Bestemmelse af plastik typer

Relaterede dokumenter
Undervisningsforløb om plast:

Elevøvelse 4: Vi analyserer plast

PLASTIK FANTASTISK. duktion, forurening og forbrugeradfærd LÆRERVEJLEDNING. - introduktion til forløbet samt læringsmål og Fælles Mål

KAN PLASTIK NEDBRYDES?

Fang plast i havet. Et EIS-undervisningsforløb. Aktivitetsplan

Formål: At undersøge nogle egenskaber ved CO 2 (carbondioxid). 6 CO H 2 O C 6 H 12 O O 2

Ideer til halv-åbne opgaver

Molekyler fra olie A1.1

AFKØLING Forsøgskompendium

Det store energikørekort

KOSMOS. 7.1 Spaltning af sukker. Materialer MADENS KEMI KEMISKE STOFFER I MADEN DISACCHARIDER

INGENIØRENS ARBEJDSMETODE: ØV DIG I METODEN

STUDERENDES ØVELSESARK TIL EKSPERIMENT A: NATURLIGE NANOMATERIALER

HVAD ER DIT TØJ LAVET AF?

Portfolio. Fremstilling af den bedste hjemmelavede tykmælk. 1 Hypotesedannelse. Lav jeres hypotese Præsentation af hypotese

10.c Lundby Efterskole November Fysikrapport om Plast

Blandbarhed. HTX Roskilde. Ida Sophie Dyrbye Hersbøll H 1.3

1. Hvad stopper UV-stråling

Gæringsprocessen ved fremstillingen af alkohol tager udgangspunkt i glukose molekylet (C

Elevforsøg i 10. klasse Alkohol

Algedråber og fotosyntese lærervejledning

Plast og polymerer Dagens program

Materialelære Materialernes farlige egenskaber. Erling Østergaard Daglig sikkerhedsleder Tandlægeskolen

PlastLab Lærerversion

Algedråber og fotosyntese

UNDERVISNINGSMATERIALE - fra klasse (Udskolingen)

Opskrift på Smart gele (6-10 klumper)

I forløbet Plast arbejdes med plasts opbygning, anvendelse, genbrug og de miljømæssige konsekvenser ved brugen af plast.

Er dit reaktionsskema afstemt? Dvs. undersøg for hvert grundstof, om der er lige mange atomer af grundstoffet før reaktionen som efter reaktionen.

Metal og muligheder. Til eleverne. Et undervisningsforløb. udviklet til 6. klassetrin

Kulbrinter og Plast. Naturfag. Kompendie om arbejde med plast

Kemiforsøg til teorihæftet Kemisk binding og elektrolyse Forsøg 1.

Biologisk rensning Fjern opløst organisk stof fra vand

TAG SKRALDET! GOD TIL NATURFAG. Elevark. Et undervisningsforløb til natur/teknik KLASSETRIN

Roskilde Tekniske Gymnasium Klasse 2,5 Kemi Jonas Kalmark, Daniel Blankenstejner & Ticho Nielsen. Organisk kemi for dummies

Identifikation af aminosyre

Undervisningsforløb i Materialekendskab

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland

"Hvad sker der med isterningen i min sodavand?"

Vurdering af naturfaglig kompetence i udskolingen. Vinter 2019

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland Kaj Mikkelsen

Olfaktometrisk titrering

Dyrkning af svampe fra ost

Plastens egenskaber og genanvendelse

TEKCASE: DEN SKØRE KNOGLE UNDERVISNINGSMATERIALE TIL KLASSETRIN

vinduer, vindmøller og meget mere. I fremtiden bygger man måske broer og rumstationer af plastik.

Side 2 af 8 Bestemmelse af vanduopløselige stoffer i tøsalt prvi 99-1:1998 Provisorisk prøvningsmetode 99-1 Udsendt: Februar 1996 Revideret: September

Vandopløseligt cigaretfilter

Elevens uni-login: Skolens navn: Tilsynsførendes underskrift: FP9. 9.-klasseprøven FYSIK/KEMI

4. Kulstofkredsløbet (CO 2

Biologisk rensning Fjern sukker fra vand

VÆSKERS VISKOSITET: UDFØR DIN UNDERSØGELSE

Exoterme og endoterme reaktioner (termometri)

SMARTE MATERIALER: UDFØR UNDERSØGELSEN

Notat om etablering af ventilation ved termisk bearbejdning

Kemiøvelse 2 1. Puffere

Puffere. Øvelsens pædagogiske rammer. Sammenhæng. Formål. Arbejdsform: Evaluering

E 10: Fremstilling af PEC-solceller

Uge 39 med Helsingør Kommune og Forsyning Helsingør.

ORGANISK & BÆREDYGTIG EMBALLAGE & ENGANGSSERVICE

Regnvandstønde på 500 liter

Natur/teknologi i 6 klasse affald og affaldshåndtering, rumfang, målestok og matematik

Projekt Vandløb 1p uge 43 og 44, Projekt Vandløb

Materialelære Materialernes farlige egenskaber. Erling Østergaard Daglig arbejdsmiljøleder Tandlægeskolen

Aktiviteter klasse

Lidt om bål. Bålregler

Lærervejledning til introopgaverne. Vælg enkelte eller alle opgaver. Bliv klar til Naturfagsmaraton. Opgaverne ligger på hjemmesiden

Henkastet affald. Jeg er Thomas Tandstærk, og jeg ved en masse om teknik og natur. Jeg skal lære dig noget om at lave forsøg og undersøgelser

Sikkerhedsdatablad Lyra Bleistift-Fabrik GmbH & Co.KG

AFFALDETS RESSOURCER LÆR AT SE VÆRDIEN I DIT AFFALD! AKTIVITET 1 FORLØB NR. 1. Hvad er affald, og hvad er ressourcer?

Fysik- kalorimetri Roskilde Tekniske Gymnasium 30. oktober Flammetemperatur. Klasse 1.5 Filip Olsen. Indledning Materialer...

INGENIØRENS ARBEJDSMETODE: ØV DIG I METODEN

UDE MØBLER I RECYCLINGPLAST DRIFTØKONOMISK OG BÆREDYGTIGT DESIGN

Træfib. helt naturlig isolering

Teori 10. KlasseCenter Vesthimmerland

AKTIVITETER klasse

Det grønne. fingeraftryk. House of Science. House of Science. Kontakt House of Science

AFFALD. - Produktion med bæredygtig udnyttelse af naturgrundlaget. Sammen gør vi det bedre

Primer 960 DANA LIM A/S. Produkt Information: Primer til MS-polymerer Til tætte flader

Find enzymer til miljøvenligt vaskepulver

Undervisningsbeskrivelse

Symbol forklaringer. Drikkeglas. alu. Drikkeglas. Symbol forklaringer. Retningslinier ved brug af aluminiumsbakker i mikrobølgeovn: Hårde drikkeglas

Isolering af DNA fra løg

JORDBUNDSUNDERSØGELSE

Tekniske data for DK-ruller

Måling af ph i syrer og baser

KAN EN BAMSE FÅ NYT LIV?

Transkript:

Formål Bestemmelse af plastik typer At udføre eksperimentelt arbejde. At undersøge forskellige plastik typers egenskaber og sætte dette i perspektiv til plastik i naturen. Teori Redegør for de forskellige plasttyper (skema 2). Undersøg hvad genbrugskoderne dækker over: Forklar hvad massefylde er og hvorfor den har betydning for plastikkens placering i vandsøjlen. Materialer Små stykker plastmateriale i ca. str. 0,5 x 0,5 cm. o PET (1): Vandflasker o HDPE (2): Alle typer af beholdere o PVC (3): Dunke og nedløbsrør Side 14 af 41

o o o LDPE (4): Typisk blødt plastmateriale til poser, film og lignende samt nogle beholdere (vælg så kraftigt et materiale som muligt. Vær opmærksom på luftbobler, der kan forstyrrer forsøgene.) Polypropylen (5): Engangsservice, fødevareemballage og tøj (må ikke være tøj, da fibrene i tøjet har en anden densitet) Polystyren (6): Plastikpotter og engangsservice (Må IKKE være ekspanderet (flamingo), for så har den en helt anden vægt og materialitet) Bægerglas (4 x 250 ml + 1 x 100 ml) Glasspatel Propan-2-ol Destilleret vand Rapsolie Kobbertråd Bunsenbrænder Acetone Sikkerhed Propan-2-ol og acetone er brandfarligt og SKAL opsamles til organisk affald efterfølgende. Se sikkerhedsdetaljer på bilag 1. Fremgangsmåde Dette forsøg er opdelt i 5 små del-forsøg. Læs hele vejledningen igennem inden I starter på forsøget. Efter hvert del-forsøg noteres hvad der sker ved at skrive ja/nej i skema 1 nedenfor. Forsøg D og E, skal laves i stinkskab og husk at acetone er meget brandfarligt og må ikke komme i nærheden af åben ild. Forsøg A: 1. Fyld 150 ml vand i bægerglasset 2. Placer plastprøverne i glasset og rør rundt med en glasspatel - undgå overfladespænding ved at skubbe prøverne ned i vandet. 3. Observer hvad der sker og noter jeres resultater (ja/nej) i skemaet nedenfor. Forsøg B: 4. Bland 25 ml isopropyl-alkohol og 32 ml destilleret vand i et 250 ml bægerglas. 5. Tag de tre plastprøver, der flød ovenpå i forsøg A og placer dem i bægerglasset. 6. Rør rundt med en glasspatel - undgå overfladespænding ved at skubbe prøverne ned i spritblandingen. 7. Observer hvad der sker og noter jeres resultater (ja/nej) i skemaet nedenfor. Forsøg C: 8. Kom 50 ml rapsolie i et 250 ml bægerglas. Side 15 af 41

9. Tag de to plasttyper, der flød ovenpå i forsøg B og placer dem i bægerglasset. 10. Rør rundt med en glasspatel - undgå overfladespænding ved at skubbe prøverne ned i spritblandingen. 11. Observer hvad der sker og noter jeres resultater (ja/nej) i skemaet nedenfor. Forsøg D: (laves i stinkskab) 12. Tag de tre stoffer, der sank i forsøg A, ud af vandet og brug dem i dette forsøg. 13. Opvarm et stykke kobbertråd ca. 20cm over en bunsenbrænder indtil tråden er rødglødende. 14. Stik den glødende tråd i en af plasttyperne. Tråden skal være så varm, at plastikken sætter sig fast på tråden. 15. Vip plastikken af tråden igen, og stik tråden ind i flammen. 16. Gentag forsøget, indtil I finder den plastprøve, der skaber en klar grøn flamme. 17. Observer hvad der sker og noter jeres resultater (ja/nej) i skemaet nedenfor. Forsøg E: (laves i stinkskab) 18. Kog 100 ml vand i bægerglasset på 250 ml. 19. Hæld 25 ml acetone i bægerglasset på 100 ml. 20. Placer de to plasttyper der ikke reagerede i forsøg D i glasset med acetone og lad dem ligge der i et minuts tid. 21. Tag plastikken op af acetonen med en ske eller lignende og lad den dryppe lidt af. Kom derefter plastikken i det kogende vand og observer den nøje. 22. Observer hvad der sker og noter jeres resultater (ja/nej) i skemaet nedenfor. Resultater 1. Udfyld skema 2 ud fra Jeres resultater. Diskussion og perspektivering Hvilke fejlkilder kan der have været i Jeres forsøg? Diskuter hvor de forskellige plaststykkerne vil placere sig i vandsøjlen i havet og hvilke økologiske betydninger det kan tænkes at have. Konklusion Hvad kan I konkludere ud fra Jeres forsøg? Dette eksperiment er fra undervisningsmaterialet Plastik Fantastisk udarbejdet af Afdelingen for Bæredygtig Udvikling, Københavns Kommune: http://www.dr.dk/skole/natur-og-teknologi/udskoling/plastik-fantastisk Side 16 af 41

Bilag 1: Acetone propan-2-ol Side 17 af 41

Skema 1: Testresultater Forsøg A: Lettere end vand? Forsøg B: lettere end spritblandingen? Forsøg C: Lettere end rapsolie? Forsøg D: Grøn flammefarve ved kobbertest? Forsøg E: Stærk reaktion på acetone? Side 18 af 41

Skema 2: Plasttyper og deres egenskaber Plasttype Mer enhed Genbrugs -kode Densit et [g / cm3] 0,97 Information om plasttypen/ hvad bruges den til? 0,92 0,91 1,35 1,38 1,04 Side 19 af 41