antikviteter russisk malerier auktion 763 kl. 13 sølv 1-66 kl. 14 tæpper

Download "antikviteter russisk malerier auktion 763 kl. 13 sølv 1-66 kl. 14 tæpper 67-224"

2 antikviteter antikviteter tirsdag onsdag torsdag fredag 28. november kl. 13 sølv 1-66 kl. 14 tæpper november kl. 13 porcelæn, fajance og glas kl. 14 orientalsk kunstindustri november kl. 13 smykker og armbåndsure december kl. 13 møbler og bronzer mandag 4. december kl. 13 møbler, bronzer og ure russisk tirsdag malerier onsdag torsdag 5. december kl. 13 russiske malerier og kunstindustri december kl. 19 udsøgte malerier december kl. 13 malerier fredag 8. december kl. 13 malerier, miniaturer, tegninger og grafik auktion 763

3 antikviteter kunstindustri og smykker fra antikken til vore dage auktion 28. nov dec eftersyn onsdag 22. november kl torsdag 23. november kl fredag 24. november kl lørdag 25. november kl søndag 26. november kl mandag 27. november kl Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax

4 antique antique tuesday 28 november 1 pm silver pm carpets wednesday 29 november 1 pm ceramics and glass pm oriental works of art thursday friday monday russian tuesday fine art 30 november 1 pm jewellery and watches december 1 pm furniture december 1 pm furniture and bronzes december 1 pm russian paintings and antiques wednesday 6 december 7 pm selected paintings thursday friday 7 december 1 pm paintings december 1 pm paintings, miniatures, drawings and prints auction 763

5 antique furniture, silver and jewellery from antiquity to our time auction 28 nov. - 4 dec preview wednesday 22 november 3 pm - 6 pm thursday 23 november 10 am - 5 pm friday 24 november 10 am - 5 pm saturday 25 november 11 am - 4 pm sunday 26 november 11 am - 4 pm monday 27 november 10 am - 5 pm Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax

6 katalogisering: Sabrina Ulrich Vinther Kirstine Lind Heidi Schophuus Jensen Thomas Lembourn Anders Fredsted Sølv Smykker og armbåndsure Smykker og armbåndsure Møbler, bronzer, skulpturer og ure Møbler, bronzer, skulpturer og ure Charlotte Hviid Porcelæn, fajance og glas Orientalsk kunstindustri Henrik Schleppegrell Tæpper

7 smykker torsdag 30. november kl. 13 katalog nr smykker og armbåndsure århundrede

8 544 Brillantvedhæng af hvidguld 18 kt. i form af kors, prydet med talrige brillanter, baguetteslebne diamanter og prinsesseslebet diamant. Nyfremstillet. DKK / Brillantvedhæng af hvidguld 18 kt. i form af kors, prydet med talrige brillanter, baguetteslebne diamanter og prinsesseslebet diamant. Nyfremstillet. DKK / Perle- og diamantring af oxyderet hvidguld 18 kt., prydet med kulturperle, flankeret af talrige rundeog baguetteslebne diamanter. Perlediam. 10,5 mm. Nyfremstillet. DKK / Et par perle- og diamantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med Tahiti kulturperle og smaragdslebet diamant. Perlediam. 10,0-10,5 mm. Nyfremstillet. (2). DKK / Ole Lynggaard: Broche af hvidguld 18 kt. i moderne design, prydet med ti brillanter samt med vedhængende dråbeformet Tahiti kulturperle. DKK / Halskæde med Tahiti kulturperler i forløb, kuglelås af oxyderet hvidguld 18 kt., prydet med brillanter. Perlediam. 10,0-13,0 mm. L. 44,5 cm. 21. årh. DKK / Et par perle- og brillantørestikker af rhodineret guld, hver prydet med Tahiti kulturperle, brillant og diamanter. Perlediam. 11,0 mm. 21. årh. (2). DKK / Et par perle- og brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med brillanter samt med vedhængende kulturperle. Perlediam. 9,5 mm. Nyfremstillet. (2). DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med tre brillanter på ialt 1.62 ct. 20. årh. DKK / Brillant"solitaire"ring af hvidguld 14 kt., prydet med brillant på ca ct., farve: ca. Top Wesselton, klarhed: ca. VS. DKK / Brillant"solitaire"ring af hvidguld, prydet med brillant på ca ct., farve: ca. Wesselton (G), klarhed: ca. SI. DKK / Brillant"solitaire"ring af hvidguld, prydet med brillant på ca ct., flankeret af otte mindre diamanter. DKK / Brillantarmbånd af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt 5.68 ct. L. 17,5 cm. Nyfremstillet. DKK / Et par diamantørestikker af hvidguld 18 kt., prydet med brillanter og rosenslebne diamanter, ialt 1.64 ct. 21. årh. DKK / Rubin- og brillantring af platin, prydet med oval facetslebet rubin, omgivet af talrige brillanter. 20. årh. Ikke afbildet DKK / Seksradet perlechoker af hvidguld 18 kt. med ferskvandskulturperler, mellemled prydet med talrige brillanter. Nyfremstillet. Ikke afbildet DKK / Brillantarmbånd af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt 8.12 ct., monteret i tre rækker. L. 18 cm. Nyfremstillet. DKK / Brillantarmring af hvidguld 14 kt. i geometrisk design, prydet med talrige brillanter. Certifikat medfølger. 21. årh. Ikke afbildet DKK / Cigaret etui af guld 14 kt. Vægt 185 gr. Mål 8,0 x 10,0 x 1,0 cm. 20. årh. Ikke afbildet DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

9 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 563 Onyx- og brillantring af guld 18 kt., prydet med cabochonslebet onyx og talrige brillanter. Nyfremstillet. DKK / Bent Exner: Halsring af guld 14 kt. med vedhæng af guld 18 kt., prydet med cabochonslebne rubiner. Ca I tilhørende etui. DKK / * To uindfattede brillanter på ialt 1.27 ct., farve: Crystal (J), klarhed: VS2 og SI1. (2). Ikke afbildet DKK / Armring af guld 18 kt., gennembrudt front i geometrisk design, prydet med brillanter og sort emalje. 20. årh. DKK / Tre brillant"alliance"ringe af guld, rød- og hvidguld 14 kt., hver prydet med ti brillanter. Str. 52, årh.(3). DKK / Rubin- og brillantarmbånd af satineret hvidguld 18 kt., prydet med tre ovale facetslebne rubiner og talrige brillanter. L. 18 cm. 20. årh. Ikke afbildet DKK / Rubin- og brillantsmykkesæt af guld 18 kt., bestående af halskæde, armbånd, ring samt et par ørestikker, prydet med talrige rubiner og diamanter, delvis monteret i blomsterformede felter. Købt i Grækenland ca (5). DKK / Et par ørestikker af guld 18 kt., hver prydet med rubiner og brillanter samt med udskåret onyx. 20. årh. (2). DKK / Brillant"alliance"ring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt 1.87 ct. Str. 55. Ikke afbildet DKK / Brillantring af guld 14 kt., spidsoval front, prydet med talrige større og mindre brillanter. 20. årh. DKK / Cigaret etui af guld 14 kt., lukke med cabochonslebet safir. Vægt 120 gr. Mål 9,5 x 6,5 x 1,2 cm. Udført hos Karl Bok, Moscow, uidentificeret mestermærke. Ikke afbildet DKK / Brillantring af guld, prydet med større brillant på ca ct., omgivet af talrige mindre syntetiske rubiner. DKK / * Uindfattet brillant på 1.00 ct., farve: Wesselton (H), klarhed: VS. Ikke afbildet DKK / Brillantring af guld 18 kt., prydet med sorte brillanter. Sverige DKK / Lang dobbeltradet halskæde med kulturperler, lås af delvis satineret guld 14 kt. med diamanter. Perlediam. 7,5 mm. 20. årh. Ikke afbildet DKK / Rubin- og brillantarmbånd af guld og hvidguld 14 kt., prydet med talrige facetslebne rubiner og brillanter. L. 18 cm. 20. årh. DKK / Brillant"alliance"ring af hvidguld 14 kt., prydet med talrige brillanter på ialt ca ct. 20. årh. Str. 56. Ikke afbildet DKK / Jaeger - le Coultre damearmbåndsur af guld og hvidguld 18 kt., manuelt optræk, oplukkelig front, prydet med runde facetslebne rubiner og brillanter. Ca DKK / Brillant"alliance"ring af hvidguld, prydet med talrige brillanter på ialt ca ct. Str. 49, årh. Ikke afbildet DKK / Fransk armbånd af guld 18 kt. med svungne led. Vægt ialt 98 gr. L. 17 cm. Tre ekstra led medfølger. 21. årh. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

11 Udgået BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 583 Halskæde af hvidguld 14 kt. med vedhæng, prydet med hjerteformet facetslebet citrin, flankeret af ni brillanter. Vedhæng udført af H. Walter Rasmussen i DKK / Citrin- og brillantring af guld, prydet med oval facetslebet citrin, omgivet af talrige diamanter på ialt ca ct. Købt i Lissabon, Portugal i 1960'erne. I tilhørende etui fra W. A. Sarmento. DKK / Brillantring af guld, prydet med syv brillanter på ialt ca ct. 20. årh. DKK / Brillanthalskæde og -vedhæng af hvidguld 18 kt., vedhæng prydet med talrige cognacfarvede og hvide brillanter på ialt 1.88 ct. L. 42,5 cm. Nyfremstillet. DKK / Citrin- og diamantring af hvidguld 14 kt., prydet med facetslebet citrin, flankeret af seks diamanter. Udført af H. Walter Rasmussen i DKK / Vedhæng af guld og sølv i form af elefant, prydet med talrige rosenslebne diamanter (nogle mangler) samt med rubinøje. 20. årh. DKK / Brillanthalskæde af hvidguld 18 kt. i forløb, prydet med talrige større og mindre cognac-farvede og hvide brillanter på ialt ct. Nyfremstillet. DKK / Fire brillantringe af hvidguld 18 kt., prydet med henholdsvis gyldne og sorte brillanter, ialt 3.24 ct. Nyfremstillet. (4). DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., front i form af "bæltespænde", prydet med talrige brune og hvide brillanter på ialt 1.40 ct. Nyfremstillet. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige sorte og hvide brillanter på ialt 1.72 ct. Nyfremstillet. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt. i moderne design, prydet med talrige sorte og hvide brillanter på ialt 1.05 ct. Nyfremstillet. DKK / Brillantring af guld 18 kt. og platin, prydet med talrige rosa- og hvide brillanter. 20. årh. DKK / Fire brillantringe af guld og delvis oxyderet hvidguld 18 kt., prydet med henholdsvis gyldne og hvide brillanter, ialt 0.60 ct. Nyfremstillet. (4). DKK / Brillantring af hvidguld 14 kt., prydet med større navetteslebet gylden diamant på 2.02 ct., omgivet af talrige mindre hvide brillanter på ialt 0.70 ct. ifølge medfølgende certifikat. 20. årh. DKK / Brillantring af guld og hvidguld 14 kt., prydet med tre brillanter. 20. årh. DKK / Brillantring af guld 14 kt., prydet med tre større prinsesseslebne diamanter, flankeret af seks mindre brillanter. 20. årh. DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver med tre større cognacfarvede brillanter, omgivet af talrige mindre hvide brillanter, ialt 1.43 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / South Sea perle- og brillantvedhæng af hvidguld 18 kt., prydet med gylden South Sea kulturperle, hvorover runde og navetteslebne brillanter, monteret i form af sommerfugl. Nyfremstillet. Ikke afbildet DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

13 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 601 Rubin- og brillantarmbånd af guld 18 kt., prydet med talrige brillanter og runde facetslebne rubiner. L. 18 cm. 21. årh. DKK / Et par rubin- og brillantørestikker af guld 18 kt., hver prydet med oval facetslebet rubin, ialt 2.00 ct., omgivet af brillanter, ialt 0.75 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / Rubin- og brillantring af guld 18 kt., prydet med større oval facetslebet rubin på 2.31 ct., omgivet af ti mindre brillanter på ialt 1.27 ct. Nyfremstillet. DKK / Brillantvedhæng af guld 18 kt. i form af hjerte, prydet med talrige brillanter på ialt 0.76 ct., heraf tre bevægelige. Oplukkeligt øsken. 21. årh. DKK / Gylden South Sea perlehalskæde i forløb med lås af guld 18 kt., prydet med brillanter. Perlediam. 10,0-14,0 mm. L. 44 cm. 21. årh. DKK / Brillanthalskæde af guld 18 kt., prydet med talrige brillanter i forløb på ialt ca ct. L. 42 cm. 20. årh. DKK / Et par brillantringe af guld og hvidguld 18 kt., hver prydet med talrige brillanter, ialt 1.83 ct. Str. 54. Nyfremstillet. (2). DKK / Perle- og brillantring af guld 18 kt., prydet med South Sea kulturperle, omgivet af talrige brillanter på ialt 0.70 ct., farve: Wesselton, klarhed: VVS. 1990'erne. Perlediam. 13,0 mm. DKK / Dobbeltradet halskæde med ferskvandskulturperler, lås af hvidguld 18 kt., prydet med brillanter. Perlediam. 9,0-10,5 mm. L. 45 cm. 21. årh. Ikke afbildet DKK / Ole Lynggaard: Brillantring af satineret guld 14 kt., model "Optimisten", prydet med syv brillanter på ialt 0.22 ct. Etui medfølger. DKK / Diamantring af guld, prydet med ni større og mindre baguetteslebne diamanter. 20. årh. DKK / Brillant"alliance"ring af guld 18 kt., prydet med otte brillanter på ialt 0.60 ct. 21. årh. DKK / Brillantring af guld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt 3.66 ct. Str. 54,5. Nyfremstillet. DKK / Brillantarmbånd af hvidguld 18 kt., prydet med talrige større og mindre gyldne brillanter, lås i form af "bæltespænde". L. 18 cm. 21. årh. Ikke afbildet DKK / Brillantring af guld 18 kt., gennembrudt i geometrisk design, prydet med talrige brillanter på ialt 1.50 ct. Nyfremstillet. DKK / Diamant"alliance"ring af guld 18 kt., prydet med talrige baguetteslebne diamanter på ialt 1.97 ct. Str årh. DKK / Brillantvedhæng af guld 18 kt. i form af tre hjerter, prydet med talrige brillanter på ialt 1.16 ct. Nyfremstillet. DKK / Bucherer: Armbånd af satineret guld 18 kt. Vægt 156 gr. L. 18,5 cm. 20. årh. DKK / Et par rubin- og brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med talrige brillanter, ialt 1.96 ct. samt med fem vedhængende ovale og dråbeformede rubiner, ialt 3.01 ct. Nyfremstillet. (2). Ikke afbildet DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

15 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 620 Brillantvedhæng af hvidguld 18 kt. i form af hjerte, prydet med talrige brillanter og baguetteslebne diamanter på ialt 0.88 ct. Nyfremstillet. DKK / Brillantvedhæng i form af hjerte, prydet med talrige brillanter og fire prinsesseslebne diamanter på ialt 0.74 ct. Nyfremstillet. DKK / Halskæde af hvidguld 18 kt. med hjerteformet vedhæng, prydet med talrige brillanter på ialt 0.90 ct., heraf fem bevægelige. Nyfremstillet. DKK / Halskæde af hvidguld 18 kt. med vedhæng af hvidguld 14 kt. i form af hjerte, prydet med talrige større og mindre brillanter, vedhæng udført af Chr. Rasmussen ca DKK / Halskæde af hvidguld 14 kt., vedhæng prydet med hjerteformet brillant på 0.85 ct., farve: ca. Top Wesselton (G), klarhed: ca. SI. Nyfremstillet. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., gennembrudt front i form af hjerter, prydet med talrige brillanter på ialt 0.98 ct. Nyfremstillet. DKK / Brillantvedhæng af hvidguld 18 kt. i form af hjerte, prydet med talrige brillanter på ialt 1.02 ct. Oplukkeligt øsken. Nyfremstillet. DKK / Seksradet ferskvandskulturperle- og brillant "choker", front og mellemstykker af hvidguld, prydet med talrige større og mindre brillanter. Medfølgende certifikat fra Hartmann's. DKK / Brillant"solitaire"ring af hvidguld 14 kt., prydet med brillant på ca ct., farve: ca. Top Crystal (I), klarhed: ca. VS. DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver i form af tre hjerter, prydet med brillanter og navetteslebne diamanter, ialt 2.42 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / Brillant"solitaire"ring af hvidguld 18 kt., prydet med brillant på ca ct., farve: ca. Wesselton (H), klarhed: ca. P1. Ca DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med brillant, ialt 1.13 ct., farve: ca. Top Crystal (I), klarhed: P. 20. årh. (2). DKK / Kulturperle- og brillantring af hvidguld 14 kt. i moderne design, prydet med to kulturperler og talrige brillanter og diamanter. Udført af Guldsmed Gitte Baess i 1980'erne. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter, baguette- og prinsesseslebne diamanter, delvis monteret i form af hjerte. Nyfremstillet. DKK / Schoeffel: Et par kulturperleørestikker af hvidguld 18 kt., hver med kulturperle. Perlediam. 12,5-13,0 mm. (2). DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., front i form af hjerte, prydet med talrige brillanter på ialt 1.22 ct. Nyfremstillet. DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver i form af hjerte, prydet med talrige brillanter, ialt 2.60 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / Brillantarmbånd af platin, prydet med talrige hjerteformede brillanter på ialt 8.59 ct. L. 18 cm. England 21. årh. DKK / * Uindfattet oval brillant på 0.72 ct., farve: Top Crystal (I), klarhed: SI. Ikke afbildet DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

17 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 639 Georg Jensen: Broche af guld 18 kt. i form af "blomst", prydet med ni kulturperler, dess. nr. 1354, design Nana Ditzel. Købt i 1990'erne. I tilhørende etui. DKK / Brillant"alliance"ring af hvidguld, prydet med talrige brillanter og diamanter. 20. årh. Str. 52. Ikke afbildet DKK / Brillant"solitaire"ring af guld 14 kt., prydet med brillant på ca ct., farve: ca. Top Crystal (I), klarhed: ca. SI. DKK / Halskæde med kulturperler, lås af hvidguld 18 kt., prydet med Mabé kulturperle og tre brillanter. Perlediam. 7,5 mm. L. 72 cm. 21. årh. Ikke afbildet DKK / Smykkesæt af guld 14 kt., bestående af ring, et par øreclips og broche, sidstnævnte af Chr. Rasmussen, hver prydet med talrige carréslebne safirer (nogle antagelig syntetiske) og brillanter. Ca (4). DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige prinsesseslebne diamanter og brillanter på ialt 1.80 ct. Nyfremstillet. Ikke afbildet DKK / Georg Jensen: Halskæde af guld 18 kt. i moderne design, dess. nr. 1110, design Arno Malinowski. Vægt 124 gr. L. 41 cm. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige baguetteslebne diamanter og brillanter på ialt 2.07 ct. Nyfremstillet. Ikke afbildet DKK / Fransk brillant"alliance"ring af guld 18 kt., prydet med ni brillanter på ialt ca ct. 1990'erne. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige trapezslebne diamanter og brillanter på ialt 2.42 ct. Nyfremstillet. Ikke afbildet DKK / Georg Jensen: Smykkesæt af guld 18 kt. i moderne design, broche prydet med talrige større og mindre gule og blå safirer, dess. nr. 802 samt et par øreclips i to forskellige størrelser, ligeledes prydet med safirer. (3). DKK / Rubin- og brillantarmbånd af hvidguld 18 kt., prydet med talrige aflange sakseslebne rubiner på ialt 3.45 ct. og brillanter på ialt 3.00 ct. L. 18,5 cm. Nyfremstillet. Ikke afbildet DKK / Fransk brillantbroche af guld og hvidguld 18 kt., prydet med talrige større og mindre brillanter og diamanter. 1940'erne. DKK / * Uindfattet brillant på 0.90 ct., farve: Top Wesselton (G), klarhed: VVS. Ikke afbildet DKK / Brillantring af guld 18 kt., prydet med talrige brillanter. Købt hos Klarlund i I tilhørende etui. DKK / Rubin- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige aflange sakseslebne rubiner på ialt 2.55 ct., hvorimellem brillanter på ialt 0.60 ct. Nyfremstillet. Ikke afbildet DKK / Brillantring af guld 18 kt. i moderne design, prydet med talrige større og mindre brillanter samt med to trekantede diamanter. 1990'erne. DKK / Et par perle- og brillantørestikker/clips af guld, hver prydet med gylden South Sea kulturperle, omgivet af brillanter. Perlediam. 14,0 mm. 20. årh. (2). Ikke afbildet DKK / Armbånd af guld 14 kt., ankerkæde. Vægt 45 gr. L. 19 cm. DKK / Armbånd af guld 14 kt., ankerkæde. Vægt 82 gr. L. 19 cm. 20. årh. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

19 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 659 South Sea kulturperlehalskæde i forløb med kuglelås af hvidguld, prydet med talrige brillanter. Perlediam. 14,0-18,5 mm. L. 44 cm. 21. årh. DKK / Smaragd- og diamantring af hvidguld 14 kt., prydet med større smaragdslebet smaragd, flankeret af otte mindre diamanter. Udført af Viggo Wollny ca DKK / Brillantbroche af hvidguld 18 kt., prydet med talrige større og mindre brillanter. Udført af Willy Junget. Ca DKK / Smaragd- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med større oval facetslebet smaragd, flankeret af talrige mindre brillanter, (en brillant mangler). 20. årh. DKK / Brillantbroche af platin i form af sløjfe, prydet med talrige større og mindre brillanter og diamanter. 1950'erne. DKK / Brillantarmbånd af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt 2.39 ct. L. 18 cm. Nyfremstillet. DKK / Brillant"alliance"ring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter og baguetteslebne diamanter på ialt 3.69 ct. Str. 57,5. Nyfremstillet. DKK / Brillantring af platin, prydet med ni større- og mindre brillanter. Før DKK / Brillantring af hvidguld 14 kt., prydet med større navetteslebet diamant, omgivet og flankeret af talrige mindre brillanter. 20. årh. DKK / Diamantring af hvidguld 18 kt., prydet med større "radiant-cut" brillant på 3.02 ct., farve: Crystal (J), klarhed: VS2 ifølge medfølgende certifikat, flankeret af to baguetteslebne diamanter. 21. årh. DKK / Svensk turmalin- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med trappeslebet turmalin, omgivet og flankeret af større og mindre brillanter DKK / Smaragd- og diamantring af hvidguld 18 kt., prydet med større rund facetslebet smaragd, omgivet af talrige mindre diamanter. 20. årh. DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med talrige brillanter, ialt 1.00 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver i form af "blomst", prydet med talrige brillanter og baguetteslebne diamanter. Nyfremstillet. (2). DKK / Et par brillantørestikker/clips af hvidguld 18 kt., hver prydet med brillanter, prinsesse- og baguetteslebne diamanter, ialt 2.26 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med større brillant på ca ct., farve: ca. Crystal (J), klarhed: ca. VS1, flankeret af to navetteslebne diamanter. 20. årh. DKK / Smaragd- og brillantring af hvidguld 14 kt., prydet med større smaragdslebet smaragd, omgivet af talrige mindre brillanter. 20. årh. DKK / Et par brillantmanchetknapper af hvidguld 18 kt., hver prydet med fire prinsesseslebne diamanter, omgivet af talrige brillanter. Nyfremstillet. (2). Ikke afbildet DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

21 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 Georg Jensen: Ring af guld 18 kt. med blodsten, dess. nr DKK / Georg Jensen: Armbånd af guld 14 kt. med led i form af stiliserede blade, dess. nr. 306, design Georg Jensen. L. 19,5 cm Afbildet i Janet Drucker's bog: Georg Jensen: A Tradition of Splendid Silver, side 178. DKK / Georg Jensen: Bæltespænde af sølv i form af stiliserede blomster og blade, dess. nr DKK / Louis XVI tabatiere af forgyldt messing, guillocheret med blade, blomster og musikinstrumenter, indvendig med skildpadde. Mål 7,4 cm x 5,5 cm x 3,0 cm. Antagelig 18. årh.s slutning. DKK / Tabatiere af guld 14 kt., guillocheret med blomster, blade og spilleinstrumenter. Mål 7,8 cm x 5,7 cm x 1,3 cm. Ca Indvendig med inskriptionen: Til Peter Schram fra hengivne kammerater april Har oprindelig tilhørt operasanger og skuespiller Peter Ludvig Nicolai Schram ( ). Tabatieren er antagelig givet som gave i forbindelse med Peter Schram's 50 års jubilæum ved teateret. DKK / Safir- og diamantarmbånd af delvis hammerslået guld, prydet med ovale facetslebne safirer og rosenslebne diamanter (en mangler). Nyere sikkerhedskæde. L. 19 cm. Ca Afbildet side 170 DKK / Brillantbroche af guld og sølv i form af blomstergren, prydet med talrige større og mindre brillanter og rosenslebne diamanter. 19. årh. Nyere lås. Afbildet side 170 DKK / Art deco brillantbroche af platin, prydet med talrige større og mindre brillanter og diamanter. Ca Afbildet side 170 DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

23 685 Armring af guld 14 kt. i gl. nordisk stil. Vægt 72 gr. Ca Afbildet side 170 DKK / Broche af guld samt vedhængende ur med rosa emalje og rosenslebne diamanter. 19. årh. Afbildet side 170 DKK / Et par diamantørestikker/clips af guld 14 kt., hver prydet med talrige større og mindre rosenslebne diamanter. 20. årh. (2). Afbildet side 170 DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med tre brillanter og fem diamanter. 20. årh. Afbildet side 170 DKK / Brillantring af platin, prydet med større carréslebet diamant på ca ct., omgivet og flankeret af talrige mindre brillanter. 20. årh. Afbildet side 170 DKK / Rubin- og brillantring af hvidguld, prydet med større brillant, omgivet af talrige mindre diamanter og rubiner (en løs). Ca Afbildet side 170 DKK / Smaragd- og brillantring af guld, prydet med to facetslebne smaragder, tre større brillanter og talrige mindre diamanter. 20. årh. Afbildet side 170 DKK / Art deco brillantdamearmbåndsur af platin, manuelt optræk, prydet med talrige større og mindre brillanter, diamanter og syntetiske blå safirer, aflang skive med arabertal, mrk. Oriosa, værk. mrk. Recta Fifteen 15 Jewels, Three 3 adj. 1930'erne. Afbildet side 171 DKK / Brillanthalskæde af guld og hvidguld, front prydet med talrige mindre diamanter samt med vedhængende dråbeformet brillant. 1930'erne. I tilhørende etui fra L. W. Valentins Eftf. Afbildet side 171 DKK / Fransk tabatiere af oxyderet sølv, med montering af hvidguld, prydet med diamanter og rubiner. Mål 7,9 cm. x 4,4 cm. x 1,5 cm. Ca Afbildet side 171 DKK / Brillantbroche af guld 18 kt. i form af halvmåne, prydet med talrige større brillanter og mindre rosen-slebne diamanter (to mangler). 19. årh. Afbildet side 171 DKK / Art deco safir- og brillantbroche af platin, prydet med talrige brillanter, baguetteslebne safirer og diamanter. Afbildet side 171 DKK / Diamantbroche af guld 18 kt. i form af "blomsterbuket", prydet med talrige større og mindre rosenslebne diamanter. 19. årh. Afbildet side 171 DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 Brillantbroche/nål af guld og hvidguld, prydet med talrige større og mindre brillanter, diamanter. Ca DKK / Diamantbroche af sølv, prydet med større oval brillant og talrige mindre rosenslebne diamanter. 20. årh. DKK / Brillantring af platin, prydet med cabochonslebet syntetisk pink safir, flankeret af to brillanter. Ca DKK / Brillantbroche/vedhæng af guld 10 kt., prydet med brillant, koraller og perler, bagside med gemme. Ca DKK / Safir- og brillantbroche af rhodineret guld og sølv i form af sløjfe, prydet med talrige større og mindre ovale facetslebne safirer, brillanter og diamanter (to mangler). Før DKK / Broche af guld og sølv, prydet med talrige større og mindre brillanter og rosenslebne diamanter. Ca DKK / Perle- og brillantarmbånd af hvidguld 14 kt., prydet med otte større brillanter på ialt ca ct., hvorimellem kulturperler, flankeret af seks mindre diamanter. Tre ekstra led medfølger. Holland ca DKK / Smaragd- og brillantarmbånd af platin, prydet med smaragdslebet smaragd og talrige større og mindre brillanter og diamanter. L. 18 cm. Ca DKK / Art deco brillantarmbånd af hvidguld 14 kt. med aflange led, hvert prydet med større brillant, flankeret af seks mindre brillanter, ialt ca ct. 1930'erne. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

25 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 707 Evald Nielsen: Broche af guld 14 kt. i form af blomst samt af Chr. Rasmussen: Et par øreclips af guld 14 kt. Før (3). Ikke afbildet DKK / Necessaire af forgyldt metal med indhold bl.a. ske, saks, balkort etui af skildpadde med elfenbensbalkort samt "stempel" med våbenskjold. 19. årh. (3). Ikke afbildet DKK / Halskæde af grøn silkesnor med vedhæng/broche af guld 18 kt., prydet med større opal, omgivet af talrige mindre brillanter på ialt 2.50 ct. Oplukkeligt/aftageligt øsken. Nyfremstillet. DKK / Brillantring af guld 14 kt., prydet med talrige større og mindre brillanter. 20. årh. DKK / Brillantring af guld 18 kt., prydet med større oval brillant på 0.70 ct., farve: Wesselton (H), klarhed: VS1 ifølge medfølgende certifikat, flankeret af seks mindre brillanter. 21. årh. DKK / Brillantring af guld og hvidguld 18 kt., prydet med tre brillanter. 21. årh. DKK / Safir- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt 1.04 ct., gule, grønne, lilla og pink safirer på ialt 6.60 ct. Nyfremstillet. DKK / Brillantbroche af guld og hvidguld 18 kt. i form af enhjørning, prydet med smaragd og talrige brillanter. 20. årh. DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 14 kt., hver prydet med større gylden prinsesseslebet diamant, ialt 2.90 ct., omgivet af talrige mindre brillanter, ialt 0.94 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / Et par perleøreclips af guld 18 kt. og platin, hver med Mabé kulturperle. Købt i (2). DKK / Lang diamanthalskæde af oxyderet hvidguld 18 kt., prydet med talrige brioletteslebne brune diamanter på ialt ct. L. 62 cm. 21. årh. DKK / Diamantring af guld 14 kt., prydet med smaragdslebet diamant på ca ct. Kopi af certifikat medfølger. 20. årh. DKK / Brillantring af guld 18 kt. i moderne design, prydet med talrige større og mindre brillanter på ialt 1.40 ct. Nyfremstillet. DKK / Brillantring af guld og hvidguld 18 kt. i moderne design, prydet med større oval brillant, flankeret af talrige mindre brillanter. Certifikat medfølger. DKK / Et par smaragd- og brillantørestikker af guld 18 kt., hver prydet med større oval facetslebet smaragd, ialt 2.26 ct., omgivet af mindre brillanter, ialt 0.82 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / Brillantbroche af guld i moderne design, prydet med brillant på ca ct. Ca DKK / Brillantbroche af delvis satineret guld 18 kt., prydet med 11 brillanter. Ca DKK / Brillant"solitaire"ring af guld og hvidguld, prydet med brillant på ca ct., farve: ca. Cape (K), klarhed: ca. VS DKK / Brillantring af guld og hvidguld 18 kt., prydet med større brillant, flankeret af talrige mindre brillanter DKK / Brillantarmbånd af guld 18 kt., prydet med talrige brillanter. L. 18,5 cm. 21. årh. DKK / Armbånd af guld 18 kt., "ankerkæde" med snoede led, ej massiv, indvendig antagelig med voks. Vægt 71 gr. L. 22 cm. 20. årh. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

27 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 Dobbeltkapslet herrelommeur af guld 18 kt. med time-, kvarter og minut repetition, skive med arabertal, stopur, minuttæller og sekundviser. Ca Etui medfølger. DKK / Jc. Larpent & Jürgensen lommeur af guld, hvid skive med romer- og arabertal, mrk. Lc. Larpent & Jürgensen, værk sign. Lc. Larpent & Jürgensen a Kiöbenhavn samt med nr. 925, bagkapsel med emalje motiv. 18. årh.'s slutning. Nøgle medfølger. DKK / Georg Jensen: Damearmbåndsur af guld 18 kt. i moderne design, manuelt optræk, sort læderrem. Dess. nr. 126, design Torun Bülow-Hübe. Købt i 1980'erne. DKK / Breitling herrearmbåndsur af guld 18 kt., automatique, sort skive med bla. dato, sekundviser og stopur, mrk. Breitling, brun læderrem, spænde ligeledes af guld 18 kt. Etui og certifikat medfølger. Købt i New York i DKK / Tudor herrearmbåndsur af guld 18 kt., manuelt optræk, blå skive mrk. Tudor Genéve, værk mrk. Tudor Swiss Made, 17 rubies, P 7001, sort krokodilleskindsrem. DKK / Audemars Piguet brillantdamearmbåndsur af guld 18 kt., model Royal Oak, quartz, perlemorskive med diamanter og dato, mrk. Audemars Piguet, urkrans prydet med brillanter, blå krokodilleskindsrem. Ca DKK / Chr. Rasmussen: Et par brillantmanchetknapper af guld og hvidguld 14 kt. i moderne design, hver prydet med to brillanter. Ialt ca ct. 20. årh. (2). DKK / Patek Philippe damearmbåndsur af satineret guld 18 kt., manuelt optræk, blå skive, delvis med romertal, mrk. Patek Philippe Genève, værk ligeledes mrk. Patek Philippe Geneve samt med nr og I tilhørende etui. DKK / Chopard damearmbåndsur af satineret hvidguld 18 kt., skive mrk. Chopard Geneve. Købt i Tilhørende etui og certifikat medfølger. DKK / Piaget damearmbåndsur af satineret guld 18 kt., manuelt optræk, skive med lapis lazuli og diamanter, mrk. Piaget, "flettet" lænke i forløb. Købt hos Povl Klarlund i Tilhørende etui og certifikat medfølger. DKK / Cartier damearmbåndsur af guld 18 kt., model Bagnoire, manuelt optræk, oval hvid skive med romertal, mrk. Cartier, optrækskrone med cabochonslebet safir. Tilhørende etui og garantibevis medfølger. Købt i DKK / Rolex damearmbåndsur af guld 18 kt., automatique, skive med dato og sekundviser, mrk. Rolex Oyster Perpertual Datejust, presidentlænke. Købt hos Klarlund i Tilhørende etui og certifikat medfølger. DKK / Omega diamantdamearmbåndsur af guld og stål, minimodel, rosa skive med diamanter, mrk. Omega Constellation, urkrans med romertal. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

29 Udgået BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 741 Omega damearmbåndsur af guld og stål, quartz, skive mrk. Omega Constellation, krans med romertal. Købt i Afbildet side 175 DKK / Rolex damearmbåndsur af guld 18 kt., skive af guld, mrk. Rolex Oyster Perpetual, skive og krans prydet med brillanter (uoriginalt, senere isat). Presidentlænke. Ca Etui medfølger. Afbildet side 175 DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 14 kt., hver prydet med syv brillanter. 20. årh. (2). DKK / Dobbeltradet halskæde med kulturperler, lås af hvidguld 14 kt., prydet med otte rubiner. Perlediam. 9,0-9,5 mm. 20. årh. DKK / Halskæde af hvidguld 18 kt. med vedhæng i form af "blomst", prydet med syv brillanter på ialt 0.83 ct. Nyfremstillet. DKK / Halskæde af hvidguld 18 kt. med vedhæng i form af "snekrystal", prydet med talrige trapezslebne diamanter. Nyfremstillet. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med større "radiant cut" brillant på 1.50 ct., farve: ca. Top Cape, klarhed: P, flankeret af to mindre trapezslebne diamanter. Nyfremstillet. DKK / Diamant"alliance"ring af platin, prydet med baguetteslebne diamanter på ialt 0.60 ct. Nyfremstillet. DKK / Brillant"solitaire"ring af hvidguld 18 kt. og platin, prydet med brillant på ca ct., farve: ca. Top Wesselton, klarhed: ca. SI. 20. årh. DKK / South Sea kulturperlehalskæde i forløb, kuglelås og "rondeller" af hvidguld 18 kt., prydet med diamanter. Perlediam. 10,0-12,5 mm. L. 47 cm. 21. årh. DKK / Rubin- og diamanthalskæde af guld og hvidguld 14 kt., prydet med talrige større facetslebne rubiner, omgivet af mindre diamanter. L. 46 cm. 20. årh. DKK / Et par rubin- og brillantøreclips/stikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med oval facetslebet rubin, ialt 2.90 ct., omgivet af talrige brillanter, monteret i to rækker. 20. årh. (2). DKK / Rubin- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med oval facetslebet rubin på 1.27 ct., omgivet af ti mindre brillanter på ialt 0.89 ct. Ca DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med brillant og tre navetteslebne diamanter på ialt 0.46 ct. Nyfremstillet. DKK / Rubin- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med større oval facetslebet rubin på 2.42 ct., omgivet af 12 mindre brillanter på ialt 0.74 ct. Nyfremstillet. DKK / Rubin- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med oval facetslebet rubin på ca ct., omgivet af talrige brillanter på ialt ca ct. Certifikat medfølger. 20. årh. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med brillanter og trapezslebne diamanter på ialt 0.64 ct. Nyfremstillet. DKK / Rubin- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med henholdsvis seks facetslebne rubiner og seks brillanter. Certifikat medfølger DKK / Et par rubin- og brillantørestikker/clips af hvidguld 18 kt., hver prydet med oval facetslebet rubin, omgivet af brillanter. 21. årh. (2). DKK / Brillantarmbånd af hvidguld, prydet med talrige brillanter på ialt 3.06 ct., monteret i kvadratiske felter. L. 18 cm. Nyfremstillet. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

31 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 761 Chr. Rasmussen: Aquamarinring af hvidguld 14 kt. i moderne design, prydet med smaragdslebet aquamarin. DKK / Pink safir- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med prinsesseslebne pink safirer, omgivet af brillanter. 21. årh. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter, monteret i tre rækker. 21. årh. DKK / Ametyst- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med større dråbeformet facetslebet ametyst på 3.64 ct., flankeret af talrige mindre baguetteslebne ametyster på ialt 0.72 ct., omgivet af brillanter på ialt 0.38 ct. Nyfremstillet. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt. i form af "blomst", prydet med rosenslebne diamanter og talrige brillanter på ialt 2.16 ct. Nyfremstillet. DKK / Halskæde af hvidguld 18 kt. med vedhæng, prydet med talrige brillanter på ialt 0.31 ct. og fem brioletteslebne blå topaser på ialt 4.00 ct. L. 41 cm. Nyfremstillet. DKK / Brillantbroche af satineret hvidguld 18 kt. i form af "grene", prydet med talrige større og mindre brillanter. 20. årh. DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med brillant, ialt 0.39 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / Pink safir- og brillant"alliance"ring af hvidguld 18 kt., prydet med baguetteslebne pink safirer og større- og mindre brillanter. Str. 54, årh. DKK / Et par aquamarin- og brillantørestikker af guld 18 kt., hver prydet med oval facetslebet aquamarin, omgivet af brillanter og fire trapezslebne diamanter. Nyfremstillet. (2). DKK / Et par pink safir- og brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med to dråbeformede facetslebne brillanter omgivet af talrige brillanter. Pink safirer ialt 1.00 ct. Brillanter ialt 2.12 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / Et par safir- og brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med otte større navetteslebne safirer i forskellige farver, ialt 8.12 ct. samt fem mindre brillanter, ialt 0.14 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / Et par pink safir- og brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med oval facetslebet pink safir, omgivet af brillanter. Nyfremstillet. (2). DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver i form af "blomst", prydet med syv brillanter, ialt 1.62 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / Ametyst- og brillantarmbånd af hvidguld 18 kt., prydet med talrige ovale facetslebne ametyster, hvorimellem brillanter. L. 18 cm. Nyfremstillet. DKK / * Uindfattet brillant på 1.10 ct., farve: River (F), klarhed: VVS2. Købt hos IDI Inter Diamond Invest i DKK / * Uindfattet gylden brillant på 1.20 ct., klarhed: VVS. DKK / Brillantarmbånd af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter, runde facetslebne ametyster og citriner. L. 16,5 cm. Nyfremstillet. DKK / Rubin- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med større brillant på 0.51 ct., flankeret og omgivet af talrige mindre brillanter og to navetteslebne rubiner. Nyfremstillet. Ikke afbildet DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

33 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 780 Brillantring af hvidguld 18 kt. i form af blomst, prydet med brillanter og rosenslebne diamanter på ialt 3.47 ct. Nyfremstillet. DKK / Brillanthalskæde af hvidguld 18 kt. med vedhæng i form af "hængelås", prydet med brillanter (en mangler). L. 42,5 cm. 20. årh. Ikke afbildet DKK / Brillanthalscollier af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt ct. L. 42 cm. Nyfremstillet. DKK / Opal- og brillantring af hvidguld, prydet med cabochonslebet opal, omgivet af talrige brillanter på ialt ca ct., monteret i to rækker. Købt i Lissabon, Portugal i 1960'erne. I tilhørende etui fra W. A. Sarmento. DKK / Gul safir- og brillant"solitaire"ring af guld 18 kt., prydet med talrige facetslebne gule safirer og brillanter. Købt hos Halberstadt ca Ikke afbildet DKK / Brillantring af hvidguld 14 kt., prydet med brillant på ca ct., farve: ca. Top Cape (K), klarhed: ca. SI. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med tre brillanter på ialt 2.77 ct. DKK / Halskæde af hvidguld 18 kt., vedhæng med South Sea kulturperle, brillanter samt mindre vedhængende kulturperle. Perlediam. 13,5 mm. 21. årh. Ikke afbildet DKK / A. Michelsen: Brillant"solitaire"ring af hvidguld 18 kt., prydet med brillant på ca ct. 20. årh. DKK / Brillant"alliance"ring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt 1.90 ct. Str. 55, årh. DKK / Cigaret etui af guld 14 kt., guillocheret, front med to låg, hver med cabochonslebet safir, på siden plads til svovl. Vægt 117 gr. 1920'erne. Ikke afbildet DKK / Halskæde med South Sea kulturperler i forløb, kuglelås af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter. Perlediam. 10,5-15,5 mm. L. 45,5 cm. 21. årh. DKK / Et par perle- og brillantørestikker/clips af hvidguld 18 kt., hver prydet med South Sea kulturperle og talrige brillanter. Perlediam. 13,0-14,0 mm. Nyfremstillet. (2). DKK / Halskæde af hvidguld 18 kt. med vedhæng, prydet med brillanter, prinsesse- og baguetteslebne diamanter. 21. årh. Ikke afbildet DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld, hver prydet med brillant, ialt 3.07 ct., farve: ca. Crystal (J), klarhed: SI. 1990'erne. (2). DKK / * Uindfattet brillant på 1.00 ct., farve: Top Wesselton (G), klarhed: VVS2. Købt hos IDI Inter Diamond Invest i DKK / Brillantarmbånd af hvidguld 18 kt. med otte vedhæng, led og vedhæng prydet med større og mindre brillanter. L. 18,5 cm. 21. årh. Ikke afbildet DKK / Smaragd- og brillantbroche af platin i form af "blomstergren", prydet med talrige større og mindre smaragder, runde og -navetteslebne brillanter. 1950'erne. DKK / Brillantarmbånd af platin, prydet med talrige brillanter på ialt ca ct. L. 17,5 cm. 20. årh. DKK / Lang halskæde med ferskvandskulturperler. Perlediam. 7,5-9,5 mm. L. 140 cm. 21. årh. Ikke afbildet DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

35 Udgået BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 800 Pink topas- og brillantvedhæng af hvidguld 14 kt., prydet med facetslebet pink topas på 6.31 ct. og talrige brillanter på ialt 0.26 ct. Nyfremstillet. DKK / Halskæde af hvidguld 18 kt. med vedhæng, prydet med brillant på 1.04 ct. 20 årh. DKK / Halskæde af hvidguld 18 kt. og platin, prydet med talrige større og mindre brillanter, runde og baguetteslebne diamanter (en diamant mangler). Ca DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med ti brillanter. 20. årh. (2). DKK / Et par pink topas- og brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med hjerteformet facetslebet pink topas, ialt 8.86 ct. og talrige brillanter, ialt 0.65 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / Brillantring af platin, prydet med tre brillanter på ialt 1.50 ct. 21. årh. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige mindre og større brillanter på ialt 3.20 ct., monteret i form af blomst med bevægelige blade. 20. årh. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med tre større brillanter hvorimellem to mindre navetteslebne gyldne diamanter. 20. årh. DKK / * Uindfattet lysegrøn brillant på 0.72 ct., klarhed: VVS. DKK / Brillant"solitaire"ring af hvidguld 14 kt., prydet med brillant på ca ct., farve: ca. Top Crystal, klarhed: ca. VVS. 20. årh. DKK / Tiffany & Co.: Et par brillantørestikker af platin, hver prydet med større baguetteslebet diamant og brillant, hvorimellem mindre brillanter. I tilhørende etui. 20. årh. (2). DKK / Perlemor- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med rosa safirer, brillanter, udskåret hvid og rosa perlemor. 20. årh. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt 4.62 ct. Str. 54,5. Nyfremstillet. DKK / Diamantring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige trapezslebne diamanter. 21. årh. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., "cross-over", prydet med talrige baguetteslebne diamanter, flankeret af brillanter på ialt 1.35 ct. Nyfremstillet. DKK / Brillantring af hvidguld 14 kt., prydet med større og mindre brillanter. Ca DKK / Diamantring af hvidguld 18 kt., prydet med tre prinsesseslebne diamanter på ialt 1.00 ct. Nyfremstillet. DKK / Pink safir- og brillantarmbånd af hvidguld 18 kt., prydet med talrige facetslebne pink safirer på ialt 3.30 ct., hvorimellem brillanter på ialt 0.80 ct. L. 17 cm. Nyfremstillet. DKK / Halskæde med rosa ferskvandskulturperler, kuglelås af satineret hvidguld 14 kt. Perlediam. 11,0-14,0 mm. L. 46 cm. DKK / Cartier herrearmbåndsur af guld og stål, model Panthère, quartz, skive med romertal, dato og sekundviser. Fire ekstra led af stål medfølger. Ca Ikke afbildet DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

37 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 820 Et par brillantøresclips af hvidguld 18 kt., hver prydet med talrige brillanter og baguetteslebne diamanter. Certifikat medfølger. (2). DKK / Et par safir- og brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med sakseslebne safirer og brillanter. 20. årh. (2). DKK / Brillant"solitaire"ring af hvidguld, prydet med brillant på ca ct. 20. årh. DKK / Halskæde af hvidguld 18 kt. med vedhæng i form af kors, prydet med talrige brillanter på ialt 1.22 ct., monteret i blomsterformede felter. 21. årh. DKK / To ringe af hvidguld 18 kt., hver prydet med talrige runde facetslebne safirer og tsavoritter. Nyfremstillet. (2). DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., gennembrudt front i form af "bicelle" -mønster, prydet med brillanter. 21. årh. DKK / Syvradet perlechoker med ferskvandskulturperler, lås og mellemled af hvidguld 18 kt., prydet med brillanter på ialt 0.58 ct., justérbar lås. Nyfremstillet. DKK / Brillantvedhæng af hvidguld 18 kt. i moderne design, prydet med talrige brillanter. 21. årh. Certifikat medfølger. DKK / Safir- og brillantring af guld 18 kt., prydet med tre ovale facetslebne safirer, hvorimellem fire brillanter. Nyfremstillet. DKK / Et par safir- og brillantøreclips af guld 18 kt., hver prydet med større navetteslebet safir, talrige mindre trapezslebne safirer og brillanter. Købt i Bangkok Certifikat medfølger. (2). DKK / Safirring af guld og hvidguld 18 kt. i moderne design, prydet med tre ovale cabochonslebne safirer. 20. årh. DKK / Brillantring af hvidguld 14 kt., prydet med større prinsesseslebet diamant, flankeret af ti brillanter. 20. årh. DKK / Safir- og brillantring af hvidguld 14 kt., prydet med oval facetslebet safir på 1.70 ct., flankeret af to brillanter på ialt ca ct. Certifikat medfølger. DKK / Georg Jensen: Safir- og diamantring af platin i moderne design, prydet med seks trappeslebne safirer og fire baguetteslebne diamanter. DKK / Safir- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med smaragdslebet safir, omgivet af talrige brillanter på ialt ca ct. 20. årh. DKK / Safir- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med større oval facetslebet safir, omgivet af talrige mindre brillanter, monteret i to rækker. 20. årh. DKK / Safir- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med større oval facetslebet safir på 1.36 ct., omgivet af talrige mindre runde og navetteslebne brillanter og diamanter på ialt 1.43 ct. Nyfremstillet. DKK / Et par tanzanit- og brillantørestikker af guld 18 kt., hver prydet med oval facetslebet tanzanit, ialt 2.00 ct., omgivet af brillanter, ialt 0.76 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / Brillantarmbånd af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt 1.70 ct. L. 18,5 cm. Nyfremstillet. DKK / Safir- og diamantarmbånd af hvidguld 14 kt., prydet med større ovale facetslebne safirer, hvorimellem mindre diamanter. L. 17 cm. Nyfremstillet. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

tirsdag 28. feb. kl. 13 smykker og armbåndsure

tirsdag 28. feb. kl. 13 smykker og armbåndsure international følgende dage sælges tirsdag 28. feb. kl. 13 smykker og armbåndsure... 1-203 onsdag 1. marts kl. 13 sølv, inkl. georg jensen... 204-245 porcelæn, fajance og glas... 246-300 orientalsk kunstindustri...

tirsdag 5. sep. kl. 13 sølv smykker og armbåndsure onsdag 6. sep. kl. 13 ure og møbler

tirsdag 5. sep. kl. 13 sølv smykker og armbåndsure onsdag 6. sep. kl. 13 ure og møbler international følgende dage sælges tirsdag 5. sep. kl. 13 sølv... 1-36 smykker og armbåndsure... 37-231 onsdag 6. sep. kl. 13 ure og møbler... 232-446 torsdag 7. sep. kl. 13 møbler og skulpture... 447-596

through autumn and winter

through autumn and winter 2015 / 16 Color me softly through autumn and winter 1729/1 DKK 195,- 1729/3 med 45cm 1729/3/R 1730/3/R Vi tager forbehold for evt. trykfejl, prisændringer og udsolgte varer - alle priser er vejledende

AUKTION FOR MAKE-A-WISH ØNSKEFONDEN DANMARK

AUKTION FOR MAKE-A-WISH ØNSKEFONDEN DANMARK AUKTION FOR MAKE-A-WISH ØNSKEFONDEN DANMARK - HJÆLP OS MED AT HJÆLPE ANDRE - HJÆLP OS - MED AT OPFYLDE ØNSKER Hos Make-A-Wish Ønskefonden sætter vi altid børnene i centrum, og vores fornemmeste opgave

Perler. kongelig pragt, moderne design

Perler. kongelig pragt, moderne design 28 Perler kongelig pragt, moderne design Sammen med guldsmed Bodil Binner og kongelig hofjuvelerer Flemming Hertz har AuClocks redaktør Nina Hald været initiativtager til og medarrangør af en udstilling

Udstilling: Den Kongelige Ballet. 17 danske designere. har skabt hver deres unikke. smykke til en karakter i balletten. La Bayadère.

Udstilling: Den Kongelige Ballet. 17 danske designere. har skabt hver deres unikke. smykke til en karakter i balletten. La Bayadère. 6, 2012 17 danske designere har skabt hver deres unikke smykke til en karakter i balletten La Bayadère. mykkerne kan ses på en stor udstilling i forbindelse ongelig korpsdanser Louise Østergaard bærer

Smykkegaver fra Deres guldsmed

Smykkegaver fra Deres guldsmed Smykkegaver fra Deres guldsmed Lucky Earrings 925 Sterlingsølv Rho & Forgyldt Lucky Collier 925 Sterlingsølv Rho & Forgyldt 5053 Matteret 550,- 5058-D26 5055-D1 Snow-flake 1950,- u/kæde Onyx 795,- 5054

CVR nr : Momsnr : DK Konto : Bank : SIMU BANK

CVR nr : Momsnr : DK Konto : Bank : SIMU BANK Safir A/Sim Ejlskovsgade 3 DK-5000 Odense C Tlf.nr. : +45 6545 2070 Fax : +45 6545 2087 E-mail : saf@tietgen.dk CVR nr : 520016 Momsnr : DK52001610 Konto : 15216208 Bank : SIMU BANK Så er Safir A/Sim på

Lucky Earrings 925 Sterlingsølv Rho & Forgyldt. Lucky Collier 925 Sterlingsølv Rho & Forgyldt

Lucky Earrings 925 Sterlingsølv Rho & Forgyldt. Lucky Collier 925 Sterlingsølv Rho & Forgyldt Lucky Earrings 925 Sterlingsølv Rho & Forgyldt Lucky Collier 925 Sterlingsølv Rho & Forgyldt 5053 Matteret 550,- 5058-D26 5055-D1 Snow-flake 1950,- u/kæde Onyx 795,- 5054 Matteret 650,- 5055-D8 Topaz m/kæde

Dette katalog indeholder:

Dette katalog indeholder: Dette katalog indeholder: smykkeguide www.avform.dk Perler & Smykker 2010 VELkoMMEn til vores katalog PERLER & SMYKKER Vi kan igen i år præsentere et stort udvalg i perler og smykketilbehør. Vi har som

Choice Byou s smykke katalog er kommet på gaden.

Choice Byou s smykke katalog er kommet på gaden. Choice Byou s smykke katalog er kommet på gaden. Her er der en god oversigt over vores varesortiment, som vi kan tilbyde dig. Vi håber på at du kan lide de varer vi har så I kan få lyst til at handle på

Shopping. Love PAVE` Nyhed. Årets julegaveide. Luk op og oplev vores smukke Love Collection nyheder midt i kataloget

Shopping. Love PAVE` Nyhed. Årets julegaveide. Luk op og oplev vores smukke Love Collection nyheder midt i kataloget Annoncetillæg til Det Grønne Område og Villabyerne, uge 47, år 2014. Shopping Nyhed Love PAVE` Årets julegaveide Luk op og oplev vores smukke Love Collection nyheder midt i kataloget Vi elsker at give

fine art + antiques International auction 836

fine art + antiques International auction 836 fine art + antiques International auction 836 F ine art + ant iques International auction 836 auction 27 november - 6 December 2012 preview Thursday 22 november 3 pm - 6 pm Friday 23 november 11 am - 5

Nr. 18 Spring / Summer 2013 Addicted to jewellery

Nr. 18 Spring / Summer 2013 Addicted to jewellery Nr. 18 Spring / Summer 2013 Addicted to jewellery www.k-z.dk På Medina - forsiden Øresmykke/4001318... 395 kr. Øresmykke/4001045... 595 kr. FLORA halssmykke, 90 cm/6203577... 1.475 kr. FLORA ring/6205574...

EFTERÅRSKOLLEKTION 2011

EFTERÅRSKOLLEKTION 2011 Dagmarkors by LUND Copenhagen Nyfortolkninger af Lund Copenhagens klassiske Dagmarkors, designet af Marianne Eriksen Scott-Hansen. Fåes i hhv. hvid og sort ægte emalje i hhv. sølv og sølv forgyldt. Korsets

FINE ART + ANTIQUES. International auction 849

FINE ART + ANTIQUES. International auction 849 FINE ART + ANTIQUES International auction 849 FINE ART + ANTIQUES International auction 849 AUCTION 10-19 June 2014 PREVIEW Wednesday 4 June 2 pm - 5 pm Thursday 5 June 11 am - 4 pm Friday 6 June 11 am

fine art + antiques international auction 845

fine art + antiques international auction 845 fine art + antiques international auction 845 FINE ART + ANTIQUES International auction 845 AUCTION 26 November - 5 December 2013 PREVIEW Thursday 21 November 3 pm - 6 pm Friday 22 November 11 am - 5 pm

ENJOY DIAMOND DEDICATION YOUR

ENJOY DIAMOND DEDICATION YOUR ENJOY YOUR DIAMOND DEDICATION Christine Hvelplund Christine Hvelplund er dedikeret til diamanter. Funklende, eventyrlige og eksklusive diamanter, som i enkle og også mere sofistikerede sammensætninger

VÆRD AT VIDE SMYKKER

VÆRD AT VIDE SMYKKER VÆRD AT VIDE OM SMYKKER S MYK DIG SMUK Det kan være svært at købe smykker. Hvad skal jeg se efter? Hvad bør jeg vide? De fleste kan fornemme, hvad der klæder dem bedst skulle dette ikke være tilfældet,

FERSKVANDSPERLER & PERLEMOR AquaLogik ApS 40156177 KLIK PÅ BILLEDET

FERSKVANDSPERLER & PERLEMOR AquaLogik ApS 40156177 KLIK PÅ BILLEDET FERSKVANDSPERLER & PERLEMOR KLIK PÅ BILLEDET FERSKVANDSPERLER DIVERSE FORMER FERSKVANDSPERLER KARTOFFEL FORM FERSKVANDSPERLER KLUMP FORM FERSKVANDSPERLER RIS FORM FERSKVANDSPERLER STICK FORM PERLEMOR ABALONE

My life as a. dreamcatcher

My life as a. dreamcatcher My life as a dreamcatcher My life as a dreamcatcher En drøm, der virker fjern og helt uvirkelig, en tanke, et ønske. Alt dette kan blive til store muligheder, hvis du griber nuet og troen på, at det kan

Sølv 211209 7,0 mm Kr. 1.150,- Med zirconia 211209Z Kr. 1.425,-

Sølv 211209 7,0 mm Kr. 1.150,- Med zirconia 211209Z Kr. 1.425,- 3. udgave Håndlavede smykker I dette katalog præsenterer vi et stort udvalg af vores håndlavede massive smykker, der alle er fremstillet på egen fabrik i Danmark. På denne side kan du se en lille del af

Nr. 19 Autumn / Winter 2013 Presented by Medina

Nr. 19 Autumn / Winter 2013 Presented by Medina Nr. 19 Autumn / Winter 2013 Presented by Medina På Medina forsiden Multikæde, forgyldt stål/1003567... 785 kr. Multikæde, armbånd, forgyldt stål/1004567... STORY armbånd og charm/5404249... 595 kr. m.

Rød guld (med hvidgulds eftekter) Vejl uds DKK. carat

Rød guld (med hvidgulds eftekter) Vejl uds DKK. carat Prisliste August 2014 DANMARK 14kt. Rødguld, 14kt. Palladiumshvidguld Brillanter: Top Wesselton - VS Side 1 48R ring 0,25 ct 2097706 26.400,- 52R Ring 0,38 ct 8125159 33.800,- 4136458 36.850,- 108R Herrering

fine art + antiques International auction 831

fine art + antiques International auction 831 fine art + antiques International auction 831 F ine art + ant iques International auction 831 auction 18-27 September 2012 preview Thursday 13 September 3 pm - 6 pm Friday 14 September 11 am - 5 pm Saturday

appetizers Kæder for enhver smag Farver og romantik Sandek udformer smykkesten, glas og perlemor til æbler og hjerter med kæder af organza og gummi.

appetizers Kæder for enhver smag Farver og romantik Sandek udformer smykkesten, glas og perlemor til æbler og hjerter med kæder af organza og gummi. 24 Farver og romantik Sandek udformer smykkesten, glas og perlemor til æbler og hjerter med kæder af organza og gummi. San Links of Joy, stand C3-44 Kæder for enhver smag Stenform tilbyder kæder i sølv,

Dette katalog indeholder:

Dette katalog indeholder: www.avform.dk Dette katalog indeholder: smykkeguide Perler & Smykker 2010 VELKOMMEN TIL VÅRT PERLE- OG smykkekatalog Vi kan igjen i år presentere et stort utvalg i perler og smykketilbehør. Vi har som

Sommer 2009. www.sequoyah.dk

Sommer 2009. www.sequoyah.dk Sommer 2009 www.sequoyah.dk I august er der igen 30% Sequoyah Egilsgade 22 2300 Copenhagen S Kingdom of Denmark rabat på alle vores gule, blå, lilla, grønne, champagne og brune diamanter. tlf. +45 7026

Summer 2011. SAFARITUR til Kenya. Se mere på side 2

Summer 2011. SAFARITUR til Kenya. Se mere på side 2 Summer 2011 V I N D E N SAFARITUR til Kenya Se mere på side 2 B Y A A G A A R D Eternity er en bytteserie, som kan byttes inden for 2 år. Hør mere hos din guldsmed! ØRERINGE FRA 0.10 CT 8 KT 2275,-/14

ØresTIkker. Ørehængere

ØresTIkker. Ørehængere ringe ØresTIkker Produkt #js7150rdba Laves i 18 karat Hvid, Gul og rosa Guld med: Hvide diamanter 0,30Ct W SI Cognac diamanter 0,40Ct Sorte diamanter 0,45Ct. Produkt #jm5659ed Stjerneørestikker: 18 karat

smykker vinter 2010 Malouca smykkedesign Fenrisgade 1, 5. th. 2200 København N tel. 2621 2809 linda_jensen@me.com Danske Bank 0252-4205655706

smykker vinter 2010 Malouca smykkedesign Fenrisgade 1, 5. th. 2200 København N tel. 2621 2809 linda_jensen@me.com Danske Bank 0252-4205655706 smykker vinter 2010 Malouca smykkedesign Fenrisgade 1, 5. th. 2200 København N tel. 2621 2809 linda_jensen@me.com Danske Bank 0252-4205655706 Dodningehoveder halskæder + vedhæng Vedhæng til halskæde med

smykkets vej til dig Kollektion 2014/15 SØLV 1 // Kollektion 2014/15 ØREHÆNGERE 675,- COLLIER 895,- RING 495,- ARMRING 2475,-

smykkets vej til dig Kollektion 2014/15 SØLV 1 // Kollektion 2014/15 ØREHÆNGERE 675,- COLLIER 895,- RING 495,- ARMRING 2475,- Kollektion 2014/15 smykkets vej til dig SØLV ØREHÆNGERE 675,- COLLIER 895,- RING 495,- ARMRING 2475,- 13212053 / 16212053 / 12212053 / 15212024 1 // Kollektion 2014/15 SØLV/FORGYLDT SØLV SORT RHODINERET

byaagaard.com RINGE 14 KT 0.10 CT PR. PAR 19.400,-

byaagaard.com RINGE 14 KT 0.10 CT PR. PAR 19.400,- 14 KT 0.10 CT 19.400,- 1059 - GULD MED BRILLANTER JENS J. AAGAARD A/S. Alle priser er i DKK og vejledende pr. 01.06.14 og inkl. moms. Med forbehold for prisændringer, trykfejl og udsolgte varer. Enkelte

Mirrors 2011. presented by. kat.357-2

Georg Jensen supplerer Infinity sølvarmbåndet fra 2004 med øreringe, også af sølv, designet af Regitze

Georg Jensen supplerer Infinity sølvarmbåndet fra 2004 med øreringe, også af sølv, designet af Regitze 54 bella & beyond Cosmos Shop fører de italienske smykker Brosway Jewels, modejuveler af nikkelfri stål. Her ses tre vedhæng fra kollektionen Egocentric, af stål med en enkelt diamant fattet i hvert vedhæng.

Enjoy. diamond. your. dedication

Enjoy. diamond. your. dedication Enjoy your diamond dedication Boheme, luxury, Everyday & forever Christine Hvelplund Christine Hvelplund Christine Hvelplund er dedikeret til diamanter. Funklende, eventyrlige og eksklusive diamanter,

Dansk Design & Produktion

Dansk Design & Produktion H E I R I N G J E W E L R Y Dansk Design & Produktion Feather fra Heiring er dansk design og produceres i Danmark. Smykket er i sølv forgyldt, sort oxyderet eller rhodineret. I serien findes der tre størrelser

EFTERÅR / VINTER 2013

EFTERÅR / VINTER 2013 EFTERÅR / VINTER 2013 SØLV EFTERÅR / VINTER 2013 WORLD OF JEWELLERY BYAAGAARD.COM SOFIE LASSEN-KAHLKE 2 Sæsonens smykkemode præsenteres denne vinter af Sofie Lassen-Kahlke, som med stil og elegance inspirerer

CHANTI KVALITETSSMYKKER PÅ NETTET SPAR 25% - 70%

CHANTI KVALITETSSMYKKER PÅ NETTET SPAR 25% - 70% CHANTI KVALITETSSMYKKER PÅ NETTET SPAR 25% - 70% Brilliance by Chanti Introduktion www.chanti.dk fordele og kvalitet i alle led CHANTI blev grundlagt i 1995, og lige fra starten blev der satset på at sælge

ET STORT PARTI SMYKKER: HOLLYWOOD COLLECTION TOM TAYLOR PIERRE CARDIN AAGAARD COLLECTION PERLER, SØLV, STÅL ET STORT PARTI SMYKKER: HOLLYWOOD COLLECTION TOM TAYLOR PIERRE CARDIN AAGAARD COLLECTION PERLER, SØLV, STÅL SMYKKENYKKER.DK IKKE under konkurs (Hillerød - Sjælland) Eftersyn den 20. januar 2010 kl. 14

byaagaard.com SPRING / SUMMER 2013

byaagaard.com SPRING / SUMMER 2013 byaagaard.com SPRING / SUMMER 2013 INSPIRATION 07. 08. 17. 19. 22. 27. 29. 30. INDHOLD 05. SILVER JEWELLERY 06. MEMOOIR 17. CONNECTIONS 19. GOLD JEWELLERY 26. LIVING2GETHER 29. JEWELLERY FOR MEN 30. FROM

magasin GULDSMEDE HELLE GERD COCKTAIL? DANMARKS BEDSTE TIME FOR A JEWELLERY

magasin GULDSMEDE HELLE GERD COCKTAIL? DANMARKS BEDSTE TIME FOR A JEWELLERY 2011 Guldsmed DIRKS magasin TIME FOR A COCKTAIL? HELLE GERD JEWELLERY DANMARKS BEDSTE GULDSMEDE LEAF, armbånd, sølv m. læder, 995,- WINGS, 14K m. 0.08ct sorte brillanter, 5.825,- BLACK CIRCLE, 14K sortrhodineret

Brilliant ring 2.995,- Annoncetillæg til Det Grønne Område og Villabyerne, uge 47, år 2015.

Brilliant ring 2.995,- Annoncetillæg til Det Grønne Område og Villabyerne, uge 47, år 2015. Annoncetillæg til Det Grønne Område og Villabyerne, uge 47, år 2015. Brilliant ring Vælg guld, hvidguld eller rosaguld 0,13 ct w-si, Spar 2.000,- 2.995,- 1 I virkeligheden er det faktisk ret enkelt. Vores

Julens 498,- BEDSTE GAVEIDÉER får du hos Plaza. Diamant. Nu 5 998,- Før 8 998,- Solitaire diamantring i hvid eller rød guld 0,26ct.

Julens 498,- BEDSTE GAVEIDÉER får du hos Plaza. Diamant. Nu 5 998,- Før 8 998,- Solitaire diamantring i hvid eller rød guld 0,26ct. Julens BEDSTE GAVEIDÉER får du hos Plaza Diamant 498,- Halssmykker i sølv med diamanter Pris pr. halssmykke KSP80321.01, KSP70993, KSP71065 Nu 5 998,- Før 8 998,- Solitaire diamantring i hvid eller rød

Copyright 2017 Maria Wulff

Copyright 2017 Maria Wulff Tak til: / Thanks to: / Zum Dank : Charlotte Pohlmann, Susanne Warnick, Susanne Sørensen, Nice Inthyo Matwara, Anne Marie Bro Hofbauer, Alice Kerr-Wilson, Torben Schmidt Tekst: / Text: Lilly Matthiesen

Hvis du vil, kan du få en individuel og helt privat rådgivning fra én af vores Vegas-partnere.

Hvis du vil, kan du få en individuel og helt privat rådgivning fra én af vores Vegas-partnere. Sæt den nye trend, og lad os inspirere dig med vores smykkekollektion. Du vil især blive begejstret for vores særudgave af dame- og herreure fremstillet af førsteklasses materialer. Temaet for hele dette

KÆMPE TILBUD PÅ OVER 150 VARER FRA ENERGETIX

KÆMPE TILBUD PÅ OVER 150 VARER FRA ENERGETIX 1 BESTIL VARER PÅ aagaards.smykker@gmail.com eller tlf: 40460608 KÆMPE TILBUD PÅ OVER 150 VARER FRA ENERGETIX BESTILLING: SKRIV NUMRENE PÅ VARERNE NED OG SEND TILBAGE PÅ EN MAIL. PORTO MULIGHEDER: SE S.20

SJÆLDNE OG EXCEPTIONELLE DIAMANTER ER STADIG UHYRE EFTERTRAGTEDE

SJÆLDNE OG EXCEPTIONELLE DIAMANTER ER STADIG UHYRE EFTERTRAGTEDE SJÆLDNE OG EXCEPTIONELLE DIAMANTER ER STADIG UHYRE EFTERTRAGTEDE BREDGADE 4. 1260 KØBENHAVN. TELEFON 33 33 09 63. HARTMANNS.COM Det er ganske spændende at være diamanthandler i disse tider. Der sker virkelig

Påske 2014. PRO-mote A/S Industrivej 1B DK-4000 Roskilde / Denmark Phone +45 70 27 00 23 Fax +45 70 20 77 19 e-mail info@pro-mote.dk www.pro-mote.

Påske 2014. PRO-mote A/S Industrivej 1B DK-4000 Roskilde / Denmark Phone +45 70 27 00 23 Fax +45 70 20 77 19 e-mail info@pro-mote.dk www.pro-mote. PRO-mote A/S Industrivej 1B DK-4000 Roskilde / Denmark Phone +45 70 27 00 23 Fax +45 70 20 77 19 e-mail info@pro-mote.dk www.pro-mote.dk Metalæg - Guld* Metalæg - Bronze* Marcipanæg Flowpack 150 gr. (6

ENJOY DIAMOND DEDICATION YOUR

ENJOY DIAMOND DEDICATION YOUR ENJOY YOUR DIAMOND DEDICATION DIAMONDS EVERYDAY & FOREVER Christine Hvelplund 2 Christine Hvelplund Christine Hvelplund er dedikeret til diamanter. Funklende, eventyrlige og eksklusive diamanter, som i

Smykkekollektionerne sælges verden over til glæde for kvinder og mænd i alle aldre. Dansk Design Håndlavet i Danmark

Smykkekollektionerne sælges verden over til glæde for kvinder og mænd i alle aldre. Dansk Design Håndlavet i Danmark H E I R I N G J E W E L R Y D E N M A R K Heiring Jewelry Denmark blev grundlagt i 1976 af guldsmed Frits Heiring. Efter at have studeret i København købte han et lille værksted med tilhørende butik i

Smykke-, sten- og knipleboden Drosselvej 82, 4653 Karise 10-01-2012

Smykke-, sten- og knipleboden Drosselvej 82, 4653 Karise 10-01-2012 grp var bes tyk enh ant pri Nåle Nåle 10001 m. glasknop 30 0,6 10 g Pr. æske 32,- Nåle 10002 m. glasknop 30 0,6 20 g Pr. æske 62,- Nåle 10003 Stål 30 0,6 50 g Pr. æske 55,- Nåle 10004 Stål 34 0,6 50 g

H E I R I N G. summerdreams. s p r i n g 2 010

H E I R I N G. summerdreams. s p r i n g 2 010 H E I R I N G summerdreams s p r i n g 010 H E I R I N G 0 1 0 focus on the product 3 1 4 1. Ring i sølv med 18 karat guld og blå topas pris dkr. 3.660,- / skr. 5.5,- / nok. 4.305,- / 495,-. Ring i sølv

Ice. Ice RHODINERET/ROSA FORGYLDT SØLV. < Vist på modellen / ØREHÆNGER 495,- HALSKÆDE 450, /

Ice. Ice RHODINERET/ROSA FORGYLDT SØLV. < Vist på modellen / ØREHÆNGER 495,- HALSKÆDE 450, / Kollektion 2016/17 RHODINERET/ROSA FORGYLDT SØLV < Vist på modellen ØRESTIKKER 695,- HALSKÆDE 795,- 10192174 / 16192174 Ice ØRESTIKKER 695,- HALSKÆDE 795,- 10192174 / 16192174 ØREHÆNGER 495,- HALSKÆDE

Efterårets. Fra 2 498,- GAVEIDEÉR

Efterårets. Fra 2 498,- GAVEIDEÉR Efterårets GAVEIDEÉR Fra 2 498,- Alliansering i hvid eller rød guld med 1 diamant 0,05ct w/si. Alliansering med 3 diamanter tot. 0.15ct w/si 3 998,- Alliansering med 5 diamanter tot. 0,25ct. w/si 7 998,-

priserne er vejledende - der tages forbehold for trykfejl, ændringer i metalpriser samt valuta

priserne er vejledende - der tages forbehold for trykfejl, ændringer i metalpriser samt valuta H E I R I N G model mona photographer hasse nielsen stylist sassie barré makeup/hair anne staunsager assistent isa kristiansen retouche color club jewellery design frits heiring print zeuner grafisk layout

wer på Smykkeuniverser og modescener bliver mere og mere forbundne i løbet af de seneste år er dette

wer på Smykkeuniverser og modescener bliver mere og mere forbundne i løbet af de seneste år er dette 36 Hvis et aktiemarked i frit fald er ensbetydende med højere stiletter og en mere farverig mode (sådan er forbrugsteorierne i hvert fald), så kan vi godt forberede os på en langt større interesse i og

GAVEKURVE VÆGINVENTAR GAVEINDPAKNING & EMBALLAGE. 75 71 15 99 www.supersellers.dk. Velegnet til gaveindpakning!

GAVEKURVE VÆGINVENTAR GAVEINDPAKNING & EMBALLAGE. 75 71 15 99 www.supersellers.dk. Velegnet til gaveindpakning! GAVEKURVE Kurv i træ Natur. Rund Ø25 cm. H12 cm. Varenr.: 87672-59 25,- Kurv i træ - 2 farver Oval. B25 cm. H12 cm. Har dekorative håndtag. Natur: varenr.: 87671-59 Hvid: varenr.: 87671-01 35,- Velegnet

ROYAL COPENHAGEN PRISER 2016 - SVERIGE PRISER per 01.02.2016

ROYAL COPENHAGEN PRISER 2016 - SVERIGE PRISER per 01.02.2016 ROYAL COPENHAGEN PRISER 2016 - SVERIGE PRISER per 01.02.2016 ITEM NUMMER EAN-KODE PRODUKT NAVN PRODUKT KONCEPT RRP PRIS (SEK) 1017529 5705140230588 THE ART OF GIVING FLOWERS HORTENSIAVASE LILLA ART OF

FINE ART + ANTIQUES. International auction 857

FINE ART + ANTIQUES. International auction 857 FINE ART + ANTIQUES International auction 857 FINE ART + ANTIQUES International auction 857 AUCTION 2-8 June 2015 PREVIEW Thursday 28 May 3 pm - 6 pm Friday 29 May 11 am - 5 pm Saturday 30 May 11 am -

Produkt katalog www.waxilight.com 1

Produkt katalog www.waxilight.com 1 Produkt katalog www.waxilight.com 1 Madrid hearts Bund af højglanspoleret stål med motiv af hjerter og valgfrit glas Tube. Sættet består af lysestager. Madrid flowers Bund af højglanspoleret stål med motiv

Nyhed i Safir A/Sim. Vi har netop udvidet vores sortiment. Vi sælger nu smykker fra. Kranz & Ziegler og Kleopatra

Nyhed i Safir A/Sim. Vi har netop udvidet vores sortiment. Vi sælger nu smykker fra. Kranz & Ziegler og Kleopatra Nyhed i Safir A/Sim Vi har netop udvidet vores sortiment Vi sælger nu smykker fra Kranz & Ziegler og Kleopatra Se vores fantastiske priser i kataloget Safir A/Sim Ejlskovsgade 3 DK-5000 Odense C Tlf.nr.

Gaveidé! 498,- Før 596,- Ørestikker og Halssmykke med cubic zirkonia. smykkerne købt hver for sig 298,- pr. del BSE20140, BSP20155 998,-

Gaveidé! 498,- Før 596,- Ørestikker og Halssmykke med cubic zirkonia. smykkerne købt hver for sig 298,- pr. del BSE20140, BSP20155 998,- Gaveidé! HUSK! VALENTINE'S DAY 14. februar 998,- HalsHalssmykke i rose eller hvid guld med cubic zirkonia (Pris pr. halssmykke) BGP10566, BGP10566.01, BGP20270 Hele sættet nu 498,- Før 596,- Ørestikker

JUNI 2015. Ateljé Margaretha - Postboks 252-6330 Padborg Tel. 70 20 22 50 www.margaretha.dk E-mail: kundeservice@margaretha.dk

JUNI 2015. Ateljé Margaretha - Postboks 252-6330 Padborg Tel. 70 20 22 50 www.margaretha.dk E-mail: kundeservice@margaretha.dk JUNI 2015 Ateljé Margaretha - Postboks 252-6330 Padborg Tel. 70 20 22 50 www.margaretha.dk E-mail: kundeservice@margaretha.dk Kære Klubmedlem! Det er noget specielt ved at vælge klubbroderier til sommeren.

koncepter Guld Sølv Ure 2008

koncepter Guld Sølv Ure 2008 8 koncepter Guld Sølv Ure 2008 Feminin romantik, koncepttænkning, lange halskæder, armbånd i alle mulige afskygninger og øreringe som slik. Der var nok at kigge på i år på Guld Sølv Ure messen, som i sig

FINE ART + ANTIQUES. International auction 870

FINE ART + ANTIQUES. International auction 870 FINE ART + ANTIQUES International auction 870 FINE ART + ANTIQUES International auction 870 AUCTION 28 February - 2 March 2017 PREVIEW Thursday 23 February 3 pm - 6 pm Friday 24 February 11 am - 5 pm Saturday

antique furniture, silver and jewellery

antique furniture, silver and jewellery antique furniture, silver and jewellery from ancient days up to the present auction 6-17 september 2007 preview wednesday 29 august 3 pm - 6 pm thursday 30 august 10 am - 5 pm friday 31 august 10 am -

dit personlige smykke kharisma kollektionen

dit personlige smykke kharisma kollektionen dit personlige smykke kharisma kollektionen mellem kharisma øreringe, sølv kharisma kollektionen Grundformen i de originale Kharisma øreringe er et svunget stykke ædelmetal, der starter sin bevægelse et

Sommer. Fra198,- FRISTELSER! Sølvringe i 49 flotte design

Sommer. Fra198,- FRISTELSER! Sølvringe i 49 flotte design Sommer FRISTELSER! Fra198,- Sølvringe i 49 flotte design Modellen har på seg halssmykker i hvid og rød guld med diamant 0,26ct w/p 7 498,- diamantringe i hvid og rød guld 0,26ct w/p Trendy i hvid, rose

CHR. JØRGENSEN A/S MØBELBESLAG tlf. +45 48177411. I dette katalog finder du et udsnit af vores brede produktsortiment

CHR. JØRGENSEN A/S MØBELBESLAG tlf. +45 48177411. I dette katalog finder du et udsnit af vores brede produktsortiment Leverandør af møbelbeslag til møbelindustrien siden 1923 I dette katalog finder du et udsnit af vores brede produktsortiment BESTILLING Vores ekspedition har åbent alle hverdage kl. 8.00-16.00 (fredag

1. 2. 10. 11. 14. 13. 12.

1. 2. 10. 11. 14. 13. 12. 9 Basel World De lyseblå flag viser vejen, og de mørkeblå silkeklædte skønheder uddeler dagens messeavis i indgangen. BaselWorld 2008 var med 087 udstillere fra 45 lande et overflødighedshorn, hvor alt

Så er der fest i Havnen

Så er der fest i Havnen Så er der fest i Havnen Bruun Rasmussen Kunstauktioner inviterer til fremvisning af det nye online-domicil i Nordhavnen. Kim Utzons ægyptisk inspirerede bygning danner ramme om festlighederne, og der vil

Valentine Mors dag. B Rose, C Hjerte ophæng, D # Banner Alexia, E Rosenbuket, # Vase med lys, G Rosenranke, H Hjerte, Rumdeler Roser,

Valentine Mors dag. B Rose, C Hjerte ophæng, D # Banner Alexia, E Rosenbuket, # Vase med lys, G Rosenranke, H Hjerte, Rumdeler Roser, A Rose, kunstsilke, styropor, Ø 50cm, 135cm, 73-55704 Rød Pris pr. stk.: 247,60 DKK B Rose, kunstsilke, Ø 40cm, 115cm, 73-48419 Rød Pris pr. stk.: 156,00 DKK C Hjerte ophæng, dobbeltsidet trykt med rose

Lærereksemplar. Kun til lærerbrug

BRØNDSHOLM. Valentine. Bryllup & Dekoration 2014. Valentine& Wedding. Trends 2014. www.brondsholm.dk TLF: 70 20 36 35

BRØNDSHOLM. Valentine. Bryllup & Dekoration 2014. Valentine& Wedding. Trends 2014. www.brondsholm.dk TLF: 70 20 36 35 BRØNDSHOLM Valentine& Valentine Bryllup & Dekoration 2014 Wedding Trends 2014 OBS! BESTLLNGSVARER 8-14 DAGES LEVERNGSTD www.brondsholm.dk TL: 70 20 36 35 Valentinsdag Mors dag A Hjerte, træ, 73-55861

FINE ART + ANTIQUES. International auction 853

FINE ART + ANTIQUES. International auction 853 FINE ART + ANTIQUES International auction 853 FINE ART + ANTIQUES International auction 853 AUCTION 25 November - 2 December 2014 PREVIEW Thursday 20 November 3 pm - 7 pm Friday 21 November 11 am - 5 pm

AUTUMN / WINTER 2014

AUTUMN / WINTER 2014 UTUMN / WINTER 2014 ØRERINGE 795,- HLSKÆDE 595,- 08981691 / 04331691-8 KT GULD MED KULTURPERLER FORSIDEN: ØRERINGE 950,- RING 995,- 03991717 / 21621293 - SØLV MED UI zirkoni FØLG os på faebook.om/byaagaard

appetizers Vel mødt på Skandinavisk Guld Sølv Ure messen 2006!

appetizers Vel mødt på Skandinavisk Guld Sølv Ure messen 2006! 21 Så er årets Skandinavisk Guld Sølv Ure messe i Bella Center i København lige om hjørnet, og er man i tvivl om, hvorvidt det kan betale sig at lægge vejen forbi, taler statistikken fra sidste år sit

Gaveindpakning af Gina Tepper Gylden Magnolia Disse smukke blomstergaver indkapsler efterårets varme gullige og brunlige nuancer.

Gaveindpakning af Gina Tepper Gylden Magnolia Disse smukke blomstergaver indkapsler efterårets varme gullige og brunlige nuancer. Gaveindpakning af Gina Tepper Gylden Magnolia Disse smukke blomstergaver indkapsler efterårets varme gullige og brunlige nuancer. Guldmønstrede scrapbogspapir, blomster af silkepapir og perler skaber et

Kataloget er gældende fra den , og indtil

Kataloget er gældende fra den , og indtil Kataloget er gældende fra den 08-06-2016, og indtil 30-09-2016. Safir A/Sim Ejlskovsgade 3 DK-5000 Odense C CVR nr. : 520016 Tlf.nr. : +45 6545 2070 Momsnr. : DK52001610 Fax Konto : 15216208 Bank : SIMU

PRISLISTE. Argento. Art Déco. Aqurelle. Blackwoods Ecocare. (flere på side 2) TRÆPROFILER. Pakkeindhold ca. 24 meter

PRISLISTE. Argento. Art Déco. Aqurelle. Blackwoods Ecocare. (flere på side 2) TRÆPROFILER. Pakkeindhold ca. 24 meter Argento 24 meter 35070 Sølv okkerbrun 35071 Guld rød 35072 Sølv grå 35073 Sølv blå 35074 Guld blågrå 35075 Sølv grøn Art Déco 25301 Guld 25302 Sølv Aqurelle 10 meter 22404 Sort 22412 Kirsebærrød 22434

2 498,- Gaveidé til Valentine's day. Nu 198,- 14. februar. Tilbud ÈN DIAMANT: Før 398,- Halskæde i sølv med cubic zirkonia KSP71155

2 498,- Gaveidé til Valentine's day. Nu 198,- 14. februar. Tilbud ÈN DIAMANT: Før 398,- Halskæde i sølv med cubic zirkonia KSP71155 Gaveidé til Valentine's day 14. februar Nu 198,- Før 398,- Halskæde i sølv med cubic zirkonia KSP71155 ÈN DIAMANT: 2 498,- Alliancering i hvid- eller rødguld med 1 diamant 0,05ct. w/si 3 diamanter 0,15ct