moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst

Download "moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra... 1-70 nutidskunst... 71-149"

2 moderne auktion 749 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst onsdag 5. oktober kl. 13 grafik klassisk modernisme kl. 17 tema: det moderne gennembrud klassisk modernisme torsdag 6. oktober kl. 13 nutidskunst D E S I G N torsdag 6. oktober kl. 17 udvalgte møbler og design fredag 7. oktober kl. 13 møbler kunsthåndværk etnografica der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 346 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 335 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k A U K T I O N tirsdag den 4. oktober til fredag den 7. oktober 2005 E F T E R S Y N torsdag 29. september kl fredag 30. september kl lørdag 1. oktober kl søndag 2. oktober kl mandag 3. oktober kl B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 modern auction 749 D AY S O F S A L E A R T tuesday 4th october 5 pm cobra contemporary art wednesday 5th october 1 pm prints classic modern art pm theme: the modern turning point classic modern art thursday 6th october 1 pm contemporary art D E S I G N thursday 6th october 5 pm selected furniture and design friday 7th october 1 pm furniture decorative arts and design pre-columbian art bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page: 346 reproduced on the cover of this catalogue: lot 335 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 m o d e r n a r t p a i n t i n g s a n d p r i n t s A U C T I O N tuesday the 4th october to friday the 7th october 2005 P R E V I E W thursday 29th september 10 am - 5 pm friday 30th september 10 am - 5 pm saturday 1st october 11 am - 4 pm sunday 2nd october 11 am - 4 pm monday 3rd october 10 am - 5 pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen moderne kunst og design Ole Ravn moderne kunst og design Lise Miller Bertram moderne kunst og design Anne Sophie Scavenius moderne kunst og design

7 grafik ONSDAG DEN 5. OKTOBER KL. 13 katalog nr

8 GRAFIK 150 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Sulla Strada II". Sign. Jorn 70, 44/75. Litografi i farver. Lysmål 51,5 x 67. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Survol du plaisir" ( Fra Etudes et Surprises"). Sign. Jorn 72, 29/75. Træsnit i farver. Bladstørrelse 44 x 55. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Les anges noirs". Sign. Appel, 7/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. U.r. Afbildet CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Kolumbus Regentag in Indien", 1971/1972. Opus 687 A. (Fra Regentag). Sign. Hundertwasser, 44/300 (436/3000). Serigrafi i farver. Bladstørrelse 50 x 67. Litteratur: Walter Koschatzky nr. 49. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

9 CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Die fünfte Augenwaage", 1971/1972. Opus 368 A. (Fra Regentag). Sign. Hundertwasser, 45/300 (441/3000). Serigrafi i farver. Bladstørrelse 50 x 67. Litteratur: Walter Koschatzky nr. 44. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 GRAFIK CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Carta Canta". Suite på 10 raderinger i farver. Alle blade sign. Alechinsky, C/N. Exemplaire C imprimé pour Jean Tardieu. Trykt og udgivet af Lydia et Robert Dutrou, Éditeurs Paris I original kassette. Afbildet "COBRA-BIBLIOTEKET" "Cobra-biblioteket". 15 kunstnermonografier hvoraf enkelte med litografisk trykte forsider. Trykt 1950 hos I. Chr. Sørensen. Litteratur: Van de Loo nr. 103 og CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "La Vendangeuse", Sign. Miro, 24/75. Litografi i farver. Trykt hos Maeght. Bladstørrelse 90 x 61. Litteratur: Maeght nr Afbildet CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Ma de Proverbis", Sign. Miro, 20/75. Litografi i farver. Trykt hos Arte Adrien Maeght, Paris. Lysmål 55 x 75. Litteratur: Maeght nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

11 159 CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Straße der Überlebenden", 1971/1972. Opus 553 A. (Fra "Regentag"). Sign. Hundertwasser, 12. Febr 1972 im Grüntal, 26/300 (252/3000). Serigrafi i farver. Lysmål 65 x 47. Litteratur: Walter Koschatzky nr. 45. Afbildet SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 "Concert Hall Set II", Sign. Sam Francis, 14/75. Litografi i farver. Udgivet af Louisiana. Bladstørrelse 76,5 x 56. Litteratur: Connie W. Lembark, L 224, SF-231. Afbildet CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Nature morte au livre", Sign. Picasso, 31/50. Litografi. Bladstørrelse 56 x 37,5. Litteratur: Georges Bloch nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 GRAFIK 162 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Le future du passé". Sign. Jorn 71, 62/75. Træsnit i farver. Udgivet af Atelier Clot. Trykt hos Clot Bramsen et Georges, Paris. Lysmål 67 x 51. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Matinailles", Sign. Estève, 15/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 45 x 56,2. Litteratur: Moestrup nr. 23. Afbildet CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Carnet de la Californie", Sign. Picasso. Litografi. Bladstørrelse 46 x 32. Litteratur: Georges Bloch nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

13 165 CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "Le ciel bleu", Sign. Marc Chagall, 20/90. Litografi i farver. Lysmål 71 x 52. Litteratur: Mourlot nr Afbildet CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 Composition fra "Les Ateliers de Chagall" (Robert Marteau), Sign. Marc Chagall, 216/250. Litografi i farver. Trykt hos Mourlot, Paris. Lysmål 42 x 30,5. Litteratur: Sorlier nr Litteratur: Cramer nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 GRAFIK 167 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Ursule hisse les cornes de la biche", Sign. Miró, 22/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 57 x 87. Litteratur: Cramer nr Afbildet CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 Komposition, Sign. Miro, 51/150. Litografi i farver. Trykt hos Arte Adrien Maeght, Paris. Bladstørrelse 77 x 54. Litteratur: Maeght nr Afbildet CD MIGUEL BARCELO f. Sélanitx 1957 Komposition. Au revoir, M. Sign. Barcelo, 35/50. Litografi. Bladstørrelse 61 x 90. Afbildet CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Série I, rouge sur bleu", Sign. Miro, 27/30. Litografi i farver. Udgivet af og trykt hos Maeght. Lysmål 65 x 98. Litteratur: Maeght nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

15 CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 "Composition noire, jaune, bleue et rouge", Sign. Serge Poliakoff, 34/75. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 57 x 76. Litteratur: Rivière nr. XXX. Litteratur: Schneider nr. XXX. Afbildet CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 "Composition bleue, verte et rouge", Sign. Serge Poliakoff, 25/75. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 57 x 76. Litteratur: Rivière nr. XXXIV. Litteratur: Schneider nr. XXXIV. Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Nouvelles IG". Sign. Alechinsky 1979, 32/35. Akvatinte med farveradering trykt på rispapir. Bladstørrelse 168 x 89,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 GRAFIK 174 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Vallauris 1956 Toros. Sign. Picasso. Linoleumstryk i farver. Trykt hos Arnéra, Vallauris. Bladstørrelse 81 x 64,5. Litteratur: Bloch nr Litteratur: Czwiklitzer nr. 18. Afbildet CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Têtes et Pierre". Dimanche Sign. Picasso, 42/50. Litografi. Bladstørrelse 50 x 63. Litteratur: Bloch nr Litteratur: Mourlot nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

17 CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "The angel of Judgment", Sign. Marc Chagall, 59/200. Litografi i farver. Trykt på Arches papir. Bladstørrelse 69,2 x 54,5. Litteratur: Sorlier nr. CS 45. Afbildet CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "The orchard" (Hommage à Tériade), Sign. Marc Chagall. Litografisk plakat i farver. Udført til udstillingen "Hommage à Tériade" på Grand Palais, Paris. Trykt hos Mourlot. Lysmål 74,5 x 45,5. Litteratur: Sorlier nr. CS 44. Litteratur: Sorlier: "Chagall's posters: catalogue raisonné", gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 GRAFIK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

19 178 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Le future du passé". Sign. Jorn 71, 48/75. Træsnit i farver. Udgivet af Atelier Clot. Trykt hos Clot Bramsen et Georges, Paris. Bladstørrelse 76 x 56. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Sign. Jorn 70, 64/70, med dedikation. Litografi i farver. Bladstørrelse 81,5 x 60. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Caput mortuum", Usigneret. Farvelitografi i to dele. Lysmål 120 x 90. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD ASGER JORN 182 f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Silkeborg Suite". Alle sign. Jorn 53-70, 52/100. Original mappe med syv litografier i farver. Bladstørrelse 56 x 66. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD "POUR JORN" Kassette med 14 farvelitografier af Alechinsky, Appel, Baj, Constant, Corneille, Dotremont, Lam, Matta, Michaux, Saura, Ting, van Velde, Wemaëre og Wyckaert, Alle signeret, 35/100. Udgivet af The Asger Jorn Foundation, Bladstørrelse 75 x 54. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 GRAFIK 183 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Jubilation larmoyennageuse". Sign. Jorn 69, 268/300. Litografi i farver. Trykt af Clot Bramsen et Georges. Lysmål 58 x 41. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD PIERRE SOULAGES f. Rodez 1919 Komposition, Sign. Soulages, 11/30. Litografi i farver. Bladstørrelse 66 x 50,5. Litteratur: Rivière nr. 7a. Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Figurkomposition. Sign. Appel 76, 6/75. Carborundumradering i farver. Bladstørrelse 65 x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

21 CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "L'envol". Sign. Estève 58, Epreuve d'artiste, H.C. Med dedikation. Litografi i farver. Bladstørrelse 71 x 53. Litteratur: Moestrup nr. 28. Afbildet CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Lajoupée", Sign. Estève, 91/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 80 x 55,5. Litteratur: Moestrup nr. 67. Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Komposition. Sign. Appel 70, e.a. Litografi i farver. Bladstørrelse 72 x 105. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 GRAFIK ROY LICHTENSTEIN f. New York 1923, d. sst "Red Apple and Yellow Apple". Sign. Roy Lichtenstein 83, 49/60. Træsnit i farver. Trykt på håndlavet Iwano Kizuki Hosho papir. Bladstørrelse 70,8 x 95. Litteratur: Mary Lee Corlett: "The prints of Roy Lichtenstein: A catalogue raisonné , nr Afbildet RICHARD ESTES f. Kewanee, Illinois 1932 "Foyer". Sign. Richard Estes, 62/75. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 50 x 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

23 ANDY WARHOL f. Philadelphia 1930, d. New York 1987 Fire serigrafier fra suiten "H.C. Andersen", hhv. portræt af H.C. Andersen, "Ballerina", "Gipsmageren" samt "Møllemand". Alle nummereret 10/25. 96,5 x 96,5. (4). På bagsiden certifikat-stempel og facsimile sign. Litteratur: Feldman & Schellmann: "Andy Warhol prints: A catalogue raisonné ", nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 GRAFIK CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Nana Hyaku Mizu." Suite med syv træsnit i farver trykt på japanpapir, monteret i originale rammer af sortbemalet træ. Alle blade sign. Hundertwasser, 132/200, 71 samt stemplet med japanske skrifttegn. Medfølgende kassette af træ med tilhørende frontispice samt syv registrantkort. Lysmål 24 x 31; 32 x 40; 29 x 38; 39 x 49; 34 x 24; 30 x 23; 31 x 48. (7). Litteratur: Walter Koschatzky: "Friedensreich Hundertwasser: Das vollständige druckgraphische Werk, ", gengivet helsides i farver, s. 65 (603A), s. 85 (551A), s. 87 (563A), s. 95 (637A), s. 97 (487A), s. 133 (470A), s. 141 (475A). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

25 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 GRAFIK 193 ROBERT RAUSCHENBERG f. Texas 1925 "Are They Doing Mummies to Standard". Sign. Rauschenberg 81, 17/45. Farveoffset med relieftryk. Bladstørrelse 80 x 60. Afbildet CD A. R. PENCK f. Dresden 1939 Komposition. Sign. a.r. Penck, 5/24. Koldnålsradering og akvatinte i rødt og blåt. Bladstørrelse 63 x 82. Afbildet CD DAVID HOCKNEY f. Bradford, Yorkshire 1937 "Home". Komposition fra "Grimm's Fairy Tales", Sign. David Hockney, 46/100. Radering. Bladstørrelse 45,5 x 31. Litteratur: Marco Livingstone: David Hockney: Etchings and lithographs", 1988, nr. 24. Afbildet KEITH HARING f. Kunztown, Pennsylvania 1958, d. New York 1990 "Ludo". Mappe med fem litografier i farver. Alle blade sign. K. Haring 85, 2/5 E.A. Trykt på Arches papir. Bladstørrelse 66,5 x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

27 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 GRAFIK 197 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Je travaille comme un jardinier", Sign. Miro, 1/30. Litografi i farver. Bladstørrelse 22 x 22. Litteratur: Maeght nr Afbildet CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Le Lézard aux plumes d'or", Sign. Miro, 27/50. Litografi i farver på Japanpapir. Bladstørrelse 36 x 50. Litteratur: Maeght nr Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Return to the detested city". Sign. Asger Jorn Litografi i farver. Oplag 5 samt 3 prøvetryk. Lysmål 38 x 34; bladstørrelse 42,5 x 38,5. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

29 CD CORNEILLE f. Liège 1922 "Festival of the Earth". Diptykon. Sign. Corneille 2003, 7/60. Serigrafi i farver. Hver del 150 x 112 (Samlet 150 x 224). (2). Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Anémone progressiste" fra suiten "Entrée de Secours" Sign. Asger Jorn, 18/100. Radering i farver. Lysmål 40 x 30. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Moi et toi". Sign. Appel 62, E.A. Litografi i farver. Lysmål 67 x 53. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 GRAFIK CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 "Et møde." Sign. Scherfig 1974, 78/270. Litografi i farver. Stemplet UM grafik. Lysmål 47 x 61. Litteratur: "Jungle og savanne: Hans Scherfig. Litografier ", gengivet s. 33. Afbildet CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 "Halvaber." Sign. Scherfig 1972, 162/280. Litografi i farver. Stemplet UM grafik. Lysmål 45 x 30. Litteratur: "Jungle og savanne: Hans Scherfig. Litografier ", gengivet s. 35. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

31 L. GADOUD "Vins, Camp Romain, rouge, rosé, blanc". Tryksign. L. Gadoud. Affiches-Camis-Paris. Litografisk trykt plakat i farver. Bladstørrelse 160 x 120. Afbildet ROBERT INDIANA f. New Castle, Indiana 1928 "Love", Sign. R. Indiana, XV/XX. Serigrafisk udstillingsplakat i farver. Udgivet af Louisiana i forbindelse med udstilling i februar-marts Bladstørrelse 85 x 62. Proveniens: Ove Sprogøe's samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 GRAFIK 207 LOVIS CORINTH f. Tapiau 1858, d. Zandvoort, Holland 1925 Mytologiske figurkompositioner. Alle sign. Lovis Corinth. Fire raderinger. Hver lysmål 35,5 x 27. (4). Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Figurkomposition. Sign. Jorn 39. Radering. Oplag 15 ekspl. Lysmål 16 x 12. Litteratur: Van de Loo nr. 27. Afbildet CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 Komposition, Sign. Miro, XXV/LXXX. Litografi i farver. Lysmål 40 x 33. Litteratur: Maeght: nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

33 CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 To personer liggende på jorden ved vindmølle. Sign. på bagsiden Olafur Eliassen, H.C. Litografi. Bladstørrelse 20 x 52. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 GRAFIK 211 CD VALERIO ADAMI f. Bologna 1935 "La Visita". Sign. Adami, 131/140. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 153 x 72. Afbildet CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Peinture cinétique polychrome", Sign. Mortensen, 19/120. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 127 x 123. U.r. Litteratur: Jan Würtz Frandsen nr. G 2. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

35 klassisk modernisme ONSDAG DEN 5. OKTOBER katalog nr

36 KLASSISK MODERNISME CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Bondegård, Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 54 x 82. Afbildet CD LAURITZ HARTZ f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S "Parti fra Liseleje Strand", Sign. Lauritz Hartz. Olie på lærred. 71 x 89. Udstillet: Kunstforeningen, København 1943, kat. nr. 31. Proveniens: Dr. med. Lottrup Andersen. Afbildet CD AXEL P. JENSEN f. Kerteminde 1885, d. Virum 1972 Opstilling med blomster og frugter. Sign. Axel P.J. Olie på lærred. 80 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

37 216 CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 Sommerlandskab. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 65 x 75. Afbildet CD HARALD LETH f. København 1899, d. Ålsgårde 1986 "Badende, Sletten". Sign. H.L. Olie på lærred. 28 x 36. Afbildet CD WILHELM WILS f. Kolding 1880, d Opstilling med æbler og flaske på bord. Sign. Wils. Olie på lærred. 72 x 88. Udstillingsetiket på bagsiden. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 KLASSISK MODERNISME CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Gadeparti, Gudhjem. Usign. Olie på lærred. 60 x 81. Afbildet CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Landskab. Sign. SE 93. Olie på lærred. 45 x 57. Afbildet CD POVL SCHRØDER f. København 1894, d. Positano, Italien 1957 Høstlandskab. Sign. Povl Schrøder. Olie på lærred. 65 x 82. Afbildet CD JEPPE VONTILLIUS f. Frederiksberg 1915, d. Fredensborg 1994 Læsende dame siddende i sofa. Sign. IV. Olie på lærred. 65 x 44. Afbildet CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 Blomster i vase. Sign. SSw. Olie på lærred. 59 x 46. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

39 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 "Landskab med siddende kvindefigur", Bornholm. Sign. Olaf Rude 45. Olie på lærred. 81 x 116. Udstillet: "Olaf Rudes retrospektive udstilling," Charlottenborg 1945, kat. nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 KLASSISK MODERNISME CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Drengeleg. Sign. Folmer Bendtsen 59. Olie på lærred. 81 x 100. Afbildet CD JACK KAMPMANN f. London 1914, d Huse i bygd, Færøerne. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 54 x 65. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Snerydning. Sydhavnen. Sign. Folmer Bendtsen 62. Olie på lærred. 81 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

41 228 CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Landskab med huse. Sign. SE 64. Olie på plade. 38 x 55. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Vinterdag, Alexandravej. Sign. Folmer Bendtsen. Olie på lærred. 80 x 100. Afbildet CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Sommerdag ved Ols rundkirke. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 80 x 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 KLASSISK MODERNISME 232 CD HARALD LETH 231 f. København 1899, d. Ålsgårde 1986 "Pige i rødt forklæde". Sign. H.L. Olie på plade. 33 x 22. Udstillet: Martsudstillingen 1961, kat.nr. 73. Afbildet CD KAY CHRISTENSEN f. Nykøbing F "Vibeke". Sign. Kay C. samt på bagsiden Olie på lærred. 50 x 65. Afbildet CD VICTOR ISBRAND f. København 1897, d. sst St. Lorenzo kirken i Firenze. Sign. V. Isbrand. Olie på lærred. 65 x CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Udsigt over tage. Sign. Folmer Bendtsen 54. Olie på lærred. 73 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

43 235 CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Fiskerleje ved Gudhjem. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 98 x 130. Afbildet CD HARALD LETH f. København 1899, d. Ålsgårde 1986 "Aften med stor skybanke". Sign. H.L. Olie på lærred. 16 x 33. Afbildet CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Rude 1981 "Solpletten". Ung kvinde i grønt landskab. Sign. på bagsiden Kay Christensen, Olie på lærred. 75 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 KLASSISK MODERNISME CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Landskab med jolle ved sø. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 65 x 92. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

45 239 CD JEPPE VONTILLIUS f. Frederiksberg 1915, d. Fredensborg 1994 Siddende kvinde. Sign. IV. Olie på lærred. 51 x 42. Afbildet CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Ung pige siddende ved bord. Sign. J.H. Olie på lærred. 99 x 63. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Ældre par på Assistens Kirkegård. Sign. Folmer Bendtsen. Olie på lærred. 120 x 128. Udstillet: Kunstforeningen, København Udstillet: Helsingfors, Afbildet CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Landskab med huse. Sign. SE 60. Olie på masonit. 39 x 47. Afbildet CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Udsigt mod Charlottenborg fra Det Kgl. Teater. Sign. Mogens Hertz 60. Olie på lærred. 61 x 74. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 KLASSISK MODERNISME BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

47 244 CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Hus på landet, Sign. HN. Olie på lærred. 78 x 94. Udstillet: Skoleudstillingen 36-37, No. 102 F. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Grønt landskab med gangbro. Sign. Heerup. Olie på lærred. 56 x 117. Afbildet CD KNUD AGGER f. Holstebro 1895, d. Helsingør 1973 Skurvogne i landskab. Sign. Agger. Olie på lærred. 51 x 71. Afbildet CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 "I Amsterdam", Sign. Kay C. Olie på lærred. 51 x 66. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Vindag i Sydhavnen. Sign. Folmer Bendtsen 66. Olie på lærred. 70 x 100. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Dame med paraply. Sign. Folmer Bendtsen 68. Olie på lærred. 60 x 81. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 KLASSISK MODERNISME CD GUDMUNDUR MAR EINARSSON f. Middal 1895, d "Dræfajökull", Island. Sign. G. Einarsson. Olie på lærred. 64 x 100. Afbildet CD EGGERT GUDMUNDSSON f. Stapakoti 1906, d Fjeldlandskab, Island. Sign. Eggert. Olie på lærred. 80 x 100. Afbildet CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Landskab med gård. Sign. SE. Olie på masonit. 21 x 30. Afbildet CD HARALD LETH f. København 1899, d. Ålsgårde 1986 "Ved kysten, Gilbjerghoved". Sign. H.L. 59. Olie på plade. 20 x 24. Afbildet CD KRISTIN JONSDOTTIR f. 1890, d "Udsigt fra Klintebakker, Sjællands Odde". Sign. monogram. Olie på lærred. 53 x 82. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

49 CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 "Havebillede, Malergården". Sign. SSw. Olie på lærred. 74 x 59. Afbildet CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Dameportræt. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 93 x 73. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 KLASSISK MODERNISME CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Ødegård". Sign. monogram 71 samt på bagsiden Albert Bertelsen Olie på lærred. 38 x 61. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Vinterdag på Alexandravej. Sign. Folmer Bendtsen 63. Olie på lærred. 60 x 81. Afbildet CD MAURICE BOITEL f Opstilling med blomster i vaser. Paris. Sign. Maurice Boitel Olie på plade. 80 x 100. Afbildet CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 Interiør med ung pige. Sign. på bagsiden Kay C. Olie på lærred. 92 x 73. Afbildet CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Broen". Sign. monogram samt på bagsiden Albert Bertelsen Olie på lærred. 110 x 100. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

51 CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Rude 1981 "Skyggerne". Sign. Kay C Olie på lærred. 74 x 92. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 KLASSISK MODERNISME ALY BEN SALEM f. Tunis 1910, d Figurkomposition. Sign. Aly Ben Salem 38. Akvarel på papir. 75 x 53. Afbildet ALY BEN SALEM f. Tunis 1910, d Figurkomposition. Sign. Aly Ben Salem 38. Akvarel på papir. 75 x 53. Afbildet ALY BEN SALEM f. Tunis 1910, d Komposition med kvinde og heste. Sign. Aly Ben Salem 38. Akvarel på papir. 75 x 53. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

53 CD STEFAN VIGGO PEDERSEN f. København 1891, d "Apollon og digteren". Forlag til scenetæppet på "Stærekassen", Det kongelige Teater. Sign. SVP 31. Olie på papir. 105 x 81. Afbildet CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst "Marine. Nordsøen". Sign. Harald Engman. Olie på plade. 29 x 28. Afbildet CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 Portræt af pige og dreng, Paris Sign. Kay C. Olie på lærred. 50 x 65. Afbildet CD GERDA WEGENER f. Hammelev 1885, d. Frederiksberg 1940 Dansende korpiger på National Scala. Sign. monogram. Tusch på papir. Lysmål 26 x 31. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 KLASSISK MODERNISME CD KARL BOVIN f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985 Vestsjællandsk gård. Sign. Karl Bovin Olie på lærred monteret på plade. 24 x 34. Afbildet CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Udsigt over huse. Sign. H.N. Olie på lærred. 70 x 97. Afbildet CD KARL BOVIN f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985 Landskab. Sign. Karl Bovin 29. Olie på lærred monteret på plade. 24 x 34. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

55 CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Regnvejrsbryllup". Sign. Albert 65. Olie på lærred. 110 x 167. Afbildet CD MOGENS ZIELER f. København 1905, d. Odder 1983 "Indtørret Limfjordsarm, malet før solopgang". Sign. Zieler 35. Olie på lærred. 60 x 93. Udstillet: Mogens Zieler: Maleren, Hobro Museum, 6. marts-16. maj 2005, kat. nr. 17. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 KLASSISK MODERNISME CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 "Sydhavnen. Vinter". Sign. Folmer Bendtsen 60. Olie på lærred. 73 x 92. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Gadeparti, spadserende mor med barn, ca Sign. Folmer Bendtsen. Olie på lærred. 60 x 81. Afbildet THEODOR PHILIPSEN f. København 1840, d. sst Vægterdreng med to tyrekalve. Figurgruppe af brunpatineret bronze. H. 30. L. 45. B. 33,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

57 278 CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Ny sne". Sign. Albert 74 samt på bagsiden Albert Bertelsen Olie på lærred. 50 x 70. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Huse på Nørrebro. Sign. Folmer Bendtsen 44. Olie på lærred. 100 x 125. Udstillet: Kunstforeningen, København Afbildet CD POVL SØNDERGAARD f. Ringsted 1905, d Liggende kvinde. Sign. Povl Sg Figur af patineret bronze. Bronzestøberstempel fra L. Rasmussen København. L. 53. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 KLASSISK MODERNISME CD KARL BOVIN f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985 Parti fra mosen ved Frederikshavn. Sign. monogram. Olie på lærred. 34 x 42. Afbildet OKADA SABUROSUKE f. Japan 1869, d Parti fra La Gaude, Alpes Maritimes. Sign. Okada samt beskrevet med etiket på blændrammen. Olie på lærred. 45 x 54. Proveniens: Hidrører fra kunstnerens danskfødte hustru, senere videre til hendes familie. Afbildet CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Opstilling, Sign. Ekelund. Olie på lærred. 27 x 41. Afbildet CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Grønt landskab. Sign. Ekelund 55. Olie på lærred. 52 x 68. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

59 285 CD FRITZ SYBERG f. Fåborg 1862, d. Kerteminde 1939 "Landskab med køer, Kjerteminde. Sign. monogram Olie på lærred monteret på plade. 158 x 220. Proveniens: Plakette med inskriptionen: " april Skænket af arbejderne på selskabets virksomheder i Sakskøbing, Stege, Gørlev, Assens, København, Odense og Bjerregrav samt forsøgsstationen Maribo og selskabets landbrug". Afbildet POUL S. CHRISTIANSEN f. Hundevad 1855, d. København 1933 "Engbillede med græssende køer." Sign. monogram, Olie på lærred. 29 x 30. Litteratur: S. Danneskjold-Samsøe: "Maleren Poul S. Christiansen," nr Proveniens: Direktør C.J. Michaelsen CD KRÆSTEN IVERSEN f. Holsted 1886, d. København 1955 Hedelandskab. Sign. K.I. Olie på lærred. 88 x 123. Afbildet CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Marklandskab. Sign. HN. Olie på lærred. 58 x 75. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 KLASSISK MODERNISME HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst Interiør. Usign. Olie på pap. 45 x 30. Afbildet CD VILHELM LUNDSTRØM f. København 1893, d. sst Opstilling. Sign. V. Lundstrøm samt monogram. Oliekridt i farver på papir. Bladstørrelse 29,7 x 21. U.r. Afbildet CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 "Nyker kirke". Sign. Olaf Rude, D Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 34 x 44. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

61 292 CD VILHELM LUNDSTRØM f. København 1893, d. sst Figurkomposition. Sign. monogram. Blyant på papir. Lysmål 29 x 42. Afbildet CD JOHANNES LARSEN f. Kerteminde 1867, d. sst Havørn siddende på sten. I baggrunden kystlandskab. Sign. monogram Akvarel på papir. Lysmål 62 x 50. Afbildet PETER HANSEN f. Fåborg 1868, d. sst "En skovsø. Forår". Sign. monogram 22. Akvarel på papir. 29 x 39. Afbildet CD FRITZ SYBERG f. Fåborg 1862, d. Kerteminde 1939 Marklandskab med stynede popler. Sign. monogram Akvarel på papir. Lysmål 44 x 59. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 KLASSISK MODERNISME CD HERMAN VEDEL f. København 1875, d. sst Portræt af kommissarius, radiorådsformand og kammerherre Christian Diederich Lerche, Sign. monogram. Olie på lærred. 87 x 73. Litteratur: Artikel af Helge Larsen: I: "Dansk Biografisk Leksikon", bd. 8, s [Red.]: Sv. Cedergreen Bech, Maleriet omtalt. Afbildet CD VIGGO JARL f. København 1879, d. Cannes 1965 "Eric Altberg". Sign. Viggo Jarl Buste af patineret gips. Udført Paris H. 55. Litteratur: Mogens Lebech: "Billedhuggeren Viggo Jarl ", 1959, version af bronze gengivet planche s. 41. Afbildet CD ADAM FISCHER f. Frederiksberg 1888, d. Ordrup 1968 Drengehoved af brændt ler. Sign. AF 41. H. 21. Afbildet CD JAIS NIELSEN f. København 1885, d. Hellerup 1961 Der bedes for den syge, Usign. Olie på lærred. 100 x 120. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

63 I N D E X A Adami, Valerio 211 Agger, Knud 246 Alechinsky, Pierre 4, 7, 14, 27, , 173, 414, 431, 438 Alfelt, Else 50 Andersen, Mogens 82, 122, , 501, 512, 537 Andersen, Poul L. 474 Appel, Karel 41, 42, 48, 52, , 185, 188, 202, , 420, 421, 430, 434, 441 Arinbjarnar, Snorri 391 Arman, F. 488, 495, 523, 576 Arnoldi, Per 475, 591 B Balle, Mogens 16, 19, 39, , 427, 432, 440 Barcelo, Miguel 169 Bech, Poul Anker 148, 615 Ben Salem, Aly 263, 264, 265 Bendtsen, F. 225, 227, 229, , 248, 249, 258, 275, 276, 279 Benveniste, Eli 540 Bertelsen, Albert 257, , 278 Bertholo, René 489 Beuys, Joseph 497 Biasi, Guido 555 Bille, Ejler 3, 6, 10, 25 Billgren, Ola 94 Birkemose, Jens 116, 542, 547, , 574, 649, 655, 662 Bitran, Albert 522, 596 Bjerg, Johannes C. 404 Bjerke-Petersen, V. 96, 102, , 448, 454, 456, 457 Boberg, Jørgen 654 Bogart, Bram 480, 481, 616, 617 Boitel, Maurice 259 Bonde, P. 511, 622, 641, 642, 647 Bonnén, Kaspar 504 Bonnén, Peter 459 Borès, Francisco 75 Bovin, Karl 270, 272, 281 Brandes, Peter 125, 539 Brands, Eugène 70 Brockdorff, Victor 395 Bruun, Henrik (Buster) 661, 665 Bruun, Thomas 628 Brøgger, Stig 496 C Carlsson, Harry 327, 361 Carstensen, Claus 614 Chagall, Marc 165, 166, 176, 177 Christensen, John 366 Christensen, Kay 231, 237, , 262, 268, 401, 403, 412 Christiansen, Poul S. 286 Christoffersen, Frede 541 Christoffersen, Uffe 598, 663 Christoforou, John 569, 594 Ciccia, Mauro 612 Clausen, Franciska 300, , 332, 334 Coignard, James 535 Corinth, Lovis 207 Corneille 36, 37, , 429, 439, 442 D Dali, Salvador 99, 114, 133 Dalsgaard, Sven 498 Dan, Lars 564, 631 de Kooning, Willem 72, 106 Dejong, Jacqueline 572 Deyrolle, Jean 482, 510 Dotremont, Christian 12, 65 Doucet, Jacques 479 Dufo, Alain 486 E Einarsson, Gudmundur Mar 250 Ekelund, Poul 283, 284 Eliasson, Olafur 88, 98, 105, , 143, 147, 210 Engelund, S. 220, 228, 242, 252 Engman, Harald 267, 365 Erixson, Sven X et 394 Ernst, Helge 461, 562, , 657, 660 Estes, Richard 190 Estève, Maurice 73, , 186, 187 F Fischer, Adam 298 Fischer-Hansen, Else 603, 604 Flensburg, Anette Harboe 149 Flesser, Lajos 557, 558 Francis, Sam 93, 129, 160 Frandsen, Erik A. 135, 502, , 633, 636, 640, 648, 659 Freddie, Wilhelm 359, , 453, 455 Funch, Edgar 465, 466 G Gear, William 45 Gentry, Herbert 556 Giersing, H. 289, 304, 348, 363 Gillet, Roger Edgar 529 Gjedsted, Rolf 587 Gjerdevik, Niels Erik 566, 608, 644 Grube, Gunleif 664 Grünewald, Isaac 396 Gudmundsson, Eggert 251 Gudnason, Svavar 5, 8 H Hansen, Jørgen Teik 595 Hansen, Osmund 600, 602 Hansen, Peter 294 Haring, Keith 196 Hartz, Lauritz 214, 386 Haugen Sørensen, Arne 142, 451 Hauptmann, Sven 515 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 I N D E X Have, Henrik 637 Heerup, Henry 17, 18, 20, 21, 43 46, 47, 55, 56, 60, 62 67, 245, 419, 423, 428, 433 Heinsen, Hein 496 Henning, Gerhard 370, 372, , 408, 409, 413 Hertz, Mogens 213, , 235, 243 Hjorth-Nielsen, Søren 244, , 389 Hockney, David 128, 195 Hoffmann, Anker 340 Hofmeister, Johannes 240, 410 Holstein, Bent 580, 582, 638 Hoppe, Erik 397 Hornsleth, Kristian 506 Hornung, Preben 78, 85, , 527, 611 Hundertwasser, Friedensreich , 159, 192 Høst, Oluf 303, 308, 312, , 346, 350, 351, 358, 367, 371 I Indiana, Robert 206 Isakson, Karl 309, 322, 323, , 357, 364, 378 Isbak, Poul 623, 664 Isbrand, Victor 233 Iversen, Kræsten 287, , 380 J Jacobsen, E. 9, 24, 26, 53, 54, 58, 63 Jacobsen, G. 301, 314, 331, 347 Jacobsen, Robert 83, 86, 123, , 620, 625, 646 Jakupsson, Bardur 517 Jarl, Viggo 297 Jenkins, Paul 121, 570 Jensen, Axel P. 215 Jensen, S. G. 79, 80, 81, 117, 472 Jerichau, Jens Adolf 330 Joensen-Mikines, Samuel 392, 400 Johansen, Svend 307, 337, 381 Johnson, Ray 485, 492, 493, 509 Jonsdottir, Kristin 254 Jonsson, Ragnar 584, 634 Jorn, A. 1, 13, 15, 22, 23, 28, 32 33, 35, 61, 66, 69, 150, , 178, 179, 180, 182, , 201, 208, 415, 425, 436 Jørgensen, Børge 578 K Kampmann, Jack 226 Kirkeby, Per 89, 112, , 526, 528 Kirkegaard, Anders 630 Kito, Akira 490 Knudsen, Jesper 599 Krøjer, Tom 463, 521 Kudo, Tetsumi 487 Kvium, Michael 507, 626 L Lacasse, Joseph 76, 131 Lange, Maar Julius 531, 601 Larsen Stevns, Niels 384 Larsen, Johannes 293 Larsen, Karl 382 Lausen, Uwe 139 Lausten, Thorbjørn 473 Lenica, Alfred 553 Lergaard, Niels 344, 352, 375 Leth, Harald 217, 232, 236, 253 Leth, Jan 499 Lichtenstein, Roy 189 Liisberg, Hugo 341 Lindemann, Kai 520 Lindström, Bengt 571 Lundstrøm, Vilhelm 290, , 335, 349 M Macholm, Niels 589, 592 Magnelli, Alberto 91 Malinovsky, Lise 514, 624 Mancoba, Sonja Ferlov 416 Manessier, Alfred 483, 484 Marasco, Antonio 554 Marfaing, André 84 Martin, Etienne 140 Mathiesen, E. 518, 565, 581, 643 Mattinen, Seppo 651 Mertz, Albert 544 Messer, Sam 111 Metzinger, Jean 387 Mickelborg, Finn 583 Miró, Joan 157, 158, , 170, 197, 198, 209 Moal, Jean Le 74 Mortensen, Richard 77, 97, , 119, 212, 449, 462, 477 N Nash, Jørgen 666 Nielsen, Jais 299, 316, 369, 402 Nielsen, Kehnet 138, 538, 639 Nielsen, Knud 120, 458, , 470, 471, 513, 561, 573 Nieuwenhuys, Jan 443 Nivinski, Ignati 445 Nolde, Emil 390 Nørgård, Lars 136, 619, 627 O Odde, Knud 635 Olrik, Balder 137 Olsen, Gudmund 548 Olson, Erik 132 Ortvad, Erik 2, 44 Ortwed, Kirsten 543 P Papart, Max 536, 559 Patursson, Trondur 605 Pedersen, Carl-Henning 29, 34, 38 51, 59, 64, 68, 424, 437 Pedersen, Stefan Viggo 266 Penck, A. R BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

65 I N D E X Philipsen, Theodor 277 Picasso, Pablo 161, 164, 174, 175 Poliakoff, Serge 171, 172 Prem, Heimrad 530, 551 R R, Tal 71, 104 Raadal, Erik 310 Rancillac, Bernard 101 Rasmussen, Erik 606, 607 Rauschenberg, Robert 193 Reumert, Niels 593, 613 Riget, Karl Åge 467, 468 Rooskens, Anton 30, 40, 49 Rosenfalck, Flemming 464 Rude, Olaf 224, 238, 256, , 318, 319, 338, 345, 354, 376 Rylander, Hans Christian 588, 632 Rössell, Peter 609 S Saburosuke, Okada 282 Sala, Eugène de 360 Salto, Axel 315, 333 Scharff, William 368, 373 Scherfig, Hans 203, 204, 406 Schrøder, Povl 221 Schwalbe, Ole 476 Sert, Henri 560, 652 Shanklin, Barbara K. 100 Sherman, Cindy 146 Sivertsen, Jan 656 Skotte Olsen, Wiliam 516, 568, , 650, 658 Somchai, Hattakitkosol 534 Soulages, Pierre 184 Spinner, Hans 431 Stefansson, Jon 393, 399 Steffensen, H. V. 577, 645, 653 Storm Petersen, Robert 362 Sturm, Helmuth 478, 552 Sveinsdóttir, Júlíana 385 Swane, Christine 388 Swane, Sigurd 223, 255 Syberg, Fritz 285, 295 Søndergaard, Jens 216, 343, , 374, 377 Søndergaard, Povl 280 T Tabuchi, Yasse 508 Tajiri, Shinkichi 11 Thoresen, Elsa 446, 447 Tillmans, Wolfgang 144, 145 Ting, Walasse 134 Tinguely, Jean 92, 130, 491 Tronborg, Sonny 621 U Utzon-Frank, Einar 405 V Vasarely, Victor 87 Vedel, Herman 296 Venturelli, Gérard 550 Vontillius, Jeppe 222, 239 Voss, Jan 90 W Warhol, Andy 191 Wegener, Gerda 269, 342 Weie, Edvard 305, 324, , 379, 383 Wemaëre, Pierre 435, 444 Wesselmann, Tom 533 Willumsen, J. F. 320 Wils, Wilhelm 218 Winther, Poul 549, 585 Winther, Richard 110, 113, 505 Wotruba, Fritz 610 Wunderlich, Paul 532 Wölck, Preben 545, 546 Wörsel, Troels 500 Z Zeuthen, Ernst 313 Zieler, Mogens 274, 411 Ø Øllgaard, Hans 579 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 ONLINE-AUKTONER - KLIK FOR KLIK... Det er nu mere end et halvt år siden, at Bruun Rasmussen introducerede ugentlige auktion er, hvor bud, hammerslag og betaling udelukkende sker via internettet. Online-auktionerne, som løbende udbygges med nye servicefunktioner, er blevet godt modtaget, og antallet af kunder, som både ønsker at købe og sælge, er stærkt stigende. Hører du til dem, som endnu ikke har taget de nye auktioner i brug, er her en kort introduktion til, hvordan du kommer i gang. 1 Opret en konto Først skal du oprette dig som kunde på hjemmesiden www. bruun-rasmussen.dk. Her bedes du indtaste dine kreditkortoplysninger, da det kræver en konto at kunne handle på Bruun Rasmussen online-auktioner. Disse oplysninger behandles naturligvis fortroligt. Derefter får du tildelt et kundenummer og en adgangskode. Er du allerede kunde, kan du registrere dig med dit nuværende kundenummer. 2 Find det, som interesserer dig Hver uge fra mandag til torsdag udbydes kvalitetseffekter inden for ældre møbler, tæpper, smykker, moderne kunst og design, ældre malerier og varia. Hver måned udbydes der bøger, mønter, vin og våben. Alle effekter er udførligt beskrevet og forsynet med billeder, som kan vise alle de detaljer, du har brug for. Brug søgefunktionen og find lige netop det emne, som interesserer dig. 3 Eftersyn Som ved Bruun Rasmussens øvrige auktioner er der mulighed for at gå på eftersyn og se nærmere på det, du vil byde på. Eftersynet finder sted i flere dage, inden hammerslaget falder. Tid og sted fremgår tydeligt på hjemmesiden. 4 Indtast dit bud Alle bud er "maks. bud". Det vil sige, at dit bud angiver, hvad du maksimalt vil byde. Systemet sikrer dig således ham merslaget billigst muligt inden for det beløb, du angiver med dit autobud. Er der allerede budt på emnet, vil menuen med bud starte fra det næste mulige bud. Er der endnu ikke budt på emnet, vil det laveste bud i menuen være startbuddet. Vælg det beløb, du vil byde og klik på Byd. 5 Når hammeren er faldet Når det sidste bud er givet, og auk tionen er slut, frem går dette ved, at der ved effekten nu står, hvilket ham merslag den blev solgt for. Er det dit bud, vil dette fremgå; hvis ikke, kan du se, at en anden fik buddet. Får du hammerslaget, vil du efterfølgende modtage en med besked herom. 6 Betaling og afhentning Når auktionen er slut, vil du få tilsendt en med faktura på det, du har købt. Købesummen, d.v.s. hammerslagspris og omkostninger, trækkes automatisk via de indtastede kreditkortoplysninger. Herefter kan du vælge selv at afhente det købte eller bede Bruun Rasmussen om at give et tilbud på transporten BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

67 GÅ PÅ ONLINE-AUKT ION... HVER UGE: MANDAG K L. 20 ÆLDRE MØBLER OG TÆPPER T IRSDAG K L. 20 MODERNE K UNST OG DESIGN ONSDAG K L. 20 ÆLDRE MALERIER OG T EGNINGER TORSDAG K L. 20 VARIA - SM Y K K ER, SØLV OG K UNST HÅNDVÆRK HVER MÅNED: T IRSDAG K L. 18 BØGER FØRST E T IRSDAG I MÅNEDEN T IRSDAG K L. 18 MØNT ER ANDEN T IRSDAG I MÅNEDEN T IRSDAG K L. 18 V IN T RDJE T IRSDAG I MÅNEDEN T IRSDAG K L. 18 VÅBEN FJERDE T IRSDAG I MÅNEDEN BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 Auktion 104 i Vejle Preben Hornung: Komposition i sort, grå og blå Olie på lærred. 60 x 85 Eftersyn: oktober Auktion: 31. oktober - 3. november 338 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

69 Indlevering i Århus Bruun Rasmussen er også repræsenteret i landets næststørste by, hvor indleveringskontoret er åbent alle hverdage Kontakt kontoret i forbindelse med vurdering og indlevering i området. Med den centrale placering i Jylland og øget bemanding er vi hurtigt i stand til at lægge vejen forbi for en uforpligtende vurdering af Deres effekter. På Frederiks Allé er der løbende udstilling af aktuelle auktionsemner, ligesom det i receptionen er muligt at logge sig ind på Bruun Rasmussens hjemmeside. Personalet introducerer gerne interesserede til online-auktionerne, og er behjælpelige med information og vejledning om de emner, der udbydes til salg. BRUUN RASMUSSEN ÅRHUS Frederiks Allé 116, 8000 Århus C Telefon aarhus@bruun-rasmussen.dk BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 AUKTIONS-JUBILÆUM 750 Jubilæet markeres med en række internationale auktioner over malerier, kunstindustri og antikviteter samt specialkategorierne bøger, mønter, vin og våben. For indlevering og vurdering, ring venligst på På jubilæumsauktionen kommer dette eftertragtede maleri af den russiske kunstner Ivan-Constantinowitsch Aivasovski under hammeren. Efter stormen, solnedgang over brændingen med skibe i baggrunden, Odessa. er signeret Aivasovski med kyrilliske bogstaver og dateret Vurdering: 1.5 til 2 mill. 340 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

71 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 K O M M E N D E O N L I N E A U K T I O N Corneille og Wiliam Skotte Olsen To store samlinger sælges til efteråret på vores online auktion w w w.br uun-r as mus s en.d k 342 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

73 U P C O M M I N G A U C T I O N O N B O O K S A N D M A N U S C R I P T S the saxhof collection part three In November 29 Bruun Rasmussen presents part three of the Saxhof Collection of books and manuscripts, including a selection of photographs. Further questions for this auction, please contact Sebastian Hauge Lerche, s.h.lerche@bruun-rasmussen.dk, phone Photographer Roy Schatt ( ), is best known for his portraits of movie icon James Dean. His sessions with Dean, who died in a car crash in 1955, are his best known images from a career which also included work with Marilyn Monroe and Steve McQueen. A selection of original and signed photographs by Schatt are available at the upcomming auction. BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

74 Perle i Klampenborg Her er muligheden for at erhverve sig en unik ejendom fra 1929 med en skøn beliggenhed få hundrede meter fra Øresund i ét af Klampenborgs mest hyggelige og attraktive kvarterer. Ejendommen har haft samme ejer i 45 år, hvilket gør den særligt attraktiv, da det giver rig mulighed for en ny ejer til at skabe det perfekte hjem ud fra helt egne drømme og forestillinger. Det er en smuk og charmerende ejendom, som byder på utallige muligheder og kan skabe de rigtige rammer for den rette køber. Vi ser med stor glæde frem til at præsentere denne unikke ejendom. Kontantpris: kr. Bredgade København K Tel estates@bruun-rasmussen.dk BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

75 Skov ved Østersøen Bruun Rasmussen Estates udbyder 156 ha. skov, beliggende på Falster med 2,5 km kystlinie med en af Danmarks bedste sandstrande. Ejendommen sælges med byggeret til opførelse af bolig. En enestående mulighed for opførelse af drømmehuset med egen strand, i skønt og fredeligt naturområde. Herudover er der tale om et sublimt jagtterræn med råvildt, fasaner og trækvildt. Skoven sælges med ønske om diskretion, og vi ser frem til seriøse henvendelser. Herefter vil vi med glæde præsentere dette unikke stykke skov. Prisforlangende: kr. Få en uforpligtende vurdering af Deres bolig. Kontakt Axel Castenschiold, Franz Gammelgaard eller Sine Hunæus for en aftale. Besøg os på Bredgade København K Tel BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 estates@bruun-rasmussen.dk 345

76 O M R E G N I N G S TA B E L E X C H A N G E TA B L E dkk euro dkk euro dkk euro dkk euro Ved omregning fra dkk til euro er anvendt nationalbankens officielle valutakurs på tidspunktet for udarbejdelse af kataloget. Beløbet i euro er afrundet til et tal, der efter Bruun Rasmussens skøn fremtræder på en præsentabel måde i forhold til beløbet i dkk. Der bydes altid i dkk. Bruun Rasmussen gør opmærksom på at valutakursen ved betaling med euro kan være forskellig fra den ovennævnte. For the conversion from DKK into Euro, Bruun Rasmussen has used the official rate of exchange from Denmarks Nationalbank (the Danish national bank) at the time of preparation of the catalogue. The amount in Euro is, in Bruun Rasmussen's judgment, roughly adjusted to presentable figures. The bidding always takes place in DKK. Please note that the rate of exchange, when paying in Euro, may deviate from the above-mentioned rate. 346 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

SØNDAG. Papirkunst på himmelflugt

Resultatliste - DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014

Resultatliste - DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014 Side 1 af 7 18:34:49 - DDS SP v.3.14.2.3 RESULTATLISTE DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014 Veteran Plads Bane Navn Res. 5 6 7 8 9 10 P-finale I alt 1 2 022 Jette Skov Pedersen 394 8 51,6 10,6 10,7 10,4

RESULTATLISTE Møn Åben Cal

RESULTATLISTE Møn Åben Cal www.moensbank.dk RESULTATLISTE Møn Åben Cal. 22 2014 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 G 1 106625 Alexander Petersen 17-373 Ballerup Skf. 200/12 200/17 400/29 S 2 106369 Emma Nørholm Koch 23-001 Nykøbing F.

RESULTATLISTE FOR DDS Storstrømmen Senior Landsdelsmesterskab 15m 2011

RESULTATLISTE FOR DDS Storstrømmen Senior Landsdelsmesterskab 15m 2011 Side 1 af 8 StævneProgram 17:32 De Danske Skytteforeninger DDS SP v.2.4.28 November 2010 RESULTATLISTE FOR DDS Storstrømmen Senior Landsdelsmesterskab 15m 2011 Senior 1P Næstved Skytteforening UNG 14-55879

RESULTATLISTE Brande 50m Stævne

vinterturnering cal 22,

RESULTATER: HANSTHOLM LØBET

RESULTATER: HANSTHOLM LØBET 1 RESULTATER: HANSTHOLM LØBET 2006 Hanstholm løbet 2006-4,2 km - piger Navn By Nr Tid Hold PR Ald Total LINETTE K LARSEN HANSTHOLM 565 23,23 H ATELTIK 0.00 10 1 LOUISE POULSEN THISTED 564 26,57 0.00 14

Danmarksturnering. 10 meter riffel

Danmarksturnering. 10 meter riffel Danmarksturnering 10 meter riffel Resultatliste 2013-2014 10. omgang Startet i 1980 10. omgang total 1. Division A Trehøje 1 1848,7 2 17895 18 a Bredstrup-Pjedsted 1 1237,4 0 16106,3 16 c Viborg 1 1812

Opdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011

Søren Christensen Skov (f. 14 jun 1884) g. Marie Christensen (f. 23 Jan 19xx)

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER M LIGGENDE

Kunstakademiets Bibliotek

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering Senior

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering Senior 60 liggende 4. omgang total 1. division 1 Ballerup 1 1876,9 10 7505,5 40 2 Kolding 1 1842,3 4 7412,0 24 3 DSB/ASF 1 1846,9 6 5565,8 22 4 Viborg 1 1850,6 8 7394,9 18 5 Bredstrup-Pjedsted 1 1819,9 0 7351,8

Danmarks Jægerforbund Resultat hold 25-05-2014

Viborg Amtskreds-/By-stævne Bowling 2011. Individuelle rækker

Reg.nr. en udstilling af Telefon Til Chefen

Classic Bodybuilding Herre cm

Classic Bodybuilding Herre cm Classic Bodybuilding Herre 175 + 168 cm ring 7 Mouhamad Ali 5 1 4 kim carstensen 16 2 5 mike svensson 18 3 2 Jonas Bertram 19 4 1 Rasmus Rud Pedersen 20 5 3 rudi kronborg 25 6 ring 7 Mouhamad Ali 5 1 2

VARDE SPORTSFISKERFORENINGs bestyrelse fra 1926 til Isenkræmmer S. Graversen.

DGI Sydvest Hold Finale

RESULTATLISTE Kongsted Å^ben 15M riffelstaevne

RESULTATLISTE Kongsted Å^ben 15M riffelstaevne Steen Nielsen Fra: Gemt af Windows Internet Explorer 8 Sendt: 30. november 2011 18:30 Emne: Resultatliste - Kongsted Å^ben 15M riffelstaevne 29-11-2011 11:00:14 - DDS SP v.3.11.11.8 RESULTATLISTE Kongsted

20 60.80 Leif P. Nielsen 51 14/Aug/84 Brøndby

44 Kim & Jens Sørensen DK M :16:18:25 45 Team Kathøj DK M :16:18:61 46 Team

Resultater fra vintercuppens 6 afdeling i Silkeborg den

RESULTATLISTE Møn Åben Luft GV & Pistol

RESULTATLISTE Møn Åben Luft GV & Pistol RESULTATLISTE Møn Åben Luft GV & Pistol DDS SP v.3.13.1.1 Luftgevær, 15m. - Mesterskab BK1 1 99434 Kristian Nørholm Koch 14-001 Nykøbing F. Skytteforening 199/10 200/11 399/21 2 100140 Mette Hansen 14-040

Turnering : Hold 2hk 2008/9. Hovedkreds: 2. Grundlag.: 2HK_HOLD.RAT. Resultat.: 2HK_HOLD.TXT. ELO indberetning: 2HK_HOLD.ELO. Klub: Skovbo Skakklub Turnering : Hold 2hk 2008/9 d.20.03.2009 Hovedkreds: 2 Grundlag.: 2HK_HOLD.RAT Resultat.: 2HK_HOLD.TXT ELO indberetning: 2HK_HOLD.ELO Klub: Skovbo Skakklub Hans E. Andersen 1447 1 Julius Mølvig 1 1190

Georg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL

Georg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL Georg Metz Danske billeder fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL Illustrationsliste 6 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk Arkiv for 9 Roskilde Lokalhistoriske Arkiv 11 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk

FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL

FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL 2007-2008 MANDAG 9.00-9.30 9.30-10.00 10.00-10.30 10.30 1100 11.00 1130 11.30 1200 14.30-15.00 15.30-16.00 16.30-17.00 Frederikssund Frederikssund 17.30-18.00 18.30-19.00 19.00-19.30

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering 2014 - Senior

Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950

Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950 1 Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950 Lars Ellgaard Sunday, August 18th, 2013 Sognerådsformænd 1/1-1901 31/12-1903 Pedersen, Lauritz Christian SR s Større del Gårdejer 1/1-1904 31/3-1909

Ark1. * Død 5/12 1924; H. Stjernqvist indtræder. **Repræsentativ formand: Adolph Jensen (7/11 1933-31/7 1936) Side 3

Ark1. * Død 5/12 1924; H. Stjernqvist indtræder. **Repræsentativ formand: Adolph Jensen (7/11 1933-31/7 1936) Side 3 Dansk Statistisk Forenings bestyrelse gennem årene General- Formand Kasserer Sekretær Bestyrelsesmedlem BestyrelsesmedlemBestyrelsesmedlem Revisor Suppleant 1 Revisor Suppeant 2Suppl 3 forsamling 23/11

RESULTATLISTE Mårup Pistolterræn 2014 Mårup DDS SP v.3.14.4.1 Station 1 Skive Farve Afstand Stilling Mål 1 Oval 4 Sort 51 Høj knælende Mål 2 Tønde 1 Gul 22 Høj knælende Mål 3 1/7 Grøn 22 Høj knælende Station

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering 2014 - Senior 60 liggende 1. omgang total 1. division 1 Ballerup 1 1878,1 10 1878,1 10 2 Kolding 1 1852,4 8 1852,4 8 3 Bredstrup-Pjedsted 1 1846,0 6 1846,0 6 4 Hvidovre SF 1 1839,9 4 1839,9 4 5 Viborg 1 1835,7 2 1835,7

Danmarksturnering. 10 meter riffel Danmarksturnering 10 meter riffel Resultatliste 2014-2015 1. omgang Startet i 1980 Åben klasse 1. omgang total 1. Division 1 Bredstrup-Pjedsted 1 1856,4 12 1856,4 12 2 Særslev 1 1831,9 9 1831,9 9 3 Viborg

Danskemesterskaber 2010 10 og 15 m Senior og Oldboys

Kommunemesterskaber Herning JKF 2011

Kommunemesterskaber Herning JKF 2011 opdateret 080511 Kommunemesterskaber Klasse Navn Klub duer Skud Klub Plc. 124 A Kristian Mortensen Sunds 25 46 x 123 A Lars Kjeldsgaard Trehøjebanen 30 45 x 122 D Maiken Andersen MSK/HJC 23 46 x 121 M