KAN EN BAMSE FÅ NYT LIV?

Relaterede dokumenter
KAN EN BAMSE FÅ ET NYT LIV?

AFFALDETS RESSOURCER LÆR AT SE VÆRDIEN I DIT AFFALD! AKTIVITET 1 FORLØB NR. 1. Hvad er affald, og hvad er ressourcer?

ER PANT KUN FOR DÅSER OG FLASKER? AKTIVITET 2 FORLØB NR. 7. Design en pantordning

Velkommen til Tom Dåses Returskole

PRODUKTERS SKJULTE RESSOURCEFORBRUG AKTIVITET 1 FORLØB NR. 2. Hvad indeholder en økologisk rygsæk?

Velkommen til Tom Dåses Returskole

MADSPILD OG EMBALLAGE

HVAD ER DIT TØJ LAVET AF?

SPØRGEKORT ENIG / UENIG

plastik Hvor er væk?

Forsøg med affaldssortering i Kirsebærplantagen

Kursusmappe. HippHopp. Uge 20. Emne: Venner HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 20 Emne: Venner side 1

Hvad gør vi ved affald?

en Guide til din affaldssortering

På Sporet af Skidtet klasse. Navn: VARETRANSPORT

Forbered jer på at blive eksperter i affald! Din Jr.FLL- udfordring i denne sæson er at:

Hvad er plastik lavet af?

Sådan sorterer du dit affald

TIP EN 13 ER (MINDRE KLASSER) 1. Hvad renser vi IKKE vores spildevand for? Sand Kvælstof Mikroplast

Lær skraldespandsk. i Børnehaven HEJ. Jeg hedder GENBRUGS-IVER. Affald i børnehøjde

Tal om skrald 1. Opgavesæt om metal Hvor mange af dem her bliver det?

Forsøg med affaldssortering i Skovparken Korsør

Indhold. Formål, metode og fordeling Side 3. Opsummering af nøgleresultater Side 6. Tilfredshed Side 8. Affaldssortering Side 27. Konklusion Side 39

Lærervejledning. Genbrugskørekortet for 4. klasserne i Varde Kommune

Januar. Vi har i dette nr. af skolebladet beskrevet i billeder hvordan en uge på 1. årgang ser ud

Forsøg med affaldssortering i Vandtårnsparken

DILEMMA 1. Du er i tvivl om hvilken skraldespand, indpakningen fra figenstangen skal i. Hvad gør du?

Henkastet affald. Jeg er Thomas Tandstærk, og jeg ved en masse om teknik og natur. Jeg skal lære dig noget om at lave forsøg og undersøgelser

Vi har brug for DIN hjælp til at sortere affald

GIV DIT AFFALD NYT LIV I JAMMERBUGT SMIDER VI RIGTIGT UD NY GENBRUGS- CONTAINER PÅ VEJ

på Tandslet Friskole

AFFALD SOM EN RESSOURCE Undervisningsmodul 2. Affald hvad kan jeg bruge det til?

grå i den plast Ref. Ref. Bro Fisk dem affaldssæk Ref.

Hvad mener du om Internettets fremtid?

Bogen er udgivet af Danmarks Naturfredningsforening med støtte fra Amagerforbrænding

Bliv Genbrugsambassadør klasse 2015/16 For alle 5. og 6. klasser i Vejen Kommune

TAG SKRALDET! GOD TIL NATURFAG. Elevark. Et undervisningsforløb til natur/teknik KLASSETRIN

Sådan sorterer du dit affald

en Guide til din affaldssortering

Uge 39 med Helsingør Kommune og Forsyning Helsingør.

Sorteringsvejledning. Etageboliger og rækkehuse med fælles beholdere

Boligområder i Albertslund med ordning for Direkte Genbrug med frivillige beboere tilknyttet

Silkeborg Forsyning a/s Tietgenvej Silkeborg Telefon: mail@silkeborgforsyning.dk

SKROTROBOT DREJEBOG TIL DE MEDLEMSVALGTE OG BUTIKKEN FOR PLANLÆGNING OG AFVIKLING AF AKTIVITET

Vores hjem. Børnehaveklasse og 1. klasse Opgavebog

På en skala fra 1-5, hvor motiverede har I været til at arbejde med Nulskrald den sidste uge?

LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

Dit affald Ny ordning i Viborg midtby

Forslag til folketingsbeslutning om fordobling af satsen for pant på drikkevarer i dåser

Tal om skrald. . Ved at genanvende metaldåser reducerer man altså mængden af affald og brugen af energi og ressourcer.

Lærervejledning. Besøg på genbrugspladsen for klasse. Om besøg på genbrugspladsen

Ad. 1: Din profil. 1a. Hvilket lokalt CFU tilhører din skole?

VI VIL GERNE SKÆRE DET UD I PAP

Sådan sorterer du dit affald

GENBRUG DIN HVERDAG SÅDAN SORTERER DU ENFAMILIEHUSE

Lav ure med sand og sol

Sådan bliver I bedre til at sortere virksomhedens affald

Sådan sorterer du dit affald

Affald. Trinmål for 2. og 4. klassetrin for natur/teknik. Trin 1: Trin 2: AF FALD 43

Byd velkommen til Madam Skrald

Henkastet affald. Undervisningsforløb. Natur/Teknik klasse

Vi henter næsten det hele

AFFALD SORTERING AF. Afd. 11 Vestergårdsparken Ormslevvej 63-69, Vestergårdsvej & Nordbyvej Viby J

Ny affaldsløsning BRØNDBY KOMMUNE

Tylstrup Skoles Regelsæt

Nyhedsbrev Regnbuen. Oktober Kære forældre.

SORTERINGSGUIDE TÅRNBY KOMMUNE TÅRNBY KOMMUNE

TeenTrash klasse Fysik/kemi

Sådan bliver I bedre til at sortere virksomhedens affald

Forsøg med affaldssortering i Sct. Jørgens Park

Om Dansk Retursystem

Skraldiade inspiration

I dette hæfte kan du læse om: Velkommen til Favrskov SMS. Her i dette affaldshæfte kan du læse, hvordan du kommer af med dit affald stort som småt.

INFORMATIONSFOLDER INDSKOLINGEN PÅ NØRRE NISSUM SKOLE.

BØRNENES VERDENSMÅL. for bæredygtig udvikling i Fredericia

Status for EUkommissionens. guideline for beregning af genanvendelse af husholdningsaffald v/ Jette Skaarup Justesen, Miljøstyrelsen

Registreringsskema 3-årige børn

Transkript:

FORLØB NR. 8 KAN EN BAMSE FÅ NYT LIV? Der er sikkert meget af dit legetøj, som du ikke leger med mere. Måske har du allerede givet det videre, eller det er solgt til nogen, som nu leger med det. Men det kan også være, at det bare fylder op på dit værelse eller er blevet sat i kælderen. Legetøj kan være lavet af mange forskellige ting, men lige meget hvad det er lavet af, så kræver det ressourcer at lave legetøjet. Det er grunden til, at det er vigtigt, at der bliver leget med legetøjet så lang tid som muligt. Måske kan andre få glæde af dit legetøj Så når man giver sit gamle legetøj videre, er det altså ikke kun godt for dem, der leger videre med det, men også godt for miljøet. Man kan for eksempel sælge det videre på et loppemarked eller give det til velgørenhed eller til sine små fætre og kusiner. På den måde bliver legetøjet brugt, og de ressourcer, der er gået til at lave det, bliver udnyttet. Hvis legetøjer bare roder på værelset eller fylder op i kælderen, er der ingen, der har glæde af det. Der er mange muligheder for at komme af med sit gamle legetøj og forlænge den tid, hvor der bliver leget med det. Men først skal I undersøge, hvor meget legetøj I har, som I ikke leger med. Derefter skal I finde en måde, hvorpå I kan få det videre, så andre kan få glæde af det. AKTIVITET 1 Undersøg dit legetøj I denne aktivitet skal I undersøge jeres gamle legetøj. Hvad er det lavet af? Hvad vil I gøre med det, og har I andet derhjemme, som I ikke længere bruger? I skal to og to svare på spørgsmålene på næste side. UNDERVISNINGSFORLØB 8 ELEVARK side 1 af 4

Hvor mange stykker legetøj har du, som du ikke leger med mere? Hvad er det for noget legetøj, du ikke leger med mere? Hvorfor leger du ikke med det mere? Har du nogensinde givet brugt legetøj videre? Har du prøvet at sælge dit brugte legetøj? Har du fået eller købt brugt legetøj af andre? Har du smidt legetøj ud, som ikke var gået i stykker, men som du bare ikke legede med mere? Hvad er legetøjet af? Plastik Metal Glas Tekstil Træ Andet UNDERVISNINGSFORLØB 8 ELEVARK side 2 af 4

Undersøg ressourcekredsløbet for en bamse, og svar på spørgsmålene: Hvor i verden kommer disse materialer fra? Hvordan er materialerne blevet til det færdige stykke legetøj? Du kan tegne streger og sætte kryds på kortet. (sæt kryds på verdenskortet) Diskuter, hvad I synes, I bedst kan gøre med jeres brugte legetøj, og hvorfor. Her kan I lade jer inspirere af aktivitet 2 eller 3. UNDERVISNINGSFORLØB 8 ELEVARK side 3 af 4

AKTIVITET 2 Lav et legetøjsbibliotek på skolen. Tænk engang, hvis I ikke ejede jeres legetøj, men lånte det, ligesom I låner en bog på biblioteket. I denne aktivitet skal I lave et legetøjsbibliotek, hvor de mindre elever kan komme og låne jeres gamle legoklodser, bamser, dukker og biler. Det er godt at tænke på: Hvor kan legetøjsbiblioteket fysisk placeres? Måske kan I få et par hylder stillet til rådighed på skolens bibliotek. Måske kan I indgå et samarbejde med det lokale bibliotek? Hvem skal stå for udlån? Måske kan I få bibliotekaren eller det lokale bibliotek til at være med i projektet. Alternativt kan I lave en udlånsliste, der kan hænge i legetøjsbiblioteket, som viser, hvem der har hvilket stykke legetøj med hjemme. Hvor mange stykker legetøj må man låne ad gangen? Hvor længe må man låne et stykke legetøj med hjem? Skal man aflevere noget af sit eget legetøj for at kunne låne? Hvordan vil I reklamere for legetøjsbiblioteket? Vil I f.eks. fortælle brugerne af legetøjsbiblioteket, at de gør noget godt for miljøet ved at genbruge legetøjet? Er der andre ting, I synes er vigtige at overveje? UNDERVISNINGSFORLØB 8 ELEVARK side 4 af 4

ORDFORKLARING Genbrug At genbruge betyder, at man bruger en ting igen, men uden at lave den om til noget andet. F.eks. genbruger man en sodavandsflaske, når man vasker den og fylder den med ny sodavand. Genanvende At genanvende betyder, at man bruger det materiale, som tingen er lavet af, til at lave noget andet. F.eks. genanvender man, hvis man smelter en vandflaske af plastik om til en fleecetrøje. Ressource Ressourcer er materialer, der skal til for at lave vores ting. De fleste af ressourcerne, der bruges til at lave tingene fra vores hverdag, kommer fra naturen. F.eks. er sand og kalk ressourcer, når man bruger det til at lave glas af. Men vores affald kan også være en ressource, hvis det kan bruges igen. Tomme syltetøjsglas er en ressource, når de smeltes om og bruges til at lave nye glasflasker. Ressourcekredsløb Et ressourcekredsløb er en måde at forklare, hvordan vores ting (f.eks. en t-shirt) bliver lavet af ressourcer fra naturen, pakket ind, transporteret, brugt og smidt ud. Det er altså et kredsløb, der fortæller hvilke ressourcer, der skal til for, at vores ting kan komme ud i butikkerne, og hvad der bruges af ressourcer, når vi bruger tingen og til sidst smider den ud. UNDERVISNINGSFORLØB 8 ORDFORKLARING KAN EN BAMSE FÅ NYT LIV?