KUNSTCIRKEL ESBJERG. 75 ir TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO8 GENERALFORSAMLINC OG AUKTION Peter Bonde

Download "KUNSTCIRKEL ESBJERG. 75 ir TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO8 GENERALFORSAMLINC OG AUKTION Peter Bonde"

1 ESBJERG 1933 KUNSTCIRKEL 75 ir Peter Bonde GENERALFORSAMLINC OG AUKTION TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO8

3 ESBJERG KUNSTCIRKEL CENERALFORSAMLING OC AUKTION 26. FEBRUAR 2OO8 KL. I 8.OO FOLCENDE KUNSTVARKER BORTAUKTIONERES: 823. EVA OHRLINC (fsdt t952) Maleri 83x83 Eva Ohrling er fadt 1952 i Hdgestad, Sverige, og dimitterede fra kunstakademiet i Ksbenhavn Hun bor og arbejder i Ksbenhavn. Dette maleri er udfsrt i en serie til en galleriudstilling og henleder opmarksomheden pi kunstnerens stadige optagethed af maleriet som mulighed. Man kan faktisk tale om en slags grundforskning. Enkelte verker kan tilnermelsesvis fi karakter af en slags monstermaleri. Hovedtemaet forbliver dog konfrontationen mellem den frie ekspressionistiske streg, den mere klart definerede geometriske form og den farvede flade, som udgar maleriets rum. Kobspris: kr. Solst for:--fut-:---- rir:------&s$ LISE MALINOVSKI (fodt tgsz) Litografi. 35 x 94 Hele barndommen drsmte Lise Malinovski om at blive vever, og hun var to ir i lere hos Bodil Bodtker-Nass, far hun som l9-irig kom pi Kunsthindverkerskolen. Men her indsi hendes lerer i billedvevning, at Lise Malinovskis talent og temperament neppe kunne underlegges de krav til orden og disciplin, som horer brugskunsten til. Uden mindste erfaring med maleriet lod Lise Malinovski sig derfor overtale til at tage orlov og soge ind pi Kunstakademiet i Kobenhavn, hvor det lykkedes hende at blive

4 832. Else Plouq lsaksen 833. Louis Michael 830. Lisbet Olrik

5 optaget i I 979. Tre dr senere vakte hun opsigt med sine kampelerreder pi Charlottenborg, og herfra bredte hendes farverige, voldsomme, sanselige, drsmmende, starke, sprode og sarte malerkunst sig hurtigt i bide det censurerede udstillingssystem og de respekterede gallerier i Ksbenhavn og provinsen, hvor det siden ogsi er blevet til mange bemerkelsesverdige ud smykn ingsopgave r. Kobspris: kr. solst ror:-- -71::-, HENRIK HAVE (fsdt t946) Hun sov her om natten, 2004 Blandteknik 60,5 x 48,5 I slutningen af tresserne ville Henrik Have vak fra billedernes todimensionale tradition og binding til motivet. Han sogte de neste femten ir et friere 09 mangetydigt litterert udtryk i form af bogobjekter, installationer og processer. Billeder blev til litteratur - eller omvendt. I begyndelsen af 1980'erne dukker det todimensionale billede op igen i form af maleri, akvarel og tegning. Billederne bliver farvestrilende, vilde og publikumsvenlige. Stilen er sammensat og mangetydig, og der dukker igen genkendelige motiver op. Kobspris: kr. so st fo r : -- -!&. Zl- -: PETER BONDE (fadt Ie58) Uden titel, 1998 Maleri 38,5 x 30 b,loc, brxto,- l2-2rr->.'

6 827. Anne Tholstrup 825 Henrik Have

7 I Peter Bondes kunst udspiller der sig en dialog mellem det spontane og det bevidste, mellem fslelser og intellekt. Siden 1982, hvor han fik sit gennembrud som en af De Unge Vilde, har han udviklet et maleri, der pi en gang kan opleves som ekspressivt og konceptuelt. Hans maleri har ofte monumental storrelse og er malet med store, farvestarke penselstrog oven pi prints af private fotografier. Verkerne udtrykker imidlertid ikke kunstnerens dybe fslelser i trid med ekspressionismens tradition. De simulerer snarere ideen om, at et maleri kan udtrykke og fortalle noget. Der er pi 6n gang et fslelsesladet narver og en strategisk distance til stede i hans kunst. Kobspris: kr. Solgt for: 4- -,5 )o ^ 827. ANNE THOLSTRUP (fadt Ie52) Uden titel,. 986 Gouache 82x64 I Anne Tholstrups seneste malerier genopster Hopiindianernes traditionelle motiver som simple vibrerende farveflader i langstrakte forlab. Enkelte fslsomme linjer pi vej gennem billedfelterne skaber, trods fravaret af figuration, forestillingen om malerierne som stiliserede billedfortallinger meget lig tegneserier.'som i tidligere verker lykkes det Anne Tholslrup it give Oe oprindelige folks farveholdninger nyt liv, mens barende myter genskabes i et her og nu. Pi n gang aktuelle og uden for tiden. Anne Tholstrup lever ligesom sine billeder, uden for tiden. Sansende, drsmmende og arbejdende i verkstedet pi huset pi bjerget pi Mallorca. Og samtidig midt i tiden med karakteristisk nervar og fylde. I byen, pi gallerierne, i kunsten. Kobspris: kr. TII:---LLC.-TW=fr '/-v-{4-- fi?- - Solgt for:--!-!-:-_l: I I (tfu) 2 uuo', 3 bctr:, -

8 82 8. BENT HOLSTEIN (fgdt 1942) To point orange, 2004 Maleri, akryl 62,5 x 52,5 Cennem de sidste l0 ir har det specielle lys og de perlemorsagtige farvetoner man mader i Den Mexicanske Golfs maritime landskaber tjent som inspiration for Holstein. Vandets krystallinske klarhed og tidevandets bevagelser frem og tilbage. Oplevelsen af at sejle langt ud pi havet, kunne trede ud af biden 09 ge omkring i vand til knaene langt fra land. Holstein fotograferer og laver skitser pi sine rejser. Malerierne bliver forst til, nir han er tilbage i atelieret i Ksbenhavn. Han arbejder med torpigment iblandet marmorstav for at omsette det sarlige spil mellem himmel og hav, som skaber en farveintens "perlemorskuppel" over det lave hav. Her er farver som chokoladebrun, laksersd og avocadogron naturlige, med en sanselighed, der forekommer eksotisk pi nordlige breddegrader, hvor gritoner er mere gennemgiende. sotstfor--@-, ELLEN HYLLEMOSE (fgdt 1968) Uden titel, 2004 Assemblage 36,5 x 43,5 Ellen Hyllemose arbejder ofte i et spandingsfelt mellem objekt, skulptur og maleri. Varkerne kan vare anbragt i "bunker" pi gulvet, eller en bemalet mdf-plade kan vare vippet ud fra vaggen, si feltet mellem flade og rum bliver inddraget i verket. Ellen Hyllemoses varker pirrer hele tiden nysgerrigheden: Lycraen som delvist tildakker de bemalede plader, skulpturerne som er bylter, hvis indhold er ukendt, og de skritstillede varker, hvor man ikke helt er klar over, om det er pi bagsiden, det vigtigste foregir. Malerierne er tredimensionale, og skulpturerne arbejder med det fladebetonede. Dermed kan bide skulptur og JA ll {.t') ' '. J',-'\' l J,Y,3u,,-

9 maleri bevage sig fra det ene til det andet, stadig i samme materiale. Kobspris: kr. T i : 4a - - -'- - -,- Q-V 4 l:* LISBET OLRIK (fsdt te36) Rytter pi vej op,2004 Couache 53,5 x 69 Ar solst for--- -ll@--:-- Lisbet Olrik er maler, grafiker og illustrator. Hun var elev af Preben Hornung og gik pi Oet kongelige danske Kunstakademi i irene hos Soren Hjorth Nielsen og HolgerJ.Jensen. Lisbet Olrik retter interessen mod mennesket og naturen i sine billeder. Det intense sportsliv optager hende meget. lkke si meget dets udsvere som dets publikum. Ingen kan som hun formidle en kollektiv sindstilstand i udtryksfulde og farvesterke billeder. En ekspressiv kolorist, om man vil. Lisbet Olrik har veret medlem af Stokrosebanden, en kunstnersammenslutning i Odsherred, siden 1977 og M59 siden r991. Kobspris: kr. So lgt fo r :-- -$. re.' rit:----gz"n r. PETER BONNEN (fsdt ts4s) Skulptur i to dele, 2005 Jern 9,3x10,2x11,5 -j)ce,- Peter Bonn6n er uddannet pi Den Eksperimenterende Kunstskole l96l-62. Han har varet medlem af Grsnningen siden I 980. Peter BonnrSns skulpturer er praget af et minimalistisk udtryk baseret pi geometriske grundformer og firkantede blokke af metal, jern og cortenstel. 4 4 rtnh //', t" " q a irtd /t -

10 Kobspris: kr. rit: :-r:f 832. ELSE PLOUC ISAKSEN (fgdi1959) Place in Question - ll, 2005 Maleri 30 x 82,5 '-^ solst for:---b-eiz-r: Else Ploug lsaksen er uddannet ved Crafisk Skole i Arhus l pa Det jyske Kunstakademi Hun har siden deltaget i kursus pi Oen Europeiske Filmskole i Ebeltoft Else Ploug lsaksen har gennem irene udviklet en selvstendig stil, hvor hun i store og smi malerier manifesterer en billedskabende kraft. Hun arbejder utraditionelt og materialemessigt og tematisk uafhangigt af tidens maleriske trends. Else Ploug lsaksen udstiller malerier der motivmassigt sammensmelter det immaterielle og det konkrete. I I 990'erne har hendes malede serier ofte behandlet vandtemaet, som bide i udtryk og indhold skildrer en dempet og tyst verden. I hendes seneste arbejder har hun gennem maleri, fotografi og tegning undersogt det i dag tilsidesatte broderi, som peger tilbage i historiens kvindelige erindring. Kobspris: kr. \ l \'/ r i : ----l--l :- IJ-l-(+2 L LOUI MICHAEL (fodt 1933) Tif narmelse,2oo4 Assemblage 30x30x. 6 Disse blokke varieres i ibne eller lukkede former, svekkes af en spalte eller brydes i flere stykker, hvorved varket udvides og forskydes i rummet, mens helheden stadig bevares. Verkerne udstriler ro og harmoni, men er samtidig pivirkede af indre modsetninger, der understreger formernes forgangelighed. Q"5>,- lot '.L.'D, - 31 axd),

11 834. Lise Blomberg Andersen 823.

12 Loui Michaels billedverden er nart beslegtet med surrealisternes. Sere vesener msdes iet drsmmeagtigt univers frigjort af tyngdekraften. Elementer fra virkeligheden kan genkendes, men er placeret i en fremmed kontekst uden for de kendte relationer. De tidligste billeder kan nermest betegnes som spontantabstrakte. Farverne er sprojtet pi lerredet og danner herved organiske former, der synes at bevege sig i et kosmisk univers. Senere kom myriader af insektlignende vesener og eventyrlige dyr, iser fugle, malet med stor precision i pastelfarver pi mork baggrund eller pi en ornamental flade. Billederne afslorer en ukendt verden, som virker bide poetisk og skrammende. I flere perioder har han arbejdet med panoramaer, der kan lede tanken hen pi en teaterscene. Kobspris: kr. rit:-----ab---:'-tfi :{--ily-ti?;z-l:!:/-- A Solgt for:--j-e# LISE BLOMBERC ANDERSEN (fgdt I97I) Uden titel, 2001 Maleri 58,5 x 73 Lise Blomberg Andersen prasenterer en verden, hvor naturen har en central placering. Visse steder skaber de'n narhed og intimitet, og andre steder en truende ramme om en situation som insinuerer, at alt ikke er som det burde vare. Malerierne er ofte malet ud fra collager af indsamlede billeder af fremmede mennesker og genstande. I maleriet transformeres disse elementer, si de fremstir som udtryk for kunstnerens eget personlige univers. Lise Blomberg Andersen er det lokale islat i irets samling af kunstvarker. Hun er fadt og opvokset i Hjerting. Kobspris: 7.42O kr. Til: I tvetes k) Solgt for: 17.cs>, '10,nn) U/w'", e 6an,- e:-

13 828. Bent Holstein 824. Lise Malinovski

14 Arets gevinst er en multiskulptur af Erik Heide. \ \j" J rl* r''\ t f1' De sidste fem irs vindere var: 2003 Norgaard (. 8) 2003 Gram (. 2) 2004 MallerJensen (5) 2005 la Cour (15) 2006 Truels Varming (23) 2007 AsgerJuul (l 0) Husk vores falles -adresse: esbjergku nstcirkel@g rou pcare.d k

15

16 829. Ellen Hyllemose ESBJERC KUNSTCIRKEL

ESBJERC KUNSTCIRKEL TIRSDAG DEN 22. FEBRUAR 2OO5 GENERALFORSAMLINC OG AUKTION Antonio Saura ESBJERC KUNSTCIRKEL 792. Antonio Saura GENERALFORSAMLINC OG AUKTION TIRSDAG DEN 22. FEBRUAR 2OO5 ESBJERG KUNSTCTRKEL GEN ERALFORSAMLING OG AUKTION 22. FEBRUAR 2OO5 KL. I 9.30 FOLGENDE KU NSTVARKER BORTAUKTION

BILLEDKUNST/FORMNING 2008-2009. l.klasse - S.klasse

BILLEDKUNST/FORMNING 2008-2009. l.klasse - S.klasse BILLEDKUNST/FORMNING 2008-2009 l.klasse - S.klasse Formil for faget billedkunst Formilet med undervisningen i billedkunster, at eleverne ved at skabe, opleve og analysere billeder bliver i stand til at

ESBJERC KUNSTCIRKEL TIRSDAG DEN 24. FEBRUAR 2OO9 CENERALFORSAMLI NG OG AUKTION Bodil Nielsen

ESBJERC KUNSTCIRKEL TIRSDAG DEN 24. FEBRUAR 2OO9 CENERALFORSAMLI NG OG AUKTION Bodil Nielsen ESBJERC KUNSTCIRKEL 837. Bodil Nielsen CENERALFORSAMLI NG OG AUKTION TIRSDAG DEN 24. FEBRUAR 2OO9 ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OC AUKTION 24. FEBRUAR 2OO9 KL. +{BO Ig.U FOLGENDE KUNSTV./ERKER

ESBJERC KUNSTCIRKEL Lars Norgaard GENERALFORSAMLING OG AUKTION

ESBJERC KUNSTCIRKEL Lars Norgaard GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERC KUNSTCIRKEL 801. Lars Norgaard GENERALFORSAMLING OG AUKTION TIRSDAG DEN 28. FEBRUAR 2006 ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION 28. FEBRUAR 2006 KL. I 9.30 FOLCENDE KUNSTVARKER BORTAUKTIONERES:

I N D H O L D F O R O R D G R Ø N L A N D S K E S T R E G E R A N N E - B I R T H E H O V E S G R A F I S K E V Æ R K V Æ R K F O R T E G N E L S E

I N D H O L D F O R O R D G R Ø N L A N D S K E S T R E G E R A N N E - B I R T H E H O V E S G R A F I S K E V Æ R K V Æ R K F O R T E G N E L S E G R Ø N LA N D S K N 6 Y. R S G P T R A M F B I K R A 2 F 0 A 0 8 N N S T R G R 4. B I J R A T N H U A H R 2 O 0 V 0 9 I N D H O L D 3 4 6 7 8 10 14 18 20 20 20 22 F O R O R D G R Ø N L A N D S K S T R

Valdemar Foersom Hegndal og Lars Hegndal på Hirtshals Fyrs efterårsudstilling

Valdemar Foersom Hegndal og Lars Hegndal på Hirtshals Fyrs efterårsudstilling Valdemar Foersom Hegndal og Lars Hegndal på Hirtshals Fyrs efterårsudstilling Omkring 150 gæster indfandt sig til fernisering og åbningsarrangement på Efterårsudstillingen på Hirtshals Fyr. Kunstudvalget

Undervisningsmateriale Grundskolen: Mellemtrin. SOLO Rita Kernn-Larsen 7. feb maj 2019

Undervisningsmateriale Grundskolen: Mellemtrin. SOLO Rita Kernn-Larsen 7. feb maj 2019 Undervisningsmateriale Grundskolen: Mellemtrin SOLO Rita Kernn-Larsen 7. feb 2019-5. maj 2019 Om udstillingen Udstillingen SOLO: Rita Kernn-Larsen kan ses på Kunsten i Aalborg fra den 7. februar til 5.

Martin Fraenkel Vitamin mf Nye malerier d. 27. marts 9. maj 2015

Martin Fraenkel Vitamin mf Nye malerier d. 27. marts 9. maj 2015 Martin Fraenkel Vitamin mf Nye malerier d. 27. marts 9. maj 2015 GALLERI PROFILEN AKADEMISK OUTSIDERKUNST Af Veronika Botin Efter en periode med stor interesse i samtidskunsten for nye udtryksformer som

/ Kobspris: kr. 52x37. i Bodil Nielsens billeder, der bide er lavet pi larred og. r,r, ----h.v&l 0& lu,n/=l^

/ Kobspris: kr. 52x37. i Bodil Nielsens billeder, der bide er lavet pi larred og. r,r, ----h.v&l 0& lu,n/=l^ ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLINC OG AUKTION MANDAC DEN 27. FEBRUAR 2012 3o7a?r ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION 27. FEBRUAR 2OI 2 KL. I 8.30 FOLGEN DE KU NSTVARKER BORTAUKTIONERES:

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik. Elena Bering Lisbeth Poulsen Inge Lis Jørgensen (udsnit)

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik. Elena Bering Lisbeth Poulsen Inge Lis Jørgensen (udsnit) BILLED VÆRKSTEDET Elena Bering Lisbeth Poulsen Inge Lis Jørgensen (udsnit) Vibeke Krog Sidsel Brix maleri. tegning. akvarel. keramik FORÅR 2011 BILLED VÆRKSTEDET Billedværkstedet er en lille kunstskole

Anne Ring Petersens tale ved åbningen af Olav Christopher Jenssen: Panorama Kunsthallen Brandts Petersen, Anne Ring

Anne Ring Petersens tale ved åbningen af Olav Christopher Jenssen: Panorama Kunsthallen Brandts Petersen, Anne Ring university of copenhagen University of Copenhagen Anne Ring Petersens tale ved åbningen af Olav Christopher Jenssen: Panorama Kunsthallen Brandts Petersen, Anne Ring Publication date: 2009 Document Version

HORSENS KUNSTMUSEUM 1

HORSENS KUNSTMUSEUM 1 1HORSENS KUNSTMUSEUM Internationale kunstnere Siden 1984 har Horsens Kunstmuseum koncentreret sig om indsamling af dansk samtidskunst, men ud fra et ønske om at perspektivere den danske kunstscene, er

Rudersdal Bibliotekerne - Hovedbiblioteket i Birkerød. Kunst i Birkerød Salen

en lærerguide kunstnernes efterårsudstilling

en lærerguide kunstnernes efterårsudstilling en lærerguide kunstnernes efterårsudstilling 13 okt 25 nov 2012 INTRODUKTION I perioden 13. oktober til 25. november 2012 kan du og din klasse opleve udstillingen KE12 - Kunstnernes Efterårsudstilling.

Jens Bredholt Ind til benet. Bente Hammershøy

Jens Bredholt Ind til benet. Bente Hammershøy Jens Bredholt Ind til benet Bente Hammershøy Bente Hammershøy Ind til benet Jens Bredholt sluser det væsentlige ind, skærer et stykke ud af virkeligheden og fanger og fastholder det essentielle i motivet.

MOON SKIN LUCID WALK

MOON SKIN LUCID WALK EN LÆRERGUIDE MOON SKIN LUCID WALK 10. januar 2015-1. marts 2015 Evren Tekinoktay: Neon Relieffer - Egg, Bunny, Harlowe, Elektra, Crystal & Bambi, 2014. Introduktion Kære underviser I perioden 10. januar

Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel

Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel Peter Bonnén på værksted, 2006. Foto: Suste Bonnén Udstilling Djiboutis Farver Fotografier af Peter Bonnén 23 nov 201616 apr 2017

Lærervejledning til Fanget

Lærervejledning til Fanget Lærervejledning til Fanget En udstilling med værker af den danske samtidskunstner John Kørner Målgruppe: mellemtrinnet Baggrundsinformation om udstillingen John Kørner - Fanget 04.05.13-22.09-13 Problemerne

1. Skulpturen som medie. 2. Cronhammar og skulpturer

1. Skulpturen som medie. 2. Cronhammar og skulpturer 1. Skulpturen som medie Kunst kan være mange forskellige ting både noget du møder i skolen, hjemme hos dig selv måske, ude i byen eller på et museum. Kender I nogle former for kunst? Kunst kan for eksempel

Ulrik Hoff. Bente Hammershøy. Kunstnerens drømme, tolkninger og fantasier i den østjyske natur. Tekster af

Ulrik Hoff. Bente Hammershøy. Kunstnerens drømme, tolkninger og fantasier i den østjyske natur. Tekster af Ulrik Hoff Kunstnerens drømme, tolkninger og fantasier i den østjyske natur Tekster af Bente Hammershøy Bente Hammershøy Kunstnerens drømme, tolkninger og fantasier i den østjyske natur Udstillingens

Malerinden Kujahn Blask

Malerinden Kujahn Blask Malerinden Kujahn Blask Kujahn Blask Et naturtalent Det er fra slutningen af 1930'erne, at kunstneren Kujahn Blask for alvor ses besk~ftiget med malerkunsten. Og i hendes malerier fra dette tidsrum giver

Notat vedr. kunstnere indstillinger til indkøb af kunst 2015

Notat vedr. kunstnere indstillinger til indkøb af kunst 2015 Sagsnr. 20.04.03-G01-2-15 Dato 27-5-2015 Sagsbehandler Malene Bram Curth Notat vedr. kunstnere indstillinger til indkøb af kunst 2015 Den kunstfaglige gruppe består af følgende medlemmer: Udstillingsleder

Skulpturi. En lærerguide til samtidsskulpturen

Skulpturi. En lærerguide til samtidsskulpturen Skulpturi RUndtenom En lærerguide til samtidsskulpturen INTRODUKTION TIL LÆREGUIDEN I perioden d. 21. april 3. juni kan du og dine elever opleve udstillingen Rundtenom, der viser eksempler på, skulpturens

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik BILLED VÆRKSTEDET maleri. tegning. akvarel. keramik FORÅR 2014 Keramik Undervisningen i keramik veksler mellem stillede opgaver og værkstedsarbejde. Gennemgang af de færdige arbejder er en del af undervisningen.

mimi olsen neel schucany Filmisk litteratur historie Gyldendal

mimi olsen neel schucany Filmisk litteratur historie Gyldendal Filmisk litteratur historie mimi olsen neel schucany Gyldendal eksempel Krig og mellemkrigstid Ekspressionisme 1914-1945 Ismer fra ca. 1905-1925 I perioden under og efter 1. verdenskrig finder vi en mangfoldighed

Kursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen

Kursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Kursusprogram 2017 Kurser 2017 Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Være med til et spændende weekendkursus hvor vi vil eksperimentere med foto som kunstnerisk udtryksform

2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR

2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR Katalog 2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR ØMME KÆRTEGN H = 18 cm Januar Lene Purkær Fabriksparken 9 9230 Svenstrup J Tel: 9831 8081 www.lenepurkaer.dk Skulpturer, der afspejler en kærlighed til livet.

METTE WINCKELMANN. We Have A Body EN UDSTILLING OM KROP OG IDENTITET

METTE WINCKELMANN. We Have A Body EN UDSTILLING OM KROP OG IDENTITET METTE WINCKELMANN We Have A Body EN UDSTILLING OM KROP OG IDENTITET INTRODUKTION TIL LÆRERGUIDEN I perioden 3. december 2011 29. januar 2012 kan du og din klasse opleve We Have A Body en soloudstilling

En lærerguide ENTROPIA. 13. april 19. maj 2013

En lærerguide ENTROPIA. 13. april 19. maj 2013 En lærerguide ENTROPIA - en soloudstilling med Marianne Jørgensen 13. april 19. maj 2013 Introduktion I perioden 13. april til 19. maj 2013 kan du og din klasse opleve udstillingen ENTROPIA en soloudstilling

Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at:

Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at: Årsplan for 1 klasse: Billedkunst (Inspiration fra andre lærers årsplan) Billedkunst: 1 lektioner ugentligt. TRINMÅL FOR BILLEDKUNST EFTER 2. KLASSE: Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har

Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017

Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017 Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017 Kære læsere Struer Billedskole holder til på Aktivitetscenter Struer, Skolegade 5a. Vi er endnu engang glade for at kunne præsentere Struer Billedskoles kursusprogram,

Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark

Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark Nedenfor kan du se de kunstværker, som er indkøbt til udlodning ved den kommende generalforsamling d. 17. marts 2011. Bodil Tobiesen er uddannet maler fra

Forårsudstillingen 6/4-1 2/5 201 3

ESBJERC KUNSTCIRKEL TIRSDAG DEN 27. FEBRUAR 2OO7 GENERALFORSAMLING OG AUKTION Tonning Rasmussen

ESBJERC KUNSTCIRKEL TIRSDAG DEN 27. FEBRUAR 2OO7 GENERALFORSAMLING OG AUKTION Tonning Rasmussen ESBJERC KUNSTCIRKEL 821. Tonning Rasmussen GENERALFORSAMLING OG AUKTION TIRSDAG DEN 27. FEBRUAR 2OO7 ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION 27. FEBRUAR 2OO7 KL. I 9.30 FOLGENDE KUNSWARKER BORTAUKTIONERES:

Kunstforeningen Brundur. Et godt tilbud til 42 kr. pr. måned Juni 2016

Kunstforeningen Brundur. Et godt tilbud til 42 kr. pr. måned Juni 2016 Kunstforeningen Brundur Et godt tilbud til 42 kr. pr. måned Juni 2016 Kære kollega Ansatte ved Brønderslev Kommune stiftede for mange år siden en kunstforening. Du kan læse mere om foreningen på kommunens

Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at: Årsplan for 2 klasse: Billedkunst (Inspiration fra andre lærers årsplan) Billedkunst: 2 lektioner ugentligt. TRINMÅL FOR BILLEDKUNST EFTER 2. KLASSE: Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har

GALLERI SLUGEN NR. 2 2010

GALLERI SLUGEN NR. 2 2010 GALLERI SLUGEN NR. 2 2010 HvisJegVarDig Sarah Rathje - Sanne Lautrup - Eva Roel - Mette Boel - Lea Guldditte Hestelund Metamorfoser METAMORFOSER Velkommen til en gennemført gruppeud stil - ling, der er

UNDERVISNINGSMATERIALE

UNDERVISNINGSMATERIALE UNDERVISNINGSMATERIALE Målgruppe: mellemtrinnet (eller 2-5. kl.) Undervisningsforløbet er tilrettelagt af Carl-Henning Pedersen & Else Alfelts Museum og HEART/ undervisning. Booking af undervisningsforløbet

Indstillinger til Billedkunstråd Syddjurs Kommune

Indstillinger til Billedkunstråd Syddjurs Kommune 1 of 5 Indstillinger til Billedkunstråd Syddjurs Kommune Bilag til møde i udvalget for Plan, udvikling og kultur den xx 2016. Kandidater/område Kort begrundelse/uddrag Indstiller(e) Udøvende kunstnere

FOTODOKUMENTATION AF SKITSE på væg

FOTODOKUMENTATION AF SKITSE på væg PROJEKTBESKRIVELSE Gavlmaleriet Papirfly (se vedlagt billeddokumentation side 3 og 4) er et poetisk forsøg på at bruge maleri til at skabe sammenhæng mellem bygningens forside og det omkringliggende miljø.

Pernille Struer 26/05-24/06 201 2

Pernille Struer 26/05-24/06 201 2 NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 4/201 2 Pernille Struer 26/05-24/06 201 2 Næstved Kunstforening inviterer til ferniseringen af Pernille Struer Lørdag den 26. maj fra kl. 1 3.00

PETER LUNDBERG OLIEMALERIER

PETER LUNDBERG OLIEMALERIER PETER LUNDBERG OLIEMALERIER 2 Oliemaleri str. 150 x 150 cm. 2012. Millingbæk fantasi / A Closer Look A Closer Look At The World Behind Siden 1969 har maleren Peter Lundberg håndteret lærred, farver og

Jeg er vokset op omkring Mariager Fjord.

Jeg er vokset op omkring Mariager Fjord. Jeg er vokset op omkring Mariager Fjord. Det er smukke omgivelser med å og fjord, med dale og bakker, som er omgivet af bøgeskove, der tidligt om foråret har et bunddække af poesiens blå blomst, som består

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Kunstskolen

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Kunstskolen Roskilde Ungdomsskole Fælles mål og læseplan for valgfaget Kunstskolen November 2014 Kunstskolen Formålet med undervisningen er, at eleverne tilegner sig kompetencer i billedkommunikation og i billedanalyse

ESBJ ERC KU NSTCIRKEL. .'l. irl. !i. r I. i I \.. \ t. $'e: i{' t4. iaj lrrrlil \irrrrr C EN ERALFORSAM LINC OC AU KTION TIRSDAC DEN 25.

ESBJ ERC KU NSTCIRKEL. .'l. irl. !i. r I. i I \.. \ t. $'e: i{' t4. iaj lrrrlil \irrrrr C EN ERALFORSAM LINC OC AU KTION TIRSDAC DEN 25. ESBJ ERC KU NSTCIRKEL! \i irl I I t ').'l I I I!i. r I i I \.. \ t U\ I I t- iaj lrrrlil \irrrrr $'e: \ \ i{' t4 C EN ERALFORSAM LINC OC AU KTION TIRSDAC DEN 25. FEBRUAR 2OO3 rsbrerg KUNSTCTRKET GENERAIFORSAMLING

PIA BIRKHOLM Nørthorupvej 8, Hjortdal, 9690 Fjerritslev

PIA BIRKHOLM Nørthorupvej 8, Hjortdal, 9690 Fjerritslev DEN NORDJYSKE Det nordjyske i Den nordjyske er ganske enkelt, at 7 kunstnere, som alle bor i Nordjylland, sammen er på vandreudstilling. De 7 kunstnere er ikke et specielt udtryk for en særlig nordjysk

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik. Inge Lis Jørgensen. Birthe Nissen. Lisbeth Poulsen. Vibeke Krog

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik. Inge Lis Jørgensen. Birthe Nissen. Lisbeth Poulsen. Vibeke Krog BILLED VÆRKSTEDET Birthe Nissen Lisbeth Poulsen Vibeke Krog maleri. tegning. akvarel. keramik FORÅR 2012 Keramiker Lisbeth Poulsen Låsby www.lisbethpoulsen.dk Uddannelse: Det Jyske Kunstakademi 1983-88

EN LÆRERGUIDE TIL EKSPERIMENT OG FÆLLESSKAB

EN LÆRERGUIDE TIL EKSPERIMENT OG FÆLLESSKAB EN LÆRERGUIDE TIL EKSPERIMENT OG FÆLLESSKAB INTRODUKTION TIL LÆRERGUIDEN I perioden 3. marts 8. april 2012 kan du og din klasse opleve sammenslutningen Den Frie Udstillings Forårsudstilling 2012, der viser

Bonnie Spliid Søren Langkilde Madsen. Med inspiration fra forestillingen Butterflies af Åben dans, Roskilde

Bonnie Spliid Søren Langkilde Madsen. Med inspiration fra forestillingen Butterflies af Åben dans, Roskilde Mødet med Dansen Bonnie Spliid Søren Langkilde Madsen Med inspiration fra forestillingen Butterflies af Åben dans, Roskilde Bonnie Spliid Jeg er uddannet lærer med liniefag i billedkunst og

Program 2015 2016 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer

Program 2015 2016 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Program 2015 2016 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Hvorfor en kunstforening: Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer blev stiftet ved en generalforsamling d. 24. oktober 2012. Foreningens formål

ESBJERG KUNSTCIRKEL CEN ERALFORSAMLINC OC AUKTION TIRSDAG DEN 17. FEBRUAR 2OO4

ESBJERG KUNSTCIRKEL CEN ERALFORSAMLINC OC AUKTION TIRSDAG DEN 17. FEBRUAR 2OO4 ESBJERG KUNSTCIRKEL CEN ERALFORSAMLINC OC AUKTION TIRSDAG DEN 17. FEBRUAR 2OO4 ESBJERC KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLINC OG AUKTION I 7. FEBRUAR 2OO4 KL. I 9.30 FOLGENDE KUNSTVARKER BORTAUKTIONERES: 775.

Fagplan for billedkunst

Fagplan for billedkunst FAABORGEGNENS FRISKOLE PRICES HAVEVEJ 13, 5600 FAABORG TLF.: 6261 1270 FAX: 6261 1271 Fagplan for billedkunst Der undervises i billedkunst på 0. - 3. klassetrin 2 timer. På 3. 4- klassetrin undervises

Galleri Brænderigården. ifart. D3 Kunsttilskud. 5. - 26. februar 2011. Tekster af Bente Hammershøy

Galleri Brænderigården. ifart. D3 Kunsttilskud. 5. - 26. februar 2011. Tekster af Bente Hammershøy Galleri Brænderigården ifart D3 Kunsttilskud 5. - 26. februar 2011 Tekster af Bente Hammershøy Bente Hammershøy D3 Kunsttilskud Kunstnergruppen ifart Tallet fem fremkalder umiddelbart begrebet de fem sanser,

Johannes Larsen, Svanemøllen set fra forhaven, 1937. Johannes Larsen Museet. Johannes & Alhed Larsen Et hjem i naturen. Opgaveark ... Johannes Larsen, Svanemøllen set fra forhaven, 1937. Johannes Larsen Museet Opgaveark Johannes & Alhed Larsen Et hjem i naturen Navn: Klasse:... Møllebakken Johannes og Alhed Larsen, ca. 1900 Ægteparret

NIKOLAI KUBEL NYE VÆRKER

NIKOLAI KUBEL NYE VÆRKER 2013 NIKOLAI KUBEL NYE VÆRKER FORORD Nicolai Kubel er født og opvokset i Skagen, hvor hans interesse for billedkunst startede i en meget ung alder. Med graffiti og tegning som et yndet udtryksmiddel udforskede

Årsplan for billedkunst i 3. klasse 2015-2016

Årsplan for billedkunst i 3. klasse 2015-2016 Årsplan for billedkunst i 3. klasse 2015-2016 Fagligt emne Læringsmål Hvordan Evaluering Fotografi og Eleverne skal selv tage et Fotografierne ramme Tage et billede med digitalkamera billede af hinanden

Lærervejledning. Forløb: Hjemme hos Hammershøi Målgruppe: 6. 10. klasse Fag: Billedkunst og dansk. 1. Lærervejledning med. 2. Elevark med. 3.

Lærervejledning. Forløb: Hjemme hos Hammershøi Målgruppe: 6. 10. klasse Fag: Billedkunst og dansk. 1. Lærervejledning med. 2. Elevark med. 3. Ordrupgaards samlinger og særudstillinger rummer mange muligheder for engagerende, dialogbaseret undervisning, f.eks. i fagene dansk, billedkunst, historie, fransk og samfundsfag. Se nogle af museets akutelle

Læringsmål. Forarbejdet

Læringsmål. Forarbejdet 4.- 6. årgang 6-8 lektioner Læringsmål Maleri og collage: Eleven kan fremstille billeder i flere lag og har viden om lagdelt billedopbygning. Eleven kan fremstille en collage med en rumlig dimension og

Bente Hammershøy. Dobbelteksponering. Karin Lønbæk

Bente Hammershøy. Dobbelteksponering. Karin Lønbæk Bente Hammershøy Dobbelteksponering Karin Lønbæk Der står Horsens med store bogstaver hen over de to kunstnere, der har fernisering d.11.september 2010 i Galleri Brænderigården. Det er far og datter: Søren

SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL

SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL Udsnit (Baby it s cold outside I). 2001 Olie på krydsfiner SIGNE GUTTORMSEN Signe Guttormsen ( 1964) er

KUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE. ROA (Belgien)

KUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE. ROA (Belgien) KUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE ROA (Belgien) Roa er en belgisk graffitimaler, der generelt maler dyr, der har en relation til det område de bliver malet i. ROA's farvepallette er minimalistisk og ofte

ÅRETS KUNSTVÆRK AF ULLA VIBORG

ÅRETS KUNSTVÆRK AF ULLA VIBORG Katalog 2014 ÅRETS KUNSTVÆRK AF ULLA VIBORG Freja H=80 cm x B=70 cm NB! Ift. årets kunstværk er der frit valg af ramme fra Skipperens Rammeværksted til en pris af max. 800 kr. Lidt om årets kunstner UDSTILLER

Birk Centerpark 1, 7400 Herning Tlf CVR-nr.:

Birk Centerpark 1, 7400 Herning Tlf CVR-nr.: For 70 år siden fandt Cobra-kunstnerne sammen i en ny bevægelse, hvor legen, kreativiteten og den kunstneriske frihed stod øverst på dagsordenen. Ovenpå Anden Verdenskrigs dystre erfaringer ville man tilbage

KUNST PÅ TAPETET BØRNENES EFTERÅRSUDSTILLING 2012

KUNST PÅ TAPETET BØRNENES EFTERÅRSUDSTILLING 2012 BØRNENES EFTERÅRSUDSTILLING 2012 KUNST PÅ TAPETET MATERIALET BESTÅR AF TRE DELE: VEJLEDNING & PRAKTISK INFO SPØRGSMÅL & INSPIRATION TAPET-MODUL TIL PRINT/KOPI VEJLEDNING & PRAKTISK INFO OPGAVEBESKRIVELSE:

PÅ BAGSIDEN. Inspirationskatalog til undervisning i grundskolen MELLEMTRINNET

PÅ BAGSIDEN. Inspirationskatalog til undervisning i grundskolen MELLEMTRINNET PÅ BAGSIDEN Inspirationskatalog til undervisning i grundskolen MELLEMTRINNET Inspirationskatalog til undervisning i grundskolen Nærværende inspirationskatalog er rettet mod grundskolens mellemtrin. Kataloget

KON FRON TATION KONFRONTATION. En lærerguide. 25. maj 23. juni 2013 KURATERET AF CLAUS EJNER & ZVEN BALSLEV

KON FRON TATION KONFRONTATION. En lærerguide. 25. maj 23. juni 2013 KURATERET AF CLAUS EJNER & ZVEN BALSLEV En lærerguide KON FRON TATION KONFRONTATION KURATERET AF CLAUS EJNER & ZVEN BALSLEV 25. maj 23. juni 2013 Introduktion Fra d. 25. maj til d. 23. juni 2013 kan I opleve KONFRON- TATION, en udstilling med

Kunstneren Marianne Grønnow er aktuel med udstillingen Wonderworld på VejleMuseerne - Kunstmuseet frem til 18. januar.

Kunstneren Marianne Grønnow er aktuel med udstillingen Wonderworld på VejleMuseerne - Kunstmuseet frem til 18. januar. Anmeldelse Marianne Grønnow Magasinet Kunst Kunstneren Marianne Grønnow er aktuel med udstillingen Wonderworld på VejleMuseerne - Kunstmuseet frem til 18. januar. WONDERWORLD 28. oktober 2014 Reportage

Pernille Struer. Tekster af. Bente Hammershøy

Pernille Struer. Tekster af. Bente Hammershøy Pernille Struer Tekster af Bente Hammershøy Bente Hammershøy PS Nej, de e er ikke et postscriptum: en e erskri! Det er tvær mod det s k modsa e, nemlig alt det, der bør/skal stå FØR e erskri en, og i

overlap En læreguide om en udstilling i et krydsfelt

overlap En læreguide om en udstilling i et krydsfelt overlap En læreguide om en udstilling i et krydsfelt INTRODUKTION TIL LÆRERGUIDEN I perioden 9. april til 15. maj kan du og din klasse opleve udstillingen Overlap. Med denne lærerguide i hånden håber vi,

Til Københavns Billedkunstudvalg Læsø, 22/6/2015

Til Københavns Billedkunstudvalg Læsø, 22/6/2015 Til Københavns Billedkunstudvalg Læsø, 22/6/2015 Baggrund og idé Sommeren 2015 viser den tyske kunstner, Till Verclas, et udendørs installationsværk, Den Anden Havn, i Bouet på Læsø. Værket består af syv

2013 Lørdag den 1. juni + Søndag den 2. juni Begge dage kl. 10.00 16.00. Do disturb

2013 Lørdag den 1. juni + Søndag den 2. juni Begge dage kl. 10.00 16.00. Do disturb 2013 Lørdag den 1. juni + Søndag den 2. juni Begge dage kl. 10.00 16.00 Do disturb ÅBNE DØRE Vestfynske kunstnere åbner dørene og byder velkommen i de mange værksteder og gallerier vi har på Vestfyn. Mød

BRIT HENDRIKSEN WINDAHL 11.04.14-07.06.14. GalleriWeber. Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.

BRIT HENDRIKSEN WINDAHL 11.04.14-07.06.14. GalleriWeber. Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele. BRIT HENDRIKSEN WINDAHL 11.04.14-07.06.14 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.dk Galleri Weber har hermed den store glæde at invitere til åbning

KUNTSTFORENINGEN AKTIVITETSCENTER STRUER PROGRAM TÆ T PÅ MENNESKER TEKNOLOGI OG NATUR

KUNTSTFORENINGEN AKTIVITETSCENTER STRUER PROGRAM TÆ T PÅ MENNESKER TEKNOLOGI OG NATUR KUNTSTFORENINGEN AKTIVITETSCENTER STRUER PROGRAM 2019-2020 TÆ T PÅ MENNESKER TEKNOLOGI OG NATUR HVORFOR EN KUNSTFORENING Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer blev stiftet ved en generalforsamling d.

Surrealisme - Drømmen om en overvirkelighed

Surrealisme - Drømmen om en overvirkelighed Surrealisme - Drømmen om en overvirkelighed Undervisningsmateriale 8.-10. klasse Malerier på grænsen mellem verdener En gruppe kunstnere i 1920ernes Paris troede fuldt og fast på, at man igennem kunsten

Brugermanual for registrant. Næstved Kommunes Kunstregistrantsystem

Brugermanual for registrant. Næstved Kommunes Kunstregistrantsystem Brugermanual for registrant Næstved Kommunes Kunstregistrantsystem Side 1 af 7 Indhold Forside... 3 Opret kunstgenstand... 3 Skift kode... 7 Log på... 7 Side 2 af 7 Forside Søg efter kunstgenstande Alle

Årsplan Billedkunst 2. b

Årsplan Billedkunst 2. b Årsplan Billedkunst 2. b Formålet med undervisningen i billedkunst er, at eleverne ved at producere, opleve og analysere bliver i stand til at iagttage, reflektere, bruge og forstå billedsprog som et kommunikations-

Omkring et moderne billede

velkommen til udstillingen

velkommen til udstillingen velkommen til udstillingen cuban boxers & fictional portraits 26/5-20/7-2011 vinhusgade 12e, næstved U g p k S Cuban Boxers & Fictional Portraits Fotograf og billedkunstner Billedkunstner Per Valentin

*!+,-!,./0'12'3/.4./0567./*'

*!+,-!,./0'12'3/.4./0567./*' !"#$%"&"%'()' *!+,-!,./0'12'3/.4./0567./*'! "#$%&'(! 3(89'(%':;

Billedkunst - læseplan for Engskolen

Billedkunst - læseplan for Engskolen Billedkunst - læseplan for Engskolen Formål for faget billedkunst Formålet med undervisningen i billedkunst er, at eleverne ved at skabe, opleve og analysere billeder bliver i stand til at se og sanse

UNDERVISNING HEART HERNING MUSEUM OF CONTEMPORARY ART BIRK CENTERPARK 8 DK 7400 HERNING Målgruppe: Mellemtrin

UNDERVISNING HEART HERNING MUSEUM OF CONTEMPORARY ART BIRK CENTERPARK 8 DK 7400 HERNING  Målgruppe: Mellemtrin UNDERVISNING HEART HERNING MUSEUM OF CONTEMPORARY ART BIRK CENTERPARK 8 DK 7400 HERNING WWW.HEARTMUS.DK Målgruppe: Mellemtrin Lærervejledning Materialet er opbygget som et forløb med et før-under-efter

Årsplan for billedkunst i 4. klasse 2011-2012

Årsplan for billedkunst i 4. klasse 2011-2012 Boushra Chami Årsplan for billedkunst i 4. klasse 2011-2012 Fagligt emne Læringsmål Hvordan Evaluering Fotografi og ramme Billede fra havet Tegne dyr Tage et billede med digitalkamera Printe det ud i farver

INSPIRATIONSMATERIALE

INSPIRATIONSMATERIALE INSPIRATIONSMATERIALE BANG - Thomas Bang i Esbjerg Kunstmuseums samling INSPIRATION TIL UNDERVISERE I FOLKESKOLEN - Hans værker er overvældende og svære at finde mening i, men et eller andet inviterer

Undervisningsmateriale 5.-7. klasse. Drømmen om en overvirkelighed. Engang mente man, at drømme havde en. stor betydning. At der var et budskab at

Undervisningsmateriale 5.-7. klasse. Drømmen om en overvirkelighed. Engang mente man, at drømme havde en. stor betydning. At der var et budskab at Drømme i kunsten - surrealisme Hvilken betydning har drømme? Engang mente man, at drømme havde en Undervisningsmateriale 5.-7. klasse stor betydning. At der var et budskab at Drømmen om en overvirkelighed

Reg.nr. en udstilling af Telefon Til Chefen

Jens Bohr 20/1 0-25/11 201 2

Jens Bohr 20/1 0-25/11 201 2 NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 7/201 2 Jens Bohr 20/1 0-25/11 201 2 Næstved Kunstforening inviterer til jubilæumsudstilling og fernisering af Jens Bohr Lørdag den 20. oktober

Multicenter Præstø. Skitsefremlæggelse Statens Kunstfond d. 13 dec. 2013. Ellen Hyllemose

Multicenter Præstø. Skitsefremlæggelse Statens Kunstfond d. 13 dec. 2013. Ellen Hyllemose Multicenter Præstø Skitsefremlæggelse Statens Kunstfond d. 13 dec. 2013 Ellen Hyllemose Kunstprojekt til Multicenter i Præstø. Med udgangspunkt i oplægget fra indbydelsen til projektet har jeg placeret

FLADEN UNDER OG OVER NYE VÆRKER AF MIE MØRKEBERG Af Sanne Kofod Olsen, mag. art i kunsthistorie

FLADEN UNDER OG OVER NYE VÆRKER AF MIE MØRKEBERG Af Sanne Kofod Olsen, mag. art i kunsthistorie FLADEN UNDER OG OVER NYE VÆRKER AF MIE MØRKEBERG Af Sanne Kofod Olsen, mag. art i kunsthistorie Med udstillingen Hjemmefra tager Mie Mørkeberg afsæt i tidligere billeder, der kredser om det hjemlige og

Forårstilbud 2010. For 1. -3. klasse. Vi glæder os til at se dig på Billedskolen

Forårstilbud 2010. For 1. -3. klasse. Vi glæder os til at se dig på Billedskolen Forårstilbud 2010 For 1. -3. klasse Vi glæder os til at se dig på Billedskolen Det er dejligt at opleve den store interesse for Billedskolens tilbud. På Billedskolen vil børnene eksperimentere og udtrykke

Undervisningsmateriale

Undervisningsmateriale Undervisningsmateriale Grundskole Kaarina Kaikkonen You Remain In Me 29/05/2018 16/09/2018 Om undervisningsmaterialet Dette undervisningsmateriale er udformet til udstillingen Kaarina Kaiikonen You remain

Sommerudstillingen på Masnedøfort 2019

Sommerudstillingen på Masnedøfort 2019 Sommerudstillingen på Masnedøfort 2019 Tekstile eksperimenter, internationalt kunstfotografi, minimalistiske lydinstallationer og malerier i lange baner. Der er både genkendelse og nye oplevelser i vente

Skabende kunstterapi. Hanne Stubbe teglbjærg. a arh u S u nivers itets forlag

Skabende kunstterapi. Hanne Stubbe teglbjærg. a arh u S u nivers itets forlag Skabende kunstterapi Hanne Stubbe teglbjærg a arh u S u nivers itets forlag SKABENDE KUNSTTERAPI Hanne Stubbe Teglbjærg SKABENDE KUNSTTERAPI Aarhus Universitetsforlag a Skabende kunstterapi Forfatteren

Besøg kunstgruppens bloghttp://artprojectintouch.wordpress.com/

Besøg kunstgruppens bloghttp://artprojectintouch.wordpress.com/ Velkommen! Vi er alle konstant IN TOUCH med tilværelsen, med kæresten, med kolleger, med himlen, med jorden, med pensel, med blyant, med tasta turet, med den faglige kunnen, med os selv, med følelsen,

Naturen, byen og kunsten

Naturen, byen og kunsten Tekst: Katrine Minddal Redigering: Karsten Elmose Vad Layout og grafik: Inger Chamilla Schäffer, Grafikhuset Naturen, byen og kunsten Fag Formål Billedkunst og dansk Træning i billedanalyse. Kendskab til

AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE

AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE 1 Talentudviklingsholdet i AARHUS BILLED- OG MEDIESKOLE er for unge fra 15-19 år. Holdet er et 2-årigt forløb med undervisning 1 gang om ugen. Vi samarbejder med ARoS,