moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst
- Simon Bonde
2 moderne auktion 749 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst onsdag 5. oktober kl. 13 grafik klassisk modernisme kl. 17 tema: det moderne gennembrud klassisk modernisme torsdag 6. oktober kl. 13 nutidskunst D E S I G N torsdag 6. oktober kl. 17 udvalgte møbler og design fredag 7. oktober kl. 13 møbler kunsthåndværk etnografica der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 346 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 335 købskonditioner findes bagest i kataloget
3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k A U K T I O N tirsdag den 4. oktober til fredag den 7. oktober 2005 E F T E R S Y N torsdag 29. september kl fredag 30. september kl lørdag 1. oktober kl søndag 2. oktober kl mandag 3. oktober kl B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk
4 modern auction 749 D AY S O F S A L E A R T tuesday 4th october 5 pm cobra contemporary art wednesday 5th october 1 pm prints classic modern art pm theme: the modern turning point classic modern art thursday 6th october 1 pm contemporary art D E S I G N thursday 6th october 5 pm selected furniture and design friday 7th october 1 pm furniture decorative arts and design pre-columbian art bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page: 346 reproduced on the cover of this catalogue: lot 335 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue
5 m o d e r n a r t p a i n t i n g s a n d p r i n t s A U C T I O N tuesday the 4th october to friday the 7th october 2005 P R E V I E W thursday 29th september 10 am - 5 pm friday 30th september 10 am - 5 pm saturday 1st october 11 am - 4 pm sunday 2nd october 11 am - 4 pm monday 3rd october 10 am - 5 pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk
6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen moderne kunst og design Ole Ravn moderne kunst og design Lise Miller Bertram moderne kunst og design Anne Sophie Scavenius moderne kunst og design
7 eksperimenterende det moderne gennembrud kunst ONSDAG ONSDAG DEN 5. OKTOBER DEN 13. APRIL KL. 17 katalog nr
8 DET MODERNE GENNEMBRUD CD FRANCISKA CLAUSEN f. Aabenraa 1899, d. sst Konkret komposition. Sign. F.C Akvarel og blyant på papir. Lysmål 30 x 21. Udtalelse fra Traphollt medfølger. Afbildet CD GEORG JACOBSEN f. København 1887, d. Frederiksberg 1976 Parti fra Kjelsås, Norge. Sign. monogram 39. Olie på lærred. 73 x 92. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
9 CD FRANCISKA CLAUSEN f. Aabenraa 1899, d. sst Komposition, ca Usign. Gouache på papir. Forlæg til maleri. Lysmål 30 x 23. Litteratur: Troels Andersen og Gynther Hansen: "Franciska Clausen", Borgen Maleriet som hænger på Trapholt er gengivet s. 88. Litteratur: Finn Terman Frederiksen: "Franciska Clausen I de kolde skuldres land ", bd. II, maleri gengivet s. 11. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
10 DET MODERNE GENNEMBRUD CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Ung pige siddende på klippe. Bornholm. Sign. O.H. 22. Olie på lærred. 63 x 55. Udstillet: Den Frie, København, Afbildet HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst "Have i Svanninge", ca På bagsiden betegnet: "Harald Giersing, attesteret Franz Giersing. Olie på lærred. 60 x 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
11 CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Opstilling med potteplante, ca Usign. Olie på lærred. 61 x 66. Afbildet CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Sommerlandskab. Sign. Olaf Rude 45. Olie på masonit. 30 x 48. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
12 DET MODERNE GENNEMBRUD CD SVEND JOHANSEN f. København 1890, d. Gentofte 1970 Gadeliv i sydfransk by. Usign. Olie på lærred. 91 x 71. Afbildet CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Bognemark. Sign. OH. Olie på lærred. 35 x 61. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
13 KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Nature morte med begonia, appelsin og cylinder, Usign. Attesteret på bagsiden af Viggo Madsen og Aage Roose. Olie på lærred. 75 x 61. Litteratur: Gustaf Engwall: "Karl Isakson", nr Udstillet: "Karl Isaksons Mindeudstilling", Statens Museum for Kunst, 1922, kat. nr. 44. Udstillet: "Karl Isaksons Udstilling", Liljevalchs, Stockholm 1922, kat. nr. 98. Udstillet: "Karl Isakson-Udstillingen", Göteborg, Oslo, Odense, København, 1962, kat. nr. 43. Udstillet: Karl Isakson : Kunstforeningen, København og Bornholms Kunstmuseum, 1991, kat. nr. 24. Gengivet s. 21. Proveniens: Hidhører fra Vera og Ernst Michaelsens samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
14 DET MODERNE GENNEMBRUD 310 CD ERIK RAADAL f. Horn v. Silkeborg 1905, d. Silkeborg 1941 Klar vinterdag, Gjern. Sign. Sign. E.R Olie på lærred. 57 x 75. Litteratur: Dorthe Falcon Møller: "Erik Raadal. Maleren fra Gjern", 1987, gengivet s. 110, kat. nr Udstillet: Corner-Høst Udstillingen, 1936, kat. nr. 98. Afbildet CD KRÆSTEN IVERSEN f. Holsted 1886, d. København 1955 "Solnedgang over byen, Svaneke", Sign. K.I. Olie på lærred. 63 x 79. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
15 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Bognemark, ca Sign. O.H. Olie på lærred. 89 x 130. På bagsiden udstillingsmærkater, bl.a. dateret Afbildet CD ERNST ZEUTHEN f. Skåne 1880, d Sejlbåde i aftenrøde. Sign. Ernst Zeuthen Olie på lærred. 90 x 121. Proveniens: Hidrørende fra herregården Engestofte. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
16 DET MODERNE GENNEMBRUD CD GEORG JACOBSEN f. København 1887, d. Frederiksberg 1976 "Gravlæggelsen", Usign. Olie på lærred. 75 x 97. Billedet er inspireret af Tizians maleri af samme motiv på Louvre og Kristi Gravlæggelse har måske dagsaktuelle overtoner. I den moderne udgave indgår ekspressionisme, kubistisk fladevirkning - og El Greco. Udstillet: "I stor stil - Jens Adolf Jerichau & Co.", Nivaagaards Malerisamling og Randers Kunstmuseum 2004, kat. nr. GJ 1. Gengivet i farver s.13. Afbildet CD AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Liggende nøgen kvinde. Sign. Salto 27. Olie på lærred. 107 x 140. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
17 CD JAIS NIELSEN f. København 1885, d. Hellerup 1961 Kubistisk selvportræt. Sign. Jais 18. Olie på lærred. 70 x 58. Udstillingsetiket på blændrammen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
18 DET MODERNE GENNEMBRUD 317 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 "Brandnat", ca Sign. O.H. Olie på lærred. 74 x 116. Udstillet: "Mindeudstilling for Oluf Høst", Louisiana, Humlebæk, 1966, kat. nr. 98a. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
19 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
20 DET MODERNE GENNEMBRUD CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 "Spejlet". Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 96 x 73. Afbildet CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Udsigt over hustage, omkring Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 67 x 81. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
21 CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Solopgang, Chamonixdalen", oktober Usign. Olie på lærred. 50 x 62. Udstillet: "Willumsen udstilling 1923," Den Frie, København, kat. nr Proveniens: Lektor A. Jacobæus' samling. Proveniens: Winkel & Magnussen Auktion. Proveniens: ABR auk 45, kat. nr Proveniens: ABR auk 380, kat. nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
22 DET MODERNE GENNEMBRUD 321 CD VILHELM LUNDSTRØM f. København 1893, d. sst Opstilling med to hvide kander og to sorte dunke, 1928/29. Usign. Olie på lærred. 132 x 98. Litteratur: Preben Wilmann og Marianne Brøns: "Lundstrøm", nr. 192, gengivet i farver s Udstillet: Bolig- og Boligudstillingen, Esbjerg Udstillet: "Mit bedste Billede", Århus Kunstmuseum, 1947, kat. nr. 84. Udstillet: Skandinavisk Kunstudstilling, Århus Kunstmuseum, 1965, kat. nr Udstillet: Vilh. Lundstrøms Mindeudstilling, Charlottenborg, København og Rådhushallen Århus, 1951 nr. 91. Udstillet: "Vilhelm Lundstrøm 100 År, ", Charlottenborg, København, Gengivet i farver i kataloget s Proveniens: Arkitekt H. Salling-Mortensen. Erhvervet direkte fra kunstneren af den nuværende ejers familie, Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
23 321 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
24 DET MODERNE GENNEMBRUD KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Opstilling med begonia og bog på et bord, Usign. Olie på lærred. 64 x 55. Udstillet: Karl Isakson : Kunstforeningen, København og Bornholms Kunstmuseum, 1991, kat. nr. 26. Gengivet i kataloget s. 19. Proveniens: Hidhører fra Vera og Ernst Michaelsens samling. Afbildet KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 "Den barmhjertige samaritaner". På bagsiden attesteret af Viggo Madsen. Olie på lærred. 38 x 31. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
25 CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 "Fra Classensgade, regnvejr", 1920erne. Sign. E.W. Olie på lærred. 140 x 110. Udsigten fra Agnes Jensens lejlighed, øverst oppe i det spidse hus mellem Classensgade og Kastelsvej, malede Weie flere gange. Udstillet: "Edvard Weie", separatudstilling, Kunstforeningen, København 1923, kat. nr. 41. Udstillet: "Edvard Weie Mindeudstilling", Statens Museum for Kunst, København, 1946, kat. nr. 59. Udstillet: "Edvard Weie", Statens Museum for Kunst, København og Århus Kunstmuseum, Århus, 1987, kat. nr. 95. Proveniens: Elna Fonnesbech-Sandbergs samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
26 DET MODERNE GENNEMBRUD 325 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Bognemark, ca Sign. OH. Olie på lærred. 89 x 146. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
27 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
28 DET MODERNE GENNEMBRUD recto 326 CD FRANCISKA CLAUSEN f. Aabenraa 1899, d. sst Maskinkomposition samt skitser. Sign. FC Tegnet recto et verso. Gouache på sort papir. Bladstørrelse 31 x 20. U.r. Afbildet verso 188 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
29 CD HARRY CARLSSON f. København 1891, d. sst "Ustabil flegma". Sign. harry carlsson 35. Olie på plade. 125 x 96. Litteratur: Carl V. Petersen: "Danske kunstnere XXI", Arthur Jensens forlag 1937, gengivet helsides planche s. 10. Bogen medfølger. Proveniens: Har været i samme families eje siden erhvervelsen i ca Både Ustabil flegma og "Strawinskys rejse til månen" (se kat. nr. 361) er hovedværker i Harry Carlssons produktion. Begge malerier er som ægte surrealistiske arbejder åbne for fortolkning. Carlsson ønskede at beskueren ikke så maleriets enkeltdele isoleret men som et samlet hele. Hver genstand er velkendt, men Carlsson ophæver den traditio- nelle opfattelse af genstandene, og lader fx faste genstande flyde ud som varm stearin eller sætter ild til ting, som ikke kan brænde. Tingene er ikke, hvad de synes at være, og under overfladen lever de deres eget liv, som ofte dømmes til at ende ved destruktion. Carlsson tilføjer ofte forsonende humoristiske træk, der måske kan afværge ulykkerne, hvis det da ikke er for sent! I Ustabil flegma ses: Et forstørret foto af Mussolinis højre øje, krigsskibet og eksplosionen af den italienske støvle. Referencen til anden verdenskrig er åbenlys. Maleriet er fra Litteratur: Saabye: "Harry Carlsson - den glemte surrealist", s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
30 DET MODERNE GENNEMBRUD 329 CD KRÆSTEN IVERSEN 328 f. Holsted 1886, d. København 1955 Nature morte. Et bord med frugt, potteplante og keramik, Sign. KI. Olie på lærred. 85 x 122. Litteratur: Svend Rindholt: "Kræsten Iversen" i serien "Dansk Kunst" denne nr. XII, Arthur Jensens Forlag, København 1937, gengivet s Udstillet: "Kræsten Iversen - Retrospektiv udstilling", Kunstforeningen, København 1963, kat. nr. 20. Proveniens: Grosserer Tetzen Lund. Dennes stempel på bagsiden af lærredet. Proveniens: Hofjægermester G. A Hagemann, Bergsjöholm, Ystad. Dennes stempel på blændrammen. Afbildet CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 "Aladdins vidunderlige hule", Usign. Olie på lærred. 45 x 55. Litteratur: "Edvard Weie", Statens Museum for Kunst, København, 1987, en mindre variant udstillet som nr. 20, nærværende værk omtalt. Proveniens: Chr. Larsen auktion på Den Frie Udstilling, København 1925, kat. nr. 43. Proveniens: Auktion i Kunsthallen, Købmagergade, Erhvervet for kr. af C. Kampmann. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
31 JENS ADOLF JERICHAU f. Roskilde 1890, d. Paris 1916 "Toledos bro", Usign. Olie på lærred. 50 x 61. Jerichau kom til Toledo i september/oktober 1915 og mødtes her med J.F. Willumsen, der i længere tid havde opholdt sig i byen for at studere Prado Museets mange værker af sit store forbillede El Greco. Sammen havde Willumsen og Jerichau lejlighed til at gøre studier af den berømte spanske maler, i hvis manieristiske stil de så tydelige paralleller til deres eget virke. Opholdet i Toledo blev en kulmination på Jerichaus rejse ned langs den franske og spanske middelhavskyst: En rejse i et landskab med farver og lys der virkede stærkt inspirerende på den unge maler, og med hans egne ord førte ham dybt ind i farvens og liniens kunst. I slutningen af 1915 vendte Jerichau igen kursen mod Danmark. Men inden da pakkede han over 80 værker fra sin rejse i en kasse og sendte dem med skib til København. Kassen nåede frem i god behold og i februar 1916 lykkedes det Jerichau at få arrangeret en udstilling i Den Fries Bygning. Til trods for en noget blandet modtagelse valgte Jerichau at satse alt og fik stablet en auktion på benene. Salget af de 85 værker forløb over al forventning, og med sin nyvundne økonomiske uafhængighed havde Jerichau fornyet appetit på sit kunstneriske virke. Desværre begyndte det snart at gå skævt for den succesfulde maler, der led et alvorligt knæk efter hans forlovedes meddelelse om, at deres forbindelse måtte ophøre. Mindre end et halvt år senere tog den bare 26- årige maler sig selv af dage i Paris. Litteratur: Troels Andersen: "Jens Adolf Jerichau", 1983, kat. nr. 162, gengivet helsides i farver s. 121 samt s. 164 på foto fra udstilling på Den Frie. Udstillet: Den Frie Udstilling, København, 24. februar - 5. marts Udstillet: I stor stil: Jens Adolf Jerichau & Co", Nivaagaards Malerisamling og Randers Kunstmuseum, 2004, kat. nr. 13. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
32 DET MODERNE GENNEMBRUD CD GEORG JACOBSEN f. København 1887, d. Frederiksberg 1976 Ateliervinduet, oktober Sign. monogram. Olie på lærred. 79 x 88. Udstillet: Bergen Kunstforening, Bergen, Udstillet: Trondhjem Kunstforening, Trondhjem, Udstillet: Kunstnernes Hus, Oslo, april 1964, kat. nr. 60. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1974, kat. nr. 36. Afbildet CD FRANCISKA CLAUSEN f. Aabenraa 1899, d. sst Kubistisk komposition. Sign. FC Gouache på papir. Lysmål 29 x 21. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
33 CD AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 "Den galsindede Tyrk", ca Sign. Salto. Olie på lærred. 69 x 105. Litteratur: Winkel & Magnussen: "Kunst i privat eje", bd. III, 1945, kat. nr. 16, gengivet s. 156, omtalt s : "Som et Overgangsled til det mere naturalistiske Maleri afbilder vi Axel Saltos ornamentalt betonede Billede "Den rasende Tyrk" (Fig. 16), et af Malerens betydeligste Billeder". Proveniens: Direktør F.C. Boldsens samling, København. Proveniens: ABR auktion 524, kat. nr. 265, maj 1989, gengivet i farver i kataloget. Afbildet CD FRANCISKA CLAUSEN f. Aabenraa 1899, d. sst Komposition. Sign. F.C Gouache, tusch og blyant på papir. Lysmål 29 x 24. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
34 DET MODERNE GENNEMBRUD 335 CD VILHELM LUNDSTRØM f. København 1893, d. sst Opstilling med kander, vase og bog, ca. 1928/29. Usign. Olie på lærred. 90 x 115. Litteratur: Wilmann & Brøns: "Lundstrøm", Gyldendal 1977, kat. nr Litteratur: Berlingske Tidende 24. jan. 1932, gengivet. Udstillet: "Vilhelm Lundstrøm", Kunsthallen, jan.-feb Proveniens: Kgl. kammersanger Poul Wiedemann / Ib Wiedemann. Maleren Vilhelm Lundstrøm er en markant repræsentant for den danske modernisme. I denne opstilling ses Lundstrøms fine geometriske forenkling af elementerne og den blå baggrundsfarve - et særligt kendetegn ved Lundstrøms opstillinger fra 1920'erne. Almindelige hverdagsgenstande som en kande og krukke er her koncentreret til grundformer, der indgår i en fin afbalanceret komposition op mod den evigblå baggrund. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
35 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
36 DET MODERNE GENNEMBRUD KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Opstilling med grene, blå skål og kander, ca Usign. Olie på lærred. 48 x 59. Proveniens: Hidhører fra Vera og Ernst Michaelsens samling. Afbildet CD SVEND JOHANSEN f. København 1890, d. Gentofte 1970 Interiør, ca Sign. S.J. Olie på lærred. 115 x 85. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
37 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Hønsebillede. Sign. Olaf Rude Olie på lærred. 90 x 104. Proveniens: Hofjægermester G.A. Hagemann, Bergsjöholm, Ystad. Afbildet KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Stilleben, ca Usign. Olie på lærred. 50 x 46. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
38 DET MODERNE GENNEMBRUD CD ANKER HOFFMANN f. Holte 1904, d. Lyngby 1985 Stående kvinde. Sign. monogram 56 og præget med bronzestøberstempel. Figur af bronze. H. 43. Afbildet CD HUGO LIISBERG f. København 1896, d "Ung mand", Stor figur af patineret bronze. Sign. HL 24. Bronzestøberstempel W. Green. H Litteratur: Walter Schwartz: "Hugo Liisberg", Vor Tids Kunst, bd. 38, gengivet s. 19. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
39 CD GERDA WEGENER f. Hammelev 1885, d. Frederiksberg 1940 Madonna med Barnet omgivet af musicerende engle. Sign. Gerda Wegener Roma Olie på lærred. 116 x 105. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
40 DET MODERNE GENNEMBRUD CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 "Lynæs Strand mod Hundested". Sign. på bagsiden Jens Søndergaard Olie på lærred. 83 x 86. Afbildet CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 "Salenevej ved Gudhjem". Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 50 x 65. Afbildet CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Olsker rundkirke. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred, monteret på masonit. 36 x 39. Litteratur: Poul Uttenreitter gengiver i: "Maleren Olaf Rude", s. 109, et brev som Rude straks efter ankomsten i 1919 skriver til Aage Jacobæus: "Jeg er aldeles vild af Begejstring for Bornholm; her er alt: Klipper, Skov, Vand og den herligste lille By, som ligger nede ved Vandet". Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
41 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Personer ved Bognemark. Sign. O.H Olie på lærred. 72 x 116. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
42 DET MODERNE GENNEMBRUD CD GEORG JACOBSEN f. København 1887, d. Frederiksberg 1976 Portræt af dame med rund hat, Paris Sign. monogram. Olie på malerpap. 88 x 65. Den portrætterede dame er Sigrid Jacobsen, kunstnerens hustru. Afbildet HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst "Læsende Dame i grøn Kjole", Usign. Olie på lærred. 100 x 81. Udstillet: "Harald Giersing Mindeudstilling", Charlottenborg, København, oktober 1927, kat. nr Proveniens: Arnbaks Kunsthandel, København. Proveniens: Erik Olesens samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
43 CD VILHELM LUNDSTRØM f. København 1893, d. sst Opstilling med høj fransk kaffekande samt hvid skål og krukke, ca Olie på lærred. 82 x 100. Litteratur: Samleren, 15. Aargang, 6. juni 1938, gengivet s Litteratur: Wilmann & Brøns: "Lundstrøm", variant gengivet s Litteratur: "Vilhelm Lundstrøm 100 år ", variant gengivet s Proveniens: Grosserer C.H. Suhrs samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
44 DET MODERNE GENNEMBRUD 350 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Bognemark ved aftentid, kvinde fodrer høns, ca Sign. OH. Olie på lærred. 81 x 146. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
45 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
46 DET MODERNE GENNEMBRUD CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 "Vinterdag. Gudhjem. Bornholm". Sign. O.H. Olie på lærred. 65 x 81. Afbildet CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 "Vej gennem Korberland Bornholm", Sign. på bagsiden Niels Lergaard Olie på lærred. 90 x 116. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
47 CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 "To mennesker", Sign. Jens Søndergaard 47. Olie på lærred. 138 x 150. Proveniens: Winkel & Magnussens auktion, København. Proveniens: Direktør F.C. Boldsens samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
48 DET MODERNE GENNEMBRUD 354 CD OLAF RUDE 354 f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Udsigt gennem vindue, Bornholm. Ca Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 65 x 100. Afbildet CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 "Novemberaften". Sign. Jens Søndergaard 37. Olie på lærred. 100 x 120. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
49 CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Classensgade set mod søerne, udsigt fra Agnes Jensens lejlighed i ejendommen på hjørnet af Kastelsvej og Classensgade. Ca Usign. Olie på lærred. 55 x 50. Proveniens: Agnes Weies dødsboauktion, ABR I 1919 etablerer Weie sig i Agnes Jensens lejlighed, øverst oppe i det spidse hus mellem Classensgade og Kastelsvej; herfra malede han flere gange udsigten mod søerne. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
50 DET MODERNE GENNEMBRUD KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Opstilling med blomster i en vase på et bord. Ca Usign. På bagsiden anført: Malet af Karl Isakson, attesteret af Viggo Madsen og Aage Roose". Olie på lærred. 57 x 72. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
51 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Bognemark. Sign. O.H , samt soltegn. Olie på lærred. 65 x 116. Proveniens: Kunsthallen, auktion 492, kat. nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
52 DET MODERNE GENNEMBRUD CD WILHELM FREDDIE f. København 1909, d. sst Kubistisk opstilling. Sign. freddie samt på blændrammen Tempera på lærred. 91 x 65. Afbildet CD EUGÈNE DE SALA f. Randers 1899, d. København 1987 Kubistisk opstilling, 1920erne. Sign. de Sala. Olie på lærred. 44 x 30. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
53 CD HARRY CARLSSON f. København 1891, d. sst "Strawinskys rejse til månen". Sign. HC 34. Olie på lærred. 175 x 108. Tilsvarende komposition med ca. samme mål fra 1935, men med titlen: "Strawinsky og Venus' tilblivelse" i Aros, Århus Kunstmuseums samling. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers bedstefader direkte fra kunstneren. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
54 DET MODERNE GENNEMBRUD 362 CD ROBERT STORM PETERSEN f. Valby 1882, d. Frederiksberg 1949 Strandmodellen. Sign. Storm Petersen Akvarel og gouache på papir. Lysmål 47 x 62. Afbildet HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst "Leda og Svanen", Sign. monogram 06. Olie på plade. 68 x 85. Litteratur: Lennart Gottlieb: "Giersing. Maler. Kritiker. Menneske", Gyldendal 1995, gengivet i farver s. 73 og fyldigt omtalt s , citat: "Leda og Svanen står sammen med billedet af kvinden og manden i sin radikalt gennemførte antinaturalistiske og Gauguin-inspirerede stil alene blandt billederne fra 1906, og adskiller sig indlysende nok fundamentalt fra hans sædvanlige motivverden, landskabet og portrættet". Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
55 364 - recto verso 364 KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Modelbillede, Verso: Siddende model. Olie på lærred. 109 x 74. Litteratur: Gustaf Engwall nr. 97. Litteratur: Vor Tids Kunst, bd. 12, gengivet s. 30. Udstillet: Kunstforeningen i København 1932, kat. nr. 50. Udstillet: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1936, kat. nr. 77. Udstillet: "Karl Isakson Udstillingen", Göteborg, Oslo, Odense og København Udstillet: "Karl Isakson i dansk ägo", Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1985, kat. nr. 22. Proveniens: Museumsdirektør P. Rostrup-Bøyesen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
56 DET MODERNE GENNEMBRUD CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst "Mørkelægning". Sign. Harald Engman Olie på lærred. 86 x 65. Afbildet CD JOHN CHRISTENSEN f. København 1896, d Bybillede med figurer. Sign. John C 29. Olie på compoboard. 63 x 95. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
57 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Kostald. Bognemark Sign. OH. Olie på lærred. 65 x 100. Afbildet CD WILLIAM SCHARFF f. København 1886, d. sst Siddende model. Sign. W.S. 17. Olie på lærred. 125 x 81. Litteratur: Ernst Mentze: "William Scharff: En kunstner og hans tid", 1958, anden version af værket gengivet s. 58. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
58 DET MODERNE GENNEMBRUD CD JAIS NIELSEN f. København 1885, d. Hellerup 1961 "Cirkusteltet". Sign. Jais ca Olie på lærred. 42 x 59. Afbildet CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Liggende kvinde. Sign. G. Henning No. III. Figur af patineret bronze, monteret på lav sokkel af sortmalet træ. H. 16 L. 37. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
59 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 "Klart gråvejr. Bognemark". Sign. OH samt med titeletiket på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 146. Afbildet CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Hvilende ung kvinde af mørk patineret bronze, monteret på lav sokkel af sortmalet træ. Sign. G. Henning 1943, No. I. Stemplet L. Rasmussen, København. H. 29. L. 42. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
60 DET MODERNE GENNEMBRUD CD WILLIAM SCHARFF f. København 1886, d. sst Skovparti. Sign. William Scharff. Olie på lærred. 100 x 125. Proveniens: ABR nr. 247, kat. nr. 281, marts Afbildet CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 "Landskab med kirke". Sign. Jens Søndergaard 35. Olie på lærred. 91 x 102. Afbildet CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 Måneskin i December, Sign. N. Lergaard. Olie på lærred. 90 x 117. Udstillet: Grønningen, København, 1931, kat. nr. 71. Proveniens: Grosserer Tetzen-Lunds samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
61 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 "Tordenbygen". Sign. Olaf Rude 43. Olie på lærred. 102 x 138. Udstillet: Grønningen, København, 1944, kat. nr. 86. Udstillet: "Olaf Rude Retrospektiv Udstilling", Charlottenborg, København, 1945, kat. nr Afbildet CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 "Landskab med birketræer", Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 112 x 97. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
62 DET MODERNE GENNEMBRUD KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 "Italiensk havnebillede. Napolibugten", Sign. K.I. Olie på lærred. 36 x 48. Litteratur: Gustaf Engwall: "Karl Isakson", Stockholm 1944, nr. 10, gengivet s. 35. Udstillet: "Karl Isakson-Udstillingen", Göteborg- Oslo-Odense-København, 1962, kat. nr. 2. Proveniens: Auktion: Svensk-Franska Konstgalleriet 1930, kat. 7, nr. 71. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Parti fra Christianshavns Kanal. Sign. EW. Olie på lærred. 47 x 46. Afbildet CD KRÆSTEN IVERSEN f. Holsted 1886, d. København 1955 "Odysseus og Nausikaa", Sign. K.I. Olie på lærred. 144 x 197. Litteratur: Weilbach Dansk Kunstnerleksikon, bd. 3, omtalt s Udstillet: "To venner. Billedhuggeren Johannes C. Bjerg og maleren Kræsten Iversen", Nivaagaards Malerisamling 1995, kat. nr. 33. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
63 381 CD SVEND JOHANSEN f. København 1890, d. Gentofte 1970 "Lille Kongensgade fra Kongens Nytorv", Sign. SJ 27. Olie på lærred. 97 x 75. Litteratur: Ole Nørlyng: "En munter svend". I: Berlingske Tidende, Udstillet: "De 4's Udstilling", Den Frie Udstillingsbygning, januar 1928, kat. nr. 24. Udstillet: Göteborg, Udstillet: "Svend Johansen ", Gl. Holtegaard, Holte, 6. september november 2002, fig. 27, gengivet helsides i farver s. 49. Afbildet CD KARL LARSEN f. København 1897, d. Holte 1977 Opstilling med opsats og frugter. Sign. Karl Larsen 22. Olie på lærred. 82 x 112. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
64 DET MODERNE GENNEMBRUD CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Lampelys. Interiør med læsende kvinde, ca Usign. Olie på lærred. 64 x 63. Proveniens: Kunstnerens familie. Afbildet CD NIELS LARSEN STEVNS f. Gevnø v. Store Heddinge, Stevns 1864, d. Frederiksberg 1941 "H.C. Andersen læser op i Collins have", Forstudie til fresko. Usign. Blyant og akvarel på karton. Lysmål 126 x 163. Litteratur: Mikael Wivel: "Lysets tøven og de store fortællinger", gengivet s. 259 omtalt s Fresken afbildet s Fresken befinder sig i H.C. Andersens hus, Odense. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
65 klassisk modernisme ONSDAG DEN 5. OKTOBER katalog nr
66 DET MODERNE KLASSISK GENNEMBRUD MODERNISME CD JÚLÍANA SVEINSDÓTTIR f. Island 1889, d. København 1966 Landskab, Island. Sign. Juliana Sveinsdóttir Olie på lærred. 53 x 68. Afbildet CD LAURITZ HARTZ f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S "Parti fra Kongsøre". Sign. L.H. 52. Olie på lærred. 69 x 87. Udstillet: Corner, Charlottenborg 1952, kat. nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
67 CD JEAN METZINGER f. Nantes 1883, d. Paris 1956 "Maré basse". Pointillistisk kystlandskab, ca Sign. J. Metzinger. Olie på lærred. 32,3 x 40,2. Certifikat, udfærdiget af Bozena Nikiel, Paris d. 28. maj 2004, medfølger. Litteratur: Gengives i "Catalogue Raisonné des Oeuvres de Jean Metzinger ( )", som er under udarbejdelse. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
68 DET MODERNE KLASSISK GENNEMBRUD MODERNISME CD CHRISTINE SWANE f. Kerteminde 1876, d. Farum 1960 "Opstilling med planter". Sign. C. Sw Olie på lærred. 131 x 101. Litteratur: Ekstrabladet, gengivet i forbindelse med avisens omtale af udstillingen Udstillet: "Grønningen", Charlottenborg, København, 20. januar februar 1945, kat. nr Udstillet: Aalborg Kunstforening og Foreningen for Nutidskunst, Aalborg, 19. august - 2. september 1945, kat. nr. 60. Afbildet CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Udsigt over Vesterø, Læsø Sign. H.N. Olie på lærred. 89 x 116. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
69 CD EMIL NOLDE f. Nolde 1867, d. Seebüll 1956 Høstlandskab. Sign. N. Utydelig titel. Akvarel og blyant på papir. 9 x 14. Proveniens: Hidrører fra Hr. Niels Valdemar Vedel Jensen, Store Fuglede, bekendt til Emil Nolde. Nolde Stiftelsen er i besiddelse af korrespondance fra Vedel Jensen til Nolde. Emil Nolde, en af tysk ekspressionismes hovedfigurer, er kendt for sit udtryksfulde maleri. Farver og kraft er der også i denne lille akvarel - et høstlandskab - med gule høstakke på marken under en blå sommerhimmel. Noldes akvarel er farveglødende, men har samtidigt et fint delikat udtryk. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
70 DET MODERNE GENNEMBRUD KLASSISK MODERNISME 391 CD SNORRI ARINBJARNAR 391 f. Reykjavik 1901, d Fiskerbåde ved kaj, Island. Sign. Snorri Arinbjarnar, Olie på plade. 34 x 45. Afbildet CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Fjeldlandskab med udsigt mod Kalsø, Færøerne. Sign. S.J. Mikines. Olie på lærred. 105 x 120. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
71 CD JON STEFANSSON f. Saudarkrokur 1881, d. Reykjavik 1962 Landskab, Thingvallasletten, Island. Ca Sign. Jon Stefansson. Olie på lærred. 71 x 106. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
72 DET MODERNE KLASSISK GENNEMBRUD MODERNISME CD SVEN X'ET ERIXSON f. Tumba v. Stockholm 1899, d. Saltsjöbaden 1970 Efterårslandskab med løvklædte træer og hus i baggrunden. Sign. Sven Erixson. Olie på plade. 32 x 40. Afbildet CD VICTOR BROCKDORFF f. Frederiksberg 1911, d. Gentofte 1992 "Pige i vindue". Sign. Victor Brockdorff 49. Olie på lærred. 92 x 73. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
73 CD ISAAC GRÜNEWALD f. Stockholm 1889, d "Rue Jose de Barras, Sign. Grünewald. Olie på lærred. 54 x 66. Litteratur: Christian Faerber: "Konst i Svenska hem", Göteborg 1942, nr Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
74 DET MODERNE KLASSISK GENNEMBRUD MODERNISME CD ERIK HOPPE f. Ødis 1897, d. Kvam, Norge 1968 "Aftensol i Søndermarken". På blændrammen betegnet med titel samt "Gave fra kunstneren 2/11-42". Olie på lærred. 80 x 88. Udstillet: Grønningen, København, Proveniens: Direktør Johs. Valeur. Afbildet CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 "Amor og psyche". Sign. G. Henning. Figurgruppe af mørk patineret bronze, på stand af mørkbejdset træ. Bronzestøberstempel L. Rasmussen, København. H.25. H. inkl. stand. 28. Litteratur: Hertz: "Billedhuggeren Gerhard Henning", Modellen gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
75 CD JON STEFANSSON f. Saudarkrokur 1881, d. Reykjavik 1962 Fjeldlandskab, Island. Ca Sign. Jon Stefansson. Olie på masonit. 70 x 100. Afbildet CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Bål på stranden. Sign. S.J. Mikines 63. Olie på lærred. 65 x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
76 DET MODERNE KLASSISK GENNEMBRUD MODERNISME CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 "Nøgen kvinde ved vinduet", Sign. Kay. Olie på lærred. 82 x 101. Afbildet CD JAIS NIELSEN f. København 1885, d. Hellerup 1961 Sovende hund, ca Usign. Olie på lærred. 48 x 50. Afbildet CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 Interiør med familie. Sign. på bagsiden Kay Christensen Olie på plade. 92 x 72. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
77 CD JOHANNES C. BJERG f. Ødis 1886, d. København 1955 "Uffe hin Spage". Usign. Hoved af sortpoleret granit. H. 48. Afbildet CD EINAR UTZON-FRANK f. Frederiksberg 1888, d. Asserbo, Melby 1955 Maria, kunstnerens mor. Sign. EUF. Buste af sortpatineret bronze, sokkel af alabast. H. ialt 41. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
78 DET MODERNE KLASSISK GENNEMBRUD MODERNISME CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 Adam og Eva forvises fra Edens Have. Sign. Scherfig 43. Akvarel på papir. 21 x 34. Afbildet CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Lille erotisk figurgruppe af mørkpatineret bronze. Sign. monogram 1914, expl. 5. H. 8 inkl. træsokkel. Litteratur: Peter Hertz: "Billedhuggeren Gerhard Henning", model gengivet s Afbildet CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Lille erotisk figurgruppe af mørkpatineret bronze, på stand af træ. Sign. monogram 1915, expl. 5. H. 7. inkl. stand. Afbildet CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Lille erotisk figurgruppe af mørkpatineret bronze, på stand af træ. Sign. monogram 1914, expl. 5. H. 8 inkl. stand. Afbildet CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Figurer i landskab. Sign. J.H. Olie på pap, monteret på lærred. 43 x 53. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
79 CD MOGENS ZIELER f. København 1905, d. Odder 1983 "Med kineserpisk". Portræt af kunstnerens hustru med kat. Sign. Zieler 58 samt på blændrammen Mogens Zieler Olie på lærred. 135 x 85. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
80 DET MODERNE KLASSISK GENNEMBRUD MODERNISME CD KAY CHRISTENSEN f. Nykøbing F Portræt af ung kvinde, Paris Sign. Kay C. Olie på lærred. 116 x 81. Afbildet CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Siddende kvinde der tørrer sine fødder. Sign. G. Henning Figur af mørk- og grønpatineret bronze, på stand af mørkbejdset træ. H. 23. H. inkl. stand 25. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
81 I N D E X A Adami, Valerio 211 Agger, Knud 246 Alechinsky, Pierre 4, 7, 14, 27, , 173, 414, 431, 438 Alfelt, Else 50 Andersen, Mogens 82, 122, , 501, 512, 537 Andersen, Poul L. 474 Appel, Karel 41, 42, 48, 52, , 185, 188, 202, , 420, 421, 430, 434, 441 Arinbjarnar, Snorri 391 Arman, F. 488, 495, 523, 576 Arnoldi, Per 475, 591 B Balle, Mogens 16, 19, 39, , 427, 432, 440 Barcelo, Miguel 169 Bech, Poul Anker 148, 615 Ben Salem, Aly 263, 264, 265 Bendtsen, F. 225, 227, 229, , 248, 249, 258, 275, 276, 279 Benveniste, Eli 540 Bertelsen, Albert 257, , 278 Bertholo, René 489 Beuys, Joseph 497 Biasi, Guido 555 Bille, Ejler 3, 6, 10, 25 Billgren, Ola 94 Birkemose, Jens 116, 542, 547, , 574, 649, 655, 662 Bitran, Albert 522, 596 Bjerg, Johannes C. 404 Bjerke-Petersen, V. 96, 102, , 448, 454, 456, 457 Boberg, Jørgen 654 Bogart, Bram 480, 481, 616, 617 Boitel, Maurice 259 Bonde, P. 511, 622, 641, 642, 647 Bonnén, Kaspar 504 Bonnén, Peter 459 Borès, Francisco 75 Bovin, Karl 270, 272, 281 Brandes, Peter 125, 539 Brands, Eugène 70 Brockdorff, Victor 395 Bruun, Henrik (Buster) 661, 665 Bruun, Thomas 628 Brøgger, Stig 496 C Carlsson, Harry 327, 361 Carstensen, Claus 614 Chagall, Marc 165, 166, 176, 177 Christensen, John 366 Christensen, Kay 231, 237, , 262, 268, 401, 403, 412 Christiansen, Poul S. 286 Christoffersen, Frede 541 Christoffersen, Uffe 598, 663 Christoforou, John 569, 594 Ciccia, Mauro 612 Clausen, Franciska 300, , 332, 334 Coignard, James 535 Corinth, Lovis 207 Corneille 36, 37, , 429, 439, 442 D Dali, Salvador 99, 114, 133 Dalsgaard, Sven 498 Dan, Lars 564, 631 de Kooning, Willem 72, 106 Dejong, Jacqueline 572 Deyrolle, Jean 482, 510 Dotremont, Christian 12, 65 Doucet, Jacques 479 Dufo, Alain 486 E Einarsson, Gudmundur Mar 250 Ekelund, Poul 283, 284 Eliasson, Olafur 88, 98, 105, , 143, 147, 210 Engelund, S. 220, 228, 242, 252 Engman, Harald 267, 365 Erixson, Sven X et 394 Ernst, Helge 461, 562, , 657, 660 Estes, Richard 190 Estève, Maurice 73, , 186, 187 F Fischer, Adam 298 Fischer-Hansen, Else 603, 604 Flensburg, Anette Harboe 149 Flesser, Lajos 557, 558 Francis, Sam 93, 129, 160 Frandsen, Erik A. 135, 502, , 633, 636, 640, 648, 659 Freddie, Wilhelm 359, , 453, 455 Funch, Edgar 465, 466 G Gear, William 45 Gentry, Herbert 556 Giersing, H. 289, 304, 348, 363 Gillet, Roger Edgar 529 Gjedsted, Rolf 587 Gjerdevik, Niels Erik 566, 608, 644 Grube, Gunleif 664 Grünewald, Isaac 396 Gudmundsson, Eggert 251 Gudnason, Svavar 5, 8 H Hansen, Jørgen Teik 595 Hansen, Osmund 600, 602 Hansen, Peter 294 Haring, Keith 196 Hartz, Lauritz 214, 386 Haugen Sørensen, Arne 142, 451 Hauptmann, Sven 515 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
82 I N D E X Have, Henrik 637 Heerup, Henry 17, 18, 20, 21, 43 46, 47, 55, 56, 60, 62 67, 245, 419, 423, 428, 433 Heinsen, Hein 496 Henning, Gerhard 370, 372, , 408, 409, 413 Hertz, Mogens 213, , 235, 243 Hjorth-Nielsen, Søren 244, , 389 Hockney, David 128, 195 Hoffmann, Anker 340 Hofmeister, Johannes 240, 410 Holstein, Bent 580, 582, 638 Hoppe, Erik 397 Hornsleth, Kristian 506 Hornung, Preben 78, 85, , 527, 611 Hundertwasser, Friedensreich , 159, 192 Høst, Oluf 303, 308, 312, , 346, 350, 351, 358, 367, 371 I Indiana, Robert 206 Isakson, Karl 309, 322, 323, , 357, 364, 378 Isbak, Poul 623, 664 Isbrand, Victor 233 Iversen, Kræsten 287, , 380 J Jacobsen, E. 9, 24, 26, 53, 54, 58, 63 Jacobsen, G. 301, 314, 331, 347 Jacobsen, Robert 83, 86, 123, , 620, 625, 646 Jakupsson, Bardur 517 Jarl, Viggo 297 Jenkins, Paul 121, 570 Jensen, Axel P. 215 Jensen, S. G. 79, 80, 81, 117, 472 Jerichau, Jens Adolf 330 Joensen-Mikines, Samuel 392, 400 Johansen, Svend 307, 337, 381 Johnson, Ray 485, 492, 493, 509 Jonsdottir, Kristin 254 Jonsson, Ragnar 584, 634 Jorn, A. 1, 13, 15, 22, 23, 28, 32 33, 35, 61, 66, 69, 150, , 178, 179, 180, 182, , 201, 208, 415, 425, 436 Jørgensen, Børge 578 K Kampmann, Jack 226 Kirkeby, Per 89, 112, , 526, 528 Kirkegaard, Anders 630 Kito, Akira 490 Knudsen, Jesper 599 Krøjer, Tom 463, 521 Kudo, Tetsumi 487 Kvium, Michael 507, 626 L Lacasse, Joseph 76, 131 Lange, Maar Julius 531, 601 Larsen Stevns, Niels 384 Larsen, Johannes 293 Larsen, Karl 382 Lausen, Uwe 139 Lausten, Thorbjørn 473 Lenica, Alfred 553 Lergaard, Niels 344, 352, 375 Leth, Harald 217, 232, 236, 253 Leth, Jan 499 Lichtenstein, Roy 189 Liisberg, Hugo 341 Lindemann, Kai 520 Lindström, Bengt 571 Lundstrøm, Vilhelm 290, , 335, 349 M Macholm, Niels 589, 592 Magnelli, Alberto 91 Malinovsky, Lise 514, 624 Mancoba, Sonja Ferlov 416 Manessier, Alfred 483, 484 Marasco, Antonio 554 Marfaing, André 84 Martin, Etienne 140 Mathiesen, E. 518, 565, 581, 643 Mattinen, Seppo 651 Mertz, Albert 544 Messer, Sam 111 Metzinger, Jean 387 Mickelborg, Finn 583 Miró, Joan 157, 158, , 170, 197, 198, 209 Moal, Jean Le 74 Mortensen, Richard 77, 97, , 119, 212, 449, 462, 477 N Nash, Jørgen 666 Nielsen, Jais 299, 316, 369, 402 Nielsen, Kehnet 138, 538, 639 Nielsen, Knud 120, 458, , 470, 471, 513, 561, 573 Nieuwenhuys, Jan 443 Nivinski, Ignati 445 Nolde, Emil 390 Nørgård, Lars 136, 619, 627 O Odde, Knud 635 Olrik, Balder 137 Olsen, Gudmund 548 Olson, Erik 132 Ortvad, Erik 2, 44 Ortwed, Kirsten 543 P Papart, Max 536, 559 Patursson, Trondur 605 Pedersen, Carl-Henning 29, 34, 38 51, 59, 64, 68, 424, 437 Pedersen, Stefan Viggo 266 Penck, A. R BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
83 I N D E X Philipsen, Theodor 277 Picasso, Pablo 161, 164, 174, 175 Poliakoff, Serge 171, 172 Prem, Heimrad 530, 551 R R, Tal 71, 104 Raadal, Erik 310 Rancillac, Bernard 101 Rasmussen, Erik 606, 607 Rauschenberg, Robert 193 Reumert, Niels 593, 613 Riget, Karl Åge 467, 468 Rooskens, Anton 30, 40, 49 Rosenfalck, Flemming 464 Rude, Olaf 224, 238, 256, , 318, 319, 338, 345, 354, 376 Rylander, Hans Christian 588, 632 Rössell, Peter 609 S Saburosuke, Okada 282 Sala, Eugène de 360 Salto, Axel 315, 333 Scharff, William 368, 373 Scherfig, Hans 203, 204, 406 Schrøder, Povl 221 Schwalbe, Ole 476 Sert, Henri 560, 652 Shanklin, Barbara K. 100 Sherman, Cindy 146 Sivertsen, Jan 656 Skotte Olsen, Wiliam 516, 568, , 650, 658 Somchai, Hattakitkosol 534 Soulages, Pierre 184 Spinner, Hans 431 Stefansson, Jon 393, 399 Steffensen, H. V. 577, 645, 653 Storm Petersen, Robert 362 Sturm, Helmuth 478, 552 Sveinsdóttir, Júlíana 385 Swane, Christine 388 Swane, Sigurd 223, 255 Syberg, Fritz 285, 295 Søndergaard, Jens 216, 343, , 374, 377 Søndergaard, Povl 280 T Tabuchi, Yasse 508 Tajiri, Shinkichi 11 Thoresen, Elsa 446, 447 Tillmans, Wolfgang 144, 145 Ting, Walasse 134 Tinguely, Jean 92, 130, 491 Tronborg, Sonny 621 U Utzon-Frank, Einar 405 V Vasarely, Victor 87 Vedel, Herman 296 Venturelli, Gérard 550 Vontillius, Jeppe 222, 239 Voss, Jan 90 W Warhol, Andy 191 Wegener, Gerda 269, 342 Weie, Edvard 305, 324, , 379, 383 Wemaëre, Pierre 435, 444 Wesselmann, Tom 533 Willumsen, J. F. 320 Wils, Wilhelm 218 Winther, Poul 549, 585 Winther, Richard 110, 113, 505 Wotruba, Fritz 610 Wunderlich, Paul 532 Wölck, Preben 545, 546 Wörsel, Troels 500 Z Zeuthen, Ernst 313 Zieler, Mogens 274, 411 Ø Øllgaard, Hans 579 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
84 ONLINE-AUKTONER - KLIK FOR KLIK... Det er nu mere end et halvt år siden, at Bruun Rasmussen introducerede ugentlige auktion er, hvor bud, hammerslag og betaling udelukkende sker via internettet. Online-auktionerne, som løbende udbygges med nye servicefunktioner, er blevet godt modtaget, og antallet af kunder, som både ønsker at købe og sælge, er stærkt stigende. Hører du til dem, som endnu ikke har taget de nye auktioner i brug, er her en kort introduktion til, hvordan du kommer i gang. 1 Opret en konto Først skal du oprette dig som kunde på hjemmesiden www. bruun-rasmussen.dk. Her bedes du indtaste dine kreditkortoplysninger, da det kræver en konto at kunne handle på Bruun Rasmussen online-auktioner. Disse oplysninger behandles naturligvis fortroligt. Derefter får du tildelt et kundenummer og en adgangskode. Er du allerede kunde, kan du registrere dig med dit nuværende kundenummer. 2 Find det, som interesserer dig Hver uge fra mandag til torsdag udbydes kvalitetseffekter inden for ældre møbler, tæpper, smykker, moderne kunst og design, ældre malerier og varia. Hver måned udbydes der bøger, mønter, vin og våben. Alle effekter er udførligt beskrevet og forsynet med billeder, som kan vise alle de detaljer, du har brug for. Brug søgefunktionen og find lige netop det emne, som interesserer dig. 3 Eftersyn Som ved Bruun Rasmussens øvrige auktioner er der mulighed for at gå på eftersyn og se nærmere på det, du vil byde på. Eftersynet finder sted i flere dage, inden hammerslaget falder. Tid og sted fremgår tydeligt på hjemmesiden. 4 Indtast dit bud Alle bud er "maks. bud". Det vil sige, at dit bud angiver, hvad du maksimalt vil byde. Systemet sikrer dig således ham merslaget billigst muligt inden for det beløb, du angiver med dit autobud. Er der allerede budt på emnet, vil menuen med bud starte fra det næste mulige bud. Er der endnu ikke budt på emnet, vil det laveste bud i menuen være startbuddet. Vælg det beløb, du vil byde og klik på Byd. 5 Når hammeren er faldet Når det sidste bud er givet, og auk tionen er slut, frem går dette ved, at der ved effekten nu står, hvilket ham merslag den blev solgt for. Er det dit bud, vil dette fremgå; hvis ikke, kan du se, at en anden fik buddet. Får du hammerslaget, vil du efterfølgende modtage en med besked herom. 6 Betaling og afhentning Når auktionen er slut, vil du få tilsendt en med faktura på det, du har købt. Købesummen, d.v.s. hammerslagspris og omkostninger, trækkes automatisk via de indtastede kreditkortoplysninger. Herefter kan du vælge selv at afhente det købte eller bede Bruun Rasmussen om at give et tilbud på transporten BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t mandag 3. april kl. 19 cobra........................ 1-100 tirsdag 4. april kl. 13 dansk privatsamling........... 101-136 cobra......................
Læs meremoderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra... 1-70 nutidskunst... 71-149
moderne auktion 749 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra......................... 1-70 nutidskunst.................. 71-149 onsdag 5. oktober kl. 13 grafik.....................
Læs meremoderne auktion 736 torsdag 7. oktober kl. 17 udsøgte møbler fredag 8. oktober kl. 13 møbler glas og keramik præ-columbiansk kunst
moderne auktion 736 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 5. oktober kl. 17 cobra............................ 1-68 nutidskunst...................... 69-134 onsdag 6. oktober kl. 13 nutidskunst.....................
Læs mereSigurd Swanes malerier på danske museer. Udarbejdet af Lise Fogh
Sigurd Swanes malerier på danske museer Udarbejdet af Lise Fogh Om dokumentet Dette dokument indeholder en liste over Sigurd Swanes malerier på danske (og skandinaviske) museer. Listen er baseret på den
Læs mereDanmarks Jægerforbund Resultat individuelle Placering Nr Navn Foreningsnummer Forenings by. Total
Placering Nr Navn Foreningsnummer Forenings by Dame Træf Skud 1 41 Solveig Madsen 1074 Krogager Jagtforening 37 40 2 40 Anja Harboe Pedersen 1061 Ølgod Jagtforening 35 43 3 43 Laila Terkelsen 1053 Krogager
Læs mereDanmarks Jægerforbund Resultat individuelle Placering Nr Navn Foreningsnummer Forenings by Total
Dame Træf Skud 1 10 Solveig Madsen 1074 ogager Jagtforening 36 44 2 12 Kristine Madsen 1052 ogager Jagtforening 33 44 3 11 Laila Terkelsen 1053 ogager Jagtforening 32 41 4 95 Anne-Mette Svingholm 1051Omegns
Dame Træf Skud 1 8 Laila Terkelsen 1053 Krogager Jagtforening 34 41 2 16 Jette Østergaard-Jensen 1052 Ansager og Omegns Jagtforening 34 42 3 153 Anja Pedersen 1061 Ølgod Jagtforening 32 40 4 5 Solveig
Læs mereDM:Par. Grenå, den M1 Pulje 1 Bane 1-2
M1 Pulje 1 Bane 1-2 Navne: Klub: 1: 2: 3: 4: 20'ere: Plus: Minus: Ialt: Plads: Jan Grenaa Nielsen Bo Bolding Jørgen Olesen Jørgen Halkjær Jytte Sørensen Finn Kolbe Ingrid Tidemann Michael Jørgensen Hejnsvig(Sydvest)
Læs mereOmkring et moderne billede
Læs mereSigurd Swanes malerier på danske museer
Sigurd Swanes malerier på danske museer Udarbejdet af Lise Fogh Indhold Sigurd Swanes malerier på danske museer... 1 Om dokumentet... 1 Sigurd Swanes malerier på danske museer... 2 Om dokumentet Dette
Læs mereJunior hold 1 udskrevet for: Junior hold
Junior hold 11:40 26 Nørup Junior 1140 1142 1144 1146 109 110 111 112 Patrick Jensen Thomas Johansen Simon Madsen Andreas Thomsen 4221303811 4221305221 4221302509 4221304417 1 udskrevet for: Junior hold
Læs mereFælleskons.: Udstillingshistorie: Nordjyllands Kunstmuseum nr , stempel øverst blændrammen
Registrant Liste over samlingen på Jens Søndergaard Museet Udarbejdet maj 1998/ED Data tilføjet februar 1999/ED, HK, MI Listen bygger på en fortegnelse, dateret 6.juli 1957 og udarbejdet i forbindelse
Læs mereResultater for Feltskydningen på Fyns Hoved Lørdag den 24. august 2019 DAME SKYTTER
Resultater for Feltskydningen på Fyns Hoved Lørdag den 24. august 2019 DAME SKYTTER Kl. 11.00 Hold 29, med start på bane 4 Marianne Rasmussen 392 1 Kl. 11.00 Hold 27, med start på bane 3 Ann-Katrine Krogsgaard
Læs mereVARDE SPORTSFISKERFORENINGs bestyrelse fra 1926 til Isenkræmmer S. Graversen.
VARDE SPORTSFISKERFORENINGs bestyrelse fra 1926 til 2016 09/06 1926: Formand: Hr. Sagfører H. Grønholm. Næstformand Hr. Hr. Isenkræmmer S. Graversen. Hr. Fabrikinspektør Sigurd Hansen. Hr. Postmester P.
Læs mereRESULTAT FRA JAGTFELTSKYDNING I NORDSKOV PÅ FYNSHOVED LØRDAG DEN 2. SEPTEMBER 2017
RESULTAT FRA JAGTFELTSKYDNING I NORDSKOV PÅ FYNSHOVED LØRDAG DEN 2. SEPTEMBER 2017 RESULTAT FOR JÆGERKLASSE: Skytte Point Placering Jakob Christensen 417 1 Jesper Madsen 415 2 Kristian Lassen 414* Bo Bundsbæk
Læs mere3 km damer. Vallø Lystrup Magleby skov 3 km. piger. Bøge skov
3 km damer 3 km. piger Ganne Louise Tingvold 99 1 94 1 1 97 1 499 1 Fie Bressen 99 1 94 97 99 97 492 2 Lærke M. Hansen 95 98 96 87 92 468 3 Kisten Jensen 9 93 1 84 89 87 459 4 Linda Jodehl 95 86 69 52
Læs mereResultater fra vintercuppens 6 afdeling i Silkeborg den
Resultater fra vintercuppens 6 afdeling i den 310315. Begynder 1 602 Bjarne Larsen Fyns PI 2 omgange 00:58:36 2 604 Jeppe Vestergaard Ålborg PI 2 omgange 01:02:05 3 605 Ulrik Madsen Ålborg PI 2 omgange
Læs mereC 3 C Tonny Hessel Albert Mylius Nielsen
Distrikt Forbund 07-8 06-7 0-6 Per Frederiksen Vilhelm Christiansen Hobro BK / BK Nord Anne Schousboe Jes Bank BK Nord Jørgen Solsig Nielsen Jørgen H. Mellergaard BK 97, Hjørring / BK Nord Michael Matthiesen
Læs mereDM Krocket Par. Møldrup den 10 september
M1 finale Bane 1-3 Navne: Klub: 1: 2: 3: 4: 5: 6: 20'ere: Plus: Minus: Ialt: Plads: Anker M. Nielsen Poul Olesen Benny Christoffersen Tommy Risum Jensen Jørgen Kristensen Thomas Larsen Anton Gade Jan Grenaa
Læs meremoderne auktion 741 tirsdag 12. april kl. 17 cobra... 1-62 nutidskunst... 63-145
moderne auktion 741 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 12. april kl. 17 cobra......................... 1-62 nutidskunst.................. 63-145 onsdag 13. april kl. 13 Ove Sprogøe samlingen.........
Læs mereFormænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950
1 Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950 Lars Ellgaard Sunday, August 18th, 2013 Sognerådsformænd 1/1-1901 31/12-1903 Pedersen, Lauritz Christian SR s Større del Gårdejer 1/1-1904 31/3-1909
Læs mereResultat Individuelle
V 0 udskrevet for: Veteran individuel Side 1 Dame individuel 1 84 Anny Schlünsen Vejen 4308168984 29 45 2 113 Sandie Jensen Egtved 4221264196 19 50 2 udskrevet for: Dame individuel Side 2 Junior individuel
Læs mereOld Boy Træf Skud Flemming Thøger Pedersen
Placering Nr Navn Forenings by Total Old Boy Træf Skud 1 407 Flemming Thøger Pedersen 1004 40 40 Omskydning 15 16 2 437 Jens Ole Mathiesen 4002 40 40 Omskydning 9 12 3 321 Kim Ole Jakobsen 2418 40 42 4
Læs mereOpdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011
01 09:30 BANE HOLD KREDS 1 ISG 1 Jan T. Bertelsen HC 33 Ole Guldager Jensen HC 42 Henriette Mortensen DC 84 Peter Bæk HE 111 2 3 N Lakering A/S 1 Jimmy Lykke HE 96 Jens K. Poulsen HE 90 3 BE INSTALLATION
Læs mere7 Tonny Hessel Albert Mylius Nielsen
Distrikt Forbund 0- (efter 00: pladsgivende placeringer) Tonny Hessel Albert Mylius Nielsen 7 Tonny Hessel Albert Mylius Nielsen Aalborg BK / Aalborg BK / Ole Beltoft Sven Ingerslev BK af 97, Hjørring
Læs mereGEORG JACOBSEN UDSTILLING AF MALERIER OG TEGNINGER 3. OKTOBER KL. 1-15. OKTOBER AABEN KL. 10-5
m 3. -15 /i ee/ GEORG JACOBSEN UDSTILLING AF MALERIER OG TEGNINGER F R I A D G A N G 3. OKTOBER KL. 1-15. OKTOBER AABEN KL. 10-5 DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING LIGE OVERFOR ØSTBANEGAARDEN 1930 26. En Eva.
Læs mereog Pokalturnering DM for Klubhold Pokalturnering Seniorhold 2. division 2013-14 1. division 1. Team PharmaService 11.
Divisionsturneringen Klubhold, Seniorhold og 2013-14 1. division 1. Team PharmaService H. C. Graversen, Henrik Caspersen (Dennis Bilde, Morten Bilde, Emil Jepsen, Lars Tofte) Semifinale: PharmaService
Distrikt Forbund (efter 00: pladsgivende placeringer) 0-6 0-0- Tonny Hessel Albert Mylius Nielsen Aalborg BK / Anne Schousboe Jes Bank Leif Rasmussen Erik Hermansen Michael Mathiesen Flemming Nielsen Bente
Læs mereLandsmesterskab A-rækken
A-rækken A-rækken Hold Årgang Navn Høje Taastrup GF Licens 1 2 Total Plac. I Jan 70 Svend Clausen-Beck 185 203 388 I Jan 70 Erik Høltermann 170 179 349 I Jun 84 Rene Poulsen 060664 167 135 302 I Mar 86
Læs mereRESULTATLISTE FOR FINALEN - SENIOR
RESULTATLISTE FOR FINALEN - SENIOR Skyttens Navn Bane 1. 2. 3. 4. 5. mel / 1 6. 7. 8. mel /2 9. 1. slut e 1. e 2. e 3. e 4 Peter Hvidbjerg 1,1 1,1 Kim Jensen 99,8 99,8 Birger Groesmeyr 99,7 99,7 Niels
Læs mereBILLEDKUNST - Ismer i dansk maleri efter 1870
Spontant abstrakte (bogens side 160-178) 51. Alfelt, Else.: Jorden, vandet, bjergene, 1952. 122x182. Nordjyllands Kunstmuseum. 52. Jacobsen, Egill.: Objekt i rødt, 1941. 90x67,8. Nordjyllands Kunstmuseum.
Læs mereDanmarks Jægerforbund Resultat hold 31-05-2015
Placering Nr Navn Foreningsnr Foreningsby Skydning Junior Hold Træf Skud Træf Skud 1 23 Vamdrup Junior 87 128 94 Kasper Hjorth 4308 Vamdrup og Omegns Jagtforening 35 42 100 Mikkel Dall 4308 28 43 96 Frederik
Læs mereGeorg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL
Georg Metz Danske billeder fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL Illustrationsliste 6 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk Arkiv for 9 Roskilde Lokalhistoriske Arkiv 11 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk
Læs meremodern design auktion 761 kl. 19 udvalgt kunst 1-108 kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451
modern modern mandag tirsdag onsdag design torsdag fredag 9. oktober kl. 19 udvalgt kunst 1-108 10. oktober kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451 11.
Læs mereDanmarks Jægerforbund Resultat hold
Placering Nr Navn Foreningsnr Foreningsby Skydning Dame Hold Træf Skud Træf Skud 1 2 Krogager Damer 96 131 8 Laila Terkelsen 1053 Krogager Jagtforening 34 41 5 Solveig Madsen 1074 Krogager Jagtforening
Læs mereViborg Amtskreds-/By-stævne Bowling 2011. Individuelle rækker
Damer B Anna Laura Johansen 206 170 187 COLAS 563 1 DB Katja Madsen 156 178 182 Slangetaemmer.dk 516 2 DB Christina Worre Rasmussen 169 157 174 APPLIANCE 500 3 DB Agathe Andersen 151 156 164 A A KONFEKTION
Læs mereAUKTIONSKATALOG Kavalergaarden - Bernstorff Slot 15. april 2018 Gennemsyn kl.13:00 til 15:00. Auktion kl. 15:00 Lions Club Hellerup
AUKTIONSKATALOG Kavalergaarden - Bernstorff Slot 15. april 2018 Gennemsyn kl.13:00 til 15:00. Auktion kl. 15:00 Lions Club Hellerup Ib Gertsen, litografi, 1987. LIONS HELLERUP STØTTER GENTOFTE UNICEF BY
A-rækken A-rækken Hold Årgang Navn Herning GF Licens 1 2 Total Plac. I Maj 63 Aage Christiansen 157 204 361 I Maj 80 Steen Lillegaard 147 159 306 I Jun 84 Jens Vestergaard 140 167 307 I Jan 74 Per Vestergaard
Læs mereResultater for Feltskydningen på Fyns Hoved Søndag den 25. august 2019 DAME SKYTTER VETERAN SKYTTER
Resultater for Feltskydningen på Fyns Hoved Søndag den 25. august 2019 DAME SKYTTER Kl. 09.00 Hold 08, med start på bane 3 Ann-Katrine Krogsgaard 374 1 Kl. 11.00 Hold 30, med start på bane 4 Marianne Rasmussen
Læs mere(efter 2004: pladsgivende placeringer)
Distrikt Forbund 0-0- 0- Albert Mylius Nielsen Tonny Hessel / Birthe Jespersgaard Ole Beltoft / BK af 97, Hjørring Anna Lise Hyldig Per Frederiksen Lene Høybye Karl Anton Olesen BK af 97, Hjørring Svend
Læs mereRESULTATLISTE Brande 50m Stævne
Side 1 af 5 RESULTATLISTE Brande 50m Stævne Gevær, 50m. - Mesterskab BK1 1 84815 Rasmus Brasch 05-116 Midtdjurs 150/12 150/12 300/24 2 19552 Rasmus Barrett 150/10 150/09 300/19 3 92695 Lucas Pedersen 05-116
Læs mereKLubmesterskab huls spillere
18 1 2290 Preben Madsen 85 8 10 6 3 7 11 12 10 15 3 18 34 27 36 32 29 33 37 38 36 41 29 2 1108 Gertrud Bang 81 9 4 10 10 10 7 10 6 13 2 35 25 26 30 36 36 36 33 36 32 28 39 28 3 2292 Vita Madsen 77 1 3
18 1 2290 Preben Madsen 91 8 10 6 7 11 12 10 15 7 5 18 34 27 36 32 29 33 37 38 36 41 29 33 31 21 28 28 31 2 1108 Gertrud Bang 90 9 10 10 10 7 10 13 8 6 7 35 25 26 30 36 36 36 33 36 32 28 39 28 34 32 33
Læs mereLandsmesterskab for HOLD
Landsmesterskab for HOLD Vildbjerg den.-. september 0 Række: M Bane: 0' Egne Modst. Navne Klub ere point point Kibæk Kibæk Næstelsø Næstelsø Tistrup Tistrup Sole Sydøstjylland Sole Sydøstjylland Vinding
Læs mereKunstakademiets Bibliotek
Kunstakademiets Bibliotek 300000199102 FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER OG STUDIER FORHEN TILHØRENDE DR. ALFRED BRAMSEN UDSTILLEDE H OS V. WINKEL & MAGNUSSEN HØJBROPLADS 7, 2. SAL I JANUAR 1904 KØBENHAVN
Læs mereSØNDAG DEN 9. SEPTEMBER 2018
Resultat fra Jagtfeltskydning på Fynshoved Søndag den 9/9-218 SØNDAG DEN 9. SEPTEMBER 218 RESULTAT FOR DAMER: Placering Navn: Jagtforening Point 1 Christina Nissen Ejby Harndrup og omegns Jagtfore. 343
Læs mereResultat Individuelle
Dame individuel 1 50 Susanne Christiansen Billund 4207163484 31 43 2 29 Anny Schlünsen Vejen 4308168984 16 45 2 udskrevet for: Dame individuel Side 1 Junior individuel 1 101 Jesper Egeskov Grindsted 4103252537
Læs mereDansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering Senior
60 liggende 4. omgang total 1. division 1 Ballerup 1 1876,9 10 7505,5 40 2 Kolding 1 1842,3 4 7412,0 24 3 DSB/ASF 1 1846,9 6 5565,8 22 4 Viborg 1 1850,6 8 7394,9 18 5 Bredstrup-Pjedsted 1 1819,9 0 7351,8
A-rækken A-rækken Hold Årgang Navn Høje Taastrup GF Licens 1 2 Total Plac. I Jan 70 Svend Clausen Beck 166 162 328 I Jan 70 Erik Høltermand 125 139 264 I Jun 84 René Poulsen 060664 186 206 392 I Mar 86
Læs mereFolkehold på Saxtrupgård i Henry Houbak s ejertid 1926 1963.
Folkehold på Saxtrupgård i Henry Houbak s ejertid 1926 1963. Foto 1927 Evald Hansen, karl Karen, senere gift Jensen, pige Marie og Henry Houbak Fr. Sørensen 1928-29 og 1929-30 Dagny Andersen 15/4 1/11
Læs mereRESULTATLISTE DDS midt 15 meter pistol stævne 2 runde 2011-2012
Side 1 af 8 01-12-2011 07:44:33 - DDS SP v.3.11.11.8 RESULTATLISTE DDS midt 15 meter pistol stævne 2 runde 2011-2012 Holdkonkurrence: 15 meter call 22 1 Aulum Skytteforening 31309 Keld Jeppesen Klasse:
Læs mereHOLD NAVN POINT SKYDETID
HOLD NAVN POINT SKYDETID HOLD 03 Hurrycane 144 8.30 HOLD 03 Max 375 134 8.30 HOLD 02 Stig Sørensen 133 8.15 HOLD 03 cp 129 8.30 HOLD 12 Jesper Madsen 129 10.45 HOLD 01 Leif Mikkelsen 128 8.00 HOLD 03 ssg
Læs mereResultatliste - DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014
Side 1 af 7 18:34:49 - DDS SP v.3.14.2.3 RESULTATLISTE DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014 Veteran Plads Bane Navn Res. 5 6 7 8 9 10 P-finale I alt 1 2 022 Jette Skov Pedersen 394 8 51,6 10,6 10,7 10,4
Læs mereKlubbens Snit 119 7 0,973 34,5-74,5 2039 4307 0,473
Person Antal Kampe H. S. Bedste snit Vundet - Tabt Score Indgange Gennemsnit Pierre Otkjær 2 5,645 2-8 38,579 Steffan Rasmussen 23 6,973 6-7 693 285,539 Ole Thomsen 2 5,625 5-7 45 878,472 Per Larsen 5
Læs mereSide 1. Transskriberet af Edla Lund Hansen Side 1. Ark 1
Side 1 Ark 1 ORTEGNELSE over de Mænd og Kvinder som ere fødte i Tidsrummet fra 15de ebruar 1883 til 15de ebruar 1885 ødsels=dat o orældrenes eller Værgens Aar 1 Mads Jensen Knudsen Søren Chr. Knudsen 16/1
Læs meremodern design auktion 769 kl. 13 cobra 1-64 nutidskunst 65-166 kl. 18 udvalgt kunst 167-280 kl. 13 klassisk modernisme 281-364 grafik 365-441
modern modern tirsdag onsdag design torsdag fredag 27. februar kl. 13 cobra 1-64 nutidskunst 65-166 kl. 18 udvalgt kunst 167-280 28. februar kl. 13 klassisk modernisme 281-364 grafik 365-441 kl. 18 1.
Læs mereDansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering 2014 - Senior
60 liggende 5. omgang total 1. division 1 Ballerup 1 1872,6 10 9378,1 50 2 Kolding 1 1865,0 7 9277,0 31 3 DSB/ASF 1 1865,2 7 7431,0 29 4 Viborg 1 1852,7 4 9247,6 22 5 Bredstrup-Pjedsted 1 1843,9 0 9195,7
Læs mereLandsmesterskab 2014-2015. A-rækken
A-rækken A-rækken Hold Årgang Navn Haderslev GF Licens 1 2 Total Plac. I Maj 63 Erich Sønnichsen 020341 181 144 325 I Maj 80 Torben Breinbjerg 150859 150 165 315 I Juni 71 Jon de Taeje 171 133 304 I Jan
Læs mereUdvalget for Kultur, Fritid og Nærdemokrati att. Helle Lunderød Rådhuset Halsnæs Kommune. Frederiksværk d. 30.03.2012
Udvalget for Kultur, Fritid og Nærdemokrati att. Helle Lunderød Rådhuset Halsnæs Kommune Frederiksværk d. 30.03.2012 Ansøgning vedr. sommerudstilling i Gjethuset: Sommerens store udstilling i Gjethuset,
Læs mereJohn Christensen Jæger Kl. 08: Michael Linde Hey Jæger Kl. 08: Benny Trab Larsen Jæger Kl. 10: Jesper Maibom Jæger Kl.
Jæger Allan Stigsen Jæger Kl. 12:00 361 Jørgen Nielsen Jæger Kl. 11:15 357 John Christensen Jæger Kl. 08:15 340 Flemming Carlsen Jæger Kl. 10:45 338 Per Jensen Jæger Kl. 10:15 334 Morten Røge Jæger Kl.
Læs mereHerreklub torsdagsmatch 6. juni 2013, frit valg af teested
Herreklub torsdagsmatch 6. juni 2013, frit valg af teested Tee 1 Rasmus Jønson 6 9 41 hvid 2 Kim Nielsen 9,3 13 38 hvid 3 Dan Christensen 12,2 14 37 gul 4 Lars Peter Mølvang 4,9 6 36 gul 5 Kurt Pedersen
Læs mereDanmarksturnering. 10 meter riffel
Danmarksturnering 10 meter riffel Resultatliste 2013-2014 10. omgang Startet i 1980 10. omgang total 1. Division A Trehøje 1 1848,7 2 17895 18 a Bredstrup-Pjedsted 1 1237,4 0 16106,3 16 c Viborg 1 1812
Læs mereTurnering : Hold 2hk 2008/9. Hovedkreds: 2. Grundlag.: 2HK_HOLD.RAT. Resultat.: 2HK_HOLD.TXT. ELO indberetning: 2HK_HOLD.ELO. Klub: Skovbo Skakklub
Turnering : Hold 2hk 2008/9 d.20.03.2009 Hovedkreds: 2 Grundlag.: 2HK_HOLD.RAT Resultat.: 2HK_HOLD.TXT ELO indberetning: 2HK_HOLD.ELO Klub: Skovbo Skakklub Hans E. Andersen 1447 1 Julius Mølvig 1 1190
Læs mereog Pokalturnering 1. division DM for Klubhold Pokalturnering Seniorhold 2. division 1. Team PharmaService 6. John Møller Jepsen 1. Jens M.
Divisionsturneringen Klubhold, Seniorhold og 2011 12 1. division 1. Team PharmaService H.C. Graversen, Dennis Bilde, Freddi Brøndum (Morten Bilde, Jørgen Cilleborg Hansen, Jacob Røn) Semifinale: Team PharmaService
Læs mereRESULTATLISTE Møn Åben Cal
www.moensbank.dk RESULTATLISTE Møn Åben Cal. 22 2014 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 G 1 106625 Alexander Petersen 17-373 Ballerup Skf. 200/12 200/17 400/29 S 2 106369 Emma Nørholm Koch 23-001 Nykøbing F.
Læs mereSøren Christensen Skov (f. 14 jun 1884) g. Marie Christensen (f. 23 Jan 19xx)
Christen Christensen Skov (13 Mar 1844-13 sep 1907) Kristian Johan C. Skov (f. 3 Dec 1869) g. 10 sep 1869 Petrine Pedersen (6 Apr 1849-1 Apr 1932) Lene Christensen Skov (14 Okt 1871-31 Jan 1933) g. Ukendt
Læs mereHold. Fornavn Efternavn Klasse Skydetid
Hold. Fornavn Efternavn Klasse Skydetid 1. 1. Poul Mølgaard V Veteran Kl. 08:00 2. Lars Hauge JÆ Jæger Kl. 08:00 3. Peter Johansen M Mester Kl. 08:00 4. Anders Bruun M Mester Kl. 08:00 5. Per sen M Mester
Læs mereNr: Ejer: Ring nr: 1 Alex Kristiansen DK 021 17 2602M 2 Alex Kristiansen DK 021 17 2604M 3 Alex Kristiansen DK 021 17 2611M 4 Alex Kristiansen DK 021 17 2615M 5 Alex Kristiansen DK 021 17 2618M 6 Allan
Læs mereStrandstævne Rømmø 25. august
M1 Pulje 1 Bane 1-2 Navne: Klub: 1: 2: 3: 4: 5: 20'ere: Plus: Minus: Ialt: Plads: Bente Gemmer Varde 1: XXX Kurt R. Kristiansen Jes Jensen Horne IF 2: XXX Anne Marie Jensen Finn K. Nielsen Vesterhede 3:
Danmarksturnering 10 meter riffel Resultatliste 2012-2013 1. omgang Startet i 1980 1. omgang total 1. Division A Særslev 1 1763 2 1763 2 B Trehøje 1 1751 2 1751 2 C Viborg 1 1749 2 1749 2 c ÅRK 1 1699
Læs mereUnionsmesterskaber og 15 meter riffel Senior og Oldboys/girls
Unionsmesterskaber 2011 10 og 15 meter riffel Senior og Oldboys/girls Resultatliste Dansk Skytte Union 18. - 19. marts 2011 Særslev 1 10m luftriffel Senior 1 1 Poul Lamhauge Gundsølille 94 92 95 97 378
Læs mereDENMARK COD. DOUBLE MALE SQUAD TIMETA BLE TRIO SQUAD TIMETA BLE DOUBLE AGE DOU BLE SPILLEDAG OG TIDSPUNKT I KLART SPROG SQUAD NUMBER S TRIO
HDC AGE DENMARK COD. DOUBLE MALE AGE DOU BLE SINGLE SPILLEDAG OG TIDSPUNKT I KLART SPROG TIMETA BLE DOUBLE SPILLEDAG OG TIDSPUNKT I KLART SPROG NUMBER S TRIO TIMETA BLE TRIO SPILLEDAG OG TIDSPUNKT I KLART
Læs mereStrandstævne Rømmø 25. august. M1 Pulje 1 Bane 1-2. Navne: Klub: 1: 2: 3: 4: 20'ere: Plus: Minus: Ialt: Plads: Bente Gemmer Kurt R.
M1 Pulje 1 Bane 1-2 Bente Gemmer Kurt R. Kristiansen Varde 1: XXX 16 12 20 1 48 44 4 3 Jes Jensen Anne Marie Jensen Horne IF 2: 20 XXX 20 20 3 60 35 25 1 Magnus Johansen Gert Ovesen Næsbjerg 3: 20 7 XXX
Læs mereDGI Sydvest Hold Finale
Række C2 / C1 Bane 20-22 Oluf Pedersen Anne Mette Salven Tove Pedersen Svend Petersen Tjæreborg 7: C1p1 1: XXX XXX 20 6 12 12 1 50 76 2: XXX XXX 2 12 9 20 1 43 67-50 3 Ole Iversen Kai Lehmann Andersen
Læs mereEN SAMLING MALERIER KATALOG EINAR JACOBSENS KUNSTHANDEL ODENSE EFTERSYN: ONSDAG 1 0-4 TORSDAG FO RM.10-12 PAA INDUSTRIPALÆET OVER IALT 147 STK.
KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER IALT 147 STK. FRA EINAR JACOBSENS KUNSTHANDEL ODENSE SOM BORTSÆLGES VED AUKTION PAA INDUSTRIPALÆET TORSDAG DEN 13. MARTS 1919 KL. l*/a EFTERSYN: ONSDAG 1 0-4 TORSDAG FO
Læs merePlads Score Medl.nr. Navn Præmie
Topplaceringer for måned: 2018-09. Foreløbig! Præmie = Ja spilleren står til en Månedspræmie. Præmie = X En bedre præmie i måneden / Utilstrækkeligt antal præmier. 18 Huller: Damer A HCP max 29,0. Herrer
Læs mereResultat sæson
Resultat sæson 2002-2003 17/10-02 - 6/3-03 (10 spillerunder i Hvirring) 1. Bjarne Stormborg 10555 2. Henning Nielsen 5470 3. Inger Kristensen 5255 4. Grethe Nielsen 4705 5. Mogens Larsen 4635 6. Jørn Petersen
Læs mereSønderlandsgade at Hvidbjerg Hanne Petrea Sigaard 1976 Karen Poulsen 1965
1. 39at Hvidbjerg Hanne Petrea Sigaard 1976 Karen Poulsen 1965 Sønderlandsgade 3. 39aq Hvidbjerg Inger M. Vestergaard Salek 2014 Niels Kristensen (Hav) 1998 Frank Hedegaard Jensen 1998 Hans Jørgen Jensen
Læs mereKursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013. Leif M. Larsen, Gitte Hansen, Torben Morel. Samlet deltagerantal på kurset: 121
Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013 Afholdelsessted Hotel Faaborg Fjord Startdato 15/08-13 Slutdato 16/08-13 Mødetid Kursusleder AMUkursus Fuldt booket Leif M. Larsen, Gitte
Læs mereRESULTATER: HANSTHOLM LØBET
1 RESULTATER: HANSTHOLM LØBET 2006 Hanstholm løbet 2006-4,2 km - piger Navn By Nr Tid Hold PR Ald Total LINETTE K LARSEN HANSTHOLM 565 23,23 H ATELTIK 0.00 10 1 LOUISE POULSEN THISTED 564 26,57 0.00 14
Læs mereside 1 Divisionsmatch v3.1.0 / :40:
side 1 Divisionsmatch v3.1.0 / 2017-09-17 17:40:51 Matcher (3 division) -------------------- 1 : KaSki OK - Nordvest OK : 37-76 2 : KaSki OK - Randers/Djurs OK : 40-65 3 : KaSki OK - OK Vendelboerne :
Læs mereRESULTATLISTE Mårup Pistolterræn 2014 Mårup DDS SP v.3.14.4.1 Station 1 Skive Farve Afstand Stilling Mål 1 Oval 4 Sort 51 Høj knælende Mål 2 Tønde 1 Gul 22 Høj knælende Mål 3 1/7 Grøn 22 Høj knælende Station
Læs mereAugustenborg Open August Bedste Herre - Firma sport / D.K.e.F. Niels Skipper Fidelitas D.Ke.F
Augustenborg Open 28-29-30 August 2015 Bedste Herre - Firma sport / D.K.e.F. Niels Skipper Fidelitas D.Ke.F. 779 21 Bedste Dame - Firma sport / D.K.e.F. Anja Jensen Fidelitas D.Ke.F. 778 17 Bedste Dame
Læs mereKlubmesterskab i cykling Brande Motion. Hvis der er fejl og mangler modtager jeg gerne henvendelser/jan Svendsen
Klubmesterskab i cykling Brande Motion. Hvis der er fejl og mangler modtager jeg gerne henvendelser/jan Svendsen Tour de Uhre Rasing/Jens Lyns Mindeløb Vi har ikke resultaterne 1984-89. I 1989 fik løbet
Læs mereB I R G I T T E T H O R L A C I U S 21.09.13-18.10.13. GalleriWeber
Læs mereResultater AMOK Vinterlang 2015-01-25
MeOS 2015-01-26 10:50:10, Lang, (1/5) Resultater AMOK Vinterlang 2015-01-25 Lang (30 / 30) Tid Efter 1. Michael Sørensen OK Øst Birkerød 1:53:30 3:48 (3:48) 2:11 (5:59) 2:58 (8:57) 1:24 (10:21) 3:16 (13:37)
Læs mere5. afdeling / Viborg Tirsdag den 28. februar 2017
5. afdeling / Tirsdag den 28. februar 2017 Klasse 1 1 omg. 2 omg. 3 omg. 4 omg. 5 omg. 6 omg. 1 1 Rasmus Feldballe Silkeborg PI 0.11.19 0.12.08 0.23.27 0.12.05 0.35.32 0.12.15 0.47.47 0.12.13 1.00.00 0.12.45
Læs mereNicolai Abildgaard (1743-1809), Den sårede Filoktet, 1775, SMK
Omkring et billede Tag med på en billedrig rejse i kunstens historie fra Nicolai Abildgaard i slutningen af 1700- tallet?l vores egen sam?ds kunst med værker af nulevende kunstnere. Udgangspunktet er hver
Læs merevinterturnering cal 22,
vinterturnering cal 22, 215-16 Individuel V1H1 - voksen 1 hand - 1 ( klasse 1 ) 16916 Rune Knudsen St. Restrup 283 286 288 857 3579 Allan Borg Års 284 286 287 857 16491 Peter Holmegaard Ålborg 288 278
Læs mereFyns 5 daws 2011 3. etape 07 06 2011, Stige Ø, Odense OK 22:11:24 A kort 4,48 km
A kort 4,48 km Startet : 30 Udgået : 0 Disk.: 1 1. Torben Kruse Svendborg OK 33.48 2. Ib Monrad Odense OK 34.37 +49 3. Jens Dam Odense OK 35.43 +1.55 4. H. V. Jensen Odense OK 37.02 +3.14 5. Wolfgang Schulz
Læs mereViborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame C. Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame D
Dame C 1 Thisted Firmasport Oticon A/S Maybritt Andersen DC 192 194 173 0 0 559 186,33 2 Sofi E-Smokers Betina Mejdal DC 156 147 195 0 0 498 166,00 3 Viborg Firmaidræt COLAS-1 / Kosme2Logen Erna Jensen
60 liggende 1. omgang total 1. division 1 Ballerup 1 1878,1 10 1878,1 10 2 Kolding 1 1852,4 8 1852,4 8 3 Bredstrup-Pjedsted 1 1846,0 6 1846,0 6 4 Hvidovre SF 1 1839,9 4 1839,9 4 5 Viborg 1 1835,7 2 1835,7