malerier antikviteter auktion 770 kl. 18 udsøgte danske malerier ældre udenlandske malerier kl. 18 udsøgte danske malerier

Download "malerier antikviteter auktion 770 kl. 18 udsøgte danske malerier 1-120 ældre udenlandske malerier 121-321 kl. 18 udsøgte danske malerier 322-430"

2 antikviteter malerier tirsdag onsdag torsdag 17. april kl. 18 udsøgte danske malerier april kl. 13 ikoner og ældre udenlandske malerier kl. 18 udsøgte danske malerier april kl. 13 malerier, tegninger og grafik antikviteter torsdag 19. april kl. 15 sølv, porcelæn, fajance og glas mandag 23. april kl. 13 møbler, bronzer og skulpturer tirsdag onsdag torsdag 24. april kl. 13 møbler, bronzer og ure april kl. 13 smykker og armbåndsure kl. 18 udsøgte vine, separat katalog 26. april kl. 13 orientalsk kunstindustri kl. 14 orientalske tæpper auktion 770

3 antikviteter kunstindustri og smykker fra antikken til vore dage auktion april 2007 eftersyn onsdag 11. april kl torsdag 12. april kl fredag 13. april kl lørdag 14. april kl søndag 15. april kl mandag 16. april kl Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 antique fine art tuesday 17 april 6 pm selected danish paintings wednesday 18 april 1 pm icons and old master paintings pm selected danish paintings thursday antique thursday monday tuesday 19 april 1 pm paintings, drawings and prints april 3 pm silver, ceramics and glass april 1 pm furniture and sculptures april 1 pm furniture, bronzes and clocks wednesday 25 april 1 pm jewellery and watches pm selected wines, separate catalogue thursday 26 april 1 pm oriental works of art pm oriental carpets auction 770

5 antique furniture, silver and jewellery from ancient days up to the present auction april 2007 preview wednesday 11 april 3 pm - 6 pm thursday 12 april 10 am - 5 pm friday 13 april 10 am - 5 pm saturday 14 april 11 am - 4 pm sunday 15 april 11 am - 4 pm monday 16 april 10 am - 5 pm Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 afdelingen for varia afdelingsleder: Ralph Lexner katalogisering: sølv Sabrina Ulrich Vinther keramik og orientalsk Charlotte Hviid smykker og armbåndsure Kirstine Lind smykker og armbåndsure Heidi Schophuus Jensen afdelingen for møbler, bronzer og tæpper afdelingsleder: møbler og ure Thomas Lembourn katalogisering: møbler og bronzer Anders Fredsted møbler og bronzer Per Flemming Koefoed tæpper og gobeliner Henrik Schleppegrell

7 møbler, bronzer og skulpturer mandag 23. april kl. 13 katalog nr

8 674 Et par renaissance klokkestager af messing, profilerede stammer og hvælvede fodstykker. Danmark eller Tyskland, 17. årh. H. 25. (2). DKK / NORDTYSK BAROK SMEDEJERNS PENGEKISTE, afdækket nøglehul i låget, indersiden af låget med mekanisk lås beskyttet med gennembrudt metalplade, punslet med havfruer og ornamentik. Ca H. 44. B. 78. D. 45. DKK / ITALIENSK BAROK GLASMALERI KABINET af sortlakeret træ, front med talrige skuffer dekoreret i farver på bagsiden af glas med mytologiske scenerier med Bacchus, nymfer, satyrer, putti og Prometeus med ørnen Aquila. Midtersektion med dør og galleri. Senere underdel. Antagelig Napoli. 17. årh. H B D. 36. There is less unity in a class of furniture which, because of its purpose, is linked with cabinets, and which, like them, served to display curios in the galleries and private rooms of the richest collectors. These take the most varied forms. Numereous shallow drawers, often protected by doors, were provided to contain medals, cameos, shells, and other natural history specimens in which the great collectors of the seventeenth and eighteenth century took a passionate interest. Lignende kabinetter findes på Palazzo Pitti Firenze og Museo Civico d'arte Antica, Torino. Litteratur: French furniture and interior decoration of the 18th century by Pierre Verlet. Silvano Colombo: L'Arte del Mobile in Italia, Milano Proveniens: Holckenhavn Slot. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

9 detalje BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 Renaissance dåbsfad af messing, drevet og ciseleret med Adam og Eva ved kundskabens træ i Edens Have. Tyskland, 16. årh.s midte. Diam. 41. DKK / Prydfad af messing, drevet og ciseleret med dobbeltørn, frugter, bladværk og ornamentik årh. Diam. 48. DKK / Dåbsfad af messing, drevet og ciseleret med Frans af Assisi siddende i en klosterhave årh. Diam. 44. Hidrørende fra Kruusesminde. DKK / Tre prydfade af kobber, spejl drevet med løver og fisk årh. Diam. 49, 50 og 41. (3). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

11 681 Et par barokstager af messing, profilerede stammer, drypskåle støbt med keruber. Danmark eller Nordtyskland, 17. årh. H. 25. (2). DKK / To spanske mortere af malm, støbt med fliger og keruber, hver med pistil. 17. årh. H. 9 og 9.5. (2). DKK / Et par barok stager af messing, profilerede stammmer, drypskåle støbt med keruber. Danmark eller Tyskland, 17. årh.s slutning. H. 30. (2). DKK / Barok morter af messing, greb støbt med delfiner årh. H. 16. DKK / Barok lygte af messing, front med dør flankeret af glasruder, hvælvet gennembrudt top dekoreret med bladværk og ringhank. 18. årh.s begyndelse. H. 40. Litteratur: Sigurd Erixon: Gammelt Messing afbildet side 57. DKK / Et par danske barok stager af messing, profilerede stammer, drypskåle støbt med keruber. 18. årh.s begyndelse. H. 25. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 687 Fire franske kirkestager af messing, kannelerede stammer, støbt med bladværk og keruber, trepas fodstykker. 19. årh.s slutning. H. 95. (4). DKK / * Stort Pietra Dura marmor bord indlagt i farver med stiliseret bladværk og ornamentik. Underdel af gul marmor. Kina, 21. årh. H. 85. L B. 95. Ifølge oplysninger er Pietra Dura marmor bordet en kopi efter et af bordene i Kardinal Richelieu's ( ) samling. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

13 Figur af kunststen, siddende Pan spillende på fløjte, firsidet base. 20. årh. H. ialt 135. DKK / Havefontæne af glaseret stentøj, stående putto med muslingeskal over hovedet. 19. årh. Restaureret. H. 83. DKK / Haveskulptur af sandsten, Amor og Artemis, på kvadratisk sokkel med maskaron, blomster og bladværk. 19. årh. H B. 45. D. 45. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 692 - detalje 692 * Gianlorenzo Bernini, kopi efter: Apollon og Daphne, skulptur af hvid marmor, på sokkel prydet med ørn i farvet marmor. Kina, 21. årh. H. ca B D. 70. Den originale skulptur er udstillet på Galleria Borghese i Rom. I den græske mytologi blev nymfen Daphne omdannet til en laurbærbusk, for at undslippe guden Apollons tilnærmelser. Denne figurgruppe er fremstillet i et område af Kina, hvor der er en årtusind gammel tradition for fremstilling af skulpturer i marmor. Denne kopi efter et af 1600-tallets hovedværker i skulpturkunsten, viser de kinesiske kunsthåndværkeres mesterlige kunnen, som i dag også bruges af den italienske stat ved større restaureringsarbejder. Denne figurgruppe kommer direkte fra Kina, og har ikke tidligere været vist i Europa, derfor sælges den med fuldmoms. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

15 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 Dåbsfad af messing, drevet og punslet med pelikan der foder sine unger, symbol på Jesus offer. 17. årh. Diam. 39. DKK / Tysk renaissance prydfad af messing, drevet og ciseleret med keruber og bladværk. Restaureret. Nürnberg, 16. årh.s slutning. Diam. 39. DKK / Renaissance dåbsfad af messing, drevet og ciseleret med stiliseret bladværk og majuskel inskription. 16. årh.s første halvdel. Diam. 44. DKK / Et par frisiske stager af messing, drevet og ciseleret med blomster og bladværk. Snoet stamme, hvorunder drypskål og rundt gennembrudt fodstykke årh. H. 24. (2). DKK / Lille skrin af rodtræ og sort træ prydet med montering af forsølvet metal i form af stiliseret bladværk, i midten profilportræt af græsk kriger i ben. Frankrig, 19. årh. H. 12. B. 23. D. 18. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

17 698 To plaketter af kobber, det ene med det danske Rigsvåbens felter, det andet med bladværk samt initialer H.M og årstal årh. Diam. 45 og 27. (2). DKK / Et par danske barok stager af messing, med drejet profileret stamme og sekskantede drypskåle, på hvælvet fodstykke med kugleben. 18. årh. H. 24. DKK / Et par danske barok stager af messing, profileret drejet stamme med sekskantede drypskåle, på hvælvet fodstykke med kugleben. 18. årh. H. 24. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 701 To barok kirkekroner af messing, den ene med arme til 14 lys, den anden med seks lys. Rusland eller Baltikum, 18. årh. H. 60. Diam. 65. og H. 54. Diam. 65. (2). DKK / Dansk regence hængevitrine af nøddetræ, buet top, front og sider med glas, beslag af messing. 18. årh.s første halvdel. H. 91. B. 76. D. 23. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / Spejl i ramme af mørkpoleret egetræ med barok skæringer, udskåret med maskaroner, fugle og bladværk. Delvis 18. årh.s begyndelse. H. 68. B. 38. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

19 STORT SØNDERJYSK BAROK ALMUESKAB af grøn- og rødmalet træ, dekoreret med blomster, bladværk og imiteret marmor, buet top, front med to døre, herunder to skuffer, flade kugleben. 18. årh. Antagelig Tønder. H B D. 70. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 Tysk kabinet af egetræ indlagt med nøddetræ og palisander i form af bladværk og lister, overdel med profilerede skuffer og døre. Delvis 17. årh. H B D. 50. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / Et par kirkestager af forgyldt bronze og metal, profileret stamme, støbt med vinløv, trepas fodstykker. 19. årh. H. 60. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

21 707 Barok figur af bemalet træ, stående kong Saul, plint af nøddetræ. Sydeuropa, 17. årh. H Plint H. 65. Ialt H DKK / Figurgruppe af patineret terracotta forestillende Madonna på Måneseglet, putti ved base. Sign. G. Montevi Italien, 18. årh. H. 40. DKK / Barok figur af bemalet træ, Den hellige Sebastian. 18. årh. H. 56. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 710 Stort italiensk barok klapbord af nøddetræ, profilerede sidestykker med skuffe. Lombardiet, 18. årh. H. 80. L B. 55/155. Proveniens: Solodanserinde Kirsten Simone. DKK / Italiensk cassone af mørkt træ, front udskåret med hermer, drager, blomster og bladværk. Restaureret årh. H. 58. L D. 51. DKK / Barok bord af nødde- og bøgetræ, plade rigt indlagt med ibenholt og ben med lister og ornamentik. Nyere underdel. 18. årh. H. 78. L B. 80. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

23 Dansk barok skab af egetræ, svungen profileret top, herunder to profilerede døre, rigt indlagt i lyst træ med figurer og kronede spejlmonogrammer, herunder to skuffer, kugleben. 18. årh. H B D. 54. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 714 DANSK BAROK CHATOL af egetræ, vitrine overdel med svungen top, to døre med glas hvorimellem svungne sprosser, herunder skrå skriveklap bag hvilken skuffer og rum, indlagt med ben, lyst og mørkt træ, underdel med tre svungne ligeknækkede skuffer. 18. årh. H B D. 65. Proviniens: Tidligere på Næsbyholm Gods. DKK / detalje 715 Et par lampetskjolde af messing, drevne og graverede med frugter og bladværk, øverste skjold med hjerte og blomster. Holland, årh. H. 73. B. 42. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

25 Svensk barok spejl i ramme af forgyldt og blåmalet træ udskåret med bladværk, foroven rundel med spejlmonogram. 18. årh. H. 81. B. 47. DKK / Et par danske regence stole af sortmalet og guldstafferet træ, svungne armlæn, udskåret med muslinger og bladværk, cabriole ben. 18. årh.s første halvdel. (2). Ifølge oplysninger hidrørende fra Augustenborg Slot. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 Italiensk kabinet af lyst og mørkt træ, front med talrige skuffer indlagt med arkitektur i landskaber, top og sider med præget læder. Samt ikke tilhørende taburet af nøddetræ, indlagt i mørkt træ og ben med arkitektur. 19. årh. Kabinet H. 43. B. 62. D. 33. Taburet H. 53. B. 44. D. 42. (2). Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / Ovalt spejl i ramme af bemalet træ, dekoreret i farver, udskåret med talrige putti og bladværk. Barok form, 20. årh. H. 92. B DKK / Planetarium på fodstykke af bemalet støbejern, med jordklode og måne, lystylle til et lys. 19. årh. H. 41. L. 56. DKK / Hollandsk rokoko armstol af nøddetræ og elmetræ, rigt indlagt med fugle og blomster i lyst træ. 18. årh.s midte. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

27 Barok øreklapstol af mørkpoleret egetræ, ryg og sæde betrukket med senere gult velour. Danmark, ca DKK / Tre konsoller af træ og gezzo, udskåret med putti, den ene restaureret, de to andre defekte årh. Hver H. 86. (3).DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 George III armstol "in French Hepplewhite style"" af padouk udskåret med bladværk. England eller de engelske kolonier, ca DKK / Signeret Louis XV stol af mørkpoleret egetræ, udskåret med blomster og bladværk. Sarg sign. J.B. Gourdin. Frankrig 18. årh.s midte. Jean Baptist Gourdin blev mester i Paris DKK / Svensk rokoko konsolbord af hvid- og grønmalet træ, svungen sarg med skuffe, cabriole ben. 18. årh.s midte. H. 76. B D. 62. DKK / Et par rokoko lampetskjolde af messing, prydet med rocailler, kæmninger, blomster og bladværk, svungne arme til ét lys, senere lystyller. 18. årh.s midte. H. 36. B. 25. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

29 728 SIGNERET SVENSK ROKOKO SPEJL i ramme af forgyldt træ, udskåret med rocailler, kæmninger, blomster og bladværk. Bagsiden med brandstempel NM for Nicolas Meunier. 18. årh.s midte. H B. 53. Nicolas Meunier var en af de største svenske spejlmagere og leverede talrige spejle til de kongelige slotte. Der findes kun få af hans spejle fra rokokotiden. DKK / Et par svenske armstole af gråmalet træ, svungne armlæn og sarg, udskåret med ornamentik, cabriole ben. Rokoko form, 20. årh. (2). DKK / Italiensk kommode af bemalet træ, dekoreret med ornamentik, svungen front med fire skuffer. Rokoko form, ca H. 85. B D. 57. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 Svensk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gezzo, udskåret og gennembrudt med rocailler og bladværk. 18. årh.s midte. H. 95. B. 43. DKK / Dansk rokoko spejl i ramme af nøddetræ og guldstafferet træ, udskåret med sløjfe og bladværk. 18. årh.s midte. H. 83. B. 37. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

31 Dansk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med blomster og bladværk. 18. årh.s midte. H. 85. B. 42. DKK / Italiensk rokoko kommode af nøddetræ, let svungen front med to skuffer, indlagt med nødderod, cabriole ben. 18. årh.s midte. Restaureret. H. 89. B D. 54. DKK / Svensk rokoko sofabænk af grønmalet træ, sarg udskåret med rocailler og kæmninger, let cabriole ben, afsluttende med volutter. Senere ryg og armlæn. 18. årh.s midte. L DKK / Svensk burformet prismekrone med stel af messing, arme til seks lys, behængt med talrige bladformede prismer, indvendig monteret til el. Rokoko form, 19. årh. H. 98. Diam. 52. DKK / Svensk burformet prismekrone med stel af messing og forgyldt bronze, behængt med talrige bladformede prismer, seks lysarme, indvendigt monteret til el. Rokoko form, 19. årh.s slutning. H Diam. 65. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 Hollandsk vitrineskab af nøddetræ, profileret overdel, front og sider med glas hvorimellem sprosser, svungen underdel med tre skuffer, cabriole ben. 20. årh. H B D. 40. DKK / Hollandsk chatol af nøddetræ, indlagt med lister af lyst træ, skrå skriveklap, bag hvilken små skuffer og rum, herunder tre svungne skuffer, udskåret med blomster og bladværk, claw and ball. Rokoko form, 20. årh. H B D. 65. DKK / Hollandsk sofabænk af mahogni, indlagt med fugle, blomster og bladværk, svungne armlæn, cabriole ben, claw and ball. Rokoko form, 19. årh. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

33 Hollandsk rokoko vitrineskab af nøddetræ, rigt indlagt med blomster og bladværk årh. H B D. 43. DKK / Hollandsk rokoko dameskrivemøbel af nøddetræ, rigt indlagt i lyst træ med fugle, blomster og bladværk årh. H B. 85. D. 42. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 Hollandsk vitrineskab af guldstafferet og blåmalet træ, svungen top, overdel med to døre med glas, buet underdel med fire skuffer. 19. årh. H B D. 60. DKK / Svensk rokoko sofa af hvidmalet træ, senere ryg og armlæn, sarg udskåret med blomster og bladværk, cabriole ben. 18. årh.s midte. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

35 SÆT PÅ SEKS SVENSKE ROKOKO STOLE af hvidmalet træ, svungen sarg, udskåret med ornamentik, cabriole ben med claw and ball. 18. årh.s midte. (6). DKK / Svensk rokoko kommode af nøddetræ, indlagt med lister af lyst træ, plade af grå marmor, svungne sider og front med tre skuffer, beslag af forgyldt bronze. 18. årh.s midte. H. 83. B D. 47. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 SVENSK BLÅT ROKOKO SPEJL i ramme af forgyldt træ med kant af blåt glas, gennembrudt top, udskåret med rocailler og kæmninger, todelt spejlglas. 18. årh.s midte. H B. 59. DKK / SVENSK ROKOKO SPEJL i ramme af forgyldt træ og gezzo, støbt med rocailler, kæmninger og bladværk, todelt spejlglas. 18. årh.s midte. H B. 43. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

37 749 Sydtysk rokoko armstol af blåmalet træ, rigt udskåret med blomster og bladværk, svungen sarg, cabriole ben. 18. årh.s midte. DKK / Et par rokoko armstole af guldstafferet og ådret træ, udskåret med muslinger og bladværk, svungne armlæn og sarg. 18. årh.s midte, antagelig norske. (2). DKK / Svensk flisebord af hvidmalet fyrretræ, plade indlagt med 15 hollandske fliser af fajance dekoreret i blåt med figurer, sarg udskåret med bladværk og ornamentik, cabriole ben. Rokoko form, 20. årh. H. 76. L. 85. B. 59. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 753 Fransk bord af nøddetræ, svungen plade indlagt med blomster og bladværk, sarg med skuffe, beslag af forgyldt bronze, cabriole ben. 19. årh.s anden halvdel. H. 75. L. 80. B. 56. DKK / Guillaume Coustou ( ) kopi efter, "Cheval de Marly". Figurgruppe af patineret bronze. Frankrig, 19. årh. H. 55. Den oprindelige figurgruppe af marmor er en af et par, der var udført til slottet Marly, og som i dag står på Champs Elysées ved Concordepladsen. DKK / Fransk lysekrone af grønlakeret metal med ni svungne lysarme, prydet med blomster af porcelæn, dekoreret i farver. 20. årh. H. 78. Diam. 64. DKK / STOR SVENSK PRISMEKRONE med stel af messing og forgyldt bronze, 25 svungne lysarme i to etager, behængt med forskellige bladformede og stjerneformede prismer. Ca H Diam Hidrørende fra Brandalsund Herregård, Sverige. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

39 755 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 756 - detalje 756 * De fire gudinder, skulpturer af gulbroget marmor. Kina, 21. årh. Hver H (4). Disse figurer er fremstillet i et område af Kina, hvor der er en årtusind gammel tradition for fremstilling af skulpturer i marmor. Disse kopier viser de kinesiske kunsthåndværkeres mesterlige kunnen, som i dag også bruges af den italienske stat ved større restaureringsarbejder. Disse figurer kommer direkte fra Kina, og har ikke tidligere været vist i Europa, derfor sælges de med fuldmoms. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

41 757 - detalje 757 * Edme Bouchardon ( ) kopi efter: Amor snittende en bue af Herkules kølle, skulptur af hvid marmor. Kina, 21. årh. H Denne figur er fremstillet i et område af Kina, hvor der er en årtusind gammel tradition for fremstilling af skulpturer i marmor. Denne kopi viser de kinesiske kunsthåndværkeres mesterlige kunnen, som i dag også bruges af den italienske stat ved større restaureringsarbejder. Denne figur kommer direkte fra Kina, og har ikke tidligere været vist i Europa, derfor sælges den med fuldmoms.den originale statue er udstillet på Louvre i Paris. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 Et par rokoko lampetter af forgyldt bronze, hver med to svungne lysarme støbt med bladværk. Frankrig, 18. årh.s midte. H. 35. DKK / Et par franske kaminbukke af forgyldt bronze og støbejern, støbt med putti og bladværk. Rokokoform, 19. årh. H. 36. (2). DKK / Et par lampetter af forgyldt bronze, hver med to svungne lysarme, støbt med rocailler og bladværk. Rokoko form, 19. årh. H. 41. (2). DKK / Fransk bisquit figur i Sèvres manér, tre putti med vindrueklaser og vinløv, gennembrudt underdel af forgyldt bronze, støbt med blomster og ornamentik. 19. årh. H. 30. L. 32. B. 27. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

43 FRANSK LOUIS XV KOMMODE af palisander, plade af rød- og sortbroget marmor, svungne sider og front med fire skuffer, beslag af forgyldt bronze. 18. årh.s midte. H. 87. L B. 65. DKK / FRANSK LOUIS XV KOMMODE af palisander og rosentræ, plade af rød- og hvidbroget marmor, buet front med fire skuffer, hvor imellem kanneleringer indlagt med forgyldt messing, beslag af forgyldt bronze. Mrk. N. Petit. 18. årh.s midte. H. 95. B D. 65. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 764 Dansk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ, gennembrudt top og bund, udskåret med rocailler og kæmninger. Senere facetslebet spejlglas. 18. årh.s midte. H B. 68. DKK / Sæt på seks rokoko stole af hvidmalet og grønmalet træ samt syv senere stole fremstillet i samme stil, heraf en armstol. De seks stole, 18. årh., de syv stole 20. årh. (13). Proveniens: Hidrørende fra fabrikejer Abildgaard. DKK / Svensk rokoko lampetskjold af forgyldt messing drevet med putti, blomster og bladværk. To svungne lysarme. 18. årh.s midte. H. 55. B. 37. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

45 767 DANSKE ROKOKO CHATOL af guldstafferet nøddetræ, senere vitrine overdel. Underdel med skrå skriveplade bag hvilken talrige små skuffer, herunder fire svungne skuffer, afskårne hjørner med forgyldte beslag af bly årh. H B D. 66. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. Tidligere i familien Rees eje. DKK / Lille dansk rokoko kommode af egetræ, front med tre svungne ligeknækkede skuffer, cabriole ben. 18. årh.s midte. H. 72. B. 53. D. 31. DKK / Italiensk rokoko spejl af forgyldt træ, udskåret med ornamentik og blomster, senere spejlglas. 18. årh.s midte. H. 85. B. 50. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 771 Lille italiensk rokoko kommode af nøddetræ, plade af hvid- og gråbroget marmor, svungen front med to skuffer, let cabriole ben. 18. årh.s midte. H. 81. B. 51. D. 36. DKK / Spejl i ramme af forgyldt træ med putti af forgyldt bronze. Rokoko form, 19. årh. H. 67. B. 42. DKK / Kommode af nøddetræ og guldstafferet træ, konkav front med to skuffer, sarg udskåret med blomster og bladværk, cabriole ben. Rokoko form, Nordtyskland, 20. årh. H. 77. B. 88. D. 44. DKK / SØNDERJYSK ROKOKO VITRINE af egetræ, svungen top, underdel med to profilerede døre. Danmark, 18. årh. Restaureret. H B D. 51. DKK / Prismekrone, stel af messing, arme til seks lys, behængt med talrige bladformede prismer, indvendig monteret til el. Frankrig, 19. årh. H. 80. Diam. 65. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

47 SVENSK ROKOKO SPEJL i ramme af forgyldt træ, gennembrudt top og bund, udskåret med rocailler og kæmninger. 18. årh.s midte. H. 92. B. 39. DKK / Fritstående bænk af hvidmalet træ, svungen sarg, cabriole ben. Rokoko form. 19. årh.s slutning. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 Fransk vitrine af palisander og rosentræ, beslag af forgyldt bronze, sider og front med buet glas, plade af rødbroget marmor. Rokoko form, 20. årh. H B. 75. D. 41. DKK / Dansk rokoko spejl i ramme af nøddetræ, og forgyldt træ, udskåret med rocailler, kæmninger og bladværk. 18. årh.s midte. H B. 44 DKK / Lille bureau plat af palisander, plade indlagt med rødt gyldentrykt læder, sarg med to skuffer, beslag af forgyldt bronze, cabriole ben. Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. H. 75. L. 98. B. 63. DKK / Et par franske kandelabre af forgyldt bronze prydet med aber af hvid porcelæn, hver med tre svungne lysarme, støbt med vinløv. 19. årh. H. 41. (2). DKK / Et par Louis XV armstole af bøgetræ, udskåret med kanneleringer, blomster og bladværk, cabriole ben. Frankrig, 18. årh.s midte. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

49 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 Italiensk rokoko spejl i ramme af forsølvet træ, udskåret med gennembrudte rocailler og bladværk. 18. årh.s midte. H B. 77. DKK / NORSK ROKOKO KONSOL af grønmalet og forgyldt træ, profileret plade af gråbroget Gjællebæk marmor, sarg udskåret med gennembrudte rocailler og kæmninger, svungne ben. 18. årh.s midte. H. 75. B. 71. D. 45. Tidligere solgt på Flensborg samlingen, Bruun Rasmussen auktion 637, kat. nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

51 SVENSK ROKOKO KOMMODE af nøddetræ og rosentræ, indlagt med parketteri, senere plade af hvid marmor, svungne sider og front med tre skuffer, beslag og greb af forgyldt bronze. 18. årh.s midte, restaureret. H. 83. L B. 58. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 Nordtysk rokoko spejl i ramme af mahogni og guldstafferet træ, øverst prydet med senere vase. 18. årh. H B. 70. DKK / George II spejl i ramme af nøddetræ og forgyldt træ, facetslebet spejlglas. England, 18. årh. H. 93. B. 66. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

53 Fritstående konsolbord af forgyldt træ, plade af breche d' Alep marmor. Regence form, 19. årh.s anden halvdel. H. 78. L B. 74. DKK / BAROK KONSOL af forgyldt træ, senere plade af marmor, gennembrudt sarg, udskåret med amoriner, blomster og bladværk. 18. årh.s første halvdel. H. 82. B D. 58. DKK / Fransk prismekrone med burformet stel af forgyldt bronze, otte svungne lysarme hvorimellem spyd. 19. årh.s anden halvdel. H. 73. Diam. 56. DKK / Svensk prismekrone med stel af messing og forgyldt bronze, behængt med talrige dråbeformede prismer. Rokoko form, ca H. 85. Diam. 50. DKK / Prismekrone, stel af messing, arme til seks lys, behængt med talrige bladformede prismer, indvendig monteret til el. Sverige, 19. årh. H. 92. iam. 65. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 Et par rokoko stole af nøddetræ. 18. årh.s midte. (2). DKK / Fransk lysekrone af forgyldt bronze, støbt med gennembrudt blomster og bladværk, 18 svungne lysarme. Rokoko form, 19. årh. H Diam. 80. DKK / Et par små danske rokoko lampetspejle i rammer af nøddetræ og forgyldt træ, udskåret med ornamentik, hver med en lysarm af messing. Restaureret. 18. årh.s midte. H. 64. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

55 Et par rokoko armstole af nøddetræ, svungne armlæn og cabriole ben. 18. årh.s midte. (2). DKK / Et par store franske kandelabre af forgyldt bronze og metal, hver med syv svungne lysarme, støbt med bladværk og ornamentik. Rokoko form, 19. årh. H. 70. (2). DKK / Et par italiensk spejle i rammer af forgyldt træ, spejlglas slebet med figurer, blomster og ornamentik. 19. årh. H. 72. B. 32. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 SØNDERJYSK LOUIS XVI SKAB af egetræ, top udskåret med bladguirlander og rosetter, herunder to døre, underdel med fire skuffer. 18. årh.s slutning. Antagelig Lorentz Nielsen, Åbenrå. H B D. 56. DKK / Dansk Louis XVI spejl og konsol af hvidmalet og guldstafferet træ, udskåret med perlestaf. 18. årh.s slutning. Spejl H B. 70. Konsol H. 82. B. 80. D. 49. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

57 800 Fire Louis XVI stole af guldstafferet og hvidmalet træ, runde kannelerede ben. Danmark, 18. årh.s slutning. (4). DKK STORT SØNDERJYSK LOUIS XVI SKAB af egetræ, top udskåret med kugler og gennembrudt ornamentik, front med to døre, herunder to skuffer. Danmark, 18. årh.s slutning. Antagelig Lorentz Nielsen. Åbenrå. H B D. 70. DKK Dansk sofa af hvidmalet og guldstafferet træ, udskåret med prydvaser, kannelerede søjler og bort med løbende hund. Louis XVI form, 19. årh. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

59 803 Nordtysk Louis XVI hjørneskab af mahogni, top med gennembrudt gallerikant, overdel med glasdør, hvorimellem buede sprosser, underdel med to døre. 18. årh.s slutning. H B. 97. D. 58. Proveniens : Næsseslottet ved Furesøen. DKK / Dansk Louis XVI spejl i ramme af mahogni og forgyldt træ, svanehalsformet top, udskåret med tandsnit og guirlander. 18. årh.s slutning. H B. 52. DKK / Schleswig-Holstensk Louis XVI kommode af mahogni, udskåret med tandsnit, front med to skuffer, flankeret af halvsøjler, lige kannelerede ben. Nordtyskland, 18. årh.s slutning. H. 75. B. 72. D. 41. DKK / Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ, gennembrudt top udskåret med turtelduer og bladværk. 18. årh.s slutning. H. 88. B. 52. DKK / Sønderjysk Lorentz Nielsen spejl i ramme af mahogni, indlagt med lister af lyst træ, øverst udskåret med gennembrudt kurv med blomster. Danmark, 18. årh.s slutning. H B. 55. DKK / Sønderjysk Louis XVI vugge af egetræ, gavl og fodende udskåret med gennembrudt ornamentik. Danmark, 18. årh.s slutning. L. 95. B. 55. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 Engelsk George III armstol af bøgetræ, svungne arme og kannelerede runde ben. 18. årh.s slutning. DKK / Liselund spejl i ramme af forgyldt træ, prydet med gennembrudt sløjfe og draperet bånd. Danmark, årh. H B. 70. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

61 Engelsk George III sofa af nøddetræ, svungen ryg, tilspidsede kannelerede ben, udskåret med stiliseret bladværk. 18. årh.s slutning. L Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / Dansk Louis XVI flisebord, plade med Kellinghusen fliser af fajance dekoreret i farver. 18. årh.s slutning. H. 73. L. 82. B. 58. DKK / Louis XVI ampel af hvidt glas, dekoreret med klassiske scenerier i farver. Røgfang med prismer. Skål defekt. 18. årh.s slutning. H. 70. Diam. 45. Ifølge oplysninger skulle amplen stamme fra Dansk Vestindien. DKK / Dansk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ, overdel dekoreret med blomster og bladværk. 18. årh.s slutning. H B. 55. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 Et par gustavianske stole af hvidmalet træ, firsidede rygge udskåret med vindrueklaser og løv, runde kannelerede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. Antagelig Göteborg. (2). DKK / Gustaviansk kommode af gråmalet fyrretræ, sortmalet plade, front med tre skuffer, tilspidsede kannelerede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 95. B D. 60. DKK / Et par havevaser af stengods, bred krave støbt med bladværk, profileret korpus, stående på firsidede kannelerede senere sokler. 19. årh. H (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

63 ET PAR SENE LOUIS XVI DØRSTYKKER af forgyldt, hvid- og blåmalet træ, udskåret med lyre og overflødighedshorn. 18. årh.s slutning. H. 68. B (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 819 Svensk kommode af palisander, indlagt med frugttræ, Kolmården stenplade, front med to skuffer, beslag af forgyldt bronze, cabriole ben. Gustaviansk form, 20. årh. H. 83. B D. 50. DKK / Et par svenske sengustavianske taburetter af hvidmalet træ, krydsformede ben, udskåret med rosetter, bladværk og dyrepoter. Stockholm, 19. årh.s begyndelse. (2). DKK / Svensk kommode af nødde- og rosentræ, indlagt med marquetteri, front med tre skuffer, lige tilspidsede ben. Gustaviansk form, 20. årh. H. 85. B D. 49. DKK / Russisk møblement af mahogni, indlagt med kannelerede lister af messing, bestående af sofa, et par armstole og seks stole. 19. årh. Sofa L (9). DKK / ET PAR RUSSISKE DEMI LUNE KOM- MODER af mahogni, indlagt med kannelerede lister af messing, front med tre skuffer, lige tilspidsede ben. 19. årh. H. 83. B. 84. D. 47. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

65 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 Russisk nyreformet bord af mahogni, plade med kant af messing, rigt indlagt med lister, bladværk og ornamentik af lyst og mørkt træ, sarg med skuffe, gennembrudte sidestykker, monteret med lister af messing, hvorimellem fodliste, topas fodstykker. Delvis 19. årh. H. 78. B. 94. D. 53. DKK / Russisk spillebord af mahogni, indlagt med lister af messing, sarg med skuffe, lige tilspidsede ben, sabots af messing. Louis XVI form, 19. årh. H. 74. B. 81. D. 40. DKK / Russisk skab af mahogni, indlagt med kannelerede lister af messing, front med to døre, lige tilspidsede ben. 19. årh. H B D. 45. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

67 ET PAR GUSTAVIANSKE LAMPETSPEJLE i ovale rammer af forgyldt træ, udskåret med bladværk og ornamentik, hver med to svungne lysarme af messing. Begge med rødt laksegl: Hallrätt Sigill Carlscrona stads. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 60. B. 33. (2). DKK / Svensk sofa af mahogni og guldstafferet træ, armlæn udskåret med egyptiske maskaroner og griffe. Gustaviansk form, ca L DKK / Et par russiske kommoder af mahogni, indlagt med lister og rosetter af messing, front med tre skuffer, lige tilspidsede ben. 21. årh. H. 93. B D. 53. (2). DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 TYSK LOUIS XVI SPEJL i ramme af forgyldt træ, udskåret med profilportræt og bladguirlander. 18. årh.s slutning. H B. 58. DKK / Fransk Louis XVI sekretær af rosentræ, indlagt med marketteri i lyst træ, top med plade af broget marmor, herunder skriveplade og skuffer. 18. årh.s slutning. H B. 82. D. 40. DKK / Et par tyske Louis XVI stole af mahogni, udskårne med kanneleringer, rosetter og guirlander. Bremen, 18. årh.s slutning. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

69 Prismekrone med stel af forgyldt bronze, svungne arme til seks lys behængt med kæder, foroven kaskade, blå bundplade. Louis XVI form, 19. årh. H. 90. Diam. 64. DKK / Russisk Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze, arme til seks lys, behængt med prismer i kæder og kaskader, senere vase og bundplade af rødt glas årh. H. 80. Diam. 57. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / Fransk Louis XVI kommode af rosentræ og nøddetræ, plade af grå marmor, let buet front med tre skuffer, beslag af forgyldt bronze. 18. årh.s slutning. H. 87. B. 85. D. 49. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 Gustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med gennembrudt sløjfe, profilportræt i højt relief af gibs. Sverige, 18. årh.s slutning. H B. 46. DKK / Sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt og blåmalet træ, øverst med klassiske figurer i let relief. 18. årh.s slutning. H B. 61. DKK / Louis XVI spejl i ramme af guldstafferet og hvidmalet træ, top udskåret med gennembrudt sløjfe og portræt i profil. 18. årh.s slutning. H. 96. B. 38. DKK Et par gustavianske armstole af hvidmalet og guldstafferet træ, udskåret med kanneleringer, svungne armlæn, runde kannelerede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. (2). DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

71 840 Et par gustavianske taburetter af hvidmalet træ, buet sarg udskåret med ottetalsbort, runde kannelerede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. (2). DKK / Fransk "Tric Trac" table af mahogni, plade indlagt med gyldentrykt sort læder, herunder backgammon, spilleplade indlagt med ben, en skuffe i hver side, runde kannelerede ben årh. H. 74. L B. 62. DKK / Sengustaviansk skrivebord af mahogni, kantlister af messing, overdel med jalousidøre, plade med grønt læder, sarg med tre skuffer, lige tilspidsede ben. Sverige, 19. årh.s begyndelse. H L B. 75. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 843 Builottelampe af forgyldt bronze, tre svungne lysarme, grønmalet regulerbar skærm. Frankrig, 18. årh.s slutning. H. 70. DKK / Et par russiske hurricanes af messing, shades af slebet glas med rosa kant. 19. årh. H. 47. (2). DKK / Et par svenske væglampetter af forgyldt træ, hver med to lysarme, udskåret med pilekogger og bladværk. Gustaviansk form, 20. årh. H. 36. (2). DKK / Regency vinkøler af mahogni med sekssidet korpus, profileret låg med stjerneindlægning af lyst og mørkt træ, i siderne bærehanke af messing, lige tilspidsede ben. England, 19. årh.s begyndelse. H. 65. Diam 50. DKK / Et par svenske havevaser af støbejern, hver med to hanke, støbt med løvemaskaroner og guirlander. 19. årh. H. 49. B. 58. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

73 848 Louis XVI spejl og konsol af hvidmalet og guldstafferet træ, ovalt spejl med gennembrudt top udskåret med ornamentik. Konsol med plade af hvid marmor, gennembrudt sarg, firsidede kannelerede ben, hvorimellem sprosse, prydet med vase og bladværk. Nordtyskland, 18. årh.s slutning. Restaureret. Spejl H B. 75. Konsol H. 93. B D. 45. DKK / Gustaviansk spillebord af mahogni, sarg med skuffe prydet med messinglister. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 78. B. 88. D. 43. DKK / Fransk Louis XVI kommode af nøddetræ, indlagt med parketteri, svungne sider, ligeknækket front med to skuffer, cabriole ben, beslag af bronze. Defekt plade af rosabroget marmor. 18. årh.s slutning. H. 87. B D. 49. Proveniens Solodanserinde Kirsten Simone. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

74 851 Et par sengustavianske bergerer af senere hvidmalet træ, udskåret med roser, runde kannelerede ben. Sverige, 19. årh.s begyndelse. (2). DKK / Chaiselongue af mahogni, svungne sider prydet med beslag af forgyldt bronze. Gustaviansk form, ca L DKK / ET PAR GUSTAVIANSKE ARMSTO- LE af forgyldt træ, udskåret med ottetalsbort, rosetter og kanneleringer, runde tilspidsede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. (2). DKK / GUSTAVIANSK KOMMODE af alrod, front med tre skuffer, lige tilspidsede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 79. B D. 55. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

75 ITALIENSK LOUIS XVI KOMMODE af nøddetræ med plade af Sienna marmor, front med tre skuffer, indlagt med lister af frugttræ og rodtræ, lige tilspidsede ben. 18. årh.s slutning, antagelig Lombardiet. H B D. 64. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

76 856 Napoleon III stager af forgyldt bronze, balusterformede stammer, støbt med ornamentik. Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. H. 23. (2). DKK / Stage af forgyldt bronze støbt med keruber og frugter, senere shade af slebet glas. H. 25. DKK / Et par franske stager af forgyldt bronze, støbt med bladværk, firsidet base med afskårne hjørner. Stemplet F. Bardienne. 19. årh. H. 26. (2). DKK / Et par franske kandelabre af forgyldt bronze, hver med fire svungne lysarme, støbt med bladværk, ornamentik og løvemaskaroner. Louis XVI form, 19. årh. H. 45. (2). DKK / Et par franske stager af forgyldt bronze, støbt med blomster, bladværk og insekter. Rokoko form, 19. årh. H. 27. (2). DKK / Et par franske empire stager af foryldt bronze, hver med kannelerede stammer, runde hvælvede fodstykker. 19. årh.s begyndelse. H. 27. (2). DKK / Et par franske stager af forgyldt bronze, kannelerede stammer, runde hvælvede fodstykker, støbt med bladværk. Louis XVI form. 19. årh. H. 29. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

77 863 ET PAR GUSTAVIANSKE KANDELABRE af forgyldt og patineret bronze, hver med tre lysarme, stammer i form af klassiske kvinder, baser af hvid marmor. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 59. (2). DKK / Et par gustavianske stager af hvid marmor og forgyldt bronze, støbt med bladværk. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 26. (2). DKK / Et par franske empire stager af bronze, støbt og ciseleret med bladværk, kannelerede stammer på runde fodstykker. 19. årh.s begyndelse. H. 21. (2).. DKK / Et par svenske stager af porfyr og forgyldt bronze. Gustaviansk form, 20. årh. H. 28. (2). DKK / Et par franske stager af forgyldt bronze, støbt med putti, hver med en lysarm, ottesidede, profilerede baser. 19. årh. H. 22. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

78 868 HOLLANDSK LOUIS XVI KOMMODE af frugttræ, indlagt med marquetteri, plade af gråbroget marmor, beslag af porcelæn, dekoreret med personsecenerier i grisaille. 18. årh.s slutning. H. 81. B.90. D. 58. DKK / Svensk kommode af alrot og elmetræ, front med tre skuffer, lige tilspidsede ben. Gustaviansk form, 20. årh. H. 84. L D. 52. DKK / GUSTAVIANSK KOMMODE af frugttræ og birketræ, ligeknækket front med tre skuffer, indlagt med marquetteri med prydvaser og bladværk, let cabriole ben. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 87. B D. 56. DKK / Baltisk Louis XVI kommode af nøddetræ, plade af hvidbroget marmor, front med to skuffer, hjørnebeslag af forgyldt bronze, støbt med bladværk og vædderhoveder, lige tilspidsede ben. 18. årh. s slutning. H. 75. B. 70. D. 47. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

79 SIGNERET GUSTAVIANSK SPEJL i ramme af forgyldt træ, udskåret med guirlander, rocailler og bladværk, to-delt spejlglas. På bagsiden sign. IÅ for Johan Åkerblad samt Stockholms hallstämpel. Sverige, 18. årh.s slutning. H B. 68. Johan Åkerblad mester i Stockholm DKK / SIGNERET GUSTAVIANSK SPEJL i ramme af forgyldt træ, udskåret med gennembrudt sløjfe, roser og guirlander. Sign. IÅ for Johan Åkerblad samt Stockholms hallstämpel. Sverige, 18. årh.s slutning. H B. 70. Johan Åkerblad ( ) fik kongelige privilegier til at åbne et værksted for fremstilling af spejle i Åkerblad havde en omfattende prokuktion af spejle og spejllampetter af høj kvalitet. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

80 874 TYSK LOUIS XVI PRISMEKRONE med stel af forgyldt bronze med gennembrudt stelkrans, behængt med talrige prismer i kæder og kaskade, svungne arme til fire lys, ét indvendigt lys, bundplade af blåt glas. 18. årh.s slutning. H. 82. Diam. 63. DKK / Et par franske kaminbukke af forgyldt bronze, støbt med løver, guirlander og prydvaser. Louis XVI form, 19. årh. H. 30. (2). DKK / Et par franske kaminbukke af bronze støbt med vaser og pinjekogler. Louis XVI form, 19.årh. H. 40. L.40. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

81 ET PAR GUSTAVIANSKE PIEDESTALER af blåmalet og guldstafferet træ, senere bemaling, kannelerede stammer, udskåret med draperi, ottesidede baser af imiteret granit. Sverige, 18. årh.s slutning. H Diam. 64. (2). Hidrørende fra Ulriksdal Slot. Slottet blev bygget i Det blev sidst beboet af Kong Gustav VI og Dronning Louise mellem 1923 og Slottet har igennem en årrække fungeret som museum for svensk kultur. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

82 878 Sønderjysk Louis XVI chatol af mørkpoleret egetræ. Overdel med gennembrudt galleri og bladguirlander samt urværk med skive af messing sign. M. Wied, Sottrup, antagelig Matz Matzen Wied Underdel med skriveklap og skuffer. 18. årh.s slutning. Antagelig Lorentz Nielsen. Åbenrå. H B D. 57. Matz Matzen Wied , urmager i Tandslet, Sottrup og Avnbøl. Medlem af Brødremenigheden i Christiansfeld. Standur af denne urmager findes i den gamle by, Århus og franciskanerklostret i Flensborg. Se Finn Morbech: Danske standure og danske urmagere, Høng DKK / Nyreformet russisk bord af nøddetræ og frugttræ, indlagt med marquetteri i form af blomster og bladværk. 20. årh. H. 78. L. 94. B. 50. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

83 880 Lille Louis XVI skuffemøbel af mahogni, gennembrudt gallerikant af messing, plade af hvidbroget marmor, front med tre skuffer, lige tilspidsede ben. Delvis 18. årh.s slutning. H. 76. B. 46. D. 34. DKK Sæt på tre danske Louis XVI armstole af forskellige træsorter og guldstafferet træ. 18. årh.s slutning. (3). DKK / Svensk empire smørkrukke af porfyr, lågknop af forgyldt bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 9. Diam. 12. DKK / Et par svenske kasoletter af forgyldt og patineret bronze, støbt med vædderhoveder og bladværk, firsidede baser af hvid marmor. Louis XVI form, 19. årh. H. 27. (2). DKK / Et par franske kandelabre med figurer af bisquit og forgyldt bronze, hver med tre lysarme, figurer i form af klassiske kvinder i lette gevandter. Louis XVI form, 19. årh. H. 46. (2). DKK / Louis XVI piedestalskab af hvidmalet træ, front med skuffe og kanneleret dør og sider. Herpå barok engel af hvidmalet træ, monteret til lampe. 18. årh. Piedestal H B. 46. D. 34. Figur H. 75. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

84 SVENSK SKAB af hvidmalet og guldstafferet træ, front med dør og skuffe, prydet med gustavianske skæringer. Delvis 18. årh.s slutning. H B. 93. D. 55. DKK / Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ, top udskåret med gennembrudt sløjfe og medaljon med profilportræt af romersk soldat. 18. årh.s slutning. H B. 54. DKK / ET PAR GUSTAVIANSKE LAMPETSPEJLE i rammer af forgyldt træ, udskåret med gennembrudte sløjfer, hver med to lysarme af messing. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 92. B. 60. (2). DKK / ET PAR SVENSKE BORDPLADER af rød orrlak porfyr fra Elfvedal. 19. årh. H. 4,4. B D. 56. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

tirsdag 28. feb. kl. 13 smykker og armbåndsure... 1-203

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 48 LØRDAG DEN 2. - TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 2004 GRØNLANDICA

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 48 LØRDAG DEN 2. - TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 2004 GRØNLANDICA kunst og indbo LØRDAG DEN 2. - TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 2004 HAVNEN AUKTION 48 TEMA GRØNLANDICA BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER forskellige retninger og er med Tøjners ord et udtryk for museets 40 års tilnærmelse

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 46 LØRDAG DEN 21. - MANDAG DEN 23. AUGUST 2004 GRØNLANDICA

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 46 LØRDAG DEN 21. - MANDAG DEN 23. AUGUST 2004 GRØNLANDICA kunst og indbo LØRDAG DEN 21. - MANDAG DEN 23. AUGUST 2004 HAVNEN AUKTION 46 TEMA GRØNLANDICA BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER forskellige retninger og er med Tøjners ord et udtryk for museets 40 års tilnærmelse

designand art auction 116

designand art auction 116 artanddesign auction 116 artanddesign kunst, design og antikviteter auktion 28. oktober 2008 eftersyn fredag 24. oktober kl. 10-16 lørdag 25. oktober kl. 10-16 søndag 26. oktober kl. 10-16 mandag 27.

tirsdag 30. aug. kl. 13 smykker og armbåndsure onsdag 31. aug. kl. 19 vin point vine og bordeaux separat katalog

tirsdag 30. aug. kl. 13 smykker og armbåndsure onsdag 31. aug. kl. 19 vin point vine og bordeaux separat katalog international F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S tirsdag 30. aug. kl. 13 smykker og armbåndsure... 1-261 onsdag 31. aug. kl. 19 vin - 100 point vine og bordeaux separat katalog torsdag 1. sep. kl. 13

tirsdag 31. maj kl. 13 våben kl. 17 sylt-samlingen del I antikviteter og malerier

tirsdag 31. maj kl. 13 våben kl. 17 sylt-samlingen del I antikviteter og malerier international F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S tirsdag 31. maj kl. 13 våben... 1-100 kl. 17 sylt-samlingen del I antikviteter og malerier... 101-230 onsdag 1. juni kl. 13 ure, møbler og bronzer... 231-477

Katalog - Møbler. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

M øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion

KØBEMHÅVNS 26. MARTS 1919.

Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412

Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412 Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412 UNIQA A/S Legepladser og møbler Industriparken 9 4640 Faxe Tel. +45 70 21 50 90 e-mail: info@uniqa.dk web: uniqa.dk

Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00 Lördag 26 Sep 2015

Katalog - Sølvvarer. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

Katalog - Sølvvarer. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe   Telefon Fax Katalog - Sølvvarer Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe www.royalclassic.dk info@royalclassic.dk Telefon +45 96 44 10 20 Fax +45 96 44 10 29 Indholdsfortegnelse Bakker... 3 Bowle... 4 Kunst...

Som møbelproducent har vi lagt os op af det klassiske. Med fokus på de detaljer, der betyder noget i hverdagen.

Som møbelproducent har vi lagt os op af det klassiske. Med fokus på de detaljer, der betyder noget i hverdagen. m ø b l e r m a r t s 2 0 1 0 Design kan være lige så forskelligt som vi mennesker. Nogle foretrækker klassisk design, mens andre er til det smarte eller til at købe billigt og smide væk. Som møbelproducent

FOR DESIGN OG KUNSTHÅNDVÆRK

NYHED! Tegneprogram til Mistral til ipad og web. #MADE IN DENMARK# Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 2014

NYHED! Tegneprogram til Mistral til ipad og web. #MADE IN DENMARK# Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 2014 #MADE IN DENMARK# NYHED! Tegneprogram til Mistral til ipad og web. Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 2014 Hammel Furniture A/S - Anbækvej 111 - DK-8450 Hammel sales@hammel-furniture.dk

Fabrikant Emil Falck5 Dødsbo

Lærereksemplar. Kun til lærerbrug

1. august 2009 Inkl. 25 % moms PRISLISTE

1. august 2009 Inkl. 25 % moms PRISLISTE 1. august 2009 Inkl. 25 % moms PRISLISTE Udvid, forny, suppler Lundia er møbler designet efter netop dine ønsker. Når du købler Lundia-møbler har du mulighed for at indrette reolen helt præsis, så den

Kick Klædeskab: (Flere butikker) Bianca Klædeskab: (Ilva) Line Klædeskab: (Idemøbler) Lock klædeskab: (Idemøbler) Firenze klædeskab: (Flere butikker)

Kick Klædeskab: (Flere butikker) Bianca Klædeskab: (Ilva) Line Klædeskab: (Idemøbler) Lock klædeskab: (Idemøbler) Firenze klædeskab: (Flere butikker) Bianca Klædeskab: (Ilva) 101,9 cm grundmodul m/ standard indretning... Pr. stk. Kr. 200,- 50,3 og 100,6 cm tilbygningsmodul m/ standard indretning... Pr. stk. Kr. 150,- Hjørnemodul m/ standard indretning...

KLIM REOLEN. www. klim-r eol.dk

KLIM REOLEN. www. klim-r eol.dk KLIM REOLEN www. klim-r eol.dk KLIM reolens profil Klims reolsystemer er bygget op omkring en række grundmoduler. Grundmodulerne leveres i 7 forskellige højder, 4 forskellige bredder og 2 forskellige dybder.

CATALOG. Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34.

CATALOG. Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34. CATALOG Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34. FORTEGNELSE over Antiquiteter, Kunstsager m. m. der efter Begjæring af Hr. Ingeniør

gør-det-selv køkken bad bryggers gør-det-selv

gør-det-selv køkken bad bryggers gør-det-selv gør-det-selv køkken bad bryggers gør-det-selv INDHOLD Indledning 3 Køkken 4-15 Bad 16-23 Bryggers 24-25 Greb og låger 26-27 Enkelte elementer indgår ikke i lagersalgsprogrammet i Tvis gør-det-selv prislisten

1 fjer bliver til 5 høns. materialer. For kreativ beskæftigelse. www.sgt.dk. Æg stående H:12 cm 0412-0022. Påskeartikler januar 2014

1 fjer bliver til 5 høns. materialer. For kreativ beskæftigelse. www.sgt.dk. Æg stående H:12 cm 0412-0022. Påskeartikler januar 2014 Påskeartikler januar 2014 materialer For kreativ beskæftigelse Ægge bonbon 0412-0013 L:10 cm 0412-0014 L:14 cm Høne H:16 L:24 cm 0401-2986 www.sgt.dk Sparebøsse hare L:10 cm 0412-3832 Transfer 2020-0688

m a j 2 0 1 2 prisliste

m a j 2 0 1 2 prisliste prisliste maj 2012 Kontormøbler skriveborde MED HØJDEJUSTERING El-borde: NIM Bord 160+1 4.320,- Frontplade 160+1 473,- NIM Bord NIM Bord NIM Bord 200+220 cm 4.550,- Frontplade 200+220 cm 525,- 110 cm Monitorbord

Salg af Melancholia regi

Kunst, Design & Antik. 27. Okt. Kl. 17.00 Tisdag 27 Okt 2015

Find antikke tæpper på auktioner

Find antikke tæpper på auktioner Find antikke tæpper på auktioner TEKST & foto: JAN ANDERSEN Få tæppeforretninger i Danmark sælger gamle og antikke tæpper. Derfor er auktionshuse i ind- og udland et alternativ for den tæppeinteresserede,

Raadegaard Gods Auktionshuset udbyder udsøgt antikvitetssamling

Raadegaard Gods Auktionshuset udbyder udsøgt antikvitetssamling Raadegaard Gods Auktionshuset udbyder udsøgt antikvitetssamling Lørdag d. 5 marts åbner Auktionshuset dørene til herregårdsauktion på Raadegaard Gods, Tågeskovvej 31, 4733 Tappernøje. I 1961 erhvervede

Produktoversigt. Sofabord engelsk stil klapbord. Sofabord klassisk stil klapbord. www.am furniture.dk. Leveres i flg. Træsorter: mahogni L (Ø) B H

Produktoversigt. Sofabord engelsk stil klapbord. Sofabord klassisk stil klapbord. www.am furniture.dk. Leveres i flg. Træsorter: mahogni L (Ø) B H Sofabord engelsk stil klapbord 11A 1510 Sapeli Mahogni mørk mellem mat lak 89 128 51 55 11A 1513 Sapeli Mahogni antik mellem mat lak 89 128 51 55 12A 1510 Sapeli Mahogni mørk mellem mat lak 99 145 61 58

2454- Antik- & retro møbler, lamper m.v. fra dødsbo - DEL 3

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter Antik- & retro møbler, lamper m.v. fra dødsbo - DEL 3. Udlevering. Eftersyn. 2454 - Antik- & retro møbler, lamper m.v. fra dødsbo - DEL 3 Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Ouevej 5, Valsgård 9500 Hobro Fredag d. 09. december 2016, 10:00-14:00 Eftersyn

SKITSEPROJEKTER, SELSKABET FOR KIRKELIG KUNST 2008

SKITSEPROJEKTER, SELSKABET FOR KIRKELIG KUNST 2008 SKITSEPROJEKTER, SELSKABET FOR KIRKELIG KUNST 2008 Keramiker Karen Bennicke Altersølv i aluminium i de fem liturgiske farver. Projektet består af følgende elementer: Fem forskellige kalke i anodiseret

Rokokoværker inden for billedkunsten

Rokokoværker inden for billedkunsten Rokokoværker inden for billedkunsten Rokokoens stilmæssige storhedstid ligger fra ca. 1720 1789 (den franske revolution). I Danmark var perioden ikke så lang, men varede ca. fra 1740 1770. Rokokoen kom

Kvalitetsauktion 272

Kvalitetsauktion 272 Kvalitetsauktion 272 Kvalitetsauktion Auktionshuset.com auktion 272 Eftersyn: Mandag 28. marts kl. 12:00-16:00 Tirsdag 29. marts kl. 11:00-17:00 Onsdag 30. marts kl. 11:00-19:00 Torsdag 31. marts kl. 11:00-17:00

Guldsmeden Torben Hardenberg i GreenSquare 26. november december 2016

Guldsmeden Torben Hardenberg i GreenSquare 26. november december 2016 Guldsmeden Torben Hardenberg i GreenSquare 26. november - 23. december 2016 E: info@torbenhardenberg.dk www torbenhardenberg.dk side 1 1 Ugle. "Du ligner en mus i mine øjne". Sterlingsølv Kr. 41.800,00

DK design for your life

1= Del af en Samling Antiquiteter

1= Del af en Samling Antiquiteter FORTEGNELSE over 1= Del af en Samling Antiquiteter bestaaende af Broncer, Fajancer, Guld og Email- ler, Porcellainer, Sølv samt 3 flamske Gobeliner, der efter Begjæring af Hr. Antiquitetshandler Josef

KATALOG OVER GAMMEL MØNT 2-4 COLOSSEUM KØBENHAVN O NSDAG DEN 31. OKTOBER 1917 KL. IIV2 MUSEUMSINSPEKTØR JØRGEN OLRIK. K om m issioner m odtages!

KATALOG OVER GAMMEL MØNT 2-4 COLOSSEUM KØBENHAVN O NSDAG DEN 31. OKTOBER 1917 KL. IIV2 MUSEUMSINSPEKTØR JØRGEN OLRIK. K om m issioner m odtages! KATALOG OVER ANTIKE MØBLER ANTIKVITETER KUNST. GENSTANDE BRONCER PORCELAIN FAJANCE FORARBEJDET SØLV (NORSK, DANSK, SVENSK, M.M.) KOBBER,, MESSING* OG TINTØJ M. M. SOM BORTSÆLGES VED AUKTION O NSDAG DEN

Udlejning af inventar/møbler

Udlejning af inventar/møbler Udlejning af inventar/møbler - - til messer, udstillinger og event. Få inspiration her på siderne eller besøg www.2mato.dk hvor du online kan forespørge om samlet pris på det du ønsker at leje - incl.

Prisliste. Square Reolen fra Kidi

Prisliste. Square Reolen fra Kidi Prisliste Alle priser er incl. moms forbehold for trykfejl og ændringer Nkr. Square Reolen fra Kidi Oktober 2015 Reoler Alle reoler er incl. ophængsliste Dybde 34 cm Dybde 42 cm Dybde 20 cm Modul 01 1/1

Produkt katalog www.waxilight.com 1

Produkt katalog www.waxilight.com 1 Produkt katalog www.waxilight.com 1 Madrid hearts Bund af højglanspoleret stål med motiv af hjerter og valgfrit glas Tube. Sættet består af lysestager. Madrid flowers Bund af højglanspoleret stål med motiv

TWIST 2 CUBISME FRAME FLY. HEINE DESIGN.COM Dansk møbel design 2009/10. Side 1

TWIST 2 CUBISME FRAME FLY. HEINE DESIGN.COM Dansk møbel design 2009/10. Side 1 TWIST 2 CUBISME FRAME FLY 2009/10 Side 1 CUBISME CUBISME (ovenfor) spisebord. Rustfri stålstel med glas eller skifer. Str.: 60 x 160 x 75 cm. Ramme: 70 x 70 x 70 cm. CUBISME (above) dinner table. Stainless

fjalorth danisht-shqip me fytyra

fjalorth danisht-shqip me fytyra Thomas Olander Lisbeth Valgreen illustreret dansk-albansk parlør fjalorth danisht-shqip me fytyra E O Editiones Olander jeg, du løber vrapój, vrapón jeg, du skriver shkrúaj, shkrúan jeg, du spiser; spis!

GLAS, KERAMIK & PORCELÆN

GLAS, KERAMIK & PORCELÆN GLAS, KERAMIK & PORCELÆN VejleMuseernes Museumsbutikker GLAS, KERAMIK OG PORCELÆN Vi har et udvalg af forskellige pynteog brugsting. Unika brugskunst fra Signe Kähler som er 6. generation af det legendariske

Katalog - Lamper. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

Katalog - Lamper. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe   Telefon Fax Katalog - Lamper Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe www.royalclassic.dk info@royalclassic.dk Telefon +45 96 44 10 20 Fax +45 96 44 10 29 Lamper 1181: Lysmanchet med 4 prisma formet vedhæng Ø10cm

1 2 3 4 5 Sådan læses varenummeret BIGA PRODUKTOVERSIGTEN, som du sidder med nu, er det praktiske supplement til BIGA MAGASI- NET, hvor de forskellige køkkenmodeller er præsenteret, og hvor du kan hente

Living. Modeloversigt & prisliste 2013-2014. Danmark. Danmark. Ny modeloversigt/prisliste 2013/2014

Living. Modeloversigt & prisliste 2013-2014. Danmark. Danmark. Ny modeloversigt/prisliste 2013/2014 Living Danmark Ny modeloversigt/prisliste 2013/2014 Vejledende priser i DKK EXCL. MOMS Gældende pr. 1 Sep. 2013 Danmark Modeloversigt & prisliste 2013-2014 Vejledende priser i DKK ekskl. moms Gældende

Havebænke. Bord-bænke Sæt' 36 forskellige-sæt Sider 181 til 199. 44. sæson. Åbningstider:

Havebænke. Bord-bænke Sæt' 36 forskellige-sæt Sider 181 til 199. 44. sæson. Åbningstider: Havebænke Bord-bænke Sæt' 2014 44. sæson Kvalitet siden 1970 Opdateret 1. April 36 forskellige-sæt Sider 181 til 199 Åbningstider: i sommer halvåret 1. April til 27. Sep. Mandag kl. 11 00-19 00 Tirs-Ons-Tors

ARNE JACOBSEN 1902-1971

ARNE JACOBSEN 1902-1971 Serie 7 designet af Arne Jacobsen er langt den mest solgte stol i Fritz Hansens historie og måske i møbelhistorien. Den formpressede finérstol er en videreudvikling af den klassiske stol Myren. Den 4-benede