Download "modern design auktion 761 kl. 19 udvalgt kunst 1-108 kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451"

2 modern modern mandag tirsdag onsdag design torsdag fredag 9. oktober kl. 19 udvalgt kunst oktober kl. 13 nutidskunst cobra kl. 17 samtidskunst nordatlantisk oktober kl. 13 klassisk modernisme grafik oktober kl. 13 kl oktober kl. 13 sølv kunsthåndværk kjærholm udvalgte møbler og design møbler og design auktion 761 anden del

3 modern malerier, skulpturer og grafik auktion oktober 2006 eftersyn onsdag 4. oktober kl torsdag 5. oktober kl fredag 6. oktober kl lørdag 7. oktober kl søndag 8. oktober kl mandag 9. oktober kl Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 modern modern monday tuesday 9 october 7 pm selected art october 1 pm contemporary art cobra pm contemporary art north atlantic art wednesday 11 october design thursday 12 october friday 1 pm classic modern art prints pm silver decorative arts 5 pm kjærholm selected furniture and design 13 october 1 pm furniture and design auction 761 pa r t t w o

5 modern paintings, sculptures and prints auction 9-13 october 2006 preview wednesday 4 october 3 pm - 6 pm thursday 5 october 10 am - 5 pm friday 6 october 10 am - 5 pm saturday 7 october 11 am - 4 pm sunday 8 october 11 am - 4 pm monday 9 october 10 am - 2 pm Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 afdelingen for moderne kunst Peter Christmas-Møller Niels Raben Peter Beck Bruun Rasmussen Aarhus Anneline Schjødt Pedersen Frederik Bruun Rasmussen

7 onsdag 11. oktober kl. 13 katalog nr modern klassisk modernisme

8 KLASSISK MODERNISME CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 "Dyrenes træ, II". Sign. Scherfig Tempera på masonit. 63 x 47. Udstillet: "Corner", Charlottenborg, København, 31. december januar 1959, som kat. nr Proveniens: Privatsamling, USA. DKK / CD NIELS BJERRE f. Lemvig 1864, d. Frederiksberg 1942 Landskab med stråtægt hus. Sign. N.B Olie på lærred. 42 x 50. Udstillingsetiket på blændrammen. Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling, Århus. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

9 CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 "Vandbukke ved floden". Sign. Scherfig Tempera på masonit. 46 x 82. Udstillet: "Corner", Charlottenborg, København, 31. december januar 1959, kat. nr Proveniens: Privatsamling, U.S.A. DKK CD ERIK HOPPE f. Ødis 1897, d. Kvam, Norge 1968 Grønt landskab med træer. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 43 x 44. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 KLASSISK MODERNISME BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

11 456 CD ERIK RAADAL f. Horn v. Silkeborg 1905, d. Silkeborg 1941 Sommerdag ved rødstensgård, Gjern. Sign. ER 40. Olie på lærred. 43 x 75. DKK / CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 "Thise By". Sign. SE. 53. Olie på plade. 48 x 57. DKK / CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Radiohøring". Sign. Albert 70 samt på bagsiden Albert Berthelsen Olie på lærred. 170 x 64. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 KLASSISK MODERNISME BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

13 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 "Bognemark, Gudhjem". Sign. OH 49 samt på bagsiden Oluf Høst. Olie på lærred. 51 x 65. DKK / CD SVEN HAVSTEEN-MIKKELSEN f. Argentina 1912, d "Brænding", Færøerne. Sign. S. H. M. Olie på lærred. 73 x 83. DKK / CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Figur ved røde huse. Sign. JH. Olie på lærred. 78 x 108. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 KLASSISK MODERNISME CD ANDRÉ LHOTE f. Bordeaux 1885, d. Paris 1962 Landskab med huse. Sign. A. Lhote. Olie på plade. 26 x 34. DKK / CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 "Staaende pige, der støtter sig mod en træstamme", Sign. G. Henning, 1928, No IV. Figur af mørkpatineret bronze. H. 58 inkl. lille sokkel af træ. Litteratur: Peter Hertz: " Billedhuggeren Gerhard Henning", 1931, en version af ler gengivet helsides s. 189, omtalt s DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

15 CD VILHELM LUNDSTRØM f. København 1893, d. sst Figurkomposition, Sign. V. L. Olie på lærred. 73 x 92. Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns nr Udstillet: "Vilhelm Lundstrøms Mindeudstilling", Charlottenborg, København 26. maj juni 1951 og i Rådhushallen Århus, 23. juni - 1. juli 1951, kat. nr. 61. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 KLASSISK MODERNISME 465 CD LAURITZ HARTZ 465 f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S Sommerhuse ved Nykøbing. Sign. L.H. Olie på lærred. 43 x 66. Udstillet: "Lauritz Hartz", Kunstforeningen Gl. Strand, København, 1943, kat. nr. 59. DKK / CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 "Grønt landskab". Sign. Ekelund. Olie på lærred. 60 x 92. DKK / CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 Høstlandskab, Odsherred. Sign. S. Sw. Olie på lærred. 60 x 68. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

17 CD WILLIAM SCHARFF f. København 1886, d. sst Granskov. Sign. William Scharff Olie på lærred. 173 x 283. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejer. På bagsiden etiket bl.a. med teksten "Indkøbt i 1940'erne af kunstneren, Professor William Scharff". DKK / CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 Landskab med gårde. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 60 x 70. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 KLASSISK MODERNISME CD JEAN RENÉ GAUGUIN f. Paris 1881, d. København 1961 "Jockey springer over en hest". Figurgruppe af mørkpatineret bronze på buet sokkel af sortpatineret træ. Formgivet H. ialt 36. Litteratur: Asger E. Bremer: "Jean René Gauguin og hans arbejder", 1941, gengivet helsides fig. 17. Udstillet: "Sjørup Jørgensens samling", Århus Kunstbygning, Århus, 24. april - 4. maj 1970, kat. nr Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling, Århus. DKK / CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Stående kvinde der tørrer sin fod. Sign. G. Henning og monogram 1923, Stemplet L. Rasmussen, København. Figur af mørkpatineret bronze på lille sokkel af træ. H. ialt 28,5. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

19 HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst Landskab ved Bistrup, juli Sign. monogram. Olie på lærred. 60 x 70. Udstillet: "Harald Giersing Mindeudstilling", Charlottenborg, København, 1927, kat. nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 KLASSISK MODERNISME MARTIN KAALUND JØRGENSEN Skovkomposition. Sign. Martin Jørgensen 18. Olie på lærred. 77 x 64. Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling, Århus. DKK / CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 "Landskab med markfelter". Sign. Ekelund. Olie på lærred. 57 x 65. DKK / CD JEAN RENÉ GAUGUIN f. Paris 1881, d. København 1961 "Siddende harmonikaspiller", ca Usign. Figur af udskåret egetræ. H. 29. Litteratur: Sigurd Schultz: "Nyere dansk billedhuggerkunst", 1929, modellen i gips gengivet s. 55. Litteratur: Asger E. Bremer: "Jean René Gauguin og hans arbejder", 1941, gengivet helsides planche 12. Udstillet: Århus, Proveniens: Grosserer Christian Kampmann, Århus. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

21 HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst "Et Træ". Poppel på kirkegården, Sign. monogram. Olie på lærred. 74 x 64. Litteratur: Svend Rindholt: "Harald Giersing", gengivet s. 38. Udstillet: "Grønningen", Charlottenborg, København, 1921, kat. nr. 10. Udstillet: "Harald Giersing Mindeudstilling", Charlottenborg, København, oktober 1927, kat. nr Proveniens: Tidligere solgt på ABR auktion 312, kat. nr. 11, maj 1974, hidrørende Højesteretssagfører Th. Thorsteinssons samling. DKK / CD IB BRAUN f. Hvidovre 1933, d Omslynget stående par. Sign. Braun. Skulptur af patineret bronze. H. 47. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 KLASSISK MODERNISME CD AXEL MUNCH f. Gudhjem 1918, d Udsigt over Gudhjem med silderøgeri og personer i forgrunden. Sign. AM, Gudhjem. Olie på lærred. 52 x 86. DKK / CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 Markarbejdere ved havet. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 91 x 115. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

23 CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 "Aftenlandskab med Høstakke", Sign. N. Lergaard 33. Olie på lærred. 80 x 100. Udstillet: "Grønningen", Charlottenborg, København, 20. januar februar 1934, kat. nr. 51. Udstillet: Kunstforeningen Gl. Strand, København, 1969, kat. nr. 12. Udstillet: Niels Lergaard vandreudstiling, Bornholms Kunstmuseum, Gudhjem; Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg; Kunstforeningen Gl. Strand, København, 1999, kat. nr. 20, gengivet i kataloget s. 62 og omtalt s. 54. Proveniens: Kunsthallen auktion, København, 3. juni 1998, auktion 492, kat. nr. 48. DKK / CD KARL BOVIN f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985 Sommerlandskab. Usign. Olie på lærred. 82 x 98. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 KLASSISK MODERNISME BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

25 En samling tegninger af Primo Conti. Katalognr Nuværende ejers farmor voksede op i Peking blandt det højere borgerskab. Hun blev gift i 1919 men havde i en årrække et nært bekendtskab med en italiensk kunstner i Italien, som forærede hende de her udbudte tegninger. Siden rejste hun til Hong Kong og blev gift med en hollænder. Hun døde i Brasilien. Den italienske kunstner var Primo Conti, der allerede som 13 årig komponerede musik og udstillede sin kunst. I sine tidlige år mødte han en af futurismens grundlæggere og væsentligste skikkelser, Umberto Boccioni ( ), som han blev stærkt inspireret af. Under Første Verdenskrig var Conti medstifter af en futuristisk kunstnergruppe i Firenze og redektør på tidsskriftet "L'Italia Futurista". Siden udfoldede han sig i flere kunstneriske stilarter og blev i 1941 udnævnt til professor i maleri ved Accademia di Belle Arti i Firenze. Fondazione e museo Primo Conti i Fiesole, Italien, rummer kunstnerens egen samling og livsværk CD PRIMO CONTI f. Firenze 1900, d. Fiesole 1988 En samling tegninger og en radering, ca Varierende signaturer og mål. (48). DKK / CD PRIMO CONTI f. Firenze 1900, d. Fiesole 1988 En samling tegninger, ca Varierende signaturer og mål. To tegninger har collageelement i form af påklistrede avisudklip. (48). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 KLASSISK MODERNISME CD PRIMO CONTI f. Firenze 1900, d. Fiesole 1988 En samling tegninger, ca Varierende signaturer og mål. Én tegning er farvelagt med pastelkridt, en anden har collageelement i form af påklistrede avisudklip. (48). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

27 CD FRANCISKA CLAUSEN f. Aabenraa 1899, d. sst Skitsebog indeholdende 33 portrætter og fantasifulde illustrationer til eventyr samt to løse blade, udført af kunstneren i 8-10 års alderen. Usign. Indeholdt i kladdebog sign. Franciska Clausen. Akvarel og blyant. Bladstørrelse 21 x 16,5. DKK / CD FRANCISKA CLAUSEN f. Aabenraa 1899, d. sst Skitsebog indeholdende 10 kompositioner. Tusch. Bladstørrelse 21,5 x 17,5. Ægthedscertifikat fra Franciska Clausens familie medfølger. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 KLASSISK MODERNISME CD JOHANNES LARSEN f. Kerteminde 1867, d. sst "Hjørne af Forhaven". Sign. monogram 38. Akvarel og pen på papir. Lysmål 49 x 63. DKK / CD FRITZ SYBERG f. Fåborg 1862, d. Kerteminde 1939 "En Aalekrage". Sign. monogram Akvarel på papir. 39 x 43. Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

29 CD JOHANNES LARSEN f. Kerteminde 1867, d. sst Flyvende stork. Sign. monogram 38. Akvarel og pen på pap. 51 x 64. DKK / CD JOHANNES LARSEN f. Kerteminde 1867, d. sst En flyvende ørn. Sign. monogram Akvarel, blyant og pen på papir. 32 x 25. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 KLASSISK MODERNISME HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst "Skovvej, Sorø". Sign. monogram Olie på lærred. 74 x 64. Litteratur: Leo Swane: "Harald Giersing", Vor Tids Kunst, bd. 1, 1931, gengivet helsides s. 30. Udstillet: "Harald Giersing Mindeudstilling", Charlottenborg, København, oktober 1927, kat. nr Udstillet: "Vor tids kunst i privat eje", Charlottenborg, København, september 1953, kat. nr. 57. Udstillet: "Giersing-Udstillingen", Stockholm, november 1958 samt København, december 1958, kat. nr. 50. Udstillet: "Sjørup Jørgensens samling", Århus Kunstbygning, Århus, 24. april - 4. maj 1970, kat. nr. 16. Proveniens: Maler Siegfred Neuhaus fra Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling, Århus. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

31 CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 "Klitlandskab". Sign. Jens Søndergaard Olie på lærred. 102 x 120. DKK / KAI NIELSEN f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924 Knælende kvinde. Sign. Kai N. Brunpatineret figur af bronze. H. 28,5. DKK / KAI NIELSEN f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924 "Eva med æblet". Sign. Kai N. Figur af brunpatineret bronze. H. 28. Litteratur: Nina Kai Nielsen: "Billedbogen om Kai Nielsen", gengivet s. 45. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 KLASSISK MODERNISME CD AXEL BENTZEN f. København 1893, d. sst Kafé paa Kongens Nytorv, ca Sign. AB. Olie på lærred. 100 x 110. Udstillet: Axel Bentzen, Kunstforeningen, København, nov., 1937, kat.nr. 21. DKK / CD ALBERT NAUR f. København 1889, d. Hellerup 1973 Danserestaurant. Sign. Naur 32. Olie på lærred. 130 x 200. DKK / CD HANS HAAKØ f. Haakøya, Norge 1897, d. København 1984 Gudhjem, Bornholm. Sign. H. Haakø Olie på lærred. 100 x 125. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

33 CD AXEL MUNCH f. Gudhjem 1918, d Ved røgeriet, Bornholm. Sign. AM. Olie på lærred. 52 x 86. DKK / CD SVEN HAVSTEEN-MIKKELSEN f. Argentina 1912, d "Jøstedalsbræen", Norge. Sign. S. H. M. Olie på lærred. 50 x 65. Proveniens: Galleri Trap. DKK / CD JAIS NIELSEN f. København 1885, d. Hellerup 1961 Grevens Dal ved Gudhjem. Sign. Jais 47. Olie på lærred. 95 x 116. Udstillet: "Det danske kunststævne", Forum, København. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 KLASSISK MODERNISME CD GOTTFRED EICKHOFF f. Frederiksberg 1902, d "Kvindefigur II". Sign. Eickhoff 1935, stemplet L. Rasmussen, København. Figur af bronze. H. 60. Skulpturen er udført i fire størrelser. Statens Museum for Kunst, København, Karoly Museet i Budapest samt Statsmuseet i Riga er hver i besiddelse af et eksemplar af en af skulpturerne. Litteratur: "Gottfred Eickhoff", Vor Tids Kunst, bd. 40, variant gengivet s. 25. Litteratur: Anne Hald: "Gottfred Eickhoff", 1996, gengivet og omtalt s , Udstillet: XXVI Biennale Internazionale d'arte di Venezia, 1952, kat. nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

35 CD VILHELM LUNDSTRØM f. København 1893, d. sst "Portræt af Yrsa". Sign. på bagsiden V. L. 43. Olie på lærred. 130 x 97. Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns nr. 336, gengivet i farver s Udstillet: "Vilhelm Lundstrøms Mindeudstilling", Charlottenborg, København, 26. maj juni 1951 og i Raadhushallen, Aarhus, 23. juni - 1. juli 1951, kat nr. 133 med titlen "Siddende Kvinde". Udstillet: Kunstforeningen, København 1953, kat. nr. 96. Udstillet: "Vilhelm Lundstrøm 100 år", Charlottenborg, København 1993, udenfor kat. M III, gengivet s. 89. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 KLASSISK MODERNISME CD WILLIAM SCHARFF f. København 1886, d. sst Siddende kvinde i skov. Sign. Scharff samt utydeligt dateret. Olie på lærred. 145 x DKK / CD CHRISTINE SWANE f. Kerteminde 1876, d. Farum 1960 Opstilling. Sign. C. Sw. 58. Olie på lærred. 75 x 65. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

37 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Bognemark. Sign. monogram Olie på lærred. 38 x 61. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 KLASSISK MODERNISME CD HANS HAAKØ f. Haakøya, Norge 1897, d. København 1984 Norsk landskab. Sign. H. Haakø. Olie på lærred. 61 x 88. DKK / CD HARALD KROGH STABELL f. 1874, d "Turisthytten i Troldheimen", Havparti samt Skovparti. Alle utydeligt sign. monogram. Akvarel på papir, opklæbet på pap. Lysmål 8 x 12,5, 17,5 x 7,3 og 12,5 x 9. (3). Skovpartiet betegnet på bagsiden: Af Harald Stabell fra Trondheim, Frasætdal. Havpartiet betegnet: Af et Nordhavsmaleri af Harald Stabell. "Turisthytten i Troldheimen" betegnet: Harald Stabell og... samt Mathilde Jensen boede her på en skitur Proveniens: Mathilde Jensen var veninde med Stabells søster og fik i sin tid malerierne foræret. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

39 CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 "Høstmorgen". Sign. JS Olie på lærred. 106 x 106. Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, København, 1922, kat. nr Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling, Århus. DKK / CD AAGE STORSTEIN f. Stavanger 1900, d. Oslo 1983 Allé i Oslo. Sign. Aa S 46. Olie på lærred. 71 x 85. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 KLASSISK MODERNISME CD KRÆSTEN IVERSEN f. Holsted 1886, d. København 1955 Marine med skibe ud fra klippekyst, Bornholm. Sign. KI. Olie på lærred. 99 x 130. DKK / CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Motiv fra Gudhjem. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 44 x 57. DKK / CD KARL BOVIN f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985 Marklandskab. Sign. Karl Bovin. Olie på lærred. 53 x 67. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

41 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Aftenstemning. Udsigt over havet ved Bognemark. Sign. OH. Olie på lærred. 73 x 116. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 KLASSISK MODERNISME 514 CD PAUL HØM 514 f. Ballerup 1905, d. Gudhjem 1994 Ung pige i landskab. Sign. Høm 77. Olie på lærred. 70 x 100. DKK / CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 "En kvindes Frugt". Sign. Kay 1945 samt på bagsiden nr Olie på lærred. 81 x 100. DKK / CD PAUL HØM f. Ballerup 1905, d. Gudhjem 1994 Interiør med ung mand. Sign. Paul Høm. Olie på lærred. 99 x 70. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

43 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 "Storm og regn, Bornholm" Sign. Olaf Rude 29. Olie på lærred. 70 x 80. Udstillet: "Olaf Rude. Retrospektiv", Storstrøms Kunstmuseum, Maribo, 5. marts maj 2005; Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg, 3. juni - 7. august 2005; Bornholms Kunstmuseum, Rø, 21. august oktober 2005, alle med kat. nr. 55, gengivet i farver i fælleskatalog, planche 37. DKK / HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst Blomster på blå baggrund. Sign. på bagsiden monogram Olie på compoboard. 64 x 50. Udstillet: "Harald Giersing Mindeudstilling", Charlottenborg, København, 1927, kat. nr Udstillet: "Malerier og tegninger af Harald Giersing", Kunsthallen, København, 1934, kat. nr. 29. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 KLASSISK MODERNISME CD ARILD ROSENKRANTZ f. Hillerød 1870, d. Rønde 1964 "Fredens Tempel", No 1. Sign. Arild Rosenkrantz 43. Olie på lærred. 75 x 100. Malet på Rosenholm DKK / CD JEPPE MADSEN-OHLSEN f. Christiansfeld 1891, d. Sejs 1948 "Der flages fra Præsteboligen fra Chr. Feld", Nr. 4. Sign. J. Madsen-Ohlsen. Olie på lærred. 79 x 74. DKK / CD JOHANNES JOHANNESSEN f. Sundby 1890, d. Frederiksberg 1982 Kubistisk motiv fra Frederiksberg Have. Sign. J.J. 17. Olie på lærred. 70 x 80. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

45 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Landskab fra Skejten, ca Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 74 x 94. I 1909 arbejdede Olaf Rude ved Skejten. Han malede i denne periode stemningsfulde billeder med spejlinger og symbolistiske linjeforløb, hvor naturalistisk detaljerigdom viger til fordel for forenklede, maleriske flader. Nærværende maleri er, trods lettere bemaling med pensel og spatel og mørkere kolorit, nært beslægtet med Storstrøms Kunstmuseums tidlige hovedværk fra kunstnerens hånd: "Skejten" fra DKK / CD CHRISTIAN BERG f. 1893, d Opstilling. Sign. Chr. Berg. Olie på lærred. 32 x 40. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 KLASSISK MODERNISME 524 KAI NIELSEN f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924 Nøgen mandlig model. Usign. Olie på lærred. 100 x 75. DKK / CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Wilders Plads, Christianshavn, ca Sign. EV. Olie på finér. 27 x 31. DKK / CD AKSEL JØRGENSEN f. København 1883, d. sst Portræt af maleren Niels Larsen-Stevns. Sign. Aksel Jørgensen Olie på lærred. 70 x 55. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

47 527 CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 "Portræt af maleren Marius Hammann i interiør med lampelys", Sign. E.W. Olie på lærred. 132 x 105. Udstillet: Den Frie, 1915, kat. nr. 31. Udstillet: "Edv. Weie", Statens Museum for Kunst og Aarhus Kunstmuseum, 1987, kat. nr. 11. Proveniens: Kunsthandler Chr. Larsen's dødsboauktion III, 1957, kat. nr DKK CD AUGUST M. KEIL f. København 1904, d Liggende ung nøgen kvinde. Sign. AK-52, bronzestøberstempel: H. Husted, cire perdue. Figur af patineret bronze. H. 34. L. 52. Udstillet: "Sjørup Jørgensens samling", Århus Kunstbygning, Århus, 24. april - 4. maj 1970, kat. nr Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling, Århus. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 KLASSISK MODERNISME CD VILHELM LUNDSTRØM f. København 1893, d. sst Opstilling med saucekande, citroner og bøger på bord, ca Olie på lærred. 31 x 41. Forevist kunstnerens datter Dorte Lundstrøm. Proveniens: BR auktion 707, kat. nr DKK / CD ROBERT STORM PETERSEN f. Valby 1882, d. Frederiksberg 1949 Strandmodellen. Sign. Storm Petersen Akvarel og gouache på papir. Lysmål 47 x 62. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

49 CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Udsigt over Christianshavns Vold mod Artillerikasernen med Kalveboderne i baggrunden, aften, ca Sign. E.V. Olie på lærred. 66 x 89. Udtalelse om billedet i brev fra Winkel & Magnussen Kunstauktioner medfølger. Dateret Proveniens: BR auktion 489, december 1986, kat. nr Proveniens: BR auktion 541, august 1990, kat. nr. 94. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 KLASSISK MODERNISME CD EUGÈNE DE SALA f. Randers 1899, d. København 1987 Komposition. Sign. de Sala. Olie på pap. 24 x 31. DKK / CD MAX MÜLLER f. Frederiksberg 1911, d. København 1991 Gadeliv udenfor Cap Horn i Nyhavn. Sign. Max Müller 63. Olie på lærred. 70 x 85. DKK / CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Opstilling på bord. Sign. Mogens Hertz 42 samt på bagsiden Hertz, Gudhjem. Olie på masonit. 60 x 70. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

51 535 CD JENS JACOB BREGNØ f. Hornum 1877, d. Søborg 1946 Figurgruppe af stentøj i form af forelsket par dekoreret med mørk gul glasur. Sign. monogram. Stemplet Dana 27. H. 51. DKK / CD SIEGFRIED WAGNER f. Hamburg 1874, d. Lyngby 1952 "Liggende Faun". Sign. monogram Skulptur af granit på sokkel af rød sandsten. H. 52. L. 69. D. 39. H. 124 inkl. sokkel. Skulpturen blev oprindeligt bestilt af grosserer Valerius Ragoczy til opstilling på Smidstrupøre i Rungsted, DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 KLASSISK MODERNISME CD GERDA WEGENER f. Hammelev 1885, d. Frederiksberg 1940 Portræt af Carina Ari, her i kostume fra balletten "Iberia". Sign. Gerda Wegener. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 75 x 53. Carina Ari ( ) var en af Sveriges mest berømte balletdanserinder. Hun var en del af avantgarde dansetruppen "Les Ballet Suédois", som havde en betydelig indflydelse på moderne ballet i 1920'erne. Carina Ari har også haft tilknytning til Pariseroperaen og Opera Comique. Herudover har hun kreeret dansetrinene til den berømte Stiller-film; "Erotikon" og skabt størstedelen af Serge Lifars "Le Cantique des Cantiques" på Opéra. Senere i sit liv viste hun talent som billedhugger og var en vellidt og generøs kunst- og kulturmæcen. Proveniens: BR auktion 492, kat. nr. 225, marts DKK / KAI NIELSEN f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924 To legende børn. Usign. Figurgruppe af bronze, på stand af mørkbejdset træ. H. 15. H. inkl. stand 20. Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling, Århus. DKK / KAI NIELSEN f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924 "Ved Toilettet", Sign. Kai N., L. Rasmussen, København, No XII. Figur af poleret bronze på sokkel af sortbejset træ. H. inkl. sokkel 28. Litteratur: Nina Kai Nielsen: "Billedbogen om Kai Nielsen", gengivet helsides s DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

53 540 KAI NIELSEN f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924 To legende børn. Usign. Figurgruppe af bronze, på stand af mørkbejdset træ. H. 16. H. inkl. stand 22. Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling, Århus. DKK / CD ROBERT STORM PETERSEN f. Valby 1882, d. Frederiksberg 1949 "Børnelægen". Sign. R. Storm P. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 26 x 20. DKK / CD ROBERT STORM PETERSEN f. Valby 1882, d. Frederiksberg 1949 "Døden leger", Sign. R. Storm P. Tusch og pen på papir. Bladstørrelse 54 x 37. Litteratur: Jens Bing, "Maleren Storm P.", Storm P.- Museet, København, 1985, gengivet nr. 37. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 KLASSISK MODERNISME CD EJNAR NIELSEN f. København 1872, d. Hellerup 1956 "En blomsterkrans". Sign. Ejnar Nielsen. Gjern Olie på lærred. 80 x 68 cm. Udstillet: "Ejnar Nielsens arbejder fra ", Charlottenborg, 16. januar - 9. februar 1927, kat. nr. 43. Proveniens: Grosserer P.T. Nielsen. DKK / CD KRÆSTEN IVERSEN f. Holsted 1886, d. København 1955 Opstilling med frugt og tulipaner. Sign. KI. Olie på lærred. 101 x 82. Mærkat fra Det Danske Kunststævne. DKK / CD EUGÈNE DE SALA f. Randers 1899, d. København 1987 Opstilling med kande, flaske og skål. Sign. de Sala. Olie på træ. 122 x 93.. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

55 546 CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst Værtshusinteriør med to skakspillere og kunstneren selv ved staffeliet. Sign. Harald Engman Olie på lærred. 76 x 101. DKK / CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst Nyboder ved nattetide. Sign. Harald Engman. Olie på masonit. 35 x 49. DKK / CD OLE RING f. Baldersbrønde 1902, d Paris ved nattetide, gadelygterne oplyser vejen. Sign. O. Ring (sammenskrevet) Paris Olie på lærred. 61 x 73. Ole Ring rejste ikke overvældende meget, men besøgte netop Frankrig i Billedet her er ganske atypisk, næsten med et symbolistisk præg i forhold til den mere kendte del af Ole Rings produktion, der omfatter naturalistiske, danske landskaber inspireret af faderen L. A. Rings værker. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 KLASSISK MODERNISME CD ARTURO CIACELLI f. Arnara 1883, d "Bateaux d'été". Sign. A. Ciacelli, Torekow Pastel på kraftigt pap. 57 x 70. DKK / HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst. 1927, tilskrevet Opstilling med porcelæn og orientalsk figur. Usign. Sandsynligvis malet omkring Olie på lærred. 42 x 50. DKK / CD ERNST ZEUTHEN f. Skåne 1880, d Blå marine. Sign. Ernst Zeuthen 34. Olie på lærred. 51 x 64. Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling, Århus. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

57 CD WILLIAM GISLANDER f. Flenninge 1890, d. Vetlanda 1937 Svaner ved kysten. Sign. William Gislander Olie på lærred. 71 x 106. DKK / AUGUST GAUL f. Groß-Auheim, Hanau 1869, d. Berlin 1921 Stående pingvin. Sign. A. Gaul, III. Figur af patineret bronze, på stand af sort poleret sten. H. inkl. sokkel 35. DKK / CD LEIF RYDENG f. Helsingør 1913, d "Gråmåge". Sign. Leif Rydeng samt på bagsiden Leif Rydeng Holsteinborg 68. Grønland. Olie på lærred. 82 x 100. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 KLASSISK MODERNISME 555 CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 Portræt af ældre dame. Usign. Olie på lærred. 60 x 50. Proveniens: Gave til familien Heilmann fra kunstneren. DKK / CD EINAR UTZON-FRANK f. Frederiksberg 1888, d. Asserbo, Melby 1955 Pigeportræt. Buste af mørkpatineret bronze. Sign. Utzon-Frank. På stand af mørkbejdset træ. H. 34. H. inkl. stand 42. Udstillet: "Sjørup Jørgensens samling", Århus Kunstbygning, Århus, 24. april - 4. maj 1970, kat. nr Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling, Århus. DKK / CD RUDOLPH TEGNER f. København 1873, d. Esbønderup 1950 "De Tørstige Børn", Sign. R. Tegner, stemplet L. Rasmussen, København. Figurgruppe af brunpatineret bronze. H. 25. Skulpturen var oprindelig tænkt som en del af Tegners store monument "Livets Port". Litteratur: Anne Hald: "Livets Port ", 1998, version af gips fra 1914 gengivet s. 18. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

59 onsdag 11. oktober katalog nr modern grafik

60 GRAFIK CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Der fünfte Gesang". Mappe med 25 serigrafier i farver, Alle blade sign. Mortensen 60 og Oplag 30/75. Udgivet af Dénise René, Paris samt Galerie der Spiegel, Køln. Bladstørrelse 39 x 57,5. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: L'oeuvre graphique ", 1995, kat. nr. 27a-z. DKK / CD ANTONIO TÀPIES f. Barcelona 1923 Komposition. Sign. Tapies, 40/75. Radering og akvatinte i farver. Bladstørrelse 66 x 50,5. DKK CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 "Composition lie-de-vin, jaune et noire", Sign. Serge Poliakoff, E/da. Litografi i farver. Lysmål 49 x 64. Litteratur: Alexis Poliakoff og Gerard Schneider nr. 33. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

61 CD EDUARDO CHILLIDA f. Saint-Sébastien 1924 Komposition. Sign. Chillida, 98/100. Litografi. Bladstørrelse 70 x 50. Proveniens: Hanne Wilhelm Hansen. DKK / CD SEAN SCULLY f. Dublin 1945 "Tetuan". Sign. Sean Scully 91, 2/25. Radering i farver. Bladstørrelse 47,5 x 50. Litteratur: "Sean Scully Prints ", kat. nr Proveniens: Galleri Weinberger, København. Proveniens: Hanne Wilhelm Hansen. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 GRAFIK SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Komposition, Sign. Sam Francis AP, 11/25. Offset litografi i farver på Arches 88 papir. Trykt hos Joe Petruzzelli, Sienna Studios. Udgivet af Brooke Alexander Gallery. 120,7 x 87. U.r. Litteratur: Lembark: L SF DKK / CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Flore danoise", Mappe med syv raderinger i farver på Hahnemühle papir, tekst af Michel Sicard. Alle blade sign. Alechinsky 1991, 15/125, titelbladet sign. Michel Sicard. Udgivet af Robert et Lydie Dutrou, éditeurs. Bladstørrelse 39 x 27. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

63 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Den røde jord". Sign. Jorn 53. Udgivet i 30 ekspl. Todelt litografi i farver. Lysmål 95,5 x 135,5. Litteratur: Van de Loo nr DKK / ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Guy Atkins: "Jorn in Scandinavia ", "Jorn: The Crucial Years ", "Jorn: The Final Years ", samt "Jorn: Supplement: Paintings ". Fire bøger. Udgivet af Borgens Forlag. (4). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 GRAFIK CD JEAN DUBUFFET f. Le Havre 1901, d. Paris 1985 Komposition. Sign. J.D. 76, 40/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 62 x 92. U.r. Proveniens: Hanne Wilhelm Hansen. DKK / CD FERNAND LEGER f. Argentan 1881, d. Gif-sur-Yvette 1955 Komposition, (1951). Sign. F. Leger, 181/200. Serigrafi i farver (efter gouache). Lysmål 46,5 x 37. Litteratur: Saphire nr. E 8. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

65 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Femme au fauteuil No.1" (Le manteau polonais), Sign. Picasso, 18/50. Litografi. Bladstørrelse 76 x 56,5. Litteratur: Bloch nr Litteratur: Mourlot nr. 134, 3die tilstand du report (État définitif). DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 GRAFIK CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 Komposition, Sign. Serge Poliakoff, EA. Radering i farver. Lysmål 22 x 27. Litteratur: Alexis Poliakoff og Gerard Schneider nr. XVIII. DKK / JIM DINE f. Cincinnati, Ohio 1935 To hjerter. Sign. Jim 1982, 84/100. Litografi i farver. Lysmål 31 x 44. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

67 SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Komposition, Sign. Sam Francis, 13/50. Udgivers blindstempel. Litografi i farver på Rives BKF papir. Trykt hos George Page (the Litho Shop). Udgivet af the Litho Shop. 94 x 72. U.r. Litteratur: Lembark: L SF DKK / SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Komposition, Sign. Sam Francis, AP 4/10. Litografi i farver på Arches 88 papir. Trykt hos Harumi Sonoyama, Gendai Hanga Kobo Co. Udgivet af Nantenshi Gallery. 67,3 x 88,9. U.r. Litteratur: Lembak: L SF DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 GRAFIK 574 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Vallauris 1956 Toros". Sign. Picasso. Linoleumssnit i farver, trykt på Arches papir. Trykt hos Arnéra, Vallauris. Bladstørrelse 81 x 64,5. U.r. Litteratur: Bloch nr og Czwiklitzer nr. 18. DKK / CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "L'armure désarmante". Fra serien "Etudes et Surprises". Sign. Jorn 71, 62/75. Træsnit i farver. 56 x 45. Litteratur: Van de Loo, nr DKK / CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 Figurkomposition. 20 marts 1971 III. Tryksign. 16/50. Radering. Bladstørrelse 50 x 65. U.r. Litteratur: Bloch nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

69 CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "Les Coquelicots", (1949). Sign. Marc Chagall, 120/400. Litografi i farver. Stemplet på bagsiden Maeght Éditeur, Paris. Trykt på Arches papir. Bladstørrelse 64,5 x 47,5-48. Litteratur: Sorlier nr. CS 2. DKK CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "Les deux coqs" fra suiten "Fables", Sign. i pladen. Akvatinte med håndkolorering. Trykt hos Maurice Potin, Paris. Bladstørrelse ca. 39 x 30. Litteratur: Bloch nr. 52. Litteratur: Patrick Cramer nr. 22. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 GRAFIK CD ROSEMARIE TROCKEL f. Schwerte 1952 To kompositioner. Begge sign. Trockel 93, 4/15. Fotografier i farver. Bladstørrelse 27 x 24. (2). DKK / CD CANDIDA HÖFER f Det Kongelige Bibliotek. Sign. på bagsiden Candida Höfer, 3/12 Kopenhagen Fotografi i farver. 32 x 44. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

71 581 SHIRIN NESHAT f. Qazvin 1957 "I am its secret", Fra serien "Women of Allah". Sign. på bagsiden Shirin Neshat. Fujicolor Crystal Archive Print. Bladstørrelse 49,5 x 33,5. U.r. Litteratur: "Shirin Neshat", Henie Onstad Kunstsenter, Høvikodden, Norge, gengivet s. 10 samt variant på omslaget. Litteratur: Susan Edelstein, ed.: "Shirin Neshat: Woman of Allah, 25. april - 7. juni 1997, Artspeak Gallery, gengivet s. 17 samt på titelside. DKK / CD EDUARDO CHILLIDA f. Saint-Sébastien 1924 Komposition. Sign. Chillida, 16/50. Akvatinte radering. Bladstørrelse 53 x 38. Proveniens: Hanne Wilhelm Hansen. DKK / 670 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 GRAFIK 583 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "La Rhinocérine", Sign. Miro, 12/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 120 x 77,5. Litteratur: Maeght nr DKK / CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Vulcanalyses", Planche III. Sign. Alechinsky, 15/60. Radering på Japan papir. Lysmål 48 x 75. Litteratur: Rivière nr DKK / CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 Komposition. Sign. Alechinsky, 3/20, HC. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 57 x 78. U.r. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

73 SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Komposition, Sign. Sam Francis, 47/50. Udgivers blindstempel. Litografi i farver på PTI # 120 Waterleaf papir. Trykt hos George Page (the Litho Shop). Udgivet af the Litho Shop. 117 x 76. U.r. Litteratur: Lembark: L SF DKK / CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Das falsche Augenlid". Opus 658. Sign. Hundertwasser 1967, 133/194. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 71 x 49,5. Litteratur: HWG nr. 29. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

74 GRAFIK 588 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921, d Figurkomposition. Sign. Appel 70, EA. Litografi i farver. Bladstørrelse 70 x 105. DKK / CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Hautes Pyrénées". Sign. Jorn 69, 20/75. Litografi i farver. Lysmål 54 x 74. Litteratur: Van de Loo nr DKK / CD PIERRE ALECHINSKY OG CARL-HENNING PEDERSEN Figurkomposition. Sign. Alechinsky og Carl-Henning Pedersen 1993, 31/90. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 95 x 68. U.r. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

75 591 CD PIERRE ALECHINSKY OG CARL-HENNING PEDERSEN Figurkomposition. Sign. Alechinsky og Carl-Henning Pedersen 1993, 28/90. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 95 x 68. U.r. DKK / CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Barberie au clair de lune" (fra Silkeborg-suiten"). Sign. Asger Jorn med dedikation. Litografi i farver. Lysmål 55 x 64. I 1953 indledte Asger Jorn og litograf I. Chr. Sørensen et samarbejde der senere skulle resultere i en serie af litografier med titlen "Silkeborg-suiten". Grundet uenigheder genoptog de først samarbejdet i 1970 og færdiggjorde samme suite. Undervejs blev dette prøvetryk i 2 eksemplarer til, det ene beholdt Asger Jorn, det andet I. Chr. Sørensen. Litteratur: Van de Loo nr DKK / CD HENRY HEERUP 592 f. København 1907, d. sst "Elefant", "Radiobarnet" og "Skiløber", Alle sign. Heerup. Kun udført i ca. 10 sign. ekspl. Heerups tre første grafiske arbejder. Meget sjældne. Træsnit. Bladstørrelse 21,5 x 32, 32,5 x 40 og 16 x 25. Alle U.r.. Monteret på karton med passepartout. (3) Litteratur: Moestrup nr. 1, 2 og 3. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

76 GRAFIK CD MAN RAY f. Philadelpia 1890, d. Paris 1976 "The origin of Species", Sign. Man Ray, 141/180. Litografi i farver. Lysmål 46 x 34. Litteratur: A. 58 E. DKK / CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Folerie", Sign. Esteve, 4/75. Litografi i farver. Udgivet af Berggruen, Paris. Trykt hos Mourlot, Paris. Bladstørrelse 67 x 50. Litteratur: Prudhomme Estève & Moestrup nr. 82. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

77 596 COBRA-BIBLIOTEKET Asger Jorn (red.): Frie Kunstnere. 15 hæfter. Med orig. litograferede omslag af Jorn, Carl-Henning Pedersen, Alechinsky, Bille, Heerup, Egill Jacobsen, Corneille m.fl. DKK / CD SEAN SCULLY f. Dublin 1945 "Yellow Ascending". Sign. Sean Scully 91, 9/20. Japansk træsnit i farver på kraftigt papir. Bladstørrelse 103 x 126. Cleveland Museum of Art, USA er i besiddelse af et tilsvarende træsnit. Proveniens: Galleri Weinberger, København. Proveniens: Hanne Wilhelm Hansen. DKK / CD GEORG BASELITZ f. Deutschbaselitz 1938 Figur. Sign. G. Baselitz 86, 4/25. Radering i farver. Bladstørrelse76,5 x 57. U.r. DKK / CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 To personer liggende på jorden ved vindmølle. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson, 10/90. Litografi. Bladstørrelse 20 x 52. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

78 GRAFIK CD TSUGUHARU LÉONARD FOUJITA virksom i Frankrig, f. Tokyo 1886, d. Zürich 1968 Autoportrait au chat. Sign. Foujita, 2/150. Vandmærke: Le chien de pique. Radering. Bladstørrelse 50,5 x 35. DKK / CD GEORGES BRAQUE f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963 "Le tir à l'arc". Sign. G. Braque, 9/70. Radering i farver. Bladstørrelse 36,5 x 25. U.r. Litteratur: Valier nr DKK / CD MAN RAY f. Philadelpia 1890, d. Paris 1976 "The origin of Species", Sign. Man Ray, 141/180. Litografi i farver. Lysmål 44 x 34. Litteratur: A. 58. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

79 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Tete de jeune femme", Sign. Picasso, 42/50. Litografi. Bladstørrelse 65 x 49,7. Lysmål 63 x 47. Litteratur: Bloch nr Proveniens: Direktør F.C. Boldsen's auktion, ABR auktion 59, marts 1955, kat. nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

80 GRAFIK 604 CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Good Morning City". Opus 686. Sign. Friedensreich Hundertwasser am 16 febr Serigrafi i farver, 109/ Bladstørrelse 86 x 55. Litteratur: HWG 41. DKK / CD PIERRE ALECHINSKY OG CARL-HENNING PEDERSEN Figurkomposition. Sign. Alechinsky og Carl-Henning Pedersen 1993, 29/90. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 95 x 68. U.r. DKK CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Toccableu", Sign. Estève, 104/125. Litografi i farver. Tryk hos Mourlot, Paris. Bladstørrelse 76 x 56. Litteratur: Prudhomme-Estève et Hans Moestrup, nr. 66. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

81 SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Komposition, Sign. Sam Francis, 4/20. Udgivers blindstempel. Litografi i farver på Rives BKF papir. Trykt hos George Page (the Litho Shop). Udgivet af the Litho Shop. 74,9 x 106. U.r. Litteratur: Lembark: L SF DKK / SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Komposition fra Michel Waldbergs; "Poèmes dans le ciel", Sign. Sam Francis, XLV/L. Litografi i farver på Rives BFK papir. Trykt hos Desjobert. Udgivet af Philosophie des Artes; Francis Delille. 67,3 x 88,9. U.r. Litteratur: Lembark: L SF DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

82 GRAFIK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

83 609 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "L'Atelier De Cannes", 7. april Tryksign. Litografi i farver. Bladstørrelse 44,5 x 32. U.r. Litteratur: Bloch nr DKK CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "Les Coquelicots", Sign. Litografi i farver. Prøvetryk, udført i få ekspl. Lysmål 61 x 44. Litteratur: Jvf. Sorlier nr. CS 2. DKK CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "Vence", Tryksign. Litografi i farver. Bladstørrelse 100 x 64. Oplag 500 ekspl. Udgivet af Mourlot. U.r. Litteratur: Crown s. 26. DKK CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "The Angel" Tryksign. Litografi i farver. Bladstørrelse 125 x 90. Oplag 700 ekspl. U.r. Litteratur: Crown s. 30. DKK CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Exposition de Vallauris" Tryksign. Linoleumssnit. Bladstørrelse 85 x 65. U.r. Litteratur: Bloch nr DKK CD HENRI MATISSE f. Cateau-Cambrésis 1869, d. Nice 1954 "Nice travail et joie". Sign. H. Matisse, 297/300. Litografisk plakat i farver. Trykt hos Mourlot, Paris. Lysmål 97 x 59. Litteratur: Mourlot nr. 40. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

84 GRAFIK 615 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Exposition Vallauris", Tryksign. Linoleumssnit. Bladstørrelse 80 x 60. U.r. Litteratur: Bloch nr DKK / CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "La Danse des Faunes", Tryksign. Litografi. Bladstørrelse 48 x 64,5. U.r. Litteratur: Bloch nr DKK / CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Danseur et Musicien", Tryksign, 1914/2000. Litografi. Bladstørrelse 65,5 x 50,5. U.r. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

85 618 CD GEORGES BRAQUE f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963 Komposition. Sign. Georges Braque, Ep d'artiste. Litografi i farver. Bladstørrelse 70 x 48. DKK / CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Le Vieux Roi". Tryksign. Litografi. Oplag 1000 ekspl. Bladstørrelse 66,5 x 51. U.r. Litteratur: Bloch nr DKK / CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "L'Ecuyére", Tryksign. Litografi. Bladstørrelse 54,5 x 68,5. U.r. Litteratur: Bloch nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

86 GRAFIK CD ENRICO BAJ f. Milano 1924, d. Varese 2003 Fire kompositioner. Alle sign. Baj, 30/250. Litografier i farver med glimmer. Bladstørrelse 65 x 92, 69 x 86, 86 x 69 og 86 x 69. (4). DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

87 RUPERT JASEN SMITH f. USA 1953, d "Greta Garbo", Portfolio med seks serigrafier i farver med titlerne "The Kiss", "Divine", "Midnight", "Mata Hari", "New Age" og "Dreaming". Alle blade sign. 3/125. Edition Galerie Börjeson, Malmö. Bladstørrelse 110 x 85. U.r. (6). Billederne til denne udgivelse er udvalgt af Andy Warhol, kort inden sin død. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

88 GRAFIK CD IVOR ABRAHAMS f. Lancashire, England 1935 "The Edgar Allan Poe Portfolio", litografier i farver. Alle sign. Ivor Abrahams 76, 96/100. Udgivet af Advance Graphics London SE1. Bladstørrelse 49 x 36. To indrammet. Litteratur: Galerie Nordenhake: "Ivor Abrahams: Sculptures and prints", DKK / CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 Komposition. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson, 40/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 56. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

89 CD ADOLPHE MOURON CASSANDRE f. Kharkow, Rusland 1901, d. Paris 1968 "Maison Prunier", Litografisk plakat i farver oplklæbet på plade. Trykt hos Alliance Graphique, Paris. Bladstørrelse 150 x 100. Litteratur: Henri Mouron: "Cassandre", nr. 50, gengivet i farver. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

SØNDAG. Papirkunst på himmelflugt

Thorvald. Hagedorn-Olsen. Frederikssund Kunstforening

Thorvald. Hagedorn-Olsen. Frederikssund Kunstforening Thorvald Hagedorn-Olsen Thorvald Hagedorn-Olsen (1902-96) Biografi Udvalgte udstillinger Hovedbiblioteket - Helsingør J. F. Willumsens museum -Frederikssund. 90 års jubilæum for Th. Hagedorn-Olsen v./

Kunstakademiets Bibliotek

HAVESKULPTUR-UDSTILLINGEN

HAVESKULPTUR-UDSTILLINGEN 543. HAVESKULPTUR-UDSTILLINGEN I ØREGAARD FOLKEPARK SOMMEREN 1918 AFHOLDES AF GENTOFTE KOMMUNE I FORBIND ELSE MED CHARLOTTENBORG-BILLEDHUGGERNES SAMMENSLUTNING PRIS: 25 ØRE Elegant farreskræderi @AS @A9

MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER

MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER KØBENHAVN 2 UDSTILLING AF MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER KUNSTFORENINGEN MARTS 1915 TRYKT HOS F. E. BORDING Maalene i Centimeter. Højden først. 1. 1899. FIGUR MOD ET VINDU. 43x35. Tilh. Vekselmægler Sam.

Omkring et billede 2/10: 9/10: 16/10: 23/10: 30/10: 6/11: 13/11: 20/11: 27/11:

Faaborg Museum Indgangspartiet

Faaborg Museum Indgangspartiet Faaborg Museum Faaborg Museum er tegnet af arkitekt Carl Petersen (1874 1923) og blev åbnet i 1915. Museet blev bygget til at rumme konservesfabrikant og mæcen Mads Rasmussens samling af fynbokunst, da

J. F. Willumsen (1863-1958) En bjergbestigerske, 1904 Olie på lærred. 206 x 169 cm. G.A. Hagemanns Kollegium

J. F. Willumsen (1863-1958) En bjergbestigerske, 1904 Olie på lærred. 206 x 169 cm. G.A. Hagemanns Kollegium J. F. Willumsen (1863-1958) En bjergbestigerske, 1904 Olie på lærred. 206 x 169 cm. G.A. Hagemanns Kollegium J.F. Willumsen (1863-1958) En bjergbestigerske, 1912 Olie på lærred. 210 x 170,5 cm SMK J.F.

Salgsliste: Malerier, tegninger, grafik m.v.

BILLEDJAGT PÅ FAABORG MUSEUM

Nicolai Abildgaard (1743-1809), Den sårede Filoktet, 1775, SMK

Sigurd Swanes udstillinger 1903-2016 Udarbejdet af Lise Fogh

Sigurd Swanes udstillinger 1903-2016 Udarbejdet af Lise Fogh Sigurd Swanes udstillinger 1903-2016 Udarbejdet af Lise Fogh Om dokumentet Dette dokument redegør for de gange Sigurd Swane har udstillet sine billeder, så vidt som jeg gennem mit arbejde har fået kendskab

DGI Sydvest Hold Finale

JURY FORÅRSUDSTILLINGEN 2018

ft3 KATALOG NR 34 EDITH WILLUMSENS J. F.WILLUMSENS UDSTILLING 22. FEBRUAR 9. MARTS 1919

ft3 KATALOG NR 34 EDITH WILLUMSENS J. F.WILLUMSENS UDSTILLING 22. FEBRUAR 9. MARTS 1919 ft3 KATALOG NR 34 EDITH WILLUMSENS J. F.WILLUMSENS UDSTILLING 22. FEBRUAR 9. MARTS 1919 UDSTILLING AF SKULPTUR - KERAMIK LITOGRAFIER RADERINGER EDITH WILLUMSEN - J. F. WILLUMSEN 22. FEBEUAR-9. MARTS 1919

240. H. KOFOED'S EFTERLADTE ARBEJDER UDSTILLET I DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING MARTS 1910

240. H. KOFOED'S EFTERLADTE ARBEJDER UDSTILLET I DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING MARTS 1910 > 240. H. KOFOED'S EFTERLADTE ARBEJDER UDSTILLET I DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING MARTS 1910 LANDSKABSMALER HANS PETER KOFOED FØDT I RØ PAA BORNHOLM 6 JULI 1868 DØD I KØBENHAVN 5 NOVEMBER 1908 # * # BESØGT

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN E ELEVHÆFT Johannes Larsen Johannes Larsen blev født i Kerteminde i 1867. Hans forældre havde en stor køb- mands-forretning, og de var ret rige. Forældrene havde

FORSIDE & REDAKTION: Lis Nielsen REPRO & TRYK: PM Tryk. Stenløse

julebrucharrangementer i.f.m. de til den tid aktuelle udstillinger.

julebrucharrangementer i.f.m. de til den tid aktuelle udstillinger. Rigtig godt nytår til såvel nye medlemmer som medlemmer der har været med i mange år. Vi bliver stadig flere, nu så mange, at bestyrelsen har besluttet, at en af vore målsætninger for 2011 vil være at

Efterslægt Jacob Zachariasen

Efterslægt Jacob Zachariasen Efterslægt Jacob Zachariasen 1. generation 1. Jacob Zachariasen, søn af Zacharias Jacobsen og Anne Larsdatter, blev født den 4 Apr. 1802 i Ørslev, Vends, Odense, døde den 18 Feb. 1858 i Assens, Båg, Odense,

Efterslægt Abraham Henrichsen

Efterslægt Abraham Henrichsen Efterslægt Abraham Henrichsen 1. generation 1. Abraham Henrichsen, søn af Henrich Abrahamsen og Kirstine Geertsdatter, blev født den 6 Okt. 1733 i Fåborg, Sallinge, Svendborg, døde den 2 Dec. 1810 i Fåborg,

Generalforsamling i Red Barnets lokalforeninger 2014 29.11.13

Generalforsamling i Red Barnets lokalforeninger 2014 29.11.13 Generalforsamling i Red Barnets lokalforeninger 2014 29.11.13 Lokalforening Formand Dato Sted Allerød Kirsten M. Due Henvendelse til formanden Engen 32, 3250 Gilleleje, 20575760 Amager Christina Iversen

Rudersdal Bibliotekerne - Hovedbiblioteket i Birkerød. Kunst i Birkerød Salen

Kursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen

Kursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Kursusprogram 2017 Kurser 2017 Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Være med til et spændende weekendkursus hvor vi vil eksperimentere med foto som kunstnerisk udtryksform

Brugermanual for registrant. Næstved Kommunes Kunstregistrantsystem

Brugermanual for registrant. Næstved Kommunes Kunstregistrantsystem Brugermanual for registrant Næstved Kommunes Kunstregistrantsystem Side 1 af 7 Indhold Forside... 3 Opret kunstgenstand... 3 Skift kode... 7 Log på... 7 Side 2 af 7 Forside Søg efter kunstgenstande Alle

RESULTATLISTE Brande 50m Stævne

Formandens sidste beretning

Formandens sidste beretning LEDER Da kunstmuseet i Tønder for ca. 8 år siden fik stiftet sin venneforening fik den betegnelsen Sønderjyllands Kunstmuseums Venner. Senere måtte foreningen, som følge af den store museumsfusion Museum

RESULTATLISTE Møn Åben Cal

RESULTATLISTE Møn Åben Cal www.moensbank.dk RESULTATLISTE Møn Åben Cal. 22 2014 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 G 1 106625 Alexander Petersen 17-373 Ballerup Skf. 200/12 200/17 400/29 S 2 106369 Emma Nørholm Koch 23-001 Nykøbing F.

REGION NORDJYLLAND. Museer

REGION NORDJYLLAND. Museer REGION NORDJYLLAND Museer FREDERIKSHAVN: Frederikshavns Kunstmuseum Parallelvej 14 9900 Frederikshavn T: 9845 9080 kunstmuseum@frederikshavn.dk http://www.frederikshavnkunstmuseum.dk/index.php/ HJØRRING:

Forestillinger 2004 - Værk i kontekst

Forestillinger 2004 - Værk i kontekst INSPIRATIONSMATERIALE Forestillinger 2004 - Værk i kontekst Esbjerg Kunstmuseum 07.05.-15.08.2004 INTRODUKTION TIL UNDERVISEREN: Forestil dig Asger Jorns Lykkens have (1947) indgå i hele fem forskellige

MOGENS ANDERSEN MALERI AKVAREL 1959-1995 7. APRIL 15. MAJ 2001 GALLERI PROFILEN

MOGENS ANDERSEN MALERI AKVAREL 1959-1995 7. APRIL 15. MAJ 2001 GALLERI PROFILEN VELKOMMEN TIL FERNISERING LØRDAG D. 7. APRIL KL. 12-15 PÅ PÅSKEUDSTILLING 2001 MOGENS ANDERSEN MALERI AKVAREL 1959-1995 7. APRIL 15. MAJ 2001 MOGENS ANDERSEN ER TILSTEDE PÅ FERNISERINGEN GALLERI PROFILEN

RESULTATER, MARATHON, INDIVIDUELT

RESULTATER, MARATHON, INDIVIDUELT 01-07-1983 Oslo Oslo, Norge nr. Allan Hansen 3.42,56 23-09-2007 H.C. Andersen 02 Odense nr. 58 H 50-54 552 Bent Christensen 2.53,42 10-10-2004 H.C. Andersen Odense nr. 12 H 40-44 459 3.03,46 18-06-2006

BILLEDKUNST - Ismer i dansk maleri efter 1870

KATALOG OVER EFFEKTER TIL CARLSBERG CHARITY BAR & AUCTION

Rangliste 25 m Standardpistol

Rangliste 25 m Standardpistol Rangliste 25 m Standardpistol Forening max max2 max3 Snit. % Dame Pia Villemoes Søværnets IF, København 546 545 544 545,0 95, 2 Anja Christensen Skytteklubben DSB/ASF Århus 55 54 3 Dorte Thorsen IF Flyvestation

Efterslægt Henrich Abrahamsen

Efterslægt Henrich Abrahamsen Efterslægt Henrich Abrahamsen 1. generation 1. Henrich Abrahamsen, søn af Abraham Andersen og Trinike Hansdatter, blev født den 10 Mar. 1708 i Fåborg, Sallinge, Svendborg, døde den 8 Nov. 1778 i Fåborg,

MEDLEMSBLADET DISFONFINS.DK

MEDLEMSBLADET DISFONFINS.DK MEDLEMSBLADET DISFONFINS.DK to Efter en velbesøgt generalforsamling føler jeg bestyrelsen har fået fuldmagt til at fortsætte i det spor vi gennem tid har fulgt: At formidle kunst og nedbryde afstanden

RESULTATLISTE FOR FINALEN - SENIOR RESULTATLISTE FOR FINALEN - SENIOR Skyttens Navn Bane Resultat FINALESKYDNING VETERAN Skyttens Navn Bane resultat Vagn Aage Jørgensen 104,7 W Kjær 103,6 Hans O Hansen 103,2 Finn Dollerup 103,1 Birgit Prior

Lissi Anette Hansen billedkunstner

Lissi Anette Hansen billedkunstner Lissi Anette Hansen billedkunstner Jeg ønsker at de værker jeg præsenterer for publikum skal være interessante. Jeg bevæger mig fra figurativt til abstrakt og lægger mig ikke fast på at blive genkendt

Resultater fra vintercuppens 6 afdeling i Silkeborg den

HUSK 13. NOVEMBER 2013 FOREDRAG OM MALEREN OLUF HØST MUSEUMSDIREKTØR JENS ERIK SANDBERG

HUSK 13. NOVEMBER 2013 FOREDRAG OM MALEREN OLUF HØST MUSEUMSDIREKTØR JENS ERIK SANDBERG MEDLEMSBLADET 24. SEPTEMBER 2013 HUSK UDEN FOR MYLDRETID MØD KUNSTNERNE BAG UDSTILLINGEN HUSK 6. OKTOBER 2013 EKSKURSION TIL KUNSTHALLE I HAMBURG DANSK KUNST FRA ECKERSBERG TIL HAMMERSHØI 2. NOVEMBER 2013

Fritz Syberg. Selvportræt, 1902. Fritz. Syberg. Kunsten og kærligheden. Fritz Syberg. Moder og datter, 1898-99. Opgaveark ... Fritz Syberg. Moder og datter, 1898-99 Fritz Syberg. Selvportræt, 1902 Fritz Syberg Kunsten og kærligheden Opgaveark Navn: Klasse:... Fritz Syberg. Høstlandskab (Kerteminde), 1905 Fritz Syberg. Høstbillede,

MEDLEMSBLADET NR. 8 ÅRGANG 2 NR. 3 MAJ 2011 FRA KEHNET NIELSENS ATELIER

MEDLEMSBLADET NR. 8 ÅRGANG 2 NR. 3 MAJ 2011 FRA KEHNET NIELSENS ATELIER MEDLEMSBLADET NR. 8 ÅRGANG 2 NR. 3 MAJ 2011 FRA KEHNET NIELSENS ATELIER Jeg vil gerne pege på tre meget betydelige kunstudstillinger på det seneste. Først naturligvis den flotte udstilling BLACK AND BLACK

Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel

Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel Peter Bonnén på værksted, 2006. Foto: Suste Bonnén Udstilling Djiboutis Farver Fotografier af Peter Bonnén 23 nov 201616 apr 2017

MAJ OG JUNI MÅNED 2015 ANNI FIIL

MAJ OG JUNI MÅNED 2015 ANNI FIIL MAJ OG JUNI MÅNED 2015 ANNI FIIL Anni Fiil - Østerbro 27 - Slagelse - 21624408 - anni@fiil.net - www. annifiil.dk Uddannet billedvæver hun har lavet adskillige billedtæpper til skoler og institutioner,

FLSmidth s Kunstforening - Hovedgevinster 2008 Side 1

Svinninge Skytteforening

Svinninge Skytteforening Svinninge Skytteforening Åbent stævne 1. og 3.-5. marts 2011 15 meter gevær Vindere af pengepræmier: Bedste skytte i BK 1-4: Bedste skytte i JUN1-JUN2: Bedste skytte UNG-KL 4: Bedste Skytte ÅKL 1-3+VET

Fredag den 19. December 1919 Kl. 1 Eftrm.

Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950

Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950 1 Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950 Lars Ellgaard Sunday, August 18th, 2013 Sognerådsformænd 1/1-1901 31/12-1903 Pedersen, Lauritz Christian SR s Større del Gårdejer 1/1-1904 31/3-1909

Vandel-maleren Harry Hansen Tekst og affotografering N.M. Schaiffel-Nielsen

Vandel-maleren Harry Hansen Tekst og affotografering N.M. Schaiffel-Nielsen Vandel-maleren Harry Hansen Tekst og affotografering N.M. Schaiffel-Nielsen Harry Hansens billeder fra Klitterne i Frederikshåb Plantage er mange, og de skattes højt af dem, som er så heldige at eje et

VEJEN BLIVER TIL MENS DU GÅR