Download "moderne auktion 736 torsdag 7. oktober kl. 17 udsøgte møbler fredag 8. oktober kl. 13 møbler glas og keramik præ-columbiansk kunst"

2 moderne auktion 736 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 5. oktober kl. 17 cobra nutidskunst onsdag 6. oktober kl. 13 nutidskunst kl. 17 konkret kunst klassisk modernisme torsdag 7. oktober kl. 13 klassisk modernisme grafik D E S I G N torsdag 7. oktober kl. 17 udsøgte møbler fredag 8. oktober kl. 13 møbler glas og keramik præ-columbiansk kunst der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 338 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 52 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k A U K T I O N tirsdag den 5. oktober til fredag den 8. oktober 2004 E F T E R S Y N torsdag 30. september kl fredag 1. oktober kl lørdag 2. oktober kl søndag 3. oktober kl mandag 4. oktober kl B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33. DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 modern auction 736 D AY S O F S A L E A R T tuesday 5th october 5 pm cobra contemporary art wednesday 6th october 1 pm contemporary art pm concrete art classic modern art thursday 7th october 1 pm classic modern art prints D E S I G N thursday 7th october 5 pm selected design and furniture friday 8th october 1 pm furniture glass and ceramics pre-columbian art bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page 338 reproduced on the cover of this catalogue: lot 52 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 m o d e r n a r t p a i n t i n g s a n d p r i n t s A U C T I O N tuesday the 5th october to friday the 8th october 2004 P R E V I E W thursday 30th september 3 pm - 6 pm friday 1st october 10 am - 5 pm saturday 2nd october 11 am - 4 pm sunday 3rd october 11 am - 4 pm monday 4th october 10 am - 5 pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33. DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen Peter Beck Ole Ravn Lise Miller Anne Sophie Scavenius moderne kunst og design moderne kunst og design moderne kunst og design moderne kunst og design

7 konkret kunst og klassisk modernisme ONSDAG DEN 6. OKTOBER KL. 17 katalog nr

8 KONKRET KUNST Den konkrete kunsts udbredelse i Danmark var et resultat af toneangivende kunstneres orientering mod et Europa, der endelig var på vej ud af mørket efter 2. verdenskrig. I årene efter besættelsen drog Robert Jacobsen til Paris og det samme gjorde Richard Mortensen, Paul Gadegaard, Gunnar Aagaard Andersen og Richard Winther. I Galerie Denise René udvekslede kunstnere fra forskellige nationaliteter hver lørdag synspunkter, og inspirationen gav næring til Linjen II, der i 1948, samme år som Cobra grundlagdes, lancerede den første egentlig udstilling af konkret kunst i Danmark. Modsat Cobra-gruppen søgte de konkrete kunstnere hen mod et objektivt og rationelt udtryk, hvor arbejdet med farverne og linierne nærmest blev grebet videnskabeligt an. Resultatet var værker frigjort fra egentlige motiver med en universel og tidsløs karaktér, der den dag i dag virker moderne og fremsynet. De konkrete kunstnere benyttede sig ofte af en palet med kraftig kolorit, der gjorde dem til eftertragtede udsmykkere af det offentlige rum: Poul Gernes omskabte et sterilt sygehusmiljø i Herlev til et livfuldt bombardement af former og farver, og i Herning gjorde Paul Gadegaard sit til at dagligdagen på skjortefabrikken Angli blev opløftende og berigende. Det er med stor fornøjelse, at vi på denne auktion kan præsentere et bredt udvalg af konkretisternes fremsynede kunst! BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

9 408 CD PETER BONNÉN f. Frederiksberg 1945 Todelt konkret skulptur af patineret cortén stål, ca En del sign. Peter Bonnén. 20 x 21 x 18. Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 "Rød-Orange, No I". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Knud N x 89. Afbildet CD JØRN LARSEN f. Næstved 1926, d "Xan". Bly og kridt på pergament. Sign. Jørn Larsen, IV 1977, med dedikation. Lysmål 81 x 73. Afbildet CD PAUL GADEGAARD f. Frederiksberg 1920, d. København 1996 Konkret komposition. Olie på lærred. Sign. Gadegaard x 55. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 KONKRET KUNST CD ALLAN SCHMIDT f. Århus 1923, d. Charlottenlund 1989 Konkret portræt, ca Skulptur af patineret træ og metalplader. H. 49. Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Knud N x 48. Udstillet: Kunstforeningen, København 1953, kat. nr. 82. Proveniens: P.T. Nielsen, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

11 414 CD PAUL GADEGAARD f. Frederiksberg 1920, d. København 1996 Konkret komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Gadegaard Udstillings-etiket på blændrammen. 74 x 61. Afbildet CD PAUL GADEGAARD f. Frederiksberg 1920, d. København 1996 Konkret komposition. Olie på lærred. Sign. Gadegaard x 92. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 KONKRET KUNST CD ALBERT MERTZ f. København 1920, d. Slagelse 1990 "5 vinduer". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Mertz, Menton x 72. Afbildet CD KARL ÅGE RIGET f. Kasted ved Århus 1933, d "Abracadabra Nr. 1". Olie på lærred. Sign. K. Riget x 120. Afbildet CD TONNING RASMUSSEN f. Horsens 1936 "Kretabillede III." Olie på lærred. Sign. på bagsiden Tonning Rasmussen x 92. Afbildet CD MOGENS LOHMANN f. København 1918, d "Komposition A.VI". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Mogens Lohmann x 83. Afbildet CD POUL GERNES f. København 1925, d Ni forskellige cirkler på ni kvadrater, Olielakfarve på plade. 122 x 122. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

13 421 CD KARL ÅGE RIGET f. Kasted ved Århus 1933, d Geometrisk komposition. Akryl på spånplade. Sign. på bagsiden K. Riget x 50. Afbildet CD KARL ÅGE RIGET f. Kasted ved Århus 1933, d Geometrisk komposition. Akryl på spånplade. Sign. på bagsiden K. Riget x 50. Afbildet CD KARL ÅGE RIGET f. Kasted ved Århus 1933, d Geometrisk komposition. Akryl på spånplade. Sign. på bagsiden K. Riget x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 KONKRET KUNST 424 CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition (Gudhjem). Olie på lærred. Sign. R.M. og dateret på blændrammen x 72. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen. Ungdomsårene Mellem surrealisme og abstraktion", gengivet s. 294, fig. 348, her gengivet på hovedet. Udstillet: "Corner- og Høstudstillingen", 1939, kat. nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

15 424 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 KONKRET KUNST CD JEAN PIAUBERT f. Gironde 1900, d "Assur". Olie på lærred. Sign. Piaubert x 100. Afbildet CD JEAN DEYROLLE f. Nogent-sur-Marne 1911, d. Toulon 1967 "Gris-rose et noir". Opus 188, Gordes Olie på malerpap. Sign. J. Deyrolle. 27 x 22. Litteratur: Georges Richar-Rivier: "Jean Deyrolle. Catalogue raisonné oeuvre peint ", kat. nr , gengivet s Udstillet: Jean Deyrolle, Galerie Birch, København, 1949, kat. nr. 23. Udstillet: "Klar Form", Liege, 1952, kat. nr. 51. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Konstruktion, Skulptur af sort bemalet jern. Sign. R.J. H B.105. Proveniens: Kunsthallen, København, auktion 422, kat. nr. 29. Proveniens: Svensk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

17 427 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 KONKRET KUNST CD JEAN DEYROLLE f. Nogent-sur-Marne 1911, d. Toulon 1967 "Coulitz". Opus 514, Tempera på lærred. Sign. J. Deyrolle. Udført i Gordes. 81 x 100. Litteratur: Georges Richar-Rivier: "Jean Deyrolle. Catalogue raisonné oeuvre peint ", kat. nr , gengivet s Udstillet: "Dansk Fransk Kunst". Kunstnernes Kunsthandel, København, 1958, kat. nr. 35. Udstillet: Jean Deyrolle, Galerie de France, Paris, Afbildet CD PETER BONNÉN f. Frederiksberg 1945 Todelt konkret skulptur af patineret cortén stål, ca En del sign. Peter Bonnén. Hver H. 21. B. 18 hver del. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

19 CD BJØRN RØDDING f. København 1919 Mobile. Konkret trådskulptur af rødbemalet metal, ca L. ca Afbildet CD GUN GORDILLO f. Lund i Sverige 1945 Stort lysrelief af plexiglas og neonrør. 240 x 150. Afbildet CD JEAN DEYROLLE f. Nogent-sur-Marne 1911, d. Toulon 1967 "Nounat". Opus 802, Gordes Olie og tempera på lærred. Sign. J. Deyrolle. 73 x 100. Litteratur: Georges Richar-Rivier: Deyrolle catalogue raisonné oeuvre peint , kat. nr , gengivet s Udstillet: Galerie Hybler, København 1965, nr. 26, gengivet i kataloget. Proveniens: Galerie Denise René, Paris. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 KONKRET KUNST PETER WINCHELL SAGER f. USA 1920 Blå og grå komposition. Gouache på papir. Sign. Sager x 35,5. Udstillet: "Linien II", ca Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD PETER BONNÉN f. Frederiksberg 1945 To-delt skulptur af jern. Sign Peter Bonnén. H Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

21 435 CD OLE SCHWALBE f. Brønshøj 1929, d Komposition. Olie på malerplade. På bagsiden betegnet: "Dette billede er malet af min mand, Ole Schwalbe i 1989", attesteret Else Schwalbe, oktober x 38. U.r. Afbildet CD GUN GORDILLO f. Lund i Sverige 1945 Lysrelief. Sign. på bagsiden Gun Gordillo x 79. Afbildet CD KNUD MÜHLHAUSEN f. København 1909, d. sst "Kunsten er længslens stemme i et univers af tavshed", II. Malt på metal, monteret på plade. Betegnet på bagsiden Mühlhausen x 100. U.r. Afbildet CD OLE SCHWALBE f. Brønshøj 1929, d "Sensommer". Olie på lærred. Sign. og betitlet på bagsiden monogram x 82. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 KONKRET KUNST 439 CD KNUD HVIDBERG f. Holstebro 1927, d Komposition. Olie på lærred. Sign. Hvidberg 60/ x 50. Afbildet CD ALBERT MERTZ f. København 1920, d. Slagelse 1990 "9 kasser". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Mertz, Paris x 53. Afbildet CD OLE SCHWALBE f. Brønshøj 1929, d "Studie". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Schwalbe x 34. Proveniens: Galleri Hybler, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

23 CD PAUL GADEGAARD f. Frederiksberg 1920, d. København 1996 Konkret komposition. Olie på lærred. Sign. Gadegaard x 92. Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Konkret komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Knud N x 73. Proveniens: Kunstnernes Kunsthandel, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 KONKRET KUNST 444 CD OLE SCHWALBE f. Brønshøj 1929, d Komposition. Olie på masonit. Sign. Schwalbe x 39. Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Knud N x 100. Afbildet CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 Konkret komposition. Olie på lærred. Sign. Hornung x 125. Afbildet CD PETER BONNÉN f. Frederiksberg 1945 Konkret todelt skulptur af patineret corténstål. Én del sign. Peter Bonnén. 18 x 20 x ca. 20. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

25 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 KONKRET KUNST 448 CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Carré sans merci". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Mortensen 63. XI. 150 x 150. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: Ting og tegn. II: Billeddel", fig. 142 gengivet s.102. Udstillet: Den Frie Udstilling, København 1964, kat. nr Proveniens: Galerie Denise René, Paris. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

27 448 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 KONKRET KUNST CD FLEMMING ROSENFALCK f. 1927, d "Vandret og lodret". Relief af polykromt bemalet træ. Sign. på bagsiden Flemming Rosenfalck x 52. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1974, kat. nr. 15. Udstillet: "Farvede fænomener", Charlottenborg, København. Afbildet CD OLE SCHWALBE f. Brønshøj 1929, d "Studie". Olie på masonit. Sign. på bagsiden Schwalbe x 45. Afbildet CD HENNING DAMGÅRD-SØRENSEN f. Aalborg 1928 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Henning Damgård x 70. Afbildet CD PAUL GADEGAARD f. Frederiksberg 1920, d. København 1996 Konkret komposition. Olie på lærred. Sign. Gadegaard x 56. Afbildet CD KNUD HVIDBERG f. Holstebro 1927, d "Perforering". Olie på masonit. Sign. på bagsiden Hvidberg, x 34. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

29 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 KONKRET KUNST 454 CD OLE SCHWALBE f. Brønshøj 1929, d "Espace Japonais". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Schwalbe x 84. Afbildet CD OLE SCHWALBE f. Brønshøj 1929, d "Baltic sea." Olie på lærred. Sign. og betitlet på bagsiden, monogram x 97. Afbildet CD BØRGE JØRGENSEN f. Rudkøbing 1926, d Figur i poleret, rustfrit stål. Sign. Børge Jørgensen. H. 40. Afbildet CD BAMSE KRAGH-JACOBSEN f. København 1913, d. sst "Hommage à Mondrian", ca Olie på lærred. 120 x 70. Afbildet CD PETER BONNÉN f. Frederiksberg 1945 Relief i jern. Sign. Peter Bonnén x 40 x 5. Udstillet: Grønningen 2002, gengivet s. 52 i kataloget. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

31 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 KONKRET KUNST 459 CD OLE SCHWALBE f. Brønshøj 1929, d "Quatre sabliers." Olie på lærred. Sign. på bagsiden Schwalbe x 83. Afbildet CD ELVIN ERUD f. Gedser 1916 Komposition. Olie på lærred. Sign. Erud x 80. Afbildet CD KARL ÅGE RIGET f. Kasted ved Århus 1933, d Komposition. Nr. II. Ca Akryl på spånplade. Sign. K. Riget. 150 x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

33 462 CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Collage af lyst og mørkt violet papir. Sign. Mortensen 6-V-91, 6. Bladstørrelse ca. 61 x 46. Afbildet CD VICTOR VASARELY f. Pecs 1908, d. Paris 1997 Skulptur af bemalet træ med geometriske mønstre i gult, blåt og brunt. Sign. Vaserely, 42/ x 25 x 5,5. Afbildet CD PETER BONNÉN f. Frederiksberg 1945 Fortovsflise, monteret i ramme af jern. Sign. Peter Bonnén. 82 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 KONKRET KUNST CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Komposition. Oliekridt på papir. Sign. v.b.p. Lysmål 28 x 36. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Komposition. Oliekridt på papir. Sign. v.b.p Lysmål 24 x 20. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Komposition. Oliekridt, tusch og bly på papir. Dateret Lysmål 40 x 30. Proveniens: Erhvervet fra kunstnerens dødsbo, berigtiget af enken på bagsiden af billedet. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

35 468 CD ARNE L. HANSEN f. København 1921 "Stålværk", Olie på lærred. Sign. A.L.H. 51 x 38. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Komposition. Oliekridt på papir. Sign. Vilh. Bjerke- Petersen 50. Lysmål 47 x 62. Afbildet CD OLE SCHWALBE f. Brønshøj 1929, d "Triangle." Olie på lærred. Sign. på bagsiden Schwalbe x 83. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 KLASSISK MODERNISME CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 "Lynæs Strand mod Hundested". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Jens Søndergaard x 86. Afbildet CD JOHANNES S. KJARVAL f. Efri-Ey 1885, d Allé. Olie på lærred. Sign. J.S. Kjarval. 26 x 37. Udstillet: "Islandske Malerier fra private samlinger i Danmark", Dansk-Islandsk Samfund, Nordatlantens Brygge, København, 14. marts april Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

37 CD JON STEFANSSON f. Saudarkrokur 1881, d. Reykjavik 1962 Fjeldlandskab. Olie på masonit. Sign. Jon Stefansson. 70 x 100. Afbildet CD ERIK RAADAL f. Horn v. Silkeborg 1905, d. Silkeborg 1941 "Sandbanken". Olie på lærred. Sign. E.R x 94. Litteratur: Dorthe Falcon Møller: "Erik Raadal: Maleren fra Gjern", 1987, kat. nr. 14, gengivet s. 87. Udstillet: "Jysk landskabskunst", Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg, 13. marts - 7. april 1974, kat. nr. 2. Udstillet: "Erik Raadal Udstilling", Michaelisgården, Fredericia, 1979, kat. nr. 11. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 KLASSISK MODERNISME CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Marklandskab. Olie på lærred. Sign. S.E x 105. Udstillet: Kunstnernes Hus, Oslo, 1949, kat. nr. 11. Udstillet: Kunstforeningen, København 1967, kat. nr. 12. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

39 HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst "Udsigt over Furesøen", Olie på lærred. 51 x 62. Udstillet: Harald Giersing Mindeudstilling, Udstillet: Kunstforeningen, København, Afbildet CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Solopgang, Chamonixdalen", oktober Olie på lærred. 50 x 62. Udstillet: "Willumsen udstilling 1923," Den Frie, København, kat. nr Proveniens: Lektor A. Jacobæus' samling. Proveniens: Winkel & Magnussen Auktion. Proveniens: ABR auk 45, kat. nr Proveniens: ABR auk 380, kat. nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 KLASSISK MODERNISME CD ERIK HOPPE f. Ødis 1897, d. Kvam, Norge 1968 Gadebillede. Olie på lærred. Sign. Hoppe. 76 x 80. Proveniens: Dam & Fønss Kunsthandel, København. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Bådeplads, Sydhavnen. Olie på lærred. Sign. Folmer Bendtsen x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

41 CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Regnvejrsbryllup". Olie på lærred. Sign. Albert 65 samt på bagsiden. 110 x 167. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Folkeliv i baggård, Nørrebro. Olie på lærred. Sign. Folmer Bendtsen. 80 x 90. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 KLASSISK MODERNISME 482 verso 224 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

43 482 recto 482 KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Modelbillede, Olie på lærred. Verso: Siddende model. 109 x 74. Litteratur: Gustaf Engwall nr. 97. Litteratur: Vor Tids Kunst 12, gengivet s. 30. Udstillet: Kunstforeningen i København 1932, kat. nr. 50. Udstillet: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1936, kat. nr. 77. Udstillet: "Karl Isakson Udstillingen", Göteborg, Oslo, Odense og København Udstillet: "Karl Isakson i dansk ägo", Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1985, kat. nr. 22. Proveniens: Museumsdirektør P. Rostrup-Bøyesen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 KLASSISK MODERNISME CD ERIK HOPPE f. Ødis 1897, d. Kvam, Norge 1968 "Mand i Søndermarken". Olie på lærred. Sign. Hoppe. 125 x 127. Udstillet: "Kunstnernes Efterårsudstilling", Den Frie, København, 1930, kat. nr Afbildet CD KRÆSTEN IVERSEN f. Holsted 1886, d. København 1955 Nature morte. Et bord med frugt, potteplante og keramik, Olie på lærred. Sign. KI. 85 x 122. Litteratur: Svend Rindholt: "Kræsten Iversen" i serien "Dansk Kunst" denne nr. XII, Arthur Jensens Forlag, København 1937, gengivet s Udstillet: "Kræsten Iversen - Retrospektiv udstilling", Kunstforeningen, København 1963, kat. nr. 20. Proveniens: Grosserer Tetzen Lund. Dennes stempel på bagsiden af lærredet. Proveniens: Hofjægermester G. A Hagemann, Bergsjöholm, Ystad. Dennes stempel på blændrammen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

45 CD SVEND JOHANSEN f. København 1890, d. Gentofte 1970 Opstilling med tepotte, lysestage, bøger og frugter i fad, ca Olie på lærred. 60 x 73. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 KLASSISK MODERNISME 486 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Bognemark ved aftentid, kvinde fodrer høns, ca Olie på lærred. Sign. OH. 81 x 146. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

47 486 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 KLASSISK MODERNISME CD KARL LARSEN f. København 1897, d. Holte 1977 Opstilling. Olie på pap. Sign. Karl Larsen x 25. Udstillet: Udstillingen 1919, Stockholm. Proveniens: Grosserer Tetzen-Lunds samling. Afbildet CD ISAAC GRÜNEWALD f. Stockholm 1889, d Rue jose de barras, Olie på lærred. Sign. Grünewald. 54 x 66. Litteratur: Christian Faerber: "Konst i Svenska hem", Göteborg 1942, nr Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD CLAUDE VENARD f. Paris 1913 Opstilling med flaske, kande og tre pærer. Olie på lærred. Sign. C. Venard. 60 x 73. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

49 CD SVEND JOHANSEN f. København 1890, d. Gentofte 1970 En have i Cagnes, ca Olie på lærred. 81 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 KLASSISK MODERNISME CD HOLGER WEDERKINCH f. Sønderby, Femø 1886, d. København 1959 Ørn, hare og los i kamp. Figurgruppe af rødbroget granit monteret på todelt ottekantet sokkel. Sign. Holger Wederkinch. H. i alt 142. Litteratur: "CRAS: Tidsskrift for kunst og kultur", bd. XLI, 1985, afbildet s. 71 og helsides s. 74. Proveniens: Hidrører direkte fra kunstnerens familie. Figurgruppen kan besigtiges på ejerens adresse efter aftale med moderne afdeling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

51 CD HENRIK LUND f. Bergen 1879, d. Oslo 1935 Portræt af dame, ca Olie på lærred. Sign. Henrik Lund. 102 x 76. Afbildet PER KROHG f. Åsgårdstrand 1889, d "Aux Halles". Olie på finér. Sign. Per Krogh x 49. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 KLASSISK MODERNISME 494 CD HOLGER WEDERKINCH f. Sønderby, Femø 1886, d. København 1959 Okse i kamp med los. Figur af bronce. Sign. Wederkinch H. ca. 51. Afbildet HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst "Modne kornmarker", 1905 (Fussingø, ved Randers). Olie på lærred. 52 x 74. Certifikat med udtalelse fra Hr. Lennart Gottlieb samt to breve fra henholdsvis søsteren Bodil Giersing og kunsthandler Sixtus Thomsen medfølger. Udstillet: Vejle 1910, dog med titlen Landskab fra Odsherred. Afbildet JENS ADOLF JERICHAU f. Roskilde 1890, d. Paris 1916 "Besancon-dalen, Provence", Olie på lærred. Kunstnerens visitkort påhæftet bagsiden. 62 x 78. Litteratur: Troels Andersen: "Jens Adolf Jerichau", 1983, kat. nr. 64. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

53 CD KRÆSTEN IVERSEN f. Holsted 1886, d. København 1955 "Odysseus og Nausikaa", Olie på lærred. Sign. K.I. 144 x 197. Litteratur: Weilbach Dansk Kunstnerleksikon, tredje bd., omtalt s Udstillet: "To venner. Billedhuggeren Johannes C. Bjerg og maleren Kræsten Iversen", Nivågaards Malerisamling 1995, kat. nr. 33. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 KLASSISK MODERNISME CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 Savanne med vilde dyr. Tempera på masonit. Sign. Scherfig x 122. Proveniens: ABR auktion 477, kat. nr. 23. Afbildet CD KNUD NELLEMOSE f. København 1908, d "Brydere i kamp". Sign K.N. samt broncestempel for Brdr. Grage. Figurgruppe af patineret bronce. H. 76. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

55 499 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 KLASSISK MODERNISME CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Ridderscene, ca Olie på lærred. 175 x 110. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

57 CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Opstilling med potteplante, ca Olie på lærred. 61 x 66. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 KLASSISK MODERNISME CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 "Vinterdag. Gudhjem. Bornholm". Olie på lærred. Sign. O.H. 65 x 81. Afbildet CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 Sommerlandskab med Vesterhavet i baggrunden, ca Olie på lærred. 79 x 96. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

59 CD JOHANNES S. KJARVAL f. Efri-Ey 1885, d Kystparti med sten. Olie på lærred. Sign. Joh. S. Kjarval. 82 x 155. Udstillet: "Islandske Malerier fra private samlinger i Danmark", Dansk-Islandsk Samfund, Nordatlantens Brygge, København, 14. marts april Afbildet CD KARL BOVIN f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985 Skrænt ved havet. Olie på lærred. Sign. Karl Bovin. 49 x 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 KLASSISK MODERNISME CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Hønsebillede. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude x 104. Proveniens: Hofjægermester G. A. Hagemann, Bergsjöholm, Ystad. Afbildet CD AKSEL JØRGENSEN f. København 1883, d. sst Komposition med blomster. Olie på lærred. Sign. Aksel Jørgensen x 58. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

61 JENS ADOLF JERICHAU f. Roskilde 1890, d. Paris 1916 Komposition med ryttere, Olie på lærred. 50 x 47. Litteratur: Troels Andersen: "Jens Adolf Jerichau", 1983, kat. nr. 114, gengivet s. 94. Tillige her omtalt: Formentlig blev denne komposition udgangspunkt for en serie billeder med titlen Havguder. Proveniens: Kunsthallen auktion 347, kat. nr. 24, okt Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 KLASSISK MODERNISME CD PIERRE PAULUS f. Chatelet 1881, d. Bruxelles 1959 Parti fra Seinen. Olie på lærred. Sign. Pierre Paulus [utydeligt år], Paris. 50 x 61. Afbildet CD ERNST ZEUTHEN f. Skåne 1880, d Marine med brændende skib, ca Olie på lærred. 100 x 121. Proveniens: ABR auktion 92, kat. nr. 92, feb Proveniens: ABR auktion 101, kat. nr. 269, dec Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

63 CD JEAN METZINGER f. Nantes 1883, d. Paris 1956 "Maré basse". Pointillistisk kystlandskab, ca Olie på lærred. Sign. J. Metzinger. 32,3 x 40,2. Certifikat, udfærdiget af Bozena Nikiel, Paris d. 28. maj 2004, medfølger. Litteratur: Gengives i "Catalogue Raisonné des Oeuvres de Jean Metzinger ( )", som er under udarbejdelse. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 KLASSISK MODERNISME CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 Sommerlandskab. Olie på lærred. Sign. Jens Søndergaard x 100. Afbildet CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Fra Classensgade, regnvejr, 1920érne. Olie på lærred. Sign. E.W. 140 x 110. Udsigten fra Agnes Jensens lejlighed, øverst oppe i det spidse hus mellem Classensgade og Kastelsvej, malede Weie flere gange. Udstillet: Edvard Weie, separat udstilling, Kunstforeningen, København 1923, kat. nr. 41. Udstillet: Edvard Weie Mindeudstilling, Statens Museum for Kunst, 1946, kat. nr. 59. Udstillet: Edvard Weie, Statens Museum for Kunst og Århus Kunstmuseum, 1987, kat. nr. 95. Proveniens: Elna Fonnesbech-Sandbergs samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

65 513 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 KLASSISK MODERNISME 514 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Bognemark. Olie på lærred. Sign. monogram, , samt soltegn. 65 x 116. Proveniens: Kunsthallen, auktion 492, kat. nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

67 514 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 KLASSISK MODERNISME HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst "Fodboldspiller. Landskamp", ca Olie på kraftigt papir monteret på compoboard. 124 x 93. Litteratur: Lennart Gottlieb: "Harald Giersing. Maler, Kritiker, Menneske", gengivet s Udstillet: "Giersing-Udstillingen", Stockholm og København 1958, kat. nr. 22. Udstillet: Kunstforeningen, København 1979, kat. nr. 20, gengivet i kataloget. Udstillet: "Harald Giersing, Maleri Ord Musik", Statens Museum for Kunst og Aarhus Kunstmuseum , kat. nr. 42. Proveniens: Museumsdirektør P. Rostrup-Bøyesen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

69 CD ISAAC GRÜNEWALD f. Stockholm 1889, d Sollys mellem træer, Saltsjöbaden. Olie på masonit. Sign. Grünewald x 60. Udtalelse fra Katarina Borgh Bertorp medfølger. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 KLASSISK MODERNISME 517 CD EUGÈNE DE SALA f. Randers 1899, d. København 1987 Antageligt selvportræt. Olie på malerplade. Sign. de Sala. 60 x 41. Afbildet CD SVEND JOHANSEN f. København 1890, d. Gentofte 1970 Opstilling med kaffekande, kopper og frugter i fad. Olie på lærred. Sign. S.J. Sevres x 65. Afbildet CD GERDA WEGENER f. Hammelev 1885, d. Frederiksberg 1940 Kvinde i hvid kjole siddende ved vindueskarm. Akvarel og blyant på papir. Sign. Gerda Wegener Porta. Lysmål 73 x 61. Afbildet KAI NIELSEN f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924 Liggende moder med barn. Figurgruppe af patineret bronce. Indgraveret sign. Kai N, No. 28. Stemplet L. Rasmussen, København. H. 13. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD JENS JACOB BREGNØ f. Hornum 1877, d. Søborg 1946 Siddende kvinde, der ordner sit hår. Figur af patineret bronce. Indgraveret monogram. H. 25. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

71 KAI NIELSEN f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924 To legende børn. Figurgruppe af bronce. Sign. Kai N. Stemplet L. Rasmussen, No. 7. H. 18. Afbildet KAI NIELSEN f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924 Moder med to børn på armen. Figurgruppe af patineret bronce. H. 22. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 KLASSISK MODERNISME CD FRITZ SYBERG f. Fåborg 1862, d. Kerteminde 1939 Høstlandskab med bondegård. Olie på lærred. Sign. monogram x 200. Udstillet: Den Frie, København 1925, kat. nr. 3. Proveniens: Forfatter Johs. V. Jensen. Afbildet CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Personer og huse med hav i baggrunden. Olie på masonit. Sign. JH, Mårum x 60. Afbildet CD JOHANNES C. BJERG f. Ødis 1886, d. København 1955 Stående nøgen kvinde. Skulptur af patineret bronce. Sign. Joh-C. Bjerg H. 54. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD EINAR UTZON-FRANK f. Frederiksberg 1888, d. Asserbo, Melby 1955 Stående nøgen kvinde. Figur af patineret bronce. Sign. U.F. H. 42. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD JOHANNES C. BJERG f. Ødis 1886, d. København 1955 Stående nøgen kvinde. Figur af grønpatineret bronce. Sign. Bjerg 43. H. 54. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Siddende ung kvinde. Skulptur af sortpatineret bronce, monteret på lav sokkel af træ. Sign. G. Henning, No. IV. Stemplet L. Rasmussen, København. H. ialt 22. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

73 CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Ung pige, der ordner sit hår. Figur af patineret bronce. Sign. G. Henning. Stemplet L. Rasmussen, København. H. 33. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

74 KLASSISK MODERNISME CD FRITZ SYBERG f. Fåborg 1862, d. Kerteminde 1939 "Sommereftermiddag" (Marie i haven). Olie på træ. Sign. monogram x 172. Afbildet CD ERIK HOPPE f. Ødis 1897, d. Kvam, Norge 1968 Ung kvinde i rød kjole i Søndermarken. Olie på lærred. Sign. Hoppe. 66 x 80. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1986, kat. nr. 69. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

75 KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Interiør med siddende kvinde i grøn kjole, Olie på lærred. 90 x 59. Litteratur: Gustaf Engwall: "Karl Isakson", 1944, kat. nr. 200, gengivet s Udstillet: Svensk Kunstmuseum, Lund 1940, kat. nr Udstillet: "Karl Isakson: Værker i svensk eje", Kunstforeningen, København, 1955, kat. nr. 45. Proveniens: Fru Ebba Nielsen-Jennert, København. Proveniens: Direktør Hermann Gotthardt, Malmø. Dennes stemplel på blændrammen. Proveniens: Hofjægermester G. A Hagemann, Bergsjöholm, Ystad. Dennes stemplel på blændrammen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

76 KLASSISK MODERNISME CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst "Grøftevand". Arternes Udslettelse! Darwin, Skitse til maleri af samme navn. Gouache og tusch på papir. Sign. Harald Engman 40. Bladstørrelse 22,5 x 18. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst "Mor Danmark". Olie på masonit. Sign. Harald Engman x 30. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

77 CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst "Skamstøtten". (Teknikkens Eventyr). Olie på lærred. Sign. Harald Engman 1941 og betegnet "Menneskeaandens Sejre". 40 x 30. Litteratur: Harald Engman: "Den forbudte Maler. Billeder fra Besættelsestiden", København 1945, et lignende maleri gengivet s. 45. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst "Grøftevand". Arternes Udslettelse! Darwin, Olie på lærred. Sign. Harald Engman. 73 x 60. Litteratur: Harald Engman: "Den forbudte Maler. Billeder fra Besættelsestiden", Købenvavn 1945, et lignende maleri gengivet s. 35. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

78 KLASSISK MODERNISME CD ERIK HOPPE f. Ødis 1897, d. Kvam, Norge 1968 Figur i Søndermarken. Olie på lærred. Sign. Hoppe. 56 x 69. Afbildet * CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 "Salenevejen. Sensommer". Olie på lærred. Sign. Niels Lergaard. 64 x 80. Udstillet: "Grønningen", Charlottenborg, København, 19. jan feb. 1963, kat. nr. 89. Proveniens: Edvard Brink, Hørsholm. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

79 CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 "Svanekevejen i bygevejr". Olie på lærred. Sign. Niels Lergaard. 110 x 130. Udstillet: "Dansk Malerkunst", Fyens Forum, Afbildet CD SVEN HAVSTEEN- MIKKELSEN f. Argentina 1912, d "Morgen". Olie på lærred. Sign. SHM. 50 x 73. Proveniens: Galleri Trap, København, dennes stempel på bagsiden. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

80 KLASSISK MODERNISME CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 "Fyraften, fabrikken". Olie på lærred. Sign. Folmer Bendtsen x 125. Litteratur: Red. Knud Voss: "Maleren Folmer Bendtsen", København 1978, gengivet og omtalt s. 45. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

81 CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 Mod havet. Olie på lærred. Sign. Niels Lergaard. 55 x 65. Afbildet CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Personer ved Bognemark. Olie på lærred. Sign. O.H x 116. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

82 KLASSISK MODERNISME CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Bålaften". Olie på lærred. Sign. Albert x 186. Afbildet CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst Parti fra Nyboder ved nattetid. Olie på lærred. Sign. Harald Engman x 59. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

83 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 "Klart gråvejr. Bognemark". Olie på lærred. Sign. OH samt med titeletiket på bagsiden. 81 x 146. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

84 KLASSISK MODERNISME CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Portræt af Frederik Vilhelm Kiørboe". Olie på lærred. Sign. F.W. Juli 84 og betegnet "Feddie 6 Aar". 23 x 25. J. F. Willumsen var daglig gæst hos pastor William Kiørboe på præstegården ved Ulstrup Kirke på Kalundborg egnen. Her mødte den unge Willumsen bl.a. den 12-årige Vilhelm Wanscher, senere professor i kunsthistorie. Nærværende portræt forestiller familiens ældste barn, der senere blev arkitekt. Litteratur: Ernst Mentze: "J.F. Willumsen. Mine erindringer", København 1953, gengivet s. 10 og omtalt s. 22. Proveniens: Nedarvet gennem familien til den nuværende ejer. Har ikke tidligere været i handelen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

85 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Opstilling med kande, kurv og flaske på bord. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude x 74. Proveniens: Tidligere i Tetzen-Lunds samling. Dennes stempel på bagsiden af lærredet. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

86 KLASSISK MODERNISME POUL S. CHRISTIANSEN f. Hundevad 1855, d. København 1933 Sydeuropæisk bjerglandskab med hyrde i forgrunden. Olie på lærred. Sign. monogram x 126. Afbildet CD FRITZ SYBERG f. Fåborg 1862, d. Kerteminde 1939 Landskab med stynede popler. Olie på lærred. Sign. monogram x 197. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

87 I N D E X A Abrahamsson, Anette 254, 279 Adami, Valerio 661 Adamski, Hans Peter 161 Agger, Knud 577 Agger, Poul 382 Alechinsky, Pierre 32, 56, , 305, 352, 378, 704 Andersen, Henning 325 Andersen, Ib 619, 621 Andersen, Mogens 72, 100, , 313, 361, 365 Appel, Karel 18, 22, 27, 37 48, 50, 54, 59, 67, 247, 260, 686 Arakawa, Shusaku 710 Atlan, Jean-Michel 687 B Baj, Enrico 221 Balle, Mogens 68, 150, 404 Barker, Merete 244, 292, 359, 368 Barré, Martin 112 Bech, Poul Anker 156, , 200, 206, 207 Bendtsen, Folmer 479, , 638, 639 Bentzen, Axel 561, 564 Bertelsen, Albert 480, 545 Bertram, Helge 291 Bigum, Martin 377 Bille, Ejler 44, 60, 379 Birkemose, Jens 191, , 278, 281, 348 Bitran, Albert , 268, 406 Bjerg, Johannes C , 582, 644 Bjerke-Petersen, Vilhelm 136, , 201, 202, 204, 232, , 397, 465, 466, 467, 469 Bloom, Doris 162, 358 Boberg, Jørgen 167, 286 Bonde, Peter 80, 127, 176, , 194, 195, 264, 309, 321, 383 Bonnén, Peter 408, , 447, 458, 464 Borès, Francisco 77, 607 Bovin, Karl 505 Brandes, Peter 271, 691 Brands, Eugène 226, 227, 407 Braque, Georges 701, 732, 735 Bregnø, Jens Jacob 521, 615 Brockdorff, Victor 575 Bömmels, Peter , 301, 380 C Carlsson, Harry 585 Carstensen, Claus 312 Carstensen, Ebba 596 Cassandre, A. Mouron 744, 747 Chadwick, Lynn 75 Chagall, Marc 725, 733, 736 Christensen, Kay 617, 634 Christiansen, Jesper 214 Christiansen, Poul S. 550 Christo 666 Christoffersen, Frede 203 Christoforou, John 193, 224 Clausen, Franciska 393 Constant 2 Corinth, Lovis 657 Corneille 11, 342, 353, 400, 403 D d Haese, Reinhoud 6, 10, 17 Dahn, Walter 215 Dalsgaard, Sven 178, 209, 385 Damgård-Sørensen, Henning 451 Daskaloff, Georgi 387 Dayez, George 364 Deyrolle, Jean 426, 428, 432 Dietman, Erik 89, 131, 376, 391 Dine, Jim 709 Dominguez, Oscar 99 Dotremont, Christian 19, , 402, 404 E Ebbesen, Torben 182, 223 Ekelund, Poul 553, 556, , 570, 573, 622, 623, 641 Eliasson, Olafur 81, 114, 121 Engelund, Svend 475, 574 Engman, Harald 534, , 537, 546, 616, 618 Eriksen, Edvard 626 Ernst, Max 740, 741, 742 Erud, Elvin 308, 460 Estes, Richard 693 Estève, Maurice 79, 653, , 659, 667, 669, 682, 720 F Flesser, Lajos 345 Francis, Sam 71, 675, 684 Frandsen, Erik A. 159, , 367, 668 Freddie, Wilhelm 74, , 126, 133, 385 Funch, Edgar 269, 270 G Gadegaard, Paul 411, , 442, 452 Gallizio, Pinot 129 Gamdrup, Mads 106, 108 Gentry, Herbert 293 Gernes, Poul 334, 420 Ghermandi, Quinto 332 Giersing, Harald 476, , 562, 581, 631, 632 Gillet, Roger Edgar 252 Gjerdevik, Niels Erik 218, 219, 283 Goldberg, Michael 120 Gordillo, Gun 431, 436 Gottschalk, Albert 630 Grünewald, Isaac 488, 516 H Hagedorn-Olsen, Thorvald 604 Hansen, Arne L. 174, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

88 I N D E X Hansen, Peter 590 Hansen, Svend Wiig 288 Hartung, Hans 82 Have, Henrik 142, , 184, 239, 240, 347, 398 Havsteen-Mikkelsen, Sven 541, 563 Heerup, Henry 9, 13, 14, 15 16, 39, 40, 41, 42, 43, 47, 49 51, 152, 234, 235, 236, , 246, 248, 259, 262, 703 Heinesen, Zacharias 620 Henning, Gerhard 529, 530 Hertz, Mogens 591 Heyboer, Anton 372, 375 Hjorth-Nielsen, Søren , 594, 603 Hoffmann, Anker 602 Hofmeister, Johannes , 599 Holstein, Bent , 329, 369 Hoppe, Erik 478, , 538, 598 Hornung, Preben 85, , 188, 446 Hundertwasser, Friedensreich , 698, 711 Hvidberg, Knud 439, 453 Höfer, Candida 107 Høst, Oluf 486, , 544, 547 I Ipsen, Poul Janus 172 Isakson, Karl 482, 533 Isbrand, Victor 578 Iversen, Kræsten , 593, 627 J Jacobsen, Cort 645 Jacobsen, Egill 5, 21 62, 245, 676 Jacobsen, Hardy 213 Jacobsen, Robert 101, , 130, 140, 180, , 386, 427, 705, 745 Jans, Knud 164 Jensen, Axel P. 554 Jerichau, Jens Adolf 496, 508 Joensen, Frimod 186 Joensen-Mikines, Samuel 588 Johansen, Svend 485, 490, 518 Johnson, Ray 216 Jorn, Asger 1, 3, 8, 12, 23, 24 28, 29, 31, 33, 38, 45, 52, 57 58, 61, 64, 65, 256, 257, , 399, 656, 672, 673, , 719, 722, 723, 728, 729, 743 Jørgensen, Aksel 507, 587 Jørgensen, Børge 456 K Karsten, Ludvig Peter 605 Kellner, Joseph 568 Kernn-Larsen, Rita 135, 267, 390 Kirkeby, Per 98, , 384, 678, 695 Kjarval, Johannes S , 624 Kjeldbæk, Bentemarie 187, , 274, 297 Korsmit, George 362 Kragh-Hansen, Viggo 569 Kragh-Jacobsen, Bamse 457 Krohg, Per 493 Krøjer, Tom 155, 272, 350 Kudo, Tetsumi 90, 93 Kvium, Michael 337, 338, 366 Köpcke, Arthur 88, 148 L Lam, Wifredo 692, 702 Larsen, Johannes 589 Larsen, Jørn 410 Larsen, Karl 487, 640 Laurens, Henri 681 Lerfeldt, Hans Henrik 339, 343 Lergaard, Niels , 543, 635 Lerpa, Nes 171 Lindemann, Kai 143, , 294, 295, 304 Lohmann, Mogens 419 Lucebert, 66, 317 Lund, Henrik 492 M Madsen, Mads 290 Magnelli, Alberto 655 Malinovsky, Lise 287, 323 Mancoba, Sonja Ferlov 7, 63 Marini, Marino 697 Martel, Jan og Joël 614 Maryan 175 Mathiesen, Egon 192, 258 Mathieu, Georges 73 Mertz, Albert 147, , 416, 440 Metzinger, Jean 511 Mickelborg, Finn 263, 311 Miró, Joan 648, 650, , 674, 680, , 721, 737, 738, 739 Moore, Henry 83 Morley, Malcolm 696 Mortensen, Richard 87, , 424, 448, 462 Muff, Orla 625 Munch, Axel 560, 571 Mühlhausen, Knud 437 N Nellemose, Knud 499 Nesbitt, Lowell 111 Nesch, Rolf 102 Nielsen, Jais 584 Nielsen, Kai 520, 522, 523 Nielsen, Kehnet 97, 212, , 310, 316, 324, 328, 370 Nielsen, Knud 149, 163, , 409, 413, 443, 445 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

89 I N D E X Nieuwenhuys, Jan 36 Nyborg, Peter 302 Nørgård, Lars 154, 183, 277 O Odde, Knud 160, 296, 344 Olrik, Balder 109, 168, 319, 355 Olsen, Wiliam Skotte 289 Oppenheim, Dennis 346 Ortvad, Erik 34 Ortwed, Kirsten 392 P Paulus, Pierre 509 Pedersen, Carl-Henning 4, 30, , 298, 388, 647, 649 Philipsen, Theodor 592 Piaubert, Jean 425 Picasso, Pablo 663, 664, , 726, 727, 730, 731, 748 Poliakoff, Serge 679, 683 Prem, Heimrad 96, 385 R Raadal, Erik 474 Rancillac, Bernard 351 Rasmussen, Tonning 418 Rauschenberg, Robert 689, 690 Ravn, Lars 299 Ray, Man 122, 333 Raynaud, Jean-Pierre 335 Reutersvärd, Oscar 340 Riget, Karl Åge 417, , 423, 461 Rooskens, Anton 20, 25 26, 53, 153 Rosenfalck, Flemming 450 Rouault, Georges 660, 724 Rude, Olaf 500, , 565, 600 Rylander, Hans Chr. 396 Rødding, Bjørn 430 S Sabater, Daniel Salabert 169 Sager, Peter Winchell 434 Sala, Eugène de 517, 646 Salto, Axel 606, 643 Saura, Antonio 694 Scherfig, Hans 498, 609 Schmidt, Allan 137, 233, 412 Schnabel, Julian 688, 700 Schrøder, Povl 642 Schwalbe, Ole 435, 438, , 449, 454, 455, 459, 470 Serre, Pascale 371 Simonsen, Kurt B. 315 Sivertsen, Jan 146, 230, 273 Skotte Olsen, William , 318 Sonderborg, Kurt R. Hoffmann 92 Spoerri, Daniel 91 Staël, Nicolas de 78 Stefansson, Jon 473 Steffensen, Hans Voigt 275, 300 Steinberg, Saul 699 Storm Petersen, Robert , 612 Swane, Christine 579, 601 Swane, Sigurd 552, , 633, 637 Syberg, Fritz 524, , 555, 628 Søndergaard, Jens , 512 Sørensen, Arne Haugen , 205 Sørensen, Bent 220 Sørensen, Eva 251 Sørensen, Jens-Flemming 134, 330 Sørensen, Jørgen Haugen , 284, 331 T Tabuchi, Yasse 132 Telémaque, Hervé 217, 222 Tetens, Vilhelm 559 Tholstrup, Anne 326 Tilson, Joe 712 Ting, Walasse 84, 115, 116, 123 Tinguely, Jean 69, 70, 307 Toulouse-Lautrec, Henri de 734 Trampedach, Kurt , 336, 405 Tàpies, Antonio 706 U Utzon-Frank, Einar 527 V Vasarely, Victor 463 Velde, Bram van 715 Venard, Claude 489 Venturelli, Gérard 179 IV, Viktor 357 Vilsbøll, Anne 185 Vontillius, Jeppe 586, 595, 597 Voss, Jan 94, 124 W Wederkinch, Holger , 613, 629 Wegener, Gerda 519 Weie, Edvard 501, 513 Wemaëre, Pierre , 320, 356 Wesselmann, Tom , 716 Wiig Hansen, Svend 261, 285 Willumsen, J. F. 477, 548 Wolvecamp, Theo 35 Wölck, Preben 249, 255 Z Zeuthen, Ernst 510, 636 Zimmer, Hans-Peter 95, 394 Ø Øllgaard, Hans BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

90 K O M M E N D E A U K T I O N I V E J L E Surrealistisk kunst på auktion i Vejle den 12. oktober På den kommende auktion i Vejle har vi den store fornøjelse at sætte hele 10 værker af den århusianske surrealistiske maler Thomas Arnel under hammeren. Værkerne hidrører fra en privat samling og har aldrig tidligere været udbudt til salg. For yderligere oplysninger kontakt Sabrina Ulrich-Vinther eller Peter Tholstrup i Århus på tel Den hullede kvinde med mand i snor. Vurdering Dagligstue med stol på kvindeben og kig til naturen. Vurdering Flyglet med det store øre. Vurdering Skakspillende nøgen kvinde samt liggende nøgen model. Vurdering Den mystiske kvinde - det løse hoved og de løse ører. Vurdering Hoved i skyerne. Vurdering BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

91 O M R E G N I N G S TA B E L E X C H A N G E TA B L E dkk euro dkk euro dkk euro Ved omregning fra dkk til euro er anvendt nationalbankens officielle valutakurs på tidspunktet for udarbejdelse af kataloget. Beløbet i euro er afrundet til et tal, der efter Bruun Rasmussens skøn fremtræder på en præsentabel måde i forhold til beløbet i dkk. Der bydes altid i dkk. Bruun Rasmussen gør opmærksom på at valutakursen ved betaling med euro kan være forskellig fra den ovennævnte. For the conversion from DKK into Euro, Bruun Rasmussen has used the official rate of exchange from Denmarks Nationalbank (the Danish national bank) at the time of preparation of the catalogue. The amount in Euro is, in Bruun Rasmussen's judgment, roughly adjusted to presentable figures. The bidding always takes place in DKK. Please note that the rate of exchange, when paying in Euro, may deviate from the above-mentioned rate. 338 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

VARDE SPORTSFISKERFORENINGs bestyrelse fra 1926 til Isenkræmmer S. Graversen.

Opdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011

Danmarks Jægerforbund Resultat hold

udskrevet :59 Vejle Amts Holdskydning Finale for hold 2014 resultat for serie 1 og serie 2

udskrevet :59 Vejle Amts Holdskydning Finale for hold 2014 resultat for serie 1 og serie 2 resultat for serie 1 og serie 2 1. Ødsted 2 Serie 1 Træf Skud 22-662 John Ibsen 38 41 22-652 Ulrik Ibsen 38 42 22-671 Troels Hess Jensen 38 44 22-667 Peter Bulow 37 44 151 171 22-660 Søren Juul Pedersen

NJ Lang 2014 Stræktider -05/16/2014 Plads Navn Klasse Tid D15-20

Viborg Amtskreds-/By-stævne Bowling 2011. Individuelle rækker

RESULTATLISTE Brande 50m Stævne

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater

Resultater fra vintercuppens 6 afdeling i Silkeborg den

BILLEDKUNST - Ismer i dansk maleri efter 1870

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER M LIGGENDE

FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL

FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL 2007-2008 MANDAG 9.00-9.30 9.30-10.00 10.00-10.30 10.30 1100 11.00 1130 11.30 1200 14.30-15.00 15.30-16.00 16.30-17.00 Frederikssund Frederikssund 17.30-18.00 18.30-19.00 19.00-19.30

og Pokalturnering DM for Klubhold Pokalturnering Seniorhold 2. division 2013-14 1. division 1. Team PharmaService 11.

og Pokalturnering DM for Klubhold Pokalturnering Seniorhold 2. division 2013-14 1. division 1. Team PharmaService 11. Divisionsturneringen Klubhold, Seniorhold og 2013-14 1. division 1. Team PharmaService H. C. Graversen, Henrik Caspersen (Dennis Bilde, Morten Bilde, Emil Jepsen, Lars Tofte) Semifinale: PharmaService

KLubmesterskab huls spillere

KLubmesterskab huls spillere

Bent Holmberg, Viborg Lithen Mikkelsen, Viborg P.E. Madsen, Viborg 1971/72 Viborg, 30/ Jytte Reitz, Silkeborg

Bent Holmberg, Viborg Lithen Mikkelsen, Viborg P.E. Madsen, Viborg 1971/72 Viborg, 30/ Jytte Reitz, Silkeborg Hovedbestyrelsesmedlemmer og revisorer fra start, 1970/71 Fra 1970/71 til 2010 er navnene udtaget fra skriftet Vandreforeningen Fodslaw Jubilæumsskrift 1970 2008, udarbejdet af tidligere kasserer Gervid

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering 2012-13 Individuelle resultater Luftpistol Klasse 1 1 16916 Rune Knudsen 291 291 292 293 1167 291,8 2 32639 Heidi Bergholt Madse 289 287 289 285 1150 287,5 3 14780

Startliste. Startgruppe: 05 KM. Dame K1-05 KM. Dame K2-05 KM. Havneræs, Horsens Kajakklub - 4. november Alle K2 / K4 klasser - 10 km 11:00:00

Startliste. Startgruppe: 05 KM. Dame K1-05 KM. Dame K2-05 KM. Havneræs, Horsens Kajakklub - 4. november Alle K2 / K4 klasser - 10 km 11:00:00 Startliste Havneræs, Horsens Kajakklub - 4. november 2018 Alle K2 / K4 klasser - 10 km 11:00:00 Alle deltagere i C1 K1 Herre-klassen - 10 km 11:02:00 Alle deltagere i C1 K1 Dame-klassen - 10 km 11:04:00

Skydning Total Veteran Hold

Skydning Total Veteran Hold Placering Nr. Navn Foreningsnr. Foreningsby Skydning Total Veteran Hold Træf Skud Træf Skud G 24 Feldballe V 114 125 433 Bent Ingemann Hansen 3213 Feldballe Jagtforening 40 41 434 Henning Nielsen 3213

Augustenborg Klubstævne 24 & 25 Januar 2015

Augustenborg Klubstævne 24 & 25 Januar 2015 Augustenborg Klubstævne 24 & 25 Januar 2015 Hold Tid Navn Holdnavn Resultat Placering 1 09:00 Gerhard Schmidt Stavnsbøllerne 432 1 1 09:07 Estrid Schmidt Stavnsbøllerne 401 3 1 Thea Guldborg Augusta 406

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER 2015 200 M LIGGENDE KLASSE A

Spillere tilmeldt turneringen

Startnr. Roer(e) Klubnavn Tid 172 Lone J Silkeborg 0:32: Caroline S Silkeborg 0:32: Frida T Odense 0:34:56

Startnr. Roer(e) Klubnavn Tid 172 Lone J Silkeborg 0:32: Caroline S Silkeborg 0:32: Frida T Odense 0:34:56 Resultater Havneræs, Horsens Kajakklub - 4. november 2018 Startgruppe: 05 KM Dame K1-05 KM 172 Lone J Silkeborg 0:32:21 170 Caroline S Silkeborg 0:32:48 200 Frida T Odense 0:34:56 157 Henriette W T MKC

Officialsliste DM-L & DJM-L 2015. Lørdag d. 4. juli kl. 09.30. Officialsmøde kl. 08.30. NB! Officials bedes være iklædt HVIDE shorts/bukser

Officialsliste DM-L & DJM-L 2015. Lørdag d. 4. juli kl. 09.30. Officialsmøde kl. 08.30. NB! Officials bedes være iklædt HVIDE shorts/bukser Lørdag d. 4. juli kl. 09.30 Officialsmøde kl. 08.30 Stævneledelse Elisabeth Grandt Speaker Per Stilling Pedersen Sekretariat: Jette Jørgensen EL - tidtagning Karsten Elm Heinz Torben Larsen 2,4 Esbjerg

LEADERBOARD A-rækken

LEADERBOARD A-rækken A-rækken 1 M Hjermgart / B Carlsen 18,3 23 +9p 45 S9 HJERMGART, Michael 78-4714 8,9 32 S9 CARLSEN, Brian S. 78-1294 9,4 38 S9 2 L Frøkjær / B Frøkjær 34,1 42 +9p 45 FRØKJÆR, Lilli 78-1511 14,1 35 FRØKJÆR,

Chef i teknik og miljø

Chef i teknik og miljø Deltagerliste Chef i teknik og miljø /SKS TCH080305-DKH 95 deltagere Onsdag den 05.03. - torsdag den 06.03.2008 Navn og stilling Jens Dicksen Jensen Chef for Teknik & Miljø Anna Sofie Poulsen Chef for

Kongebro Fovslet Gyttegård Damgård Højen. 27. feb Klub Tid Points Tid Points Tid Points Tid Points Tid Points Samlet. 14. nov 21. nov 15. dec 6.

Kongebro Fovslet Gyttegård Damgård Højen. 27. feb Klub Tid Points Tid Points Tid Points Tid Points Tid Points Samlet. 14. nov 21. nov 15. dec 6. Maxi 1 Damer 14. nov 21. nov 15. dec 6. Ulrika Örnhagen Jørgensen OK Snab 60,49 100 57,53 100 200 Hedvig Gydesen OK Melfar 70,00 100 100 Josefine Lind Disk 0 0 Anette Lund Disk 0 0 Maxi 1 Herrer Martin

Faste banetimer i ØTK-hallen Vinter 2016 / 2017

Faste banetimer i ØTK-hallen Vinter 2016 / 2017 Faste timer i -hallen MANDAG 9.00-9.30 10.30 1100 Svend Jensen 11.00 1130 Arne Bode 11.30 1200 Ivan Olsen Ole Olsen Peter Rasmussen 17.00-17.30 17.30-18.00 19.30-20.00 Gert Plenge Michael Sørensen Thomas

Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame C. Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame D

Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame C. Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame D Dame C 1 Thisted Firmasport Oticon A/S Maybritt Andersen DC 192 194 173 0 0 559 186,33 2 Sofi E-Smokers Betina Mejdal DC 156 147 195 0 0 498 166,00 3 Viborg Firmaidræt COLAS-1 / Kosme2Logen Erna Jensen

PENSIONISTER & EFTERLØNSMODTAGERE

PENSIONISTER & EFTERLØNSMODTAGERE BOWLINGKLUBBEN LUCKY HERNING VETERAN GAMES UGE 30 25/7 27/7 2011 RESULTATLISTE PENSIONISTER & EFTERLØNSMODTAGERE Pens. Damer Individuelt 1 Gunhild Hessellund 057 Lucky 4 12 21 695 695 2 Ingrid Larsen 044

3. Ægteparturnering den 29. august SUM Placering. 1. Ægteparturnering den 19. april. 2. Ægteparturnering den 7. juni. Navn Judith & Harry Jensen

3. Ægteparturnering den 29. august SUM Placering. 1. Ægteparturnering den 19. april. 2. Ægteparturnering den 7. juni. Navn Judith & Harry Jensen 1. ægteparturnering - resultater Længste drive hul 4 - Christina Christiansen Tættest flaget på hul 2 - Ole Christoffersen Tættest flaget på hul 7 - Ole Frølich-Hansen Tættest flaget på hul 12 - Se tættest

og Pokalturnering 1. division DM for Klubhold Pokalturnering Seniorhold 2. division 1. Team PharmaService 6. John Møller Jepsen 1. Jens M.

og Pokalturnering 1. division DM for Klubhold Pokalturnering Seniorhold 2. division 1. Team PharmaService 6. John Møller Jepsen 1. Jens M. Divisionsturneringen Klubhold, Seniorhold og 2011 12 1. division 1. Team PharmaService H.C. Graversen, Dennis Bilde, Freddi Brøndum (Morten Bilde, Jørgen Cilleborg Hansen, Jacob Røn) Semifinale: Team PharmaService

RESULTATLISTE Karby Terrænstævne

RESULTATLISTE Karby Terrænstævne 07-06-2015 08:58:19 - DDS SP v.3.14.4.1 RESULTATLISTE Karby Terrænstævne 5%-Skytte, Terrænskydning, Pistol cal..22, 66 5%-Skytte, Terrænskydning, Grovvåben - GPA, 66 5%-Skytte, Terrænskydning, Grovvåben

RESULTATLISTE Pistolturnering 15m - runde 2 DDS SP v.3.14.4.1 Holdkonkurrence: Gruppe 1 - Ung og Klasse 1-4 1 St. Restrup Skf. 32639 Heidi Bergholt Madsen Klasse: 1 283/98 16916 Rune Knudsen Klasse: 1

Xtracon GM /10. Næstved Høst 24/8-5/10. Dianalund Open 11/9-9/10

Xtracon GM /10. Næstved Høst 24/8-5/10. Dianalund Open 11/9-9/10 Navn/Turnering Fra Klub Holbæk Løvfald 11/9-13/9 Greve EMT 7/9-28/9 Næstved Høst 24/8-5/10 Dianalund Open 11/9-9/10 Xtracon GM 2015 12-18/10 Nordfalster opstart 15/9-20/10 Maribo By 9/9-21/10 Faxe efterm.

PENSIONISTER & EFTERLØNSMODTAGERE BOWLINGKLUBBEN LUCKY HERNING VETERAN GAMES UGE 30 23/7 29/7 2012 PENSIONISTER & EFTERLØNSMODTAGERE Dato : 23/7-2012 Starttidspunkt : 12:00 1 01 Ellen Bækgård Lucky Pens. Damer Individuelt 02 Ingrid Johansen