HTA35/50 Plus Magnetborrmaskin. Brugsvejledning Instruktionsbok

Størrelse: px
Starte visningen fra side:

Download "HTA35/50 Plus Magnetborrmaskin. Brugsvejledning Instruktionsbok"

Transkript

1 HTA35/50 Plus Magnetborrmaskin Brugsvejledning Instruktionsbok

2 Indhold Tekniske data... punkt 1 Tilbehør... punkt 2 Brugsvejledning... punkt 3 Instruktioner... punkt 4 Reservedele... punkt 5 Innehåll Tekniske data... punkt 1 Tillbehör... punkt 2 Instruktionsbok... punkt 3 Instruktioner... punkt 4 Reservdelar... punkt 5 Punkt 1 Tekniske data: Varenr.: A35/50plus Effekt: 1200 Watt O/min.: 570 Borholder: 19mm/3/4 Weldon Køling: Integreret Volt (se typeskilt) Magnetholdekraft: 1300kg Kapacitet i stål: Huksav Ø 12-35mm Spiralbor Ø 1-13mm Undersænkning : Ø 10 40mm Boredybde: 50mm Vandring: 129mm Magnetfod mål: 80 x 160mm Punkt 1 Teknisk data: Artnr.: A35/50plus Effekt: 1200 Watt Varvtal/min: 570 Fäste: 19mm/3/4 Weldon Intregrerad kylning Volt ( se typskylt) Magnethållkraft: 1300kg Kapacitet i stål: Kärnborr Ø 12-35mm Spiralborr Ø 1-13mm Försänkare : Ø 10 40mm Borrdjup: 50mm Slaglängd: 129mm Mått magnetfot: 80 x 160mm Punkt 2 Standardudstyr Transportkuffert Oliebeholder Sikkerhedskæde Unbrakonøgle 2,5mm Unbrakonøgle 4,0mm Unbrakonøgle 6,0mm Borepatron 1 13mm Punkt 2 Tillbehör/standardutrustning Transportväska Oljebehållare Säkerhetskedja Insexnyckel 2,5mm Insexnyckel 4,0mm Insexnyckel 6,0mm Borrchuck 1 13mm

3 Punkt 3 Før ibrugtagning: Læs brugsvejledningen! Følg sikkerhedsforeskrifterne! Korrekt anvendelse: Denne maskine er beregnet til: Boring i en magnetisk overflade med hulsav eller spiralbor. Sikkerhedsforeskrifter / Fare for skade Ved boring på væg eller loft skal magnetboremaskinen sikres med den medleverede kæde. Magneten virker ikke hvis strømforsyningen afbrydes. Borekernen bliver automatisk udstødt af centerspidsen. Fare for skade! Centerspidsen kan knække ved forkert brug. Brug kun intakte ledninger og efterse jævnligt, så en eventuel beskadigelse opdages i tide! Strømforsyningen skal være det samme som vist på typeskiltet. Personlig beskyttelse Når der arbejdes med denne maskine skal følgende sikkerhedsudstyr bruges: Sikkerhedsbriller, sikkerhedssko, høreværn, hårnet (ved langt hår), og hvis muligt forklæde og hjelm. Punkt 4 Forholdsregler før brug Overfladen, som maskinen skal stå på, skal være plan, ren og fri for rust. Lak og spartel fjernes. Desuden bør godstykkelsen være på 10 mm eller derover. Ved mindre godstykkelse, eller på ikke magnetiske emner, kan fås vakuumfod til magneten, enten trykluft- eller vakuumdrevet. Udfør ikke svejsning på samme emne, som magnetboremaskinen anvendes på. Start altid med at forberede maskinen til den ønskede anvendelse som vist her: Punkt 3 Före användning: Läs instuktionerna! Följ säkerhetsföreskrifterna! Korrekt användning: Denna maskin är avsedd till: Borrning på ett magnetiskt ämne med kärnborr eller spiralborr. Fara för skada Vid borrning på lodrätt eller i tak skall magnetborrmaskinen säkras med medföljande säkerhetskedja. Magneten fungerar inte om strömförsörjningen bryts. Borrkärnan trycks automatiskt ut av centrumspetsen. Fara för skada! Centerspetsen kan gå av vid felaktig hantering. Använd endast hela kablar och utför konroll av maskinen innan den används så eventuella skador upptäcks i tid. Strömförsörjningen skall vara den samma som visas på typskylten. Personligt skydd När man arbetar med denna maskin skall följande säkerhetsutrustning användas: Skyddsglasögon, skyddskor, hörselskydd, hårnät (vid långt hår), och om möjligt förkläde och hjälm. Punkt 4 Förbehållsregler för användning Ytan som maskinen skall stå på, skall vara plan, ren och fri från rost. Färg och spackel skall avlägsnas. Dessutom bör godstjockleken vara 10mm eller mer. Vid tunnare godstjocklek eller på icke magnetiska ämne, kan man med extra tillbehör som en vakuumfot till magneten, antingen tryckluft- eller vakuumdriven. Utför aldrig svetsning på samma ämne, som magnetborrmaskinen används på. Starta alltid med att förbereda maskinen för den önskade användningen som visas nedan. OBSEVERA! 2) Monterad med borrchuck Här ses maskinen monterad med borrchuck. Uppmärksamma att en pinne och smörjnippeln är avmonterad. 1) Borrning med kärnborr Bilden visar ur det ska vara vid borrning med kärnborr. Pinnarna låser oljeringen så att slangen inte följer med runt. 3) Felaktigt Maskinen är monterad med borrchuck, men oljeringen är låst, utan smörning blir tätningar och lager varma och kan mista sin funktion, och risken för läckage är stor när man nästa gång använder smörjning. Ved boring med hulsav: husk at montere oliebeholderen og tilslutte slangen. Vid användning med kärnborr: glöm inte att montera oljebehållaren och anslut slangen.

4 Tænd og sluk.sørg for at hverken ledning eller stik er beskadiget! Vip MAGNETkontakten til I, så magneten tændes og hæfter på emnet (husk min. 10 mm godstykkelse eller vakuumfod).ved brug på væg eller loft skal maskinen altid sikres med sikkerhedskæden..indtryk I på MOTORkontakten for at starte boremaskinen..hvis magneten er beskadiget eller defekt, vil boremaskinen ikke starte. For at slukke for magnetboremaskinen bruges omvendt rækkefølge: MOTOR til O og derefter MAGNET til O. Start och stopp Gör klart att både kabel och kontakt inte är skadad! Slå på magnetkontaken till I, så magneten slår på och fäster på underlaget ( komihåg min. 10 mm godstjocklek eller använd vakuumfot) Vid användning lodrätt eller uppochner skall maskinen säkras med säkerhetskedjan. Tryck på I på motorkontakten för att starta borrmaskinen. Om magneten är skadad eller defekt, startar inte borrmaskinen. För att stänga av magnetborrmaskinen gör i omvänd ordning Tryck på O på motorkontakten och därefter O på magnetkontakten Værktøjer Sådan bruges hulsave til magnetboremaskine Sæt centerspidsen igennem skaftet på hulsaven. Pinolskrue(r) spændes på flade(r) på hulsaven Sådan bruges spiralbor Borepatronen må kun bruges til spiralbor Monter adapter med borepatron i hulsavsholderen Isæt spiralbor og spænd borepatronen. Verktyg Så här använder du kärnborr till magnetborrmaskinen Montera centerspetsen i kärnborret. Spänn stoppskruven(arna) på den(de) flata ytorna på kärnborret. Så här används spiralborr Borrchucken får endast användas med spiralborr Montera adapter med borrchuck på maskinen Sätt i ett spiralborr och spänn fast hårt. Anvendelsestips Når hulsaven er monteret i maskinen sættes centerspidsen over kørnerprik eller mærke for ønsket borested. Der skal ikke bruges stor kraft, når der bores med hulsav. Tilspændingshåndtaget drejes så hulsaven går mod emnet, og begynder at lave en cirkel. Under boring skal hulsaven køles konstant og indefra langs centerspidsen. Det sørger automatisk smøresystem for, hvis tilsluttet. Undgå at standse boremaskinen under boring. Når hullet er lavet føres boremaskinen op af hullet mens den kører. Fjern spåner efter boring med spånopsamler. Ikke med hænderne FARE FOR SKADE! Användnings tips När kärnborret är monterat i maskinen centrera centerspetsen på ett körnslag eller märke för önskat hål. Det skall inte användas så stort tryck när man borrar med kärnborr. Vrid handtaget så kärnborret går emot ämnet och börjar skära i det. Under borrning skall kärnborret kylas konstant inifrån längs med centerspetsen, det gör det automatiska smörjsystemet om det är tillslagits. Undvik att stanna borrmaskinen under borrning. När hålet är klart vrid tillbaka borrmaskinen upp till startläge innan den stängs av. Avlägsna spån efter borrning med en spånsamlare. Inte med handen - FARA FÖR SKADA!

5 Rengøring Fare for skade hvis maskinen tændes utilsigtet. Tag stikket ud af strømforsyningen før rengøring. Blæs motoren ren udvendigt med trykluft. Kontroller, at ledning og stik er intakte. Rens og smør de bevægelige dele jævnligt. Kulsæt bør skiftes efter 250 timers drift. Efter brug bør maskinen opbevares liggende i transportkufferten. Vi anbefaler, at vedligeholdelse, eftersyn og reparation foretages hos os: HAJO TOOL A/S Vejlegårdsvej 65 B 2665 Vallensbæk Danmark Telefon Underhåll och reperation Fara för skada om maskinen starta oavsiktligt. Se till att maskinen inte är kopplad till ström vid rengöring. Blås motorn ren utvändigt med tryckluft. Kontrollera att kabel och stickkontakt är hela. Rengör och smörj alla rörliga delar kontinuerligt. Kolset bör bytas efter 250 timmars körning. Efter användning bör maskinen förvaras i transportväskan. Vi förespråkar att underhåll och reperatione utförs av oss. HAJO TOOL A/S Vejlegårdsvej 65 B 2665 Vallensbæk Denmark Tel.: A35/50plus bør efterses efter 250 timers drift. Splittegning og reservedelsliste bagest i denne brugsvejledning. A35/50plus bör få en översyn efter 250 timmars drift. Sprängbild och reservdelslista hittar du längst bak i denna instruktionsbok. Garanti Vi yder den lovpligtige garanti, hvilket betyder dækning af produktionsfejl og ikke omkostningsfritagelse. Garanti Vi tillämpar garanti enligt konsumentlagen, vilket betyder garanti vid produktionsfel, men inte handhavandefel. CE Erklæring Vi erklærer hermed, at dette produkt overholder følgende normer og regulativer: Regulativ 89/392/EWG, 91/368/EWG DIN EN 292 part 1 and 2 DIN EN part 1 DIN VDE 0740 T Der er foretaget elektromagnetisk bevis jfr. gældende EU- Regulativ 89/336/EWG under disse normer: EN :1995/A1:1998/A2:1998 EN :1995 EN :1993/ A1: :1997 Såfremt maskinen modificeres uden vores deltagelse, mister erklæringen sin gyldighed, og garantien bortfalder. Støjniveauet kan overstige 85 dp(a). I så fald skal bruger anvende høreværn. CE deklaration Vi deklarerar härmed att denna produkt föreskriver följande normer och regler: Regulativ 89/392/EWG,91/368/EWG DIN EN 292 part 1 och 2 DIN EN part 1 DIN VDE 0740 T Där är förekommet elektromagnetiskt bevis jfr. gällande EU-regulativ 89/336/EWG Under dessa normer: EN :1995/A1:1998/A2:1998 EN :1995 EN :1993/A1: :1997 Om maskinen byggs om eller modifieras mister deklarationen sin giltlighet, Och garantin bortfaller. Ljudnivån kan överstiga 85dp(A) isåfall skall hörselskydd användas.

6 Punkt 5 Reservedele/Reservdelar 26A

7 Pos Art.Nr. Dansk Svensk GB/Engelsk Ledning med stik Euro 230 Volt Ledning med kontakt Euro 230 volt Fexible cable Euro HO Fexible cable Euro HO CH Fexible cable Euro CH AUS Fexible cable Euro AUS GB Fexible cable Euro GB UL Fexible cable Euro UL Trækaflastning Dragavlastning Electro induction Afbryder Kontakt Magnetic switch Sikringshætte Säkringslock Fuse cap Sikring Säkring Fuse Sikringsholder Säkringshållare Fuse holder Motorafbryder 230 Volt Motorbrytare 230 volt Motor starter 230 volt Motorafbryder 110 Volt Motorbrytare 110 volt Motor starter 110 volt Kabeltylle Kabelskydd Cable protector Forskruning Förskruvning Cable holder Typeskilt Typeskilt Plate Skrue M4x8 Skruv M4 x 8 M4 x 8 screw Nav Nav Handle holder Tilspændingshåndtag Handtag Handle Not 4x10 Kil 4 x 10 M4 x 10 Key Aksel Axel Axel Not 5x15 Kil 5 x 15 M5 x 15 Key Tandhjul Kugghjul Gear Skive Bricka Stop plate Skrue M6x10 Skruv M6 x 10 M 6x 10 screw Fleksibel kabelforstærkning Flexibelt kabelskydd Cable protector Forskruning Förskruvning Cable holder Stander Stativ Machine holder Skrue M5x8 Skruv M5 x 8 M5 x 8 screw Kabelaflastning Kabelavlastning Cable fixer Skrue M4x10 Skruv M4 x 10 M4 x 10 screw Elektronik 230 Volt Elektronik 230 volt Controller Elektronik 110 Volt Elektronik 110 volt Controller 26A Ensretter 230 volt Likriktare 230 volt Rectifier.110 Ensretter 110 volt Likriktare 110 volt Rectifier Skrue M6x16 Skruv M6 x 16 M6 x 16 screw Skive Bricka Screw plate Magnet Magnet Magnetic base Møtrik M5 Mutter M5 M5 screw unit Skrue M5x16 Skruv M5 x 16 M5x16 screw Leje Lager Bearing Leje Lager Bearing Indvendig glideskinne Invändig glidskena Internal slide Glideskinne Glidskena Slide Glideskinne Glidskena Slide Skrue M5x8 Skruv M5 x 8 M5 x 8 screw Typeskilt Typskylt Plate

8 Pos Art. nr. Dansk Svensk GB/Engelsk Tandstang Kuggstång Rack Skrue M6x20 Skruv M6 x 20 M6 x 20 screw Holder Hållare Hook Oliebeholder Oljebehållare Tank Ventil Kran Valve Skrue M6x10 Skruv M6 x 10 M6 x 10 mm screw Skrue M5x15 Skruv M5 x 15 M5 x 15 mm screw Forskruning Förskruving Cable holder Beslag Beslag Drill holder plate Skrue M5x12 Skruv M5 x 12 M5 x 12 mm Slæde Släde Out slide Skrue M6x12 Sruv M6 x 12 M6 x 12 screw Skrue M6x30 Sruv M6 x 30 M6 x 30 screw Beslag Beslag Drill holder plate Kulholderhætte Kolhållareskydd Brush cap Kul Kol Brush Kulholder Kolhållare Brush holder Kabelaflastning Kabelavlastare Cable fixer Skrue M4x12 Skruv M4 x 12 M6 x 30 screw Hætte Hätta Connect cap Kondensator Kondensator Capacity Skrue M5x45 Skruv M5 x 45 M5 x 45 screw Hus Hus Motor holder Felt 230 Volt Rotor 230 volt Fiel core 230 volt 62a Felt 110 Volt Rotor 110 Volt Fiel core 110 volt Skrue M5x65 Skruv M5x65 M5 x 65 screw Luftring Luftring Wind catcher Leje 6008 Lager 6008 Bearing Anker 230 Volt Ankare 230 Volt Motor 230 volt Anker 110 Volt Ankare 110 Volt Motor 110 volt Leje 6009 Lager 6009 Bearing Lejedæksel Packbox Gear box Leje 627 Lager 627 Bearing Tandhjul Kugghjul Gear 71 Leje 627 Lager627 Bearing Ring Kil Cartch spring Tandhjul Kugghjul Gear Leje 6003 Lager 6003 Bearing Gearhus Växelhus Gear box Leje 6004 Lager 6004 Bearing Ring Låsring Cartch spring Spindel Spindel Spindel Not Kil 5 x 15 Key 80 Skrue M8x8 Skruv M8 x 8 M8 x 8 screw Nippel Nippel Connect Oliering Oljering Oil holder O Ring O Ring O ring

9 Pos Art. nr. Dansk Svensk GB/Engelsk Fjeder Fjäder Spring Fjederstop Fjäderstop Spring stop Låsring Låsring Catch stop 87 DIN911-4 Unbrakonøgle 5 mm Insexnyckel 5 mm 5 mm hex wrench 88 DIN911-5 Unbrakonøgle 4 mm Insexnyckel 4 mm 4 mm hex wrench Borepatron Borrchuck Chuck Nøgle til borepatron Nyckel till borrchuck Chuck key A Adapter til borepatron Adapter till borrchuck Chuck connect Sikkerhedskæde Säkerhetskedja Safety strain

10

A 35/50 Plus. Magnetboremaskine. Brugsvejledning

A 35/50 Plus. Magnetboremaskine. Brugsvejledning A 35/50 Plus Magnetboremaskine Brugsvejledning 1 Indhold Side 9 14 Side 21 22 Side 23 26 Brugsvejledning Tilbehør Reservedele 2 Tekniske data: Varenr.: Effekt: A35/50Plus 1200 Watt O/min.: 570 Borholder

Læs mere

HT435E Magnetboremaskine/ Magnetborrmaskin

HT435E Magnetboremaskine/ Magnetborrmaskin HT435E Magnetboremaskine/ Magnetborrmaskin Brugsvejledning Instruktionsbok RoHS Indhold Tekniske data... punkt 1 Tilbehør... punkt 2 Brugsvejledning... punkt 3 Instruktioner... punkt 4 Reservedele... punkt

Læs mere

HT650 Magnetboremaskine/ Magnetborrmaskin

HT650 Magnetboremaskine/ Magnetborrmaskin HT650 Magnetboremaskine/ Magnetborrmaskin Brugsvejledning Instruktionsbok RoHS Indhold Tekniske data... punkt 1 Tilbehør... punkt 2 Brugsvejledning... punkt 3 Instruktioner... punkt 4 Reservedele... punkt

Læs mere

Introduktion. 5 års ombytningsgaranti

Introduktion. 5 års ombytningsgaranti Limpistol Limpistol Introduktion For at du kan få mest mulig glæde af dit nye værktøj, beder vi dig gennemlæse denne brugsanvisning og de vedlagte sikkerhedsforskrifter, før du tager det i brug. Vi anbefaler

Læs mere

Klipning af plæne De bedste klipperesultater får du ved at overlappe på den afklippede bane.

Klipning af plæne De bedste klipperesultater får du ved at overlappe på den afklippede bane. Cylinderplæneklipper SELEKTA 38 brugervejledning Læs denne manual omhyggelig før brug. Følg sikkerhedsinstruktionerne. Opbevar denne manual til senere brug/reference. Sikkerhed - Pas på klipperens skarpe

Læs mere

Skruemaskine Skruvdragare

Skruemaskine Skruvdragare Skruemaskine Skruvdragare Introduktion For at du kan få mest mulig glæde af dit nye værktøj, beder vi dig gennemlæse denne brugsanvisning og de vedlagte sikkerhedsforskrifter, før du tager det i brug.

Læs mere

Magnetboremaskiner HAJO TOOL. Hajo Tool A/S - markedets 1 bredeste program. Professionelt specialværktøj

Magnetboremaskiner HAJO TOOL. Hajo Tool A/S - markedets 1 bredeste program. Professionelt specialværktøj Magnetboremaskiner HAJO TOOL Professionelt specialværktøj Hajo Tool A/S - markedets 1 bredeste program Beskrivelse: INDHOLDFORTEGNELSE Side: Magnetboremaskinen til dit behov...side 3 Fuldauto QA6500 Magnetboremaskine...Side

Læs mere

SEMET 11390-0104 XB 50/180. Bruksanvisning Handdriven sickmaskin. Brugsanvisning Håndbetjent sikkemaskine

SEMET 11390-0104 XB 50/180. Bruksanvisning Handdriven sickmaskin. Brugsanvisning Håndbetjent sikkemaskine SEMET SE DK Bruksanvisning Handdriven sickmaskin Brugsanvisning Håndbetjent sikkemaskine 11390-0104 XB 50/180 1. BESKRIVNING OCH ANVÄNDNING AV MASKINEN Maskinen är avsedd för falsning, krympning, rundning,

Læs mere

Model 77737. Brugsanvisning Bruksanvisning

Model 77737. Brugsanvisning Bruksanvisning Model 77737 Brugsanvisning Bruksanvisning HÅNLIPPER Introduktion For at du kan få mest mulig glæde af din nye håndklipper, beder vi dig gennemlæse denne brugsanvisning og de vedlagte sikkerhedsforskrifter,

Læs mere

GOKART. Brugsanvisning Bruksanvisning. Importeret af Harald Nyborg A/S. Model: CT008 Best.nr. 8197

GOKART. Brugsanvisning Bruksanvisning. Importeret af Harald Nyborg A/S. Model: CT008 Best.nr. 8197 GOKART Importeret af Harald Nyborg A/S Brugsanvisning Bruksanvisning Model: CT008 Best.nr. 8197 Tillykke med deres nye gokart! De bedes læse denne brugsanvisning grundigt, før De samler gokarten eller

Læs mere

421 A/B. Model: 420 421 A 421 B. Stykliste Dansk

421 A/B. Model: 420 421 A 421 B. Stykliste Dansk Model: 420 421 A 421 B Stykliste Dansk Indholdsfortegnelse HÅNDTAGSDELE FRA FRA SERIENR. 325436 3 SOKKELDELE FRA SERIENR. 325436 6 TILBEHØR, OVERSIGT 10 TANK 12 FORSTØVER 14 TÆPPESKUM/BLÆSER 16 TÆPPESKUMDEL

Læs mere

TROLLA ATV Slagleklipper 13 HK

TROLLA ATV Slagleklipper 13 HK TROLLA ATV Slagleklipper 13 HK Artikel nr.: 12025 DK montagevejledning 2009/12 Kære kunde, Tillykke med dit nye Trolla produkt. Vi håber du vil få stor glæde af det. Kassen med dit nye Trolla produkt kan

Læs mere

Brugsanvisning / Bruksanvisning

Brugsanvisning / Bruksanvisning Halogenlys / Halogenljus Slange / Slang Ledning / Kabel Pakning / Packning Brugsanvisning / Bruksanvisning Vandstenspumpe /Vattenstenspump AQ350 / 700 / 1000 / 1500 AQ350L / AQ 700L / AQ1000L / AQ1500L

Læs mere

Udlejning til Metal &Byg Sortiment 2015

Udlejning til Metal &Byg Sortiment 2015 Udlejning til Metal &Byg Sortiment 2015 HAJO TOOL Professionelt specielværktøj Midt/- nordjylland: Steen Jensen +45 2012 9630 sj@hajo.dk Fyn & sønder/ midtjylland Søren Overgård +45 2012 9629 Storkøbenhavn/sjælland

Læs mere

Akkuboremaskine Batteridriven borrmaskin

Akkuboremaskine Batteridriven borrmaskin Akkuboremaskine Batteridriven borrmaskin Introduktion For at du kan få mest mulig glæde af dit nye værktøj, beder vi dig gennemlæse denne brugsanvisning og de vedlagte sikkerhedsforskrifter, før du tager

Læs mere

Magnetboremaskiner, kernebor og tilbehør

Magnetboremaskiner, kernebor og tilbehør Magnetboremaskiner, kernebor og tilbehør KAT. 05/8 POWERBOR Kerneborsystemet Revolution Compact 310 mm 115 mm 225 mm 165 mm 10,5 kg 670 watt 600 watt 1000 kg 550 omdr. Kapacitet kernebor 12-32 mm 13 mm

Læs mere

Instruktions- og betjeningsmanual. SIMA for elektrisk betonjernsklipper MODELLER: CEL-30, CEL-30-M, CEL-35, CEL-40 & CEL-45

Instruktions- og betjeningsmanual. SIMA for elektrisk betonjernsklipper MODELLER: CEL-30, CEL-30-M, CEL-35, CEL-40 & CEL-45 Instruktions- og betjeningsmanual SIMA for elektrisk betonjernsklipper MODELLER: CEL-0, CEL-0-M, CEL-5, CEL-40 & CEL-45 Indholdsfortegnelse. Håndtering & transport Side. Montering / samling Side. Opstilling

Læs mere

BRUGERVEJLEDNING Brændesave

BRUGERVEJLEDNING Brændesave BRUGERVEJLEDNING Brændesave. FØR IBRUGTAGNING AF PRODUKTET: GENNEMLÆS VENLIGST DENNE VEJLEDNING OMHYGGELIGT Indhold Afsnit Side A Sikkerhedsanvisninger og ulykkesforebyggelse 2 B Retningslinier for ibrugtagning

Læs mere

Svenska. Monteringsanvisning gop Entrétak Stratus Säkerhetsrekommendationer. Rengöring

Svenska. Monteringsanvisning gop Entrétak Stratus Säkerhetsrekommendationer. Rengöring Monteringsanvisning gop Entrétak Stratus 1500 Verktyg & utrustning Måttband Arbetshandskar Plast- eller gummiklubba Smörjmedel Stjärnskruvmejsel Stege Borrmaskin 8 & 10 mm betongborr Besök vår webbplats

Læs mere

d) Vær opmærksompå risikoen for beskadigelse af ansigt, hænder og fødder.

d) Vær opmærksompå risikoen for beskadigelse af ansigt, hænder og fødder. ADVARSEL SIKKERHED a) Kanttrimmerem må ikke overlades til børn eller umyndige unge, bortset fra unge, som er i lære og under opsyn af fagfolk. b) Der må ikke komme nogen indenfor en radius af 5 meter,

Læs mere

Introduktion. 5 års ombytningsgaranti

Introduktion. 5 års ombytningsgaranti Båndpudser Bandslip Introduktion For at du kan få mest mulig glæde af dit nye værktøj, beder vi dig gennemlæse denne brugsanvisning og de vedlagte sikkerhedsforskrifter, før du tager det i brug. Vi anbefaler

Læs mere

BRUGSVEJLEDNING OG SIKKERHEDSINSTRUKTIONER

BRUGSVEJLEDNING OG SIKKERHEDSINSTRUKTIONER BRUGSVEJLEDNING OG SIKKERHEDSINSTRUKTIONER HYDRAULISKE STENUDLØSER Version: 01 10 MEPV INDEX INDEX... 1 ORDLISTE... 2 NOTE... 2 INTRODUKTION... 3 1. SIKKERHEDS INSTRUKTION... 4 1.1 Hydraulisk system...

Læs mere

Halogen Spot HS50 (50 watt) HS100 (100 watt)

Halogen Spot HS50 (50 watt) HS100 (100 watt) Brugsanvisning / Bruksanvisning Halogen Spot HS50 (50 watt) HS100 (100 watt) Halogen Spot HS50 og HS100 Læs venligst denne brugsanvisning omhyggeligt igennem inden halogen spotten tages i brug. Anvendelse:

Læs mere

Vinkelsliber Vinkelslip

Vinkelsliber Vinkelslip Vinkelsliber Vinkelslip Introduktion For at du kan få mest mulig glæde af dit nye værktøj, beder vi dig gennemlæse denne brugsanvisning og de vedlagte sikkerhedsforskrifter, før du tager det i brug. Vi

Læs mere

Vådboremaskiner BDB 8131 BDB 8141. Bore Stander Kombi 10

Vådboremaskiner BDB 8131 BDB 8141. Bore Stander Kombi 10 Vådboremaskiner BDB 8131 BDB 8141 Bore Stander Kombi 10 8 8 7 9 16 15 BAIER diamant-vadboremaskiner Tekniske data BDB 8131 BDB 8141/2 Effektoptagelse Watt 1400 1400 Omdrejningstal Omdr/min I. gear 500

Læs mere

DM 230. Bruksanvisning SE DK NO FI. Brugsanvisning. Bruksanvisning. Kyättöohje

DM 230. Bruksanvisning SE DK NO FI. Brugsanvisning. Bruksanvisning. Kyättöohje SE DK NO FI Bruksanvisning Läs igenom bruksanvisningen noggrant och förstå innehållet innan du använder maskinen. Brugsanvisning Læs brugsanvisningen omhyggeligt igennem og forstå indholdet, inden du bruger

Læs mere

BRUGERVEJLEDNING Brændesav

BRUGERVEJLEDNING Brændesav BRUGERVEJLEDNING Brændesav 75107684. FØR IBRUGTAGNING AF PRODUKTET: GENNEMLÆS VENLIGST DENNE VEJLEDNING OMHYGGELIGT A Sikkerhedsinstruktioner Som ved alle maskiner er der særlige risici involveret ved

Læs mere

BRUGSANVISNING OG RESERVEDELSLISTE 700 EL PUMPER

BRUGSANVISNING OG RESERVEDELSLISTE 700 EL PUMPER BRUGSANVISNING OG RESERVEDELSLISTE 700 EL PUMPER november 2010 1 KIMADAN A/S 700 EL KIMADAN A/S 700 EL 2 BRUGSANVISNING & RESERVEDELSLISTE for 700 EL - PUMPER, 10, 15, 20, 25 HK - 5 30 kw - 6 Fremstillingsår

Læs mere

Tun nr. 5173528 ART nr. 60.556

Tun nr. 5173528 ART nr. 60.556 Tun nr. 5173528 ART nr. 60.556 DK Brugsanvisning Slagboremaskine 710W 1. Sikkerhedsanvisninger Vi takker for Deres tillid til valget af denne maskine. For at opnå et tilfredsstillende resultat, bør denne

Læs mere

Brugsanvisning. Brændesav, 700 mm Varenr.: 90 37 782. Sdr. Ringvej 1 I 6600 Vejen I Tlf. 70 21 26 26 I Fax 70 21 26 30 I www.p-lindberg.

Brugsanvisning. Brændesav, 700 mm Varenr.: 90 37 782. Sdr. Ringvej 1 I 6600 Vejen I Tlf. 70 21 26 26 I Fax 70 21 26 30 I www.p-lindberg. Brugsanvisning Brændesav, 700 mm Varenr.: 90 37 782 Sdr. Ringvej 1 I 6600 Vejen I Tlf. 70 21 26 26 I Fax 70 21 26 30 I www.p-lindberg.dk Tillykke med dit produkt fra P. Lindberg! Inden installering og

Læs mere

DANSK MANUAL PLADE- & RØRAFFASER

DANSK MANUAL PLADE- & RØRAFFASER DANSK MANUAL PLADE- & RØRAFFASER PATENTERET MODEL Senest opdateret december 2004 0. INDLEDENDE OPLYSNINGER 0.1. INDEX KAPITEL SIDE INDLEDENDE OPLYSNINGER 0. 2-3 Index 2 Beskrivelse 3 Tekniske data 3 INSTALLERING

Læs mere

Teckno- Trading-dk BRUGERMANUAL PA 250-500-800-990. www.elspil.com tel: +45 40 40 72 25

Teckno- Trading-dk BRUGERMANUAL PA 250-500-800-990. www.elspil.com tel: +45 40 40 72 25 BRUGERMANUAL PA 250-500-800-990 Brugermanual 220V elhejs Indledning: Denne manual dækker alle PA spil. Tilslutning 220 volt 50 Hz Anvendelse: Elhejsene er kun fremstillet tilløfteopgaver og bør kun betienes

Læs mere

Gevindskæremaskine 230V

Gevindskæremaskine 230V Brugsanvisning Varenr.: 9044430 Gevindskæremaskine 230V Sdr. Ringvej 1-6600 Vejen - Tlf. 70 21 26 26 - Fax 70 21 26 30 www.p-lindberg.dk Gevindskæremaskine 230V Varenummer: 9044430 Beskrivelse: Gevindskæremaskine

Læs mere

2006/1. Vogn med tip. DK Samlevejledning. Texas A/S - Knullen 2 - DK-5260 Odense S - Denmark Tel. +45 6395 5555 - www.texas.dk - post@texas.

2006/1. Vogn med tip. DK Samlevejledning. Texas A/S - Knullen 2 - DK-5260 Odense S - Denmark Tel. +45 6395 5555 - www.texas.dk - post@texas. 2006/1 DK Samlevejledning Vogn med tip Texas A/S - Knullen 2 - DK-5260 Odense S - Denmark Tel. +45 6395 5555 - - post@texas.dk 1. Indholdsfortegnelse 2. Sikkerhedsforeskrifter...3 3. Identifikation...4

Læs mere

TROLLA Gødning og saltspreder 36 l

TROLLA Gødning og saltspreder 36 l TROLLA Gødning og saltspreder 36 l Artikel nr.: 12006 DK montagevejledning 2010/01 Kære kunde, Tillykke med dit nye Trolla produkt. Vi håber du vil få stor glæde af det. Kassen med dit nye Trolla produkt

Læs mere

Industrivej 3-9 DK-9460 Brovst Tlf.: 98 23 60 88 Fax: 98 23 61 44. Manual SCANTOOL 305 Rondelsliber

Industrivej 3-9 DK-9460 Brovst Tlf.: 98 23 60 88 Fax: 98 23 61 44. Manual SCANTOOL 305 Rondelsliber Industrivej 3-9 DK-9460 Brovst Tlf.: 98 23 60 88 Fax: 98 23 61 44 Manual SCANTOOL 305 Rondelsliber EF-overensstemmelseserklæring SCANTOOL A/S Industrivej 3-9 9460 Brovst www.scantool-group.dk Tlf: 98 23

Læs mere

Brugervejledning. 1T folde motorkran. Model Nr. JA1060EC

Brugervejledning. 1T folde motorkran. Model Nr. JA1060EC Brugervejledning T folde motorkran Model Nr. JA060EC Læs venligst disse instruktioner nøje for at sikre sikkerhed og effektiv brug af dette værktøj. SIKKERHEDS INSTRUKTIONER Læs disse instruktioner omhyggeligt

Læs mere

Batteridriven borrmaskin

Batteridriven borrmaskin Akku-boremaskine Batteridriven borrmaskin Introduktion For at du kan få mest mulig glæde af dit nye værktøj, beder vi dig gennemlæse denne brugsanvisning og de vedlagte sikkerhedsforskrifter, før du tager

Læs mere

Slagboremaskine Slagbor Slagborrmaskin

Slagboremaskine Slagbor Slagborrmaskin Slagboremaskine Slagborrmaskin Introduktion For at du kan få mest mulig glæde af dit nye værktøj, beder vi dig gennemlæse denne brugsanvisning og de vedlagte sikkerhedsforskrifter, før du tager det i brug.

Læs mere

Monterings- og betjeningsvejledning til ekstrasider

Monterings- og betjeningsvejledning til ekstrasider Monterings- og betjeningsvejledning til ekstrasider Vare-nr.: 13023 til trailer i Basic- og M-serien med de udvendige kassemål 2,07m x 1,14m Vare-nr.: 13024 til trailer i Basic- og M-serien med de udvendige

Læs mere

Scantool TSM 1050/1300

Scantool TSM 1050/1300 Industrivej 3-9 DK-9460 Brovst Tlf.: 98 23 60 88 Fax: 98 23 61 44 Manual Scantool TSM 1050/1300 Pladesaks EU overensstemmelseserklæring SCANTOOL A/S Industrivej 3-9 9460 Brovst www.scantool-group.dk Tlf:

Læs mere

Elektrisk & Automatisk kædeslibeanlæg

Elektrisk & Automatisk kædeslibeanlæg Elektrisk & Automatisk kædeslibeanlæg Art nr: 75700675 EAN nr: 5709133750688 1 af 9 230 / 50Hz / 85Watt 5300 Diameter.108mm Huldiameter.23mm 35 til højre og venstre 1/4 + 3/8 Ca. 2,1kg Øvrige Sikkerhedsforanstaltninger

Læs mere

2006/1. DT40 Mosfjerner. DK Samlevejledning. Texas A/S - Knullen 2 - DK-5260 Odense S - Denmark Tel. +45 6395 5555 - www.texas.dk - post@texas.

2006/1. DT40 Mosfjerner. DK Samlevejledning. Texas A/S - Knullen 2 - DK-5260 Odense S - Denmark Tel. +45 6395 5555 - www.texas.dk - post@texas. 2006/1 DK Samlevejledning DT40 Mosfjerner Texas A/S - Knullen 2 - DK-5260 Odense S - Denmark Tel. +45 6395 5555 - - post@texas.dk 1. Indholdsfortegnelse 2. Sikkerhedsforeskrifter...3 3. Identifikation...4

Læs mere

DYNAMIC STAVBLENDER PRO 600 Dsc

DYNAMIC STAVBLENDER PRO 600 Dsc PRO 600 Dsc Brugervejledning for DYNAMIC STAVBLENDER PRO 600 Dsc 1. BESKRIVELSE Vægophæng Motor Blenderrør af levnedsmiddelgodkendt rustfrit stål Rustfri knivfod BESKRIVELSE Forsyningsspænding 115/230

Læs mere

Multisliber Multislip

Multisliber Multislip Multisliber Multislip Introduktion For at du kan få mest mulig glæde af dit nye værktøj, beder vi dig gennemlæse denne brugsanvisning og de vedlagte sikkerhedsforskrifter, før du tager det i brug. Vi anbefaler

Læs mere

ELEKTRISK KONVEKTOR RADIATOR 2000 W

ELEKTRISK KONVEKTOR RADIATOR 2000 W ELEKTRISK KONVEKTOR RADIATOR 2000 W ART NR 330340 EAN NR 5709133330309 LÆS BRUGERMANUAL FØR BRUG. SIKKERHEDSANVISNINGER Læs brugermanualen grundigt igennem før brug. Radiatoren er ikke beregnet til brug

Læs mere

Rapport Tilstandsrapport

Rapport Tilstandsrapport Rapport Tilstandsrapport Rapport nr. : 7812 Fabrikat : Nordex Type : N43-600 kw Serienummer : 6022 Placering : Gammelskovvej, Agerskov Placering UTM 32 : Ø: 512788, N: 6105937 Indkørt dato : 17. februar

Læs mere

Brændesav m/hårdmetalklinge

Brændesav m/hårdmetalklinge MODEL: LOG SAW 400 Art.: 75107625 Brændesav m/hårdmetalklinge LÆS VENLIGST DENNE VEJLEDNING OMHYGGELIGT IGENNEM INDEN MASKINEN ANVENDES 1. Indholdsfortegnelse 2. Sikkerhedsinstruktioner...2 3. Saven i

Læs mere

Tangoserien. Barmixrar. Betjeningshåndbog 840083701-SWE. www.commercial.hamiltonbeach.com. Ozs Cups

Tangoserien. Barmixrar. Betjeningshåndbog 840083701-SWE. www.commercial.hamiltonbeach.com. Ozs Cups Ozs Cups 44 40 36 32 28 24 20 16 12 8 4 2 5 5 4 4 3 3 2 2 1 1 /2 1/4 Tangoserien Barmixrar Betjeningshåndbog 840083701-SWE www.commercial.hamiltonbeach.com Blandemaskinesikkerhed VIGTIGT: Denne betjeningshåndbog

Læs mere

7JOUBHF %BOTL SvenskB 1

7JOUBHF %BOTL SvenskB 1 Svensk 1 8x 3x 2x 6x 2x 3.2 x 13mm 6x 6x 4.8 x 38mm Ø 6.4 mm 10x 4 x 16mm! 2 1 4 X Ø 8 mm x6 X = Y - 162-650-900 2 m MIN 685 m X MAX 1085 mm 162 mm 650 mm 4.8 x 38 mm 900 mm 5 3 6 1 4.8 x 38 mm 2 3 Y 7

Læs mere

Assembly instructions

Assembly instructions EN Assembly instructions DE Montageanleitung DA Montagevejledning FR Notice de Montage SV Monteringsanvisning NL Montage Instructies NO Montasjeveiledning FI Kokoonpanoohjeet Mars 6700, 800, 9900, 11500

Læs mere

TROLLA Transportvogn M/tiplad 200 kg

TROLLA Transportvogn M/tiplad 200 kg TROLLA Transportvogn M/tiplad 200 kg Artikel nr.: 12003 DK montagevejledning 2010/01 (Kan bruges som trillebør) Kære kunde, Tillykke med dit nye Trolla produkt. Vi håber du vil få stor glæde af det. Kassen

Læs mere

GAS KOGEPLADER BRUGS OG INSTALLATIONS- VEJLEDNING

GAS KOGEPLADER BRUGS OG INSTALLATIONS- VEJLEDNING GAS KOGEPLADER BRUGS OG INSTALLATIONS- VEJLEDNING 1 Indhold Indhold 2 General information 2 Garanti bestemmelser 3 Vigtin information vedrørende sikkerhed. 3 Sådan bruges apparatet 4 Rengøring og vedligeholdelse

Læs mere

DANSK 4 NORSK 6 SUOMI 8 SVENSKA 10

DANSK 4 NORSK 6 SUOMI 8 SVENSKA 10 SY DANSK 4 NORSK 6 SUOMI 8 SVENSKA 10 DANSK Sådan smøres symaskinen ADVARSEL! Sluk altid for symaskinen, og træk stikket ud af stikkontakten, før du smører den. 1 Brug altid smøreolie til symaskinen.

Læs mere

Sammenfoldelig Kørestol SL9241-12 Hopfällbar Körstol SL9241-12 (HN 4769)

Sammenfoldelig Kørestol SL9241-12 Hopfällbar Körstol SL9241-12 (HN 4769) Sammenfoldelig Kørestol SL9241-12 Hopfällbar Körstol SL9241-12 (HN 4769) Fremstillet for / Tillverkad för: aspiria nonfood GmbH Harksheider Straße 3 D-22399 Hamburg Dette produkt opfylder EU-direktivet

Læs mere

Brugervejledning. Dustcontrol Støvsuger. DC 2700c

Brugervejledning. Dustcontrol Støvsuger. DC 2700c Med forbehold for trykfejl og produktændringer. Brugervejledning Dustcontrol Støvsuger DC 2700c 1 Indholdsfortegnelse Sikkerhedsinstruktioner... 2 Tekniske data... 3 Beskrivelse... 3 Betjeningsvejledning...

Læs mere

Røreværk EHR 20 / 2.4S

Røreværk EHR 20 / 2.4S Røreværk EHR 20 / 2.4S 88.1406.700 Brugsanvisning Vigtige sikkerheds instruktioner Brugsvejledning Vigtige instruktioner og advarsler er lokaliseret på maskinen ved hjælp af symboler: Under arbejdet bør

Læs mere

DK Betjeningsvejledning SE Bruksanvisning Park Extra 2200

DK Betjeningsvejledning SE Bruksanvisning Park Extra 2200 2004/1 DK Betjeningsvejledning SE Bruksanvisning Park Extra 2200 Texas A/S Knullen 2 DK-5260 Odense S Tel. +45 6395 5555 - Fax +45 6395 5558 post@texas.dk - www.texas.dk Indholdsfortegnelse Sikkerhedsforskrifter

Læs mere

Manuel dªutilisation TX 900 Betjeningsvejledning TX 900

Manuel dªutilisation TX 900 Betjeningsvejledning TX 900 Manuel dªutilisation TX 900 Betjeningsvejledning TX 900 Be tje nings ve jle dning TX 900 dans k 1. S ikke rhe d Ved brug af magnetiske kerneboremaskiner skal alle sikkerhedsforanstaltninger altid iagttages.

Læs mere

ROLLATOR FJORDEN RULLATOR FJORDEN. Betjeningsvejledning. Bruksanvisning. Made in China. Vare nummer/art nr: 4278

ROLLATOR FJORDEN RULLATOR FJORDEN. Betjeningsvejledning. Bruksanvisning. Made in China. Vare nummer/art nr: 4278 Made in China Vare nummer/art nr: 4278 Fremstillet for/ Tillverkad för: ASPIRIA NONFOOD GMBH HARKSHEIDER STRASSE 3 D-22399 HAMBURG ROLLATOR FJORDEN Betjeningsvejledning RULLATOR FJORDEN Bruksanvisning

Læs mere

Pælebor 52cc med 10-20-30 cm. bor

Pælebor 52cc med 10-20-30 cm. bor Pælebor 52cc med 0-20-30 cm. bor Bemærk! Læs denne vejledning grundigt inden du tager pæleboret i brug Kære Bruger Tak for at du har købt Hardmans Pælebor. Denne brugermanual bruges til, samling samt vedligeholdelse

Læs mere

Luftpumpe / Luftpump 108-270 - 540

Luftpumpe / Luftpump 108-270 - 540 Brugsanvisning / Bruksanvisning Luftpumpe / Luftpump 108-270 - 540 DK Brugsanvisning Luftpumpe Airset 108-270 - 540 Læs venligst denne betjeningsvejledning omhyggeligt igennem inden luftpumpen tages i

Læs mere

BÆNK BOREMASKINE INSTALLATION, DRIFT OG VEDLIGEHOLDELSE MANUAL

BÆNK BOREMASKINE INSTALLATION, DRIFT OG VEDLIGEHOLDELSE MANUAL BÆNK BOREMASKINE INSTALLATION, DRIFT OG VEDLIGEHOLDELSE MANUAL Vare nr. 10000140 Model nr. 14 1 INDHOLDSFORTEGNELSE Brugerens data... 3 Installations data... 4 NOTE... 5 BEGRÆNSET GARANTI... 5 Anvendelse...

Læs mere

Testboy 70 Dansk/norsk manual Side 3-4 Svensk manual Sida 5-6

Testboy 70 Dansk/norsk manual Side 3-4 Svensk manual Sida 5-6 Testboy 70 Dansk/norsk manual Side 3-4 Svensk manual Sida 5-6 El-nummer: 6398402149 EAN-nummer: 5706445620067 Indhold Dansk/Norsk manual... 3 Indledning... 3 Kendetegn... 3 Måleprocedure/Måleprossedyre...

Læs mere

Décor 600 FH. Dansk Norsk Svenska. - ret effektiv

Décor 600 FH. Dansk Norsk Svenska. - ret effektiv Décor 00 FH Dansk Norsk Svenska - ret effektiv Décor 00 FH Monterings- og betjeningsvejledning Ø10mm Ø170mm 1 4 1 3 b 4 7 5 a a 8 8 8 8 Fig. 1 Fig. Dansk + Emhætte beregnet til montage i loft, evt. over

Læs mere

Montageanvisning. devi-pipeheat / devi-flexheat Konfektionering mellem tilledning og selvregulerende varmekabel

Montageanvisning. devi-pipeheat / devi-flexheat Konfektionering mellem tilledning og selvregulerende varmekabel DK/SE Montageanvisning devi-pipeheat / devi-flexheat Konfektionering mellem tilledning og selvregulerende varmekabel Art. nr. 19806415 An och Avslutningssats för devi-pipeheat DPH-10 devi-flexheat DFH-15

Læs mere

Luftkompressor Art.nr. 85202052

Luftkompressor Art.nr. 85202052 Luftkompressor Art.nr. 85202052 EAN-nr: 5709133910167 Instruktions Manual LÆS VENLIGST VEJLEDNINGEN IGENNEM INDEN BRUG AF KOMPRESSOREN. INDHOLD 1 KORT BESKRIVELSE 2 2 OVERSIGT OVER VIGTIGSTE DELE 2 3 TEKNISKE

Læs mere

Manual til køkkenmaskine KM-910. Køkkenmaskine med mixer og kødkværn

Manual til køkkenmaskine KM-910. Køkkenmaskine med mixer og kødkværn Manual til køkkenmaskine KM-910 Køkkenmaskine med mixer og kødkværn Læs denne manual grundigt inden 1. Plade kødhakker 2. Føder til hakker 3. 5L skål 4. Åbningskontakt 5. Pølseholder 6. Mixer plade 7.

Læs mere

Miniovn 34L. Model: TO-25X-YZ. Bruger vejledning

Miniovn 34L. Model: TO-25X-YZ. Bruger vejledning Miniovn 34L Model: TO-25X-YZ Bruger vejledning Læs grundigt igennem inden ibrugtagning og gem til senere brug Vigtige sikkerhedsforanstaltninger: Når man bruger elektriske apparater, skal man altid følge

Læs mere

Olieradiator Model Nr.: 1487 230V~50Hz, 2000W

Olieradiator Model Nr.: 1487 230V~50Hz, 2000W Olieradiator Model Nr.: 1487 230V~50Hz, 2000W - 1 - ADVARSEL: LÆS DENNE BRUGSVEJLEDNING GRUNDIGT FØR BRUG Ved brug af elektriske apparater er det vigtigt at overholde de grundlæggende sikkerhedsforanstaltninger.

Læs mere

INSTALLATIONSMANUAL TIL GARAGEPORT ÅBNER

INSTALLATIONSMANUAL TIL GARAGEPORT ÅBNER INSTALLATIONSMANUAL TIL GARAGEPORT ÅBNER INSTALLATIONS MANUALEN SKAL GENNEMLÆSES OMHYGGELIG FØR IBRUGTAGNING ADVARSEL FOR SIKKER INSTALLATION Inden installation af automatikken skal balance fjederen på

Læs mere

SCAN COMBIFLEX 45 BRUGSVEJLEDNING. Indhold. Tekniske oplysninger 2. Start af maskinen sikkerhedsforskrifter 3. Håndtering fejlfinding 4.

SCAN COMBIFLEX 45 BRUGSVEJLEDNING. Indhold. Tekniske oplysninger 2. Start af maskinen sikkerhedsforskrifter 3. Håndtering fejlfinding 4. 1 SCAN COMBIFLEX 45 BRUGSVEJLEDNING Indhold Tekniske oplysninger 2 Start af maskinen sikkerhedsforskrifter 3 Håndtering fejlfinding 4 Tilbehør 5-6 Garanti 7-8 2 Brdr. A & O Johansen anbefaler, at du læser

Læs mere

PS - mover. Sikkerhed

PS - mover. Sikkerhed PS - mover Sikkerhed Læs denne manual før montering eller første brug Brug kun godkendt kabelføring og samling ved montering Kontroller dæktryk og tilstand (nye dæk anbefales) Check chassiset er i ubeskadiget,

Læs mere

TROLLA Græsopsamler 120 cm

TROLLA Græsopsamler 120 cm TROLLA Græsopsamler 120 cm Artikel nr.: 12009 DK montagevejledning 2010/01 Kære kunde, Tillykke med dit nye Trolla produkt. Vi håber du vil få stor glæde af det. Kassen med dit nye Trolla produkt kan indeholde

Læs mere

Transportbånd. Betjeningsvejledning. >> Før transportbåndet tages i brug, bedes De læse denne betjeningsvejledning

Transportbånd. Betjeningsvejledning. >> Før transportbåndet tages i brug, bedes De læse denne betjeningsvejledning Transportbånd Betjeningsvejledning >> Før transportbåndet tages i brug, bedes De læse denne betjeningsvejledning Betjeningsvejledning Staring Transportbånd 1 > 2 Betjeningsvejledning Staring Transportbånd

Læs mere

BRUGSANVISNING OG RESERVEDELSLISTE 1400 - EL PUMPE

BRUGSANVISNING OG RESERVEDELSLISTE 1400 - EL PUMPE BRUGSANVISNING OG RESERVEDELSLISTE 1400 - EL PUMPE november 2010 1 Thyregod A/S Thyregod A/S 2 BRUGSANVISNING & RESERVEDELSLISTE for 1400 EL - PUMPER 15, 20, 25 HK - 5 30 kw - 6 Fremstillingsår INDHOLDS

Læs mere

Brugsanvisning. Føntørrer

Brugsanvisning. Føntørrer Brugsanvisning Føntørrer DK 8 1 7 6 2 3 4 5 2 DK Føntørrer El-tilslutning Apparatet bør kun tilsluttes et stik, der er beskyttet mod jordfejl og installeret i overensstemmelse med el-regulativet. Vær opmærksom

Læs mere

Brugsanvisning. Bure. Gangborde. Bure XL 56-315

Brugsanvisning. Bure. Gangborde. Bure XL 56-315 Brugsanvisning Bure Gangborde Bure XL 56-315 Kære Bruger Bruksanvisning Bure Tillykke! Du har anskaffet et Bure Gangbord. I denne brugsanvisning får du vigtige oplysninger om, hvordan du benytter Bure

Læs mere

10. FEJLFINDING OG LØSNINGER

10. FEJLFINDING OG LØSNINGER 10. FEJLFINDING OG LØSNINGER Situation Tilstand Årsag Afhjælpning Hverken løft eller fir er mulig Hverken løft eller fir virker Når styretryk eller cylinderafbryder aktiveres høres en klikkende lyd Styretryk

Læs mere

Promat Trædrejebænk. Type 350-400

Promat Trædrejebænk. Type 350-400 Promat Trædrejebænk Type 350-400 Pris Incl. Moms 350-400 T. 29900,00 kr. Forlængervange 750 mm. 2750,00 kr. Standart tilbehør Planskive Ø100 - Medbringer Ø30 mm. Medløbspinol MK3 Anlæg på 200 mm. Og 400

Læs mere

Brugsanvisning / Bruksanvisning LED Ring Pro 12 dioder Hvid / RGB LED Ring Pro 12 dioder Vit / RGB

Brugsanvisning / Bruksanvisning LED Ring Pro 12 dioder Hvid / RGB LED Ring Pro 12 dioder Vit / RGB Brugsanvisning / Bruksanvisning LED Ring Pro 12 dioder Hvid / RGB LED Ring Pro 12 dioder Vit / RGB www.pondteam.com 1 DANSK : Læs venligst denne brugsanvisning omhyggeligt igennem inden denne LED Ring

Læs mere

TrendCon 1. udgave, DK. TrendCon. Instruktionsbog 0403-52-08-03

TrendCon 1. udgave, DK. TrendCon. Instruktionsbog 0403-52-08-03 1. udgave, DK TrendCon Instruktionsbog 0403-52-08-03 INDHOLDSFORTEGNELSE AFSNIT Side OVERBLIK FUNKTIER.. 1 ADVARSEL.. 1 INSTRUKTI GENERELT.. 2 INDIKATI GENERELT.. 2 FEJLSIGNALER.. 2 SYSTEM OVERSIGT.. 3

Læs mere

KØRESTOLEN BOGOTA RULLSTOL BOGOTA. Brugsanvisning. Bruksanvisning

KØRESTOLEN BOGOTA RULLSTOL BOGOTA. Brugsanvisning. Bruksanvisning DK SE KØRESTOLEN BOGOTA Brugsanvisning RULLSTOL BOGOTA Bruksanvisning DK Ryglænshøjde: 43 cm Højde i alt: 92 cm Længde i alt: 97 cm Bredde i alt: 63,5 cm foldet ud Bredde i alt: 27 cm sammenfoldet Egenvægt:

Læs mere

Monteringsvejledning. Markise Elektrisk. MoreLand A/S Knullen 22 DK 5260 Odense S Denmark 11.1 Tel+ 45 70 22 72 92 www.moreland.dk post@moreland.

Monteringsvejledning. Markise Elektrisk. MoreLand A/S Knullen 22 DK 5260 Odense S Denmark 11.1 Tel+ 45 70 22 72 92 www.moreland.dk post@moreland. DK Monteringsvejledning Markise Elektrisk MoreLand A/S Knullen 22 DK 5260 Odense S Denmark 11.1 Tel+ 45 70 22 72 92 www.moreland.dk post@moreland.dk Sikkerhedsforskrifter 1. Det anbefales at markisen monteres

Læs mere

Brugermanual. HAJO pladeløfter SCC050 SCC075 SCC150 SCC300 SCC600

Brugermanual. HAJO pladeløfter SCC050 SCC075 SCC150 SCC300 SCC600 Brugermanual HAJO pladeløfter SCC050 SCC075 SCC150 SCC300 SCC600 Instruktion i korrekt brug af HAJO pladeløfter. Opbevar denne manual let tilgængelig for brugeren. Det er vigtigt at brugeren forstår advarslerne

Læs mere

Montering & Vedligehold. Vejledning. Type T2, T5, T6 & T8 manuel ventil. Overensstemmelseserklæring. Overensstemmelseserklæring: Dansk Svensk 03-2009

Montering & Vedligehold. Vejledning. Type T2, T5, T6 & T8 manuel ventil. Overensstemmelseserklæring. Overensstemmelseserklæring: Dansk Svensk 03-2009 Overensstemmelseserklæring Bilag 13.6 Overensstemmelseserklæring: Fabrikanten Venti AS Banevænget 3 8362 Hørning 03-2009 erklærer hermed, at nedenstående: VentiSlangevinde VentiBrandskabe Som er omfattet

Læs mere

Brugsanvisning for: Premium Super Dry Cutter 9435 Premium Dry Cutter 9430

Brugsanvisning for: Premium Super Dry Cutter 9435 Premium Dry Cutter 9430 Brugsanvisning for: Premium Super Dry Cutter 9435 Premium Dry Cutter 9430 BEMÆRK Venligst læs disse instruktioner før maskinen transporteres og benyttes i brug. Med købet af denne maskine har De erhvervet

Læs mere

Lindab Installation manual - dock leveller pit 310. Lindab Doorline

Lindab Installation manual - dock leveller pit 310. Lindab Doorline Lindab Installation manual - dock leveller pit 310 1403.01 Lindab Doorline DK - Montageanvisning, læsserampe - Pit 310 SE - Installationsmanual, lastbrygga - Grop 310 GB - Installation manual, dock levellers

Læs mere

Elma Easy-ISO Dansk/norsk manual Side 2 3 Svensk bruksanvisning Sida 4 5 English user manual Page 6 7

Elma Easy-ISO Dansk/norsk manual Side 2 3 Svensk bruksanvisning Sida 4 5 English user manual Page 6 7 Elma Easy-ISO Dansk/norsk manual Side 2 3 Svensk bruksanvisning Sida 4 5 English user manual Page 6 7 EAN: 5706445320769 Elma Easy ISO 2 Dansk manual Anvendelse Tillykke med dit nye Elma Easy-ISO sæt.

Læs mere

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 1 2 3 4 5 2 6 K 7 J G H J I 8 9 S R T Q 10 11 C D E, F A F J B K 3 DA DANSK 1 GENERELT Dette symbol betyder ADVARSEL. Personskade

Læs mere

Manual BSH 50 Industribåndslibemaskiner

Manual BSH 50 Industribåndslibemaskiner KEF-MOTOR A/S Industrivej 3-9 DK 9460 Brovst Danmark Tel. +45 9823 6266 Fax. +45 9823 6144 Manual BSH 50 Industribåndslibemaskiner EU overensstemmelseserklæring KEF-MOTOR A/S Industrivej 3-9 Dk-9460 Brovst

Læs mere

Din brugermanual AEG-ELECTROLUX ECM26111W http://da.yourpdfguides.com/dref/631063

Din brugermanual AEG-ELECTROLUX ECM26111W http://da.yourpdfguides.com/dref/631063 Du kan læse anbefalingerne i brugervejledningen, den tekniske guide eller i installationsguiden. Du finder svarene til alle dine spørgsmål i AEG-ELECTROLUX ECM26111W i brugermanualen (information, specifikationer,

Læs mere

Biopress 15000 Trykfilter / Tryckfilter

Biopress 15000 Trykfilter / Tryckfilter Brugsanvisning / Bruksanvisning Biopress 15000 Trykfilter / Tryckfilter Mossvägen 17 S-232 37 Arlöv SE: Tlf. 0046 (0)40-462112 DK Tlf. 0045 44669909 SE: Fax 0046 (0)40-462114 DK Fax 0045 44669919 Mail

Læs mere

Brugsanvisning. Varmekanon, Galaxy 29 og 40 Varenr.: og

Brugsanvisning. Varmekanon, Galaxy 29 og 40 Varenr.: og Brugsanvisning Varmekanon, Galaxy 29 og 40 Varenr.: 90 21 201 og 90 21 202 Sdr. Ringvej 1 I 6600 Vejen I Tlf. 70 21 26 26 I Fax 70 21 26 30 I www.p-lindberg.dk Tillykke med dit produkt fra P. Lindberg!

Læs mere

2006/1. Golfvogn G180-F. DK Betjeningsvejledning. Texas A/S - Knullen 2 - DK-5260 Odense S - Denmark Tel. +45 6395 5555 - www.texas.dk - post@texas.

2006/1. Golfvogn G180-F. DK Betjeningsvejledning. Texas A/S - Knullen 2 - DK-5260 Odense S - Denmark Tel. +45 6395 5555 - www.texas.dk - post@texas. 2006/1 DK Betjeningsvejledning Golfvogn G180-F Texas A/S - Knullen 2 - DK-5260 Odense S - Denmark Tel. +45 6395 5555 - www.texas.dk - post@texas.dk 1. Indholdsfortegnelse 2. Sikkerhedsforeskrifter...3

Læs mere

Luftkompressor Art.nr / /

Luftkompressor Art.nr / / Luftkompressor Art.nr. 85203024 / 85203025 / 85203026 EAN-nr: 5709133850777 / 5709133850784 / 5709133851019 Instruktions Manual LÆS VENLIGST VEJLEDNINGEN IGENNEM INDEN BRUG AF KOMPRESSOREN. INDHOLD 1 KORT

Læs mere

Danmarks største reservedelslager. Reparation fra dag til dag! Bredt tilbehørsprogram!

Danmarks største reservedelslager. Reparation fra dag til dag! Bredt tilbehørsprogram! Danmarks største reservedelslager. Reparation fra dag til dag! Bredt tilbehørsprogram! Side 1 J.D. Diamantværktøj A/S er én af Danmarks største leverandører af professionelle diamantkerneboremaskiner med

Læs mere

Brugsanvisning Frithiof SOPRA. Manual. Frithiof. Sopra 150. Sopra 250. Centralstøvsugere

Brugsanvisning Frithiof SOPRA. Manual. Frithiof. Sopra 150. Sopra 250. Centralstøvsugere Manual Frithiof Sopra 150 Sopra 250 Centralstøvsugere Må ikke anvendes til fi nstøv. Kun til husholdningsstøv. (Garantien bortfalder ved misbrug) Indhold Håndtering af maskinen før og under udpakningen

Læs mere

Model 33017. Brugsanvisning Bruksanvisning

Model 33017. Brugsanvisning Bruksanvisning Model 33017 Brugsanvisning Bruksanvisning BÅNDPUDR Introduktion For at du kan få mest mulig glæde af din nye båndpudser, beder vi dig gennemlæse denne brugsanvisning og de vedlagte sikkerhedsforskrifter,

Læs mere

Brugervejledning ST 152 ST 205

Brugervejledning ST 152 ST 205 Brugervejledning ST 152 ST 205 1 Indholdsfortegnelse Generelle henvisninger...3 Sikkerhedshenvisninger...3 Piktogramforklaring...4 Restrisiko...4 Delbetegnelser...5 Montage...7 Elektrisk udstyr...10 Betjening...10

Læs mere