet Skilling, rødlilla, stukken kant. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2014). AFA 11A Postfrisk Skilling, 7. tryk, linietakket. Postfrisk. Attest Lasse Nielsen (2007): LUXUSEKSEMPLAR. AFA 11A Postfrisk Skilling, 7. tryk, linietakket. Postfrisk. Attest Carl Aage Møller BPP (2014). AFA 11 Brev Skilling, 4. tryk. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 i både BLÅ og sort farve. Sidestemplet KIØBENHAVN 17.9 og F:P: Sjælden dobbeltannullereing i to farver, UNIK! Attest Carl Aage Møller BPP (2009). AFA 11,13-14 Brev Skilling, 5. tryk, 4 Skilling, 11. tryk og 8 Skilling, 2. tryk. Brev sendt fra HELSINGØR JB til London, England. Annulleret med nummerstempel 227. Attest Lasse Nielsen (1993). AFA 11A Brev Skilling, 7. tryk, linietakket. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: AFA 11 Brev Skilling, 7.tryk. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1. Sidestemplet F:P: og cirkulært KIØBENHAVN KB 7.4. På bagsiden kombineret nummerstempel 34 samt blåt cirkulært KIØBENHAVNS FODPOST 7.4. AFA 11z Brev Skilling, 3.tryk. KLICHÉFEJL: Farveplet i M. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med kombineret nummerstempel 34 og sidestemplet F:P: AFA 12A postfrisk Skilling, 4. tryk, linietakket. Postfrisk. Attest Carl Aage Møller (1986). AFA 12 Postfrisk Skilling, 2. tryk, position 33. Postfrisk. Attest Carl Aage Møller (2015): LUXUSEKSEMPLAR. AFA 12x Postfrisk Skilling, 1.tryk, position 35. Klichéfejl: STOR FARVEPLET OVER T. Attest Carl Aage Møller (2015): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 12A Stemplet Skilling, 4. tryk, linietakket. Annulleret med nummerstempel 61: RØNNE. Attest Lasse Nielsen (2013): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 12A Stemplet Skilling, 4. tryk, linietakket. Parstykke annulleret med svensk stempel PKXP N:r Attest Lasse Nielsen (2014). AFA 12A Stemplet Skilling, 4. tryk, linietakket. Parstykke annulleret med nummerstempel 1 og del af ventestempel KJØBENHAVN. Attest Carl Aage Møller (1991). AFA 12A Stemplet Skilling, 4. tryk, linietakket. Annulleret med nummerstempel. Udtalelse Lasse Nielsen (2014)

15

16 91 AFA 12 Brev Skilling, 3.tryk. Singlefrankering på TRYKSAGSBREV sendt fra København til Carlskrona, Sverige. Annulleret med svensk stempel MALMÖ Attest Carl Aage Møller (2015): LUXUSOBJEKT. 92 AFA 12,15 Brev Skilling, 2. tryk (par) og 16 Skilling, 2. tryk. Rekommanderet brev sendt fra AALBORG 15.4.(1869) til London, England. Annulleret med nummerstempel 4. Attest Lasse Nielsen (2010). 93 AFA 13 Stemplet Skilling rød. Annulleret med sjældent Esrom-type stempel INDSL (Indslev). Attest Carl Aage Møller (2014) 94 AFA 13 Brev Skilling, 12. tryk. Underfrankeret brev af 2. vægtklasse sent fra SÆBY til Hjørring. Annulleret med nummerstempel 112. Rammestempel Utilstrækkelig frankeret og 8 i rødkridt. Attest Carl Aage Møller (2010). 95 AFA 14A Postfrisk Skilling, 3. tryk, linietakket. Klichéfejl: Brud på rammelinien under O i POST. Postfrisk. Attest Carl Aage Møller (2014): PRAGTEKSEMPLAR. 96 AFA 14A Postfrisk Skilling, 3. tryk, linietakket. Postfrisk. Attest Lasse Nielsen (2013): PRAGTEKSEMPLAR. 97 AFA 14A Stemplet Skilling, 3. tryk, linietakket. Pragtmærke annulleret med nummerstempel 107: SKJERNBRO. Attest Carl Aage Møller BPP (2009). 98 AFA 14A Stemplet Skilling, 3. tryk, linietakket. Annulleret med nummerstempel 70: SVENDBORG. Attest Lasse Nielsen (2014). 99 AFA 15z Postfrisk Skilling, 2.tryk, position 10 med fuld hjørnemarginal KLICHÉFEJL: Uskraveret mellem sværd og scepter. Attest Carl Aage Møller (2015): LUXUSEKSEMPLAR. 100 AFA 15A Postfrisk Skilling, 4.tryk. Postfrisk. Attest Lasse Nielsen (2013) AFA 15A Postfrisk Skilling, 4.tryk. Postfrisk. Attester RPS (1967) og Carl Aage Møller (2015): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 15Aw Ubrugt Skilling, 4.tryk, position 57. KLICHÉFEJL: Brud på S-rammen. Ubrugt med minimalt hængselspor. Attest Carl Aage Møller (2015). AFA 15A Stemplet Skilling, 4. tryk, linietakket. Annulleret med nummerstempel 65: SLAGELSE. Udtalelse Dr. Arno Debo BPP (1993) og Attest Lasse Nielsen (2011). AFA 15 Stemplet Skilling, 2. tryk. Annulleret med nummerstempel 61: RØNNE. Attest Carl Aage Møller (2009): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 15 Stemplet Skilling, 2. tryk, position Parstykke annulleret med nummerstempel 4: AALBORG. Attest Lasse Nielsen (2011): PRAGTEKSEMPLAR

17

18 106 AFA 15A Brev Skilling, 4.tryk, LINIETAKKET. Adressebrev sendt fra SLAGELSE 3.2. via FUGLEBJERG til Föerslev. Annulleret med nummerstempel 65. Påtegnet 7 Pund og betalt. Attester Gunner Lundegaard Nielsen (1969) og Carl Aage Møller BPP (2000). UDSTILLINGSOBJEKT. 107 AFA 15 Brev Skilling oliven, 1.tryk. Single-frankering på smukt brev. Annulleret med retvendt nr.stempel 17: FREDERICIA og sidestemplet antikva FREDERICIA Attester Dr. Debo (1984) og Carl Aage Møller (1993) 108 AFA 15 Brev Skilling, 2.tryk. Singlefrankering på rekommanderet indenrigsbrev af 2.vægtklasse sendt fra KJØBENHAVN til Rønnede. Ovalt ventestempel og liniestempel Anbefalet. 109 AFA 15 Brev Skilling oliven. Adressebrev til pakke fra Nakskov til Randers, annulleret med nr.stempel 43: NAKSKOV og sidestemplet antikva NAKSKOV Attest Lasse Nielsen (2011): Meget godt eksemplar Danmark - Tofarvede Udgaver 110 AFA 16A Ubrugt Skilling, 1a. tryk, position 65-66/75-76, linietakket. Ubrugt 4-blok sammenholdt af hængsler. 3 mærker med tynde pletter. Attest Lasse Nielsen (2004). AFA 16A Ubrugt Skilling, 1a. tryk, position A3, LINIETAKKET. Ubrugt, svagt hængselspor. Attest Lasse Nielsen (2015): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 16A+16a Skilling, 1.tryk, grå/ultramarin. LINIETAKKET & KAMTAKKET på lille klip. En fantastisk blandingsfrankering med kombineret nr.stempel 34 & KJØBENHAVNS JB. Attester Møller AIEP og Lasse Nielsen. EN STOR SJÆLDENHED. AFA 16A Stemplet Skilling, 1a. tryk, linietakket. Annulleret med nummerstempel Attest Lasse Nielsen (2012). AFA 16A Stemplet Skilling, 1a. tryk, linietakket. Rammematricefejl 2B. Annulleret med nummerstempel 1. Mangler 1 tak og lille rift i øvre margin. Attest Car Aage Møller (1997). AFA 21 Postfrisk/Ubrugt Skilling, brun/lilla, position 81-82/ blok, øverste mærker hængslet, nederste mærker postfriske. Attest Lasse Nielsen (1987): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 21 Stemplet Skilling, brun/violet. Annulleret med nummerstempel 45: NIBE. Attester Gunner Lundegaard Nielsen (1976) og Car Aage Møller AIEP (2010). AFA 16a Ubrugt Skilling, 1.tryk, position B21, ultramarin. Ubrugt. Signeret Dr. 500 Debo BPP og attest Carl Aage Møller (2012): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 16b Stemplet Skilling, 2a. tryk, grå/preussiskblå. Blækannulleret. Attest Lasse Nielsen (1994). AFA 16y Brev Skilling, 9. tryk, position A18. OMVENDT RAMME. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: Attest Carl Aage Møller (1989). AFA 16y Brev Skilling, 9.tryk, position A18. OMVENDT RAMME. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: Attest Carl Aage Møller (2015).

19

20 121 AFA 16a,18 Brev Skilling, 1. tryk og 4 Skilling, tryk (5). Rekommanderet brev sendt fra KJØBENHAVN (1871) til London, England. Annulleret med nummerstempel 1. 4-skillingsmærkerne beskadiget. Attest Carl Aage Møller (2010). AFA 16b Brev Skilling, 2a tryk, grå/preussiskblå. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: Attest Lasse Nielsen (2008). AFA 16b Brev Skilling, 4a. tryk, preussiskblå. Brev sendt LOKALT i FREDERIKSSUND Annulleret med nummerstempel 20. Attest Carl Aage Møller (2015) AFA 17y Stemplet Skilling, 4. tryk, position A77. OMVENDT RAMME. Annulleret med nummerstempel. Attest Lasse Nielsen (2008). AFA 17y Stemplet Skilling, 3. tryk, position A90. OMVENDT RAMME. Annulleret med stedstempel. Attest Lasse Nielsen (2013). AFA 18 Brev Skilling grå/rød. Brev sendt fra Vester Skjerninge til Faaborg den 1.5. efter Brevet er annulleret med nr.stempel 135: VESTER SKJERNINGE og sidestemplet med lapidarstempel VESTER SKJERNINGE 1.5. med omvendt dato. Da Vester Skjerningen først får tildelt lapidarstemplet den kan det med sikkerhed siges, at brevet er afsendt efter og dermed et eksempel på et Skillingsnærke anvendt i Øreperioden. Attest Lasse Nielsen (2015): Meget godt eksemplar AFA 18 Brev Skilling, 2.-3.tryk, position A1-A2. Vandret parstykke med STOR RAMMEBULE i N-rammen. Adressebrev sendt fra LEMVIG 8.11.(1871) til Vesteragger pr. Vestervig. Annulleret med nummerstempel 38. AFA 19y Stemplet Skilling, 3. tryk, position 90. OMVENDT RAMME. Annulleret med nummerstempel 41: MARIBO. Attest Lasse Nielsen (2012). AFA 19y Stemplet Skilling, 2. tryk, position 90. OMVENDT RAMME. Annulleret med nummerstempel. Attest Lasse Nielsen (2014). AFA 22b Stemplet Øre, 3. tryk, position 56: TYK RET RAMME. Annulleret med nummerstempel. Attest Lasse Nielsen (1996). AFA 22,32 Brev Øre, blå/grå (5-stribe) og Våbentype, 5 Øre, grøn, små tal. Brev sendt fra KØBENHAVN til Basel, Schweiz. Ankomststemplet BASEL AFA 22,23 Brev Øre, blå/grå og 4 Øre, grå/blå opfrankeret på 3 Øre, grå helsagsbrevkort. Sendt fra NORDBY 16.6.(1880) til Moskva, Rusland. AFA 23 Stemplet Øre, 15.tryk. Annulleret med FORSØGS-NUMMERSTEMPEL 1 (Købmagergade). Stemplet har 4 ringe, hvoraf den yderste er punkteret. Sjældenhed. Attest Lasse Nielsen (2014): Meget godt eksemplar AFA 23a Stemplet Øre, grå/ultramarin. Annulleret med ringstempel MERN. Udtalelse Carl Aage Møller (2009): LUXUSEKSEMPLAR. AFA 23ay Stemplet Øre, 1. tryk, position A18: OMVENDT RAMME. Annulleret med lapidarstempel. Attest Carl Aage Møller (1986) Deadline for indlevering af materiale til den næste traditionelle frimærkeauktion er 1. september

21

22 136 AFA 23a Stemplet Øre, 7. tryk, position A54. Annulleret med det sjældne lapidarstempel Ia-1 CHRISTIANSØ 2.6. Attest Lasse Nielsen (2015): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 23 Brev Øre blå/grå. Brev sendt lokalt til Lejre Station den (indvendig dateret). Annulleret med blåviolet nr.stempel 260: LEJRE og ligeledes blåviolet sidestempel lapidarstempel LEIRE TOG. Seneste kendte anvendelse af nr.stempel 260. Attest Lasse Nielsen (2015): Meget godt eksemplar AFA 23,25 Brev Øre grå/blå og 8 Øre grå/rød. Opfrankering på 3 Øre grå Brevkort sendt fra Aarhus til Demrak, JAVA, HOLLANDSK INDIEN. Korrekt frankeret med i alt 15 Øre. Annulleret AARHUS 4.3. og ankomststemplet SEMERANG AFA 23a,27 Brev Øre, 3. tryk og 16 Øre, 1. tryk, position 2-3 (par). Opfrankering på 8 Øre Konvolut anvendt som adressebrev for 7,5 punds pakke sendt fra HASLE til Frederiksberg. Annulleret med nummerstempel øren med rift og 16-ørene med slidte takker. Udtalelse Lasse Nielsen (2015). AFA 23,25,31,35 Brev Øre grå/gul (3-stribe), 4 Øre blå/grå, 8 Øre rød/grå samt Våbentype. 10 Øre rød (4 stk). Adressebrev for værdipakke på 1 Pund og 70 Kvint og en værdi på Kroner sendt fra TAASINGE 14.2.(1891) til Odense. Attest Lasse Nielsen (2015): Meget gode eksemplarer AFA 23 Brev Øre grå/blå. Parstykke på distriktsbrev sendt fra SÆBY Annulleret med antikvastempel før 8. april 1884 og viser således dagstemplernes anvendelse på distriktsbreve. Ydermere viser brevet anvendelsen af antikvastempel på trods af, at Sæby har fået leveret et afløsende stempel 5 år tidligere. Kun få kendte AFA 23a Brev Øre, 2. tryk. Lokal forsendelse fra SKJELSKØR 8.11.(1875) til Borreby Gods. Annulleret med lapidarstempel Ia. Brevet er ét af 3 registrerede breve med lapidarstempel Ia anvendt som annulleringsstempel. Udtalelse Lasse Nielsen (2015). AFA 23 Brev Øre grå/blå. Opfrankering på 4 Øre Brevkort sendt fra Skørping til Aalborg den Annulleret med nr.stempel 53: SKØRPING og sidestemplet med lapidarstempel SKØRPING POST. Nr.stemplet er en fejlgravering, idet nr. 53 tidligere var tildelt Randers. Der skulle rettelig have stået 253 AFA 23, Øre grå/blå og 2 stk. 8 Øre rød/grå. Omadresseret brev til Tønder, SLESVIG. Sendt fra KJØBENHAVN K 10.6.(1891) til Jyderup, her opfrankeret med 12 Øre således dækkende samlet porto på 20 Øre. Tillægsfrankeringen er annulleret med lapidarstempel JYDERUP Kun få kendte AFA 23,25 Brev Øre blå/grå og 8 Øre rød/grå (par). Brev fra Herning til Hamburg, TYSKLAND. Annulleret med nr.stempel 84: HERNING og sidestemplet med lapidarstempel HERNING POST. Ankomststemplet HAMBURG Brevet udgør tidligst kendte anvendelse af både nr.stempel og lapidarstempel AFA 23 Brev Øre blå/grå. Parstykke på brev fra Skjern via Tarm postekspedition og herfra ud i distriktet. Annulleret med nr.stempel 107: TARM. Brevet er besørget som distriktsbrev og således ankomststemplet på bagsiden med antikvastempel TARM AFA 23, 26 Brev Øre blå/grå og 12 Øre violet/grå. Adressebrev for pakke på 80 Kvint sendt fra Struer til København Annulleret med nr.stempel 224: STRUER og sidestemplet med lapidarstempel STRUER TOG. Attest Lasse Nielsen (2015): Meget gode eksemplarer AFA 23 Brev Øre blå/grå. Brev sendt lokalt fra Laven til Tulstrup pr. Laven den Annulleret med nr.stempel 197: LAVEN og sidestemplet med lapidarstempel LAVEN POST AFA 23 Brev Øre, 6.tryk. Tryksag sendt fra Fanø (Nordby) den til Fredericia. Annulleret med nr.stempel 205: NORDBY FANØ og sidestemplet med lapidarstempel FANØ Ankomststemplet Fredericia på bagsiden AFA 23 Brev Øre grå/blå. Parstykke som opfrankering på 8 Øre Brevkort anvendt som ledsagebrev for 60 kvint pakke sendt fra Kerteminde til København V den Annulleret med nr.stempel 33: KERTEMINDE og sidestemplet med antikvastempel KJERTEMINDE Seneste kendte anvendelse af Kerteminde antikvastempel VIII

TJENESTE SF - PORTO. 421 422 ex.423 424 425

TJENESTE SF - PORTO. 421 422 ex.423 424 425 409 410 411 412 409 b 6/8 øre type 1 på brevstk. med Dr. Alexandrine... 262a,+ 250 410 o 10 øre Rundetårn med variant: "Bombe"... 273x 150 411 ** 30+5 øre Ungarnshjælpen med forskudt overtryk... 369 150

Peter Blechinberg Tiltrådt som postekspeditør i Grenaa fra 1. maj 1877, postmester fra den 1.oktober 1889 og fratrådt den 30. september 1908. Peter Blechinberg Tiltrådt som postekspeditør i fra 1. maj 1877, postmester fra den 1.oktober 1889 og fratrådt den 30. september 1908. Brev af 1 vægtklasse sendt fra Skærvad til Consul A. K. Carøe i Liverpool

1: Priserne i højre side er lavt ansatte startpriser i DKK. Bud under startprisen vil ikke blive accepteret. 1 Salgsbetingelser: 1: Priserne i højre side er lavt ansatte startpriser i DKK. Bud under startprisen vil ikke blive accepteret. 2: Køber er den højestbydende. Køber betaler aldrig mere end næsthøjeste

Bestyrelsen IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974. Storauktion tirsdag den 3 april 2007

Bestyrelsen IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974. Storauktion tirsdag den 3 april 2007 2 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 3 april 2007 MARTS kl. 19.30 2007 Bestyrelsen Formand: Jørn Jønsson, Pilegårdsvej 99, 8361 Hasselager tlf: 8628 1232 Næstformand:

Region Kommune Tilskud 0l at Tilskud 0l Tilskud 0l Bliv kommunal dagplejerbemærkninger passe egne privat privat børn pasning 0-2 pasning 3-6

Region Kommune Tilskud 0l at Tilskud 0l Tilskud 0l Bliv kommunal dagplejerbemærkninger passe egne privat privat børn pasning 0-2 pasning 3-6 Hovedstaden Albertslund Kommune x x Hovedstaden Allerød Kommune x x Hovedstaden Ballerup Kommune x x Hovedstaden Bornholms Regions kommune x x Hovedstaden Brøndby Kommune x x Hovedstaden Dragør Kommune

Personer registreret med betalingsanmærkninger i RKI register

Personer registreret med betalingsanmærkninger i RKI register Personer med betalingsanmærkninger i RKI register Betalingsanmærkninger Sag-snit pr. Snit beløb Snit beløb Analyse Personer Vækst Beløb totalt pr. sag Januar 2008* 462.565 185.084 4,37% 2,50 kr 7.301.684.757

SÅDAN STIGER SKATTEN I DIN KOMMUNE

SÅDAN STIGER SKATTEN I DIN KOMMUNE SÅDAN STIGER SKATTEN I DIN KOMMUNE Vi har regnet på den nye af en for et gennemsnitligt parcel- eller rækkehus i de forskellige kommuner. Allerede i dag er der stor forskel på erne og dermed også stor

Ledelse og medarbejdere

Ledelse og medarbejdere Seneste opdatering 26. 21. september februar 2013 2014 Seneste opdatering 26. september 2014 Ledelse og medarbejdere Hovedkontor Slotsmarken 11 2970 Hørsholm Tlf.: 7024 2900 E-mail: info@d-i.dk Navn Titel

Hjemmehjælp til ældre 2012

Hjemmehjælp til ældre 2012 Ældre Sagen august 2013 Hjemmehjælp til ældre 2012 Færre hjemmehjælpsmodtagere og færre minutter pr. modtager I 2012 var der godt 130.000 over 65 år, der var visiteret til at modtage hjemmehjælp, mens

Ingvar (Christian) Larsen

Ingvar (Christian) Larsen Personoplysninger Litteratur (bøger og betydende artikelsamlinger) Eksponater (min. nationalt Guld) L L L Christian Larsen Signatur: Ingeniør Varianternes vidunderlige verden 1971-73 sammen med Tom Plovst

Sygeplejersker i lederstillinger 1 i KL og DR, i perioden 2007 til 2013

Sygeplejersker i lederstillinger 1 i KL og DR, i perioden 2007 til 2013 Bettina Carlsen Juni 2013 Sygeplejersker i lederstillinger 1 i KL og DR, i perioden 2007 til 2013 - I såvel kommunerne (KL) som regionerne (DR) er andelen og antallet af fuldtidsbeskæftigede sygeplejersker

Elever i segregerede og inkluderede tilbud fordelt på elevernes bopælskommune, 2014/15

Elever i segregerede og inkluderede tilbud fordelt på elevernes bopælskommune, 2014/15 Børne- og Undervisningsudvalget 2014-15 (2. samling) BUU Alm.del Bilag 6 Offentligt Elever i segregerede og inkluderede tilbud fordelt på elevernes bopælskommune, 2014/15 Inklusionsgraden for hele landet

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Husk jubilæumsauktion 12-03-2012

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Husk jubilæumsauktion 12-03-2012 ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk jubilæumsauktion 12-03-2012 Nr 4 31. årgang mart s 2012 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782 E-mail: tom.malm@privat.dk Kasserer: Willy

Store forskelle på, hvor i landet tandlægebesøget bliver fravalgt

Store forskelle på, hvor i landet tandlægebesøget bliver fravalgt Store forskelle på, hvor i landet besøget bliver fravalgt Antallet af danskere, der ikke har været til 3 år i træk, er vokset med 10 pct. fra 2003 til 2008. Og der er store forskelle på hvor i landet,

Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8. Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20.

Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8. Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 FEBRUAR 2011 Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8 Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter,

Vejledning for kommunerne om adgang til Affaldsdatasystemet

Vejledning for kommunerne om adgang til Affaldsdatasystemet Vejledning for kommunerne om adgang til Affaldsdatasystemet Adgang til Miljøstyrelsens Affaldsdatasystem via www.virk.dk kræver følgende: Digital medarbejdersignatur, som fås fra kommunens lokale virk-administrator

Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011

Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011 ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011 Se auktionskatalog på side 8 inde i bladet. Nr 2 31. årgang nove mber 2011 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782

Nulvækst koster job i samtlige kommuner i Danmark

Nulvækst koster job i samtlige kommuner i Danmark Nulvækst koster job i samtlige kommuner i Danmark I Konvergensprogram 2014 er der forudsat en realvækst i det offentlige forbrug fra 2015-2020. Med nulvækst fra 2015 vil det offentlige forbrug være 20

Vejens Design. Henrik Skouboe Bystrup Arkitekter og Designere

Vejens Design. Henrik Skouboe Bystrup Arkitekter og Designere Vejens Design Henrik Skouboe Bystrup Arkitekter og Designere Skagen Forventet trafikvækst 2007-2022 Hirtshals Hjørring Hanstholm Basis vækst Høj vækst Meget høj vækst Frederikshavn (15-30%) (30-45%) (Over

Se hvad nulvækst koster i besparelse i din kommune og region

Se hvad nulvækst koster i besparelse i din kommune og region Se hvad nulvækst koster i besparelse i din kommune og region Nulvækst fra og med 2014 svarer til en nedskæring på 22 mia. kr. og 33.000 job i forhold til regeringens Konvergensprogram 2013. I dette papir,

Reglement for bedømmelse af helsager

Reglement for bedømmelse af helsager Reglement for bedømmelse af helsager 1. Udstillinger med konkurrenceklasse I overensstemmelse med artikel 1.4 i F.I.P s. generelle reglement for bedømmelse af eksponater i konkurrenceklassen på F.I.P.

TV 2 REGIONALT REGIONALT

TV 2 REGIONALT REGIONALT REGIONALT PRISER 25 REGIONERNE 26 TILLÆG 35 RABAT 36 GARANTIER 37 PROVISION/GODTGØRELSE 38 BESTILLING AF REKLAMETID 39 BETALINGSBETINGELSER 40 JURIDISK RÅDGIVNING 83 GENERELLE BETINGELSER 84 24 1 PRISER

Stadig flere elever går på privatskole

Stadig flere elever går på privatskole Procent Stadig flere elever går på privatskole Et ud af seks børn eller 16,5 pct., der netop har startet det nye skoleår, går på privatskole. Det er en stigning på 36,4 pct. siden 2. Tendensen er landsdækkende.

Kommunale erhvervsaffaldsgebyrer 2012. Udarbejdet af Håndværksrådet Marts 2012 Senest opdateret d. 13. juli 2012

Kommunale erhvervsaffaldsgebyrer 2012. Udarbejdet af Håndværksrådet Marts 2012 Senest opdateret d. 13. juli 2012 Kommunale erhvervsaffaldsgebyrer 2012 Udarbejdet af Håndværksrådet Marts 2012 Senest opdateret d. 13. juli 2012 Region Hovedstaden Alle beløb ekskl. moms Kommune - Gruppe 1 Adm. Gebyr Ordning - Gruppe

Det tager ca. 5 minutter at udfylde spørgeskemaet, som er ganske kort.

Det tager ca. 5 minutter at udfylde spørgeskemaet, som er ganske kort. Om undersøgelsen BDO Kommunernes Revision og Dansk Facilities Management netværk gennemfører i samarbejde en kortlægning af organiseringen af ejendomsdriften i landets kommuner. Kortlægningen gennemføres

Implementering af Fælles Medicinkort i kommunerne

Implementering af Fælles Medicinkort i kommunerne Implementering af Fælles Medicinkort i kommunerne E-Sundhedsobservatoriet - Årskonference 2013 Poul Erik Kristensen, KL Overordnet plan for FMK implementering i kommuner Mobilisering Integrationsprojekt

kraghinvest.dk Kommunale pasningsudgifter pr. barn (0-10 årig) Ivan Erik Kragh Januar 2014 Resumé

kraghinvest.dk Kommunale pasningsudgifter pr. barn (0-10 årig) Ivan Erik Kragh Januar 2014 Resumé kraghinvest.dk Kommunale pasningsudgifter pr. barn (0-10 årig) Ivan Erik Kragh Januar 2014 Resumé Vi har i dette notat se nærmere på pasningsudgifterne pr. barn i landets kommuner og regioner. Vi fandt

Befolkningens alderssammensætning hvor mange ældre er der?

Befolkningens alderssammensætning hvor mange ældre er der? Befolkningens alderssammensætning hvor mange ældre er der? Folkepensionsalderen er i dag 65 år. Derfor er det her valgt at tage udgangspunkt i de 65+årige som ældre, selvom folkepensionsalderen tidligere

Status for særlig uddannelsesydelse februar 2013

Status for særlig uddannelsesydelse februar 2013 21. februar 2013 Michel Klos Status for særlig uddannelsesydelse februar 2013 Regeringen og Enhedslisten indgik i forbindelse med finansloven for 2013 en aftale om at etablere en ny særlig uddannelsesordning

Folkeskolelærernes undervisningstid

Folkeskolelærernes undervisningstid Folkeskolelærernes undervisningstid, 2013/14 - Folkelærernes gennemsnitlige undervisningsandel er i skoleåret 2013/14 36,2 procent (brutto) og 41,9 procent netto for kommuner på 2005-arbejdstidsaftalen.

Profilmodel 2010 på kommuner fremskrivning af en ungdomsårgangs uddannelsesniveau

Profilmodel 2010 på kommuner fremskrivning af en ungdomsårgangs uddannelsesniveau Profilmodel 2010 på kommuner fremskrivning af en ungdomsårgangs sniveau Af Tine Høtbjerg Henriksen Profilmodellen 2010 er en fremskrivning af, hvordan en ungdomsårgang 1 forventes at uddanne sig i løbet

Færre udnytter muligheden for at gå på efterløn Målt i forhold til alle, der har mulighed for at gå på efterløn, er udnyttelsesgraden faldet.

Færre udnytter muligheden for at gå på efterløn Målt i forhold til alle, der har mulighed for at gå på efterløn, er udnyttelsesgraden faldet. Ældre Sagen september 213 Efterlønsmodtagere Antallet af efterlønsmodtagere falder Fra 27 til 212 er antallet af fuldtids-efterlønsmodtagere 1 faldet fra 138.11 til 13.272 personer svarende til et fald

Takstgrænserne er markeret med en rød streg på DSB zonekortet.

Takstgrænserne er markeret med en rød streg på DSB zonekortet. Gyldig fra 0. januar 0 Om priser og rabatter DSB Zonekort DSB Pendlerkort til og fra Hovedstadsområdet Om priser og rabatter Priserne for billetter og kort til rejser med DSB s tog afhænger af, om du på

Det tredje spor. Nørre Aaby og Middelfart

Det tredje spor. Nørre Aaby og Middelfart Det tredje spor Nørre Aaby og Middelfart LILLE- BÆLT 1 Jyllandsvej AULBY MIDDELFART Bogensevej Bogensevej Staurbyvej 2 Langagervej Hovedvejen 3 Aulbyvej Aulbyvej sti Højagervej Timsgyden Hedegårdsvej Langgyden

Den danske fattigdom er mest udbredt på Sjælland

Den danske fattigdom er mest udbredt på Sjælland Den danske fattigdom er mest udbredt på Sjælland Regeringens ekspertudvalg for fattigdom har udarbejdet en dansk fattigdomsgrænse. På baggrund af den nye fattigdomsgrænse viser tal fra AE, at antallet

Matas-butik Adresse Postnr. By Dato Tidspunkt

Matas-butik Adresse Postnr. By Dato Tidspunkt Matas Trianglen Østerbrogade 72 2100 København Ø 10.08 12.00-16.00 Matas Østerbrogade 142 2100 København Ø 18.08 12.00-16.00 Matas Østerbrogade 104 2100 København Ø 25.08 12.00-16.00 Matas Østerbro Centret

Q1 Dit barns alder. Besvaret: 216 Sprunget over: 0 0% 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 1,39% 3 2,31% 5 5,09% 11 12,96% 28 11,11% 24 13,43% 29

Q1 Dit barns alder. Besvaret: 216 Sprunget over: 0 0% 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 1,39% 3 2,31% 5 5,09% 11 12,96% 28 11,11% 24 13,43% 29 Q1 Dit barns alder Besvaret: 216 Sprunget over: 0 10 8 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 1,39% 3 2,31% 5 5,09% 11 12,96% 28 11,11% 24 13,43% 29 11,11% 24 12,04%

Notat. Muligheder og konsekvenser ved ændring af skat, grundskyld og dækningsafgift

Notat. Muligheder og konsekvenser ved ændring af skat, grundskyld og dækningsafgift Notat Center for Økonomi og Ejendomme Økonomi og Planlægning Stengade 59 3000 Helsingør Tlf. 49282318 Mob. 25312318 tlj11@helsingor.dk Dato 11.08.2015 Sagsbeh. Thomas Ljungberg Jørgensen Muligheder og

Stor forskel på jobmulighederne i landets kommuner

Stor forskel på jobmulighederne i landets kommuner Stor forskel på jobmulighederne i landets kommuner Situationen på det danske arbejdsmarked er generelt begyndt at lysne. Der er dog stor forskel på, hvor godt det går i de enkelte kommuner. Bedst går det

Forebyggelse som en del af pensionsordningen. Servicebranchens Arbejdsgiverforening, den 23. april 2012

Forebyggelse som en del af pensionsordningen. Servicebranchens Arbejdsgiverforening, den 23. april 2012 Forebyggelse som en del af pensionsordningen Servicebranchens Arbejdsgiverforening, den 23. april 2012 Hvorfor er der brug for forebyggelse i pensionsordningen? 2 Hvorfor er PensionDanmark gået ind i forebyggelse?

Danskernes formuer udvikler sig utroligt skævt

Danskernes formuer udvikler sig utroligt skævt Danskernes formuer udvikler sig utroligt skævt Danmarks Statistik har offentliggjort en ny opgørelse af formuerne blandt danske familier. Det er første gang, at Danmarks Statistik offentliggør formuestatistik,

Oline-Lokalebørs Statistikken

Oline-Lokalebørs Statistikken Oline-Lokalebørs Statistikken Nr. Juli. Kvartal 9 SÅ SKAL DU KUN SØGE ET STED Fortsat stigende ledighed Ledigheden for kontorlokaler stiger fortsat. Således er ledigheden på landsplan steget med, procentpoint

Assens Bestyrelsesformand Charlotte Christiansen 1 1 3 stemmer Bestyrelsesmedlem Erik Klindt Andersen 1

Assens Bestyrelsesformand Charlotte Christiansen 1 1 3 stemmer Bestyrelsesmedlem Erik Klindt Andersen 1 DELTAGERLISTE HAVNENES STEMMEBERETTIGEDE DELTAGERE M.FL. 1. HAVNENES STEMMEBERETTIGEDE DELTAGERE M.FL. GRUPPE A Aarøsund 2 stemme Stemmeberettiget Tildelt ekstra Antal v/fuldmagt Assens Bestyrelsesformand

Der kan frit citeres fra rapporten med angivelse af kilde.

Der kan frit citeres fra rapporten med angivelse af kilde. Publikationen er udgivet af Servicestyrelsen Skibhusvej 52B, 3. 5000 Odense C Tlf: 72 42 37 00 E-mail: servicestyrelsen@servicestyrelsen.dk www.servicestyrelsen.dk Der kan frit citeres fra rapporten med

Særkøreplan 20. juni - 12. juli 2015

Særkøreplan 20. juni - 12. juli 2015 Særkøreplan Tegnforklaring Hvor intet er anført under køredage, kører toget alle dage. 1 Mandag 1 2 Tirsdag 1 3 Onsdag 1 4 Torsdag 1 5 Fredag 1 6 Lørdag 1 7 Søndag 1 b g i 1 eller nat efter... (for de

1904 - Prøvetryk i storformat - privatfremstillet - meget sjælden. Orange - ca.7x8cm (tilskåret)

1904 - Prøvetryk i storformat - privatfremstillet - meget sjælden. Orange - ca.7x8cm (tilskåret) "Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 23. marts 2013 Bemærk: Alle bud i hele kroner. Alle lots sælges i den besete stand - ingen returret! Betaling kontant efter salg af sidste lot. Prisen på omslaget

Beretning TILSKUD TIL RETSHJÆLPSINSTITUTIONER

Beretning TILSKUD TIL RETSHJÆLPSINSTITUTIONER Beretning om TILSKUD TIL RETSHJÆLPSINSTITUTIONER Afgivet af Civilstyrelsen i april - 1 - Reglerne Som led i implementeringen af reformen vedrørende blandt andet fri proces og retshjælp, der er vedtaget

De store kommuner taber på jobcentrene

De store kommuner taber på jobcentrene - mela - 08.12.2008 Kontakt: Mette Langager - mela@ftf.dk - Tlf: 33 36 88 00 De store kommuner taber på jobcentrene Allerede til sommer overtager kommunerne ansvaret for de statslige dele af jobcentrene.

August (Nicolai) Petersen

August (Nicolai) Petersen Personoplysninger Litteratur (bøger og betydende artikelsamlinger) Eksponater (min. nationalt Guld) P P P Jørgen Peetz Signatur: 1937- - Programmør Har skrevet en del artikler til Dansk Posthistorisk Leksikon.

2004/2005 Listen Ballevej 2B 8600 Silkeborg Telefon 8680 2175 Fax 8680 5513 E-post: revisorgruppen@revisorgruppen.dk Hjemmeside: www.revisorgruppen.dk Andersen Hübertz Kirkhoff, statsautoriseret

Tilsyn med fortidsminder

Tilsyn med fortidsminder Tilsyn med fortidsminder Kulturarvsstyrelsen overtager tilsynet med fortidsminder Kulturarvsstyrelsen har det nationale ansvar for vores ca. 30.000 fortidsminder. nordjyllands historiske museet for thy

Bilag til rapport: Doktorleg i børnehaven

Bilag til rapport: Doktorleg i børnehaven Bilag til rapport: Doktorleg i børnehaven www.børnogseksualitet.dk Bilag 1. Antal børnehaver i kommunerne I kolonne 1 er angivet alle de 98 kommuner i Danmark. I kolonne 2 er opgjort antal børnehaver i

ALM. BRAND BANK - GUIDE TIL DIN NETBANK

ALM. BRAND BANK - GUIDE TIL DIN NETBANK ALM. BRAND BANK - GUIDE TIL DIN NETBANK WWW.ALMBRAND.DK ALM.SUND FORNUFT ALM. BRAND ALM. BRAND NETBANK SÅDAN STARTER DU NETBANKEN Gå ind på hjemmesiden www.almbrand.dk Vælg Netbanken under Genveje nederst

Helsagssamleren. En artikelserie i DFT af Erik Hvidberg Hansen og Lars Engelbrecht. Artiklerne 1-13

Helsagssamleren. En artikelserie i DFT af Erik Hvidberg Hansen og Lars Engelbrecht. Artiklerne 1-13 Helsagssamleren En artikelserie i DFT af Erik Hvidberg Hansen og Lars Engelbrecht Artiklerne 1-13 Indhold: Artikel 1: Helsager: Hvad er det, og hvad er det ikke? Artikel 2: De forskellige former for helsager

René Kejlskov Jørgensen

René Kejlskov Jørgensen Personoplysninger Litteratur (bøger og betydende artikelsamlinger) Eksponater (min. nationalt Guld) K K K Aage (Nicolai) Kabell Signatur: 1920-1981 Professor i nordisk sprog og litteratur Vitus Bering

DAMUSA Sammenfatningsrapport 1. Vælg en af nedenstående muligheder: "Jeg er..." Svarprocent: 100% (N=1448)

DAMUSA Sammenfatningsrapport 1. Vælg en af nedenstående muligheder: Jeg er... Svarprocent: 100% (N=1448) 1. Vælg en af nedenstående muligheder: "Jeg er..." Svarprocent: 100% (N=1448) Spørgsmålstype: Vælg en Nuværende elev 244 17% Tidligere elev 69 5% Kommende elev (står på venteliste) 43 3% Underviser 67

Storauktion nu i farver på www.maarfrim.dk

Storauktion nu i farver på www.maarfrim.dk MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2012 Storauktion nu i farver på Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3,

HVER TREDJE TAXI PÅ LANDET LUKKET PÅ FEM ÅR

HVER TREDJE TAXI PÅ LANDET LUKKET PÅ FEM ÅR Transportudvalget 2011-12 L 78 Bilag 5 Offentligt Bevarlandtaxaernes landsdækkende undersøgelse af land- og bytaxier i Danmark NY UNDERSØGELSE OM UDKANTSDANMARK: HVER TREDJE TAXI PÅ LANDET LUKKET PÅ FEM

Tabel 1.a: Oversigt over ledighedsforløb Vælg A-kasse:

Tabel 1.a: Oversigt over ledighedsforløb Vælg A-kasse: Tabel 1.a: Oversigt over ledighedsforløb Vælg A-kasse: Hovedstaden-Sjælland Albertslund Allerød Ballerup Bornholm Brøndby Egedal Faxe Fredensborg Frederiksberg Frederikssund Furesø Gentofte Gladsaxe Glostrup

PRISLISTE ONLINE PRODUKTER

PRISLISTE ONLINE PRODUKTER LISTE ONLINE PRODUKTER ONLINE start ONLINE basis ONLINE PROFIL 1 ONLINE PROFIL 2 ONLINE PROFIL 3 ONLINE PROFIL 5 Kort tekst på resultatside (uden billede, tekst og link) (uden billede, tekst og link) 2

Margaret Nielsen. NNF, okt 198A. Tilgængeligt. Trykte beretninger, jubilæumsskrifter. forbund. Københavns afd. : Arkivnr. 591.

Margaret Nielsen. NNF, okt 198A. Tilgængeligt. Trykte beretninger, jubilæumsskrifter. forbund. Københavns afd. : Arkivnr. 591. AF: Margaret Nielsen NAVN: Dansk Slagteriarbejder, ARKIVNR.:637 COMPACTNR.:9 a forbund. PERIODE: 1917 1980 OMFANG:llo kasser AFLEVERING: NNF, okt 198A TILGÆNGELIGHED: Tilgængeligt REGISTRERING: Indbunden

Oversigt over retskredse

Oversigt over retskredse Domstolsstyrelsen Rets-, kvalitets- og udviklingscentret St. Kongensgade 1-3 1264 København K. Tlf. 70 10 33 22 Fax 70 10 44 55 post@domstolsstyrelsen.dk CVR nr. 21-65-95-09 Sagsbeh. SNM/WBN Oversigt over

AMU-udbydere og VUC ere fordelt på dækningsområder for de nye VEU-centre

AMU-udbydere og VUC ere fordelt på dækningsområder for de nye VEU-centre AMU-udbydere og VUC ere fordelt på dækningsområder for de nye VEU-centre Regioner Geografiske dækningsområder for VEU-centre Kommuner AMU-udbydere fra januar 2010 og VUC ere Region Nordjylland Dækningsområde

Efteruddannelse i arbejdet med udsatte børn og unge

Efteruddannelse i arbejdet med udsatte børn og unge Efteruddannelse i arbejdet med udsatte børn og unge For at styrke en forebyggende indsats i forhold til udsatte børn og unge, er der i perioden 2010-12 afsat 33 mio. kr. (11 mio. kr. pr. år) hertil jf.

Folk i job flytter til storbyområderne

Folk i job flytter til storbyområderne Folk i job flytter til storbyområderne I perioden 009 til 011 er 36.000 personer flyttet fra en kommune til en anden i Danmark. Der er dog stor forskel på arbejdsmarkedstilknytningen blandt folk, som flytter

Kommunale byggesagsgebyrer for erhvervsbyggeri

Kommunale byggesagsgebyrer for erhvervsbyggeri DI Den 8. juni 2009 jual Kommunale byggesagsgebyrer for erhvervsbyggeri i 2009 1. Sammenfatning Følgende analyse belyser forskellene i byggesagsgebyrerne kommunerne imellem. Dette gøres ved, at opstille

RESULTATER I FØRSTEHOLDSKAMPE 1977 2013/2014

RESULTATER I FØRSTEHOLDSKAMPE 1977 2013/2014 1977 Serie 2 1978 Serie 2 Løgstrup u 1-2 h 3-2 Mønsted u 2-0 h 1-1 Herning KFUM h - - - u 2-6 Feldborg h 1-1 u 1-1 KKIK h - - - u 2-4 VFF u 0-3 h 2-0 Borup u 0-0 h 3-3 Bjerringbro h 2-1 u 3-0 Ravnsbjerg

Notat. Behov for oprydning i affaldsgebyr-junglen

Notat. Behov for oprydning i affaldsgebyr-junglen Notat Behov for oprydning i affaldsgebyr-junglen Virksomheder skal betale et affaldsgebyr til dækning af de kommunale administrative udgifter i forbindelse med håndtering af erhvervsaffald. De beløb, virksomheder

Der er for PensionDanmarks medlemmer som for befolkningen i øvrigt store forskelle mellem kommunerne i antallet af tilkendte førtidspensioner.

Der er for PensionDanmarks medlemmer som for befolkningen i øvrigt store forskelle mellem kommunerne i antallet af tilkendte førtidspensioner. Nr. 4 / Februar 2012 Der er væsentlige forskelle på kommunernes rammebetingelser og befolkningssammensætning. Men ingen af disse faktorer kan forklare de store kommunale forskelle i antallet af førtidspensioner.

LÆRERVEJLEDNING TIL VERDEN PÅ MÆRKERNE FOR 4. OG 5. KLASSE

LÆRERVEJLEDNING TIL VERDEN PÅ MÆRKERNE FOR 4. OG 5. KLASSE LÆRERVEJLEDNING TIL VERDEN PÅ MÆRKERNE FOR 4. OG 5. KLASSE Der er flere elementer i Verden på Mærkerne. Tilsammen udgør de et varieret undervisningsforløb af mindst en uges varighed. Formålet med Verden

Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015

Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015 Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015 Postkort fra DVD én med Esbjerg Postkort I dette nummer omtale af hvad der er sket på klubmøder samt foredrag. Artikelserien om Legi onærudgaven 1919 fortsættes. 2

Samlede sprøjtemiddeltal pr. golfbane pr. baneelement for 2013

Samlede sprøjtemiddeltal pr. golfbane pr. baneelement for 2013 Symbolforklaring: = belastningsloft = belastning = afvigelse fra belastningsloft Samlede sprøjtemiddeltal pr. golfbane pr. baneelement for 213 Pesticider og genteknologi J.nr. MST-666-9 Ref. louln/anfje

Arbejdskraftomkostninger herunder timeløns ultimo 2005 i Sv.Kr.

Arbejdskraftomkostninger herunder timeløns ultimo 2005 i Sv.Kr. Arbejdskraftomkostninger herunder timeløns ultimo 2005 i Sv.Kr. Norge Tyskland Schwiez Danmark Belgien Finland USA Holland Sverige Japan Storbritannien Frankrig Spanien Portugal Tjekkiet Sydkorea, Taiwan

Kvalitetssikringsrapport Kvalitetssikring af produktionsnummer og antal tilbud

Kvalitetssikringsrapport Kvalitetssikring af produktionsnummer og antal tilbud November 2013 Kvalitetssikringsrapport Kvalitetssikring af produktionsnummer og antal tilbud November 2011 februar 2012 INDHOLD Indhold... 2 1. Indledning... 3 2. Metode og målgruppe til kvalitetssikringen...

BibZoom.dk. Support Supporthenvendelser Supporthenvendelser, emne Facebook-fans Sidevisninger på supportwebsite

BibZoom.dk. Support Supporthenvendelser Supporthenvendelser, emne Facebook-fans Sidevisninger på supportwebsite BibZoom.dk BIBZOOM.DK MÅNEDSSTATISTIK TIL BIBLIOTEKER - AUGUST 211 BIBZOOM.DK STATSBIBLIOTEKET VICTOR ALBECKS VEJ 1 8 AARHUS C Brug af websitet BibZoom.dk Besøg på BibZoom.dk Brugere Tidsforbrug pr. besøg

Data og kommentarer vedrørende kvantitativ beskrivelse af pædagogers ansættelse i deltids- eller heltidsstillinger

Data og kommentarer vedrørende kvantitativ beskrivelse af pædagogers ansættelse i deltids- eller heltidsstillinger Data og kommentarer vedrørende kvantitativ beskrivelse af pædagogers ansættelse i deltids- eller heltidsstillinger I forbindelse med fase 1 i projektet Deltidsstillinger til fuldtidsstillinger for pædagoger

1. Geografisk og administrativ inddeling af Øresundsregionen i Ørestat

1. Geografisk og administrativ inddeling af Øresundsregionen i Ørestat Dato: 15. maj 2014 Forfatter DSt: Michael Berg Rasmussen 1. Geografisk og administrativ inddeling af Øresundsregionen i Ørestat Geografisk afgrænsning af Øresundsregionen Øresundsregionen er i Ørestat

Artikel index for Nordisk Filatelistisk Tidsskrift (NFT) 1960 til 2010

Artikel index for Nordisk Filatelistisk Tidsskrift (NFT) 1960 til 2010 Fire R.B.S. Danmarks første frimærke J. Schmidt-Andersen 1960 1 1 Perforering af Norges frimærker Arne Tørud 1960 1 6 Shanghais Post 1844-1922 K. H. Køster 1960 1 11 Fire R.B.S. Danmarks første frimærke

LØNTABEL Gældende fra 1. august 2013 til 31. marts 2014

LØNTABEL Gældende fra 1. august 2013 til 31. marts 2014 opdateret d. 9. august 0 LØNTABEL Gældende fra. august 0 til. marts 04 Denne løntabel indeholder alene de overenskomstbestemte løndele samt pension. Lokalt aftalte løndele aftales på den enkelte skole

Ny kredsstruktur. Arbejdsopgaver

Ny kredsstruktur. Arbejdsopgaver - dele - hjælp - møder - medlemshvervning - arrangere - deltage - oprette F JAfd. J.nr. KOP til Aarhus den 23. september 2013 Forslag til Repræsentantskabsmødet &-9. november 2013 Fremsat af Hovedbestyrelsen

Har du en gravhøj i baghaven? Kulturarvsstyrelsen har overtaget tilsynet med de danske fortidsminder

Har du en gravhøj i baghaven? Kulturarvsstyrelsen har overtaget tilsynet med de danske fortidsminder Har du en gravhøj i baghaven? Kulturarvsstyrelsen har overtaget tilsynet med de danske fortidsminder Har du en gravhøj i baghaven? Kulturarvsstyrelsen har overtaget tilsynet med de danske fortidsminder.

Cape of Good Hope 1652 1853

Cape of Good Hope 1652 1853 Cape of Good Hope 1652 1853 1652: Den 6. april gik Jan van Riebeek i land på det sted, hvor Cape Town senere opstod 1853: Den 1. september udkom de første frimærker Lidt om mig Johnny Barth (66 år) Cand.

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 11 / Februar 2007 Formand: Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Peter Nissen Holmetoften 37

Mejeribrugets Arbejdsgiverforening

Mejeribrugets Arbejdsgiverforening Mejeribrugets Arbejdsgiverforening 10. april 2008 Birthe Houkjær Kundechef Program Pensionsindbetaling Pensionsordningen PensionDanmark Sundhedsordning Evt. Pensionsbidraget HK Pensionsbidrag Barselsbidrag

VOKSNE AMBULANTE PATIENTER

VOKSNE AMBULANTE PATIENTER VOKSNE AMBULANTE PATIENTER REGION HOVEDSTADEN (VOKSNE AMBULANTE PATIENTER) PC Amager Distriktspsykiatrisk team 1 31 63 Distriktspsykiatrisk team 2 29 54 Distriktspsykiatrisk team 3 23 41 Gerontopsykiatrisk

Antal med under 7. Antal med over 7

Antal med under 7. Antal med over 7 Undervisningsministeriet 13. februar 2014 Oversigt over, hvor mange af de nuværende gymnasieelever, der ikke ville være blevet optaget, hvis der havde været adgangskrav på karakteren 7 - Fordelt på de

SPECIALREGLEMENT FOR BEDØMMELSE AF SAMLINGER AF TRADITIONEL FILATELI PÅ F.I.P. UDSTILLINGER

SPECIALREGLEMENT FOR BEDØMMELSE AF SAMLINGER AF TRADITIONEL FILATELI PÅ F.I.P. UDSTILLINGER SREV - TRADITIONEL SPECIALREGLEMENT FOR BEDØMMELSE AF SAMLINGER AF TRADITIONEL FILATELI PÅ F.I.P. UDSTILLINGER Artikel 1: Konkurrenceudstillinger I henhold til art. 1.4 i F.I.P.'s generelle reglement for

Niv. 2 og 3 skemaer. Fordeling af sager på organisationer

Niv. 2 og 3 skemaer. Fordeling af sager på organisationer Niv. 2 og 3 skemaer Fordeling af sager på organisationer juni 2004 bcr 1 Forkortelse Organisationer Antal BF Bibliotekar Forbundet 8 Blik- Rør Blik- og Rørarbejderforbundet 15 BUPL BUPL 71 DE Dansk Elforbund

Bilag 2: Totalliste over eksamensresultater 2010 fordelt på gymnasial udd.

Bilag 2: Totalliste over eksamensresultater 2010 fordelt på gymnasial udd. Bilag 2: Totalliste over eksamensresultater 2010 fordelt på gymnasial udd. Af Malene Rode Larsen Tabel 1 Totalliste over eksamensresultater 2010, STX* Institution Eks.res., gns. (7 tr.) 2 dec. Aurehøj

BREVE OG ØKONOMIBREVE FRANKERET MED FRIMÆRKER/MOBILPORTO

BREVE OG ØKONOMIBREVE FRANKERET MED FRIMÆRKER/MOBILPORTO OG ØKONOMI FRANKERET MED FRIMÆRKER/MOBILPORTO SIDE 1 ØKONOMI ØKONOMI ØKONOMI Højst 50 g 9,00 6,50 14,00 11,50 16,00 14,50 Højst 100 g 18,00 14,00 26,00 22,00 32,00 30,00 Højst 250 g 28,00 22,50 36,00 32,00

BREVE OG ØKONOMIBREVE FRANKERET MED FRIMÆRKER/MOBILPORTO*

BREVE OG ØKONOMIBREVE FRANKERET MED FRIMÆRKER/MOBILPORTO* OG ØKONOMI FRANKERET MED FRIMÆRKER/MOBILPORTO* SIDE 1 * For fuldstændig information om priser, se på www.postdanmark.dk/priser ØKONOMI ØKONOMI ØKONOMI Højst 50 g 19,00 8,00 3 25,00 16,00 30,00 19,00 Højst

Ressourceforbruget på 19 udgiftsområder 1.31

Ressourceforbruget på 19 udgiftsområder 1.31 Ressourceforbruget på 19 udgiftsområder 1.31 FaaborgMidtfyn Kommune Smnl. gruppen Region Syddanmark Hele landet Regnskab 2014 Børnepasning, kr. pr. 0-5 årig 60.272 63.748 64.407 69.833 Folkeskolen, kr.

- Sundhedsvæsenets rolle og betydningen for tilknytning til arbejdsmarkedet

- Sundhedsvæsenets rolle og betydningen for tilknytning til arbejdsmarkedet Er sygdomsbehandlingen tilstrækkelig målrettet? Sundhedssystemets rolle - Sundhedsvæsenets rolle og betydningen for tilknytning til arbejdsmarkedet Oplæg for Arbejdsmarkedskommissionen den 10. juni 2008

Fusioner mellem ungdomsuddannelsesinstitutioner 1999-2013

Fusioner mellem ungdomsuddannelsesinstitutioner 1999-2013 Fusioner mellem ungdomsuddannelsesinstitutioner 1999-2013 Tabellen viser, hvilke fusioner ungdomsuddannelsesinstitutionerne har foretaget fra 1999-2013. Tabellen er ordnet alfabetisk efter den bestående