Hos auktionshuset Bruun Rasmussen har man oplevet en sand eksplosion i prisen på gamle møbler af mere eller mindre ukendte designere.

Finn Juhls "Høvdingestol": Solgt 27. september 2012 hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner.

GULD. Det hemmelige. 104 BO BEDRE Nr Af Jakob L. Falhof, Kasper Foged Rasmussen og Mette Nexmand

SØNDAG. Papirkunst på himmelflugt

Hammerslag buldrer lystigt

Samlere tjener tykt på sjældne Wegner-møbler

Find antikke tæpper på auktioner

Mini-guide: Sådan sælger du dit gamle rod

DANISH RETRO. - en hyldest til de ukendte hænder

Beat To The Punch. an original screenplay by. Henrik Kristensen

Det vigtigste er begejstringen Modefrisøren i Tølløse

FRITS HENNINGSEN SIGNATURE CHAIR FH429

Materiale: Farve: Behandling: Leveres: Mål i cm: Ryghøjde: 80,0. Sædehøjde: 43,0. Sædedybde: 50,0. Siddebredde: 60,0. Kolli mål: Vægt: 9

Side 2 af 5

Indhold 3 CASØ Spisebord. 6 Koefoed by CASØ Eva, Peter og Lis. 8 CASØ 500 / CASØ 501 sofaborde. 10 Skænk og skrive/konsol - bord

WEGNER DESIGN MERE END 100 ÅRS TRADITION FOR KVALITET

Din guide til lædermøbler

REPARATION AF ÆGTE TÆPPER TEKST & FOTO: JAN ANDERSEN

Opgaver til modul 4 Excel 97

Forsikring: Sådan undgår du uhyrlige præmiestigninger

Dråben blev designet af Arne Jacobsen i 1958 som en del af hans legendariske mesterværk, SAS Royal Hotel i København. Dråben blev produceret

4/2018. Østjylland TEMA. Nedslidning

SØNDAG. PH rider med på gylden bølge

Side 1. Rettelser foretaget torsdag 27. mar Uge 14, mandag 31. mar /04/ :58. 18:00 Under Hammeren Ny titel

Vasily Kandinsky. for Vasily Kandinsky i dag?

Sincera. Rene linjer og en stærk identitet

Hans J. Wegner Katalog 2009

Denne blanket SKAL udfyldes og vedhæftes din optagelses opgave.

Bilag 2: Elevinterview 1 Informant: Elev 1 (E1) Interviewer: Louise (LO) Tid: 11:34

VariaNTER & MÅL DESIGN BESKRIVELSE. MILJØ & TESTs

Serie 8 blev oprindeligt designet til Danmarks Nationalbank. Den omtales ofte som Liljen. Serie 8 blev introduceret i 1968, og udgaven med armlæn,

Arne Jacobsens Grand Prix stol blev introduceret af Fritz Hansen på designernes forårsudstilling på det Danske Kunstindustrimuseum i København i

i en galakse langt væk

KATALOG. Designermøbler mm.

MILJØ & Tests GARANTI

Bilag 3: Interview med Michael Piloz, sportsdirektør i Bakken Bears

HUSBÅD PÅ BORNHOLM INDRETNING MØBELPAKKE 02 CHARLOTTE KJØLLER - RØNNE

Comfort line. klassisk dansk design. CL 500 Basic 2 pers. 137 cm 3 pers. 195 cm Her vist med stålben - fåes også med træben i bøg og eg

ARNE JACOBSEN

læn dig tilbage og nyd forskellen

Holstebro Kommunes. Årsberetning. for

Indhold 3 CASØ CASØ 700 spisebord, sofabord, lampebord og CASØ 701 sofabord. 6 CASØ Deluxe stole. 8 CASØ 700 highboard og skænk

FRI FUGL Final version af Emilie Kroyer Koppel 15/

Genstandsanalyse - Flowerpot lampe

DESIGN BESKRIVELSE GARANTI

KONTORINVENTAR. Auktioner A/S. Frederiksberg. Eftersyn: Den 28. december 2009 kl Budfrist: Den 29. december 2009 kl. 15

Indhold... Info Kosmetisk hjælp til køkken 6-7. Plads til 2 sofaer 8-9. Ekstra værelse tak. Hundehus Køkken/ bryggers 13-14

R E D I S C O V E R A u t u m n 1 6

Stylet orden. Hun indretter med indføling: Side X NYT FRITIDSHUS. energivinduer.

Men hvor skal vi bo? Mor har fortalt, at lejligheden nederst ved gaden, kaldes for stuen, og der ved jeg, at vi i hvert ikke skal bo.

15. Søndag efter Trinitatis 2013, Hurup og Gettrup Mattæus 6, 24 34

COMBINE. Combine 3. kurver. En spændende balance mellem materiale og form. Du skaber dit eget bord. Din perfekte kombination.

Optimering. Easyfood har tidligere slidt kuglelejer op på tre måneder. Hybridlejer har foreløbig kørt i to år. GENNEM VEDLIGEHOLD

TV 2/DANMARK A/S Teglholm Allé København SV Att.: Reklamejura. København den 7. november 2007

Indhold CASØ 120. Spisebord. Koefoed by CASØ Peter stolen. Sofabord & Lampebord. TV-bord & Skænk. Vitrine & Hængevitrine. Oversigt

JULEPOSTHUSET. 15. december

Et langt liv med tæpper. Tekst og fotos: JAN ANDERSEN. Tæpperne har været hans liv i mere end 60 år.

Bolig & Interiør ( 7800 Skive )

KLAGENÆVNET FOR DOMÆNENAVNE

Demenssygeplejerske, Tinna Klingberg.

Vi eliminerer den største stopklods for dine investeringer dig selv

Kopi fra DBC Webarkiv

CARITA STOL. Carita Stol 3

Anlæg løfter fiskekasserne

NYT LIV. til antikke stole

Vildt 50% 50% PÅ ATLANTA I ALLE LÆDER DESSIN KÆMPE TILBUD. Nu 9.793,- Spar 9.793,- SPAR. ÆGTE LÆDER Nakkepude 599,- M/HVID KONTRAST SYNING

UDSALG! KÆMPE SPAR 50% PÅ ATLANTA I ALLE LÆDER DESSIN KÆMPE TILBUD KONTRAST SYNING NU ,- SPAR ,- MED HVID KONTRAST SYNING ÆGTE LÆDER

Lobbyismen boomer i Danmark

Sinnerup har i samarbejde med

IDdesign flex en sofa til dig!

Motorikstyrkende lege

Eftersyn. På adressen: Skalmstrupvej 3 A 7850 Stoholm. Tirsdag d. 18. april 2017, 08:00-15:00. Auk: 2666 Kat: 2. Parti væghængte tidsskriftsholdere

Bilag 2 interview IP2

Magasin Projekt. redesign.indd :51:53

MILJØ & tests GARANTI

Prædiken til 3. s. i fasten kl i Engesvang

fra papirklip til designerstol

SUSET. Hvad giver dig et sug i maven? Hvad får dig til at opleve suset?

Bilag 3 interview IP3

MILJØ & TESTS DESIGN BESKRIVELSE GARANTI POLSTRING

JAIME HAYON DESIGN MILJØ OG TEST BESKRIVELSE GARANTI DIMENSIONER UDVIDET GARANTI

Ja, du gør alting nyt på jord, En sommer rig på nåde. Men klarest lyser dog dit Ord Af kærlighedens gåde.

8 Living Bolig sommerserie SØNDAG DEN 30. JUNI Bondehuset bag bakken

ARNE JACOBSEN DESIGN BESKRIVELSE GARANTI. VariaNtER & MÅL

Bilag 1: Introduktion i brug af dolk

ARNE JACOBSEN MÅL DESIGN GARANTI POLSTRING

DESIGN BESKRIVELSE VARIANTER & MÅL POLSTRING GARANTI

Af Peter kvetny t A l e n 38 Iværksætteren

colonial serien ole wanscher

Cappello Salonen er en del af min sjæl

Det er nemmere at skabe en løgn, end at være sandhed.

ANKENÆVNET FOR FERIEHUSUDLEJNING

2.495, ,- Kampagnepris 1000,- 1400,- Roomz chär b sic. Roomz chär w1n. års garanti. Kampagnepris. Kampagnepris. Kampagnepris SPAR SPAR

Kan renoveringen af dit hus betale sig?

Auktionshuset Bruun Rasmussen

Hos auktionshuset Bruun Rasmussen har man oplevet en sand eksplosion i prisen på gamle møbler af mere eller mindre ukendte designere. Her auktionarius Jesper Bruun Rasmussen i aktion ved tidligere lejlighed. Foto: Scanpix

Ny tendens: Scor kassen på dine gamle polstrede møbler Store polstrede lænestole uden designernavn er eksploderet i pris over de seneste fire til fem måneder. Mange danskere ligger inde med møblerne, som internationle købere pludselig vil give over 100.000 kr. for AUKTIONER Af Louise Jebsen Har du store polstrede, bløde lænestole af en ukendt designer stående i stuen eller på loftet, kan det være en rigtig god forretning at sætte dem til salg lige nu. I løbet af de seneste fire til fem måneder har såkaldt overpolstrede møbler fra 1930 erne og 1940 erne vel at mærke uden et designernavn nemlig stået model til en veritabel prisfest og guldgraverstemning, som er kommet helt ud af det blå. Tilbage i november 2013 blev den salgs møbler solgt til mellem 3000 kr. og 6000 kr. Det syn- 11

tes vi var en meget høj pris, for tilbage i 2011 var der slet intet salg i det. Men siden november er det helt eksploderet, og bløde overpolstrede lænestole og til dels sofaer bliver nu solgt til over 100.000 kr. stykket, siger Peter Kjelgaard Jensen, chef for auktionshuset Bruun Rasmussens afdeling for moderne møbler og design. Det er en stor overraskelse at se så vanvittige priser på noget, som ikke har noget designernavn på. Der er gået helt guldgraverstemning i det, uddyber han. Lænestol i Flemming Lassen-stil. Ubekendt producent og designer. Fra 1930-40 erne. Lænestol med svungne armlæn, betrukket med dybthæftet beige velour, ben af eg. Fremstår med alders- og brugsslitage. Vurdering: 5.000 kr. Hammerslag: 95.000 kr. Skal ligne de kendte Det er dog ikke alle polstrede bløde lænestole og sofaer fra 1930'erne og 1940'erne, der er med i prisfesten. De skal ligne møbler af de kendte danske designere, som netop lavede bløde overpolstrede møbler i 30'erne og 40'erne. Flemming Lassen og Viggo Boesen lavede overpolstrede møbler med bløde former, men med et moderne tvist. Det er denne formgivning, der sælger, siger Peter Kjelgaard Jensen. Mange af de polstrede møbler, der er strøget prismæssigt til vejrs, er produceret i kendte møbelhuse som Fritz Hansen men altså uden at der er navn på designeren. De bliver ofte blot navngivet stol af dansk snedkermester. Tendensen bekræftes af online auktionshuset Lauritz.com og Holstebro Auktionshus. De fuldpolstrede møbler fra 1930' erne og 1940'erne har fået en imponerende renæssance, hvor de for få år siden var meget svære at sælge, siger Mette Margrethe Rode Sundstrøm, adm. dir. i Lauritz.com. 12

Lænestole udført hos Fritz Hansen, 1940'erne. Ubekendt designer. Model 1669. Vurdering: 8.000 10.000 kr. Hammerslag: 195.000 kr. Kendte designere inden for denne stil af møbler er eksempelvis Flemming Lassen og Viggo Boesen, og deres møbler går til priser, der ligger endnu højere. Stolen Den trætte mand af Flemming Lassen er solgt til en 620.000 kr. og Viggo Boesens Den lille Petra' er gået for 310.000 kr., siger Peter Kjelgaard Jensen. Det er disse meget høje priser, der trækker møblerne af ukendte designere op. Der er en enorm efterspørgsel på nordisk design ude i verden, men skal man have fat i de originale varer af kendte designere, er det virkelig dyrt. Derfor ser vi nu, at man kaster sig over noget, der ligner, siger Peter Kjelgaard Jensen og fortsætter: Hvis en designervare koster op til 700.000 kr., så synes man, at 100.000 kr. er billigt for noget, der bare ligner. Det er absurd, men det er det, vi ser. Det er udelukkende internationale købere, der lægger de høje beløb for de store, bløde polstrede møbler. Og de består primært af professionelle dekoratører eller møbelkendere fra New York, Paris og London. Gerne gamle og slidte Møblerne behøver bestemt ikke at være i god tilstand for at være i stand til at indbringe de skyhøje priser. 13

Lænestol antageligt udført hos Slagelse Møbelfabrik, 1940 erne. Bærer præg af omfattende slitage. Vurdering: 10.000 12.000 kr. Hammerslag: 115.000 kr. Lænestol antageligt udført hos Slagelse Møbelfabrik, 1940 erne. Bærer præg af slitage. Vurdering: 10.000 12.000 kr. Hammerslag: 110.000 kr. Køberne istandsætter dem nemlig selv i og ompolstrer dem oftest fuldstændig. Der er stor interesse selv i slidte og hullede stole, som måske også er blevet ompolstret gennem tiden, siger Peter Kjelgaard Jensen. Der er mange danskere, der ligger inde med disse møbler, for der blev produceret rigtig mange af de store polstrede møbler tilbage i 30 ene og 40 erne, lyder det fra Bruun Rasmussen. En række kendetegn Men se efter en række kendetegn, før du sætter dit møbel til salg eller får det vurderet. De møbler, der ligner dem fra de kendte designenere, har nemlig nogle særlige kendetegn. Der skal være små træben, der er 15-20 centimeter høje, og der må IKKE være snittet mønstre i benene det er der ellers mange såkaldte mormorstole, der har, siger Peter Kjelgaard Jensen. Han fortsætter: Det skal være en forholdsvis enkelt sofa eller lænestol, men gerne volumiøs. Linjerne skal være runde, og armlænene skal helst være ekstra høje og rundede. De enorme prisstigninger får dog ikke Bruun Rasmussen til at hæve vurderingerne. I øjeblikket ligger lænestole, som går til internationale købere for over 100.000 kr., til en vurdering på 5000 kr. til 12.000 kr., og det bliver de ved med. For selvom købernes interesse er meget stor lige nu, så mener Peter Kjelgaard Jensen ikke, at priserne afspejler den reelle værdi. 14

Lænestol produceret hos Fritz Hansen af ubekendt designer. Formgivet i 1938 model 1669. Årstal for produktion fremgår ikke. Bærer præg af slitage. Vurdering: 6.000 8.000 kr. Hammerslag: 75.000 kr. Dansk Snedkermester-sofa Ubekendt designer. Årstal for produktion fremgår ikke. Bærer præg af slitage. Vurdering: 4.000 kr. Hammerslag: 95.000 kr. Objektivt set så har disse møbler ikke den værdi, som de bliver solgt til. Det kan sagtens ske, at salgspriserne kommer til at stige yderligere, for nordisk design er meget populært i verden, men det kan også være en prisboble og en trend, der brister snart, siger han og fortsætter: Men vi ønsker, at vores vurderinger skal afspejle den ægte værdi, og ikke den værdi som en eventuel boble har pustet op. Hvis der kommer hurtige prisfald, vil købere bagefter kunne klage over, at vi har vurderet det for højt. 15