antikviteter antikviteter tirsdag onsdag torsdag fredag 28. november kl. 13 sølv 1-66 kl. 14 tæpper 67-224 29. november kl. 13 porcelæn, fajance og glas 225-299 kl. 14 orientalsk kunstindustri 300-543 30. november kl. 13 smykker og armbåndsure 544-853 1. december kl. 13 møbler og bronzer 854-1046 mandag 4. december kl. 13 møbler, bronzer og ure 1047-1266 russisk tirsdag malerier onsdag torsdag 5. december kl. 13 russiske malerier og kunstindustri 1500-1874 6. december kl. 19 udsøgte malerier 2000-2110 7. december kl. 13 malerier 2111-2389 fredag 8. december kl. 13 malerier, miniaturer, tegninger og grafik 2390-2576 auktion 763
antikviteter kunstindustri og smykker fra antikken til vore dage auktion 28. nov. - 4. dec. 2006 eftersyn onsdag 22. november kl. 15-18 torsdag 23. november kl. 10-17 fredag 24. november kl. 10-17 lørdag 25. november kl. 11-16 søndag 26. november kl. 11-16 mandag 27. november kl. 10-17 Bredgade 33 DK-1260 København K Tel +45 3343 6911 Fax +45 3343 6966 bredgade@bruun-rasmussen.dk www.bruun-rasmussen.dk
antique antique tuesday 28 november 1 pm silver 1-66 2 pm carpets 67-224 wednesday 29 november 1 pm ceramics and glass 225-299 2 pm oriental works of art 300-542 thursday friday monday russian tuesday fine art 30 november 1 pm jewellery and watches 543-853 1 december 1 pm furniture 854-1046 4 december 1 pm furniture and bronzes 1047-1266 5 december 1 pm russian paintings and antiques 1500-1874 wednesday 6 december 7 pm selected paintings 2000-2110 thursday friday 7 december 1 pm paintings 2111-2389 8 december 1 pm paintings, miniatures, drawings and prints 2390-2576 auction 763
antique furniture, silver and jewellery from antiquity to our time auction 28 nov. - 4 dec. 2006 preview wednesday 22 november 3 pm - 6 pm thursday 23 november 10 am - 5 pm friday 24 november 10 am - 5 pm saturday 25 november 11 am - 4 pm sunday 26 november 11 am - 4 pm monday 27 november 10 am - 5 pm Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel +45 3343 6911 Fax +45 3343 6966 bredgade@bruun-rasmussen.dk www.bruun-rasmussen.dk
katalogisering: Sabrina Ulrich Vinther 2570 5941 s.vinther@bruun-rasmussen.dk Kirstine Lind 3343 6971 k.lind@bruun-rasmussen.dk Heidi Schophuus Jensen 2570 6840 h.s.jensen@bruun-rasmussen.dk Thomas Lembourn 3343 6973 t.lembourn@bruun-rasmussen.dk Anders Fredsted 3343 6964 a.fredsted@bruun-rasmussen.dk Sølv Smykker og armbåndsure Smykker og armbåndsure Møbler, bronzer, skulpturer og ure Møbler, bronzer, skulpturer og ure Charlotte Hviid Porcelæn, fajance og glas 3343 6982 Orientalsk kunstindustri c.hviid@bruun-rasmussen.dk Henrik Schleppegrell 3343 6980 h.schleppegrell@bruun-rasmussen.dk Tæpper
sølv tirsdag 28. november kl. 13 katalog nr. 1-66 tæpper tirsdag 28. november kl. 14 katalog nr. 67-224 sølv og tæpper
1 2 5 3 6 7 8 4 9 1 Kakadue af sølv på sokkel af grønbroget sten, aftageligt hoved. Antagelig Tyskland 19. årh.s første halvdel. Svenske importstempler. H. 27. DKK 12.000 / 1.600 2 To hjerteformede hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, hver med krone foroven. Mester hhv. Jacob a Möinichen, København 1777 og Jens Kjeldsen Sommerfeldt, Ålborg 1726-1767. H. 6-7. (2). DKK 5.000 / 670 3 Et par empire skospænder af sølv, gennembrudt bort, front med "låge". Mester Christen Jensen Due, Aalborg 1804-1820. (2). DKK 5.000 / 670 4 Dansk kerub ske af sølv, laf graveret med ejerinitialer GHS LMD og årstal 1642, samt senere gravering DH-JA. 17. årh. Ikke stemplet. L. 17. DKK 3.000 / 400 5 Tre hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, hhv. vaseformet med røde flusser, hjerteformet og ligeknækket, med gennembrudt krone foroven. Mestre Peter Borrebye, København 1779-1821, især kendt for sin produktion af hovedvandsæg, Troels Larsen Lund, København 1741-1779. Et æg ikke stemplet. Vægt 114 gr. (3). DKK 3.000 / 400 6 Frimærke æske af delvis forgyldt sølv. Indvendig inddelt i tre skrårum til frimærker. Frankrig 19. årh. Vægt 67 gr. L. 7,5. DKK 5.000 / 670 8 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
10 11 7 Et par regence skospænder af sølv. Mester Rasmus Ramussen Møller, Odense bymærke 1760-1806. (2). DKK 5.000 / 670 8 Nescessaire af forgyldt sølv, indvendig med bl.a. saks, ske, pincet m.m., rigt drevet med rocailler, blomster og klassisk figur. Ikke stemplet. 18. årh. L. 12. DKK 6.000-8.000 / 800-1.100 9 Barok ske af sølv, fliget skaft, laf graveret med monogram KSS KODT 1701. Mester Laurids Christensen Wild, Århus 1679-1704. L. 18. DKK 3.000 / 400 10 Et par små tidlige københavner barok stager af sølv, profilerede stammer på firsidede fodstykker. Mester Axel J. Krøyer, København 1725. Bundene med senere vægt lod, antagelig senere lystyller. H. 13. (2). DKK 25.000 / 3.400 11 Et par rejsestager af sølv, runde fodstykker. Mestermærke CW antagelig for Caspar Julius Worm, 1810-1857, født i Odense, virksom i København. Odense bymærke. 19. årh.s begyndelse. Vægt 230 gr. H. 5.5. (2). DKK 8.000-10.000 / 1.100-1.300 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 9
12 13 12 Et par tidlige danske barok stager af sølv, ligeknækkede stammer, firsidede fodstykker. Senere gravering EH på fodstykke. Bund graveret med ejerinskription M. Mörch. Mester Jens Jensen Klitgaard, København 1726. Vægt 500 gr. H. 16. (2). DKK 35.000-45.000 / 4.700-6.000 13 Et par danske rokoko stager af sølv, skævknækkede stammer og firsidet fodstykke. Mester Gerhard Hass, København utydeligt årstal 1750? Vægt 520 gr. H. 20. (2). DKK 30.000-35.000 / 4.000-4.700 14 14 Dansk barok lågbæger af sølv, nålepunslet korpus og låg, tre claw-and-ball ben, lågknop i form af grankogle. Side graveret med ejernavne og årstal: Albert Grove - Anna Hatting 1705. Mester Poul Ottesen Kjærulff, Ringkøbing 1705-1716. Vægt 340 gr. H. 17. DKK 20.000-30.000 / 2.700-4.000 10 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
15 15 Dansk rokoko bonbonnière af delvis forgyldt sølv, låg i form af svane, sider med to hanke. Mester Eiler Mortensen, København 1756. Vægt 620 gr. L. 23. Denne lågskål er nævnt i Bøjes bog om Københavner stempler under mesteren. Solgt hos ABR auk. 168 nr. 835 i 1964. DKK 50.000 / 6.700 16 Et par barok stager af sølv, profilerede stammer, runde hvælvede fodstykker. Uidentificeret mesterstempel CAR samt oldermandsranke. Antagelig Nordtyskland. 18. årh. Vægt 540 gr. H. 19,5. (2). DKK 15.000 / 2.000 17 Østrigsk spølkum af delvis forgyldt sølv, glat ovalt korpus. Mestermærke IPA og utydeligt årstal 1761?, Wien bymærke. Vægt 110 gr. H. 6. DKK 5.000 / 670 16 17 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 11
18 18 Sjældent norsk jomfrubæger af delvis forgyldt sølv. Kvinde med lang kjole dekoreret med blomster, højre arm er hævet over hovedet hvor hun støtter en bøjle med et mindre bæger. Mester Magnus Adolph Tank 1788-1789, Bergen bymærke, guardein Mathias Pettersen, tvillingens tegn. Vægt 190 gr. H. 18,5. Jomfrubægre er en korpustype der rummer to bægre i et. De har alle form af en stående kvinde klædt i renæssancedragt med et fodlangt skørt, der er drevet og forarbejdet som et separat stykke og fastgjort til den støbte og efterarbejdede overkrop med en lille indvendig tap. Skørtet danner det ene og det største af de to bægre. Jomfruens højre arm, der er hævet over hovedet understøtter en bøjle med det svingbare bæger. Når man drak af bægeret holdt man det på hovedet, således at det store bæger kunne fyldes med væske og det lille bæger herved svingede rundt og ligeledes kunne fyldes. Det store bæger fik manden, det lille mobile var kvindens og med lidt fingerfærdighed kunne brudeparret drikke samtidig. Der er mange og gode historier om brugen af og formen på de meget sjældne og fint forarbejdede jomfrubægre, også kaldet brudebægre. Blandt de bedste er vandrehistorien om en sølvsmed der anholdt en velhavende mand om datterens hånd. Rigmanden, der ikke var begejstret ved tanken om det ægteskab, besluttede sig for at sætte sølvsmeden på en prøve. Han måtte få datterens hånd, hvis han kunne fremstille et bæger som mand og kone kunne drikke af på samme tid. Det satte 12 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
18 18 sølvsmeden på en hård prøve, men da forelskelse jo ofte giver uanede kræfter og i dette tilfælde også fantasi opfandt sølvsmeden dette brudebæger: En bægeranordning formet som en kvinde med stort skørt og med en mindre fritsvingende kop/krukke på hovedet. Ved lidt snilde kunne mand og kone nu drikke af de to bægre samtidig. Om historien endte lykkeligt er der ingen der ved, men mon ikke rigmanden har forbarmet sig over ham? Jomfrubægret kendes fra Tyskland helt tilbage fra begyndelsen af 1600-tallet, hvor typen blev brugt ved bryllupsceremonier. Også i Norge kendes formen, men først fra 1780 og i en kort periode frem til 1820, hvoraf de tidligste eksempler (fra 1780 og 1790'erne) er de finest forarbejdede. Brudebægrene begrænser sig geografisk til Bergen og det er uvist om bægrene også her blev anvendt til bryllupsceremonier. Man ved at de norske bægre blev givet som venskabsgaver mellem fremstrædende borgere og udfra de indgraverede ejernavne er det tydeligt at denne type korpus sølv har været de få forundt. DKK 150.000-200.000 / 20.000-27.000 18 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 13
20 19 21 19 Et par franske rokoko stager af sølv, profileret tilspidset stamme på rundt fodstykke. Fodstykke graveret med våbenskjold. Mester J. F. Balzac, Paris 1762-1763. Vægt 1330 gr. H. 27,5. (2). DKK 80.000-100.000 / 11.000-13.000 20 Fransk ovalt barok fad af sølv, ligeknækket profileret kant, fane graveret med kronet våbenskjold. Mester Guillaume Loir, Paris 1768. Vægt 1110 gr. L. 41. DKK 35.000 / 4.700 21 Fransk kaffekande af sølv, pæreformet glat korpus, på tre høje ben, hank af sort træ. Graveret med våbenskjold. Uidentificeret mesterstempel MPC, 18. årh. Vægt 430 gr. H. 21. DKK 5.000 / 670 22 Tekande på stand, af sølv, side graveret med spejlmonogram EJF. Mester A. Dragsted, København 1910. Vægt 980 gr. H. 29. Ikke afbildet DKK 6.000 / 800 23 Et par stager af sølv, stammer med hævefunktion til lys, samt monteret med lyseslukker. Barok form. Mester V. Christesen, København 1879. Vægt 770 gr. H. 19. (2). Proveniens: Danneskjold-Samsøe. Ikke afbildet DKK 6.000-8.000 / 800-1.100 24 Dansk barok bæger af sølv, nålepunslet korpus, side graveret med initialer og årstal ARS BHD 1722. Mester Martinius Slim, København 1701. Senere påsatte kugleben. Vægt 240 gr. H. 12. Ikke afbildet DKK 6.000 / 800 25 Sæt på fire engelske saltkar i tilhørende etui, bådformede, sider med bladranker. Mester Hy. Wilkinson & Co., Sheffield 1875. Vægt 220 gr. (4). Ikke afbildet DKK 4.000 / 540 14 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
26 Tidlig dansk barok granatstrøbøsse af sølv, låg gennembrudt med ornamentik, gadroneret fodrand. Mester Iver Larsen, Assens 1718-1759. Vægt 220 gr. H. 19. DKK 35.000-40.000 / 4.700-5.400 26 27 36 "Dobbeltriflet" middagsknive med skafter af sølv. 17 dele Cohr. 3 knive graveret med monogram. (36). Ikke afbildet DKK 6.000-8.000 / 800-1.100 28 Et par tyske stager af sølv, profilerede stammer med ornamentik. Rokoko form. Tyskland 19. årh.s slutning. Vægt 1245 gr. H. 33. (2). Ikke afbildet DKK 10.000 / 1.300 29 29 Dansk barok kaffekande af sølv, ligeknækket korpus og fodstykke, lågknop og hank af sort træ. Mester Jørgen Olufsen Lund, Odense bymærke 1733-1755. Vægt 845 gr. H. 26. DKK 35.000 / 4.700 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 15
30 31 30 Fransk ovalt fad af sølv, ligeknækket fane graveret med kronet våbenskjold. Mester Flavier, Paris ca. 1850. Vægt 1075 gr. L. 40. DKK 8.000-10.000 / 1.100-1.300 31 Et par franske kandelabre af sølv, hver med arme til 5 lys, profileret stamme, rundt ligeknækket fodstykke. 20. årh.s begyndelse. Vægt 5100 gr.h. 37. (2). DKK 15.000-20.000 / 2.000-2.700 32 Champagnekøler af sterlingsølv, glat korpus. Nyere produktion. Vægt 730 gr. H. 19. Ikke afbildet DKK 5.000 / 670 33 Tysk barok lågkrus af delvis forgyldt sølv, side graveret med figurer i landskab. Låg indsat med mønt med Kejser Leopolds portræt fra 1703. Uidentificeret mesterstempel PA. Ca. 1700.Vægt 590 gr. H. 17. Proveniens: Ole Olsens kunstsamling nr. 272. DKK 25.000-30.000 / 3.400-4.000 34 Et par tyske barok stager af sølv, skævknækkede stammer på hvælvede fodstykker. Mester Christoph Steinbacher, 1717-1746, München bymærke. Vægt 545 gr. H. 19. (2). DKK 25.000 / 3.400 35 Rokoko bonbonnière af sølv, skævknækket korpus og låg. Uidentificeret mesterstempel CFS. Antagelig Tyskland 18. årh. Vægt 140 gr. L. 13. DKK 6.000-8.000 / 800-1.100 16 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
33 34 35 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 17
37 Bordur i kasse af sølv, hvid skive med arabertal. Utydeligt mesterstempel, London 1910. H. 27. DKK 15.000 / 2.000 38 Et par svenske senempire stager af sølv, stammer og fodstykke med akantusblade. Mester Frederik og Wilhelm Zethelius, Stockholm bymærke og årsbogstav 1826. Vægt 980 gr. H. 28. (2). DKK 8.000-10.000 / 1.100-1.300 36 37 39 Et par svenske brødkurve af sølv, gennembrudte med stiliserede blade og sommerfugle. Mester Hans Georg Vogt, Kristianstad bymærke og årsbogstav 1825. Vægt 835 gr. L. 37. (2). DKK 20.000 / 2.700 36 Et par tyske Louis XVI stager af sølv. Nurnberg bymærke 19. årh.s begyndelse. Den ene stage ustemplet. Vægt 290 gr. H. 18,5. (2). DKK 8.000 / 1.100 40 Et par store danske empire kandelabre af sølv, hver med arme til 3 lys, tilspidsede stammer på runde fodstykker. Mester Franciscus Kozlowsky, København 1801. Vægt 4200 gr. H. 48. (2). Hidrørende fra Kruusesminde. DKK 30.000 / 4.000 41 Spejl i ramme af forsølvet bronze, rillet fane med krydsbånd, foroven sløjfe. Facetslebet spejlglas. 19. årh. H. 55. DKK 8.000-10.000 / 1.100-1.300 38 39 42 Stor jardinère af sølv, sider påsat med blomsterguirlander og bladværk, hanke i form af svungne slangehoveder, ovalt fodstykke. Mester A. Michelsen, København 19. årh. Vægt 3900 gr. L. 59. DKK 35.000 / 4.700 18 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
40 41 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 42 19
44 46 43 45 47 43 Empire rejsebæger af delvis forgyldt sølv i originalt læderetui, æggeformet korpus ciseleret med ornamentik. Mester Mathias Geertseen 1798-1818, København bymærke med utydeligt årstal stempel. Vægt 109 gr. H. 12. DKK 5.000 / 670 44 Augsburg empire stage af sølv, rillet stamme, firsidet fodstykke. Utydeligt mesterstempel IIB?, Augsburg bymærke 1800. Vægt 265 gr. H. 21. DKK 10.000 / 1.300 45 Louis XVI strøbøsse af sølv, vaseformet korpus med ranker og sløjfer. Medaillon på siden med senere gravering. Mester Niels Pihl, København 1778. Vægt 200 gr. H. 18. DKK 4.000-6.000 / 540-800 46 Dansk empire sukkerskål af sølv, hanke gennembrudte med filigranarbejde, indsats af blåt glas, på firsidet fodstykke med kugleben. Mester Frederik Moritz Klose, København 1812-1823. Med senere gravering. H. 19. DKK 4.000 / 540 47 Lille dansk Louis XVI tekande af sølv, tøndeformet korpus, hank af sort træ. Mester Andreas Holm 1796, utydeligt København stempel. Vægt 400 gr. H. 14. DKK 6.000-8.000 / 800-1.100 48 Et par ni-armede kandelabre af sølv, lystyller, manchetter og fodstykke drevet med stiliserede blade og ornamentik, i midten spir i form af blomsterknop. Ikke stemplede. 18 ekstra lysmanchetter af sølv medfølger. Vægt 4770 gr. H. 31. (2). Ifølge nuværende ejer er det et bestillingsarbejde udført hos Dragsted sølvsmedie. Fremstillet mellem 1920-1955. DKK 50.000 / 6.700 20 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
48 49 49 Rundt spejlplateau med ramme af sølv drevet med bladværk, på 4 ben. Mester Anton Michelsen, København 19. årh.s slutning. Diam. 36. DKK 10.000 / 1.300 50 Stort lågkrus af sølv, korpus drevet med ornamentik i form af blomster og blade, gæk samt tre fødder i form af kugler. Graveret med ejerinitialer. Låg med medalje med Christian d. VIs profil. Utydeligt mesterstempel, barokform. 19.-20. årh. Vægt 1755 gr. H. 27. DKK 8.000 / 1.100 50 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 21
52 51 53 54 55 51 Engelsk brødkurv af sølv, firsidet korpus med rillet kant graveret med bladværk og støbte muslinger. Mester Emes & Barnard, London 1810. Vægt 1060 gr. L. 35. DKK 12.000-15.000 / 1.600-2.000 52 Engelsk salver af sølv, spejl graveret med våbenskjold, på tre claw-and-ball ben, kant dekoreret med muslinger. Mester Robert Rew, London 1768. Vægt 1380 gr. Diam. 38. DKK 10.000 / 1.300 53 Engelsk saucekande af sølv, rillet kant, på tre ben. Mester ant. Wm. Frisbee, London 1809. Vægt 270 gr. L. 18. DKK 4.000 / 540 54 Toiletspejl i ramme af sølv, facetslebet spejlglas. København 1894. H. 53. Proveniens: Danneskjold-Samsøe. DKK 8.000-10.000 / 1.100-1.300 22 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
55 Et par engelske stager af sølv, balusterformede stammer på runde fodstykker, graverede med crest, rigt drevne med riller og ornamentik. Mester John Hutley, London 1764. Vægt 1165 gr. H. 32. (2). DKK 40.000 / 5.400 56 Engelsk kaffe- og teservice af delvis forgyldt sølv bestående af kaffekande, tekande, flødekande og sukkerskål, korpus med bukler, på firsidede fodstykker på kugleben. Delvist mester William Bateman, London 1812-1815. Vægt 2050 gr. H. 16-27. (4). DKK 25.000 / 3.400 56 57 57 Et par konfektskåle af delvis forgyldt sølv med indsatse af rubinrødt glas. Graveret med kongeligt kronet spejlmonogram. Mester Anton Michelsen, København. Diam.16. (2). DKK 18.000-20.000 / 2.400-2.700 58 Sæt på otte franske desserttallerkener af forgyldt sølv, profileret fane med bladværk. Frankrig 19. årh.s slutning. Vægt 3450 gr. Diam. 23. (8). DKK 10.000 / 1.300 58 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 23
59 Engelsk vinkande af sølv, pæreformet korpus dekoreret med ornamentik samt tre ovaler med putti og bladværk. Mester George Angel, London 1866. Vægt 915 gr. H. 26. DKK 10.000 / 1.300 60 Ananaspokal af delvis forgyldt sølv, buklet korpus rigt dekoreret med putti, bladværk, hermer og ornamentik, lågknop i form af nøgen kvinde. Uidentificerede mesterstempel WoM?. Antagelig Tyskland. 19. årh.s slutning. Vægt 1100 gr. H. 46. DKK 10.000 / 1.300 59 60 61 62 61 Ottomansk kammerstage af sølv. Mester Tughra, 1861-1876. Vægt 190 gr. H. 9. DKK 10.000 / 1.300 62 Victoriansk vinkande af sølv, rigt dekoreret med blomster, blade figurer og dyr. Mester antagelig Hy. Wilkinson & Co., Sheffield 1885. Vægt 1340 gr. H. 48. DKK 8.000-10.000 / 1.100-1.300 63 Et par høje kandelabre af sterlingsølv hver med arme til fem lys, rillede stammer på firsidede fodstykker. Nyere produktion. Udfyldte. H. 60. (2). DKK 30.000 / 4.000 63 64 Kaffeservice af sølv, korpus prydet med "fletværk", bestående af kaffekande, sukkerskål og flødekande samt ustemplet mælkekande. Mester A. Michelsen, København 1886-87. Vægt 1196 gr. H. 15. (4). DKK 12.000-15.000 / 1.600-2.000 24 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
64 65 Ovalt spejlplateau med ramme af sølv, fane med kugler. 20. årh.s første halvdel. L. 50. B. 35. DKK 6.000-8.000 / 800-1.100 66 Et par seks-armede kandelabre af sterlingsølv, profilerede stammer og fodstykker. Barok form. Udfyldte. Nyere produktion. H. 49. (2). DKK 25.000 / 3.400 65 66 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 25
68 67 70 67 69 70 67 To afghanske chuwal(opbevaringsposer), begge med güls på rød bund, afslutning med skørt og komplet med bagside. 20. årh.s første halvdel. 119 x 85 og 153 x 85.(2). DKK 6.000 / 800 68 Tekke chuwal, Turkmenien. Sjælden type med smalle knyttede striber og afslutning med skørt i form af stiliserede træer. 20. årh.s første halvdel. 140 x 90. DKK 5.000 / 670 69 Antik Tekke egnsi, Turkmenien. Klassisk design med fir-opdeling af midterfelt og bund med skørt i form af små blomster. 1900-1910. 145 x 128. Oprindelig anvendt som forhæng/hoveddør til nomadetelt. DKK 5.000 / 670 70 To turkmenske chuwals. Ersari med klassisk zigzag mønster. 172 x 102. Samt Yomut. 124 x 71. Begge 20. årh.s begyndelse.(2).dkk 5.000 / 670 71 Luri nomadetæppe, sydlige Persien. Stavmedaljon på rød bund prydet med talrige dyremotiver og ryttere til hest. 20. årh.s midte. 200 x 137. DKK 5.000 / 670 72 Afshar tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med rosetter på blå bund og afslutninger i form af zig-zag kelim forvævninger. Knyttet på uldkæde. 20. årh.s begyndelse. 206 x 132. DKK 6.000 / 800 73 Kasak tæppe, Kaukasus. Design med tre stjerner på rød bund med stiliserede træer og barberstangs-bort. 1950-1960. 260 x 145. DKK 8.000 / 1.100 74 Karadja tæppe, nordlige Persien. Stiliserede ornamenter på rød bund. 20. årh.s første halvdel. 200 x 145. DKK 8.000 / 1.100 75 Kuba-Seichur tæppe, Kaukasus. Geometrisk ornamentik på blå bund. 20. årh.s begyndelse. 215 x 130. DKK 15.000 / 2.000 76 Antikt Kasak tæppe, Kaukasus. Geometrisk ornamentik på blå bund og hovedbort med blomsterrosetter. Ca. 1900. 181 x 105. DKK 10.000 / 1.300 26 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
71 72 74 73 77 Antikt Perepedil tæppe, Kaukasus. Klassisk design med stiliserede dyremotiver og bukkehorn på rød bund. Ca. 1900. 200 x 140. DKK 15.000 / 2.000 78 Marasali tæppe, Kaukasus. Midterfelt med botehs og bedeniche omkrandset af karateristisk hovedbort i form af stiliserede myreslugere. 1900-1920. 200 x 105. DKK 10.000 / 1.300 75 76 77 78 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 27
79 80 79 Senneh kelim, Persien. Design med tre medaljoner på blå bund med herati mønster. Usædvanlig størrelse, vævet på uldkæde. Ca. 1900. 497 x 170. Litteratur: Petsopoulos Yanni, Kilims. London 1979. Lign. afb. Planche 352. DKK 20.000 / 2.700 80 Antik Shahsavan kelim, Kaukasus. Klassisk design med horisontale bånd i forskellige farver, med og uden ornamentik. Ca. 1900. 280 x 179. DKK 10.000 / 1.300 81 Derbent tæppe, Kaukasus. Design med fem Lesghi stjerner på mørk bund med stiliserede blomster. 20. årh.s begyndelse. 134 x 97. DKK 5.000 / 670 82 Antikt Kasak tæppe, Kaukasus. Design med hagemedaljoner på rød. Ca. 1900. 130 x 100. DKK 5.000 / 670 83 Antikt Shahsavan tæppe, Kaukasus. Design med tre medaljoner på rød bund med striber. 19. årh.s slutning. 146 x 93. DKK 10.000 / 1.300 84 Kaukasisk tæppe i klassisk Shirvan design i form af stjerner, hagemedaljoner, rosetter og stiliserede dyr på blå bund. 21. årh. 182 x 114. DKK 10.000 / 1.300 28 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
81 82 83 84 85 Kaukasisk tæppe i klassisk Daghestan mønster med stærkt stiliserede blomster og bladværk på rød bund, biborter i form af skråbånd og hovedbort med krabbe design på lys bund. 21. årh. 185 x 146. DKK 12.000 / 1.600 86 Kaukasisk tæppe i klassisk Daghestan design med gentagelsesmønster i form af stærkt stiliserede blomster og bladværk på gul bund. 21. årh. 185 x 146. DKK 12.000 / 1.600 87 Antikt Gendje bedetæppe, Kaukasus. Bedeniche hvorunder felt med diagonale striber med botehs i gul, orange, rød, blå, grøn og beige. 19. årh.s slutning. 160 x 90. DKK 15.000 / 2.000 88 Antikt Gendje nomadetæppe, Kaukasus. Sjælden type med design i form af stiliserede blomster på gul bund. 19. årh.s slutning. 168 x 88. DKK 25.000 / 3.400 85 86 87 88 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 29
89 90 91 89 Keshan tæppe, Persien. Usædvanlig Keshan med sceneri fra den kendte moské i Isfahan. Inskription i midterfelt (top): Gud er stor. (bund): Masoma s gravplads (profeten Reza s søster). Sign. KESHAN AKHAWAN PURNAYANI. 20. årh.s første halvdel. 207 x 139. DKK 5.000 / 670 90 Täbriz tæppe, Persien. Medaljon på terrakotta farvet bund med slyngede grene, blomster og bladværk. Ca. 800.000 kn. pr. m2. Ca. 1960. 185 x 143. DKK 10.000 / 1.300 91 Kirman tæppe, Persien. Sceneri med bibelsk histore fra det gamle testamente med den gudsudvalgte Josef, der bliver smidt i brønden af sine skinsyge brødre. Brødrene vender hjem til faderen med Josefs blodige trøje som bevis på, at han er blevet taget af et vilddyr. Hovedbort med jødiske profeter. 20. årh.s begyndelse. 221 x 138. DKK 10.000-12.000 / 1.300-1.600 92 Isfahan tæppe, Persien. Klassisk design med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk på lys bund. Ca. 1960. 428 x 310. DKK 12.000-15.000 / 1.600-2.000 92 30 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
93 94 93 Qum tæppe, Persien. Design med slyngede grene, blomster og dyremotiver på blå bund. 20. årh.s midte. 300 x 200. DKK 10.000-15.000 / 1.300-2.000 94 Isfahan tæppe, Persien. Design med medaljon på blå bund med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk. 20. årh.s midte. 298 x 210. DKK 6.000-8.000 / 800-1.100 95 Et par Keshan tæpper, Persien. Sjælden flot kvalitet med design i form af blomsterbuketter og blomstervaser på blå bund. 20. årh.s første halvdel. 205 x 133. DKK 25.000 / 3.400 96 Keshan tæppe, Persien. Usædvanlig medaljon på rød bund med slyngede grene, rosetter og bladværk. 20. årh.s begyndelse. 191 x 139. DKK 20.000 / 2.700 95 96 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 31
101 97 98 99 100 97 Antikt Kayseri silketæppe, Anatolien. Klassisk anatolsk 1700-tals design i form af slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk på blå bund. Ca. 1900. 177 x 127. DKK 8.000-10.000 / 1.100-1.300 98 Helsilke bedetæppe i klassisk Hereke stil med niche, blomster og træer på lys bund, Kina. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 21. årh. 153 x 92. DKK 8.000 / 1.100 99 Helsilke tæppe i klassisk Hereke stil med design i form af paradisets have. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 21. årh. 157 x 92. DKK 10.000 / 1.300 100 Hereke helsilke tæppe, Anatolien. Blomster og fugle på lys bund. 20. årh.s slutning. 122 x 76. DKK 5.000 / 670 101 Hereke helsilke tæppe, Anatolien. Design med niche, blomstervase, slyngede grene og bladværk på lys bund. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 93 x 65. DKK 6.000 / 800 102 103 32 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
104 105 106 102 Isfahan tæppe, Persien. Design med palmetter, blomster og bladværk på blå bund. 20. årh.s midte. 300 x 210. DKK 15.000 / 2.000 103 Qum helsilke tæppe, Persien. Medaljon på rød bund prydet med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk. 720.000 kn. pr. m2. Ca. 2000. 301 x 198. DKK 25.000 / 3.400 104 Veramin tæppe, Persien. Klassisk design med stiliserede blomster i gitterpobygning på blå bund. 20. årh.s første halvdel. 205 x 145. DKK 18.000 / 2.400 105 Moud tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med botehs på lys bund. 20. årh.s midte. 200 x 138. DKK 6.000 / 800 106 Teheran tæppe, Persien. Meldajon på lys bund prydet med slyngede grene og fugle. 1930-1940. 197 x 134. DKK 15.000 / 2.000 107 Kirman tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med blomstervaser, blomster og bladværk på lys bund. 20. årh.s første halvdel. 380 x 297. DKK 20.000 / 2.700 107 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 33
108 109 110 108 Isfahan tæppe, Persien. Medaljon med vedhæng på rød bund med blomster og bladværk. 1940-1950. 205x 134. DKK 6.000 / 800 109 Keshan figural tæppe, Persien. Design med den gamle historie om det forelsket par, inder-bibort med persiske digte. Ca. 1940. 230 x 138. DKK 12.000-15.000 / 1.600-2.000 110 Senneh tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med palmetter på lys bund prydet med blomster og bladværk. Knyttet på silkekæde. 20. årh.s slutning. 192 x 150. DKK 25.000 / 3.400 111 Nain tæppe, Persien. Medaljon på lys bund med slyngede grene, blomster og bladværk. Konturer med silkeluv. Ca. 810.000 kn. pr m2. 21. årh. 251 x 162. DKK 12.000 / 1.600 111 112 34 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
114 113 112 Keshan tæppe, Persien. Sjældent gentagelsesmønster i form af blomsterrosetter i forskellige farver. 20. årh.s begyndelse. 305 x 215. DKK 25.000 / 3.400 113 Isfahan tæppe, Persien. Design med medaljon på blå bund prydet med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk. 20. årh.s midte. 316 x 205. DKK 15.000 / 2.000 114 Isfahan tæppe, Persien. Design med medaljon på lys bund med slyngede grene, blomster og bladværk. Konturer med silkeluv. Knyttet på silkekæde. 21. årh. 308 x 205. DKK 20.000 / 2.700 115 Baktiari tæppe, Persien. Medaljon på rød bund med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk. 1940-1950. 420 x 320. DKK 20.000 / 2.700 115 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 35
116 117 118 119 120 121 36 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
122 116 Afshar nomadetæppe, sydlige Persien. Design med tre sammenhængende geometriske medaljoner på blå bund. 20. årh.s begyndelse. 260 x 148. DKK 5.000 / 670 117 Ziegler Mahal kelly, Persien. Medaljon på blå bund med herati design. 20. årh.s begyndelse. 539 x 195. DKK 6.000-8.000 / 800-1.100 118 Antikt kaukasisk tæppe med Akstafa design i form af kantede medaljoner på blå bund prydet med klassiske stiliserede påfugle, taranteller, fabeldyr samt talrige geometriske ornamenter omkrandset af karakteristisk hovedbort. Ca. 1900. 285 x 133. Litteratur: Doris Eder. Kaukasische Teppiche, band 1. Lign. afb. planche 210-218.. DKK 20.000-25.000 / 2.700-3.400 119 Afghansk Kelim. Design med horisontale bånd med zig-zag mønster og geometrisk ornamentik. 1950-1960. 168 x 138. DKK 5.000 / 670 120 Kuba kelim, Kaukasus. Gentagelsesmønster med geometrisk ornamentik. 20. årh.s første halvdel. 373 x 178. DKK 8.000 / 1.100 121 Antikt Kuba tæppe, Kaukasus. Design med fire medaljoner på blå bund med talrige stiliserede ornamenter. Dateret 1328=1910. 383 x 166. Proveniens: Frydenlund slot, Nordsjælland. DKK 5.000 / 670 122 Täbriz carpet, north Persia. A highly decorative all over lattice pattern containing flowerplants and cypresses on ivory field, border with acanthus plants, mother and child botehs on red field. Early 20th century. 587 x 375 cm. DKK 350.000 / 46.700 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 37
123 124 125 126 123 Qum tæppe, Persien. Midterfelt med opdeling i felter med blomstervaser og fugle. Ca. 1960. 202 x 142. DKK 8.000 / 1.100 124 Qum tæppe, Persien. Usædvanligt design i form af enkle stiliserede blomster og bothehs på lys bund. Partier med silkeluv. 20. årh.s midte. 208 x 136. DKK 12.000 / 1.600 125 Qum tæppe, Persien. Havedesign i form af felter med hængepile, botehs og søjlenicher. 20. årh.s midte. 205 x 135. DKK 6.000 / 800 126 Keshan tæppe, Persien. Stiliseret medaljon på blå bund med havemotiv i rudedesign. 20. årh.s første halvdel. 208 x 130. DKK 10.000 / 1.300 127 128 129 38 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
130 127 Täbriz tæppe, Persien. Medaljondesign på okkerfarvet bund prydet med slyngede grene, palmetter samt div. dyremotiver. 20. årh.s midte. 257 x 173. DKK 8.000 / 1.100 128 Isfahan tæppe, Persien. Medaljon på lys bund prydet med blomster og bladværk. Knyttet på silkekæde. 21. årh. 242 x 156. DKK 15.000 / 2.000 129 Qum helsilke tæppe, Persien. Klassisk design med jagtscener på lyseblå bund, hovedbort med persiske inskriptioner. 20. årh.s midte. 212 x 140. DKK 15.000 / 2.000 130 Antique Sumac carpet, Baku district, Caucasus. Classic medallions on red field with a wide variety of geometrical ornaments. C. 1900. 275 x 220 cm. Literature: Doris Eder, 1990. Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche. Related ex. plate 468. Restored. DKK 60.000 / 8.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 39
131 132 40 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
133 131 Malayir tæppe, Persien. Design med tre sammenhængende medaljoner på blå bund prydet med stilliserede blomster, bladværk, dyremotiver og menneskefigurer. Signeret. Ca. 1900. 595 x 300. Hidrørende fra tidligere folketingsmedlem Anders Andersens samling. DKK 30.000-40.000 / 4.000-5.400 132 Heriz tæppe, nordlige Persien. Gentagelsesmønster i form af slyngede grene, blomster og bladværk på rød bund. 20. årh.s første halvdel. 355 x 283. DKK 30.000 / 4.000 133 Antikt Heriz tæppe, Persien. Klassisk design med stor geometrisk medaljon på rød bund med slyngede grene og bladværk. 19. årh.s slutning. 370 x 310. DKK 100.000 / 13.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 41
134 134 Sjældent Habibian Nain tæppe, Persien. Design i form af botehs (mother and child) på lys bund prydet med talrige blomster, rosetter og fugle, hovedbort med søjler og nicher. Sign. Habibian Nain Iran. Mindre partier og konturer med sil- keluv. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 325 x 252. Certifikat udstedt af Habibian Carpet Gallery, Iran medfølger. DKK 80.000-100.000 / 11.000-13.000 42 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
135 136 137 135 Keshan tæppe, Persien. Design med niche og med blomstervase på rød bund med slyngede grene og bladværk. 20. årh.s midte. 200 x 135. DKK 6.000 / 800 136 Qum helsilke tæppe, Persien. Blomstermedaljon på rustrød bund med blomster og bladværk. Sign. Ahamedi. Ca. 1,1 mio. kn. pr. m2. 21. årh. 207 x 135. DKK 20.000 / 2.700 137 Qum helsilke tæppe, Persien. Blomstermedaljon på lys/rød bund med blomster og bladværk. Ca. 900.000 kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 200 x 138. DKK 20.000 / 2.700 138 Isfahan tæppe, Persien. Klassisk design med medaljon på mørkeblå bund prydet med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk. 20. årh.s begyndelse. 424 x 315. DKK 40.000-50.000 / 5.400-6.700 138 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 43
139 140 44 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
141 139 Ziegler tæppe. Gentagelsesmønster i form af slyngede grene, palmetter og hængepile på lyseblå bund. 21. årh. 523 x 364. DKK 30.000 / 4.000 140 Heriz tæppe, Persien. Dekorativt design med enkle geometriske ornamenter på lys bund, klassisk hovedbort med palmetter, blomsterranker og bladværk på blå bund. 21. årh. 504 x 350. DKK 60.000 / 8.000 141 Baktiari tæppe, Persien. Sjældent stort tæppe i klassisk gentagelsesmønster i form af paradisets have med blomster og træer i felter. 20. årh.s slutning. 722 x 525. DKK 120.000 / 16.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 45
142 143 144 142 Helsilke løber i klassisk Hereke design med rosetter på lys bund prydet med slyngede grene, blomster og bladværk, Kina. 21. årh. 248 x 79. DKK 10.000 / 1.300 143 Helsilke løber i klassisk Hereke design i form af rosetter, palmetter, blomster og bladværk på blå bund, Kina. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 21. årh. 310 x 78. DKK 12.000 / 1.600 144 Qum helsilke tæppe, Persien. Medaljon på lys bund rigt prydet med blomster og bladværk. 20. årh.s slutning. 285 x 200. DKK 25.000-30.000 / 3.400-4.000 145 Nain tæppe, Persien. Gentagelsesmønster i form af herati design og palmetter på lys bund. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. Ca. 1940. 225 x 143. DKK 20.000 / 2.700 145 146 147 148 46 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
149 146 Bidjar tæppe, Persien. Medaljon på blå bund med herati design. 20. årh.s første halvdel. 205 x 132. DKK 6.000 / 800 147 Isfahan tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med palmetter, rosetter, slyngede grene, blomster og bladværk på blå bund. 20. årh.s midte. 215 x 148. DKK 15.000-18.000 / 2.000-2.400 148 Isfahan tæppe, Persien. Medlajon på rød bund prydet med slyngede grene, blomster og bladværk. 20. årh.s midte. 203 x 140. DKK 5.000 / 670 149 Antikt Isfahan tæppe, Persien. Klassisk design med medaljon på lys bund prydet med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk. Sjældent flot kvalitet med partier i silke, knyttet på silkekæde. 20. årh.s begyndelse. 381 x 263. DKK 80.000-100.000 / 11.000-13.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 47
152 150 151 150 Antikt Lambalo Kasak tæppe, Kaukasus. Karakteristisk design med enkle kantede medaljoner på rød bund med klassisk hovedbort i form af stiliserede blomsterranker. 20. årh.s begyndelse. 235 x 152. Litteratur: Doris Eder. Orientteppiche, Band 1, Kaukasische Teppiche, 1990. Lign afb. planche 59-62.. DKK 40.000 / 5.400 151 Karabagh tæppe, Kaukasus. Design med tre kantede medaljoner på åbent rødt felt. 20. årh.s begyndelse. 289 x 167. DKK 18.000-20.000 / 2.400-2.700 152 Antikt Kasak tæppe, Kaukasus. Design med to memling güls med hagemedaljoner på rød bund prydet med talrige geometriske ornamenter. Ca. 1900. 128 x 117. DKK 8.000 / 1.100 153 Antik Kasak tæppe, Kaukasus. Klassisk Lori Pompak type med oktogoner på rød bund og hovedbort i form af vinglas og egeløv. Ca. 1900. 250 x 170. Litteratur: Doris Eder. Orientteppiche, Band 1: kaukasische Teppiche. Lign. Afb. planche 5-12. Restaureret. DKK 30.000 / 4.000 153 154 48 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
155 154 Antikt Karachoph Kasak tæppe, Kaukasus. Klassisk eksemplar med kassetter, stjerner og geometrisk ornamentik på lyseblå bund. 20. årh.s begyndelse. 330 x 150. Litteratur: Ulrich Schürman. Caucasian Rugs, 1961. Lign. Eks. afb. planche 22-23. DKK 40.000 / 5.400 155 Antique Bidjar carpet, Persia. Rare oversize Garrus Bidjar with design of flowers and foliage on red field. Early 20th century. 730 x 435 cm. DKK 250.000 / 34.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 49
156 157 156 Heriz tæppe, nordlige Persien. Klassisk design med stor stiliseret medaljon og afskårne hjørner. 20. årh.s begyndelse. 290 x 200. DKK 8.000 / 1.100 157 Antik kaukasisk løber, antagelig Lesghi. Usædvanligt design i form af fem karakteristiske geometriske Kuba ornamenter i forskellige farver på rød bund. Ca. 1900. 280 x 93. Restaureret. DKK 20.000 / 2.700 158 Antikt Verneh dækken. Sjælden kvadratisk størrelse med design i form af blomster på mørk bund. 19. årh. 158 x 180. DKK 10.000 / 1.300 159 Kuba kelim, Kaukasus. Klassisk gentagelsesdesign med geometriske ornamenter. 1900-1920. 305 x 156. DKK 6.000-8.000 / 800-1.100 160 Antik Shirvan kelim, Kaukasus. Klassisk design med horisontale bånd med geometrisk ornamentik. Ca. 1900. 308 x 146. DKK 12.000 / 1.600 158 159 160 50 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
161 161 A 18th-19th century embroidery of silk and gold/metal threads on cotton foundation. Late Mohgul period, India. Mounted in frame with glass. 157 x 111 cm. DKK 30.000 / 4.000 162 Flamsk tapet i Gobelin vævning med sceneri i form af landskab med blomster, træer og slot i baggrunden. Silke og uld. 18. årh. 210 x 215. Reduceret. DKK 25.000 / 3.400 162 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 51
163 163 Hereke helsilke tæppe, Anatolien. Medaljondesign med slyngede grene, blomster og bladværk i lyse pastelfarver. Sjælden detalje med guld- /metaltråde i enkelte blomster. Ca. 600.000 kn. pr. m2. 20. årh.s midte. 300 x 200. DKK 60.000 / 8.000 164 Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på lys bund prydet med slyngede grene, rosetter, palmetter og bladværk. Usædvanlig flot kvalitet, knyttet på silkekæde. Ca. 900.000 knuder pr. m2. Ca. 1930-1940. 350 x 230. DKK 60.000 / 8.000 164 52 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
165 165 Sjældent Isfahan tæppe, Persien. Klassisk 1800- tals design med medaljon-midterfelt prydet med akantusblomster, palmetter og bladværk. Usædvanlig størrelse knyttet i fineste uldkvalitet med konturer og partier med silkeluv. 20. årh.s slutning. 510 x 500. DKK 200.000 / 27.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 53
167 166 166 Antikt Beshir tæppe, Turkmenien. Sjælden lille størrelse med klassisk design i form af stiliserede blomster og bladværk. 19. årh. anden halvdel. 250 x 120. DKK 12.000 / 1.600 167 A 19th century Kuba-Daghestan rug, Caucasus. All over design of small stylized flowers in different colors in diagonal rows, calyx and leaf mainborder. Rare on yellow field. 130 x 95 cm. Literature: Doris Eder. Orrienteppiche, band 1: Kaukasische teppiche, 1990. Related ex. plate 411-413. DKK 40.000 / 5.400 168 54 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
169 168 A 19th century antique Täbriz carpet, Persia. Hunting carpet in classic 16/17th century design. Dragon-medallion on red field with huntsmen, mounted and armed with spears, swords and bows attacking, lions, leopards, antelopes, wild asses, jackals and hares. Wide border of palmettes, animals and angles. 570 x 320 cm. Literature: A. Cecil Edwards. The Persian Carpet, 1953. Original examples at plate 2-4 and 6. DKK 125.000-150.000 / 17.000-20.000 169 A early 20th century Indian copy of the great "Ardabil" carpets. The large central medallion is characteristic of carpets woven in Tabriz (North West Persia) and the fantastic design of the ground of the carpet consisting of two layers of swirling leaves, stems and flowers is typical of the art of the early Safavid dynasty. 481 x 325 cm. The carpet was purchased in Constantinopel by Mr. Niels Bøgh Vilhelm while serving as international judge in Egypt in the early 20th century. Literature: Cecil Edwards. The Persian Carpet, 1953. The Ardabil carpet, plate 1. The Ardabil carpets are a pair of twins, woven in Persia in the 16th. century. One of the carpets are exhibited in Victoria and Albert Museum, London, and the other one in the Los Angeles County Museum of Art. Apart from the Pazaryk rug, the Ardabil carpets are the most famous rugs in the world. The carpets are woven in 1539-40 according to the dated inscriptions. The carpet were almost certainly a royal commission and would have taken about four years to weave. The origin remain unclear but it is said to have come from a complex of shrines and mosques at Ardabil in North West Persia, burial place of Shaikh Safi al-din, ancestor of Shah Ismail, founder of the Safavid dynasty. DKK 50.000 / 6.700 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 55
170 171 170 Antik Shirvan kelim, Kaukasus. Sjælden fin Shirvan kvalitet med diagonale rækker af polygoner på lys bund. 19. årh.s slutning. 290 x 160. Litteratur: Kelim, The Complete Guide. Alastair Hull And Jose Luczyc, 1993. Lign. afb. planche 467 og 470. DKK 20.000 / 2.700 171 Antikt Shirvan tæppe, Kaukasus. Sjældent gentagelsesmønster i form af stiliserede rosetter og fugle på rød bund. Ca. 1900. 364 x 170. DKK 40.000 / 5.400 172 Shirvan tæppe, Kaukasus. Tre medaljoner på blå bund med botehs og dyremotiver. Ca. 1900-1920. 175 x 105. DKK 5.000 / 670 173 Antikt Kasak tæppe, Kaukasus. Design med karakteristiske geometriske Fachralo medaljoner. 19. årh.s slutning. 250 x 150. Restaureret. DKK 20.000 / 2.700 172 173 174 175 56 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
176 174 Antikt Chelaberd tæppe, Karabagh-området, Kaukasus. Klassisk "Ørne" Kasak design på rød bund prydet med stiliserede dyremotiver, stjerner, blomster og rosetter. Dateret 1322=1904. 248 x 150. Litteratur: Ulrich Schurmann. Caucasian Rugs 1961. Lign. afb. planche 28-30. Doris Eder. Band 1: Kaukasische Teppiche, 1990. Lign. afb. planche 87-96. DKK 30.000 / 4.000 175 Karabagh tæppe, Kaukasus. Design med geometriske medaljoner på blå bund. Ca. 1900-1920. 195 x 118. DKK 10.000 / 1.300 176 Senneh tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med palmetter, blomster og bladværk på blå bund. Usædvanlig flot kvalitet, knyttet på flerfarvet silkekæde. 21. årh. 293 x 212. DKK 60.000 / 8.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 57
177 178 177 Veramin tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med blomsterhoveder i gitteropbygning på blå bund. Ca. 1960. 321 x 219. DKK 18.000 / 2.400 178 Isfahan tæppe, Persien. Medaljon på blå bund prydet med palmetter, blomster og bladværk. Knyttet på silkekæde. 20. årh.s slutning. 310 x 200. DKK 25.000 / 3.400 179 Keshan tæppe, Persien. Klassisk design med medaljon på åbent rødt midterfelt. Ca. 1940. 355 x 270. DKK 6.000-8.000 / 800-1.100 180 Täbriz tæppe, Persien. Medaljon på blå bund med herati design. Sign. Sarab Mashaygi. Ca. 1940. 325 x 240. DKK 30.000 / 4.000 179 180 58 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
181 181 Täbriz tæppe, Persien. Gentagelsesmønster i form af slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk på rød bund. 20. årh.s første halvdel. 517 x 336. DKK 80.000 / 11.000 182 Keshan helsilke tæppe, Persien. Medaljon på lys bund prydet med slyngede grene, blomster og bladværk. 20. årh.s første halvdel. 420 x 276. DKK 80.000 / 11.000 182 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 59
183 183 Keshan tæppe, Persien. Design med medaljon på lys bund prydet med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk. 20. årh.s midte. 665 x 312. DKK 40.000 / 5.400 184 Keshan tæppe, Persien. Klassisk design med medaljon på blå bund med slyngede grene, blomster og bladværk. 20. årh.s midte. 218 x 134. DKK 6.000 / 800 185 Qum tæppe, Persien. Medaljon på åben blå bund, hovedbort i form af blomsterranke med fugle. Blomster i midterfelt med silkeluv. 1950-1960. 243 x 141. DKK 6.000 / 800 186 Isfahan tæppe, Persien. Klassisk design med medaljon på lys bund med slyngede grene, blomster og bladværk. Ca. 800.000 kn. pr. m2. 20. årh.s midte. 215 x 139. DKK 10.000 / 1.300 187 Isfahan tæppe, Persien. Medaljon på rød bund prydet med slyngede grene, blomster og bladværk. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s første halvdel. 206 x 147. DKK 12.000-15.000 / 1.600-2.000 188 Antique fullsilk Keshan, Persia. Classic all over design with botehs and branches on ivory field. C. 1900. 190 x 131 cm. DKK 35.000-40.000 / 4.700-5.400 184 185 186 187 60 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
188 189 189 Keshan tæppe, Persien. Usædvanligt design i form af kvadrater med stiliserede blomster og træer. Sign. Rahbarpiche. Knyttet på silkekæde. 20. årh.s slutning. 182 x 113. DKK 12.000-15.000 / 1.600-2.000 190 Keshan tæppe, Persien. Design med medaljon på blå bund med stiliserede blomster og bladværk. 20. årh.s midte. 206 x 135. DKK 6.000-8.000 / 800-1.100 191 Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på rød bund med slyngede grene og palmetter. Knyttet på silkekæde. Ca. 1950. 225 x 147. DKK 8.000-10.000 / 1.100-1.300 192 Feraghan tæppe, Persien. Medaljon på lys bund prydet med slyngede blomstergrene. Usædvanlig flot kvalitet. 20. årh.s begyndelse. 210 x 134. Litteratur: Peter Bausback. Antike Meisterstücke, jubilæumsudstilling 1975. Lign. afb. side 232-239. DKK 30.000 / 4.000 190 191 192 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 61
193 194 193 Antikt Shirvan tæppe, Kaukasus. Klassisk design i form af sammenhængende geometriske medaljoner på blå bund med hovedbort i S-form. 19. årh.s slutning. 332 x 125. Litteratur: Doris Eder. Orientteppiche, Band 1: Kaukasische teppiche. Lign. afb. planche 256. DKK 25.000 / Euro: 3.400 194 Antikt Shirvan tæppe, Kaukasus. Midterfelt med fire Lesghi stjerner i forskellige farver, klassisk hovedbort i form af stiliserede vinglas og egeløv. 19. årh.s slutning. 200 x 94.. DKK 25.000 / Euro: 3.400 62 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
195 195 Isfahan tæppe, Persien. Medaljon med tunger på rød bund prydet med svungne grene, blomster og akantusblade. Partier med silkeluv. Knyttet på silkekæde. Sign. IRAN ISFAHAN JAFAR. Ca. 720.000 kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 410 x 300. side 63 DKK 60.000 / Euro: 8.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 63
196 197 198 199 64 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
200 196 Ziegler tæppe, Persien. Design med enkle slyngede grene og palmetter på gylden bund. 21. årh. 370 x 270. DKK 25.000 / 3.400 197 Persisk løber fra Hamadan-området. Design med sammenhængende medaljoner på blå bund. Ca. 1950. 415 x 100. DKK 5.000 / 670 198 Antikt Belouch tæppe, Persien. Sjælden Belouch type med kantede medaljoner på blå bund med talrige dyremotiver. Ca. 1900. 237 x 117. Litteratur: David Black and Clive Loveless. Rugs of the Wandering Baluchi, 1976. Lign. Afb. planche 32. DKK 8.000-10.000 / 1.100-1.300 199 Antikt Chodor hovedtæppe, Turkmenien. Klassisk design med Tauk Nuska güls på auberginefarvet bund, hovedbort med Dogashyk motiver og karakteristiske S-biborter. Ca. 1900. 252 x 190. DKK 6.000-8.000 / 800-1.100 200 Antikt Heriz tæppe, Persien. Design med medaljon på blå bund med afskårne hjørner. Ca. 1900. 300 x 260. DKK 25.000 / 3.400 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 65
201 202 201 Heriz tæppe, Persien. Klassisk design med stor geometrisk medaljon og afskårne hjørner. 20. årh.s begyndelse. 390 x 287. DKK 6.000-8.000 / 800-1.100 202 Khasgai tæppe, Persian. Design med geometriske medaljoner på blå bund prydet med talrige ornamenter. 21. årh. 305 x 210. DKK 8.000 / 1.100 203 Antikt Kasak tæppe, kaukasus. Design med Memling güls i forskellige farver og hovedbort med blomsterrosetter. Ca. 1900. 212 x 120. DKK 10.000 / 1.300 204 Antikt Sewan Kasak tæppe, Kaukasus. Klassisk skjoldformet ornamentik på rød bund med taranteller og vævekamme m.m. 19. årh.s slutning. 210 x 120. DKK 8.000-10.000 / 1.100-1.300 205 Antikt Kasak tæppe, Kaukasus. Klassisk Lori Pompak type. Ca. 1900. 240 x 142. DKK 6.000 / 800 203 204 205 206 66 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
207 206 Antikt Talish tæppe, Kaukasus. Klassisk design med åbent ensfarvet midterfelt og bort på lys bund med rosetter. 19. årh.s slutning. 250 x 117. Restaureret. DKK 18.000 / 2.400 207 Antikt Heriz tæppe, Persien. Design med medaljon på terrakottafarvet bund med stiliserede bladværk. 19. årh.s slutning. 390 x 287. DKK 30.000 / 4.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 67
208 209 208 Tibetansk tæppe. Design med enkle slyngede grene og bladværk i silkeluv på grøn bund. Nyere fremstilling. 302 x 251. DKK 20.000 / 2.700 209 Kinesisk tæppe med ornamentik i form af vase med grene, tekande, skål m.m. på lys bund. 20. årh.s slutning. 298 x 195. DKK 8.000 / 1.100 210 Kinesisk tæppe med vase og blomstergrene på lys bund. 20. årh.s første halvdel. 184 x 96. DKK 5.000 / 670 211 Arabisk vægtæppe fra et helligt hus. Design med niche flankeret af søjler prydet med klassisk arabisk ornamentik og inskriptioner på lys bomuldsbund. Applikationsteknik. 20. årh.s første halvdel. 340 x 192. DKK 8.000 / 1.100 210 211 212 68 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
214 213 212 Kinesisk tæppe i klassik 1600-/1700-tals mønster med rundeller på blå bund. 21. årh. 200 x 146. DKK 5.000 / 670 213 Tibetansk tæppe. Design med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk på rød bund. Nyere fremstilling. 398 x 298. DKK 20.000 / 2.700 214 Kinesisk tæppe med rundeller på lys bund. 21. årh. 220 x 163. DKK 6.000 / 800 215 Kinesisk tæppe. Design med åbent koksgråt midterfelt og orange hovedbort med stiliserede blomster og bladværk. Ca. 1940. 400 x 305. DKK 25.000 / 3.400 215 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 69
216 217 216 Keshan tæppe, Persien. Medaljon på blå bund prydet med palmetter, blomster og bladværk. 20. årh.s midte. 360 x 270. DKK 15.000 / 2.000 217 Ziegler design-tæppe med design i form af palmetter, slyngede grene og bladværk på gylden bund. 21. årh. 407 x 303. DKK 40.000 / 5.400 218 Nain tæppe, Persien. Medaljon på lyseblå bund med slyngede grene, blomster, palmetter og bladværk. Partier med silkeluv. Ca. 900.000 kn. pr. m2. 20. årh.s første halvdel. 251 x 164. DKK 30.000 / 4.000 219 Keshan tæppe, Persien. Klassisk design med medaljon på rød bund prydet med blomster og bladværk. Ca. 1950. 315 x 224. DKK 8.000 / 1.100 220 Persisk løber fra Hamadan-området. Design med blomsterbuketter, blomster og bladværk på blå bund. 20. årh.s midte. 530 x 94. DKK 10.000 / 1.300 218 219 70 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763
220 221 222 223 221 Meskin løber, Persien. Gentagelsesmønster i form af stiliserede træer på lys bund. 20. årh.s første halvdel. 372 x 91. DKK 5.000 / 670 222 Antikt Moghan tæppe, Kaukasus. Midterfelt med klassisk design i form af kassetter med memling güls i forskellige farver. 19. årh.s slutning. 335 x 116. DKK 5.000 / 670 223 Neriz løber, sydlige Persien. Sammenhængende medaljoner på blå bund prydet med talrige forskellige stiliserede dyr. 20. årh.s begyndelse. 422 x 75. DKK 12.000-15.000 / 1.600-2.000 224 Baktiari tæppe, Persien. Design med klassisk havemønster med felter i forskellige farver. 20. årh.s første halvdel. 418 x 325. DKK 18.000 / 2.400 224 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 71