Fiber produkter. Freenet Danmark leverer

Størrelse: px
Starte visningen fra side:

Download "Fiber produkter. Freenet Danmark leverer"

Transkript

1 Fiber produkter Freenet Danmark leverer DRAKA Fiberkabler Optix Fiberkabler Konnektorer Patchpaneler Vægudtag Splidse kassetter Pigtails Patchkabler ODF kabinetter - 37

2 Fiberkabler inden eller udendørs brug Universalkabel med LSHF kappe. Perfekt til forbindelser mellem bygninger. Trækstyrke: 1000N Unitube kabel med centralt kabelrør, med op til 24 fibre. Coatede glasgarn sikrer en tilstrækkelig trækstyrke og en beskeden gnaverbeskyttelse. Kabelkappe af sort LLDPE. Anvendes til LAN backbone, stik, fordelings net til FTTH og udendørs SCADA systemer. Lille, let og håndterbart kabel. Installeres i rør i jord.. Blå kappe Draka Datablad: E14a Lager Dkr.pr.meter 62,5/125 OM1 4 fibre - 10,95 62,5/125 OM1 8 fibre - 16,20 62,5/125 OM1 12 fibre - 21,50 62,5/125 OM1 24 fibre - 38,50 50/125 OM2 4 fibre - 8,75 50/125 OM2 8 fibre - 11,85 50/125 OM2 12 fibre - 14,75 50/125 OM2 24 fibre - 25,25 50/125 OM3 4 fibre - 14,25 50/125 OM3 8 fibre - 21,95 50/125 OM3 12 fibre - 29,85 50/125 OM3 24 fibre - 54,75 50/125 OM4 4 fibre - 20,50 50/125 OM4 8 fibre - 34,75 50/125 OM4 12 fibre - 49,10 50/125 OM4 24 fibre - 93,00 9/125 OS2-4 fibre - 7,00 9/125 OS2 8 fibre - 8,25 9/125 OS2 12 fibre - 9,65 9/125 OS2 24 fibre - 16,65 Snoet lose tube kabel med LSHF kappe. Rørerne er farvekodet med start og tællerretning. Et lag af coatede glasgrag giver kablet høj trækstyrke og nogen gnaverbeskyttelse. Kablet har en ydre blå Firebur TM kappe. Kablet er langsgående vandtæt. Anvendelsen er mellem lange og lange LAN backbone, hvor der behov for mange fibre. Er egnet til installation på kabelbakker, i ingeniørgange og tunneler, samt ved direkte nedgravning. Draka datablad: NO5a Kan leveres fra fibre - Ring for pris - 38

3 Fiber kabler - udendørs Universal kabel med PE kappe. Installation mellem bygninger og udvendig montage. Tåler sollys. Trækstyrke: 1000N Unitube kabel med centralt kabelrør, med op til 24 fibre. Tilstrækkelig trækstyrke og en beskeden gnaverbeskyttelse. Kabelkappe af sort LLDPE. Anvendes til LAN backbone, stik, fordelings net til FTTH og udendørs SCADA systemer. Lille, let og håndterbart kabel Draka datablad: E16a Lager D.kr / meter 62,5/125 OM1 4 fibre - 10,50 62,5/125 OM1 8 fibre - 15,75 62,5/125 OM1 12 fibre - 21,00 62,5/125 OM1 24 fibre - 37,75 50/125 OM2 4 fibre - 8,05 50/125 OM2 8 fibre - 11,35 50/125 OM2 12 fibre - 14,50 50/125 OM2 24 fibre - 24,75 50/125 OM3 4 fibre - 13,75 50/125 OM3 8 fibre - 21,50 50/125 OM3 12 fibre - 29,50 50/125 OM3 24 fibre - 54,00 50/125 OM4 4 fibre 19,95 50/125 OM4 8 fibre 34,50 50/125 OM4 12 fibre - 48,55 50/125 OM4 24 fibre - 92,50 9/125 OS2-4 fibre - 6,50 9/125 OS2 8 fibre - 7,75 9/125 OS2 12 fibre - 9,25 9/125 OS2 24 fibre - 15,15 Snoet loose tube kabel med op til 12 fibre per fiber rør. Rørerne er farvekodet med start og tæller retning. Kablet har en sort PE kappe. Egnet til generel udendørs brug, kan installeres nedgravet, med passende renset fyld, i kabel rør ved indspuling og ved indblæsning. Draka Databled: F07a Kan leveres fra fibre - Ring for pris - 39

4 Optix Fiberkabel Universal kabler til inden eller udendørs brug. LSHF UVR kappe. Perfekt til forbindelser mellem bygninger. Kan anvendes indendørs og udendørs. Trækstyrke: 2500 N Optix fiberkabel Lager Dkr.pr.meter F ,5/125 OM1 4 fibre Orange eller sort kappe - 12,35 F ,5/125 OM1 8 fibre Orange eller sort kappe - 16,10 F ,5/125 OM1 12 fibre Orange eller sort kappe - 19,25 F ,5/125 OM1 24 fibre Orange eller sort kappe - F /125 OM2 4 fibre Orange kappe Lager 12,35 F /125 OM2 8 fibre Orange kappe Lager 16,10 F /125 OM2 12 fibre Orange kappe Lager 19,25 F /125 OM2 24 fibre Orange kappe - F /125 OM3 4 fibre Aqua kappe - 19,60 F /125 OM3 8 fibre Aqua kappe Lager 28,50 F /125 OM3 12 fibre Aqua kappe Lager 36,10 F /125 OM3 24 fibre Aqua kappe - 64,95 F /125 OM4 4 fibre Lilla kappe - F /125 OM4 8 fibre Lilla kappe - F /125 OM4 12 fibre Lilla kappe - F /125 OM4 24 fibre Lilla kappe - F5984 9/125 OS2-4 fibre Gul kappe Lager 10,90 F5988 9/125 OS2 8 fibre Gul kappe Lager 12,05 F5992 9/125 OS2 12 fibre Gul kappe Lager 13,25 F5996 9/125 OS2 24 fibre Gul kappe Lager 18,50-40

5 PRE Konnekteret fiberkabel på afmålt længde HURTIGT & EFFEKTIVT Reduceret omkostninger Ultra kort leveringstid Det bliver ikke nemmere: Find kabel længde /kabel type, bestem antal fibre og konnektor type Ring og bestil. Træk kablet direkte mellem krydsfelterne monter kabelenderne i i patchpanelerne med de medfølgende forskuninger og kabel aflastninger. Monter derefter konnektorene i panelet og du er klar. Testet og kontrolleret: Alle kabler monteres hos Europas største special leverandør, testes og kontrolleres for afsendelse -dokumentation medfølger hvert kabel. Omkostningen: Vil oftest være lavere ved anvendelse af et færdigt produkt, frem for selv at konnektere og montere. Du sparer tid, testudstyr m.v. Klar til brug Leveres på engangs tromle: Klar til brug med begge ender fri. Testet og kontrolleret. Leveringstiden: Ved bestilling inden kl på hverdage leverer vi kabler på din adresse senest 5 hverdage efter! Ring eller med din bestilling eller for at få flere informationer! Pre konnekteret Med valgt konnektor på hver fiber: Hver kabelende er pre- konnekteret med konnektor efter eget valg og lagt i beskyttende plastslange. Træk øje monteret Pre- konnekteret med konnektor efter eget valg og lagt i beskyttende plastslange. Med aflastning Forskruning og aflastning er allerede monteret. Fiberkablet trækkes helt frem til patchpanelet og er klar til montering. - 41

6 Komplet sæt til rengøring af Fiberforbindelser MCC-FK03 Komplet rense kit til alle fiberforbindelse i praktisk taske. EAN nummer Lager Dkr pr. stk Lager 535,- Komplet sæt til alle fiberforbindelser o 2 flasker rensevæske o Renseservietter, 90 stk. enkeltblade o Renseservietter, i boks 400 rengøringer o Rensestiks til konnektorer, mix 50 stk. o Renseservietter til udendørs brug 25 stk. o Lygte til gennemsyn o Praktisk taske Ekstra tilbehør EAN nummer Lager Dkr pr. stk MCC-POC03M Rensevæske, 58ml Lager 90,- MCC-WFW 90 Renseservietter i praktisk pull-out holder Lager 43,- MCC-WCS100 Renseservietter i boks til konnektor rengøring Lager 276,- rækker til 400 rengøringer MCC-S25 Blå Rensestikks SC-ST-AFC-SCA-FC-ASC æske Lager 185,- med 50 stk. MCC-S12 Grøn Rensestikks LC-MU Lager 185,- Æske med 50 stk. MCC-FA1 Sæt med 50 stk. enkelt servietter til udendørsbrug etc. Lager 120,- - 42

7 MPO/MTP Systemer NYHED Pre-termineret Plug & Play fiber forbindelser til montering i 19 Vælg mellem fibre OM1-62,5/125, OM2, 3, 4-50/125 single / multimode OS2 single mode Giver mulighed lynhurtige montering af fiberforbindelser mellem rack til en lav pris MPO / MTP Kassetter & 19 panel - Produceres til ordre 5 hverdage efter ordreafgivelse Beskrivelse EAN nummer Lager Dkr pr. stk x LC Duplex - OM2 50/125 Kassette Bestilles 1740, x LC Duplex - OM2 50/125 Kassette Bestilles 3135, x SC Duplex - OM2 50/125 Kassette Bestilles 1740, x LC Duplex OM3 50/125 Kassette Bestilles 1740, x LC Duplex OM3 50/125 Kassette Bestilles 3135, x SC Duplex OM3 50/125 Kassette Bestilles 1740, x LC Duplex OS2 9/125 Kassette Bestilles 2065, x LC Duplex OS2 9/125 Kassette Bestilles 3440, x SC Duplex OS2 9//125 Kassette Bestilles 2065, HE 19 panel 4 moduler (spørg efter 3HE) Bestilles 330, Blindplade til tomt model i panel Bestilles 65,00 MPO/MTP Patchkabler 10m længde Beskrivelse EAN nummer Lager Dkr pr. stk x OM1 62,5/125 MTP multifiber Bestilles 1575, x OM1 62,5/125 MTP multifiber Bestilles 2735, x OM2 50/125 MTP multifiber Bestilles 1575, x OM2 50/125 MTP multifiber Bestilles 2665, x OM3 50/125 MTP multifiber Bestilles 1585, x OM3 50/125 MTP multifiber Bestilles 2850, x OS2 9/125 MTP multifiber Bestilles 1950, x OS2 9/125 MTP multifiber Bestilles 3460,00 Alle kabler er kvalitets kontrolleret og interferometer testet - 43

8 MPO/MTP Systemer Modulopbygget - brugervenligt - bestykkes efter behov Beskrivelse EAN nummer Dkr pr. stk R MPO modul 7HP, metal, MTP12 Han > 6 x LC Duplex, ,00 Singlemode APC/PC keramisk type A - grå R MPO modul 7HP, metal, 2 x MTP12 Han > 12 x LC Duplex, ,00 Singlemode APC/APC keramisk type A - grå R MPO modul 7HP, metal, 2 x MTP12 Han > 12 x LC Duplex, ,00 Singlemode APC/PC keramisk type A - grå R MPO modul 7HP, metal, 2 x MTP12 Han > 12 x LC Duplex, ,00 OM4 PC/PC keramisk type A - grå R MPO modul 7HP, metal, 2 x MTP12 Hun > 12 x LC Duplex, ,00 OM4 PC/PC keramisk type A - grå R HE Modul panel til 3 /HP moduler, Grå ,00 Leveres også med mellemled MPO/MTP Patchkabler R R R R Beskrivelse EAN nummer Dkr pr. stk 10 m. Trunk kabel, 12 fibre, MTP 12 Han APC -> MTP 12 Han APC Singlemode LSZH, Type A 10 m. Trunk kabel, 12 fibre, MTP 12 Han PC -> MTP 12 Han PC, OM4 - LSZH,Type A 10m. Trunk kabel, 12 fibre MTP 12 Hun PC -> MTP 12 Hun PC, OM4 LSZH, Type A 10m. Trunk kabel, 12 fibre MTP 12 Hun APC -> MTP 12 Hun APC Singlemode, LSZH, Type A Leveres også i længder på 20 & 30 meter , , , ,00 Prekonnekteret firber føring helt frem til udtag (Metode ATIA 568C) Ingen splidsninger Ingen konnekteringer Lav Insersion Loss Plug & Play Højfiber tæthed op til 288 fibre på 3HE - 44

9 19 Pre monterede fiber paneler Pre-monterede fiber paneler klar til splidsning. Monteres med mellemled, pigtails, sømholder, forskruning m.v. Kan anvendes sammen med R&M splidsekasetter Vælg mellem fibre OM1-62,5/125, OM2, 3, 4-50/125 multimode OS2 single mode Giver mulighed lynhurtig montering af fiberforbindelser Ingen løsdele på byggepladsen Ring og få en pris på dine 19 paneler NYHED Levering tid max 5 arb. dage fra ordre modtagelse Pre- monteret 19 paneler Ved bestilling oplys: Lager D. kr. - Fiber type - Type og antal mellemeled /pigtails Pris eksempel: panel med 12 x LC duplex mellemled 24 x OM3 pigtails, sømholder Forskruning, ledningsholder og label panel med 12 x SC duplex mellemled 24 x OM3 pigtails, sømholder Forskruning, leningsholder og label Lager 1700,- Lager 1650,- Brug for mere end et stk.? Spørg på pris ring

10 Fibersplidsebox 72/48 fiber - stænk og støvtæt til vægmontering Til splidsning af kabel IP54 leveres med 1 splidsekassette R30 til 6 eller 4 splidsekassetter 2 indv. kabelaflastninger 2 indgange for kabel Ø10-25mm 5 indgange for kabel Ø 5-13mm Indvendig kabelaflastning Installationsvejledning Kan plomberes Dim: 258 x 234 x 83,5mm R R Fibersplidsebox til vægmontering til 72 fiber stænk og støvtæt IP54 Fibersplidsebox til vægmontering til 48 fiber Stænk og støvtæt IP54 med lås EAN nummer Dkr pr. stk Lager 485, ,00 Til splidsning af kabel eller pigtails 4 fiber - IP43 * Leveres med 1 splidsekasette R 40 * indgang til kabel eller patchkabel indgang * Installationsmateriale * installationsvejledning *Grå plastik ral 7016 * dimention: 194 x 178 x 95 Vægt: 530g R Vægbox til vægmontering IP43 til 4-fiber kabel eller pigtails. Dkr pr. stk Lager 375,00-46

11 LC/LC fiberpatchkabler Duplex 2,0 mm EAN nummer Lager Dkr pr. stk F LC/LC patchkabel PC 9/125 OS1 1m Lager 93,00 F LC/LC patchkabel PC 9/125 OS1 2m Lager 101,00 F LC/LC patchkabel PC 9/125 OS1 3m Lager 109,00 F LC/LC patchkabel PC 50/125 OM3 1m Lager 85,00 F LC/LC patchkabel PC 50/125 OM3 2m Lager 93,00 F LC/LC patchkabel PC 50/125 OM3 3m Lager 101,00 F LC/LC patchkabel PC 50/125 OM4 1m Lager 133,00 F LC/LC patchkabel PC 50/125 OM4 2m Lager 149,00 F LC/LC patchkabel PC 50/125 OM4 3m Lager 165,00 LC/SC fiberpatchkabler Duplex 2,0 mm EAN nummer Lager Dkr pr. stk F LC/SC patchkabel PC 9/125 OS1 1m Lager 85,00 F LC/SC patchkabel PC 9/125 OS1 2m Lager 93,00 F LC/SC patchkabel PC 9/125 OS1 3m Lager 101,00 F LC/SC patchkabel PC 50/125 OM3 1m Lager 77,00 F LC/SC patchkabel PC 50/125 OM3 2m Lager 85,00 F LC/SC patchkabel PC 50/125 OM3 3m Lager 93,00 F LC/SC patchkabel PC 50/125 OM4 1m Lager 116,00 F LC/SC patchkabel PC 50/125 OM4 2m Lager 134,00 F LC/SC patchkabel PC 50/125 OM4 3m Lager 149,00 SM/OS1 9/125 MM OM1 62,5/125 & OM2 50/125 OM3 50/125 OM4 50/125-47

12 Fiberpatchkabel Duplex 2,0 mm SC-SC 62,5/125 µm EAN nummer Lager Dkr pr. stk F SC-SC patchkabel PC 62,5/125 µm OM1 1m Lager 65,00 F SC-SC patchkabel PC 62,5/125 µm OM1 2m Lager 73,00 F SC-SC patchkabel PC 62,5/125 µm OM1 3m Lager 81,00 F SC-SC patchkabel PC 62,5/125 µm OM1 5m Lager 97,00 SC-SC 50/125 µm F SC-SC patchkabel PC 50/125 µm OM2 1m Lager 65,00 F SC-SC patchkabel PC 50/125 µm OM2 2m Lager 73,00 F SC-SC patchkabel PC 50/125 µm OM2 3m Lager 81,00 F SC-SC patchkabel PC 50/125 µm OM2 5m Lager 97,00 ST-ST 62,5/125 µm EAN nummer Lager Dkr pr. stk F ST-ST patchkabel PC 62,5/125 µm OM1 1m Lager 65,00 F ST-ST patchkabel PC 62,5/125 µm OM1 2m Lager 73,00 F ST-ST patchkabel PC 62,5/125 µm OM1 3m Lager 81,00 F ST-ST patchkabel PC 62,5/125 µm OM1 5m Lager 97,00 ST-ST 50/125 µm F ST-ST patchkabel PC 50/125 µm OM2 1m Lager 65,00 F ST-ST patchkabel PC 50/125 µm OM2 2m Lager 73,00 F ST-ST patchkabel PC 50/125 µm OM2 3m Lager 81,00 F ST-ST patchkabel PC 50/125 µm OM2 5m Lager 97,00 ST-SC 62,5/125 µm EAN nummer Lager Dkr pr. stk F ST-SC patchkabel PC 62,5/125 µm OM1 1m Lager 65,00 F ST-SC patchkabel PC 62,5/125 µm OM1 2m Lager 73,00 F ST-SC patchkabel PC 62,5/125 µm OM1 3m Lager 81,00 F ST-SC patchkabel PC 62,5/125 µm OM1 5m Lager 97,00 ST-SC 50/125 µm F ST-SC patchkabel PC 50/125 µm OM2 1m Lager 65,00 F ST-SC patchkabel PC 50/125 µm OM2 2m Lager 73,00 F ST-SC patchkabel PC 50/125 µm OM2 3m Lager 81,00 F ST-SC patchkabel PC 50/125 µm OM2 5m Lager 97,00 Leveres i alle længder, spørg efter det du ikke ser. - 48

13 Konnektorer, mellemled, patchpaneler 12/24 fiber EAN nummer Lager Dkr pr. stk F ST hot melt konnektor multimode Lager 55,00 F SC hot melt konnektor Multimode Lager 68,00 F F Mellemled EAN nummer Lager Dkr pr. stk R SC Duplex MM Beige Lager 29,00 R SC Duplex MM Aqua OM Lager 31,00 F SC Duplex MM OM Lager 41,00 F SC Duplex SM Grøn APC Lager 35,00 R30805 SC Duplex SM Blå Lager 35,00 F LC Duplex MM Beige Lager 32,00 F LC Duplex MM Aqua OM Lager 33,00 F LC Duplex MM OM Lager 43,00 F LC Duplex SM Blå Lager 39,00 F LC Quatro MM Beige Lager 63,00 F LC Quatro MM Aqua OM Lager 65,00 F LC Quatro SM Blå Lager 123,00 R SC - RJ Duplex MM Lager 49,00 R SC - RJ Duplex Grøn APC for RJ Lager 75,00 R SC - RJ Duplex SM Blå for RJ Lager 75,00 F R30803 SC Simplex LC quattro R30805 R SC Duplex SC-RJ Fiberpatchpanel SC/LC 1HE 19 Sort EAN nummer Lager Dkr pr. stk F FO panel 19 udtrækbart uden forplade Lager 395,00 F LC forplade 12 x LC duplex til FO panel Lager 25,00 F SC forplade 12 x SC duplex til FO panel NYHED Lager 25,00 LC - front SC front - 49

14 Pigtails semi tight buffer LC pigtails 1,5 meter EAN nummer Lager Dkr pr. stk F LC pigtail APC 9/125 µm OS ,00 F LC pigtail 9/125 µm OS Lager 29,00 F LC pigtail 62,5/125 µm OM ,00 F LC pigtail 50/125 µm OM Lager 27,00 F LC pigtail 50/125 µm OM Lager 32,00 F LC pigtail 50/125 µm OM Lager 33,00 SC pigtails 1,5 meter F SC pigtail APC 9/125 µm OS ,00 F SC pigtail 9/125 µm OS Lager 28,00 F SC pigtail 62,5/125 µm OM ,00 F SC pigtail 50/125 µm OM Lager 23,00 F SC pigtail 50/125 µm OM Lager 25,00 F SC pigtail 50/125 µm OM Lager 27,00 ST pigtails 1,5 meter F ST pigtail 9/125 µm OS ,00 F ST pigtail 62,5/125 µm OM ,00 F ST pigtail 50/125 µm OM ,00 F ST pigtail 50/125 µm OM ,00 Leveres i alle typer, spørg efter det du ikke ser LC Pigtails ST Pigtails SC Pigtails - 50

15 Fiber Splidse kassetter Radius 30 mm EAN nummer Dkr pr. stk R30279 Splidsekassette Lager 23,00 Incl. 4 kabelstrips + 2 skruer for splidsesømholder R30278 Låg for Fiberliner ell. splidsekassette Lager 19,00 R30393 Splidsekassette basissæt incl. låg, 2 grå låghængsler, 4 kabelstrips + 2 skruer for splidsesømholder Lager 56,00 R30394 Splidsekassette udvidelses-sæt 4 små blå kassettehængsler, 4 kabelstrips + 2 skruer for splidsesømholder Lager 40,00 R Komplet splidsekassette for 24 fiber incl. låg, 4 små blå kassettehængsler, 2 grå låghængsler, 2 aflastningsholdere for pigtails + 3 kabelstrips Lager 156,00 R30278 R30279 R30393 R30394 R Fiber Splidse tilbehør R30255 Splidseholder ANT til max. 12 ANT splidsesøm til splidsekassetter radius 30/40mm R Splidseholder Fujikura til max. 6 splidsesøm til splidsekassetter radius 30/40mm EAN nummer Dkr pr. stk Lager 7, Lager 20,50 F Splidsesøm NN 40mm lev. i pakker a 100 stk Lager 3,55 F Splidsesøm NN 45mm lev. i pakker a 100 stk Lager 3,60 F Splidsesøm NN 60mm lev. i pakker a 100 stk Lager 3,60 R30255 R Spørg efter 40mm - 51

16 Fiber Splidse tilbehør EAN nummer Dkr pr. stk R30083-BL Kassettehængsel, lille, blå Lager 2,85 R30005-RT Låghængsel, stor, rød Lager 2,85 R30005-GU Låghængsel, stor, grå Lager 2,85 R30247 Modul bindebånd til 12 stablede ,85 splidsekassetter til hurtig og let adgang til splidsekassetter radius 30 mm R30334 Labelstrips til splidsekassetter til splidsekassetter Lager 12,50 radius 30/40mm R30203 Pigtailsholder til 12 pigtails Ø 0.9-1,1mm, rød Lager 9,50 Til splidsekassetter radius 30/40mm R30204 Kabelaflastning 2,1 for 6 fiber Ø 1,9-2,1mm Lager 9,50 Til splidsekassetter radius 30/40mm R Kabelaflastning 0,9 for 24 fiber Ø 0,9-1,1mm Lager 9,50 Til splidsekassetter radius 40mm R30084 Monteringsværktøj Lager 6,50 Til at føre fiber til kabelaflastnings-broen R30083-BL R30005-RT R30005-GU R30247 R30334 R30203 R R30204 R30084 Husk! Vi har Fibertestere fra Elma - 52

17 Lyslederudtag til væg eller kanal NYHED Beskrivelse Lager status Dkr pr. stk R Vægboks for 2 x SC-Duplex 80 x 80 x 67,50 mm Lager 49,50 R Vægboks til splidsning af 2xLC duplex, med sømholder og et LC - Lager 161,50 mellemled R Vægboks for 2 x SC Duplex / 4xSC / 4xLC Duplex / 4x ST - Lager 169,50 R Vægboks hybrid for 2 mellemled SC / LC eller 2xRJ45 leveres - Lager 138,00 med 1xSC APC mellemled og sømholder. Kan også anvendes til direkte konnetering R Kanaludtag for 2 x SC Duplex / 4xSC / 4xLC Duplex / 4xST - Lager 160,50 R Kanal udtag for 2xSC Duplex 80 x 86 mm - Lager 40,50 R Kanal kabel reservoir til Tehalit kanal - Lager 94,50 R Kanal eller indmuring plan fiberudtag 2x SC Duplex 88 x Lager 40,50 R Splidse opbevaring op til 4 splidsninger - Lager 56,00 R R R R R R Mellemled R R R F LC duplex mellemled SM Lager 39,50 F LC Quatro 4xLC mellemled SM Lager 125,00 R30803 SC simplex mellemled SM - blå Lager 35,00 R30805 SC duplex mellemled SM - blå Lager 36,00 Foto på vej F F R30803 R

18 Universal mellemled til RM udtag og paneler R R R R R R Beskrivelse EAN nummer Lager status Dkr pr. stk LC Duplex MM universal mellemled til alle RM udtag og Lager 62,00 paneler - Beige LC Duplex SM APC universal mellemled til alle RM Lager 72,00 udtag og paneler Grøn LC Duplex SM universal mellemled til alle RM udtag og Lager 69,00 paneler Blå SC Simplex MM universal mellemled til alle RM udtag Lager 62,00 og paneler- Beige SC Simplex SM universal mellemled til alle RM udtag og Lager 69,00 paneler - Blue SC Duplex SM APC SC-RJ mellemled til alle R&M Lager 72,00 udtag og paneler -Grønl NYHED R R R R R R Fiber keystone mellemled Beskrivelse EAN nummer Lager status Dkr pr. stk F LC Keystone mellemled - LC Duplex MM keramik Lager 37,50 F LC Keystone mellemled - LC Duplex SIM keramik Lager 49,50 F SC Keystone mellemled SC Simplex MM bronce Lager 43,50 F SC Keystone mellemled SC Simplex SM keramik Lager 55,50 F F F

19 Fiber konnektorer til værktøjsfri montering NYHED Beskrivelse EAN nummer Lager status Dkr pr. stk OMC-LC-MM LC multimode konnektor - PC Lager 98,00 OMC-LC-SM LC Singlemode konnektor - PC Lager 119,00 OMC-SC-MM SC Multimode Konnektor - PC Lager 98,00 OMC-LC-MM SC Singlemode konnektor - PC Lager 119,00 R Aflastning til pachkabler Lager 18, Kevlar saks Lager 610, Af isolerings tang til fiberkabler Lager 935, Fiber checker lys pen Lager 1290, Sumitomo fiber cleaver Lager 9550,00 MCC-FK02 Fiber rengørings kit Lager 535,00 - Spørg efter APC versioner OMC-LC-SM OMC-LC-MM OMC-SC-SM Fiberværktøj OMC-SC-MM R MCC-FK03 Kevlar saks Afisoleringstang Fiber checker Sumitomo Cleaver - 55

20 ODF Fiber Rack Optical Distribution Frame Den enkle, fleksible og brugervenlig ODF løsning. Leveres i nøjagtig den bestykning der passer dig. 288 fiber pr modul op til 2304 fiber pr. skab. Til blæsefiber og loose tube kabler. Leveres som Combi modul. Et patch og et plidsemodul combineret. Patchpaneler, mellemled og pigtailes er monteret i patchmodulet. Pigtaiels er videreført til splidsemodulet og monteret i splidse kasetterne efter dit ønske. Testet og monteret på fabrikken i beskyttet miljø, leveres klar til brug. Kan også tilbydes så du selv sammensætter efter behov. Patchmodul Helt tomt så bestykker og monterer du selv alt. Leveret kun med tomme patch paneler. Leveret med patch paneler og mellemled. Leveret med patch paneler, mellemled og pigtaiels. Pigtaiels leveres monteret i et rør for nem montering i splice modulet. Splidse modul. Leveret helt tomt og du monterer selv splidse kasetter. Leveret med splidse kasetter efter dit ønske. Kan også anvendes til splidsning af 2 kabler. Meget hurtig installation af moduler og kabelbøjler. Modulerne monteres hurtigt direkte på den perforerede bagplade i racket. Alle kabelbøjler og kabelføringer monteres ligeledes direkte på den perforerede bagplade i racker. Gulv rack størrelser Der leveres 4 størrelser gulvrack Bx Hx D 600x1800x x1800x x2200x x2200x300-56

21 ODF Fiber Rack Optical Distribution Frame Vægrack størrelser. Der leveres vægrack i 2 størrelser B H D 900x700x x1200x300 Leveres også i løsdel så du laver installationen efter kundeønske. En enkelt ODF til 288 fiber kan på enkel måde monteres direkte på en perforeret plade, monteret på vægen. Splidsekassetter Der kan leveres og installeres splidse kassetter til 6 12 eller 24 fiber. Stort tilbehørs program til ODF racket Kabelfordelere til loose tube kabel. Kableholdere til aflastning af blæsefiber. Patch kabel holdere. Patch kabel føringer. Føringer af indkomne kabler. Se hele programmet i special brochure Stort tilbehørs program til ODF modulet. Monteringsplader Bakke til overlængde af fiber Beskyttelses rør til blæse fiber Dækplader til patchmodulet Se hele programmet i special brochure - 57

Kobber til arbejdsplads

Kobber til arbejdsplads Fiber i lokalnet Fiber i lokalnet Når der laves lokalnetværk i dag udlægges der rigtig meget fiber, typisk mellem krydsfelter, enten i samme bygning, eller i forskellige bygninger. Det vil sige, at man

Læs mere

FIber konnekter typer

FIber konnekter typer FIber konnekter typer Fiber konnekter typer Der findes mange typer af konnekter i omløb, men efterhånden er der ved at tegne sig et billede. Den mest populære i fortiden var ST typen, en bajonetkonnekter,

Læs mere

UDDannelSeSMUlIGHeDer

UDDannelSeSMUlIGHeDer UDDannelSeSMUlIGHeDer Uddannelsesmuligheder Dette afsnit indeholder en beskrivelse af nogle af de kurser som jeg afholder. Tage listen som et udgangspunkt, da alle kurser tilrettes til det behov som du

Læs mere

Actassi udtag og montagebokse

Actassi udtag og montagebokse Actassi udtag og montagebokse Ny generation af Actassi udtag og montagebokse - nemt, fleksibelt og gennemtænkt Velkommen til en helt ny serie Actassi udtag og montagebokse - som tidligere var kendt under

Læs mere

Produktinformation 3 2011-2012

Produktinformation 3 2011-2012 Produktinformation 3 2011-2012 Velkommen til Produktinformation 3, 2011-2012. I dette nummer bringer vi en række spændende nyheder. Jeg vil her fremhæve nogle enkelte af dem. LK FUGA dåser for isætning

Læs mere

LexCom. Vælg det rigtige datanetværk

LexCom. Vælg det rigtige datanetværk LexCom Vælg det rigtige datanetværk 2 Indhold En kvalitetsløsning............................... 4 Patchpaneler, powerpaneler, patch- og kabelholder...... 5 Fiberpatchpaneler og telepatchpanel.................

Læs mere

AM-Rack Salgskatalog - inkluderet prisliste og detaljerede beskrivelser

AM-Rack Salgskatalog - inkluderet prisliste og detaljerede beskrivelser AM-Rack Salgskatalog - inkluderet prisliste og detaljerede beskrivelser Væg racks Micro racks Gulv racks PC Væg racks PC Gulv racks Server racks AM-Rack Din foretrukne leverandør af 10 og 19 tommer racks

Læs mere

Designmanual for struktureret kabling

Designmanual for struktureret kabling Designmanual for struktureret kabling Generel beskrivelse for Silkeborg Kommunes ejendomme Version 1.1 03/03 2014 Brian Oxholm Silkeborg Kommune Søvej 1 8600 Silkeborg www.silkeborgkommune.dk S i d e 1

Læs mere

Giga-Lan / Lan-Optic installations guide for strukturerede kablingsystemer & optisk fiber

Giga-Lan / Lan-Optic installations guide for strukturerede kablingsystemer & optisk fiber Giga-Lan / Lan-Optic installations guide for strukturerede kablingsystemer & optisk fiber Indholdsfortegnelse 1. Giga-Lan kabelsystem... 4 1.1 Hvad er et struktureret kabelsystem?... 4 1.2 Kategorier...

Læs mere

Actassi. Vælg det rigtige datanetværk

Actassi. Vælg det rigtige datanetværk Actassi Vælg det rigtige datanetværk Actassi - den totale netværksløsning Actassi står for datanetværksløsninger med fokus på høj kvalitet. Uanset kravene til netværksydeevne og applikationsvalg, findes

Læs mere

Standard krav ved ny kabling i Faaborg-Midtfyn

Standard krav ved ny kabling i Faaborg-Midtfyn IT-Staben DATO Standard krav ved ny kabling i Faaborg-Midtfyn Formelle krav i henhold til Danmarks/EU s lovgivning: Leverancen skal udføres i nøje overensstemmelse med såvel nationale regler som EU regler

Læs mere

Vejledning til privatkunder

Vejledning til privatkunder Vejledning til privatkunder SÅDAN GØR DU Ñ Nedgravning af fiberrør Ñ Træk af kabler Ñ Opsigelse af nuværende abonnementer 2 Vejledning til privatkunder Indholdsfortegnelse 3 Intro 4 Det gør AURA Fiber

Læs mere

SÅDAN GØR DU. Installationsvejledninger til privatkunder. Ñ Nedgravning af fiberrør Ñ Træk af kabler Ñ Opsigelse af nuværende abonnementer

SÅDAN GØR DU. Installationsvejledninger til privatkunder. Ñ Nedgravning af fiberrør Ñ Træk af kabler Ñ Opsigelse af nuværende abonnementer SÅDAN GØR DU Installationsvejledninger til privatkunder Ñ Nedgravning af fiberrør Ñ Træk af kabler Ñ Opsigelse af nuværende abonnementer 2 Vejledninger til privatkunder Indholdsfortegnelse 3 Intro 4 Det

Læs mere

LK LexCom. Vælg det rigtige datanetværk

LK LexCom. Vælg det rigtige datanetværk LK LexCom Vælg det rigtige datanetværk Dansk produceret kvalitet LK LexCom er en dansk produceret data-netværksløsning med fokus på høj kvalitet. Uanset kravene til netværksydeevne og applikationsvalg,

Læs mere

Bestillings nr. Dimension Farve Forpakning Vægt kg/km

Bestillings nr. Dimension Farve Forpakning Vægt kg/km ELLX-HF-A Apparatkabel 0,5 mm Apparat/ tlf. installations kabel til indendørs brug, oplægning på kabelbakker, kabelstiger, på væg eller som tilslutnings kabel. Kablet er opbygget på følgende måde: massiv

Læs mere

I et aktivt optisk netværk, er der en fiber ud til alle husstande. Er der 32 huse, skal der 32 fiberforbindelser til. En fiber til hvert hus

I et aktivt optisk netværk, er der en fiber ud til alle husstande. Er der 32 huse, skal der 32 fiberforbindelser til. En fiber til hvert hus FTTH-teori FTTH-teori Man kan i bund og grund sige at der er tale om en fiberforbindelse ud til den enkelte husstand. Der findes to grundlæggende varianter PON (Passive Optical Network) og AON (Aktiv Optical

Læs mere

home connect guide Dansk - 1. udgave INSTALLATIONSGUIDE PRI_SDRAFT_C

home connect guide Dansk - 1. udgave INSTALLATIONSGUIDE PRI_SDRAFT_C home connect guide Dansk - 1. udgave INSTALLATIONSGUIDE PI_SDAFT_C indholdsfortegnelse HomeConnect guiden skal hjælpe brugere af kabel nettet med selv at tilkoble udstyr og fordele signaler i hjemmet,

Læs mere

PJ Production Produktprogram 2010

PJ Production Produktprogram 2010 PJ Production Produktprogram 2010 Indhold: CPU-holder Tilbehør til CPU-holder Kabelbakke Rekvisitskuffe Opbevaring og udtræk til laptop Fladskærmsbeslag Projektorophæng Kabelgennemføring og div. Svingarm

Læs mere

CAN BUS alarm AK4405 Oversigt over ledninger fra sirene og modul.

CAN BUS alarm AK4405 Oversigt over ledninger fra sirene og modul. CAN BUS alarm AK4405 Snapguide med oversigt over ledninger fra sirene og modul Denne snapguide er ikke en komplet monterings- eller brugeranvisning, men en oversigt over ledninger og funktioner. Der findes

Læs mere

DATASYSTEMER INTRODUKTION. Afsnit 6 Side 444. Actassi - et netværkssystem udviklet til elbranchen

DATASYSTEMER INTRODUKTION. Afsnit 6 Side 444. Actassi - et netværkssystem udviklet til elbranchen Afsnit Side 444 Actassi - et netværkssystem udviklet til elbranchen Fordelingsnet Kobber fordelingsnet: Actassi Kat. 5, Kat. og Kat. A kan udføres med en maks. længde på 90 meter. Netværkskablingen kan

Læs mere

CAN BUS alarm AK4405 Snapguide med oversigt over ledninger fra sirene og modul

CAN BUS alarm AK4405 Snapguide med oversigt over ledninger fra sirene og modul CAN BUS alarm AK4405 Snapguide med oversigt over ledninger fra sirene og modul Denne snapguide er ikke en komplet monterings- eller brugeranvisning, men en oversigt over ledninger og funktioner. Ved bestilling

Læs mere

Installation af fibernet

Installation af fibernet Installation af fibernet Installation af fibernet de næste skridt Placering af udvendig og indvendig fiberboks Trækning af kabler Opsigelse af nuværende abonnementer Det gør Verdo Fiberbredbånd TV Telefoni

Læs mere

Glasfiberskabe. El-komponenter & kapslinger

Glasfiberskabe. El-komponenter & kapslinger Glasfiberskabe & kapslinger Glasfiberskabe uden plexiglas Tekniske data 7 størrelser Modulopbygget og justerbar ramme Højdejusterbare DIN-skinner Robust konstruktion Innovativt design Hurtig og nem montering

Læs mere

Actassi systemoversigt

Actassi systemoversigt Actassi Håndbog 2 Indhold Actassi systemoversigt Actasse netværk det sikre valg... 6 Vælg den rigtige løsning... 7 Strukturerede fordelingsnet... 9 Materialekategori... 11 Actassi Cat. 5/Cat. 6/Cat. 6A

Læs mere

Installation af fibernet

Installation af fibernet Installation af fibernet Placering af udvendig og indvendig boks Trækning af kabler Opsigelse af nuværende abonnementer Fiberbredbånd TV Telefoni www.energimidt.dk Indhold 4 Installation af fibernet de

Læs mere

NOTAT. Standard krav ved ny kabling i Odense kommune. Formelle krav i henhold til Danmarks/EU s lovgivningen:

NOTAT. Standard krav ved ny kabling i Odense kommune. Formelle krav i henhold til Danmarks/EU s lovgivningen: NOTAT IT-center Flakhaven 2 5000 Odense C www.odense.dk Tlf. 66 13 13 72 E-mail it.bmf@odense.dk Standard krav ved ny kabling i Odense kommune Formelle krav i henhold til Danmarks/EU s lovgivningen: Leverancen

Læs mere

LanXPLORER. 56 63 30 10 / www.blackbox.dk

LanXPLORER. 56 63 30 10 / www.blackbox.dk Spar penge ved køb af et håndholdt instrument, i stedet for en bærbar PC, netværkstester og Ethernet (PoE) tester Forøg effektiviteten og forbedre brugerproduktiviteten gennem reduceret netværksnedetid,

Læs mere

Praktiske og solide produkter

Praktiske og solide produkter Plast Praktiske og solide produkter Vore plastprodukter omfatter alt fra kasser i genbrugsmateriale til bokse, plastpaller og bigboxe. Sortimentet leveres i flere farver. Konstrueret for maksimal styrke

Læs mere

Bredbånd. Installationsvejledning - WGW BOX

Bredbånd. Installationsvejledning - WGW BOX Bredbånd Installationsvejledning - WGW BOX Introduktion og din ordre WGW Box ADSL stik og lamper Denne vejledning hjælper dig med at installere din bredbåndsforbindelse Tændt/ slukket DSL Internet Telefon

Læs mere

Dansk Salg. Marketing

Dansk Salg. Marketing LK LexCom Håndbog Dansk Salg Henrik Müller Jensen Salgschef Mobil: 28 99 14 49 henrik.muller-jensen@lk.dk Per Eriksen Teknisk salgskonsulent Vest Mobil: 24 27 68 38 per.eriksen@lk.dk Erik Nyberg Teknisk

Læs mere

Tilslutning af udstyr Sådan tilslutter du computer, telefon og TV

Tilslutning af udstyr Sådan tilslutter du computer, telefon og TV Tilslutning af udstyr Sådan tilslutter du computer, telefon og Tilslutning - Trin for trin Opsætning af fiberboks og router (Trin 1-3) klarer Bredbånd Nords tekniker i forbindelse med installationen. Fiberboks

Læs mere

Indholdsfortegnelse transmission

Indholdsfortegnelse transmission Videoovervågning Indholdsfortegnelse transmission Introduktion til transmission... 69 Overblik, med mange muligheder... 70 Overblik 2-tråds transmission... 71 2-tråds transmission... 72 Fiber Video...

Læs mere

Rammeaftalebilag A Kravspecifikation

Rammeaftalebilag A Kravspecifikation Rammeaftalebilag A Kravspecifikation Mindstekrav (MK): Mindstekrav skal opfyldes for at tilbuddet tages i betragtning. MK-ID Udstyrskategori/Beskrivelse Mindstekrav 1. Interaktiv projektor 1.1 Type Ultra

Læs mere

Installationsmanual Alarm Tilslutningsboks

Installationsmanual Alarm Tilslutningsboks Installationsmanual Alarm Tilslutningsboks Side 1 af 6 Indholdsfortegnelse KOM GODT I GANG... 3 UDPAKNING... 3 TILSLUTNING TIL ALARMSYSTEM... 3 TILSLUTNING TIL SENSORER OG EKSTERNE ENHEDER... 4 12V TILSLUTNING...

Læs mere

Figur 9. Hybrid kabel

Figur 9. Hybrid kabel Fiber i andre lande Der bliver lagt fiber ud i mange lande, men her kan vi se, at der bruges mange forskellige installationsmaterialer. Så her er nogle billeder fra den store verden. Fiber i Grønland Der

Læs mere

Vort HR 200 Varmeveksler Brugervejledning

Vort HR 200 Varmeveksler Brugervejledning 1 2 Vort HR 200 Varmeveksler 3 Vort HR 200 Varmeveksler 4 Struktur og Tilbehør Apparatet består primært af følgende dele: - Stålchassis i to dele, der omfatter ind- og udsugning, el-tilslutning og danner

Læs mere

Indhold. Stikkontakter. Gulvbokse. Installationsstandere. Ledningskanaler

Indhold. Stikkontakter. Gulvbokse. Installationsstandere. Ledningskanaler Indhold Stikkontakter Gulvbokse Installationsstandere Ledningskanaler 2 Inline Ecoline 6 - Gulvbokse Top Indstøbningsbokse Stikkontakter for gulvbokse 2-4 WIS loftstander DA 00 loftstander Gulvstandere

Læs mere

Kabling af bygninger. Krav og anbefalinger til edb-kabling og trådløst netværk i Haderslev Kommune. Gyldighedsperiode 01-08-2015 til 31-07-2016

Kabling af bygninger. Krav og anbefalinger til edb-kabling og trådløst netværk i Haderslev Kommune. Gyldighedsperiode 01-08-2015 til 31-07-2016 UDCIT Østergade 48, 1. sal, 6100 Haderslev Tlf. 74 34 98 88 Kabling af bygninger Krav og anbefalinger til edb-kabling og trådløst netværk i Haderslev Kommune Gyldighedsperiode 01-08-2015 til 31-07-2016

Læs mere

Mærk verden. FØLSGAARD CABLE MANAGEMENT Kontakt Følsgaard for yderligere information

Mærk verden. FØLSGAARD CABLE MANAGEMENT Kontakt Følsgaard for yderligere information CABLE MANAGEMENT Mærk verden ORGANISEREDE LEDNINGSMÆRKER ETC. Følsgaard tilbyder opsætning af printere, tilhørende software samt afterservice på alle installationer. Kontakt os for løsningsforslag. De

Læs mere

ISOLERET RØR-PANEL. Monteringsvejledning DS 452 ISOLERET

ISOLERET RØR-PANEL. Monteringsvejledning DS 452 ISOLERET ISOLERET RØR-PANEL DS 452 ISOLERET TESTET AF DANSK TEKNOLOGISK INSTITUT April 2005 Monteringsvejledning SfB (51)x VIGTIGT! 1. Anvend kun originale Gabotherm-dele af hensyn til Kierulff a/s produktgaranti.

Læs mere

Prisliste på tilbehør til varmepumper pr. 1. April 2015 - Incl. Moms - Excl. Fragt Vægophæng og markstativer mm.

Prisliste på tilbehør til varmepumper pr. 1. April 2015 - Incl. Moms - Excl. Fragt Vægophæng og markstativer mm. Prisliste på tilbehør til varmepumper pr. 1. April 2015 - Incl. Moms - Excl. Fragt Vægophæng og markstativer mm. Varebeskrivelse : Hvidt Epozylakeret Bestillingsnummer.: Pris: Vægbeslag med skinne med

Læs mere

Cat7/Class F nyt installations- koncept. Ny infrastruktur. Håndbog

Cat7/Class F nyt installations- koncept. Ny infrastruktur. Håndbog Cat7/Class F nyt installations- koncept Ny infrastruktur Håndbog indhold 1 Indledning 3 2 Hvad er Cat7/Class F installationskonceptet? 3 3 Fordelingscentralen 3 3.1 Patch Modules 3 4 Kabelføring 4 4.1.

Læs mere

august 2013 square square reolen aps Industriskellet 3 3540 Lynge Danmark Tlf. 44 32 20 11 Fax 44 32 20 12 square@kidi.dk www.kidi.

august 2013 square square reolen aps Industriskellet 3 3540 Lynge Danmark Tlf. 44 32 20 11 Fax 44 32 20 12 square@kidi.dk www.kidi. august 2013 square square reolen Industriskellet 3 3540 Lynge Danmark Tlf. 44 32 20 11 Fax 44 32 20 12 square@kidi.dk www.kidi.dk aps Square reolen Square Reolen Det naturlige valg - den alsidige reol,

Læs mere

COMFORT-VIDEO TM KAMERASYSTEMER, MOBIL PC, GPS NAVIGATION & TILBEHØR

COMFORT-VIDEO TM KAMERASYSTEMER, MOBIL PC, GPS NAVIGATION & TILBEHØR NYHED Komfort og Sikkerhed med COMFORT-VIDEO TM KAMERASYSTEMER, MOBIL PC, GPS NAVIGATION & TILBEHØR KOMFORT & SIKKERHED Til din Autocamper eller bil KAMERA SYSTEMER og MOBILE PC er COMFORT-VIDEO : KAMERA

Læs mere

Ledon Tunnel rutsjebane. Montagevejledning

Ledon Tunnel rutsjebane. Montagevejledning 1 Ledon Tunnel rutsjebane Montagevejledning 2 Indholdsfortegnelse Gode råd og vink... 3 Montageeksempel... 4 Tunnel Maker vejledning... 5 Startplade... 6 Værd at vide om LEDON tunnelrør... 7 Montering

Læs mere

Prisliste DK 2014 VILLA 550 og 650. Villa 550 fra kr. 52.264,00 Villa 650 fra kr. 57.242,00

Prisliste DK 2014 VILLA 550 og 650. Villa 550 fra kr. 52.264,00 Villa 650 fra kr. 57.242,00 Prisliste DK 2014 VILLA 550 og 650. Villa kan leveres med moduler i fronten efter eget valg til samme pris. Villa 550 fra kr. 52.264,00 Villa 650 fra kr. 57.242,00 Villa Basis: Leveres komplet med 40x40

Læs mere

For at tilsikre sikker og korrekt brug skal anvisningerne i denne vejledning læses grundigt og følges. Vejledningen bedes opbevaret godt.

For at tilsikre sikker og korrekt brug skal anvisningerne i denne vejledning læses grundigt og følges. Vejledningen bedes opbevaret godt. OB115N DA For at tilsikre sikker og korrekt brug skal anvisningerne i denne vejledning læses grundigt og følges. Vejledningen bedes opbevaret godt. ELEKTRISK HÅNDTØRRER INSTALLATIONSVEJLEDNING VIGTIGT!

Læs mere

NSF Teknik. - interaktiv tavle Mindboard. Mindboard - bliv interaktiv

NSF Teknik. - interaktiv tavle Mindboard. Mindboard - bliv interaktiv - interaktiv tavle Mindboard Ideel løsning hvis projektor allerede er tilstede Mindboard kan leveres i flere forskellige interaktive udgaver: Interaktiv tavle - fast eller til skinne Interaktiv tavle -

Læs mere

Føringsveje i stål. det er også os! Nye smarte værktøjer. Rene linier. Opmærkning. Spar tid med rækkeklemmer

Føringsveje i stål. det er også os! Nye smarte værktøjer. Rene linier. Opmærkning. Spar tid med rækkeklemmer SIDE 2 SIDE 4 SIDE 6 SIDE 7 Rene linier Opmærkning Spar tid med rækkeklemmer Nye smarte værktøjer TIDSSKRIFT OM ELEKTRONIK OG EL-TEKNIK / NR. 4 Føringsveje i stål Vi ses på stand C 3900 det er også os!

Læs mere

TILBEHØR TIL LASTBILER & VAREVOGNE

TILBEHØR TIL LASTBILER & VAREVOGNE Produktkatalog TILBEHØR TIL LASTBILER & VAREVOGNE Skal redigeres i ny version A-Z- Snedkeriet salgs- og leveringsbetingelser 2010 Bestilling af vare Vare kan bestilles pr. telefon (75 126599). Ved bestilling

Læs mere

DK1.1 STARTVEJLEDNING PLACÉR. LOG IND. SPOR. KOM HURTIGT I GANG MED SKYEYE GPS SPORING. Med Lommy Blue GPS-enhed STARTVEJLEDNING

DK1.1 STARTVEJLEDNING PLACÉR. LOG IND. SPOR. KOM HURTIGT I GANG MED SKYEYE GPS SPORING. Med Lommy Blue GPS-enhed STARTVEJLEDNING DK1.1 PLACÉR. LOG IND. SPOR. KOM HURTIGT I GANG MED SKYEYE GPS SPORING. Med Lommy Blue GPS-enhed Velkommen Tak fordi du har valgt SkyEye GPS sporing med en Lommy Blue GPS-enhed. Din nye GPS sporings-enhed

Læs mere

Velkommen til en verden med perfekte cable management løsninger

Velkommen til en verden med perfekte cable management løsninger Velkommen til en verden med perfekte cable management løsninger Markeder & Produkter Velkommen tíl HellermannTyton. HellermannTyton er en ledende producent af produkter til befæstigelse, fastgørelse, identifikation,

Læs mere

Intelligent bygningsinstallation

Intelligent bygningsinstallation A Brand of Group 1. Controllere BH8-CTRLZ-230 Forsyning 115/230 VAC 57 09870 36665 4 BH8-CTRLZ-DC Forsyning 10-30 VDC 57 09870 36666 1 BH8-CTRLZG-230 Med GSM modem - Forsyning 115/230 VAC 57 09870 36667

Læs mere

Vi skaber forbindelsen. Wexøe A/S Lejrvej 31 3500 Værløse Danmark. +45 4546 5800 +45 4546 5801 wexoe@wexoe.dk wexoe.dk

Vi skaber forbindelsen. Wexøe A/S Lejrvej 31 3500 Værløse Danmark. +45 4546 5800 +45 4546 5801 wexoe@wexoe.dk wexoe.dk Wexøe A/S Lejrvej 31 3500 Værløse Danmark T F E W +45 4546 5800 +45 4546 5801 wexoe@wexoe.dk wexoe.dk Hager / Tehalit hovedkatalog El.nr. 79 00 012 308 EAN 57 03472 281797 Spar tid og penge med installationskanaler

Læs mere

SÅ NEMT ER DET AT SAMLE HYTTERNE...

SÅ NEMT ER DET AT SAMLE HYTTERNE... ESTISKE TRÆHYTTER SÅ NEMT ER DET AT SAMLE HYTTERNE... Vinduer med termoglas. Sidevinduet kan placeres valgfrit på højre eller venstre side. TEKNISKE DATA Ydre mål væg: 3,09 m x 3,09 m Ydre mål veranda:

Læs mere

Tilslutning af udstyr Sådan forbinder du computer, telefon og TV til fiberboksen

Tilslutning af udstyr Sådan forbinder du computer, telefon og TV til fiberboksen Tilslutning af udstyr Sådan forbinder du computer, telefon og TV til fiberboksen Tilslutning af computer Der er flere muligheder hvorpå du kan tilslutte din computer til fiberforbindelsen. Vejledning for

Læs mere

Boligforening ruller fiberkablerne ud...

Boligforening ruller fiberkablerne ud... Boligforening ruller fiberkablerne ud... Fiberkabler hæmmer brandspredning side 2-3 Ny PC-omstilling til IP-telefoni side 8-9 Solar Kommunikation INFO nr. 2. 2004 Optimisme i markedet Når fremtidsforskeren

Læs mere

Appendiks 1.07 IMT-standard 03.01.01 Standard for Passiv infrastruktur

Appendiks 1.07 IMT-standard 03.01.01 Standard for Passiv infrastruktur Region Hovedstaden Nye anlæg for affald, regn og spildevand på Glostrup Hospital som OPP Appendiks 1.07 IMT-standard 03.01.01 Standard for Passiv infrastruktur Standard: Passiv infrastruktur IMT Region

Læs mere

«Lejekontrakt_Selskab» BRUGERVEJLEDNING OPSÆTNING AF INTERNET

«Lejekontrakt_Selskab» BRUGERVEJLEDNING OPSÆTNING AF INTERNET «Lejekontrakt_Selskab» BRUGERVEJLEDNING OPSÆTNING AF INTERNET 1 Generelt EDB-NETVÆRK: Der er installeret et edb-net, der er tilsluttet Internettet. Det betyder, at du fra din pc kan få forbindelse til

Læs mere

2/3 Akset digital tæller

2/3 Akset digital tæller SERIE Z59E 2/3 Akset digital tæller for Elgo Magnetisk målebånd og / eller Encoder ELGO - ELECTRIC Gerätebau und Steuerungstechnik GMBH D - 78239 Rielasingen, Postfach 11 30, Carl - Benz - Strafle 1 Telefon

Læs mere

Installationsvejledning Smart-UPS 1200/1500 VA 100/120/230 Vac Rack-monteret 1U

Installationsvejledning Smart-UPS 1200/1500 VA 100/120/230 Vac Rack-monteret 1U Installationsvejledning Smart-UPS 1200/1500 VA 100/120/230 Vac Rack-monteret 1U Vigtige sikkerhedsmeddelelser Læs insturktionerne omhyggeligt for at blive fortrolig med udstyret, før du prøver at installere,

Læs mere

Fusionssplidsning. PC-baseret fusionssplidser med bl. a. LID. S177 Core Alignment fusionssplidser. S122 fusionssplidser V-groove. lahl@mercantec.

Fusionssplidsning. PC-baseret fusionssplidser med bl. a. LID. S177 Core Alignment fusionssplidser. S122 fusionssplidser V-groove. lahl@mercantec. Fusionssplidsning PC-baseret fusionssplidser med bl. a. LID S177 Core Alignment fusionssplidser S122 fusionssplidser V-groove Splidseteori Principperne for fusionssplidsning Grundlæggende krav Fibercentreringsmetode

Læs mere

IT installationskoncept

IT installationskoncept IT installationskoncept Version 1.9 12. september 2012 Herning Kommune Udarbejdet af: Skulle der være behov for yderligere udbygning står både Herning Kommunes Koncern IT og Kommunale Ejendomme til rådighed.

Læs mere

BANO GRÆNSESNIT KONSTRUKTIONER VVS EL INNHOLDSFORTEGNELSE DANSK KON VVS EL. Side 2-6 Hygiejnevask m. højdejustering og dæksel

BANO GRÆNSESNIT KONSTRUKTIONER VVS EL INNHOLDSFORTEGNELSE DANSK KON VVS EL. Side 2-6 Hygiejnevask m. højdejustering og dæksel DANSK BANO GRÆNSESNIT STRUKTIONER INNHOLDSFORTEGNSE Side 2-6 Hygiejnevask m. højdejustering og dæksel Produktnr.: 5202/L, 5202/R, 5207-, 5207-MA Side 7-10 Toiletmodul/ cisterne Produktnr.: 5970-, 5970-MA,

Læs mere

Tilpasset det nordisk

Tilpasset det nordisk Luftrensning med Su Keramiske lejer for læ Ideel til næsten alle Tilpasset det nordisk Indedel med lavt/su 10 års Allergi Alleru- Scroll kompressor / Industrivej 3B, 5500 Middelfart web: trap.as, info@trap.as

Læs mere

Kom godt i gang med. fibernet i din bolig

Kom godt i gang med. fibernet i din bolig Kom godt i gang med fibernet i din bolig Vejledning til installation af fibernet Installationen af fiberforbindelsen i din bolig starter med, at en montør kommer på besøg og monterer en indvendig fiberboks

Læs mere

RAUGEO CLICK MODULFORDELER GANSKE ENKELT: FORBIND KLIK FÆRDIG! www.rehau.dk. Bygge og Anlæg Bilindustri Industri

RAUGEO CLICK MODULFORDELER GANSKE ENKELT: FORBIND KLIK FÆRDIG! www.rehau.dk. Bygge og Anlæg Bilindustri Industri RAUGEO CLICK MODULFORDELER GANSKE ENKELT: FORBIND KLIK FÆRDIG! www.rehau.dk Bygge og Anlæg Bilindustri Industri KLIK-INNOVATION HURTIGERE. STØRRE. MERE FLEKSIBELT. REHAU tilbyder RAUGEO CLICK modulfordeler

Læs mere

BRAND BESKYTTELSES SYSTEM

BRAND BESKYTTELSES SYSTEM BRAND BESKYTTELSES SYSTEM BRANDBESKYTTENDE TÆTNINGER GIVER ØGET SIKKERHED Løsninger til dine behov Leder du efter en brandbarriere, som er både effektiv og nem at anvende? Obex brandbeskyttelses-systemer

Læs mere

Kbhkol. Foreningen Kollegienet København Foreningsmøde torsdag 11/4-2002 på Frankrigsgade kollegiet. http://kbhkol.dk/

Kbhkol. Foreningen Kollegienet København Foreningsmøde torsdag 11/4-2002 på Frankrigsgade kollegiet. http://kbhkol.dk/ Kbhkol Foreningen Kollegienet København Foreningsmøde torsdag 11/4-2002 på Frankrigsgade kollegiet http://kbhkol.dk/ marker@anc.dk 1 marker@anc.dk 2 Etablering af lokalnetværk på et kollegie Både om kabling

Læs mere

Eco IndustryLine Enkelt-modul funktionslampe

Eco IndustryLine Enkelt-modul funktionslampe Enkelt-modul funktionslampe Enkelt-modul funktionslampe med tilslutningsboks eller formonteret med henholdsvis 5 m eller 10 m kabel Loftsmonteret lampe i kraftig aluminium (farve RAL 9006) med LED moduler

Læs mere

FireFree B744/B745 Brandplader

FireFree B744/B745 Brandplader FireFree B744/B745 Vare nr. Navn Antal EAN Palle str. B744 H 1200 x 600 FireFree B744 H 1 stk. 5705673000016 72 stk. B745 H 1200 x 600 FireFree B745 H 1 stk. 5705673000023 72 stk. www.scandisupply.dk 0843

Læs mere

Installations- og betjeningsvejledning. Triax IFA 284/288. radio/tv distributionsforstærker med aktiv returvej 891884A

Installations- og betjeningsvejledning. Triax IFA 284/288. radio/tv distributionsforstærker med aktiv returvej 891884A Installations- og betjeningsvejledning radio/tv distributionsforstærker med aktiv returvej 891884A DK Montagevejledning distributions forstærker Introduktion Læs denne quick-guide helt igennem inden du

Læs mere

PRODUKTKATALOG MAGNETKONTAKTER

PRODUKTKATALOG MAGNETKONTAKTER PRODUKTKATALOG MAGNETKONTAKTER Alarmtech Sweden AB er et firma med mere end 30 års erfaring i udvikling og fremstilling af sikkerhedsprodukter af høj kvalitet. Vort produktsortiment består bl.a. af magnetkontakter,

Læs mere

VIEWNET LED PYLONER Pris & Specifikationer alle priser er excl moms

VIEWNET LED PYLONER Pris & Specifikationer alle priser er excl moms VIEWNET LED PYLONER Pris & Specifikationer alle priser er excl moms VIEWNET LED OUTDOOR PYLON ARKITEKTONISK! INFORMATION-, MEDIE- & WAYFINDINGSYSTEM - WWW.VIEWNET.DK - ALL RIGHTS RESERVED VIEWNET LED OUTDOOR

Læs mere

Legende let satellit TV i boligkomplekser

Legende let satellit TV i boligkomplekser Legende let satellit TV i boligkomplekser Op til tre TV tilsluttet i samme lejlighed your ultimate connection Sat SCR Multiswitch Fordele for installatør, lejer og udlejer i boligkomplekser En perfekt

Læs mere

Ophængssystemer EL & VVS

Ophængssystemer EL & VVS Ophængssystemer EL & VVS Forord Velkommen til Solar's nye ophængskatalog I det nye ophængskatalog, har vi sammensat et fælles program for El- og VVS-branchen fra Walraven i Holland. Kataloget er opdelt

Læs mere

Tilslutning af udstyr Sådan forbinder du computer, telefon og TV til fiberboksen

Tilslutning af udstyr Sådan forbinder du computer, telefon og TV til fiberboksen Tilslutning af udstyr Sådan forbinder du computer, telefon og TV til fiberboksen Om fiberboksen Fiberboksen har indbygget router, hvilket betyder at du kan nøjes med tilslutning til én boks, og så er du

Læs mere

Din professionelle leverandør af aluminiumselementer. Dansk kvalitetshåndværk!

Din professionelle leverandør af aluminiumselementer. Dansk kvalitetshåndværk! Din professionelle leverandør af aluminiumselementer Dansk kvalitetshåndværk! Vores medarbejderstab repræsenterer mange års erfaring inden for branchen. Om ALUfabrikken ALUfabrikken er en moderne produktionsvirksomhed

Læs mere

SIKOM SikkerDanmark Samsøvej 17 DK-8382 Hinnerup Tlf. 8764 6000 www.sikom-as.dk. Bi-Way billetluge anlæg

SIKOM SikkerDanmark Samsøvej 17 DK-8382 Hinnerup Tlf. 8764 6000 www.sikom-as.dk. Bi-Way billetluge anlæg SIKOM SikkerDanmark Samsøvej 17 DK-8382 Hinnerup Tlf. 8764 6000 www.sikom-as.dk Bi-Way billetluge anlæg Introduktion Bi-Way billetluge anlægget er designet til effektiv kommunikation mellem billetluge

Læs mere

Tilbudsliste distrikt 1

Tilbudsliste distrikt 1 Side 1 af 5 Herning Kommune Udskiftning af cirkulationspumpe for energioptimering Tilbudsliste distrikt 1 1. august 2013 Udgivelses: 02.08.2013 Revideret: 02.08.2013 Udarbejdet : PP Kontrolleret : AS Godkendt

Læs mere

Frit valg. BR netway ny teknik. WaveGuard den elektroniske sikring. RJ-45 Ethernetstik til industribrug. Multicard universelt opmærkningssystem

Frit valg. BR netway ny teknik. WaveGuard den elektroniske sikring. RJ-45 Ethernetstik til industribrug. Multicard universelt opmærkningssystem S I D E 2 S I D E 4 S I D E 6 S I D E 7 BR netway ny teknik WaveGuard den elektroniske sikring Multicard universelt opmærkningssystem RJ-45 Ethernetstik til industribrug T I D S S K R I F T O M E L E K

Læs mere

Din professionelle leverandør af aluminiumselementer

Din professionelle leverandør af aluminiumselementer Din professionelle leverandør af aluminiumselementer Vores medarbejderstab repræsenterer mange års erfaring inden for branchen. Om ALUfabrikken ALUfabrikken er en professionel produktionsvirksomhed beliggende

Læs mere

IT installationskoncept

IT installationskoncept IT installationskoncept Version 2.2 1. august 2013 Herning Kommune Udarbejdet af: Skulle der være behov for yderligere udbygning står både Herning Kommunes Koncern IT og Kommunale Ejendomme til rådighed.

Læs mere

Værd at vide... www.efg.dk. Fleksible kontormøbler

Værd at vide... www.efg.dk. Fleksible kontormøbler Værd at vide... www.efg.dk Fleksible kontormøbler Kontorets ABC De fleste mennesker køber kun kontormøbler få gange i deres liv og da det er en vigtig investering, skal resultatet også være bedst muligt.

Læs mere

Waoo! og Energi Fyn tilbyder dig masser af oplevelser

Waoo! og Energi Fyn tilbyder dig masser af oplevelser Waoo! og Energi Fyn tilbyder dig masser af oplevelser Waoo! fra Energi Fyn til private Etablering af fibernet - så nemt er det! Når din bolig skal tilsluttes fibernettet, nedgraves et tomt fiberrør fra

Læs mere

Vores basissæt indeholder det du behøver for at komme i gang!

Vores basissæt indeholder det du behøver for at komme i gang! Vores basissæt indeholder det du behøver for at komme i gang! Vores basissæt indeholder det der skal til for at komme godt i gang med at sikre sit hus. Placeres sensorene strategisk på et sted tyven ikke

Læs mere

Find inspiration til din opstillng på www.hammel-furniture.dk

Find inspiration til din opstillng på www.hammel-furniture.dk Design din egen reol og AV Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 2012-13/4 Find samlevejledninger og plejeanvisninger på www.hammel-furniture.dk. Klik på Kundeservice øverst på hjemmesiden.

Læs mere

RainBrain Planlægning og installation.

RainBrain Planlægning og installation. RainBrain Planlægning og installation. Intelligent brusekomfort. Takket være RainBrain, bliver brusebadet intelligent og brusefornøjelsen bliver endnu større. Via RainBrain kan en lang række funktioner

Læs mere

Hvad er fibernet? Fiber, fibernet, fiberbredbånd dækker over det samme. Det er en internetforsyning gennem fiber/optiske kabler.

Hvad er fibernet? Fiber, fibernet, fiberbredbånd dækker over det samme. Det er en internetforsyning gennem fiber/optiske kabler. Fiber i Husby? Fiber i Husby? Velkomst Hvad er fibernet Internettets betydning Situationen i Husby i dag Hvad kan fibernet få af betydning for vores lokalsamfund Forundersøgelse for interessen for fibernet

Læs mere

DOORS SKYDEDØR MED INDBYGNINGSKARM 2015-1 1

DOORS SKYDEDØR MED INDBYGNINGSKARM 2015-1 1 DOORS SKYDEDØR MED INDBYGNINGSKARM 2015-1 1 SafcoDoors Indbygningskarm Spar plads med en skydedør i indbygningskarm fra SafcoDoors. Elegant og praktisk løsning når der skal åbnes op mellem to rum og samtidig

Læs mere

Deres professionelle leverandør af aluminiumselementer

Deres professionelle leverandør af aluminiumselementer Deres professionelle leverandør af aluminiumselementer ... Vores erfarne mandskab er klar til at ekspedere enhver opgave med præcision og engagement. Om ALUfabrikken: ALUfabrikken er en moderne produktionsvirksomhed

Læs mere

BANO GRENSEFLADE VVS

BANO GRENSEFLADE VVS B ibano BANO GRENSEFLADE VVS For nøjagtig placering af udtag/ udgang, se målsætning på gældende plantegning/ opstaltstegning/ arbejdstegning for det aktuelle projekt. 5200/L BANO HÅNDVASK, VENSTRE 5200/R

Læs mere

SSI-9001 IP65. Installations vejledning. SSIHuset v/svane Electronic ApS. GSM fjern kontrol og alarm system

SSI-9001 IP65. Installations vejledning. SSIHuset v/svane Electronic ApS. GSM fjern kontrol og alarm system SSI-9001 IP65 GSM fjern kontrol og alarm system Installations vejledning SSIHuset v/svane Electronic ApS Vejledning Kontakt Tænd/sluk 1 - Strømforsyning: Forbundet til egen 12V / 1.5A strømforsyning (*)

Læs mere

lys I ElEGANT DESIGN

lys I ElEGANT DESIGN l ED YS I LEGANT ESIGN Micro-line 6 mm Størrelser: 1m og 2m længder, større kan skaffes. Fastgørelse: med beslag eller dobbeltklæbende tape. Overflade: Fås i rå eller anodizid overflade. Micro-line 6 mm

Læs mere

indream SmartCar GPS tracker

indream SmartCar GPS tracker indream SmartCar GPS tracker REV 2.4-27-05-2015 Specifikationer Type Lokationshastighed GPS / GSM antenne Forsyningsspænding indream SmartCar Hot start < 2 sekunder (Åben himmel) Kold start < 38 sekunder

Læs mere

PATRULL. Sikkerhedsprodukter

PATRULL. Sikkerhedsprodukter 38_014 PATRULL Sikkerhedsprodukter Gør hjemmet mere sikkert At skabe en bedre hverdag vil også sige at gøre den mere sikker. Derfor har IKEA udviklet PATRULL serien. Den er med til at minimere risikoen

Læs mere

Sprayer LED 2015. Dan Phiffer - CC-BY - The day is over

Sprayer LED 2015. Dan Phiffer - CC-BY - The day is over Sprayer LED 2015 Dan Phiffer - CC-BY - The day is over Komplet løsning til belysning på marksprøjter En stærk løsning til belysning af dyserne på marksprøjter. Systemet er simpelt og fleksibelt, og kan

Læs mere

PDC120 PI. Betjeningsvejledning Version 120.3. Installationsvejledning Version 120.4

PDC120 PI. Betjeningsvejledning Version 120.3. Installationsvejledning Version 120.4 PDC120 PI Betjeningsvejledning Version 120.3 Installationsvejledning Version 120.4 1. Intoduktion Tillykke med dit nye Smart Park parkerings system. Din Smart Park er et multifunktions parkerings system,

Læs mere

TILBEHØR ER KRONEN PÅ VÆRKET PROFESSIONELLE AV-LØSNINGER VIDEOKONFERENCE SPØRG FOR PRISER PÅ FULDT SORTIMENT VEJL. MARKEDSPRIS KR. 29.

TILBEHØR ER KRONEN PÅ VÆRKET PROFESSIONELLE AV-LØSNINGER VIDEOKONFERENCE SPØRG FOR PRISER PÅ FULDT SORTIMENT VEJL. MARKEDSPRIS KR. 29. PROFESSIONELLE AV-LØSNINGER TILBEHØR ER KRONEN PÅ VÆRKET Effektiv mødeafvikling kræver effektive mødelokaler, hvor teknikken virker, og AV-udstyret passer til lokalet. Med et stort udbud af komplette AV-løsninger

Læs mere

Think. Fødevaresikkerhed som topprioritet

Think. Fødevaresikkerhed som topprioritet Think Think Yellow Think Orange Think Red Think Green Think Blue Think Purple Fødevaresikkerhed som topprioritet Flere produkter i f lere farver end nogen andre Vægophæng Børster Koste Skrabere Spande

Læs mere