moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst

Download "moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra... 1-70 nutidskunst... 71-149"

2 moderne auktion 749 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst onsdag 5. oktober kl. 13 grafik klassisk modernisme kl. 17 tema: det moderne gennembrud klassisk modernisme torsdag 6. oktober kl. 13 nutidskunst D E S I G N torsdag 6. oktober kl. 17 udvalgte møbler og design fredag 7. oktober kl. 13 møbler kunsthåndværk etnografica der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 346 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 335 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k A U K T I O N tirsdag den 4. oktober til fredag den 7. oktober 2005 E F T E R S Y N torsdag 29. september kl fredag 30. september kl lørdag 1. oktober kl søndag 2. oktober kl mandag 3. oktober kl B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax

4 modern auction 749 D AY S O F S A L E A R T tuesday 4th october 5 pm cobra contemporary art wednesday 5th october 1 pm prints classic modern art pm theme: the modern turning point classic modern art thursday 6th october 1 pm contemporary art D E S I G N thursday 6th october 5 pm selected furniture and design friday 7th october 1 pm furniture decorative arts and design pre-columbian art bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page: 346 reproduced on the cover of this catalogue: lot 335 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 m o d e r n a r t p a i n t i n g s a n d p r i n t s A U C T I O N tuesday the 4th october to friday the 7th october 2005 P R E V I E W thursday 29th september 10 am - 5 pm friday 30th september 10 am - 5 pm saturday 1st october 11 am - 4 pm sunday 2nd october 11 am - 4 pm monday 3rd october 10 am - 5 pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen moderne kunst og design Ole Ravn moderne kunst og design Lise Miller Bertram moderne kunst og design Anne Sophie Scavenius moderne kunst og design

7 grafik ONSDAG DEN 5. OKTOBER KL. 13 katalog nr

8 GRAFIK 150 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Sulla Strada II". Sign. Jorn 70, 44/75. Litografi i farver. Lysmål 51,5 x 67. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Survol du plaisir" ( Fra Etudes et Surprises"). Sign. Jorn 72, 29/75. Træsnit i farver. Bladstørrelse 44 x 55. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Les anges noirs". Sign. Appel, 7/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. U.r. Afbildet CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Kolumbus Regentag in Indien", 1971/1972. Opus 687 A. (Fra Regentag). Sign. Hundertwasser, 44/300 (436/3000). Serigrafi i farver. Bladstørrelse 50 x 67. Litteratur: Walter Koschatzky nr. 49. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

9 CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Die fünfte Augenwaage", 1971/1972. Opus 368 A. (Fra Regentag). Sign. Hundertwasser, 45/300 (441/3000). Serigrafi i farver. Bladstørrelse 50 x 67. Litteratur: Walter Koschatzky nr. 44. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 GRAFIK CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Carta Canta". Suite på 10 raderinger i farver. Alle blade sign. Alechinsky, C/N. Exemplaire C imprimé pour Jean Tardieu. Trykt og udgivet af Lydia et Robert Dutrou, Éditeurs Paris I original kassette. Afbildet "COBRA-BIBLIOTEKET" "Cobra-biblioteket". 15 kunstnermonografier hvoraf enkelte med litografisk trykte forsider. Trykt 1950 hos I. Chr. Sørensen. Litteratur: Van de Loo nr. 103 og CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "La Vendangeuse", Sign. Miro, 24/75. Litografi i farver. Trykt hos Maeght. Bladstørrelse 90 x 61. Litteratur: Maeght nr Afbildet CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Ma de Proverbis", Sign. Miro, 20/75. Litografi i farver. Trykt hos Arte Adrien Maeght, Paris. Lysmål 55 x 75. Litteratur: Maeght nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

11 159 CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Straße der Überlebenden", 1971/1972. Opus 553 A. (Fra "Regentag"). Sign. Hundertwasser, 12. Febr 1972 im Grüntal, 26/300 (252/3000). Serigrafi i farver. Lysmål 65 x 47. Litteratur: Walter Koschatzky nr. 45. Afbildet SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 "Concert Hall Set II", Sign. Sam Francis, 14/75. Litografi i farver. Udgivet af Louisiana. Bladstørrelse 76,5 x 56. Litteratur: Connie W. Lembark, L 224, SF-231. Afbildet CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Nature morte au livre", Sign. Picasso, 31/50. Litografi. Bladstørrelse 56 x 37,5. Litteratur: Georges Bloch nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 GRAFIK 162 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Le future du passé". Sign. Jorn 71, 62/75. Træsnit i farver. Udgivet af Atelier Clot. Trykt hos Clot Bramsen et Georges, Paris. Lysmål 67 x 51. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Matinailles", Sign. Estève, 15/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 45 x 56,2. Litteratur: Moestrup nr. 23. Afbildet CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Carnet de la Californie", Sign. Picasso. Litografi. Bladstørrelse 46 x 32. Litteratur: Georges Bloch nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

13 165 CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "Le ciel bleu", Sign. Marc Chagall, 20/90. Litografi i farver. Lysmål 71 x 52. Litteratur: Mourlot nr Afbildet CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 Composition fra "Les Ateliers de Chagall" (Robert Marteau), Sign. Marc Chagall, 216/250. Litografi i farver. Trykt hos Mourlot, Paris. Lysmål 42 x 30,5. Litteratur: Sorlier nr Litteratur: Cramer nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 GRAFIK 167 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Ursule hisse les cornes de la biche", Sign. Miró, 22/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 57 x 87. Litteratur: Cramer nr Afbildet CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 Komposition, Sign. Miro, 51/150. Litografi i farver. Trykt hos Arte Adrien Maeght, Paris. Bladstørrelse 77 x 54. Litteratur: Maeght nr Afbildet CD MIGUEL BARCELO f. Sélanitx 1957 Komposition. Au revoir, M. Sign. Barcelo, 35/50. Litografi. Bladstørrelse 61 x 90. Afbildet CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Série I, rouge sur bleu", Sign. Miro, 27/30. Litografi i farver. Udgivet af og trykt hos Maeght. Lysmål 65 x 98. Litteratur: Maeght nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

15 CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 "Composition noire, jaune, bleue et rouge", Sign. Serge Poliakoff, 34/75. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 57 x 76. Litteratur: Rivière nr. XXX. Litteratur: Schneider nr. XXX. Afbildet CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 "Composition bleue, verte et rouge", Sign. Serge Poliakoff, 25/75. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 57 x 76. Litteratur: Rivière nr. XXXIV. Litteratur: Schneider nr. XXXIV. Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Nouvelles IG". Sign. Alechinsky 1979, 32/35. Akvatinte med farveradering trykt på rispapir. Bladstørrelse 168 x 89,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 GRAFIK 174 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Vallauris 1956 Toros. Sign. Picasso. Linoleumstryk i farver. Trykt hos Arnéra, Vallauris. Bladstørrelse 81 x 64,5. Litteratur: Bloch nr Litteratur: Czwiklitzer nr. 18. Afbildet CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Têtes et Pierre". Dimanche Sign. Picasso, 42/50. Litografi. Bladstørrelse 50 x 63. Litteratur: Bloch nr Litteratur: Mourlot nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

17 CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "The angel of Judgment", Sign. Marc Chagall, 59/200. Litografi i farver. Trykt på Arches papir. Bladstørrelse 69,2 x 54,5. Litteratur: Sorlier nr. CS 45. Afbildet CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "The orchard" (Hommage à Tériade), Sign. Marc Chagall. Litografisk plakat i farver. Udført til udstillingen "Hommage à Tériade" på Grand Palais, Paris. Trykt hos Mourlot. Lysmål 74,5 x 45,5. Litteratur: Sorlier nr. CS 44. Litteratur: Sorlier: "Chagall's posters: catalogue raisonné", gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 GRAFIK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

19 178 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Le future du passé". Sign. Jorn 71, 48/75. Træsnit i farver. Udgivet af Atelier Clot. Trykt hos Clot Bramsen et Georges, Paris. Bladstørrelse 76 x 56. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Sign. Jorn 70, 64/70, med dedikation. Litografi i farver. Bladstørrelse 81,5 x 60. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Caput mortuum", Usigneret. Farvelitografi i to dele. Lysmål 120 x 90. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD ASGER JORN 182 f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Silkeborg Suite". Alle sign. Jorn 53-70, 52/100. Original mappe med syv litografier i farver. Bladstørrelse 56 x 66. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD "POUR JORN" Kassette med 14 farvelitografier af Alechinsky, Appel, Baj, Constant, Corneille, Dotremont, Lam, Matta, Michaux, Saura, Ting, van Velde, Wemaëre og Wyckaert, Alle signeret, 35/100. Udgivet af The Asger Jorn Foundation, Bladstørrelse 75 x 54. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 GRAFIK 183 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Jubilation larmoyennageuse". Sign. Jorn 69, 268/300. Litografi i farver. Trykt af Clot Bramsen et Georges. Lysmål 58 x 41. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD PIERRE SOULAGES f. Rodez 1919 Komposition, Sign. Soulages, 11/30. Litografi i farver. Bladstørrelse 66 x 50,5. Litteratur: Rivière nr. 7a. Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Figurkomposition. Sign. Appel 76, 6/75. Carborundumradering i farver. Bladstørrelse 65 x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

21 CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "L'envol". Sign. Estève 58, Epreuve d'artiste, H.C. Med dedikation. Litografi i farver. Bladstørrelse 71 x 53. Litteratur: Moestrup nr. 28. Afbildet CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Lajoupée", Sign. Estève, 91/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 80 x 55,5. Litteratur: Moestrup nr. 67. Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Komposition. Sign. Appel 70, e.a. Litografi i farver. Bladstørrelse 72 x 105. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 GRAFIK ROY LICHTENSTEIN f. New York 1923, d. sst "Red Apple and Yellow Apple". Sign. Roy Lichtenstein 83, 49/60. Træsnit i farver. Trykt på håndlavet Iwano Kizuki Hosho papir. Bladstørrelse 70,8 x 95. Litteratur: Mary Lee Corlett: "The prints of Roy Lichtenstein: A catalogue raisonné , nr Afbildet RICHARD ESTES f. Kewanee, Illinois 1932 "Foyer". Sign. Richard Estes, 62/75. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 50 x 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

23 ANDY WARHOL f. Philadelphia 1930, d. New York 1987 Fire serigrafier fra suiten "H.C. Andersen", hhv. portræt af H.C. Andersen, "Ballerina", "Gipsmageren" samt "Møllemand". Alle nummereret 10/25. 96,5 x 96,5. (4). På bagsiden certifikat-stempel og facsimile sign. Litteratur: Feldman & Schellmann: "Andy Warhol prints: A catalogue raisonné ", nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 GRAFIK CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Nana Hyaku Mizu." Suite med syv træsnit i farver trykt på japanpapir, monteret i originale rammer af sortbemalet træ. Alle blade sign. Hundertwasser, 132/200, 71 samt stemplet med japanske skrifttegn. Medfølgende kassette af træ med tilhørende frontispice samt syv registrantkort. Lysmål 24 x 31; 32 x 40; 29 x 38; 39 x 49; 34 x 24; 30 x 23; 31 x 48. (7). Litteratur: Walter Koschatzky: "Friedensreich Hundertwasser: Das vollständige druckgraphische Werk, ", gengivet helsides i farver, s. 65 (603A), s. 85 (551A), s. 87 (563A), s. 95 (637A), s. 97 (487A), s. 133 (470A), s. 141 (475A). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

25 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 GRAFIK 193 ROBERT RAUSCHENBERG f. Texas 1925 "Are They Doing Mummies to Standard". Sign. Rauschenberg 81, 17/45. Farveoffset med relieftryk. Bladstørrelse 80 x 60. Afbildet CD A. R. PENCK f. Dresden 1939 Komposition. Sign. a.r. Penck, 5/24. Koldnålsradering og akvatinte i rødt og blåt. Bladstørrelse 63 x 82. Afbildet CD DAVID HOCKNEY f. Bradford, Yorkshire 1937 "Home". Komposition fra "Grimm's Fairy Tales", Sign. David Hockney, 46/100. Radering. Bladstørrelse 45,5 x 31. Litteratur: Marco Livingstone: David Hockney: Etchings and lithographs", 1988, nr. 24. Afbildet KEITH HARING f. Kunztown, Pennsylvania 1958, d. New York 1990 "Ludo". Mappe med fem litografier i farver. Alle blade sign. K. Haring 85, 2/5 E.A. Trykt på Arches papir. Bladstørrelse 66,5 x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

27 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 GRAFIK 197 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Je travaille comme un jardinier", Sign. Miro, 1/30. Litografi i farver. Bladstørrelse 22 x 22. Litteratur: Maeght nr Afbildet CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Le Lézard aux plumes d'or", Sign. Miro, 27/50. Litografi i farver på Japanpapir. Bladstørrelse 36 x 50. Litteratur: Maeght nr Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Return to the detested city". Sign. Asger Jorn Litografi i farver. Oplag 5 samt 3 prøvetryk. Lysmål 38 x 34; bladstørrelse 42,5 x 38,5. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

29 CD CORNEILLE f. Liège 1922 "Festival of the Earth". Diptykon. Sign. Corneille 2003, 7/60. Serigrafi i farver. Hver del 150 x 112 (Samlet 150 x 224). (2). Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Anémone progressiste" fra suiten "Entrée de Secours" Sign. Asger Jorn, 18/100. Radering i farver. Lysmål 40 x 30. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Moi et toi". Sign. Appel 62, E.A. Litografi i farver. Lysmål 67 x 53. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 GRAFIK CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 "Et møde." Sign. Scherfig 1974, 78/270. Litografi i farver. Stemplet UM grafik. Lysmål 47 x 61. Litteratur: "Jungle og savanne: Hans Scherfig. Litografier ", gengivet s. 33. Afbildet CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 "Halvaber." Sign. Scherfig 1972, 162/280. Litografi i farver. Stemplet UM grafik. Lysmål 45 x 30. Litteratur: "Jungle og savanne: Hans Scherfig. Litografier ", gengivet s. 35. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

31 L. GADOUD "Vins, Camp Romain, rouge, rosé, blanc". Tryksign. L. Gadoud. Affiches-Camis-Paris. Litografisk trykt plakat i farver. Bladstørrelse 160 x 120. Afbildet ROBERT INDIANA f. New Castle, Indiana 1928 "Love", Sign. R. Indiana, XV/XX. Serigrafisk udstillingsplakat i farver. Udgivet af Louisiana i forbindelse med udstilling i februar-marts Bladstørrelse 85 x 62. Proveniens: Ove Sprogøe's samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 GRAFIK 207 LOVIS CORINTH f. Tapiau 1858, d. Zandvoort, Holland 1925 Mytologiske figurkompositioner. Alle sign. Lovis Corinth. Fire raderinger. Hver lysmål 35,5 x 27. (4). Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Figurkomposition. Sign. Jorn 39. Radering. Oplag 15 ekspl. Lysmål 16 x 12. Litteratur: Van de Loo nr. 27. Afbildet CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 Komposition, Sign. Miro, XXV/LXXX. Litografi i farver. Lysmål 40 x 33. Litteratur: Maeght: nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

33 CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 To personer liggende på jorden ved vindmølle. Sign. på bagsiden Olafur Eliassen, H.C. Litografi. Bladstørrelse 20 x 52. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 GRAFIK 211 CD VALERIO ADAMI f. Bologna 1935 "La Visita". Sign. Adami, 131/140. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 153 x 72. Afbildet CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Peinture cinétique polychrome", Sign. Mortensen, 19/120. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 127 x 123. U.r. Litteratur: Jan Würtz Frandsen nr. G 2. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

35 klassisk modernisme ONSDAG DEN 5. OKTOBER katalog nr

36 KLASSISK MODERNISME CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Bondegård, Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 54 x 82. Afbildet CD LAURITZ HARTZ f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S "Parti fra Liseleje Strand", Sign. Lauritz Hartz. Olie på lærred. 71 x 89. Udstillet: Kunstforeningen, København 1943, kat. nr. 31. Proveniens: Dr. med. Lottrup Andersen. Afbildet CD AXEL P. JENSEN f. Kerteminde 1885, d. Virum 1972 Opstilling med blomster og frugter. Sign. Axel P.J. Olie på lærred. 80 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

37 216 CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 Sommerlandskab. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 65 x 75. Afbildet CD HARALD LETH f. København 1899, d. Ålsgårde 1986 "Badende, Sletten". Sign. H.L. Olie på lærred. 28 x 36. Afbildet CD WILHELM WILS f. Kolding 1880, d Opstilling med æbler og flaske på bord. Sign. Wils. Olie på lærred. 72 x 88. Udstillingsetiket på bagsiden. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 KLASSISK MODERNISME CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Gadeparti, Gudhjem. Usign. Olie på lærred. 60 x 81. Afbildet CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Landskab. Sign. SE 93. Olie på lærred. 45 x 57. Afbildet CD POVL SCHRØDER f. København 1894, d. Positano, Italien 1957 Høstlandskab. Sign. Povl Schrøder. Olie på lærred. 65 x 82. Afbildet CD JEPPE VONTILLIUS f. Frederiksberg 1915, d. Fredensborg 1994 Læsende dame siddende i sofa. Sign. IV. Olie på lærred. 65 x 44. Afbildet CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 Blomster i vase. Sign. SSw. Olie på lærred. 59 x 46. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

39 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 "Landskab med siddende kvindefigur", Bornholm. Sign. Olaf Rude 45. Olie på lærred. 81 x 116. Udstillet: "Olaf Rudes retrospektive udstilling," Charlottenborg 1945, kat. nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 KLASSISK MODERNISME CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Drengeleg. Sign. Folmer Bendtsen 59. Olie på lærred. 81 x 100. Afbildet CD JACK KAMPMANN f. London 1914, d Huse i bygd, Færøerne. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 54 x 65. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Snerydning. Sydhavnen. Sign. Folmer Bendtsen 62. Olie på lærred. 81 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

41 228 CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Landskab med huse. Sign. SE 64. Olie på plade. 38 x 55. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Vinterdag, Alexandravej. Sign. Folmer Bendtsen. Olie på lærred. 80 x 100. Afbildet CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Sommerdag ved Ols rundkirke. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 80 x 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 KLASSISK MODERNISME 232 CD HARALD LETH 231 f. København 1899, d. Ålsgårde 1986 "Pige i rødt forklæde". Sign. H.L. Olie på plade. 33 x 22. Udstillet: Martsudstillingen 1961, kat.nr. 73. Afbildet CD KAY CHRISTENSEN f. Nykøbing F "Vibeke". Sign. Kay C. samt på bagsiden Olie på lærred. 50 x 65. Afbildet CD VICTOR ISBRAND f. København 1897, d. sst St. Lorenzo kirken i Firenze. Sign. V. Isbrand. Olie på lærred. 65 x CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Udsigt over tage. Sign. Folmer Bendtsen 54. Olie på lærred. 73 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

43 235 CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Fiskerleje ved Gudhjem. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 98 x 130. Afbildet CD HARALD LETH f. København 1899, d. Ålsgårde 1986 "Aften med stor skybanke". Sign. H.L. Olie på lærred. 16 x 33. Afbildet CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Rude 1981 "Solpletten". Ung kvinde i grønt landskab. Sign. på bagsiden Kay Christensen, Olie på lærred. 75 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 KLASSISK MODERNISME CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Landskab med jolle ved sø. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 65 x 92. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

45 239 CD JEPPE VONTILLIUS f. Frederiksberg 1915, d. Fredensborg 1994 Siddende kvinde. Sign. IV. Olie på lærred. 51 x 42. Afbildet CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Ung pige siddende ved bord. Sign. J.H. Olie på lærred. 99 x 63. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Ældre par på Assistens Kirkegård. Sign. Folmer Bendtsen. Olie på lærred. 120 x 128. Udstillet: Kunstforeningen, København Udstillet: Helsingfors, Afbildet CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Landskab med huse. Sign. SE 60. Olie på masonit. 39 x 47. Afbildet CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Udsigt mod Charlottenborg fra Det Kgl. Teater. Sign. Mogens Hertz 60. Olie på lærred. 61 x 74. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 KLASSISK MODERNISME BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

47 244 CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Hus på landet, Sign. HN. Olie på lærred. 78 x 94. Udstillet: Skoleudstillingen 36-37, No. 102 F. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Grønt landskab med gangbro. Sign. Heerup. Olie på lærred. 56 x 117. Afbildet CD KNUD AGGER f. Holstebro 1895, d. Helsingør 1973 Skurvogne i landskab. Sign. Agger. Olie på lærred. 51 x 71. Afbildet CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 "I Amsterdam", Sign. Kay C. Olie på lærred. 51 x 66. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Vindag i Sydhavnen. Sign. Folmer Bendtsen 66. Olie på lærred. 70 x 100. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Dame med paraply. Sign. Folmer Bendtsen 68. Olie på lærred. 60 x 81. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 KLASSISK MODERNISME CD GUDMUNDUR MAR EINARSSON f. Middal 1895, d "Dræfajökull", Island. Sign. G. Einarsson. Olie på lærred. 64 x 100. Afbildet CD EGGERT GUDMUNDSSON f. Stapakoti 1906, d Fjeldlandskab, Island. Sign. Eggert. Olie på lærred. 80 x 100. Afbildet CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Landskab med gård. Sign. SE. Olie på masonit. 21 x 30. Afbildet CD HARALD LETH f. København 1899, d. Ålsgårde 1986 "Ved kysten, Gilbjerghoved". Sign. H.L. 59. Olie på plade. 20 x 24. Afbildet CD KRISTIN JONSDOTTIR f. 1890, d "Udsigt fra Klintebakker, Sjællands Odde". Sign. monogram. Olie på lærred. 53 x 82. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

49 CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 "Havebillede, Malergården". Sign. SSw. Olie på lærred. 74 x 59. Afbildet CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Dameportræt. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 93 x 73. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 KLASSISK MODERNISME CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Ødegård". Sign. monogram 71 samt på bagsiden Albert Bertelsen Olie på lærred. 38 x 61. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Vinterdag på Alexandravej. Sign. Folmer Bendtsen 63. Olie på lærred. 60 x 81. Afbildet CD MAURICE BOITEL f Opstilling med blomster i vaser. Paris. Sign. Maurice Boitel Olie på plade. 80 x 100. Afbildet CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 Interiør med ung pige. Sign. på bagsiden Kay C. Olie på lærred. 92 x 73. Afbildet CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Broen". Sign. monogram samt på bagsiden Albert Bertelsen Olie på lærred. 110 x 100. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

51 CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Rude 1981 "Skyggerne". Sign. Kay C Olie på lærred. 74 x 92. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 KLASSISK MODERNISME ALY BEN SALEM f. Tunis 1910, d Figurkomposition. Sign. Aly Ben Salem 38. Akvarel på papir. 75 x 53. Afbildet ALY BEN SALEM f. Tunis 1910, d Figurkomposition. Sign. Aly Ben Salem 38. Akvarel på papir. 75 x 53. Afbildet ALY BEN SALEM f. Tunis 1910, d Komposition med kvinde og heste. Sign. Aly Ben Salem 38. Akvarel på papir. 75 x 53. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

53 CD STEFAN VIGGO PEDERSEN f. København 1891, d "Apollon og digteren". Forlag til scenetæppet på "Stærekassen", Det kongelige Teater. Sign. SVP 31. Olie på papir. 105 x 81. Afbildet CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst "Marine. Nordsøen". Sign. Harald Engman. Olie på plade. 29 x 28. Afbildet CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 Portræt af pige og dreng, Paris Sign. Kay C. Olie på lærred. 50 x 65. Afbildet CD GERDA WEGENER f. Hammelev 1885, d. Frederiksberg 1940 Dansende korpiger på National Scala. Sign. monogram. Tusch på papir. Lysmål 26 x 31. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 KLASSISK MODERNISME CD KARL BOVIN f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985 Vestsjællandsk gård. Sign. Karl Bovin Olie på lærred monteret på plade. 24 x 34. Afbildet CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Udsigt over huse. Sign. H.N. Olie på lærred. 70 x 97. Afbildet CD KARL BOVIN f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985 Landskab. Sign. Karl Bovin 29. Olie på lærred monteret på plade. 24 x 34. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

55 CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Regnvejrsbryllup". Sign. Albert 65. Olie på lærred. 110 x 167. Afbildet CD MOGENS ZIELER f. København 1905, d. Odder 1983 "Indtørret Limfjordsarm, malet før solopgang". Sign. Zieler 35. Olie på lærred. 60 x 93. Udstillet: Mogens Zieler: Maleren, Hobro Museum, 6. marts-16. maj 2005, kat. nr. 17. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 KLASSISK MODERNISME CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 "Sydhavnen. Vinter". Sign. Folmer Bendtsen 60. Olie på lærred. 73 x 92. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Gadeparti, spadserende mor med barn, ca Sign. Folmer Bendtsen. Olie på lærred. 60 x 81. Afbildet THEODOR PHILIPSEN f. København 1840, d. sst Vægterdreng med to tyrekalve. Figurgruppe af brunpatineret bronze. H. 30. L. 45. B. 33,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

57 278 CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Ny sne". Sign. Albert 74 samt på bagsiden Albert Bertelsen Olie på lærred. 50 x 70. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Huse på Nørrebro. Sign. Folmer Bendtsen 44. Olie på lærred. 100 x 125. Udstillet: Kunstforeningen, København Afbildet CD POVL SØNDERGAARD f. Ringsted 1905, d Liggende kvinde. Sign. Povl Sg Figur af patineret bronze. Bronzestøberstempel fra L. Rasmussen København. L. 53. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 KLASSISK MODERNISME CD KARL BOVIN f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985 Parti fra mosen ved Frederikshavn. Sign. monogram. Olie på lærred. 34 x 42. Afbildet OKADA SABUROSUKE f. Japan 1869, d Parti fra La Gaude, Alpes Maritimes. Sign. Okada samt beskrevet med etiket på blændrammen. Olie på lærred. 45 x 54. Proveniens: Hidrører fra kunstnerens danskfødte hustru, senere videre til hendes familie. Afbildet CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Opstilling, Sign. Ekelund. Olie på lærred. 27 x 41. Afbildet CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Grønt landskab. Sign. Ekelund 55. Olie på lærred. 52 x 68. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

59 285 CD FRITZ SYBERG f. Fåborg 1862, d. Kerteminde 1939 "Landskab med køer, Kjerteminde. Sign. monogram Olie på lærred monteret på plade. 158 x 220. Proveniens: Plakette med inskriptionen: " april Skænket af arbejderne på selskabets virksomheder i Sakskøbing, Stege, Gørlev, Assens, København, Odense og Bjerregrav samt forsøgsstationen Maribo og selskabets landbrug". Afbildet POUL S. CHRISTIANSEN f. Hundevad 1855, d. København 1933 "Engbillede med græssende køer." Sign. monogram, Olie på lærred. 29 x 30. Litteratur: S. Danneskjold-Samsøe: "Maleren Poul S. Christiansen," nr Proveniens: Direktør C.J. Michaelsen CD KRÆSTEN IVERSEN f. Holsted 1886, d. København 1955 Hedelandskab. Sign. K.I. Olie på lærred. 88 x 123. Afbildet CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Marklandskab. Sign. HN. Olie på lærred. 58 x 75. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 KLASSISK MODERNISME HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst Interiør. Usign. Olie på pap. 45 x 30. Afbildet CD VILHELM LUNDSTRØM f. København 1893, d. sst Opstilling. Sign. V. Lundstrøm samt monogram. Oliekridt i farver på papir. Bladstørrelse 29,7 x 21. U.r. Afbildet CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 "Nyker kirke". Sign. Olaf Rude, D Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 34 x 44. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

61 292 CD VILHELM LUNDSTRØM f. København 1893, d. sst Figurkomposition. Sign. monogram. Blyant på papir. Lysmål 29 x 42. Afbildet CD JOHANNES LARSEN f. Kerteminde 1867, d. sst Havørn siddende på sten. I baggrunden kystlandskab. Sign. monogram Akvarel på papir. Lysmål 62 x 50. Afbildet PETER HANSEN f. Fåborg 1868, d. sst "En skovsø. Forår". Sign. monogram 22. Akvarel på papir. 29 x 39. Afbildet CD FRITZ SYBERG f. Fåborg 1862, d. Kerteminde 1939 Marklandskab med stynede popler. Sign. monogram Akvarel på papir. Lysmål 44 x 59. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 KLASSISK MODERNISME CD HERMAN VEDEL f. København 1875, d. sst Portræt af kommissarius, radiorådsformand og kammerherre Christian Diederich Lerche, Sign. monogram. Olie på lærred. 87 x 73. Litteratur: Artikel af Helge Larsen: I: "Dansk Biografisk Leksikon", bd. 8, s [Red.]: Sv. Cedergreen Bech, Maleriet omtalt. Afbildet CD VIGGO JARL f. København 1879, d. Cannes 1965 "Eric Altberg". Sign. Viggo Jarl Buste af patineret gips. Udført Paris H. 55. Litteratur: Mogens Lebech: "Billedhuggeren Viggo Jarl ", 1959, version af bronze gengivet planche s. 41. Afbildet CD ADAM FISCHER f. Frederiksberg 1888, d. Ordrup 1968 Drengehoved af brændt ler. Sign. AF 41. H. 21. Afbildet CD JAIS NIELSEN f. København 1885, d. Hellerup 1961 Der bedes for den syge, Usign. Olie på lærred. 100 x 120. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

63 I N D E X A Adami, Valerio 211 Agger, Knud 246 Alechinsky, Pierre 4, 7, 14, 27, , 173, 414, 431, 438 Alfelt, Else 50 Andersen, Mogens 82, 122, , 501, 512, 537 Andersen, Poul L. 474 Appel, Karel 41, 42, 48, 52, , 185, 188, 202, , 420, 421, 430, 434, 441 Arinbjarnar, Snorri 391 Arman, F. 488, 495, 523, 576 Arnoldi, Per 475, 591 B Balle, Mogens 16, 19, 39, , 427, 432, 440 Barcelo, Miguel 169 Bech, Poul Anker 148, 615 Ben Salem, Aly 263, 264, 265 Bendtsen, F. 225, 227, 229, , 248, 249, 258, 275, 276, 279 Benveniste, Eli 540 Bertelsen, Albert 257, , 278 Bertholo, René 489 Beuys, Joseph 497 Biasi, Guido 555 Bille, Ejler 3, 6, 10, 25 Billgren, Ola 94 Birkemose, Jens 116, 542, 547, , 574, 649, 655, 662 Bitran, Albert 522, 596 Bjerg, Johannes C. 404 Bjerke-Petersen, V. 96, 102, , 448, 454, 456, 457 Boberg, Jørgen 654 Bogart, Bram 480, 481, 616, 617 Boitel, Maurice 259 Bonde, P. 511, 622, 641, 642, 647 Bonnén, Kaspar 504 Bonnén, Peter 459 Borès, Francisco 75 Bovin, Karl 270, 272, 281 Brandes, Peter 125, 539 Brands, Eugène 70 Brockdorff, Victor 395 Bruun, Henrik (Buster) 661, 665 Bruun, Thomas 628 Brøgger, Stig 496 C Carlsson, Harry 327, 361 Carstensen, Claus 614 Chagall, Marc 165, 166, 176, 177 Christensen, John 366 Christensen, Kay 231, 237, , 262, 268, 401, 403, 412 Christiansen, Poul S. 286 Christoffersen, Frede 541 Christoffersen, Uffe 598, 663 Christoforou, John 569, 594 Ciccia, Mauro 612 Clausen, Franciska 300, , 332, 334 Coignard, James 535 Corinth, Lovis 207 Corneille 36, 37, , 429, 439, 442 D Dali, Salvador 99, 114, 133 Dalsgaard, Sven 498 Dan, Lars 564, 631 de Kooning, Willem 72, 106 Dejong, Jacqueline 572 Deyrolle, Jean 482, 510 Dotremont, Christian 12, 65 Doucet, Jacques 479 Dufo, Alain 486 E Einarsson, Gudmundur Mar 250 Ekelund, Poul 283, 284 Eliasson, Olafur 88, 98, 105, , 143, 147, 210 Engelund, S. 220, 228, 242, 252 Engman, Harald 267, 365 Erixson, Sven X et 394 Ernst, Helge 461, 562, , 657, 660 Estes, Richard 190 Estève, Maurice 73, , 186, 187 F Fischer, Adam 298 Fischer-Hansen, Else 603, 604 Flensburg, Anette Harboe 149 Flesser, Lajos 557, 558 Francis, Sam 93, 129, 160 Frandsen, Erik A. 135, 502, , 633, 636, 640, 648, 659 Freddie, Wilhelm 359, , 453, 455 Funch, Edgar 465, 466 G Gear, William 45 Gentry, Herbert 556 Giersing, H. 289, 304, 348, 363 Gillet, Roger Edgar 529 Gjedsted, Rolf 587 Gjerdevik, Niels Erik 566, 608, 644 Grube, Gunleif 664 Grünewald, Isaac 396 Gudmundsson, Eggert 251 Gudnason, Svavar 5, 8 H Hansen, Jørgen Teik 595 Hansen, Osmund 600, 602 Hansen, Peter 294 Haring, Keith 196 Hartz, Lauritz 214, 386 Haugen Sørensen, Arne 142, 451 Hauptmann, Sven 515 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 I N D E X Have, Henrik 637 Heerup, Henry 17, 18, 20, 21, 43 46, 47, 55, 56, 60, 62 67, 245, 419, 423, 428, 433 Heinsen, Hein 496 Henning, Gerhard 370, 372, , 408, 409, 413 Hertz, Mogens 213, , 235, 243 Hjorth-Nielsen, Søren 244, , 389 Hockney, David 128, 195 Hoffmann, Anker 340 Hofmeister, Johannes 240, 410 Holstein, Bent 580, 582, 638 Hoppe, Erik 397 Hornsleth, Kristian 506 Hornung, Preben 78, 85, , 527, 611 Hundertwasser, Friedensreich , 159, 192 Høst, Oluf 303, 308, 312, , 346, 350, 351, 358, 367, 371 I Indiana, Robert 206 Isakson, Karl 309, 322, 323, , 357, 364, 378 Isbak, Poul 623, 664 Isbrand, Victor 233 Iversen, Kræsten 287, , 380 J Jacobsen, E. 9, 24, 26, 53, 54, 58, 63 Jacobsen, G. 301, 314, 331, 347 Jacobsen, Robert 83, 86, 123, , 620, 625, 646 Jakupsson, Bardur 517 Jarl, Viggo 297 Jenkins, Paul 121, 570 Jensen, Axel P. 215 Jensen, S. G. 79, 80, 81, 117, 472 Jerichau, Jens Adolf 330 Joensen-Mikines, Samuel 392, 400 Johansen, Svend 307, 337, 381 Johnson, Ray 485, 492, 493, 509 Jonsdottir, Kristin 254 Jonsson, Ragnar 584, 634 Jorn, A. 1, 13, 15, 22, 23, 28, 32 33, 35, 61, 66, 69, 150, , 178, 179, 180, 182, , 201, 208, 415, 425, 436 Jørgensen, Børge 578 K Kampmann, Jack 226 Kirkeby, Per 89, 112, , 526, 528 Kirkegaard, Anders 630 Kito, Akira 490 Knudsen, Jesper 599 Krøjer, Tom 463, 521 Kudo, Tetsumi 487 Kvium, Michael 507, 626 L Lacasse, Joseph 76, 131 Lange, Maar Julius 531, 601 Larsen Stevns, Niels 384 Larsen, Johannes 293 Larsen, Karl 382 Lausen, Uwe 139 Lausten, Thorbjørn 473 Lenica, Alfred 553 Lergaard, Niels 344, 352, 375 Leth, Harald 217, 232, 236, 253 Leth, Jan 499 Lichtenstein, Roy 189 Liisberg, Hugo 341 Lindemann, Kai 520 Lindström, Bengt 571 Lundstrøm, Vilhelm 290, , 335, 349 M Macholm, Niels 589, 592 Magnelli, Alberto 91 Malinovsky, Lise 514, 624 Mancoba, Sonja Ferlov 416 Manessier, Alfred 483, 484 Marasco, Antonio 554 Marfaing, André 84 Martin, Etienne 140 Mathiesen, E. 518, 565, 581, 643 Mattinen, Seppo 651 Mertz, Albert 544 Messer, Sam 111 Metzinger, Jean 387 Mickelborg, Finn 583 Miró, Joan 157, 158, , 170, 197, 198, 209 Moal, Jean Le 74 Mortensen, Richard 77, 97, , 119, 212, 449, 462, 477 N Nash, Jørgen 666 Nielsen, Jais 299, 316, 369, 402 Nielsen, Kehnet 138, 538, 639 Nielsen, Knud 120, 458, , 470, 471, 513, 561, 573 Nieuwenhuys, Jan 443 Nivinski, Ignati 445 Nolde, Emil 390 Nørgård, Lars 136, 619, 627 O Odde, Knud 635 Olrik, Balder 137 Olsen, Gudmund 548 Olson, Erik 132 Ortvad, Erik 2, 44 Ortwed, Kirsten 543 P Papart, Max 536, 559 Patursson, Trondur 605 Pedersen, Carl-Henning 29, 34, 38 51, 59, 64, 68, 424, 437 Pedersen, Stefan Viggo 266 Penck, A. R BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

65 I N D E X Philipsen, Theodor 277 Picasso, Pablo 161, 164, 174, 175 Poliakoff, Serge 171, 172 Prem, Heimrad 530, 551 R R, Tal 71, 104 Raadal, Erik 310 Rancillac, Bernard 101 Rasmussen, Erik 606, 607 Rauschenberg, Robert 193 Reumert, Niels 593, 613 Riget, Karl Åge 467, 468 Rooskens, Anton 30, 40, 49 Rosenfalck, Flemming 464 Rude, Olaf 224, 238, 256, , 318, 319, 338, 345, 354, 376 Rylander, Hans Christian 588, 632 Rössell, Peter 609 S Saburosuke, Okada 282 Sala, Eugène de 360 Salto, Axel 315, 333 Scharff, William 368, 373 Scherfig, Hans 203, 204, 406 Schrøder, Povl 221 Schwalbe, Ole 476 Sert, Henri 560, 652 Shanklin, Barbara K. 100 Sherman, Cindy 146 Sivertsen, Jan 656 Skotte Olsen, Wiliam 516, 568, , 650, 658 Somchai, Hattakitkosol 534 Soulages, Pierre 184 Spinner, Hans 431 Stefansson, Jon 393, 399 Steffensen, H. V. 577, 645, 653 Storm Petersen, Robert 362 Sturm, Helmuth 478, 552 Sveinsdóttir, Júlíana 385 Swane, Christine 388 Swane, Sigurd 223, 255 Syberg, Fritz 285, 295 Søndergaard, Jens 216, 343, , 374, 377 Søndergaard, Povl 280 T Tabuchi, Yasse 508 Tajiri, Shinkichi 11 Thoresen, Elsa 446, 447 Tillmans, Wolfgang 144, 145 Ting, Walasse 134 Tinguely, Jean 92, 130, 491 Tronborg, Sonny 621 U Utzon-Frank, Einar 405 V Vasarely, Victor 87 Vedel, Herman 296 Venturelli, Gérard 550 Vontillius, Jeppe 222, 239 Voss, Jan 90 W Warhol, Andy 191 Wegener, Gerda 269, 342 Weie, Edvard 305, 324, , 379, 383 Wemaëre, Pierre 435, 444 Wesselmann, Tom 533 Willumsen, J. F. 320 Wils, Wilhelm 218 Winther, Poul 549, 585 Winther, Richard 110, 113, 505 Wotruba, Fritz 610 Wunderlich, Paul 532 Wölck, Preben 545, 546 Wörsel, Troels 500 Z Zeuthen, Ernst 313 Zieler, Mogens 274, 411 Ø Øllgaard, Hans 579 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 ONLINE-AUKTONER - KLIK FOR KLIK... Det er nu mere end et halvt år siden, at Bruun Rasmussen introducerede ugentlige auktion er, hvor bud, hammerslag og betaling udelukkende sker via internettet. Online-auktionerne, som løbende udbygges med nye servicefunktioner, er blevet godt modtaget, og antallet af kunder, som både ønsker at købe og sælge, er stærkt stigende. Hører du til dem, som endnu ikke har taget de nye auktioner i brug, er her en kort introduktion til, hvordan du kommer i gang. 1 Opret en konto Først skal du oprette dig som kunde på hjemmesiden www. bruun-rasmussen.dk. Her bedes du indtaste dine kreditkortoplysninger, da det kræver en konto at kunne handle på Bruun Rasmussen online-auktioner. Disse oplysninger behandles naturligvis fortroligt. Derefter får du tildelt et kundenummer og en adgangskode. Er du allerede kunde, kan du registrere dig med dit nuværende kundenummer. 2 Find det, som interesserer dig Hver uge fra mandag til torsdag udbydes kvalitetseffekter inden for ældre møbler, tæpper, smykker, moderne kunst og design, ældre malerier og varia. Hver måned udbydes der bøger, mønter, vin og våben. Alle effekter er udførligt beskrevet og forsynet med billeder, som kan vise alle de detaljer, du har brug for. Brug søgefunktionen og find lige netop det emne, som interesserer dig. 3 Eftersyn Som ved Bruun Rasmussens øvrige auktioner er der mulighed for at gå på eftersyn og se nærmere på det, du vil byde på. Eftersynet finder sted i flere dage, inden hammerslaget falder. Tid og sted fremgår tydeligt på hjemmesiden. 4 Indtast dit bud Alle bud er "maks. bud". Det vil sige, at dit bud angiver, hvad du maksimalt vil byde. Systemet sikrer dig således ham merslaget billigst muligt inden for det beløb, du angiver med dit autobud. Er der allerede budt på emnet, vil menuen med bud starte fra det næste mulige bud. Er der endnu ikke budt på emnet, vil det laveste bud i menuen være startbuddet. Vælg det beløb, du vil byde og klik på Byd. 5 Når hammeren er faldet Når det sidste bud er givet, og auk tionen er slut, frem går dette ved, at der ved effekten nu står, hvilket ham merslag den blev solgt for. Er det dit bud, vil dette fremgå; hvis ikke, kan du se, at en anden fik buddet. Får du hammerslaget, vil du efterfølgende modtage en med besked herom. 6 Betaling og afhentning Når auktionen er slut, vil du få tilsendt en med faktura på det, du har købt. Købesummen, d.v.s. hammerslagspris og omkostninger, trækkes automatisk via de indtastede kreditkortoplysninger. Herefter kan du vælge selv at afhente det købte eller bede Bruun Rasmussen om at give et tilbud på transporten BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

67 GÅ PÅ ONLINE-AUKT ION... HVER UGE: MANDAG K L. 20 ÆLDRE MØBLER OG TÆPPER T IRSDAG K L. 20 MODERNE K UNST OG DESIGN ONSDAG K L. 20 ÆLDRE MALERIER OG T EGNINGER TORSDAG K L. 20 VARIA - SM Y K K ER, SØLV OG K UNST HÅNDVÆRK HVER MÅNED: T IRSDAG K L. 18 BØGER FØRST E T IRSDAG I MÅNEDEN T IRSDAG K L. 18 MØNT ER ANDEN T IRSDAG I MÅNEDEN T IRSDAG K L. 18 V IN T RDJE T IRSDAG I MÅNEDEN T IRSDAG K L. 18 VÅBEN FJERDE T IRSDAG I MÅNEDEN BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 Auktion 104 i Vejle Preben Hornung: Komposition i sort, grå og blå Olie på lærred. 60 x 85 Eftersyn: oktober Auktion: 31. oktober - 3. november 338 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

69 Indlevering i Århus Bruun Rasmussen er også repræsenteret i landets næststørste by, hvor indleveringskontoret er åbent alle hverdage Kontakt kontoret i forbindelse med vurdering og indlevering i området. Med den centrale placering i Jylland og øget bemanding er vi hurtigt i stand til at lægge vejen forbi for en uforpligtende vurdering af Deres effekter. På Frederiks Allé er der løbende udstilling af aktuelle auktionsemner, ligesom det i receptionen er muligt at logge sig ind på Bruun Rasmussens hjemmeside. Personalet introducerer gerne interesserede til online-auktionerne, og er behjælpelige med information og vejledning om de emner, der udbydes til salg. BRUUN RASMUSSEN ÅRHUS Frederiks Allé 116, 8000 Århus C Telefon BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 AUKTIONS-JUBILÆUM 750 Jubilæet markeres med en række internationale auktioner over malerier, kunstindustri og antikviteter samt specialkategorierne bøger, mønter, vin og våben. For indlevering og vurdering, ring venligst på På jubilæumsauktionen kommer dette eftertragtede maleri af den russiske kunstner Ivan-Constantinowitsch Aivasovski under hammeren. Efter stormen, solnedgang over brændingen med skibe i baggrunden, Odessa. er signeret Aivasovski med kyrilliske bogstaver og dateret Vurdering: 1.5 til 2 mill. 340 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

71 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 K O M M E N D E O N L I N E A U K T I O N Corneille og Wiliam Skotte Olsen To store samlinger sælges til efteråret på vores online auktion w w w.br uun-r as mus s en.d k 342 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

73 U P C O M M I N G A U C T I O N O N B O O K S A N D M A N U S C R I P T S the saxhof collection part three In November 29 Bruun Rasmussen presents part three of the Saxhof Collection of books and manuscripts, including a selection of photographs. Further questions for this auction, please contact Sebastian Hauge Lerche, phone Photographer Roy Schatt ( ), is best known for his portraits of movie icon James Dean. His sessions with Dean, who died in a car crash in 1955, are his best known images from a career which also included work with Marilyn Monroe and Steve McQueen. A selection of original and signed photographs by Schatt are available at the upcomming auction. BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

74 Perle i Klampenborg Her er muligheden for at erhverve sig en unik ejendom fra 1929 med en skøn beliggenhed få hundrede meter fra Øresund i ét af Klampenborgs mest hyggelige og attraktive kvarterer. Ejendommen har haft samme ejer i 45 år, hvilket gør den særligt attraktiv, da det giver rig mulighed for en ny ejer til at skabe det perfekte hjem ud fra helt egne drømme og forestillinger. Det er en smuk og charmerende ejendom, som byder på utallige muligheder og kan skabe de rigtige rammer for den rette køber. Vi ser med stor glæde frem til at præsentere denne unikke ejendom. Kontantpris: kr. Bredgade København K Tel BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

75 Skov ved Østersøen Bruun Rasmussen Estates udbyder 156 ha. skov, beliggende på Falster med 2,5 km kystlinie med en af Danmarks bedste sandstrande. Ejendommen sælges med byggeret til opførelse af bolig. En enestående mulighed for opførelse af drømmehuset med egen strand, i skønt og fredeligt naturområde. Herudover er der tale om et sublimt jagtterræn med råvildt, fasaner og trækvildt. Skoven sælges med ønske om diskretion, og vi ser frem til seriøse henvendelser. Herefter vil vi med glæde præsentere dette unikke stykke skov. Prisforlangende: kr. Få en uforpligtende vurdering af Deres bolig. Kontakt Axel Castenschiold, Franz Gammelgaard eller Sine Hunæus for en aftale. Besøg os på Bredgade København K Tel BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

76 O M R E G N I N G S TA B E L E X C H A N G E TA B L E dkk euro dkk euro dkk euro dkk euro Ved omregning fra dkk til euro er anvendt nationalbankens officielle valutakurs på tidspunktet for udarbejdelse af kataloget. Beløbet i euro er afrundet til et tal, der efter Bruun Rasmussens skøn fremtræder på en præsentabel måde i forhold til beløbet i dkk. Der bydes altid i dkk. Bruun Rasmussen gør opmærksom på at valutakursen ved betaling med euro kan være forskellig fra den ovennævnte. For the conversion from DKK into Euro, Bruun Rasmussen has used the official rate of exchange from Denmarks Nationalbank (the Danish national bank) at the time of preparation of the catalogue. The amount in Euro is, in Bruun Rasmussen's judgment, roughly adjusted to presentable figures. The bidding always takes place in DKK. Please note that the rate of exchange, when paying in Euro, may deviate from the above-mentioned rate. 346 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

Opdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011

Ark1. * Død 5/12 1924; H. Stjernqvist indtræder. **Repræsentativ formand: Adolph Jensen (7/11 1933-31/7 1936) Side 3

Ark1. * Død 5/12 1924; H. Stjernqvist indtræder. **Repræsentativ formand: Adolph Jensen (7/11 1933-31/7 1936) Side 3 Dansk Statistisk Forenings bestyrelse gennem årene General- Formand Kasserer Sekretær Bestyrelsesmedlem BestyrelsesmedlemBestyrelsesmedlem Revisor Suppleant 1 Revisor Suppeant 2Suppl 3 forsamling 23/11

Assens Bestyrelsesformand Charlotte Christiansen 1 1 3 stemmer Bestyrelsesmedlem Erik Klindt Andersen 1

Assens Bestyrelsesformand Charlotte Christiansen 1 1 3 stemmer Bestyrelsesmedlem Erik Klindt Andersen 1 DELTAGERLISTE HAVNENES STEMMEBERETTIGEDE DELTAGERE M.FL. 1. HAVNENES STEMMEBERETTIGEDE DELTAGERE M.FL. GRUPPE A Aarøsund 2 stemme Stemmeberettiget Tildelt ekstra Antal v/fuldmagt Assens Bestyrelsesformand

Rangliste 25 m Standardpistol

Rangliste 25 m Standardpistol Rangliste 25 m Standardpistol Forening max max2 max3 Snit. % Dame Pia Villemoes Søværnets IF, København 546 545 544 545,0 95, 2 Anja Christensen Skytteklubben DSB/ASF Århus 55 54 3 Dorte Thorsen IF Flyvestation

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering 2014 - Senior

Resultater for DM Duathlon 2012

Resultater for DM Duathlon 2012 DM Duathlon 2012 Age Group Results May 06, 2012 Results By Race Management Systems, Inc. Female 18 to 39 1 369 Karina Louise Sørensen Ninjas 39:51.75 1:14.73 1:09:39.99 0:55.29 19:50.78 2:11:32.54 2 417

revideret udgave pr. 06-08-2015 Side 1 af 5

revideret udgave pr. 06-08-2015 Side 1 af 5 Lørdag d. 8. august 2015 min. 1 O Overordnet kl. 10.30-14.00 1 Ø Økonomi O Susanne Dalmose 1 5 2 F Fastbar Ø Tove Bach Pedersen 1 3 1 T Tappe T Karin Jespersen T1 1 4 1 R Rullebar F Lone Steen F1 R3 B2

Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013. Leif M. Larsen, Gitte Hansen, Torben Morel. Samlet deltagerantal på kurset: 121

Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013. Leif M. Larsen, Gitte Hansen, Torben Morel. Samlet deltagerantal på kurset: 121 Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013 Afholdelsessted Hotel Faaborg Fjord Startdato 15/08-13 Slutdato 16/08-13 Mødetid Kursusleder AMUkursus Fuldt booket Leif M. Larsen, Gitte

HUSK 13. NOVEMBER 2013 FOREDRAG OM MALEREN OLUF HØST MUSEUMSDIREKTØR JENS ERIK SANDBERG

HUSK 13. NOVEMBER 2013 FOREDRAG OM MALEREN OLUF HØST MUSEUMSDIREKTØR JENS ERIK SANDBERG MEDLEMSBLADET 24. SEPTEMBER 2013 HUSK UDEN FOR MYLDRETID MØD KUNSTNERNE BAG UDSTILLINGEN HUSK 6. OKTOBER 2013 EKSKURSION TIL KUNSTHALLE I HAMBURG DANSK KUNST FRA ECKERSBERG TIL HAMMERSHØI 2. NOVEMBER 2013

REGION NORDJYLLAND. Museer

REGION NORDJYLLAND. Museer REGION NORDJYLLAND Museer FREDERIKSHAVN: Frederikshavns Kunstmuseum Parallelvej 14 9900 Frederikshavn T: 9845 9080 kunstmuseum@frederikshavn.dk http://www.frederikshavnkunstmuseum.dk/index.php/ HJØRRING:

Sponsorflyvning 2009

Sponsorflyvning 2009 Sponsorflyvning 2009 Duenummer Erstatning Firma Plac Præmie Privat Plac Præmie Duemand Plac Præmie Hastighed 068-09-0008 Ole Nielsen 1 5000 Arne Poulsen 1 5000 1.505,70 196-09-9050 196-09-9060 Nordjysk

Dame. Danmarks Jægerforbund Resultat individuelle 19-09-2013

Dame. Danmarks Jægerforbund Resultat individuelle 19-09-2013 Dame 1 80 Marianne Rasmussen 6604 423 G 2 87 Janne Schmidt 7811 417 S 3 79 Anette Trip Lassen 4101 378 B 4 73 Gitte Madsen 2106 376 5 75 Lisbeth Teglgård 2023 364 6 81 Kristina Rasmussen 6604 357 7 91

Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame C. Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame D

Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame C. Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame D Dame C 1 Thisted Firmasport Oticon A/S Maybritt Andersen DC 192 194 173 0 0 559 186,33 2 Sofi E-Smokers Betina Mejdal DC 156 147 195 0 0 498 166,00 3 Viborg Firmaidræt COLAS-1 / Kosme2Logen Erna Jensen

INSTITUTION / FORMÅL Udpegning 2010-2013 BEMÆRKNINGER

INSTITUTION / FORMÅL Udpegning 2010-2013 BEMÆRKNINGER BYRÅDETS UDPEGNINGER PÅ KULTUR- OG FRITIDSOMRÅDET INSTITUTION / FORMÅL Udpegning 2010-2013 BEMÆRKNINGER Aktivitetshuset Kulturellen, Leif Brønding Tove Oddershede Rasmussen Aulum Fritidscenter, Jens P.

Signerede plader og etiketter og fotos Signed records and labels and photos Danish artists

Signerede plader og etiketter og fotos Signed records and labels and photos Danish artists Signerede plader og etiketter og fotos Signed records and labels and photos Danish artists Jazz pianist, komponist, kapelmester og cand. jur. Børge Roger Henrichsen (Født 4. juli 1915, Frederiksberg død

FIRMA turneringen RESULTATLISTE 2007 2008. Harry Jørgensen Pokaler Gravering 86 14 44 10

FIRMA turneringen RESULTATLISTE 2007 2008. Harry Jørgensen Pokaler Gravering 86 14 44 10 FIRMA turneringen RESULTATLISTE 2007 2008 Harry Jørgensen Pokaler Gravering 86 14 44 10 Vinderhold kl. A DSB Claus B Laursen Klasse A 1.Omg. 2.Omg. 3.Omg 4.Omg Total 1. DSB 569 583 580 568 1732 2. Terma

resultater2007.xls 19-12-201317:27:35

resultater2007.xls 19-12-201317:27:35 Grunddata Starttidspunkt gruppe 1 14:00 Starttidspunkt gruppe 2 14:00 Starttidspunkt gruppe 3 14:00 Starttidspunkt gruppe 4 14:00 Starttidspunkt gruppe 5 14:00 Starttidspunkt gruppe 6 14:00 Starttidspunkt

RESULTATLISTE Vejle stævne 15m 2014

RESULTATLISTE Vejle stævne 15m 2014 RESULTATLISTE Vejle stævne 15m 2014 DDS SP v.3.14.4.1 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 1 101491 Gustav Røjkjær 10-006 Klejs-Juelsminde Skytteforening 200/11 200/14 400/25 2 20564 Silas Højfeldt Kildehøj 10-456

Fritz Syberg. Selvportræt, 1902. Fritz. Syberg. Kunsten og kærligheden. Fritz Syberg. Moder og datter, 1898-99. Opgaveark ... Fritz Syberg. Moder og datter, 1898-99 Fritz Syberg. Selvportræt, 1902 Fritz Syberg Kunsten og kærligheden Opgaveark Navn: Klasse:... Fritz Syberg. Høstlandskab (Kerteminde), 1905 Fritz Syberg. Høstbillede,

sommer09 eksamen og vinter09 eksamen x ingen Stig Bentzen Næstformand for bygningscensorkorpset

sommer09 eksamen og vinter09 eksamen x ingen Stig Bentzen Næstformand for bygningscensorkorpset Stig Bentzen Næstformand for bygningscensorkorpset Censorberetning Sydddansk Universitet Institut for Industri og Byggeri sommer09 eksamen og vinter09 eksamen Oversigt over afholdte eksamener, censoranvendelse

Aarhus Brandvæsen, Januar 2015. Ledelsen. Staben. Beredskabschef Lars Hviid. Afdelingsleder Per Dyrvig Forebyggende Afdeling

Aarhus Brandvæsen, Januar 2015. Ledelsen. Staben. Beredskabschef Lars Hviid. Afdelingsleder Per Dyrvig Forebyggende Afdeling Ledelsen Beredskabschef Lars Hviid Sekretariatsleder Karina Gregersen Sekretariatet Per Dyrvig Forebyggende Afdeling Lene Ø. Hansen Salg & Service Anders Rathcke Operativ Afdeling Staben Stabsmedarbejder

Deltagere i 5 km. løb

Deltagere i 5 km. løb Deltagere i km. løb 0 Jens Bønding 0 Spøttrup Balling : :: 0:0: Peter Ibsen 0 Spøttrup Balling : :: 0:: Robert Jensen 0 Spøttrup Balling : :: 0:: 09 Inge B. Pedersen 00 Skive SAM Skive : ::0 0::0 Michael

Fra samlingen. 29. juni - 19. august 2012. museum jorn. Pierre Alechinsky. 60 Folder Alechinsky.indd 1 26/06/12 14.5

Fra samlingen. 29. juni - 19. august 2012. museum jorn. Pierre Alechinsky. 60 Folder Alechinsky.indd 1 26/06/12 14.5 Pierre Alechinsky Fra samlingen 29. juni - 19. august 2012 museum jorn 1 60 Folder Alechinsky.indd 1 26/06/12 14.5 Et værk, der er opstået på grundlag af sensitivitet, følelser og spontanitet, vil aldrig

NÆSTVED UDSTILLING 29/1 0-27/11 2011

NÆSTVED UDSTILLING 29/1 0-27/11 2011 NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 7/2011 DEN CENSUREREDE NÆSTVED UDSTILLING 2011 29/1 0-27/11 2011 Næstved Kunstforening Inviterer til ferniseringen af Censureret Udstilling Lørdag

Nygade Nygade 3 3ft 1975. 1981 Monti Birkelund udstykket fra 3a Sejergård (Ejler Nielsen) Thomas Juhl Wentzelsen (2009) Nygade 5 3fs 1931

Nygade Nygade 3 3ft 1975. 1981 Monti Birkelund udstykket fra 3a Sejergård (Ejler Nielsen) Thomas Juhl Wentzelsen (2009) Nygade 5 3fs 1931 Nygade Nygade 3 3ft 1975 1981 Monti Birkelund udstykket fra 3a Sejergård (Ejler Nielsen) Thomas Juhl Wentzelsen (2009) Nygade 5 3fs 1931 1931 S. Theisen, tømrermester 1958 Peter Knudsen, fhv. husmand Johanne

Resultatliste - Randers åben 09 / 12-11-2011

Resultatliste - Randers åben 09 / 12-11-2011 Page 1 of 7 12-11-2011 16:32:06 - DDS SP v.3.11.11.3 RESULTATLISTE Randers åben 09 / 12-11-2011 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 1 25303Kirstine Bissø Svoboda 05-940 Samsø Skytteforening 200/11 200/11 400/22G

Randers Kunstforening

Randers Kunstforening Randers Kunstforening Efterår og vinter 2014 Stiftet 3. juni 1851 - landets 3. ældste! Kalender Kunstforeningens arrangementer: omtales i bladet Tirsdag d. 23. september kl. 19: Omvisning i Statsskolens

Din rejse igennem kunsthistorien starter med: renæssance. barok. rokoko. nyklassicisme. dansk guldalder. impressionisme. symbolisme.

Din rejse igennem kunsthistorien starter med: renæssance. barok. rokoko. nyklassicisme. dansk guldalder. impressionisme. symbolisme. Her begynder din bog om kunsthistorie. Den vil fortælle dig om en masse forskellige ismer. Det er et sjovt ord, ikke? Jeg kalder det ismer, fordi mange af perioderne i kunst-historien har et navn, der

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN E ELEVHÆFT Johannes Larsen Johannes Larsen blev født i Kerteminde i 1867. Hans forældre havde en stor køb- mands-forretning, og de var ret rige. Forældrene havde

August (Nicolai) Petersen

August (Nicolai) Petersen Personoplysninger Litteratur (bøger og betydende artikelsamlinger) Eksponater (min. nationalt Guld) P P P Jørgen Peetz Signatur: 1937- - Programmør Har skrevet en del artikler til Dansk Posthistorisk Leksikon.

Seminar/møde med AgipKCO under el. umiddelbart før messen (tbc). Fordelagtig gruppepris på fly og hotel (ikke inkl. i deltagerprisen).

Seminar/møde med AgipKCO under el. umiddelbart før messen (tbc). Fordelagtig gruppepris på fly og hotel (ikke inkl. i deltagerprisen). Olie, gas & offshore Bindende tilmelding til fælles informationsstand på Almaty, Kasakhstan den 3.-6. oktober 2006 Sæt X Deltagelse på stand Vi tilmelder os hermed bindende til den danske fællessstand

Læringsmiljø/undervisningsdiff_, jun 25. Fabrikantworkshops, jun 25 Energioptimering, jun 26. Grillarrangement, jun 24 Frokost torsdag, jun 26

Læringsmiljø/undervisningsdiff_, jun 25. Fabrikantworkshops, jun 25 Energioptimering, jun 26. Grillarrangement, jun 24 Frokost torsdag, jun 26 Aksel Lykke AARHUS TECH Allan Petersen EUC Sjælland Benny Larsen EUC Sjælland Bent-Ole Bohn TEKNIQ Bjarne Pedersen Selandia Brian Berndsen EUC Syd Brian Vestergaard EUC Sjælland Carsten Olsen Borregaard

Meget mere fagforening. 1. ordinære kongres og delegeretmøde 2007. Kongres. Valg til 3F

Meget mere fagforening. 1. ordinære kongres og delegeretmøde 2007. Kongres. Valg til 3F Meget mere fagforening 1. ordinære kongres og delegeretmøde 2007 Kongres Valg til 3F Forbundsledelsen forbundsledelsen forbundsledelsen forbundsledelsen forbundsledelsen Poul Erik Skov Christensen Forbundsformand

Præmieliste Kødkvæg. Aberdeen Angus. Holdnr: 1 Kviekalve 8-12 mdr. Holdnr: 2 Kviekalve 12-15 mdr. Holdnr: 3 Kviekalve 15-18 mdr.

Præmieliste Kødkvæg. Aberdeen Angus. Holdnr: 1 Kviekalve 8-12 mdr. Holdnr: 2 Kviekalve 12-15 mdr. Holdnr: 3 Kviekalve 15-18 mdr. Præmieliste Kødkvæg Aberdeen Angus Holdnr: 1 Kviekalve 8-12 mdr. 500 Stig Klæsøe Wester Slagelse 22 Holdnr: 2 Kviekalve 12-15 mdr. 505 Mønline Angus v/john Steffen Askeby 23 501 I/S Rønnekilde, Bruno Bomholdt

Jyske Veteran Mesterskaber i bordtennis

Jyske Veteran Mesterskaber i bordtennis Jyske Veteran Mesterskaber i bordtennis 8. marts 2006 ULVEHØJHALLEN MØLLEVANGSVEJ 7 HASLUND RANDERS VELKOMMEN TIL ULVEHØJ - HALLEN På Jysk BordTennis Unions vegne vil vi hermed byde velkommen til de jyske

Opdateret venteliste Seniorklubben pr. 15.05.14 NB! Giv venligst besked til Seniorklubben såfremt der sker ændring af telefonnummer og emailadresse

Opdateret venteliste Seniorklubben pr. 15.05.14 NB! Giv venligst besked til Seniorklubben såfremt der sker ændring af telefonnummer og emailadresse Opdateret venteliste Seniorklubben pr. 15.05.14 NB! Giv venligst besked til Seniorklubben såfremt der sker ændring af telefonnummer og emailadresse Nr. i rækkenmedl.nr. Navn Tlf. Mobiltlf. E-mail Føds.dato

Fælles LUU konference Torsdag den 9. oktober 2014 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart

Fælles LUU konference Torsdag den 9. oktober 2014 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart Fælles LUU konference Torsdag den 9. oktober 2014 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart Deltagerliste AMU Fyn AMU Nordjylland AMU Vest Bornholms Erhvervsskole CELF Den jydske Haandværkerskole

Oversigt over bemanding på valgstederne

Oversigt over bemanding på valgstederne Oversigt over bemanding på valgstederne Tønder 1 (V) Jørn Skov, formand 2 (V) Allan Jacobsen 3 (V) Søren T. Hansen 4 (A) Lars Rytter 5 (A) Eike Albrechtsen 6 (F) 7 (I) Elna krogager 8 (S) Marit R N Rüdiger

Rangliste 25 m Standardpistol

Rangliste 25 m Standardpistol Rangliste 25 m Standardpistol Dame Pia Villemoes Søværnets IF, København 55 530 2 Dorte Thorsen IF Flyvestation Karup 543 3 Sarah P. Madsen Lunde Skytteforening 59 Herre René Vogn Hesselager Forenede Sportsklubber

Borgerlige vielser 1906-1910. Side 124. 2. november 1906 viedes: Tømrer Axel Nielsen, Mosbjerg og Axeline Kathrine Andersen, Mosbjerg

Borgerlige vielser 1906-1910. Side 124. 2. november 1906 viedes: Tømrer Axel Nielsen, Mosbjerg og Axeline Kathrine Andersen, Mosbjerg Borgerlige vielser 1906-1910 Side 124 2. november 1906 viedes: Tømrer Axel Nielsen, Mosbjerg Axeline Kathrine Andersen, Mosbjerg 21. december 1906 viedes: Ungkarl Magnus Christian Olsen, Lendum Ugift Hedevig

Jerslev 11-60. Klæstrup 61-110. Svennum 111-128. Klæstrup 129-130

Jerslev 11-60. Klæstrup 61-110. Svennum 111-128. Klæstrup 129-130 Ejerlav. Side. Jerslev 11-60 Klæstrup 61-110 Svennum 111-128 Klæstrup 129-130 Ejerlav Svennum Folio nr. 111 Løbenr. 84 "Bundgaard" Matr. nr. 1. Lars Mikkelsen, skøde fra Mikkel Christensens enke Karen

Vvs-branchens Faglæreruddannelse

Vvs-branchens Faglæreruddannelse Arrangement Overnatning den 24. juni 2013 Starttidspunkt tirsdag 25-06-2013 00:00 Sluttidspunkt onsdag 26-06-2013 00:00 Mathies Sørensen Henrik Bertelsen Pernille M. Christensen Niels Tim Brøndel Bent-Ole

Fynsk Sprint Cup - 1 etape 26-05-2012, Faaborg By, Fa Allerød OK. H-55 14:57 86801 L Gert Nielsen

Fynsk Sprint Cup - 1 etape 26-05-2012, Faaborg By, Fa Allerød OK. H-55 14:57 86801 L Gert Nielsen Allerød OK H-55 14:57 86801 L Gert Nielsen Ballerup OK H-21 14:16 443885 Lars Bukkehave D-50 14:29 151495 Annette Bonde D-55 14:33 139370 Johanne Lind D-35 14:37 86804 L Mette Rich H-45 14:47 86799 L Jakob

september 2013 INDHOLD:

september 2013 INDHOLD: 3 september 2013 INDHOLD: Kunst på Borgen onsdag 27. november kl. 16.45... side 2 og 3 Kunstnerportræt af Mogens Nørgård... - 4 og 5 Maleskolen, skovtursreferat og dødsfald... - 6 Aagaard Andersen i brug,

MOTIONSLØB NR. 437 Onsdag den 17. august 2011 Ved Bagsværd Sø Distance ca. 8,2 km, fugtigvarmt, ca. 20 o C

MOTIONSLØB NR. 437 Onsdag den 17. august 2011 Ved Bagsværd Sø Distance ca. 8,2 km, fugtigvarmt, ca. 20 o C MOTIONSLØB NR. 437 Onsdag den 17. august 2011 Ved Bagsværd Sø Distance ca. 8,2 km, fugtigvarmt, ca. 20 o C Kvinder, 8,2 km 1. MELINA N. OLSEN HI 33:31 (30) 2. LENE KEHLET PEDERSEN TOPDANMARK 38:24 P (8)

Single - resultat Firmaidræt Open 2014 - Aalborg Petanque 5.9.2014

Single - resultat Firmaidræt Open 2014 - Aalborg Petanque 5.9.2014 Single - resultat Firmaidræt Open 2014 - Aalborg Petanque 5.9.2014 # Navn Klub Score Spil Points 1. Britta Skalshøj Hjørring Firma Sport 4 4:1 57:28 2. Jimmi Nielsen Firmaidræt Hillerød 4 4:1 61:35 3.

Nyhedsmail, april 2014 (scroll down for English version)

Nyhedsmail, april 2014 (scroll down for English version) Nyhedsmail, april 2014 (scroll down for English version) Kære Omdeler Forår og påske står for døren, og helligdagene i forbindelse med påsken betyder ændringer i omdelingen. Derudover kan du blandt andet

Oversigt over beneficerede advokater

Oversigt over beneficerede advokater A Anberg, Rasmus Bredgade 58, 1. 1260 København K adv.anberg@tdcadsl.dk Tlf.: 33 12 18 43 Fax: 33 14 18 98 Andersen, M. Elkiær Kronprinsessegade 26, 1. sal 1306 København K mea@brammer-advokater.dk Tlf.:

Rangliste 25 m Standardpistol

Rangliste 25 m Standardpistol Rangliste 5 m Standardpistol Forening max max max Snit. % Junior Dame 4 5 6 Herre 4 5 6 7 8 9 0 4 5 6 7 8 9 0 4 5 6 7 8 Frederik Larsen Skytteklubben DSB/ASF Århus 5 Pia Villemoes Søværnets IF, København

Resultatliste DPM 15 meter skydning Den 24. Og 25. Februar 2009 Skytternes Hus i Århus

Resultatliste DPM 15 meter skydning Den 24. Og 25. Februar 2009 Skytternes Hus i Århus Resultatliste DPM 15 meter skydning Den 24. Og 25. Februar 2009 Skytternes Hus i Århus 15 m STANDARDPISTOL ÅBEN 1 Ricky Winther Billund 97 92 94 283 2 Steffen Andreasen Viborg 92 92 92 276 3 N.P. Bro Viborg

Tilmelding til faglæreruddannelse

Tilmelding til faglæreruddannelse Ayoub Saidi Københavns Tekniske Skole Rebslagervej 11 2400 København NV onsdag 24-06-2015 00:00 GF 2 Workshop torsdag 25-06-2015 00:00 Digitale undervisningsmaterialer Jens Larsen Københavns Tekniske Skole

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Katalog over Maleri-Auktionen # paa Centralhotellet i Skjern Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 28. Maj fra Kl. 10-6. Nr 1. /. Vermehren: Italienske

Information Systems ICT. Welcome to. Autumn Meeting Oct 2013, Copenhagen(DK)

Information Systems ICT. Welcome to. Autumn Meeting Oct 2013, Copenhagen(DK) Information Systems ICT Welcome to Autumn Meeting Oct 2013, Copenhagen(DK) Agenda Autumn Meeting 2013 Thursday 24:th of October 10:00 Velkomst. Status fra formanden og gennemgang af program for høstmødet

Alice Ilona Jensen Jobkonsulent Sygedagpengeafd. E-mail: aij@silkeborg.dk Mobil: Tlf: 89 70 47 23

Alice Ilona Jensen Jobkonsulent Sygedagpengeafd. E-mail: aij@silkeborg.dk Mobil: Tlf: 89 70 47 23 Alice Ilona Jensen Jobkonsulent E-mail: aij@silkeborg.dk 89 70 47 23 Anders Pedersen Socialrådgiver/Jobkonsulent E-mail: ape@silkeborg.dk 89 70 47 49 Anette Riis Anette Ulrik Psykolog E-mail: arn@silkeborg.dk

Forslag til 3.klasses undervisningsforløb i faget billedkunst efter besøg på Johannes Larsen Museet

Forslag til 3.klasses undervisningsforløb i faget billedkunst efter besøg på Johannes Larsen Museet ØSTFYNS MUSEER, SKOLETJENESTEN LÆRERVEJLEDNING Mit Østfyn: Et undervisningsforløb for 3.klassetrin på Johannes Larsen Museet. Det overordnede formål med Mit Østfyn er at sikre, at alle skoleelever fra

modern art + design international auction 813

modern art + design international auction 813 modern art + design international auction 813 modern art + design international auction 813 in bredgade 33 auction 27 september - 6 october 2010 preview tuesday 21 september 4 pm - 7 pm wednesday 22 september

Campus Bindslevs Plads 2015 Uge 38, Læringslaboratorium 2: Demokrati

Campus Bindslevs Plads 2015 Uge 38, Læringslaboratorium 2: Demokrati Campus Bindslevs Plads 2015 Uge 38, Læringslaboratorium 2: Demokrati Uge 38 2015 Kl. 08.00-14.00 Mandag 14.09.15, Kl. 08.00-10.00 Tirsdag 15.09.15,, Onsdag 16.09.15, Læringsforløb 9 Kl. 08.15-13.30 Demokrati

KLUBMESTERSKABER 2015. Hej alle, Hermed programmet for klubmesterskaberne 2015.

KLUBMESTERSKABER 2015. Hej alle, Hermed programmet for klubmesterskaberne 2015. KLUBMESTERSKABER 2015 Hej alle, Hermed programmet for klubmesterskaberne 2015. Du kan også finde programmet på vores hjemmeside www.hareskovbadminton.dk Hvis der bliver lavet betydelige ændringer i programmet,

Vagtplan kræmmermarked 2014

Vagtplan kræmmermarked 2014 Vagtplan kræmmermarked 2014 OPRYDNING PÅ PLADSEN SAMT GADER & VEJE OPRYDNING PÅ PLADSEN M.M FREDAG 08.00-11.30 JENS JØRN NYGÅRD OPRYDNING PÅ PLADSEN M.M FREDAG 08.00-11.30 Pauli Kiel Bent A. Jensen OPRYDNING

Repræsentantskabet. Lokalafdelinger:

Repræsentantskabet. Lokalafdelinger: Håndbog Afsnit: 2.0. FSF s Organisation Dato: 21. maj 2014 Side 1 Repræsentantskabet erne Forretningsfører Forretningsudvalget FSF Aalborg Afdeling Lokalafdelinger: Aalborg, Vendsyssel og Thy-Mors FSF

Ledelse og medarbejdere

Ledelse og medarbejdere Seneste opdatering 26. 21. september februar 2013 2014 Seneste opdatering 26. september 2014 Ledelse og medarbejdere Hovedkontor Slotsmarken 11 2970 Hørsholm Tlf.: 7024 2900 E-mail: info@d-i.dk Navn Titel

Danmarks Biavlerforening Møllevej 15 4140 Borup. Arbejderbevægelsens Erhvervsråd Reventlowsgade 14, 2. sal 1651 København V

Danmarks Biavlerforening Møllevej 15 4140 Borup. Arbejderbevægelsens Erhvervsråd Reventlowsgade 14, 2. sal 1651 København V 12. august 2008 Sag nr. 12317 Høringsliste vedr. Forslag til Lov om ændring af lov om indkøbsforeninger for mindre jordbrugere (Udvidelse af medlemskredsen til andre end jordbrugere mv.) Danmarks Biavlerforening

MODERN ART. International auction 857

MODERN ART. International auction 857 MODERN ART International auction 857 MODERN ART International auction 857 AUCTION 9-10 June 2015 PREVIEW Thursday 28 May 3 pm - 6 pm Friday 29 May 11 am - 5 pm Saturday 30 May 11 am - 4 pm Sunday 31 May

10. august 2013 PRO-AM 2013 STARTLISTE FOR RUNDE 1 10. august 2013 Halsted Kloster Golfklub 18 huller

10. august 2013 PRO-AM 2013 STARTLISTE FOR RUNDE 1 10. august 2013 Halsted Kloster Golfklub 18 huller 10:00 1 1 Madam Blå 425 HEIDEN NIELSEN, Christian Royal Oak Golf Club (80-6) 201 MOLSING, Henrik 301 HAUVRE, Kai 401 OTTOSEN, Ole 1307) Rønnede Golf Klub 2011 (190-1007) 1180) B 7,7 8 B 16,1 18 B 12,5

Omkring et moderne billede

Ingvar (Christian) Larsen

Ingvar (Christian) Larsen Personoplysninger Litteratur (bøger og betydende artikelsamlinger) Eksponater (min. nationalt Guld) L L L Christian Larsen Signatur: Ingeniør Varianternes vidunderlige verden 1971-73 sammen med Tom Plovst

Velkommen til. El-installatør Claus Dalsgaard præsenterer 4000 meter holdforfølgelsescup. I Ballerup Super Arena torsdag 27.

Velkommen til. El-installatør Claus Dalsgaard præsenterer 4000 meter holdforfølgelsescup. I Ballerup Super Arena torsdag 27. Velkommen til El-installatør Claus Dalsgaard præsenterer 4000 meter holdforfølgelsescup I Ballerup Super Arena torsdag kl: 19.00-22.00 Løbsdag: torsdag kl: 19.00-22.00 Kl: 19.00 1. Start Damer Pointløb

Dansk Firmaidrætsforbund. DM i Bordtennis 2012. Stævneprogram

Dansk Firmaidrætsforbund. DM i Bordtennis 2012. Stævneprogram Dansk Firmaidrætsforbund DM i Bordtennis 2012 Stævneprogram Velkommen til Aalborg Jeg er glad for endnu engang at kunne byde velkommen til et DM her i Aalborg denne gang i Bordtennis. Det er altid en oplevelse

Deadline for tilmelding, betaling og anmeldelse af værker er lørdag d. 3. marts 2012 kl. 24.

Deadline for tilmelding, betaling og anmeldelse af værker er lørdag d. 3. marts 2012 kl. 24. KP12 / Betingelser www.kp-spring.dk Bestyrelsen for Kunstnernes Påskeudstilling indbyder hermed til deltagelse i den 66. censurerede Kunstnernes Påskeudstilling KP12. Udstillingen vises i Århus Kunstbygning,

Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro.

Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro. Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro. Damgade 14. Boel Nr.44 (Gl. 21 ). Nr. 27 På præstekort hus 41 Viet den 22. okt. 1831 Johan Henrik Schmidt * 28. aug 1797, søn

Ribe Boldklub 2015 Opdateret den 08.04.15

Ribe Boldklub 2015 Opdateret den 08.04.15 Ribe Boldklub 2015 Opdateret den 08.04.15 Bestyrelsen Navn Mail Mobil tlf. Formand Lone Foss l.foss@mail.dk 30323687 Næstformand og materialer indkøb Marianne Sørensen hedegaard@soerensen.mail.dk 25304885

Velkommen til et nyt og spændende år i vor forening. Kunstmuseet i Tønder fik i 2012 et af sine bedste besøgstal i museets 40 års levetid, næsten

Velkommen til et nyt og spændende år i vor forening. Kunstmuseet i Tønder fik i 2012 et af sine bedste besøgstal i museets 40 års levetid, næsten MEDLEMSBLADET 2012 2013 Velkommen til et nyt og spændende år i vor forening. Kunstmuseet i Tønder fik i 2012 et af sine bedste besøgstal i museets 40 års levetid, næsten 32.000 besøgende og vor forening

Stævne: Aalborg Cup 2013 Dato: Fredag 1. november 2013 Version 2 Stævnestart: 17.00 Officialsmøde: 16.00-16.45

Stævne: Aalborg Cup 2013 Dato: Fredag 1. november 2013 Version 2 Stævnestart: 17.00 Officialsmøde: 16.00-16.45 Dato: Fredag 1. november 2013 Version 2 Stævnestart: 17.00 Officialsmøde: 16.00-16.45 Overdommer(e) Starter(e) Bettina Gadeberg Henrik Bonderup SMUT 1 Anette Frost 2 Aars 2 Berit Bodilsen 2 AGF 3 Dorthe

Alle-mod-alle skema optil 8 spillere - GRUPPE: BEGYNDER 1

Alle-mod-alle skema optil 8 spillere - GRUPPE: BEGYNDER 1 Alle-mod-alle skema optil 8 spillere - GRUPPE: BEGYNDER 1 Nr. Navn 1 2 3 4 5 6 Sum Placering 1. Phillip Nyborg 2. David Foy, Greve Skoleskak 3. August Rahn, Duevejens Skole 4. Lykke, Avedøre Børne og Ungdomsskole

Bestillingsoversigt. HCS Ungdom. Per Andersen. Ole Søstrup Andersen. Medlem ID:

Bestillingsoversigt. HCS Ungdom. Per Andersen. Ole Søstrup Andersen. Medlem ID: Bestillingsoversigt HCS Ungdom 202 Tricot kort 3 3 360 1080 Tricot kort 3 2 360 1080 Tricot kort 3 1 360 1080 Shorts 3 3 430 1290 Shorts 3 2 430 1290 Shorts 3 1 430 1290 Per Andersen Sum 18 7110 5 3/4

RESULTATLISTE Holstebro stævne 2014

RESULTATLISTE Holstebro stævne 2014 16-03-2014 14:43:29 - DDS SP v.3.14.2.3 RESULTATLISTE Holstebro stævne 2014 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 1 98883 Lars Andersen 03-010 Videbæk Skytteforening 200/09 199/09 399/18 2 108893 Mads Christensen

Nyt fra fortiden. Hvad seniorafdelingen har foretaget sig.

Nyt fra fortiden. Hvad seniorafdelingen har foretaget sig. Nyt fra fortiden. Hvad seniorafdelingen har foretaget sig. 1999-2013 NBVs Seniorafdeling Gentofte Slangerup Gilleleje Virum Holte Høng Allerød Veksø Sjælland Birkerød Herlev Frederiksberg Helsingør Fredensborg

Tele-Veteranernes billedbog

Tele-Veteranernes billedbog Jørgen Busch Stejlepladsen 41 59 44 56 90 4300 Holbæk j.busch@privat.dk THU 49-51, NNSQ 58-59, KTO 59-62, NSSQ 62-65 Lizzi Busch Stejlepladsen 41 4300 Holbæk KTO, NSSQ, 59 44 56 90 Ulla Christensen Brøndby

Torsdag introduktion og forberedelse af vores boder samt holddannelse

Torsdag introduktion og forberedelse af vores boder samt holddannelse Grøn drenge. Børne Zoo ved Nordstranden - Fodring af dyr på Grønnegårds Alle Dag Torsdag Mars lev Karoline Kerteminde møder vi ved Rennæsancehavnen kl. 8 og gør vores bod klar. Vi står på stand efter vagtskemaets

Repræsentantskabet. Lokalafdelinger: Håndbog Afsnit: 2.0. FSF s Organisation Dato: 13. maj 2010 Side 1 Repræsentantskabet erne Forretningsfører Forretningsudvalget FSF Aalborg Afdeling Lokalafdelinger: Aalborg, Vendsyssel og Thy-Mors FSF

Michael Kvium, f. 1955, dansk billedkunstner; uddannet på Kunstakademiet 1979-85.

Michael Kvium, f. 1955, dansk billedkunstner; uddannet på Kunstakademiet 1979-85. Omkring et billede Tag med på en billedrig rejse i kunstens historie fra Nicolai Abildgaard i slutningen af 1700- tallet?l vores egen sam?ds kunst med værker af nulevende kunstnere. Udgangspunktet er hver

nyt fra pensionist idræt

nyt fra pensionist idræt nyt fra pensionist idræt Nr. 1 2008 Kulturelle Vandreture i maj og juni 2008 Således ser der ud en sommerdag i Ishøj Strandpark. Vidste du for eksempel at: vand er nødvendig for al hjerneaktivitet og dermed

List of Danish travel agencies accredited to the ADS arrangement

List of Danish travel agencies accredited to the ADS arrangement Beijing Visa section San Li Tun, Dong Wu Jie 1 Beijing 100600 People's Republic of China Phone: +86 (10) 8532 9900 Fax: +86 (10) 8532 9999 E-mail: bjsamb@um.dk http://kina.um.dk List of Danish travel agencies