malerier antikviteter russisk malerier auktion 763 porcelæn, fajance og glas orientalsk kunstindustri smykker og armbåndsure mandag 4.

Download "malerier antikviteter russisk malerier auktion 763 porcelæn, fajance og glas orientalsk kunstindustri smykker og armbåndsure mandag 4."

2 malerier antikviteter tirsdag onsdag torsdag fredag 28. november kl. 13 kl november kl. 13 kl november kl december kl. 13 mandag 4. december kl. 13 russisk tirsdag malerier onsdag torsdag 5. december kl. 13 sølv tæpper porcelæn, fajance og glas orientalsk kunstindustri smykker og armbåndsure møbler møbler og bronzer russiske malerier og kunstindustri 6. december kl. 19 udsøgte malerier december kl. 13 malerier fredag 8. december kl. 13 malerier, miniaturer, tegninger og grafik auktion 763

3 malerier miniaturer, tegninger og grafik auktion december 2006 eftersyn onsdag 22. november kl torsdag 23. november kl fredag 24. november kl lørdag 25. november kl søndag 26. november kl mandag 27. november kl Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 fine art antique tuesday 28 november 1 pm silver 2 pm carpets wednesday 29 november 1 pm ceramics and glass 2 pm oriental works of art thursday friday monday russian tuesday fine art 30 november 1 pm jewellery and watches 1 december 1 pm furniture 4 december 1 pm furniture and bronzes 5 december 1 pm russian paintings and antiques wednesday 6. december 7 pm selected paintings thursday friday 7 december 1 pm paintings december 1 pm paintings, miniatures, drawings and prints auction 763

5 fine art paintings drawings and prints auction 6-8 december 2006 preview wednesday 22 november 3 pm - 6 pm thursday 23 november 10 am - 5 pm friday 24 november 10 am - 5 pm saturday 25 november 11 am - 4 pm sunday 26 november 11 am - 4 pm monday 27 november 10 am - 5 pm Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 afdelingen for ældre malerier afdelingsleder: katalogisering: Kasper Nielsen Birte Stokholm Bettina Sinnet Signe Rosenvinge Thürmer Plenge Nikolaj Brandt

7 onsdag 6. december kl. 19 katalog nr fine art udsøgte malerier

8 Blomster spreder glæde Blomstermaleriet har en stærk position i kunstens historie. Blomstermotivet kendes fra de tidligste tider i eksempelvis det dekorative romerske frescomaleri, og dets styrke som udtryk for livet, kærligheden, skønheden, håbet etc. etc. er næppe overgået af noget andet motiv. Blomsters symbolske betydning i kunsten er derfor et helt studium i sig selv, og man kan overraskes over de skjulte dybder af religiøs, mystisk og erotisk indhold, som kan afkodes disse naturens smukke og uskyldige skabninger. Blomster har, med deres farvepragt og komplicerede former, altid udfordret maleren på hans tekniske kunnen, og ligeledes givet ham lejlighed til at arbejde med hele paletten i koloristiske sanseorgier. Et slags fristed hvor det rent maleriske kan udtrykkes, umiddelbart frit for sproglige og litterære lænker. I Danmark er vi så heldige at have en tradition for blomstermaleri af høj kvalitet, som blev grundlagt i 1800-tallet. Først og fremmest repræsenteret hos Johan Laurits Jensen - I. L. Jensen ( ). I øvrigt sælges et portræt forestillende I. L. Jensen på auktionen som kat. nr. 2416). I mange år var Blomster-Jensen næsten glemt, og nød ingen respekt i den danske kunsthistorie, som tog sit udgangspunkt i den Eckersberg-Købke ske tradition, til trods for at bl.a. Bertel Thorvaldsen anskaffede sig flere markante værker af I. L. Jensen. Jensens blomstermotiver regnedes som opulente og koloristisk overdrevne i forhold til farvernes finhed i naturen, og blomstermaleriet lå lavt i kunsthierakiet. Det hjalp bestemt heller ikke, at faget i udpræget grad udøvedes af kvinder. I. L. Jensen var dog en særdeles fremragende blomstermaler og fik en stor betydning som lærer netop for mange af de kvindelige blomstermalere, som virkede i tallet. Kvinder var bundet af konventionen, og det lå absolut ikke indenfor en kvindes muligheder at blive rigtig kunstner. Blomstermaleriet kunne accepteres som fritidsbeskæftigelse for borgerskabets damer, men den sande kunst tog herrerne sig af. Heldigvis fornægtede en række kvindelige kunstneres talenter sig ikke, og fandt udtryk gennem blomstermaleriet. I. L. Jensen og blomstermaleriet har i de sidste godt 25 år fået en renæssance, og interessen for hans og hans elevers værker er stor, både herhjemme og i udlandet. Anthonore Christensen, Hanne Hellesen, Christine Løvmand, Hermania Neergaard og Emmy Thornam er i dag kendte navne i den danske kunsthistorie. Det er derfor en stor glæde for Bruun Rasmussen Kunstauktioner her at kunne præsentere et sandt blomsterflor af værker af både I. L. Jensen og hans elever BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

9 I. L. Jensen, f. København 1800, d. sst Lyserøde pæoner. Sign. I. L. Jensen. Olie på lærred. 28 x 21. DKK / I. L. Jensen, f. København 1800, d. sst Røde kameliaer. Sign. I. L. Jensen. Olie på træ. 29 x 22. DKK / I. L. Jensen, f. København 1800, d. sst Nyudsprungne frugt- og bøgegrene, roser og primula i en glasvase på en karm. Sign. I. L. Jensen. Olie på mahogni. 39 x 30. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 9

10 I. L. Jensen, f. København 1800, d. sst Buket med lyserøde roser og aurikler. Sign. I. L. Jensen. Olie på træ. 17 x 24. DKK / I. L. Jensen, f. København 1800, d. sst Blomstrende lyserøde roser. Sign. I. L. Jensen. Olie på malepap. 19 x 24. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

11 I. L. Jensen, f. København 1800, d. sst Roser, liljer, høstfloks, tallerkensmækkere og andre blomster i en kurv på en træstub under en gren med egeløv og kaprifolier. Sign. I. L. Jensen. Olie på lærred. 68 x 55. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 Carl Balsgaard, f. København 1812, d. sst Opstilling med blomster, frugter og en hummer på et bord. Sign. C. Balsgaard Olie på lærred. 128 x 98. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

13 I. L. Jensen, f. København 1800, d. sst Nature morte med grøntsager og fuglevildt på et køkkenbord. Sign. I. L. Jensen Roma Olie på lærred. 75 x 100. Pendanten til nærværende maleri ejes af Thorvaldsens Museum og har inventarnr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 O. D. Ottesen, f. Broager 1816, d. Frederiksberg 1892 Opstilling med orkidéer og brogede blomster. Sign. O. D. O. Olie på lærred. 65 x 53. DKK / Johannes Ludvig Camradt, f. København 1779, d. Hillerød 1849 En broget buket blomster. Sign. I. L. Cr Olie på lærred. 35 x 29. DKK / I. L. Jensen, f. København 1800, d. sst Opstilling med kameliaer og levkøjer. Sign. I. L. Jensen Olie på træ. 29 x 23. DKK / William Hammer, f. København 1821, d. sst Forårsbuket med frugtgren, primula, påskeliljer og hyacint i en vase. Sign. William Hammer Olie på lærred. 54 x 28. DKK / I. L. Jensen, f. København 1800, d. sst Lyserøde roser og og hvide liljer. Sign. I. L. Jensen. Olie på træ. 19 x 13. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

15 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

17 2013 Nicoline Tuxen, f. København 1847, d. Frederiksberg 1931 Efterårsblomster på en karm. Sign. monogram Olie på lærred. 51 x 62. Broderen og maleren Laurits Tuxen sendte begejstrede breve hjem til søsteren Nicoline under sit Pariserophold, hvor han modtog undervisning på Bonnats malerskole. Han gav hende gode råd om, hvordan hun skulle male og hvilke motiver, hun med fordel kunne tage fat på. Lise Svanholm, "Laurits Tuxen. Europas sidste fyrstemaler" citerer på s. 28 et brev fra bror til søster: "Naar du har arrangeret din Opstilling foran dig, skal du, ved at knibe Øjnene sammen, søge, hvor du har det højeste Lys, og dernæst skal du søge Farven ved bestandig at sammenligne den paa de forskellige Steder af det, du maler efter. Det er kun Sammenligning, at man kan se og vurdere Farven... Jeg raader dig til vedblivevende at drive Blomstermaleriet...". Herefter følger en nøjere teknisk beskrivelse og slutningen lyder "Det er den Fremgangsmaade, Bonnat har raadet mig til." Nicoline lyttede efter, hvad broderen skrev, for nærværende maleri har klart franske Bonnat toner. DKK / Johan Hörner, f. Edebo 1711, d. København 1763 Et par opstillinger med glaspokaler og frugter. Den ene betegnet 25, den anden 27. Olie på lærred. Hver ca. 47 x 34. (2). Proveniens: Gavnø inventarnr og Johan Hörner er kendt som portrætmaler, men samtiden satte også pris på hans "natstykker", genrebilleder og nature morter. Som i tilfældet her udførte Hörner til tider nature morter som "natstykker", stærkt inspireret af hollandsk kunst. Hoffet købte 15 nature morter af kunstneren, hvis frugt- og blomsterstykker i dag kan opleves på såvel Statens Museum for Kunst som på Rosenborg Slot. DKK / Hanne Hellesen, f. København 1801, d. sst Opstilling med nyudsprungne bøge- og frugtgrene, tulipan, primulaer og violer arrangeret på et bord. Sign. Hanne Hellesen Olie på lærred. 43 x 48. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

19 I. L. Jensen, f. København 1800, d. sst Blomsterranke bl.a. bundet af bonderoser, roser, valmuer, syrener og guldregn. Olie på lærred. 90 x 130. Det er sjældent at et pragtstykke i denne størrelse af I. L. Jensen ses på auktion. I september 2001 solgtes på BR auktion 703 to malerier meget lig det nærværende for hver kr. Begge med proveniens fra Christian VIII s samling, enkedronning Caroline Amalie, dennes dødsboauktion på Amalienborg i Lignende malerier findes i dag på Amalienborg. Disse store værker er skabt som en del af komplette rumdekorationer, og maleren har arbejdet ud fra sine talrige mindre blomsterstudier, for at skabe en dekoration i perfekt harmoni med rummet. Hver især er disse malerier mesterværker, og inkarnerer I. L. Jensens udprægede maleriske kompositionssans. Proveniens: En dansk herregård gennem mere end 150 år. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 Henriette Melchior, aktiv ca Opstilling med liljer, syrener, tulipaner, valmuer, tallerkensmækkere og roser i en vase samt frugter i et fad på et bord. Sign. Henriette Melchior Olie på lærred. 81 x 74. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

21 I. L. Jensen, f. København 1800, d. sst Opstilling med lyserøde roser, kaprifolie og jasmin i en kurv. Sign. I. L. Jensen Olie på lærred. 63 x 50. Proveniens: Baronesse Eva Sophie Nathalie Bertouch-Lehn. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 Anthonore Christensen, f. København 1849, d. Usserød 1926 "Markblomster tæt ved Rungsted Station". Sign. monogram Olie på lærred. 67 x 98. Udstillet: Charlottenborg 1904 nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

23 Anna Ancher, f. Skagen 1859, d. sst "Den lille Dagligstue mod Nord", i Anchers hus på Markvej, Skagen. På bordet en buket blomster. Sign. A. Ancher. Olie på træ. 39 x 31. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 C. W. Eckersberg, f. Sønderjylland 1783, d. København 1853 "En Fregat har dreiet til for at tage Reb ind i Mersseilene. Fregattens foreste Perpendikulaire er fjernet 300 alen fra Oiet. Dens Diametralplan afviger 35 gr. fra Billedets Grundlinie. Dens Krængning er 10 og dens Nedduvning 5 gr. Oiets Hoide over Vandspeilet 5 Alen. Billedets lampus i Breden 4? gr. Hoveddistance 15 Tommer". Betegnet med ovenstående titel og beskrivelse. Bly, pen og lavering. Bladstørrelse 21 x 28. Empireramme. Proveniens: Enkefru E. S. Hauberg. Direktør Hans Tobiesen, dennes auktion II, Winkel & Magnussen 386, 1954 nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

25 Julius Prömmel, f. Hamborg 1805, d. Triest 1844 Fregat tørrer sejl og køjer i Napolibugten. Sign. Prömmel Olie på lærred. 57 x 78. Afbildet: Erik Brorson: "Båtar på vägg. En bok om en samling marinmålninger", 2004 s Julius Prömmel var uddannet på Akademiet i København, antagelig elev hos C. W. Eckersberg. Han udstillede enkelte malerier på Charlottenborg, bl.a. i 1836: "Krydsende Skibe i Bugten ved Neapel" og "Molo ved Neapel". Nærværende maleri er malt på samme rejse, men ikke udstillet. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 Anna Ancher, f. Skagen 1859, d. sst To børn i samtale med en kone ved en halvdør. Olie på lærred monteret på malepap. 18,5 x 16. Proveniens: Helga Anchers dødsboauktion, ABR 178, 1965 nr. 164, afb. s. 37. DKK / Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 En skagensfisker med sydvest. Sign. M. A. 14. Olie på lærred. 45 x 42. DKK / Anna Ancher, f. Skagen 1859, d. sst To siddende unge piger, studie til Et Missions møde, fra Studie til "Et Missionsmøde". Olie på malepap. 29 x 35. Proveniens: Helga Anchers dødsboauktion, ABR 193, 1966 nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

27 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 2026 P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909 Studie til maleriet "Sommer. Kunstnerens Hustru spadserende i en Havegang ved deres Skagensbolig". Sign. S. K. 95. Olie på mahogni. 43 x 31. Udstillet: Charlottenborg, "Mindeudstilling for P. S. Krøyer ", 1951 nr.184. Kunstforeningen: "P. S. Krøyer", 1980 nr. 52. Nærværende motiv er en skitse til Sommer, Kunstnerens Hustru spadserende i en Havegang ved deres Skagensbolig, 1895, som solgtes hos Christies i Londen 27. Juni 2000 for kr. På dette maleri vandrer Marie Krøyer ad havegangen mod huset, omkranset af det dæmpede sollys, som trænger ned gennem de grønne trækroner. Krøyer benyttede ofte fotografiet i sit kunstneriske arbejde, og til dette maleri findes der fotografier af Marie Krøyer vandrende i sin lette kjole på havegangen. Imidlertid er lyset her anderledes end i nærværende skitse og i det færdige maleri. Fotografiet har tjent som hjælpemiddel til figurstudiet, mens behandlingen af lyset er viderebearbejdet gennem skitsen. Det var naturligt for Krøyer først at male et selvstændigt studie af baggrunden for sine figurbilleder. Stemning, lys og farvespil kommer derfor i nærværende studie sublimt til udtryk, og Krøyers impressionistiske palet med de blålige skygger forlener motivet med en enestående, yndefuld lethed. Dette motiv er noget af det tætteste en dansk kunstner kommer på fransk impressionisme. DKK / "Sommer. Kunstnerens Hustru spadserende i en Havegang ved deres Skagensbolig". 58 x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

29 2026 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 C. W. Eckersberg, f. Sønderjylland 1783, d. København 1853 "Et Fregatskib og en Slup" Olie på lærred. 24 x 33. Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr Proveniens: C. W. Eckersbergs dødsboauktion 1854 nr Fru Ferslew, f. Damborg. ABR auktion 161, 1964 nr. 60 afb. s. 13. ABR auktion 243, "Fortegnelse over en samling Dansk Guldalderkunst m.m.", 1970 nr. 11, afb. s. 11. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

31 Carl Bille, f. København 1815, d. sst Dansk bark under sejl i Københavns Havn, i baggrunden Frederik V's mastekran på Holmen. Sign. C. Bille Olie på lærred. 63 x 93. Afbildet: Erik Brorson: "Båtar på vägg. En bok om en samling marinmålninger", 2004 s DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909 Skagen strand i måneskin. Sign. S. K. Olie på mahogni. 32 x 42. Det har desværre ikke været muligt at identificere den stemningsfulde måneskinsstemning af P. S. Krøyer i H. Chr. Christensens fortegnelse. Der findes adskillige malerier med målene ca. 32 x 42. Det har været en populær størrelse, som Krøyer ofte benyttede. Især to numre i fortegnelsen kunne komme på tale, nr. 520: "Strandstudie i måneskin" og nr. 755: "Skagen Strand. Måneskin". DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

33 Anna Ancher, f. Skagen 1859, d. sst En ung pige med sit strikketøj foran et Skagenshus. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 67 x 51. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 detalje 2031 Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst "Sommerdag på Skagen Strand med Figurer". Kunstnerens døtre Yvonne, stående, og Nina liggende med antagelig Vibeke Krøyer på stranden en varm sommerdag. Sign. L.T Olie på lærred. 80 x 118. Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier nr Udstillet: Charlottenborg 1908 nr. 543.Charlottenborgs mindeudstilling over Laurits Tuxen, 1929 nr Afbildet: ABR Eftersyn III s. 94.Apoteker Vagn Klæbel fotograferede Tuxen ved staffeliet i færd med at male nærværende maleri. Gengivet foregående side. Proveniens: Grosserer W. P. Heyman, dennes dødsboauktion ABR 39, 1953 nr. 84. "Sommerdag på Skagen Strand med figurer" står som noget ganske særligt blandt Tuxens værker, da hans malerier i denne størrelse gerne forestiller storslåede portrætter af Europas kongelige og fyrstelige familier. På dette store maleri ses i stedet Tuxens døtre Yvonne og Nina med antagelig Krøyers datter Vibeke på stranden en varm sommerdag. Inspirationen fra P. S. Krøyers malerier er tydelig, da vægten er lagt på lyset og den gennemslående naturalisme.tuxen var da også nær ven og studiekammerat af Krøyer og blev gennem dette forhold, trods sine udenlandsophold, opmærksom på det kunstneriske fremstød, som den danske kunst gennemgik i slutningen af 1800-tallet. Motiverne ændrede sig, interiørmaleri blev udskiftet med eksteriørmaleri, og malerierne blev i stigende grad et forsøg på at indfange den oprindelige livsform mellem natur og menneske. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

35 2031 Laurits Tuxen i færd med at male Sommerdag på Skagen Strand, sommeren Fotografi. BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 Sommerdag på Skagen Strand udstillet 1908 på Teknisk Skole, der i dag fungerer som Skagens Museums administrationsbygning. 35

36 detalje 2032 C. W. Eckersberg, f. Sønderjylland 1783, d. København 1853 "Orlogsskibet Skjold under Sejl" Olie på lærred. 61 x 87. Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr C. W. Eckersbergs dødsboauktion 1853 nr. 93. C. W. Eckersberg omtaler i sin dagbog 9. maj 1836: "Arbeidet paa en Tegning af Orlogsskibet Skjold i Krydsning". 12. maj 1836: "Arbeidet paa en Tegning af Orlogs-skibet Skjold i Krydsning" 17. maj 1836: "Begyndt at arbeide paa et Orlogsskib under Seil". Afbildet: Erik Brorson: "Båtar på vägg. En bok om en samling marinmålninger", 2004 s Proveniens: Proprietær J. C. Hauberg, Daurup pr. Jyderup. (1898). Orlogs- eller linieskibet "Skiold" blev bygget Hun havde 84 kanoner ombygget til skrue-linieskib. "Skiold" deltog i den Slesvigske krig og var med i en træfning mod den tyske flåde ved Rügen "Orlogsskibet Skiold" er ogå malt af Carl Bille, se kat.nr DKK / C. W. Eckersberg. Søstykke med orlogsbrig solgtes på BR auktion 732, 2004 nr for 5.2. mio. 36 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

37 2032 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 To svaner over Vesterhavet ved solnedgangstide, Skagen. Sign. M. A x 126. Nærværende maleri lægger sig motiv- og malemæssigt tæt op af de tre malerier, der hænger over sofaen i spisestuen i Brøndums Hotel. (I dag en del af Skagens Museum). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

39 Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 To skagensfiskere kigger på havet gennem vinduet. Sign. M. A. Olie på lærred. 66 x 50. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909 "Fiskere paa Skagens Strand. Sildig Sommeraften. Kompositionsskizze". Sign. S. Krøyer Skagen 83 samt dedikation "Til Chr. Zacho 15. Mai 1884". Olie på lærred. 43 x 85. H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr Udstillet: Kunstforeningen, "P. S. Krøyer ", 1910 nr. 130, tilhørende maleren Chr. Zacho. Proveniens: Professorinde Kathrine Zacho, f. Marstrand. Nærværende motiv er en skitse til maleriet "Fiskere paa Skagens Strand. Sildig Sommeraften" som ejes af Statens Museum for Kunst. Skumringstiden, hvor himmel og hav synes at flyde over i hinanden i den samme blå nuance, kaldes i nyere tid "L'heure bleu" - den blå time - og netop denne tid på aftenen på Skagen Strand har givet inspiration til Krøyers mest berømte og eftertragtede malerier. På nogle af disse stemningsfulde, blåtonede malerier fra Krøyers hånd spadserer unge kvinder langs vandkanten eller står og skuer ud i uendeligheden, i andre bader en flok glade børn. Her har Krøyer valgt at lade skagensfiskere være vidne til dette smukke naturfænomen, overgangen mellem den lyse dag og den mørke nat. DKK / detalje 40 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

41 P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909 "Skuespillerinde ved det kgl. Teater Fru Emma Thomsen i kostume". Sign. P. S. Krøyer April 93. Olie på lærred. 74 x 48. H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr Proveniens: Grosserer E. Aug. Bloch, dennes auktion 1920 nr. 71, solgt til direktør Holger Helger for 1810 kr. Maleren Christian Krogh kaldte Emma Thomsen "Verdens skønneste kvinde". Hun debuterede på Det kgl. Teater i 1883 som Johanne i "Eventyr på fodrejsen". Hendes harmoniske skønhed betingede, at man stillede de mindst mulige krav til hendes uddannelse og gav hende et større repertoire, end det ellers var en begynders lod at få. Uddrag af Dansk biografisk leksikon. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 2037 Carl Larsson, f. Stockholm 1853, d. Falun 1919 "Min kokkepige og min forpagter". Sign. C. L Vandfarve på papir (?). 52 x 75. Litteratur: Ulwa Neergaard "Carl Larsson- signerat med pensel och penna", Stockholm 1999, katalognr. 1452, side 138. Det er, som det angives i titlen, Carl Larssons kokkepige Hilma Sundgren og hans forpagter Erik Kvarnberg, der ses på maleriet. Det nyforlovede par sidder på hver sin side af spisebordet i spisestuen på "Lilla Hyttnäs". På dugen, som ligger på bordet, har Karin broderet "28 Maj C. L. 1853". Det var en fødselsdagsgave til Carl. I baggrunden ses glasmaleriet med Carl og Karin Larssons portrætter. Erik og Hilma giftede sig den 29. september I et brev som Karin Larsson skrev til sin mor samme dag, beretter hun følgende: "Vi har i dag haft bryllup - giftet bort vor Hilma (kokkepigen) med sønnen til dem, som tidligere passede vort landbrug, og nu skal Hilma og hendes mand overtage det. De blev viet hos provsten og bagefter spiste vi middag her i atelieret, et rigtigt bondegilde med meget mad men ikke mange slags og kokkepigen og tjenestefolkene var også med til bords". DKK / detalje 42 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

43 2037 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 Carl Dahl, f. Fåborg 1812, d. Frederiksberg 1865 "Linieskibet Skiold". Olie på lærred. 131 x 190. Udstillet: Charlottenborg 1853 nr. 81. Tilhørende Hans Majestæt Kongen. Afbildet: Erik Brorson: "Båtar på vägg. En bok om en samling marinmålninger", 2004 s Proveniens: Kong Frederik VII. Dennes dødsboauktion: En betydelig Samling Oliemalerier, Vandfarve-, Pastel- og andre Tegninger, Boet efter Høisalig Kong Frederik VII, tilhørende, der bortsælges ved Auction, som, i Continuation af den Fredagen den 7de October 1864, Formiddag Kl. 9, begyndende med Løsøre-Auction, afholdes på Christiansborg Slot nr. 51. Købt af etatsråd J. A. Bock for 102 Rd. Dr. C. Fenger (1883). Orlogs- eller linieskibet "Skiold" blev bygget Hun havde 84 kanoner ombygget til skrue-linieskib. "Skiold" deltog i den Slesvigske krig og var med i en træfning mod den tyske flåde ved Rügen "Orlogsskibet Skiold" er ogå malt af C. W. Eckersberg, se kat.nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

45 detalje BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Pige med hund på Skagen strand. Sign. L. T. 1/7 19. Olie på lærred. 38 x 58. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

47 Anna Ancher, f. Skagen 1859, d. sst "En Syskole". Sign. A. Ancher Olie på lærred. 64 x 54. Udstillet: Charlottenborg 1909 nr. 10 tilhørende grosserer August M. Salomon. Senere repræsentant John Schreiner, København. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 2041 C. W. Eckersberg, f. Sønderjylland 1783, d. København 1853 "En dansk Jagt passerer Stevns". Sign. E Olie på lærred. 48 x 45. Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr Udstillet: Charlottenborg 1845 nr. 1. C. W. Eckersberg omtaler i sin dagbog 18. juni 1843: "Begyndt paa Anlæget af en seilende Jagt". 3. januar 1845: "Begyndt at male (igjen) på en Jagt". 22. januar 1845: "Arbejdet paa og blevet færdig med Jagten". Via dagbogen får vi indblik i Eckersberg arbejde med nærværende maleri. Efter at have signeret det 1844, har han åbentbart ikke været helt færdig eller helt tilfreds med resultatet, hvorefter Eckersberg genoptog arbejdet med marinen. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

49 2041 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 Bertha Wegmann f. Schweiz 1847, d. København 1926 Elegant dame med en spraglet vifte. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred. 55 x 38. DKK Paul Fischer f. København 1860, d. sst Interiør med ung læsende pige. Sign. Paul Fischer Mai Olie på lærred. 34 x 42. Den portrætterede har stor lighed med kunstnerens datter Harriet. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

51 detalje BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 2044 Carl Larsson, f. Stockholm 1853, d. Falun 1919 Interiør fra spisestuen i "Lilla Hyttnäs", Sundborn. Carl Larssons hjem. Sign. monogram Vandfarve og gouache på papir. 52 x 70. Samtidig ramme. Spisestuen, der her er afbildet, er Carl Larsson-familiens personlige spisestue i deres hjem "Lilla Hyttnäs", stadig bevaret i dens oprindelige farver og indretning, og med stolene der har tilføjede hænder. Larsson-familiens spisestue blev færdiggjort i Spisestuens stærke farver var usædvanlige for den tid, ligesom de røde stole, som Carl Larsson havde bestilt hos snedker Arnbom i Sundborn. Carl Larsson beskrev selv spisestuens personlige atmosfære og store betydning for familien, i sin bog "Ett Hem" ("Et Hjem"): "Nu er bordet dækket, Børnene står tålmodigt og venter bagved stolene, og din plads ved siden af mig i sofaen er fri til at blive benyttet". Måltiderne var vigtige i Carl Larssons familie, både børn og voksne spiste sammen, hvilket overraskede de fleste besøgende, der ikke var vant til, at børnene fik lov til at sidde med ved bordet. Derudover havde Carl og Karin Larsson bragt den vane med sig hjem fra Frankrig, at det var hyggeligt at sidde i lang tid og konversere, drikke kaffe eller spille kort ved middagsbordet. DKK / Carl Larsson, b. Stockholm 1853, d. Falun 1919 The dining room in "Lilla Hyttnäs", Sundborn. The home of Carl Larsson. Signed with monogram and dated Watercolour and gouache. 52 x 70 cm. Original frame. The dining room here depicted is the personal dining room of the Carl Larsson family in their home "Lilla Hyttnäs", still kept in its original setting to this day with the characteristic chairs ressembling hands.the Dining Room of the Larsson family was finished in The bright colours in the Dining Room was unusual for the time, including the red colour of the chairs which the Larssons had ordered from carpenter Arnbom in Sundborn. Carl Larsson wrote about the personal atmosphere and great importance of the dining room in his book: "Ett Hem" ("A Home"): "Now the table is laid, the children stand waiting impatiently behind the chairs and your place beside me on the sofa is free to be occupied". Meals were important to the Larsson family. The adults did not eat by themselves; they wanted the children around them. This surprised a number of visitors who were used to adults and children having separate lives.this french tradition of enjoying a long time by the dinnertable for conversation, coffee and card games was also a great inspiration for Carl and Karin Larsson back home in Sweden detalje 52 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

53 2044 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933 "Modelstudie". Nøgen rygvendt kvinde. Sign. Peter Ilsted Olie på lærred. 46 x 38. Udstillet: Charlottenborg 1890 nr DKK / Valdemar Akseli Gallén-Kallela f. Björneborg 1865, d. Stockholm 1931 Tre mænd, der spiller ved et bord. Pastel på papir. Sign. på den originale ramme Axel Gallén. Ca Lysmål 53 x 42,5. Proveniens: Familien Vallombreuse, Frankrig. Privatsamling, England. Gallen-Kallela blev den ubestridte leder af symbolismebevægelsen i Finland i 1890'erne på trods af, at han i 1880'erne havde været tilhænger af realismen. I den 54 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

55 2046 sidstnævnte stil bar hans billeder tydeligt præg af Jules Bastien-Lepage's indflydelse. Gallen-Kallela stødte på symbolismen første gang i 1892, inspireret af modernisternes metafysiske begreber, som blev introduceret af Edvard Munch's ven, forfatteren Adolf Paul. Senere udstillede han i "Salon des Indépendants", hvilket skulle vise sig at have en betydelig indflydelse på hans senere værker. Gallen-Kallela opholdt sig fra 1884 til 1889 i længere perioder i Paris, hvor han mødte mange kunstnere og forfattere, heriblandt keramikeren greve Henri de Vallombreuse og hans kone, som han malede portrætter af - både oliemalerier og pasteller i Ifølge Mrs. Kertu Karvonene Kannas, tidligere direktør for Gallen-Kallela Museet i Espo, Finland, er manden bagest til højre efter al sandsynlighed Henri de Vallombreuse. Denne identifikation samt den stilistiske lighed med pastellen "Sommerlandskab" på Ateneum Kunstmuseum i Finland tyder på, at nærværende værk kan dateres til ca og sandsynligvis blev udført i Paris før Gallen-Kallelas hjemkomst til Finland. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 med ramme 2047 Paul Fischer, f. København 1860, d. sst "Ildløs i Skindergade". Sign. Paul Fischer Olie på lærred. 100 x 128. De mange nysgerrige københavnere står ud for et af Skindergades smukkeste huse, nr. 8. Gaden fik sit navn først i 1500-tallet. En skinder er en garver eller buntmager. Flere af personerne var kendte i datidens gadebillede og kan identificeres: Herren med den høje sorte hat til venstre var redaktør Malöe. Til højre ses malermester Marius Jensen, fru Børge Jansen, forfatteren Børge Jansen og student Schierbeck. Afbildet: Helge Carlsen: Paul Fischer - københavnernes maler s. 29. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

57 2047 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 2048 Vilhelm Hammershøi, f. København 1864, d. sst Modellen. På bagsiden senere betegnet "Vilhelm Hammershøj. Krøyers Skole 1886". Olie på lærred. 37 x 30. Da Hammershøi i 1886 malede dette indtagende modelstudie, var det blevet lidt mere almindeligt og acceptabelt at male efter nøgne kvindelige modeller, end da C. W. Eckersberg, som den første danske kunstner, malede de tidligste af slagsen i dansk kunst i 1810'erne og introducerede denne motivtype i sin undervisning i Inden da havde dette været helt forbudt på Akademiet. Hammershøis nøgne model blev dog heller ikke malt på Akademiet, men på Kunstnernes Frie Studieskole, som var et alternativ i skarp opposition til Akademiets traditionsbundne undervisning. Oprindelig blev Kunstnernes Frie Studieskole dog oprettet med Akademiets billigelse som en slags efteruddannelse for dimitterede akademistuderende, og Hammershøi begyndte der som elev af Krøyer i Nærværende maleri har været til en teknisk undersøgelse hos konservatorene på Statens Museum for kunst, der konstaterede, at der ganske rigtigt er tale om et ungdomsarbejde af Vilhelm Hammershøi. Modelstudiet indeholder desuden karaktertræk, der kan sammenlignes med flere forskellige berømte værker fra Hammershøis hånd. Hvad angår nøgenheden, minder det en smule om "Nøgen kvindelig model" 1889, (Statens Museum for Kunst, afb. Poul Vad "Hammershøi. Værk og liv", s. 55), mens pigens slanke profilvendte krop omgivet af lys og skygge snarere minder om Hammershøis "Job" (udstillet på Charlottenborgs Forårsudstilling i 1888, men i dag gået tabt. Skitserne er afb. i Poul Vad, s. 45 og 47). Der er dog også en vis lighed med Hammershøis berømte "Ung Pige. Kunstnerens Søster Anna Hammershøi" (Den Hirschsprungske Samling, afb. Poul Vad, s. 43). Et røngtenfotografi, optaget på Statens Museum for Kunst, medfølger. DKK / Vilhelm Hammershøi, b. København 1864, d. sst Hammershøi, The Model. A young girl with long, dark hair seen in profile. In 1886 when Hammershøi painted the present study from the nude it was slightly more common and acceptable for painters to use nude female models in their work than in the 1810 s when C.W. Eckersberg was the first Danish artist to make such paintings or in 1833 when he introduced this motif in his teaching. Previously, this had been forbidden at the Academy. Still, Hammershøi s study from the nude was not painted at the Academy, but at The Artists School of Independent Studies where teachers were sharply opposed to the tradition-bound teaching of the Academy. Originally, however, The Artists School of Independent Studies had been established with the full approval of the Academy as a kind of supplementary training for students who had graduated from the Academy. Hammershøi began his studies at The Artists School of Independent Studies as a pupil of Krøyer in The painting, here being sold, has been examined by the restorers at the National Gallery of Arts in Copenhagen who concluded that this is an early work by Vilhelm Hammershøi. The characteristics of the present study from the nude are also comparable, however, to several famous works by Hammershøi. As far is the nudity is concerned, it slightly resembles Nude Female Model from 1889 (The Danish National Gallery, reproduced in Vad, Hammershøi. Værk og liv, p. 55), while the profile of the girl s slender body, surrounded by light and shadow, rather resembles Hammershøi s Job (exhibited at The Charlottenborg Spring Exhibition in 1888, but since lost. Sketches are reproduced in Vad, p. 45, 47). The painting is also comparable to the famous Young Girl. The Artist s Sister, Anna Hammershøi (The Hirschsprung Collection, reproduced in Poul Vad, p. 43). An x-ray picture of the painting, taken at the National Gallery of Art in Copenhagen, is attached to the painting 58 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

59 2048 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 Edvard Petersen, f. København 1841, d. sst "Fra Rosenborghave". En sommerdag med folkeliv i Kongens Have, København. Sign. E. P Olie på lærred. 82 x 116. Udstillet: Charlottenborg 1884 nr Rosenborg Slotshave, i folkemunde kendt som Kongens Have, er landets ældste kongelige have. Haven blev påbegyndt anlagt i 1606 på Christian d. IV's ordre og blev dengang anlagt i den fineste renæssancestil med et firkantet net af stier, der kendetegner renæssancens haveanlæg og omkransede kongens urtehave. Som tiderne ændrede sig, ændrede havemoden også Rosenborg Slotshave. Lindealléer blev plantet og barokkens romantiske anlæg tog over. I begyndelsen af 1700-tallet blev Kongens Have åbnet for borgerskabet og har siden dengang, været et yndet åndehul for byens indbyggere. Haven i dag, står ikke som da den blev anlagt, stierne omkranser ikke længere kongens urtehave, men omkranser de store græsområder, der i høj grad benyttes af byens borgere og andre besøgende. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

61 Sophus Schack, f. København 1811, d. sst Københavnsk genrescene, antagelig fra Kastellet. En hestevogn kører gennem porten. Sign. Sop. Schack Olie på lærred. 64 x 57. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 Carl Holsøe, f. Århus 1863, d. Asserbo 1935 Interiør med kunstnerens hustru, der syr ved vinduet. Sign. C. Holsøe. Olie på træ. 70 x 60. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

63 Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933 "En Skjærmydsel". Tre kvinder i et interiør. Sign. Peter Ilsted Olie på lærred. 73 x 66. Udstillet: Charlottenborg 1890 nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 Holger Lübbers, f. København 1850, d. sst Parti fra Københavns Havn. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 113 x 180. DKK / Paul Fischer, f. København 1860, d. sst Vinterdag på Nytorv set fra Domhuset, i baggrunden Vor Frue Kirkes tårn. Sign. Paul Fischer Jan Olie på lærred. 53 x 90. DKK / Paul Fischer, f. København 1860, d. sst "Fra Kongens Nytorv". I forgrunden to unge piger i samtale foran Den franske Ambassade. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 39 x 55. Paul Fischers dødsboauktion Winkel & Magnussen 156, 1934 nr. 92. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

65 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 Vilhelm Rosenstand, f. København 1838, d. sst Ung italienerinde med sit barn i færd med at vaske tøj. Sign. Vilhelm Rosenstand Roma Olie på lærred. 66 x 53. Portalformet indramning i firsidet ramme. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

67 P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909 "Nannina, En neapolitansk blomstersælgerske". Skitse til maleriet i Den Hirschsprungske Samling. Sign. P. S. Krøyer Olie på træ. 32 x 24. Krøyer malede nærværende skitse, da han under sin lange udlandsrejse, , besøgte billedhuggeren Pasquale Fosca i Napoli. Her fik Krøyer lejlighed til at afprøve sit talent som billedhugger med Fosca som lærer, den eneste undervisning Krøyer nogensinde modtog i denne disciplin. Arbejdet med skitsen af den smukke blomstersælgerske var led i en bestillingsopgave givet af Heinrich Hirschsprung før afrejsen. Krøyer fik lov at benytte både Foscas atelier og hans kønne model, den 16-årige Nannina, hertil. Krøyers mesterlige behandling af det relativt konventionelle motiv resulterede i, at det færdige maleri blev umådelig populært, da det udstilledes på Charlottenborg i DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 C. F. Aagaard, f. Odense 1833, d. København 1895 "En Loggie fra Amalfi". Sign. C. F. Aagaard Olie på lærred. 86 x 128. Udstillet: Charlottenborg 1874 nr. 3. Proveniens: Godsejer C. Scavenius. DKK / C. F. Aagaard, f. Odense 1833, d. København 1895 En lille pige nyder udsigten over Napolibugten fra en terrasse. Sign. C. F. Aagaard Olie på lærred. 60 x 53. DKK / CD Peder Mønsted, f. Grenå 1859, d. Fredensborg 1941 To munke i samtale under en pergola. Sign. P. Mønsted Amalfi Olie på lærred. 40 x 61. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

69 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 Wenzel Tornøe, f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907 Italienerinde, der binder sit forklæde. Olie på lærred. 54 x 40. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

71 Martinus Rørbye, f. Drammen 1803, d. København 1848 En tiggermunk. Sign. monogram Rom Olie på lærred. 41 x 32. Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier nr maj 1834 påbegynder Martinus Rørbye sin rejse til Italien. Undervejs gør han ophold i Holland og i Paris, hvor han møder P. A. Heiberg og August Bournonville. Fra Paris går turen over Genova, Livorno, Perugia og Spoleto til Rom, hvortil han ankommer d. 22. oktober. Efter ankomsten besøger han straks Bertel Thorvaldsen. De første to malerier Rørbye udførte i Rom var "Klostergården i S. Giovanni in Laterano" og nærværende maleri "En tiggermunk". De var færdige i november DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 Heinrich Hansen, f. Haderslev 1821, d. Frederiksberg 1890 Interiør fra rådhuset i Danzig. Sign. H. H. 80 Raadhuset i Danzig. Olie på lærred. 74 x 110. DKK / Vilhelm Petersen, f. København 1812, d. sst Parti fra Sydtyskland. Sign. V. P. Brannenburg og utydelig datering, ligeledes sign. på blændrammen samt stedbetagnelse Meran. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 43. Vilhelm Petersen ankom til og malede i og omkring Brannenburg august-september Stedets skønhed appellerede også til flere tyske malere, bl.a. Carl Rottmann og Carl Spitzberg. DKK / Vilhelm Petersen, f. København 1812, d. sst Udsigt over Forum Romanums østlige indgang med Titusbuen på Via Sacra, til højre templet for Venus og Roma. Sign. monogram. Olie på lærred. 59 x 92. Damborgramme med etiket. Udstillet: Charlottenborg 1854 nr. 134 med titlen: "Parti af Forum i Rom, seet fra Capitolium". Dette vundet i Kunstforeningen af jernstøber Bock, jævnfør følgende oplysning på maleriets blændramme: "Lodtrækningsdagen var 25. Januar 1855". Eneste unøjagtighed er billedtitlens angivelse af, at Forum Romanum er set fra Capitolium, da synsvinklen er den stik modsatte nemlig fra Colosseum. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

73 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

74 P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909 "Udsigt mod Bozen og Schlern. Schloss Valentin". Sign. S. Krøyer Schloss Valentin Olie på træ. 33 x 65. H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr Udstillet: Kunstforeningen, "P. S. Krøyer ", 1910 nr. 704, tilhørende P. S. Krøyers dødsbo. Kunstforeningen, "P. S. Krøyer", 1980 nr. 68. Proveniens: P. S. Krøyers dødsboauktion 1910 nr. 185, købt af dr. med. Einar Brünniche for kr. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

75 P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909 "Fra Frokosten i Civita d'antino 1890". Maleren Kristian Zahrtmann spiser melon. Sign. P. S. Krøyer -April-92. Pastel på papir. Lysmål 38 x 28. Studie til pastel på Den Hirschsprungske Samling. De andre deltagere i frokosten var malerne Henry Lørup, Peter Tom-Petersen, Marie og P. S. Krøyer. Pastellen er udført under ægteparret Krøyers bryllupsrejse i Italien. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

76 2068 Wilhelm Bendz, f. Odense 1804, d. Vicenza 1832 Wilhelm Bendz: Den tyske historiemaler Wilhelm Kaulbach ( ) stående med mørk frakke og høj hat i et aftenlandskab i de Bayeriske bjerge På blændrammen betegnet "W. Kaulbach gem, von Benz (Dänemark)". Olie på lærred. 117 x 95. Original empireramme. Proveniens: Efterkommere til den portrætteredes søn, Hermann Kaulbach ( ), i ca. 120 år. Siden i privateje i München. Omtalt: I et brev til sin forlovede, Marie Raffenberg, dateret München 26de August 1832 skriver Bendz:... I denne tid maler jeg et Knæstykke i naturlig Størrelse, Portrait af Historiemaleren Kaulbach. Der var nemlig i Vinter en deel slette Portraitter udstillede, som dog gjorde megen Lykke, saa tænkte jeg, du skal dog vise dem et af andet slags og valgte ham, fordi han har et overordentlig deiligt Hoved, hvilket naturligvis vil bidrage meget til den Effekt, det vil gjøre. Jeg faaer en historisk Composition af ham for det, som han bringe mig næste Aar, naar han kommer til Rom. Jeg har malet ham med Kappe og spids Hat med bred Kant om som de gamle Malere har brugt, og bagved en Solens Nedgang brilliant malet af Morgenstern. (Op.cit. Annette Johansen: Wilhelm Bendz, Den Hirschsprungske Samling 1996). Da Bendz malede dette portræt i München i første halvdel af 1800-tallet, var netop denne tyske by en ren magnet for unge danske malere. Bendz ville dog senere videre til den endnu større kunstnermagnet, Rom, hvor han, som han skriver i brevet, også regnede med at gense Wilhelm Kaulbach. Bendz nåede dog aldrig så langt, da han, som kun 28-årig, døde i Vianza på sin rejse til Rom. Den portrætterede kunstner, Wilhelm Kaulbach, var én af sin samtids mest berømte tyske historiemalere og var især kendt for sit maleri med titlen Hunneschlacht (1834-7), forestillende tyskernes sejr over fjenderne fra Østen. Denne type kunstnerportræt, der fremstiller maleren som en vigtig herre med en stolt karakter og et direkte intenst blik rettet mod beskueren, blev populært i romantikken som følge af det nye forhøjede syn på kunstneren som geni. Samme type kunstnerportrætter kendes dog også tilbage til verdenskunstens store malere som f.x. Albrecht Dürers og Rembrandts selvportrætter. Inden Bendz malede dette meget internationale kunstnerportræt i München, havde han hjemme i Danmark hovedsagelig skildret sine kunstnerkolleger i mere hverdagsagtige situationer i arbejdstøj og med pensler i hånden foran staffeliet. Det mest berømte af disse er En ung Kunstner betragter en Skitse i et Spejl. Maleren Ditlev Blunck (1826), Statens Museum for Kunst). På trods af sin tidlige død, er de værker, der kendes fra Bendz hånd, gerne af særdeles fin kvalitet, og han anses for at være én af den danske kunsts dygtigste malere, især indenfor portrætkunsten. Som følge af sin korte levetid blev Bendz kunstneriske produktion dog ikke særlig stor, og det er i dag sjældent, at hans værker kommer frem i handlen. Det sidste rigtig gode maleri af Bendz, der er blev handlet, blev solgt hos Bruun Rasmussen i 1998 og opnåede et hammerslag på 2,8 millioner kr. Det var Det Waagpetersenske Familiebillede fra 1830, der i dag hænger på Statens Museum for Kunst. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

77 2068 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

78 Wilhelm Bendz, b. Odense 1804, d. Vicenza 1832 Wilhelm Bendz ( ): The German painter Wilhelm von Kaulbach ( ) standing in an evening landscape in the Bavarian mountains Stretcher inscribed W. Kaulbach gem. von Benz (Dänemark). Oil on canvas, 117 x 95 cm. Original Empire frame. Provenance: Hermann Kaulbach ( ), son of the portrayed, and his descendants for about 120 years after the sitter. Since then in a private collection in Munich. Reference: In a letter to his fiancée Marie Raffenberg, dated Munich, August 26th 1832, Bendz was writing: At the moment I am painting a three-quarter length portrait life-size, a portrait of the history painter Kaulbach. For during the winter a number of poor portraits were exhibited, that nevertheless were a great success, so I thought you must show them one of a different kind and I chose him, because he has an exceedingly handsome head, which will naturally contribute to the effect it will have...i have painted him with a cloak and pointed hat with broad brim, like those the old painters used, and behind there is a sunset brilliantly painted by Morgenstern. (Annette Johansen in Wilhelm Bendz, catalogue 1996, The Hirschsprung Collection ) When Bendz painted this portrait in Munich in the first half of the 19th century, this particular German city had a great attraction for young Danish artists. Later, however, Bendz planned to travel on to an even greater centre of attraction, Rome, where he, as stated in the letter, furthermore hoped to see his friend Wilhelm Kaulbach again. But Bendz never made it that far he died in Vianza on his way to Rome, a mere 28 years of age. The artist portrayed in the painting is the young Wilhelm Kaulbach, who should become later the most famous (and best paid) painter at his time in Germany. This kind of artist s portrait, depicting the painter as a man of importance and pride, looking intensely and directly at the beholder, became popular in the age of Romanticism due to the new elevation of the artist to Genius. Its famous prototype, the self-portrait of Albrecht Dürer in 1500, but those of Rubens, van Dyck, and Rembrandt as well, were already to be seen in the galleries of Dresden and Munich, when Bendz was there. As their influence on our portrait is obvious, we can assume, that Bendz portrait may be thought as a self-portrait as well. But because of an exceedingly impressive effect, Bendz has chosen Kaulbach s handsome head for his last main-oevre. In Denmark, before Bendz painted this highly international artist s portrait in Munich, he had mainly depicted his fellow artists in more everyday situations. The most famous of these is Young Artist Contemplating a Sketch in a Mirror. Ditlev Blunck, the Painter (1826, The Danish National Gallery). In spite of Bendz early death, his paintings are often of remarkably fine quality. He is considered to be one of the most skilful Danish painters, especially within the art of portraits, of which the offered one was planned as its culmination. For some of his collegues, Bendz was an idol, as reported of Köbke, for example. In consequence of the early death, however, Bendz oevre is not very comprehensive, and works of him are rarely offered for sale. The last really good Bendz painting coming to auction, was sold in 1998 at Bruun Rasmussen for DKK 2,800,000. This was The Waagepetersen Family from 1830, located now at The Danish National Gallery. 78 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

LESSON NOTES Extensive Reading in Danish for Intermediate Learners #8 How to Interview

LESSON NOTES Extensive Reading in Danish for Intermediate Learners #8 How to Interview LESSON NOTES Extensive Reading in Danish for Intermediate Learners #8 How to Interview CONTENTS 2 Danish 5 English # 8 COPYRIGHT 2019 INNOVATIVE LANGUAGE LEARNING. ALL RIGHTS RESERVED. DANISH 1. SÅDAN

1. Find skulpturen. Danserindebrønden

1. Find skulpturen. Danserindebrønden 1. Find skulpturen Danserindebrønden Mindre børn skal følges og vejledes af en voksen Opgaverne vil føre jer rundt på museet I skal også op på museets 1. sal Den finder du ved at gå op ad trappen i museumsbutikken

MALERIER STUDIER FRK. NICOLINE TUXEN O. V. LEMMINGS LOKALER BREDGADE NR. 28 FRA 17. FEBRUAR I897 TIL I7. MARTS I897 UDSTILLEDE I FRI ADGANG

MALERIER STUDIER FRK. NICOLINE TUXEN O. V. LEMMINGS LOKALER BREDGADE NR. 28 FRA 17. FEBRUAR I897 TIL I7. MARTS I897 UDSTILLEDE I FRI ADGANG MALERIER OG STUDIER AF FRK. NICOLINE TUXEN UDSTILLEDE I O. V. LEMMINGS LOKALER BREDGADE NR. 28 FRA 17. FEBRUAR I897 TIL I7. MARTS I897 FRI ADGANG

MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER

MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER KØBENHAVN 2 UDSTILLING AF MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER KUNSTFORENINGEN MARTS 1915 TRYKT HOS F. E. BORDING Maalene i Centimeter. Højden først. 1. 1899. FIGUR MOD ET VINDU. 43x35. Tilh. Vekselmægler Sam.

Nicolai Abildgaard (1743-1809), Den sårede Filoktet, 1775, SMK

To BE i NUTID. we are vi er

To BE i NUTID. we are vi er To BE i NUTID. To be = at være. Bøjning i nutid. Ental Flertal 1.person I am jeg er we are vi er 2.person you are du er you are I (De) er 3.person he is han er they are de er she is hun er it is den/det

BILLEDKUNSTNER NIELS FEBBER ANDERSEN

BILLEDKUNSTNER NIELS FEBBER ANDERSEN BILLEDKUNSTNER NIELS FEBBER ANDERSEN Artist Niels Febber Andersen Harevænget 109, 2791 Dragør Denmark Tel.: +45 61 26 70 87 Email: artist@febber.dk www.febber.dk Jeg er født i 1949 på Nørrebro i København.

Skattekort. Jagten på den forsvundne skitsebog. God jagt! En kunstner har mistet sin skitsebog i museet!

Skattekort. Jagten på den forsvundne skitsebog. God jagt! En kunstner har mistet sin skitsebog i museet! Jagten på den forsvundne skitsebog Skattekort En kunstner har mistet sin skitsebog i museet! Han hedder Krøyer og kan være lidt glemsom. Skitsebogen er vigtig for ham. Han har nemlig tegnet en idé til

Blomsten er rød (af Harry Chapin, oversat af Niels Hausgaard)

Anna Ancher. - en usædvanlig kvinde. Høstarbejdere, 1905. Anna Ancher. 2009 www.skagensmuseum.dk

Anna Ancher. - en usædvanlig kvinde. Høstarbejdere, 1905. Anna Ancher. 2009 www.skagensmuseum.dk Anna Ancher - en usædvanlig kvinde Høstarbejdere, 1905. Anna Ancher. Undervisningsmateriale for 7.-10. klasse 2009 www.skagensmuseum.dk Spørgsmål Kender du nogle usædvanlige kvinder fra nutiden? Hvem?

Kunstbiblioteket. Anne-Sophie Rasmussen

Kunstbiblioteket. Anne-Sophie Rasmussen Anne-Sophie Rasmussen P.S. Krøyer - Lysets maler Portræt af P.S. Krøyer, Valdemar Poulsen, ca. 1901, Danmarks Kunstbibliotek. 2 P.S. Krøyer Peder Severin Krøyer er en berømt dansk/norsk kunstner, som

BILLEDJAGT PÅ FAABORG MUSEUM

INGEN HASTVÆRK! NO RUSH!

INGEN HASTVÆRK! NO RUSH! INGEN HASTVÆRK! NO RUSH! Keld Jensen Nr. 52, december 2018 No. 52, December 2018 Ingen hastværk! Vær nu helt ærlig! Hvornår har du sidst opholdt dig længere tid et sted i naturen? Uden hastværk. Uden unødvendig

Sport for the elderly

Sport for the elderly Sport for the elderly - Teenagers of the future Play the Game 2013 Aarhus, 29 October 2013 Ditte Toft Danish Institute for Sports Studies +45 3266 1037 ditte.toft@idan.dk A growing group in the population

GUIDE TIL BREVSKRIVNING

GUIDE TIL BREVSKRIVNING GUIDE TIL BREVSKRIVNING APPELBREVE Formålet med at skrive et appelbrev er at få modtageren til at overholde menneskerettighederne. Det er en god idé at lægge vægt på modtagerens forpligtelser over for

- man sov tæt på belægningsstuerne

- man sov tæt på belægningsstuerne Præsenteret af: - man sov tæt på belægningsstuerne I belægningsstuen var der plads til 26 soldater: 24 menige soldater i dobbeltmands køjesenge og to befalingsmænd i enkeltmands køjesenge. Der var plads

Faaborg Museum Indgangspartiet

Faaborg Museum Indgangspartiet Faaborg Museum Faaborg Museum er tegnet af arkitekt Carl Petersen (1874 1923) og blev åbnet i 1915. Museet blev bygget til at rumme konservesfabrikant og mæcen Mads Rasmussens samling af fynbokunst, da

WINTHER SHOW 14 5/12 10/1 2015

Jeppesen Jensen slægten. The Jeppesen Jensen family

Jeppesen Jensen slægten. The Jeppesen Jensen family Jeppesen Jensen slægten The Jeppesen Jensen family Jeppesen-Jensen slægten The Jeppesen-Jensen family Forord Den direkte anledning til at samle nærværende oplysninger, har været invitationen til familiekomsammen

Kunst på Museum Ovartaci Selvportrætter Ansigter i kunsten

Kunst på Museum Ovartaci Selvportrætter Ansigter i kunsten Kunst på Museum Ovartaci Selvportrætter Ansigter i kunsten Undervisningsmateriale 0.-4. klasse Lidt om Museum Ovartaci Museum Ovartaci er et lidt anderledes kunstmuseum, fordi kunsten her er lavet af kunstnere,

Kunstakademiets Bibliotek

Skagensmalerne ANNA ANCHER 1859 1935

Skagensmalerne ANNA ANCHER 1859 1935 SKAGENSMALERNE 1 ANNA ANCHER 1859 1935 Skagensmalerne Anna Ancher var den eneste af skagensmalerne, der var født og opvokset i Skagen. Hun var datter af Ane Hedvig og Erik Brøndum, der drev byens gæstgiveri

110 besøgende til regentparret Tekst og billeder N.M. Schaiffel-Nielsen

110 besøgende til regentparret Tekst og billeder N.M. Schaiffel-Nielsen 110 besøgende til regentparret Tekst og billeder N.M. Schaiffel-Nielsen Egetoft, Egtved. Torsdag formiddag klokken er lidt over halv 10 og foran Egetoft er der samlet efter hånden 110 mennesker, de har

The X Factor. Målgruppe. Læringsmål. Introduktion til læreren klasse & ungdomsuddannelser Engelskundervisningen

The X Factor. Målgruppe. Læringsmål. Introduktion til læreren klasse & ungdomsuddannelser Engelskundervisningen The X Factor Målgruppe 7-10 klasse & ungdomsuddannelser Engelskundervisningen Læringsmål Eleven kan give sammenhængende fremstillinger på basis af indhentede informationer Eleven har viden om at søge og

I 1 år efter min Farmors død krævede min Farfar at min Far og hans 2 søskende skulle bære sort sørgearmbind!!

I 1 år efter min Farmors død krævede min Farfar at min Far og hans 2 søskende skulle bære sort sørgearmbind!! Min Far blev født i København den 4. december 1912 som søn af: Direktør, fabrikant Oscar Valdemar Meyer, født 30. Maj 1866 i København og død 18. november 1930 i Charlottenlund og hustru Astrid Constance

Arkitektur & Kunst. Ringstedgade 10 4700 Næstved www.gro-maa.dk tlf. 40 61 77 49 h@gro-maa.dk. Åbent: Mandag + Tirsdag kl. 12-17

Arkitektur & Kunst. Ringstedgade 10 4700 Næstved www.gro-maa.dk tlf. 40 61 77 49 h@gro-maa.dk. Åbent: Mandag + Tirsdag kl. 12-17 Ringstedgade 10 4700 Næstved www.gro-maa.dk tlf. 40 61 77 49 h@gro-maa.dk Arkitektur & Åbent: Mandag + Tirsdag kl. 12-17 Torsdag + Fredag kl. 16-20 Lørdag kl. 12-17 Gro Jeg er arkitekt og kunstner, uddannet

November hilsner fra NORDJYSKE Medier, Distributionen

DENCON ARBEJDSBORDE DENCON DESKS

DENCON ARBEJDSBORDE DENCON DESKS DENCON ARBEJDSBORDE Mennesket i centrum betyder, at vi tager hensyn til kroppen og kroppens funktioner. Fordi vi ved, at det er vigtigt og sundt jævnligt at skifte stilling, når man arbejder. Bevægelse

Omkring et billede 2/10: 9/10: 16/10: 23/10: 30/10: 6/11: 13/11: 20/11: 27/11:

Vores mange brugere på musskema.dk er rigtig gode til at komme med kvalificerede ønsker og behov.

Vores mange brugere på musskema.dk er rigtig gode til at komme med kvalificerede ønsker og behov. På dansk/in Danish: Aarhus d. 10. januar 2013/ the 10 th of January 2013 Kære alle Chefer i MUS-regi! Vores mange brugere på musskema.dk er rigtig gode til at komme med kvalificerede ønsker og behov. Og

Rokokoværker inden for billedkunsten

Rokokoværker inden for billedkunsten Rokokoværker inden for billedkunsten Rokokoens stilmæssige storhedstid ligger fra ca. 1720 1789 (den franske revolution). I Danmark var perioden ikke så lang, men varede ca. fra 1740 1770. Rokokoen kom

VISNINGS MATERIALE U N D E R - DANSK KUNST I 1800-TALLET -

VISNINGS MATERIALE U N D E R - DANSK KUNST I 1800-TALLET - U N D E R VISNINGS MATERIALE Der skete noget særligt med kunsten i 1800-tallet. I mange år havde det såkaldte historiemaleri været udbredt blandt kunstnere. Det vil sige, at de malede motiver fra historien,

Rejseskildringer i Randers Kunstmuseums samling

Rejseskildringer i Randers Kunstmuseums samling Rejseskildringer i Randers Kunstmuseums samling Ønsker I at opdage og udforske rejseskildringer i kunsten gennem tiden, kan I tage på opdagelse i Randers Kunstmuseums samling og se og lære om de rejsende

golddigger Fire hovedværker

golddigger Fire hovedværker Fire hovedværker GOLDdigger tager afsæt i fire af P.C. Skovgaards landskabsmalerier. Disse hovedværker er udgangspunkt for udforskning af tre perspektiver på Skovgaards identitet som menneske: Hans personlige,

Skattejagt på Amalienborg

Skattejagt på Amalienborg Skattejagt på Amalienborg Nr. 2 Skattejagten på Amalienborgmuseet er planlagt som en rundtur i museets værelser. Inden I går i gang med at løse opgaverne, er museet nødt til at gøre opmærksom på, at det

Fritz Syberg. Selvportræt, 1902. Fritz. Syberg. Kunsten og kærligheden. Fritz Syberg. Moder og datter, 1898-99. Opgaveark ... Fritz Syberg. Moder og datter, 1898-99 Fritz Syberg. Selvportræt, 1902 Fritz Syberg Kunsten og kærligheden Opgaveark Navn: Klasse:... Fritz Syberg. Høstlandskab (Kerteminde), 1905 Fritz Syberg. Høstbillede,

Dyrestudier Billedhuggeren Anne Marie Carl-Nielsen

Dyrestudier Billedhuggeren Anne Marie Carl-Nielsen Dyrestudier Billedhuggeren Anne Marie Carl-Nielsen Introduktion Billedhuggeren Anne Marie Carl-Nielsen (1863-1945) var en af de mest banebrydende kvindelige billedhuggere i Danmark. Den Hirschsprungske

Titel: Hungry - Fedtbjerget

Titel: Hungry - Fedtbjerget Titel: Hungry - Fedtbjerget Tema: fedme, kærlighed, relationer Fag: Engelsk Målgruppe: 8.-10.kl. Data om læremidlet: Tv-udsendelse: TV0000006275 25 min. DR Undervisning 29-01-2001 Denne pædagogiske vejledning

Side 1 af 7. Christen Dalsgaard. Ung jysk bondepige skriver vennens navn på den duggede rude Christen Dalsgaard 1852

Side 1 af 7. Christen Dalsgaard. Ung jysk bondepige skriver vennens navn på den duggede rude Christen Dalsgaard 1852 Side 1 af 7 Christen Dalsgaard Ung jysk bondepige skriver vennens navn på den duggede rude Christen Dalsgaard 1852 Side 2 af 7 Christen Dalsgaard Christen Dalsgaard: En ung pige beder landsbyens gamle

SVENDBORG 2007 28. JULI 4. AUGUST. Christiansminde

SVENDBORG 2007 28. JULI 4. AUGUST. Christiansminde SVENDBORG 2007 28. JULI 4. AUGUST Christiansminde Lørdag Regnvejr Luna kommer hjem fra 2 uger i Thailand og vi henter hende i lufthavnen ved halvottetiden. Hjemme hos Luna spiser vi morgenmad og snakker

Skolelæreren har ingen søster og hedder derfor ikke Hansen. Skolelæreren hedder heller ikke Sørensen, så skolelæreren hedder Jensen.

Skolelæreren har ingen søster og hedder derfor ikke Hansen. Skolelæreren hedder heller ikke Sørensen, så skolelæreren hedder Jensen. 1. Hansen, Jensen og Sørensen er enten læge, advokat eller skolelærer. Skolelæreren, der er enebarn, tjener færrest penge. Sørensen, der er gift Hansen's søster, tjener mere end advokaten. Hvilket arbejde

Historien om en ikonisk vase

Nyhedsmail, december 2013 (scroll down for English version)

Bilag. Resume. Side 1 af 12

CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN

CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN 1. Den blinde Pige 2500 2. Portræt af Fru Poul Reumert 3. Pige som stopper sin Strømpe. Udstil. Charlottenborg Foraarsudstil

TA MED TIL 1800-TALLET

TA MED TIL 1800-TALLET TA MED TIL 1800-TALLET - For børn og deres voksne Denne folder vil være en spørgelysten rejsemakker, som bringer dig og din familie rundt i museets samling af kunstværker fra 1800-tallet. ARoS ønsker jer

Den første portræt fotograf på Bornholm

Den første portræt fotograf på Bornholm Den første portræt fotograf på Bornholm Johan Christoffer Hoffmann daguerreotyperede ( fotograferede ) som den første i Danmark Kongens Nytorv i februar 1840 og Bornholms første daguerreotypist arbejdede

Trolling Master Bornholm 2012

Trolling Master Bornholm 2012 Trolling Master Bornholm 1 (English version further down) Tak for denne gang Det var en fornøjelse især jo også fordi vejret var med os. Så heldig har vi aldrig været før. Vi skal evaluere 1, og I må meget

Undervisningsmateriale

Undervisningsmateriale Undervisningsmateriale Grundskolen Kurt Trampedach - Møder i mørket 12/09/2018-06/01/2019 Kunsten Om undervisningsmaterialet Dette undervisningsmateriale er udformet til udstillingen Kurt Trampedach Møder

men det var ikke helt så imponerende, som vi havde regnet med. Tegning og hygge i toget Et forvirrende billede, der ændrer sig, når man flytter

men det var ikke helt så imponerende, som vi havde regnet med. Tegning og hygge i toget Et forvirrende billede, der ændrer sig, når man flytter Mandag d. 1/10 Vi tog fra Løgstør med bussen kl. 9.00 mod Aalborg, hvor vi steg på toget. Vi skulle skifte i både Fredericia og Padborg, men det gik fint, og det lykkedes os at få alle tingene med hele

Vandel-maleren Harry Hansen Tekst og affotografering N.M. Schaiffel-Nielsen

Vandel-maleren Harry Hansen Tekst og affotografering N.M. Schaiffel-Nielsen Vandel-maleren Harry Hansen Tekst og affotografering N.M. Schaiffel-Nielsen Harry Hansens billeder fra Klitterne i Frederikshåb Plantage er mange, og de skattes højt af dem, som er så heldige at eje et

Talepunkter: Bramsen-festen 28/8 2011

Talepunkter: Bramsen-festen 28/8 2011 Talepunkter: Bramsen-festen 28/8 2011 Jeg hedder Charlotte Jeg er fra Aage-grenen - I kan læse mere om mig på side 346 Jeg hedder Camilla Jeg er også fra Aage-grenen, men jeg er også fra Ludvig-grenen

6. - 10. klasse. Opgaveark ... Interiør, ung kvinde set fra ryggen, 1904. Randers Kunstmuseum 6. - 10. klasse Kunst kan udtrykke forskellige følelser og sætte følelser i gang hos beskueren. Det kan ske gennem komposition, figurers kropssprog,

FLY. Designed by DITLEV KARSTEN

HOW MANY? FORMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

HOW MANY? FORMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER P HOW MANY? FORMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER Samtale, træning af faste udtryk, spørgsmål og svar. Endvidere en lejlighed til at træne tallene. - Spørgsmålskort - Lærerark til hjælp ved oplæsning og

CH006 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE DESIGNEREN

CH006 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE DESIGNEREN CH006 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Simple and stylish table, measuring 90x138, and 236 cm with flaps. Height 72 cm. Table leaves are fitted with hinges and lifted quickly when there are more. Table

J. F. Willumsen (1863-1958) En bjergbestigerske, 1904 Olie på lærred. 206 x 169 cm. G.A. Hagemanns Kollegium

J. F. Willumsen (1863-1958) En bjergbestigerske, 1904 Olie på lærred. 206 x 169 cm. G.A. Hagemanns Kollegium J. F. Willumsen (1863-1958) En bjergbestigerske, 1904 Olie på lærred. 206 x 169 cm. G.A. Hagemanns Kollegium J.F. Willumsen (1863-1958) En bjergbestigerske, 1912 Olie på lærred. 210 x 170,5 cm SMK J.F.

Hvor er mine runde hjørner?

Hvor er mine runde hjørner? Hvor er mine runde hjørner? Ofte møder vi fortvivlelse blandt kunder, når de ser deres nye flotte site i deres browser og indser, at det ser anderledes ud, i forhold til det design, de godkendte i starten

Engelsk A. Højere teknisk eksamen. 1. delprøve - uden hjælpemidler. Fredag den 20. august kl

Engelsk A. Højere teknisk eksamen. 1. delprøve - uden hjælpemidler. Fredag den 20. august kl Engelsk A Højere teknisk eksamen 1. delprøve - uden hjælpemidler kl. 9.00-10.00 htx102-eng/a-20082010 Fredag den 20. august 2010 kl. 9.00-14.00 htx102-eng/a-20082010 Side 1 af 7 sider Nedenstående rubrikker

Oplev Skagen sammen med

Oplev Skagen sammen med Oplev Skagen sammen med Rejseforeningen Senior Tours og Sørens Rejser 13. og 14. maj 2014. Grenen Den Tilsandede Kirke Skagen Odde Naturcenter Skagen er en 600 år gammel købstad og fik det privilegium

Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen

Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Holger Drachmann på Fanø Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Af alle de smukke Ting (aandrige eller ikke-aandrige), man

Engelsk G Opgaveark. Maj 2011. Dato Prøveafholdende institution Tilsynsførende

Engelsk G Opgaveark. Maj 2011. Dato Prøveafholdende institution Tilsynsførende Engelsk G Opgaveark Maj 2011 Eksaminandens navn Nummer Dato Prøveafholdende institution Tilsynsførende Jeg bekræfter herved med min underskrift, at opgavebesvarelsen er udarbejdet af mig. Jeg har ikke

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 8

ARTSTAMP.DK + GUEST. April 16th - May 22nd ARTSTAMP.DK. Ridergade 8 8800 Viborg Denmark. www.braenderigaarden.dk braenderigaarden@viborg.

ARTSTAMP.DK + GUEST. April 16th - May 22nd ARTSTAMP.DK. Ridergade 8 8800 Viborg Denmark. www.braenderigaarden.dk braenderigaarden@viborg. ARTSTAMP.DK + GUEST April 16th - May 22nd Ridergade 8 8800 Viborg Denmark ARTSTAMP.DK www.braenderigaarden.dk braenderigaarden@viborg.dk A mail project by STALKE OUT OF SPACE and Sam Jedig Englerupvej

Kursusmappe. HippHopp. Uge 4. Emne: Superhelte og prinsesser HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 4 Emne: Superhelte og prinsesser side 1

Kursusmappe. HippHopp. Uge 4. Emne: Superhelte og prinsesser HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 4 Emne: Superhelte og prinsesser side 1 Uge 4 Emne: Superhelte og prinsesser Kursusmappe Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 4 Emne: Superhelte og prinsesser side 1 HIPPY HippHopp Uge4_Superhelte og prinsesser.indd 1 06/07/10 11.22 Uge

På en og samme tid drømmer man, og frygter, at man ikke kan indfri den andens drømme, eller for den sags skyld sine egne.

På en og samme tid drømmer man, og frygter, at man ikke kan indfri den andens drømme, eller for den sags skyld sine egne. Gudstjeneste i Skævinge & Lille Lyngby Kirke den 22. marts 2015 Kirkedag: Mariæ bebudelse/a Tekst: Luk 1,26-38 Salmer: SK: 106 * 441 * 71 * 72 * 80,1 * 9,7-10 LL: 106 * 71 * 72 * 80,1 * 9,7-10 Der findes

MEDLEY CHALLENGE 2016/2017

MEDLEY CHALLENGE 2016/2017 For English version, see p. 3 MEDLEY CHALLENGE 2016/2017 I vores Medley Challenge turnering dystes der i år mellem Gladsaxe- (GSC) og Gentofte- (GSK) svømmere. Turneringen er et samarbejde på tværs af

Engelsk B. Højere teknisk eksamen. 1. delprøve - uden hjælpemidler. Mandag den 19. december kl

Engelsk B. Højere teknisk eksamen. 1. delprøve - uden hjælpemidler. Mandag den 19. december kl Engelsk B Højere teknisk eksamen 1. delprøve - uden hjælpemidler kl.9.00-10.00 Mandag den 19. december 2011 kl. 9.00-14.00 Side 1 af 7 sider Nedenstående rubrikker udfyldes. Efter prøven afrives siderne

I N D DECORATION A - Z DIY: FRISK DIT HJEM OP! 235 CHIKKE EFTERÅRS NYHEDER GUIDE TIL INDRETNING. Jeg finder indspiration

I N D DECORATION A - Z DIY: FRISK DIT HJEM OP! 235 CHIKKE EFTERÅRS NYHEDER GUIDE TIL INDRETNING. Jeg finder indspiration D A N M A R K S I N T E R N A T I O N A L E I N T E R I Ø R M A G A S I N I N D DECORATION DIY: FRISK DIT HJEM OP! Jeg finder indspiration i udlandet : Pernille Rosedahl VISER SIT HJEM FREM A - Z GUIDE

Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro.

Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro. Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro. Damgade 14. Boel Nr.44 (Gl. 21 ). Nr. 27 På præstekort hus 41 Viet den 22. okt. 1831 Johan Henrik Schmidt * 28. aug 1797, søn

Ideer til undervisning - med inspiration fra Hammershøi. I min morfars kones stue - Hammerhøj

Ideer til undervisning - med inspiration fra Hammershøi. I min morfars kones stue - Hammerhøj Ideer til undervisning - med inspiration fra Hammershøi I min morfars kones stue - Hammerhøj Bogen tager afsæt i et af Vilhelm Hammershøis billeder Interiør. Åbne døre. Strandgade 30. 1905. Sammen med

Side 1. En farlig leg. historien om tristan og isolde.

Side 1. En farlig leg. historien om tristan og isolde. Side 1 En farlig leg historien om tristan og isolde Side 2 Personer: Tristan Isolde Isolde Kong Mark Side 3 En farlig leg historien om Tristan og isolde 1 En kamp på liv og død 4 2 Isolde den skønne 6

Special-pædagogisk forlag OPGAVER TIL. H.C. Andersens liv

Special-pædagogisk forlag OPGAVER TIL. H.C. Andersens liv E T E R OPGAVER TIL H.C. Andersens liv NAVN: Før du læser bogen OPGAVE 1 Instruktion: Hvad ved du om H.C. Andersen? Skriv stikord til de fire overskrifter i cirklen. Se eksemplet. P E R S O N E R T I N

2n s studierejse til Wien forår 2017

2n s studierejse til Wien forår 2017 1 2n s studierejse til Wien forår 2017 Mandag d. 27/3-17 Efter indkvartering på Hotel Mozart stod programmet på kvartersanalyse i grupper: Kend dit kvarter. Om aftenen hørte vi en blueskoncert på (Jazz-)spillestedet

Barnets navn: Børnehave: Kommune: Barnets modersmål (kan være mere end et)

Barnets navn: Børnehave: Kommune: Barnets modersmål (kan være mere end et) Forældreskema Barnets navn: Børnehave: Kommune: Barnets modersmål (kan være mere end et) Barnets alder: år og måneder Barnet begyndte at lære dansk da det var år Søg at besvare disse spørgsmål så godt

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 7

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 7 Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 7 English version further down Så var det omsider fiskevejr En af dem, der kom på vandet i en af hullerne, mellem den hårde vestenvind var Lejf K. Pedersen,

Engelsk B. Højere teknisk eksamen. 1. delprøve - uden hjælpemidler. kl. 9.00-14.00

Engelsk B. Højere teknisk eksamen. 1. delprøve - uden hjælpemidler. kl. 9.00-14.00 Engelsk B Højere teknisk eksamen 1. delprøve - uden hjælpemidler kl.9.00-10.00 htx111-eng/b-30052011 Mandag den 30. maj 2011 kl. 9.00-14.00 Side 1 af 7 sider Nedenstående rubrikker udfyldes. Efter prøven

Evangeliet er læst fra kortrappen: Luk 19,1-10

Evangeliet er læst fra kortrappen: Luk 19,1-10 1 7. søndag efter trinitatis I. Sct. Pauls kirke 19. juli 2015 kl. 10.00. Salmer: 30/434/436/302//3/439/722/471 Åbningshilsen + I Faderens og Sønnens og Helligåndens navn, amen. Vel mødt i kirke denne

Gågade på vej i 1974-kvarteret

Gågade på vej i 1974-kvarteret Gågade på vej i 1974-kvarteret Berit Guldmann Andersen Gågaderne blev almindelige i begyndelsen af 1970 erne, og i 1974 havde de fleste købstæder af en vis størrelse mindst en gågade. Det er baggrunden

FORTEGNELSE DANSKE KUNSTNERE V.WINKEL & MAGNUSSEN HØJBROPLADS 7, 2. SAL JANUAR 1916 OVER UDSTILLEDE HOS

FORTEGNELSE DANSKE KUNSTNERE V.WINKEL & MAGNUSSEN HØJBROPLADS 7, 2. SAL JANUAR 1916 OVER UDSTILLEDE HOS FORTEGNELSE OVER MALERIER OG STUDIER AF DANSKE KUNSTNERE UDSTILLEDE HOS V.WINKEL & MAGNUSSEN HØJBROPLADS 7, 2. SAL JANUAR 1916 FORTEGNELSE OVER MALERIER OG STUDIER AF DANSKE KUNSTNERE UDSTILLEDE HOS V.

Portræt af VIBEKE STORM RASMUSSEN UFFE CHRISTOFFERSEN

Portræt af VIBEKE STORM RASMUSSEN UFFE CHRISTOFFERSEN Portræt af VIBEKE STORM RASMUSSEN af UFFE CHRISTOFFERSEN 2014 PORTRÆTTET og FARVEN Maleriet byder konstant på nye udfordringer. Den seneste opgave har været et portræt af tidligere regionrådsformand Vibeke

Månedens. Galleri Lars Falk

Månedens. Galleri Lars Falk Tekst: Erik S. Christensen, Layout: Poul Erik Dybdal Pedersen Galleri Lars Falk Lars Falks galleri hører til en af byens nye gamle butikker. Konceptet bygger dog på det fællestræk hos os mennesker, at