malerier antikviteter russisk malerier auktion 763 porcelæn, fajance og glas orientalsk kunstindustri smykker og armbåndsure mandag 4.

Download "malerier antikviteter russisk malerier auktion 763 porcelæn, fajance og glas orientalsk kunstindustri smykker og armbåndsure mandag 4."

2 malerier antikviteter tirsdag onsdag torsdag fredag 28. november kl. 13 kl november kl. 13 kl november kl december kl. 13 mandag 4. december kl. 13 russisk tirsdag malerier onsdag torsdag 5. december kl. 13 sølv tæpper porcelæn, fajance og glas orientalsk kunstindustri smykker og armbåndsure møbler møbler og bronzer russiske malerier og kunstindustri 6. december kl. 19 udsøgte malerier december kl. 13 malerier fredag 8. december kl. 13 malerier, miniaturer, tegninger og grafik auktion 763

3 malerier miniaturer, tegninger og grafik auktion december 2006 eftersyn onsdag 22. november kl torsdag 23. november kl fredag 24. november kl lørdag 25. november kl søndag 26. november kl mandag 27. november kl Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 fine art antique tuesday 28 november 1 pm silver 2 pm carpets wednesday 29 november 1 pm ceramics and glass 2 pm oriental works of art thursday friday monday russian tuesday fine art 30 november 1 pm jewellery and watches 1 december 1 pm furniture 4 december 1 pm furniture and bronzes 5 december 1 pm russian paintings and antiques wednesday 6. december 7 pm selected paintings thursday friday 7 december 1 pm paintings december 1 pm paintings, miniatures, drawings and prints auction 763

5 fine art paintings drawings and prints auction 6-8 december 2006 preview wednesday 22 november 3 pm - 6 pm thursday 23 november 10 am - 5 pm friday 24 november 10 am - 5 pm saturday 25 november 11 am - 4 pm sunday 26 november 11 am - 4 pm monday 27 november 10 am - 5 pm Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 afdelingen for ældre malerier afdelingsleder: katalogisering: Kasper Nielsen Birte Stokholm Bettina Sinnet Signe Rosenvinge Thürmer Plenge Nikolaj Brandt

7 torsdag 7. december kl. 13 katalog nr fredag 8. december kl. 13 katalog nr fine art malerier, miniaturer, tegninger og grafik

8 2390 Erik Henningsen f. København 1855, d. sst Studie til "Rosenborg Eksercerplads 4. Juni 1912". Sign. Erik Henningsen. Olie på lærred. 24 x 34. DKK / Fransk maler, ca En buket pæoner samt guldsmede ved en søbred. Olie på lærred. 66 x 92. DKK / CD Christian Asmussen f. Fåborg 1873, d. Charlottenlund 1940 Rudbeckia i en krystalvase. Sign. Chr. Asm. Olie på lærred. 60 x 68. DKK / Margrethe Bahner, 19. årh. Opstilling med roser i kurv. Sign. Margrethe Bahner samt utydelig datering. Olie på lærred. 39 x 50. DKK / Hermania Neergaard f. København 1799, d. Aldershvile 1875 Niche med en figur forestillende Madonna med barnet. Nichen pyntet med en broget buket blomster. Sign. monogram 18..? 55 x 49. DKK / Christine Normann, dansk maler, 19. årh. Opstilling med lyserøde, røde og hvide roser i en kurv. Sign. C. Normann Olie på lærred. 40 x 55. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

9 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 2396 I. L. Jensen, skole/school of, 19. årh. Lyserøde og hvide roser i en kurv på en træstub, omgivet af kaprifolier og insekter. Olie på lærred. 52 x 63. DKK / I. L. Jensen, skole/school of, 19. årh. Opstilling med tulipaner, roser og andre blomster. Olie på lærred. 40 x 53. DKK / Christine Normann, dansk maler, 19. årh. Opstilling med lyserøde, røde og hvide roser i en kurv. Sign. C. Normann. Olie på lærred. 40 x 52. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

11 2399 Christine Løvmand f. København 1803, d. sst Nature morte med skrællet citron, løg, druer, fugl, bæger og en karaffel. Sign. C. Løwmand. Olie på lærred. 47 x 38. DKK / I. L. Jensen, skole/school of, 19. årh. To små blomstermalerier. Det ene med aurikler, forglemmigej og stedmoderblomster. Det andet med lyserød rose, stedmoderblomster og frugtgrene. Begge olie på træ. Henholdsvis 17 x 24 og 14 x 21. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 2401 I. L. Jensen, skole/school of 19. årh. Opstilling med rød kvæde, lyserøde roser, blå cineraria samt vild gulerod og en fugl. Betegnet på bagsiden Prof. I. L. Jensen. Olie på lærred. 29 x 37. DKK / I. L. Jensen, skole/school of 19. årh. Snerler og sommerfugl. Betegnet på blændrammen "Efter Jensen af Thora Müller 1860". Olie på lærred. 23 x 30. DKK / I. L. Jensen, skole/school of 19. årh. Lyserøde roser og myrter. Sign. E. G. Olie på træ. 19 x 26. DKK / Dansk maler, 19. årh. Opstilling med druer, melon, pærer, nødder og andre frugter. Olie på lærred. 69 x 56. DKK / Dansk maler, 19. årh. Blomstrende stokroser. Olie på lærred. 72 x 54. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

13 Christian Strodtmann, f. Preetz 1793, d. Skaarup 1839 Opstilling med brogede blomster i en klassisk vase. Sign. C. Strodtman Olie på lærred. 31 x 25. DKK / Christian Berentz, tilskrevet/ascribed to f. Hamborg 1658, d. Rom 1722 Stilleben med druer, citron, fersken, messingfad og kande på et bord. Olie på lærred. 70 x 55. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 CD Anna E. Munch, f. København 1876, d To opstillinger. Den ene med papegøje og en buket brogede blomster. Den anden blomster i en vase og æbler på et bord. Begge olie på lærred monteret på plade. Hver 44 x 45. (2). DKK / Anthonore Christensen, f. København 1849, d. Usserød 1926 Skovbund med forårsblomster. Sign. monogram Olie på lærred. 38 x 50 DKK / Anthonore Christensen? f. København 1849, d. Usserød 1926 Vildtvoksende iris. Olie på lærred. 80 x 55 DKK / Dansk maler, 19. årh. Blomstrende pinseliljer, påskeliljer og primula. Olie på lærred. 37 x 24. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

15 CD N. F. Schiøttz-Jensen, f. Vordingborg 1855, d. København 1941 Ung pige på en stentrappe. Sign. N. F. Schiøttz- Jensen x 47. På bagsiden rester af udstillingsetiket fra Charlottenborg. DKK / Anthonore Christensen, f. København 1849, d. Usserød 1926 Blomstrende rosenbusk ved en schweizisk sø, i baggrunden bjerglandskab. Sign. monogram 1900 samt utydelig stedbetegnelse. Olie på malepap. 51 x 40. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 2414 Wilhelm Marstrand f. København 1810, d. sst Et par portrætter af Christopher Friedenrich Hage ( ) og Christiane Arnette Hage ( ) Begge olie på lærred. Hver 54 x 45. Damborgrammer, den ene med etiket. (2). Portrættet af C. F. Hage er en studie til "Må jeg låne de to brune heste?", et helfigursportræt af hr. og fru Hage, der i dag pryder forhallen til Nivaagaards Malerisamling. Hr. Hage er portrætteret på præcis samme måde som i dette dobbeltportræt, medens fru Hage ses i profil. Portrætterne er bestilt af ægteparrets ældste søn Alfred Hage i anledning af parrets guldbryllup 1849, samme år som C. F. Hage døde. Skitserne er udført i Stege, hvor parret boede, og hvor Marstrand havde familie. Hr. og fr. Hage var bedsteforældre til Nivaagardsamlingens stifter Johannes Hage. DKK / Otto Bache f. Roskilde 1839, d. København 1927 Portræt af kabinetssekretær Jens Peter Trap ( ). Om halsen bærer han den russiske Sankt Anna orden. Olie på lærred. 73 x 68. Samtidig bred forgyldt ramme modelleret med laurbærgrene.. J. P. Trap var ansat ved det kongelige danske hof under Frederik VI, Christian VIII, Frederik VII og Christian IX. Hans interessante og historisk vigtige memoirer kom derfor naturligt til at bære titlen "Fra fire Kongers Tid". J. P. Trap er endvidere kendt for at skrive "Statistisk-topografisk Beskrivelse af Kongeriget Danmark, bedre kendt som Trap Danmark. Proveniens: Hidhørende fra Kruusesminde Herregård. Sankt Anna-ordenen, som Trap bærer om halsen på dette maleri, sælges på Bruun Rasmussens møntauktion 764, nr. 5924, den. 11. december. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

17 2416 Carl Fiebig f. Eckernförde 1812, d. København 1874 Carl Fiebig, kopi efter David Monies: Portræt af blomstermaleren I. L. Jensen. Betegnet Fiebig, Monies, Jensen. Olie på lærred. 66 x 53. DKK / Michael Ancher f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Portræt af justitsråd Alexander Bech i sin stue. Sign. Mich. Ancher Olie på lærred. 68 x 62. Proveniens: Hovedbygningen Kruusesminde. Ifølge oplysning har A. Bech boet på Kruusesminde. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 Elisabeth Jerichau Baumann f. Warszawa 1819, d. København 1881 Tre børn af familien Trap. Sign. E. Jerichau Baumann Olie på lærred. 117 x 102. Oval indramning i firsidet ramme. Børnenes far, J. P. Trap, var kendt for sin "Statistisktopografisk Beskrivelse af Kongeriget Danmark", bedre kendt som Trap Danmark. Proveniens: Hovedbygningen Kruusesminde. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

19 Johan Vilhelm Gertner f. København 1818, d. sst Portræt af Malvina Hoskier, gift med J. P. Trap, der var kendt for "Statistisk-topografisk Beskrivelse af Kongeriget Danmark", bedre kendt som Trap Danmark. Hun har lange slangekrøller, er i selskabskjole, og i hånden holder hun en vifte. Olie på lærred. 114 x 86. Proveniens: Hovedbygningen Kruusesminde. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

21 Engelsk maler, 19. årh. Ungt adeligt par ved indgangen til deres ejendom. Olie på lærred. 103 x 126. I forgyldt ramme prydet med kannelerede søjler og blomsterguirlander. DKK / Anonietta Brandeis?, f. Miskowitz 1849, d. Venedig 1910 Pragtvilla ved en italiensk sø. Betegnet A. Brandeis (sammenskrevet). Olie på lærred. 76 x 76. Cirkulært indrammet i firsidet ramme. DKK / Frits Thaulow, stil/style of, årh. Flodparti med strømhvirvler. Betegnet Frits Thaulow. Olie på lærred. 60 x 80. Proveniens: Sotheby's New York, 26. juni 1994 nr. 286 med titlen "The winding Stream". Sotheby's London, 6. juni 2001 nr. 46 solgt for pund. Den seneste forskning er mere i tvivl om ægtheden, og derfor er det sat til salg som "Thaulows stil". DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 Ubekendt maler, årh. Fiskere ved en flod. Olie på lærred. 40 x 76. DKK / Hollandsk maler, 18. årh. Kystparti med by og talrige personer, på havet ligger en engelsk fregat. Olie på lærred. 50 x 70. DKK / Euro: CD 2425 Henri Camille Danger, tilskrevet/ascribed to f. Paris 1857, d Bacchus med en kvinde og et barn ved sin side. Alle tre med vinløv i håret. Sign. H. D. Olie på lærred. 67 x 77. DKK / Rudolph Carlsen f. København 1812, d. sst Karavane holder hvil på den argentinske pampas. Sign. R. Carlsen Buenos Ayres Olie på lærred. 44 x 63. Rudolph Carlsen var elev af C. W. Eckersberg, J. L. Lund og G. Hetsch. I 1838 drog han til Argentina, hvor han slog sig ned i Buenos Aires som portrætmaler. Han vendte hjem til Danmark igen i DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

23 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 2427 Jens Juel, skole/school of, ca Frederik VI i rød uniformsjakke. Oval. Olie på lærred. 70 x 55. Proveniens: Vedbygaard, Ruds Vedby, Sjælland. DKK / Ubekendt maler, 19. årh. Kvindeportræt. Utydelig sign. Oval. Olie på lærred. 67 x 55. DKK / Engelsk maler, 18. årh. Portræt af en elegant dame. Oval. Olie på lærred. 62 x 51. Louis XVI-ramme. DKK / Louis Aumont, f. København 1805, d. Frederiksberg 1879 og dansk guldaldermaler, ca.1850 Maleren Johannes Eilert Steenfeldt ( ). Sign. Aumont. 22 x 16. Samtidig ramme. Portræt af en højesteretsdommer. 25 x 20. Begge olie på lærred. Samtidige rammer. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

25 C. A. Jensen, tilskrevet/ascribed to f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870 En ung kvinde med opsat hår i hvid empirekjole og med rødt sjal om halsen. Olie på lærred. 23 x 19. Damborgramme med etiket. DKK / Tysk maler, 19. årh. Dame i okkerfarvet kjole og stor kyse, i hånden holder hun et brev. Olie på lærred. 67 x 52. Samtidig ramme. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 A. Benosty, 19. årh's sidste halvdel En sovende fisker omgivet af havnynfer. Sign. A. Benosty. Olie på lærred. 98 x 152. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

27 2434 Fransk maler, 18. årh. Allegorisk sceneri med yngling, løve og mænd ombord på et skib, der trækkes af store fisk. Olie på lærred. 73 x 80. U.r. DKK Pierre Louis Delaval f d. efter 1842 Amor og Psyke. Sign. P. L. Delaval. Olie på lærred. 64 x 50. DKK / Hans Nikolaj Hansen f. København 1853, d. Frederiksberg 1923 "Modellen hviler". Modellen læser i en en bog, mens maleren arbejder videre ved staffeliet. Sign. Hans Nikolaj Hansen 86. Olie på lærred. 42 x 52. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 Italiensk maler, årh. En ung lyshåret kvinde i rød kjole stående med en krukke i armene ved en brønd, antagelig Rebekka ved brønden, jvf. Det gamle Testamente, 1. Mosebog, 24, 15. Oval. Olie på lærred. 127 x 87. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

29 C. G. Kratzenstein Stub f. København 1783, d. Kalundborg 1816 Portræt af Prinsesse Juliane af Danmark, søster til Christian d. 8. Sign. Kratzenstein Stub pinx Olie på træ. 26 x 21. Oval. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 Karel du Jardin, stil eller kopi efter/style or copy after, årh. Hyrdedreng med ged og får. Olie på træ. 28 x 25. DKK / Philips Wouwerman, stil/style of En ung rytter ved sin hest. Sign. monogram. Olie på træ. 45 x 35. DKK / Ubekendt maler, 18. årh. Et familieportræt af en mand, kvinde, seks børn og en hund under et stort, gammelt træ. Én af drengene spiller fløjte, en læser i en bog, og nogle af de andre har blomster i hånden. Olie på lærred. 41 x 34. DKK / Ubekendt maler, årh. En rytter, ved hans side står en dreng med et signalhorn. Olie på lærred. 142 x 180. DKK / Svensk maler, 19. årh. En ung jæger i lang grøn frakke med et gevær i hånden stående ved i en flod Utydelig sign. G...? eller C...? Sjöstrand? Olie på lærred. 110 x 86. De to svenske malere, der navne- og periodemæssigt, kan passe med signaturen på dette maleri, er Carl Gustaf Sjöstrand (virksom i 1800-tallets første halvdel) og Carl Johan Sjöstrand DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

31 Tysk romantisk maler, ca En ung mand siddende ved en bæk med lyserøde blomster i hånden, i baggrunden et bjerg med et slot på toppen. Utydeligt sign. Olie på lærred. 93 x 73. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 Ubekendt maler, 18. årh. En dreng i rød frakke med en hund på skødet. Olie på lærred. 74 x 60. Ifølge en gammel etiket på maleriets bagside et det tidligere blevet tilskrevet en P. Coninck, der kunne være Philip de Coninck. DKK / Ubekendt maler, 18. årh. Adelsmand med rød vest og blå jakke. Olie på lærred. 59 x 43. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

33 Dansk maler, 18. årh. Et par portrætter. Han i blå jakke og hun i blå kjole. Begge pastel på papir. Hver lysmål 36 x 29. Samtidige rammer. (2). Ifølge oplysning forestiller portrætterne medlemmer af familien de Coninck. DKK / get til Thorvaldsens Museum. Det er et sjældent eksempel på et portræt af den berømte billedhugger som yngre. På Eckersbergs portræt støtter Thorvaldsen sin højre hånd på en hammer, og foden af en statue ses i maleriets venstre side. Kompositionen er således beskåret nederst og til venstre i maleriet i forhold til Eckersbergs portræt. DKK / Jens Juel, kopi efter/copy after, 19. årh. Prinsesse Louise Augusta i tyrkisk dragt. Olie på lærred. 44 x 33. DKK / C. W. Eckersberg, kopi efter/copy after, 19. årh. Profilportræt af Frederik VI. Olie på lærred. 47 x 39. DKK / C. W. Eckersberg, kopi efter/copy after 19. årh. Portræt af Bertel Thorvaldsen. Olie på lærred monteret på malepap. 38 x 34. Nærværende maleri er en kopi efter C. W. Eckersbergs "Portræt af Bertel Thorvaldsen" fra 1820, som blev erhvervet af Kulturværdiudvalget i 1993 og overdra BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 2451 Italiensk maler, 18. årh. Jesus, der opvækker enkens søn i Nain (Lukasevangeliet 7, 11-17). Olie på træ. Oktagonal. 29 x 23. Barokramme. DKK / Ubekendt maler, årh. Ærkeenglen Michael. Olie på papir monteret på lærred. 29 x 29. DKK / Spansk maler, 17. årh. Maria med Jesusbarnet på skødet omgivet af forskellige hellige personer. Olie på træ. 36 x 31. Udskåret træramme med indsatte spejlstykker og bemalede englehoveder. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

35 Juseppe de Ribera, stil/style of, årh. En mand i bøn. Olie på lærred. 140 x 104. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 2455 Ubekendt maler, 18. årh. En munk holder et krucifiks. Olie på lærred. 216 x 114. DKK / Ubekendt maler, årh. Den hellige familie og Johannes Døberen. Olie på træ. 25 x 24. Det er blevet foreslået, at dette maleri skulle være malt af en kunstner fra Nazarenernes skole. Nazarenerne var en gruppe tyske kunstnere, der i 1800-tallets begyndelse ønskede at genoptage middelalderens og renæssancens bibelske motiver. De mente, at kunsten skulle have en religiøs funktion. DKK / Pieter Janssen Quast, f. Amsterdam 1606, d. sst Kroscene med kurtiserende par. Sign. P. Quast (sammenskrevet). Olie på lærred. 47 x 45. DKK / Carlo Maratta/Maratti, stil eller kopi efter/style of or copy after, 18. årh. Mytologisk scene med en mand, der vender hjem fra en rejse med gaver og hilses af en flok kvinder. Antagelig Odysseus' hjemkomst i Odysseens 19. sang, hvor han vender hjem til Ithaka og genkendes af ammen Euryklaia. Olie på lærred. 71 x 92. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

37 Italiensk maler, årh. Den hellige familie, Anna og Johannes Døberen. Olie på kobber. 15 x 18,5. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

39 2460 P. P. Rubens, skole/school, årh. Portræt antagelig forestillende malerens hustru Helene Fourment ( ). Bet. P. R. 16?4. Olie på træ. 70 x 52. Laksegl på bagsiden. Maleriet er inspireret af et portræt på Alte Pinakothek i München. Her er den portrætterede i kjole med dyb udskæring i stedet for pibekrave. Helene Fourment ( ) var Rubens anden hustru, som han giftede sig med, da han var 63, og hun var 26. DKK / Ubekendt maler, 19. årh. Kvinde med opsat hår, hvid kjole og pelsbræmme i Tizians maner. Betegnet Olie på lærred. 69 x 55. DKK / Hollandsk maler, ca Krointeriør med herre der stopper sin pibe. Olie på træ. 27 x 23. DKK / Adam Elsheimer, stil/style of årh. En studerende eremit i sit kammer. Utydelig sign. A. og betegnet på bagsiden Adam Elsheimer. Olie på kobber. 13 x 10. Dette maleri er tidligere blevet handlet som tilskrevet til Adam Elsheimer ( ). Flere af Elsheimers malerier er malt på kobber og cirka i dette format. Her kan nævnes "Jupiter og Markur hos Philemon og Baucis" fra 1608/9 (17 x 22), nu i Gemäldegalerie zu Dresden og "Abraham og Isssac" (10 x 7), nu i Palazzo Pitti, Firenze. DKK / P. P. Rubens, kopi efter/copy after, årh. "Beide Sohne". Kopi efter Rubens maleri i Gemälde Galerie zu Dresden Olie på lærred. 157 x 93. På bagsiden oplysninger om, at maleriet er en kopi efter nr. 986B på Gemälde Galerie zu Dresden. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 Ubekendt maler, 18. årh. Allegorisk fremstilling af tiden med Cronos og Venus. Olie på lærred. 70 x 135. DKK / Italiensk maler, årh. Mytologisk scene med jagtgudinden Diana og Akteion, omgivet af legende putti. Olie på lærred. 29 x 34. DKK / Italiensk maler, 18. årh. Landskab med en befæstet by. Olie på lærred. 36 x 52. DKK / Fransk maler, 18. årh. Scene fra en park med et kurtiserende par. Olie på lærred. 61 x 51. DKK / Fransk maler, 18. årh. Venus og Amor. Olie på lærred monteret på træ. 40 x 32. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

41 Jean Antoine Watteau, stil/style of, årh. Et par scenerier med folkeliv ved klassiske ruiner. Begge olie på lærred. Hver 38 x 28. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 Anton Raphaël Mengs, stil/style of, ca En kvinde i klassiske gevandter med sit barn. På bagsiden betegnet Raphaël Mengs. Olie på lærred. 135 x 98. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

43 Italiensk maler, årh. Venus afstraffer Amor. Olie på lærred. 100 x 120. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 2473 Pieter Jacobsz Van Laar, stil/style of, 17. årh. Bondelystighed foran en kro. Olie på træ. 46 x 63. Samtidig ramme. På bagsiden ovalt laksegl med to hænder, der peger i hver sin retning samt betegnet "Collection L. J. Chapus". Proveniens: Ifølge oplysning købt af Rud. Bertouch Lehn i Berlin ca DKK / Hollandsk maler, ca Krointeriør med personer i festligt lag. Olie på lærred. 40 x 56. DKK / Luigi Bianchi Italiensk maler, 19. årh., aktiv i Pavia En ung kvinde falder på knæ ved siden af en sort mand foran en trone. Antagelig en scene fra Shakespeares Othello. Sign. L. Bianchi. Olie på lærred. 80 x 95. DKK / Ubekendt maler, 18. årh. "Der Fransösischer Admiral Tourville Siegt über die Englische und Holländische Flotte bei la Hogue den 29. Mai 1692". Olie på lærred. 79 x 102. Nærværende scene er en skildring af den Pfalziske Arvefølgekrig i 1692 mellem Frankrig og de allierede sømagter, England og Holland. Utilfreds med de franske flådeoperationer hidtil i krigen, tilskyndte Louis XIV sin admiral Comte de Tourville til at slå de kombinerede engelske og hollandske flåder. En sådan sejr ville åbne vejen for en fransk invasion af England. Tourville sejlede fra Brest med 44 skibe, og forventede stærke forstærkninger fra flåden ved Toulon. Selvom skibene fra Toulon ikke ankom, angreb Tourville den allierede flåde den 19. maj 1692 ved La Hogue, en red ud for Pointe Barfleur på nordøstkysten af Cotentin-halvøen i det nordvestlige Frankrig. Med dyg- 272 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

45 2476 tigt sømandsskab gjorde de franske krigsskibe en god indsats denne dag mod den britiske og hollandske flåde, som talte mere end dobbelt så mange skibe, under de engelske admiraler Edward Russell (senere jarl af Orford) og Sir John Ashby og den hollandske kommandør admiral Philips van Almonde. Samme nat begyndte Tourville at trække sig tilbage mod vest, men da tidevandet skiftede blev de franske fartøjer adskilt. De allierede fulgte energisk efter. Tyve franske skibe rundede Kap La Hogue for at søge tilflugt ved Saint-Malo. Men af de andre, som prøvede at undslippe østpå, blev 15 ødelagt i løbet af de næste fire dage, 3 ved Cherbourg, inklusive flagskibet Le Soleil Royal, og 12 ved La Hogue af allierede skibe under admiral Sir George Rooke. Hver af de mistede skibe medførte mindst 60 kanoner. Tourville undslap. DKK / Ubekendt maler, årh. David med Goliaths hoved på et sværd. Olie på lærred. 59 x 84. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 2478 Ubekendt maler, 18. årh. En fornem herre i rustning. Olie på lærred. 141 x 108. DKK / Ubekendt maler, 18. årh. Adelsmand i harnisk og rød jakke. Olie på lærred. 77 x 64. DKK / Svensk maler, 18. årh. En adelsmand i rød jakke. Olie på plade. 83 x 68. Damborgramme med etiket. DKK / Ubekendt maler, årh. Tysk fyrste i harnisk. Olie på lærred. 140 x 110. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

47 2482 Dansk maler, 18. årh. Portræt af en hofdame til Christian VI's dronning Sophie Magdalene ( ). Det brillianterede hofdametegn i form af et kronet og sammenslynget SM ses båret i sløjfe på venstre side af brystet. Olie på lærred. 67 x 62. Samtidig ramme. DKK / Peter Wichmann f. København 1706, d. sst Frederik V i harnisk bærende elefantordenens blå bånd. I højre hånd holder han sin krone. Olie på lærred. 81 x 62. Proveniens: Kongehuset Hannover. Rammen stemplet EA P 984 for Ernst August ( ) kronprins af Hannover, prins af Storbritanien og Irland samt slottet Penzing (P) og inv. nr Ernst August blev 1878 gift med prinsesse Thyra, datter af Christian IX. Maleriet er af den vej kommet til Tyskland. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 Hollandsk maler, 18. årh. Et par studier af gamle mænd. Det ene betegnet på bagsiden VII, det andet X. Begge olie på træ. Hver 27 x 21. DKK / Spansk maler, 18. årh. Kvindeportræt. Olie på lærred monteret på malepap. 31 x 27. Barokramme prydet med hjørneornamentik i form af akantusblade. DKK / Ubekendt maler, 18. årh. Den hellige familie, i baggrunden Johannes Døberen og Skt. Anne. Olie på lærred. 70 x 86. DKK / Ubekendt maler, 19. årh. En legetøjssælger. Landsbyens børn flokkes om ham. Utydelig sign. Olie på lærred. 51 x 61. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

49 2488 Hubert Robert, stil/style of 18. årh. Kvinder ved klassiske ruiner. Olie på lærred. 83 x 62. DKK / Venetiansk maler, 18. årh. Caprice med personer ved nogle antikke ruiner. Olie på træ. 25 x 36. U.r. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 Giovanni Battista Piazzetta, stil/style of, 18. årh. En ung pige med en høne i armene. Olie på lærred. 54 x 40. DKK / Corneille de Lyon, stil/style of, årh. En adelsmand i lysebrun jakke, antagelig et portræt af Cosimo I Medici. Olie på træ. 52 x 42. DKK / William Hughes f. Lanarkshire 1842, d. Brighton 1901 Nature morte med vildt. Sign. W. Huges Olie på lærred. 51 x 64. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

51 Cornelius de Cocq, f. Mouster v. Leiden 1815, d.? Nature morte med hare og fuglevildt. Sign. C. de Cocq fecit Olie på lærred. 135 x 117. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 2494 Hollandsk maler, 18. årh. Flugten til Ægypten. Olie på lærred. 59 x 82. DKK Ubekendt maler, årh. Rejsende ved ruiner. Betegnet på blændrammen Petit. Olie på lærred. 67 x 85. DKK Constant Troyon, stil/style of 19. årh. Rytter og hyrde ved en bro med et vagttårn, i baggrunden bjerge. Olie på papir monteret på lærred. 33 x 44. DKK / Norditaliensk eller flamsk maler 17. årh. Bacchus giver vin til en kvinde, der holder en nodebog, mens en anden kvinde ser til. Antagelig Bacchus, der er kommet for at redde og vække Ariadne (jvf. Theusus, 2). Olie på træ. 73 x 91. DKK / Eduard Carl Friederich Holbein f. Berlin 1807, d. sst En ung pige hos en sandsigerske. Sign. Holbein. Olie på lærred. 79 x 104. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

53 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 2499 Ulrich Ferdinandt Beenfeldt f. København 1714, d. sst En elegant dame med kniplingskyse siddende med en bog i hånden. Olie på lærred. 78 x 68. Louis XVI-ramme. DKK / Carl Gustav Pilo, skole/school of 18. årh. Frederik V og Dronning Louise. Begge olie på lærred. Hver 37 x 30. (2). Én afbildet. DKK / Peter Wichmann f. København 1706, d. sst Portræt af en adelsdame i rød selskabskjole. Sign. P. Wichmann fecit Olie på lærred. 77 x 63. Samtidig ramme. DKK / Ulrica Frederika Pasch f. Stockholm 1735, d Portræt af lagmand Gram, senere landshøvding i Sverige, i rød jakke og stribet vest. Sign. Ulrica F. Pasch pinx Olie på lærred. 78 x 62. DKK / Dansk maler, 19. årh. Dronning Sophie Magdalene ( ) gift med Christian VI. Olie på lærred. 45 x 35. Proveniens: Hans Højhed prins Viggo, dennes auktion ABR 255, 1970 nr. 2. DKK / Ubekendt maler, 18. årh. Portræt af en arkitekt i rød jakke og guldvest, holdende et hvidt stykke papir og en passer. Olie på lærred. 91 x 68. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

55 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

57 2505 Johan van Haensbergen, tilskrevet f. 1642, d Parti fra en grotte med orientalske herrer i samtale. Olie på træ. 22 x 28. U.r. DKK / Hollandsk maler, 18. årh. Ankomstscene med rejsende, der beder ved en helligdom i en grotte. Olie på træ. 21 x 28. DKK / Ubekendt maler, årh. Bjerglandskab med personer. Olie på lærred. 70 x 86. DKK / Paulus Potter f. Enkhuyzen 1625, d. Amsterdam 1654 Køkkeninteriør med to koner i færd med madlavning. Sign. P. Potter f Olie på træ. 48 x 64. DKK / Benjamin Gerritsz Cuyp, skole/school of, 17. årh. Krointeriør med kone, der ryger pibe. Olie på træ. 46 x 60. DKK / Hollandsk maler, 17. årh. To ryttere ved et hus. Olie på træ. 44 x 52. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 Filippo Palizzi, f. Vasto 1818, d. Napoli 1899 Gedebukke i et vandløb Sign. Fil. Palizzi. Olie på papir monteret på lærred. 37 x 56. Proveniens: Ifølge oplysning på bagsiden "Proviene della Collezione del Conte Premoli Camillo, Roma". DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

59 Hollandsk maler, årh Fastelavnsridning i landsbyen. Olie på træ. 40 x 70. Fastelavnstraditionen, der stammer fra de store karnevaler i Sydeuropa, bredte sig herfra udover Europa, og kom også til Danmark i slutningen af 1300-tallet. Nærværende motiv viser, at hanen eller gåsen, ligesom katten, kunne repræsentere de onde kræfter ved fastelavnsfestlighederne. Visse stederhængte man således en levende gås eller hane op i benene. Den skulle have trukket hovedet af. Fuglen blev hængt så højt, at fastelavnsrytterne måtte rejse sig i sadlen for at nå den. DKK / Giovanni Martinelli, stil/style of, årh. "Musikanter". Olie på lærred monteret på plade. 137 x 148. Samtidig forgyldt ramme med geometrisk mønster. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 Ubekendte malere, 18. årh. Portræt af en adelsmand klædt i harnisk og rød jakke. Olie på lærred. 60 x 44. Portræt af adelsmand klædt i harnisk. Til venstre våbenskjold med okse. Olie på lærred. 77 x 60. (2). DKK / Ubekendt maler, årh. Portræt af adelsmand i kyrads og rød jakke. Om halsen bærer han en orden. Olie på lærred. 88 x 75. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

61 2516 Johann Salomon Wahl, stil/style of Dronning Sophie Magdalene i kroningsdragt. Olie på lærred. 79 x 63. DKK / Peter Wichmann, tilskrevet/ascribed to f. København 1706, d. sst Fire royale portrætter. Frederik V i kyrads og med elefantordenens blå bånd over skulderen. Frederik V's dronning Louise med hermelinskåbe. Betegnet på bagsiden P. Wichmann pinxit Frederik V's dronning Juliane Marie i selskabskjole. Arveprins Frederik i kyrads og med elefantordenens blå bånd. Alle olie på lærred. Alle 38 x 30. (4). De to sidstnævnte er tilskrevet P. Wichmann. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 2518 I. P. Møller f. Fåborg 1783, d. København 1854 Flodparti med vandmølle, antagelig fra det sydlige Tyskland. Olie på lærred. 75 x 46. DKK Hollandsk maler, 18. årh. Bjergrigt landskab med lodrette skrænter. I forgrunden ryttere. Olie på lærred. 65 x 52. DKK Joseph Vernet, stil/style of 19. årh. Kystparti med vagttårn ved nattetide. Betegnet J. Vernet. Olie på træ. 16 x 12. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

63 I. P. Møller f. Fåborg 1783, d. København 1854 "En Prospect af Sorgenfrie Hauge over Fuglewads Mölle hen til Selleröd". I forgrunden to medlemmer af den kongelige familie. Herren i uniform kunne være prins Christian VIII. Olie på lærred. 40 x 50. Empireramme. Udstillet: Charlottenborg 1810 nr. 8, tilhørende Hans kongelige Højhed prins Christian (VIII). Proveniens: Kong Frederik VII, dennes dødsboauktion på Christiansborg, 1864 nr 218. DKK / Christian Strodtmann f. Preetz 1793, d. Skaarup 1839 Sommerlyst i Sanderumgård Have. Sign. C. Strodtmann Olie på lærred. 48 x 64. Empireramme. Maleriet er en kopi efter C. W. Eckersbergs maleri fra 1806, registreret som nr. 18 i Emil Hannovers fortegnelse for C. W. Eckersbergs malerier. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 Ubekendte miniaturemalere, 19. årh. Profilportræt af Frederik VI. Ung pige. Sign. Adalb. Puchy? pnx. Begge malt på ben. Hver 7 x 5,5. Portræt af en ung pige i sort kjole. Ifølge oplysning malt af Wm. Watson 1856 og forestillende Lady Melbourne. 12 x 10. Gennembrudt ramme af messing foroven med sammenslyngede bogstaver og krone. Malt på ben. (3). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

65 2524 Ubekendt miniaturemaler, årh. Miniature forestillende ung kvinde med sort sjal og blå hat stående i landskab. Gouache på ben. Lysmål 19 x 14. I ramme af 18 kt guld og samtidigt læderskrin. Ramme stemplet C & Wpt. Proveniens: Walpole collection ifølge gammel mærkat på bagsiden. DKK / Ubekendt kunstner, 19. årh.s første halvdel Empire plakette af porcelæn, dekoreret i farver med Flora og Zephyr i relief på cirkulær pompeiansk grund. Den kongelige Porcelainfabrik Diam. 10,5. I samtidig empireramme. Proveniens: Gustav Falcks samling. Familien Falck ejede Den kongelige Porcelænsfabrik i det 19. årh. ABR auktion 576, 1992 nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 Ubekendte miniaturemalere, årh. Ungt par. Begge malt på ben. Hver diam. 8. Fem velklædte herrer i uniformsjakker. Herre i sort jakke. Herre i brun jakke. Herre i blå jakke. Ovale. Malt på ben eller papir. Hver ca. 8 x 6. I rammer af metal.(10). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

67 Ubekendte miniaturemalere, årh. Syv velklædte herrer i sortblå jakker. En betegnet Pinhas En herre i rustning, samt to herrer i hvide uniformer, antagelig fra Østrig. Alle enten malt på ben eller papir. Fra 4 x 3 til 8 x 6. En diam. 6,5 resten ovale. Rammer af metal og en af træ og metal. (10). DKK / Elisabeth Vigée le Brun, stil/style of, 19. årh. Miniatureportræt af en ung elegant dame med stråhat. Betegnet V. Le Brun. Vandfarve på ben. Diam 9,5. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

69 Ubekendte miniaturemalere, 18. årh. og ubekendte malere, årh. Adelsmand i rustning, antagelig August af Sachsen. Christian Frederik Schumacher d og hans sønner Nicolaj Frederik og Carl Christian. Fire miniaturer i en ramme. 24 x malede silhuetter forestillende en af de tyske fyrstelige familier. 17 x 22. To silhuetklip af herrer i profil. Hver 9 x 7. To velklædte herrer. Hver 2 x 1,7. Ovale. Alle malt på ben eller papir. Rammer af metal prydet med flusser. (6). Miniaturerne blev fremdraget i familien Schumachers kapel i Ørsted kirke, da kapellet blev sløjfet i DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 Ubekendte miniaturemalere årh. Fire Loius XVI dåser af hhv. elfenben og skildpadde, låg med miniaturer. Tre runde og en oval. (4). DKK / Ubekendte miniaturemalere, årh. Fire Louis XVI dåser af skildpadde og elfenben, i låget miniaturer. (4). DKK / Ubekendte miniaturemalere årh. Tre miniaturer. Den ene forestillende en dame med høj sort hat med fjer. Sign. Henrichsen Pinx og utydelig datering 17??. Gouache på ben. 6 x 4,5. Den anden forestillende en ung herre med hvid skjorte og blå jakke. Sign. Blanchel Gouache på ben. 6 x 4,5. Den tredie forestillende en profilvendt herre i mørkeblå jakke med guldknapper. Utydelig sign. og datering. Bly og gouache på malepap. 6 x 5. Alle ovale. (3). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

71 Fransk maler og ubekendte miniaturemalere Ludvig XlV. Madame de Maintenon samt et medlem af det franske kongehus. Olie på malepap. Hver 16 x 13. Gustav III af Sverige. Frederik V. Olie på porcelæn. Hver ca. 8 x 5. Pigeportræt. Olie på le, defekt. 9 x 7. Tre ovale. (6). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 Ubekendte miniaturemalere, 18. årh. Herre i rød uniformsjakke. 18. årh. Tre herrer med hvide parykker. 18. årh. Fem herrer med blåsorte jakker. Lille dreng. Ung pige med rødt sjal. Fra 4 x 3 til 7 x 6. Malt på ben eller papir. To sølvrammer, resten metal. Ovale. (11). DKK / Ubekendte miniaturemalere, årh. Frederik V med kyrads og elefantordenens blå bånd, i Pilos maner. 5 x 3,5. Frederik Christian af Augustenborg i rød uniformsjakke og elefantordenens blå bånd. 3 x 2. Karl XIV Bernadotte af Sverige. 6 x 6. Malt på ben eller papir. Ovale. I rammer prydet med glasflusser med tilhørende etuier. (3). DKK / Ubekendte miniaturemalere, 18. årh. 7 miniaturer bl.a. forestillende Christian V, Christian VI og dronning Charlotte Amalie. 4 herrer med pudrede parykker. Malt på ben eller papir. Ovale. Hver ca. 5 x 4. (7). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

73 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

74 Ubekendte miniaturemalere, årh. Christian IV og Kirstine Munk. (19. årh.). Malt på ben. Hver 3 x 2,8. I firsidede rammer. 8 herrer med parykker. Foroven i midten præsten og salmedigteren Brorson, (18. årh.) Malt på ben. Ovale. Hver ca. 2 x 1,7. 10 miniaturer i en barokramme. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

75 Ubekendte miniaturemalere, årh. Elegant herre og dame stående i en park. (18. årh.) Malt på ben. Hver 9 x 7. En af Frederik VIs døtre. Sign. Plötz Malt på ben. 8 x 5,5. Ung dame i blå kjole og hvid kysehat. Sign. H. Lund 1834 og 36 Aar. Herre i sort frakke. Sign. H. Lund 1834 og 44 Aar. Malt på ben. Hver 8 x 6. Fem unge piger. Malt på ben og papir. Hver ca. 6 x 5. En diam. 6. Otte ovale. (10). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

76 Ubekendte miniaturemalere årh. En samling miniaturer af forskellige kendte og ukendte damer og herrer. Bl.a. forestillende Napoleon, Ludvig XVI, Lady Hamilton etc. Størrelser fra 3 x 2 til 8 x 6. Alle ovale. To i firkantede rammer, en i ottekantet ramme. (7 reproduktioner eller overmalede reproduktioner). (15). DKK / Ubekendt maler, 18. årh. Portræt af en adelsmand i harnisk og blå jakke. Olie på lærred. 76 x 59. Udskåret rococoramme. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

77 Ubekendte miniaturemalere, 19. årh. Dame med kyse. Dame i sort kjole. Bet. Tho. Lawrence Ung mørkhåret pige. Ung lyshåret pige. Mørkhåret pige med rødt sjal. 4 elegante herrer med blåsorte jakker. Malt på ben og papir. Fra ca. 6 x 5 til ca. 11 x 8. En firsidet og 8 ovale, alle i firsidede rammer. (9). DKK / Jacob d'agar f. Charenton ved Paris 1642, d. København 1715 Frederik IV i rustning. Olie på kobber. Oval. 22 x 17. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

78 Edme Bouchardon, tilskrevet/ascribed to f. Chaumont 1698, d. Paris 1762 To udkast til medaljer: 1) "Heroum Propago, Lud. Eliz. R. F. Nupta Phil. Hispinfanti M. DCC. XXXIX". Betegnet på monteringen: "Le 17 avril 1760 remis a m. Roitter le fils le present dessin". 2) "Foedus Versaliis Sancitum Prima Die Maii M. DCC. LVI.". Betegnet på monteringen: "Le 16 Juin 1758 remis am. duvivier le fils le dessin pour l'executer du diamettre - de 18 lignes. histoire du Roy - alliance entre la france et la Reine de hongrie". Rødkridt. Diam. 21,8 og 22,4. U.r. (2). Bouchardon var fra 1737 til sin død ansat af Louis XV til at udføre udkast til medaljer og erindringsmærker. Nærværende tegninger er begge allegoriske fremstillinger af enighed/harmoni. Den ene fejrer ægteskabet mellem Louise-Elizabeth, datter af Louis XV, og Philippe, prins af Spanien. Den anden er en fremstilling af Frankrig og Østrig, der giver hinanden hånden. Proveniens: Austin Gunnison ( ) formentlig erhvervet af ham i Paris, Hôtel Drouot Derfra nedarvet til hans barnebarn Winslow Ames. DKK Albrecht Dürer f. Nürnberg 1471, d. sst "Samson Rending the Lion". Stampsigned monogram. Approx Meder 107 (a), Bartsch 2, Hollstein 107. Watermark 53: The great orb. Woodcut. Sheet size 29 x 28. U.r. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

79 2544 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

80 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

81 2545 J. M. Preisler, f. Nürnberg 1715, d. København 1794 J. M. Preisler efter Jacques Saly: Frederik Vs rytterstatue Strunk nr Kobberstik. Pladestørrelse 88 x 62. Louis XVI-ramme. Omtalt og afbildet: Jørgen Sthyr, "Dansk grafik ", København 1943, omt. s og afb. s DKK / Søren Læssøe Lange, f. Fåborg 1760, d. København 1828 Parti fra Glorup Slot. Betegnet og dateret "Glorup tegnet på Vejen til Langaae den 26. Juni 1800". Pen og vandfarve på papir. Lysmål 24 x 43. DKK / Rembrandt van Rijn, f. Leiden 1606, d. Amsterdam 1669 "Jan Asselijn, painter (Krabbetje)". Printed with the original plate in the th century. Biörklund 47-1, Bartsch-Hollstein 277, Hind 227. Etching, drypoint and burin. Sheet size 19,5 x 17,3. Jan Asselijn (c ) was a landscape painter. On account of a deformed hand he was known as Krabbetje - little crab. After a period of several years in Rome he came to Amsterdam in 1647, and it was about this time that Rembrandt made this portrait of him. DKK / Pietro Testa, f. Luques 1611, d. Rom 1650 "Allegory of the Arts". About Bartsch 29. Etching. Plate size 37,3 x 32,3. In present etching one can forshadow Testa's concern with the obstacles to the artist's success, such as time or death and simultaneously the reward in term of fame. These concepts are expressed at the right of the etching with Fame seated, gloating slightly over the bound figure of Saturn. The setting for this idyll of the arts is a hilltop reminiscent of Parnassus. DKK / Rembrandt van Rijn, f. Leiden 1606, d. Amsterdam 1669 "The Strolling Musicians". Printed with the original plate in the 19th century. Biörklund 35-8, Bartsch- Hollstein 119, Hind 142. Etching. Plate size 14 x 11,5. An old man with a barrel organ and a young man with bagpibes play before a married couple standing with their child in the doorway of their house. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

82 2550 Carl Dahl f. Fåborg 1812, d. Frederiksberg 1865 "Indløbet til Havnen i Marseille". Bly og brun lavering på papir. Bladstørrelse 20 x 31. Betegnet på papiret hvorpå tegningen er påsat: "C. Dahl 1859 / 25/ tilfaldet Overlæge Hoff i Viborg" samt med ovenstående titel. Bortlodet i Kunstforeningen 25/ som nr. 6. DKK / Carl Dahl f. Fåborg 1812, d. Frederiksberg 1865 "Et lille Søstykke". Pen og grå lavering på papir. Bladstørrelse 25,7 x 35,6. Nærværende lavering er fejlagtigt betegnet I. C. Dahl Bortlodet i Kunstforeningen 4/ som nr. 21 og tilfaldet Ag... Nyholm på Petersholm. DKK / C. F. Sørensen f. Besser på Samsø 1818, d. København 1879 Studie af skibe der ligger til kajs i Helsingør. Sign. monogram Helsingør 24. Juli Bly og lavering på papir. Lysmål 32 x 41. DKK / Andreas Weidenhaupt f. København 1738, d Modelstudie af en rygvendt siddende mand. Sign. Weidenhaupt. Bly på papir. Bladstørrelse 41 x 33. Proveniens: Ingeniør cand. Polyt. I. Rumps samling. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

83 Pietro Da Cortona skole/school of, årh. En religiøs scene, antagelig forestillende Frans af Assisi der forsager de verdslige goder. Bly, pen og lavering på papir. Bladstørrelse 25,3, x 18,5. U.r. Proveniens: Sidney Phipon. William Bateson. DKK / Svensk maler, ca "Vue af Notre Dames Kyrka...? la Cité från Pont Tournelle". Pen, lavering og gouache på papir. Lysmål 19 x 40. DKK / Johan Thomas Lundbye f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848 Studie af en hest. Sign. monogram Vallö 5. Juny 40. På bagsiden studie af en brønd. Dateret 6. Juny. Sepia på papir. Bladstørrelse 10 x 15. Proveniens: Arkitekt Peder Pedersen, dennes auktion, ABR 447, 1983 nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

84 2557 P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909 Profilportræt af Marie Krøyer. Sign. S. K. 11. Marts 1903 samt med utydelig dedikation "Til Ma... ". Kul og pastel på papir. Bladstørrelse 39 x 24. Tilsvarende kultegning forestillende Marie Krøyer er omtalt og afbildet i Peter Michael Hornung, "Peder Severin Krøyer", København 2002, s DKK / CD Marie Krøyer, f. Frederiksberg 1867, d. Oslo 1940 Modelstudie af liggende kvinde. Dateret 14. Januar 88. Kul på papir. Bladstørrelse 47 x 61. Marie Triepcke, som var hendes pigenavn, inden hun blev gift med Krøyer i 1889, kæmpede en brav kamp for kvindelige kunstnere i sin samtid. Hun var en af drivkræfterne bag bestræbelserne for at skaffe kvinderne deres egen afdeling på Kunstakademiet i København. Men da disse udsigter så noget usikre ud, sørgede Marie, sammen med nogle gode venner, for at etablere en skole for kvinder på Filippavej på Frederiksberg under ledelse og støtte af P. S. Krøyer. To af nærværende tegninger er betegnet Krøyer, og da Krøyer af og til dukkede op på skolen for af korrigere elevernes arbejder, er det derfor nærliggende at tro, at disse tegninger kunne være approberet af ham BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

85 I Tonni Arnolds bog om "Kunsten i Marie Krøyers Liv" ses flere modelstudier, som minder om nærværende, se s Tonni Arnold skiver meget rosende herom: "Teknisk og stillistisk er de perfekte. Men det er den sarthed og ømhed, hun har forenet kvindens nøgne krop med, som bedårer betragteren". DKK / CD Marie Krøyer, f. Frederiksberg 1867, d. Oslo 1940 Kvindelig rygvendt model. Betegnet Krøyer. Ca Kul på papir. Bladstørrelse 57 x 47. DKK / CD Marie Krøyer, f. Frederiksberg 1867, d. Oslo 1940 En mandelig model. Betegnet Krøyer. Kul på papir. Bladstørrelse 55 x 47. DKK / Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst "Moder og Børn". Viggo Johansen Kul på papir. Lysmål 57 x 43. Udstillet: "Det danske Kunststævne i Forum", 1929, (Tilhørende Viggo Johansen). Afbildet: "Smaa Kunstböger" nr. 14, 1917 s. 38. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

Rokokoværker inden for billedkunsten

Rokokoværker inden for billedkunsten Rokokoværker inden for billedkunsten Rokokoens stilmæssige storhedstid ligger fra ca. 1720 1789 (den franske revolution). I Danmark var perioden ikke så lang, men varede ca. fra 1740 1770. Rokokoen kom

J. F. Willumsen (1863-1958) En bjergbestigerske, 1904 Olie på lærred. 206 x 169 cm. G.A. Hagemanns Kollegium

J. F. Willumsen (1863-1958) En bjergbestigerske, 1904 Olie på lærred. 206 x 169 cm. G.A. Hagemanns Kollegium J. F. Willumsen (1863-1958) En bjergbestigerske, 1904 Olie på lærred. 206 x 169 cm. G.A. Hagemanns Kollegium J.F. Willumsen (1863-1958) En bjergbestigerske, 1912 Olie på lærred. 210 x 170,5 cm SMK J.F.

I Dronningen og hendes efterkommere

I Dronningen og hendes efterkommere 1. I Dronningen og hendes efterkommere 3 I Dronningen og hendes efterkommere 1. Margrethe II, Danmarks Dronning. Født den 16. april 1940 på Amalienborg, København, Danmark. Bor på Amalienborg, København.

MALERIER STUDIER FRK. NICOLINE TUXEN O. V. LEMMINGS LOKALER BREDGADE NR. 28 FRA 17. FEBRUAR I897 TIL I7. MARTS I897 UDSTILLEDE I FRI ADGANG

MALERIER STUDIER FRK. NICOLINE TUXEN O. V. LEMMINGS LOKALER BREDGADE NR. 28 FRA 17. FEBRUAR I897 TIL I7. MARTS I897 UDSTILLEDE I FRI ADGANG MALERIER OG STUDIER AF FRK. NICOLINE TUXEN UDSTILLEDE I O. V. LEMMINGS LOKALER BREDGADE NR. 28 FRA 17. FEBRUAR I897 TIL I7. MARTS I897 FRI ADGANG

Nicolai Abildgaard (1743-1809), Den sårede Filoktet, 1775, SMK

Skattejagt på Amalienborg

Skattejagt på Amalienborg Skattejagt på Amalienborg Nr. 2 Skattejagten på Amalienborgmuseet er planlagt som en rundtur i museets værelser. Inden I går i gang med at løse opgaverne, er museet nødt til at gøre opmærksom på, at det

Omkring et billede 2/10: 9/10: 16/10: 23/10: 30/10: 6/11: 13/11: 20/11: 27/11:

TA MED TIL 1800-TALLET

TA MED TIL 1800-TALLET TA MED TIL 1800-TALLET - For børn og deres voksne Denne folder vil være en spørgelysten rejsemakker, som bringer dig og din familie rundt i museets samling af kunstværker fra 1800-tallet. ARoS ønsker jer

Historisk Bibliotek. Grundloven 1849. Thomas Meloni Rønn

Historisk Bibliotek. Grundloven 1849. Thomas Meloni Rønn Historisk Bibliotek Grundloven 1849 Thomas Meloni Rønn Forlaget Meloni 2009 Serie: Historisk Bibliotek Forfatter: Thomas Meloni Rønn Redaktør: Henning Brinckmann Serieredaktører: Henning Brinckmann & Lars

MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER

MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER KØBENHAVN 2 UDSTILLING AF MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER KUNSTFORENINGEN MARTS 1915 TRYKT HOS F. E. BORDING Maalene i Centimeter. Højden først. 1. 1899. FIGUR MOD ET VINDU. 43x35. Tilh. Vekselmægler Sam.

306. FORTEGNELSE OVER ARBEJDER AF JOHS. OTTESEN KUNSTFORENINGEN MARTS 1918 KØBENHAVN TRYKT HOS F. E. BORDING 1918

306. FORTEGNELSE OVER ARBEJDER AF JOHS. OTTESEN KUNSTFORENINGEN MARTS 1918 KØBENHAVN TRYKT HOS F. E. BORDING 1918 FORTEGNELSE 306. OVER ARBEJDER AF JOHS. OTTESEN KUNSTFORENINGEN MARTS 1918 KØBENHAVN TRYKT HOS F. E. BORDING 1918 OLIEMALERIER; 1. 1897. MANDSPORTRÆT. Tilh. Skuespiller R. Ottesen. 2. 1899. UNG PIGE I

Omkring et moderne billede

Lærereksemplar. Kun til lærerbrug. en eller et. bil sko hus bus bi ur. hus. bus. sko. bil. Her er seks ord. Træk streg til det rigtige billede. Her er seks ord. bil sko hus bus bi ur Træk streg til det rigtige billede. Skriv de seks ord med en eller et foran. hus bus bi sko ur bil en eller et 1 Skriv en linje med hvert bogstav. b - i - l - s -

CARLSBERG MUSEUM & BUSINESS CENTRE DET EKSKLUSIVE VENUE

CARLSBERG MUSEUM & BUSINESS CENTRE DET EKSKLUSIVE VENUE Carlsberg Venues CARLSBERG MUSEUM & BUSINESS CENTRE EN OPLEVELSE I SIG SELV Når jeres arrangement skal have format, er Carl Jacobsens private kunstsamling i forlængelse af hans hjem stedet at mødes. Det

Lærereksemplar. kun til lærerbrug. Mit navn: Min klasse: Min skole: Jeg har fødselsdag måned og dato. Så mange år er jeg: år 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Lærereksemplar. kun til lærerbrug. Mit navn: Min klasse: Min skole: Jeg har fødselsdag måned og dato. Så mange år er jeg: år 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 Mit navn: Så mange år er jeg: år 0 9 8 7 6 5 Min klasse: Min skole: Jeg har fødselsdag måned og dato Datoen for børnenes fødselsdag skrives ind i månedsfeltet. Tegn dig selv. Tegn mønstrene færdige og

Oversigt over Belgiens tilhørsforhold fra 1482 til 1830: 1. Den østrigsk/spanske periode 1482-1558. 2. Den spanske periode 1558-1713

Oversigt over Belgiens tilhørsforhold fra 1482 til 1830: 1. Den østrigsk/spanske periode 1482-1558. 2. Den spanske periode 1558-1713 BELGIENS HISTORIE 1482-1830 Oversigt over Belgiens tilhørsforhold fra 1482 til 1830: 1. Den østrigsk/spanske periode 1482-1558 2. Den spanske periode 1558-1713 3. Den 2. østrigske periode 1714-1794 4.

JENS ALBINUS I WILLIAM SHAKESPEARES RICH ARD III UNDERVISNINGSMATERIALE

JENS ALBINUS I WILLIAM SHAKESPEARES RICH ARD III UNDERVISNINGSMATERIALE JENS ALBINUS I WILLIAM SHAKESPEARES RICH ARD III UNDERVISNINGSMATERIALE Indholdsfortegnelse: 1. William Shakespeares Richard III 2. Rosekrigerne 3. Stykkes handlingsgang 4. Karakterer 1. William Shakespeares

Sæbygårds børneportrætter

Sæbygårds børneportrætter Sæbygårds børneportrætter Af Charlotte Grøndahl Artikel fra Sæbybogen 2005. Sæby Museum 1 Sæbygårds børneportrætter Af Charlotte Grøndahl Herregårdsmuseet Sæbygård rummer blandt andet en meget fornem malerisamling.

Kunstværker i Kuppelsalen og dens forsale. Søndre Forsal

Kunstværker i Kuppelsalen og dens forsale. Søndre Forsal Kunstværker i Kuppelsalen og dens forsale Syd (mod Bibliotekets magasiner) Vest (mod slotsgården) Nord (mod Nyhavn) Øst (mod Udstillingsbygningens gård) Søndre Forsal Syd C.W. Eckersberg: Stående kvindelig

PORTRÆT AF EN KONGE. Fordi Christian 4. har betydet så meget for Koldinghus, kan du finde mange kongeportrætter af ham inde på slottet.

PORTRÆT AF EN KONGE. Fordi Christian 4. har betydet så meget for Koldinghus, kan du finde mange kongeportrætter af ham inde på slottet. CHRISTIAN DEN 4. PÅ KOLDINGHUS Når du kommer ind på det gamle kongeslot Koldinghus, vil du opdage, at der på slottets vægge hænger masser af malerier. Mange af dem er portrætter. Men hvad er portrætter

Transskriberet af Lene Fabritius

Transskriberet af Lene Fabritius Fra 15 de Februar 1886 til 15 de Februar 1887 Lab 1 Zacharias Petersen 04/04 1886 Fisker Janus Petersen F 2 Carl Marinus Trolle 04/04 1886 Fisker August Trolle F 3 Niels Christian Lønstrup 30/04 1886 Fisker

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR.: VESTER FREDAG DEN 16. JANUAR 1920, KL. 12. NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR.: VESTER 72 56 FREDAG DEN 16. JANUAR 1920, KL. 12. KATALOG over Fru Claude'Petersens efterladte Malerier og Studier m. m. som bortsælges ved

MODEL TIL BILLEDANALYSE

MODEL TIL BILLEDANALYSE MODEL TIL BILLEDANALYSE Beskæring: Hvad har man valgt at vise? Hvad kan man se indenfor rammen? Fylder motivet hele billedet ud til rammen? Synes motivet at sprænge ud over rammens grænser? Hvad har fået

Kunstbiblioteket. Anne-Sophie Rasmussen

Kunstbiblioteket. Anne-Sophie Rasmussen Anne-Sophie Rasmussen P.S. Krøyer - Lysets maler Portræt af P.S. Krøyer, Valdemar Poulsen, ca. 1901, Danmarks Kunstbibliotek. 2 P.S. Krøyer Peder Severin Krøyer er en berømt dansk/norsk kunstner, som

Kunstakademiets Bibliotek

HAVESKULPTUR-UDSTILLINGEN

HAVESKULPTUR-UDSTILLINGEN 543. HAVESKULPTUR-UDSTILLINGEN I ØREGAARD FOLKEPARK SOMMEREN 1918 AFHOLDES AF GENTOFTE KOMMUNE I FORBIND ELSE MED CHARLOTTENBORG-BILLEDHUGGERNES SAMMENSLUTNING PRIS: 25 ØRE Elegant farreskræderi @AS @A9

KAI NIELSEN ALBERT NAUR UDSTILLING I DEN FRIE 1920.

KAI NIELSEN ALBERT NAUR UDSTILLING I DEN FRIE 1920. KAI NIELSEN OG ALBERT NAUR UDSTILLING I DEN FRIE 1920. . 1. ZEUS og JO. Parkskulptur. I Bronce til Skibsreder A. F. Klaveness Kristiania 2. PARKSKULPTUR tænkt opstillet i lavt Vand. I Bronce til Skibsreder

Oplevelsesrejse i haven på Liselund udvidet tur. For børn og voksne

Oplevelsesrejse i haven på Liselund udvidet tur. For børn og voksne Oplevelsesrejse i haven på Liselund udvidet tur For børn og voksne Velkommen til Liselund. Her er opgaver, der vil føre dig rundt i haven. Opgaverne vil fortælle dig noget om Liselund og om, hvordan en

'/i. r 'é: Kunstakademiets Bibliotek. 300000097555 m

'/i. r 'é: Kunstakademiets Bibliotek. 300000097555 m M '/i Kunstakademiets Bibliotek 300000097555 m r 'é: i i I I I GEORG JACOBSEN UDSTILLING AF MALERIER OG TEGNINGER FRI ADGANG 3. OKTOBER KL. 1-15. OKTOBER AABEN KL. 10-5 DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING LIGE

Uddrag af 'Dagjournaler' for Vester Egede Skole

Uddrag af 'Dagjournaler' for Vester Egede Skole Uddrag af 'Dagjournaler' for Vester Egede Skole 1851-1878 Kilde: Dagjournaler for Vesteregede Skole (hos Landsarkivet for Sjælland) I skolen dagjournaler er indført forskellige oplysninger om skolens elever

Brushøjvej 13 Mat. Nr. 116 Inderste 113.

Brushøjvej 13 Mat. Nr. 116 Inderste 113. Brushøjvej 13 Mat. Nr. 116 Inderste 113. Viet den 26. apr. 1794. Christian Samuelsen * 1768, søn af Samuel Christiansen og Maren Jørgensdatter i Holm. Dorothea Sophie Attesen (Hansen ) * 1768, datter af

Opgaver til Kongeriget

Opgaver til Kongeriget Født i 1577 på Frederiksborg Slot død i 1648 på Rosenborg Slot. Konge af Danmark-Norge 1588-1648. FAMILIE Søn af Frederik 2. af Danmark-Norge (1534-1588) og Sophie af Mecklenburg (1557-1631). Gift 1. gang

Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen

Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Holger Drachmann på Fanø Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Af alle de smukke Ting (aandrige eller ikke-aandrige), man

Pileagergård ligger på matr. 5 i den sydvestlige del af Årslev, og Stabjerggård i den østlige del af Årslev (Kort fra 1879) Se matrikelkort side 42.

Pileagergård ligger på matr. 5 i den sydvestlige del af Årslev, og Stabjerggård i den østlige del af Årslev (Kort fra 1879) Se matrikelkort side 42. Ane 4 og 5 Niels Hansen og Johanne Elisabeth Pedersen Niels Hansen var født 12 feb 1849 på Pileagergård i Årslev, Sorø amt, som ældst i en søskendeflok på 6, han var søn af gårdmand Hans Hansen (1819-1896)

Faaborg Museum Indgangspartiet

Faaborg Museum Indgangspartiet Faaborg Museum Faaborg Museum er tegnet af arkitekt Carl Petersen (1874 1923) og blev åbnet i 1915. Museet blev bygget til at rumme konservesfabrikant og mæcen Mads Rasmussens samling af fynbokunst, da

Undervisningsmateriale Grundskolen: Mellemtrin. SOLO Rita Kernn-Larsen 7. feb maj 2019

Undervisningsmateriale Grundskolen: Mellemtrin. SOLO Rita Kernn-Larsen 7. feb maj 2019 Undervisningsmateriale Grundskolen: Mellemtrin SOLO Rita Kernn-Larsen 7. feb 2019-5. maj 2019 Om udstillingen Udstillingen SOLO: Rita Kernn-Larsen kan ses på Kunsten i Aalborg fra den 7. februar til 5.

KATALOG. Maleriauktionen Tirsdag d. 8. Marts 1910 Form. Kl. 111/a.

www.longelsekirke.dk Mindeplade for de ukendte druknede 46. Opsat i 2012.

www.longelsekirke.dk Mindeplade for de ukendte druknede 46. Opsat i 2012. Longelse kirke Kirken, som er højt placeret med udsigt til Langelandsbæltet og Lolland, er en middelalderkirke, med romansk skib og sengotisk lanhuskor. Våbenhus i syd, sakristi i nord og tårn i vest.

KUNSTKLUBBEN BIBNIK 2018/19

KUNSTKLUBBEN BIBNIK 2018/19 Brønshøj Bibliotek Krabbesholmvej 3 2700 Brønshøj ACRYL PÅ LÆRRED 100 X 100 CM., 2018 ANOTHER FRENCH WINDOW, HOMAGE A MATISSE". PER ARNOLDI KUNSTKLUBBEN BIBNIK 2018/19 Som medlem af BibNik får du fri adgang

Side 1. En farlig leg. historien om tristan og isolde.

Side 1. En farlig leg. historien om tristan og isolde. Side 1 En farlig leg historien om tristan og isolde Side 2 Personer: Tristan Isolde Isolde Kong Mark Side 3 En farlig leg historien om Tristan og isolde 1 En kamp på liv og død 4 2 Isolde den skønne 6

CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN

CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN 1. Den blinde Pige 2500 2. Portræt af Fru Poul Reumert 3. Pige som stopper sin Strømpe. Udstil. Charlottenborg Foraarsudstil

Side 1. En rigtig søhelt. historien om peder willemoes.

Side 1. En rigtig søhelt. historien om peder willemoes. Side 1 En rigtig søhelt historien om peder willemoes Side 2 Personer: Peder Willemoes Lord Nelson Side 3 En rigtig søhelt historien om peder willemoes 1 Store drømme 4 2 Det hårde liv på søen 6 3 Krig

J.F. Willumsens Notesbøger 1935

J.F. Willumsens Notesbøger 1935 Før dateringerne abominable juxtaposés Blindrammer 92 x 73 (30 F) (97 x 78 Lærred) Paris Nice II Cl. 331 frs aller-retour 529 50 III Cl. aller 215 frs Her starter den datoinddelte del af notesbogen 3/1

Tordenskjold blev født i Trondhjem i Norge i 1690.

Tordenskjold blev født i Trondhjem i Norge i 1690. Lavet af 4.a. Tordenskjold blev født i Trondhjem i Norge i 1690. Tordenskjold hed rigtigt Peter Wessel. Han havde 6 søstre og 11 brødre. Her er sangen om Tordenskjold Jeg vil sjunge om en helt vidt berømt

Genstandsanalyse - Flowerpot lampe

Genstandsanalyse - Flowerpot lampe Genstandsanalyse - Flowerpot lampe Hvem har designet produktet? - Flowerpot er designet af Verner Panton i 1968 Hvordan fungerer produktet? - Flowerpot er en lampe. Der findes både spisebordslamper, gulvlamper

Kongeriget. Opgaver til. frederik 4. Hvor gammel var frederik 4. da. Hvor blev frederik 4. Han blev gift:... Født: [F]... Gift: [G]... Opgaver til Kongeriget FAMILIE Søn af Christian 5. af Danmark-Norge (1646-1699) og Charlotte Amalie af Hessen-Kassel (1650-1714). Gift 1. gang i 1695 med den 4 år ældre Louise af Mecklenburg-Güstrow (1667-1721)

Historie vedr. Anker Wolfgang Duelund slægten

Historie vedr. Anker Wolfgang Duelund slægten Historie vedr. Anker Wolfgang Duelund slægten Forord Dette dokument er udarbejdet af Georg Brandt Christensen, Ørnebakken 47, 2840 Holte. Hjemmeside: www.igbc.dk. På denne web kan man også se en stamtavle

Skolelæreren har ingen søster og hedder derfor ikke Hansen. Skolelæreren hedder heller ikke Sørensen, så skolelæreren hedder Jensen.

Skolelæreren har ingen søster og hedder derfor ikke Hansen. Skolelæreren hedder heller ikke Sørensen, så skolelæreren hedder Jensen. 1. Hansen, Jensen og Sørensen er enten læge, advokat eller skolelærer. Skolelæreren, der er enebarn, tjener færrest penge. Sørensen, der er gift Hansen's søster, tjener mere end advokaten. Hvilket arbejde

KATALOG. U j 3 DANSK KUNSTHANDEL TIRSDAG D. 10. DECEMBER 1918 KL. II TIL VINGAARDSTRÆDE 21 2 SAL U j 3 / CfsK AUKTION a u k t io n sa N r 4 KATALOG k a t a l o g TIL k u n s t a u k t i o n e n I a u k t io n s a f d e l in g VINGAARDSTRÆDE 21 2 SAL TIRSDAG D. 10. DECEMBER 1918 KL. II G3 KUNSTAUKTION

MORTEN BRASK EN PIGE OG EN DRENG

MORTEN BRASK EN PIGE OG EN DRENG MORTEN BRASK EN PIGE OG EN DRENG ØEN 2 E N AF DE FØRSTE DAGE SER jeg hende med en nøgen dreng i hotelhavens indgang. De går gennem skyggen fra de høje daddelpalmer og standser nogle meter fra trappen til

Quiz-spørgsmål historiedysten 2016

Quiz-spørgsmål historiedysten 2016 3.-4. klasse: Christian 4. og kongerigets første koloni, Trankebar (40 spørgsmål) Barndom 1) Hvornår levede Christian 4.? Han lever endnu For 400 år siden* For 1500 år siden 2) Hvorfor havde Frederik 2.,

Kursusmappe. HippHopp. Uge 26. Emne: Eventyr HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 26 Emne: Eventyr side 1

Kursusmappe. HippHopp. Uge 26. Emne: Eventyr HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 26 Emne: Eventyr side 1 Uge 26 Emne: Eventyr Kursusmappe Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 26 Emne: Eventyr side 1 HIPPY HippHopp Uge26_eventyr.indd 1 06/07/10 11.43 Uge 26 l Eventyr Hopp er øm i hele kroppen, da hun

SPROGVURDERING 3-6 SPROGVURDERINGSSKEMA, KLASSETESTEN

SPROGVURDERING 3-6 SPROGVURDERINGSSKEMA, KLASSETESTEN SPROGVURDERING 3-6 SPROGVURDERINGSSKEMA, KLASSETESTEN Rim: Find de to ord, der lyder ens INDEN DU GÅR I GANG Beskrivelse af testen Denne test siger noget om barnets lydlige opmærksomhed. Det skal du bruge

Bliv god til tillægsord

Bliv god til tillægsord Navn og klasse: LÆR OM Tillægsord MED DANSKTIP Bliv god til tillægsord lækker god lang mørk grøn sjov billig ung morsom hurtig 2019 dansktip.dk Husk at indberette dette ark til Copydan, hvis du er Copydan-skole.

Nymark-familien. 1: Bolig på Fruergården 2: Teglværket 3: Bolig fra 1899

Nymark-familien. 1: Bolig på Fruergården 2: Teglværket 3: Bolig fra 1899 Nymark-familien. Stamfaderen til Nymarks-familien var Thomas Jensen, som blev født d.12.12.1844 i Testrup. Hans far var Jens Thomsen, ejede af stor gård i Testrup og Testrup Teglværk. Han var en fremskridtsmand

N I. Arbejdsark. Orienteringsløb

N I. Arbejdsark. Orienteringsløb V Orienteringsløb - Klip et sæt bogstaver ud til hvert hold (kopiér dette ark i samme antal som antal hold). Husk at fordele bogstaverne ud på posterne. Grupperne får udleveret disse bogstaver, når de

110 besøgende til regentparret Tekst og billeder N.M. Schaiffel-Nielsen

110 besøgende til regentparret Tekst og billeder N.M. Schaiffel-Nielsen 110 besøgende til regentparret Tekst og billeder N.M. Schaiffel-Nielsen Egetoft, Egtved. Torsdag formiddag klokken er lidt over halv 10 og foran Egetoft er der samlet efter hånden 110 mennesker, de har

Lønsømadevej 15 Greisbjerg boel nr. 64

Lønsømadevej 15 Greisbjerg boel nr. 64 Lønsømadevej 15 Greisbjerg boel nr. 64 Viet den 2. aug. 1754. Christen Petersen * 1725, søn af Peter Hansen og Anna Christensdatter Margrethe Hansdatter. 1. Jørgen Christensen * dec. 1754, død nov. 1755.

Side 1. Den rige søn. historien om frans af assisi.

Side 1. Den rige søn. historien om frans af assisi. Side 1 Den rige søn historien om frans af assisi Side 2 Personer: Frans Frans far Side 3 Den rige søn historien om frans af assisi 1 Æggene 4 2 Frans driller 6 3 Om natten 8 4 Penge 10 5 En tigger 12 6

Dyrestudier Billedhuggeren Anne Marie Carl-Nielsen

Dyrestudier Billedhuggeren Anne Marie Carl-Nielsen Dyrestudier Billedhuggeren Anne Marie Carl-Nielsen Introduktion Billedhuggeren Anne Marie Carl-Nielsen (1863-1945) var en af de mest banebrydende kvindelige billedhuggere i Danmark. Den Hirschsprungske

Aner til Karen Jensen

Aner til Karen Jensen 1. generation 1. Karen Jensen, datter af Husmand Jens Jensen og Kirsten Olesen, blev født den 20 Nov. 1885 i Ø. Tørslev sogn, Gjerlev Herred, 1 blev døbt den 2 Dec. 1885 i Hjemmet, og døde efter 1930.

Vikar-Guide. Lad eleverne læse teksten og besvare opgaverne. De kan enten arbejde enkeltvis eller i små grupper.

Vikar-Guide. Lad eleverne læse teksten og besvare opgaverne. De kan enten arbejde enkeltvis eller i små grupper. Fag: Historie Klasse: 6. klasse OpgaveSæt: Hvem var Christian d. 4.? Vikar-Guide 1. Fælles gennemgang: Spørg eleverne hvad de ved om Christian d. 4. og tag en snak med dem om det. Fortæl evt. hvad du ved

Kong Frederik IX og dronning Ingrid, tidligere svensk prinsesse, blev den 24. maj 1935 også viet i Storkirken.

Kong Frederik IX og dronning Ingrid, tidligere svensk prinsesse, blev den 24. maj 1935 også viet i Storkirken. 63 år 30. april 2009 Kong Carl XVI Gustaf Tekst og fotos af Per Brunsgård, Tim. Den svenske konge, Carl Gustaf, født 30. april 1946 fyldte 30. april 2009, 63 år. Fødselaren blev fejret på det kongelige

Side 1 af 5. Efterkommere af: Jens Lauridsen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn)

Side 1 af 5. Efterkommere af: Jens Lauridsen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn) Side 1 af 5 1st Generationer 1. døde på en ukendt dato. Han giftede sig med Karen Pedersen. Børn af og Karen Pedersen 2. Ane Marie Christensen [Lauridsen] blev født den Maj 22 1879 i S.Lyngvig og døde

Hvem var disse mennesker og hvilken forbindelse har de med Langå købmandsgård?

Hvem var disse mennesker og hvilken forbindelse har de med Langå købmandsgård? Langå Købmandsgård Lidt slægtshistorie om livet i den gamle stråtækte skole, der lå på pladsen inden kirkegårdspladsen, fra tiden sidst i 1700 tallet til livet i købmandsgården med landbrug og korn og

Grønholtvej 64. Matrikelnummer. Matr.nr. 7c og 8d Grønholt by, Grønholt sogn, en parcel fra Vansbækgården, Matr.nr. 7c er på , heraf vej 1460 m2

Grønholtvej 64. Matrikelnummer. Matr.nr. 7c og 8d Grønholt by, Grønholt sogn, en parcel fra Vansbækgården, Matr.nr. 7c er på , heraf vej 1460 m2 Grønholtvej 64 Matrikelnummer Matr.nr. 7c og 8d Grønholt by, Grønholt sogn, en parcel fra Vansbækgården, Matr.nr. 7c er på 4.3748, heraf vej 1460 m2 Matr.nr. 8d er på 1.2348 m2, heraf vej 595 m2 Fotos

FORTEGNELSE OVER MALERIER OG STUDIER BRITA BARNEKOW UDSTILLEDE HOS V. WINKEL & MAGNUSSEN HØJBROPLADS 7, 2. SAL JANUAR 1912

FORTEGNELSE OVER MALERIER OG STUDIER BRITA BARNEKOW UDSTILLEDE HOS V. WINKEL & MAGNUSSEN HØJBROPLADS 7, 2. SAL JANUAR 1912 FORTEGNELSE OVER MALERIER OG STUDIER AF BRITA BARNEKOW ét UDSTILLEDE HOS V. WINKEL & MAGNUSSEN HØJBROPLADS 7, 2. SAL JANUAR 1912 1. Portræt af min Fader. Tilhører Fru A. Barnekow. 2. Portræt af min Moder.

Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro.

Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro. Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro. Damgade 14. Boel Nr.44 (Gl. 21 ). Nr. 27 På præstekort hus 41 Viet den 22. okt. 1831 Johan Henrik Schmidt * 28. aug 1797, søn

De enevældige konger

De enevældige konger A FØR JEG LÆSER BOGEN Fakta om bogen Titel Forfatter Hvornår er bogen udgivet? På hvilken side findes Indholdsfortegnelse? Stikordsregister? Bøger og www? Hvor mange kapitler er der i bogen? Hvad forestiller

Rolfsted Sogns Lokalhistoriske Forening

Rolfsted Sogns Lokalhistoriske Forening Rolfsted Sogns Lokalhistoriske Forening Parti fra Hudevad 2009/1 Siden sidst. Udflugt til Ladbyskibet d. 13. 9. 2008 En dejlig solrig lørdag i september drog 15 personer til Ladby. Det blev en oplivende

Læsetræning 1A - læs og forstå

Læsetræning 1A - læs og forstå Læsetræning 1A - læs og forstå Jørgen Brenting illustration: Birgitte Flarup OBS! Sidetallene gælder ikke i denne prøve. Se på opgavernes numre. Denne bog er hentet fra Baskervilles Depot som e-bog til

5 billeder fra Jemen af Tom Christoffersen En subjektivt arabistisk læsning

5 billeder fra Jemen af Tom Christoffersen En subjektivt arabistisk læsning 5 billeder fra Jemen af Tom Christoffersen En subjektivt arabistisk læsning af forskningsbibliotekar Stig T. Rasmussen i Billede nr. 1 viser en dreng, der med front mod betragteren sidder på toppen af

Aner til Maren Madsen

Aner til Maren Madsen 1. generation 1. Maren Madsen, datter af Gårdmand Mads Christensen og Mette Christensdatter, blev født den 1 Mar. 1851 i Dalbyover Sogn, Gjerlev Herred, 1 blev døbt den 13 Mar. 1851 i Hjemmet, døde den

1. Find skulpturen. Danserindebrønden

1. Find skulpturen. Danserindebrønden 1. Find skulpturen Danserindebrønden Mindre børn skal følges og vejledes af en voksen Opgaverne vil føre jer rundt på museet I skal også op på museets 1. sal Den finder du ved at gå op ad trappen i museumsbutikken

Amatørfotograf (og sagfører) Anton Pedersen med sit bokskamera

Amatørfotograf (og sagfører) Anton Pedersen med sit bokskamera Amatørfotograf (og sagfører) Anton Pedersen med sit bokskamera Anton Pedersen, sagfører og amatørfotograf Stemningsbilleder med hav og fiskere. På billedet til højre er det fiskere fra Hasle der er på

oplev GRÅSTeN SloTSHAve BlomSTeRHAveN i landskabet

oplev GRÅSTeN SloTSHAve BlomSTeRHAveN i landskabet oplev GRÅSTEN SLOTSHAVE Blomsterhaven i landskabet N STORE DAM GARTNERIET ÅKANDEDAMMEN FELSTEDVEJ SLOTSSØEN BILLEDDAMMEN GRÅSTEN SLOT Slotsbakken SLOTSBAKKEN 0 50 100 METER Gråsten Slot Gråsten Slotskirke

Generation X Ane nr. 1752/1753. Indholdsfortegnelse Kort overblik 2 Tidsbillede 3 Petrus Maes og Anna Smet 4 Kildemateriale 6

Generation X Ane nr. 1752/1753. Indholdsfortegnelse Kort overblik 2 Tidsbillede 3 Petrus Maes og Anna Smet 4 Kildemateriale 6 Indholdsfortegnelse Side Kort overblik 2 Tidsbillede 3 Petrus Maes og Anna Smet 4 Kildemateriale 6 Joos Maes & Joanna Smets Adrianus Smet & Maria Smet Ane nr. 3504/3505 3506/3507 Petrus Maes & Anna Smet

Det gamle Egypten Fortalt i billedfrise og tekst af 4. årgang

Det gamle Egypten Fortalt i billedfrise og tekst af 4. årgang Det gamle Egypten Fortalt i billedfrise og tekst af 4. årgang 2013-2014 Pyramider Manden går ved siden af to okser, fordi okserne skulle trække stenen. Stenen skulle bruges til bygge pyramiderne. Der

Jens Bredholt Ind til benet. Bente Hammershøy

Jens Bredholt Ind til benet. Bente Hammershøy Jens Bredholt Ind til benet Bente Hammershøy Bente Hammershøy Ind til benet Jens Bredholt sluser det væsentlige ind, skærer et stykke ud af virkeligheden og fanger og fastholder det essentielle i motivet.

SØNDAG. Papirkunst på himmelflugt

VISNINGS MATERIALE U N D E R - DANSK KUNST I 1800-TALLET -

VISNINGS MATERIALE U N D E R - DANSK KUNST I 1800-TALLET - U N D E R VISNINGS MATERIALE Der skete noget særligt med kunsten i 1800-tallet. I mange år havde det såkaldte historiemaleri været udbredt blandt kunstnere. Det vil sige, at de malede motiver fra historien,

men det var ikke helt så imponerende, som vi havde regnet med. Tegning og hygge i toget Et forvirrende billede, der ændrer sig, når man flytter

men det var ikke helt så imponerende, som vi havde regnet med. Tegning og hygge i toget Et forvirrende billede, der ændrer sig, når man flytter Mandag d. 1/10 Vi tog fra Løgstør med bussen kl. 9.00 mod Aalborg, hvor vi steg på toget. Vi skulle skifte i både Fredericia og Padborg, men det gik fint, og det lykkedes os at få alle tingene med hele

1/5 dels fæsteboel nr. 42 Nørrelykkevej 2. På præstekort er det hus nr. 3

1/5 dels fæsteboel nr. 42 Nørrelykkevej 2. På præstekort er det hus nr. 3 1/5 dels fæsteboel nr. 42 Nørrelykkevej 2 På præstekort er det hus nr. 3 Viet den 27. apr. 1776 Laurits Lauritsen * 1745, søn af Laurits og Anne Peters. Maren Christensdatter * aug. 1748, datter af Christen

Alfred Sylverius Madsen og Brita S Larsdatter

Alfred Sylverius Madsen og Brita S Larsdatter Alfred Sylverius Madsen og Brita S Larsdatter Dette kompendium er en primært beskrivelse af Alfred Sylverius Madsen og hustru, Brita Stina Larsdatter. Kompendiet starter med en beskrivelse af Hans Olsen,

REVIDERET SPROGVURDERINGSSKEMA

REVIDERET SPROGVURDERINGSSKEMA REVIDERET Til sprogvurdering af børn i børnehaveklassen 1 Rim: Find de to ord, der lyder ens INDEN DU GÅR I GANG Beskrivelse af testen Denne test siger noget om barnets lydlige opmærksomhed. Det skal du