I fysikken betegner energi evnen til at udføre arbejde eller opvarme noget.

Relaterede dokumenter
Energiens veje Ny Prisma Fysik og kemi + Skole: Navn: Klasse:

Jorden og solen giver energi Ny Prisma Fysik og kemi 8. Skole: Navn: Klasse:

Hvad er energi? Af Erland Andersen og Finn Horn

Energiform. Opgave 1: Energi og energi-former

Energi i undervisningen

Introduktion til udstillingen

Opgave 2a.01 Cellers opbygning. Spørgsmålene her kan besvares ved at læse teksten Cellen livets byggesten

Energiteknologi. Præsentation: Niveau: 8. klasse. Varighed: 8 lektioner

Når enderne af en kobbertråd forbindes til en strømforsyning, bevæger elektronerne i kobbertråden sig (fortrinsvis) i samme retning.

1. Arbejde. På figur 1.2 påvirker en kraft F en genstand, der bevæger sig fra s 1 til s 2. Den tilbagelagte strækning er dermed.

NATURFAG Fysik/kemi Folkeskolens afsluttende prøver Terminsprøve 2009/10

Maskiner og robotter til bevægelse og styring

1. G fysik Elevbog LaboratoriumforSammenhængendeUddan g n i r æ L g o e s l e n

ENERGY. Leg og lær med vedvarende energi

Energi. Præsentation: Niveau: 8. klasse. Varighed: 4 lektioner

FAKTAARK Ordforklaring. Biomasse hvad er det?

Byg selv en solcellemobiloplader

Byg selv et solcelleskib

Undervisningsplan for fysik/kemi, 9.A 2015/16

PÅ SPOR EFTER ENERGIEN (ENERGILUP)

I dag skal vi. Have det sjovt, og tale om det vi lærte sidst, på en anden måde. CO2/fotosyntese, klima vind og vejr. Hvad lærte vi sidst?

Svingninger og bølger

Opgavesæt om vindmøller

Placering af vindmøller Denne øvelse er lavet af: Lavet af Martin Kaihøj, Jørgen Vind Villadsen og Dennis Noe. Rettet til af Dorthe Agerkvist.

Haderslev Seminarium Fysik/Kemi august 2004 til juni 2006 Ved Annette Olsen & Lars Henrik Jørgensen

Dynamik. 1. Kræfter i ligevægt. Overvejelser over kræfter i ligevægt er meget vigtige i den moderne fysik.

Energiens vej til mennesket

Byg selv en Savonius vindmølle

Opgavesæt om Gudenaacentralen

Energi Biogas, kulkraft og elektrolytenergi

Magnetens tiltrækning

Velkommen til Nykøbing Sjællands varmeværk

Byg selv en lille vindrose

Vedvarende energi udgør 18 % af det danske energiforbrug. Fossile brændsler udgør stadig langt den største del af energiforbruget

Energi Biogas, kulkraft og elektrolytenergi

Projekt arbejde om ensretning, strømforsyninger og netladere (adapter til mobil telefon mv.) Projekt om lys eller lyd.

Brombærsolcellen - introduktion

Ohms Lov Ohms lov beskriver sammenhæng mellem spænding, strømstyrke og modstand.

gul energi Forskerne gemmer sol til natten ved hjælp af katten.

Magnetens tiltrækning

KLOG PÅ ENERGIEN Energibegreber Læsehæfte til kl.

Hæfte nr. 2. Dominoeffekten. Energioverførsel og omdannelse af energi. Varighed 4x4 lektioner. Lavet af Hans- Christian Keller

UNDERVISNINGSPLAN FOR FYSIK/KEMI 2014

FYSIKOPGAVER KINEMATIK og MEKANIK

Folkeskolens afgangsprøve Maj-juni 2006 Fysik / kemi - Facitliste

Forløbet består af fem fagtekster og en supplerende tekst, 26 opgaver og 20 aktiviteter.

Aalborg Universitet. Skriftlig eksamen i Grundlæggende Mekanik og Termodynamik. Tirsdag d. 27. maj 2014 kl

Projekt arbejde om ensretning, strømforsyninger og netladere (adapter til mobil telefon mv.) Projekt om lys og bølger Projket med valgfrit emne

Skråplan. Esben Bork Hansen Amanda Larssen Martin Sven Qvistgaard Christensen. 2. december 2008

Fremtidens energi Undervisningsmodul 4. Goddag til fremtiden

ENERGIPRODUKTION OG -OMSÆTNING ELEVMATERIALE MED TEKSTER OG ØVELSER

Sug det op. Sug det op. Ingeniørens udfordring Elevhæfte. Materialet er udarbejdet i forbindelse med EU- projektet;

Fremstil en elektromagnet

Forløbet består af fem fagtekster og en supplerende tekst, 26 opgaver og 20 aktiviteter.

Energi. Trinmål for natur/teknik efter 2. klasse og 4. klasse

Fremtidens Energiforsyning

Energiopgave til uge 44

Maskiner og robotter til sjov og ballade

KAN MAN SE VINDEN? HVAD ER VIND? LUFTTRYK VI MÅLER LUFTTRYKKET

Energiproduktion og energiforbrug

Læringsmål i fysik - 9. Klasse

Turen til Mars I. Opgaven. Sådan gør vi. ScienceLab

Sejlerkursus/Basisteori SEJLER meteorologi 1.lektion. Torsdag, den

IFT 60 år 15. maj 2009

Copyright 2011 Gregers N.S. Larsen

Undervisningsbeskrivelse

Folkeskolens afgangsprøve Maj 2006 Fysik / kemi - Facitliste

Rådet for Den Europæiske Union Bruxelles, den 26. november 2015 (OR. en)

Læsevejledning til dette dokument 3. Principper 4 Om energi 4. Applikationer 15 Installationerne/missionerne 15. Energiens livscyklus 6

ENERGIOPSAMLER. Vores produkt består af: NICKLAS FREDERIKSEN MATHIAS SKIFTER ANDERSEN RASMUS KEIWE 8.B Antvorskov Skole

ENERGIHÆFTE 1 - KLOG PÅ ENERGIEN. Energi og læring. Læsehæfte 1 Klog på energien begrib begreberne Udskoling klasse HOUSE OF SCIENCE, VIDENSBY 1

Aktivitetskatalog Energisparetrailer

Indhold. Energi fra vedvarende energikilder S. 2. Olie, kul, Kernekraft S. 2. Vand, vind, sol S. 2. Energi S. 3

BIOLOGISKE ENERGIKILDER

et undervisningsforløb om energi fra sol, vind og vand

Undervisningsbeskrivelse

Forløbet består af fem fagtekster og en supplerende tekst, 26 opgaver og 20 aktiviteter.

MOBIL LAB. Den mobile mølle VIND ENERGI. Introduktion Om den mobile mølle Opgaver og udfordringer Links og efterbehandling

ELLÆRENS KERNE- BEGREBER (DC) Hvad er elektrisk: Ladning Strømstyrke Spændingsforskel Resistans Energi og effekt

Kulstofnanorør - småt gør stærk Side i hæftet

Byg selv en vindmølle

Fukushima Daiichi Nuclear Accident. Bent Lauritzen Programmet for Strålingsfysik

KørGrønt Alt andet er helt sort. Optimer din elbils rækkevide

Grøn energi - biogas. Teknologi, Fysik og biologi. Grøn energiproduktion - biogas. Svendborg Htx og Haarhs skole. Grundforløbet, uge

VARME- KILDER Undervisningsmodul 1. Hvordan får vi varme i Gentofte Kommune?

ENERGIOPTIMERING. Jørn Hansen

digital Tema Bilmotoren Noter til læreren: Forsøg til slowmotion-film og elevfremlæggelser - samt lidt teori TEMA: BILMOTOREN

KLOG PÅ SKOLEMATERIALE KLASSE, FYSIK / KEMI

inspirerende undervisning

Kernefysik og dannelse af grundstoffer. Fysik A - Note. Kerneprocesser. Gunnar Gunnarsson, april 2012 Side 1 af 14

Energforsyning koncepter & definitioner

QUIZSPØRGSMÅLENE skal besvares via app en. Nogle er fx multiple choice og andre ja/nej. OPGAVERNE skal beregnes, og svaret skal tastes i app en.

Danmarks Tekniske Universitet

Betingelser for anvendelse Fysikkens Mestre version 1.0 må frit anvendes til undervisning og underholdning

Undervisningsbeskrivelse

Fyldt med energi Ny Prisma Fysik og kemi 8. Skole: Navn: Klasse:

Fysik/kemi 9. klasse årsplan 2018/2019

Impuls og kinetisk energi

Grøn energi i hjemmet

Undervisningsbeskrivelse

Transkript:

Energi I fysikken betegner energi evnen til at udføre arbejde eller opvarme noget. Energi kan omdannes fra en form til en anden, men hverken opstå ud af ingenting eller tilintetgøres. Den samlede energi i universet er således konstant. Enhed for energi: [J] =[ kg m²/s²] Energiformer Kinetisk energi bevægelse E = 1 2 mv2 Potentiel energi beliggenhed E = mgh Elektrisk energi Magnetisk energi m = masse, g = tyngdeaccelerationen = 9,82, h = højden Kemisk energi Ved kemiske reaktioner frisættes eller bindes energi. Ved planternes fotosyntese omdannes strålingsenergien i sollyset til kemisk energi i plantevævet. Når planten atter nedbrydes, frigives energien på ny. Kerneenergi. Strålingsenergi Elektromagnetisk stråling transporterer energi. Solen er Jordens primære energikilde. Termisk energi Varme er bevægelse på mikroskopisk niveau i en genstand. Varme er energi af lav kvalitet i den forstand at andre former for energi altid kan omdannes fuldstændig til varme, mens det modsatte ikke er tilfældet. Energikilder Fossile energikilder (hovedparten af verdens energiforbrug) Kul tørv, brunkul, stenkul olie gas Kerneenergi Kernekraftværkerne udvinder energi ved spaltning (fission) af isotoper af tunge grundstoffer, hovedsageligt uran og plutonium. Vedvarende energikilder (energikilder som ikke slipper op inden for en overskuelig fremtid) Biobrændsel brænde, trækul, halm og biogas. Solenergi opvarmningsformål vha. solfangere og elektricitet vha. solceller Vandkraft dæmninger og turbiner., tidevandskraft, bølgeenergi Vindkraft vindmøller geotermisk jordvarme

Forsøg E.1 Formål: Materialer: Beskrivelse: At undersøge omdannelse mellem potentiel og kinetisk energi. En plade Nogle bøger at lægge under pladen Stopur en plå plastikvogn 3 pladelodder Lineal Lommeregner Pladen lægges, sådan at den er hævet 5 cm i den ene ende. En blå vogn slippes foroven, samtidigt med at stopuret startes. Stopuret standses når bilen er kørt ned til enden, og tiden noteres. Lav forsøget med forskellig vægt af vognen. h = 5 cm Forsøg nr. Vægt tid Tid gennemsnit 1 Ingen 2 Ingen 3 1 plade 4 1 plade 5 2 plader 6 2 plader 7 3 plader 8 3 plader Hæv pladen til 10 cm, og gentag herefter forsøgene. h = 10 cm Forsøg nr. Vægt Tid Tid gennemsnit 1 Ingen 2 Ingen 3 1 plade 4 1 plade 5 2 plader 6 2 plader 7 3 plader 8 3 plader

Teori: Vognen har øverst på rampen mere potentiel energi, end for bunden af rampen. Denne beliggenhedsenergi (potentiel) vil omdannes til bevægelsesenergi i takt med at vognen bevæger sig ned ad rampen. (og den potentielle energi derfor bliver mindre) Vognen får altså mere bevægelsesenergi, - dvs. højere hastighed. Potentiel energi beliggenhed E pot = mgh Kinetisk energi bevægelse E kin = 1 2 mv2 Da den potentielle energi bliver til kinetisk kan vi sætte de to ligninger lig hinanden. 2 E pot = E kin mgh = 1 2 mv2 Vi undersøger om tiden (og hastigheden) er afhængig af vognens vægt, og højden. Hvis vi isolerer ovenstående ligning får vi at v er: v = 2 m gh = 2gh m Forudsigelse: Som det ses burde højden have indflydelse, men ikke vægten af vognen. Såfremt vægten alligevel har betydning for tiden skyldes det at vægten har indflydelse på energitabet, der kommer på grund af gnidning. Højden har indflydelse, idet vognen tilføres en højere potentiel energi til at starte med.

Forsøg E.2 Formål: Materialer: forsøg 1: forsøg 2: forsøg 3: At undersøge omdannelse mellem forskellige energityper Strømforsyning Fatning Pære ledninger 2 motorer elastik møllevinger tape sytråd + elastik 3 lodder stativmateriale Få en pære til at lyse. Herved laver du elektrisk energi om til strålingsenergi og varmeenergi. Sæt strøm (maks 12V DC) til en motor, med møllevinger. Her har du lavet elektrisk strøm om til bevægelsesenergi. Omdannelse af bevægelsesenergi til strøm. Sæt motoren til et voltmeter, og drej vingerne rundt. Bevægelsesenergien bliver nu til strøm, hvilket sker når vinden blæser på vindmøllerne. Ved at montere en motor til at trække møllevingerne kan vi se at forskelligt energiniveau giver forskellig elektrisk spænding. forsøg 4: Lav elektrisk energi om til potentiel energi. Monter et lod i en elastik, og bind elastikken fast i et 2m langt stykke sytråd, som sættes på motorens aksel med tape. Når du sætter strøm til motoren hejses loddet op. Her bliver elektrisk energi til bevægelsesenergi som bliver til potentiel energi. forsøg 5: Lav potentiel energi om til elektrisk energi. Loddets potentielle energi kan via bevægelsesenergi omsættes til elektrisk energi Brug opstillingen fra forsøg 4 til at rulle sytråden op på motoren. Herefter sættes motoren til et voltmeter i stedet for strømforsyningen, og loddet slippes, mens spændingen måles. Forsøget gentages med 3 forskellige lodder. Lodderne vil have forskellig hastighed i bunden, modsat forsøg E.1. Det skyldes at noget af den potentielle energi er brugt på høj hastighed, og noget er brugt på at lave elektrisk energi.

Jorden og Solen giver energi Propeller Byg to forskellige propeller, som kan omsætte beliggenhedsenergi til bevægelsesenergi. 10.3 Materialer - 2 stativer - Elastik - Flad træpind - Stativstang m. klemme - Elektrikerrør - Prop - Tegnestift - Stykke pap, ca. 20 x 20 cm - Tape - Snor - Lod Byg propellerne, som tegningen viser. Hvor er beliggenhedsenergien oplagret? Propel 1. Propel 2. Vis, hvad du kan gøre for at få propellerne til at snurre hurtigere eller længere. Skriv her, hvad du gjorde. Ny Prisma 8 Kopimappe B Varenr. 9062631 65

454 7879:;9 <8=79 >?@ ABC94DB794 E$F MNMOPQ RSR7TURSV AWSTR 2X7AR7 ZR[UTTRS\R]VRSR7TU 2345678 9 dj!l F L! H^ K!! H!/ * $! H^ K a^ K b^ K JH^ K Jc^ K H^^ K!! ` F F! %! F F!, 0_ ek Lf JH^ H^ Jc^ a^ H^^ b^ "#$%#$ & ' ()$9" #* "+%9 ' *),-+.-/, -/L#./Y. 012312 E* E$ EL E% EL GH I J K % Le G0_I J % Le G0_I H* e G0_ILe GJ^_I % JLe GJ^_I % H* e GJ^_I g ijklmnlok pmqm roqmstokm ru vwn onxmnlmy zu {v x} ~qmsyv km 01

898 ;<=>?@> A<B=> CDE FGFHIJ KLK;MNKLO PQLMK RS;PK; UKVNMMKLWKXOKLK;MN ] 01234 67489767 937 3 6344771 16 77 74 37 6 639797 9376 3697 1776 897 43 7 4 6 1 &1 ' 8 97 7 6779 76 6976 7 47!7 797 639797 63973 7 937 7 7!93 " #$%1 234 67489767 3 47 634471 $Y$Y$$$Z$#$$#Y$#$#$#Z$Y$$T639797[\ $ $ $Z #$ #Y # # #Z Y$ YY Y Y YZ 0$ 0Y T63973[4 $ ^ `abcdecfb gdhd ifhdjkfbd il mne feodecdp ql rmsots uvhdjpmsbd '()*() +,-).' ( 13T( '/*. + -01/2130 2322 456756

BCD FG01HI J/3KH /L 3MNJONH PGNK QGHO0RG3O0 WXWYZ[ \]\^_à\fb^\cd\ e_ Fb^Q\ \]\^_`.e^df`]f\^ `gg\./01234 & 4 55 8 8 45 5 45 881 12345 077 89 8 5 5 41 4 81 012345 077 89 45 5 41 4 81 S+88 V S+ 4 S077 89 844 S45 T077 U S*4 S*5 1 4 8 5 "14 5 8 5 4 5! 5 45 5 45 5 81 S+ S68 S7 #12345 #7 89 45 5 41 4 81 $12345 077 89 8 5 5 41 4 81 1 %1 4 8 & 4 84 5 45 5 45 5 81 '14 5 8 5 4 5 (1) 4 5 4! 1 071*5 95 455 5 5 85 # 81 077 8451!8 455 4 85 51 5 8 8 45 5 451 019 5 8 45 5 51! 8 8 001 5 8 5 4 5 1,4 8 5 5-2345 077 89 45 5 41 4 5 81 +8 0124 & 4 5 545 5 5 45 455 5 51! 8 45 51 h jklmnompl qnrn sprntupln sv wxo poynomnz {v w}y~} rntzw}ln 6)7)7 * 8 297&6 ) 6:& 8 99;:<;=9 ;=+) <=!< >?@A?@ ##