Udfordringen. Forstå udfordringen

Relaterede dokumenter
Udfordringen. Forstå udfordringen

4. Kulstofkredsløbet (CO 2

PÅVISNING AF FOTOSYNTESE & RESPIRATION ELEVER: CASPER, KEVIN & LARS-EMIL. LÆRER: CHRISTIAN KROMANN. Page 1

Biologisk rensning Fjern sukker fra vand

Fotosyntese og respiration

1. Hvad stopper UV-stråling

Fotosyntese, ånding og kulstofskredsløb

KEMI FOR DE YNGSTE GOD TIL NATURFAG. Elevark. Et undervisningsforløb til natur/teknik KLASSETRIN. De allerførste oplevelser med naturfag

Algedråber og fotosyntese

Er dit reaktionsskema afstemt? Dvs. undersøg for hvert grundstof, om der er lige mange atomer af grundstoffet før reaktionen som efter reaktionen.

Formål: At undersøge nogle egenskaber ved CO 2 (carbondioxid). 6 CO H 2 O C 6 H 12 O O 2

Forord Dette skal du bruge til aktiviteten (findes i aktivitetskassen) Forberedelse Dagens forløb Indledning (læreroplæg) (ca min.

3. Radioaktiv Henfaldstid

Algedråber og fotosyntese lærervejledning

Det store energikørekort

HTX 1.4 Biologi C Fotosyntese og respiration

Gæringsprocessen ved fremstillingen af alkohol tager udgangspunkt i glukose molekylet (C

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland Kaj Mikkelsen

Bestem en jordprøves surhedsgrad, ph-værdien, med en Rapitest.

Indledning Formål... s. 3. Apperaturer... s. 3. Fremgangsmåde... s. 3. Forberedelse før observationer... s. 4. Nyttig viden om fotosyntesen... s.

Elforbrug og energirigtige skoler

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland Kaj Mikkelsen

9. Tyverialarm med buzzer

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland

Radioaktivitet og alders bestemmelse af skelletter med Kulstof-14 metoden

UNDERSØGELSE AF JORDRESPIRATION

Blik- og Rørarbejderforbundet - i forbund med fremtiden

4. VAND I JORDEN RUNDT/LANDFAKTA

Biologisk rensning Fjern sukker fra vand

Under 'Microsoft Block Editor', klik 'New project' for at åbne block editor-værktøjet.

Masseeksperiment Jagten på de gode bakterier Protokol: Trin for trin-guide til selve eksperimentet

Biologisk rensning Fjern opløst organisk stof fra vand

Hvor mange neutroner og protoner er der i plutonium-isotopen

Madkemi-forsøg. Mad, kemi og biologi Torsdag d. 2. og tirsdag d. 7 oktober A.I. Holmsvej 97

Undersøgelse teknologi og resurser: Eleverne skal lære om enkel produktudvikling fra ide til implementering.

Solens energi kan tæmmes af nanoteknologi Side i hæftet

Drivhuseffekten er det fænomen, der sørger for at jorden har en højere middeltemperatur, end afstanden til solen berettiger til.

Mircobit Kursus Lektion 4 (Du skal her vælge Lets Code Og herefter Block Editor.)

Oversigt over forsøg:

Sæt GM-tællererne til at tælle impulser i 10 sekunder. Sørg for at alle kendte radioaktive kilder er placeret langt væk fra målerøret.

KOSMOS. 7.1 Spaltning af sukker. Materialer MADENS KEMI KEMISKE STOFFER I MADEN DISACCHARIDER

UNDERVISNINGSMATERIALE - fra klasse (Udskolingen)

Ideer til halv-åbne opgaver

Bilag til Kvantitativ bestemmelse af glucose

AFKØLING Forsøgskompendium

Indhold Problemstilling... 2 Solceller... 2 Lysets brydning... 3 Forsøg... 3 Påvirker vandet solcellernes ydelse?... 3 Gør det en forskel, hvor meget

INDEKS. Eksperimenter. Eksperiment 1 Super sæbebobler. Materiale inkluderet i sættet.

Mircobit Kursus Lektion 1

Elevens uni-login: Skolens navn: Tilsynsførendes underskrift: FP9. 9.-klasseprøven BIOLOGI

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland Kaj Mikkelsen

JORDBUNDSUNDERSØGELSE

FERSKVANDSØKOLOGI SØENS LIV OG VANDKVALITET

Måling af niveau og densitet med radioaktiv stråling.

Uge 39 med Helsingør Kommune og Forsyning Helsingør.

Puffere. Øvelsens pædagogiske rammer. Sammenhæng. Formål. Arbejdsform: Evaluering

Fotosyntese og respiration

STUDERENDES ØVELSESARK TIL EKSPERIMENT A: NATURLIGE NANOMATERIALER

FORSØG ØL verdens første svar på anvendt

Biologisk rensning Fjern opløst organisk stof fra vand

Vandafstrømning på vejen

Forsøgsprotokol til larveforsøg: Tilsætning af 3 dage gamle larver til gødning inficeret med patogene bakterier

STUDERENDES ØVELSESARK TIL EKSPERIMENT B: FLYDENDE KRYSTALLER

Kemiøvelse 2 1. Puffere

OMEGA-opgave for indskoling

Oversigt med forklaring over forskellige begreber

Energi Til Livet Nu -Sundhed i en travl hverdag. Kombucha guide

LYDEN DER FORSVANDT KRAV UDFORDRING. Engineering Day MATERIALER TIL MODEL AF ØVELOKALET Papkasse, tape, saks, lineal, hobbykniv, mobiltelefoner

Miljøeffekter af energiproduktion

Øvelse: Ligevægt. Aflever de udfyldte journalark på Fronter individuelt

Center for Natur & Miljø Esrum Møllegård Klostergade 12, Esrum Græsted

Efterbehandling til Enzymer - Klip dit tis i stykker CIRKUS NATURLIGVIS

Øvelse 4.2 1/5 KemiForlaget

Opgave 1: Lav 100% din havregrød

Forsøg med fotosyntese

Drivhuseffekten er det fænomen der søger for at jorden har en højere middeltemperatur, end afstanden til solen berettiger til.

VANDETS VEJ GENNEM TIDEN Vandforsyning på Frederiksberg

Vejret Elev ark Opgave Luftens tryk. Luftens tryk - opgave. Opgave 1. Opgave 2

Eksponentielle sammenhænge

Øvelser om affald: Kompostering undersøgelse af nedbryderdyrene

Kvantitativ bestemmelse af reducerende sukker (glukose)

Partikler med fart på Ny Prisma Fysik og kemi 9 Skole: Navn: Klasse:

Vinøl Hobby. Velkommen til landets bedste specialbutik. Danmarks bedste websted for bryggere.

E 10: Fremstilling af PEC-solceller

I dag skal vi. Have det sjovt, og tale om det vi lærte sidst, på en anden måde. CO2/fotosyntese, klima vind og vejr. Hvad lærte vi sidst?

Variabel- sammenhænge

Vinøl Hobby. Velkommen til landets bedste specialbutik. Danmarks bedste websted for bryggere.

Indhold: Rammefaktorer

INGENIØRENS ARBEJDSMETODE: ØV DIG I METODEN

Øvelse med tarmkræftceller i kultur.

Hjemmelavet ost. Hvis man ikke har prøvet det før, kan det måske være lidt svært at overskue at gå igang med at lave sin egen hjemmelavede ost, så...

Kl : Kilde: LommeGuide for grønsmutter side (her er der også fine illustrationer.)

Det sure, det salte, det basiske Ny Prisma Fysik og kemi 9 - kapitel 1 Skole: Navn: Klasse:

Digital dataopsamling hvordan og hvorledes?

Forløbet består 4 fagtekster, 19 opgaver og 10 aktiviteter. Derudover er der Videnstjek.

IDEER TIL INDHOLD OG PRAKTISK AKTIVITETER

Projekt X. Kold College

Modul 3-4: Fremstilling af mini-raketter

Transkript:

n Forstå udfordringen Udfordringen Milliardæren Elon Musk, der udviklede Tesla-bilen, har en vision om, at der bor 1 mio. mennesker på Mars om 50-100 år. En vigtig forudsætning, for at det kan lade sig gøre, er, at det bliver muligt at dyrke afgrøder på Mars. Evnen til at dyrke mad i rummet er en vigtig brik i NASA s mål om at sende mennesker til Mars. NASA har planer om at dyrke mad på fremtidige rumfartøjer og på andre planeter, som skal fungere som kosttilskud til astronauter. Selvom det primære formål er at levere mad, kan køkkenhaven ifølge NASA også blive et vigtigt redskab til at sikre luftgenanvendelse og astronauternes mentale velbefindende på de årelange rejser til Mars. Samtidig har flere planter vist sig at være gode kilder til antioxidanter, der kan beskytte astronauterne mod skadelig stråling i rummet. Udfordring I skal som underleverandører til Elon Musks SpaceXprojekt konstruere plantekuvøser til planter på rumrejser og til dyrkning i de kommende rumkolonier. En plantekuvøse er en beskyttet beholder, hvori planter kan leve (og evt. formere sig). I beholderen skal planten have mulighed for at udnytte den stråling, den har gavn af og samtidig beskyttes mod ioniserende stråling, der kan skade den. Krav Der er ikke meget plads på de første rumkolonier, så plantekuvøserne må ikke være større end 20x20x20 cm., og de må gerne være mindre. Opgave I skal benytte engineering-processen. I skal præsentere jeres forslag til plantekuvøser i en video til Elon Musk, hvor I præsenterer jeres proces for at finde en løsning. I videoen skal I desuden påvise, at plantekuvøsen bremser den ioniserende stråling, og at der kommer lys til jeres planter i plantekuvøsen. Endelig skal I komme med forslag til, hvor plantekolonierne med fordel kan placeres på Mars.

Påvirkes gærcellers celledeling af ioniserende stråler? Mål med øvelsen: at få viden om hvordan gærceller opfører sig, når de bliver udsat for ioniserende stråler. I skal undersøge, hvordan tre forskellige ioniserende kilder påvirker celledeling i gær. Det gør I ved at placere tre ioniserende kilder i reagensglas med gærblandinger. Før I kan undersøge det, må I sikre jer, at I kan afskærme de tre reagensglas med kilder fra hinanden, så forsøgene i de tre reagensglas ikke bliver påvirket af andre kilder end den kilde, der er placeret i reagensglasset. 10 gram gær 10 gram sukker termometer 4 reagensglas 4 balloner 1. Udrør 10 g gær i 25 ml 42 grader varmt 2. Tilsæt 10 g sukker til et rør rundt 3. Fordel gæret i 4 reagensglas mærket a, b, c og d 4. Foretag følgende med glassene a. Sæt en gamma-kilde i reagensglasset b. Sæt en alfa-kilde i reagensglasset c. Sæt en beta-kilde i reagensglasset d. Kontrolglas 5. Sæt en ballon over reagensglasset og ud over skaftet på kilden 6. Følg gærudviklingen over tid i forhold til, hvor meget ballonen pustes op 7. Tag billede af jeres forsøg efter 10 min, 20 min, 30 min, 40 min og 60 min Skriv en kommentar til jeres billeder. Hvad ser I? Hvad tror I, der er sket? Hvorfor er det sket?

Hvad er ioniserende stråling, og hvilke materialer kan være gode til plantekuvøsen? Mål med øvelsen: at I tilegner jer viden om ioniserende stråling generelt, og undersøger hvilke materialer der kan nedbremse den ioniserende stråling. Der kan laves undersøgelser med mange forskellige materialer. Skemaet kan selvfølgelig udvides, eller I kan selv designe jeres opsamlingsark. Geiger-Müller-tæller Stativ 1. Kilden opsættes i et stativ med Geiger- Müller-tælleren overfor med en afstand på ca. 15 cm. Afstanden skal være den samme ved alle kilderne. 2. De materialer, der ønsker undersøgt (papir, akvarie, flasker, plastbeholder, dåser,, stanniol, osv.) undersøges systematisk. HUSK at måle baggrundsstrålingen, og træk den fra resultaterne. OBS: Gerne tre på hinanden følgende målinger, så I tager et gennemsnit af målingerne.

Hvilken stråling påvirker fotosyntesen? Mål med øvelsen: at undersøge om alle stråletyper virker lige godt i forhold til fotosyntesen. De stråletyper, vi undersøger i denne forbindelse, er alfa-, beta-, gamma-, UV-stråler og sollys. Hvis planterne danner eller forbruger CO 2, vil mængden af den opløste CO 2 ændre sig i et. Vi kan følge planternes dannelse eller forbrug af CO 2 ved at se på koncentrationen af H+ ioner (phværdien). Man kan benytte en syre-base-indikator til at registrere ændringerne i væskens ph, idet indikatorens farve er afhængig af opløsningens ph. ph er et mål for en opløsnings surhedsgrad og afhænger af koncentrationen af brintioner (H+). Det er lettere at anvende en CO 2 -indikator. Den skifter fra rød til gul, når CO 2 -indholdet stiger, og kan blive næsten lilla, når CO 2 -indholdet falder. Denne indikator er heller ikke så følsom over for kalk i et, som en syre-base-indikator er. 6 reagensglas Planter Dansk CO2-indikator og staniol Ioniserende Risø-kilder UV-lampe OBS: Vær opmærksom på, at temperatur har en betydning i forhold til fotosyntese, da den forløber bedst i en temperatur mellem 25 og 32 grader. Det betyder, at hvis reagensglassene placeres i meget forskellige temperaturer, vil dette påvirke det endelige resultat. 1. Hvad forventer I, at der sker med jeres planter? 2. Hvorfor tror I, at det sker? 3. Hæld dansk i en beholder, og hæld dernæst CO 2 -indikator i, så et farves gult 4. Mærk reagensglassene med bogstaverne a, b, c, d, e og f 5. Tilsæt lige meget farvet dansk i alle reagensglassene, så det står ca. 2 cm højt i reagensglasset, og så de ioniserende kilder ikke bliver dyppet i væsken 6. Tilsæt lige meget plantemateriale til alle 6 glas 7. Sæt en alfa-kilde i glas a, beta-kilde i glas b og gamma-kilde i glas c, og pak de 3 reagensglas ind i staniol. Afskærm jeres alfa-, beta- og gamma-glas på passende måde, så strålerne herfra ikke påvirker de øvrige forsøgsglas 8. Sæt reagensglas d under en UV-lampe i en papkasse eller et andet mørkt sted 9. Sæt reagensglas e ud i solen, hvis solen skinner, ellers under en overheadprojektorlampe 10. Pak reagensglas f ind i staniol og placer det lidt væk fra de ioniserende kilder. Dette glas er jeres kontrolglas 11. Lav et skema til jeres iagttagelser 12. Hold dine svar på spørgsmål 1 og 2 op mod dine resultater og besvar spørgsmålene nedenfor I hvilke glas så du en forandring, og hvad skyldes denne forandring? Er der nogle af resultaterne, du er overrasket over og hvorfor? Har du en forklaring på, hvorfor det blev sådan?

Hvordan bremses ioniserende stråling med? Mål med øvelsen: at undersøge hvor meget, der skal til at bremse de ioniserende stråler. Lav tre målinger på hvert forsøg. Hvad forventer I at komme frem til med jeres undersøgelser? Hvilket element i undersøgelsen udgør jeres variabel? Vandmængde Ingenting Kun reagensglas 1 cm 2 cm 4 cm 6 cm Baggrundsstråling: OBS. Afstand mellem Geiger-Müller-tælleren og kilde må maksimalt være 10 cm og gerne mindre. Husk at fratrække baggrundsstrålingen og udregne gennemsnittet af dine målinger. Hvad kan du sige om de tre strålingstyper? Hvad fortæller dine målinger dig? Geiger-Müller-tæller Reagensglas Pipette Stativ Risø-kilder

Forbedre Kan du programmere din egen lyssensor til en plantekuvøse? Mål med øvelsen: at programmere en lyssensor i Micro:bit. At måle og vurdere om konstruktionen opfylder kravene til udfordringen. Du kan bygge din egen lysmåler for at kunne måle lysstyrken i din plantekuvøse. BBC micro:bit 1. Gå til https://makecode.microbit.org/ 2. Fra Input-menuen henter du blokken Når der trykkes på knappen [A] 3. Fra Variabler henter du så Sæt [element] til 4. Omdøb element til Level eller styrke 5. Under Input finder du blokken Lysniveau 6. Fra Basic-menuen henter du Vis nummer 7. I dialogboksen sætter du en Level eller styrke, som du finder under Variabler. 8. Test din kode. BBC micro:bit har en indbygget lysmåler. Lysmåleren sidder i nogle af LED erne. Den måler fra 0 (mørkt) til 255. OBS: Første gang du bruger lysmåleren, vil den vise 0, men når lysmåleren er aktiveret, viser den en måling af lysstyrken i rummet. Koden kan se således ud.

Har du overblikket? Mål med øvelsen: at opsamle data fra undersøgelse af materialer. Du skal her samle dine data fra de forskellige materialer. Det skal give dig et overblik over materialernes evne til at bremse ioniserende stråling. OBS. Husk at trække baggrundsstrålingen fra dine målinger. Eksempler er fremhævet med kursiv. Baggrundsstråling Papir 1 ark Geiger-Müller-tæller Risø-kilder De materialer du vil bygge af Mængden af i beholder 1. måling Kun beholder = uden 2. måling Beholder + 1 cm 3. måling Beholder + 2 cm Dåse