SAGFØRERNES AUKTIONER

Download "SAGFØRERNES AUKTIONER"

1 r AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Tirsdag d. 1. Oktober 1918, Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, antikke Møbler, Tæpper, Malerier m. m. k Tirsdag Kl. 1 sælges 2 Fortepianoer, 1 Harmonium, 1 Billard og 1 Grammophon m. 45 Plader. Onsdag Kl. 1 sælges 1 amerikansk Skrivebord, 1 Remington Skrivemaskine, 1 dobbelt Arbejdsbord, 1 Jernpengeskab, 1 Frugtautomat, 1 Trædesymaskine og 2 Frimærkesamlinger. Torsdag Kl. 1 sælges Platter. Fredag Kl. 121/g sælges Malerier, Raderinger, Haandtegninger og Kobberstik. EFTERSYN: Søndag den 29. og Mandag den 30. Septbr. Kl Kommissioner modtages af aut. Taxatrice Fru Emilie Bruun-Jacobsen, Ny Toldbodgade 27. Telf. Palæ 1327 u. Ni. SACKHAU8IN,,,RIP*RHUS', KJBKNMAVN 0

2 Auktionsvilkaaf*. i. Alt sælges paa nærmere Approbation og i den Stand, hvori det ved Hammerslaget forefindes, og ligger fra dette for Køberens Regning og Risiko i alle Maader. 2. Det købte skal afhentes Auktionsdagen efter Udleveringsseddel. 3- Hvad der ikke afhentes til ovennævnte Tid, kan uden videre Varsel stilles til ny Auktion for første Købers Regning. Den, der køber til en anden, hæfter som Selvskyldnerkautionist. 4. Betalingen, foruden Auktionsbudet 1 0 % af samme i Auktionsomkostninger, erlægges ved Hammerslaget eller paa Anfordring til undertegnede Aktieselskab, dog kunne Inkassator personlig bekendte vederhæftige Købere forvente 4 Ugers rentefri Kredit. Ejendomsretten til det solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. 5. Betales ikke til rette Tid, er Køberen underkastet Retsforfølgning efter Forordning af 25. Januar 1828 og Udpantningsloven af 29. Marts Tillægskonditioner forbeholdes. København, i September Aktieselskabet Sagførernes Auktioneru, Farver gade Højesteretssagfører J. V. Møldrup Direktør Vilhelm R. Madsens Dødsbo sort Blomsteropstander m. Elefanttænder broderet Stykke, graat Klæde Lysestager m. Bronce Plet Cigartænder Vase, B. & G. Figur, Porcelæn, Dame til Hest hvid Urne m. Laag Mahogni rigt indlagt Empire Sofa m. 4 Skabe m. grønt Silke store Lænestole Salonstole indlagt rundt Bord lavt Salonskab m. 5 aabne Rum og Glas i Skabet Bogskab m. Glasdør m. Messing lille rund Mahogni Stander m. Marmorplade Fag grønne forede Silkedamaskes Gardiner m. Wienerkappe og Bøjler Sølv Ugle hvid Elfenbensfigur, Kineserinde Ulv Firben Miniatur Figur, Herre m. Hund hvid Porcelæns Buste, Dame Majolika Vase i Kurvefletning Krystal Blomsterglas

3 Statuette i Zink, Danserinden 25 1 Bachus 26 1 Romer 27 1 orientalsk Rygebord, indlagt m. Perlemor 28 1 Plet Tændstikstativ 29 1 Porcelæns Figur, Gammel Mand 30 1 Gammel Kone 31 1 Elfenbens Elefant 32 1 Porcelæns Buste, Dreng 33 1 hollandsk Figur, Dame 34 1 terracottafarvet Klædesløber m. Broderi 35 1 Egetræs Spisestuemøblement, best. af: 1 Buffet m. 3 Overskabe 1 dobb. Linnedskab 1 Anretterbord m. Hylde 1 Spisebord m. 5l/s Plade 16 Stole m. Læder 36 2 hollandske Vaser, slanke 37 1 Urne m. Laag, stor 38 2 japanske høje Vaser 39 1 hvid Vase, dec. m. Blomster og Fugle 40 1 Mahogni Toiletmøbel m. 2 store Sideskabe ovalt Spejl og Skuffe 41 1 Haandklædestativ 42 1 lilla Sofapude m. Overtræk 43 1 malet Spillebord 44 1 Støvlestativ 45 1 indisk Messing Vase m. Hank 46 1 Petroleumsovn 47 3 Trækar 48 2 Primusapparater høje Krystal Champagneglas 50 4 Krystal Rødvinskarafler glatte Fingerskaale 52 2 flade Assietter m. Stjerne Krystal Puncheglas 54 1 Blomsterglas 55 1 Krystal Kande 56 1 Portvinskaraffel m. Plet Par smaa Kopper m. grøn Bort 59 7 Lak Flaskebakker, 4 Glasbakker 60 2 Træbakker m. Fajance, 1 Briks m. do Stk. Bordfilt 62 1 Brysseler Gulvtæppe, terrakottafarvet Plet Frugtknive 65 3 Sølv Sennepskander m. 2 Skeer 66 1 Knap m. ægte Perle 67 1 Guldknap 68 1 Mahogni Servante m. Marmoropsats 69 1 eleklr. Blus 70 4 Markiser m. Stel store Knive m. hvide Skafter 72 1 Messing Olielampe m ørkt Mahogni udsk. Rococomøblement sort Damask, best. af: 1 Sofa 3 Armstole 2 Salonstole 1 Salonbord 74 1 Taffeluhr m. Broncefigur, Thorvaldsen 75 1 Maleri, sign. Aug. Tørsleff. Moder I sælges og Barn [ Fredag 76 1Portrætstudie. j Kl. 121/* 77 1sammensyet Gulvtæppe, 5x5 Meter 78 1rødt Kokustæppe, ca. 51/sx Fag grønne Vadmels Gardiner 80 4 hvide Bobinets 81 1 broncefarvet Ninon Lampeskærm (Jul. Terp) 82 1 Fodpude

4 Krystal Blomsterglas, ægte Baccarat 84 1 Messing Lampe, elektr _ Knivbukke, kbh. Porcelæn 87 1 stort Fad, 88 1 Dug til 24 Personer 89 1 Portierestang m. Ringe, ca. 21/, m 90 3 Rullegardiner 91 3 Mahogni Gardinstænger 92 1 Gardinstang 93 1 Blomsterstativ 94 1 Dug 95 1 Kurvestol 96 1 Gummitræ, ca. 2 m højt 97 1 Urtepotteskjuler 98 1 malet Skab 99 1 Edison Grammophon m. 45 Plader og Diamantspids (sidste Opfindelse) sælges Tirsdag Kl Billeder Vinglas Blomsterglas Blomsterkrukker l. Gryde Tæppefejemaskine Rejsekurv japanske Blomsterkurve Flaskebakker elektr. Fatninger le Armbaand Amagerspænde Lysedug Dekorationslysholder, 7 Lys Søjle Messing Lampe Fajance Fade l. Pande, 1 Vaskerenser Kobber Urtepotteskjuler Urtepotteskjuler Metalfigurer Messing Lampetter forsølvet Hest Hund Bronce Spyttebakke smaa Lervaser Fag røde Uldrepps Gardiner Maleri, Parti fra Svendborg, sælges Fredag Kl. 12 V, Orammophon m. 10 Plader, sælges Tirsdag Kl Messing Themaskine Kaffekande Fyrfad Guithar Vægtæppe Blomster platter antikt japansk Broncespyd Sølv Opsats m. Rubinskaal, Sølvvægt ca. 500 gr Miniaturebillede i Ramme 139a 1 japansk Silkekimono Sagfører Carl Herforth Egetræs Spisestuemøblent, best. af: 1 Buffet 1 Dækketøjsskab 1 Anretterbord 1 Spisebord m. Plader 10 Stole (har tilhørt Baron A. Lerche)

5 8 Overretssagfører A. Gjedde Olsen Dragkiste Themaskiné Overretssagfører Oppenheim Egetræs Spisestuemøblement, best. af: 1 tredørs Buffet rtl. Overskab 1 Dækketøjsskab 1 Anretterbord 1 Spisebord m. 6 Plader 18 Spisestole ægte persisk Tæppe Skindtæppe Maleri. Wells. Marine Fischer. Blomster sælges Fredag Axel Thorsen. Hedelandskab Kl. 12 */* stort fransk Gobelin Haandsymaskine, Singer Taburet Strygebrædt Gardinstang engelsk Dame-Fløjlsgummi Frakke Plet Kandelabre fransk Chaiselongue Standlampe m. Skærm Billede i Egetræs Ramme Kuppel Figur, Hoved Søjle Gardinstang Maleri. O. Kempe. En Fisker \ sælges Fre Et Maaltid ) dag KL 121/* 168a 1 Rokkestol 168b 2 Majolika Kander m. Forgyldning 168c 1 pletteret Kaffekande stort Spejl i Ramme 170 1Sofa Divanbord Broncekandelabre m. Prismer Spejle stort Gulvtæppe, ea. 7 x io Al polstret Sofa, 1 Stol og 1 Lænestol m. oliven Fløjl ovalt poleret Nøddetræs Bord Jernbord m. Kobberovertræk forniklet Mahogni Soveværelsesmøblement, best. af: 1 dobb. Seng 1 Toiletmøbel m. ovalt Spejl 1 dobb. Servante m. Marmoropsats 2 Stole mahognimalet Klædeskab Billard, sælges Tirsdag Kl Sofa m. rødt Silkedamask Hjørnesofa m Lænestole Klaverstol sortpoleret Salonskab m. Søjler Salonbord Dagligstuemøblement m. grønt Plyds, best. af 1 Sofa, 2 Lænestole, 4 Salonstole

6 Mahogni Salonbord Pillespejl m. Konsol Bogskab m. Underskab Skrivebord Toiletspejl sekskantet Bord m. Underhylde firkantet Bord m. Tremmer Bord Kalipastagruppe m. Sokkel, Sabinerindens Rov Amor og Psyche Ganymedes m. Ørnen Egetræs amerikansk Skrivebord m. Jalousi Remington Skrivemaskine m. Kopiholder sælges Torsdag stort firkantet Arbejdsbord m. Linoleum Kl. 1 Overretssagfører E. Schubart antik Messing Maskine Kobber (Holberg) Renaissance Kande Kobber-Fyrfad Kasserolle Lak Flaskebakker Messing Varmebækken Rococotallerkener, K. P Messing Lysestage ostindiske Skaale Par antike engelske Plet Lysestager Par antike engelske Plet Lysestager Stk. Radering. Carl Bloch antike Miniaturer Tegning culørte Kobberstik, antik Egetræs Ramme Kobberstik. Københavns Brand Riffel Mahogni Pøllesofa, antik Birketræs Sofa, Empire Elmetræs Dragkiste, antik Mahogni Chr. VIII Søjlebord m. Plader, antikt Spejl m. Konsolskab, Empire Piedestal, hvidlakeret Sofa, Louis XVI, Rococo Bord, Mahogni Chr. VIII Piedestal, Elmetræs Chatol, Louis XVI, Mahogni Chr. VIII Buffet, Armstol, Klapbord, Barok Armstole, Armstol, Louis XVI, sælges Fredag Kl. 12 V,

7 Mahogni Piedestal, antikt Chatol m. Overskab Birketræs Empire Klapbord - T Sybord Mahogni Piedestal, Stole, engelske, Nøddetræs Rococo Dragkiste, Bord, engelsk, Louis XVI, Birketræs Empire-Skabssofa, Klapbord Mahogni Piedestal Egetræs Barok Chatol m. Guirlander Birketræs Chr. VIII Hjørneskab antik Stol Dragkiste m. Udskæringer, Louis XVI Stk. udsk. Træ Mahogni Kommoser m. udsk. Hoveder, antikke Dragkiste Rococo Spejl Egetræs Harmonium, sælges Tirsdag Kl antikt ovalt Spejl Spejl Sølv Spiseskeer, stp. af Fabricius Skeer, antikke Spænder Puf m. Bøger og Noder Overretssagfører Jacob Deichmann Maleri, Professor Jensen, Blomster sælges Fredag Kl. 12 V, is Overretssagfører Muus Enkefru C h ristin e Sack's Dødsbo opretst. F ortepian o, Herman Petersen, sælges Tirsdag Kl Dameskrivepult ottekantet Bord Chaiselongue Spejl m. Konsol Sybord Klavertaburet polstrede Stole Pudetaburetter Plyds Bordtæppe Skærm Gulvtæppe Messing Lysekrone Nøddetræs Bogskab 296 Bøger, sep stor Vase Fag hvide Gardiner m. Kappe Messing Standlampe Lysestager 301 1stort Skilderi 302 1mindre do. Slaget paa Rheden Skilderier Akvarel, sælges Fredag Kl. 121/, Billede af Thorvaldsen Blomsterglas Fag grønne Portierer Egetræs Spisestuemøblement, best. af: 1 Buffet 1 Spisebord 6 Spisestuestole 1 Dækketøjsskab

8 Spejl m. Skuffemøbel Lænestol Kakkelovnsskærm Divan m. Tæppe Loftsbelysning Kandelabre Blomsterstativ malede Tallerkener, kbh. Porcelæn Skilderi, Hestehoveder Fag Portiere Syskrin Fag Gardiner m. Kappe Themaskine pletterede Bakker Bordklokke Kagekasser Spritapparat, 1 Fyrfad, Kaffekande, 1 Thepotte Kobberkedel Flaskeholdere, 1 Servietring Linoleumstæppe Par Kopper, kbh. Porcelæn Mahogni Seng m. Fjedermadras do. Toiletmøbel Overdyner 334 l Servante m. Vandstel Stol Natbord Regulatotuhr Hovedpuder fransk Sjal Fag Gardiner m. Trækgardin Lænestol Jernseng m. Fjedermadras Stol Skilderier Klædeskab Kuffert V Fajance Spisestel til 12 Personer, ukomplet 351 Køkkentøj, Glas og Fajance Ring m. 5 Brillanter Perle Guld Armbaand Ring m. 4 Perler Rubiner Stene Sølv Spiseskeer Plet Gafler Dessertskeer Sølv Theske Syltetøjsskeer Forskærekniv og Gaffel Sølv Dessertske Sukkertang Sølv Dessertske Servietring Plet Potageske Sølv Spiseskeer do. m. Musling Plet Flødeske Kaffeskeer Krave, 1 Muffe brun Damefrakke Stk. oliven Portierer Divantæppe Metalskaal Stk. Portierer, blaa Bordtæppe Stk. Blusestof Duge Golftrøje Duge 15

9 i* Kjoleliv, 1 Spencer 391 1Plaid 392 1Tallerken, haandmalet, kbh. P Nederdel, brun 396 1Lysedug, 1 Pudevaar Overretssagfører Albert Goldschmidt Enkefru Caroline Frederikke Aarhus, fdt. Andersens Dødsbo Mahogni Bogskab 398 Verdenshistorie. 8 Bd. 399 Div. Beger, sep Sofa og 6 Stole Flugtstole ovalt Mahogni Bord Mahogni Skrivebord do. Pillespejle m. Konsoller do. Piedestal do. Sybord Uhr m. Figur forgyldt Spejl Sofapuder, 1 Skammel Githar Messing Forsats Mahogni Klapbord malet Klædeskab Egetræs Skab Mahogni Seng m. Spiralmadras do. Kommode do. Toiletspejl do. Stole smaa Servanteborde Gulvtæppe, 1 Løber Porcelæns Chokoladekande do. Kagefad 424 E'iv. blaat Porcelæn G 430 K Brosche m. Sten Guld Patsch Kagefade og div. Tallerkener m. rød Kant Civ. Sengklæder Linned og Dækketøj malet Skab Kakkelovnsskærm Maleri, sign. F. A. Italiensk Motiv F. A. Frugtstykke Carsten Henriksen, Landskab Akvarel, T. Aarhus, Blomster Skilderier Lysestager Mahogni Syskrin Spiseskeer Saltkar Peberbøsse Guld Dameuhr Sølv Guld Ringe Mapper m. Tegninger, sælges Fredag Fru Ane M arie 1 urcks Dødsbo Mahogni Chatol do. Kommode sælges Fredag Kl. 12 Vs

10 Mahogni Konsolskab do. Piedestal do. Stole do. Klapbord antikke hvidlakerede Pillespejle forgyldt Taffeluhr i Glaskuppel Træseng m. Sengetøj malet Klædeskab Lænestol Servante Mahogni Sofa Reol 467 Div. Bøger Mahogni Bord lille Bord m. 1 Syæske Fag Gardiner m. Stænger Skrivetøj Skilderier m. forgyldte antikke Rammer Skilderier Urtepotteskjulere, div. Nips Bordlamper Messing Spand, Lysestage, 1 Bordklokke, 1 Olielampe 478 Div. Garderobe Vægt, 1 Vandtønde Trappestige lakerede Bakker 482 Køkkentøj, Glas og Porcelæn Sølv Spiseskeer m. gamle Stempler Strøske Thesie Theskeer forgyldt Kagefad, 1 Chocoladekande, kbh. P Par Kopper, 1 Mælkekande, 1 Sukkerstel Kristusfigur Tinlysestager, 1 Bojan Duge, 2 Haandklæder, div. Servietter 493 Div. hæklede Stykker Blomsterstativ, 1 Sykurv Mahogni Syæske Visitkortskaal, 1 Flacon Garnvinde smalt Pillespejl ovalt Spejl i antik Ramme 500 Diverse Paraplyer Køkkenbord, div. Værktøj Gulvtæppe Trækasse m. Køkkentøj Tegnebrædter 19 Overretssagfører E. Schubart Mahogni Empire Armstole Stole Sofa Bord Sagfører Jul. Rievers Frøken E lis e lilo m s Dødsbo Nøddetræs Sybord Mahogni Skrivebord m. Over- og Underskab Buffet overpolstret Stol Mahogni Sybord do. Søjlebord do. Servanter m. Marmorpsats

11 malede Klædeskabe Mahogni Senge m. Spiralbunde Krølhaarsmadrasser Underdyne, 1 Vattæppe Langpuder, 2 Hovedpuder Sølv Dessertskeer Spiseske Dessertgafler Gaffel Spiseskeer do Kaffeskeer Strøske Flødeske Saltskeer Sagfører Jul. Riever rundt Nøddetræs Bord malet enkelt Klædeskab Nøddetræs Sybord Mahogni Sengebord m. Marmorplade elektriske Bordlamper Overretssagfører Steen-Møller Dr. med. Lykkes Dødsbo Nøddetræs Fortepiano, Felumb, sælges Tirsdag Kl. I Egetræs firekantet Bord m. snoede Ben Nøddetræs Herreskrivebord m. Skab og Reol Mahogni Spillebord Egetræs Buffet m. Spejlopsats Egetræs Spisebord m. 4 Plader Stole m. Rørsæder Anretterbord Messing Lysekrone til 6 Blus Natstol Jernpengeskab, sælges Onsdag Kl Mahogni Klædeskab malet Reol Stumtjener Mahogni Bogreol m. Underskab Reol Jernseng m. Spiral- og Krelhaarsmadras, Skraa- og Fodpude YVienersofa Stole svenske Stole firekantet Bord m. Skuffe malet Servante m. Marmorplade Messing Standlampe Jernseng do Havestol lille rundt Nøddetræs Bord Mahogni Barberspeil Mahogni Empirespejl Spejl i Mahogni Ramme m. Konsol store Skilderier i Egetræs Rammer i egetræsmalede Skilderi, Faust, i Egetræs Ramme Rafaels Engle, forg Søstykker, Egetræs Fotografier i Mahogni Ramme i

12 Radering, Adolph Larsen, Mah. Ramme 1 Hans. Nic. Hansen 1 M. F. Larsen 1 Adolph Larsen Carl Locher 1 Louis Jensen 1 Tom Petersen 1 Louis Jensen 1 Sigvard Hansen 1 Clemens 1 Bille 1 Axel Holm 1 Maleri rød lakeret Ramme 1 forg. Ramme 1 Akvarel, Holger Drackmann, Parti fra Nordsjælland 1 Akvarel, P. Lund 1 C. Hall 1 Fabricius Tengnagel 1 Theodor Wegener 1 1 Maleri, Iris, i forg. Ramme 1 Blyantstegning af Wm. Håmner 1 Akvarel, Lorange 1 Tegning af Mollerup 1 Anton Melbye 1820, uden Ramme 1 Pennetegning 1 Fotografi, Rembrandt, Anatomiscene 1 Tegning, E. Madsen 2 Fotografier, Titus og Constantins Buen 2 Raderinger fra Rothenburg, sælges Fredag Kl. 12 V, 2 Fotografier i Naturtræs Rammer 1 Tegning, Carl Jacobsen 1888, sælges Fredag Kl. 127, Sælges Fredag Kl. 127; Fotografier i Mahogni Ramme Portrætgrupper i Ramme Fotografi af en Søjlekapitæl i Egetræs Ramme Skilderier Messing Lysekrone til 4 Blus polstrede Stole malet Bord Blik Servante m. Tilbehør udsk. Elfenbensgruppe Kurve-Nodestol 623a 1Ergostat Overretssagfører C. F. Kuhn Sofa og 2 Lænestole m. rødt Damask Nøddetræs Pillespejl m. Konsol stort Gulvtæppe mindre broderet Kakkelovnsskærm Kulkasse Bord Stander Plyds Bordtæppe Lamper Stk. Filt Forligger Hynde, 1 Stk. Portierer Glaskander m. Pletlaag Plet Lysestager Lysestager Blomsterskaale Glaskande, 1 Thekande

13 Vaser Messing Kander Olielamper Skamler Buste, Dame Figur m. Sokkel Maleri, sign. P. Mønsted, Ørkenparti - Hanne Hellesen? Blomster - Jean Altamuza, 1875, Marine Sagfører Johannes Madsen sælges Fredag Kl. 121/, Frøken A nna M arie Christiansens Dødsbo Plet Gafler Dessertgafler Spiseskeer Kaffeskeer Sølv Theskeer Slipsnaal m. Amethyst blaa Patsch Sølvkors m. Kæde Sølv Armbaand m. Mønter glatte Guldringe Ring m. grøn Sten lille Sølvuhr m. Kæde Plet Opsats Hængelampe Mahogni Skrin Divanbord m. Tæppe Sofa m. grønt Plyds Lænestol Mahogni Salonstole m. grønt Plyds lille Bord Fag Gardiner ni. Stang Klædeskab Kommode Wieneruhr Stativ m. Ildtøj smaa Malerier, sælges Fredag Kl. 121/* Skilderier smaa Platter Haandsymaskine lille Lampe Divan 684 Sengklæder Puf lille Bord 687 Diverse Linned Stander Urtepotteskjuler Vækkeuhr Skilderier, 2 Platter Stol malet Kommode 694 Div. Bøger Toiletspejl 696 Køkkentøj og Porcelæn 697 Garderobe 698 Diverse Githar Spejl i forg. Ramme Portemonai Kæde m. Medaillon Armbaand Ring m. 1 Sten Naal m. Initialer 25

14 26 27 Overretssagfører R. Ipsen Egetræs Spejl m. Konsol Nøddetræs Servanter m. Marmorplader Senge Fjedermadrasser, 2 Skraamadrasser Skilderier Mahogni Sølvskab sort Bogskab Lænestole smaa Stole Dameskrivebord Salonbord Læsebord Lysekrone m. Glaskupler Rullegardiner Haandklædestativer Skab m. Kopipresse og Vandbeholder Egetræs Spillebord Nøddetræs Toiletspejl m. Skuffe stort Mahogni Spejl m. Konsol Stole m. Rørsæder Bambus Stol, 1 do. Bord sort Cigarskab Bogreoler, 3 Hylder Gardinholdere lang sort Gardinstang Metalfigur, 1 Gipsfigur Lysbilledapparat m. Lampe Blikmadtaske, 1 Styrtebadsholder Globus Blomster-Jydepotter Porcelæns Blomsterkrukke Vase Tæppemaskine Træseng, 3 Sengeheste malet Bord Mahogni Natbord Egetræs Servantebord Stykker Tilbehør til en Haandvæv Nodestativ Mahogni Ramme, 1 Egetræs do Billeder i Mahogni Rammer i Nøddetræs i Egetræs Blomstermalerier, sælges Fredag Kl. 12 ljt Maleri i forg. Ramme, sælges Fredag Kl. 121/, Billeder i Mahogni Ramme i Egetræs Sengeforliggere Vandfad m. Kande Overretssagfører L. Heine Egetræs Stole Nøddetræs Bord paa Krydsfod Majolika Standlampe lille Bord paa 3 Ben Stativ m. blaa Jardiniere Nøddetræs Sofa m. grønt Betræk Dameskrivebord m. Opsats Nøddetræs Spillebord Trækufferter Messing Hængelampe, elektrisk Armstager til 4 Lys hver Boghylde

15 28 Overretssagfører Holger Jensen Egetræs Buffet m. Skabsopsats Herreskrivebord m. Underskabe malede Servanter m. Marmorplade ovalt Bord 774 1Kanape m. grønt Plyds Frugtautomat, sælges Onsdag Kl 1 Købmand H. Chr. N ielsens Dødsbo hvidlakeret Jernseng m. Spiralbund, Lærredsbetræk, Krølhaarsmadras, Skraa- og Fodpude graa Uldtæpper Portierestang graa Portiere m. Stang Violin m. Bue, Stemmegaffel og Kasse, sælges Tirsdag Kl Nodestol 782 1Haandkuffert hvidmalet, trefløjet Skærmbrædt Parasoller Messinglampe Køkkenlamper 787 1sort Silkehat Trætang Sofa m. rødt Plyds Stole Tegnebestik 792 1Brevpresser 793 1Madspand Kulkasse m. Skuffe og Ildtang Kurv m. Værktøj japanesisk Æske lille amerikansk Flag hvide Sengetæpper Maleri. Arion paa Delphinen Vase m. Blomster Urtepotte m. Campamula Kurv m. Frugter og Blomster Skaal m. Georginer og Frugter Blomster og Rønnebær Glas m. Chrysanthemum Kurv m. Blommer Appelsiner, Nødder m. m Bjerglandskab Vinterlandskab, Kopi efter Lundbye Vandmølle, Kopi efter C. F. Aagaard Sommerlandskab Landskab sælges Italiensk Søstykke Fredag Kystlandskab Kl. 127, Marine, Maaneskin Genrebillede Italienerinde Studiehoved Vendelbopige i Nationaldragt Schweitzerpige Kaffedrikkere Portræt (Professor Bissen) Hund Blomster Kurv m. Georginer og hvide Roser

16 30 si Maleri. Portrætter Nymphe Kristus for Pilatus, Kopi efter Munkacy forgyldt Ramme Rammer Maleri. H. Castenskjold, 1918 Strandparti , Kanalparti H. C. 1918, Tomsgaarden, Frederikssundsvej H. Castenskjold 1917, Parti fra Randbøl , GI. Bondegaard, Utterslev H. C. 1918, Blomsterbillede H. Castenskjold 1917, Strandparti Helga Hallas-Møller, 1912, Fra Svendborg I. B Blomsterbillede H. Castenskjold, 1918, Fra Kalkbrænderihavnen H. C. 1914, Fra Kalkbrænderihavnen H. C. 1912, Kanalparti, Christianshavn H. Castenskjold, 1918, Fra Damhussøen , Parti fra Rødovre Akvarel 1910, Parti fra Damhussøen Maleri. H. C. 1918, Blomsterbillede sælges Fredag Kl. 12 Vi sælges Fredag Kl. 121/* Maleri. H. Castenskjold, 1918, Landskab m. Træer H. Castenskjold, 1918, Blomster og Frugt H. C Strandparti gi. Blomster Billeder Akvarel. Helga C. 1918, Blomster Maleri 1912, GI. Bondegaard Akvarel. Helga Hallas-Møller, 1912, Blomster Maleri. Helga C., 1918, Blomster Radering af Carl Bloch, Landskab m. Sædstak Tornekronet Christushoved Bondedammen ved Hellebæk Blyantstegning. A. Kittendorff. Munke Akvarel. N. Bredal. Landskab Blyantstegninger, A. Kittendorff gi. Billede malet paa Træ Maleri. C. Holm Katte i Uvejr paa Borgen Maleri. R. Krause. Ved Aaen Vase m. Roser Skovaaan Ved Skøvsøen Højsommer Marine, Maaneskrin Skovparti, Maaneskin GI. Bøndergaarde Efteraar Skovbæk sælges Fredag Kl. 12 V*

17 Maleri sælges Fredag Kl. 12 V, 882 l Pakke Garderobe Akvarel. B. Herincq. Chrysanthemum, sælges Fredag Kl. 12 V* Trædesy maskine malet Skab Bord Skab ovalt Mahogni Spisebord m. 3 Plader polstret Kuvelænestol Nøddetræs Sofa m. Plyds Stole Salonbord Lysestager Punchebolle Malerier, sælges Fredag Kl. 12 Vj Krus Søkort malet Skab m. Glasdøre Bogreol Søjle Pibestativ Skærm 904 1Lysestage 905 1Lampe Figur 907 1Bornholmeruhr dobbelt Klædeskab Jernseng m. Madras malet Servante Bogskab 912 1Kloset Jernseng Sovesofa Klædestativ Borde Skærme Hængelampe enkelt Klædeskab Bord, 1 Badekar Straatæppe Gulvtæppe Egetræs Salonskab Kukuhr forg. Taffeluhr m. Kuppel kinesiske Borde Borde Billeder rundt Nøddetræs Bord Bord Stole Haandklædestativer Bakkebord Bogreol Vaskebord, 2 mindre Borde Egetræs Borde m. Hylder Borde lille Skab Blomsterstativer Bord, 2 Skamler Jernborde, 1 Blomsteropsats firkantet Egetræs Bord m. Skuffe Toiletspejl Nodestativ Køkkenstol Messing Svingkedel Kedel Skaal Skaale, japanske 33

18 Messing Daaser, 1 Lysestage 1 Tænstikstativ Bakke, stor Lamper Spritapparat Lampe paa høj Fod Glasskaal i Stativ Blomsterkander, 1 Krystalglas Plat de Menage Spejle, 1 Hængelampe Vaser, 1 Blomsterskaal 962 Diverse Vandtøj Jernseng m. 2 Madrasser Træseng m. Fjedermadras Strygebrædt Kuffert Trækasse, 1 Ildtøjstativ Messing Bækkener Kulkasser Kloset stor Kuffert Stander Blomsterbord Toiletspejl Nøddetræs Spillebord sortpoleret Etagere Bord, 1 lille Kuffert Medicinskab Paraplystativ, Divere Stokke 980 Diverse Glas Hatæsker Bogreol Borde Egetræs Thebord Puf, 1 Bordlampe 986 Diverse Porcelæn Stole m. Voxdug Stole 989 1Bidét, 1 Spejl 990 1Diverse Bøger og ill. Blade 991 1malet Klædeskab lille Luftmotor Barometer stor Kikkert Merskumspibe Barbermaskine Barbergarniture Billedkasse Vifte m. m Bue m. Pile Spejl m. Konsol Klarinet 1003 Diverse Skilderier Oliemaleri sælges Fredag Kl. 121/, Haarbørster Vibrator Fotografiapparat, Klapcamera til Film Kobberstik. Piazza del Popolo, sælges Fredag Kl. 12 7* General-Frimærkesamling I sælges Frimærkesamling j Onsdag Kl. 1 35

19 36 37 Overretssagfører Alb. Helweg Larsen Trædesymaskine, Singer, sælges Onsdag Kl Juleplatten 1895 B. & G, sælges Torsdag Kl. 1 Skiftekommissionens Assistancekontor Enke M arie L u d o vika H enriksens Dødsbo Spisebord Mahogni Spejl m. Konsol Sofa m. Plyds og 4 Stole Rokkestol Regulatoruhr Divan 1051 Diverse Skilderier Plyds Bordtæppe Hængelamper Urtepotteskjuler Gulvtæppe Vaskebord in. Vandtøj Fag hvide Gardiner Pyntebord, 1 Etagere malet Sekretær Dragkiste Bordlampe Træseng m. Sengetøj ovalt Bord Lænestol Chaiselongue Træstole malet Klædeskab Nikkel Kaffekande, Flødekande, Sukkerskaal og Bakke 1069 Køkkentøj, Glas og Fajance Damegulduhr m. Halskæde Garderobe Trækuffert 1073 Diverse

20 38 fhv. Kolonialhandler N. P. H ansens Dødsbo Skrivebord Cycle 1076 Garderobe Dyner Langpude 1079 Tallerkener m. m. Overretssagfører E. Teilmann-Jørgensen Flygel, sælges Tirsdag Kl. 1

M øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion

Herskabeligt Indbo Glas, Porcelæn, Sølv, Plet, Smykker, Malerier, Bøger m. m.

KATALOG. elegant Bohave tilhørende AUKTIONEN. Constantia ved Charlottenlund. Godsejer J. A. Rothaus m. fl. Fredag den 26. Marts 1920, Form Kl.

KATALOG. elegant Bohave tilhørende AUKTIONEN. Constantia ved Charlottenlund. Godsejer J. A. Rothaus m. fl. Fredag den 26. Marts 1920, Form Kl. KATALOG til AUKTIONEN paa Constantia ved Charlottenlund Fredag den 26. Marts 1920, Form Kl. 111/2, over elegant Bohave tilhørende Godsejer J. A. Rothaus m. fl. Automobilet, Malerierne og Chesterfield-Møblerne

KATALOG. Dødsbo-Bohave Malerier. Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. m. v. Fredag den 30. M a rts 1917. Form. Kl. 11 x/2. til.

KATALOG. Dødsbo-Bohave Malerier. Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. m. v. Fredag den 30. M a rts 1917. Form. Kl. 11 x/2. til. KATALOG til Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. Fredag den 30. M a rts 1917 Form. Kl. 11 x/2 over Dødsbo-Bohave Malerier m. v. Eftersyn: Auktionsdagens Formiddag. Betalingen erlægges til Birkefuldmægtig,

Auktionen. Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Antikviteter, Indbo, Malerier mm. KATALOG tii. Farvergade 6, stuen. SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen. Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Antikviteter, Indbo, Malerier mm. KATALOG tii. Farvergade 6, stuen. SAGFØRERNES AUKTIONER r AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG tii Auktionen Torsdag d. 2. Maj 1918, Form. Kl. 10 og følg. Dage i Farvergade 6, stuen. over Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn,

Fabrikant Emil Falck5 Dødsbo

MØBLER oo INDBO Befordringstøj

MØBLER oo INDBO Befordringstøj RASMUS NIELSENS AUCTION S FORRETNING NØRREGADE 41 TELEF. 1016 OG 8701 ^ D C D C D C D C 3 C D C D C ) C g 3 C D C D C D C D C D C D C D C D C 3 C D C D KATALOG TIL AUCTIONEN NØRREGADE 41, lste SAL, FREDAG

Herskabeligt Indbo Malerier

Herskabeligt Indbo Malerier FALKENBERGS AUKTIONER. Gamle Kongevej 27 og 29 ( D a ny Telefon 1282. T h e a te r). KATALOG ti/ Auktionen Tirsdagen den 20. Marts 1917 Formiddag Kl. Il og félgende Dage GI. Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater)

Møbler og Indbo, Malerier m m.

Møbler og Indbo, Malerier m m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 i 1 KATALOG til Auktionen Torsdag d. 19. Juni 1919, Fm d. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, Stuen over Møbler og Indbo, Malerier m m. Torsdag

f " Auktionen Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Dækketøj, Møbler, Malerier, Bøger m. m. KATALOG Farvergade 6, Stl,en SAGFØRERNES AUKTIONER

f  Auktionen Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Dækketøj, Møbler, Malerier, Bøger m. m. KATALOG Farvergade 6, Stl,en SAGFØRERNES AUKTIONER f " AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Mandag d. 1. Oktober 1917, Form. K!. U og flg. Dage i Farvergade 6, Stl,en over Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn,

Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Indbo, Møbler, Malerier, Bøger m. m.

Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Indbo, Møbler, Malerier, Bøger m. m. r M AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til }»b iio trf fensfs rr*..... s»e,sesil66ttia Auktionen Onsdag; d. 24. Oktober 19I7, Form. K). H og flg. Dage i Farvergade 6,

KATALOG HERSKABELIGT INDBO GAMMEL MØNT 2 & 4. BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 OVER KL.

KATALOG HERSKABELIGT INDBO GAMMEL MØNT 2 & 4. BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 OVER KL. KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. SOM SÆLGES VED OFFENTLIG AUKTION I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 KL. 11*/, FRA GAMMEL MØNT 2 & 4 TELF. 9720-9774 EFTERSYN:

Auktionen Mandag d. 1. December 1913 Form. Kl. 11 og flg. Dag i Farvergade 6, Stuen efter Begæring- af. antikke Møbler, Indbo, m. m.

Auktionen Mandag d. 1. December 1913 Form. Kl. 11 og flg. Dag i Farvergade 6, Stuen efter Begæring- af. antikke Møbler, Indbo, m. m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Mandag d. 1. December 1913 Form. Kl. 11 og flg. Dag i Farvergade 6, Stuen efter Begæring- af Overretssagfører Børge

Indbo, Møbler, Malerier, Fodtø], m. m.

Indbo, Møbler, Malerier, Fodtø], m. m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATA LOG til Auktionen Torsdag den 25. M aj 1916 Fmd. Kl. 10 og flg. Dag i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Malerier, Fodtø], m. m.

M. N. Holms Auktionsforretning Telefon Løngangsstræde 20.

M. N. Holms Auktionsforretning Telefon Løngangsstræde 20. M. N. Holms Auktionsforretning Telefon 8144. Løngangsstræde 20. Fredag den 12. April 1918 Form. Kl. 11 og følgende Dag bliver ved Auktion, der afholde' JEøngang s stræde 2 0, Stuen, ved Vartov Kirke, nær

en Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende

en Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende I KATALOG til AUKTION paa Villaen Hellerupvej Nr. 86 i Hellerup Tirsdag den 25. Juni 1918, Form. Kl. II1/* over en Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende Direktør Victor C. Lassen. Malerierne sælges

AUKTIONEN, der afholdes

Auktionen KATALOG «> Farvergade 6, Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Plet, Glas, Porcelæn, Malerier, Platter m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen KATALOG «> Farvergade 6, Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Plet, Glas, Porcelæn, Malerier, Platter m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 ' KATALOG «> Auktionen Fredag den 24. November 1916 Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over Stuen Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Plet,

Auktionen. Farvergade 6 ^ over KATALOG. Indbo, Mebler, Porcelæn, Krystal, Malerier, Kobberstik, Raderinger, Beger m. m.

Auktionen. Farvergade 6 ^ over KATALOG. Indbo, Mebler, Porcelæn, Krystal, Malerier, Kobberstik, Raderinger, Beger m. m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag d. 17. November 1920, Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6 ^ over Indbo, Mebler, Porcelæn, Krystal, Malerier,

Udmærket Indbo Torsdagen d. 6. December, Formiddag Kl. 11 bortsælges ved Auction, der afholdes paa

Udmærket Indbo Torsdagen d. 6. December, Formiddag Kl. 11 bortsælges ved Auction, der afholdes paa / I. s. Udmærket Indbo Torsdagen d. 6. December, Formiddag Kl. 11 bortsælges ved Auction, der afholdes paa Nørregade Nr. 41, en Del gode Møbler og Indbo, hvoriblandt en Del udmærkede Møbler, der bortsælges

A u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m.

A u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m. A u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m. Onsdagen d. 30 Januar, Formiddag Kl. 11 og følgende Dag bliver ved Auktion, der afholdes paa Nørregade Nr. 41, bortsolgt paa Grund

Udmærket Indbo Tirsdagen den 26. Februar og følgende Dag, Form. Kl. 11, bliver ved Auktion, der afholdes paa

Udmærket Indbo Tirsdagen den 26. Februar og følgende Dag, Form. Kl. 11, bliver ved Auktion, der afholdes paa Udmærket Indbo Tirsdagen den 26. Februar og følgende Dag, Form. Kl. 11, bliver ved Auktion, der afholdes paa Nørregade Nr. 41 bortsolgt et godt vedligeholdt mindre Indbo samt en Del omtrent nye Kontormøbler

Indbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m.

Indbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG Auktionen til Tirsdag den 14. December 1915 Fmd. Kl. og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m.

KØBEMHÅVNS 26. MARTS 1919.

Auktionen. Malerier. Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Tirsdag den 26. Maj 1908 Form. Kl. 11 og ft g. Dag KATALOG SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen. Malerier. Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Tirsdag den 26. Maj 1908 Form. Kl. 11 og ft g. Dag KATALOG SAGFØRERNES AUKTIONER AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Aim ir algade 16 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Tirsdag den 26. Maj 1908 Form. Kl. 11 og ft g. Dag i Rømersgade Nr. 9, 2 over det Frøken Marie Elisabeth Hassagers

AUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage,

AUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage, KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage, Allégade 35, hvor der sælges det Dødsboerne efter Enkefru Jensine Kirstine Bang. født Sørensen, Frøken Birgitte'Cecilie

Auktionen. Sølv, Plet, Glas, Porcelæn, Indbo, Møbler, Lysekroner m. m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen. Sølv, Plet, Glas, Porcelæn, Indbo, Møbler, Lysekroner m. m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen SAGFØRERNES AUKTIONER AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Mandag den 21. Maj 1917, Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Sølv, Plet, Glas, Porcelæn, Indbo, Møbler,

KATALOG. Cykler, Autom obiler og ISDB@ Kontor- og Butiksinventar, Skrivemaskiner etc., FALKENBERGS AUKTIONER Gamle Kongevej 27 og 2 9 (Det ny T eater)

KATALOG. Cykler, Autom obiler og ISDB@ Kontor- og Butiksinventar, Skrivemaskiner etc., FALKENBERGS AUKTIONER Gamle Kongevej 27 og 2 9 (Det ny T eater) FALKENBERGS AUKTIONER Gamle Kongevej 27 og 2 9 (Det ny T eater) T e le fo n e r 1282 10,321 KATALOG til Auktionen Onsdag den 15. September Form. Kl. 10 og følgende Dage x * 69. Kongevej 27 & 29 (Det ny

Møbler og Indbo, Nørregade 41, 1ste Sal. Befordringstøj. 24,700 Cigarer. Rasmus Nielsen, Nørregade 41. Telefon 1016 & 8701.

Møbler og Indbo, Nørregade 41, 1ste Sal. Befordringstøj. 24,700 Cigarer. Rasmus Nielsen, Nørregade 41. Telefon 1016 & 8701. RASMUS NIELSENS AUCTIONS FORRETNING NØRREGADE 41 TELEF. 1016 OG 8701 «Jm a ac63d Torsdag den 20. Maj 1915, Form. Kl. 11, og følgende Dag sælges ved Auction paa Nørregade 41, 1ste Sal en Del Møbler og Indbo,

KAT ALO G RASMUS NIELSEN TIL AUKTIONEN TORSDAGEN D. 11. A PRIL 1918 FORM. KL. 11 PAA NØRREGADE 41. EFTERSYN: Onsdag d. 10. April Kl.

KAT ALO G RASMUS NIELSEN TIL AUKTIONEN TORSDAGEN D. 11. A PRIL 1918 FORM. KL. 11 PAA NØRREGADE 41. EFTERSYN: Onsdag d. 10. April Kl. r KAT ALO G TIL AUKTIONEN TORSDAGEN D. 11. A PRIL 1918 FORM. KL. 11 PAA NØRREGADE 41 EFTERSYN: Onsdag d. 10. April Kl. 1 0-3 RASMUS NIELSEN Coaditioner. i. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget

KATALOG. Allegade 8, Lørdag den 27. og Onsdag den 30. Marts 1920 Kl. 10 Formiddag.

KATALOG. Allegade 8, Lørdag den 27. og Onsdag den 30. Marts 1920 Kl. 10 Formiddag. KATALOG over LØ S Ø R E A U K T IO N EN, der afholdes Lørdag den 27. og Onsdag den 30. Marts 1920 Kl. 10 Formiddag. Allegade 8, Eftersyn paa Auktionsstedet, Fredag den 26., Søndag den 28.. og Mandag den

Freflapn den 7fle Marts førstk., Formiddag Kl. 11 og eventuelt følgende Dag,

Freflapn den 7fle Marts førstk., Formiddag Kl. 11 og eventuelt følgende Dag, Fortegnelse over antike Møbler, Malerier, gi. Kobberstik i antike Rammer, smukt Sølv og Flet m. m., som bortsælges ved offentlig Auktion, Freflapn den 7fle Marts førstk., Formiddag Kl. 11 og eventuelt

Farvergade 6 Stuen. Plet, Krystal, Porcelæn, Møbler, Gulvtæpper, Bøger, Kobberstik m

Farvergade 6 Stuen. Plet, Krystal, Porcelæn, Møbler, Gulvtæpper, Bøger, Kobberstik m AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag d. 2. December 1920, Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6 Stuen Plet, Krystal, Porcelæn, Møbler, Gulvtæpper,

Møbler m. m. FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Cjhr. H e e s E f t f., Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg.

Møbler m. m. FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Cjhr. H e e s E f t f., Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg. FORTEGNELSE over Møbler m. m. som bortsælges ved Auktion Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg. Dag i Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Af Kataloget fremhæves: Pretiosa. Uhre, Nips, 35 Bind

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFON*NR.: VESTER M ANDAG DEN 1. MARTS O G FLG. DAGE KL. 11.

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFON*NR.: VESTER M ANDAG DEN 1. MARTS O G FLG. DAGE KL. 11. NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFON*NR.: VESTER 72 56 M ANDAG DEN 1. MARTS O G FLG. DAGE KL. 11. KATALOG over Møbler, Soveværelser, Dagligstuer, Hotels Møbler, 1 Piano, 1 Orgel, G

Auktionen. Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Kunstsager Indbo, Møbler, Malerier m. m. Farvergade 6 Stuen. KATALOG til

Auktionen. Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Kunstsager Indbo, Møbler, Malerier m. m. Farvergade 6 Stuen. KATALOG til AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER * Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag den 6. November 1919, Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6 Stuen over Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Kunstsager

KATALOG. Formiddag Kl. 10, i Ahlefeldtsgade Nr. 16 i Stuen tilhøjre. Eftersyn paa Auktionsstedet Onsdagen den 23. September d. A. Kl

KATALOG. Formiddag Kl. 10, i Ahlefeldtsgade Nr. 16 i Stuen tilhøjre. Eftersyn paa Auktionsstedet Onsdagen den 23. September d. A. Kl KATALOG over afdøde Enkefru CFcilie Trier, født Melchior, og tidligere afdøde Mand, Grosserer Ludvig1Triers efterladte Effekter, bestaaende af Møbler, Sølv, Glas, Porcellain, 1 Flygel, 1 Jærnpengeskab,

A u k t i o hen. Farvergade 6 over. KATALOG til. Selv, Plet, Glas, Porcelæn, Møbler, Indbo, Gulvtæpper m. m.

A u k t i o hen. Farvergade 6 over. KATALOG til. Selv, Plet, Glas, Porcelæn, Møbler, Indbo, Gulvtæpper m. m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til. A u k t i o hen *.s.. Fredag den 14. /VlaJ 1920,* Forhi. Kl. 10 og følg. Hverdage i Farvergade 6 over Selv, Plet, Glas, Porcelæn,

KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO FLYGLER - PIANOER - BRONCER - UHRE PLATTER = TÆPPER M. M. MALERIER TEGNINGER - KOBBERSTIK M. M. SOM SÆLGES I DAGENE

KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO FLYGLER - PIANOER - BRONCER - UHRE PLATTER = TÆPPER M. M. MALERIER TEGNINGER - KOBBERSTIK M. M. SOM SÆLGES I DAGENE KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO FLYGLER - PIANOER - BRONCER - UHRE PLATTER = TÆPPER M. M. MALERIER TEGNINGER - KOBBERSTIK M. M. SOM SÆLGES I DAGENE FRA D. 8. TIL 11. MARTS Kl. I I 1/, FRA GAMMEL MØNT 2

AUKTIONEN, KATALOG. Allegade 8, Onsdag den 3. Marts 1920 Kl. 10 Form.

AUKTIONEN, KATALOG. Allegade 8, Onsdag den 3. Marts 1920 Kl. 10 Form. KATALOG over AUKTIONEN, der afholdes Onsdag den 3. Marts 1920 Kl. 10 Form. og følgende Dage Allegade 8, hvor bl. a. det Dødsboerne efter Censor Reiersen og Enkefru Nielsine Andersen bortsælges. Onsdag

Auktionen KATALOG. Farvergade 6, Indbo, Møbler, Krystal, Malerier, Kobberstik m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER. Torsdag den 1. Februar 1917 Form. Kl.

Auktionen KATALOG. Farvergade 6, Indbo, Møbler, Krystal, Malerier, Kobberstik m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER. Torsdag den 1. Februar 1917 Form. Kl. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag den 1. Februar 1917 Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over stuen Indbo, Møbler, Krystal, Malerier, Kobberstik

Auktionen. Selv, Plet, Glas, Porcelæn, Møbler, Malerier, Bøger ni. m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen, (fa SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen. Selv, Plet, Glas, Porcelæn, Møbler, Malerier, Bøger ni. m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen, (fa SAGFØRERNES AUKTIONER T (fa AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag d. 21. M arts 1918, Form. Kl. 10 og følg. Dage i Farvergade 6, stuen, over Selv, Plet, Glas, Porcelæn,

Auktionen. Farvergade 6 Stuen. Selv, Krystal, Porcelæn, Indbo, Møbler, Malerier. KATALOG til. m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352

Auktionen. Farvergade 6 Stuen. Selv, Krystal, Porcelæn, Indbo, Møbler, Malerier. KATALOG til. m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 r AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Fredag den 9. April 1920, Form. Kl. 10 og følg. Dage i Farvergade 6 Stuen over Selv, Krystal, Porcelæn, Indbo, Møbler,

Indbo, Løsøre, Malerier, Bøger m. y.,

Indbo, Løsøre, Malerier, Bøger m. y., Hb'lo FORTEGNELSE over det Boet efter afdøde Enkefru L. Kuhi født Aagaard Indbo, Løsøre, Malerier, Bøger m. y., der bortsælges ved offentlig Auktion Tirsdag den 17. December 1901, Kl. 11, og følgende Dag

Herskabeligt Indbo, Gnid oe Sølv, elejante Møliler, Nips, lysekroner, Salon fliel, Pianoer, Malerier in. m., tilhørt. Fortegnelse.

Herskabeligt Indbo, Gnid oe Sølv, elejante Møliler, Nips, lysekroner, Salon fliel, Pianoer, Malerier in. m., tilhørt. Fortegnelse. Hfif Fortegnelse over Herskabeligt Indbo, Gnid oe Sølv, elejante Møliler, Nips, lysekroner, Salon fliel, Pianoer, Malerier in. m., tilhørt den russiske Militærattache Qeneralmajor Is. de Sirelms, samt

Auktionen. Indbo, Møbler, Sølv, Krystal, Porcelæn Malerier, Bøger m. m. KATALOG. Farvergade 6, stuen over SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen. Indbo, Møbler, Sølv, Krystal, Porcelæn Malerier, Bøger m. m. KATALOG. Farvergade 6, stuen over SAGFØRERNES AUKTIONER AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG Auktionen til Fredag d. 21. Juni 1918, Form. Kl. 10 og følg. Hverdage i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Sølv, Krystal, Porcelæn

Holbergsgade Nr. 14, Indbo, Piano, Malerier, Kontormøbler. Lauritz Christensen, Mandag den 9. Septbr. Form. Kl. \\%

Holbergsgade Nr. 14, Indbo, Piano, Malerier, Kontormøbler. Lauritz Christensen, Mandag den 9. Septbr. Form. Kl. \\% ------- Frivillig og Tvangs-Auktion over Indbo, Piano, Malerier, Kontormøbler. Mandag den 9. Septbr. Form. Kl. \\% bliver ved Auktion, der afholdes Holbergsgade 14, bortsolgt ifølge Rekvisition af Hr.

Auktionen. Indbo, Møbler, Antikviteter, Porcelæn, Kobberstik. KATALOG til. Farvergade 6, stuen, SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen. Indbo, Møbler, Antikviteter, Porcelæn, Kobberstik. KATALOG til. Farvergade 6, stuen, SAGFØRERNES AUKTIONER AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag d. 6. Februar 1918, Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, stuen, over Indbo, Møbler, Antikviteter, Porcelæn,

Auktionen. Indbo, Møbler, M alerier m. m. KATALOG til. Farvergade 6, SAGFØRERNES AUKTIONER. Tirsdag den 16. Januar 1917 Fm. Kl. 10

Auktionen. Indbo, Møbler, M alerier m. m. KATALOG til. Farvergade 6, SAGFØRERNES AUKTIONER. Tirsdag den 16. Januar 1917 Fm. Kl. 10 AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Tirsdag den 16. Januar 1917 Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over stuen Indbo, Møbler, M alerier m. m. Tirsdag

AUKTIONEN. K A T A L O G til. T irsd ag den 3 0 te J u m, Vodroffsf>lads N r. 2, 1. S., K l. 1 0 F o r m i d d a g,

AUKTIONEN. K A T A L O G til. T irsd ag den 3 0 te J u m, Vodroffsf>lads N r. 2, 1. S., K l. 1 0 F o r m i d d a g, (G K A T A L O G til AUKTIONEN J e r a f koldes T irsd ag den 3 0 te J u m, K l. 1 0 F o r m i d d a g, Vodroffsf>lads N r. 2, 1. S., H h v o r der J>aa G ru n d af B ortrejse sælges et om trent n y t,

Møbler, Indbo, Pianoer Flygel, Billard, Broderi, Manufaktur, Skotøj.

Indbo, M alerier m. m.

Indbo, M alerier m. m. o "se? 2, FORTEGNELSE over Indbo, M alerier m. m. tilhørende Dødsboet efter Kaptajn F. V. B. M EI D E L L samt paa Grund af Bortrejse et 6 Værelses Møblement m. v. som bortsælges ved Auktion T orsdagen

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TIR SD A G D. 6. JA N. O G FØLG. DAGE KL. 11 PR.

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TIR SD A G D. 6. JA N. O G FØLG. DAGE KL. 11 PR. NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 TIR SD A G D. 6. JA N. O G FØLG. DAGE KL. 11 PR. KATALOG over DØDSBO Paa Begæring af Eksecutor Testamenti i Boet efter Portrætmalerinden

KJØBENHAVN. William Sørups Bog- og Stentrykkeri. GI. Strand 30. 1895.

KJØBENHAVN. William Sørups Bog- og Stentrykkeri. GI. Strand 30. 1895. Fortegnelse over det Boet efter afd. cand. phil Fritz Wagner tilhørende Indbo, m. v., som bortsælges ved Auction i Niels Juelsgade 6, 1. Sal o. G., Onsdag d. 9. October og flg. Dage, Form(l. Kl. 11, og

Auktionen. Møbler, Indbo, Sølv, Malerier, Bøger m m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen SAGFØRERNES AUKTIONER. Torsdag den 21. Juni 1917, Form. Kl.

Auktionen. Møbler, Indbo, Sølv, Malerier, Bøger m m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen SAGFØRERNES AUKTIONER. Torsdag den 21. Juni 1917, Form. Kl. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag den 21. Juni 1917, Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Møbler, Indbo, Sølv, Malerier, Bøger

Auktionen Onsdag d. 7. November 1917, Form. Kl. 10 og flg. Dage i

Auktionen Onsdag d. 7. November 1917, Form. Kl. 10 og flg. Dage i AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag d. 7. November 1917, Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Sølv, Porcelæn, Malerier,

Fortegnelse. over KJØBENHAVN C RÆBES BOGTRYKKERI.

Fortegnelse. over KJØBENHAVN C RÆBES BOGTRYKKERI. Fortegnelse over det Manufakturhandler F. Buils Dødsbo tilhørende Indbo bestaaende af Pretiosa, Sølv, Glas, en Del Genstande af københavnsk Porcellain, Bøger, Møbler m. m., samt 22 Malerier af bekendte

Auktionen. Farvergade 6, over. Sølv, Glas, Porcelæn, Møbler, Malerier, Tegninger, Kobberstik, Raderinger m.m. KATALOG til

Auktionen. Farvergade 6, over. Sølv, Glas, Porcelæn, Møbler, Malerier, Tegninger, Kobberstik, Raderinger m.m. KATALOG til AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Tirsdag den 2. September 1919, Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over Stuen Sølv, Glas, Porcelæn, Møbler, Malerier,

Auktionen Onsdag den 3. M aj 1916 Fm d. Kl. 10 og flg. Dage i

Auktionen Onsdag den 3. M aj 1916 Fm d. Kl. 10 og flg. Dage i T AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATA LO G Hl Auktionen Onsdag den 3. M aj 1916 Fm d. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over Indbo, Møbler, Sølv, Glas, Porcelæn, Malerier,

Auktionen. Indbo, Møbler, Sølv, Tæpper, Glas, Porcelæn m. m. KATALOG. Farvergade 6, SAGFØRERNES AUKTIONER. Tirsdag den 27. April 1915 Form. Kl.

Auktionen. Indbo, Møbler, Sølv, Tæpper, Glas, Porcelæn m. m. KATALOG. Farvergade 6, SAGFØRERNES AUKTIONER. Tirsdag den 27. April 1915 Form. Kl. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Tirsdag den 27. April 1915 Form. Kl. 10 og flg. Hverdage i Farvergade 6, over Indbo, Møbler, Sølv, Tæpper, Glas, Porcelæn

Herskabeligt Indbo, Malerier in m. m. Vestre Boulevard 48, Stuen. Torsdag d. 17. Juli F orm. Kl. 10

Herskabeligt Indbo, Malerier in m. m. Vestre Boulevard 48, Stuen. Torsdag d. 17. Juli F orm. Kl. 10 FÅLKKNBEKGS AUKtlONfek Gahile Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater). telefoner 1282 - i 6,321. K A TA LO G til Auktionen Torsdag d. 17. Juli F orm. Kl. 10 der afholdes Vestre Boulevard 48, Stuen over Herskabeligt

Herskabeligt Indbo, Guld, Sølv, Smykker, Malerier m. m.

Herskabeligt Indbo, Guld, Sølv, Smykker, Malerier m. m. FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo, Guld, Sølv, Smykker, Malerier m. m. tilh. Boerne efter afd. Kontreadmiral C. F. Sc hel ler, Enkeprovstinde E. Krogh, Enkefru Sofie Gedalia, Salmeri Ponticelli m. Fl.

Herskabeligt Indbo, tilh. Dødsboerne efter

Herskabeligt Indbo, tilh. Dødsboerne efter FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo, tilh. Dødsboerne efter Frk. MARIE BOBERG, Boghandler C H R. FLOR m. flere samt ifølge Rekvisition af Hr. Overretssagfører A. H. Si esby en Del et Dødsbo tilh. Effekter,

KATALOG. Allégade 35, Mandag d. 3. Marts 1913, Kl. 10 Form., og følgende Dage, til AUKTIONEN,

KATALOG. Allégade 35, Mandag d. 3. Marts 1913, Kl. 10 Form., og følgende Dage, til AUKTIONEN, KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Mandag d. 3. Marts 1913, Kl. 10 Form., og følgende Dage, Allégade 35, livor der paa Begæring af Sagfører G. Kremer som executor testamenti bortsælges det afd. fhv. Bagermester

Herskabeligt Indbo tilh. afd.

Herskabeligt Indbo tilh. afd. FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo tilh. afd. Overretssagfører IVAN HARTVIGSONS Admiralinde L. DUNTZFELTS med fl. Boer og som bortsælges ved offentlig Auktion Tirsdag d. 16. Juni førstk. Form. Kl.!0-3

Herskabelige Indboer,

Herskabelige Indboer, FORTEGNELSE over Herskabelige Indboer, Glas, Porcelæn, Guld, Sølv, Malerier m. m. ti lh. afd. Professor Carl F. Andersen, Frk. Charlotte Bech, Frk. Emma S. Varberg m. fl., og som bortsælges ved Auktion

is*.1 -*ap Auktionen Indbo, Møbler, Pretiosa, Sølv, Dækketøj, Malerier, Bøger m. m. KATALOG til Farvergade 6, Stuen SAGFØRERNES AUKTIONER

is*.1 -*ap Auktionen Indbo, Møbler, Pretiosa, Sølv, Dækketøj, Malerier, Bøger m. m. KATALOG til Farvergade 6, Stuen SAGFØRERNES AUKTIONER is*.1 -*ap, f AKTIESELSKABET ^. SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag den II. Oktober 1916 Form. Kl. 10 og følg. Dage i Farvergade 6, Stuen over Indbo, Møbler, Pretiosa,

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR.: VESTER FREDAG DEN 16. JANUAR 1920, KL. 12. NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR.: VESTER 72 56 FREDAG DEN 16. JANUAR 1920, KL. 12. KATALOG over Fru Claude'Petersens efterladte Malerier og Studier m. m. som bortsælges ved

AUKTIONEN. Katalog: Antikviteter og Kunstgenstande. Torsdag den 6. December 1917 KL \0 % Industripalæet i Odense. m. m.

AUKTIONEN. Katalog: Antikviteter og Kunstgenstande. Torsdag den 6. December 1917 KL \0 % Industripalæet i Odense. m. m. Katalog: til AUKTIONEN Torsdag den 6. December 1917 KL \0 % i Industripalæet i Odense over Antikviteter og Kunstgenstande m. m. Eftersyn: Onsdag den 5. December Kl. 11 4 Auktionsvilkaar. 1. Effekterne

Auktionen Onsdag d. 30. April 1919, Fmd. Kl. 10

Auktionen Onsdag d. 30. April 1919, Fmd. Kl. 10 AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag d. 30. April 1919, Fmd. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Dækketøj, Indbo,

KATALOG. Maleriauktionen Tirsdag d. 8. Marts 1910 Form. Kl. 111/a.

Auktionen mandag d. 27. M aj 1918, Form. Kl. 10 og følg. Dage i

Auktionen mandag d. 27. M aj 1918, Form. Kl. 10 og følg. Dage i AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen mandag d. 27. M aj 1918, Form. Kl. 10 og følg. Dage i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Messing- og Kobbergenstande,

KATALOG. Møbler og Indbo NØRREGADE 41, 1STE SAL, Fru A. Wilkening ONSDAG DEN 9. JULI 1913

KATALOG. Møbler og Indbo NØRREGADE 41, 1STE SAL, Fru A. Wilkening ONSDAG DEN 9. JULI 1913 V X RASMUS NIELSENS AUCTIONS FORRETNING NØRREGADE 41 TELEFON 1016 OG 8701. ( DC DC DC 3C DC DC DC DCgDCgDC DC DCgDC DC DC DC 3C 3cgDC D HHPI KATALOG TIL AUCTIONEN NØRREGADE 41, 1STE SAL, ONSDAG DEN 9.

SAGFØRERNES AUKTIONER 6 7352 KATALOG

SAGFØRERNES AUKTIONER 6 7352 KATALOG AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Fredag den 23. April 1920, Form. Kl. II og følg. Hverdage (Valgdagen undtagen) i Farvergade 6 over Sølv, Plet, Krystal,

Niels Juelsgade Nr. 6. FORTEGNELSE over. EFTERSYN: *ønd1ag den April Kl C h r. H e e s E f t f., NIELS JUELSQADE 6. - TELEFON 3581.

Niels Juelsgade Nr. 6. FORTEGNELSE over. EFTERSYN: *ønd1ag den April Kl C h r. H e e s E f t f., NIELS JUELSQADE 6. - TELEFON 3581. FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo, Porcelæn, Guld, Sølv, M alerier m. m. tilh. afdøde GROSSERER MOSES MELCHIOR RENTIER N. C. SCHMIDT m. fl. og som bortsælges ved off. Auktion Tirsdag den 8. April 1913

Herskabeligt Indbo. FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6 KSal : Selv, Glas, Porcelæn, udm. Møbler, Gardiner, Tæpper, Antikviteter, Malerier, m. m.

Herskabeligt Indbo. FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6 KSal : Selv, Glas, Porcelæn, udm. Møbler, Gardiner, Tæpper, Antikviteter, Malerier, m. m. FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo Selv, Glas, Porcelæn, udm. Møbler, Gardiner, Tæpper, Antikviteter, Malerier, m. m. tilhørende Boet efter afd. Enkebaronesse J. B. Dirckink Holm feld samt ifl. Begæring

herskabeligt Indbo Auktionen Onsdag den 21. Maj 1913 Form. KL 10 og flg. Dage i Farvergade 6, Stuen over m. m. KATALOG til SAGFØRERNES AUKTIONER

herskabeligt Indbo Auktionen Onsdag den 21. Maj 1913 Form. KL 10 og flg. Dage i Farvergade 6, Stuen over m. m. KATALOG til SAGFØRERNES AUKTIONER AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag den 21. Maj 1913 Form. KL 10 og flg. Dage i Farvergade 6, Stuen over herskabeligt Indbo m. m. Onsdag Kl. Torsdag

MØBLER, KUNSTSAGER, ANTIKVITETER, PORCELÆN, SØLV, BØGER m. m. DER BORTSÆLGES EFTER BEGÆRING AF

MØBLER, KUNSTSAGER, ANTIKVITETER, PORCELÆN, SØLV, BØGER m. m. DER BORTSÆLGES EFTER BEGÆRING AF KATALOG OVER MØBLER, KUNSTSAGER, ANTIKVITETER, PORCELÆN, SØLV, BØGER m. m. DER BORTSÆLGES EFTER BEGÆRING AF OVERRETSSAGFØRER C. F. KUHN VED AUKTION, DER AFHOLDES TIRSDAG DEN 9. FEBRUAR 1915 FORM. KL. 11

Herskabeligt Indbo, FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6 1Sal - - C hr. H e e s E ft f., Enkefru Amanda Salomonsen

Herskabeligt Indbo, FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6 1Sal - - C hr. H e e s E ft f., Enkefru Amanda Salomonsen FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo, Glas, Porcelæn, Mah. og Egetræs Møbler, Lysekroner, gi. Stueuhre, Antikviteter, Tæpper, Malerier, gi. Kobberstik ni. m. tilh. Boet efter afd. Enkefru Amanda Salomonsen

Herskabeligt Indbo, orientalske Møbler, Tæpper, Nips, Malerier, Raderinger, Kobberstik, Akvareller in. m.

Herskabeligt Indbo, orientalske Møbler, Tæpper, Nips, Malerier, Raderinger, Kobberstik, Akvareller in. m. t FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo, orientalske Møbler, Tæpper, Nips, Malerier, Raderinger, Kobberstik, Akvareller in. m. sotn bortsælges ved Auktion Torsdag den 29. November 1917 Formd. Kl. 10 og følg.

Malerier, Kunstsager, Møbler.

Malerier, Kunstsager, Møbler. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Admiralgade 16 Telefon 7352 KATALOG til A u k tio n e n Onsdag den 9. Oktober 1907 Form. Kl. 11 og jig. Dag efter Begæring af Overretssagfører G. Oppenhejm som executor