moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst

Download "moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra... 1-70 nutidskunst... 71-149"

2 moderne auktion 749 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst onsdag 5. oktober kl. 13 grafik klassisk modernisme kl. 17 tema: det moderne gennembrud klassisk modernisme torsdag 6. oktober kl. 13 nutidskunst D E S I G N torsdag 6. oktober kl. 17 udvalgte møbler og design fredag 7. oktober kl. 13 møbler kunsthåndværk etnografica der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 346 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 335 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k A U K T I O N tirsdag den 4. oktober til fredag den 7. oktober 2005 E F T E R S Y N torsdag 29. september kl fredag 30. september kl lørdag 1. oktober kl søndag 2. oktober kl mandag 3. oktober kl B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 modern auction 749 D AY S O F S A L E A R T tuesday 4th october 5 pm cobra contemporary art wednesday 5th october 1 pm prints classic modern art pm theme: the modern turning point classic modern art thursday 6th october 1 pm contemporary art D E S I G N thursday 6th october 5 pm selected furniture and design friday 7th october 1 pm furniture decorative arts and design pre-columbian art bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page: 346 reproduced on the cover of this catalogue: lot 335 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 m o d e r n a r t p a i n t i n g s a n d p r i n t s A U C T I O N tuesday the 4th october to friday the 7th october 2005 P R E V I E W thursday 29th september 10 am - 5 pm friday 30th september 10 am - 5 pm saturday 1st october 11 am - 4 pm sunday 2nd october 11 am - 4 pm monday 3rd october 10 am - 5 pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen moderne kunst og design Ole Ravn moderne kunst og design Lise Miller Bertram moderne kunst og design Anne Sophie Scavenius moderne kunst og design

7 nutidskunst TORSDAG DEN 6. OKTOBER KL. 13 katalog nr

8 NUTIDSKUNST CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Sur feuille volante". Sign. Alechinsky Akvarel og linoleumstryk på Kinapapir. Bladstørrelse 44 x 55. Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Surrealistisk komposition. Sign. Asger O.J. Paris 37. Gouache på papir. 24 x 20. Afbildet CD SONJA FERLOV MANCOBA f. København 1911, d. Paris 1984 Ovalt fad af brændt ler, dekoreret med cirkelornamenter og hvid, gul, grøn og blå glasur. Udført i 1930'erne på Bornholm. H. 4. L. 46. B. 30,5. Proveniens: Hidrører fra kunstnerens gode ven Carl Kjersmeiers samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

9 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Komposition. Sign. Appel 75. Akryl på papir, monteret på lærred. 50 x 61. Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Komposition med hest. Sign. Appel. Gouache og blæk på papir. 25 x 18. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Skulptur af udhugget klæbersten. H. 31. L. 54. B. 13. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 NUTIDSKUNST CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Clown Cat". Sign. Appel. Keramisk relief bestående af 12 fliser dekoreret med polykrom glasur. Monteret på plade. 64 x 84. Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Kijk Leef Speel met Karel Appel". Kasse indehold ende bemalet træskulptur, bog og syv farveserigrafier. Alle sign. Appel 77, 217/300. Udgivet af Galerie Nova Spectra-Gravenhage. Serigrafierne er indrammede. Afbildet CD CORNEILLE f. Liège 1922 Fugl. Sign. Corneille 94, 72/90. Figur af polykromt bemalet gips. H. 50. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Mor & Barn". Sign. Heerup Dianalund 18. Maj Oliekridt på papir. 38 x 26. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

11 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 Fantasivæsener. Sign. chp Gstaad Pastel og akvarel på papir. 57 x 77. Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Opstilling med blomster samt verso Didaskakomposition. Sign. Asger 44. Akvarel, blyant og oliekridt på papir. 38 x 30. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 NUTIDSKUNST 426 CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 "Fri by". Sign. MB. Olie på lærred. 55 x 46. Afbildet CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Komposition. Sign. MB. Farvekridt og akvarel på papir. Lysmål 26 x 35. Proveniens: Knud W. Jensens private samling, stifter af Louisiana. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Kærligheds-Karrusellen". Sign. Heerup 73. Olie på træ. 89 x 89. Afbildet CD CORNEILLE f. Liège 1922 "Chants d'oiseaux". Sign. Corneille, 15/60. Skulptur af bemalet lamineret træ. H. 55. Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Dancing girl". Sign. Appel, A/P. Polykromt bemalet figur af træ. H. 51. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

13 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 NUTIDSKUNST CD PIERRE ALECHINSKY OG HANS SPINNER "Pieces unique", Suite bestående af seks firsidede fade af stentøj, dekoreret med sort oxyd underglasur i form af vulkaner i udbrud. Sign. Alechinsky. Modelleret af Hans Spinner. To med reparationer. Katalog medfølger. 28 x 26. (6). Udstillet: "Pierre Alechinsky. Pieces uniques. Céramiques" maj 1985, Galerie Birch, København, suiten er gengivet s. 26. Afbildet CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Komposition. Sign. MB. Olie på lærred. 38 x 46. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

15 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Mareridt". Sign. Heerup 78. Olie på lærred. 57 x 72. Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Blue Boy". Sign. Appel, A/P. Polykromt bemalet trærelief. 67 x 47 x 8. Afbildet

16 NUTIDSKUNST 436 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Sign. Asger J. 46. Tusch på tyndt papir. 35 x 22. Afbildet CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 Maske og fugl. Sign. chp Akvarel på papir. 47 x 36. Afbildet CD PIERRE WEMAËRE f. Comines 1913 "Frondaison". Sign. P. Wemaëre 61. Olie på lærred. 81 x 65. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Papier de mur". Sign. Alechinsky 1983, 13/35. Akvatinte og akvarel på papir. 96 x 64,5. Litteratur: "Litos perpetra Pierre Alechinsky", Fundación Amigos Museo de Bellas Artes, kat. nr. 71, gengivet s. 35. Afbildet CD CORNEILLE f. Liège 1922 Figurkomposition. Sign. Corneille 52. Tusch på papir. Lysmål 15,5 x 21. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

17 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 NUTIDSKUNST CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Komposition. Sign. MB. Olie på plade. 22 x 27. Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Dancing Girl". Sign. Appel, 13/60. Polykromt bemalet figur af træ. H. 48. Afbildet CD CORNEILLE f. Liège 1922 Erotisk sceneri med to kvinder. Sign. Corneille 73. Gouache på papir, monteret på lærred. 43 x 32. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

19 CD JAN NIEUWENHUYS f. Amsterdam 1922 "Community" (Fællesskab), Olie og lakfarve på lærred. 67 x 120. Afbildet CD PIERRE WEMAËRE f. Comines 1913 "Jeux d'enfants". Sign. P. Wemaëre 54. Olie på lærred. 65 x 81. Udstillet: Galerie Moderne, Silkeborg, 1973, kat. nr. 54. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 NUTIDSKUNST 445 IGNATI NIVINSKI f. 1881, d Konkret komposition. Sign. Ign. Niv. Gouache og tusch på plade. 38 x 46. Afbildet CD ELSA THORESEN f. Minnesota 1906 Surrealistisk komposition. Sign. E.T. Olie på papir, monteret på plade. 22 x 16. U.r. Afbildet CD ELSA THORESEN 445 f. Minnesota 1906 Surrealistisk komposition med fugle. Sign. E. Thoresen 45. Olie på masonit. 38 x 46. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

21 CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 "Artister". Sign. v.b.-p. 32. Olie på lærred. 56 x 74. Afbildet CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition. Sign. monogram 16.X.44. Laveret tusch på papir. 30 x 47. Afbildet CD WILHELM FREDDIE f. København 1909, d. sst Landskab, Sign. freddie. Olie på krydsfinér. 28 x 46. Afbildet side CD ARNE HAUGEN SØRENSEN f. København 1932 Figurkomposition. Sign. bag rammen. Olie på lærred. 24 x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 NUTIDSKUNST 452 CD WILHELM FREDDIE f. København 1909, d. sst Gadebillede. Randersgade, Østerbro. Sign. freddie 33. Olie på lærred. 98 x 68. Udstillet: Forårsudstillingen på Koldinghus, april 1935, kat. nr. 53. Afbildet CD WILHELM FREDDIE f. København 1909, d. sst Opstilling med tre lyserøde roser i blå vase. Sign. Freddie 21. Olie på lærred. 84 x 70. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 "Efter en skövlad värld - människor växer ur mörket". Sign. v.b.-p. 45. Olie på masonit. 66 x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

23 455 CD WILHELM FREDDIE f. København 1909, d. sst "Ung pige". Sign. Freddie 89 samt på bagsiden Wilhelm Freddie Olie på lærred. 46 x 38. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Komposition med sommerfugl. Sign. v.b.p. Olie på lærred. 61 x 46. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Surrealistisk landskab. Sign. v.b-p-45. Olie på masonit. 46 x 55. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 NUTIDSKUNST CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Konkret komposition. Sign. på bagsiden Knud N Olie på lærred. 61 x 73. Proveniens: Kunstnernes Kunsthandel, København. Afbildet CD PETER BONNÉN f. Frederiksberg 1945 Todelt skulptur af cortén stål. Sign. Peter Bonnén x 14 x 14. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

25 CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 "Blå intimitet". Sign. på bagsiden Knud N. 56. Olie på lærred. 46 x 56. Afbildet CD HELGE ERNST f. København 1916, d. Grevinge 1991 Komposition. Sign. H.E. Olie på lærred. 81 x 54. Afbildet CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Aliso"/"Dåbsattest", Sign på bagsiden Mortensen, 15 VIII 62. Olie på lærred. 75 x 93. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: Erindringens år Ting og tegn", 2002, bd. II: fig. 117, gengivet s. 84; bd. I: "Dåbsattesterne" rigt omtalt s Udstillet: "21 Dåbsattester", Galerie Hybler, København, november - december 1962, kat. nr. 1, gengivet i katalog. Udstillet: "Richard Mortensen", Louisiana 1970, kat. nr. 57. Afbildet CD TOM KRØJER f. Frederikssund 1942 Liggende figurer. Sign. Skagen, Krøjer 98. Akvarel. Bladstørrelse 57 x CD FLEMMING ROSENFALCK f. 1927, d "Vandret og lodret". Sign. på bagsiden Flemming Rosenfalck Relief af bemalet træ og metal. 63 x 52. Udstillet: "Flemming Rosenfalck", Kunstforeningen, København, januar 1974, kat. nr. 15. Udstillet: "Farvede fænomener", Charlottenborg, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 NUTIDSKUNST 469 CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Komposition. Sign. på bagsiden Knud N. 56. Olie på lærred. 97 x 130. Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 "C " Sign. på bagsiden Knud N. 56. Olie på lærred. 54 x 81. Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Komposition. Sign. på bagsiden Knud N. 56. Olie på lærred. 56 x 66. Proveniens: Kresten Krestensens samling. Afbildet CD EDGAR FUNCH f. Olsker, Bornholm 1915, d. Skagen 1995 Figurkomposition. Skulptur af granit. H. 74. Afbildet CD EDGAR FUNCH f. Olsker, Bornholm 1915, d. Skagen 1995 Figurkomposition. Skulptur af granit. H. 70. Afbildet CD KARL ÅGE RIGET f. Kasted ved Århus 1933, d Geometrisk komposition. Sign. på bagsiden K. Riget 85. Akryl på spånplade. 150 x 50. Afbildet CD KARL ÅGE RIGET f. Kasted ved Århus 1933, d Geometrisk komposition. Sign. på bagsiden K. Riget 85. Akryl på spånplade. 150 x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

27 CD SØREN GEORG JENSEN f. København 1917, d. Italien 1982 Skulptur af blankpoleret samt grøn-og sort patineret bronze. Sign. SGJ, 54/75. H. 30. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 NUTIDSKUNST CD THORBJØRN LAUSTEN 1966-, f. Sørumsand, Norge 1945 "Dobbelt Syn". Dyptikon. Sign. på bagsiden T. Lausten 92. Olie på lærred. Hver 90 x 90. (2). Afbildet CD POUL L. ANDERSEN f. Frederiksberg 1927 "Entropia". Sign. Poul L. Andersen Olie på plade. 94 x 114. Afbildet CD PER ARNOLDI f. København 1941 Komposition med tre bolde. Usign. Akryl på lærred. 120 x 120. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

29 476 CD OLE SCHWALBE f. Brønshøj 1929, d Komposition i hvidt, rødt, sort. Triptykon. Sign. på bagsiden Schwalbe Olie på masonit. Hver 60 x 49. (3). Udstillet: "Exposition de la Peinture Nordique Contemporaine", Galerie Creuze, Paris Afbildet CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Relief No. VI", ca Sign. på bagsiden Mortensen. Relief af udskåret, hvid og grafitsort bemalet træ. 100 x 70. Udstillet: Galerie Denise René, Paris. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 NUTIDSKUNST 478 CD HELMUTH STURM f. Furth-im-Wald 1932 "Jesus". Sign. H. Sturm 78. Olie på papir og collage. 61 x 64. Afbildet CD JACQUES DOUCET f. Boulogne-sur-Seine 1924, d. Paris 1994 Komposition. Sign. Doucet. Gouache og collage på papir. 20 x 25,5. Afbildet CD BRAM BOGART f. Delft 1921 Komposition. Sign. Bogart 57. Gouache og akvarel på papir. 39 x 54. Afbildet CD BRAM BOGART f. Delft 1921 Komposition. Sign. Bogart 57. Gouache og akvarel på papir. 37 x 59. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

31 CD JEAN DEYROLLE f. Nogent-sur-Marne 1911, d. Toulon 1967 Komposition. Sign. J. Deyrolle, 290. Tempera på pap. 63 x 89. Afbildet CD ALFRED MANESSIER f. Saint-Ouen 1911 Komposition i rødt. Sign. Manessier 58. Akvarel og gouache på papir. 37 x 53. Proveniens: Marlborough-Gerson Gallery, New York. Afbildet CD ALFRED MANESSIER f. Saint-Ouen 1911 Komposition i blåt og grønt. Sign. Manessier 58. Gouache på papir. Bladstørrelse 38 x 52. Proveniens: Marlborough-Gerson Gallery, New York. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 NUTIDSKUNST RAY JOHNSON 485 f. Detroit 1927, d. New York 1995 "Vagina - Oh dat consept art". Sign. Ray Johnson Collage med akvarel. 25 x 16. Proveniens: Ove Sprogøe's samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

33 486 CD ALAIN DUFO f. Sevran 1934 "Coffre à cravate". Sign. på bagsiden Dufo 68. Mixed media. 50 x 73. Proveniens: Ove Sprogøe's samling. Afbildet CD TETSUMI KUDO virksom i Frankrig, f. Japan 1935, d. Tokyo 1990 Fuglebur. Fluxus-objekt. Sign. Tetsumi Kudo. Mixed media. 12 x 6 x 6. Afbildet CD FERNANDEZ ARMAN f. Nice 1928 "Long time parking". Sign. Arman, 47/100. Skulptur af bronze. Stemplet Venturi Arte. H. 22. Afbildet CD RENÉ BERTHOLO f. Alhandra v/lissabon 1935 "Quatre projets pour ma chambre". Sign. Bertholo 77. Akvarel på papir. 38 x 56. Proveniens: Galerie Birch, København. Proveniens: Ove Sprogøe's samling. Afbildet CD AKIRA KITO virksom i Frankrig, f. Japan 1925 "Au revoir à Marseille", Sign. Kito samt betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 65. Proveniens: Ove Sprogøe's samling. Afbildet CD JEAN TINGUELY f. Fribourg 1925, d. Bern 1991 Udsmykket brev. Sign. Jean Bemalet offsettryk med invitation og dedikation til Knud W. Jensen. Bladstørrelse 40 x 36. Proveniens: Knud W. Jensens private samling, stifter af Louisiana. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 NUTIDSKUNST RAY JOHNSON f. Detroit 1927, d. New York 1995 "Raybit". Sign. Ray Johnson Collage. 37 x 13. Afbildet CD FERNANDEZ ARMAN f. Nice 1928 Kamera. Todelt skulptur af sort bemalet og poleret bronze. H. 31,5. L. 45. Afbildet RAY JOHNSON f. Detroit 1927, d. New York 1995 "Sade in Japan". Sign. Ray Johnson Collage. 12 x 25. Afbildet ANDREJ KOLKOUTINE Komposition (Skraldemand), Sign. på bagsiden med kyrilliske bogstaver. Olie på lærred. 140 x CD HEIN HEINSEN OG STIG BRØGGER "Citchley Snydep Leffman", Sign. på bagsiden Stig Brøgger, Hein Heinsen på vedhæftet brev. Kuglepen på papir. Lysmål 47 x 47. Udstillet: "Et blad er en ø", Tranegården, Gentofte, Udstillet: Aarhus Kunstmuseum, Århus, Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

35 497 CD JOSEPH BEUYS f. Krefeld 1921, d. Düsselforf 1986 "Magnetischer Abfall". Sign. Joseph Beuys. Multiple af metal med præget skrift samt rundmagnet med påtegnede motiver. På bagsiden betegnet Edition Staeck 69 Heidelberg 1 samt Magnetische Postkarte. Original æske medfølger. 10,5 x 15. Litteratur: "Joseph Beuys: Die Multiples", gengivet s. 25 samt gengivet og omtalt s Afbildet CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "Ønskebillede". Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard Olie på lærred med objekt. 100 x 100. Udstillet: Retrospektiv Udstilling, Aarhus Rådhus, Udstillet: Retrospektiv udstilling, Randers Kunstmuseum, 1975, kat. nr Afbildet CD JAN LETH f. Helsingør 1932 "Rytter fra område 5". Sign. J. Leth, Figur af sortpatineret bronze. Bronzestøberstempel fra Leif Jensen. H. ca. 52. Litteratur: Bent Irve: "Jan Leth: Grafik, Skulptur, Maleri", 1994, gengivet helsides s. 76. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 NUTIDSKUNST CD TROELS WÖRSEL f. Århus 1950 "Two sculptures I" og "Sculpture(s) II". Begge sign. Wörsel 29.I.74. Tusch og blyant. Hver 50 x 42. Monteret i én ramme. Afbildet CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Komposition. Sign. M.A Akvarel på kraftigt papir, monteret på plade. 52 x 96. Afbildet CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition. Sign. EAF 91. Gouache på papir. 100 x 70. Proveniens: Galleri Specta, Århus. Afbildet CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition. Sign. EAF 91. Gouache på papir. 100 x 70. Proveniens: Galleri Specta, Århus. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

37 CD KASPAR BONNÉN f. København 1968 Interiør med bord og stole. Sign. på bagsiden Kaspar Bonnén Olie på lærred. 75 x 75. U.r. Afbildet CD RICHARD WINTHER f. Maribo 1926 "Hoved og hel figur". Sign. på bagsiden R. Winther Nivå maj-juni Olie på lærred. 20 x CD KRISTIAN HORNSLETH f. Edinburgh, Skotland 1963 "Inter Milano". Sign. Hornsleth. Mixed media og collage på papir (revet) monteret på lærred. 97 x 84. Afbildet CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 Organisk komposition. Sign. Kvium 87. Akryl på papir. Bladstørrelse 49 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 NUTIDSKUNST CD YASSE TABUCHI f. Kita Kyushu 1921 "La chute de nuit". Sign. Yasse Tabuchi 60. Olie på lærred. 81 x 60. Afbildet RAY JOHNSON f. Detroit 1927, d. New York 1995 "Rimbeaud Birds". Sign. Ray Johnson Collage af karton og papir. 29,5 x 12,5. Afbildet CD JEAN DEYROLLE f. Nogent-sur-Marne 1911, d. Toulon 1967 "Mathan". Gordes 1964, Opus 773. Sign. J. Deyrolle. Tempera på lærred. 75 x 75. Litteratur: Georges Richar-Rivier: "Deyrolle: Catalogue raisonné, oeuvre peint ", nr Udstillet: Galerie Georges Bongers, Paris, Udstillet: Galerie Hybler, København, 1965, kat. nr. 12. G, gengivet i kataloget. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

39 CD PETER BONDE f. København 1958 "Fucking-Sunday". Sign. på bagsiden Peter Bonde Olie på lærred. 150 x 140. U.r. Afbildet CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d "Mesnuels", Sign. Mogens Andersen. Olie på lærred. 92 x 73. Udstillet: Exposition de la Peinture Nordique Contemporaine, Paris, 1959, kat. nr. 61. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 NUTIDSKUNST 513 CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 "Komposition (Lyst og mørkt)". Sign. på bagsiden Knud N. 61. Olie på lærred. 116 x 81. Afbildet CD LISE MALINOVSKY f. København 1957 "Dyremenneske". Sign. på bagsiden Lise Malinovsky 87. Olie på lærred. 110 x 150. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

41 515 CD SVEN HAUPTMANN f. København 1911, d. sst "Den store collage". Sign. Sv. Hauptmann. Decollage, monteret på masonit. 155 x 183. Udstillet: Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg. Udstillet: "Sven Hauptmann collager", Kunstforeningen Gl. Strand, København, 14. april maj 1984, kat. nr. 50. Proveniens: Mette og Helge Botoft. Afbildet CD WILIAM SKOTTE OLSEN f. 1945, d. København 2005 Komposition med figurer. Sign. WSO. Olie på lærred. 95 x 100. Proveniens: Galleri Kampmann, København. Afbildet CD BARDUR JAKUPSSON f. Tórshavn 1943 Landskab, Heydalur. Sign. Bardur 79. Olie på lærred. 85 x 104. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 NUTIDSKUNST 518 CD EGON MATHIESEN f. Esbjerg 1907, d. København 1976 Komposition. Sign. på bagsiden E.M Olie på lærred. 120 x 90. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition, Sign. Rob Jacobsen. Akvarel på papir. Lysmål 32 x 41,5. Proveniens: Galerie Edeling, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

43 CD KAI LINDEMANN f. København 1931 Landskab. Sign. Lindemann samt på bagsiden Kai Lindemann 88. Olie på lærred. 140 x 200. Afbildet CD TOM KRØJER f. Frederikssund 1942 "American grafitti". Sign. Krøjer 95. Akryl på lærred. 131 x 97. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 NUTIDSKUNST 523 CD FERNANDEZ ARMAN f. Nice 1928 "Den Lille Havfrue". Sign. Arman, bocquel Fd. 18/80. Figur af brunpatineret bronze. H. 25. Afbildet CD PER KIRKEBY f. København 1938 Landskab. Sign. P.K. 79. Akvarel og oliekridt på papir. 21 x 30. Afbildet CD PER KIRKEBY f. København 1938 Landskab. Sign. P.K. Læsø 82. Akvarel og oliekridt på papir. 42 x 59. Afbildet CD ALBERT BITRAN 522 f. Istanbul 1929 "Composition bleu au dessin". Sign. Bitran Olie på lærred. 145 x 115. Afbildet CD PER KIRKEBY f. København 1938 Figurkomposition. Sign. PK 80, 9. Farvekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse 42 x 55,5. Afbildet CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 "Refleks i vandet", triptykon. Sign. monogram. Olie på lærred. 46 x 83. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

45 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 NUTIDSKUNST 530 CD HEIMRAD PREM f. Roding 1934, d. München 1978 Figurkomposition. Sign. Prem 77. Gouache på papir. 61 x 43. Afbildet CD MAAR JULIUS LANGE f. København 1897, d. Sondrup Bakker 1979 Komposition. Sign. M.J. Lange. Olie på papir opklæbet på plade. Bladstørrelse 47 x 55. Afbildet CD PER KIRKEBY f. København 1938 "Marmorering - en imitation af den ægte polerede marmorplade - Naturligt ornament - menneske uden ansvar". Sign. Per Kirkeby samt på bagsiden Per Kirkeby Olie på masonit. 64 x 43. Afbildet CD ROGER EDGAR GILLET f. Paris 1924 "Danseuse", Sign. R.E. Gillet. Olie på lærred. 61 x 46. Proveniens: Galerie Ariel, Paris. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

47 532 CD PAUL WUNDERLICH f. Berlin 1927 Torso med hjerte. Sign. Wunderlich 70. Air brush, oliekridt og blyant på papir monteret på plade. Lysmål 86 x 69. Udstillet: "Paul Wunderlich exhibition", The Seibu Museum of Art, 15. november december 1980, kat. nr. 14. Proveniens: Galerie 3+2, Paris. Afbildet TOM WESSELMANN f. Ohio 1931 Komposition. Rygende cigaret. Sign. Tom Wesselmann. Collage. 20 x 22. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 NUTIDSKUNST BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

49 534 HATTAKITKOSOL SOMCHAI f. Bangkok 1934, d Komposition. Sign. Somchai. Olie på lærred. 100 x 143. Proveniens: Den Danske Ambassade i Bangkok. Afbildet CD JAMES COIGNARD f. Tours 1925 "Les petites meules". Sign. på bagsiden James Coignard. Olie på lærred. 40 x 80. Afbildet CD MAX PAPART f. Marseille 1911, d "Nature morte aux losanges et fruits". Sign. Max Papart. Olie på plade. 30 x 43. Afbildet CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Komposition. Sign. Mogens Andersen Olie på lærred. 130 x 89. Afbildet CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 "RMR". Grøn komposition. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen Olie på lærred. 145 x 100. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 NUTIDSKUNST CD PETER BRANDES f. Assens 1944 "Frihed", 1989/90. Skulptur af bemalet gips, monteret på sokkel af marmor. H. 64. Afbildet CD ELI BENVENISTE f. København 1961 Figur af brændt ler. Usign. H. 61 L. 55. Afbildet CD FREDE CHRISTOFFERSEN f. Borup 1919, d. Humlebæk 1987 "Januar aften". Sign. F.C. 78. Olie på lærred. 47 x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

51 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. på bagsiden Jens Birkemose Copenhagen Olie på lærred. 150 x 120. U.r. Afbildet CD KIRSTEN ORTWED f. Virum 1948 Skulptur af bronze. Sign. monogram 87 og præget med bronzestøberstempel. 17 x 23. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 NUTIDSKUNST CD ALBERT MERTZ f. København 1920, d. Slagelse 1990 "Stenens Univers". Sign. på blændrammen Mertz juni Olie på lærred. 33 x 41. Afbildet CD PREBEN WÖLCK f. Nykøbing Mors 1925, d "Goddag min elskede". Sign. Wölck samt på bagsiden Wölck Olie på lærred. 116 x 88. Udstillet: Milano. Afbildet CD PREBEN WÖLCK f. Nykøbing Mors 1925, d "Rimfrost". Sign. på bagsiden Wölck Olie på lærred. 130 x 97. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

53 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. monogram samt på bagsiden Jens Birkemose Copenhagen Olie på lærred. 120 x 150. U.r. Afbildet CD GUDMUND OLSEN f. Frederiksberg 1913, d. Røsnæs 1985 "Arbre". Sign. på bagsiden Gudmund Olsen Olie på lærred. 81 x 100. Afbildet CD POUL WINTHER f. Skagen 1939 "Opstilling med dåse og klud". Sign. PW samt på bagsiden Poul Winther, Olie på lærred. 50 x 60. Udstillet: Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg, , gengivet i farver i kataloget. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 NUTIDSKUNST 550 CD GÉRARD VENTURELLI f Komposition. Sign. på bagsiden Venturelli 91. Olie på lærred. 160 x 160. Afbildet CD HEIMRAD PREM f. Roding 1934, d. München 1978 Komposition. Sign. H. Prem. Bemalet collage på masonit. 53 x 33. Afbildet CD HELMUTH STURM f. Furth-im-Wald 1932 Komposition. Sign. Helmut Sturm 78. Akryl på papir. 56 x 43. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

55 553 ALFRED LENICA f. Poznan, Polen 1899, d Komposition i blåt, rødbrunt og sort. Sign. Lenica. Olie på masonit. 49 x 52. Proveniens: Hidrører fra læge Aron Arronsons samling, Hallands len, Sverige. Afbildet CD ANTONIO MARASCO f. Nicastro 1896, d. Firenze 1975 "Energie vitali de un albero". Sign. Marasco og betegnet på bagsiden Kridt og gouache på papir. Bladstørrelse 38 x 30,5. Afbildet CD GUIDO BIASI f. Napoli 1933 "Démon de chambre". Sign. G. Biasi 67. Olie på lærred. 65 x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 NUTIDSKUNST 556 CD HERBERT GENTRY virksom i Europa, f. Harlem, New York 1919, d. Stockholm 2003 "Rounded friendship", Sign. Gentry. Olie på lærred. 122 x 122. Afbildet CD LAJOS FLESSER f. Budapest 1937 "Follow me - Follower". Sign. på bagsiden Lajos Flesser. Olie på lærred. 73 x 60. Afbildet CD LAJOS FLESSER f. Budapest 1937 "Picture this." Sign. på bagsiden Lajos Flesser. Olie på lærred. 73 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

57 CD MAX PAPART f. Marseille 1911, d "Savannah", Sign. Max Papart. Olie på lærred. 65 x 54. Afbildet CD HENRI SERT f. Frankrig 1938, d. Sverige 1964 "Portrait". Sign. H. Sert 59. Olie på lærred. 46 x 55. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 NUTIDSKUNST CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Komposition i rødt. Sign. Knud N. 88. Akryl på lærred. 97 x 130. Afbildet CD HELGE ERNST f. København 1916, d. Grevinge 1991 Komposition i rødt. Sign. HE. Olie på lærred. 33 x 41. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

59 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. på bagsiden J. Birkemose 83. Olie på lærred. 240 x 200. Afbildet CD LARS DAN f. Hørsholm 1960 Komposition. Sign. Lars Dan Olie på lærred. 200 x 280. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 NUTIDSKUNST 565 CD EGON MATHIESEN f. Esbjerg 1907, d. København 1976 "Plantagen". Sign. på bagsiden E.M. 57. Olie på lærred. 132 x 100. Afbildet CD NIELS ERIK GJERDEVIK f. Oslo 1962 Komposition. Sign. på bagsiden N.E. Gjerdevik Olie på lærred. 126 x 116. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

61 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. B samt på bagsiden JB 82. Olie på lærred. 92 x 73. Afbildet CD WILIAM SKOTTE OLSEN f. 1945, d. København 2005 "Sct. Augustin". Sign. W. Skotte O. 68. Olie på lærred. 56 x 46.. Udstillet: Aarhus Kunstbygning, Århus, 1979, kat. nr. 24. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 NUTIDSKUNST 571 CD BENGT LINDSTRÖM f. Storsjökapell 1925 Komposition. Sign. Lindström. Olie på lærred. 65 x 81. Proveniens: Galerie Nord, Randers. Afbildet CD JACQUELINE DE JONG f. Hengelo 1939 To kompositioner. Én sign. de Jong. Olie på papir. 50 x 35. U.r. (2). Afbildet CD JOHN CHRISTOFOROU f. London 1921 "Francois 1er". Sign. Christoforou. Olie på lærred. 130 x 97. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD PAUL JENKINS f. Missouri 1923 "Phenomena Initiation Saint Paul", Sign. Paul Jenkins. Olie på lærred. 46 x 37. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

63 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 NUTIDSKUNST 573 CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 "Den gode mor". Sign. Knud N. 92. Akryl på lærred. 46 x 38. Afbildet CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. B. Olie på lærred. 81 x 65. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Sign. Rob. Jacobsen. Akryl og olie på lærred. 80 x 60. Afbildet CD FERNANDEZ ARMAN f. Nice 1928 "Chupa Chups". Sign. Arman, 11/50. Slikkepinde indstøbt i plexiglas. 42 x 30 x 10. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

65 CD HANS VOIGT STEFFENSEN f. København 1941 "Balipiger". Sign. på bagsiden H. Voigt Steffensen Olie på lærred. 70 x 80. Afbildet CD BØRGE JØRGENSEN f. Rudkøbing 1926, d Tre konstruktioner af børstet stål. Alle sign. Børge Jørgensen 78. Hhv. 5/15, 2/15 og 3/15. Hver ca. H. 28. (3). Afbildet CD HANS ØLLGAARD f. København 1911, d. sst Komposition. Sign. på bagsiden Øllgaard Aug. 66. Olie på lærred. 105 x 130. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 NUTIDSKUNST 580 CD BENT HOLSTEIN f. København 1942 "Sonora". Sign. på bagsiden B. Holstein Olie på lærred. 115 x 90. Afbildet CD EGON MATHIESEN f. Esbjerg 1907, d. København 1976 "Vinduet. La notte". Sign. på bagsiden E.M Olie på lærred. 100 x 78. Afbildet CD BENT HOLSTEIN f. København 1942 "Green & Orange". Sign. på bagsiden B. Holstein Olie på lærred. 115 x 90. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

67 CD FINN MICKELBORG f. København 1932 Komposition. Sign. på bagsiden F. Mick, juli 93. Olie på lærred. 96 x 160. Afbildet CD RAGNAR JONSSON f. Island 1956 "The Golden Path". Sign. R. Jonsson. Mixed media på lærred. 61 x 76. Afbildet CD POUL WINTHER f. Skagen 1939 "Opstilling", Sign. P.W og betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 92. Udstillet: Koloristerne, Den Frie 1971, udenfor katalog. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 NUTIDSKUNST 586 CD HELGE ERNST f. København 1916, d. Grevinge 1991 Byfragment, Paris Sign. Helge Ernst. Olie på lærred. 100 x 90. Afbildet ROLF GJEDSTED f. Frederiksberg 1947 "Burning Love". Sign. Rolf Gjedsted. Akryl på lærred. 100 x CD HANS CHRISTIAN RYLANDER f. København 1939 Figurkomposition. Sign. H.C. Rylander Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 150 x 102. Afbildet CD NIELS MACHOLM f. Odense 1915, d Komposition. Sign. N. Macholm 70. Mixed media. 110 x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

69 CD HELGE ERNST f. København 1916, d. Grevinge 1991 "Opstilling. Ting i rødt rum". Sign. Helge Ernst. Olie på lærred. 73 x 100. Afbildet CD PER ARNOLDI f. København 1941 "Billede fra krigen". Sign. på bagsiden Per Arnoldi, 30/ Olie på lærred. 100 x 81. Afbildet CD NIELS MACHOLM f. Odense 1915, d Komposition. Sign. N. Macholm 68. Mixed media. 110 x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 NUTIDSKUNST CD NIELS REUMERT f. Hellerup 1949 "Abe og hund". Sign. på bagsiden Niels Reumert 85. Olie på lærred. 120 x 135. Afbildet CD JOHN CHRISTOFOROU f. London 1921 Komposition, ca Sign. Christoforou. Olie på pap monteret på masonit. 65 x 50. Afbildet CD JØRGEN TEIK HANSEN f. København 1947 Figurkomposition. Sign. på bagsiden J.T.H Olie på lærred. 130 x 160. U.r. Afbildet CD ALBERT BITRAN f. Istanbul 1929 Komposition. Sign. Bitran 62. Akvarel på papir. 65 x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

71 CD WILIAM SKOTTE OLSEN f. 1945, d. København 2005 "Komposition". Sign. WSO samt på blændrammen Wiliam Skotte Olsen, 1983/84/ x 150. U.r. Afbildet CD UFFE CHRISTOFFERSEN f. Hellerup 1947 "Dyr i landskab I". Sign. på bagsiden Uffe Christoffersen Akryl på lærred. 150 x 130. Afbildet CD JESPER KNUDSEN "Noi". Sign. to steder Jesper Knudsen Mixed media på lærred. 120 x 150. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 NUTIDSKUNST 600 CD OSMUND HANSEN f. Skovshoved 1908, d. Charlottenlund 1995 Komposition, Sign. O.H. Olie på lærred. 100 x 80. Afbildet CD MAAR JULIUS LANGE f. 1897, d Komposition. Sign. M.J. Lange. Olie på plade. 65 x 64. Afbildet CD OSMUND HANSEN f. Skovshoved 1908, d. Charlottenlund 1995 Komposition, Sign. O.H. Olie på lærred. 90 x 74. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

73 CD ELSE FISCHER-HANSEN f. København 1905, d. København 1996 Blå komposition. Sign. på bagsiden Else Fischer-Hansen Olie på lærred. 54 x 69. Afbildet CD ELSE FISCHER-HANSEN f. København 1905, d. København 1996 "Hvid sol". Usign. Olie på lærred. 81 x 65. Afbildet CD TRONDUR PATURSSON f. Kirkjubø, Færøerne 1944 Komposition. Sign. T. Patursson 96. Olie og akryl på lærred. 65 x 88. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

74 NUTIDSKUNST CD ERIK RASMUSSEN f. København 1943 Kvinde og vinglas. Sign. på bagsiden Erik Rasmussen Olie på lærred. 64 x 85. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

75 CD ERIK RASMUSSEN f. København 1943 Komposition. Sign. på bagsiden Erik Rasmussen Olie på lærred. 70 x 56. Afbildet CD NIELS ERIK GJERDEVIK f. Oslo 1962 Komposition, "IGJE". Sign. NE Gjerdevik Berlin Olie på lærred. 210 x 40. Afbildet CD PETER RÖSSELL f. Ringsted 1964 "The positive approach". Sign. Rössell Olie og akryl på lærred. 170 x 160. U.r. Afbildet FRITZ WOTRUBA Skulptur af patineret bronze opsat på træsokkel. Sign. Wotruba 152. H. ekskl. sokkel 20. Afbildet BRUUN BRUUN RASMUSSEN RASMUSSEN BREDGADE BREDGADE AUKTION AUKTION

76 NUTIDSKUNST 611 CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 Komposition. Sign. monogram. Olie på lærred. 37 x 43. Afbildet CD MAURO CICCIA f. Italien 1961 Komposition. Sign. på bagsiden Ciccia. Akryl og olie på lærred. 150 x 100. Afbildet CD NIELS REUMERT f. Hellerup 1949 Komposition. Sign. på bagsiden Niels Reumert Berlin Olie på lærred. 133 x 75. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

77 614 CD CLAUS CARSTENSEN f. Sønderborg 1957 "Affødt". Sign. Carstensen, Mixed media på lærred. 200 x 130. Afbildet CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 Personer ved transformatorstation og campingvogn. Sign. Bech. Pastel på papir. Lysmål 23 x CD BRAM BOGART f. Delft 1921 Komposition. Sign. Bogart 54. Gouache på papir. Lysmål 29 x 39. Afbildet CD BRAM BOGART f. Delft 1921 Komposition. Sign. Bogart 57. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 51 x 23. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

78 NUTIDSKUNST CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition. Sign. på bagsiden EAF-91. Olie på lærred med lodret monteret lysstofrør. 130 x 100. Afbildet CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 "Piccolo". Sign. på bagsiden Lars Nørgård 92. Olie på lærred. 130 x 97. U.r. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Sign. Rob Jacobsen. Oliekridt på papir. Lysmål 49 x 63. Proveniens: Galerie Edeling, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

79 CD SONNY TRONBORG f. København 1953 Komposition. Usign. Mixed media med kobbertagrende. 157 x 250. Afbildet CD PETER BONDE f. København 1958 "Mellem hendes læber et landskab med lyd". Sign. på bagsiden Peter Bonde Olie på lærred og mixed media. 92 x 73. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

80 NUTIDSKUNST CD POUL ISBAK f. Gjøl 1943 Sneglehus. Skulptur af marmor. H. 80. L B. 90. Skulpturen kan ikke besigtiges i Bredgade 33. For eftersyn kontakt moderne afdeling. Afbildet CD LISE MALINOVSKY f. København 1957 "På vej". Sign. på bagsiden Lise Malinovsky Olie på lærred. 125 x 110. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

81 625 CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 "Admiralen" (l'amiral), Usign. Figur af jern. H. 28. Udstillet: "Les poupées", Galerie de France, Paris, 1957, kat. nr. 35. Udstillet: "Robert Jacobsen på Louisiana" 1959, kat. nr. 18. Udstillet: "Robert Jacobsen", Stedelijk Museum, Amsterdam, 1960, kat. nr.18. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers farfar, Einar Wærum, der som ambassadør i Paris fik skulpturen som gave af kunstneren i midten af 1950'erne. Afbildet CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 Organisk komposition. Sign. Kvium 89. Olie og farvekridt på papir. Bladstørrelse 15,5 x 23. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

82 NUTIDSKUNST CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 Mand med blomster. Sign. på bagsiden Lars Nørgård, Nov 94. Olie på lærred. 100 x 81. Afbildet CD THOMAS BRUUN f. Nykøbing S "Quote: Den fornuftige stræber efter friheden for smerte, - ikke efter nydelsen". Sign. på bagsiden Thomas Bruun 95. Mixed media. 90 x 100. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

83 CD WILIAM SKOTTE OLSEN f. 1945, d. København 2005 Komposition med figurer. Sign. VSO. Olie på lærred. 60 x 82. Udstillet: Kunstforeningen, København 1990, kat. nr. 84. Afbildet CD ANDERS KIRKEGAARD f. Holstebro 1946 "Han blev ikke hvad jeg håbede - hvem er den skyldige?". Sign. på bagsiden Anders Kirkegaard okt okt Olie på lærred. 87 x 68. Afbildet CD LARS DAN f. Hørsholm 1960 Figurkomposition. Sign. på bagsiden Lars Dan Olie på lærred. 100 x 81. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

84 NUTIDSKUNST CD HANS CHRISTIAN RYLANDER f. København 1939 Figurkomposition. Sign. H.C. Rylander Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 150 x 98. Afbildet CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition. Sign. EAF 85. Olie på kraftigt karton. 140 x 100. Afbildet CD RAGNAR JONSSON f. Island 1956 "One Woman". Sign. R. Jonsson. Mixed media på lærred. 41 x 51. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

85 CD KNUD ODDE f. Frøslev, Stevns 1955 Poserende kvinde og Giacometti figur. Sign. Odde samt på bagsiden Knud Odde Olie på lærred. 105 x 85. Afbildet CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition. Usign. Olie på lærred. 150 x 130. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

86 NUTIDSKUNST 637 CD HENRIK HAVE 637 f. Gladsaxe 1946 Komposition. Sign. Have 90. Olie på lærred. 120 x 200. Afbildet CD BENT HOLSTEIN f. København 1942 "Rød torso". Sign. på bagsiden B. Holstein Olie på lærred. 115 x 90. Afbildet CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 Komposition. Sign. Kehnet Nielsen 96. Akvarel og oliekridt på papir. 74 x 66. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

87 CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition, Sign. på bagsiden Erik A Frandsen 99. Akryl og spray på lærred. 120 x 100. Proveniens: Galleri Franz Pedersen, Horsens. Afbildet CD PETER BONDE f. København 1958 "Fucking Sunday". Sign. på bagsiden Peter Bonde Olie på lærred. 100 x 85. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

88 NUTIDSKUNST 642 CD PETER BONDE f. København 1958 "Free Bear/Free Beer". Sign. på bagsiden P.B Olie på lærred. 200 x 160. Afbildet CD EGON MATHIESEN f. Esbjerg 1907, d. København 1976 Komposition, Sign. E.M. og betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 78. Afbildet CD NIELS ERIK GJERDEVIK f. Oslo 1962 Komposition "IGEK". Sign. på bagsiden N.E. Gjerdevik Berlin Olie på lærred. 80 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

89 CD HANS VOIGT STEFFENSEN f. København 1941 "Venezia", Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 120 x 150. Udstillet: "Corner", Charlottenborg, København, 28. december januar 1986, kat. nr. 440 med titlen "Venedig". Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Don Quixote, Sign. Rob. Jacobsen. Akvarel og pastel på papir. 49 x 64. Proveniens: Hidrørende fra kunstnerens familie. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

90 NUTIDSKUNST CD PETER BONDE f. København 1958 Komposition. Sign. på bagsiden P.B Olie på lærred. 200 x 160. Afbildet CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition. Sign. på bagsiden EAF-89. Olie på lærred. 200 x 135. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

91 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. på bagsiden Birkemose 82. Olie på lærred. 165 x 130. Afbildet CD WILIAM SKOTTE OLSEN f. 1945, d. København 2005 Figurer i landskab. Sign. WSO 81. Olie på lærred. 87 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

92 NUTIDSKUNST 651 CD SEPPO MATTINEN f. Helsinki 1930 Figurkomposition. Sign. Seppo Mattinen 68. Olie på lærred. 66 x 65. Afbildet CD HENRI SERT f. Frankrig 1938, d. Sverige 1964 Portrait. Sign. H. Sert 60. Oliekridt og akvarel på papir. Lysmål 49 x 62. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

93 CD HANS VOIGT STEFFENSEN f. København 1941 Landskab med marker, Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 100 x 120. Afbildet CD JØRGEN BOBERG f. Roskilde 1940 "Brev hjem, eller Maskerne"/"Opbrud", Sign. Boberg 1965, Aug. Olie på lærred. 50 x 64. Udstillet: "Jørgen Boberg: Menneske og kunstner", Palæet, Roskilde, 25. oktober november 1990, kat. nr. 7. Proveniens: Birgit Lorentzen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

94 NUTIDSKUNST 655 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. B samt på bagsiden J. Birkemose Olie på lærred. 60 x 50. Afbildet CD JAN SIVERTSEN f. Frederiksberg 1951 "Figur går ud af søjle". Sign. Jan Sivertsen 98. Olie på lærred. 145 x 113. Afbildet CD HELGE ERNST f. København 1916, d. Grevinge 1991 Komposition, Sign. Helge Ernst. Olie på lærred. 130 x 97. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

95 CD WILIAM SKOTTE OLSEN f. 1945, d. København 2005 Figurer i landskab, ca Sign. WSO. Olie på lærred. 73 x 92. Afbildet CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition. Sign. på bagsiden EAF-89. Olie på lærred. 200 x 135. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

96 NUTIDSKUNST CD HELGE ERNST f. København 1916, d. Grevinge 1991 "Det lille bord", Sign. H.E. Olie på lærred. 82 x 55. Afbildet CD HENRIK (BUSTER) BRUUN f. Frederiksberg 1929 Landskabskomposition. Sign. Buster 90. Olie på lærred. 160 x 140. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

97 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. på bagsiden J. Birkemose, Paris Olie på lærred. 131 x 99. Afbildet CD UFFE CHRISTOFFERSEN f. Hellerup 1947 Dyrebillede. Sign. på bagsiden Uffe Christoffersen 90. Olie på lærred. 100 x 85. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

98 NUTIDSKUNST 664 CD GUNLEIF GRUBE f. Skála, Færøerne 1947 "Livstegn II". Sign. Gunleif 98. Olie på lærred. 200 x 155. U.r. Afbildet CD HENRIK (BUSTER) BRUUN f. Frederiksberg 1929 Landskabskomposition. Sign. Buster 90. Olie på lærred. 100 x 110. Afbildet CD JØRGEN NASH f. Vejrum ved Limfjorden 1920, d. Örkeljunga 2004 "Floover power och molinen på mars måneds himmel". Sign. Jørgen Nash 68. Akryl på lærred. 89 x 116. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

99 I N D E X A Adami, Valerio 211 Agger, Knud 246 Alechinsky, Pierre 4, 7, 14, 27, , 173, 414, 431, 438 Alfelt, Else 50 Andersen, Mogens 82, 122, , 501, 512, 537 Andersen, Poul L. 474 Appel, Karel 41, 42, 48, 52, , 185, 188, 202, , 420, 421, 430, 434, 441 Arinbjarnar, Snorri 391 Arman, F. 488, 495, 523, 576 Arnoldi, Per 475, 591 B Balle, Mogens 16, 19, 39, , 427, 432, 440 Barcelo, Miguel 169 Bech, Poul Anker 148, 615 Ben Salem, Aly 263, 264, 265 Bendtsen, F. 225, 227, 229, , 248, 249, 258, 275, 276, 279 Benveniste, Eli 540 Bertelsen, Albert 257, , 278 Bertholo, René 489 Beuys, Joseph 497 Biasi, Guido 555 Bille, Ejler 3, 6, 10, 25 Billgren, Ola 94 Birkemose, Jens 116, 542, 547, , 574, 649, 655, 662 Bitran, Albert 522, 596 Bjerg, Johannes C. 404 Bjerke-Petersen, V. 96, 102, , 448, 454, 456, 457 Boberg, Jørgen 654 Bogart, Bram 480, 481, 616, 617 Boitel, Maurice 259 Bonde, P. 511, 622, 641, 642, 647 Bonnén, Kaspar 504 Bonnén, Peter 459 Borès, Francisco 75 Bovin, Karl 270, 272, 281 Brandes, Peter 125, 539 Brands, Eugène 70 Brockdorff, Victor 395 Bruun, Henrik (Buster) 661, 665 Bruun, Thomas 628 Brøgger, Stig 496 C Carlsson, Harry 327, 361 Carstensen, Claus 614 Chagall, Marc 165, 166, 176, 177 Christensen, John 366 Christensen, Kay 231, 237, , 262, 268, 401, 403, 412 Christiansen, Poul S. 286 Christoffersen, Frede 541 Christoffersen, Uffe 598, 663 Christoforou, John 569, 594 Ciccia, Mauro 612 Clausen, Franciska 300, , 332, 334 Coignard, James 535 Corinth, Lovis 207 Corneille 36, 37, , 429, 439, 442 D Dali, Salvador 99, 114, 133 Dalsgaard, Sven 498 Dan, Lars 564, 631 de Kooning, Willem 72, 106 Dejong, Jacqueline 572 Deyrolle, Jean 482, 510 Dotremont, Christian 12, 65 Doucet, Jacques 479 Dufo, Alain 486 E Einarsson, Gudmundur Mar 250 Ekelund, Poul 283, 284 Eliasson, Olafur 88, 98, 105, , 143, 147, 210 Engelund, S. 220, 228, 242, 252 Engman, Harald 267, 365 Erixson, Sven X et 394 Ernst, Helge 461, 562, , 657, 660 Estes, Richard 190 Estève, Maurice 73, , 186, 187 F Fischer, Adam 298 Fischer-Hansen, Else 603, 604 Flensburg, Anette Harboe 149 Flesser, Lajos 557, 558 Francis, Sam 93, 129, 160 Frandsen, Erik A. 135, 502, , 633, 636, 640, 648, 659 Freddie, Wilhelm 359, , 453, 455 Funch, Edgar 465, 466 G Gear, William 45 Gentry, Herbert 556 Giersing, H. 289, 304, 348, 363 Gillet, Roger Edgar 529 Gjedsted, Rolf 587 Gjerdevik, Niels Erik 566, 608, 644 Grube, Gunleif 664 Grünewald, Isaac 396 Gudmundsson, Eggert 251 Gudnason, Svavar 5, 8 H Hansen, Jørgen Teik 595 Hansen, Osmund 600, 602 Hansen, Peter 294 Haring, Keith 196 Hartz, Lauritz 214, 386 Haugen Sørensen, Arne 142, 451 Hauptmann, Sven 515 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 60.80 Leif P. Nielsen 51 14/Aug/84 Brøndby

Kunst i Korsør - Anerkendte Kunstnere. Kunst i Korsør - Anerkendte Kunstnere - Google Maps. Kunst i Korsør - Anerkendte Kunstnere.

Kunst i Korsør - Anerkendte Kunstnere. Kunst i Korsør - Anerkendte Kunstnere - Google Maps. Kunst i Korsør - Anerkendte Kunstnere. Kunst i Korsør - Anerkendte Kunstnere 2011 Google - Kunst i Korsør - Anerkendte Kunstnere 2011 Google - Map data 2011 Google - De syv dage Frank Rosen, Holland, bronze, 2001. Ved Havnearkaderne Resultat

Side 1 af 7. Efterkommere af: Jens Claus Matzen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn)

Side 1 af 7. Efterkommere af: Jens Claus Matzen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn) Side 1 af 7 1st Generationer 1. døde på en ukendt dato. Han giftede sig med Ane Kirstine Hansdatter Møller. Ane Kirstine blev født i "Landlingmark" og døde på en ukendt dato. Børn af og Ane Kirstine Hansdatter

FLSmidth s Kunstforening - Hovedgevinster 2008 Side 1

Georg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL

Georg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL Georg Metz Danske billeder fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL Illustrationsliste 6 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk Arkiv for 9 Roskilde Lokalhistoriske Arkiv 11 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk

NJ Lang 2014 Stræktider -05/16/2014 Plads Navn Klasse Tid D15-20

modern paintings, sculptures and prints

modern paintings, sculptures and prints modern paintings, sculptures and prints auction 8-12 october 2007 preview wednesday 3 october 3 pm - 6 pm thursday 4 october 10 am - 5 pm friday 5 october 10 am - 5 pm saturday 6 october 11 am - 4 pm sunday

Matcher. Stilling. Gruppe H1

Matcher. Stilling. Gruppe H1 Matcher 1 : Køge OK - O-63/NFR/Maribo : 55-64 2 : Køge OK - OK Skærmen Værløse : 66-50 3 : Køge OK - DSR/Fredensborg/Vinderød : 66-47 4 : O-63/NFR/Maribo - OK Skærmen Værløse : 60-47 5 : O-63/NFR/Maribo

Resultatliste - DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014

Resultatliste - DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014 Side 1 af 7 18:34:49 - DDS SP v.3.14.2.3 RESULTATLISTE DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014 Veteran Plads Bane Navn Res. 5 6 7 8 9 10 P-finale I alt 1 2 022 Jette Skov Pedersen 394 8 51,6 10,6 10,7 10,4

Side 1 af 7. Efterkommere af: Christen Tarbensen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn)

Side 1 af 7. Efterkommere af: Christen Tarbensen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn) Side 1 af 7 1st Generationer 1. blev født den Apr. 30 1832 i houvig og døde den Nov. 5 1912. Han giftede sig med Ane Katrine Hansen Lodberg den Okt. 19 1856. Ane Katrine blev født den Okt. 7 1835 i Søndervig

Side 1 af 5. Efterkommere af: Jens Lauridsen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn)

Side 1 af 5. Efterkommere af: Jens Lauridsen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn) Side 1 af 5 1st Generationer 1. døde på en ukendt dato. Han giftede sig med Karen Pedersen. Børn af og Karen Pedersen 2. Ane Marie Christensen [Lauridsen] blev født den Maj 22 1879 i S.Lyngvig og døde

44 Kim & Jens Sørensen DK M :16:18:25 45 Team Kathøj DK M :16:18:61 46 Team

FRODE STEINICKE DIFFERENT IS EQUAL

Nr: Ejer: Ring nr: 1 Allan Jensen DK 126 16 153M 2 Allan Jensen DK 126 16 159M 3 Anny Frantzen DK 075 16 8601M 4 Arne Poulsen DK 084 16 501M 5 Arne Poulsen DK 084 16 502M 6 Bent Jørgensen DK 093 16 382M

Danmarksturnering. 10 meter riffel

Danmarksturnering. 10 meter riffel Danmarksturnering 10 meter riffel Resultatliste 2013-2014 10. omgang Startet i 1980 10. omgang total 1. Division A Trehøje 1 1848,7 2 17895 18 a Bredstrup-Pjedsted 1 1237,4 0 16106,3 16 c Viborg 1 1812

Gunnar Aagaard Andersen ord, Undated Glue on plastic 17 x 24 cm DKK10,000

Danmarks Jægerforbund Resultat hold 25-05-2014

RESULTATLISTE Mårup Pistolterræn 2014 Mårup DDS SP v.3.14.4.1 Station 1 Skive Farve Afstand Stilling Mål 1 Oval 4 Sort 51 Høj knælende Mål 2 Tønde 1 Gul 22 Høj knælende Mål 3 1/7 Grøn 22 Høj knælende Station

Morsø-Cup Deltagerliste 2017

Morsø-Cup Deltagerliste 2017 Deltagerliste 2017 Nr: Ejer Ring nr: 1 Alex Kristiansen DK 021 17 2601M 2 Alex Kristiansen DK 021 17 2602M 3 Alex Kristiansen DK 021 17 2604M 4 Alex Kristiansen DK 021 17 2605M 5 Alex Kristiansen DK 021

Fordeling af timer i Emdruphallen 2005/06

Fordeling af timer i Emdruphallen 2005/06 Fordeling af timer i Emdruphallen 2005/06 Medl.nr Navn Tlf. Mail Tildel tid Rasmus Bie Olsen Mandage kl. 7-8 7690 Christian Ohm 6073 Peter Thyregod 4587 4528 pthy@novozymes.com Mandage kl. 8-9 6630 Bo

RESULTATLISTE Karby Terrænstævne

RESULTATLISTE Karby Terrænstævne 07-06-2015 08:58:19 - DDS SP v.3.14.4.1 RESULTATLISTE Karby Terrænstævne 5%-Skytte, Terrænskydning, Pistol cal..22, 66 5%-Skytte, Terrænskydning, Grovvåben - GPA, 66 5%-Skytte, Terrænskydning, Grovvåben

Søren Christensen Skov (f. 14 jun 1884) g. Marie Christensen (f. 23 Jan 19xx)

Salgsliste: Malerier, tegninger, grafik m.v.

Sønderlandsgade at Hvidbjerg Hanne Petrea Sigaard 1976 Karen Poulsen 1965

Sønderlandsgade at Hvidbjerg Hanne Petrea Sigaard 1976 Karen Poulsen 1965 1. 39at Hvidbjerg Hanne Petrea Sigaard 1976 Karen Poulsen 1965 Sønderlandsgade 3. 39aq Hvidbjerg Inger M. Vestergaard Salek 2014 Niels Kristensen (Hav) 1998 Frank Hedegaard Jensen 1998 Hans Jørgen Jensen

Side 1 af 5. Efterkommere af: Nielsen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn)

Side 1 af 5. Efterkommere af: Nielsen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn) Side 1 af 5 1st Generationer 1.. Han giftede sig med (Ukendt). Børn af 2. Karen Marie Jensen [] blev født i 1854 og døde på en ukendt dato. 2nd Generationer (Børn) 2. Karen Marie Jensen [] blev født i

EN SAMLING SURREALISME

EN SAMLING SURREALISME MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET Generalforsamlingens 176 fremmødte afspejlede på fornemste vis tendensen fra året 2014, hvor foreningen med en stigning i medlemstallet på 355 kom op på 1315 medlemmer og dermed

Plads Score Medl.nr. Navn Præmie

Plads Score Medl.nr. Navn Præmie Topplaceringer for måned: 2018-09. Foreløbig! Præmie = Ja spilleren står til en Månedspræmie. Præmie = X En bedre præmie i måneden / Utilstrækkeligt antal præmier. 18 Huller: Damer A HCP max 29,0. Herrer

Danskemesterskaber 2010 10 og 15 m Senior og Oldboys

KUNST I KORSØR. Halsskovvej. Tårnborgvej. Skovvej. Storebæltsvej. Ørnumvej. Tårnborgvej. Halsskovvej. Revvej. Birkemosevej. Kongebroen.

KUNST I KORSØR. Halsskovvej. Tårnborgvej. Skovvej. Storebæltsvej. Ørnumvej. Tårnborgvej. Halsskovvej. Revvej. Birkemosevej. Kongebroen. Elme Allé KUNST I KORSØR I denne lille tryksag er forsøgt omtalt kunst på offentlige steder og i bygninger med hel eller delvis offentlig adgang. Under overskriften er omtalt kunst af anerkendte kunstnere.

Nr: Ejer: Ring nr: 1 Niels Tonnisen DK 066 16 1407M 2 Team Åge Nielsen DK 097 16 692M 3 Per N.Laursen DK 066 16 1090M 4 Jannik Drozdowski DK 093 16 346M 5 Peter Mikkelsen DK 075 16 8368M 6 Team Villy Læsø

vinterturnering cal 22,

Reg.nr. en udstilling af Telefon Til Chefen

Nr: Ejer: Ring Nr: 1 Lars Karlsson DK 12 16 224M 2 Jenny Damgaard DK 075 16 8598M 3 Helmut Lorentzen DK 140 16 364M 4 Erling Lyn Pedersen DK 170 16 2633M 5 Pauli & Gert DK 224 16 131M 6 Evald Nielsen DK