ringsted@ AUKTION BØGER & BOHAVE Søndag den 22. marts 2015 kl. 12 Ringsted Museum og Arkiv er flyttet sammen. I den forbindelse sælges bohave, der er blevet til overs og brugte bøger, dubletter fra håndbogsbibliotek samt restoplag fra tidligere udgivelser. Der er tillige hollandsk bogudsalg og salg af ekstra bohave, der ikke fik plads på auktionen. Auktionarius er skuespiller Rasmus Thorup, der sætter gang i salget med sædvanlige løjer og galskab. Vi gør opmærksom på, at effekterne ikke stammer fra museets samling.
ringsted@ På auktionen udbydes: Nr. Emne: Bøger Nordisk konversationsleksikon 1973, bd. 1-5 Gyldendals leksikon 1977, bd. 1-11 N.J. Nielsen Klodskov bd. 1-5 Casinominder gennem 50 år 1887-1937 1937 E. Dam: Ringsted Apotek 1812-1912 1912 Emil Tolstrup Christensen: Jævnt og muntert - Erindringer fra et spændende liv 1991 Andelsslagterierne i Danmark 1887-1962 1962 Andelsslagterierne gennem 75 år 1887-1962 1962 Tidsskriftet SKET - vort århundreds historie 70 blade, indbundet i 7 bd. Med mange illustrationer Det danske landbrugs håndbog 1938 Dansk atlas opr. 1831, genoptryk fra 1974. Mange spændende tegninger, 4 løse tegninger bagest i bogen Landbruget i Sorø Amt 1947 Vurderingspris: Startpris: 450 kr. 45 kr. 120 kr. 12 kr. 35 kr. 150 kr. 15 kr. 200 kr. 20 kr.
ringsted@ Omtale af drift og ejerforhold på gårdene Sorø Amt Fra værket Danmarks amter 1929 Hotelværter og restauratører 1937, bind 1-2 V. Hjorth: En Beskrivelse af Ringsted Kirke, dens Minder og Historie: med Prospekt af Kirken i den oprindelige Skikkelse 1891 Meget sjælden gammel guide Thorkild Gravlund, Anne Hoff, J.V. Christensen: Tingstenene på Ringsted torv og Ringsted landsting 1934 Laur. Hansen: Bryggeriet Alliance gennem 150 år 1956 Med originale etiketter indsat Laur. Hansen: Af den gamle spillemands saga 1933 Laur. Hansen: Gamle Ringsted minder 1940 Valdemarskolen 100 år 2005 Arbejdernes fællesbageri for Ringsted og omegn 1900-1925 1925 Paul Rasmussen: En omgang i koldbøttekroen 1973 Illustreret af Claus Deleuran Kærehave elevblad 1903-1904 Indbundet. Der er tale om de to første årgange af bladet 270 kr. 27 kr. 40 kr. 30 kr. 45 kr. 250 kr. 200 kr. 20 kr. 5 kr. 5 kr. 100 kr.
ringsted@ Ringsted Kloster og det Bügelske fideikommis 180 kr. 18 kr. J.V. Christensen: Venstres historie i korteste træk 1924 J.V. Christensen: Tider og skikkelser 1-3 Samlet i ét bind. Omhandler udvalgte sogne på Midtsjælland J.V Christensen: De første dage, rigsforsamlingen for 75 år siden 1848-1923 Frits Heide: Midtsjælland i de gode gamle dage 1919 Arent Berntsen: Danmarckis oc Norgis fructbar herlighed Oprindeligt 1650, genoptryk fra 1971 Dansk Mejeristat 1932, bd. 1-6 Den danske Bondegård 1965 Maria Helleberg: Knud Lavard Roman Dansk politistat, fængselsvæsen og sognefogeder 1934, bd. 1-2 Danmarks kommunale forvaltning. Holbæk, Sorø og København 2 bind Axel Steenberg: Gamle danske bøndergårde 1943 Meget efterspurgt Landboforeningerne i 200 år 1993, bd. 1-4 Sjællandsk fodbold gennem tiderne 5 kr. 45 kr. 500 50 kr.
ringsted@ 1954, bd. 1-2 J.B. Løffler: Gravmonumenterne i Ringsted Kirke C.A. Reitzels Forlag, 1891 Fantastiske tegninger Worsaae: Kongegravene i Ringsted kirke 1858 Om åbningen af gravene ved Kong Frederik d. 7., istandsættelse og de nye mindesten. Fantastiske tegninger J.V. Christensen: Valdemarernes kirke 1928 Mange illustrationer N.J. Hansen: Ringsted 1, 2 & 3 1991-1995, 3 bd. Bind 1 er udsolgt fra forlaget, og skaffes kun med besvær antikvarisk For fædrelandets bedre flor 1969, genoptryk Fabricius: Danmarkshistorien 1915, bd. 1-2 Danmarkshistorie 1951, bd. 1-2 Danmarkshistorie Bd. 1-6 Verdenshistorien 1858, bd. 1-4 Danmarks land i tekst og billeder Bohave Lampe Smuk retrostil, blå og hvid plast Har hængt på Ringsted Arkiv i en menneskealder Lille skade i gitteret, der skærmer pæren 500 kr. 50 kr. 70 kr. 7 kr. 150 kr. 15 kr. 15 kr. 20 kr. 20 kr. 175 kr. 17,5 kr. Spejl 350 kr. 35 kr.
ringsted@ Teak og chik! Med lille hylde Lysbilledapparat Ukendt produktionsår, men den har en del år på bagen. Arkivæsker 12 stk. sorte, pap med klaplåg m. metalhåndtag, messingskilt og udtræksskuffe Arkivæsker 3 stk. røde, pap med klaplåg m. metalhåndtag, messingskilt og udtræksskuffe Kontorstol Sort skind, retro 1950 erstil. Tæpperenser Lækker retro-brun. Start din retro-samling i dag. Trappestige Retro Med to udklappelige trin. Så kunne arkivaren også nå arkivalierne på øverste hylde Arkivæsker 6 dobbelte Træ med den helt rigtige lakerede finish. Brugsspor. Messinghåndtag og skilteholder. Brugt til kartotekskort på Ringsted Arkiv Pengeskab Forklædt som sengebord med hemmelig udløsermekanisme og stor lækker metalnøgle. Har indtil nu indeholdt Ringsted Arkivs mest fortrolige arkivalier 700 kr. 70 kr. 400 kr. 40 kr. 200 kr. 20 kr. 600 kr. 60 kr. 150 kr. 15 kr. 450 kr. 45 kr. 240 kr. 24 kr. 1.500 kr. 150 kr.