Miljøeffekter af energiproduktion

Relaterede dokumenter
Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland

Undervisningsforløb om elforsyning og transformation.

Forord Dette skal du bruge til aktiviteten (findes i aktivitetskassen) Forberedelse Dagens forløb Indledning (læreroplæg) (ca min.

Formål: At undersøge nogle egenskaber ved CO 2 (carbondioxid). 6 CO H 2 O C 6 H 12 O O 2

Elforbrug og energirigtige skoler

Der er noget i luften Ny Prisma Fysik og kemi 9 - kapitel 6 Skole: Navn: Klasse:

Affald. Intro. Projekt om affald PROJEKT 15. MAJ 2017

Ideer til halv-åbne opgaver

TEENAGERE & Et undervisningskoncept for folkeskolens ældste klasser ELFORBRUG LÆRERVEJLEDNING

Drivhuseffekt Forsøg med Energi 2

KEMI FOR DE YNGSTE GOD TIL NATURFAG. Elevark. Et undervisningsforløb til natur/teknik KLASSETRIN. De allerførste oplevelser med naturfag

FJERNVARME. Hvad er det?

Koppers. Koppers European Operations Carbon Materials & Chemicals Nyborg Works Avernakke 5800 Nyborg Denmark. Plant Manager

Teenagere & Et undervisningskoncept for folkeskolens ældste klasser. elforbrug

Sådan brænder vi for naturen

Uge 39 med Helsingør Kommune og Forsyning Helsingør.

KOSMOS. 7.1 Spaltning af sukker. Materialer MADENS KEMI KEMISKE STOFFER I MADEN DISACCHARIDER

ESBJERGVÆRKET M I L J Ø R E G N S K A B

mindre co 2 større livskvalitet

UNDERVISNINGSMATERIALE - fra klasse (Udskolingen)

Afgifts- og tilskudsregler i Danmark, Sverige og Tyskland ved afbrænding af affald

Bestem en jordprøves surhedsgrad, ph-værdien, med en Rapitest.

Kemiforsøg til teorihæftet Kemisk binding og elektrolyse Forsøg 1.

Energiforbrug og klimaforandringer. Lærervejledning

Biologisk rensning Fjern opløst organisk stof fra vand

ILLUSTRERET VIDENSKAB

Rundtur i ord og billeder

Modul 3-4: Fremstilling af mini-raketter

Fysik- og Kemiforsøg. Af Finn Dalum-Larsen Hedehusene Skole. 4760, Ørslev. Oversigt over forsøg fra klasse

Fysikrapporter el-lære 9.kl.

Gæringsprocessen ved fremstillingen af alkohol tager udgangspunkt i glukose molekylet (C

4. Kulstofkredsløbet (CO 2

Elevforsøg i 10. klasse Alkohol

Energiproduktion og energiforbrug

Skatteudvalget L Bilag 7 Offentligt

Miljøregnskab 2011 ESBJERGVÆRKET

Forløbet består af 4 fagtekster, 13 opgaver med delopgaver og 12 aktiviteter. Desuden findes der Videnstjek.

Affaldsforbrændingsanlæg

Olfaktometrisk titrering

Biogas. Biogasforsøg. Page 1/12

Supplerende forsøg til fysikrapporter el-lære 9.kl. marts 2011

VANDETS VEJ GENNEM TIDEN Vandforsyning på Frederiksberg

Du skal vælge nogle få forsøg ud, der så vidt muligt, dækker alle de praktiske mål

DE FIRE ELEMENTER GOD TIL NATURFAG. Elevark. Et undervisningsforløb til natur/teknik 6. KLASSETRIN. Lær om grundstofferne. hydrogen, kulstof og jern

Jernindhold i fødevarer bestemt ved spektrofotometri

Kemiøvelse 2 1. Puffere

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland Kaj Mikkelsen

Miljøregnskab 2013 ASNÆSVÆRKET

I dag skal vi. Have det sjovt, og tale om det vi lærte sidst, på en anden måde. CO2/fotosyntese, klima vind og vejr. Hvad lærte vi sidst?

Energiteknologi. Præsentation: Niveau: 8. klasse. Varighed: 8 lektioner

Er dit reaktionsskema afstemt? Dvs. undersøg for hvert grundstof, om der er lige mange atomer af grundstoffet før reaktionen som efter reaktionen.

Syrer, baser og salte

Modul 3-5: Fremstilling af mini-raketter

Besøgsprogram. Opgaver

3HCl + Al AlCl3 + 3H

Kemi Kulhydrater og protein

Uge Emne Mål Planter og gødningsstofffer Forståelse for at planter har brug for en række essentielle næringsstoffer for at vokse.

FREMTIDENS ENERGI Lærervejledning til modul 4. Goddag til fremtiden

Elevøvelse 4: Vi analyserer plast

Hæld 25 ml NaOH(aq) op i et bægerglas. Observer væsken. Er den gennemsigtig? Hvilke ioner er der i ionsuppen?

Polen. Beskrivelse af Polen: Indbyggertal Erhvervsfordeling Primære erhverv: 2,6% Sekundære erhverv: 20,3% Tertiære erhverv: 77,1%

Energi Biogas, kulkraft og elektrolytenergi

REnescience et affaldsraffinaderi

Danmarks energirejse

Puffere. Øvelsens pædagogiske rammer. Sammenhæng. Formål. Arbejdsform: Evaluering

AFFALD SOM EN RESSOURCE Lærervejledning til modul 2. Affald hvad kan jeg bruge det til?

Fremstilling af bioethanol

DNA origami øvelse DNA origami øvelse

Biologisk rensning Fjern opløst organisk stof fra vand

Fotosyntese og respiration

Alger - Det grønne guld

Energiens Forunderlige Vej - fra kilde til forbrug Lærervejledning

Kompost: Porøsitet Kompost: Vandholdende evne Kompost: Indhold af organisk stof Kompost: Bufferkapacitet

Kemiøvelse 2 C2.1. Puffere. Øvelsens pædagogiske rammer

Energiens veje Ny Prisma Fysik og kemi + Skole: Navn: Klasse:

NATURFAG Fysik/kemi Folkeskolens afsluttende prøver Terminsprøve 2009/10

Polære og ikke polære væsker

Energivejleder-forløb

År 1 med fælles naturfag. Den enkelte og samfundets udledning af stoffer. Den fællesfaglige naturfagsprøve

Supplerende indikatorer

Det er vores mål at inspirere eleverne til at interessere sig for den naturvidenskabelige verden, der omgiver dem i form af varme, energi og miljø.

Drivhuseffekten er det fænomen der søger for at jorden har en højere middeltemperatur, end afstanden til solen berettiger til.

Isolering af DNA fra løg

Energiens magiske verden Lærervejledning

Exoterme og endoterme reaktioner (termometri)

Opgaver til: 6. Syrer og baser

31 TONS AFFALD KAN OMDANNES TIL EL OG VARME - HVER TIME

6. KLASSE NATUR OG TEKNOLOGI

Folkeskolens afgangsprøve Maj 2006 Fysik / kemi - Facitliste

Grønt regnskab Verdo Produktion A/S Grenaa Kraftvarmeværk

Forsæbning af kakaosmør

UNDERSØGELSE AF JORDRESPIRATION

Amagerforbrænding aktiviteter ENERGI GENBRUG DEPONERING

RenoSam SO2-emissioner ved affaldsforbrænding Delrapport 2: Historiske data Juni 2007

Opgavesæt om vindmøller

FAKTAARK Ordforklaring. Biomasse hvad er det?

HVORDAN BLIVER TOBAK TIL RØG, OG HVAD INDEHOLDER RØGEN?

Energi Biogas, kulkraft og elektrolytenergi

Miljøregnskab 2011 ENSTEDVÆRKET

Kære TV2 Klimadebatten er for alvorlig til kampagnejournalistik

Transkript:

Miljøeffekter af energiproduktion god ide at bruge de kemiske reaktionsligninger under Forbrænding og forsuring. Forud for laboratoriearbejdet er det en stor fordel hvis eleverne allerede ved hvordan el produceres på centrale kraft-varmeværker, hvordan kraften overføres til generatoren og evt. hvordan el transporteres ud til forbrugeren. Hvis de ikke allerede har denne viden, kan du evt. lade dem løse øvelse 3.3 til 3.6 fra afsnittet om el og kraft i Forsøg med Energi eller tilsvarende materiale. Elevarbejde i laboratoriet (130-145 min.) I bilag 1 kan du se hvor du finder opgaverne til laboratoriearbejdet. Eleverne skal have en udskrift af opgaverne og gennemføre forsøgene i grupper. Der SKAL bruges lovpligtigt punktsug eller stinkskab til øvelse 3.7 og 3.8. Hvis du ikke har denne mulighed, er du nødt til at springe laboratorieaktiviteterne over. Det vil være helt uforsvarlige at gennemføre at gennemføre øvelserne uden lovpligtigt punktudsug eller stinkskab. Miljøeffekter af energiproduktion (modul 2-3) Udgangspunktet for disse moduler er at eleverne bliver bevidste om at al energiproduktion har konsekvenser for omgivelserne - hvoraf nogle er meget vidtrækkende. Modulerne skal dels bygge videre på den bevidsthed eleverne har opnået i modul 1 om at CO 2 -udledning skaber drivhuseffekt, dels introducere forsuring som en anden væsentlig miljøpåvirkning fra energiproduktion og præsentere mulige løsninger. Modulerne indledes med et kort læreroplæg til forsøgene, derefter følger elevarbejde i laboratoriet og til sidst en opsamling. Det er ikke afgørende at gennemføre dette i 2 sammenhængende moduler, men det sparer tid til oprydning og giver mulighed for at bruge 30 min. til opsamling i stedet for 15 min., hvilket gør hele forløbet mere kvalificeret. Læreroplæg (20 min.) Eleverne skal indføres i (helst mindes om) at energiproduktion i form af el og fjernvarme sker på store centraliserede anlæg. De skal vide at en stor del af disse afbrænder kul som indeholder store mængder svovl, og at en af miljøeffekterne af denne afbrænding er forsuring. Du kan evt. læse mere om dette i indledningen til el og kraft i Forsøg med Energi (se bilag 1). Her er det en Der er tale om krævende laboratoriearbejde, så du skal beregne ekstra tid hvis eleverne ikke er særligt erfarne. Du kan forberede forsøgene ved bl.a. at samle de glasrør der skal gennem dobbelthul-propper på forhånd så eleverne ikke skal bruge deres tid i laboratoriet på dette. Du kan derefter bede dem selv samle opstillingen. Der går ikke betydning tabt ved dette. Begynd med forsøg 3.9 som er et langtidsforsøg der tager flere uger. Forsøget går ud på at eleverne selv skal passe karsefrø som vandes med en mere eller mindre sur opløsning for at illustrere at forsuring har en negativ effekt på væksten hos planter. Du kan evt. korte forsøget ned ved at have en masse karse klar til eleverne. Inden laboratoriearbejdet skal du lave de syreblandinger der er nævnt i øvelsen, da dette kræver en vis rutine. Øvelsen skal vise eleverne hvordan biologiske systemer påvirkes at syreregn. De skal vide at syreregn stadig findes og at den stammer fra motorkøretøjer uden katalysator samt større produktionsanlæg uden svovlfilter. Mens eleverne arbejder med denne øvelse, kan du nævne at regn med en ph-værdi på 2-3 ikke var ualmindeligt i 70 erne og 80 erne! I Danmark er svovlfiltrering fra kraftværker almindeligt og man kunne måske mene at forsøgene derfor er irrelevante. Denne filtrering beskytter ikke mod syreregn fra udenlandske kraftværker (som jo er grænseoverskridende) og er derfor med til at illustrere hvordan al

produktion har en miljøeffekt. Derudover giver den et ganske godt indblik i at det er en ressourcekrævende proces at trække svovlen ud, da der skal bruges en del overfladekalk til at rense med. Gips fra røgrensning på elproduktion i kulkraftværker kan for det meste genanvendes til byggematerialer fra affaldsforbrænding kan man ikke genanvende gipsen og den skal derfor deponeres. Endelig er det en mulighed at nævne CO 2 -filtrering som et bud på hvordan man kunne undgå drivhusgasudslip fra forbrændingsanlæg. Ressourceforbruget til denne filtrering er så stort at det p.t. ikke er rentabelt at filtrere CO 2 fra, og derudover er der ingen garanti for at den bortfiltrerede CO 2 bliver nede i jorden i al evighed hvilket så kan betyde at der bare er tale om en udsættelse af problemerne. Øvelse 3.7 skal vise eleverne hvordan man påviser at der er svovl i røg. De skal se at indikatoren grumser hurtigt når der er meget svovl til stede. Øvelse 3.8 skal vise eleverne at man kan rense røg for svovl ved brug af kalkvand. De skal se at indikatoren ikke grumser eller grumser meget lidt når den syreholdige røg trækkes gennem et kalkfilter. De skal have at vide at det er den måde man renser røgen for svovl på rigtige kraftværker. Oprydning efter forsøgene tager noget tid, da der skal adskilles en del rør. Hvis du har mulighed for det, kan du spare tid ved at gennemføre modulerne i forlængelse af hinanden. Til modul 2 og 3 skal du bruge Laboratorium med punktudsug eller stinkskab. Følgende materiale fra Forsøg med Energi som kan downloades fra Skolernes EnergiForums hjemmeside: http://www.skoleenergi.dk/index.php?id=206 - Udskrift af øvelse 3.7, øvelse 3.8 og øvelse 3.9 som uddeles til eleverne - Indledningen til el og kraft - Evt. øvelse 3.3 til 3.6 fra afsnittet om el og kraft Opsamling på forsøgene (15-30 min.) Alt efter om du gennemfører laboratoriearbejdet i en eller to omgange, vil du have 15 eller 30 minutter til opsamling. Det er vigtigt at alle grupper får lejlighed til at konkludere på forsøgene så det hele ikke bare går op i hvor kompliceret det var at få selve opstillingerne til at virke. Eleverne skal forstå hvad der egentlig sker. Forsøgene skal bindes sammen med at energiproduktion med fossile brændsler skaber forurening, og at det er nødvendigt at rense røgen. Eleverne skal vide at forureningens størrelse er direkte proportional med forbruget, og at de som forbrugere derfor er med til at skabe en stor mængde forurening og behovet for rensning af røgen. I forlængelse heraf kan du evt. nævne vedvarende energikilder som eksempel på hvordan forurening noget kan formindskes drastisk. Som afslutning kan du lægge op til SparOmeter-forløbet i de efterfølgende tre moduler hvor eleverne skal foretage undersøgelser af deres eget energiforbrug hjemme på deres værelse og i deres husstand.

Sådan kan SO 2 påvises Forsøg med Energi 3.7 Når f.eks. kraftværk brænder fossile brændsler eller affald til el og fjernvarme, udvikles der svovldioxid. Når svovldioxid går i forbindelse med vand kan det give syreregn, og er derfor et problem. Du har valgt at undersøge, hvordan SO 2 påvises. Du bør vide noget om hvordan et kraftværk producerer varme og el, og hnoget om kemiske reaktioner og kemisk analyse, samt noget om at arbejde i et laboratorium. 1. Brintoverilte (H 2 O 2, 10%) 2. Saltsyre (HCl, 2M) 3. Bariumclorid (BaCl 2, 0,5 M) 4. Svovl 5. Bunsenbrænder og jernske 6. Forsøgsstativ 7. Reagensglas og glastragt 8. Diverse slanger og glasrør 9. Vandpumpe (vakuumpumpe) 1. Brug opstillingen som er vist på tegningen husk at sætte tingene fast i et forsøgsstativ 2. Fyld 10 ml brintoverilte (H 2 O 2 ), 10 ml fortyndet saltsyre (HCl) og 10 20 dråber bariumclorid (BaCl 2 ) i et reagensglas 3. Skru langsomt op for vandet, så det bobler roligt i reagensglasset 4. Fyld en jernske halvt med svovlpulver 5. Hold skeen under tragten, mens flammen fra bunsenbrænderen varmer svovlet op, så der udvikles røg 6. Iagttag, hvad der sker i reagensglasset er der bundfald hvis ja, hvad betyder det? Undersøg selv og lav forsøg: 1. Hvilken kemisk reaktion sker der i SO 2 -indikatorvædsken (den blanding du selv fremstillede) 2. Hvad kan syreregn gøre ved karse? (Se også 3.9) 3. Udvikler afbrænding af olie SO 2? 4. Udvikler afbrænding af træ, papir eller andet affald SO 2? 5. Hvad ville det betyde for miljøet, hvis alle danske familier brugte oliefyr? 6. Hvad ville det betyde for miljøet, hvis der ikke fandtes engangsemballage? 7. Er syreregn et stort problem i Europa i dag? var det for 10 år siden? 8. Kan det lade sig gøre at undgå syreregn fuldstændigt? El & Kraft 7

Sådan kan røg renses for SO 2 Forsøg med Energi 3.8 Når f.eks. kraftværk brænder olie, kul eller affald til el og fjernvarme, udvikles der svovldioxid. Når svovldioxid går i forbindelse med vand kan det give syreregn, og det skal derfor filtreres fra. Du har valgt at undersøge, hvordan SO 2 kan filtreres ud af røg. Lav først blad 3.7. Du bør vide noget om hvordan et kraftværk producerer varme og el, samt noget om at arbejde i et laboratorium. 1. Brintoverilte (H 2 O 2, 10%) 2. Saltsyre (HCl, 2M) 3. Bariumclorid (BaCl 2, 0,5 M) 4. Svovl 5. Mættet kalkvand (Ca(OH) 2 ) 6. Bunsenbrænder og jernske 7. Forsøgsstativ 8. Reagensglas og glastragt 9. Diverse slanger og glasrør 10. Vandpumpe (vakuumpumpe) 1. Brug opstillingen som er vist på tegningen. Husk at sætte tingene fast i et forsøgsstativ. 2. Fyld det første reagensglas med 10 ml mættet kalkvand (Ca(OH) 2 ) 3. Fyld 10 ml brintoverilte (H 2 O 2 ), 10 ml fortyndet saltsyre (HCl) og 10 20 dråber bariumclorid (BaCl 2 ) i et reagensglas. 4. Start for pumpen til udsugningen, så det bobler roligt i reagensglasset. 5. Fyld en jernske halvt med svovlpulver. 6. Hold skeen under tragten, mens flammen fra bunsenbrænderen varmer svovlet op, så der udvikles røg. 7. Iagttag, hvad der sker i reagensglassene 8. Hvordan er det forskelligt fra reaktionen i 3.7? Undersøg selv og lav forsøg: 1. Kan kalkvand rense for andet end svovldioxid (SO 2 )? 2. Hvad kan syreregn gøre ved karse? (Se også blad 3.9) 3. Udvikler afbrænding af olie SO 2? 4. Udvikler afbrænding af træ, papir eller andet affald SO 2? 5. Hvad ville det betyde for miljøet, hvis alle danske familier brugte oliefyr? 6. Er syreregn et stort problem i Europa i dag? var det for 10 år siden? 7. Kan det lade sig gøre at undgå syreregn fuldstændigt? El & Kraft 8

Syreregn Forsøg med Energi 3.9 Ved forbrændingsprocesser kan der dannes svovldioxid, nitrogenoxid og klorholdige forbindelser. I atmosfæren vil disse stoffer ofte omdannes til svovlsyre, salpetersyre og saltsyre. Du har valgt at undersøge, hvordan syreregn påvirker miljøet. Du bør vide noget om ph-værdi og planters vækst. Blad 3.7 og 3.8 er også relevante i denne sammenhæng. 1. 8 skåle 2. Melkalk (CaOH 2 ikke vandig form) 3. Afkalket sand (sandet kan afkalkes med syre inden brug og skylles igennem med vand) 4. Vat 5. Karsefrø 6. Svovlsyre, H 2 SO 4 1M 7. 4 bægerglas og 4 glasplader 8. 4 pipetter 1. Nummerer 8 skåle fra 1-8 2. I skål 1-4 kommes melkalk og i skål 5-8 kommes afkalket sand 3. I alle 8 skåle anbringes en tot vat og der strøs lidt karsefrø oven på alle vattotterne 4. Nummerer 4 bægerglas 1-4 5. I bægerglas 1 fremstiller du med svovlsyre og vand en væske med ph-værdien 1 6. I bægerglas 2 fremstiller du med svovlsyre og vand en væske med ph-værdien 2 7. I bægerglas 3 fremstiller du med svovlsyre og vand en væske med ph-værdien 4 8. I bægerglas 4 fremstiller du med svovlsyre og vand en væske med ph-værdien 6 9. Vand nu karseskål 1 og 5 med væske fra bægerglas 1, karseskål 2 og 6 med væske fra bægerglas 2 o.s.v. 10. Se til karsen hver dag, vand, hvis det er nødvendigt. Noter eller tegn, hvordan karsen i de forskellige skåle ser ud Undersøg selv og lav forsøg: 1. Hvad sker der med phværdien, hvis man brænder svovl af og leder dampene gennem vand? 2. Hvad sker der med phværdien, hvis man brænder PVC-plast af og leder dampene gennem vand? 3. Hvad sker der med bygninger og broer, når de udsættes for syreregn? 4. Hvilken betydning har syreregn for vores drikkevand? El & Kraft 9