Download "ESBJERC KUNSTCIRKEL TIRSDAG DEN 22. FEBRUAR 2OO5 GENERALFORSAMLINC OG AUKTION Antonio Saura"

1 ESBJERC KUNSTCIRKEL 792. Antonio Saura GENERALFORSAMLINC OG AUKTION TIRSDAG DEN 22. FEBRUAR 2OO5

3 ESBJERG KUNSTCTRKEL GEN ERALFORSAMLING OG AUKTION 22. FEBRUAR 2OO5 KL. I 9.30 FOLGENDE KU NSTVARKER BORTAUKTION ERES : 787. PETER MARTENSEN (fodt r 953) Pause, maleri, x45 Peter Martensens billeder spejler verden siledes som han selv oplever den, splittet og med anonyme menneskers kontaktlsshed som det samlende element. Som mange yngre kunstnere liner han stiltrek og motivfragmenter rundt omkring i kunsthistorien. Hans mil er dog ikke stilpastichen, men derimod at give sine billeder en solid basis i den aldre traditions udtryksformer. Martensen beskaftiger sig isar med kompositioner, hvor isolerede skikkelser bringes sammen med motivfragmenter ofte fra en fjern fortid. Peter Martensen beskriver selv sin kunst som mentalrealisme. Kobspris: kr. Solgt fo 788. EVA OHRLING (fgdt I952) Maleri 54x54 Eva Ohrling er fadt i Hogestad i Sverige og dimitterede fra Kunstakademiet i Kobenhavn Hun bor og arbejder i Ksbenhavn. Hun er til stadighed optaget af maleriet som mulighed. Man kan tale om, en slags grundforskning. Enkelte varker kan tilnarmelsesvis fi karakter af en slags msnstermaleri. Hoved-

4 789. Vilhelm Freddie 790. Bent Karl Jacobsen

5 temaet forbliver dog konfrontationen mellem den frie ekspressionistiske streg og den mere klart definerede geometriske form og den farvede flade, som udgar maleriets rum. Kobspris: kr. 6 Ti : _-/-:----_ Solgt for: r'),o/,*t o/{ * " 789. WILHELM FREDDIE (I 909-I 995) Litografi, X57 Freddie var den kendteste og mest konsekvente representant for surrealismen i Danmark debuterede han pi Kunstnernes Efterirsudstilling med naturalistiske motiver, men blev samme ir opmarksom pi den franske surrealisme, der kom til at prege ham for livet. Hans ofte utilslsrede fremstillinger af det seksuelle fsrte til en dom for pornografi. Det gav ham i offentligheden et ry som provokator, hvilket i nogen grad overskyggede, at han var en seriost arbejdende surrealist. Efterhinden forlod han den ortodokse surrealisme og udviklede et mere selvstendigt, ofte ekspressionistisk maleri. Kobspris: kr. < //,fr, ri : /- ( :: :y- - /t/ti' S ot st f o r : / 7//) : -?- ( BENT KARLJACOBSEN (l ) Maleri, x 8l Bent Karl Jacobsens kunst var i starten preget af en legetojsagtig, kulort gengivelse af diverse frit sammenstillede motiver. Med deres tilsyneladende formilslose trapper, toppe og bolde,

6 79'l. Henrik Have 788. Eva Ohrling 793. Erik T. Ockenholt

7 tangerede de et surrealistisk billedsprog, mens de kraftige, dekorative farver og den klich agtige malemide afslsrede et dybere forhold til pop art. Efterhinden oplostes motiverne, og han arbejdede i sine sidste ir med en mere ekspressiv malemide. En begyndende demens hindrede ham til sidst i at male, og han dode i HENRTK HAVE (fodr r 946) Natlig sel, akvarel, x48 I slutningen af tresserne ville Have vak fra billedernes todimensionale kontrollerede motivlighed og tradition. Han sogte de neste femten ir et friere og mangetydigt litterart udtryk i form af bogobjekter, installationer og processer. Billeder blev til litteratur - eller omvendt. I begyndelsen af I980'erne dukker det todimensionale billede op igen i form af maleri, akvarel og tegning. Billederne bliver farvestrilende, vilde og publikumsvenlige. Stilen er sammensat og mangetydig, og der dukker igen genkendelige motiver op. Kobspris: kr. Tif : /; /t" --,,-! " sotg, ro,,-/ ANTONTO SAURA (r 930-r 998) Hommage i Dora Maar, litografi, x62 Den spanske. maler, grafiker og forfatter harer til blandt sin generations storste navne. Han begyndte sin kunstneriske

8 lsbebane med surrealistiske verker, men han gik hunigt over til en abstrakt ekspressionisme var han medstifter af gruppen El Paso, hvor han var et af de mest aktive medlemmer i protest mod Franco-regimet. I hans verker kan aflases sorg, oprar og social indignation. I den litografiske serie Hommage i Dora Maar arbejder Saura ikke med at portrattere Dora Maar, men der er snarere tale om en portrettering af Picassos forevigelser af hende - kunst skabt pi ku nst. 1/(- tfl Solst for-l --/-: ERIK OCKENHOLT (fgdt I96I ) Kalejdoskopisk blik, maleri, x43 Erik T. Ockenholt blev uddannet pi Det Kongelige Danske Kunstakademi i irene Han deltog i flere udstillinger i studietiden, bl.a. udstillingsstedet Kongo, Calleri Marius og Hjorring Kunstmuseum. Han har solgt til bl.a. Statens Kunstfond, Ny Carlsbergfondet og Vejle Kunstmuseum. I mange af sine verker har han kredset om natur versus kultur..z O rtz Kobspris: kr. Solgt for./,/ (''/ Til: 794. PIERRE ALECHINSKY (fgdt 1927\ Ouest, litografi, x67 Pierre Alechinsky er en af de yngste COBRA-malere. Han var kun 22 ir gammel, da han blev medlem af COBRA, og han deltog i

9 den bersmte/berygtede udstilling pi Stedelijk Museet i Amsterdam. Han organiserede den sldste store CoBRA-udstilling il95l iliege. Alechinskys malerier er fantasifulde, ekspressive abstraktioner, udfart med precision og virtuositet, bl.a. inspireret af japansk kalligrafi FRANS KANNTK (fsdt 1949) Akvarel, x 55 Dansk maler, grafiker og installatlonskunstner. Kannik, der er uddannet serigraf, er autodidakt som kunstner. Han var medstifter af varkstedskollektivet Leifsgade 22, hvor han i 1980'erne eksperimenterede med ruminstallationer; siden har hans arbejder i stigende grad antaget verkkarakter. Falles for hans grensesogende verker, uanset medie, er et erotisk element og brugen af menneskekroppen som et sanseligt og ekspressionistisk udsagn. Kobspris: kr. 4-l 't,t sotst for:-d-(:-(!--, 796. CUNHILD RUDJORD (fsdt l96l ) Keramisk vase, keramik, x22 Gunhild Rudjord kom fra Norge til gik pi Holstebro Hojskole. Her kom Danmark i I 981, hvor hun hun i kontakt med kerami-

10 keren Esben Lyngsaa Madsen, som hun senere blev gift med. Hun kom ogsi i forbindelse med keramikeren Erik Nyholm, si springet til selv at beskaftige sig med keramik var ikke stort for Gunhild Rudjord. Hun dekorerer ofte keramikken med store blomstermotiver. I begyndelsen af halvfemserne var hun inspireret af Th. Bindesboll, men inspirationen fra Nyholm er ogsi tydelig. d.il*z -- S ol gt f o r : - J-!- -?- ( MICHAEL KVIUM (fsdt 1955) Gouache, I x. 00,5 I sine malerier, tegninger og grafiske arbejder har Kvium siden begyndelsen af firserne arbejdet med en kras figurativ realisme. Varkernes undertiden surrealt fortellende karakter rummer referencer til sivel tegneseriekunsten som 1600-tallets barokmaleri. Malerierne, der ofte indgir i stsrre serier, kredser om den vestlige kulturs fortrangninger og skyggesider. Kobspris: Til: rfrfu. { :i :':')-,,,9t POUL JUPoNT (fadr. I 956) The Meaning of Life, gouache/akvarel, x66 i Poul Jupont placerer kroppen i centrum i ekspressive og insisterende varker, hvor det figurative blandes med malerlske

11 f 795. Frans Kannik 794. Piette Alechinsky

12 udladninger eller sattes sammen med fotografier som collager. Varkerne tager ofte udgangspunkt i et problematisk forhold mellem krop og identitet med fokus pi uoverensstemmelsen mellem kroppens ydre fremtoning og en indre splittet identitetsfslelse. Skitserede idealbilleder af mennesker konfronteres med seksuel tvetydighed, eller stilles ironisk overfor kroppens skrobelige skyggesider. i,'1"'_i,iw,, '/,"rnrror=-/-4-1/- Arets gevinst er: Peter Bonn6n: Tre porte, multiskulptur i 3 dele, granit De sidste fem irs vindere var: 2000 Svanholt (24) 2001 Broch (14) 2002 Stougaard (4) 2003 Norgaard (18) 2003 Gram (12) 2004 MsllerJensen (5) f////*tz

13 797. lvlichael Kvium

14 ESBJERC KUNSTCTRKEL Ttf t / L Asger Varming Finlandsgade 43A 6700 Esbjerg Ttf.75 t futta og Harald Stougaard Kirkegade Esbjerg MEDLEMSLISTE 2OO5 Ttf.75 tr Bente Omskov Pedersen og Ssren Pedersen Skyttevenget I I Tlf t3 t2 5. Kirsten H. og Helmer M. Jensen Svalevenget I Tlf. 75 ls Egon Moller Jepsen Ruth Pedersen Sylvestervej 64 'nf.75 lr Hans Richardsen Hjerting Strandvej 67 Tlf.75 t Tove og Peter Schmitz Nygirdsvej Esbjerg Ttf.75 t320 t4 10. Asger Juul Stellas Alld I 6715 Esbjerg N Ttf.75 tt Helga og Frank Madsen Ryttervanget 8 Tlf l Ulla Sjorup og Anders Villemoes Skjoldsgade Esbjerg Tlf.7 s r Jeanne og Kren Christensen Spurvevanget 14 Ttf.75 tt Birgit og Ole Troelsen Skippervenget 64 Tlf l 8. Lone og Frederik 6700 Esbjerg Tlf Anni og Ove Smidt Kristensen Vestervangen Esbjerg N Ttf.15 lt Elisabeth og Jorgen Broch Havbakken 90 Tlf Karen og Tage Kro Olufoad Hovedvej Esbjerg N Ttf.75 t Harne og Hans Erik Laustsen Granvangen Esbjerg N Ttf ',1 23. Annie og Truels Varming lrrhojs All l Esbjerg N Tlf. 75 l I Wibeke og Benny Jorgensen Bakkevrnget 6 Ttf.75 tl 64 t2 12. Inger og Ole Gram Lodsvenget I Tlf Marianne og Poul la Cour Lodsvenget 25 Tlf 75 ll Bente Norgaard Lauridsen Skippervenget 52 T"lf l 21. Aase og Dan Madsen Fynevangen Esbjerg N Tlf Inge og Hans Jorgen Esbjerg

15

16 796. Gunhild Rudjord 787. Peter Martensen ESBJERG KUNSTCIRKEL

ESBJERC KUNSTCIRKEL Lars Norgaard GENERALFORSAMLING OG AUKTION

ESBJERC KUNSTCIRKEL Lars Norgaard GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERC KUNSTCIRKEL 801. Lars Norgaard GENERALFORSAMLING OG AUKTION TIRSDAG DEN 28. FEBRUAR 2006 ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION 28. FEBRUAR 2006 KL. I 9.30 FOLCENDE KUNSTVARKER BORTAUKTIONERES:

ESBJ ERC KUNSTCIRKEL Bentemarie Kieldbak GENERALFORSAMLING OC AUKTION TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO2

ESBJ ERC KUNSTCIRKEL Bentemarie Kieldbak GENERALFORSAMLING OC AUKTION TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO2 ESBJ ERC KUNSTCIRKEL 755. Bentemarie Kieldbak GENERALFORSAMLING OC AUKTION TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO2 ESBJERC KUNSTCIRKET GENERALFORSAMLING OG AUKTION 26. FEERUAR 2002 Kr.19.30 FOTGEN DE KUNSTVARKER

ESBJERC KUNSTCIRKEL TIRSDAG DEN 27. FEBRUAR 2OO7 GENERALFORSAMLING OG AUKTION Tonning Rasmussen

ESBJERC KUNSTCIRKEL TIRSDAG DEN 27. FEBRUAR 2OO7 GENERALFORSAMLING OG AUKTION Tonning Rasmussen ESBJERC KUNSTCIRKEL 821. Tonning Rasmussen GENERALFORSAMLING OG AUKTION TIRSDAG DEN 27. FEBRUAR 2OO7 ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION 27. FEBRUAR 2OO7 KL. I 9.30 FOLGENDE KUNSWARKER BORTAUKTIONERES:

ESBJERG KUNSTCIRKEL CEN ERALFORSAMLINC OC AUKTION TIRSDAG DEN 17. FEBRUAR 2OO4

ESBJERG KUNSTCIRKEL CEN ERALFORSAMLINC OC AUKTION TIRSDAG DEN 17. FEBRUAR 2OO4 ESBJERG KUNSTCIRKEL CEN ERALFORSAMLINC OC AUKTION TIRSDAG DEN 17. FEBRUAR 2OO4 ESBJERC KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLINC OG AUKTION I 7. FEBRUAR 2OO4 KL. I 9.30 FOLGENDE KUNSTVARKER BORTAUKTIONERES: 775.

ESBJERC KUNSTCIRKEL TIRSDAG DEN 24. FEBRUAR 2OO9 CENERALFORSAMLI NG OG AUKTION Bodil Nielsen

ESBJERC KUNSTCIRKEL TIRSDAG DEN 24. FEBRUAR 2OO9 CENERALFORSAMLI NG OG AUKTION Bodil Nielsen ESBJERC KUNSTCIRKEL 837. Bodil Nielsen CENERALFORSAMLI NG OG AUKTION TIRSDAG DEN 24. FEBRUAR 2OO9 ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OC AUKTION 24. FEBRUAR 2OO9 KL. +{BO Ig.U FOLGENDE KUNSTV./ERKER

KUNSTCIRKEL ESBJERG. 75 ir TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO8 GENERALFORSAMLINC OG AUKTION Peter Bonde

KUNSTCIRKEL ESBJERG. 75 ir TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO8 GENERALFORSAMLINC OG AUKTION Peter Bonde ESBJERG 1933 KUNSTCIRKEL 75 ir - 2008 826. Peter Bonde GENERALFORSAMLINC OG AUKTION TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO8 ESBJERG KUNSTCIRKEL CENERALFORSAMLING OC AUKTION 26. FEBRUAR 2OO8 KL. I 8.OO FOLCENDE KUNSTVARKER

Rudersdal Bibliotekerne - Hovedbiblioteket i Birkerød. Kunst i Birkerød Salen

METTE WINCKELMANN. We Have A Body EN UDSTILLING OM KROP OG IDENTITET

METTE WINCKELMANN. We Have A Body EN UDSTILLING OM KROP OG IDENTITET METTE WINCKELMANN We Have A Body EN UDSTILLING OM KROP OG IDENTITET INTRODUKTION TIL LÆRERGUIDEN I perioden 3. december 2011 29. januar 2012 kan du og din klasse opleve We Have A Body en soloudstilling

ESBJ ERC KU NSTCIRKEL. .'l. irl. !i. r I. i I \.. \ t. $'e: i{' t4. iaj lrrrlil \irrrrr C EN ERALFORSAM LINC OC AU KTION TIRSDAC DEN 25.

ESBJ ERC KU NSTCIRKEL. .'l. irl. !i. r I. i I \.. \ t. $'e: i{' t4. iaj lrrrlil \irrrrr C EN ERALFORSAM LINC OC AU KTION TIRSDAC DEN 25. ESBJ ERC KU NSTCIRKEL! \i irl I I t ').'l I I I!i. r I i I \.. \ t U\ I I t- iaj lrrrlil \irrrrr $'e: \ \ i{' t4 C EN ERALFORSAM LINC OC AU KTION TIRSDAC DEN 25. FEBRUAR 2OO3 rsbrerg KUNSTCTRKET GENERAIFORSAMLING

EN LÆRERGUIDE TIL EKSPERIMENT OG FÆLLESSKAB

EN LÆRERGUIDE TIL EKSPERIMENT OG FÆLLESSKAB EN LÆRERGUIDE TIL EKSPERIMENT OG FÆLLESSKAB INTRODUKTION TIL LÆRERGUIDEN I perioden 3. marts 8. april 2012 kan du og din klasse opleve sammenslutningen Den Frie Udstillings Forårsudstilling 2012, der viser

Undervisningsmateriale Grundskolen: Mellemtrin. SOLO Rita Kernn-Larsen 7. feb maj 2019

Undervisningsmateriale Grundskolen: Mellemtrin. SOLO Rita Kernn-Larsen 7. feb maj 2019 Undervisningsmateriale Grundskolen: Mellemtrin SOLO Rita Kernn-Larsen 7. feb 2019-5. maj 2019 Om udstillingen Udstillingen SOLO: Rita Kernn-Larsen kan ses på Kunsten i Aalborg fra den 7. februar til 5.

Martin Fraenkel Vitamin mf Nye malerier d. 27. marts 9. maj 2015

Martin Fraenkel Vitamin mf Nye malerier d. 27. marts 9. maj 2015 Martin Fraenkel Vitamin mf Nye malerier d. 27. marts 9. maj 2015 GALLERI PROFILEN AKADEMISK OUTSIDERKUNST Af Veronika Botin Efter en periode med stor interesse i samtidskunsten for nye udtryksformer som

I N D H O L D F O R O R D G R Ø N L A N D S K E S T R E G E R A N N E - B I R T H E H O V E S G R A F I S K E V Æ R K V Æ R K F O R T E G N E L S E

I N D H O L D F O R O R D G R Ø N L A N D S K E S T R E G E R A N N E - B I R T H E H O V E S G R A F I S K E V Æ R K V Æ R K F O R T E G N E L S E G R Ø N LA N D S K N 6 Y. R S G P T R A M F B I K R A 2 F 0 A 0 8 N N S T R G R 4. B I J R A T N H U A H R 2 O 0 V 0 9 I N D H O L D 3 4 6 7 8 10 14 18 20 20 20 22 F O R O R D G R Ø N L A N D S K S T R

Galleri Brænderigården. ifart. D3 Kunsttilskud. 5. - 26. februar 2011. Tekster af Bente Hammershøy

Galleri Brænderigården. ifart. D3 Kunsttilskud. 5. - 26. februar 2011. Tekster af Bente Hammershøy Galleri Brænderigården ifart D3 Kunsttilskud 5. - 26. februar 2011 Tekster af Bente Hammershøy Bente Hammershøy D3 Kunsttilskud Kunstnergruppen ifart Tallet fem fremkalder umiddelbart begrebet de fem sanser,

Notat vedr. kunstnere indstillinger til indkøb af kunst 2015

Notat vedr. kunstnere indstillinger til indkøb af kunst 2015 Sagsnr. 20.04.03-G01-2-15 Dato 27-5-2015 Sagsbehandler Malene Bram Curth Notat vedr. kunstnere indstillinger til indkøb af kunst 2015 Den kunstfaglige gruppe består af følgende medlemmer: Udstillingsleder

Jane Stella Winther og Nick Andrés Winther Kristensen Fjordparken 220 8700 Horsens. ret: 23 10-2014. Godsbanegade 1, 1. tv.

Jane Stella Winther og Nick Andrés Winther Kristensen Fjordparken 220 8700 Horsens. ret: 23 10-2014. Godsbanegade 1, 1. tv. ret: 23 10-2014 Navn og adresse Pårørende Godsbanegade 1, 1. tv. Jens Nielsen - Tlf.: 29768036 Mail : jens-nielsen01@jubii.dk Tove Nielsen - Tlf.: 75621368 / 24251224 Godsbanegade 1, 1 th. Flemming Hjortlund

KUNST PÅ TAPETET BØRNENES EFTERÅRSUDSTILLING 2012

KUNST PÅ TAPETET BØRNENES EFTERÅRSUDSTILLING 2012 BØRNENES EFTERÅRSUDSTILLING 2012 KUNST PÅ TAPETET MATERIALET BESTÅR AF TRE DELE: VEJLEDNING & PRAKTISK INFO SPØRGSMÅL & INSPIRATION TAPET-MODUL TIL PRINT/KOPI VEJLEDNING & PRAKTISK INFO OPGAVEBESKRIVELSE:

MOGENS ANDERSEN MALERI AKVAREL 1959-1995 7. APRIL 15. MAJ 2001 GALLERI PROFILEN

MOGENS ANDERSEN MALERI AKVAREL 1959-1995 7. APRIL 15. MAJ 2001 GALLERI PROFILEN VELKOMMEN TIL FERNISERING LØRDAG D. 7. APRIL KL. 12-15 PÅ PÅSKEUDSTILLING 2001 MOGENS ANDERSEN MALERI AKVAREL 1959-1995 7. APRIL 15. MAJ 2001 MOGENS ANDERSEN ER TILSTEDE PÅ FERNISERINGEN GALLERI PROFILEN

Nr. Navne Klub. 1 runde 2 Runde 3 Runde 0 Finalerunde Finale 0 Omspil

Pernille Struer 26/05-24/06 201 2

Pernille Struer 26/05-24/06 201 2 NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 4/201 2 Pernille Struer 26/05-24/06 201 2 Næstved Kunstforening inviterer til ferniseringen af Pernille Struer Lørdag den 26. maj fra kl. 1 3.00

BILLEDKUNST/FORMNING 2008-2009. l.klasse - S.klasse

BILLEDKUNST/FORMNING 2008-2009. l.klasse - S.klasse BILLEDKUNST/FORMNING 2008-2009 l.klasse - S.klasse Formil for faget billedkunst Formilet med undervisningen i billedkunster, at eleverne ved at skabe, opleve og analysere billeder bliver i stand til at

Forårsudstillingen 6/4-1 2/5 201 3

Puljevinderfinale 2019

Puljevinderfinale 2019 2 Ole W Jørgensen Assentoft 36 35 39 0 110 81 4 Leif Pedersen Assentoft 34 31 36 0 101 32 6 Henry Jensen Assentoft 37 33 36 0 106 62 8 Grethe B Jørgensen Assentoft 38 39 36 0 113 95 430 20 25 Esben Videbæk

Sensommerbrev. August 2008

Sensommerbrev. August 2008 Sensommerbrev. August 2008 Allan Schmidt: - af jord er du kommet -, 1977 Blyant, fedtkridt og akvarel, 80 x 60 cm. Jytte Due Udstillinger og aktiviteter Leif Madsen: 4. oktober - 16. november Leif Madsen

Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark

Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark Nedenfor kan du se de kunstværker, som er indkøbt til udlodning ved den kommende generalforsamling d. 17. marts 2011. Bodil Tobiesen er uddannet maler fra

Malerinden Kujahn Blask

Malerinden Kujahn Blask Malerinden Kujahn Blask Kujahn Blask Et naturtalent Det er fra slutningen af 1930'erne, at kunstneren Kujahn Blask for alvor ses besk~ftiget med malerkunsten. Og i hendes malerier fra dette tidsrum giver

AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE

AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE 1 Talentudviklingsholdet i AARHUS BILLED- OG MEDIESKOLE er for unge fra 15-19 år. Holdet er et 2-årigt forløb med undervisning 1 gang om ugen. Vi samarbejder med ARoS,

Undervisningsmateriale

Undervisningsmateriale Undervisningsmateriale Indskoling, mellemtrin, udskoling og ungdomsuddannelser Maria Lassnig At male med kroppen 18/11 2016 26/2 2017 Om undervisningsmaterialet Dette er et undervisningsmateriale om særudstillingen

Lejer Christina Normann E mail : Tlf.: E mail: Opdateret:

Lejer Christina Normann E mail : Tlf.: E mail: Opdateret: Opdateret: 17.08.2018 Navn og adresse Pårørende Godsbanegade 1, 1. tv. Joan Lytzau tlf.: 30951530 Mail : joanlytzau@gmail.com Jesper 40225003 Mogens 61671122 Godsbanegade 1, 1 th. Mads Nyegaard tlf: 26

SÆSON B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V

SÆSON B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V SÆSON 2018-2019 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V - Har du lyst til at skabe dig!!!! Formål med undervisningen at udvikle elevernes billedsprog gennem dialog baseret undervisning at stimulere elevernes

Erik A. Frandsen: The Siege Of. (Himmerlands Kunstmuseum 2016) DET DOBBELTE RUM

Erik A. Frandsen: The Siege Of. (Himmerlands Kunstmuseum 2016) DET DOBBELTE RUM Åbningstale v. Palle Rønde Møller Erik A. Frandsen: The Siege Of. (Himmerlands Kunstmuseum 2016) DET DOBBELTE RUM Eriks udstilling her på museet åbnede 13. dec.1986 og sluttede 22. febr. 1987. Det er næsten

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser Termin December 2017 Institution Horsens HF & VUC Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Hold Hf/hfe Billedkunst C-niveau

en lærerguide kunstnernes efterårsudstilling

en lærerguide kunstnernes efterårsudstilling en lærerguide kunstnernes efterårsudstilling 13 okt 25 nov 2012 INTRODUKTION I perioden 13. oktober til 25. november 2012 kan du og din klasse opleve udstillingen KE12 - Kunstnernes Efterårsudstilling.

Fra klassisk mytologi til moderne kropsbilleder.

Fra klassisk mytologi til moderne kropsbilleder. Fra klassisk mytologi til moderne kropsbilleder. Mandekrop - kvindekrop Menneskekroppen har altid været et centralt motiv for kunstnerne. Den nøgne mandekrop og kvindekrop har dog hver sin funktion i kunsten.

NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 6/201 3

NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 6/201 3 NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 6/201 3 Jean Voigt - Mørkets og Lysets Mester 1 4/09-20/1 0 Næstved Kunstforening inviterer til fe rnisering af Jean Voigt lørdag den

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser Termin 2016-2017 maj-juni Institution Horsens HF & VUC Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Hold HF Billedkunst C Eva

Årsplan for billedkunst 3. kl. 2011-2012. Årsplan for faget billedkunst i 3.kl.

Årsplan for billedkunst 3. kl. 2011-2012. Årsplan for faget billedkunst i 3.kl. Årsplan for faget billedkunst i 3.kl. Formål for faget billedkunst Formålet med undervisningen i billedkunst er, at eleverne ved at producere, opleve og analysere billeder bliver i stand til at iagttage,

Jubilæumsstævne 2019

Jubilæumsstævne 2019 0 k Astrid Madsen Karup / Kølvrå 31 31 29 0 91 1 1 k Aase M Jensen Randers Krolf 29 34 34 0 97 11 2 k Margrethe Winther Gerlev Krolf 33 34 31 0 98 16 k Krista Andersen Karup / Kølvrå 34 29 35 0 98 16 k

18. aug. 18. okt. Kunstnere: Marianne Johansen Hanne Gro Larsen

18. aug. 18. okt. Kunstnere: Marianne Johansen Hanne Gro Larsen 18. aug. 18. okt. 2 0 1 2 Kunstnere: Marianne Johansen Hanne Gro Larsen Velkommen til udstillingen Art Together Udstillingen præsenterer værker af Billedkunstner Marianne Johansen og arkitekt og billedkunster

Fornavn Efternavn Række Klubnavn Vagn Fogtmann Gruppe 1 Asserbo Golf Club Anne Marie Højvang Christiansen Gruppe 1 Barløseborg Golf Klub Erik

Fornavn Efternavn Række Klubnavn Vagn Fogtmann Gruppe 1 Asserbo Golf Club Anne Marie Højvang Christiansen Gruppe 1 Barløseborg Golf Klub Erik Fornavn Efternavn Række Klubnavn Vagn Fogtmann Gruppe 1 Asserbo Golf Club Anne Marie Højvang Christiansen Gruppe 1 Barløseborg Golf Klub Erik Christiansen Gruppe 1 Barløseborg Golf Klub Horst Andreas Niesobski

Farver i en grå tid. En fællesoplevelse på Børneskolen Bifrost

Farver i en grå tid. En fællesoplevelse på Børneskolen Bifrost Farver i en grå tid En fællesoplevelse på Børneskolen Bifrost Vi kender ikke fremtiden, og derfor må vi lære vores børn at kæmpe med det ukendte og at klare sig i hvilket som helst miljø i hele spektret

BRIT HENDRIKSEN WINDAHL 11.04.14-07.06.14. GalleriWeber. Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.

BRIT HENDRIKSEN WINDAHL 11.04.14-07.06.14. GalleriWeber. Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele. BRIT HENDRIKSEN WINDAHL 11.04.14-07.06.14 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.dk Galleri Weber har hermed den store glæde at invitere til åbning

L Æ R E R V E J L E D N I N G

L Æ R E R V E J L E D N I N G L Æ R E R V E J L E D N I N G F O R B E R E D E L S E S M A T E R I A L E T I L B I L L E D K U N S T E N S D A G 2 0 1 8 I dette materiale og på Billedkunstens Dag tager vi udgangspunkt i den aktuelle

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser Termin maj-juni 2015 Institution VUC Fredericia Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Hold HF Billedkunst c-niveau Helle

SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL

SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL Udsnit (Baby it s cold outside I). 2001 Olie på krydsfiner SIGNE GUTTORMSEN Signe Guttormsen ( 1964) er

Lærervejledning. Forløb: Hjemme hos Hammershøi Målgruppe: 6. 10. klasse Fag: Billedkunst og dansk. 1. Lærervejledning med. 2. Elevark med. 3.

Lærervejledning. Forløb: Hjemme hos Hammershøi Målgruppe: 6. 10. klasse Fag: Billedkunst og dansk. 1. Lærervejledning med. 2. Elevark med. 3. Ordrupgaards samlinger og særudstillinger rummer mange muligheder for engagerende, dialogbaseret undervisning, f.eks. i fagene dansk, billedkunst, historie, fransk og samfundsfag. Se nogle af museets akutelle

Gerlev Open. Bane. Total indv. Placering indv. # Navn: Klub: 1 2 3

UNDERVISNINGSMATERIALE

UNDERVISNINGSMATERIALE UNDERVISNINGSMATERIALE Målgruppe: mellemtrinnet (eller 2-5. kl.) Undervisningsforløbet er tilrettelagt af Carl-Henning Pedersen & Else Alfelts Museum og HEART/ undervisning. Booking af undervisningsforløbet

ÅRETS KUNSTVÆRK AF ULLA VIBORG

ÅRETS KUNSTVÆRK AF ULLA VIBORG Katalog 2014 ÅRETS KUNSTVÆRK AF ULLA VIBORG Freja H=80 cm x B=70 cm NB! Ift. årets kunstværk er der frit valg af ramme fra Skipperens Rammeværksted til en pris af max. 800 kr. Lidt om årets kunstner UDSTILLER

PIA BIRKHOLM Nørthorupvej 8, Hjortdal, 9690 Fjerritslev

PIA BIRKHOLM Nørthorupvej 8, Hjortdal, 9690 Fjerritslev DEN NORDJYSKE Det nordjyske i Den nordjyske er ganske enkelt, at 7 kunstnere, som alle bor i Nordjylland, sammen er på vandreudstilling. De 7 kunstnere er ikke et specielt udtryk for en særlig nordjysk

KUNSTINTERESSERET? KURSUSPROGRAM Atelierplads - Kurser Foredrag - Workshops

KUNSTINTERESSERET? KURSUSPROGRAM Atelierplads - Kurser Foredrag - Workshops KUNSTINTERESSERET? KURSUSPROGRAM 2018 Atelierplads - Kurser Foredrag - Workshops Kurser Kursusprogram 2018 Tingenes hemmelige liv En workshop omkring Stilleben opstilling v. billedkunstner Rick Towle Stilleben,

Jeg er vokset op omkring Mariager Fjord.

Jeg er vokset op omkring Mariager Fjord. Jeg er vokset op omkring Mariager Fjord. Det er smukke omgivelser med å og fjord, med dale og bakker, som er omgivet af bøgeskove, der tidligt om foråret har et bunddække af poesiens blå blomst, som består

Årsplan Kunstlinjen 2014 15

Årsplan Kunstlinjen 2014 15 Årsplan Kunstlinjen 2014 15 Uge Skema Overskrift Indhold Mål 33 man: Intro Intro Intro Intro Intro Streetart Oplæg, filmklip og inspiration om streetart. Forskellige teknikker præsenteres og afprøves:

SÆSON 2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V

SÆSON 2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V SÆSON 2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V - Har du lyst til at skabe dig!!!! Formål med undervisningen at udvikle elevernes billedsprog gennem dialog baseret undervisning at stimulere elevernes

2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR

2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR Katalog 2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR ØMME KÆRTEGN H = 18 cm Januar Lene Purkær Fabriksparken 9 9230 Svenstrup J Tel: 9831 8081 www.lenepurkaer.dk Skulpturer, der afspejler en kærlighed til livet.

Valdemar Foersom Hegndal og Lars Hegndal på Hirtshals Fyrs efterårsudstilling

Valdemar Foersom Hegndal og Lars Hegndal på Hirtshals Fyrs efterårsudstilling Valdemar Foersom Hegndal og Lars Hegndal på Hirtshals Fyrs efterårsudstilling Omkring 150 gæster indfandt sig til fernisering og åbningsarrangement på Efterårsudstillingen på Hirtshals Fyr. Kunstudvalget

Uge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Tirs: Introplan Ons: Introplan Tors: Skema Fre: Surprice

Uge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Tirs: Introplan Ons: Introplan Tors: Skema Fre: Surprice Årsplan for faget: Kunst skoleåret 2013/14 Uge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Introplan Introplan Skema Fre: Surprice BØF-13 Eventyr/ Væsner Af sko 34 Man: Fre: Lejrskole BØF-13 Sko omformes

SÆSON 2016-2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V

SÆSON 2016-2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V SÆSON 2016-2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V - Har du lyst til at skabe dig!!!! Formål med undervisningen at udvikle elevernes billedsprog gennem dialog baseret undervisning at stimulere elevernes

Jens Bohr 20/1 0-25/11 201 2

Jens Bohr 20/1 0-25/11 201 2 NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 7/201 2 Jens Bohr 20/1 0-25/11 201 2 Næstved Kunstforening inviterer til jubilæumsudstilling og fernisering af Jens Bohr Lørdag den 20. oktober

Årsplan Billedkunst 2. b

Årsplan Billedkunst 2. b Årsplan Billedkunst 2. b Formålet med undervisningen i billedkunst er, at eleverne ved at producere, opleve og analysere bliver i stand til at iagttage, reflektere, bruge og forstå billedsprog som et kommunikations-

Program 2015 2016 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer

Program 2015 2016 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Program 2015 2016 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Hvorfor en kunstforening: Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer blev stiftet ved en generalforsamling d. 24. oktober 2012. Foreningens formål

Anna Ancher. - en usædvanlig kvinde. Høstarbejdere, 1905. Anna Ancher. 2009 www.skagensmuseum.dk

Anna Ancher. - en usædvanlig kvinde. Høstarbejdere, 1905. Anna Ancher. 2009 www.skagensmuseum.dk Anna Ancher - en usædvanlig kvinde Høstarbejdere, 1905. Anna Ancher. Undervisningsmateriale for 7.-10. klasse 2009 www.skagensmuseum.dk Spørgsmål Kender du nogle usædvanlige kvinder fra nutiden? Hvem?

Jens Chr. Toft Ellen Bertelsen Britta Svendsen Susan Sørensen. Hans Christensen Kirstine Krogsgaard Viggo Bertelsen Finn Svendsen

Jens Chr. Toft Ellen Bertelsen Britta Svendsen Susan Sørensen. Hans Christensen Kirstine Krogsgaard Viggo Bertelsen Finn Svendsen Dato: -0-0 Thorup-Klim BK Bane: -- Start: Start Mappenr Jens Chr. Toft Ellen Bertelsen Britta Svendsen Susan Sørensen Amtoft Østerild Langholt Krolf Hjørring Krolf Klub Dommer: Tove Sønderhaven Dato: -0-0

Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn

Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn Tekst og affotografering N.M. Schaiffel-Nielsen En glad Erik Fogh Nielsen. Billedet er taget ved den sidste Pinseudstilling Erik Fogh Nielsen deltog i.

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Kunstskolen

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Kunstskolen Roskilde Ungdomsskole Fælles mål og læseplan for valgfaget Kunstskolen November 2014 Kunstskolen Formålet med undervisningen er, at eleverne tilegner sig kompetencer i billedkommunikation og i billedanalyse

Kunstforeningen Brundur. Et godt tilbud til 42 kr. pr. måned Juni 2016

Kunstforeningen Brundur. Et godt tilbud til 42 kr. pr. måned Juni 2016 Kunstforeningen Brundur Et godt tilbud til 42 kr. pr. måned Juni 2016 Kære kollega Ansatte ved Brønderslev Kommune stiftede for mange år siden en kunstforening. Du kan læse mere om foreningen på kommunens

DANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER DANSK SKYTTE UNION. Resultatliste Danmarksmesterskab 2017 I BPI Skytteforening. S08c

DANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER DANSK SKYTTE UNION. Resultatliste Danmarksmesterskab 2017 I BPI Skytteforening. S08c DANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER 2017 Resultatliste Danmarksmesterskab 2017 I BPI Skytteforening DANSK SKYTTE UNION 1 10m Oldboys 1 Knud Møller ÅRK 104,7 104,5 104,9 104,3 418,4 35x 2 Kurt Møller

Plads Score Medl.nr. Navn Præmie

Plads Score Medl.nr. Navn Præmie Topplaceringer for måned: 2016-05. Foreløbig! Præmie = Ja spilleren står til en Månedspræmie. Præmie = X En bedre præmie i måneden / Utilstrækkeligt antal præmier. 18 Huller: Damer A HCP max 29,0. Herrer

Badmintonstævne for 60+`ere

Badmintonstævne for 60+`ere Badmintonstævne for 60+`ere hallerne Kongens Enge 42 2690 Tlf.: 46 15 16 76 Torsdag d. 8. november 2012 kl. 09.00 Der deltager ialt 104 spillere fra 11 foreninger. Der er én præmie pr. påbegyndt 5 deltagere

Kursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen

Kursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Kursusprogram 2017 Kurser 2017 Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Være med til et spændende weekendkursus hvor vi vil eksperimentere med foto som kunstnerisk udtryksform

Politi DM Linieløb - 27-08-2014. Viborg Politi Klasse: Damer

Politi DM Linieløb - 27-08-2014. Viborg Politi Klasse: Damer Antal deltagere: 4 Klasse: Damer Gennemsnit for vinder: 35,3 km/h Antal præmier: 4 Plac. Ryg nr. UCI kode Navn 1 DENOOOOOOOO Bettina Romer 2 2 DENOOOOOOOO Helle Sørensen 3 3 DENOOOOOOOO Rikke Guldbæk 4

Program 1/1-31/72016. Aktivitetscentret Kildebakken SUNDHEDSCENTER LINDEHØJ

Program 1/1-31/72016. Aktivitetscentret Kildebakken SUNDHEDSCENTER LINDEHØJ Program 1/1-31/72016 Aktivitetscentret Kildebakken SUNDHEDSCENTER LINDEHØJ VELKOMMEN TIL AKTIVITETSCENTRET KILDEBAKKEN Kildebakken er et åbent aktivitetscenter for selvhjulpne brugere. Programmet er sammensat

Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017

Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017 Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017 Kære læsere Struer Billedskole holder til på Aktivitetscenter Struer, Skolegade 5a. Vi er endnu engang glade for at kunne præsentere Struer Billedskoles kursusprogram,

Fra antikkens smukke atleter til vor tids gipsfigurer

Fra antikkens smukke atleter til vor tids gipsfigurer Fra antikkens smukke atleter til vor tids gipsfigurer Otte eksempler pi billedanalyse (- af Alena Marchwinski MUSEUM TUSCULANUMS FORLAG KOBENHAVNS UNIVERSITET 1996 INDLEDNING Billedanal2sens aesen Billedanalysen

Undervisningsmateriale

Undervisningsmateriale Undervisningsmateriale Mellemtrin Vilhelm Lundstrøm og den gode smag 15/9 2017-25/2 2018 Om undervisningsmaterialet Dette undervisningsmateriale er udformet til udstillingen Vilhelm Lundstrøm og den gode

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser Termin Institution Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Hold Termin hvori undervisningen afsluttes: maj-juni, 2012 VUC

Årsplan for billedkunst 1. kl. 2012-2013. Årsplan for faget billedkunst i 1. klasse

Årsplan for billedkunst 1. kl. 2012-2013. Årsplan for faget billedkunst i 1. klasse Årsplan for faget billedkunst i 1. klasse Formål for faget billedkunst Formålet med undervisningen i billedkunst er, at eleverne ved at producere, opleve og analysere billeder bliver i stand til at iagttage,

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik. Elena Bering Lisbeth Poulsen Inge Lis Jørgensen (udsnit)

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik. Elena Bering Lisbeth Poulsen Inge Lis Jørgensen (udsnit) BILLED VÆRKSTEDET Elena Bering Lisbeth Poulsen Inge Lis Jørgensen (udsnit) Vibeke Krog Sidsel Brix maleri. tegning. akvarel. keramik FORÅR 2011 BILLED VÆRKSTEDET Billedværkstedet er en lille kunstskole

EN SAMLING SURREALISME

EN SAMLING SURREALISME MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET Generalforsamlingens 176 fremmødte afspejlede på fornemste vis tendensen fra året 2014, hvor foreningen med en stigning i medlemstallet på 355 kom op på 1315 medlemmer og dermed

Salon des Refusés Tina Maria Nielsen

Salon des Refusés Tina Maria Nielsen Salon des Refusés Tina Maria Nielsen HORSENS KUNSTMUSEUM Salon des Refusés Tina Maria Nielsen Horsens Kunstmuseum har tilføjet totalinstallationen Salon des Refusés fra 2016 af Tina Maria Nielsen i sin

Plads Score Medl.nr. Navn Præmie Topplaceringer for måned: 2018-09. Foreløbig! Præmie = Ja spilleren står til en Månedspræmie. Præmie = X En bedre præmie i måneden / Utilstrækkeligt antal præmier. 18 Huller: Damer A HCP max 29,0. Herrer

St. Championats Pokal

St. Championats Pokal St. Championats Pokal 2015 Th. & Poul Pedersen "013 Svendborg" 2014 Th. & Poul Pedersen " 013 Svendborg" 2013 Th. & Poul Pedersen " 013 Svendborg" 2012 Th. & Poul Pedersen " 013 Svendborg" 2011 Svend Kærgård

Sønderlandsgade at Hvidbjerg Hanne Petrea Sigaard 1976 Karen Poulsen 1965

Sønderlandsgade at Hvidbjerg Hanne Petrea Sigaard 1976 Karen Poulsen 1965 1. 39at Hvidbjerg Hanne Petrea Sigaard 1976 Karen Poulsen 1965 Sønderlandsgade 3. 39aq Hvidbjerg Inger M. Vestergaard Salek 2014 Niels Kristensen (Hav) 1998 Frank Hedegaard Jensen 1998 Hans Jørgen Jensen

Elise Konstantin-Hansen: 1858-1946 kunstmaler - keramiker - højskolelærer. Susette Holten - Dameportræt EKH - 1897

Elise Konstantin-Hansen: 1858-1946 kunstmaler - keramiker - højskolelærer. Susette Holten - Dameportræt EKH - 1897 : 1858-1946 kunstmaler - keramiker - højskolelærer Susette Holten - Dameportræt EKH - 1897 1 Nej! Elise gik i Frimenighedskirken hver søndag. Hun kendte vejen så godt gennem mange år, mens hun kunne se,

Omkring et moderne billede

DRAPERING OG NATUR. Forløbsbeskrivelse DANSK GULDALDER PÅ RIBE KUNSTMUSEUM

DRAPERING OG NATUR. Forløbsbeskrivelse DANSK GULDALDER PÅ RIBE KUNSTMUSEUM DRAPERING OG NATUR DANSK GULDALDER PÅ RIBE KUNSTMUSEUM Fag: Billedkunst Målgruppe: 7.-9. klasse Sted: Ribe Kunstmuseum (udstillingssale) Omfang: 4 lektioner inkl. pause Fokus: Dialog, materialefærdigheder

LEADERBOARD A-rækken. 2 HANSEN, Finn ,9 Par LARSEN, Peder ,3-1p MADSEN, Per 9,3-2p 34 S9

LEADERBOARD A-rækken. 2 HANSEN, Finn ,9 Par LARSEN, Peder ,3-1p MADSEN, Per 9,3-2p 34 S9 A-rækken 1 WILTON, Per 78-3139 12,8 +8p 44 2 HANSEN, Finn 78-1764 12,9 Par 36 3 LARSEN, Peder 78-2117 11,3-1p 35 4 LYKKE-KJELDSEN, Peter 78-1425 6,2-2p 34 S9 5 MADSEN, Per 9,3-2p 34 S9 6 BRÆNDSTRUP, Kim

Årsplan for billedkunst i 3. klasse 2013/14

Årsplan for billedkunst i 3. klasse 2013/14 Årsplan for billedkunst i 3. klasse 2013/14 Formålet med faget billedkunst bliver her beskrevet af undervisningsministeriet: Formålet med undervisningen i billedkunst er, at eleverne ved at producere,

31.marts 2003 Makkerpar

31.marts 2003 Makkerpar 31.marts 2003 Makkerpar 1. Anne Grethe Svare - Preben Jakobsen 134 2. Hanne Knudsen - Lene Jespersen 129 3. Hans J Ligaard - Ejvind V Rasmussen 118 4. Tove Nedergaard - Per Lund Thoft 116 5. Ole Svinth