Download "modern design auktion 761 kl. 19 udvalgt kunst 1-108 kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451"

2 modern modern mandag tirsdag onsdag design torsdag fredag 9. oktober kl. 19 udvalgt kunst oktober kl. 13 nutidskunst cobra kl. 17 samtidskunst nordatlantisk oktober kl. 13 klassisk modernisme grafik oktober kl. 13 kl oktober kl. 13 sølv kunsthåndværk kjærholm udvalgte møbler og design møbler og design auktion 761 anden del

3 modern malerier, skulpturer og grafik auktion oktober 2006 eftersyn onsdag 4. oktober kl torsdag 5. oktober kl fredag 6. oktober kl lørdag 7. oktober kl søndag 8. oktober kl mandag 9. oktober kl Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 modern modern monday tuesday 9 october 7 pm selected art october 1 pm contemporary art cobra pm contemporary art north atlantic art wednesday 11 october design thursday 12 october friday 1 pm classic modern art prints pm silver decorative arts 5 pm kjærholm selected furniture and design 13 october 1 pm furniture and design auction 761 pa r t t w o

5 modern paintings, sculptures and prints auction 9-13 october 2006 preview wednesday 4 october 3 pm - 6 pm thursday 5 october 10 am - 5 pm friday 6 october 10 am - 5 pm saturday 7 october 11 am - 4 pm sunday 8 october 11 am - 4 pm monday 9 october 10 am - 2 pm Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 afdelingen for moderne kunst Peter Christmas-Møller Niels Raben Peter Beck Bruun Rasmussen Aarhus Anneline Schjødt Pedersen Frederik Bruun Rasmussen

7 tirsdag 10. oktober kl. 13 katalog nr modern nutidskunst

8 NUTIDSKUNST CD JEAN TINGUELY f. Fribourg 1925, d. Bern 1991 To skitser til mobiler. Sign. Jean Tinguely Filtpen og kuglepen på papir. 28 x 60,5 og 27 x 60,5. Proveniens: Louisianas stifter, Knud W. Jensens samling. DKK / RAY JOHNSON f. Detroit 1927, d. New York 1995 "Andy Warhol". Sign. Ray Johnson Collage. 24 x 21. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

9 CD MARTIN KIPPENBERGER f. Dortmund 1953, d. Wien 1997 "Kippenseltzer". Sign. Kippenberger 90, 13/25. Skulptur af træ. Edition Anders Tornberg Gallery, Lund. Diam. 28,5. Litteratur: Angelika Muthesius Hrsg./Ed.: "Martin Kippenberger. Ten Years After", 1991, "Jetzt geh ich in den Birkenwald, denn meine Pillen wirken bald", Galerie Anders Tornberg, Lund, Sverige, 1990, gengivet fig DKK / ERIC ORR f "Blind Window". Sign. Orr 84. Guldmaling på bly, monteret på træ. 61 x 43. Udstillet: "Eric Orr: A Twenty-year Survey", University Art Gallery, San Diego State University, 1984, kat. nr. 1. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761 9

10 NUTIDSKUNST CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition. Sign. Mortensen 5-XII-91. Collage. 76 x 56. DKK / CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition. Sign. Richard Mortensen 25-IX-90. Collage. 76 x 56. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

11 115 CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 To kompositioner. Pastel på papir. 48 x 63 og 40 x 52 (2). Begge med stempel fra kunstnerens dødsbo på bagsiden, dateret Stockholm den Værkerne er, ifølge den tidligere ejers anmærkninger på bagsiden, fra henholdsvis 1953 og Proveniens: Kunstnerens enke Eva-Lisa Lennartson, Stockholm. Proveniens: Privatsamling, Sverige. DKK / CD NIELS NEDERGÅRD f. Egå 1944, d "Divanloft", Udført i Cairo. Arabisk tekst på bagsiden. Akryl på lærred. 245 x 132. U.r. 116 Billedet er malet i 1982 i købmandshuset, Beit Suheimy, som den danske stat og Kunstakademiet restaurerede, og hvor Nedergård lod sig inspirere af de smukke, islamiske lofter og "mushrabiyas". Mønstrene fascinerede ham - de mønstre som muslimerne har forfinet igennem århundreder. Dette divanloft er specielt inspireret af sufismen, som optog Nedergård. Udstillet: "Niels Nedergård : en retrospektiv udstilling", Ny Carlsberg Glyptotek, København, 16. februar marts 1989, katalog nr. 22, gengivet i kataloget s. 66 og s. 76. Udstillet: "Niels Nedergård & islams ornamentik", Kunsthallen Brandts Klædefabrik, Odense, Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i sidste halvdel af 1980'erne. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 NUTIDSKUNST CD JEAN PIAUBERT f. Gironde 1900, d "Chaleur Nocturne". Sign. Piaubert 52. Olie på lærred. 100 x 81. Udstillet: Kunstforeningen Gl. Strand, København, 1958, kat. nr. 6. Erhvervet fra udstillingen af Kunstforeningen. Proveniens: Kunsthalle Bern, Schweiz, No DKK / JANINE ANTONI f. Freeport City, Bahamas 1964 "Tender Buttons". Sign. JA, 13/20 samt hhv. L og R for "left" og "right". Stemplet GSBN, 18 K. Et par brocher af 18 karat guld i form af brystvorter. Edition Anders Tornberg Gallery, Lund. Diam. hver 3,5. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

13 119 CD FERNANDEZ ARMAN f. Nice 1928, d Akkumulation med overskårne mobiltelefoner indstøbt i plexiglas. Sign. Arman, XVI/XXX. H. 52 B. 43. DKK DONALD LIPSKI f. Chigago, Illinois 1947 Objekt med ske. Sign. Donald Lipski, 1986, Philadelphia. Signeret fotografi medfølger. 12,5 x 21 x 10. DKK / CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Hund. Usign. Figur af jern. H. 5. L. 20. Verificeret af Robert Jacobsens enke Maria Jacobsen. Proveniens: Oprindeligt foræret til filminstruktør Jørgen Roos. Nuværende ejers familie har fået figuren af Jørgen Roos. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 NUTIDSKUNST CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition. Sign. på bagsiden Richard Mortensen 12. II. 64 med dedikation til Havfruen [Agnete Hybler]. Olie på lærred. 61 x 50. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

15 CD LUCIO FONTANA f. Argentina 1899, d. Varse 1968 "Yellow: Spatial Concept". Sign. L. Fontana, P. d'artisto. Perspex: edition x 56. Gult plastfolie monteret i plexiglas-kasse. Multiple. 98,5 x 80 x 10. Proveniens: Redfern Gallery, London. Proveniens: Dr. Joran Aranson, købt af denne på Redfern Gallery DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 NUTIDSKUNST CD KEN CURRIE f. North Shields 1960 "Head from a Wedding". Sign. på bagsiden K. Currie, 9/1/96, Olie på lærred. 78 x 100. U.r. Proveniens: Raab Boukamel Galleries, London. DKK / CD GÜNTHER FÖRG f. Füssen 1952 "Knie". Sign. Förg 94, 2/25. Skulptur af mørkpatineret bronze. H. 24. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

17 ZHANG XUEHAI f. Chengde, Kina 1966 Grotesk mandeansigt fra serien "US", Sign Zhang Xuehai. Blandingsteknik på lærred. 130 x 100. Xuehai har studeret kunst på Chengde Normal University og blev færdiguddannet i Kunstneren har senere videreuddannet sig på Central Academy of Fine Art. Endvidere har Xuehai været repræsenteret på adskellige udstillinger i bl.a. Hong Kong, Beijing og Guangzhou. US serien som nærværende maleri er en del af, er inspireret af frygten for SARS og angsten i forbindelse med krigen i Mellemøsten. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 NUTIDSKUNST detalje CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst Dannebrog i stof, syet som poncho. Personligt brev påsat med nål. H B. 93. DKK / detalje 18 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

19 CD CHRISTO f. Gabrovo, Bulgarien 1935 "Wrapped Book", Sign. Christo, 56/100. Monteret i kasse af plexiglas. Udgivet af Abrams Original Edtitions, New York. 30 x 28 x 3. Nærværende værk, er en del af kunstnernes selvproklamation. Den blev lavet i et oplag på 100 eksemplarer med det formål at financiere udgivelsen af bogen: Christo af David Bourdon. Bogen er blot et lille værk i forhold til Christo og Jeanne Claude ellers store projekter, men trods størrelsen indeholder den alle de elementer og træk, der rent kunstnerisk har gjort Christo og Jeanne Claude verdensberømte. Litteratur: Schellmann nr. 68, gengivet s. 91. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 NUTIDSKUNST CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 "Etude no. 12". Sign. monogram, samt på bagsiden P. Hornung juli Tempera på lærred. 43 x 37. DKK / CD FERNANDEZ ARMAN f. Nice 1928, d "Trumpets". Sign. Arman, 52/100. Halve trompeter monteret på sokkel af granit. H. 57. B. 25. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

21 CD FRANCISCO BORÈS f. Madrid 1898, d Siddende model. Sign. Borés 47. Gouache og kridt på papir. Lysmål 36 x 27. DKK / CD KAJ ARNE RUGHOLM HENRIKSEN Billedhugger og maler, f. Fredericia 1943 Spillemandens stol. Sign. Kaj Rugholm. Skulptur af patineret metal. H B. 90. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 NUTIDSKUNST CD RICHARD WINTHER f. Maribo 1926 "Helt og Delt". Sign. på bagsiden monogram. Olie på lærred. 40 x 50. Udstillet: Kunstcirklerne, DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

23 134 CD EGON FISCHER f. København 1935 "Kran i landskab", Usign. Skulptur af sortbemalet Corten-stål. 70 x 81 x 67. Udstillet: "Egon Fischer: skulpturer og tegninger", Galerie Nord, Randers, 25. februar marts 1983, kat. nr. 6, gengivet helsides i kataloget. DKK / CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Lille geometrisk todelt skulpturforsøg af jern. Sign. RJ. H. 10. Proveniens: Ejgil Larsen, alias "Hesten", medgrundlægger af Modstandsbevægelsen Bopa og ven med Robert Jacobsen. Ejgil Larsen forærede senere skulpturen til nuværende ejers moder. DKK CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Konkret skulptur af sortbemalet jern, ca Sign. RJ. H. 22. Proveniens: Privatsamlig, Sverige. DKK / CD NIELS NEDERGÅRD f. Egå 1944, d "Haremsdør", Usign. Attesteret på bagsiden af Viera Collaro. Akryl på lærred. 150 x 94. U.r. Udstillet: "Niels Nedergaard: En retrospektiv udstilling", Ny Carlsberg Glyptotek, Købennhavn, DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 NUTIDSKUNST CD PAUL WUNDERLICH f. Berlin 1927 Torso med hjerte. Sign. Wunderlich 70. Air brush, oliekridt og blyant på papir monteret på plade. Lysmål 86 x 69. Udstillet: "Paul Wunderlich exhibition", The Seibu Museum of Art, 15. november december 1980, kat. nr. 14. Proveniens: Galerie 3+2, Paris. DKK / CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "Blå pakke", Kasse indpakket med blå plastik, bastsnor og tape. 69 x 43 x 24. Litteratur: Søren Houmann [et al.]...: "Ja til Sven Dalsgaard", 1994, gengivet helsides i farver s. [95]. Proveniens: Søren Houmann, København. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

25 CD MAX PAPART f. Marseille 1911, d "Savannah", Sign. Max Papart. Olie på lærred. 65 x 54. DKK / CD BRAM BOGART f. Delft 1921 Oval komposition af formpresset polyester. Sign. Bogart, 66/100. Multiple. H B. 77. DKK / JENE HIGHSTEIN f. Baltimore 1942 To skulpturer. Sign. Highstein 1982, 2/2. Bronze. H. 11 B. 18 og H. 10 B. 16. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 NUTIDSKUNST CD SEAN SCULLY f. Dublin 1945 "The Fight". Mixed media på kraftigt akvarel papir. 57 x 77. Proveniens: Galerie Weinberger, København. DKK / CD SEAN SCULLY f. Dublin 1945 "Bird of Fire". Mixed media på kraftigt akvarel papir. 57 x 77. Proveniens: Galerie Weinberger, København. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

27 CD JOHN HOYLAND f. Sheffield, South Yorshire 1934 Komposition. Usign. Dateret Olie på lærred. 220 x 375. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 NUTIDSKUNST CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. på bagsiden J. Birkemose Olie på lærred. 130 x 96. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

29 CD KAI LINDEMANN f. København 1931 Husfacade. Sign. Lindemann samt på bagsiden Kai Lindemann 83. Olie på lærred. 130 x 195. DKK / CD SEPPO MATTINEN f. Helsinki 1930 "Bocca del Porto". Sign. Seppo Mattinen 91 samt på blændrammen. Olie på lærred. 100 x 100. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 NUTIDSKUNST CD WALASSE TING f. Shanghai 1929 Kvinde med papagøjer. Sign. med rødt stempel. Tusch og akvarel på papir. 16 x 21,5. DKK CD JOHN CHRISTOFOROU f. London 1921 "Green angel". Sign. Christoforou. Olie på lærred. 100 x 81. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

31 CD ARNE HAUGEN SØRENSEN f. København 1932 "Den onde hyrde". Sign. A. Haugen Sørensen 96. Akryl på lærred. 80 x 80. Proveniens: Galleri Profilen, Århus, erhvervet herfra maj DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 NUTIDSKUNST CD BJØRN T. HANSEN f. København 1942 Komposition. Sign. Bjørn T. Hansen 88, Vence. Olie på lærred. 195 x 98.DKK / CD JAN SIVERTSEN f. Frederiksberg 1951 "Accumulation III. Hokus Pocus Give Me Focus. Sign. på bagsiden Jan Sivertsen 92. Olie på lærred. 130 x 89. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

33 CD ARNE HAUGEN SØRENSEN f. København 1932 Figur i bevægelse. Sign. A. Haugen Sørensen, 84. Olie på masonit. 134 x 166. DKK / CD SVEND WIIG HANSEN f. Møgeltønder 1922, d Knælende person. Sign. SWH, 3/6. Figur af patineret bronze. Stemplet Jensen Cire Perdue. H. 24. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 NUTIDSKUNST CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Surrealistisk komposition. Sign. v.b.p.-48. Olie på lærred. 50 x 61. Udstillet: "Vilhelm Bjerke-Petersen", Silkeborg Kunstmuseum, 11. marts - 4. juni 2006, gengivet helsides i farver s. 83. DKK / CD TAGE MELLERUP f. Vorup v. Randers 1911, d. Gentofte 1988 Landskabskomposition. Sign. Mellerup Gouache på papir. Lysmål 50 x 64. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

35 158 CD JEAN DEYROLLE f. Nogent-sur-Marne 1911, d. Toulon 1967 Konkret komposition. Opus 233. Sign. Deyrolle, 233. Tempera på kraftigt papir, monteret på plade. 75 x 57. DKK CD HELGE ERNST f. København 1916, d. Grevinge 1991 "Opstilling". Sign. HE samt på bagsiden Helge Ernst Olie på lærred. 38 x 55. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 NUTIDSKUNST 160 CD PAUL GADEGAARD f. Frederiksberg 1920, d. København 1996 Konkret komposition. Sign. på bagsiden Gadegaard 53. Olie på lærred. 55 x 46. DKK / CD IB GEERTSEN f. København 1919 To konkrete kompositioner. Begge sign. på bagsiden Ib Geertsen 1980 hhv. 18 og 19 aug. samt I og II. Olie på lærred. Hver 35 x 27. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

37 CD KUMI SUGAI f "Festival (rouge)", Sign. Sugaï. Olie på lærred. 55 x 47. DKK / CD OLE SCHWALBE f. Brønshøj 1929, d "Romersk studie". Sign. på bagsiden Schwalbe 65. Olie på lærred. 55 x 54. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 NUTIDSKUNST 164 CD WALASSE TING f. Shanghai 1929 Liggende model. Sign. med rødt stempel. Akvarel på papir monteret på lærred. 16 x 22. DKK / CD CORNEILLE f. Liège 1922 "Pinocchio". Sign. Corneille Bemalet litografi. Lysmål 68 x 97. DKK / CD CORNEILLE f. Liège 1922 Femme. Sskulptur af bemalet træ. Sign. Corneille 5/8. H. 60. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

39 CD WALASSE TING f. Shanghai 1929 "Venus". Sign. på bagsiden Ting 79. Akryl på lærred. 91 x 107. Udstillet: "Tentoonstelling", Lens Fine Art, Antwerpen, Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. DKK / CD WALASSE TING f. Shanghai 1929 Rødhåret kvinde. Sign. med rødt stempel. Akvarel på papir monteret på lærred. 46 x 60. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 NUTIDSKUNST CD BENT HOLSTEIN f. København 1942 "The Ferry". Sign. på bagsiden B. Holstein, Jan Olie på lærred. Udstillingsmærkat fra 1973 på blændrammen. 110 x 100. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

41 CD HELGE ERNST f. København 1916, d. Grevinge 1991 "Opstilling". Sign. HE samt på bagsiden Helge Ernst. Olie på lærred. 60 x 81. DKK / CD JAMES COIGNARD f. Tours 1925 Figurkomposition. Sign. J. Coignard. Olie, pen og farvekridt på plade. 27 x 20. Samt komposition. Sign. J. Coignard. Olie på papir. 47 x 15. (2). DKK / CD PER ARNOLDI f. København 1941 "Blåt interieur". Sign. på bagsiden Per Arnoldi, Okt. 64. Olie på lærred. 135 x 120. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 NUTIDSKUNST CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Sign. R. Jacobsen. Akryl på lærred. 200 x 120. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

43 CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Sign. R. Jacobsen. Akryl på lærred. 120 x 200. DKK / CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Sign. R. Jacobsen. Akryl på lærred. 120 x 200. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 NUTIDSKUNST CD TOM KRØJER f. Frederikssund 1942 Komposition. Sign. Krøjer Akryl på to sammensatte lærreder. 250 x 170. DKK / CD WALASSE TING f. Shanghai 1929 "Woman with flowers". Sign. med rødt stempel. Akvarel på papir. Lysmål 11 x 8. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

45 CD WALASSE TING f. Shanghai 1929 Kvinde og blomster. Sign. med rødt stempel. Akvarrel og gouache på papir. Bladstørrelse 35 x 47. DKK / CD KAI LINDEMANN f. København 1931 Landskab, Sign. Lindemann. Olie på lærred. 81 x 100. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 NUTIDSKUNST CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 "Frit tema, P-3". Sign. monogram 60 samt på bagsiden Hornung april 1960, Rom. Olie på lærred. 81 x 65. DKK / CD SVEND WIIG HANSEN f. Møgeltønder 1922, d. Helsingør 1997 Komposition. Sign. på bagsiden S.W.H. Veksølund Paaske Olie på lærred. 55 x 46. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

47 CD KAI LINDEMANN f. København 1931 "Vence" Sign. Lindemann, samt på bagsiden Kai Lindemann. Olie på lærred. 130 x 162. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 NUTIDSKUNST CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Komposition. Sign. på bagsiden Mogens Andersen. Olie på lærred. 33 x 40. DKK / CD GÜNTHER FÖRG f. Füssen 1952 Komposition. Sign. Förg 01. Olie og mixed media på papir. 22 x 16. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

49 CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 "Jernbaneoverskæring". Sign. monogram samt på bagsiden P. Hornung 1955 Nov, No 6. Olie på lærred. 43 x 37. DKK / CD JEAN PIAUBERT f. Gironde 1900, d "Epihanie". Sign. Piaubert 54. Olie på lærred. 60 x 81. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 NUTIDSKUNST CD MICHAEL PETERSEN f. Brøndbyøster 1955 Figurkomposition. Sign. på blændrammen Michael Petersen 84, Nr. 18. Olie på lærred. 110 x 130. U.r. DKK / CD MICHAEL PETERSEN f. Brøndbyøster 1955 "Hovedhaler". Betegnet på bagsiden Olie på lærred. 81 x 60. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

51 CD KAI LINDEMANN f. København 1931 "Vence" Sign. Lindemann, samt på bagsiden Kai Lindemann. Olie på lærred. 160 x 97. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 NUTIDSKUNST CD JAMES COIGNARD f. Tours 1925 "Les petites meules". Sign. på bagsiden James Coignard. Olie på lærred. 40 x 80. DKK / CD EUGÈNE NESTOR DE KERMADEC f. 1899, d Komposition, Sign. E de Kermadec. Oliekridt og akvarel på papir. 23 x 25. Proveniens: Galerie Simon, Paris. Yderligere udstillingshistorik er angivet på bagsiden. DKK / CD JAN VOSS f. Hamburg 1936 Figurkomposition. Sign. Voss 64. Olie og oliekridt på lærred. 97 x 130. DKK / CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 Komposition. Sign. monogram. Olie på pap. 23 x 17 og "Etude", Sign. monogram. Olie på pap. Lysmål 21 x 15. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

53 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 NUTIDSKUNST CD MARIA LALIC f "Black White Painting", Værk i fire dele. Alle dele sign. Maria Lalic. Zink og olie på lærred. Ialt 200 x 200. DKK / JON SCHUELER f. Milwaukee, Wisconsin 1916, d. New York 1992 "Love Shadow Leaving" II (Romasaig), Sign. og betitlet på bagsiden Schueler. Olie på lærred. 50 x 60. U.r. Proveniens: Ingleby Gallery, Edinburgh, DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

55 LIU YAOXIAN f. Indre mongoliet, Kina 1964 Komposition med svømmer fra serien "Swimming", Sign med kinisisk tegn. Olie på lærred. 190 x 150. Yaoxian har studeret på the art school of PLA i 1990 og har senere færdiggjort sin uddannelse på Central Academy of Fine Arts i Endvidere har Yaoxian udstillet adskellige steder bl.a. i Beijling og Song Zhuang. Nærværende maleri er typisk for Yaoxian, der ofte maler vand og til tider tilføjer en svømmer, som der her er tilfældet. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 NUTIDSKUNST CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "Piræus". Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard Tingsliggjort billede med reb og små skindringe på teltdug. 97 x 132. Litteratur: Sven Dalsgaard: "Varekatalog!", gengivet s. [67]. Udstillet: "Dansk malerkunst", Fyens Forum, Udstillet: "Den Frie Udstilling", København, Erhvervet herfra af nuværende ejer. Udstillet: Retrospektiv udstilling, Raadhushallen, Århus, Udstillet: Retrospektiv udstilling, Randers Kunstmuseum, 1975, kat. nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

57 198 CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 To kompositioner: Komposition. Sign. v.b.p Farvekridt og blyant på papir. Lysmål 31 x 37, samt komposition. Blyant og pastel på papir. Lysmål 29 x 41 (2). Sidstnævnte værk bærer stempel fra kunstnerens dødsbo på bagsiden, dateret Stockholm den Værket er, ifølge den tidligere ejers anmærkninger på bagsiden, fra Proveniens: Kunstnerens enke Eva-Lisa Lennartson, Stockholm. Proveniens: Privatsamling, Sverige. DKK / CD FERNANDEZ ARMAN f. Nice 1928, d Violin, ca Sign. Arman, bocquel f.d. 7/100. Skulptur af poleret og mørkpatineret bronce monteret på sokkel. H. inkl. sokkel 61. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 NUTIDSKUNST CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 "Etude II" og "Etude IX", Begge sign. monogram. Olie på pap. Lysmål 15 x 21. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

59 CD JEAN TINGUELY f. Fribourg 1925, d. Bern 1991 Komposition. Brev til Louisianas stifter Knud W. Jensen. Sign. Jean 30 sept. 77. Mixed media og collage på papir. 21 x 29,5. Proveniens: Louisianas stifter, Knud W. Jensens samling. DKK / CD JEAN TINGUELY f. Fribourg 1925, d. Bern 1991 Pontus Hultén: "Jean Tinguely: "Méta"". Sammenklappelig bog indeholdende sign. original tegning af kunstnerens "Meta-Matic" maskine No 8, Proveniens: Louisianas stifter, Knud W. Jensens samling. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 NUTIDSKUNST CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition, ca Sign. Robert Jacobsen. Gouache og mixed media på papir. 97 x 65. Udstillet: "Hommage à Robert Jacobsen - Peintures sur papier", Galerie Bel'Art, Stockholm og Galleri Henrik Kampmann, København, 1997, gengivet i kataloget som nr. 26. Proveniens: Privatsamlig, Sverige. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

61 204 CD ARNE HAUGEN SØRENSEN f. København 1932 Figurkomposition med vildt dyr og person. Sign. AH Sørensen 90. Akvarel på papir. Lysmål 32 x 38. DKK / CD FRANCISKA CLAUSEN f. Aabenraa 1899, d. sst To tidlige kompositioner, skitser. Usign. Akvarel. Bladstørrelse 10 x 14 og 10 x 14. (2). Ægthedscertifikat fra Franciska Clausens familie medfølger. DKK / CD THOMAS KLUGE f. Glostrup 1969 Selvportræt. Sign. Kluge Kridt på grå kardus. 42 x 30. U.r. Tegningen er udført under ophold på Holbæk Kunsthøjskole. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 NUTIDSKUNST BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

63 207 CD WALASSE TING f. Shanghai 1929 Kvinde med hest. Sign. med rødt stempel. Akvarel på papir. Lysmål 8 x 12. DKK / CD WALASSE TING f. Shanghai 1929 Kvinde med hest. Sign. med rødt stempel. Akvarel på papir. Lysmål 8 x 12. DKK / CD WALASSE TING f. Shanghai 1929 Kvinde med hest. Sign. med rødt stempel. Akvarel på papir. Lysmål 13 x 19. DKK / CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Sign. Rob. Jacobsen. Tusch og akvarel på japanpapir, monteret på lærred. 118 x 92. DKK / CD TOM KRØJER f. Frederikssund 1942 Komposition. Sign. Krøjer 83 samt på bagsiden Tom Krøjer Forlæg til Grønningen plakat. Akryl på lærred. 140 x 95. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 NUTIDSKUNST CD JAMES COIGNARD f. Tours 1925 Komposition. Sign. J. Coignard. Mixed media på papir monteret på lærred. 100 x 70. DKK / CD PETER BRANDES f. Assens 1944 "Frihed", 1989/90. Skulptur af bemalet gips, monteret på sokkel af marmor. H. 64. DKK / CD ODD MOE f. Oslo 1944 "Askepeilos". Sign på bagsiden Odd Moe 91. Olie på lærred. 150 x DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

65 215 CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 Komposition. Sign. monogram. Olie på lærred. 59 x 49. DKK / CD BJØRN NØRGAARD f. København 1947 "Citat slut" II, Usign. Skulptur af træstamme applikeret med trælægter. Hver ca. 119 x 20 x 20. (3). Litteratur: Lennart Gottlieb...[et al.]: "Bjørn Nørgaard: Objekt-Skulptur-Tableau", kat. nr. 182, 183 og 184 gengivet s Udstillet: "Decembristerne", Den Frie, København, 19. marts - 3. april 1977, kat. nr. 100, 103 og 104. Udstillet: Aarhus Kunstmuseum, 23. februar - 6. juli 1986, kat. nr. 182, 183 og 184, gengivet s DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 NUTIDSKUNST CD HENRI SERT f. Frankrig 1938, d. Sverige 1964 Komposition. Sign. H. Sert 61. Olie på lærred. 73 x 92. DKK / VILMANTAS MARCINKEVICIUS f. Kaunas, Litauen 1969 Figurkomposition. Sign. på bagsiden Vilmantas Marcinkevicius 1999, 07, Brande. Olie på lærred. 200 x 170. U.r. Proveniens: Galleri NB. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

67 MEHMED MELIH DEVRIM NÉJAD Komposition. Sign. Nejad 60. Olie på træplade. 31 x 31. DKK CD OLIVIER DEBRÉ f. Paris 1920, d "Bleu Ocean". Sign. på bagsiden O. Debré. Olie på lærred. 46 x 55. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 NUTIDSKUNST HATTAKITKOSOL SOMCHAI f. Bangkok 1934, d Liggende kvinde med hund. Sign. Somchai 1971 samt på bagsiden. Olie på lærred. 69 x 79. DKK / CD MARIA LALIC f "History painting" 24 - "C 18/19 Prussian Blue". Sign. på blændrammen Maria Lalic Olie på lærred. 120 x 120. U.r. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

69 CD FERNANDEZ ARMAN f. Nice 1928, d "Venus aux cuillieres", ca Sign. Arman, 88/100. Figur af bronze med gylden patina med skeer af rustfrit stål på sokkel af sten. H. inkl. sokkel 55. DKK / CD MARIA LALIC f "History painting" 40 - "C 18/19 Cervlean Blue". Sign. på blændrammen Maria Lalic Olie på lærred. 120 x 120. U.r. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 NUTIDSKUNST GEORGE LILANGA f. Tanzania 1934, d "Huko Muendako Iusisahau Kunisalimia Mama yenu." Afrikansk komposition. Sign. Lilanga. Olie på lærred. 60 x 60. U.r. George Lilanga beskæftigede sig med skulptur og maleri og har rødder i Makonde stammen. Han var den mest kendte nytids kunstner i Tanzania, og hans kunst havde Swahilis "små djævle" som omdrejningspunkt. DKK / GEORGE LILANGA f. Tanzania 1934, d "Nisiwe na wasi wasi wadogo zangu, mimi nitabeba tu!." Afrikansk komposition. Sign. Lilanga. Olie på lærred. 60 x 60. U.r. George Lilanga beskæftigede sig med skulptur og maleri og har rødder i Makonde stammen. Han var den mest kendte nytids kunstner i Tanzania, og hans kunst havde Swahilis "små djævle" som omdrejningspunkt. DKK / CD DAVID DENBY f "4 Cups". Sign. DD84. Olie på lærred. 61 x 91. DKK / CD RITA KERNN-LARSEN f. Hillerød 1904, d Opstilling. Sign. r k-l. Olie på lærred. 66 x 59. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

71 CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Surrealistisk komposition. Sign. v.b.-p.-34. Tusch og blyant på papir. Lysmål 40 x 50. Udstillet: "Vilhelm Bjerke Petersen", Silkeborg Kunstmuseum, Silkeborg, 11. marts - 4. juni 2006, gengivet s. 58. Proveniens: Eva-Lisa Lennartsson, Stockholm ifølge nuværende ejer. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer på Galleri Bel'Art, Stockholm omkring DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 NUTIDSKUNST DAG SAMSUND 20. årh. Komposition. Sign. Dag Akryl på lærred. 130 x 130. DKK / CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Sign. Rob. Jacobsen. Tusch og akvarel på japanpapir, monteret på lærred. 62 x 92. Proveniens: Etiket fra Galleri Edeling på blændrammen. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

73 CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Komposition, ca Attesteret på blændrammen af kunstnerens enke Eva-Lisa Lennartson, 14. marts Olie på lærred. 96 x 67. Proveniens: Kunstnerens dødsbo. Proveniens: BR auktion 574, kat. nr. 12, maj Proveniens: Privatsamlig, Sverige. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

74 NUTIDSKUNST CD MAX PAPART f. Marseille 1911, d Komposition. Sign. Max Papart LX. Olie på plade. 27 x 41. DKK / CD KLAUS FUßMANN f. Velbert 1938 "Maguritten". Sign. Fußmann 60. Olie og akvarel på papir. Bladstørrelse 21 x 29. DKK / CD ALEXANDER CALDER f. Philadelphia 1898, d. New York 1976 Seks illustrerede kuverter. Sendt til "Finn Juhl, Sølvgade 38, Copenhagen, Denmark". Stemplet Calder, Painter Hill Road, R.F.D. Roxbury, Conn., USA og poststemplet i 1958 og Hver kuvert 10 x 24. Indrammet i samme ramme. Proveniens: Hanne Wilhelm Hansen og Finn Juhls samling. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

75 CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Komposition i sort og blåt. Usign. Olie på lærred. 100 x 80. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

76 NUTIDSKUNST CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Tre kompositioner i én ramme. Alle sign. MA, hhv. 1986, 92 og 93. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 32 x 24 og 36 x 25. DKK CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Tre kompositioner i én ramme. To sign. hhv. MA 82 og MA, den tredje dateret 7/82. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 40 x 30 og 23 x 15. DKK CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Tre kompositioner i én ramme. Alle sign. MA, to dateret hhv og 84. Akvarel på papir. Bladstørrelse 32 x 24 og 24 x DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

77 CD FRANCISKA CLAUSEN f. Aabenraa 1899, d. sst To kompositioner. Usign. Akvarel samt akvarel og bly. Bladstørrelse: 14,4 x 11 og 13 x 10,3. (2). Ægthedscertifikat fra Franciska Clausens familie medfølger. DKK / CD WILHELM FREDDIE f. København 1909, d. sst Komposition. Sign. Freddie, Vence 92. Farvekridt på papir. 42 x 29,5.DKK / CD ERIK ORTVAD f. Frederiksberg 1917 Surrealistisk komposition. Sign. Erik Ortvad Blyant på papir. Bladstørrelse 43 x 54. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

78 NUTIDSKUNST 243 CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Og kejseren kom frem og sagde: God Morgen". Sign. Mortensen 13.XII.45. Kostumeudkast til kejseren i "Nattergalen". Tusch på papir. Lysmål 61 x 42. DKK / CD FRANCISKA CLAUSEN f. Aabenraa 1899, d. sst Fire kompositioner. Usign. Pen på papir. To af skitserne malt recto et verso. Pen. Bladstørrelse 10 x 15, 10 x 15, 8 x 14 og 10 x 7. (4). Ægthedscertifikat fra Franciska Clausens familie medfølger. DKK / CD FRANCISKA CLAUSEN f. Aabenraa 1899, d. sst To cirkelkompositioner. Usign. Pen på papir. Bladstørrelse 7 x 9 og 7 x 11. (2). Ægthedscertifikat fra Franciska Clausens familie medfølger. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

79 CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 To kompositioner i gult, ca Usign. Gouache og grafit på papir. Lysmål 40 x 52. (2). Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling, Århus. DKK / CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d To kompositioner i én ramme. Begge sign. hhv. MA-93 og Mogens Andersen Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 32 x 24 og 30 x 22. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

80 NUTIDSKUNST CD WALASSE TING f. Shanghai 1929 En hane. Sign. med rødt stempel. Akvarel på papir. Lysmål 8 x 8,5. DKK / CD WALASSE TING f. Shanghai 1929 Mand med hest. Sign. med rødt stempel. Akvarel på papir. Lysmål 8 x 11. DKK / CD SALVADOR DALI f. Figueras, Spanien 1904, d. sst Venus a la Giraffe. Sign. Dali, 117/1000. Skulptur af forsølvet bronze. Fuso dalla Venturi Arte Bologna - Italia. 57 x 27 x 9. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

81 CD WALASSE TING f. Shanghai 1929 Kvinde og hest. Sign. med rødt stempel. Akvarel på papir. 14,5 x 21,5. DKK / CD WALASSE TING f. Shanghai 1929 Tre papegøjer. Sign. med rødt stempel. Akvarel på papir. Lysmål 8 x 11. DKK / CD WALASSE TING f. Shanghai 1929 Fire kvinder og en papegøje. Sign. med rødt stempel. Akvarel på papir. Lysmål 8 x 11. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

82 NUTIDSKUNST CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. B. Olie på plade. 122 x 244. DKK / CD FRANS KANNIK f. København 1949 Erotisk figurkomposition. Sign. Frans Kannik Mixed media med bl.a. spartelmasse på plade. 110 x 80. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

83 256 CD SVEND WIIG HANSEN f. Møgeltønder 1922, d "Portræt". Sign. SWH 82. Hoved af sortpatineret bronze. H. 37,5. Litteratur: Jens Erik Sørensen [red.]: "Wiig Hansen: Klassik - Kaos", 1989, modellen gengivet helsides i farver s. 115, her med årstallet DKK / CD PETER NYBORG f. København 1937 "Offerbjerg". Sign. på bagsiden Peter Nyborg Olie på lærred. 81 x 110. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

84 NUTIDSKUNST CD SVEND WIIG HANSEN f. Møgeltønder 1922, d. Helsingør 1997 Komposition. Sign. Wiig Hansen 86. Oliekridt og akryl på papir. 40 x 50. U.r. DKK / CD PETER BRANDES f. Assens 1944 "Derfra og hertil". Sign. P. Brandes, 84 samt på blændrammen. Olie på papir, monteret på lærred. 130 x 97. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

85 CD WILHELM FREDDIE f. København 1909, d. sst "Ankomsten før tiden og to". Sign. Freddie Olie på lærred. 56 x 46. Udstillet: "Kunstcirklerne", marts 1956, kat. nr. 2. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

86 NUTIDSKUNST CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. monogram samt på bagsiden Jens Birkemose Olie på lærred. 128 x 91. DKK / CD WALASSE TING f. Shanghai 1929 Kvinde med hest. Sign. med rødt stempel. Akvarel på papir. Lysmål 8 x 12. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

87 CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 Langebro, ca Sign. Hornung. Olie på lærred. 37 x 45. DKK / CD JOHN HOYLAND f. Sheffield, South Yorshire 1934 "Carib". Dateret Sign. John Hoyland. Akryl på lærred. 254 x 152. U.r. Proveniens: Waddington Galleries, London, Stock nr. B DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

88 NUTIDSKUNST CD FINN MICKELBORG f. København 1932 Komposition. Usign. Olie på lærred monteret på sammensatte plader. 212 x 340. U.r. DKK / CD BENT HOLSTEIN f. København 1942 "Black Key". Sign. på bagsiden Bent Holstein Olie på lærred. 146 x 114. U.r. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

89 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. på bagsiden JB 82. Olie på masonit. 250 x 183. DKK / CD FRANZ HITZLER f. Thalmassing, Regensburg 1946 Komposition. Sign. på bagsiden Hitzler 83. Olie på pap monteret på plade. 100 x 70. DKK / 800 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

90 NUTIDSKUNST CD FRANCISKA CLAUSEN f. Aabenraa 1899, d. sst To surreelle kompositioner. Usign. Akvarel og gouache. Bladstørrelse 10 x 7 og 10 x 6. (2). Ægthedscertifikat fra Franciska Clausens familie medfølger. DKK / CD FRANCISKA CLAUSEN f. Aabenraa 1899, d. sst Komposition. Usign. Akvarel. Bladstørrelse 11 x 8. Ægthedscertifikat fra Franciska Clausens familie medfølger. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

91 tirsdag 10. oktober katalog nr moderncobra

92 COBRA CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Organisk komposition. Sign. Heerup 58. Bemalet serveringsbakke. 47 x 60 x 5. DKK / CD ELSE ALFELT f. København 1910, d. sst Komposition. Sign. Else Alfelt 41. Akvarel på papir. 29 x 47. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

93 273 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Sign. Asger O J 37, Paris. Gouache på papir. Bladstørrelse 19 x 13. DKK / CD SONJA FERLOV MANCOBA f. København 1911, d. Paris 1984 Skulptur af patineret brændt ler, H. 35. Udført i seks eksemplarer i bronze, hvoraf ét tilhører Skive Museum. Litteratur: Robert Dahlmann Olsen: "Sonja Ferlov Mancoba", Vor Tids Kunst, bd. 72, Version i bronze gengivet s. 38. Litteratur: Troels Andersen: "Sonja Ferlov Mancoba", København, 1979, kat. nr. 42. Version i bronze gengivet s. 59. Litteratur: "Sonja Ferlov Mancoba: Skulptur/Sculptures", Forlaget Effort, 2003, kat. nr. 52. Version i bronze gengivet s DKK / CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Figur, ca Skulptur af sandsten. H. 35. B. 36. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

94 COBRA 276 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Maskekomposition. Sign. E. J. 77. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 29,5 x 22. Registreret som nr. 261 i fortegnelse over Egill Jacobsens tegninger. DKK / CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Dekorationsudkast til Løjtegårdsskolen på Amager. Sign. Heerup 61. Oliekridt på papir. Lysmål 65 x 45. Udkast. Sign. Heerup, 29. okt Blyant på papir. Bladstørrelse 29 x 22. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

95 278 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Maskekomposition. Sign. E. J. 75. Akvarel og olie på papir. Lysmål 43 x 30. Registreret i arkiv over Egill Jacobsens tegninger som nr DKK / CD CORNEILLE f. Liège 1922 "Pinocchio". Sign. Corneille 88. Gouache, bemalet litografi på papir. Lysmål 67 x 99. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

96 COBRA CD LUCEBERT f. Amsterdam 1924, d Tre kompositioner. Alle sign. Lucebert Tusch, akvarel og collage på papir. Bladstørrelse 27 x 20,5. (3) DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

97 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Maskekomposition. Sign. EJ 69. Akvarel, oliekridt, tusch og blyant på papir. Bladstørrelse 71 x 43. Betegnet på bagsiden Nr. 188 i arkiv over Egill Jacobsens tegninger. Indrammet i bladsølvramme fra Frese og Sønner. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

98 COBRA CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Nattens Aasyn". Sign. Carl-Henning Pedersen Farvekridt på papir. Bladstørrelse 38 x 56. DKK / CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Figurkomposition med barn og fugl. Oliekridt og blyant på papir. Sign. Heerup, Vanløse Juni Lysmål 51 x 70. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

99 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Maskekomposition. Usign. Farvekridt på papir. Lysmål 28 x 20. DKK / CD EJLER BILLE f. Odder 1910, d Komposition, 1940'erne. Usign. Akvarel, tusch og pen på papir. 42 x 29. DKK CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Komposition med figurer foran Nikolaj Kirke, København. Sign. Heerup Oliekridt på papir. Lysmål 74 x 49. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

100 COBRA CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Lille komposition. Ca Olie på træplade. 12 x 26,5. Litteratur: "Asger Jorn: Recent discoveries", 1992, nr. S 223. Proveniens: Arkitekt Hans Hansen. Proveniens: Kunsthallen, København, auktion 424, 1993, kat. nr DKK / CD ELSE ALFELT f. København 1910, d. sst Komposition. Sign. Else Alfelt 41. Akvarel og blyant på papir. 29 x 37. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

101 289 CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 "Håndbog for Studenter" På bagsiden farveprøverne rød, blå og sort. Farveblyant, blyant og collage på papir. Lysmål 41 x 31. DKK / CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Komposition, ca Sign. Heerup. Olie på sækkelærred. 87 x 58. DKK / CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Kompostion. Sign. M. B. Olie på lærred. 24 x 33. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

102 COBRA CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Komposition. Sign. på bagsiden Heerup Olie på krydsfinér/malerkasse. 30 x 45. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af fru Rigmor Hamberg, Göteborg. Proveniens: Solgt på Rigmor Hambergs auktion i Kunsthallen, København, auktion 488A, 1998 kat. nr. 12. DKK / CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Lille fad af brændt ler, modelleret i let relief med fabeldyr, dekoreret med grøn og brun glasur. Sign. Jorn 53. Udført i Sorring. Diam. 21,5. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

103 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Elskovsbilledet. Sign. Heerup Olie på lærred. 70 x 60. DKK / CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 Et par figurer af bronze. Sign. h.h.v. chp, 34/35 samt chp, 25/35. H. 20,5. (2) DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

104 COBRA 296 CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Komposition. Sign. M. B. Olie på træ. 55 x 38. DKK / CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Komposition. Sign. M. B. Olie på lærred. 20 x 33. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

105 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Den røde hest. Sign. Heerup 55. Olie på emaljeret metalplade. 47 x 66. DKK / CD JAN COBBAERT f. 1909, d Komposition. Sign. Cobbaert. Olie på lærred. 70 x 80. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

106 COBRA CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Autour de chute". Sign. Alechinsky 1979, 20/60. Akvarel og akvatinte radering på Japan papir. Bladstørrelse 59 x 98. Litteratur: "Litos Perpetra Pierre Alechinsky", kat. nr. 57, gengivet og omtalt s. 74. DKK / CD CORNEILLE f. Liège 1922 Kvinde, kat og fugl. Relief af blå-, hvid- og sortglaseret stentøj. Sign. Corneille 98, mærket 31/40, 44, 1998, stemplet F. Delille Paris samt atelier/studio JM Foubert. 53 x 43. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

107 302 CD CORNEILLE f. Liège 1922 Les oiseaux au theatre. Sign. Corneille 2002, 8/100. Skulptur af bemalet træ. 35 x 31 x 11. DKK / CD WILLIAM GEAR f. Fife 1915 Komposition. Sign. Gear 70. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 40 x 27. DKK / CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Grøn skål (Dolomitterne)". Sign. chp Oliekridt på papir. Bladstørrelse 35 x 52. Proveniens: Hanne Wilhelm Hansen. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

108 COBRA CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 "Apatrides de tous les pays unissez-vous". Sign. MB samt på bagsiden af Balle skrevet: Januar 1969 Dotrement og Balle. Olie på træsnitplade. 55 x 37. KAPN kat. nr Proveniens: Søren Mygind's samling. DKK / CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Komposition. Sign. M. B. Olie på træ. 50 x 28. DKK / CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Liggende dyr, ca Skulptur af udhugget kalksten med bemalet øje. H.24. B.45. L.19. Proveniens: Kunstneren Uno Vallman. Erhvervet af denne direkte fra kunstneren i midten af 1940'erne. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

109 308 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Den glade enke. Sign. Heerup 55. Olie på lærred. 71 x 48. DKK / CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921, d "Clown Cat". Sign. Appel, 66/499. Figur af bemalet keramik. H. 25. B. 31. DKK / CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921, d "Blue Boy". Sign. Appel, 7/60. Figur af bemalet bronze. H. 30. B. 21. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

110 COBRA CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921, d Komposition. Sign. Appel. Bemalet litografi i farver. Lysmål 60 x 80. DKK / CD CORNEILLE f. Liège 1922 Komposition. Sign. Corneille 58. Tusch og sortkridt på papir. Lysmål 44 x 55. DKK / CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Figurer, ca Sign. Asger J. Udkast til dekoration i Elna Fonnesbech Sandbergs hus i Tibirke. Tusch på papir. Lysmål 20,5 x 24,5. Proveniens: Fru Elise Johansen, København. Proveniens: Kunsthallen 488,1998, kat nr. 92. Proveniens: Privatsamling, Sverige. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

111 314 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Maskekomposition. Sign. E. J. 8/3 69. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 29,5 x 21. Registeret som nr. 263 i fortegnelse over Egill Jacobsens tegninger. DKK / CD ELSE ALFELT f. København 1910, d. sst "Skyer og Bjærge". Sign. Else Alfelt, Briol 57. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 31 x 48. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

112 COBRA CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Maskekomposition. Sign. E. J. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 71 x 43. Litteratur: Registreret i arkivet over Egill Jacobsens tegninger, nr. 75. DKK / CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Sign. Jorn. Blyant og farvekridt på pergament. Trykmærke fra Erker-Presse, St. Gallen. Lysmål 70 x 52. U.r. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

Galerie Seidenfaden. Auktion 30. januar. Auktionshuset.com Galerie Seidenfaden Auktion 30. januar Auktionshuset.com 1 Jes Bigum (1976-2012): "I forhold til NEDE INDENI" Olie på lærred, 60 x 38 cm. Sign. og betitlet bagsiden 2006 Vurdering 2.500 dkk 2 Buster Bruun:

Omkring et moderne billede

Rudersdal Bibliotekerne - Hovedbiblioteket i Birkerød. Kunst i Birkerød Salen

UNDERVISNINGSMATERIALE

UNDERVISNINGSMATERIALE UNDERVISNINGSMATERIALE Målgruppe: mellemtrinnet (eller 2-5. kl.) Undervisningsforløbet er tilrettelagt af Carl-Henning Pedersen & Else Alfelts Museum og HEART/ undervisning. Booking af undervisningsforløbet

Dansk kunst i det 20. og 21. århundrede. Del 2

Dansk kunst i det 20. og 21. århundrede. Del 2 1 Houmann, Søren: "Indholdsfortegnelse" 1 Kilde: Eget manuskript 2004 2 Ortega y Gasset, José: "Den nye kunsts upopularitet" 3 Kilde: Menneskets fordrivelse fra kunsten Gyldendalske Boghandel, 1997 ISBN:

Reg.nr. en udstilling af Telefon Til Chefen

EN SAMLING SURREALISME

EN SAMLING SURREALISME MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET Generalforsamlingens 176 fremmødte afspejlede på fornemste vis tendensen fra året 2014, hvor foreningen med en stigning i medlemstallet på 355 kom op på 1315 medlemmer og dermed

50 altre blev til ét alter i Ribe Domkirke

50 altre blev til ét alter i Ribe Domkirke 50 altre blev til ét alter i Ribe Domkirke Måske har du været ude at rejse og besøgt en katolsk kirke. Her kan man se mange altre rundt om i kirken. Ved altrene kan man tænde lys og bede for de afdøde.

JESPER PALM TIDLIG TORSDAG 13. MAJ 26. JUNI 2010. Galleri NB Viborg

FRODE STEINICKE DIFFERENT IS EQUAL

SKJERN GF FODBOLD - TRÆNERUDVALGET

FLSmidth s Kunstforening - Hovedgevinster 2008 Side 1

SÆSON 2016-2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V

SÆSON 2016-2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V SÆSON 2016-2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V - Har du lyst til at skabe dig!!!! Formål med undervisningen at udvikle elevernes billedsprog gennem dialog baseret undervisning at stimulere elevernes

JAN ESMANN / DK. Født 1960

JAN ESMANN / DK. Født 1960 JAN ESMANN / DK Født 1960 Jan Esmann studerede kunst restaurering ved Det Kongelige Danske Kunstakademi, og indflydelsen herfra er indlysende på hans værker; vægt på færdighed og teknik, stor opmærksomhed

Værker indkøbt i 2018 og udtrækkes ved generalforsamlingen onsdag den 24. april 2019

Værker indkøbt i 2018 og udtrækkes ved generalforsamlingen onsdag den 24. april 2019 Værker indkøbt i 2018 og udtrækkes ved generalforsamlingen onsdag den 24. april 2019 De opgivne mål er omtrentlige og uden garanti. Klik på det lille billede for at se fotografiet i stor størrelse. Id

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Kunstskolen

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Kunstskolen Roskilde Ungdomsskole Fælles mål og læseplan for valgfaget Kunstskolen November 2014 Kunstskolen Formålet med undervisningen er, at eleverne tilegner sig kompetencer i billedkommunikation og i billedanalyse

Omkring et billede 2/10: 9/10: 16/10: 23/10: 30/10: 6/11: 13/11: 20/11: 27/11:

Forårsudstillingen 6/4-1 2/5 201 3

500 affaldskurve i kunstklæder

500 affaldskurve i kunstklæder 500 affaldskurve i kunstklæder 31 kunstnere og 500 affaldskurve 31 københavnske billedkunstnere har bidraget med hver deres kunstværk, som bliver mangfoldiggjort på 500 af Københavns i alt 8000 affaldskurve.

SKULPTURPAS FOR BØRN

SKULPTURPAS FOR BØRN SKULPTURPAS FOR BØRN Vil du med på Skulpturjagt - følg den røde tråd 4 5 3 6 2 1 10 8 9 7 Introduktion Ved du, hvad en skulptur er Man kan gå rundt om en skulptur, i modsætning til et maleri. Den kan være

Pokalliste. Viborg & Vesthimmerland. Udstilling i fra 18. til 20. februar 2011

Pokalliste. Viborg & Vesthimmerland. Udstilling i fra 18. til 20. februar 2011 Racepokal, Belgisk Kæmpe Preben S. Jakobsen 1,3 Belgisk Kæmpe, vildtgrå 379,5 Racepokal, Tysk Kæmpeschecke Ole og Vibeke Siggaard 1,2 Tysk Kæmpeschecke, sort 281,5 Racepokal, Fransk Vædder Preben Toftemark

Faaborg Museum Indgangspartiet

Faaborg Museum Indgangspartiet Faaborg Museum Faaborg Museum er tegnet af arkitekt Carl Petersen (1874 1923) og blev åbnet i 1915. Museet blev bygget til at rumme konservesfabrikant og mæcen Mads Rasmussens samling af fynbokunst, da

Forestillinger 2004 - Værk i kontekst

Forestillinger 2004 - Værk i kontekst INSPIRATIONSMATERIALE Forestillinger 2004 - Værk i kontekst Esbjerg Kunstmuseum 07.05.-15.08.2004 INTRODUKTION TIL UNDERVISEREN: Forestil dig Asger Jorns Lykkens have (1947) indgå i hele fem forskellige

JURY FORÅRSUDSTILLINGEN 2018

'/i. r 'é: Kunstakademiets Bibliotek. 300000097555 m

'/i. r 'é: Kunstakademiets Bibliotek. 300000097555 m M '/i Kunstakademiets Bibliotek 300000097555 m r 'é: i i I I I GEORG JACOBSEN UDSTILLING AF MALERIER OG TEGNINGER FRI ADGANG 3. OKTOBER KL. 1-15. OKTOBER AABEN KL. 10-5 DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING LIGE

RESULTATLISTE Mårup Pistolterræn 2014 Mårup DDS SP v.3.14.4.1 Station 1 Skive Farve Afstand Stilling Mål 1 Oval 4 Sort 51 Høj knælende Mål 2 Tønde 1 Gul 22 Høj knælende Mål 3 1/7 Grøn 22 Høj knælende Station

Ingerlise Vikne. In a Desert of Joy

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik BILLED VÆRKSTEDET maleri. tegning. akvarel. keramik FORÅR 2014 Keramik Undervisningen i keramik veksler mellem stillede opgaver og værkstedsarbejde. Gennemgang af de færdige arbejder er en del af undervisningen.

julebrucharrangementer i.f.m. de til den tid aktuelle udstillinger.

julebrucharrangementer i.f.m. de til den tid aktuelle udstillinger. Rigtig godt nytår til såvel nye medlemmer som medlemmer der har været med i mange år. Vi bliver stadig flere, nu så mange, at bestyrelsen har besluttet, at en af vore målsætninger for 2011 vil være at

FORSIDE & REDAKTION: Lis Nielsen REPRO & TRYK: PM Tryk. Stenløse

MAJ OG JUNI MÅNED 2015 ANNI FIIL

MAJ OG JUNI MÅNED 2015 ANNI FIIL MAJ OG JUNI MÅNED 2015 ANNI FIIL Anni Fiil - Østerbro 27 - Slagelse - 21624408 - anni@fiil.net - www. annifiil.dk Uddannet billedvæver hun har lavet adskillige billedtæpper til skoler og institutioner,

KUNST 12. SEP. 2013 KL. 11.52 Kunst og design har lagt sig i ske på Den Frie Udstillingsbygning

KUNST 12. SEP. 2013 KL. 11.52 Kunst og design har lagt sig i ske på Den Frie Udstillingsbygning Politiken Kultur KUNST 12. SEP. 2013 KL. 11.52 Kunst og design har lagt sig i ske på Den Frie Udstillingsbygning Gunnar Aagaard Andersen formåede at kombinere billedkunst og design SLIDT. Skumsofaen har

N. HANSEN-JACOBSEN UDSTILLING DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING

N. HANSEN-JACOBSEN UDSTILLING DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING N. HANSEN-JACOBSEN UDSTILLING 1901 DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING f ' / ''Sr :C. Radering af A. Hou. N. HANSEN-JACOBSEN Medlem af Société Nationale des Beaux-Arts i Paris. Født i Vejen 1861. c KUNSTAKADEMIETS

Kunstforeningen Limfjorden

Kunstforeningen Limfjorden Kunstforeningen Limfjorden Påskeudstilling 2013 Søndag 24.marts samt Påskedagene 28. marts -1. april Lemvig Handelsskole Åben kl. 14-17 Når kommer våren vel? Tekst: Carl Bagger, 1845 Melodi: J. C. Gebauer,

2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR

2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR Katalog 2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR ØMME KÆRTEGN H = 18 cm Januar Lene Purkær Fabriksparken 9 9230 Svenstrup J Tel: 9831 8081 www.lenepurkaer.dk Skulpturer, der afspejler en kærlighed til livet.

Aalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i 2013 - side 1

Aalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i 2013 - side 1 Aalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i 2013 - side 1 1 2 3 4 Nils Sloth 50 cm x 68 cm Købt til kunstbyttedag Mogens Nielsen Strandhytte, Kongen af Danmark 48 cm x 48

DGI Nordsjælland Skydning Milnersvej 44-46 3400 Hillerød 79 40 47 00

DGI Nordsjælland Skydning Milnersvej 44-46 3400 Hillerød 79 40 47 00 DGI Nordsjælland Skydning Milnersvej 44-46 3400 Hillerød 79 40 47 00 nordsjaelland@dgi.dk www.dds-nordsjaelland.dk DGI idræt & fællesskab 04-01-2015 RESULTATLISTE HOLDTURNERINGEN FREDERIKSBORG AMT Efterår

Gunnar Aagaard Andersen ord, Undated Glue on plastic 17 x 24 cm DKK10,000

Salgsliste: Malerier, tegninger, grafik m.v.

Salgsliste: Malerier, tegninger, grafik m.v. Salgsliste: Malerier, tegninger, grafik mv A Adamski, Hans Peter (1947-) : Akvarel og gouache på papir Komposition Str 39*44 cm Ikke signeret Udstillingsmærkat fra Galleri Arnesen, Kbh, okt 1986 Udstillet

Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn

Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn Tekst og affotografering N.M. Schaiffel-Nielsen En glad Erik Fogh Nielsen. Billedet er taget ved den sidste Pinseudstilling Erik Fogh Nielsen deltog i.

Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel

Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel Peter Bonnén på værksted, 2006. Foto: Suste Bonnén Udstilling Djiboutis Farver Fotografier af Peter Bonnén 23 nov 201616 apr 2017

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater

Dansk modernisme Del 2

Dansk modernisme Del 2 1 Houmann, Søren: Indholdsfortegnelse 1 Kilde: Eget manuskript 2004 2 Ortega y Gasset, José: Den nye kunsts upopularitet 3 Kilde: Menneskets fordrivelse fra kunsten Den Gyldendalske Boghandel, 1997 ISBN:

St. Championats Pokal

St. Championats Pokal St. Championats Pokal 2015 Th. & Poul Pedersen "013 Svendborg" 2014 Th. & Poul Pedersen " 013 Svendborg" 2013 Th. & Poul Pedersen " 013 Svendborg" 2012 Th. & Poul Pedersen " 013 Svendborg" 2011 Svend Kærgård

20 60.80 Leif P. Nielsen 51 14/Aug/84 Brøndby

Nr. Navne Klub. 1 runde 2 Runde 3 Runde 0 Finalerunde Finale 0 Omspil

KUNSTKURSER GALLERI SALLING. Kursusoversigt. Kursusadresse: da Winti. Furvej 14, Selde. 7870 Roslev. www.galleridawinti.dk

KUNSTKURSER GALLERI SALLING. Kursusoversigt. Kursusadresse: da Winti. Furvej 14, Selde. 7870 Roslev. www.galleridawinti.dk KUNSTKURSER GALLERI SALLING Kursusadresse: da Winti Furvej 14, Selde 7870 Roslev www.galleridawinti.dk Galleri Salling udbød sidste år 3 kunstkurser i sommerhalvåret. Det blev en stor succes med mange

KVINDERNES SURREALISME FRANCISKA CLAUSEN, RITA KERNN-LARSEN OG ELSA THORESEN

KVINDERNES SURREALISME FRANCISKA CLAUSEN, RITA KERNN-LARSEN OG ELSA THORESEN PRESSEMEDDELELSE KVINDERNES SURREALISME Rita Kernn-Larsen: Festen, 1935, Museum Sønderjylland - Kunstmuseet i Tønder NY UDSTILLING SÆTTER FOKUS PÅ TRE KVINDELIGE DANSKE KUNSTNERE, DER I DERES STORHEDSTID

FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL

FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL 2007-2008 MANDAG 9.00-9.30 9.30-10.00 10.00-10.30 10.30 1100 11.00 1130 11.30 1200 14.30-15.00 15.30-16.00 16.30-17.00 Frederikssund Frederikssund 17.30-18.00 18.30-19.00 19.00-19.30

Katalogoplysninger. Kæm e Racer. Dommer: Jørn Schmidt. Dommer: Jørn Schmidt. vildtsort. Dommer: Jørn Schmidt. Fransk Vædder, chinchilla

Katalogoplysninger. Kæm e Racer. Dommer: Jørn Schmidt. Dommer: Jørn Schmidt. vildtsort. Dommer: Jørn Schmidt. Fransk Vædder, chinchilla Katalogoplysninger Alle udstillede kaniner bedømmes efter gældende Nordisk Kaninstandard 6. udgave, oktober 1999. De udstillede kaniner er inddelt i følgende klasser: L Voksne dyr & ungdyr (enkeltdyr,

Verdenskunst på Kunstmuseet i Vejle

Verdenskunst på Kunstmuseet i Vejle Verdenskunst på Kunstmuseet i Vejle Kontakt Olga Svindelspind for særlige tilbud til DIG! Kære kunstelsker Jeg er Olga Svindelspind, den ærligste kunstsælger i verden!! Jeg bor i Moskva, en by i Rusland,

Nr. 1 januar 2013. Motto: Under Dannebrog. Marineforeningen s Kongens Lyngby Afdeling stiftet 4. april 1944

Nr. 1 januar 2013. Motto: Under Dannebrog. Marineforeningen s Kongens Lyngby Afdeling stiftet 4. april 1944 Nr. 1 januar 2013 Motto: Under Dannebrog Marineforeningen s Kongens Lyngby Afdeling stiftet 4. april 1944 MEDLEMSBREV Hjemmeside: www.kongens-lyngby-marineforening.dk Marinestue: Sorgenfri Slot, Kongevejen

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering 2015 - Senior

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering 2015 - Senior 60 liggende 1. omgang total 1. division 1 Ballerup 1 1871,8 10 1871,8 10 2 Viborg 1 1846,6 8 1846,6 8 3 Bredstrup-Pjedsted 1 1845,2 6 1845,2 6 4 Kolding 1 1843,4 4 1843,4 4 5 Helle 1 1807,9 2 1807,9 2

NUDES. Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn. Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl. HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015

NUDES. Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn. Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl. HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015 NUDES Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015 Til årets første gruppeudstilling Nudes inviterer Charlotte

GROWTH. 24. maj 29. juni. Tony Matelli (US), Christian Achenbach (DE), Moritz Schleime (DE), Mette Vangsgaard (DK),

GROWTH. 24. maj 29. juni. Tony Matelli (US), Christian Achenbach (DE), Moritz Schleime (DE), Mette Vangsgaard (DK), GROWTH Tony Matelli (US), Christian Achenbach (DE), Moritz Schleime (DE), Mette Vangsgaard (DK), Kaspar Oppen Samuelsen (DK), Guy Yanai (IL), Ismar Cirkinagic (BIH), Jesper Dalgaard (DK) 24. maj 29. juni