AUKTIONS-/ANVISNINGS LISTE:
- Sidsel Carlsen
1 "Caritas" AUKTIONS-/ANVISNINGS LISTE: Byttedagen i Viby lørdag d. 22. marts 2014 Bemærk: Alle bud i hele kroner. Alle lots sælges i den besete stand - ingen returret! Betaling kontant efter salg af sidste lot. Prisen på omslaget er den gældende opråbspris. Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær. 1 Danske Julemærker 200, blokke fugle m.m. 20,00 3 Amerikanske Julemærker 4 Julemærke plakater 20,00 5 Plakat "Kobbelheste" 6 Apotekkuverter 4 stk. 7 Telekort - lot 8 U.S.A begge typer hg. 9 U.S.A på julekort til Danmark 10 U.S.A Fejltryk Makulatur ug. 11 U.S.A Reklame ug. 20,00 12 U.S.A utakket 4-blok hg. 20,00 13 U.S.A Skalatryk hg. 14 Sønderjylland blok ug. 15 Sønderjylland blok pf. 16 Sydslesvig blok pf. 20,00 17 Sydslesvig utakket enk. - pf. 18 Sydslesvig ut. fejltryk - 4-blok - pf. 19 Sydslesvig 1949 overstemplet SE blok pf. 20 Sydslesvig 1958 utakket til højre - enk. pf. 5,00 21 Sydslesvig forskellige julekort 20,00 22 Ebeltoft Helark - pf. 23 Finland blok - ug. 24 Sverige Fejlperforeret parstykke - ug. 25 Sverige Fejltrykt parstykke - ug. 26 Holland Rotterdam pf. 20,00 27 Tyskland 1975 takket & utakket miniark + 4-blok 5,00 28 Norge 1904 "Hjælp til Arbejde" 6-blok pf. 29 Norge blok pf. 30 Norge 1907 Norsk Lith.off - enk. hg. 31 Norge blok hg. 32 Norge 1919 grønt prøvetryk hg. 33 Norge lot ældre 4-blokke pf./hg. 20,00 34 Norge 1955 Udstillingsminiark 35 Norge 1949 Skalatryk utakkede helark 36 Norge 1955 Foldet 4-blok med hvidt mellemstykke pf. 37 Norge utak. 16-blokke m. hvidt mellemstk. Pf. 38 DK ark stemplet ark Skanderborg 1979, 81, ,00 40 Ark Esbjerg ark Ballerup 1987 & ,00 1
2 42 3 ark Jul i Skåneland , ark Røde Kors 1995 & 99 delte, 2001 foldet 44 3 ark Dansk Folkehjælp , ark WWF Verdensnaturfond 20, ark Børns Vikår 88, 89 20, ark Odder 1963, ark Odder 1964, ark Odder 1964, ark Jul i Tranberg Indleveringsattest på alm.brev 10,- + 2 julem.2008 stempelbundet 52 Julemærke DNSAP 1943 ug./meget sjældent udbudt julemærke 180,00 53 Færøerne jul 1947, postfrisk Barnahjalpin -ualmindeligt! 54 DK 1997 perfin "Københavns Komm." postfrisk 55 4-bl.prøvetryk / udkast af julem.1914 utakket - Sjælden! 1 56 DK: Julemærke "940" stemplet, meget ualmindeligt! 57 DK: 1923 variant i "HA" i Thorshavn - ug. 58 Julem.på karton 1942, med tyk bjælke igennem hovedet af Margrethe, incl.div. farvetryk på mærket 59 DK: Fejlperf. 6-blok 1981, perforeringen forskudt 1 cm 60 DK: 2 sammenhg. 1913, mangler perf. mellem mrk. Pf Lokomotivpers."Hjælpefond" 1914,15,17-19,21,24 pf. 62 Politikkens Julemærke-Brun 1kr. tekst på bagsiden /Pænt mrk. 63 DK: Julemærke 1909 utakket/skala 4-blok-sort - er ug. 64 DK Julemærker postfr. Enk.mrk, 4-blokke og arkrester i A4 mp.,bl.a.10/1912,23/13,27/14, ca.60/22, 66/51på50 m.fl DK-Julemærke bundter 1904 t.o.m /53 komplet. Ikke tjekket f. perfin&stempler/ved tjek antal 100 pr.bdt ,00 66 DK: øre: Blå prøve lille mærke / ansigt mod venstre er ug DK: 1905 utakket med flere pladefejl bl.a. i L er ug. 68 DK-julemærket 1906 med forskudt oval / på postkort Parti fra Rærup 69 DK: Spejltryk 1920 på DK 1919? Oprindelse/formål ukendt! 200,00 70 DK: 1948 med perfin CSF - st DK: 4-blok 1951 på 1950 med 3 lige & 1 skrå Kun 1 blok i hvert ark 72 DK: Julekort sdt.21.dec.1970 uden frim. sat i strafporto 5,00 73 DK:Lodret 10-stribe 1982 på 1978 med fejlovertryk på flere mærker og venstre margin 74 DK: Årsmappe 1932 m.9-blok (lidt mærket af ælde) 20,00 75 DK: Årsmappe 1946 med 9-blok Pæn stand 76 DK: Årsmappe 1950 med 9-blok fin stand 77 DK: Årsmappe 1953 med 12-blok perf. 20,00 78 Dansk Vestindien: incl. kort af 1916 hg./spor Fine! 200,00 79 Dansk Vestindien: 1913 enk.mrk med papir-prøve-mærke - perf. 2
3 80 Dansk Vestindien: 1916 let forskudt ug. 15,00 81 Grønland:A&L Bogmærke 1922 nr.3 Grønlændermoder med barn perfekt! 82 Grønland: Jîsusip Asavâtit Hjerteforening / selvkl. enkelt oblat 83 Odder: 1937 grønt prøvetryk 2 øre let hg. 84 Odder: 3-stribe 2, 5 & 10 øre 1938 på 1937 postfr. 85 Odder: 1941 på 1938 på 1937 let hg. 86 Finland Dyrebeskyttelse 1904 / 1 blå 1 rød hg.spor men fine mærker 87 Finlandshjælpen: Kort/Kvittering sdt. 10.febr.1943/ Flot kvalitet! Mrk. Finlandshjælpen vedhæftet. 88 Finlands Svenske Baptismission 1987 téte-béche 4-blok. Solgt i Finland kun få ark! 20,00 89 Finland:Røde Kors 1915 For soldater & Invalider 5, 10 & 25 penni ug. 90 Finland:NNKY 1960 finsk tekst-orange 50 mk. / Meget sjælden årg. 91 Finland:NNKY 1963 svensk tekst 20 p.- turkies (ikke nævnt i kat.) Meget sjælden Årg. 92 Sverige National: Utakket prøvetryk 1933 hjørnemærke! Sjælden pf. 93 Sverige National: 1933 enk.mrk. med spejltryk! Pf. 15,00 94 Norge:NKS Jubilæumsblok 1955 stemplet på udstillingen! 95 Norge: 17 maj Bordkort? 20,00 96 Bagsværds Asyl 1913 pf Herreds- & Byvåben pf.-hg. 98 Schweiz 1908 pf. 5,00 99 Planche danske Tuberkulosemærker pf.,hg.,ug. 100 Postkort Silkeborg Sanatorium 101 DK blok sort prøvetryk ug. 102 DK blok pf. 103 DK 1919 Prøvetryk 4-bl. pf. 104 DK blok pf. 105 DK 1951 på 1950 type 1 og 2 i 4-blok pf. 106 Dalum Apotek Receptkuverter 1995 og , Nordfrim 80 med Lis Stoltenbergs autograf 5, DK Julen 1993 telekort 5, DK 1951 ut. par med hvidt mellemstykke pf. 5, DK 1940 på tilretningstryk - Ark pf. 111 Island ut. forneden og til højre, 1 ut foroven og til højre pf. & hg. 112 Island stjerner over "Jol" 113 Island 1947 & 1950 m. bagsideafsmitning pf 6 hg. 5, Island 1964 ARK lysblå 115 Island 1965 blå og rød - pf.& hg. 5, Island 1968 fejlperforeret pf. 5, Island 1972 retvendt og omvendt - pf. & ug. 5,00 3
4 118 Island 1974 utakket skalatryk pf. (usynlig gum.) 5, Island lot nyere 4- blokke pf. 120 Island Lot ældre mærker - pf.,hg.,ug. 121 Taastrup Børnehjælpsdag 1936 pf. 122 Børnehjælpsdagen Badge 20, Børnehjælpsdagen Badge 20, Kolding Børnehjælpsdag 1912 kompl. sæt prøvetryk pf. 125 Svendborg Børnehjælpsdag 1912 Makulatur ug. 126 Norge: Kræftens Bek Skovdyr i dobbeltark! 75, Norge: Lions Club Hedrum, Larvik Kort med motiv som julem ubrugt 128 Norge: Spejderne MS Larvik: Helark % pf. 20, Norge: Spejderne MS Larvik: Helark % pf. 20, Norge: Spejderne MS Larvik: Helark % pf. 20, Norsk Ungdomsherberg Støtt opp om 25 øre 2 forskellige hg. 15, Island: Akureyri 1938 Pige med trompet Meget sjælden årg. - ug. 133 Island: Akureyri 1939 Nisse uden årstal Meget sjælden årg. ug. 134 Island: Frimex 1958 lyseblå og lyserød téte-béche par pf. 20, Island: Frimex 1964 lodret 2 grå+2blå med hvidt ml.stk pf. 15, Danmark: Helark 1914 med stor pladefejl i nr.45/ Foldet med fint ark med perf. guldtryk! 1.200, Danmark: Helark % perfekt! 500, Danmark: Helark % perfekt! Danmark: Helark 1935 foldet-små minus højre rand-ellers postfrisk og fin! Danmark: Helark % perfekt! Dansk Vestindien: Helark 1914 /Se bagside, 2 hg., lille rift v.marg./ Fremtræder som pænt ark! Dansk Vestindien: 1909 helark forstærket, små pletter / Trods alt pænt ark! Island: Samlerbladet Sømilearket 1972 Stor del af oplaget Destrueret! 100% pf. 300, Island Hafnarfjord: prøvetryk/ Sammentryk af ark 1993 & 1994 utakket. Stor sjældenhed! Island Hafnarfjord: prøvetryk/sammentryk af ark 1997 & 1998 utakket. Stor sjældenhed! Island Hafnarfjord: prøvetryk/sammentryk af ark 2001 & 2002 utakket. Stor sjældenhed! Island: Ark Félag Frinerkjasafnara 10 Àra blå/gul med 12 mærker pf. 148 Norge: Den norske Sjømannsmission kompl.opsat i klemlom. på 4 Leuchtturm blade (41 mærker) 149 Norge: Våre Sjømannhjem i Fr. Havne kompl.opsat i klemlommer på Leuchtturm blad (i alt 23 mærker) 150 Norge: Lofoten Lions kompl.opsat i klemlommer på Leuchtturm blad (i alt 3 mærker) 6,00 4
5 Norge: Kristiansand L incl. 12 mærker+3 Storf. / kompl.opsat i klemlommer på 2 Leuchtturm blade Norge: Den norske Missionallianse kompl.opsat i klemlommer på 2 Leuchtturm blade (Bem.incl. Bolivia ) 153 Norge: Konnerud L kompl.incl. 7 julekort som motivet/ opsat på 5 Leuchtturm blade 154 Posten Åland:RødeKors Julekort 2000:1 dobb.+ helsag kuv., 4 enk. kort helsag 20, Sverige Nat.: 1983 helark fejlperforeret ml. 9. & 10. rk. 20, Tivoli Postkort sdt (Bazaren T36) 5, Tivoli: 2 mærkater med Pierrot & Kolumbine (Kogechokolade) ug. 158 Ark 1941: De Danske Studenter med 10 x 10kr. & 15 x 1kr.. Sjældent ark! Er ug. 159 Helark m. 16 mærker 40 år i frihed 5.maj 1985 /løs mellem 2 mærker dog fint ark! 160 Helark Britains Victory super kvalitet! 200, Blå Kors En gave: Kjærshovedgaard blå 25 øre 162 Blå Kors En gave: Haroldseje rød 25 øre 163 Blå Kors: Vi savner Dem i hvorfor tøver De pf. 164 Det Blaa Baand Udrensning Bording nr , Indenlandsk Sømandsmission/Helark m. 20 mærker pf. 20, Jens Otto Krag Lovforslags propaganda , Børnenes Kontor København K: Kupondel/Formål ukendt. Påsat 1x15+11x5øres frim./ikke stemplet 1, Skolesparemærker: Chr.V, Chr.VII, Fr.VI alle med pladefejl! 20, Privat ide: Danmarks Nationalblok: Femhundrede tusind krone seddel (Dame blinker med øjet) 1, Julemærkater ( Til & Fra m.fl.) 10 forskellige 171 Aalborg blok hg. 172 Aalborg 1914 takket & utakket enk. pf. & hg. 173 Aalborg 1915 på julekort 174 Aalborg 1919 på julekort 175 Aalborg 1920 utakket 4-blok pf. 176 Aalborg 1921 utakket parstykke hg. 177 Aalborg blok pf. 178 Aalborg 1932 på julekort 179 Aalborg blok pf. 180 Aalborg blok pf. 181 Aalborg 1945 utakkede skalatryk hg. 5, Aalborg 1979 utakket fejltryk par - mat gum. 5, Aalborg 1980 Lodret par, utakket vandret mat gum. 5, En kasse julemærketidsskrifter 185 Støt det kulturelle arbejde i grænselandet - 15-blok 186 Canada Manitoba mærke + pakkemærke pf. 187 Tjekkoslovakiet 1912 Sanatorium i Plesi hg. 5
6 188 Schweiz Bern Das Band 1938, 39, 40 pf. 189 Schweiz Neuckatel 1938 komplet sæt pf., hg. 190 Tyskland Hauspflegeverein 1907 pf. 191 Børnesagens Julestjerne 1924 hg. 192 Schleswig-Holstein stk. ug. 193 England 1926 pf 20, England 1950 Brev til Julemanden 5, Danske Baptisters Kongomiss marginal 6-blok pf. 196 Danske Baptisters Kongomiss fejlperf. 15-blok 20, Danske Baptisters Kongomiss fejltryk, fejlperf. ark 20, Sydslesvig utakket arksæt skalatryk 1978, 7 ark pf. mat gum. 199 Sydslesvig utakket arksæt skalatryk 1979, 7 ark pf. mat gum. 200 Sydslesvig utakket arksæt skalatryk 1980, 7 ark pf. mat gum. 201 Sydslesvig utakket arksæt skalatryk 1984, 8 ark pf. mat gum stk. Franske "Salgsplakater" Le B.C.G. Protege contre La Tuberculose: 50, 100 & 300 Fr. & Proprete et Sante 20 & 100 Fr. Flotte & måske sjældne?skal ses 203 Grønlands Idrætsforbund 1978 i ufoldet helark - 50 mrk. 204 Norge julemærker helark 1979,82,83 alle ut tk. Alle ark er med fejltryk, dobb. tryk m.v., spændende - skal ses! stk. DK"Vindue-salgs-plakater" 1974 (18x22 cm) lim på bagsiden, sjove og sjældne! 2 ark Caritas Århus 1984 fejltryk, omvendt tryk, lys og mørkebrunt tryk. Ej tilskåret el. perforeret! Sjældne! Færøerne 10 mærker "JAVNI" ÅRGANG? 208 DK 4-blokke utakket 1950 til 1995 komplet postfriske! 209 Helark m. 10 mrk. "Rejs til Thisted", måske fra 1920? 210 DK: 54 julemærker fra 1904 med forskellige takninger og alle stemplet, pæn gennemsnitskvalitet H.C.Andersen Eventyrark med 50 mærker, foldet pænt ark. 212 DK julemærker enkeltmærker utakket fra 1950 til 1995 komplet. Sjælden samling. 213 Bog: Julekort fra gamle dage 20, sider indstiksbog med lokale julemærker 20, ARK: Dansk Skibsfart gennem 1000 år / 25 forsk. / foldet 216 ARK: Dansk Sømandskirke i Fremmede Havne m. Skoleskibet Danmark 217 ARK: Mindeankeret i Nyhavn (20 mærker) pf. 218 ARK: Mændenes Hjem øre blå foldet -fin! 219 Tema: Kirker / A serie Bording: Komplet med 1 til 20 let hg. 220 Tema: Kirker / A serie Bording: Komplet med 21 til 40 let hg. 6
7 221 Færøerne: 8 forskellige Sodavands etiketter 15, Platte:Bing&Grøndal: Motiv efter julemærket Dansk- Skaansk , Bog: Björn Sandin / Matrikel för Svenska Kyrkan Finland-Bog: Suomen Tuberkuloosin Med fold-udark bag i bogen (mærker gengivet)! Bog: Toldvæsenet i Dansk Vestindien Flot og meget spændende bog indb. 261 sider - stand som ny! Norge: Vemund Ljødals 3 Kataloger m. norske brevm. & mærkater / Opr.pris 425,-. Fine! 40 ubrugte Leuchtturm sider med fortryk Danmark /normalpr.240,- 20 ubrugte Leuchtturm 2 delt lommer på blanco sider /normalpris 400,- Leuchtturm Album& kass.med fortryk til DK-jul ark 1951 til ekstra/ farve grøn Norge Salgsplakater 1979,86, alm.ark 1979,80 & 86 alle takket ut., 79 & 80 fejltryk. Skal ses-ualmindelige! Aalborg Salgsplakater alle lidt beklippet, + dobb. plakater perfekte 1977, Norge Salgsplakater i forskellige størrelser og udformning:12,13,22,25,27,30x2, 31, 33-35x2, 36,37, 38, 39-40x2, 51, 54, 55 jubilæum 56, + 8 i 80`, Vinduesmærker: 51, 53x2, 54x2, 55. God gennemsnitskvalitet, nogle mærket af tidens tand. Grønland salgsplakater: 1975, 76,78 til 97, 2000,01, forskellige. Sjælden set samling. Danmark Salgsplakater 1912 klippet,15,16 klippet, 17, 29, 47, 48,57,62,71 alle store, 82 i bordmodel, , 57-66,68-70, 72-79,81-85,88-93, 04 i alt ca. 50 i pæn gennemsnitskvalitet. 700,00 500,00 500,00 Medlemmer kan indgive/-sende skriftelige bud senest torsdag d. 20. marts 2014 til Formanden: Peter Flemming Nissen, Holmetoften 37 E., 8270 Højbjerg På telefon: eller peter-nissen@jernbanemaerker.dk 7
Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær.
Hammerslag er en - intet tillæg af moms og salær. Beskrivelse 1 DK Jul 1904 Planche med kort og mærker 100,00 2 DK Jul 1905 Planche med brev og mærker 100,00 3 DK Jul 1954 Følgeseddel "Julepost" påtegnet
Læs mere"Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 27. marts 2010
"Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 27. marts 2010 Bemærk: Alle bud i hele kroner. Alle lots sælges i den besete stand - ingen returret! Betaling kontant efter salg af sidste lot. Prisen på omslaget
Læs mere1904 - Prøvetryk i storformat - privatfremstillet - meget sjælden. Orange - ca.7x8cm (tilskåret)
"Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 23. marts 2013 Bemærk: Alle bud i hele kroner. Alle lots sælges i den besete stand - ingen returret! Betaling kontant efter salg af sidste lot. Prisen på omslaget
Læs mereNorge Salgsplakater 1979, 1986, ark 1979, 80, 86 alle tk.+1986 utk.+ fejltryk 1979 og 1980 Ualmindeligt lot.
"Caritas" AUKTIONS-/ANVISNINGS LISTE: Byttedagen i Viby lørdag d. 21. marts 2015 Bemærk: Alle bud i hele kroner. Alle lots sælges i den besete stand - ingen returret! Betaling kontant efter salg af sidste
Læs mereBemærk Kolonne "Notater" hvis skrevet "EA" = Eftersyn Anbefales! Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær.
Hammerslag er en - intet tillæg af moms og salær. Beskrivelse 1 Støt Vietnam 1969: lille samling 72,73,74 m. 11 forsk. 2 Aalborg Y s Mens Club : Reklameskilt 2015 15,00 3 Samme 2016 15,00 4 Helark Dansk
Læs mere"Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 9. april 2011
"Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 9. april 2011 Bemærk: Alle bud i hele kroner. Alle lots sælges i den besete stand - ingen returret! Betaling kontant efter salg af sidste lot. Prisen på omslaget
Læs mereÅrhus Julemærkesamler Forening. Caritas
Hammerslag er en - intet tillæg af moms og salær. 1 Ryukyørene samling julem.1952-1969/18 stk pf.&hg. 175,00 2 DVI 1907, mgl. lidt lim i det ene hjørne, ellers pf. 500,00 3 Postkort med Belgiske Børn st.
Læs mereHOFI anvisningssalg 20150311. Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb
Læs mereAarhus Julemærkesamler Forening. Caritas
Læs mereStorauktion. Amagerbyt 2015
Læs meremærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o
Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 27 / Februar 2015 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand & konstitueret kasserer:
Læs mere1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi
1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi * 4200 350 3 Danmark 10a 16 S. Med ét pænt ringstempel og rand 7500 600 4 Danmark 11
Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 21 / Februar 2012 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Flemming Nissen Holmetoften
Læs mereNedenstående tilbud - Nu med 50% rabat Vi har fratrukket 50% af prisen på disse tilbud - Bestil i dag, der er kun én af hver
Julemærke 1911 Caritas i helark (20 mærker) 1 side af marginalen beklippet (NJK Julemærkekataloget noterer mærket til 750 kr. pr. stk.) Godt tilbud for dette sjældne helark. Nr. 806303 Pris kun kr...1247,50
Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 13 / Februar 2008 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Nissen Holmetoften 37
Læs mereLeuchtturm DK-album, m/klemlommer
Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 19 / Februar 2011 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Nissen Holmetoften 37
Læs mereOdder Frimærkehandel
Læs mereOdder Frimærkehandel
Odder Frimærkehandel Odde Jørn Jensen Odder KØB OG OG SALG AF AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER NUMMER 103 87 93 95 - - JANUAR OKTOBER - MAJ 2014 2013 2014 2015 SE NR. 18970406 Afa 67m Afa 81w Afa 1Ia Postfrisk
Læs mereOdder Frimærkehandel
Læs mereNR LAND BESKRIVELSE ÅR KV PRIS SALG
NR LAND BESKRIVELSE ÅR KV PRIS SALG 1 Danmark 1 øre 1889 1+ 20,- 2 Danmark 1 øre 1910 1 10,- 3 Danmark 1 øre 1913 1+ 7,- 4 Danmark 1 øre 1915 1+ 8,- 5 Danmark 1 øre 1916 1+ 8,- 6 Danmark 1 øre jern 1918
Læs mereOdder Frimærkehandel
Odder Frimærkehandel Odde Jørn Jensen Odder KØB OG OG SALG AF AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER NUMMER 102 87 93-95 - SEPTEMBER - JANUAR - MAJ 2014 2013 2014 2015 SE NR. 18970406 Afa 67m Afa 81w Afa 1Ia
Læs mereLot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 0 Dk: Lille gul rodeæske med bundte rester.? Dk: Lille rodeæske med bundte rester.? Færø stempler
1 0 Dk: Lille gul rodeæske med bundte rester.? 10 2 0 Dk: Lille rodeæske med bundte rester.? 25 3 0 Færø stempler på Dk afklip. Ca 190 g. God. Høj 100 4 0 Dk: Ca 330 g god afklip fra Frederik Ix (1950/59)?
Læs mereStorauktion. Limit. Lot nr.
Storauktion Frederiksberg Frimærke Forening Lørdag 6. februar 2016 Eftersyn fra kl. 10:30, auktion kl. 12:00 i FFF s mødelokale VOC, Gammel Jernbanevej 25, 2500 Valby Listen er også tilgængelig på FFF
Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 26 / August 2014 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand & konstitueret kasserer: Peter
Læs mereGrønland indtil 2000 Færøerne indtil 2000 Tyskland indtil 2000. England indtil 2012. Stemplet Postfrisk
Medlems nr. 116053 samler på: indtil 2000 indtil 2000 indtil 2000 Berlin indtil 2000 England indtil 2012 Grækenland Østrig Cypern Antikke motiver Religiøse motiver Medlems nr. 116064 samler på: Tyske rige
Læs mereMange gode og interessante Lagertilbud
Tlf.: (0045) 64 82 12 56 - Fax: (0045) 64 82 10 56 - mail@nordfrim.dk December 2012 Mange gode og interessante Lagertilbud udsalg - udsalg - udsalg - udsalg I forbindelse med status realiserer vi her en
Læs mereAuktionskatalog storauktion 4. marts 2019
Læs mereListe Nr I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl Brevbud kan afgives på TLF.
Liste Nr. 325 Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg TORSDAG DEN 14. Februar 2013 kl. 19.30 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 19.00. Brevbud
Tlf.: (0045) 64 82 12 56 - Fax: (0045) 64 82 10 56 - mail@nordfrim.dk April 2012 Mange gode og interessante Lagertilbud udsalg - udsalg - udsalg - udsalg I forbindelse med status realiserer vi her en lang
Læs mere6 " 2 Kr. 1897 1 600,- 600,- 7 " 2 Kr. 1898 1/1+ 700,- 700,- 8 Sverige 50 Øre, 1927 1 7,- 7,- 9 " 1 Kr. 1875 1 60,- 60,- 10 " 1 Kr.
Anvisningssalg, Tirsdag den 11. november 2014 203 1 Norge 50 Øre, 1889 1 100,- 100,- 2 Sverige 25 Øre, 1898 1/1+ 150,- 3 " 1 Kr. 1901 1 175,- 4 Norge 1 Kr. 1913 1 200,- 250,- 5 " 1 Kr. 1916 1 135,- 160,-
Læs mereCaritas Nr. 35 / Februar 2019
Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas n Nr. 35 / Februar 2019 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Flemming Nissen
Læs mereSkriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: senest Mandag d. 30. oktober 2017.
Haderslev Frimærkeklub Formidlingssalg Onsdag d. 1. Nov. 2017, kl.19 00 Eftersyn fra kl. 17 30 AKTIVITETSHUSET BISPEN v/haderslev Bibliotek, Bispebroen 3, Haderslev, i Cafeteriet, eftersyn i lokale 2 på
Læs mereListe Nr Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg. TORSDAG DEN 11. April 2013 kl
Liste Nr. 327. Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg TORSDAG DEN 11. April 2013 kl. 19.30 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 19.00. Brevbud
Læs mereÅrhus Julemærkesamler Forening. Caritas. 30-års Jubilæum 1981-2011
Århus Julemærkesamler Forening Caritas 30-års Jubilæum 1981-2011 Nr. 20 / August 2011 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter
Læs mereMÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974
Læs mereMøde med anvisningssalg TORSDAG d. 10. februar kl. 19.30 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.
Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 10. februar kl. 19.30 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.00 Bestyrelsen: Formand: Bernt Jensen 56 95 09 20 Kasserer: Sven Jensen
Læs mereRSD for BF Erik Sangild Ternevej Frederiksværk BROTHERHOOD FUND-UDVALGET 2015 / 2016 August 2015
RSD for BF Erik Sangild Ternevej 9 3300 Frederiksværk 4777 2190-4095 6909 sangild@vip.cybercity.dk BROTHERHOOD FUND-UDVALGET 2015 / 2016 August 2015 Lige som KFUM-bevægelsen er international udtrykker
Læs mereA U K T ION 814 OKTOBER AUKTION 814 2 0 1 0 KATALOG 50 KR
stamps AUKTION 814 stamps auktion i Bredgade eftersyn på Baltikavej lørdag 2. oktober kl. 10 6000-6882 onsdag 29. september kl. 10-17 torsdag 30. september kl. 10-17 fredag 1. oktober kl. 10-19 Der er
Læs mereFrederikshavn Frimærkeklub
GODE TILBUD! Med ekstra julerabat - gælder til 31. 12. 2014 Engros Juletilbud SPECIALTILBUD LÆSEGLAS, LILLE Med Ø50 mm glaslinse. Nr. 8750 Pris kun kr.... 10 00 LÆSEGLAS, MELLEM Med Ø75 mm glaslinse. Nr.
Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 14 / August 2008 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Nissen Holmetoften 37
Læs mereListe Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 12. Marts 2015 kl
Liste Nr. 342. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg TORSDAG DEN 12. Marts 2015 kl. 19.30 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 19.00. Brevbud kan
Læs mereDet traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen
Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen Grundet den positive respons jeg har fået fra andre samlere og udstillere i forbindelse med min artikel i DFT kaldet Vejen til Guld, synes der at være interesse
Læs mereNr. 3, 3 øre rød. Ligesom alle kataloger registrerer den variant af Nr. 5, der har omvendt midtertryk:
Forsøg på typebeskrivelse af Svendborg Bypostmærker Af Jan Roed, 23/7-2009 I Svendborg blev der udgivet følgende bypostmærker: Nr. 1, Nr. 2, 1 øre grøn 2 øre brun De blev alle udgivet i utakkede udgaver:
Læs mereBYTTE- OG BØRSDAGEN. 11. To AFA-kataloger, Skandinavien 2015, DK fire-blokke **,O,B Danmark og Færøerne, rodekasse 50
BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i tennishallen i Nyborg Idræts- og Fritidscenter, Storebæltsvej 13-15, 5800 Nyborg, lørdag den 22. april 2017, kl. 14.30, eftersyn
Læs mereOdder Frimærkehandel
Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 111 - JANUAR 2017 SE NR. 18970406 Invitation Afa 67 Kr. 3.200,- Besøg vores webshop jjo.dk CHRISTIANSLUND 49-8300 ODDER
Læs mere6 " 10 Øre, ,- 7 " 10 Øre ,- 8 " 25 Øre, ,- 9 " 25 Øre, ,- 10 " 25 Øre, ,-
Anvisningssalg, Torsdag den 8. september 2011 8 1 Danmark 10 Øre, 1882 01. 1000,- 2 " 10 Øre, 1884 (lidt sort på forsiden) 1-100,- 3 " 10 Øre, 1886 1 300,- 4 " 10 Øre, 1889 1+ 150,- 5 " 10 Øre, 1904 1+
Læs mereHusk: Det er tid at betale kontingent: 150 kr. hvis du får bladet på papir, 100 kr. hvis du få bladet pr. mail.
Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 8. december kl. 19.30 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.00 Husk: Det er tid at betale kontingent: 150 kr. hvis du får bladet
Læs mereTJENESTE SF - PORTO. 421 422 ex.423 424 425
409 410 411 412 409 b 6/8 øre type 1 på brevstk. med Dr. Alexandrine... 262a,+ 250 410 o 10 øre Rundetårn med variant: "Bombe"... 273x 150 411 ** 30+5 øre Ungarnshjælpen med forskudt overtryk... 369 150
Læs mereLot o/x/xx Beskrivelse Værdi Opråb Bud 1 O Danmark: Samling i Stender album til mk. Mange pæne mk.? 50 2 B USA: luftpost kuverter.
1 O Danmark: Samling i Stender album til 1977. 515 mk. Mange pæne mk.? 50 2 B USA: luftpost kuverter. 60 stk med forskellige mk/stp.? 20 3 B SAS: Første fly kuverter. 15 forskellige.? 20 4 B Danske breve:
Læs mereMÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974
Læs merefrimærker auktion i Bredgade 33 eftersyn på Baltikavej 10
frimærker posthistorie og postkort auktion i Bredgade 33 onsdag 9. december kl. 10 6000-6645 eftersyn på Baltikavej 10 fredag 4. december kl. 10-19 søndag 6. december kl. 10-18 mandag 7. december kl. 10-17
Læs mereStamps. Færøerne. Nr. 21 September 2014
Stamps Færøerne Nr. 21 September 2014 ISSN 1603-0036 0036 Postkort fra Kina? Færøsk miniark vinder pris Julen 2014 Postkort fra Kina Kunne du tænke dig at modtage postkort fra fjerntliggende lande verden
Læs merebruun rasmussen frimærker
katalog 75 dkk au kt io n 7 75 j un i 2 0 07 frimærker bruun rasmussen frimærker auktion 775 frimærker posthistorie og postkort auktion lørdag 16. juni kl. 12 6000-6736 eftersyn fredag 8. juni kl. 10-17
Læs mereLot XX/X/O Beskrivelse Foto Værdi Limit. 1 o Dk. Afa stk 16 SK. 2 stk med lidt tekst bagpå. Pæne mærker. x
Anvisningsalg Frimærkeklubben Sydvest mandag 6. februar 17 kl. 19.30 Lot XX/X/O Beskrivelse Foto Værdi Limit 1 o Dk. Afa. 6. 4 stk 16 SK. 2 stk med lidt tekst bagpå. Pæne mærker. x 9000 500 2 o Dk. Afa.
Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 28 / August 2015 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand & konstitueret kasserer: Peter
Læs merePOSTFRISK UBRUGT STEMPLET ATT. UG U-T * * *
Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 105 - MARTS 2016 SE NR. 18970406 Danmark Essays A Postfrisk. Attest Nielsen Kr. 800,- Afa 159 x Attest Møller Kr. 2.000,-
Læs mereLot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit S.Indstiksbog: Irland-New Zeeland? S.Indstiksbog: Oversø-Finland? S.
1 0 16 S.Indstiksbog: Irland-New Zeeland? 50 2 0 16 S.Indstiksbog: Oversø-Finland? 50 3 0 32 S.Indstiksbog: England-Belgien-Canada? 110 4 0 32 S.Indstiksbog: Tyskland med områder? 85 5 0 32 S.Indstiksbog:
Læs mereObj60 Sverige Brevlot. Bra frankeringer! kr 75 Obj61 Sverige 10-blokker kr 580 kr 150 Obj62 Europa/Skand. Samling kr 75 Obj63 Færøyene De 9 første
Obj, Land Objekt Kat.verdi Utrop Resultat Obj.1 Norge Postfr. 4blk. + blokker kr 11 350 kr 1 200 Obj.2 Norge 54 forskj. Hefter postfr. kr 4 650 kr 450 Obj.3 Norge Årssett 24 forskj. 1974-75 og 78-99 kr
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS
MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! NR. 2. 2015 27. Årgang SPORVEJSFUNKTIONÆRERNES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS Marselis
Læs mereListe Nr. 335. Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg. TORSDAG DEN 10. April 2014 kl. 19.30
Liste Nr. 335. Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg TORSDAG DEN 10. April 2014 kl. 19.30 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 19.00. Brevbud
Læs mere11 " 10 Kr Er ,- 12 " 10 Kr Er ,- 13 Udland 1 pose mønter VK 10,- 14 " 1 pose mønter VK 10,- 15 " 1 pose mønter VK 10,-
215 1 Danmark 20 Kr. 1915 Au. DKM 01. 1950,- 2 " Kgl. Møntsæt, 2008 0 100,- 3 " Kgl. Møntsæt, 2009 0 100,- 4 " Kgl. Møntsæt, 2010 0 100,- 5 " Kgl. Møntsæt, 2011 0 100,- 6 " Kgl. Møntsæt. 2012 0 100,- 7
Læs mereListe Nr. 321. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 11. oktober 2012 kl. 19,30
Liste Nr. 321. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg TORSDAG DEN 11. oktober 2012 kl. 19,30 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 19.00. Brevbud
Læs mereOdder Frimærkehandel
Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 108 - AUGUST 2016 SE NR. 18970406 Grønland pakkeport Afa nr. 1 Attest Kr. 2.800,- Grønland pakkeport Afa nr. 2 Attest
Læs mereForord og tak Indledning til kombineret vejledende oversigt / prisliste over danske firmaperforeringer fundet på Afa-numre.
Forord og tak Vil du lave en oversigt over danske firmaperforeringer fundet på Afa-numre kombineret med en helt ny vejledende prisliste! udbrød min gamle ven perfin specialisten Ole Hansen, da jeg forelagde
Læs mereMøde med anvisningssalg TORSDAG d. 8. januar kl i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.
Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 8. januar kl. 19.30 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.00 Januar 2015 Vel mødt til et nyt år med gode mønter og sedler til jeres
Læs mereDe tofarvede 5 Øre tryk (update december 2014)
De tofarvede 5 Øre tryk (update december 2014) 5ø1 B54 5ø2 20.48 5ø1: Ovalen er ultramarin, nye klichéer med lys baggrundskravering. Rammen er karminrød i nuancer, lidt fyldigt og olieret tryk. Sommetider
Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 12 / August 2007 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Nissen Holmetoften 37
Læs mereBestyrelsen. Storauktion tirsdag den 1. november 2011 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ Storauktion den 1.
Storauktion tirsdag den 1. november 2011 OKTOBER 2011 kl. 19.30 Postkort fra 1907. MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
Læs mereListe Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 9. Februar 2017 kl
Liste Nr. 357. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg TORSDAG DEN 9. Februar 2017 kl. 19.00 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 18.30. Brevbud
Læs mereH.E. Gosch & Co Gosch Tændstikfabriker A/S
H.E. Gosch & Co 1952-1969 Gosch Tændstikfabriker A/S F 49.8.1 H.E. Gosch & Co 1952-1969 Gosch Tændstikfabriker A/S 21 x 31 (æske) xx.01.1954 68 x 76 (pakke) 30 x 45 (æske) 26.03.1954 Pakkeetiket til hosstående
Læs mereDanmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser 1871-1924. Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013
Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser 1871-1924 Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013 KT før tjenestefrimærker KT før tjenestefrimærker Tekst Portofrihedens afskaffelse
Læs mereH.E. GOSCH & CO. 5 Tordenskjoldetiketter
H.E. GOSCH & CO. 5 Tordenskjoldetiketter Etiketten er sort / gul størrelse 47 mm x 30 mm Udgivet i februar 1968 i bunden af etiketten står: DANSK FABRIKAT etiketten påsat Skillet etiketten påsat Skillet
Læs mereDesign Nostalgi &Papir. Påklædningsdukker Postkort Kravlenisser Juleark Ophængsnisser Dyretegninger Udklipsbøger
Design Nostalgi &Papir Påklædningsdukker Postkort Kravlenisser Juleark Ophængsnisser Dyretegninger Udklipsbøger 2 Henny Olsen har arbejdet med modellering, design og tegning i en årrække. Først som porcelænsmaler
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Bestyrelsen ønsker alle medlemmer, annoncører og deres familie, et rigtigt DECEMBER 2007 GODT NYTÅR 2008 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale