4. Kulstofkredsløbet (CO 2



Relaterede dokumenter
Fotosyntese, ånding og kulstofskredsløb

PÅVISNING AF FOTOSYNTESE & RESPIRATION ELEVER: CASPER, KEVIN & LARS-EMIL. LÆRER: CHRISTIAN KROMANN. Page 1

Formål: At undersøge nogle egenskaber ved CO 2 (carbondioxid). 6 CO H 2 O C 6 H 12 O O 2

Fotosyntese og respiration

HTX 1.4 Biologi C Fotosyntese og respiration

Indledning Formål... s. 3. Apperaturer... s. 3. Fremgangsmåde... s. 3. Forberedelse før observationer... s. 4. Nyttig viden om fotosyntesen... s.

Forsøg med fotosyntese

Forord Dette skal du bruge til aktiviteten (findes i aktivitetskassen) Forberedelse Dagens forløb Indledning (læreroplæg) (ca min.

Udfordringen. Forstå udfordringen

UNDERSØGELSE AF JORDRESPIRATION

Udfordringen. Forstå udfordringen

Elforbrug og energirigtige skoler

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland

nano-science center københavns universitet BROMBÆRSOLCELLEN Lærervejledning

Fotosyntese Åndning Kulstofkredsløb

3. Det globale kulstofkredsløb

Bestem en jordprøves surhedsgrad, ph-værdien, med en Rapitest.

3. Det globale kulstofkredsløb

Gasser. Præsentation: Niveau: 8. klasse. Varighed: 4 lektioner

Er dit reaktionsskema afstemt? Dvs. undersøg for hvert grundstof, om der er lige mange atomer af grundstoffet før reaktionen som efter reaktionen.

LÆRERVEJLEDNING TIL FORLØBET VANDETS VEJ GENNEM TIDEN På felttur i Cisternerne underjordiske rum for naturvidenskabelige eksperimenter

VANDETS VEJ GENNEM TIDEN På felttur i Cisternerne underjordiske rum for naturvidenskabelige eksperimenter

KEMI FOR DE YNGSTE GOD TIL NATURFAG. Elevark. Et undervisningsforløb til natur/teknik KLASSETRIN. De allerførste oplevelser med naturfag

KOSMOS. 7.1 Spaltning af sukker. Materialer MADENS KEMI KEMISKE STOFFER I MADEN DISACCHARIDER

VANDETS VEJ GENNEM TIDEN Vandforsyning på Frederiksberg

Opgave. Navn Kemi opgaver Klasse Side 1 af 7. Hvad kaldes elementarpartiklerne, angiv deres ladning

LÆRERVEJLEDNING TIL FORLØBET VANDETS VEJ GENNEM TIDEN Vandforsyning på Frederiksberg

nano-science center københavns universitet BROMBÆRSOLCELLEN Lærervejledning

Du skal også komme ind på øvelsen Saltes opløselighed i vand.

LÆRERVEJLEDNING TIL FORLØBET VANDETS VEJ GENNEM TIDEN

Vi observerer fotosyntese i vandplanter Påvisning af fotosyntesens dannelse af ilt ved hjælp af en iltindikator

Algedråber og fotosyntese

1 Ioner og ionforbindelser

Hvor kommer energien fra?

Respiration og stofskifte

Øvelse 2 Mest mættede olier

Eksamensspørgsmål 2z ke (ikke godkendte) Fag: Kemi C Dato: 7. juni 2013 Lærer: Peter R Nielsen (PN) Censor: Tanja Krüger, VUC Aarhus

10. juni 2016 Kemi C 325

Opgaver til: 6. Syrer og baser

Kapitel 2: Fra miljøsynder til eftertragtet råstof

Det sure, det salte, det basiske Ny Prisma Fysik og kemi 9 - kapitel 1 Skole: Navn: Klasse:

1 Atomets opbygning. Du skal fortælle om det periodiske system og atomets opbygning. Inddrag eksperimentet Reaktionen mellem kobber og dibrom.

Undervisningsbeskrivelse

Der er noget i luften Ny Prisma Fysik og kemi 9 - kapitel 6 Skole: Navn: Klasse:

1. Grundstoffer i mennesket og opbygningen af grundstoffernes periodesystem, herunder gennemgang af eksperimentet: Neutralisation

Biologisk rensning Fjern opløst organisk stof fra vand

Efterbehandling til Enzymer - Klip dit tis i stykker CIRKUS NATURLIGVIS

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland Kaj Mikkelsen

Appendix D: Introduktion til ph

I dag skal vi. Have det sjovt, og tale om det vi lærte sidst, på en anden måde. CO2/fotosyntese, klima vind og vejr. Hvad lærte vi sidst?

Miljøeffekter af energiproduktion

Øvelse 4.2 1/5 KemiForlaget

INDEKS. Eksperimenter. Eksperiment 1 Super sæbebobler. Materiale inkluderet i sættet.

Forløbet Syrer og baser ligger i fysik-kemifokus.dk 7. klasse, og det er muligt at arbejde med forløbet både i 7. og 8. klasse.

Salte, Syre og Baser

Respiration og stofskifte Forsøgsvejledning

Eksamensspørgsmål. Spørgsmål : Atomer og bindinger (Hvilken type stof?) Spørgsmål : Ionforbindelser (Saltes opløselighed i vand

Exoterme og endoterme reaktioner (termometri)

maj 2017 Kemi C 326

Spørgsmål 1 Den kemiske reaktion

Øvelse: Ligevægt. Aflever de udfyldte journalark på Fronter individuelt

Kemiøvelser (til læreren)

2UJDQLVNHýVWRIJUXSSHUýLýSODQWHIU

Navn Kemi opgaver Klasse 9. b Side 1 af 9. Hvilke elementærpartikler indeholder kærnekræfter, som holder kernen sammen?

,OWýRJýFDUERQGLR[LG ,QWURGXNWLRQ 3ODQWHI\VLRORJL. Et plantefrø er bl.a. opbygget af de tre organiske stofgrupper: kulhydrater, lipider og proteiner.

Anvendt kemi 2 - ekstraopgaver

Respiration og stofskifte. Forsøgsvejledning. Skoletjenesten Zoo, Respiration og stofskifte, STX og HF Side 1 af 11

Test din viden D-forløb

Viden SIDE 1. Grundskole. Viden om appelsiner. Et kig indenfor

Ideer til halv-åbne opgaver

Biogas. Biogasforsøg. Page 1/12

JORDBUNDSUNDERSØGELSE

Brugsvejledning for dialyseslange

Mundtlige eksamensopgaver

Kvantitativ bestemmelse af reducerende sukker (glukose)

Eksamensspørgsmål Kemi C, 2015, Kec124 (NB).

Oversigt med forklaring over forskellige begreber

Syrer, baser og salte

Grundstoffer og det periodiske system

Nr Drivhusgasser - og deres betydning for klimaet Fag: Fysik A/B/C Udarbejdet af: Ole Ahlgren, Rønde Gymnasium, september 2009

Biologisk rensning Fjern opløst organisk stof fra vand

Jordens klima fortid og fremtid Forløbsbeskrivelse til NV-forløb

Eksamensspørgsmål 2c ke, juni Fag: Kemi C-niveau. Censor: Andreas Andersen, Skanderborg Gymnasium

KEMI FOR DE YNGSTE GOD TIL NATURFAG. Lærerark. Et undervisningsforløb til natur/teknik KLASSETRIN. De allerførste oplevelser med naturfag

Et fedtstofs iodtal. Problemstilling. Kapitel 2: Uorganisk kemi (iodometri) R 1 CH 2 O C R 2 O R 3. H + Br Br C C Br Br

Medicin Fra ide til tablet

Spørgsmål 1 Carbonhydrider

Bilag til Kvantitativ bestemmelse af glucose

Syrer og baser Eksamensrapport i liniefaget fysik/kemi

Eksamensspørgsmål til kecu eksamen tirsdag d. 19. juni og onsdag d. 20. juni

Alkohol Ingrid Jespersens Gymnasieskole 2007

DE FIRE ELEMENTER GOD TIL NATURFAG. Elevark. Et undervisningsforløb til natur/teknik 6. KLASSETRIN. Lær om grundstofferne. hydrogen, kulstof og jern

Drivhuseffekt Forsøg med Energi 2

Den mørke flaskehave. Materialeliste. Indledning. Hypotese til den mørke flaskehave. Hypotese for de andre flaskehaver

Eksamensspørgsmål Kemi C, 2017, Kec126 (NB). Med forbehold for censors godkendelse

Isolering af DNA fra løg

C2014 alle øvelsesvejledninger

Transkript:

4. Kulstofkredsløbet (CO 2 82

1. Fakta om kulstofkredsløb 2. Kulstof på jorden 3. Kulstofstrømmene 4. Tidsfaktoren i kulstofstrømmene 5. Forvitring og vulkanisme 6. Temperaturvariationer og klimaforandringer 7. Case A: Kyoto-aftalen 8. Øvelse A: Drivhuseffekt Øvelse B: Kuldioxid (CO 2 Øvelse C: Fotosyntese Øvelse D: Spørgsmål til debat 83

Når man varmer bagepulveret op, frigives der kuldioxid ved følgende reaktion: 2NaHCO 3 (s CO 2 (g O (l + Na 2 CO 3 (s Dette er også det, der sker, når man bager brunkager i ovnen. Det bagepulver, man har blandet i dejen, reagerer efter ovenstående reaktionsskema, udvikler kuldioxid, og gassen hæver dejen. Man kan påvise kuldioxid på flere forskellige måder. Hvis man til rent vand tilleder kuldioxid, dannet som i forsøget beskrevet ovenfor, vil der dannes kulsyre efter følgende reaktion: CO 2 (g O (l H 2 CO 3 (aq Ved at måle ph, enten med et ph-meter eller med en indikator som BTB (BromThymolBlå, kan man påvise at opløsningen bliver sur. En anden måde at detektere kuldioxid på er ved at tillede det til en mættet opløsning af Ca(OH 2. Der vil da dannes CaCO 3 efter reaktionen: CO 2 (g + Ca(OH 2 (aq CaCO 3 (s O (l Calciumcarbonat er et fast stof, og opløsningen bliver derfor uklar, da calciumcarbonat fælder ud. 8. Øvelse C: Fotosyntese, respiration og kulstofkredsløb I faktaboksen først i dette kapitel er nævnt de vigtigste kemiske processer i en plante: Respiration: C 6 H 12 O 6 + 6O 2 6CO 2 + 6H 2 O (dannelse af CO 2 Fotosyntese: 6CO 2 + 6H 2 O C 6 H 12 O 6 + 6O 2 (forbrug af CO 2 Til disse processer behøves der måske energi i form af lys? Det er hvad dette forsøg vil klarlægge: 98

1. Forbruger en grøn plante kuldioxid (CO 2, når den udsættes for lys? 2. Behøver en grøn plante lys for at kunne lave fotosyntese? 3. Optager eller udskiller en grøn plante CO 2, når den ikke er i lys? Øvelsen foregår med planten vandpest (Elodea canadensis i vand. Hvis planterne danner eller forbruger CO 2, vil mængden af den opløste CO 2 ændre sig. Når CO 2 opløses i vand vil følgende ligevægt indstille sig: CO + H O H CO H + + HCO - 2(aq 2 (l 2 3(aq (aq 3 (aq Vi kan altså følge planternes dannelse eller forbrug af CO 2, ved at se på koncentrationen af H + ioner (ph værdien. I øvelsen benyttes en syre-base-indikator, bromthymolblåt (BTB, til at registrere ændringerne i væskens ph, idet indikatorens farve er afhængig af opløsningens ph. ph er et mål for en opløsnings surhedsgrad og afhænger af koncentrationen af brintioner (H +. ph-skalaen går fra 1-14 hvor værdier i den lave ende af skalaen angiver en sur opløsning, området omkring 7 angiver en neutral opløsning og over 7 en basisk opløsning. BTBs omslagsområde ligger ved ph værdier 6,0-7,6, hvilket vil sige, at ph værdier under 6,0 vil give farven gul, mens ph værdier over 7,6 vil give farven blå. Eller sagt på en anden måde: hvis opløsningen er gul er den sur, hvis den er blå er den basisk. Materialer 8 reagensglas med tætsluttende propper, Bromthymolblåt-opløsning (BTB, vandpest (Elodea, sugerør, postevand, danskvand og staniol. Fig. 67. Vandpest er en populær akvarieplante. Metode 1. Hæld ca. 2 ml postevand i et reagensglas og tilsæt et par dråber BTB. Stik sugerøret ned i væsken og pust. Væsken skifter farve fra blå til gul. CO 2 i udåndingsluften opløses i vand og bliver til kulsyre (H 2 CO 3. Vandet bliver surt. 2. Prøv at tilsætte et par dråber danskvand i stedet for at puste. Danskvand indeholder kulsyre. Boblerne er CO 2. 3. Fyld de 8 reagensglas helt med postevand og tilsæt et par dråber BTB (hvis vandet er stærkt kloret, anvendes demineraliseret vand af hensyn til vandpesten. 99

4. Tilsæt vandpestplante og danskvand, som det fremgår af skemaet. Reagensglassene stilles lyst til næste lektion. Samme forsøg laves i mørke ved at pakke de 4 sidste reagensglas ind i tætsluttende stanniol. 5. Opstil hypoteser, som besvarer de tre første spørgsmål nedenfor. 6. Lav et skema som vist herunder til jeres iagttagelser. Efter et par dage iagttages farven og noteres i skemaet under slutfarve. Resultater Udfyld skemaet herunder: Lys + + + + Vandpest + + + + Danskvand + + + + Startfarve gul gul blå blå gul gul blå blå Forventet slutfarve Slutfarve Diskussion På baggrund af oplysninger i bogen, andre bøger, internetsøgninger og hvad du i øvrigt ved om fotosyntese, respiration og kulstofkredsløb, skal du skriftligt forklare: 1. Hvad forstår man ved fotosyntese? Hvilke organismer udfører processen? Hvorfor gør de det, og hvor foregår processen? 2. Hvad forstår man ved respiration? Hvilke organismer udfører processen? Hvorfor gør de det, og hvor foregår processen? 3. Hvorfor er de to processor væsentlige i forhold til kulstofkredsløbet? 4. Diskuter de observerede resultater i forhold til de opstillede hypoteser. Forklar herunder hvilke af de to processer fotosyntese og respiration der er årsag til de observerede indikatorændringer. Husk begge processer kan forgå i planten samtidigt. Forklar alle 8 glas for sig. 5. Forklar hvad man forstår ved en plantes bruttoprimærproduktion (BPP. 6. Forklar hvad man forstår ved en plantes nettoprimærproduktion (NPP. 7. Forklar hvad man forstår ved stoftabet ved respiration (R? 8. Forklar hvorledes de tre størrelser BPP, NPP & R hænger sammen. 100