02 COFERRO MERCODAN. Du er altid velkommen til at kontakte os, hvis du har brug for yderligere information:

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Størrelse: px
Starte visningen fra side:

Download "02 COFERRO MERCODAN. Du er altid velkommen til at kontakte os, hvis du har brug for yderligere information:"

Transkript

1 COFERRO NETVÆRK Patchkabler PoE kort Fiberkabler PCI kort Fiber konverter Trådløs USB adapter Netværks switche Access Point PoE switche Værktøj og tester

2 02 COFERRO MERCODAN Du er altid velkommen til at kontakte os, hvis du har brug for yderligere information:

3 NETVÆRK Patchkabler Fiberkabler Fiber konverter Netværks switche PoE switche PCI kort Trådløs USB adapter Access point Værktøj og tester NETVÆRK 03

4 ggggggggggg Skærmet KATEGORI NETVÆRK PATCH DEN BEDSTE PRÆSTATION OG KVALITET TIL DIT NETVÆRK PATCH Kat6A S/ FTP Patchkabel S/FTP AWG 26/7 Halogenfri Længde Grå Rød Gul Grøn Blå Sort Hvid Lilla 0,5 m ,0 m ,5 m ,0 m ,0 m ,0 m ,0 m m m m m m Kat6A Flad UTP Patchkabel Uskærmet (UTP) 1,6 mm x 6 mm AWG 30/7 PVC Længde Hvid Rød Gul Grøn Blå Sort 0,5 m ,0 m ,5 m 2,0 m ,0 m ,0 m ,0 m m m m COFERRO MERCODAN

5 KATEGORI NETVÆRK PATCH PATCH KAT6 S/FTP Patchkabel Skærmet S/FTP AWG 27/7 Halogenfri Længde Grå Rød Gul Grøn Blå Sort Hvid Lilla Lyserød Orange KAT6 0,5 m ,0 m ,5 m ,0 m ,0 m ,0 m ,0 m m m m m m Kat6 UTP Patchkabel Uskærmet (UTP) AWG 24/7 Halogenfri Længde Grå Rød Gul Grøn Blå Sort Hvid Orange KAT6 0,25 m ,5 m ,0 m ,5 m ,0 m ,0 m ,0 m ,5 m m m m Find dit kabel nemt og hurtigt med vores Kabelguide her: NETVÆRK 05

6 ggggggggggg Uskærmet KATEGORI NETVÆRK PATCH DEN BEDSTE PRÆSTATION OG KVALITET TIL DIT NETVÆRK PATCH KAT5E UTP Patchkabel (UTP) AWG 26/7 ISO/ IEC & TIA/EIA 568-B Længde Grå Rød Gul Grøn Blå Sort Hvid Lilla Lyserød Orange 0,5 m ,0 m ,5 m ,0 m ,0 m ,0 m ,5 m m m m m m m Længde Grå 0,5 m ,0 m ,5 m ,0 m ,0 m ,0 m ,0 m m m m m m Kat5E SF-UTP Patchkabel Skærmet (SF-UTP) AWG 26/7 PVC Fås også i andre farver 06 COFERRO MERCODAN

7 ggggggggggg Netværks KATEGORI NETVÆRK PATCH PATCH PDS råkabel kabel på tromler og ruller i skærme og uskærmet i flere variationer, farver og udgaver. Andre Typer kan også leveres. Varenummer Type Materiale Længde Størrelse Farve KAT5E UTP Blød PVC 100m Boks 4 x 2 x AWG24 Grå KAT5E UTP Blød PVC 305m Boks 4 x 2 x AWG24 Grå KAT5E F-UTP Blød PVC 100m Boks 4 x 2 x AWG26 Grå KAT5E F-UTP Blød PVC 305m Boks 4 x 2 x AWG26 Grå KAT5E SF-UTP Blød PVC 100m Boks 4 x 2 x AWG26 Grå KAT5E SF-UTP Blød PVC 305m Boks 4 x 2 x AWG26 Grå KAT6 UTP Blød PVC 100m Boks 4 x 2 x AWG24 Grå KAT6 UTP Blød PVC 305m Boks 4 x 2 x AWG24 Grå KAT5E UTP Stiv PVC 100m Boks 4 x 2 x AWG24 Grå KAT5E UTP Stiv PVC CCA 305m Boks 4 x 2 x AWG24 Grå KAT6 UTP Stiv PVC CCA 305m Boks 4 x 2 x AWG23 Grå KAT5E SF-UTP Stiv PVC 100m Boks 4 x 2 x AWG24 Grå KAT5E SF-UTP Stiv PVC 305m Boks 4 x 2 x AWG24 Grå KAT5E F-UTP Stiv PVC 100m Boks 4 x 2 x AWG24 Grå KAT5E F-UTP Stiv PVC 305m Boks 4 x 2 x AWG24 Grå KAT6 UTP Stiv PVC 100m Boks 4 x 2 x AWG23 Grå KAT6 UTP Stiv LSZH 100m Boks 4 x 2 x AWG23 Lilla KAT6 UTP Stiv LSZH 305m Boks 4 x 2 x AWG23 Lilla KAT 6 F-UTP Stiv LSZH 100m Boks 4 x 2 x AWG23 Lilla KAT 6 F-UTP Stiv LSZH 305m Boks 4 x 2 x AWG23 Lilla KAT6A U-FTP Stiv LSZH 100m Boks 4 x 2 x AWG23 Blå KAT6A U-FTP Stiv LSZH 305m Boks 4 x 2 x AWG23 Blå KAT7 S-FTP Stiv LSZH 100m Ring 4 x 2 x AWG23 Orange KAT7 S-FTP Stiv LSZH 500m Tromle 4 x 2 x AWG23 Orange KAT5E UTP Blød PE CCA 100m Spole 4 x 2 x AWG24 Sort KAT6 S/FTP Stiv PE CCA 100m Spole 4 x 2 x AWG23 Sort KAT6 UTP Stiv PE CCA 100m Spole 4 x 2 x AWG23 Sort KAT6 S/FTP Blød PE CCA 100m Spole 4 x 2 x AWG23 Sort KAT6 UTP Blød PE CCA 100m Spole 4 x 2 x AWG23 Sort KAT5E SF-UTP Blød PE CCA 100m Spole 4 x 2 x AWG24 Sort KAT5E F-UTP Stiv PE CCA 100m Spole 4 x 2 x AWG24 Sort KAT5E UTP Stiv PE CCA 100m Spole 4 x 2 x AWG24 Sort KAT5E F-UTP Blød PE CCA 100m Spole 4 x 2 x AWG24 Sort Find dit kabel nemt og hurtigt med vores Kabelguide her: NETVÆRK 07

8 KATEGORI NETVÆRK MODULAR STIK OG TYLLER DEN BEDSTE PRÆSTATION OG KVALITET TIL DIT NETVÆRK MODULAR STIK OG TYLLER Varenummer Type Varenummer Farve Blød - UTP - KAT5E Grå Blød - UTP - KAT Rød Stiv - STP - KAT6A Blå Stiv - STP - KAT5E Grøn Stiv - UTP - KAT5E Gul Blød - UTP - KAT5E Sort Blød - UTP - KAT Hvid MODULAR ADAPTER Modular adaptor 8/8 Modular adaptor 8/8 Modular T-adapter 8/8 Modular T-adaptor 8/8 (2 x modular hun:1 x modular han 10 cm kabel, White, UTP Model/Varenr.: Modular adaptor 8/8, 1000Mbit (Modular fatning:modular fatning) 8 leder forbundet 1:1. Skærmet. cat6 Model/Varenr.: Modular T-adapter 8/8, DATA, (2xmodular hun:1 x modular han) cm kabel. 100 Base-T. Skærmet Model/Varenr.: Modular adaptor 8/8 Modular adaptor 8/8 USB 3,0 Netværks adapter Modular adaptor 8/8 (Modular fatning:modular fatning) 8 leder forbundet 1:1 Model/Varenr.: Modular adaptor 8/8, 1000Mbit (Modular fatning:modular fatning) 8 leder forbundet 1:1, Skærmet, cat6 Model/Varenr.: USB 3,0 Netværks adapter USB A han til RJ45 hun, 0,2 m, 10/100/1000 Mbit/s Model/Varenr.: COFERRO MERCODAN

9 KATEGORI NETVÆRK PATCH INFO OMKRING PATCHKABLER Patchkabler Kategori 6 vs. Kategori 5E I dag kan både kategori 6 og kategori 5E køre gigabit (1000 mb/s). Kategori SE er testet til maksimalt 1000 mb/s og 125 MHz båndbredde, hvorimod Kategori 6 er testet til mb/s og 250 MHz båndbredde. Hvorfor så Kategori 6? Fordi Kategori 6 kan køre HDTV og video on demand, som skal bruge 1600 mb/s, uden at man er nødt til at komprimere data (det skal man på Kategori 5E = ringere kvalitet). Derudover har man kun 2 ledere til at opnå gigabit på kategori 5E, hvor man har 4 ledere til det samme med Kategori 6. Dette gør at kablet ikke er presset til det yderste i ydeevne og færre fejl med derved lavere hastighed til følge opstår, når netværket er presset. Kategori Mhz båndbredde Hastighed 5E MHz 1000 mb/s MHz 1000 mb/s 6A MHz mb/s MHz 1000 mb/s Her kan du finde information omkring de forskellige kabeltyper: NETVÆRK 09

10 KATEGORI NETVÆRK FIBER OPTIC DEN BEDSTE PRÆSTATION OG KVALITET TIL DIT NETVÆRK FIBER OPTIC Fiberpatchkabel LC-LC ggggggggggg Duplex Halogenfri 3 mm diameter Med testrapport Produceres i andre typer, farver og længder Længde Singlemode 9/125 my Multimode OM1 62,5 my Multimode OM2 Multimode OM3 Multimode OM4 0,5 m ,0 m ,5 m ,0 m ,0 m ,0 m ,0 m m m m m m Fiberpatchkabel LC-SC ggggggggggg Duplex Halogenfri 3 mm diameter Med testrapport Produceres i andre typer, farver og længder Længde Singlemode 9/125 my Multimode OM1 62,5 my Multimode OM2 Multimode OM3 Multimode OM4 0,5 m ,0 m ,5 m ,0 m ,0 m ,0 m ,0 m m m m m m COFERRO MERCODAN

11 KATEGORI NETVÆRK FIBER OPTIC FIBER OPTIC Fiberpatchkabel SC-SC ggggggggggg Duplex Halogenfri 3 mm i diameter Med testrapport Produceres i andre typer, farver og længder Længde Singlemode 9/125 my Multimode OM1 62,5 my Multimode OM2 Multimode OM3 Multimode OM4 0,5 m ,0 m ,0 m ,0 m ,0 m ,0 m m m m m m Fiberpatchkabel LC-ST ggggggggggg Duplex Halogenfri 3 mm i diameter Med testrapport Produceres i andre typer, farver og længder Længde Singlemode 9/125 my Multimode OM1 62,5 my Multimode OM2 Multimode OM3 Multimode OM4 0,5 m ,0 m ,5 m ,0 m ,0 m ,0 m ,0 m m m m m m NETVÆRK 11

12 KATEGORI NETVÆRK FIBER OPTIC DEN BEDSTE PRÆSTATION OG KVALITET TIL DIT NETVÆRK FIBER OPTIC Fiberpatchkabel SC-ST ggggggggggg Duplex Halogenfri 3 mm i diameter Med testrapport Produceres i andre typer, faver og længder Længde Singlemode 9/125 my Multimode OM1 62,5 my Multimode OM2 0,5 m Multimode OM3 1,0 m ,5 m 2,0 m ,0 m ,0 m ,0 m m m 20 m Fiberpatch MPO-MPO og MTP-MPO ggggggggggg Duplex Halogenfri 3 mm i diameter Med testrapport Produceres i andre typer, faver og længder Længde KAT6 Singlemode 9/125 my Multimode OM2 Multimode OM3 Multimode OM4 MTP/ MPO OM4 QSFP Aktiv Fiber 1,0 m ,0 m ,0 m ,0 m ,0 m m m m m m m m COFERRO MERCODAN

13 KATEGORI NETVÆRK KONVERTER KONVERTER INTELLINET SFP M INTELLINET Media Converter INTELLINET Media Converter INTELLINET SFP Mini-GBIC Transceiver, 1000Base-SX (LC) Multimode, 550 m, Black, Enterprise Box Model/Varenr.: INTELLINET Media Converter, 10/100Base-TX (RJ45)/100Base- FX (SC) Multimode, 2 km, Black, Enterprise Box Model/Varenr.: INTELLINET Media Converter, 10/100Base-TX (RJ45)/100Base-FX (ST) Multimode, 2 km, Black, Enterprise Box Model/Varenr.: INTELLINET Media Converter Fiber konverter til RJ45 INTELLINET Media Converter, 1000Base-T (RJ45)/1000Base-SX (SC) Multimode, 220 m, Black, Enterprise Box Model/Varenr.: Fiber konverter til RJ45 (SC : RJ45), 100/10 Mbps, 3 LED indikatorere Model/Varenr.: Gør det nemt for dine kunder at finde det rigtige kabel ved at lægge vores kabelguide på din egen hjemmeside. Se hvordan du gør her: NETVÆRK 13

14 KATEGORI NETVÆRK NETVÆRKS SWITCHE DEN BEDSTE PRÆSTATION OG KVALITET TIL DIT NETVÆRK NETVÆRKS SWITHCE 8-Port Network Switch 5-Port Network Switch 8-Port Network Switch INTELLINET Network Switch, 8-Port (RJ45) Desktop, Metal Case, 10/100 Mbit/s, Nway Black, Retail Box Model/Varenr.: INTELLINET Network Switch, 5-Port (RJ45) Desktop, Plastic Case, 10/100 Mbit/s, White, Retail Box Model/Varenr.: INTELLINET Network Switch, 8-Port (RJ45) Desktop, Plastic Case, 10/100 Mbit/s, White, Retail Box Model/Varenr.: Port Network Switch 5-Port Network Switch INTELLINET Network Switch, 16- Port (RJ45), Black Desktop, 10/100 Mbit/s, Retail Box Model/Varenr.: INTELLINET Network Switch, 5-Port (RJ45) Desktop, Black Metal Case, 0 packet loss 10/100/1000 Mbit/s, AutoMDI-X, JumboFrame Model/Varenr.: Port Network Switch 8-Port Fast Ethernet 5-Port Network Switch INTELLINET Network Switch 8-Port (RJ45), Desktop, Black Metal Case, 0 packet loss 10/100/1000 Mbit/s, AutoMDI-X, JumboFrame Model/Varenr.: MANHATTAN Fast Ethernet Switch, 8-Port 10/100, White Model/Varenr.: MANHATTAN Network Switch, 5-Port (RJ45), Desktop, Plastic Case, 10/100 Mbit/s, White, Retail Box Model/Varenr.: COFERRO MERCODAN

15 KATEGORI NETVÆRK POE SWITCHE POE SWITHCE INTELLINET Network PoE INTELLINET Network PoE+ INTELLINET Network PoE+ INTELLINET Network PoE Injector, Output 48 V DC / 350 ma, oop til 15,4W 10/100 Mbit/s Model/Varenr.: INTELLINET Network PoE+ Splitter, Max. Output 20.7 W, 10/100 Mbit/s Forbind ikke-poe til PoE injector/ switch Model/Varenr.: INTELLINET Network PoE+ Switch kombi 8-Port 4-Port PoE 7.3 W + 4-port RJ45 Black Metal Case. Fast Ethernet, 10/100 M Model/Varenr.: INTELLINET Network PoE+ INTELLINET Network PoE INTELLINET Network PoE+ Switch webmanage 8-Port (30 W), Desktop, Gigabit, 10/100/1000 Mbit/s, 130W Power budget Model/Varenr.: INTELLINET Network PoE Switch webmanage 16-Port (30 W), 2 SFP Ports, Rackmount, Gigabit, 10/100/1000 Mbit/s, pbudget180w Model/Varenr.: INTELLINET Network Switch INTELLINET Network PoE+ Switch INTELLINET Network PoE+ INTELLINET Network PoE+ Switch, 16-Port (30 W), Rackmount, Fast Ethernet, 10/100 Mbit/s Model/Varenr.: INTELLINET Network PoE+ Switch, 8-Port, Desktop, Gigabit, IEEE at/af, Endspan Model/Varenr.: INTELLINET Network PoE+ Web- Smart Switch 8-Port, IEEE at/af, Endspan Model/Varenr.: NETVÆRK 15

16 KATEGORI NETVÆRK PCI KORT DEN BEDSTE PRÆSTATION OG KVALITET TIL DIT NETVÆRK PCI KORT INTELLINET Wireless PCI Card INTELLINET Wireless PCI Card MANHATTAN PCI Express INTELLINET Wireless PCI Card, 150N, Detachable Antenna, Retail Box Model/Varenr.: INTELLINET Wireless PCI Card, 300N, Detachable Antennas, Retail Box EAN-nummer: Model/Varenr.: MANHATTAN PCI Express m Serial port 1 Ekstern seriel Port DB9, PCI- Ex1, x2, x4, x8, Retail Box Model/Varenr.: MANHATTAN PCI Express Card MANHATTAN Card MANHATTAN PCI Express Card m 2x Serial, 2 Eksterne seriel Poret DB9, PCI-E x1 x2 x4, x8, Retail Box Model/Varenr.: MANHATTAN Card, PCI, Parallel, 1 External Port, Retail Box Model/Varenr.: INTELLINET Wireless PCI Card MANHATTAN Wireless PCI Card MANHATTAN Wireless PCI Card INTELLINET Wireless PCI Card, 300N, Detachable Antennas, Retail Box Model/Varenr.: Manhattan USB Port, PCI kort med 3 eksterne og 1 intern USB Model/Varenr.: USB 3.0 PCI express Add-on Card, 2-Port Model/Varenr.: COFERRO MERCODAN

17 KATEGORI NETVÆRK TRÅDLØS USB ADAPTER TRÅDLØS USB ADAPTER IINTELLINET Wireless USB Adapter INTELLINET Wireless USB Adapter INTELLINET Wireless High-Power USB Adapter IINTELLINET Wireless USB Adapter, 150N, Retail Box Model/Varenr.: INTELLINET Wireless USB Adapter, 150N, Detachable Antenna, Retail Box Model/Varenr.: INTELLINET Wireless High-Power USB Adapter, 150N, Detachable Antenna, Retail Box Model/Varenr.: INTELLINET Wireless USB Adapter MANHATTAN Wireless Adapter INTELLINET Wireless USB Adapter INTELLINET Wireless USB Adapter, 300N, Retail Box Model/Varenr.: MANHATTAN Wireless Adapter, 2.0 USB Micro 150N, sort Model/Varenr.: MANHATTAN Wireless Adapter, 2.0 USB Mini 600AC Dual-Band, hvid Model/Varenr.: INTELLINET Wireless USB Adapter Hvis du savner priser på vores varer i kataloget, kan du nemt og hurtigt oprette et login til vores hjemmeside på Mercodan.dk. Her kan du både se priser og lagerstatus. MANHATTAN Wireless Adapter, 2.0 USB Range+ 1200AC Dual-Band, hvid Model/Varenr.: NETVÆRK 17

18 KATEGORI NETVÆRK ACCESS POINT DEN BEDSTE PRÆSTATION OG KVALITET TIL DIT NETVÆRK ACCESS POINT 4-Port GuestGate MK II INTELLINET Wireless Access Point INTELLINET Wireless Access Point INTELLINET GuestGate MK II, 300N, Hotspot Gateway, 4-Port 10/100, Retail Box Model/Varenr.: INTELLINET Wireless Access Point, repeat 150N, Point-to-Point, Bridge, Retail Box WPS, WEP, WPA/ WPA2, TKIP, AES Model/Varenr.: INTELLINET Wireless Access Point, repeat 300N, Point-to-Point, Bridge, Retail Box WPS, WEP, WPA/ WPA2, TKIP, AES Model/Varenr.: INTELLINET Wireless Access Point PoE 300N INTELLINET Wireless Outdoor Access Point INTELLINET Wireless High-Power PoE Access Point INTELLINET Wireless Access Point PoE 300N, Point-to-Point, Bridge, Bridge, WPS, WEP, WPA/WPA2, TKIP, AES Model/Varenr.: INTELLINET Wireless Outdoor Access Point, 300N, IP67 housing, PoE, 16clients WPS, WEP,WPA/ WPA2, TKIP, AES Model/Varenr.: INTELLINET Wireless High-Power PoE Access Point, loft monteres, 300N, WPS, WEP, WPA/WPA2, TKIP, AES Model/Varenr.: INTELLINET Wireless 150N Outdoor INTELLINET Wireless 150N Outdoor Range Extender/Access Point with Built-in 12dBi Model/Varenr.: COFERRO MERCODAN

19 KATEGORI NETVÆRK VÆRKTØJ OG TESTER VÆRKTØJ OG TESTER INTELLINET Cable Tester INTELLINET Cable Tester Kabeltester KAT5/6 INTELLINET Cable Tester, 4-in-1, RJ11/RJ 45/USB/BNC, Beige, Retail Boxw INTELLINET Cable Tester, Net Toner and Probe Kit, Beige, Retail Box Kabeltester KAT5/6 med fjernterminator Model/Varenr.: Model/Varenr.: Model/Varenr.: CAT6-TESTER1 INTELLINET Modular Plug Crimping Tool Crimptang RJ45 Crimptang RJ11/RJ12/RJ45 INTELLINET Modular Plug Crimping Tool, Universal, RJ11/RJ12/RJ45, Blister Model/Varenr.: Crimptang RJ45 Crimpning og afisolering af RJ45 modularstik 8p/8c Model/Varenr.: Crimptang RJ11/RJ12/RJ45 Crimpning og afisolering af RJ22/11/12/45 modularstik, Blister Model/Varenr.: Crimptang RJ11/RJ12/RJ45 sæt Vidste du vi har lager i Herlev, hvor du kan afhente dine varer? Coferro A/S, Vesterlundvej 6, 2730 Herlev Mandag til torsdag mellem 7.30 og Fredag mellem 7.30 og Crimptang RJ11/RJ12/RJ45, isolering, Modularstik Model/Varenr.: NETVÆRK 19

20 COFERRO MRC v2.0 SPECIALVIDEN ER VORES ENESTE STANDARD Kort sagt finder du ingen standardløsninger hos os, kun den kabelløsning, der optimerer din performance. Hos os i COFERRO får du kompetent, teknisk viden om kabler, der kan optimere enhver performance. Vi samarbejder med over 100 af verdens kabelleverandører og er dermed garant for den bedste kabelløsning til lige netop din specifikke opgave, uanset om fokus er på fx optimering af produktion, sikkerhed og bæredygtighed, eller forbedret ydeevne, kapacitet eller tilslutningsmuligheder. Vi hjulpet vores kunder siden 1951, og dermed har vi positioneret os med en solid viden i flere brancher, fx formelle lovkrav og tekniske standarder samt den seneste udvikling eller de mere dagligdags udfordringer inden for hvert enkelt marked. Derfor kan vi altid finde netop det kabel eller den sammensætning af kabler som passer bedst til din opgave. Billederne, tekniske informationer, data og beskrivelser i denne udgave var på tidspunktet for trykningen korrekte. Vi forbeholder os retten til at foretage nødvendige ændringer iht. teknisk udvikling og forbedring. Februar COFERRO MERCODAN Vesterlundvej 6, 2730 Herlev Tlf.: Fax: Besøg os på

Du er altid velkommen til at kontakte os, hvis du har brug for yderligere information: WEBSHOP VI ER DIN SPECIALISEREDE PARTNER 02 COFERRO MERCODAN

Du er altid velkommen til at kontakte os, hvis du har brug for yderligere information: WEBSHOP VI ER DIN SPECIALISEREDE PARTNER 02 COFERRO MERCODAN COFERRO NETVÆRK Du er altid velkommen til at kontakte os, hvis du har brug for yderligere information: WEBSHOP VI ER DIN SPECIALISEREDE PARTNER 02 COFERRO MERCODAN NETVÆRK Patch kabler Fiber kabler Fiber

Læs mere

Kabler & stik. Alt i kabler & stik. Data. Strøm A/V. Tilbehør. Find os på coferrodetail.dk og prøv vores kabelguide

Kabler & stik. Alt i kabler & stik. Data. Strøm A/V. Tilbehør. Find os på coferrodetail.dk og prøv vores kabelguide er en division i Coferro A/S, der har eget lager i Herlev, og kan levere fra dag til dag, hvis varerne er på lager. Med vores erfaring og faglige viden er vi i dag veletablerede på det danske marked. Ud

Læs mere

INSTALLATØR KATALOG. Installationskabler Gummikabler Forlængerkabel CEE PTSH PTH kabler

INSTALLATØR KATALOG. Installationskabler Gummikabler Forlængerkabel CEE PTSH PTH kabler COFERRO INSTALLATØR KATALOG Installationskabler Gummikabler Forlængerkabel CEE PTSH PTH kabler Gulv rackskabe Væg rackskabe Rack og tilbehør Patchkabler Siemon Datakabler Aluminiumskabler Securi flame

Læs mere

Find os på mercodan.dk og prøv vores kabelguide. Kabler & stik. Data. Strøm A/V. Tilbehør. Alt i kabler & stik

Find os på mercodan.dk og prøv vores kabelguide. Kabler & stik. Data. Strøm A/V. Tilbehør. Alt i kabler & stik Find os på mercodan.dk og prøv vores kabelguide Kabler & stik Data Strøm A/V Tilbehør Alt i kabler & stik Data Den bedste præstation og kvalitet til dit netværk KAT 6/5E UTP Patch kabler 2 x RJ45 konnektorer

Læs mere

COFERRO RACK OG TILBEHØR

COFERRO RACK OG TILBEHØR COFERRO Rackskabe Hylder Skuffer Keystones El paneler UPS Patchpaneler Tilbehør Cable Management Du er altid velkommen til at kontakte os, hvis du har brug for yderligere information: Rackskabe Hylder

Læs mere

EL-INSTALLATØRENS NETTOKATALOG DATAPRODUKTER #1. EL-MATERIEL EN GROS

EL-INSTALLATØRENS NETTOKATALOG DATAPRODUKTER #1.  EL-MATERIEL EN GROS EL-INSTALLATØRENS NETTOKATALOG DATAPRODUKTER #1 fra Jens A. Jacobsen www.jaj.dk EL-MATERIEL EN GROS Indholdsfortegnelse Side 3: Datakabler Patch paneler Side 4: RJ45 Jack Udtag Side 5: Telekabler Tele

Læs mere

MicroLan. KabelKataloget. 2nd edition 2011. Netværkskabler Kategori 5E i flere farver

MicroLan. KabelKataloget. 2nd edition 2011. Netværkskabler Kategori 5E i flere farver KabelKataloget 2nd edition 2011 Netværkskabler Kategori 5E i flere farver Racktilbehør Fiberkabler Netværkskabler Skærmkabler AV kabler Netværkskabler grå og farvede kategori 5e 5e kategori rabat stykpris

Læs mere

SignalTEK II. 56 63 30 10 / www.blackbox.dk

SignalTEK II. 56 63 30 10 / www.blackbox.dk Spar penge ved køb af en multifunktionstester, som både kan teste kobber, fiber Power over Ethernet (PoE) på samme tid derved eliminieres brugen af flere testinstrumenter på en gang Forøg effektiviteten

Læs mere

Cat5 UTP 1 Giga 125mHz

Cat5 UTP 1 Giga 125mHz Cat5 UTP 1 Giga 125mHz Uskærmet cat. 5e, 19" patchpaneler incl. RJ45 stik Halogenfri R305886 Patchpanel UTP Cat.5e 1he 16xRJ45 57 07028 00601 8 Lager 825,00 R305118 Patchpanel UTP Cat.5e 1he 24xRJ45 (snap

Læs mere

Ethernet teknologi. - hvordan fungerer det? Netteknik 1

Ethernet teknologi. - hvordan fungerer det? Netteknik 1 Ethernet teknologi - hvordan fungerer det? Netteknik 1 Ethernet & OSI modellen Lag 7 Applikation Giver netværks adgang for programmer uden for OSI modellen fx til fil overførsel, regneark, ETB og terminal

Læs mere

Ethernets placering i OSI modellen

Ethernets placering i OSI modellen Ethernets placering i OSI modellen Lag 7 Applikation Giver netværks adgang for programmer uden for OSI modellen fx til fil overførsel, regneark, ETB og terminal emulering. Lag 6 Præsentation Kode konvertering

Læs mere

PDS System. Hvordan vælger jeg komponenter til Connectix PDS system? Fyldt Patchpanel. eller Keystone konnector + Tomt Patchpanel

PDS System. Hvordan vælger jeg komponenter til Connectix PDS system? Fyldt Patchpanel. eller Keystone konnector + Tomt Patchpanel PDS System Hvordan vælger jeg komponenter til Connectix PDS system? Vælg patchpanel 24 ports eller 48 ports Vælg patchkabler Fyldt Patchpanel eller Keystone konnector Tomt Patchpanel Vælg inst. kabel 45mm

Læs mere

Indholdsfortegnelse transmission

Indholdsfortegnelse transmission Videoovervågning Indholdsfortegnelse transmission Introduktion til transmission... 69 Overblik, med mange muligheder... 70 Overblik 2-tråds transmission... 71 2-tråds transmission... 72 Fiber Video...

Læs mere

NaviTEK II. idealnwd.co.uk. Besparelse af penge da man bruger et multifunktions testinstrument for test af kobber - og fibernetværk

NaviTEK II. idealnwd.co.uk. Besparelse af penge da man bruger et multifunktions testinstrument for test af kobber - og fibernetværk Besparelse af penge da man bruger et multifunktions testinstrument for test af kobber - og fibernetværk Forøget effektivitet ved simpel og hurtigt netværkstest - og problemløsning Reduceret testtid med

Læs mere

LanXPLORER. 56 63 30 10 / www.blackbox.dk

LanXPLORER. 56 63 30 10 / www.blackbox.dk Spar penge ved køb af et håndholdt instrument, i stedet for en bærbar PC, netværkstester og Ethernet (PoE) tester Forøg effektiviteten og forbedre brugerproduktiviteten gennem reduceret netværksnedetid,

Læs mere

Konnektorer & Adapter Quick Guide

Konnektorer & Adapter Quick Guide Konnektorer & Adapter Quick Guide Solar Danmark A/S. Industrivej Vest 43. 6600 Vejen. Telf. 76 96 12 00. www.solar.dk Brøndby. Frederikshavn. Hillerød. Kolding. Kbh NV. Kbh SV. Nykøbing F. Odense. Randers.

Læs mere

INSTALLATØR KATALOG. Installationskabler Gummikabler og HAR Ledning Forlængerkabel CEE PTSH PTH kabler

INSTALLATØR KATALOG. Installationskabler Gummikabler og HAR Ledning Forlængerkabel CEE PTSH PTH kabler COFERRO INSTALLATØR KATALOG Installationskabler Gummikabler og HAR Ledning Forlængerkabel CEE PTSH PTH kabler Gulv rackskabe Væg rackskabe Rack og tilbehør Datakabler Patchkabler Siemon Aluminiumskabler

Læs mere

AFN2208N+ Wi-Fi forstærker 300mBit op til 2500 meters rækkevidde vandtæt.

AFN2208N+ Wi-Fi forstærker 300mBit op til 2500 meters rækkevidde vandtæt. AFN2208N+ Wi-Fi forstærker 300mBit op til 2500 meters rækkevidde vandtæt. WiFi forstærker/router med op til 2500 meters rækkevidde og med DANSK quick guide/installationsvejledning. Denne WiFi forstærker

Læs mere

LanXPLORER. idealnwd.com. Spar penge ved brug af kun et håndholdt instrument, i stedet for en bærbar PC, netværkstester og Ethernet (PoE) tester

LanXPLORER. idealnwd.com. Spar penge ved brug af kun et håndholdt instrument, i stedet for en bærbar PC, netværkstester og Ethernet (PoE) tester Spar penge ved brug af kun et håndholdt instrument, i stedet for en bærbar PC, netværkstester og Ethernet (PoE) tester Forøg effektiviteten og forbedr brugerproduktiviteten gennem reduceret netværksnedetid,

Læs mere

COFERRO INSTALLATØR KATALOG

COFERRO INSTALLATØR KATALOG COFERRO INSTALLATØR KATALOG Installationskabler Gulv rackskabe Væg rackskabe Aluminiumskabler Samledåser Gummikabler og HAR Ledning Rack og tilbehør Securi-Flame silicone Membrandåser Forlængerkabel CEE

Læs mere

Kbhkol. Foreningen Kollegienet København Foreningsmøde torsdag 11/4-2002 på Frankrigsgade kollegiet. http://kbhkol.dk/

Kbhkol. Foreningen Kollegienet København Foreningsmøde torsdag 11/4-2002 på Frankrigsgade kollegiet. http://kbhkol.dk/ Kbhkol Foreningen Kollegienet København Foreningsmøde torsdag 11/4-2002 på Frankrigsgade kollegiet http://kbhkol.dk/ marker@anc.dk 1 marker@anc.dk 2 Etablering af lokalnetværk på et kollegie Både om kabling

Læs mere

KabelKataloget. Sommersalg. MicroLan. Fiberkabler OM3, Multimode og singlemode. Netværkskabler Kategori 5E i flere farver

KabelKataloget. Sommersalg. MicroLan. Fiberkabler OM3, Multimode og singlemode. Netværkskabler Kategori 5E i flere farver KabelKataloget Sommersalg 15. Juni - 31. August 2011 Netværkskabler Kategori 5E i flere farver Fiberkabler OM3, Multimode og singlemode multimode 50/125 OM3 singlemode 9/125 multimode 62,5/125 multimode

Læs mere

Produktoversigt Nexans Cabling Solutions

Produktoversigt Nexans Cabling Solutions Produktoversigt Nexans Cabling Solutions Diverse produkter 3 Plastikdele 3 Udtag Snap-in ( kan bruges I Clickline ) 3 Rammer 3 Værktøj 3 Presseværktøj for presning af Snap-in konnektorer 3 Værktøj for

Læs mere

Tera Cat7A 10 giga 1000 mhz

Tera Cat7A 10 giga 1000 mhz Tera Cat7A 10 giga 1000 mhz Patchpaneler LKD9A90 2201 0000 LKD9A90 2202 0000 LKD9A90 2201 0000 24 ports Megaline 1HE patchpanel Lys Grå Lager 295,00 LKD9A90 2202 0000 24 ports Megaline 1HE patchpanel Sort

Læs mere

Kravspecifikation og retningslinjer vedr. netværk.

Kravspecifikation og retningslinjer vedr. netværk. Kravspecifikation og retningslinjer vedr. netværk. Indledning Denne kravspecifikation beskriver, hvorledes eksisterende eller nye krydsfelter skal etableres eller udvides i Region Syddanmark. Retningslinjerne

Læs mere

NetKey -kabelsystem. besøg www.panduit.com/netkey

NetKey -kabelsystem. besøg www.panduit.com/netkey NetKey -kabelsystem besøg www.panduit.com/netkey NetKey -kabelsystem NetKey -kobber og fiber-kabelsystem udgør en komplet kabelinfrastrukturløsning i overensstemmelse med standarderne til tale-, data-

Læs mere

TDC HomeBox ADSL. Installationsvejled ning til dig med bredbåndstelefoni og alm. telefonstik

TDC HomeBox ADSL. Installationsvejled ning til dig med bredbåndstelefoni og alm. telefonstik TDC HomeBox ADSL Installationsvejled ning til dig med bredbåndstelefoni og alm. telefonstik Benyttes sammen med Windows XP styresystem. Version 6,0 Din TDC HomeBox er forsynet med muligheden Når du manuelt

Læs mere

Introduktion til computernetværk

Introduktion til computernetværk Introduktion til computernetværk 24. oktober 2011 Mads Pedersen, OZ6HR mads@oz6hr.dk Slide 1 Plan i dag Netværk generelt Lokalnet Internet Router Kabel/trådløs Firewall Lokal server (forward) Warriors

Læs mere

SignalTEK II. idealnwd.co.uk

SignalTEK II. idealnwd.co.uk Spar penge ved brug af kun en multifunktions tester, som kan teste kobber, fiber Power over Ethernet (PoE) på samme tid - derved eliminieres brugen af flere testinstrumenter på en gang Forøg effektiviteten

Læs mere

Hospitalsenheden Horsens. Teknisk afdeling. Tekniske Standarder. Bips nr. 64.2 Dataanlæg. Rev. 2015.04.20. Revision: 2015.04.20

Hospitalsenheden Horsens. Teknisk afdeling. Tekniske Standarder. Bips nr. 64.2 Dataanlæg. Rev. 2015.04.20. Revision: 2015.04.20 Teknisk afdeling Tekniske Standarder Revision: 2015.04.20 Indholdsfortegnelse 64.21 IT-Infrastruktur...3 64.21.1 Indledning... 3 64.21.2 Generelle principper... 3 64.21.3 Installation/udførelse... 3 64.21.4

Læs mere

Ethernet & OSI modellen

Ethernet & OSI modellen Ethernet & OSI modellen Ethernet Ethernet er udviklet af Xerox i 70 erne og videre udviklet til Ethernet II af DEC og Xerox. Anvender CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access / Collision Detect. Protokollen

Læs mere

Produktspecifikationer Managed WiFi Version 2.3. Managed WiFi. Side 1 af 7

Produktspecifikationer Managed WiFi Version 2.3. Managed WiFi. Side 1 af 7 Managed WiFi Side 1 af 7 1. INTRODUKTION TIL MANAGED WIFI... 3 2. TEKNISK OPBYGNING... 3 2.1. SPECIFIKATIONER... 3 2.2. LØSNINGSMULIGHEDER... 4 2.2.1. Internet Pro med en router... 4 2.2.2. Internet Pro

Læs mere

News. Gør det lettere... Sound Switcher. Wireless Battery-free Mouse. USB 2.0 Hub & 14in1 CardReader. Wireless Multimedia Link

News. Gør det lettere... Sound Switcher. Wireless Battery-free Mouse. USB 2.0 Hub & 14in1 CardReader. Wireless Multimedia Link News Gør det lettere... Sound Switcher Wireless Battery-free Mouse USB 2.0 Hub & 14in1 CardReader Wireless Multimedia Link Nyheder Sound Switcher Man sidder og lytter til den nyligt indkøbte CD på computerens

Læs mere

Fiber produkter. Freenet Danmark leverer

Fiber produkter. Freenet Danmark leverer Fiber produkter Freenet Danmark leverer DRAKA Fiberkabler Optix Fiberkabler Konnektorer Patchpaneler Vægudtag Splidse kassetter Pigtails Patchkabler ODF kabinetter - 37 Fiberkabler inden eller udendørs

Læs mere

Kom godt i gang. Sådan forbinder du computer, telefon og TV til fiberboks/router. med router HG2381

Kom godt i gang. Sådan forbinder du computer, telefon og TV til fiberboks/router. med router HG2381 Kom godt i gang Sådan forbinder du computer, telefon og TV til fiberboks/router med router HG2381 Håndværkervej 27 9700 Brønderslev Telefon 98 88 99 90 bredbaandnord.dk Fiberboksens dioder og display Power

Læs mere

Betjeningsvejledning LANTEK 6, 6A & 7G LAN-Tester

Betjeningsvejledning LANTEK 6, 6A & 7G LAN-Tester Betjeningsvejledning LANTEK 6, 6A & 7G LAN-Tester ELMA LANTEK 6/7 Side 2 De fire funktionstaster, som er placeret umiddelbart under displayet, giver brugeren mulighed for vælge de soft-tast funktioner,

Læs mere

LK LexCom. Vælg det rigtige datanetværk

LK LexCom. Vælg det rigtige datanetværk LK LexCom Vælg det rigtige datanetværk Dansk produceret kvalitet LK LexCom er en dansk produceret data-netværksløsning med fokus på høj kvalitet. Uanset kravene til netværksydeevne og applikationsvalg,

Læs mere

Bolvighus Internet FAQ *Svar på de mest almindelige spørgsmål

Bolvighus Internet FAQ *Svar på de mest almindelige spørgsmål Bolvighus Internet FAQ *Svar på de mest almindelige spørgsmål Indhold Hvordan kommer jeg på Internettet?... 2 Kan jeg rette mit netværksnavn og koden?... 2 Hvad koster det at være på nettet?... 2 Min trådløse

Læs mere

Velkommen til Nice LED Katalog NR. 2, 2011 Nyhed Blink IC med to udgange fra 1 til 10 LEDs ved 6-12v

Velkommen til Nice LED Katalog NR. 2, 2011 Nyhed Blink IC med to udgange fra 1 til 10 LEDs ved 6-12v Har du en ide, Har vi din LED Velkommen til Nice LED Katalog NR. 2, 2011 Nyhed Blink IC med to udgange fra 1 til 10 LEDs ved 6-12v Se mere på side 6 Vare nr. Dioder med ledninger. Pris. v.1 10101 SMD 402

Læs mere

Strukturerede kabelsystemer Quick Guide

Strukturerede kabelsystemer Quick Guide Strukturerede kabelsystemer Quick Guide Solar Danmark A/S. Industrivej Vest 43. 6600 Vejen. Telf. 76 96 12 00. www.solar.dk Brøndby. Frederikshavn. Hillerød. Kolding. Kbh NV. Kbh SV. Nykøbing F. Odense.

Læs mere

NaviTEK II. idealnwd.co.uk. Besparelse af penge da man bruger et multifunktions testinstrument for test af kobber - og fibernetværk

NaviTEK II. idealnwd.co.uk. Besparelse af penge da man bruger et multifunktions testinstrument for test af kobber - og fibernetværk Besparelse af penge da man bruger et multifunktions testinstrument for test af kobber - og fibernetværk Forøget effektivitet ved simpel og hurtigt netværkstest - og problemløsning Reduceret testtid med

Læs mere

ADSL i TDC koncernen

ADSL i TDC koncernen i TDC koncernen Tor Ottens Product Manager TDC Internet www.zillion.dk (erhvervs produkter) www.opasia.dk (privat produkter) tjenester - Asymetric Digital Subscriber Line Teknologien tillader op til 800

Læs mere

Fredensborg Kommune. Passiv Infrastruktur

Fredensborg Kommune. Passiv Infrastruktur Fredensborg Kommune Passiv Infrastruktur Krav til passiv infrastruktur v.1.0 Side 1/34 Indholdsfortegnelse 1. Formål... 5 1.1. Gyldighedsområde... 5 1.2. Ejerskab... 5 2. Byggeprojekter generelt... 6 2.1.

Læs mere

Optimering af dit trådløse net

Optimering af dit trådløse net Optimering af dit trådløse net Her er en lille guide til nogle forslag du selv kan gøre for at optimere dit trådløse net. Du skal dog være opmærksom på følgende: - Den hastighed du køber er garanteret

Læs mere

Ring til os på 4716 2224 eller e-mail: freenet@freenet-danmark.dk Alle priser er ex. moms og afgifter. Der tages forbehold for ændringer.

Ring til os på 4716 2224 eller e-mail: freenet@freenet-danmark.dk Alle priser er ex. moms og afgifter. Der tages forbehold for ændringer. - 89 Stor fleksibilitet med Leoni s 2000 MHz kobber netværk. Monteringen i 19 paneler er med samme tæthed som normale konnektorer 2000 MHz netværks kabel med basis modul vælg selv konnektering til: 40

Læs mere

I et aktivt optisk netværk, er der en fiber ud til alle husstande. Er der 32 huse, skal der 32 fiberforbindelser til. En fiber til hvert hus

I et aktivt optisk netværk, er der en fiber ud til alle husstande. Er der 32 huse, skal der 32 fiberforbindelser til. En fiber til hvert hus FTTH-teori FTTH-teori Man kan i bund og grund sige at der er tale om en fiberforbindelse ud til den enkelte husstand. Der findes to grundlæggende varianter PON (Passive Optical Network) og AON (Aktiv Optical

Læs mere

Betjeningsvejledning LANTEK 6, 6A & 7G LAN-tester til certificering.

Betjeningsvejledning LANTEK 6, 6A & 7G LAN-tester til certificering. Betjeningsvejledning LANTEK 6, 6A & 7G LAN-tester til certificering. Generelt...1 Funktionstaster og softtaster...1 Farvedisplay...1 Display Håndsæt (DH)...2 Batteri og AC/DC adapter...2 Remote Håndsæt

Læs mere

Motherboard. Chip-set (nord- og syd-bro)

Motherboard. Chip-set (nord- og syd-bro) Samle PC Gruppe 5: Rn, Ajitkumar, Lars O., Lars N. Mtherbard mærke, mdel HP D530CMT(DF376T) Cmpaq CPU-skkel BIOS (mærke, versin sv.) 786B2 v1.11 BIOS Al hardware har brug fr sftware fr at fungere. BIOS

Læs mere

NETVÆRKSKURSUS Oktober November 2014. jmt 07-11-2014

NETVÆRKSKURSUS Oktober November 2014. jmt 07-11-2014 1 NETVÆRKSKURSUS Oktober November 2014 jmt 07-11-2014 2 Netværkskursus 14 17 Oktober 2014 ETHERNET 99% af al datatrafik er på ETH standard http://standards.ieee.org/ https://www.ieee.org/ 802.3 er ETH

Læs mere

FIber konnekter typer

FIber konnekter typer FIber konnekter typer Fiber konnekter typer Der findes mange typer af konnekter i omløb, men efterhånden er der ved at tegne sig et billede. Den mest populære i fortiden var ST typen, en bajonetkonnekter,

Læs mere

Totalleverandør af elektriske løsninger til danske kontorer. Installationsmateriel i gulv, væg og loft samt strømdistribution under skrivebordet.

Totalleverandør af elektriske løsninger til danske kontorer. Installationsmateriel i gulv, væg og loft samt strømdistribution under skrivebordet. Totalleverandør af elektriske løsninger til danske kontorer. Installationsmateriel i gulv, væg og loft samt strømdistribution under skrivebordet. Indholdsfortegnelse Hvem er vi... 3 Gulvsøjler/gulvstandere...

Læs mere

TRUST WIRELESS VIDEO & DVD VIEWER

TRUST WIRELESS VIDEO & DVD VIEWER TRUST WIRELESS VIDEO & DVD VIEWER Brugervejledning Version 1.0 1 1. Æskens indhold Kontroller venligst æskens indhold. Den skal indeholde følgende: 1. Transmitter (sender) 2. Modtager 3. Strømforsyning

Læs mere

Tilslutning af udstyr Sådan tilslutter du computer, telefon og TV

Tilslutning af udstyr Sådan tilslutter du computer, telefon og TV Tilslutning af udstyr Sådan tilslutter du computer, telefon og Tilslutning - Trin for trin Opsætning af fiberboks og router (Trin 1-3) klarer Bredbånd Nords tekniker i forbindelse med installationen. Fiberboks

Læs mere

07-2015 STIK / CONNECTOR

07-2015 STIK / CONNECTOR 07-2015 STIK / CONNECTOR BNC Connector BNC (M) han Product no: 11830 Cable: RG174 BNC (M) han Product no: 11390 BNC (M) han Product no: 10930 BNC (M) han Product no: 21240 Cable: RG59 Ohm: 75 BNC (M)

Læs mere

Kom godt i gang med. Tilgin HG2301 router TRE BRE booklet 120x120 router TILGIN HG2301 rev04.indd 1

Kom godt i gang med. Tilgin HG2301 router TRE BRE booklet 120x120 router TILGIN HG2301 rev04.indd 1 Kom godt i gang med Tilgin HG2301 router 25517 - TRE BRE booklet 120x120 router TILGIN HG2301 rev04.indd 1 28-10-2011 09:47:43 Tillykke med din nye router Du har valgt at tilslutte en router til din fiberboks.

Læs mere

LAN typer. 1. Ethernet (CSMA/CD - ISO 8802.3) Indholdsfortegnelse

LAN typer. 1. Ethernet (CSMA/CD - ISO 8802.3) Indholdsfortegnelse LAN typer Indholdsfortegnelse 1. ETHERNET (CSMA/CD - ISO 8802.3)... 1 2. TOKENRING (ISO 8802.5)... 3 3. ANDRE LAN TYPER... 6 1. Ethernet (CSMA/CD - ISO 8802.3) Ethernet blev først i 70 erne udviklet i

Læs mere

KABLER. Kabler Dækplast Dækskinner Dækbånd Dispenser Alurør Krympeflex. Katalog nr.1 15

KABLER. Kabler Dækplast Dækskinner Dækbånd Dispenser Alurør Krympeflex. Katalog nr.1 15 KABLER Kabler Dækplast Dækskinner Dækbånd Dispenser Alurør Krympeflex Katalog nr.1 15 MELLEMKABLER Halogenfri tilslutningssnøre med ferrit Jumperkabel Varenr. Type Længde 20160 TSF-A-1,5ZH 1,5 m 20163

Læs mere

Mærk verden. FØLSGAARD CABLE MANAGEMENT Kontakt Følsgaard for yderligere information

Mærk verden. FØLSGAARD CABLE MANAGEMENT Kontakt Følsgaard for yderligere information CABLE MANAGEMENT Mærk verden ORGANISEREDE LEDNINGSMÆRKER ETC. Følsgaard tilbyder opsætning af printere, tilhørende software samt afterservice på alle installationer. Kontakt os for løsningsforslag. De

Læs mere

Kampagnetilbud. Spar op til 50% Læg frisk LAN på

Kampagnetilbud. Spar op til 50% Læg frisk LAN på Kampagnetilbud Læg frisk LAN på Spar op til 50% Beskyt dit LAN effektivt med UTM Førende ethernet switches og fi rewalls til stærkt nedsatte priser Køb samlet eller hver for sig Kampagnetilbud Hold dit

Læs mere

AstroComp en idé Version 0.2 (foreløbig)

AstroComp en idé Version 0.2 (foreløbig) AstroComp en idé Version 0.2 (foreløbig) Udgangpunkt for idéen - De fleste er sikkert belastet af en frygtelig masse kabler og/eller konvertere mellem USB og de forskellige enheder man ønsker at kommunikere

Læs mere

Giga-Lan / Lan-Optic installations guide for strukturerede kablingsystemer & optisk fiber

Giga-Lan / Lan-Optic installations guide for strukturerede kablingsystemer & optisk fiber Giga-Lan / Lan-Optic installations guide for strukturerede kablingsystemer & optisk fiber Indholdsfortegnelse 1. Giga-Lan kabelsystem... 4 1.1 Hvad er et struktureret kabelsystem?... 4 1.2 Kategorier...

Læs mere

Installationsvejledning Countertop ict220eg

Installationsvejledning Countertop ict220eg Installationsvejledning Countertop ict220eg Nets Denmark A/S. Energivej 1 DK-2750 Ballerup www.terminalshop.dk Doc. version 1.9 (2015-07-08). Software version 20.18. Vare nr.: R336-0119 1. Indledning Før

Læs mere

IP opsætning på DLB bridge enheder

IP opsætning på DLB bridge enheder IP opsætning på DLB bridge enheder Et DLB master AP vil automatisk få tildelt sin IP adresse fra en DHCP server, hvis enheden er tilsluttet til virksomhedens infrastruktur. Er der ikke en DHCP server på

Læs mere

Montering af CSE-H55N til Carlo Gavazzi inverter

Montering af CSE-H55N til Carlo Gavazzi inverter Montering af CSE-H55N til Carlo Gavazzi inverter Montering og konfiguration af konverter CSE-H55N til Carlo Gavazzi invertere. Rev 1.0 25-01-14 Initiel release. Indholdsfortegnelse Montering af CSE-H55N

Læs mere

Prisliste gældende f.o.m 1. juni 2012 - Danmark VEJLEDENDE PRISLISTE. Opdateret pr. 01.06.2012. 1 af 9

Prisliste gældende f.o.m 1. juni 2012 - Danmark VEJLEDENDE PRISLISTE. Opdateret pr. 01.06.2012. 1 af 9 VEJLEDENDE PRISLISTE Opdateret pr. 01.06.2012 1 af 9 Musiksystemer BeoSound 4 2851 15.895,- BeoSound 4 inkl. DAB+ 2851 18.875,- 2180 Gulvstand 1.795,- 2181 Vægbeslag 895,- 2214 DAB+ modul 3.295,- 2217

Læs mere

MAGAZINE. Årgang 2 - Version 3. Skarp på alle måder

MAGAZINE. Årgang 2 - Version 3. Skarp på alle måder MAGAZINE Årgang 2 - Version 3 Skarp på alle måder XYCLOP RECORDERS 4 kanals PoE NVR med 1TB lagring XC-4CH-NVR-1TB Inklusiv GRATIS Xyclop software & HDMI kabel 8 kanals PoE NVR med 2TB lagring XC-8CH-NVR-2TB

Læs mere

Betjeningsvejledning LinkMasterPRO Digital Kabeltester

Betjeningsvejledning LinkMasterPRO Digital Kabeltester Betjeningsvejledning LinkMasterPRO Digital Kabeltester El.nr. 63 98 931 021 Generelt...3 Kendetegn...3 Beskrivelse...5 Pretest...5 Længde...6 Tone...6 Coax...6 Setup...7 Spænding Beskyttelse...7 Betjening

Læs mere

PacketFront fiberboks

PacketFront fiberboks Kom godt i gang med PacketFront fiberboks med indbygget router 27-10-2011 08:42:06 Tillykke med din nye fiberboks Inden du får glæde af fiberbredbåndet, skal du have tilsluttet computer, TV og telefon

Læs mere

Apple AirPort Time Capsule - NAS-server - 3 TB - HDD 3 TB x 1 - Gigabit Ethernet / a/b/g/n/ac

Apple AirPort Time Capsule - NAS-server - 3 TB - HDD 3 TB x 1 - Gigabit Ethernet / a/b/g/n/ac Apple AirPort Time Capsule - NAS-server - 3 TB - HDD 3 TB x 1 - Gigabit Ethernet / 802.11a/b/g/n/ac Description Apple AirPort Time Capsule - NAS server - 3 TB - HDD 3 TB x 1 - Gigabit Ethernet / 802.11a/b/g/n/ac

Læs mere

Trust PCI Ethernet Combi Brugsanvisning

Trust PCI Ethernet Combi Brugsanvisning Trust PCI Ethernet Combi Brugsanvisning DK-1 Ophavsret/Copyright Tillige er det forbudt at reproducere eller overføre dele af denne brugsanvisning under enhver form og med ethvert middel, elektronisk eller

Læs mere

Kom godt i gang med. Tilgin HG2301 router

Kom godt i gang med. Tilgin HG2301 router Kom godt i gang med Tilgin HG2301 router Tillykke med din nye router Du har valgt at tilslutte en router til din fiberboks. Det er en rigtig god idé! Routeren giver dig nemlig mulighed for at have mere

Læs mere

Transmissionshastigheder op til 100 MHz, datatransmission op til 155Mbit, velegnet til ATM, fast Ethernet.

Transmissionshastigheder op til 100 MHz, datatransmission op til 155Mbit, velegnet til ATM, fast Ethernet. HUBS,NNETVÆRKSBEGRÆNSNINGER Kabelkategorier Der findes mange former for kabler. Det der bestemmer hvor mange data der kan overføres i et parsnoet kabel, er afhængig af kvaliteten af de snoninger, som anvendes.

Læs mere

Installationsguide. Router Tilgin HG13xx serien. Fiberbredbånd TV Telefoni

Installationsguide. Router Tilgin HG13xx serien. Fiberbredbånd TV Telefoni Installationsguide Router Tilgin HG13xx serien Fiberbredbånd TV Telefoni Kære Kunde Tillykke med dit nye Waoo! produkt. Det er vigtigt, at du læser nedenstående inden, du begynder at bruge din router.

Læs mere

Kom godt i gang med. Tilgin HG2301 router

Kom godt i gang med. Tilgin HG2301 router Kom godt i gang med Tilgin HG2301 router Tillykke med din nye router Du har valgt at tilslutte en router til din fiberboks. Det er en rigtig god idé! Routeren giver dig nemlig mulighed for at have mere

Læs mere

Kom godt i gang med. Comega fiberboks

Kom godt i gang med. Comega fiberboks Kom godt i gang med Comega fiberboks Tillykke med din nye fiberboks Inden du får glæde af fiberbredbåndet, skal du have tilsluttet computer, TV og telefon til fiberboksen. Med denne lille vejledning finder

Læs mere

GVD Antenneforening - Internet Gør-Det-Selv Guide

GVD Antenneforening - Internet Gør-Det-Selv Guide GVD Antenneforening - Internet Gør-Det-Selv Guide Forord Tillykke med din Internet forbindelse fra GVD Antenneforening. Denne guide vil hjælpe dig med at installere dit GVD Internet i din bolig. Herudover

Læs mere

Spørgsmål: Hvorfor åbner min app ikke, den hænger og kan ikke skabe forbindelse til enhederne.

Spørgsmål: Hvorfor åbner min app ikke, den hænger og kan ikke skabe forbindelse til enhederne. Kan jeg anvende samme SSID Wi-Fi navnsom min router? Vi anbefaler at du laver et nyt SSID, eventuel kalder det _mesh. Du kan dog godt genbruge det gamle SSID og password, men så skal du slukke for

Læs mere

KOM GODT I GANG MED TILGIN HG 2381

KOM GODT I GANG MED TILGIN HG 2381 KOM GODT I GANG MED TILGIN HG 2381 Tillykke med din nye router Du har valgt at tilslutte en router til din fiberboks. Det er en rigtig god idé! Routeren giver dig nemlig mulighed for at have mere end en

Læs mere

Trådløst internet Brugervejledning

Trådløst internet Brugervejledning Trådløst internet Brugervejledning PR 1. NOVEMBER 2011 tv, fiberbredbånd og telefoni til os i midt- og vestjylland Altibox Danmark A/S Danmarksvej 26 8660 Skanderborg Tlf. 70 300 600 www.altibox.dk info@altibox.dk

Læs mere

home connect guide Dansk - 1. udgave INSTALLATIONSGUIDE PRI_SDRAFT_C

home connect guide Dansk - 1. udgave INSTALLATIONSGUIDE PRI_SDRAFT_C home connect guide Dansk - 1. udgave INSTALLATIONSGUIDE PI_SDAFT_C indholdsfortegnelse HomeConnect guiden skal hjælpe brugere af kabel nettet med selv at tilkoble udstyr og fordele signaler i hjemmet,

Læs mere

Bredbånd. Installationsvejledning - WGW BOX

Bredbånd. Installationsvejledning - WGW BOX Bredbånd Installationsvejledning - WGW BOX Introduktion og din ordre WGW Box ADSL stik og lamper Denne vejledning hjælper dig med at installere din bredbåndsforbindelse Tændt/ slukket DSL Internet Telefon

Læs mere

VLAN - Virtual Local Area Network

VLAN - Virtual Local Area Network VLAN - Virtual Local Area Network - opdeling af LAN i mindre broadcast zoner Hvad er et VLAN? Virtuel switch, bestående af port 2, 5, 8 og 11 på fysisk switch VLAN s er en logisk opdeling af enheder eller

Læs mere

TDC HomeBox VDSL. Installationsvejled ning til dig med telefoni og bredbånd

TDC HomeBox VDSL. Installationsvejled ning til dig med telefoni og bredbånd TDC HomeBox VDSL Installationsvejled ning til dig med telefoni og bredbånd 2 Udstyr fra TDC Følgende skal være i kassen, du har modtaget fra TDC: TDC HomeBox VDSL Installations vejled ning til dig med

Læs mere

SIKOM A/S SIKKERHED & KOMMUNIKATION Samsøvej 17 DK-8382 Hinnerup Vandtårnsvej 77 DK-2860 Søborg Tel. +45 8764 6000 Fax.

SIKOM A/S SIKKERHED & KOMMUNIKATION Samsøvej 17 DK-8382 Hinnerup Vandtårnsvej 77 DK-2860 Søborg Tel. +45 8764 6000 Fax. SIKOM A/S SIKKERHED & KOMMUNIKATION Samsøvej 17 DK-8382 Hinnerup Vandtårnsvej 77 DK-2860 Søborg Tel. +45 8764 6000 Fax. +45 8764 6001 Kommunikationssystem Prisliste 2009 System beskrivelse SYSTEM BESKRIVELSE

Læs mere

Ethernet HUB s og Switche

Ethernet HUB s og Switche Ethernet HUB s og Switche - netværksenhederne på lag 2 Ethernet Repeater Repeateren er i dag en historisk enhed, men dens grundlæggende funktion finder man stadigvæk i nyere enheder. En repeater er en

Læs mere

DATASYSTEMER INTRODUKTION. Afsnit 6 Side 444. Actassi - et netværkssystem udviklet til elbranchen

DATASYSTEMER INTRODUKTION. Afsnit 6 Side 444. Actassi - et netværkssystem udviklet til elbranchen Afsnit Side 444 Actassi - et netværkssystem udviklet til elbranchen Fordelingsnet Kobber fordelingsnet: Actassi Kat. 5, Kat. og Kat. A kan udføres med en maks. længde på 90 meter. Netværkskablingen kan

Læs mere

SuperVip og SuperBubble. T5 armaturer velegnet til f.eks. køkkenmiljøer. Tilbudsliste Køkkenarmaturer

SuperVip og SuperBubble. T5 armaturer velegnet til f.eks. køkkenmiljøer. Tilbudsliste Køkkenarmaturer Tilbudsliste Køkkenarmaturer SuperVip og SuperBubble. T5 armaturer velegnet til f.eks. køkkenmiljøer Varenummer Varenavn SuperBubble/SuperVip 5-SuperBubble-16 21W 5-SuperBubble-16 28W 5-Superslim-16 35W

Læs mere

Eftersyn. På adressen: Falkevej 15, Lokal J 8800 Viborg. Efter aftale. Auk: 2201 Kat: 2.

Eftersyn. På adressen: Falkevej 15, Lokal J 8800 Viborg. Efter aftale. Auk: 2201 Kat: 2. 2201 - Solenergi, elektronik, LED pærer m.v. Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Falkevej 15, Lokal J 8800 Viborg Torsdag d. 30. juni 2016, 10:00-15:00 Eftersyn På adressen:

Læs mere

G. SHDSL Bridge Modem Installation af CPE

G. SHDSL Bridge Modem Installation af CPE G. SHDSL Bridge Modem Indholdsfortegnelse: Indledning:... 2 Beskrivelse:... 2 Emballagens indhold:... 2 Udstyr:... 3 G.SHDSL modem kable:... 3 Installation af modem:... 4 Kontrol af modemmet:... 5 Forskel

Læs mere

Kom godt i gang med. Tilgin HG1311 router

Kom godt i gang med. Tilgin HG1311 router Kom godt i gang med Tilgin HG1311 router Tillykke med din nye router Du har valgt at tilslutte en router til din fiberboks. Det er en rigtig god idé! Routeren giver dig nemlig mulighed for at have mere

Læs mere

TDC HomeBox til dig med fastnet og bredbånd. Installationsvejledning

TDC HomeBox til dig med fastnet og bredbånd. Installationsvejledning TDC HomeBox til dig med fastnet og bredbånd Installationsvejledning Velkommen til en verden af muligheder Du har bestilt et nyt produkt hos TDC. I den forbindelse har du fået tilsendt en TDC HomeBox. TDC

Læs mere

TDC HomeBox til dig med bredbånd og bredbåndstelefoni. Installationsvejledning

TDC HomeBox til dig med bredbånd og bredbåndstelefoni. Installationsvejledning til dig med bredbånd og bredbåndstelefoni Installationsvejledning Velkommen til en verden af muligheder Indholdsfortegnelse Du har bestilt et nyt produkt hos. I den forbindelse har du fået tilsendt en.

Læs mere

Seminar 2012. Corning Cabelcon

Seminar 2012. Corning Cabelcon Seminar 2012 LTE interference LTE 800 MHz vil sandsynligvis medføre forstyrrelser i anlæg og husinstallationer der er dårligt skærmede. Dette fordi, at LTE sender i TV båndet samtidigt med at antenneforstærkere

Læs mere

Prisliste gældende f.o.m 01. september 2013 - Danmark VEJLEDENDE PRISLISTE. Opdateret pr. 01.09.2013. 1 af 7

Prisliste gældende f.o.m 01. september 2013 - Danmark VEJLEDENDE PRISLISTE. Opdateret pr. 01.09.2013. 1 af 7 VEJLEDENDE PRISLISTE Opdateret pr. 01.09.2013 1 af 7 Musiksystemer BeoSound 5 inkl. BeoMaster 5 2900 25.995,- 2191 Gulvstand 3.595,- 2192 Bordstand 1.495,- 2193 Vægbeslag extended 795,- 1756 BeoMaster

Læs mere

INSTALLATIONS GUIDE. Air 4920 Trådløst access point FIBERBREDBÅND TV TELEFONI

INSTALLATIONS GUIDE. Air 4920 Trådløst access point FIBERBREDBÅND TV TELEFONI INSTALLATIONS GUIDE Air 4920 Trådløst access point FIBERBREDBÅND TV TELEFONI KÆRE KUNDE Med dette sæt trådløse access points får du et af markedets bedste produkter til at sikre optimal WiFi-dækning i

Læs mere

HomeBox til dig med bredbånd og enten fastnet eller bredbåndstelefoni. Installationsvejledning

HomeBox til dig med bredbånd og enten fastnet eller bredbåndstelefoni. Installationsvejledning til dig med bredbånd og enten fastnet eller bredbåndstelefoni Installationsvejledning Velkommen til en verden af muligheder Indholdsfortegnelse Du har bestilt et nyt produkt. I den forbindelse har du fået

Læs mere

TDC Modem ADSL. Installationsvejledning

TDC Modem ADSL. Installationsvejledning A Installationsvejledning Oktober 0 Velkommen til en verden af muligheder Indholdsfortegnelse Du har bestilt nyt produkt hos TDC. I den forbindelse har du få tilsendt. giver dig adgang til internt og til

Læs mere

LexCom. Vælg det rigtige datanetværk

LexCom. Vælg det rigtige datanetværk LexCom Vælg det rigtige datanetværk 2 Indhold En kvalitetsløsning............................... 4 Patchpaneler, powerpaneler, patch- og kabelholder...... 5 Fiberpatchpaneler og telepatchpanel.................

Læs mere

LexCom. Vælg det rigtige datanetværk

LexCom. Vælg det rigtige datanetværk LexCom Vælg det rigtige datanetværk 2 Indhold En kvalitetsløsning............................... 4 Patchpaneler, powerpaneler, patch- og kabelholder...... 5 Fiberpatchpaneler og telepatchpanel.................

Læs mere

Betjeningsvejledning LANTEK II 350, 500 & 1000MHz LAN-tester til certificering.

Betjeningsvejledning LANTEK II 350, 500 & 1000MHz LAN-tester til certificering. Betjeningsvejledning LANTEK II 350, 500 & 1000MHz LAN-tester til certificering. El-nr.:6398 931 114/186/238 EAN-nr.: 5706445470860/877/884 Generelt... 1 Funktionstaster og softtaster... 1 Farvedisplay...

Læs mere