Kvalitetsauktion 272

Download "Kvalitetsauktion 272"

1 Kvalitetsauktion 272

2 Kvalitetsauktion Auktionshuset.com auktion 272 Eftersyn: Mandag 28. marts kl. 12:00-16:00 Tirsdag 29. marts kl. 11:00-17:00 Onsdag 30. marts kl. 11:00-19:00 Torsdag 31. marts kl. 11:00-17:00 Fredag 1. april kl. 11:00-16:00 Auktion: Lørdag 2. april kl. 11:00 International auction Auktionshuset.com auction 272 Preview: Monday 28th March, 12 am - 4 pm Tuesday 29th March, 11 am - 5 pm Wednesday 30th March, 11 am - 7 pm Thursday 31th March, 11 am - 5 pm Friday 1st April, 11 am - 4 pm Auction: Saturday 2nd April, 11 am

3

4 Velkommen til Kvalitetsauktion i Hørsholm Anden påskedag d. 28 marts åbner vi dørene for eftersynet på forårets næste kvalitetsauktion. Knap har vi lukket bøgerne for Raadegård Gods auktionen, som blev et stort tilløbsstykke med fuldt hus på auktionsdagen. Her var fine antikviteter og klassisk kunst i højsædet. På nærværende auktion finder vi sædvanen tro et righoldigt udbud af såvel moderne kunst og design som klassisk billedkunst og kunsthåndværk. Et par fine værker af den mere og mere efterspurgte naivist Hans Scherfig bør fremhæves. Begge malerier rummer alle de klassiske elementer fra kunstnerens skildringer af det eksotiske dyreliv i Afrika. (kat. nr. 187 og 190). Fine kunstgenstande fra familien Suensons samling skiller sig ud. Måske særligt det smukke og sjældne sæt på fire Louis XVI sølvkandelabre, udført i 1792 af én vore fineste mestre Andreas Holm samt den tidlige baroktekande af Odensemesteren Fredrich Wissing. (kat. nr. 25 og 23). Klassisk moderne belysning har i de senere set kraftigt stigende priser. Denne gang udbydes fire Aage Porsbo lysekroner fra Skovlunde Kirke (kat. nr ), PH s sjældne 18-armede 1/1 bombardementskrone og sidst, men ikke mindst en meget elegant art deco lysekrone af nordisk oprindelse. (kat. nr. 143 og 160). På glædeligt gensyn til eftersyn og auktion Med venlig hilsen Auktionshuset.com

5 1 Jens Peter Dahl-Jensen: Orientalerinde Porcelæn dekoreret i farver. Sign. model sort. H. 42,5 cm. dkk Jens Peter Dahl-Jensen: Orientalerinde Figur af porcelæn, dekoreret i farver. Sign. DJ Copenhagen Denmark model sort. H. 42 cm. dkk Lauritz Jensen: Fiskeørn med bytte, Dahl Jensen Dahl Jensen, 1. sort. Nr dkk Peter Herold: Sneugle, Kgl. Porcelæn Nr Peter Herold H: 40 cm. 4. sort. dkk Jens Peter Dahl-Jensen: Orientalerinde med slange om halsen Figur af porcelæn dekoreret i farver. Sign. DJ Copenhagen Denmark model sort. H. 23. dkk

6 6 Jens Peter Dahl Jensen: Balipige med flettet hovedbeklædning Porcelæn dekoreret med farver. Sign. DJ Copenhagen Denmark, model Sort. H. 22 cm. 7 Jens Peter Dahl-Jensen: Sudaner med kakadu Porcelæn dekoreret i underglasurfarver. Stemplet Dahl-Jensen. nr sortering. H. 25 cm dkk dkk Jens Peter Dahl-Jensen: Orientalsk fløjtespiller Porcelæn dekoreret i farver. Sign. DJ Copenhagen Denmark, model sort. H 22 cm. dkk Jens Peter Dahl-Jensen: Orientalsk tempeldanserinde Figur af porcelæn dekoreret i farver. Sign. DJ Copenhagen Denmark, model sort. H 24. L. 28. dkk Knud Kyhn: Figurgruppe med løve og løvinde B&G nr sort. L: 39 cm dkk

7 11 Stor opsats, Kgl.P. 4. sort. Musselmalet Helblonde, To-delt (1/1012), H: 40 cm dkk Vilhelm Th. Fischer: Kongeørn Kgl. P. nr. 2033, 1. sort. Sign. dkk Peter Herold: Ugle Kgl. P. nr sort. H: 35,5 cm. Sign. P. Herold 1911 dkk Meissen figurgruppe De tre Gratier Omkring piedestal på kvadratisk plint. Modelleret af Christian Gottfried Jeuchtzer. 19. århundrede. H: 41 cm dkk

8 15 Mandsfigur med hat, siddende ved bakkebord, foran dette våbenskjold Frankrig 18. århundrede. Polykromt dekoreret fajance. Usign. H: 19 cm, B: 16 cm, D: 10 cm (reparationer) dkk Italiensk fajancefad 17 årh.. Polykromt i blåt, gult, grønt og sort med figur i landskab og bort med bladornamentik. Ø: 45 cm. Betegnet S. C. P. (repareret) dkk Tre italienske Faenza fade af fajance, 18. årh. Let fligede kanter, dekoreret i spejl og på fane med blomstermotiver i farver. Restaurerede. Dia. hhv 34, 34 og 32. Proveniens: Fam. Tholstrup, tidligere Ejler & Lizzie Ruges samling. dkk Kgl. P., Bisquit: Hermes med panfløjte Mrk. Tre bølger, Eneret M. Z. NGH. H: 50 cm dkk

9 19 Dansk empire kaffeservice af sølv, ca bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål, sidste to nævnte indvendigt forgyldte. Vægt ialt 1257 gr. Stemplet AN, sandsynligvis for Anders Nielsen, borgerskab Kaffekande H. 23. Flødekande H. 14. (kandisskål H. 8,5 dia 15. Vægt 331 gr. Proveniens: Viceadmiral Edouard Suenson ( ) - siden i familiens eje dkk Dansk senempire sølvskål, 1813 graveret med frise, indvendigt forgyldt. Stemplet II B, for Johan Isbrand, borgerskab Vægt 340 gr. H. 8,5 dia. 15 cm. Proveniens: Viceadmiral Edouard Suenson ( ) siden i familiens eje dkk Hans Hansen: Arvesølv nr. 4. Art deco service af sterling sølv (107) Sølvbestik til tolv bestående af: 12 middagsknive og 12 -gafler, 12 frokostknive og 12 -gafler, 12 suppeskeer, 12 frokostskeer, 6 pålægsgafler, 8 teskeer, 4 kaffeskeer, 6 frugtknive, 2 salatsæt med benlaffer, grødske, kartoffelske, 2 sovseskeer, 1+1 serveringsske, kagespade. Vægt eksl. dele knive med blade af stål: ca g dkk

10 22 Andreas Holm ( ): Et par Louis XVI stager af sølv, Firsidede letprofilerede fodstykker, stammer i form af klassiske søjler. Begge stemplede monogram AH, København Guardein Fredrik Fabritius. H. 46 cm. Diam 46 cm. Udfyldte, men stammernes vægt fra de tilsvarende kandelabre (kat. nr. 25) indikerer samlet Vægt ialt ca gr. dkk Fredrich Wissing: Tidlig dansk barok tepotte og brænder af sølv, Fredrich Wissing, Odense ( ), temaskine. Stemplet monogram. Vægt 1133 gr. H. med opvendt hank, 32. diam. 17 cm. Proveniens: Viceadmiral Edouard Suenson ( ) - siden i familiens eje dkk To danske barok kandisbakker, een 90 gr, een 81, ialt 171 gr. L. hhv 12 og 12,5 cm. (2) Proveniens: Viceadmiral Edouard Suenson ( ) - siden i familiens eje dkk

11 25 Andreas Holm: ( ): Sjældent sæt på fire Louis XVI kandelabre af sølv Firsidede letprofilerede fodstykker, stammer i form af klassiske søjler, to med top i form af pokal, to med fakkel, herfra svungne kannelerede arme med tyller, til 3 lys. Alle stemplede monogram AH, København Guardein Fredrik Fabritius. H. 46. Diam 46. Vægt ialt ca gr. (4) Andreas Holm fik Borgerskab 1771 og var Oldermand Proveniens: Viceadmiral Edouard Suenson ( ) - siden i familiens eje Andreas Holm fik Borgerskab 1771 og var Oldermand Proveniens: Viceadmiral Edouard Suenson ( ) - siden i familiens eje dkk

12 26 Sæt på 9 skylleskåle af sølv, med indsatser af klart glas Gennembrudte i form af drager og bladværk. Stemplet. Kina. 20 årh.s 1. tredjedel. H. 5. Dia. hver 12. (8) Proveniens: Fam. Suenson, hjemtaget af Generaldirektør for Store Nord, Bent Suenson ca dkk Sæt på 8 skylleskåle af sølv med glasindsats, Gennembrudte i form af blomster og grenværk. Stemplet. Kina. 20 årh.s 1. tredjedel. H. 5. Dia. hver 12. (8) Proveniens: Fam. Suenson, hjemtaget af Generaldirektør for Store Nord, Bent Suenson ca dkk Sæt på 8 skylleskåle af sølv, med indsatser af klart glas Gennembrudte i form af Fugleliv i bambusplanter. Stemplet. Kina. 20 årh.s 1. tredjedel. H. 5. Dia. hver 12. (8) Proveniens: Fam. Suenson, hjemtaget af Generaldirektør for Store Nord, Bent Suenson ca dkk Hans Hansen: Arvesølv nr. 4. Art deco service af sterlingsølv (69) Bestående af: 10 middagsknive, 10 middagsskeer, 10 middagsgafler, 9 dessertskeer, 9 kagegafler, 12 teskeer, 3 pålægsgafler, 1 pålægsske, 1 kagespade, 1 palet, 1 kartoffelske, 1 sauceske, og 1 kompotske. Ialt 69 dele, alle på bagsiden let graveret med S. Stemplet Hans Hansen Vægt ekskl. knive med blade af stål: 2430 gr. dkk

13 30 Evald Nielsen: Art deco kaffe- og teservice af sølv Tepotte, kaffekande, sukkerskål med låg og flødekande. Alle stemplede Evald Nielsen, tre dele 1937, en del Samlet vægt ca g Alle graverede med monogram og dato i bund. dkk Et par Edwardianske stager af sølv, 19.århs. slutning Profileret firsidet fodstykke, let buttede ottesidede stammer. Mesterstempel WA (William Aitken?) samt symbol for Birmingham. H. hver 26. Udfyldte. Proveniens:Fam. Suenson dkk Hugo Grün: Sæt på tolv dækketallerkener i sølv Rokokoform, stemplet H.Gr. samt København Ø 27 cm. Vægt: 6569 g dkk Hans Hansen: Kaffeservice, sterlingsølv Kaffekande, H: 18 cm, sukkerskål og flødekande. Hank på kaffekande af træ. Stemplet Hans Hansen Anno Vægt ca g (lille gravering i bund Agnete ) dkk

14 34 Armbånd med ametyster Leddelt 18 K guld. Hvert andet led med facetslebet ametyst dkk Lina Falkesgaard: Collier af guld med diamanter Collier af 18k guld med lang kæde med justerbar lukning og besat med 5 diamanter. Georg Jensen. Stemplet GJ 750. L: 112 cm, vægt 28,2 g. dkk Ørestikker, hvidguld 18 K Besat med talrige diamanter, i alt 8,5 ct. L: 6,6 cm. dkk Armbånd, hvidguld 18 K Besat med talrige diamanter, i alt 4,75 ct. Vægt ca. 21 g. L: 19 cm. dkk

15 38 Ankerkæde, guld 14 K L: 20 cm. Vægt ca. 62,9 g dkk Venetiansk gejstlig rokoko signetvedhæng af guld, Italien 18. årh. Vedhængt i varierende cirkulære led, rigt smedet med rokokoornamentik. Signetstempel graveret i rødlig halvædelsten med spejlmonogram 14-18kt. U. stempel. Øverste nyere øsken (L. 3) er af rødguld, denne 14 kt. Proveniens: Sangeren Lauritz Melchior ( ), erhvervet af denne fra Vatikanet, siden foræret som konfirmationsgave i 1953 til nuværende ejer. L. 9,5 + 3, ialt 12,5. Vægt ialt 34 gr. dkk FRED, Paris: Halskæde af 18kt guld og hvidguld m. diamanter stemplet Fred Paris, 750. (ekstra led medfølger) L ialt incl. ekstra led (35 mm) = 41,5 cm. Vægt ialt 60 gr. dkk Fingerring, hvidguld 14 K Prydet med princess cut rubin omkranset af talrige diamanter dkk

16 42 Smykkesæt i form af påfugle (2) Broche samt øreclips. Sølv 925. mrk. ED (Dragsted). Broche 6 x 4,5 cm. dkk Armbånd med talrige stene Hvidguld 14 K, naturlige rose cut safirer, multisafirer og diamanter. L: 18 cm. dkk Vagn Drachmann: Lang perlekæde i forløb m. udskiftelig del af kæden (40 cm.), perlediam. 8 mm, lås med grå south sea perle (13 mm.) L. ialt 112 cm. Tilhørende æske. dkk Skønvirke bæltespænde, sølv Mrk. R. A. Chr. 6 x 10 cm. Vægt ca. 43 g. dkk

17 46 Ørestikker, hvidguld 18 K Besat med diamanter, i alt 4,5 ct. Vægt ca. 16 g. L: 5 cm. dkk Ørestikker, hvidguld 18 K Besat med talrige diamanter, i alt 7,75 ct. L: 4 cm. dkk Ørestikker, hvidguld 18 K Hver med talrige diamanter og South Sea perle. L: 4 cm. dkk Jais Nielsen, Smykkesæt af keramik indfattet i sterlingsølv Bestående af vedhæng og et sær øreclips. Sign. Jais/Kgl.P. Vedhæng H: 4,5 cm dkk

18 50 Constantin Hansen ( ): Kong Hadding og den ubekendte kvinde Akvarel. 24 x 17,5 cm. Sign. monogram dkk Bredahl: Opstilling med frugter Flettet kurv med forskellige frugter bl.a. ferskner, druer mm. Sign. Bredahl 67. Olie på lærred, 27 x 32 cm. dkk CD Johannes Grenness ( ): To unge kvinder spadserende i strandhaven Olie på lærred. 24,5 x 29,5 cm. Sign. På blændramme mærkat fra Heusers Kunsthandel Bredgade 67 København K samt stempler fra samme dkk Flora Heilmann ( ): Bonderoser Olie på lærred, 52 x 60 cm. Sign dkk

19 54 Ubekendt kunster: Chr. VI som barn Siddende på forgyldt trone, iført kniplingskjole, ordensbånd og hat med fjerprydelse, ved siden af kongekrone. Olie på lærred. 18. århundrede. 76 x 60 cm. Usign. (lærred dubleret) Proveniens: Viceadmiral Edouard Suenson ( ) - siden i familiens eje dkk Johan Elias Ridinger ( ): Der Paradis oder die Schöpfung und der Sündenfall des ersten Menschenpaars 12 stik, heraf de 4 i rammer. Papirstørrelse 43 x 60 cm dkk Italiensk kunster: Carravaggios skole, årh. Ung mand med brød, på bord fad med ferskner. Usign. (lærredet er doubleret) 80 x 100. Proveniens: Fam. Suenson dkk

20 57 Jens Juel ( ): Generalfiskal Peter Uldall og hustru Generalfiskal Peter Uldall og hustru Antoinette Uldall ( ). Usign. Olie på lærred. (doublerede) Hver 37 x 30. (2) Tak til Museumsinspektør Kasper Monrad for sit velvillige og kyndige bidrag i bestemmelse af portrætterne. Peter Uldall ( ) tog juridisk embedseksamen som 20-årig i 1763, - allerede som 29-årig i 1769 blev han udnævnt til advokat med møderet for Højesteret. Særligt kendt blev han, da Caroline Mathilde, efter Hofrevolutionen i 1772 udpegede ham som sin forsvarer. Snart herefter pålagde inkvisitionen ham tillige at være defensor for J. F. Struensee. Et hverv han udfyldte med dygtighed og skaffede ham stort ry og senere velstand. Samme år giftede han sig med Antoinette Hansen med hvem han fik 3 sønner. Litteratur: Jens Glebe-Møller: Struensees vej til skafottet Gyldendal, Den store danske encyclopædi. Proveniens: Uldall / Suenson familien. dkk Efter Andrea del Verrocchio, Rytterstatue af bronze På plint af træ og marmor, forestillende Bartolomeo Colleoni. H: 58 cm incl. plint dkk

21 59 Harald Slott-Møller ( ): To unge kvinder i natteinteriør, den ene spillende guitar Olie på lærred, 58 x 81 cm. Sign dkk Christian Pram-Henningsen ( ), tilskrevet: Portræt af kvinde iført sort kjole, gylden vifte i hånd, buket på bord ved hendes højre side Olie på lærred, 113 x 100 cm. Usign, på etiket på rammen Christian Pram-Henningsen dkk Cilius Andersen ( ): En middagslur Sign. Cilius A Olie på lærred, 50 x 42,5 cm dkk

22 62 Otto Bache ( ): Middagshvil på oksetrukken kærre Tusch, 19 x 25 cm. Sign. dkk Agnes Slott-Møller ( ): Terkel Trundesen vender hjem efter sin lange ufrivillige Islandsfærd og finder sin elskede Stolt Adeluds gift med den gamle rige Hr. Stig Jensen Olie på lærred. 40 x 46,5 cm. Sign. dkk Harald Slott-Møller ( ): Mariæ Bebudelse - Ærkeenglen Gabriel besøger Jomfru Maria Olie på lærred, 52 x 63,5 cm. Sign (afskalninger venstre side) dkk

23 65 Oluf Hartmann ( ): Opstilling med flaske, frugter og kobberkar Olie på lærred, 38 x 46 cm. Usign. Betegnet på blændrammen Oluf Hartmann og Kunstforeningen, Udstillet...Nr. 89? (på etiket angivet nr. 63) dkk Johan Rohde ( ): Vestjysk landskab med kirke Nedenfor kirken en hulvej gennem lyngklædte bakker. Sign. Johan Rohde. Olie på lærred. 78 x 100 cm. I samtidig forgyldt skønvirke ramme. dkk Elie Delaunay ( ): Opstilling med lågkrus, glas, kop, messingfad og grøn skål på orientalsk tæppe Olie på lærred, 50 x 68 cm. Sign. E. Delaunay 1877 (dubleret) Proveniens: Viceadmiral Edouard Suenson ( ) - siden i familiens eje dkk

24 68 Thorolf Holmboe ( ): Udsigt over norsk fjord med solblink på vandet Olie på lærred. Sign. Th. Holmboe. 60 x 90 cm dkk Karl Isakson ( ): Blomster på klæde i stol I baggrunden del af maleri. Usign. 45 x 57 cm. På bagsiden anført: Färg och Form - Isakson-udstillingen Stockholm 1936 samt Malet af K. Isakson attesteres Viggo Madsen - Aage Rose dkk Otto Sinding ( ): Fiskerbåde i havn vinter Olie på lærred, 38 x 49 cm, sign. Otto Sinding. På blændramme: Ruhiger Tag Otto Sinding dkk

25 71 Efter Michael Ancher: Hjemvendende Fiskere fra Nordstranden i Aften Belysning Olie på lærred, sign. Mich. Ancher. 100 x 130 cm Der eksisterer to tilnærmelsesvis (bortset fra størrelse) versioner af dette maleri samt tre forarbejder på Skagens Museum. Herværende maleri er nedarvet fra skibsmægler Marius Nielsen, der blandt andet grundlagde rederiet "Progress". Maleriet har af familien altid være betragtet som "en ægte Ancher". Maleriet ses på interiørfotoet fra Marius Nielsens imponerende hjem i Ryvangskvarteret hidrørende fra artikel i Tidens Kvinder (1942). Der citeres fra artiklen: "Den midterste Stue kunde hedde "den blaa Stue". Den er ganske rolig, yderligere dæmpet af det store sort Flygel. Over Sofaen hænger Anchers berømte Maleri af Fiskerne, der vender hjem...". Det har ikke været muligt at verificere dette maleri som en replik - og det sælges således som værende en kopi efter Ancher. Proveniens: Skibsreder Marius Nielsen, herefter dennes familie dkk Thomas Faed ( ), tilskrevet: Fiskerdreng Olie på lærred, usign., 91 x 71 cm dkk

26 73 Viggo Johansen ( ): Børn spiller kort Sign. Viggo Johansen Maleri, Olie på lærred. 104 x 130. Proveniens: Familien Suenson, Iflg. oplysninger fra venstre: Professor Palle Suenson senere professor i arkitektur, Bent Suenson, senere generaldirektør for Store Nord samt Ingegerd Suenson. dkk Julius Paulsen ( ): Parti fra Heatherhill Sjællands Nordkyst Olie på pap, 23 x 30 cm., sign. monogram dkk Dankvart Dreyer ( ): Stråtækt gård ved kysten Olie på lærred. 38,5 x 52,5 cm. Betegnet Dankvart Dreyer dkk Albert Gottschalk ( ): Vinterlandskab med huse. Sign og dateret På blændrammen stemplet: Albert Gottschalck udstilling Den Frie Olie på lærred, 30 x 46 cm. dkk

27 77 Peder Mønsted ( ), Ung italienerinde siddende i agavelund Olie på lærred, 22 x 16 cm, sign. P. Mønsted 89 dkk C. W. Eckersberg ( ): Amerikansk skib og Dansk skonnert (2) Kolorerede raderinger. Tryksign. monogram og C. W. Eckersberg fecit aqua forti. I gamle sølvrammer. Bileldmål 21 x 16 cm dkk A. E. Kieldrup ( ): Parti fra Ermelunden, Usign. Olie på lærred. 49 x 68 cm. Ca Prov. tidl. ABR 120, kat dkk

28 80 H. A. Brendekilde ( ): Blomsterplukning en forsommerdag. To kvinder i samtale, lille pige og kat. Olie på lærred. Sign. H. A. Brendekilde ' x 72 cm. dkk Thomas Ball ( ): La Petite Pensée Skulptur, hvid marmor. Signeret og dateret T. Ball H: 50 cm (afslag på blad bag venstre skulder) dkk

29 82 Henrik Olrik ( ): Portræt af Johan Christian Weber Olie på lærred, 58 x 46 cm. Sign. H. Olrik 1871 dkk Nordahl Grove ( ): Ildløs i Københavns Havn Olie på lærred, 37 x 56 cm, sign. Nordahl Grove 1858 dkk Hans Marius Wilhelm Løvaas ( ): Moselandskab Olie på lærred, 52 x 74 cm. Sign. Hans Lóvaas 1890 dkk Henrik Olrik ( ): Portræt af Chatrine Marie Weber Olie på lærred. 58 x 46 cm. Sign. H. Olrik 1872 dkk I. T. Hansen ( ): Interiør med trappe og malet hvælv Akvarel. Lysmål 16 x 13 cm. Sign. I. T. Hansen 1892 dkk

30 kunstner: Daligliv i balinesiske langhuse Gouache på stof. 51 x 76 cm dkk Et par store thailandske tempel løver af bronze, 20 årh. (2) Et par Thailandske tempel løver af patineret støbt bronze, 20. årh. H. 120 B. 60 D. 65 cm. dkk Stor Ganesh figur Bronze, Indien 19. årh. H: 88 cm dkk

31 90 Et par kinesiske løver (2) Hugget i sten, 19. årh. H: 52 cm dkk Large Cizhou stoneware wine jar, China, Sung/Yuan, 13/14th century Large Cizhou stoneware wine jar, decorated in black abstract bird feather patterns and four characters wen xiang xia ma ( get off your horse upon smelling the fragrance of the wine ) painted on milk-white background. Overglazed. China, Sung/Yuan, 13/14th century. H. 66,5 cm. dkk Stort indisk bronzekar Urli Ø: 81,5 cm, vægt ca. 49 kg dkk Kinesisk Xingjian tæppe, semiantik. Håndknyttet, bort med geometrisk mønster, rød medaljon på lys bund med gentaget ornamentik. 227 x 165 cm. (slidt, bleget, kanter med slitage/reparationer) Proveniens: Fam. Suenson. dkk

32 94 Outstanding Suzhou style six-panel Chinese lacquer screen, mid 20th century Outstanding six-panel Chinese screen with black lacquered ground, decorated with carved hardstone and ivory figures, depicting a court poem impromptu scene, featuring Emperor Ming Huang (ruled from 626 to 649 AD), his concubine Yang Guifei, and his court poet Li Po in the center, surrounded by eight waiting ladies and servants. Each of the panels has two sections, larger upper section with the figures in landscapes with faces, arms and legs in carved ivory, clothing and drapery in a variety of hard stones of rich natural colours and lacquer, at the background of hard stone carved pavilion, Taihu lake rockery, cranes, and basjooleaf; lower panel is decorated with colourful hard stones carved into antique ritual wine vessel shapes; and the reverse side of the panels decorated with finely painted floral, butterfly on top, and orchid silhouette at the bottom. Mid-20th century. 240 x 215 cm. dkk Kinesisk aneportræt, 19. årh.s slutning Forestillende mand og kone. Malet på papir. Lysmål 112 x 84 cm dkk

33 96 A Chinese parcel gilt and red painted carved wood six panel screen, 19th century A Chinese parcel gilt and red painted carved wooden six panel screen. Each panel has seven sections, decorated successively in floral patterns, two richly carved window panes, three panels describing humanchinese gods encountering and interacting, chevron carvings at the bottom. Ca H W. ca dkk Kinesisk tofløjet skab på høj underdel Sprossede ben, bag døre 13 skuffer. 70,5 x 40 cm. H: 157 cm. Beslag og bærehåndtag af messing dkk Et par søjler af indisk blackwood (2) Koniske. Øverst med messingbånd og udskåret top. H: 215 cm dkk Stort indisk bronzekar Urli Ø: 94 cm, vægt ca. 76 kg dkk

34 100 Kinesisk skuffemøbel på høj underdel Sprossede ben. 10 skuffer. 60 x 40 cm, H: 156 cm. Beslag og bærehåndtag af messing dkk Bord af rodtræ Udskåret med ugle, hund, og hundehoveder H. 72 B. 57 D. 52 cm. dkk Stor stentøjskrukke Brunlig glasur, H: 86 cm. Oprindelsesland: Burma dkk Vandåndsmaske fra Ijo, Nigeria. Brunpatineret med hvid pigmentering. H: 66 cm Proveniens: Tidligere i Lau Sundes samling. Litteratur: Karl Ferdinand Schaedler, Masken der Welt, Sammlerstücke aus fünf Jahrtausenden¹, side 91, typen gengivet s 72. dkk

35 104 Senempire chatol, miniature Trefløjet overdel med skuffer under midtersete dør. Cylinderklap bag hvilken skuffer og rum. Under klap tre store skuffer. H: 52 cm. På skuffe under dør: Til lille Augusta Stern fra hendes Bedstefader. Kiøbenhavn d. 15de August 1838 dkk Salonbord til servering. Østrig 20. årh.s begyndelse Salonbord på stel af mahogni, top og sider med facetslebet glas og svingbare hylder i fatninger af sølvplet og med slebne glas, karafler, mokkastel og cigarkasse mm. Mahogni, glas og sølvplet. Østrig 20. årh.s begyndelse B: 72, D: 53, H: 82 cm (Mindre finerskader, et likørglas mangler, en kaffekop indsats uoriginal.) dkk Standur, kasse af mahogni, 19. årh. Malet skive signeret Uhrmagermesterselskabet i Rönne. Rund top med skæring i form af lyre og blæseinstrumenter. Buet glas, kvartsøjler. H: 215 cm dkk

36 107 Hollandsk barokskab, 18. årh. Rodfiner og nøddetræ. To-fløjet overdel med svungen top og profilerede døre. Bombéformet underdel med affasede hjørner, to store og to mindre skuffer. Overskabet indrettet med hylder og skuffer. Beslag med løver og vaser. H: 257, B: 190, D: 68 cm dkk Et par empire vaser af sleben krystal Med rig bronzemontering, blandt andet hanke i form af løvehoveder. Stammer af krystal og kvadratiske baser af bronze. Baser: 10,5 x 10,5 cm. H: 31,5 cm dkk Et par franske empire stager af bronze Kanellerede stammer, cisellerede lystyller og baser. H. 25 cm. dkk Et par obelisker Grønbroget marmor, bronzemonterede. H: 105 cm. Enkelte afslag. Ægypten starten af 1900-tallet dkk

37 111 Rokokospejl, 18. årh. Rigt udskåret og forgyldt ramme med maskeroner, griffe, bladværk og rocailler. Originalt facetslebet spejlglas. H: 100, B: 61 cm dkk Rokokobord Fliget pladekant og sarg. Cabriole ben. Plade ilagt manganfarvede fliser. 75 x 62 cm, H: 76 cm dkk Louis XVI armstol, bøg Kop og armlæn med bladskæring. Lige tilspidsede ben med snoede skæringer og sko. Skæringer med forgyldning. H: 92 cm dkk Norsk rokokoarmstol, sort og guld Kannellerede ben, forgyldte skæringer på sarg og ryg. 18. årh. slutning. Broderet betræk med ranker på blå bund dkk

38 115 Bemalet barok skrivemøbel, nordtysk, ca Todelt sekretær med skuffer i underdel, overdelen med skriveklap bag hvilken små skuffer samt tofløjet overskab. Dobbeltbuet top. Grønmalet med marmorering og allegoriske figurer Hofnung, Glaube, Billigkeit og Beständigkeit. H. ialt 227, D: 35, B: 103 cm dkk Norsk armstol. 18./19. årh Udskåret bemalet fyrretræ. Bredt sæde med udadsvungne armlæn. Sæde af flettet græs. Delvis nyere bemaling dkk Louis XVI hjørneskab Hvidpatineret fyrretræ med to-fløjet over- og underdel hvor i mellem hylde, kanellerede fyldninger. H: 196, D: 74 cm dkk

39 118 Regency partners Desk, mahogni Brun velpatineret lædertop med guldtryk. På hver side tre skuffer. Lige tilspidsede ben med sko. England 19. årh. 163 x 99 cm, H: 77,5 cm dkk Engelsk standur, kasse af mahogni Buet top flankeret af bronzemonterede prydvaser. Rigt dekoreret front i form af blomsterarrangementer og fugle. Messingskive med månefase med mere. Sign. Fras. Gregg London. H: 238 cm (væsentlig finérrevne i dør) dkk Engelsk regency bergere af mahogni, 18. årh. Fransk flet i sæde og ryg, løse hynder i sæde og ryg med betræk af grønt velour. Tilspidsede ben med messingsko. England 18. årh.s. slutning. dkk Fritstående engelsk bord Plade med gyldent læder. To større og to mindre skuffer. Ben med indvendig affasning. 18. århundrede. 82 x 50 cm, H: 68 cm dkk

40 122 Altona sofa Stel af mahogni. Lige tilspidsede sprossede ben. 4 ben i front. Bladskæringer ved armlæn. L: 168 cm dkk Engelsk regency bergere af mahogni, 18. årh. Fransk flet i sæde og ryg, løse hynder i sæde og ryg med betræk af rødbrunt velour. Tilspidsede ben med messingsko. England 18. årh.s. slutning. dkk Et sæt ens gustavianske spisestuestole (4) Skæringer i ryg sarg. Lige tilspidsede ben med kanneleringer. Hvidmalede med forgyldte skæringer dkk Engelsk regency bergere af mahogni, 18. årh. Fransk flet i sæde og ryg, løse hynder i sæde og ryg med betræk af grøn-brun velour. Tilspidsede ben med messingsko. England 18. årh.s. slutning. dkk

41 126 Taburet, 19. årh. Stel af bejdset træ med krydsede, svejfede ben. Fransk flet i sæde, guldmalede blomsterknapper, 55 x 40 x 36 cm dkk Bakkebord Stel af mahogni. Fremstillet hos Lysberg, Hansen & Therp. Bakke russisk og af sølvplet, sign. 69 x 56 cm excl. hanke. H: 64 cm dkk Dronning Alexandrines skrivebord af fyr. Brændstemplet kronet monogram. Plade med profileret og delvist forgyldt kant. Front med en skuffe. H 75. B. 86. D. 60. dkk Stor sleben pokal, 18 årh. Konisk bæger på rund fod, balusterformet stamme. Bægeret med slebet dekoration i form af oval med to hænder der mødes samt fugle i træer, slebet inskription Ein mal alle zeit. Låget med facetslebet knop hvori luftbobler. H: 35 cm dkk

42 130 A fine pair of French Louis Philippe parcel gilt bronze candelabras Each with dark patinated caryatide torsos holding candelabra for six candles, centered by fleur de lys, tripod foot piece on profiled red marble base, adorned with rim of bronze. France 19th century, 2nd half. Each H. 117cm. Provenance: Sotheby's, Sep. 1992, sold for GBP dkk

43 131 Napoleon. Buste af hvid marmor. Frankrig 19. årh. Napoleon iklædt frakke, draperet kappe og bicorne hat. Indhugget signatur: David., muligvis Pierre-Jean David d'angers ( ) eller efter demme. På høj sokkel af hvidmalet og forgyldt træ med laurbærkranset N. Buste h: 68, sokkel h: 128 cm. Proveniens: Forsikringsdirektør Julius Teisen ( ), direktør i det nuværende Alm.Brand Erhvervet omkring 1900 til dennes samling af Napoleon memorabilia. dkk Ceremonielt sværd/logesværd Skæfte prydet med monogram omkranset af bladguirlander samt krone med kors. Klinge rigt ciseleret og prydet med ejers navn. Maker's navn M.C. Lilley & co. Columbus Ohio. Skede ligeledes rigt dekoreret og prydet med ejers navn. L: 92,5 cm. dkk Et par danske officerspistoler (2) Fra omkring Forkortede i slutningen af 1700 tallet. L: 43 cm dkk

44 134 Antikt pengeskab af jern, 18/19. årh. Bemalet i grønt med guldstafferinger, på fronten et skib, rester af blomster på låget. Låsemekanisme i låget med 6 dobbelte låsepaler, samt dobbelt lås på front. B: 49 cm, D: 33 cm, H: 58 cm dkk Stort Kasmahr/Kirman sign. semiantikt figuraltæppe Knyttet i farver, med figurlige scenerier. Midterfelt med medaillon, og vaser samt moskèer, fugle og hjorte. Friser med blomster og palmetter i farver. 3 x 3,90 m Tidl. ABR auktioner 1990, solgt for dkk dkk Kinesisk skuffemøbel på høj underdel Sprossede ben. 10 skuffer (cd størrelse). 40 x 39,5 cm. H: 156 cm. Beslag af messing dkk Akstafa, Kaukasisk sirvan tæppe Sirvan,Geometrisk design. Antikt. 280 x 120 cm (luv og frynser slidt, repareret i kant, hjørner med skader) Proveniens: Fam. Suenson dkk

45 138 Poul Henningsen PH 5/5 pendel; Opalglaslampen med guldkanter, 1927/28 Opalglaslampen, Pendel med bajonetfatning af messing, dæksel af kobber, støbt stel mrk. Pat. Appl., monteret med O 5 Overskærm af matglas med guldkant, Ø. 50 cm., M 5 mellemskærm, af matglas med guldkant, Ø. 31 cm. Produceret hos Louis Poulsen i 1927/28 (underskærm mangler) Litt. Tænd PH lampens historie, lign. model gengivet og omtalt s. 141/142. dkk Hans J. Wegner: Spisebord af eg med klapper. Model AT134 To dybe klapper og krydsben. Udslået 227,5 x 85,5 x 71 cm. Stemplet Hans J. Wegner og Andreas Tuck. dkk

46 140 Børge Mogensen: Sæt på otte armstole model 3238, Stel af eg udspændt med patineret kernelæder i sæde og ryg. Formgivet Udført for Fredericia Stolefabrik. Litteratur: Grete Jalk: 'Dansk møbelkunst gennem 40 aar : Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger '. Bd. 3, s dkk Verner Panton: FUN 1 DM Shell Lamp Loftslampe med stel af stål, behængt med skaller af perlemor i tre niveauer. Udført fra 1964 hos Lüber, Schweiz. Denne model ca Litteratur: Vitra Design Museum: Verner Panton: The collected works 2000, ill. s. 117, fig dkk Dansk møbelarkitekt / snedkermester: Fritstående skrivebord Af palisander, udhængende plade hvorunder sarg med to grebsløse skuffer, drejede, let tilspidsede ben. Udført omkring L. 180 x 89,5 cm, H: 72 cm. dkk

47 143 Poul Henningsen: 18-armet bombardementskrone med stel af bruneret messing, arme i tre etager til hhv. 3, 6 og 9 lys, monteret med gulmalede 1/1 matglasskærme. 9 underskærme uden bemaling, een underskærm repareret. Fatningshuse af bakelit. dkk Dansk møbelarkitekt: Øreklapstol med stel af egetræ Svungne armlæn hvilende på kanelleret sprosse prydet med to udstående knapper af egetræ. Betrukket med knapfældet gråt betræk. Antagelig udført hos Fritz Hansen ca dkk Bjørn Wiinblad: Spisebord Navona grande-plus Blå/hvid. Ovalt. Penseldekoreret. 166 x 119 cm, H: 69 cm. Unika Kopi af faktura fra Brita Drewesen og Bjørn Wiinblad, dateret den 30. januar 1968 kan medfølge dkk

48 146 Poul Henningsen: 4-skærmspendel model 4 3,5,-3 af originalt rødmalede matglasskærme. Fatningshus af bakelit. U-skærm mangler. Ca Dia. 33. Dansk privatsamling. Litteratur: Tænd gengivet og omtalt, bl.a. s 242. dkk Poul Henningsen: Væglampe 2/2 med originale 2/2 matglasskærme med bundskåle. Stel af bruneret messing, bakelit fatningshus. dkk Kaare Klint/Rud. Rasmussen: Trepersoners sofa, mahogni Gavle og ryg med træflet. Løse hynder. Mærkat. Ifølge det oplyste fremstillet til Statens Museum for kunst. L: 128 cm, D: 68 cm dkk

49 149 Aage Porsbo: stor lysekrone af messing, Stel af messing med arme til 13 hængende pendler; disse med cirkulære profiler, symmetrisk forskudt. Tegnet til Skovlunde Kirke, udført i 28 eksemplarer for Kemp & Lauritzen Heraf er der i dag ca. 20 lysekroner ophængt i kirkerummet H. 116, Diam. ca. 140 cm. (pendler h. 26.,diam. ca. 15.) dkk Aage Porsbo: Stor lysekrone af messing, Stel af messing med arme til 13 hængende pendler; disse med cirkulære profiler, symmetrisk forskudt. Tegnet til Skovlunde Kirke, udført i 28 eksemplarer for Kemp & Lauritzen Heraf er der i dag ca. 20 lysekroner ophængt i kirkerummet H. 116, Diam. ca. 140 cm. (pendler h. 26.,diam. ca. 15.) dkk Aage Porsbo: stor lysekrone af messing, Stel af messing med arme til 13 hængende pendler; disse med cirkulære profiler, symmetrisk forskudt. Tegnet til Skovlunde Kirke, udført i 28 eksemplarer for Kemp & Lauritzen Heraf er der i dag ca. 20 lysekroner ophængt i kirkerummet H. 116, Diam. ca. 140 cm. (pendler h. 26.,diam. ca. 15.) dkk Aage Porsbo: Stor lysekrone af messing, Stel af messing med arme til 13 hængende pendler; disse med cirkulære profiler, symmetrisk forskudt. Tegnet til Skovlunde Kirke, udført i 28 eksemplarer for Kemp & Lauritzen Heraf er der i dag ca. 20 lysekroner ophængt i kirkerummet H. 116, Diam. ca. 140 cm. (pendler h. 26.,diam. ca. 15.) dkk

50 153 Hans J.Wegner: Lænestol CH-25 Lænestol med stel af patineret egetræ, sæde og ryg med flettet papirgarn. Tegnet Udført hos Carl Hansen & Søn, Odense. dkk Poul Henningsen: Et par 1/1 væglampetter med stel af bruneret messing, originale gulmalede 1/1 matglasskærme med bundskåle. Dansk privatsamling Litteratur: Tænd gengivet og omtalt. dkk Frode Holm: Sminkebord samt tilhørende stol Bord af mahogni, front med to sortlakerede skuffer. Top af sort formica med klap, hvorunder spejl samt opbevaringrum. Tilspidsende ben med sko af messing. Stol med ben af mahogni, sæde og ryg betrukket med lammeskind. Udført for Illums Bolighus, 1950'erne. Bord: H: 74 cm, L: 100 cm, B: 52 cm dkk

51 156 Philippe Starck: Eros spisestole E2 med drejefod (4) Drejelig fod af aluminium, sæde af grøn polycarbonat, udf. hos Kartell dkk Bjørn Wiinblad: Elipseformet sofabord Specialfremstillet sofabord af teak med indlagte kakler dekoreret med figursceneri. Signeret og dateret Bjørn Wiinblad 77. L: 135 cm, B: 85 cm, H: 51 cm. dkk Dansk møbelarkitekt: Øreklapstol med stel af egetræ Svungne armlæn hvilende på kanelleret sprosse prydet med to udstående knapper af egetræ. Betrukket med knapfældet rødligt blomstret betræk. Udført hos Fritz Hansen ca dkk Ole Wanscher/A. J. Iversen: Rundt sofabord Palisander. Ø: 85 cm, H: 59 cm dkk

52 160 Nordisk design: Art deco loftskrone af messing/bronze Arme til otte lamper, med opadvendte skærme af klart blæst glas. Fatningshuse af brun bakelit. Antagelig Danmark eller Sverige, Ca H. incl. baldakin ca. 67. Dia ca dkk E. & Sv. Olsen: Sjælden øreklapstol og skammel af teak og bøgetræ. Overbetrukket med dybfældet hvidt plysbetræk. Lænestolen helt af teak, tilhørende skammel med stel af farvet bøg. Ca Source/Litt.: Danish Furnitureindex, RP og RP Gengivet i sorthvid foto. dkk

53 162 Ole Wanscher: Et par Colonial chairs model p 149 Mahogni armstole med løse puder monteret med sort læder i sæde og ryg. Udført hos P. Jeppesen. (2) dkk Kaare Klint: Sofa model 6092 Monteret med gråt stof og på otte firesidede, tilspidsede ben. Udf. hos Rud. Rasmussen. L: 200 cm dkk Arne Norell: Lænestol model Ari Formgivet Fladstål/sort læder dkk Poul Kjærholm: PK 55 arbejdsbord Stel af matforcromet stål, plade af ask. Udført for og med etiket for Fritz Hansen H. 69. L B. 90. dkk

54 166 Grethe Jalk: Et par Easy chair, model 56 Stel af palisander, løse hynder i sæde og ryg, betrukket med stribet uld. Udf. for P. Jeppesen dkk Børge Mogensen: Tremmesofa, (Model 1789) med ternet uldbetræk Stel af bøg, nedfældelig side, regulérbar ved hjælp af flettede læderkæder. Udf. Fritz Hansen. L Litteratur: Grete Jalk, 40 Years of Danish Furniture Design, vol. 2, p dkk Ole Wanscher: Skrivebord, valnød Fritstående, bagside med tre døre. Front med en større og 2 x 3 mindre skuffer. Let tilspidsede sprossede ben. Udf. A.J. Iversen ell. Fritz Hansen. 160 x 79,5 cm, H: 75 cm dkk

55 169 Fritz Henningsen ( ): Art Deco spisebord Teak og mahogni. Firpas fodstykke, monteret med messingsko. Ca H: 69 cm, Ø: 110 cm. Ref: Furniture index, Museumsbygningens Auktioner nr. 17, kat.nr. 568 dkk Et par kinesiske horshoe stole (2) Stel af paduk med lige ben og svungen ryg. Løse knapsyede hynder af rødt skind. 20. årh. dkk Børge Mogensen øreklapstol med skammel Øreklapstol og skammel betrukket med rødt læder. Ben af mahogni. Fredericia Møbelfabrik, model dkk Et par kinesiske horshoe stole (2) Stel af paduk med lige ben og svungen ryg. Løse knapsyede hynder af rødt skind. 20. årh. dkk

56 173 A. Bulleri & Co: Tre højryggede orange stole Ferrante Orangelakeret træ. Høj ryg med fem buede sprosser, senere sjeneflet i sæde model Ferrante. Tegnede og udført hos A. Bulleri & Co., Cascina omkring Kopi af afskrift af tidligere påsat etiket: Bulleri & C.Cascina Ferserte (trade mark) Italian Artisan Produc, Gio Ponti arkitekt. B: 41 cm, H: 109 cm dkk Hans J. Wegner: Rundt spisebord af eg model PP70 Let tilspidsede ben, 2 tillægsplader. Udført for PP møbler. Diam 140 cm. Plader hver B. 60. Samlet længde ialt: 260. dkk Hans J. Wegner: Sæt på 8 armstole, af eg og Wengé Sæder med krydsflettet papirgarn. Plakette sign. PP Hans J. Wegner. Tegnet Dette sæt fra omkring (8) dkk

57 176 Et par højryggede kinesiske stole (2) Stel af paduk med lige ben, åben sarg med sprosser. Let buede armlæn og ryg. Løse knapsyede hynder af sort skind. 20. årh. dkk Arno Malinowski: Vase af stentøj Modelleret i relief med kiler, dekoreret med solfatara glasur. Sign. monogram Kgl. P. model nr H. 20. Dia. 19. dkk Hans J. Wegner: Seks Kina -stole, Model FH Af kirsebærtræ, løse vendbare knapsyede hynder i sæder betrukket med mørkt brunt skind. Udf. for Fritz Hansen. (6) Formgivet H. 80, B. 57, D. 46 cm. Brugspatina. Litt.: Noritsugu Oda: 'Hans J. Wegner's 100 Chairs', s dkk

58 179 Svend Åge Holm Sørensen, tilskrevet, Standerlampe Stel af messing med rund fod, justerbar arm. Dobbelt tragtformet skærm af rødlakeret metal. H: 134 cm, L: ca. 66 cm dkk Ole Wanscher/Fritz Hansen: Armstol, valnød Svungne armlæn og to brede lameller i ryg. Sæde med patineret lyst læder dkk Axel Salto ( ): Tidlig riflet skål af stentøj Sign. Salto, bølgelinjer for Kgl. P, Dekoreret med blålig glasur på rosa bund. H. 12,5. Dia. 29 cm. dkk Spisebord med plade af beton Stel af sortmalet støbejern med sprosser. L: 210, B: 92, H: 74 cm dkk

59 183 CD Poul Schrøder: Tænksom kvinde Olie på lærred, 130 x 85 cm. Sign. Poul Scrøder. Iflg. oplysninger helportræt af kunstneren, Franciska Clausen. dkk H. A. Kähler: Stor kugleformet vase Indridset dekoration i form af åkandeblade. Zink blomsterindsats. H: 36,5 cm dkk CD Jeppe Vontilius ( ): Landskab Olie på lærred, 25 x 32 cm, sign. monogram dkk CD Knud Kyhn ( ): Siddende faun Kgl. Stentøj med sung glasur. Nr H: 31 cm. 1 sort. dkk

60 187 CD Hans Scherfig ( ): Tapir par i junglelysning Sign Scherfig 47. Tempera på masonite. På bagsiden udstillingsetiket, bet. Scherfig. 31 x 63. Proveniens: Tidl. ABR auk 551, ca dkk Peter Brandes (f. 1944): Vase støbt i bronze på plint af sortbroget marmor Sign. monogram 6/200. H: 28,5 cm. incl. plint dkk Vassily Kandinsky ( ): Komposition, litografi i farver Stempelsign., samt nummereret 97/250. Litografi udgivet i.f.m. udstilling af kunstnerens tegninger, Galerie Maeght Paris / Kandinsky Oeuvres de 1910 à Lysmål 44 x 35 cm dkk

61 190 CD Hans Scherfig ( ): Elefanter på savannen Sign. Scherfig 47. Tempera på masonite. 45 x 82. Udstillingsetiket på bagsiden, bet. Scherfig. Proveniens: Tidligere ABR auk 551, ca dkk CD Helge Ernst ( ), tilskrevet: Badepiger Sign. monogram. Olie på lærred. 180 x 181. dkk CD Niels Erik Gjerdevik (1962-): Komposition Sign. på bagsiden NE. Gjerdevik Berlin 97. Olie på lærred, 70 x 70 cm dkk

62 193 CD Gino Scarpa (1942-): Bianco I Relief af træprofiler, hvidpigmenteret, ca Sign. G. Scarpa. Gave fra kunstneren til familien Suenson. 67 x 130. dkk CD Jeppe Eisner (født 1954): Bobledrøm Olie på lærred, 92 x 100 cm. Sign. på blændramme: Bobledrøm samt signatur dkk CD Helge Engelbrecht Petersen ( ): Komposition Olie på lærred, 23 x 30 cm dkk CD Kay Christensen ( ): Hanne fra Banegaarden Olie på lærred, 51 x 93 cm, sign. bagside 30. Juni Kay C. dkk

63 197 CD Olaf Rude ( ): Landskab med spredte huse Olie på lærred, 73 x 100 cm., sign. Olaf Rude. dkk CD Gerhard Henning ( ), Leda og Svanen Skulptur af patineret bronze. Sign. G. Henning H: inkl. sokkel 29,5 cm, L: 30 cm dkk CD Preben Hornung ( ): Komposition Olie på lærred, 60 x 49 cm, sign. monogram 56 På bagside: P. Hornung Værøy 1955 dkk Poul Schrøder ( ): Kvinde ved bord Olie på lærred, 74 x 60 cm. Sign. samt betegnet på blændramme Susanne 1955 F20 Proveniens: Udstillet Kunstforeningen 1956, kat. nr. 19, erhvervet fra kunstnerens dødsbo dkk

64 201 CD Kay Nielsen ( ) Bly/akvarel på papir, Felix, Per Astra ad MorE. Ca Bladstørrelse 24 x 18,5 cm. dkk John Christensen (Barbermaleren) ( ): Udsigt gennem tagvindue en regnvejrsdag Tusch på papir. 14 x 23 cm. Sign. John C dkk CD Jeppe Eisner (født 1954): Blå Time Olie på lærred, 70 x 80 cm. Sign. dkk Jules Cheret ( ): Bal au Moulin Rouge Original Affiche Artistique, reklame plakat for Moulin Rouge, litografisk trykt af Imprimerie Chaix, Paris Lysmål 124 x 89. Proveniens: Dansk privatsamling dkk CD Preben Hornung ( ): Chas Fem akvareller i farver, monteret i een ramme. Hver akvarel lysmål ca. 20 x 14 cm. Samlet lysmål 57 x 59 cm. Inspiration til disse figurer indhentet af kunstneren på værtshuset Chas i Allegade på Frederiksberg. dkk

65 206 CD William Scharff ( ), Skovparti Olie på lærred, 83 x 106 cm. Sign. dkk CD Ib Braun ( ): Gående orientaler Figur af brunpatineret bronze. Sign. Braun. H: 48 cm. dkk CD Ib Braun ( ): Gående orientalerinde. Figur af brunpatineret bronze,, sign. Braun. H: 48 cm dkk CD Mogens Hertz ( ): Udsigt over Gudhjem, tage i sne Olie på lærred, 38 x 61 cm. Sign. Mogens Hertz dkk CD Poul Schrøder ( ): Havestykke med hvid bænk Olie på lærred, 80 x 100 cm. Sign. Poul Schrøder dkk

66 211 CD Michael Kvium (1955-): Skulls-1989 Suite bestående af 47 individuelle gouacher, alle sign. på bagsiden Kvium -89. Signatur læselig gennem luge på bagsiden. Bladstørrelse hver 32 x 25. Original opbevaringskasse af metal medfølger. I kunstnerens skildringer af spændingsfeltet mellem human forfængelighed og forgængelighed, er vanitasmotivet et tilbagevendende tema i Kviums oeuvre. I nærværende suite gestaltet pågående og rendyrket. Udtrykt med rester af menneskelig afmagt og angst, er kranierne i Skulls gengivet som afpillede dødsmasker i et stivnet udråb. Proveniens: Galleri Susanne Ottesen dkk

67 63

68 64

69 1. Budgivning Køber er den byder, der får hammerslag. Den, der byder for andre, hæfter som selvskyldnerkautionist for berigtigelsen af købet. På opfordring fra Auktionshuset A/S (herefter benævnt Auktionshuset), skal alle bydere, hvadenten de ønsker at afgive et bud ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller afgive en kommission pr. brev, fax eller hjemmeside eller byde direkte pr. telefon eller hjemmeside, kunne dok-umentere deres betalingsdygtighed samt til enhver tid identificere sig. Auktionshuset er altid berettiget til at nægte at acceptere et bud, hvis på forlangende ikke tilstrækkelig sikkerhed er stillet eller en passende à conto betaling har fundet sted. Bud afgives af byderen ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller ved skriftlig kommission enten pr. brev, fax eller hjemmeside. På net-auktioner afgives bud direkte fra hjemmesiden. Afgivelse af bud pr. telefon er muligt under visse forudsætninger, der afgøres af Auktionshuset. Auktionshuset påtager sig intet ansvar for eventuelle fejl eller fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service. Auktionarius bestemmer overbuddets størrelse og træffer ligeledes afgørelse i alle tvivlstilfælde om budgivningen. For at kunne byde på Auktionshusets auktioner kræves forudgående registrering. 2. Betaling Ved køb på alle net-auktioner tillægges hammerslagsprisen 25%, der dækker salær på 20% samt moms af salæret. Ved køb på alle traditionelle auktioner tillægges hammerslagsprisen 25% der dækker salær på 20% samt moms af salæret. Visse numre handles efter særlige regler i fuldmoms, så udover salær på 20%, beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær. Disse numre er mærket med en stjerne (*). Danske momsregistrerede købere skal overfor Auktionshuset oplyse deres SE-/CVR-nr. (moms-nr.), da dette skal anføres på de fakturaer, hvor varen købes i fuld moms. For visse udenlandske købere gælder der særlige regler for afgiftsfritagelse jvf. 4. Afgiftsfritagelse omfatter ikke EU private købere, som ligestilles med danske købere jvf. gældende dansk lovgivning om handel med brugte varer, kunstgenstande, samlerobjekter og antikviteter. Købesummen forfalder til betaling ved tilslaget. Der kan betales kontant op til DKK eller med Dankort, banknoteret check, rejsechecks, Visa-, Master- eller Eurocard. Personlige udenlandske checks kan kun anvendes efter forudgående aftale. Betaling kan også finde sted via bankoverførsel. På de traditionelle auktioner skal betaling af købte emner finde sted under eller umiddelbart efter auktionen og under alle omstændigheder senest 8 dage efter fakturadatoen. På net-auktionerne tilsendes køber faktura. Betales købesummen ikke rettidigt, skal der svares rente heraf med 1,5% pr. påbegyndt måned. Betales købesum og renter ikke inden 8 dage efter at Auktionshuset har afsendt påkrav herom til køber, er Auktionshuset berettiget til at annullere købet og bortsælge det købte på ny auktion hos Auktionshuset eller underhånden og afkræve køber ethvert herved opstået tab. Et eventuelt overskud tilfalder den, der har indleveret det købte til auktion. Har den misligholdende køber tilgodehavender fra salg af effekter hos Auktionshuset, er Auktionshuset berettiget til at berigtige ethvert tilgodehavende hos køber ved modregning. Har den misligholdende køber indleveret andre effekter til salg, er Auktionshuset berettiget til at bortsælge sådanne effekter på auktion hos Auktionshuset uden at være bundet af en af den misligholdende køber fastsat mindstepris. Den misligholdende køber er ikke berettiget til at kræve udlevering af effekter indleveret til salg, så længe forfalden gæld til Auktionshuset ikke er betalt, uanset om værdien af sådanne effekter må anses at overstige forfalden gæld. Auktionshuset er berettiget til at afvise bud afgivet af en køber, der er i misligholdelse med sine betalingsforpligtelser over for Auktionshuset eller et bud afgivet af en anden på den pågældendes vegne, ligesom Auktionshuset er berettiget til at kræve et depositum som betingelse for accept af fremtidige bud. 3. Fortrydelsesret For privatkøb af emner på en net-auktion gælder loven om fjernsalg, herunder også 14 dages fortrydelsesret. Eventuelle omkostninger forbundet med transport af købte emner retur fra køber, betales af køber selv. Såfremt køber benytter sig af sin fortrydelsesret, refunderer Auktionshuset betalingen umiddelbart efter, at varen er sendt retur og modtaget af Auktionshuset. Auktionshuset gør opmærksom på, at det herefter er op til bankerne/kreditkortselskaberne, hvornår refusionen indgår på købers konto. 4 Momsfritagelse Udenlandske købere, der opfylder en af nedenstående betingelser, betaler de gældende salærsatser jf. ovenstående, men bliver ikke belastet af dansk moms. Den danske moms deponeres dog hos Auktionshuset, indtil eksporten er gennemført på dokumenteret lovpligtig vis. Købere, som er momsregistreret i et andet EU-land, kan fritages for at betale dansk moms, når det kan dokumenteres, at købet er transporteret til den adresse, som køber har angivet over for Auktionshuset og som er anført på fakturaen. I sådanne tilfælde skal der afregnes moms i henhold til de gældende regler i det land, hvor virksomheden er momsregistreret. Det tilrådes at søge oplysning hos de lokale myndigheder. Købere med bopæl uden for EU kan fritages for dansk moms, når det kan dokumenteres, at købet er transporteret ud af EU. Auktionshuset udsteder så vidt muligt de fornødne eksportpapirer, som skal fremvises ved toldmyndighederne, og forbeholder sig ret til at opkræve et gebyr herfor. Foretages eksporten af en af Auktionshuset godkendt speditør skal momsen ikke deponeres. 5 Momsbetaling Momsregistrerede virksomheder i andre EU-lande kan undlade at gøre brug af muligheden for momsfritagelse og i stedet betale dansk brugtmoms/fuldmoms. Dette skal meddeles Auktionshuset inden kl. 10 dagen efter købet. Momsregistrerede virksomheder i Danmark kan vælge at betale fuldmoms jf. ovenstående. Dette skal meddeles Auktionshuset inden kl. 10 dagen efter købet. 6. Udlevering Købesummen skal være betalt, inden det købte kan udleveres til køberen. Det købte henligger fra hammerslaget for købers regning og risiko. For varer, der ikke afhentes ifølge aftale efter hammerslaget, vil blive kørt på fjernlager på købers regning og risiko. Købte varer, der er betalt, men ikke afhentet, vil efter 1 år blive videresolgt for købers regning ved auktion eller underhånden Forsendelse Såfremt Auktionshuset påtager sig at emballere og fremsende købte varer, sker dette på købers regning og risiko. Auktionshuset kan således ikke drages til ansvar for skader forvoldt på købte varer under forsendelse eller for forsvundne forsendelser. 8. Kunstnerafgift til Copydan Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves følgeretsvederlag for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller ikke har været døde i mere end 70 år. Følgeretsvederlaget opkræves af Auktionshuset på vegne af kunstnernes organisation Copydan. Disse værker er mærket (CD) for Copydan ud for katalognummeret. Den såkaldte Copydan-afgift tillægges hammerslagsprisen inkl. salær, når beløbet overstiger 300 euro. Copydan-afgiften er: 5% af den del af hammerslagsprisen og salæret (ekskl. moms), der udgør indtil euro. 3% af den del af hammerslagsprisen og salæret (ekskl. moms), der ligger mellem euro og euro. 1% af den del af hammerslagsprisen og salæret (ekskl. moms), der ligger mellem euro og euro. 0,5% af den del af hammerslagsslagsprisen (ekskl. moms), der ligger mellem euro og euro. 0,25% af den del af hammerslagsprisen (ekskl. moms), der ligger over euro. Copydan-afgiften kan ikke overstige euro for det enkelte kunstværk. Euro-kursen er fastsat af Copydan i 2015 til kurs 744,01 (7,4401 kr. pr. euro). 9. Eksporttilladelse Kulturværdiudvalget er blevet ansøgt om eksporttilladelse, hvor dette kræves iflg. gældende dansk lovgivning om sikring af kulturværdier i Danmark. Foreligger en sådan ikke, vil dette blive meddelt den udenlandske køber umiddelbart efter hammerslaget. Derefter vil Auktionshuset igen ansøge Kulturværdiudvalget på købers vegne, nu hvor prisen kendes. Gives eksporttilladelse ikke, er Kulturværdiudvalget forpligtet til at overtage det købte til den opnåede pris, hvilket betyder at købet bliver hævet for køber. 10. Beskrivelse af emner Alt sælges i den stand, hvori det ved hammerslaget er at forefinde og som beskrevet i katalog eller hjemmeside med senere offentliggjorte ændringer og modifikationer. Beskrivelsen er foretaget efter bedste overbevisning og under anvendelse af de anførte katalogiseringsprincipper. De solgte effekter er ofte af en alder eller af en art, der bevirker, at de kan være behæftet med fejl, mangler, restaurering eller beskadigelser, der ikke nødvendigvis angives i katalog eller på hjemmesiden. Afbildninger i katalog eller på hjemmesiden er blot til identifikation og kan ikke anvendes til vurdering af effekternes stand. Enhver der ønsker at byde på auktion, bør derfor ved selvsyn på de før auktionen afholdte eftersyn forvisse sig om de ønskede effekters stand. Beskrivelsen er udtryk for den på salgstidspunktet blandt lærde og eksperter herskende opfattelse. Skulle der efter købet opstå tvivl om det købtes ægthed eller dettes overensstemmelse med beskrivelsen, skal dette straks meddeles til Auktionshuset. Såfremt det må erkendes, at det købte er en forfalskning, eller såfremt beskrivelsen har været behæftet med væsentlige fejl, der har medført en væsentlig højere hammerslagspris, end en korrekt beskrivelse må antages at ville have resulteret i, er køber berettiget til at annullere købet, hvorefter den samlede erlagte købesum tillagt auktionsomkostninger og evt. moms, vil blive refunderet køber. Væsentlige fejl i beskrivelsen relateret til mål eller vægt erstattes kun procentuelt i forhold til differencen. Retten til under de her anførte betingelser at annullere et køb kan kun udøves af den, der købte den pågældende effekt hos Auktionshuset og er betinget af, at krav om annullering fremsættes skriftligt over for Auktionshuset inden 2 år efter købsdagen, og af at det købte inden samme frist returneres til Auktionshuset i den samme stand i enhver henseende, som det købte var i på hammerslagstidspunktet. Køber kan i tilfælde af annullering ikke gøre krav på betaling af renter af købesummen og er ej heller berettiget til at kræve anden udgift eller tab, herunder eventuel mistet videresalgsfortjeneste, dækket. Et køb kan ikke kræves annulleret efter ovenstående bestemmelser, såfremt: a. beskrivelsen i katalog eller på hjemmesiden på hammerslagsdagen var i overensstemmelse med den på dette tidspunkt gældende opfattelse blandt lærde og eksperter. b. den eneste måde til på salgstidspunktet at få fastslået et falskneri var iværksættelsen af videnskabelige processer, hvis gyldighed først blev anerkendt efter salgstidspunktet, eller som ville have været uforholdsmæssigt omkostningskrævende eller uigennemførlige uden beskadigelse af den pågældende effekt. I tillæg til ovenstående frist gælder de almindelige forældelsesregler i forældelsesloven, efter hvilke køber ikke under nogen omstændigheder kan gøre noget krav gældende over for Auktionshuset, når der er forløbet mere end 5 år fra købsdagen. Auktionshuset A/S Kommissioner Auktionshuset påtager sig at byde i kommission for bydere, der ikke kan være til stede ved auktionen. Det er en forudsætning, at kommissioner indleveret pr. brev eller fax er Auktionshuset i hænde i 24 timer før auktionens start, så om nødvendigt bydernes kreditværdighed kan undersøges. Via hjemmesiden er det muligt at afgive kommissionsbud helt frem til auktionsstart. Auktionshuset påtager sig intet ansvar for eventuelle fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service. Konditionsrapporter Auktionshuset påtager sig, hvis det er muligt, at orientere nærmere om numrenes kondition og tilstand. Dette er ment som en service for kunder, der ikke selv har mulighed for ved selvsyn at undersøge numrene på eftersynet. Det understreges, at de givne oplysninger ikke kan gøres til genstand for reklamationer; her henvises til beskrivelsen. Fritagelse for dansk fuldmoms Købere skal ifølge 2 betale fuldmoms af de varer der i katalog eller på hjemmesiden er markeret med stjerne (*). Når virksomheder, der er momsregistrerede i andre EU-lande, køber hos Auktionshuset og videresælger til private, skal der ikke betales dansk moms, men moms i henhold til de regler der gælder, hvor den udenlandske virksomhed er momsregistreret. Det tilrådes at søge oplysning hos de lokale myndigheder.

KATALOG. Designermøbler mm.

Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Samleled, tørklæder, bælter, brugskunst m.v.)

Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Samleled, tørklæder, bælter, brugskunst m.v.) 2. juli 2012 Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Samleled, tørklæder, bælter, brugskunst m.v.) Eftersyn: 12. juli 2012 fra kl. 14.00 til kl. 15.00 Nybrovej 83, 2820 Gentofte samt efter

Fra dødsbo sælges kgl. porcelæn, sølvtøj, 18k guld medaljon og skab v/andersen & Svendsen Advokater

Fra dødsbo sælges kgl. porcelæn, sølvtøj, 18k guld medaljon og skab v/andersen & Svendsen Advokater Hold øje med de løbende bud - læs om aktiverne Se varegruppeinddelingerne - byd på aktiverne 2. juni 2016 Fra dødsbo sælges kgl. porcelæn, sølvtøj, 18k guld medaljon og skab v/andersen & Svendsen Advokater

Tomato/Skandinavisk Bijouteri Aps IKKE under konkurs (Sterling sølv, smykker og samleled)

Tomato/Skandinavisk Bijouteri Aps IKKE under konkurs (Sterling sølv, smykker og samleled) 19. November 2014 Tomato/Skandinavisk Bijouteri Aps IKKE under konkurs (Sterling sølv, smykker og samleled) Eftersyn: 24. November 2014 fra kl. 09.00 til kl. 15.00 Nybroveje 83, Gentofte - og i øvrigt

2.2.Til identifikation og kommunikation med budvinderen, er det nødvendigt med den pågældendes personlige oplysninger.

2.2.Til identifikation og kommunikation med budvinderen, er det nødvendigt med den pågældendes personlige oplysninger. AUKTIONSVILKÅR ON-LINE AUKTIONER. 1. Forord: 1.1.Ethvert salg på Hillerød Auktioners on-line auktionsside (i det følgende kaldet online) er underlagt den til enhver tid gældende danske lovgivning. 1.2.Betingelserne

21. maj 2015. 2 xs Ejendomme ApS. IKKE under konkurs (Kæmpe parti trævarer,brugskunt,isenkram,fotorammer)

21. maj 2015. 2 xs Ejendomme ApS. IKKE under konkurs (Kæmpe parti trævarer,brugskunt,isenkram,fotorammer) 21. maj 2015 2 xs Ejendomme ApS IKKE under konkurs (Kæmpe parti trævarer,brugskunt,isenkram,fotorammer) Eftersyn: I Brønderslev - kan aftales på tlf. 51 56 88 88 el. 30 25 05 80 Budfrist: 27. maj 2015

Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Smykker, ure, tørklæder, samleled m.m.)

Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Smykker, ure, tørklæder, samleled m.m.) 5. november 2013 Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Smykker, ure, tørklæder, samleled m.m.) Eftersyn: 11. november 2013 fra kl. 14.00 til kl. 15.00 Nybrovej 83, 2820 Gentofte samt efter

Lærereksemplar. Kun til lærerbrug

Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Samleled, Kendama, tørklæder, telefon covers m.m)

Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Samleled, Kendama, tørklæder, telefon covers m.m) 15. februar 2013 Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Samleled, Kendama, tørklæder, telefon covers m.m) Eftersyn: 25. februar 2013 fra kl. 14.00 til kl. 15.00 Nybrovej 83, 2820 Gentofte,

KATALOG. MØBLER & INVENTAR FRA HOSPITAL Auktion: Torsdag D.27. November 2014 kl: 16:00. Pris: kr. 20,- Side 1. Live auktion!!

KATALOG. MØBLER & INVENTAR FRA HOSPITAL Auktion: Torsdag D.27. November 2014 kl: 16:00. Pris: kr. 20,- Side 1. Live auktion!! Pris: kr. 20,- KATALOG MØBLER & INVENTAR FRA HOSPITAL Auktion: Torsdag D.27. November 2014 kl: 16:00 Eftersyn: Man d. 24/11 - Tors d.27/11 2014 kl 13:00-15:00 Live auktion!! Side 1 OBS: Se flere billeder

InterFurn Møbelpakke 4

InterFurn Møbelpakke 4 InterFurn Møbelpakke 4 INTERFURN AS InterFurn as er en tegnestue, som gennem en årrække har specialiseret sig i rådgivning og indretningsløsninger af enhver art. Hvorfor så vælge InterFurn as som samarbejdspartner...?

Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Tørklæder, samleled, Bijouteri m.m.)

Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Tørklæder, samleled, Bijouteri m.m.) 4. december 2013 Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Tørklæder, samleled, Bijouteri m.m.) Eftersyn: 5. december 2013 fra kl. 13.00 til kl. 14.00 Nybrovej 83, 2820 Gentofte samt efter

Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Tørklæder, dametøj, tilbehør til mobiltlf. m.v.)

Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Tørklæder, dametøj, tilbehør til mobiltlf. m.v.) 6. september 2013 Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Tørklæder, dametøj, tilbehør til mobiltlf. m.v.) Eftersyn: 18. september 2013 fra kl. 14.00 til kl. 15.00 Nybrovej 83, 2820 Gentofte

CM Lassen A/S IKKE under konkurs (Babyalarmer, kontormøbler, kuverter m.v.)

CM Lassen A/S IKKE under konkurs (Babyalarmer, kontormøbler, kuverter m.v.) 30. april 2013 CM Lassen A/S IKKE under konkurs (Babyalarmer, kontormøbler, kuverter m.v.) Eftersyn: Eftersyn i Fredericia aftales med sælger på tlf. 24 64 24 74 Budfrist: 5. maj 2013 kl. 15.00 Se mere

M øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion

Tomato/Skandinavisk Biuouteri ApS IKKE under konkurs (Samleled, ure, tørklæder m.m.)

Tomato/Skandinavisk Biuouteri ApS IKKE under konkurs (Samleled, ure, tørklæder m.m.) 25. november 2013 Tomato/Skandinavisk Biuouteri ApS IKKE under konkurs (Samleled, ure, tørklæder m.m.) Eftersyn: 26. november 2013 fra kl. 13.00 til kl. 14.00 Nybrovej 83, 2820 Gentofte samt efter aftale

Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Tørklæder, bælter, legetøj og meget mere)

Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Tørklæder, bælter, legetøj og meget mere) 24. februar 2014 Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Tørklæder, bælter, legetøj og meget mere) Eftersyn: 6. marts 2014 fra kl. 14.00 til kl. 15.00 Nybrovej 83, 2820 Gentofte samt efter

JE Trading v/jønne Engmark IKKE under konkurs (Udstillingsmøbler)

JE Trading v/jønne Engmark IKKE under konkurs (Udstillingsmøbler) 29. november 2012 JE Trading v/jønne Engmark IKKE under konkurs (Udstillingsmøbler) Eftersyn: Kjelllerup - efter aftale med sælger på tlf. 40 92 96 80 Budfrist: 11. december 2012 kl. 15.00 Se mere på www.konkurser.dk

Janus Gottfred Elleby

Janus Gottfred Elleby Janus Gottfred Elleby Fotograf og billedhugger Janus Gottfred Elleby * 03. Feb. 1865, Østermarie, Bornholm. 11. Oct. 1959, Rønne Sygehus, Bornholm. Søn: Oskar Heinrich Arthur Elleby. * 02. Feb. 1892.??

Samlere tjener tykt på sjældne Wegner-møbler

Per Siesbye under konkurs (Malerier, skulpturer, figurer m.v.)

Per Siesbye under konkurs (Malerier, skulpturer, figurer m.v.) 13. december 2012 Per Siesbye under konkurs (Malerier, skulpturer, figurer m.v.) Eftersyn: 21. november 2012 fra kl. 14.00 til kl. 15.00 Hos Auktioner A/S, Holmegårdsvej 23 A, 3400 Hillerød Budfrist: 26.

26. januar 2015. Tomato - 54. IKKE under konkurs (Damesko, tørklæder, inventar, Loomringe,legetøj mm)

26. januar 2015. Tomato - 54. IKKE under konkurs (Damesko, tørklæder, inventar, Loomringe,legetøj mm) 26. januar 2015 Tomato - 54 IKKE under konkurs (Damesko, tørklæder, inventar, Loomringe,legetøj mm) Eftersyn: 9. februar 2015 fra kl. 09.00 til kl. 15.00 Nybrovej 38, 2820 Gentofte eller efter på tlf.

ET STORT PARTI SMYKKER: HOLLYWOOD COLLECTION TOM TAYLOR PIERRE CARDIN AAGAARD COLLECTION PERLER, SØLV, STÅL ET STORT PARTI SMYKKER: HOLLYWOOD COLLECTION TOM TAYLOR PIERRE CARDIN AAGAARD COLLECTION PERLER, SØLV, STÅL SMYKKENYKKER.DK IKKE under konkurs (Hillerød - Sjælland) Eftersyn den 20. januar 2010 kl. 14

Living. Modeloversigt & prisliste 2013-2014. Danmark. Danmark. Ny modeloversigt/prisliste 2013/2014

Living. Modeloversigt & prisliste 2013-2014. Danmark. Danmark. Ny modeloversigt/prisliste 2013/2014 Living Danmark Ny modeloversigt/prisliste 2013/2014 Vejledende priser i DKK EXCL. MOMS Gældende pr. 1 Sep. 2013 Danmark Modeloversigt & prisliste 2013-2014 Vejledende priser i DKK ekskl. moms Gældende

I SELTA FØDSELSDAG. Kom til -54% -50% 169.- 2.199.- 399.- 1.999.- 400.- 200.- 300.- 2.000.- SPAR TAG TRAILER MED! VI HAR DE FLESTE VARER PÅ LAGER

I SELTA FØDSELSDAG. Kom til -54% -50% 169.- 2.199.- 399.- 1.999.- 400.- 200.- 300.- 2.000.- SPAR TAG TRAILER MED! VI HAR DE FLESTE VARER PÅ LAGER Kom til FØDSELSDAG Brødkasse Med småfejl. Flere farver. Mål: 42x23x17 cm. Vejl. 369 kr. 169.- -54% I SELTA 200.- Gulvlampe sort m/3 ben. Vejl. pris 999 kr. 599.- 400.- Spisebord Hvid plade / sorte ben.

17. maj 2016. Tomato - del 68. IKKE under konkurs (Smykker, Tørklæder, Lysestage, Buddha figurer, m.m)

17. maj 2016. Tomato - del 68. IKKE under konkurs (Smykker, Tørklæder, Lysestage, Buddha figurer, m.m) 17. maj 2016 Tomato - del 68 IKKE under konkurs (Smykker, Tørklæder, Lysestage, Buddha figurer, m.m) Eftersyn: 16. maj 2016 fra kl. 10.00 til kl. 15.00 ybrovej 83, Gentofte efter aftale på tlf. 20 64 74

Nr. Materiale Model Just Andersen genstand

Censuringen Vandtårnet, Hollands Gaard 30, Nykøbing F. Onsdag d. 7. september Kl. 10:00 17:00

Censuringen Vandtårnet, Hollands Gaard 30, Nykøbing F. Onsdag d. 7. september Kl. 10:00 17:00 KUNST og LYD Sydhavsøernes Censurerede Efterårsudstilling (SCE) er en kunstudstilling, hvor alle har mulighed for at indsende værker og få dem vurderet af professionelle udøvende kunstnere. De censurerede

Danskb2b - boun10 - palle 35-39

Danskb2b - boun10 - palle 35-39 4. november 2015 Danskb2b - boun10 - palle 35-39 IKKE under konkurs (Kæmpe restvarelager fra Boun10. Bl.a. Dametasker) Eftersyn: 3. november 2015 fra kl. 10.00 til kl. 17.00 Korden 5, 8751 Gedved eller

Møbler, Indbo, Pianoer Flygel, Billard, Broderi, Manufaktur, Skotøj.

20. februar 2015. Tomato 55. IKKE under konkurs (Loom ringe, damesko, tørklæder, ure og bijouteri)

20. februar 2015. Tomato 55. IKKE under konkurs (Loom ringe, damesko, tørklæder, ure og bijouteri) 20. februar 2015 Tomato 55 IKKE under konkurs (Loom ringe, damesko, tørklæder, ure og bijouteri) Eftersyn: 27. februar 2015 fra kl. 09.00 til kl. 15.00 Nybrovej 83, 2820 Gentofte eller efter aftale på

Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Kvalitetsbukser - Isabell Kristensen, Marc Lauge )

Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Kvalitetsbukser - Isabell Kristensen, Marc Lauge ) 14. October 2014 Tomato/Skandinavisk Bijouteri ApS IKKE under konkurs (Kvalitetsbukser - Isabell Kristensen, Marc Lauge ) Eftersyn: 13. October 2014 fra kl. 09.00 til kl. 15.00 samt efter forudgående aftale

7. Hvorfor tror du, at McDonald s har købt designermøbler til deres restauranter?

7. Hvorfor tror du, at McDonald s har købt designermøbler til deres restauranter? Afsnit 1 Smukt og grimt 1. Hvem er Arne Jacobsen? 2. Hvornår levede han? 3. Nævn nogle af de store ting, han er kendt for. 4. Hvilke små ting er han kendt for? 5. Hvad synes du om stolen Ægget? 6. Hvad

Salg af Melancholia regi

Aben og Den Lille Røde Kuffert ApS under konkurs (Varelager og driftsinventar)

Aben og Den Lille Røde Kuffert ApS under konkurs (Varelager og driftsinventar) 21. marts 2014 Aben og Den Lille Røde Kuffert ApS under konkurs (Varelager og driftsinventar) Eftersyn: 31. marts 2014 fra kl. 16.00 til kl. 17.00 Bjergegade 11 C, 3000 Helsingør Budfrist: 2. april 2014

STORT PARTI KONTORMØBLER I RIGTIG FLOT STAND

STORT PARTI KONTORMØBLER I RIGTIG FLOT STAND STORT PARTI KONTORMØBLER I RIGTIG FLOT STAND Promando A/S IKKE UNDER KONKURS (Kolding og Århus, Jylland) Eftersyn den 23. november 2009 kl. 15 16 Budfrist den 25. november 2009 kl. 17 Se mere på www.konkurser.dk

DK design for your life

2. oktober 2015. EJS / Erik Sørensen. IKKE under konkurs (Spansk Hjørneskab, Læderstol, Design Stole, mm)

2. oktober 2015. EJS / Erik Sørensen. IKKE under konkurs (Spansk Hjørneskab, Læderstol, Design Stole, mm) 2. oktober 2015 EJS / Erik Sørensen IKKE under konkurs (Spansk Hjørneskab, Læderstol, Design Stole, mm) Eftersyn: 1. oktober 2015 fra kl. 16.00 til kl. 17.00 Kirkerupvej 39, 4000 Roskilde, men kun efter

1. august 2009 Inkl. 25 % moms PRISLISTE

1. august 2009 Inkl. 25 % moms PRISLISTE 1. august 2009 Inkl. 25 % moms PRISLISTE Udvid, forny, suppler Lundia er møbler designet efter netop dine ønsker. Når du købler Lundia-møbler har du mulighed for at indrette reolen helt præsis, så den

C M Lassen A/S IKKE under konkurs (Kontormøbler, sagsmapper, babyalarmer m.m.)

C M Lassen A/S IKKE under konkurs (Kontormøbler, sagsmapper, babyalarmer m.m.) 10. august 2012 C M Lassen A/S IKKE under konkurs (Kontormøbler, sagsmapper, babyalarmer m.m.) Eftersyn: Eftersyn aftales med sælger i Fredericia på telefon 24 64 24 74 Budfrist: 16. august 2012 kl. 15.00

C M Lassen A/S IKKE under konkurs (Babyalarmer, kunstnerartikler og meget mere)

C M Lassen A/S IKKE under konkurs (Babyalarmer, kunstnerartikler og meget mere) 17. juni 2013 C M Lassen A/S IKKE under konkurs (Babyalarmer, kunstnerartikler og meget mere) Eftersyn: Eftersyn i Fredericia aftales med sælger på tlf. 24 64 24 74 eller 20 64 01 70 Budfrist: 26. juni

Program 1/1-31/72016. Aktivitetscentret Kildebakken SUNDHEDSCENTER LINDEHØJ

Program 1/1-31/72016. Aktivitetscentret Kildebakken SUNDHEDSCENTER LINDEHØJ Program 1/1-31/72016 Aktivitetscentret Kildebakken SUNDHEDSCENTER LINDEHØJ VELKOMMEN TIL AKTIVITETSCENTRET KILDEBAKKEN Kildebakken er et åbent aktivitetscenter for selvhjulpne brugere. Programmet er sammensat

Løkkenlandhandel - del 13

Løkkenlandhandel - del 13 29. marts 2016 Løkkenlandhandel - del 13 IKKE under konkurs (Printere, Persienner, Tagmatriale m.m.) Eftersyn: 23. marts 2016 fra kl. 11.00 til kl. 16.00 Industrivej 8, 9480 Løkken Budfrist: 29. marts

Auktioner Aps sælger for privat

Auktioner Aps sælger for privat 28. september 2015 Auktioner Aps sælger for privat IKKE under konkurs (Velholdt Speedbåd velegnet til vandski.) Eftersyn: 28. april 2015 fra kl. 09.00 til kl. 15.00 Horsens efter aftale på tlf. 51 15 64

m a j 2 0 1 2 prisliste

m a j 2 0 1 2 prisliste prisliste maj 2012 Kontormøbler skriveborde MED HØJDEJUSTERING El-borde: NIM Bord 160+1 4.320,- Frontplade 160+1 473,- NIM Bord NIM Bord NIM Bord 200+220 cm 4.550,- Frontplade 200+220 cm 525,- 110 cm Monitorbord

Bolig & Interiør ( 7800 Skive )

27. januar 2016. Bøgeløv Trading. IKKE under konkurs (Stort varelager.bl.a. brætspil, brugskunst, lamper)

27. januar 2016. Bøgeløv Trading. IKKE under konkurs (Stort varelager.bl.a. brætspil, brugskunst, lamper) 27. januar 2016 Bøgeløv Trading IKKE under konkurs (Stort varelager.bl.a. brætspil, brugskunst, lamper) Eftersyn: 5. februar 2016 fra kl. 13.00 til kl. 15.00 Københavnsvej 23, 4600 Køge Budfrist: 8. februar

Auktioner sælger for kunde

Auktioner sælger for kunde 28. juni 2016 Auktioner sælger for kunde IKKE under konkurs (8 Tayler ismakiner til Frozen Yughurt mm. ) Eftersyn: 14. juli 2016 fra kl. 13.00 til kl. 14.00 Frydsvej 13, 3300 Frederiksværk Budfrist: 15.

NB. Hvis du kommer efter kl. 14.30 bedes du ringe på mobil 28633403, så kommer vi og lukker dig ind.

NB. Hvis du kommer efter kl. 14.30 bedes du ringe på mobil 28633403, så kommer vi og lukker dig ind. Årgang 22 Nr. 1/2013 Medlemsblad for foreningen Legetøjets venner Næste møde: Torsdag den 3. januar 2013 kl. 14.30 Lyshøjgårdsvej 103, kælderen 2500 Valby Månedens emne: Det samler jeg også på. NB. Hvis

tirsdag 28. feb. kl. 13 smykker og armbåndsure... 1-203

FOR DESIGN OG KUNSTHÅNDVÆRK

GT Agentur ApS - del 23

GT Agentur ApS - del 23 21. marts 2016 GT Agentur ApS - del 23 IKKE under konkurs (2 Flaskeautomater og 2 Snackautomater) Eftersyn: 1. april 2016 fra kl. 10.00 til kl. 16.00 Vesterhavsgade 141, Esbjerg. Budfrist: 4. april 2016

Kunst, Design & Antik. 27. Okt. Kl. 17.00 Tisdag 27 Okt 2015

Zop Trading ApS - del 39

Zop Trading ApS - del 39 26. maj 2016 Zop Trading ApS - del 39 IKKE under konkurs (irection og Justin Bieber merchandise, DVD'er m.m.) Eftersyn: 9. juni 2016 fra kl. 12.00 til kl. 15.00 I Vejle efter tlf. aftale med sælger på

TFT Handel ApS under konkurs (tidl. I Lov It Aps - slikbutik ) v/kirk Larsen & Ascanius (2 Kassekomputere, Candyflosmaskine, Popcornmaskine)

TFT Handel ApS under konkurs (tidl. I Lov It Aps - slikbutik ) v/kirk Larsen & Ascanius (2 Kassekomputere, Candyflosmaskine, Popcornmaskine) 26. maj 2016 TFT Handel ApS under konkurs (tidl. I Lov It Aps - slikbutik ) v/kirk Larsen & Ascanius (2 Kassekomputere, Candyflosmaskine, Popcornmaskine) Eftersyn: 26. maj 2016 fra kl. 14.20 til kl. 14.40

JE Trading v/jønne Engmark

JE Trading v/jønne Engmark 21. December 2014 JE Trading v/jønne Engmark IKKE under konkurs (Hvide træsko, sikkerhedssko samt damesko mv. ) Eftersyn: 5. January 2015 fra kl. 13.00 til kl. 15.00 Munkemarken 25, 8620 Kjellerup samt

Willemoes Multi Service v/bent Jensen IKKE under konkurs (Børneporcelæn, olielamper, babyundertøj m.v.)

Willemoes Multi Service v/bent Jensen IKKE under konkurs (Børneporcelæn, olielamper, babyundertøj m.v.) 12. marts 2013 Willemoes Multi Service v/bent Jensen IKKE under konkurs (Børneporcelæn, olielamper, babyundertøj m.v.) Eftersyn: I Helsingør efter aftale med sælger på tlf. 2212 1365 Budfrist: 21. marts

MALERIER og TEGNINGER AF

PERMANENTE UDSTILLINGER. Designmuseum Danmark formidler centrale udviklingslinjer inden for formgivningshistorien.

PERMANENTE UDSTILLINGER. Designmuseum Danmark formidler centrale udviklingslinjer inden for formgivningshistorien. HISTORIE OG FORMÅL Designmuseum Danmark (tidligere Kunstindustrimuseet) er et af Nordens centrale udstillingssteder for dansk og international, industriel design og kunsthåndværk. Museets samlinger, bibliotek

Clausen & Co. ApS under konkurs (Bordfodbold, Apple-skærme, inventar m.m.)

Clausen & Co. ApS under konkurs (Bordfodbold, Apple-skærme, inventar m.m.) 20. januar 2014 Clausen & Co. ApS under konkurs (Bordfodbold, Apple-skærme, inventar m.m.) Eftersyn: 23. januar 2014 fra kl. 18.00 til kl. 18.30 Refshalevej 163 A, 1432 København K. Budfrist: 27. januar

Kærkommen ApS under konkurs v/bech -Bruun Advokatfirma (Driftsinventar, 8 skriveborde h/s, 7 Iphones mm)

Kærkommen ApS under konkurs v/bech -Bruun Advokatfirma (Driftsinventar, 8 skriveborde h/s, 7 Iphones mm) 18. juni 2015 Kærkommen ApS under konkurs v/bech -Bruun Advokatfirma (Driftsinventar, 8 skriveborde h/s, 7 Iphones mm) Eftersyn: Intet eftersyn Budfrist: 22. juni 2015 kl. 15.00 Se mere på www.konkurser.dk

15. juli 2015. Danskb2b - del 13. IKKE under konkurs (Kæmpe Parti Bamser, Bl.a. Batteridrevet Dansebamse)

15. juli 2015. Danskb2b - del 13. IKKE under konkurs (Kæmpe Parti Bamser, Bl.a. Batteridrevet Dansebamse) 15. juli 2015 Danskb2b - del 13 IKKE under konkurs (Kæmpe Parti Bamser, Bl.a. Batteridrevet Dansebamse) Eftersyn: 29. juli 2015 fra kl. 13.00 til kl. 16.00 Korden 5, 8751 Gedved eller efter aftale på tlf.

Smykkerne og urene færdigproduceres i Danmark, men de fleste af materialerne købes i udlandet.

Smykkerne og urene færdigproduceres i Danmark, men de fleste af materialerne købes i udlandet. BA. ØKONOMI-STUDERENDE Sommereksamen 2013 Ordinær eksamen Skriftlig prøve: 4621010083 International Handelsret Varighed: 3 timer Hjælpemidler: Alle Den anførte vægtning af opgaverne er vejledende Baggrund

Wellness Nordic - del 14-5

Wellness Nordic - del 14-5 7. december 2015 Wellness Nordic - del 14-5 IKKE under konkurs (8 massagesæder, 2 modeller, stor mobilitet) Eftersyn: Intet eftersyn Budfrist: 16. december 2015 kl. 15.00 Se mere på www.konkurser.dk Hold

Zop Trading v/m.k. Christensen IKKE under konkurs (Hatte, bælter, polo t-shirts m.m.)

Zop Trading v/m.k. Christensen IKKE under konkurs (Hatte, bælter, polo t-shirts m.m.) 2. juli 2013 Zop Trading v/m.k. Christensen IKKE under konkurs (Hatte, bælter, polo t-shirts m.m.) Eftersyn: Korden 5, 8751 Gedved - iflg. aftale med sælger på tlf. 2129 0094 Budfrist: 23. juli 2013 kl.

Julegavepapir i ruller, konvolutter, hængemapper, charteks, skilleblade, metalskabe, servietter og duge, glasskærme til lamper, kofter til rollespil

Julegavepapir i ruller, konvolutter, hængemapper, charteks, skilleblade, metalskabe, servietter og duge, glasskærme til lamper, kofter til rollespil Julegavepapir i ruller, konvolutter, hængemapper, charteks, skilleblade, metalskabe, servietter og duge, glasskærme til lamper, kofter til rollespil C.M. Lassen A/S Ikke under konkurs (Fredericia Jylland)

You Win I Win ApS - del 3

You Win I Win ApS - del 3 23. maj 2016 You Win I Win ApS - del 3 IKKE under konkurs (Apple Power Mac, 13 IP telefoner inkl central m.m.) Eftersyn: 6. juni 2016 fra kl. 10.00 til kl. 15.00 Hejreskovvej 28C 3490 Kvistgård kun efter

KLIM REOLEN. www. klim-r eol.dk

KLIM REOLEN. www. klim-r eol.dk KLIM REOLEN www. klim-r eol.dk KLIM reolens profil Klims reolsystemer er bygget op omkring en række grundmoduler. Grundmodulerne leveres i 7 forskellige højder, 4 forskellige bredder og 2 forskellige dybder.

Udstilling oktober 2010 Butik for borddækning

Udstilling oktober 2010 Butik for borddækning Udenrigsministeriets Kunstforening Udstilling oktober 2010 Butik for borddækning Læs mere om kunstnerne på deres respektive hjemmesider. Se kataloget. Anne Fabricius Møller Stoftrykker Gl. Kongevej 39C

Fall ApS under konkurs v/ Advokatfirmaet Tommy V. Christiansen (Seat Altea Van årg 2006, 1.9 TDI, km 290.000)

Fall ApS under konkurs v/ Advokatfirmaet Tommy V. Christiansen (Seat Altea Van årg 2006, 1.9 TDI, km 290.000) 27. juli 2015 Fall ApS under konkurs v/ Advokatfirmaet Tommy V. Christiansen (Seat Altea Van årg 2006, 1.9 TDI, km 290.000) Eftersyn: 27. juli 2015 fra kl. 14.00 til kl. 15.00 Svanemøllevej 34, København

Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412

Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412 Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412 UNIQA A/S Legepladser og møbler Industriparken 9 4640 Faxe Tel. +45 70 21 50 90 e-mail: info@uniqa.dk web: uniqa.dk

Ca. 3.500 par og en stor del løse sko samt driftsinventar

Ca. 3.500 par og en stor del løse sko samt driftsinventar Sko Max ApS, Vesterbrogade under konkurs Ca. 3.500 par og en stor del løse sko samt driftsinventar Besigtigelse den 29. juni 2009 kl. 15-16 Budfrist den 3. juli 2009 kl. 15 Konkursboets navn og CVRnr.:

UDSALG. Livo chaiselongsofa. Vejl. 12.999,- 8.999,- Port spisebordsstol

UDSALG. Livo chaiselongsofa. Vejl. 12.999,- 8.999,- Port spisebordsstol KUNDESERVICE KVALITET DESIGN KOMFORT UDSALG 30% Livo chaiselongsofa Monteret med slidstærkt møbelstof, valgfrit i mange farver. Mål: 303 cm. Leveres spejlvendt efter ønske. Ekskl. nakkestøtte: 499,- Kan

SKITSEPROJEKTER, SELSKABET FOR KIRKELIG KUNST 2008

SKITSEPROJEKTER, SELSKABET FOR KIRKELIG KUNST 2008 SKITSEPROJEKTER, SELSKABET FOR KIRKELIG KUNST 2008 Keramiker Karen Bennicke Altersølv i aluminium i de fem liturgiske farver. Projektet består af følgende elementer: Fem forskellige kalke i anodiseret

Tvis Køkken & Bad Frederiksberg ApS (7 stk. Køkkenmuduler)

Tvis Køkken & Bad Frederiksberg ApS (7 stk. Køkkenmuduler) 12. juni 2013 Tvis Køkken & Bad Frederiksberg ApS (7 stk. Køkkenmuduler) Eftersyn: 3. juni 2013 fra kl. 15.00 til kl. 16.00 Peter Bangs Vej 110, Frederiksberg Budfrist: 4. juni 2013 kl. 14.00 Se mere på