- Rebecca Clausen
1 ESBJERC KUNSTCIRKEL 792. Antonio Saura GENERALFORSAMLINC OG AUKTION TIRSDAG DEN 22. FEBRUAR 2OO5
3 ESBJERG KUNSTCTRKEL GEN ERALFORSAMLING OG AUKTION 22. FEBRUAR 2OO5 KL. I 9.30 FOLGENDE KU NSTVARKER BORTAUKTION ERES : 787. PETER MARTENSEN (fodt r 953) Pause, maleri, x45 Peter Martensens billeder spejler verden siledes som han selv oplever den, splittet og med anonyme menneskers kontaktlsshed som det samlende element. Som mange yngre kunstnere liner han stiltrek og motivfragmenter rundt omkring i kunsthistorien. Hans mil er dog ikke stilpastichen, men derimod at give sine billeder en solid basis i den aldre traditions udtryksformer. Martensen beskaftiger sig isar med kompositioner, hvor isolerede skikkelser bringes sammen med motivfragmenter ofte fra en fjern fortid. Peter Martensen beskriver selv sin kunst som mentalrealisme. Kobspris: kr. Solgt fo 788. EVA OHRLING (fgdt I952) Maleri 54x54 Eva Ohrling er fadt i Hogestad i Sverige og dimitterede fra Kunstakademiet i Kobenhavn Hun bor og arbejder i Ksbenhavn. Hun er til stadighed optaget af maleriet som mulighed. Man kan tale om, en slags grundforskning. Enkelte varker kan tilnarmelsesvis fi karakter af en slags msnstermaleri. Hoved-
4 789. Vilhelm Freddie 790. Bent Karl Jacobsen
5 temaet forbliver dog konfrontationen mellem den frie ekspressionistiske streg og den mere klart definerede geometriske form og den farvede flade, som udgar maleriets rum. Kobspris: kr. 6 Ti : _-/-:----_ Solgt for: r'),o/,*t o/{ * " 789. WILHELM FREDDIE (I 909-I 995) Litografi, X57 Freddie var den kendteste og mest konsekvente representant for surrealismen i Danmark debuterede han pi Kunstnernes Efterirsudstilling med naturalistiske motiver, men blev samme ir opmarksom pi den franske surrealisme, der kom til at prege ham for livet. Hans ofte utilslsrede fremstillinger af det seksuelle fsrte til en dom for pornografi. Det gav ham i offentligheden et ry som provokator, hvilket i nogen grad overskyggede, at han var en seriost arbejdende surrealist. Efterhinden forlod han den ortodokse surrealisme og udviklede et mere selvstendigt, ofte ekspressionistisk maleri. Kobspris: kr. < //,fr, ri : /- ( :: :y- - /t/ti' S ot st f o r : / 7//) : -?- ( BENT KARLJACOBSEN (l ) Maleri, x 8l Bent Karl Jacobsens kunst var i starten preget af en legetojsagtig, kulort gengivelse af diverse frit sammenstillede motiver. Med deres tilsyneladende formilslose trapper, toppe og bolde,
6 79'l. Henrik Have 788. Eva Ohrling 793. Erik T. Ockenholt
7 tangerede de et surrealistisk billedsprog, mens de kraftige, dekorative farver og den klich agtige malemide afslsrede et dybere forhold til pop art. Efterhinden oplostes motiverne, og han arbejdede i sine sidste ir med en mere ekspressiv malemide. En begyndende demens hindrede ham til sidst i at male, og han dode i HENRTK HAVE (fodr r 946) Natlig sel, akvarel, x48 I slutningen af tresserne ville Have vak fra billedernes todimensionale kontrollerede motivlighed og tradition. Han sogte de neste femten ir et friere og mangetydigt litterart udtryk i form af bogobjekter, installationer og processer. Billeder blev til litteratur - eller omvendt. I begyndelsen af I980'erne dukker det todimensionale billede op igen i form af maleri, akvarel og tegning. Billederne bliver farvestrilende, vilde og publikumsvenlige. Stilen er sammensat og mangetydig, og der dukker igen genkendelige motiver op. Kobspris: kr. Tif : /; /t" --,,-! " sotg, ro,,-/ ANTONTO SAURA (r 930-r 998) Hommage i Dora Maar, litografi, x62 Den spanske. maler, grafiker og forfatter harer til blandt sin generations storste navne. Han begyndte sin kunstneriske
8 lsbebane med surrealistiske verker, men han gik hunigt over til en abstrakt ekspressionisme var han medstifter af gruppen El Paso, hvor han var et af de mest aktive medlemmer i protest mod Franco-regimet. I hans verker kan aflases sorg, oprar og social indignation. I den litografiske serie Hommage i Dora Maar arbejder Saura ikke med at portrattere Dora Maar, men der er snarere tale om en portrettering af Picassos forevigelser af hende - kunst skabt pi ku nst. 1/(- tfl Solst for-l --/-: ERIK OCKENHOLT (fgdt I96I ) Kalejdoskopisk blik, maleri, x43 Erik T. Ockenholt blev uddannet pi Det Kongelige Danske Kunstakademi i irene Han deltog i flere udstillinger i studietiden, bl.a. udstillingsstedet Kongo, Calleri Marius og Hjorring Kunstmuseum. Han har solgt til bl.a. Statens Kunstfond, Ny Carlsbergfondet og Vejle Kunstmuseum. I mange af sine verker har han kredset om natur versus kultur..z O rtz Kobspris: kr. Solgt for./,/ (''/ Til: 794. PIERRE ALECHINSKY (fgdt 1927\ Ouest, litografi, x67 Pierre Alechinsky er en af de yngste COBRA-malere. Han var kun 22 ir gammel, da han blev medlem af COBRA, og han deltog i
9 den bersmte/berygtede udstilling pi Stedelijk Museet i Amsterdam. Han organiserede den sldste store CoBRA-udstilling il95l iliege. Alechinskys malerier er fantasifulde, ekspressive abstraktioner, udfart med precision og virtuositet, bl.a. inspireret af japansk kalligrafi FRANS KANNTK (fsdt 1949) Akvarel, x 55 Dansk maler, grafiker og installatlonskunstner. Kannik, der er uddannet serigraf, er autodidakt som kunstner. Han var medstifter af varkstedskollektivet Leifsgade 22, hvor han i 1980'erne eksperimenterede med ruminstallationer; siden har hans arbejder i stigende grad antaget verkkarakter. Falles for hans grensesogende verker, uanset medie, er et erotisk element og brugen af menneskekroppen som et sanseligt og ekspressionistisk udsagn. Kobspris: kr. 4-l 't,t sotst for:-d-(:-(!--, 796. CUNHILD RUDJORD (fsdt l96l ) Keramisk vase, keramik, x22 Gunhild Rudjord kom fra Norge til gik pi Holstebro Hojskole. Her kom Danmark i I 981, hvor hun hun i kontakt med kerami-
10 keren Esben Lyngsaa Madsen, som hun senere blev gift med. Hun kom ogsi i forbindelse med keramikeren Erik Nyholm, si springet til selv at beskaftige sig med keramik var ikke stort for Gunhild Rudjord. Hun dekorerer ofte keramikken med store blomstermotiver. I begyndelsen af halvfemserne var hun inspireret af Th. Bindesboll, men inspirationen fra Nyholm er ogsi tydelig. d.il*z -- S ol gt f o r : - J-!- -?- ( MICHAEL KVIUM (fsdt 1955) Gouache, I x. 00,5 I sine malerier, tegninger og grafiske arbejder har Kvium siden begyndelsen af firserne arbejdet med en kras figurativ realisme. Varkernes undertiden surrealt fortellende karakter rummer referencer til sivel tegneseriekunsten som 1600-tallets barokmaleri. Malerierne, der ofte indgir i stsrre serier, kredser om den vestlige kulturs fortrangninger og skyggesider. Kobspris: Til: rfrfu. { :i :':')-,,,9t POUL JUPoNT (fadr. I 956) The Meaning of Life, gouache/akvarel, x66 i Poul Jupont placerer kroppen i centrum i ekspressive og insisterende varker, hvor det figurative blandes med malerlske
11 f 795. Frans Kannik 794. Piette Alechinsky
12 udladninger eller sattes sammen med fotografier som collager. Varkerne tager ofte udgangspunkt i et problematisk forhold mellem krop og identitet med fokus pi uoverensstemmelsen mellem kroppens ydre fremtoning og en indre splittet identitetsfslelse. Skitserede idealbilleder af mennesker konfronteres med seksuel tvetydighed, eller stilles ironisk overfor kroppens skrobelige skyggesider. i,'1"'_i,iw,, '/,"rnrror=-/-4-1/- Arets gevinst er: Peter Bonn6n: Tre porte, multiskulptur i 3 dele, granit De sidste fem irs vindere var: 2000 Svanholt (24) 2001 Broch (14) 2002 Stougaard (4) 2003 Norgaard (18) 2003 Gram (12) 2004 MsllerJensen (5) f////*tz
13 797. lvlichael Kvium
14 ESBJERC KUNSTCTRKEL Ttf t / L Asger Varming Finlandsgade 43A 6700 Esbjerg Ttf.75 t futta og Harald Stougaard Kirkegade Esbjerg MEDLEMSLISTE 2OO5 Ttf.75 tr Bente Omskov Pedersen og Ssren Pedersen Skyttevenget I I Tlf t3 t2 5. Kirsten H. og Helmer M. Jensen Svalevenget I Tlf. 75 ls Egon Moller Jepsen Ruth Pedersen Sylvestervej 64 'nf.75 lr Hans Richardsen Hjerting Strandvej 67 Tlf.75 t Tove og Peter Schmitz Nygirdsvej Esbjerg Ttf.75 t320 t4 10. Asger Juul Stellas Alld I 6715 Esbjerg N Ttf.75 tt Helga og Frank Madsen Ryttervanget 8 Tlf l Ulla Sjorup og Anders Villemoes Skjoldsgade Esbjerg Tlf.7 s r Jeanne og Kren Christensen Spurvevanget 14 Ttf.75 tt Birgit og Ole Troelsen Skippervenget 64 Tlf l 8. Lone og Frederik 6700 Esbjerg Tlf Anni og Ove Smidt Kristensen Vestervangen Esbjerg N Ttf.15 lt Elisabeth og Jorgen Broch Havbakken 90 Tlf Karen og Tage Kro Olufoad Hovedvej Esbjerg N Ttf.75 t Harne og Hans Erik Laustsen Granvangen Esbjerg N Ttf ',1 23. Annie og Truels Varming lrrhojs All l Esbjerg N Tlf. 75 l I Wibeke og Benny Jorgensen Bakkevrnget 6 Ttf.75 tl 64 t2 12. Inger og Ole Gram Lodsvenget I Tlf Marianne og Poul la Cour Lodsvenget 25 Tlf 75 ll Bente Norgaard Lauridsen Skippervenget 52 T"lf l 21. Aase og Dan Madsen Fynevangen Esbjerg N Tlf Inge og Hans Jorgen Esbjerg
15
16 796. Gunhild Rudjord 787. Peter Martensen ESBJERG KUNSTCIRKEL
ESBJERC KUNSTCIRKEL Lars Norgaard GENERALFORSAMLING OG AUKTION
ESBJERC KUNSTCIRKEL 801. Lars Norgaard GENERALFORSAMLING OG AUKTION TIRSDAG DEN 28. FEBRUAR 2006 ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION 28. FEBRUAR 2006 KL. I 9.30 FOLCENDE KUNSTVARKER BORTAUKTIONERES:
Læs mereESBJ ERC KUNSTCIRKEL Bentemarie Kieldbak GENERALFORSAMLING OC AUKTION TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO2
ESBJ ERC KUNSTCIRKEL 755. Bentemarie Kieldbak GENERALFORSAMLING OC AUKTION TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO2 ESBJERC KUNSTCIRKET GENERALFORSAMLING OG AUKTION 26. FEERUAR 2002 Kr.19.30 FOTGEN DE KUNSTVARKER
Læs mereESBJERC KUNSTCIRKEL TIRSDAG DEN 27. FEBRUAR 2OO7 GENERALFORSAMLING OG AUKTION Tonning Rasmussen
ESBJERC KUNSTCIRKEL 821. Tonning Rasmussen GENERALFORSAMLING OG AUKTION TIRSDAG DEN 27. FEBRUAR 2OO7 ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION 27. FEBRUAR 2OO7 KL. I 9.30 FOLGENDE KUNSWARKER BORTAUKTIONERES:
Læs mereESBJERG KUNSTCIRKEL CEN ERALFORSAMLINC OC AUKTION TIRSDAG DEN 17. FEBRUAR 2OO4
ESBJERG KUNSTCIRKEL CEN ERALFORSAMLINC OC AUKTION TIRSDAG DEN 17. FEBRUAR 2OO4 ESBJERC KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLINC OG AUKTION I 7. FEBRUAR 2OO4 KL. I 9.30 FOLGENDE KUNSTVARKER BORTAUKTIONERES: 775.
Læs mereESBJERC KUNSTCIRKEL TIRSDAG DEN 24. FEBRUAR 2OO9 CENERALFORSAMLI NG OG AUKTION Bodil Nielsen
ESBJERC KUNSTCIRKEL 837. Bodil Nielsen CENERALFORSAMLI NG OG AUKTION TIRSDAG DEN 24. FEBRUAR 2OO9 ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OC AUKTION 24. FEBRUAR 2OO9 KL. +{BO Ig.U FOLGENDE KUNSTV./ERKER
Læs mereKUNSTCIRKEL ESBJERG. 75 ir TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO8 GENERALFORSAMLINC OG AUKTION Peter Bonde
ESBJERG 1933 KUNSTCIRKEL 75 ir - 2008 826. Peter Bonde GENERALFORSAMLINC OG AUKTION TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO8 ESBJERG KUNSTCIRKEL CENERALFORSAMLING OC AUKTION 26. FEBRUAR 2OO8 KL. I 8.OO FOLCENDE KUNSTVARKER
Læs mereRudersdal Bibliotekerne - Hovedbiblioteket i Birkerød. Kunst i Birkerød Salen
Rudersdal Bibliotekerne - Hovedbiblioteket i Birkerød Kunst i Birkerød Salen Rudersdal Bibliotekerne, 2007 Tekst og layout: Torben Wilhelmsen Kilder: Weilbachs Kunstnerleksikon / Kunstindeks Danmark. Pedersen,
Læs mereMETTE WINCKELMANN. We Have A Body EN UDSTILLING OM KROP OG IDENTITET
METTE WINCKELMANN We Have A Body EN UDSTILLING OM KROP OG IDENTITET INTRODUKTION TIL LÆRERGUIDEN I perioden 3. december 2011 29. januar 2012 kan du og din klasse opleve We Have A Body en soloudstilling
Læs mereLokalbanken fylder 90 år
Læs mereB I R G I T T E T H O R L A C I U S 21.09.13-18.10.13. GalleriWeber
Læs mereESBJ ERC KU NSTCIRKEL. .'l. irl. !i. r I. i I \.. \ t. $'e: i{' t4. iaj lrrrlil \irrrrr C EN ERALFORSAM LINC OC AU KTION TIRSDAC DEN 25.
ESBJ ERC KU NSTCIRKEL! \i irl I I t ').'l I I I!i. r I i I \.. \ t U\ I I t- iaj lrrrlil \irrrrr $'e: \ \ i{' t4 C EN ERALFORSAM LINC OC AU KTION TIRSDAC DEN 25. FEBRUAR 2OO3 rsbrerg KUNSTCTRKET GENERAIFORSAMLING
Læs mereEN LÆRERGUIDE TIL EKSPERIMENT OG FÆLLESSKAB
EN LÆRERGUIDE TIL EKSPERIMENT OG FÆLLESSKAB INTRODUKTION TIL LÆRERGUIDEN I perioden 3. marts 8. april 2012 kan du og din klasse opleve sammenslutningen Den Frie Udstillings Forårsudstilling 2012, der viser
Læs mereUndervisningsmateriale Grundskolen: Mellemtrin. SOLO Rita Kernn-Larsen 7. feb maj 2019
Undervisningsmateriale Grundskolen: Mellemtrin SOLO Rita Kernn-Larsen 7. feb 2019-5. maj 2019 Om udstillingen Udstillingen SOLO: Rita Kernn-Larsen kan ses på Kunsten i Aalborg fra den 7. februar til 5.
Læs mereMartin Fraenkel Vitamin mf Nye malerier d. 27. marts 9. maj 2015
Martin Fraenkel Vitamin mf Nye malerier d. 27. marts 9. maj 2015 GALLERI PROFILEN AKADEMISK OUTSIDERKUNST Af Veronika Botin Efter en periode med stor interesse i samtidskunsten for nye udtryksformer som
Læs mereI N D H O L D F O R O R D G R Ø N L A N D S K E S T R E G E R A N N E - B I R T H E H O V E S G R A F I S K E V Æ R K V Æ R K F O R T E G N E L S E
G R Ø N LA N D S K N 6 Y. R S G P T R A M F B I K R A 2 F 0 A 0 8 N N S T R G R 4. B I J R A T N H U A H R 2 O 0 V 0 9 I N D H O L D 3 4 6 7 8 10 14 18 20 20 20 22 F O R O R D G R Ø N L A N D S K S T R
Læs mereGalleri Brænderigården. ifart. D3 Kunsttilskud. 5. - 26. februar 2011. Tekster af Bente Hammershøy
Galleri Brænderigården ifart D3 Kunsttilskud 5. - 26. februar 2011 Tekster af Bente Hammershøy Bente Hammershøy D3 Kunsttilskud Kunstnergruppen ifart Tallet fem fremkalder umiddelbart begrebet de fem sanser,
Læs mereNotat vedr. kunstnere indstillinger til indkøb af kunst 2015
Sagsnr. 20.04.03-G01-2-15 Dato 27-5-2015 Sagsbehandler Malene Bram Curth Notat vedr. kunstnere indstillinger til indkøb af kunst 2015 Den kunstfaglige gruppe består af følgende medlemmer: Udstillingsleder
Læs mereJane Stella Winther og Nick Andrés Winther Kristensen Fjordparken 220 8700 Horsens. ret: 23 10-2014. Godsbanegade 1, 1. tv.
ret: 23 10-2014 Navn og adresse Pårørende Godsbanegade 1, 1. tv. Jens Nielsen - Tlf.: 29768036 Mail : jens-nielsen01@jubii.dk Tove Nielsen - Tlf.: 75621368 / 24251224 Godsbanegade 1, 1 th. Flemming Hjortlund
Læs mereKUNST PÅ TAPETET BØRNENES EFTERÅRSUDSTILLING 2012
BØRNENES EFTERÅRSUDSTILLING 2012 KUNST PÅ TAPETET MATERIALET BESTÅR AF TRE DELE: VEJLEDNING & PRAKTISK INFO SPØRGSMÅL & INSPIRATION TAPET-MODUL TIL PRINT/KOPI VEJLEDNING & PRAKTISK INFO OPGAVEBESKRIVELSE:
Læs mereMOGENS ANDERSEN MALERI AKVAREL 1959-1995 7. APRIL 15. MAJ 2001 GALLERI PROFILEN
VELKOMMEN TIL FERNISERING LØRDAG D. 7. APRIL KL. 12-15 PÅ PÅSKEUDSTILLING 2001 MOGENS ANDERSEN MALERI AKVAREL 1959-1995 7. APRIL 15. MAJ 2001 MOGENS ANDERSEN ER TILSTEDE PÅ FERNISERINGEN GALLERI PROFILEN
Læs mereNr. Navne Klub. 1 runde 2 Runde 3 Runde 0 Finalerunde Finale 0 Omspil
Nr. Navne Klub. 1 runde 2 Runde 3 Runde 0 Finalerunde Finale 0 Omspil 0 103 Søren Olesen Møldrup krolf 26 27 36 89 37 24 Nobby Dyrmose Randers Natur 35 30 25 90 37 37 Henning Christensen Randers Natur
Læs merePernille Struer 26/05-24/06 201 2
NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 4/201 2 Pernille Struer 26/05-24/06 201 2 Næstved Kunstforening inviterer til ferniseringen af Pernille Struer Lørdag den 26. maj fra kl. 1 3.00
Læs mereBILLEDKUNST/FORMNING 2008-2009. l.klasse - S.klasse
BILLEDKUNST/FORMNING 2008-2009 l.klasse - S.klasse Formil for faget billedkunst Formilet med undervisningen i billedkunster, at eleverne ved at skabe, opleve og analysere billeder bliver i stand til at
Læs mereForårsudstillingen 6/4-1 2/5 201 3
NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 3/201 3 Forårsudstillingen 6/4-1 2/5 201 3 Næstved Kunstforening inviterer til fernisering af Forårsudstillingen lørdag den 6. april fra
Læs merePuljevinderfinale 2019
2 Ole W Jørgensen Assentoft 36 35 39 0 110 81 4 Leif Pedersen Assentoft 34 31 36 0 101 32 6 Henry Jensen Assentoft 37 33 36 0 106 62 8 Grethe B Jørgensen Assentoft 38 39 36 0 113 95 430 20 25 Esben Videbæk
Læs mereSensommerbrev. August 2008
Sensommerbrev. August 2008 Allan Schmidt: - af jord er du kommet -, 1977 Blyant, fedtkridt og akvarel, 80 x 60 cm. Jytte Due Udstillinger og aktiviteter Leif Madsen: 4. oktober - 16. november Leif Madsen
Læs mereI BEGYNDELSEN VAR BILLEDET ASGER JORN I CANICA KUNSTSAMLING 13. feb. - 29. maj 2015 Undervisningsmateriale
I BEGYNDELSEN VAR BILLEDET ASGER JORN I CANICA KUNSTSAMLING 13. feb. - 29. maj 2015 Undervisningsmateriale museum jorn S I L K E B O R G Undervisningsmateriale Nogle gange kan en enkelt sætning udfolde
Læs mereKunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark
Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark Nedenfor kan du se de kunstværker, som er indkøbt til udlodning ved den kommende generalforsamling d. 17. marts 2011. Bodil Tobiesen er uddannet maler fra
Læs mereMalerinden Kujahn Blask
Malerinden Kujahn Blask Kujahn Blask Et naturtalent Det er fra slutningen af 1930'erne, at kunstneren Kujahn Blask for alvor ses besk~ftiget med malerkunsten. Og i hendes malerier fra dette tidsrum giver
Læs mereAARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE
AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE 1 Talentudviklingsholdet i AARHUS BILLED- OG MEDIESKOLE er for unge fra 15-19 år. Holdet er et 2-årigt forløb med undervisning 1 gang om ugen. Vi samarbejder med ARoS,
Læs mereUndervisningsmateriale
Undervisningsmateriale Indskoling, mellemtrin, udskoling og ungdomsuddannelser Maria Lassnig At male med kroppen 18/11 2016 26/2 2017 Om undervisningsmaterialet Dette er et undervisningsmateriale om særudstillingen
Læs mereLejer Christina Normann E mail : Tlf.: E mail: Opdateret:
Opdateret: 17.08.2018 Navn og adresse Pårørende Godsbanegade 1, 1. tv. Joan Lytzau tlf.: 30951530 Mail : joanlytzau@gmail.com Jesper 40225003 Mogens 61671122 Godsbanegade 1, 1 th. Mads Nyegaard tlf: 26
Læs mereSÆSON B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V
SÆSON 2018-2019 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V - Har du lyst til at skabe dig!!!! Formål med undervisningen at udvikle elevernes billedsprog gennem dialog baseret undervisning at stimulere elevernes
Læs mereErik A. Frandsen: The Siege Of. (Himmerlands Kunstmuseum 2016) DET DOBBELTE RUM
Åbningstale v. Palle Rønde Møller Erik A. Frandsen: The Siege Of. (Himmerlands Kunstmuseum 2016) DET DOBBELTE RUM Eriks udstilling her på museet åbnede 13. dec.1986 og sluttede 22. febr. 1987. Det er næsten
Læs mereUndervisningsbeskrivelse
Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser Termin December 2017 Institution Horsens HF & VUC Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Hold Hf/hfe Billedkunst C-niveau
Læs mereen lærerguide kunstnernes efterårsudstilling
en lærerguide kunstnernes efterårsudstilling 13 okt 25 nov 2012 INTRODUKTION I perioden 13. oktober til 25. november 2012 kan du og din klasse opleve udstillingen KE12 - Kunstnernes Efterårsudstilling.
Læs mereFra klassisk mytologi til moderne kropsbilleder.
Fra klassisk mytologi til moderne kropsbilleder. Mandekrop - kvindekrop Menneskekroppen har altid været et centralt motiv for kunstnerne. Den nøgne mandekrop og kvindekrop har dog hver sin funktion i kunsten.
Læs mereErik A. Frandsen (f. 1957) Uden titel, 1998 3 meter, ca. 15 meter Fotos, neonlys, messing og aluminiumsplader ARoS
Erik A. Frandsen (f. 1957) Uden titel, 1998 3 meter, ca. 15 meter Fotos, neonlys, messing og aluminiumsplader ARoS Erik A. Frandsen er født i Randers i 1957, autodidakt billedkunstner og bor i dag i København
Læs mereNÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 6/201 3
NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 6/201 3 Jean Voigt - Mørkets og Lysets Mester 1 4/09-20/1 0 Næstved Kunstforening inviterer til fe rnisering af Jean Voigt lørdag den
Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser Termin 2016-2017 maj-juni Institution Horsens HF & VUC Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Hold HF Billedkunst C Eva
Læs mereÅrsplan for billedkunst 3. kl. 2011-2012. Årsplan for faget billedkunst i 3.kl.
Årsplan for faget billedkunst i 3.kl. Formål for faget billedkunst Formålet med undervisningen i billedkunst er, at eleverne ved at producere, opleve og analysere billeder bliver i stand til at iagttage,
Læs mereJubilæumsstævne 2019
0 k Astrid Madsen Karup / Kølvrå 31 31 29 0 91 1 1 k Aase M Jensen Randers Krolf 29 34 34 0 97 11 2 k Margrethe Winther Gerlev Krolf 33 34 31 0 98 16 k Krista Andersen Karup / Kølvrå 34 29 35 0 98 16 k
Læs mere18. aug. 18. okt. Kunstnere: Marianne Johansen Hanne Gro Larsen
18. aug. 18. okt. 2 0 1 2 Kunstnere: Marianne Johansen Hanne Gro Larsen Velkommen til udstillingen Art Together Udstillingen præsenterer værker af Billedkunstner Marianne Johansen og arkitekt og billedkunster
Læs mereFornavn Efternavn Række Klubnavn Vagn Fogtmann Gruppe 1 Asserbo Golf Club Anne Marie Højvang Christiansen Gruppe 1 Barløseborg Golf Klub Erik
Fornavn Efternavn Række Klubnavn Vagn Fogtmann Gruppe 1 Asserbo Golf Club Anne Marie Højvang Christiansen Gruppe 1 Barløseborg Golf Klub Erik Christiansen Gruppe 1 Barløseborg Golf Klub Horst Andreas Niesobski
Læs mereFarver i en grå tid. En fællesoplevelse på Børneskolen Bifrost
Farver i en grå tid En fællesoplevelse på Børneskolen Bifrost Vi kender ikke fremtiden, og derfor må vi lære vores børn at kæmpe med det ukendte og at klare sig i hvilket som helst miljø i hele spektret
Læs mereBRIT HENDRIKSEN WINDAHL 11.04.14-07.06.14. GalleriWeber. Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.
BRIT HENDRIKSEN WINDAHL 11.04.14-07.06.14 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.dk Galleri Weber har hermed den store glæde at invitere til åbning
Læs mereL Æ R E R V E J L E D N I N G
L Æ R E R V E J L E D N I N G F O R B E R E D E L S E S M A T E R I A L E T I L B I L L E D K U N S T E N S D A G 2 0 1 8 I dette materiale og på Billedkunstens Dag tager vi udgangspunkt i den aktuelle
Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser Termin maj-juni 2015 Institution VUC Fredericia Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Hold HF Billedkunst c-niveau Helle
Læs mereSAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL
SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL Udsnit (Baby it s cold outside I). 2001 Olie på krydsfiner SIGNE GUTTORMSEN Signe Guttormsen ( 1964) er
Læs mereLærervejledning. Forløb: Hjemme hos Hammershøi Målgruppe: 6. 10. klasse Fag: Billedkunst og dansk. 1. Lærervejledning med. 2. Elevark med. 3.
Ordrupgaards samlinger og særudstillinger rummer mange muligheder for engagerende, dialogbaseret undervisning, f.eks. i fagene dansk, billedkunst, historie, fransk og samfundsfag. Se nogle af museets akutelle
Læs mereGerlev Open. Bane. Total indv. Placering indv. # Navn: Klub: 1 2 3
21 Kjeld Hansen Gerlev 29 29 25 83 1 Nr- 1. 102 Annelise Andersen Gerlev 28 27 29 84 2 Nr- 1. 53 Tage Bang Gerlev 28 27 31 86 3 Nr. 2. 41 Jytte Rasmussen Gerlev 27 30 30 87 4 Nr. 2 15 Henning Rasmussen
Læs mereUNDERVISNINGSMATERIALE
UNDERVISNINGSMATERIALE Målgruppe: mellemtrinnet (eller 2-5. kl.) Undervisningsforløbet er tilrettelagt af Carl-Henning Pedersen & Else Alfelts Museum og HEART/ undervisning. Booking af undervisningsforløbet
Læs mereÅRETS KUNSTVÆRK AF ULLA VIBORG
Katalog 2014 ÅRETS KUNSTVÆRK AF ULLA VIBORG Freja H=80 cm x B=70 cm NB! Ift. årets kunstværk er der frit valg af ramme fra Skipperens Rammeværksted til en pris af max. 800 kr. Lidt om årets kunstner UDSTILLER
Læs merePIA BIRKHOLM Nørthorupvej 8, Hjortdal, 9690 Fjerritslev
DEN NORDJYSKE Det nordjyske i Den nordjyske er ganske enkelt, at 7 kunstnere, som alle bor i Nordjylland, sammen er på vandreudstilling. De 7 kunstnere er ikke et specielt udtryk for en særlig nordjysk
Læs mereKUNSTINTERESSERET? KURSUSPROGRAM Atelierplads - Kurser Foredrag - Workshops
KUNSTINTERESSERET? KURSUSPROGRAM 2018 Atelierplads - Kurser Foredrag - Workshops Kurser Kursusprogram 2018 Tingenes hemmelige liv En workshop omkring Stilleben opstilling v. billedkunstner Rick Towle Stilleben,
Læs mereJeg er vokset op omkring Mariager Fjord.
Jeg er vokset op omkring Mariager Fjord. Det er smukke omgivelser med å og fjord, med dale og bakker, som er omgivet af bøgeskove, der tidligt om foråret har et bunddække af poesiens blå blomst, som består
Læs mereÅrsplan Kunstlinjen 2014 15
Årsplan Kunstlinjen 2014 15 Uge Skema Overskrift Indhold Mål 33 man: Intro Intro Intro Intro Intro Streetart Oplæg, filmklip og inspiration om streetart. Forskellige teknikker præsenteres og afprøves:
Læs mereSÆSON 2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V
SÆSON 2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V - Har du lyst til at skabe dig!!!! Formål med undervisningen at udvikle elevernes billedsprog gennem dialog baseret undervisning at stimulere elevernes
Læs mere2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR
Katalog 2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR ØMME KÆRTEGN H = 18 cm Januar Lene Purkær Fabriksparken 9 9230 Svenstrup J Tel: 9831 8081 www.lenepurkaer.dk Skulpturer, der afspejler en kærlighed til livet.
Læs mereValdemar Foersom Hegndal og Lars Hegndal på Hirtshals Fyrs efterårsudstilling
Valdemar Foersom Hegndal og Lars Hegndal på Hirtshals Fyrs efterårsudstilling Omkring 150 gæster indfandt sig til fernisering og åbningsarrangement på Efterårsudstillingen på Hirtshals Fyr. Kunstudvalget
Læs mereUge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Tirs: Introplan Ons: Introplan Tors: Skema Fre: Surprice
Årsplan for faget: Kunst skoleåret 2013/14 Uge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Introplan Introplan Skema Fre: Surprice BØF-13 Eventyr/ Væsner Af sko 34 Man: Fre: Lejrskole BØF-13 Sko omformes
Læs mereSÆSON 2016-2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V
SÆSON 2016-2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V - Har du lyst til at skabe dig!!!! Formål med undervisningen at udvikle elevernes billedsprog gennem dialog baseret undervisning at stimulere elevernes
Læs mereJens Bohr 20/1 0-25/11 201 2
NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 7/201 2 Jens Bohr 20/1 0-25/11 201 2 Næstved Kunstforening inviterer til jubilæumsudstilling og fernisering af Jens Bohr Lørdag den 20. oktober
Læs mereÅrsplan Billedkunst 2. b
Årsplan Billedkunst 2. b Formålet med undervisningen i billedkunst er, at eleverne ved at producere, opleve og analysere bliver i stand til at iagttage, reflektere, bruge og forstå billedsprog som et kommunikations-
Læs mereProgram 2015 2016 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer
Program 2015 2016 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Hvorfor en kunstforening: Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer blev stiftet ved en generalforsamling d. 24. oktober 2012. Foreningens formål
Læs mereStrandstævne Rømmø 25. august. M1 Pulje 1 Bane 1-2. Navne: Klub: 1: 2: 3: 4: 20'ere: Plus: Minus: Ialt: Plads: Bente Gemmer Kurt R.
M1 Pulje 1 Bane 1-2 Bente Gemmer Kurt R. Kristiansen Varde 1: XXX 16 12 20 1 48 44 4 3 Jes Jensen Anne Marie Jensen Horne IF 2: 20 XXX 20 20 3 60 35 25 1 Magnus Johansen Gert Ovesen Næsbjerg 3: 20 7 XXX
Læs mereAnna Ancher. - en usædvanlig kvinde. Høstarbejdere, 1905. Anna Ancher. 2009 www.skagensmuseum.dk
Anna Ancher - en usædvanlig kvinde Høstarbejdere, 1905. Anna Ancher. Undervisningsmateriale for 7.-10. klasse 2009 www.skagensmuseum.dk Spørgsmål Kender du nogle usædvanlige kvinder fra nutiden? Hvem?
Læs mereBente Hammershøy. Dobbelteksponering. Søren Andersen og datter
Læs mereJens Chr. Toft Ellen Bertelsen Britta Svendsen Susan Sørensen. Hans Christensen Kirstine Krogsgaard Viggo Bertelsen Finn Svendsen
Dato: -0-0 Thorup-Klim BK Bane: -- Start: Start Mappenr Jens Chr. Toft Ellen Bertelsen Britta Svendsen Susan Sørensen Amtoft Østerild Langholt Krolf Hjørring Krolf Klub Dommer: Tove Sønderhaven Dato: -0-0
Læs mereKunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn
Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn Tekst og affotografering N.M. Schaiffel-Nielsen En glad Erik Fogh Nielsen. Billedet er taget ved den sidste Pinseudstilling Erik Fogh Nielsen deltog i.
Læs mereStrandstævne Rømmø 25. august
M1 Pulje 1 Bane 1-2 Navne: Klub: 1: 2: 3: 4: 5: 20'ere: Plus: Minus: Ialt: Plads: Bente Gemmer Varde 1: XXX Kurt R. Kristiansen Jes Jensen Horne IF 2: XXX Anne Marie Jensen Finn K. Nielsen Vesterhede 3:
Læs mereRoskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Kunstskolen
Roskilde Ungdomsskole Fælles mål og læseplan for valgfaget Kunstskolen November 2014 Kunstskolen Formålet med undervisningen er, at eleverne tilegner sig kompetencer i billedkommunikation og i billedanalyse
Læs mereKunstforeningen Brundur. Et godt tilbud til 42 kr. pr. måned Juni 2016
Kunstforeningen Brundur Et godt tilbud til 42 kr. pr. måned Juni 2016 Kære kollega Ansatte ved Brønderslev Kommune stiftede for mange år siden en kunstforening. Du kan læse mere om foreningen på kommunens
Læs mereDANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER DANSK SKYTTE UNION. Resultatliste Danmarksmesterskab 2017 I BPI Skytteforening. S08c
DANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER 2017 Resultatliste Danmarksmesterskab 2017 I BPI Skytteforening DANSK SKYTTE UNION 1 10m Oldboys 1 Knud Møller ÅRK 104,7 104,5 104,9 104,3 418,4 35x 2 Kurt Møller
Læs merePlads Score Medl.nr. Navn Præmie
Topplaceringer for måned: 2016-05. Foreløbig! Præmie = Ja spilleren står til en Månedspræmie. Præmie = X En bedre præmie i måneden / Utilstrækkeligt antal præmier. 18 Huller: Damer A HCP max 29,0. Herrer
Læs mereBadmintonstævne for 60+`ere
Badmintonstævne for 60+`ere hallerne Kongens Enge 42 2690 Tlf.: 46 15 16 76 Torsdag d. 8. november 2012 kl. 09.00 Der deltager ialt 104 spillere fra 11 foreninger. Der er én præmie pr. påbegyndt 5 deltagere
Læs mereKursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen
Kursusprogram 2017 Kurser 2017 Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Være med til et spændende weekendkursus hvor vi vil eksperimentere med foto som kunstnerisk udtryksform
Læs merePoliti DM Linieløb - 27-08-2014. Viborg Politi Klasse: Damer
Antal deltagere: 4 Klasse: Damer Gennemsnit for vinder: 35,3 km/h Antal præmier: 4 Plac. Ryg nr. UCI kode Navn 1 DENOOOOOOOO Bettina Romer 2 2 DENOOOOOOOO Helle Sørensen 3 3 DENOOOOOOOO Rikke Guldbæk 4
Læs mereProgram 1/1-31/72016. Aktivitetscentret Kildebakken SUNDHEDSCENTER LINDEHØJ
Program 1/1-31/72016 Aktivitetscentret Kildebakken SUNDHEDSCENTER LINDEHØJ VELKOMMEN TIL AKTIVITETSCENTRET KILDEBAKKEN Kildebakken er et åbent aktivitetscenter for selvhjulpne brugere. Programmet er sammensat
Læs mereKursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017
Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017 Kære læsere Struer Billedskole holder til på Aktivitetscenter Struer, Skolegade 5a. Vi er endnu engang glade for at kunne præsentere Struer Billedskoles kursusprogram,
Læs mereFra antikkens smukke atleter til vor tids gipsfigurer
Fra antikkens smukke atleter til vor tids gipsfigurer Otte eksempler pi billedanalyse (- af Alena Marchwinski MUSEUM TUSCULANUMS FORLAG KOBENHAVNS UNIVERSITET 1996 INDLEDNING Billedanal2sens aesen Billedanalysen
Undervisningsmateriale Mellemtrin Vilhelm Lundstrøm og den gode smag 15/9 2017-25/2 2018 Om undervisningsmaterialet Dette undervisningsmateriale er udformet til udstillingen Vilhelm Lundstrøm og den gode
Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser Termin Institution Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Hold Termin hvori undervisningen afsluttes: maj-juni, 2012 VUC
Læs mereÅrsplan for billedkunst 1. kl. 2012-2013. Årsplan for faget billedkunst i 1. klasse
Årsplan for faget billedkunst i 1. klasse Formål for faget billedkunst Formålet med undervisningen i billedkunst er, at eleverne ved at producere, opleve og analysere billeder bliver i stand til at iagttage,
Læs mereBILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik. Elena Bering Lisbeth Poulsen Inge Lis Jørgensen (udsnit)
BILLED VÆRKSTEDET Elena Bering Lisbeth Poulsen Inge Lis Jørgensen (udsnit) Vibeke Krog Sidsel Brix maleri. tegning. akvarel. keramik FORÅR 2011 BILLED VÆRKSTEDET Billedværkstedet er en lille kunstskole
Læs mereEN SAMLING SURREALISME
MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET Generalforsamlingens 176 fremmødte afspejlede på fornemste vis tendensen fra året 2014, hvor foreningen med en stigning i medlemstallet på 355 kom op på 1315 medlemmer og dermed
Læs mereSalon des Refusés Tina Maria Nielsen
Salon des Refusés Tina Maria Nielsen HORSENS KUNSTMUSEUM Salon des Refusés Tina Maria Nielsen Horsens Kunstmuseum har tilføjet totalinstallationen Salon des Refusés fra 2016 af Tina Maria Nielsen i sin
Topplaceringer for måned: 2018-09. Foreløbig! Præmie = Ja spilleren står til en Månedspræmie. Præmie = X En bedre præmie i måneden / Utilstrækkeligt antal præmier. 18 Huller: Damer A HCP max 29,0. Herrer
Læs mereSt. Championats Pokal
St. Championats Pokal 2015 Th. & Poul Pedersen "013 Svendborg" 2014 Th. & Poul Pedersen " 013 Svendborg" 2013 Th. & Poul Pedersen " 013 Svendborg" 2012 Th. & Poul Pedersen " 013 Svendborg" 2011 Svend Kærgård
Læs mereSønderlandsgade at Hvidbjerg Hanne Petrea Sigaard 1976 Karen Poulsen 1965
1. 39at Hvidbjerg Hanne Petrea Sigaard 1976 Karen Poulsen 1965 Sønderlandsgade 3. 39aq Hvidbjerg Inger M. Vestergaard Salek 2014 Niels Kristensen (Hav) 1998 Frank Hedegaard Jensen 1998 Hans Jørgen Jensen
Læs mereElise Konstantin-Hansen: 1858-1946 kunstmaler - keramiker - højskolelærer. Susette Holten - Dameportræt EKH - 1897
: 1858-1946 kunstmaler - keramiker - højskolelærer Susette Holten - Dameportræt EKH - 1897 1 Nej! Elise gik i Frimenighedskirken hver søndag. Hun kendte vejen så godt gennem mange år, mens hun kunne se,
Læs mereOmkring et moderne billede
Læs mereDRAPERING OG NATUR. Forløbsbeskrivelse DANSK GULDALDER PÅ RIBE KUNSTMUSEUM
DRAPERING OG NATUR DANSK GULDALDER PÅ RIBE KUNSTMUSEUM Fag: Billedkunst Målgruppe: 7.-9. klasse Sted: Ribe Kunstmuseum (udstillingssale) Omfang: 4 lektioner inkl. pause Fokus: Dialog, materialefærdigheder
Læs mereLEADERBOARD A-rækken. 2 HANSEN, Finn ,9 Par LARSEN, Peder ,3-1p MADSEN, Per 9,3-2p 34 S9
A-rækken 1 WILTON, Per 78-3139 12,8 +8p 44 2 HANSEN, Finn 78-1764 12,9 Par 36 3 LARSEN, Peder 78-2117 11,3-1p 35 4 LYKKE-KJELDSEN, Peter 78-1425 6,2-2p 34 S9 5 MADSEN, Per 9,3-2p 34 S9 6 BRÆNDSTRUP, Kim
Læs mereÅrsplan for billedkunst i 3. klasse 2013/14
Årsplan for billedkunst i 3. klasse 2013/14 Formålet med faget billedkunst bliver her beskrevet af undervisningsministeriet: Formålet med undervisningen i billedkunst er, at eleverne ved at producere,
Læs mere31.marts 2003 Makkerpar
31.marts 2003 Makkerpar 1. Anne Grethe Svare - Preben Jakobsen 134 2. Hanne Knudsen - Lene Jespersen 129 3. Hans J Ligaard - Ejvind V Rasmussen 118 4. Tove Nedergaard - Per Lund Thoft 116 5. Ole Svinth