Hos auktionshuset Bruun Rasmussen har man oplevet en sand eksplosion i prisen på gamle møbler af mere eller mindre ukendte designere.

Størrelse: px
Starte visningen fra side:

Download "Hos auktionshuset Bruun Rasmussen har man oplevet en sand eksplosion i prisen på gamle møbler af mere eller mindre ukendte designere."

Transkript

1 Hos auktionshuset Bruun Rasmussen har man oplevet en sand eksplosion i prisen på gamle møbler af mere eller mindre ukendte designere. Her auktionarius Jesper Bruun Rasmussen i aktion ved tidligere lejlighed. Foto: Scanpix

2 Ny tendens: Scor kassen på dine gamle polstrede møbler Store polstrede lænestole uden designernavn er eksploderet i pris over de seneste fire til fem måneder. Mange danskere ligger inde med møblerne, som internationle købere pludselig vil give over kr. for AUKTIONER Af Louise Jebsen Har du store polstrede, bløde lænestole af en ukendt designer stående i stuen eller på loftet, kan det være en rigtig god forretning at sætte dem til salg lige nu. I løbet af de seneste fire til fem måneder har såkaldt overpolstrede møbler fra 1930 erne og 1940 erne vel at mærke uden et designernavn nemlig stået model til en veritabel prisfest og guldgraverstemning, som er kommet helt ud af det blå. Tilbage i november 2013 blev den salgs møbler solgt til mellem 3000 kr. og 6000 kr. Det syn- 11

3 tes vi var en meget høj pris, for tilbage i 2011 var der slet intet salg i det. Men siden november er det helt eksploderet, og bløde overpolstrede lænestole og til dels sofaer bliver nu solgt til over kr. stykket, siger Peter Kjelgaard Jensen, chef for auktionshuset Bruun Rasmussens afdeling for moderne møbler og design. Det er en stor overraskelse at se så vanvittige priser på noget, som ikke har noget designernavn på. Der er gået helt guldgraverstemning i det, uddyber han. Lænestol i Flemming Lassen-stil. Ubekendt producent og designer. Fra erne. Lænestol med svungne armlæn, betrukket med dybthæftet beige velour, ben af eg. Fremstår med alders- og brugsslitage. Vurdering: kr. Hammerslag: kr. Skal ligne de kendte Det er dog ikke alle polstrede bløde lænestole og sofaer fra 1930'erne og 1940'erne, der er med i prisfesten. De skal ligne møbler af de kendte danske designere, som netop lavede bløde overpolstrede møbler i 30'erne og 40'erne. Flemming Lassen og Viggo Boesen lavede overpolstrede møbler med bløde former, men med et moderne tvist. Det er denne formgivning, der sælger, siger Peter Kjelgaard Jensen. Mange af de polstrede møbler, der er strøget prismæssigt til vejrs, er produceret i kendte møbelhuse som Fritz Hansen men altså uden at der er navn på designeren. De bliver ofte blot navngivet stol af dansk snedkermester. Tendensen bekræftes af online auktionshuset Lauritz.com og Holstebro Auktionshus. De fuldpolstrede møbler fra 1930' erne og 1940'erne har fået en imponerende renæssance, hvor de for få år siden var meget svære at sælge, siger Mette Margrethe Rode Sundstrøm, adm. dir. i Lauritz.com. 12

4 Lænestole udført hos Fritz Hansen, 1940'erne. Ubekendt designer. Model Vurdering: kr. Hammerslag: kr. Kendte designere inden for denne stil af møbler er eksempelvis Flemming Lassen og Viggo Boesen, og deres møbler går til priser, der ligger endnu højere. Stolen Den trætte mand af Flemming Lassen er solgt til en kr. og Viggo Boesens Den lille Petra' er gået for kr., siger Peter Kjelgaard Jensen. Det er disse meget høje priser, der trækker møblerne af ukendte designere op. Der er en enorm efterspørgsel på nordisk design ude i verden, men skal man have fat i de originale varer af kendte designere, er det virkelig dyrt. Derfor ser vi nu, at man kaster sig over noget, der ligner, siger Peter Kjelgaard Jensen og fortsætter: Hvis en designervare koster op til kr., så synes man, at kr. er billigt for noget, der bare ligner. Det er absurd, men det er det, vi ser. Det er udelukkende internationale købere, der lægger de høje beløb for de store, bløde polstrede møbler. Og de består primært af professionelle dekoratører eller møbelkendere fra New York, Paris og London. Gerne gamle og slidte Møblerne behøver bestemt ikke at være i god tilstand for at være i stand til at indbringe de skyhøje priser. 13

5 Lænestol antageligt udført hos Slagelse Møbelfabrik, 1940 erne. Bærer præg af omfattende slitage. Vurdering: kr. Hammerslag: kr. Lænestol antageligt udført hos Slagelse Møbelfabrik, 1940 erne. Bærer præg af slitage. Vurdering: kr. Hammerslag: kr. Køberne istandsætter dem nemlig selv i og ompolstrer dem oftest fuldstændig. Der er stor interesse selv i slidte og hullede stole, som måske også er blevet ompolstret gennem tiden, siger Peter Kjelgaard Jensen. Der er mange danskere, der ligger inde med disse møbler, for der blev produceret rigtig mange af de store polstrede møbler tilbage i 30 ene og 40 erne, lyder det fra Bruun Rasmussen. En række kendetegn Men se efter en række kendetegn, før du sætter dit møbel til salg eller får det vurderet. De møbler, der ligner dem fra de kendte designenere, har nemlig nogle særlige kendetegn. Der skal være små træben, der er centimeter høje, og der må IKKE være snittet mønstre i benene det er der ellers mange såkaldte mormorstole, der har, siger Peter Kjelgaard Jensen. Han fortsætter: Det skal være en forholdsvis enkelt sofa eller lænestol, men gerne volumiøs. Linjerne skal være runde, og armlænene skal helst være ekstra høje og rundede. De enorme prisstigninger får dog ikke Bruun Rasmussen til at hæve vurderingerne. I øjeblikket ligger lænestole, som går til internationale købere for over kr., til en vurdering på 5000 kr. til kr., og det bliver de ved med. For selvom købernes interesse er meget stor lige nu, så mener Peter Kjelgaard Jensen ikke, at priserne afspejler den reelle værdi. 14

6 Lænestol produceret hos Fritz Hansen af ubekendt designer. Formgivet i 1938 model Årstal for produktion fremgår ikke. Bærer præg af slitage. Vurdering: kr. Hammerslag: kr. Dansk Snedkermester-sofa Ubekendt designer. Årstal for produktion fremgår ikke. Bærer præg af slitage. Vurdering: kr. Hammerslag: kr. Objektivt set så har disse møbler ikke den værdi, som de bliver solgt til. Det kan sagtens ske, at salgspriserne kommer til at stige yderligere, for nordisk design er meget populært i verden, men det kan også være en prisboble og en trend, der brister snart, siger han og fortsætter: Men vi ønsker, at vores vurderinger skal afspejle den ægte værdi, og ikke den værdi som en eventuel boble har pustet op. Hvis der kommer hurtige prisfald, vil købere bagefter kunne klage over, at vi har vurderet det for højt. 15

Finn Juhls "Høvdingestol": Solgt 27. september 2012 hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner.

Finn Juhls Høvdingestol: Solgt 27. september 2012 hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner. 8 Finn Juhls "Høvdingestol": Solgt 27. september 2012 hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner. investering møbler Danske designmøbler Priserne på danske designermøbler er steget eksplosivt det seneste år, og

Læs mere

GULD. Det hemmelige. 104 BO BEDRE Nr. 5 2014. Af Jakob L. Falhof, Kasper Foged Rasmussen og Mette Nexmand

GULD. Det hemmelige. 104 BO BEDRE Nr. 5 2014. Af Jakob L. Falhof, Kasper Foged Rasmussen og Mette Nexmand VI SIDDER PÅ EN MØBELSKAT, SOM GRAVES VÆK UNDER OS I AL UBEMÆRKETHED. EN NY GENERATION AF SAMLERE FRA UDLANDET OPKØBER DANSKE SNEDKERMØBLER 1 2 1. Den lille Petra er designet af Viggo Boesen i 1938. Den

Læs mere

SØNDAG. Papirkunst på himmelflugt

SØNDAG. Papirkunst på himmelflugt SØNDAG 20. OKTOBER NR. 38 / 2013 SØNDAG Papirkunst på himmelflugt Prisen på papirtegninger fra guldalderen er 20-30-doblet over de senere år. En ekspert vurderer, at der ligger tusindvis af værdifulde

Læs mere

Hammerslag buldrer lystigt

Hammerslag buldrer lystigt Hammerslagene falder Hammerslag buldrer lystigt i auktionshusene og på nettet. Kvalitet, dansk design og ædelmetaller hitter, og nyrige russere og kinesere holder hånden under priserne på luksusgenstande

Læs mere

Samlere tjener tykt på sjældne Wegner-møbler

Samlere tjener tykt på sjældne Wegner-møbler SØNDAG 28. DECEMBER NR. 52 / 2014 SØNDAG Samlere tjener tykt på sjældne Wegner-møbler Hans J. Wegner har efterladt designelskere med en rig arv. Hans produktion er enorm, populariteten er i top, og de

Læs mere

Find antikke tæpper på auktioner

Find antikke tæpper på auktioner Find antikke tæpper på auktioner TEKST & foto: JAN ANDERSEN Få tæppeforretninger i Danmark sælger gamle og antikke tæpper. Derfor er auktionshuse i ind- og udland et alternativ for den tæppeinteresserede,

Læs mere

Mini-guide: Sådan sælger du dit gamle rod

Mini-guide: Sådan sælger du dit gamle rod Mini-guide: Sådan sælger du dit gamle rod Flere og flere danskere sælger ud af deres ting på nettet - og der er mange penge at hente Af Jacob Carlsen, februar 2013 03 Krisen har gjort os til klunsere 04

Læs mere

DANISH RETRO. - en hyldest til de ukendte hænder

DANISH RETRO. - en hyldest til de ukendte hænder DANISH RETRO - en hyldest til de ukendte hænder OM DANISH RETRO DANISH RETRO en hyldest til de ukendte hænder er et dansk design-brand, som producerer og markedsfører retro-stole fra 1940 erne og 50

Læs mere

Beat To The Punch. an original screenplay by. Henrik Kristensen

Beat To The Punch. an original screenplay by. Henrik Kristensen Beat To The Punch an original screenplay by Henrik Kristensen Henrik Kristensen Maglegårds Alle 56 2860 Søborg +45 2192 8570 henrik@kristensendop.dk 01. EXT.LANDEVEJ. NYKØBING SJÆLLAND. - DAY Det er tidlig

Læs mere

Det vigtigste er begejstringen Modefrisøren i Tølløse

Det vigtigste er begejstringen Modefrisøren i Tølløse Det vigtigste er begejstringen Modefrisøren i Tølløse Michelle er kun 23 år, og endnu ikke færdiguddannet, men hun driver sin salon med stor ekspertise. Således har hun netop nyindrettet salonen i Tølløse,

Læs mere

FRITS HENNINGSEN SIGNATURE CHAIR FH429

FRITS HENNINGSEN SIGNATURE CHAIR FH429 FRITS HENNINGSEN SIGNATURE CHAIR FH429 SIGNATURE CHAIR KOMFORT OG ELEGANCE every piece comes with a story Når du vælger et møbel fra Carl Hansen & Søn, får du mere end bare et møbel. Du får en stolt tradition

Læs mere

Materiale: Farve: Behandling: Leveres: Mål i cm: Ryghøjde: 80,0. Sædehøjde: 43,0. Sædedybde: 50,0. Siddebredde: 60,0. Kolli mål: Vægt: 9

Materiale: Farve: Behandling: Leveres: Mål i cm: Ryghøjde: 80,0. Sædehøjde: 43,0. Sædedybde: 50,0. Siddebredde: 60,0. Kolli mål: Vægt: 9 J146 Lænestol J146 Lænestol Da FDB Møbler i sin tid gik forrest med at møblere danskernes hjem i et enklere og mere minimalistisk udtryk, var det en særlig udfordring at skabe en komfortabel stol til stuen.

Læs mere

Side 2 af 5

Side 2 af 5 Side 1 af 5 Stort nederlag til politiet i sag om påstået kunstsvindel Leveret af Nyhedsbureauet Newspaq 5 timer siden Side 2 af 5 Side 3 af 5 Efter et næsten 11 timer langt retsmøde i Københavns Byret

Læs mere

Indhold 3 CASØ 500. 4 Spisebord. 6 Koefoed by CASØ Eva, Peter og Lis. 8 CASØ 500 / CASØ 501 sofaborde. 10 Skænk og skrive/konsol - bord

Indhold 3 CASØ 500. 4 Spisebord. 6 Koefoed by CASØ Eva, Peter og Lis. 8 CASØ 500 / CASØ 501 sofaborde. 10 Skænk og skrive/konsol - bord CASØ 500 Indhold 3 CASØ 500 4 Spisebord 6 Koefoed by CASØ Eva, Peter og Lis 8 CASØ 500 / CASØ 501 sofaborde 10 Skænk og skrive/konsol - bord 12 CASØ 500 TV-bord 14 Reol og vitrine 16 CASØ 501 TV-bord og

Læs mere

WEGNER DESIGN MERE END 100 ÅRS TRADITION FOR KVALITET

WEGNER DESIGN MERE END 100 ÅRS TRADITION FOR KVALITET WEGNER DESIGN MERE END 100 ÅRS TRADITION FOR KVALITET GETAMA DANMARK A/S er Danmark s ældste firma som producerer møbler designet af Hans J. Wegner. GETAMA blev grundlagt i 1899 og specialiserede sig dengang

Læs mere

Din guide til lædermøbler

Din guide til lædermøbler Din guide til lædermøbler Vælg læder efter livsstil Lædermøbler er fantastiske. Betrukket med et af naturens egne materialer indtager de rummet med deres naturlige glød. Forelskelsen sker hurtigt og umiddelbar,

Læs mere

REPARATION AF ÆGTE TÆPPER TEKST & FOTO: JAN ANDERSEN

REPARATION AF ÆGTE TÆPPER TEKST & FOTO: JAN ANDERSEN REPARATION AF ÆGTE TÆPPER TEKST & FOTO: JAN ANDERSEN Bøger om reparation af orientalske tæpper: Peter F. Stone: Oriental Rug Repair, Greenleaf Company, Chicago 1981, ISBN: 0-940582-00-7 Majid Amini: Oriental

Læs mere

Opgaver til modul 4 Excel 97

Opgaver til modul 4 Excel 97 Opgaver til modul 4 Excel 97 De følgende opgaver kan løses ved hjælp af Microsoft Excel 97, eller med Excel 6.0 og 7.0. Opgaverne svarer i indhold og sværhedsgrad til de opgaver, som du kan få stillet

Læs mere

Forsikring: Sådan undgår du uhyrlige præmiestigninger

Forsikring: Sådan undgår du uhyrlige præmiestigninger Forsikring: Sådan undgår du uhyrlige præmiestigninger En lang række danskere har fået sat præmien voldsomt op på deres forsikringer - i flere tilfælde mere end 300 pct. Se her hvordan du undgår de uhyrlige

Læs mere

Dråben blev designet af Arne Jacobsen i 1958 som en del af hans legendariske mesterværk, SAS Royal Hotel i København. Dråben blev produceret

Dråben blev designet af Arne Jacobsen i 1958 som en del af hans legendariske mesterværk, SAS Royal Hotel i København. Dråben blev produceret dråben Dråben blev designet af Arne Jacobsen i 1958 som en del af hans legendariske mesterværk, SAS Royal Hotel i København Dråben blev produceret eksklusivt til hotellet sammen med Svanen og Ægget og

Læs mere

4/2018. Østjylland TEMA. Nedslidning

4/2018. Østjylland TEMA. Nedslidning 4/2018 Østjylland TEMA Nedslidning Flemmings leder Politikerne har ansvaret for en værdig tilbagetrækning Siden 2006 har politikerne på Christiansborg vedtaget den ene reform efter den anden. Målet har

Læs mere

SØNDAG. PH rider med på gylden bølge

SØNDAG. PH rider med på gylden bølge SØNDAG 4. JANUAR NR. 1 / 2015 SØNDAG PH rider med på gylden bølge PH-lamper fra øverste hylde har fordoblet deres pris siden 2008, vurderer designekspert Ole Ravn fra auktionshuset Bruun Rasmussen. Den

Læs mere

Side 1. Rettelser foretaget torsdag 27. mar 2014. Uge 14, mandag 31. mar 2014 01/04/2014 14:58. 18:00 Under Hammeren Ny titel

Side 1. Rettelser foretaget torsdag 27. mar 2014. Uge 14, mandag 31. mar 2014 01/04/2014 14:58. 18:00 Under Hammeren Ny titel Side 1 Uge 14, mandag 31. mar 2014 I dagens afsnit myldrer det ind med inkarnerede samlere, da Hans Hedegaard fra Frederiksberg Auktionshus sætter en kæmpe samling Tekno legetøjsbiler på auktion. Hos Jan

Læs mere

Vasily Kandinsky. for Vasily Kandinsky i dag?

Vasily Kandinsky. for Vasily Kandinsky i dag? Vasily Kandinsky Marie Knudsen: Ja, fordi det han står for, for mig er noget der ligger lidt længere tilbage i tiden. Hvor at hvis man så skal lave noget som er nutidigt nu, i forhold til en reklame og

Læs mere

Sincera. Rene linjer og en stærk identitet

Sincera. Rene linjer og en stærk identitet Sincera Rene linjer og en stærk identitet Karakterstyrke møder lethed i møbelserien Sincera. Møblernes karakteristiske rene linjer danner spændende geometrier i rummet og kombinerer et let udtryk med en

Læs mere

CASØ 120. Populær spisestue i moderne retro design. Indhold. Spisebord. Koefoed by CASØ Peter stolen. Sofabord & Lampebord.

CASØ 120. Populær spisestue i moderne retro design. Indhold. Spisebord. Koefoed by CASØ Peter stolen. Sofabord & Lampebord. CASØ 120 CASØ 120 Populær spisestue i moderne retro design CASØ 120 serien er designet som udspringer af den moderne retro stil fra 50 erne. 2 Indhold 3 CASØ 120 4 Spisebord 6 Koefoed by CASØ Peter stolen

Læs mere

Hans J. Wegner Katalog 2009

Hans J. Wegner Katalog 2009 Hans J. Wegner Katalog 2009 Hans J. Wegner Mange udlændinge har spurgt mig, hvordan vi skabte den danske stil og jeg må svare at der overhovedet ikke var tale om noget sådant. Det var vel nærmere en videregående

Læs mere

Denne blanket SKAL udfyldes og vedhæftes din optagelses opgave.

Denne blanket SKAL udfyldes og vedhæftes din optagelses opgave. Birk Centerpark 5 Tel. +45 87 55 05 00 teko@viauc.dk DK-7400 Herning CVR 30 77 30 47 www. Viauc.dk/teko Specialevalgs skema Denne blanket SKAL udfyldes og vedhæftes din optagelses opgave. Navn: Ida Leerbæk

Læs mere

Bilag 2: Elevinterview 1 Informant: Elev 1 (E1) Interviewer: Louise (LO) Tid: 11:34

Bilag 2: Elevinterview 1 Informant: Elev 1 (E1) Interviewer: Louise (LO) Tid: 11:34 Bilag 2: Elevinterview 1 Informant: Elev 1 (E1) Interviewer: Louise (LO) Tid: 11:34 LO: Ja, men først vil vi gerne spørge om, du måske kunne beskrive en typisk hverdag her på skolen? E1: En typisk hverdag

Læs mere

VariaNTER & MÅL DESIGN BESKRIVELSE. MILJØ & TESTs

VariaNTER & MÅL DESIGN BESKRIVELSE. MILJØ & TESTs LilJEN Serie 8 blev oprindeligt designet til Danmarks Nationalbank Den omtales ofte som Serie 8 blev introduceret i 1968, og udgaven med armlæn, model 3208, blev introduceret for markedet på den danske

Læs mere

Serie 8 blev oprindeligt designet til Danmarks Nationalbank. Den omtales ofte som Liljen. Serie 8 blev introduceret i 1968, og udgaven med armlæn,

Serie 8 blev oprindeligt designet til Danmarks Nationalbank. Den omtales ofte som Liljen. Serie 8 blev introduceret i 1968, og udgaven med armlæn, LilJEN Serie 8 blev oprindeligt designet til Danmarks Nationalbank Den omtales ofte som Liljen Serie 8 blev introduceret i 1968, og udgaven med armlæn, model, blev introduceret for markedet på den danske

Læs mere

Arne Jacobsens Grand Prix stol blev introduceret af Fritz Hansen på designernes forårsudstilling på det Danske Kunstindustrimuseum i København i

Arne Jacobsens Grand Prix stol blev introduceret af Fritz Hansen på designernes forårsudstilling på det Danske Kunstindustrimuseum i København i GRand Prix Arne Jacobsens Grand Prix stol blev introduceret af Fritz Hansen på designernes forårsudstilling på det Danske Kunstindustrimuseum i København i 1957. Senere samme år blev stolen udstillet på

Læs mere

i en galakse langt væk

i en galakse langt væk Caroline Legrands lejlighed i London er et univers for sig selv. Indretningsarkitekten har skabt en unik parallelverden med vintagefund fra 1900-tallet og eksklusiv kunst. Tekst: Mette Nexmand Foto: Douglas

Læs mere

KATALOG. Designermøbler mm.

KATALOG. Designermøbler mm. KATALOG Designermøbler mm. Auktion: Torsdag den 24. okt. 2013 kl. 17 Eftersyn: Tirsdag d. 22. okt. - Onsdag d. 23. okt - Torsdag d. 24. okt. 2013 kl 13-15 Alle dage Live auktion!! Side 1 Indholdsfortegnelse

Læs mere

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter Møbler, inventar m.v fra JM Møbler( nr. 67 ) Udlevering. Eftersyn.

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter Møbler, inventar m.v fra JM Møbler( nr. 67 ) Udlevering. Eftersyn. 1789 - - Møbler, inventar m.v fra JM Møbler( nr. 67 ) Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Strandvejen 21 7830 Vinderup Efter aftale Eftersyn På adressen: Efter aftale Onsdag

Læs mere

MILJØ & Tests GARANTI

MILJØ & Tests GARANTI OXFORD Den originale udgave af Oxford stolen blev designet til professorerne på St Catherine s College i Oxford Stolens ekstra høje ryg fremstod som et symbol på prestige og skabte sit helt eget rum Professorstolen

Læs mere

Bilag 3: Interview med Michael Piloz, sportsdirektør i Bakken Bears

Bilag 3: Interview med Michael Piloz, sportsdirektør i Bakken Bears Bilag 3: Interview med Michael Piloz, sportsdirektør i Bakken Bears Hvilke værdier står Bakken Bears for? Jeg tror vi står for at være de professionelle amatører. I det store billede. Vi er økonomiske

Læs mere

HUSBÅD PÅ BORNHOLM INDRETNING MØBELPAKKE 02 CHARLOTTE KJØLLER - RØNNE

HUSBÅD PÅ BORNHOLM INDRETNING MØBELPAKKE 02 CHARLOTTE KJØLLER - RØNNE HUSBÅD PÅ INDRETNING MØBELPAKKE T3 SPISEBORD Design: bykato T3-bordet er skabt ud fra ønsket om at lave et klassisk spisebord med super funktionelle detaljer. T3 bordet har synkronudtræk, hvilket giver

Læs mere

Comfort line. klassisk dansk design. CL 500 Basic 2 pers. 137 cm 3 pers. 195 cm Her vist med stålben - fåes også med træben i bøg og eg

Comfort line. klassisk dansk design. CL 500 Basic 2 pers. 137 cm 3 pers. 195 cm Her vist med stålben - fåes også med træben i bøg og eg Comfort line klassisk dansk design CL 500 Basic 2 pers. 137 cm 3 pers. 195 cm Her vist med stålben - fåes også med træben i bøg og eg komfort RO Afslapning nydelse CL 200 Exclusive 2 pers. 152 cm 3 pers.

Læs mere

ARNE JACOBSEN 1902-1971

ARNE JACOBSEN 1902-1971 Serie 7 designet af Arne Jacobsen er langt den mest solgte stol i Fritz Hansens historie og måske i møbelhistorien. Den formpressede finérstol er en videreudvikling af den klassiske stol Myren. Den 4-benede

Læs mere

læn dig tilbage og nyd forskellen

læn dig tilbage og nyd forskellen Savo s3 læn dig tilbage og nyd forskellen Sæt dig i en Savo S3. Juster siddehøjden og læn dig tilbage. Du mærker forskellen med det samme. Mærker hvordan stolens leddelte ryg følger din egen rygrad og

Læs mere

Holstebro Kommunes. Årsberetning. for

Holstebro Kommunes. Årsberetning. for Holstebro Kommunes Årsberetning for 2011 2 årsberetning 2011 Holstebro Kommune årsberetning 2011 Holstebro Kommune 3 4 årsberetning 2011 Holstebro Kommune årsberetning 2011 Holstebro Kommune 5 6 årsberetning

Læs mere

Indhold 3 CASØ CASØ 700 spisebord, sofabord, lampebord og CASØ 701 sofabord. 6 CASØ Deluxe stole. 8 CASØ 700 highboard og skænk

Indhold 3 CASØ CASØ 700 spisebord, sofabord, lampebord og CASØ 701 sofabord. 6 CASØ Deluxe stole. 8 CASØ 700 highboard og skænk CASØ 700 Indhold 3 CASØ 700 4 CASØ 700 spisebord, sofabord, lampebord og CASØ 701 sofabord 6 CASØ Deluxe stole 8 CASØ 700 highboard og skænk 10 CASØ 700 TV-bord 12 CASØ 700 vitrine og CASØ 701 vitrine

Læs mere

FRI FUGL Final version af Emilie Kroyer Koppel 15/

FRI FUGL Final version af Emilie Kroyer Koppel 15/ FRI FUGL Final version af Emilie Kroyer Koppel 15/11 2016 INT. S VÆRELSE - DAY (16) sidder på sit værelse med sin veninde (15).De to piger sidder og snakker. Men tog i så nogensinde ned på cafeen? Nej,

Læs mere

Genstandsanalyse - Flowerpot lampe

Genstandsanalyse - Flowerpot lampe Genstandsanalyse - Flowerpot lampe Hvem har designet produktet? - Flowerpot er designet af Verner Panton i 1968 Hvordan fungerer produktet? - Flowerpot er en lampe. Der findes både spisebordslamper, gulvlamper

Læs mere

DESIGN BESKRIVELSE GARANTI

DESIGN BESKRIVELSE GARANTI minuscule Innovation og kærlighed til håndværket mødes, dansk møbeltradition i dialog med nysgerrig nyskabelse, elegance og bløde former sammensmeltes i designeren Cecilie Manz møbelserie minuscule - bestående

Læs mere

KONTORINVENTAR. Auktioner A/S. Frederiksberg. Eftersyn: Den 28. december 2009 kl. 14 15 Budfrist: Den 29. december 2009 kl. 15

KONTORINVENTAR. Auktioner A/S. Frederiksberg. Eftersyn: Den 28. december 2009 kl. 14 15 Budfrist: Den 29. december 2009 kl. 15 KONTORINVENTAR Auktioner A/S Frederiksberg Eftersyn: Den 28. december 2009 kl. 14 15 Budfrist: Den 29. december 2009 kl. 15 Se mere på www.konkurser.dk Hold øje med de løbende bud læs om aktiverne se varegruppeinddelingerne

Læs mere

Indhold... Info... 4-5. Kosmetisk hjælp til køkken 6-7. Plads til 2 sofaer 8-9. Ekstra værelse tak. Hundehus 11-12. Køkken/ bryggers 13-14

Indhold... Info... 4-5. Kosmetisk hjælp til køkken 6-7. Plads til 2 sofaer 8-9. Ekstra værelse tak. Hundehus 11-12. Køkken/ bryggers 13-14 Info... Indhold... Tak fordi du købte min E-bog! Efter download, har du bogen til evigt eje! Men husk at det ikke er tilladt at videregive bogen, lægge den op på sociale medier på nettet, låne ud til andre

Læs mere

R E D I S C O V E R A u t u m n 1 6

R E D I S C O V E R A u t u m n 1 6 REDISCOVER Autumn16 REDISCOVER Autumn16 NATURE & HERITAGE Elementære grønne farver og velkendte oplevelser i naturen bliver genopdaget. Der skabes plads til sanseoplevelser, dybsindighed og fundamentalitet.

Læs mere

Stylet orden. Hun indretter med indføling: Side X NYT FRITIDSHUS. energivinduer. www.lilje-huset.dk

Stylet orden. Hun indretter med indføling: Side X NYT FRITIDSHUS. energivinduer. www.lilje-huset.dk Fyens Stiftstidende og Fyns Amts Avis fredag 13. juli 2012 Hun indretter med indføling: Stylet orden Side X 70 23 15 23 jna.dk energivinduer Spar op til 35% nu kontakt os for mere info udstilling: Kratholmvej

Læs mere

Men hvor skal vi bo? Mor har fortalt, at lejligheden nederst ved gaden, kaldes for stuen, og der ved jeg, at vi i hvert ikke skal bo.

Men hvor skal vi bo? Mor har fortalt, at lejligheden nederst ved gaden, kaldes for stuen, og der ved jeg, at vi i hvert ikke skal bo. 13. DECEMBER VARDE - Så er vi her, sir far pludselig. Vi har længe siddet og ikke sagt noget. Jeg tror nok, at vi er ved at være trætte af at sidde inde i den mørke flyttebil. Bilen standser og pludselig

Læs mere

15. Søndag efter Trinitatis 2013, Hurup og Gettrup Mattæus 6, 24 34

15. Søndag efter Trinitatis 2013, Hurup og Gettrup Mattæus 6, 24 34 15. Søndag efter Trinitatis 2013, Hurup og Gettrup Mattæus 6, 24 34 Herre, lær mig at søge dit rige og din retfærdighed og giv mig så alt andet i tilgift. AMEN Ja, den er god med dig, Jesus! Sådan fristes

Læs mere

COMBINE. Combine 3. kurver. En spændende balance mellem materiale og form. Du skaber dit eget bord. Din perfekte kombination.

COMBINE. Combine 3. kurver. En spændende balance mellem materiale og form. Du skaber dit eget bord. Din perfekte kombination. COMBINE 2 Combine Combine 3 COMBINE At kombinere. Og vælge frit. At finde det sofabord, der passer allerbedst. Både til rummet. Funktionen. Og udtrykket. Sammen med sofa, puf eller lænestol. Til gruppen

Læs mere

Optimering. Easyfood har tidligere slidt kuglelejer op på tre måneder. Hybridlejer har foreløbig kørt i to år. GENNEM VEDLIGEHOLD

Optimering. Easyfood har tidligere slidt kuglelejer op på tre måneder. Hybridlejer har foreløbig kørt i to år. GENNEM VEDLIGEHOLD OK TOBER 2014 - NR. 5 DEN DANSKE VEDLIGEHOLDSFORENING Optimering O F F IC IE LT FA G M AG A S FOR D E IN N DA N V E D L IG SKE EHOLD SFORE N IN G GENNEM VEDLIGEHOLD FA G M A G A S I N F O R D R I F T,

Læs mere

TV 2/DANMARK A/S Teglholm Allé 16 2450 København SV Att.: Reklamejura. København den 7. november 2007

TV 2/DANMARK A/S Teglholm Allé 16 2450 København SV Att.: Reklamejura. København den 7. november 2007 RADIO- OG TV-NÆVNET TV 2/DANMARK A/S Teglholm Allé 16 2450 København SV Att.: Reklamejura København den 7. november 2007 Klage over tv-reklame for Hurup Møbelfabrik A/S sendt på TV 2 Erling Christensen

Læs mere

Indhold CASØ 120. Spisebord. Koefoed by CASØ Peter stolen. Sofabord & Lampebord. TV-bord & Skænk. Vitrine & Hængevitrine. Oversigt

Indhold CASØ 120. Spisebord. Koefoed by CASØ Peter stolen. Sofabord & Lampebord. TV-bord & Skænk. Vitrine & Hængevitrine. Oversigt CASØ 120 2 Indhold 3 CASØ 120 4 Spisebord 6 Koefoed by CASØ Peter stolen 8 Sofabord & Lampebord 10 TV-bord & Skænk 12 Vitrine & Hængevitrine 14 Oversigt CASØ 120 Populær spisestue i moderne retro design

Læs mere

JULEPOSTHUSET. 15. december

JULEPOSTHUSET. 15. december JULEPOSTHUSET afs.15 - side 1 JULEPOSTHUSET 15. december LYD: CLS POSTHUS KLIK FRA EL-KONTAKT STOL VÆLTER BRAG (NOGET FALDER PÅ GULVET) MIAUV FRA KAT BORNHOLMERUR TIKKER KNIRKENDE DØR POSTHUSDØR KLEMTER

Læs mere

ole wanscher moderne klassikere Nyt hos Carl Hansen & Søn Elegante skandinaviske klassikere. Cuba stolen Se også Morten Gøttlers Cuba stol.

ole wanscher moderne klassikere Nyt hos Carl Hansen & Søn Elegante skandinaviske klassikere. Cuba stolen Se også Morten Gøttlers Cuba stol. ole wanscher moderne klassikere Nyt hos Carl Hansen & Søn Elegante skandinaviske klassikere. Cuba stolen Se også Morten Gøttlers Cuba stol. every piece comes with a story Når du vælger et møbel fra Carl

Læs mere

Et langt liv med tæpper. Tekst og fotos: JAN ANDERSEN. Tæpperne har været hans liv i mere end 60 år.

Et langt liv med tæpper. Tekst og fotos: JAN ANDERSEN. Tæpperne har været hans liv i mere end 60 år. Et langt liv med tæpper Tekst og fotos: JAN ANDERSEN Tæpperne har været hans liv i mere end 60 år. Erling Wiinstedt, 94, er æresmedlem af Selskabet for Orientalsk Tæppekunst og han driver trods sine høje

Læs mere

Bolig & Interiør ( 7800 Skive )

Bolig & Interiør ( 7800 Skive ) 3543 - Bolig & Interiør ( 7800 Skive ) 3543 - Bolig & Interiør ( 7800 Skive ) Udlevering / Eftersyn Udlevering På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive Torsdag d. 11. oktober 2018 10:00-17:00 Eftersyn På

Læs mere

Priser eks. moms på møbler til forhandler

Priser eks. moms på møbler til forhandler Priser eks. moms på møbler til forhandler Vælg gruppe Vælg Varenummer Varetekst Søg Valgt sortering: Gruppe L30 Varenummer 1680 Tekst Bord antik mahogny rund marmor 71x85 cm. Forhandler pris Antal på hovedlager

Læs mere

KLAGENÆVNET FOR DOMÆNENAVNE

KLAGENÆVNET FOR DOMÆNENAVNE J.nr.: 692 Klager: Fritz Hansen A/S Allerødvej 8 3450 Allerød v/advokat Erling Borcher Indklagede: 7eren Rorupvej 19 4320 Lejre Parternes påstande: Klagerens principale påstand Indklagede tilpligtes at

Læs mere

Eftersyn. På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive. Lørdag d. 06. oktober :00-15:00. Auk: 3543 Kat: 2.

Eftersyn. På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive. Lørdag d. 06. oktober :00-15:00. Auk: 3543 Kat: 2. 3543 - Bolig & Interiør ( 7800 Skive ) Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive Torsdag d. 11. oktober 2018 10:00-17:00 Eftersyn På adressen: Skyttevej 11B

Læs mere

Demenssygeplejerske, Tinna Klingberg.

Demenssygeplejerske, Tinna Klingberg. Kursus for pårørende til mennesker med demens. Undersøgelsens problemstilling: Betydningen af at deltage i et kursus for pårørende til demensramte, og hvordan det afspejles i håndteringen af hverdagslivet

Læs mere

Vi eliminerer den største stopklods for dine investeringer dig selv

Vi eliminerer den største stopklods for dine investeringer dig selv Vi eliminerer den største stopklods for dine investeringer dig selv De uvildige finansielle rådgivere kæmper en indædt kamp om at vinde kundernes gunst. Ifølge direktøren i Miranova, Rune Wagenitz, er

Læs mere

Kopi fra DBC Webarkiv

Kopi fra DBC Webarkiv Kopi fra DBC Webarkiv Kopi af: Cornelius Corneliussen : FDB-møblerne er tilbage Dette materiale er lagret i henhold til aftale mellem DBC og udgiveren. www.dbc.dk e-mail: dbc@dbc.dk n o g e t p å h j e

Læs mere

CARITA STOL. Carita Stol 3

CARITA STOL. Carita Stol 3 CARITA STOL 2 Carita Stol Carita Stol 3 CARITA STOL Det er vigtigt, at vi tager os godt af dem, der har allermest brug for det. Derfor har vi givet vores møbelserie Carita de fordele og forudsætninger,

Læs mere

Anlæg løfter fiskekasserne

Anlæg løfter fiskekasserne Anlæg løfter fiskekasserne Thyborøn-trawler har været med til at udvikle et løfte-anlæg, der gør det let at stable 50 kilo tunge fiskekasser i lasten. Hermed slipper besætningen for de tunge løft, som

Læs mere

NYT LIV. til antikke stole

NYT LIV. til antikke stole MØBLER NYT LIV til antikke stole Møbelkonservator Anders Abildgaard er manden, der kan redde antikke, men tilsyneladende helt nedslidte møbler. På hans værksted får de fine gamle møbler en chance til.

Læs mere

Vildt 50% 50% PÅ ATLANTA I ALLE LÆDER DESSIN KÆMPE TILBUD. Nu 9.793,- Spar 9.793,- SPAR. ÆGTE LÆDER Nakkepude 599,- M/HVID KONTRAST SYNING

Vildt 50% 50% PÅ ATLANTA I ALLE LÆDER DESSIN KÆMPE TILBUD. Nu 9.793,- Spar 9.793,- SPAR. ÆGTE LÆDER Nakkepude 599,- M/HVID KONTRAST SYNING Vildt SOMMERUDSALG 333,- Nu 9.793,- Spar 9.793,- KÆMPE TILBUD 4 stofdessin: 108/204/317/342 ATLANTA Hjørnesofa. Mål: 320 x 232 cm. I stof. Vejl. pris kr. 19.586,- NU KR. 9.793,-. Vejl. pris kr. 666,- NU

Læs mere

UDSALG! KÆMPE SPAR 50% PÅ ATLANTA I ALLE LÆDER DESSIN KÆMPE TILBUD KONTRAST SYNING NU ,- SPAR ,- MED HVID KONTRAST SYNING ÆGTE LÆDER

UDSALG! KÆMPE SPAR 50% PÅ ATLANTA I ALLE LÆDER DESSIN KÆMPE TILBUD KONTRAST SYNING NU ,- SPAR ,- MED HVID KONTRAST SYNING ÆGTE LÆDER KÆMPE UDSALG! KÆMPE TILBUD MED HVID KONTRAST SYNING 599,- NU 14.999,- SPAR 15.000,- ATLANTA OPSTILLING 02 Mål L: 320 x 232 cm. Læder på alle slidflader samt hvide kontrast syninger. Vejl. pris kr. 29.999,-

Læs mere

Lobbyismen boomer i Danmark

Lobbyismen boomer i Danmark N O V E M B E R 2 0 0 9 : Lobbyismen boomer i Danmark Holm Kommunikations PA-team: Adm. direktør Morten Holm e-mail: mh@holm.dk tlf.: 40 79 23 33 Partner Martin Barlebo e-mail: mb@holm.dk tlf.: 20 64 11

Læs mere

Sinnerup har i samarbejde med

Sinnerup har i samarbejde med X-FACTOR DOMMEREN ANKERSTJERNE: Jeg har brug for at være et smukt sted Udover sin succesfulde karriere som manager, prisvindende sangskriver og producer, er Ankerstjerne også højaktuel som X-factor dommer

Læs mere

IDdesign flex en sofa til dig!

IDdesign flex en sofa til dig! IDdesign flex en sofa til dig! sofa koncept 1 personlige din helt sofa din sofa er vel nok stuens mest personlige møbel. det er her du trækker dig tilbage, når du skal slappe af og lade op. her du hygger

Læs mere

Motorikstyrkende lege

Motorikstyrkende lege Motorikstyrkende lege Et inspirationshæfte fra Fællesrådgivningen for Børn og Unge, PPR side 1 Indhold Bage boller... 3 Lege med fokus på kropsbevidsthed... 3 Find to ens billeder... 3 Lege med fokus på

Læs mere

Eftersyn. På adressen: Skalmstrupvej 3 A 7850 Stoholm. Tirsdag d. 18. april 2017, 08:00-15:00. Auk: 2666 Kat: 2. Parti væghængte tidsskriftsholdere

Eftersyn. På adressen: Skalmstrupvej 3 A 7850 Stoholm. Tirsdag d. 18. april 2017, 08:00-15:00. Auk: 2666 Kat: 2. Parti væghængte tidsskriftsholdere 2666 - Møbler m.v. fra lukket Feriecenter Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adresserne: Skalmstrupvej 3 A 7850 Stoholm Torsdag d. 20. april 2017, 08:00-15:00 Skalmstrupvej 3 A 7850

Læs mere

Bilag 2 interview IP2

Bilag 2 interview IP2 Bilag 2 interview IP2 Projekttitel: Supervision & Flow - A Relation? Overvågning & Flow - En Sammenhæng? Gruppenr: 11 Hus: SAMBACH 20.1 Semester: 2 Årstal: 2016 Udarbejdet af: Jakob Aagaard Hansen - Studienr.:

Læs mere

BESKRIVELSE en klassisk smuk og let skulpturel spisestol Hans J. Wegner har designet Y-stolen til Carl Hansen & Søn i 1949 DESIGNEREN

BESKRIVELSE en klassisk smuk og let skulpturel spisestol Hans J. Wegner har designet Y-stolen til Carl Hansen & Søn i 1949 DESIGNEREN Y-STOLEN CH24 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Y-stolen - en klassisk smuk og let skulpturel spisestol, som også er velegnet til bare at slappe af i. Ved hjælp af damp er rygbøjlen nænsomt bøjet, og

Læs mere

Magasin Projekt. redesign.indd 1 11-11-2010 08:51:53

Magasin Projekt. redesign.indd 1 11-11-2010 08:51:53 Magasin Projekt redesign.indd 1 11-11-2010 08:51:53 Negativ stress eksisterer i særlig grad blandt de yngre kvinder 18 AD-spiranten redesign.indd 18 11-11-2010 08:51:55 Brænd op i reklamebranchen Hver

Læs mere

MILJØ & tests GARANTI

MILJØ & tests GARANTI SPACE Space er designet af den tyske designduo Jehs+Laub. Duoen er inspireret af menneskekroppen og naturens evne til at designe sig selv. Deres ambition er altid at gøre, hvad der er ligetil og ikke for

Læs mere

Prædiken til 3. s. i fasten kl. 10.00 i Engesvang

Prædiken til 3. s. i fasten kl. 10.00 i Engesvang Prædiken til 3. s. i fasten kl. 10.00 i Engesvang 413: Vi kommer, Herre, til dig ind på Spænd over os dit himmelsejl 448 - Fyldt af glæde 36 - Befal du dine veje 675 Gud vi er i gode hænder på Egemoses

Læs mere

fra papirklip til designerstol

fra papirklip til designerstol fra papirklip til designerstol flexible luxury De hollandske designere Tom Schouten og Douwe Jacobs står bag tilblivelsen af en af nutidens hotteste stole - flux chair. Stærkt inspireret af små foldede

Læs mere

SUSET. Hvad giver dig et sug i maven? Hvad får dig til at opleve suset?

SUSET. Hvad giver dig et sug i maven? Hvad får dig til at opleve suset? SUSET Når det drejer sig om højder, har vi tit grænser, der skal overvindes. Overvinder vi disse grænser, kan vi få et sug i maven, fordi vi gør noget, som vi ikke troede, vi turde. Også selv om det ikke

Læs mere

Bilag 3 interview IP3

Bilag 3 interview IP3 Bilag 3 interview IP3 Projekttitel: Supervision & Flow - A Relation? Overvågning & Flow - En Sammenhæng? Gruppenr: 11 Hus: SAMBACH 20.1 Semester: 2 Årstal: 2016 Udarbejdet af: Jakob Aagaard Hansen - Studienr.:

Læs mere

MILJØ & TESTS DESIGN BESKRIVELSE GARANTI POLSTRING

MILJØ & TESTS DESIGN BESKRIVELSE GARANTI POLSTRING ALPHABET SERIE Alphabet er et modulbaseret sofasystem designet af Piero Lissoni. Det kan kombineres til mange former og størrelser. De aftagelige betræk og løse puder fås i et stort udvalg af stoffer.

Læs mere

JAIME HAYON 1974- DESIGN MILJØ OG TEST BESKRIVELSE GARANTI DIMENSIONER UDVIDET GARANTI

JAIME HAYON 1974- DESIGN MILJØ OG TEST BESKRIVELSE GARANTI DIMENSIONER UDVIDET GARANTI FRI Fri er en lænestol designet af Jaime Hayon Fri er designet til at skabe en hyggelig stemning i ethvert rum Det kræver selvfølgelig lidt mere end bare en stol at skabe en hyggelig stemning, men med

Læs mere

Ja, du gør alting nyt på jord, En sommer rig på nåde. Men klarest lyser dog dit Ord Af kærlighedens gåde.

Ja, du gør alting nyt på jord, En sommer rig på nåde. Men klarest lyser dog dit Ord Af kærlighedens gåde. PRÆDIKEN HØSTGUDSTJENESTE SØNDAG DEN 28.SEPTEMBER 2014 15.SETRIN AASTRUP KL. 10.15 VESTER AABY KL. 14.00 Tekster: Sl.73,23-28; Ap.G. 8,26-39; Luk. 10,38-42 Salmer: 729,728,730,Nat med mørke,11 Ja, du gør

Læs mere

8 Living Bolig sommerserie SØNDAG DEN 30. JUNI 2013. Bondehuset bag bakken

8 Living Bolig sommerserie SØNDAG DEN 30. JUNI 2013. Bondehuset bag bakken 8 Living Bolig sommerserie SØNDAG DEN 30. JUNI 2013 Bondehuset bag bakken SØNDAG DEN 30. JUNI 2013 Bolig sommerserie Living 9 Rikke Koks Andreassen er kommet i Kikhavn, siden hun var barn.»området betyder

Læs mere

ARNE JACOBSEN DESIGN BESKRIVELSE GARANTI. VariaNtER & MÅL

ARNE JACOBSEN DESIGN BESKRIVELSE GARANTI. VariaNtER & MÅL MYREN Arne Jacobsen designede oprindeligt Myren til kantinen i Novo Nordisk. I dag er Myren et af kollektionens fornemste ikoner. Men Myren var til at begynde med tæt på at ende som endnu en prototype,

Læs mere

Bilag 1: Introduktion i brug af dolk

Bilag 1: Introduktion i brug af dolk Bilag 1: Introduktion i brug af dolk Det er vigtigt, at pigerne lærer at håndtere og respektere dolken. Derfor disse regler: n er et redskab ikke legetøj. Snit altid væk fra dig selv. Brug aldrig dolk,

Læs mere

ARNE JACOBSEN 1902-1971 MÅL DESIGN GARANTI POLSTRING

ARNE JACOBSEN 1902-1971 MÅL DESIGN GARANTI POLSTRING GRand Prix Arne Jacobsens Grand Prix stol blev introduceret af Fritz Hansen på designernes forårsudstilling på det Danske Kunstindustrimuseum i København i 1957. Senere samme år blev stolen udstillet på

Læs mere

DESIGN BESKRIVELSE VARIANTER & MÅL POLSTRING GARANTI

DESIGN BESKRIVELSE VARIANTER & MÅL POLSTRING GARANTI DECISION Decision er designet af designduoen Pelikan Design Designet er opbygget omkring 3 basisenheder og et sæt armlæn, som kan kombineres på utallige måder, så der fremkommer løsninger med stole, cirkelrunde

Læs mere

Af Peter kvetny t A l e n 38 Iværksætteren

Af Peter kvetny t A l e n 38 Iværksætteren t a Har du først fundet de helt rigtige medarbejdere, melder der sig et nyt spørgsmål: hvordan får du dem til at blive? Det er ikke nogen let opgave og det er dyrt, når dygtige medarbejdere forlader butikken.

Læs mere

colonial serien ole wanscher

colonial serien ole wanscher colonial serien ole wanscher colonial af ole wanscher disciplineret elegance every piece comes with a story Når du vælger et møbel fra Carl Hansen & Søn, får du mere end bare et møbel. Du får en stolt

Læs mere

Cappello Salonen er en del af min sjæl

Cappello Salonen er en del af min sjæl Cappello Salonen er en del af min sjæl Elisabeth Cappello har lagt al sin sjæl og al sin personlighed i indretningen af sin nybyggede salon i Grenå. Og stilen er enkel men med et tvist, for Elisabeth har

Læs mere

Det er nemmere at skabe en løgn, end at være sandhed.

Det er nemmere at skabe en løgn, end at være sandhed. Bruger Side 1 13-08-2017 Prædiken til 8.søndag efter trinitatis 2017. Tekst. Matt. 7, 15-21. Det er nemmere at skabe en løgn, end at være sandhed. Det emne som denne søndags gudstjeneste tager op, er den

Læs mere

ANKENÆVNET FOR FERIEHUSUDLEJNING

ANKENÆVNET FOR FERIEHUSUDLEJNING AFGØRELSE FRA ANKENÆVNET FOR FERIEHUSUDLEJNING Klagesag nr. Klager Indklagede Klageemne Rengøring Nævnets sammensætning P.G. Jensen, formand Regitze Buchwaldt, Forbrugerrådet Tænk Claus Steffen Hansen,

Læs mere

2.495,- 2.995,- Kampagnepris 1000,- 1400,- Roomz chär b sic. Roomz chär w1n. års garanti. Kampagnepris. Kampagnepris. Kampagnepris SPAR SPAR

2.495,- 2.995,- Kampagnepris 1000,- 1400,- Roomz chär b sic. Roomz chär w1n. års garanti. Kampagnepris. Kampagnepris. Kampagnepris SPAR SPAR Roomz chär b sic - Synkron vippefunktion - Justerbar vippemodstand - Låsbar vippefunktion - Sædeforskydning - Gashøjde justering - Ryghøjde justering - Justerbart armlæn - 5 stjernet fodkryds - Sort polstring

Læs mere

Kan renoveringen af dit hus betale sig?

Kan renoveringen af dit hus betale sig? Kan renoveringen af dit hus betale sig? Kan det betale sig at energirenovere, lave nyt badeværelse eller køkken, bygge til eller lægge nyt tag? Se, hvilke renoveringer der kan gøre dit hus mere værd. Hvis

Læs mere

Auktionshuset Bruun Rasmussen

Auktionshuset Bruun Rasmussen CASE Auktionshuset Bruun Rasmussen 38-årige ALEXA BRUUN RASMUSSEN er PR-ansvarlig og sølvspecialist hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner. Hun har egentlig altid vidst, at hun skulle ind i familiens auktionshus,

Læs mere