Hos auktionshuset Bruun Rasmussen har man oplevet en sand eksplosion i prisen på gamle møbler af mere eller mindre ukendte designere. Her auktionarius Jesper Bruun Rasmussen i aktion ved tidligere lejlighed. Foto: Scanpix
Ny tendens: Scor kassen på dine gamle polstrede møbler Store polstrede lænestole uden designernavn er eksploderet i pris over de seneste fire til fem måneder. Mange danskere ligger inde med møblerne, som internationle købere pludselig vil give over 100.000 kr. for AUKTIONER Af Louise Jebsen Har du store polstrede, bløde lænestole af en ukendt designer stående i stuen eller på loftet, kan det være en rigtig god forretning at sætte dem til salg lige nu. I løbet af de seneste fire til fem måneder har såkaldt overpolstrede møbler fra 1930 erne og 1940 erne vel at mærke uden et designernavn nemlig stået model til en veritabel prisfest og guldgraverstemning, som er kommet helt ud af det blå. Tilbage i november 2013 blev den salgs møbler solgt til mellem 3000 kr. og 6000 kr. Det syn- 11
tes vi var en meget høj pris, for tilbage i 2011 var der slet intet salg i det. Men siden november er det helt eksploderet, og bløde overpolstrede lænestole og til dels sofaer bliver nu solgt til over 100.000 kr. stykket, siger Peter Kjelgaard Jensen, chef for auktionshuset Bruun Rasmussens afdeling for moderne møbler og design. Det er en stor overraskelse at se så vanvittige priser på noget, som ikke har noget designernavn på. Der er gået helt guldgraverstemning i det, uddyber han. Lænestol i Flemming Lassen-stil. Ubekendt producent og designer. Fra 1930-40 erne. Lænestol med svungne armlæn, betrukket med dybthæftet beige velour, ben af eg. Fremstår med alders- og brugsslitage. Vurdering: 5.000 kr. Hammerslag: 95.000 kr. Skal ligne de kendte Det er dog ikke alle polstrede bløde lænestole og sofaer fra 1930'erne og 1940'erne, der er med i prisfesten. De skal ligne møbler af de kendte danske designere, som netop lavede bløde overpolstrede møbler i 30'erne og 40'erne. Flemming Lassen og Viggo Boesen lavede overpolstrede møbler med bløde former, men med et moderne tvist. Det er denne formgivning, der sælger, siger Peter Kjelgaard Jensen. Mange af de polstrede møbler, der er strøget prismæssigt til vejrs, er produceret i kendte møbelhuse som Fritz Hansen men altså uden at der er navn på designeren. De bliver ofte blot navngivet stol af dansk snedkermester. Tendensen bekræftes af online auktionshuset Lauritz.com og Holstebro Auktionshus. De fuldpolstrede møbler fra 1930' erne og 1940'erne har fået en imponerende renæssance, hvor de for få år siden var meget svære at sælge, siger Mette Margrethe Rode Sundstrøm, adm. dir. i Lauritz.com. 12
Lænestole udført hos Fritz Hansen, 1940'erne. Ubekendt designer. Model 1669. Vurdering: 8.000 10.000 kr. Hammerslag: 195.000 kr. Kendte designere inden for denne stil af møbler er eksempelvis Flemming Lassen og Viggo Boesen, og deres møbler går til priser, der ligger endnu højere. Stolen Den trætte mand af Flemming Lassen er solgt til en 620.000 kr. og Viggo Boesens Den lille Petra' er gået for 310.000 kr., siger Peter Kjelgaard Jensen. Det er disse meget høje priser, der trækker møblerne af ukendte designere op. Der er en enorm efterspørgsel på nordisk design ude i verden, men skal man have fat i de originale varer af kendte designere, er det virkelig dyrt. Derfor ser vi nu, at man kaster sig over noget, der ligner, siger Peter Kjelgaard Jensen og fortsætter: Hvis en designervare koster op til 700.000 kr., så synes man, at 100.000 kr. er billigt for noget, der bare ligner. Det er absurd, men det er det, vi ser. Det er udelukkende internationale købere, der lægger de høje beløb for de store, bløde polstrede møbler. Og de består primært af professionelle dekoratører eller møbelkendere fra New York, Paris og London. Gerne gamle og slidte Møblerne behøver bestemt ikke at være i god tilstand for at være i stand til at indbringe de skyhøje priser. 13
Lænestol antageligt udført hos Slagelse Møbelfabrik, 1940 erne. Bærer præg af omfattende slitage. Vurdering: 10.000 12.000 kr. Hammerslag: 115.000 kr. Lænestol antageligt udført hos Slagelse Møbelfabrik, 1940 erne. Bærer præg af slitage. Vurdering: 10.000 12.000 kr. Hammerslag: 110.000 kr. Køberne istandsætter dem nemlig selv i og ompolstrer dem oftest fuldstændig. Der er stor interesse selv i slidte og hullede stole, som måske også er blevet ompolstret gennem tiden, siger Peter Kjelgaard Jensen. Der er mange danskere, der ligger inde med disse møbler, for der blev produceret rigtig mange af de store polstrede møbler tilbage i 30 ene og 40 erne, lyder det fra Bruun Rasmussen. En række kendetegn Men se efter en række kendetegn, før du sætter dit møbel til salg eller får det vurderet. De møbler, der ligner dem fra de kendte designenere, har nemlig nogle særlige kendetegn. Der skal være små træben, der er 15-20 centimeter høje, og der må IKKE være snittet mønstre i benene det er der ellers mange såkaldte mormorstole, der har, siger Peter Kjelgaard Jensen. Han fortsætter: Det skal være en forholdsvis enkelt sofa eller lænestol, men gerne volumiøs. Linjerne skal være runde, og armlænene skal helst være ekstra høje og rundede. De enorme prisstigninger får dog ikke Bruun Rasmussen til at hæve vurderingerne. I øjeblikket ligger lænestole, som går til internationale købere for over 100.000 kr., til en vurdering på 5000 kr. til 12.000 kr., og det bliver de ved med. For selvom købernes interesse er meget stor lige nu, så mener Peter Kjelgaard Jensen ikke, at priserne afspejler den reelle værdi. 14
Lænestol produceret hos Fritz Hansen af ubekendt designer. Formgivet i 1938 model 1669. Årstal for produktion fremgår ikke. Bærer præg af slitage. Vurdering: 6.000 8.000 kr. Hammerslag: 75.000 kr. Dansk Snedkermester-sofa Ubekendt designer. Årstal for produktion fremgår ikke. Bærer præg af slitage. Vurdering: 4.000 kr. Hammerslag: 95.000 kr. Objektivt set så har disse møbler ikke den værdi, som de bliver solgt til. Det kan sagtens ske, at salgspriserne kommer til at stige yderligere, for nordisk design er meget populært i verden, men det kan også være en prisboble og en trend, der brister snart, siger han og fortsætter: Men vi ønsker, at vores vurderinger skal afspejle den ægte værdi, og ikke den værdi som en eventuel boble har pustet op. Hvis der kommer hurtige prisfald, vil købere bagefter kunne klage over, at vi har vurderet det for højt. 15