Download "modern design auktion 761 kl. 19 udvalgt kunst 1-108 kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451"

2 modern modern mandag tirsdag onsdag design torsdag fredag 9. oktober kl. 19 udvalgt kunst oktober kl. 13 nutidskunst cobra kl. 17 samtidskunst nordatlantisk oktober kl. 13 klassisk modernisme grafik oktober kl. 13 kl oktober kl. 13 sølv kunsthåndværk kjærholm udvalgte møbler og design møbler og design auktion 761 anden del

3 modern malerier, skulpturer og grafik auktion oktober 2006 eftersyn onsdag 4. oktober kl torsdag 5. oktober kl fredag 6. oktober kl lørdag 7. oktober kl søndag 8. oktober kl mandag 9. oktober kl Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 modern modern monday tuesday 9 october 7 pm selected art october 1 pm contemporary art cobra pm contemporary art north atlantic art wednesday 11 october design thursday 12 october friday 1 pm classic modern art prints pm silver decorative arts 5 pm kjærholm selected furniture and design 13 october 1 pm furniture and design auction 761 pa r t t w o

5 modern paintings, sculptures and prints auction 9-13 october 2006 preview wednesday 4 october 3 pm - 6 pm thursday 5 october 10 am - 5 pm friday 6 october 10 am - 5 pm saturday 7 october 11 am - 4 pm sunday 8 october 11 am - 4 pm monday 9 october 10 am - 2 pm Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 afdelingen for moderne kunst Peter Christmas-Møller Niels Raben Peter Beck Bruun Rasmussen Aarhus Anneline Schjødt Pedersen Frederik Bruun Rasmussen

7 tirsdag 10. oktober kl. 17 katalog nr modern samtidskunst

8 SAMTIDSKUNST w CD TAL R f. Tel Aviv 1967 Komposition. Sign. T. Akryl med collage på papir. 29 x 21. DKK / CD TAL R f. Tel Aviv 1967 Komposition. Sign. T. Akryl med collage på papir. 30 x 21. DKK / CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 "Drahtstein", "Texte zur Kunst". Edition Nr. 52. VII/XX. Usign. Skulptur af loddet metal. Ca. 24 x 14 x 14. Certifikat medfølger. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

9 CD JOHN KØRNER f. Aarhus 1967 "Hele vejen". Sign. på bagsiden Körner Akryl på lærred. 150 x 120. U.r. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 SAMTIDSKUNST CD JESPER CHRISTIANSEN f. Frederiksberg 1955 "Bravo maleri" (Håb). Sign. på bagsiden Jesper Christiansen, Marts/April Akryl og kridt på lærred. 180 x 180. Udstillet: DCA Gallery, New York. DKK CD LISE MALINOVSKY f. København 1957 "Hængende mand". Sign. på bagsiden Lise Malinovsky Olie på lærred. 150 x 130. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

11 337 CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 Komposition. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen Olie på lærred. 70 x 60. DKK / CD PETER BONDE f. København 1958 "U.T.". Sign. på bagsiden Peter Bonde Olie på lærred. 200 x 150. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 SAMTIDSKUNST CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 "Tristan", II. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen Olie på lærred. 160 x 140. U.r. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

13 CD ARNE HAUGEN SØRENSEN f. København 1932 "Leda og svanen". Sign. Sørensen Akryl på lærred. 170 x 170. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 SAMTIDSKUNST CD PETER BRANDES f. Assens 1944 Figurkomposition, Sign. på bagsiden Peter Brandes, Colombes. Olie og mixed media på lærred. 100 x 65. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

15 CD KASPAR BONNÉN f. København 1968 Interiør komposition. Sign. på bagsiden Kaspar Bonnén Olie på lærred. 180 x 180. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 SAMTIDSKUNST CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 "Busstop m.v". Sign. Bech. Olie på masonit. 59 x 122. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

17 CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 "Foråsrefugium". Sign. Bech samt på bagsiden sign. P. A. Bech Olie på lærred med brudt ramme indgående i motivet. 70 x 62. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 SAMTIDSKUNST CD KATHRINE ÆRTEBJERG f. Sorø 1969 Figurkomposition. Sign. på bagsiden A. Kathrine Ærtebjerg Akryl på lærred. 134 x 136. U.r. DKK / CD ESKE KATH f. Haderslev 1975 Katastrofebillede. Sign. på bagsiden EK 99. Akryl på lærred. 120 x 100. U.r. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

19 CD JOHN KØRNER f. Aarhus 1967 Komposition. Sign. på blændrammen Kørner 04. Olie på lærred. 100 x 81. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 SAMTIDSKUNST CD PER KIRKEBY f. København 1938 Vinter, Det gule hus, Lindevangsvej 28, Birkerød, ca Usign. Olie på lærred, monteret på sildekasse. 24 x 49,5. U.r. Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: "Per Kirkeby: Malerier ", 2002, kat. nr. M 4, gengivet i farver s. 11, omtalt s. 10. DKK / CD PER KIRKEBY f. København 1938 Vinter, Skuret i haven, Lindevangsvej 28, Birkerød, ca Usign. Olie på lærred, monteret på sildekasse. 24 x 49,5. U.r. Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: "Per Kirkeby: Malerier ", 2002, kat. nr. M 3, gengivet i farver og omtalt s. 10. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

21 CD PER KIRKEBY f. København 1938 Landskabskomposition. Sign. P. K Akvarel og oliekridt på papir. 65 x 100. DKK / CD LISE MALINOVSKY f. København 1957 "Ham på hende. Hvidt lys (Satanisk elskov)". Sign. på bagsiden Lise Malinovsky 86/87. Olie på lærred. 130 x 130. U.r. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 SAMTIDSKUNST CD JOHN KØRNER f. Aarhus 1967 "Galleri" og Komposition. Sign. på bagsiden John Kørner 04. Akvarel og tusch på papir. Hver 21 x 29,5. (2). DKK / CD ESKE KATH f. Haderslev 1975 Komposition med kvindehoveder. Sign. på bagsiden EK Olie og collage på lærred. 50 x 50. U.r. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

23 CD KATHRINE ÆRTEBJERG f. Sorø 1969 Komposition. Sign. på bagsiden A. Kathrine Ærtebjerg 02. Olie på lærred. 80 x 101. U.r. DKK / CD TAL R f. Tel Aviv 1967 "Uddannelsens". Mappe med otte tryk i farver. Alle blade sign. Tal R, 7/100. Trykt hos Brøndums Forlag, Bladstørrelse 86 x 59. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 SAMTIDSKUNST 356 CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 "Vase med blomster og skygger på væggen", Sign. på bagsiden Erik A. Frandsen 03. Akryl på aluminium. 145 x 120. DKK / CD NINA STEN-KNUDSEN f. København 1957 "Den Trojanske Hest". Sign. på bagsiden Nina Sten-Knudsen 90. Olie på lærred. 140 x 192. DKK / CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 "Rain, shadow, darkness". Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen, Olie på lærred 120 x 105. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

25 CD HENRIK OLESEN f. Esbjerg 1967 Komposition. Sign. på bagsiden Henrik Olesen 88. Olie på lærred. 106 x 125. Henrik Olesen er som kunstner optaget af sociale konventioner i samfundet og beskæftiger sig meget med eksklusioner af minioritetsgrupper herunder homoseksuelle. Dette kommer som oftest til udtryk gennem medier som foto, tekst, skulptur, collage og ruminterventioner. Henrik Olesen demiterede fra Kunstakademiet i København i 1996 og er blandt andet repræsenteret på følgende gallerier; Klosterfelde, Berlin/Hamburg, Franco Noero, Torino, Anton Kern Gallery, New York, Galerie Daniel Buchholz, Köln, samt Andersens Contemporary Art, København. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 SAMTIDSKUNST CD NIELS ERIK GJERDEVIK f. Oslo 1962 Komposition. Sign. Gjerdevik. Olie på lærred applikeret med filtmåtte, kosteskaft, kassebog og skumgummi. 246 x 122. Proveniens: BR auktion 659, kat. nr. 163, marts DKK / CD CHRISTIAN LEMMERZ f. Karlsruhe 1959 "Rotten". Udført i slutningen af 1980'erne. Skulptur af patineret bronze. 18 x 12 x 25. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

27 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. B. Olie på lærred. 200 x 150. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 SAMTIDSKUNST CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Usign. Olie på plade. 140 x 110. DKK / CD NIELS ERIK GJERDEVIK f. Oslo 1962 "IGLE". Sign. på bagsiden NE Gjerdevik Olie på lærred. 210 x 160. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

29 CD GUNNAR MØLLER f. København 1946, d. sst Komposition. Sign. på bagsiden G.M. 81. Olie på lærred. 165 x 135. DKK / CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 Komposition. Sign. på bagsiden Lars Nørgård 91. Olie på lærred. 73 x 60. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 SAMTIDSKUNST CD JESPER CHRISTIANSEN f. Frederiksberg 1955 Tre små kompositioner. To sign. på bagsiden Jesper Christiansen, hhv og 1992, én usign. Olie på lærred. 24 x 20, 21 x 17 og 21 x 16. Uindrammede. (3). DKK / CD ERIK STEFFENSEN f. Valby 1961 "Kairo". Sign. på bagsiden Erik Steffensen, 2/ Fotografi. Bladstørrelse 70 x 110. DKK / CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 "Den blufærdige lampe". Sign. Bech 81. Olie på lærred. 50 x 65. DKK / CD KNUD ODDE f. Frøslev, Stevns 1955 Portræt af Mark E. Smith. Sign. Knud Odde Mixed media på papir. Lysmål 62 x 48. Proveniens: Åhuset, Køge. DKK / CD TROELS WÖRSEL f. Århus 1950 Komposition. Sign. på bagsiden Wörsel Olie på lærred. 195 x 150. U.r. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

31 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 SAMTIDSKUNST CD ANETTE ABRAHAMSSON f. Norrköping i Sverige 1954 "Flowergarden". Sign. på bagsiden Anette Abrahamsson Akryl på lærred. 160 x 220. DKK / CD TROELS WÖRSEL f. Århus 1950 Komposition. Sign. på bagsiden Wörsel Olie på lærred. 195 x 150. U.r. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

33 CD METTE PETRI f "Balboa Beach". Sign. Mette Petri, New York Olie på lærred. 172 x 112. U.r. DKK / CD ERIK A. FRANDSEN, f. Randers 1957 Komposition med bradepander og ståltråd, ca Usign. Olie på lærred med påsatte objekter. 200 x 172. Uindrammet. Proveniens: Galerie Mikael Andersen 1989, Udstillingskatalog medfølger, maleri afbildet heri. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION CD CHRISTIAN LEMMERZ f. Karlsruhe 1959 "Boogie-Woogie". Usign. Figur af patineret bronze. H. 35. DKK /

34 SAMTIDSKUNST CD JENS JØRGEN THORSEN f. Vinkel ved Viborg 1932, d. København 2000 Komposition. Sign. Thorsen 98. Akryl på lærred. 200 x 300. DKK / CD JESPER KNUDSEN f "Stoneage". Sign. Jesper Knudsen 99. Olie på lærred. 150 x 200. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

35 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. på bagsiden Jens Birkemose Paris. Olie på lærred. 195 x 130. Proveniens: ABR auktion 614, kat. nr DKK / CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 Komposition. Sign. på bagsiden Lars Nørgård 91. Olie på lærred. 73 x 60. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 SAMTIDSKUNST 381 CD PETER RÖSSELL f. Ringsted 1964 Komposition. Sign. Rössell 98. Akryl på lærred. 150 x 120. U.r. DKK CD PETER LAND f Et par Reebok gummisko med strømper monteret på latexflade og plastik. L. 96. B. 79. H. 17. Udstillet: Rhizom, Århus. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

37 CD KRISTIAN HORNSLETH f. Edinburgh, Skotland 1963 Komposition. Sign. Hornsleth Akryl og collage på perforeret lærred. 70 x 70. U.r. DKK / CD NIELS ERIK GJERDEVIK f. Oslo 1962 "INLE". Sign. på bagsiden NE Gjerdevik, Berlin 93, Kbh. 94. Olie på lærred. 130 x 260. DKK / CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 "Kamelmalkemaskine". Sign. på bagsiden EAF 83. Olie og mixed media på lærred. 190 x 133. U.r. Proveniens: Kunsthallen auktion 542, kat. nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 SAMTIDSKUNST CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 "Høsttåge". Sign. Bech samt på bagsiden P.A. Bech, Olie på lærred. 74 x 62. DKK / CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition med blomster. Sign. på bagsiden 03. Akryl på blikplade. 120 x 100. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejer. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

39 CD LISE MALINOVSKY f. København 1957 "Inferno", (21. Sang 5. ondskabslugt svindlere). Sign. på bagsiden Lise Malinovksy 89. Olie på lærred. 200 x 260. Udstillet: "Grønningen 75", jubilæumsudstilling, Grønningen, Charlottenborg, København, 27 januar - 18 februar 1990,, kat. nr. 115, dobbeltsidet gengivelse i farver s Betitlet i arbejdsfortegnelsen som "Svindlerne". DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 SAMTIDSKUNST CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 "The Spirit", VII. Sign. på bagsiden LN 84. Olie på lærred. 160 x 130. U.r. Proveniens: Galleri Specta, Århus. DKK / CD DORTE DAHLIN f. København 1955 "Blå agent". Sign. på bagsiden Dorte Dahlin 91. Olie og akryl på lærred. 85 x 205. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

41 CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 "Islandsserie #63" Sign. på etiket på bagbeklædningen Olafur Eliasson. Fotografi i farver, c-print. Bladstørrelse 60 x 90. DKK / CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 Komposition. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen 1997, N.Y. Olie på lærred. 120 x 105. Proveniens: DCA Gallery, New York. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 SAMTIDSKUNST CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Usign. Olie på plade. 122 x 244. DKK / CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 Komposition. Sign. på bagsiden Lars Nørgård 91. Olie på lærred. 73 x 60. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

43 CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 Komposition. Sign. på bagsiden Lars Nørgård 91. Olie på lærred. 73 x 60. DKK / CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. på bagsiden J. Birkemose Olie på lærred. 182 x 130. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 SAMTIDSKUNST CD PETER RÖSSELL f. Ringsted 1964 "Use extreme types rather than commonplace ones because they lend interest and character to a picture". Sign. R. 92. Olie på lærred. 90 x 60. Proveniens: Galleri Specta, Århus. DKK / CD PETER RÖSSELL f. Ringsted 1964 "Next stop, total lunacy, Hoop-La". Sign. Rössel 95. Akryl og blyant på papir. Bladstørrelse 150 x 90. DKK CD NIELS ERIK GJERDEVIK f. Oslo 1962 Komposition. Sign. NE. Gjerdevik. Olie på lærred. 90 x 135. U.r. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

45 CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 Mappe med 13 tegninger diverse breve, udstillingsbrochurer og avisudklip omhandlende Kvium. Samt en indrammet karikaturtegning af Kviums tegnelærer. Sign. Mikvi. Udført omkring 78. Collage. Tusch og pen på papir. 44 x 31 (14). DKK / CD PETER CARLSEN f. Holbæk 1955 "Pige der retter på sit tøj". Usign. Figur af stentøj, dekoreret med rød, sort, lys, turkis og guld glasur. H. 32. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 SAMTIDSKUNST CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 Portræt af en herre. Sign. Kvium. Blyant på papir. 29,5 x 21. Komposition med personligt brev på bagsiden. Sign. Kvium 88. Grafit og vandfarve på papir. 12 x 16 samt "Flyverhjelm". Sign. Kvium 77. Akvarel og blyant på papir. 33 x 24. (3). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

47 CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 "Een retning". Sign. Kvium 01. Akvarel på papir. Bladstørrelse 25 x 24. DKK CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 Portræt. Sign. Kvium 93. Akvarel på papir. Bladstørrelse 25 x 23,5. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 SAMTIDSKUNST 405 CD TROELS WÖRSEL f. Århus 1950 Komposition. Sign. på bagsiden Wörsel Olie på lærred. 195 x 150. U.r. DKK / CD PETER MANDRUP f. København 1949 Komposition. Sign. på bagsiden Peter Mandrup Olie på lærred. 162 x 130. U.r. DKK / CD PETER MANDRUP f. København 1949 Komposition. Sign. på bagsiden Peter Mandrup Olie på lærred. 190 x 146. U.r. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

49 tirsdag 10. oktober katalog nr modern nordatlantisk

50 NORDATLANTISK CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Havbillede, Færøerne. Sign. S.J. Mikines 62. Olie på lærred. 90 x 116. DKK / CD HANS LYNGE f. Nuuk/Godthåb 1906, d Solnedgang, Grønland. Sign. Hans Lynge. Olie på lærred. 85 x 95. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

51 CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Begravelsesoptog, Færøerne. Sign. S.J. Mikines Olie på lærred. 130 x 80. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 NORDATLANTISK CD THORVALDUR SKULASON f. Bordeyri 1906, d Komposition. Sign. Th. Skulason 45, No XII. Olie på lærred. 85 x 66. Udstillet: "Lise og Leif Olesens samling", Randers Kunstmuseum, 3. oktober januar Proveniens: Kristin Skulason, kunstnerens datter. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

53 CD SVAVAR GUDNASON f. Hornafjord 1909, d Maske, Usign. Olie på papir, monteret på lærred. 48 x 61. Udstillet: "Lise og Leif Olesens samling", Randers Kunstmuseum, 3. oktober januar 2004, gengivet helsides i farver s. 38 samt s. 15, planche 12, omtalt s DKK / CD THORVALDUR SKULASON f. Bordeyri 1906, d Abstraktion over boldspiller. Sign. på bagsiden Th. Skulason. Olie på lærred. 47 x 32. Proveniens: Betegnet på bagsiden: Tilhører Astrid Skulason. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 NORDATLANTISK 414 CD THORVALDUR SKULASON f. Bordeyri 1906, d "Hus i Reykjavik", Island. Sign. T. Skulason 43. Olie på lærred. 55 x 60. DKK / CD JON HELGASON f. Island 1899, d Skardsfjell a Landa, Island. Sign. Jon Helgason. Olie på lærred. 23 x 36. DKK / CD VALUR NORDDAHL "Thörsmórk, Eyja Hallajökull", Island. Sign. Valur Norddahl. Olie på lærred. 76 x 156. DKK / CD JOHANNES S. KJARVAL f. Efri-Ey 1885, d Islandsk landskab. Sign. Joh. S Olie på lærred, monteret på malerplade. 21,5 x 33,5. Proveniens: Foræret til nuværende ejers fader, Niels-Peter Jensen, på Island. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

55 CD GUNNLAUGUR BLÖNDAL f. Raufarhöfn, Island 1893, d Fjeldlandskab, Island. Sign. G. Blöndal Olie på lærred. 90 x 115. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 NORDATLANTISK CD THORVALDUR SKULASON f. Bordeyri 1906, d Komposition i blåt. Sign. på bagsident. Skulason 60. Olie på lærred. 90 x 65. Proveniens: Lise og Leife Olesens samling. Udstillet: "Lise og Leif Olesens samling", Randers Kunstmuseum, 3. oktober januar DKK / CD WILLIAM HEINESEN f. Thorshavn 1900, d. sst Siddende kvinde. Sign. på bagsiden William Heinesen, med dedikation september Papirklip. Lysmål 19 x 27. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

57 CD THORVALDUR SKULASON f. Bordeyri 1906, d Konkret komposition. Sign. Th Skulason samt på bagsiden Th Skulason Olie på lærred. 90 x 65. Udstillet: "Lise og Leif Olesens samling", Randers Kunstmuseum, 3. oktober januar Proveniens: Kirstin Skulason, kunstnerens datter. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 NORDATLANTISK 422 CD INGÁLVUR AV REYNI f. Torshavn 1920, d "Trawler", Færøerne. Sign. av Reyni 93. Olie på lærred. 55 x 47. Udstillet: "Lise og Leif Olesens samling", Randers Kunstmuseum, 3. oktober januar DKK / CD INGÁLVUR AV REYNI f. Torshavn 1920, d Bygd, Færøerne. Sign. I. av Reyni 72 samt dedikation på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 93. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

59 CD INGÁLVUR AV REYNI f. Torshavn 1920, d Pige. Sign. I av Reyni 92. Olie på lærred. 195 x 130. Udstillet: "Lise og Leif Olesens samling", Randers Kunstmuseum, 3. oktober januar DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 NORDATLANTISK CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Solnedgang over havet. Sign. S. J-Mikines-68. Olie på lærred. 81 x 100. DKK CD ZACHARIAS HEINESEN f. Tórshavn 1936 Udsigt mod Thorshavn, Færøerne. Sign. Zacharias Heinesen 84. Olie på lærred. 66 x 85. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

61 CD JON STEFANSSON f. Saudarkrokur 1881, d. Reykjavik 1962 "Tulipaner i en vase". Sign. Jon Stefansson samt betegnet J. Stefansson på blændrammen. Olie på lærred. 63 x 73. Udstillet: "Sjørup Jørgensens samling", Århus Kunstbygning, Århus, 24. april - 4. maj 1970, kat. nr. 93. Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling, Århus. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 NORDATLANTISK CD ANNA GUNNLÖGSDOTTIR f. Island 1963 "Kristus som korsfæstet negerkvinde". Sign. Anna G 96. Olie på masonit. 137 x 122. Udstillet: "Lise og Leif Olesens samling", Randers Kunstmuseum, 3. oktober januar DKK / CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 "Kysset", Færøerne. Sign. S. J. Mikines. Akvarel på papir. Lysmål 39 x 51. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

63 CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Grindedrab (skitse), Færøerne. Usign. Olie på lærred. 85 x 100. DKK / CD THORVALDUR SKULASON f. Bordeyri 1906, d "Sólstafir". Sign. på bagsiden TS 80. Olie på lærred. 109 x 80. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 NORDATLANTISK 432 CD INGÁLVUR AV REYNI f. Torshavn 1920, d Landskab, Vinter, Færøerne. Sign. I. av Reyni 78. Olie på lærred. 115 x 150. DKK / CD INGÁLVUR AV REYNI f. Torshavn 1920, d Komposition. Sign. av Reyni 92. Olie på lærred. 60 x 45. Udstillet: "Lise og Leif Olesens samling", Randers Kunstmuseum, 3. oktober januar DKK / CD TRONDUR PATURSSON f. Kirkjubø, Færøerne 1944 "Naturoplevelse". Sign. T. Patursson 99. Olie på lærred. 198 x 164. U. r. Proveniens: Galleri Christian Dam, København. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

65 CD INGÁLVUR AV REYNI f. Torshavn 1920, d "Pige", 2. Sign. I. av Reyni 94. Olie på lærred. 130 x 90. Udstillet: "Lise og Leif Olesens samling", Randers Kunstmuseum, 3. oktober januar 2004, gengivet helsides i farver s. 58, planche 32. DKK / CD INGÁLVUR AV REYNI f. Torshavn 1920, d "Diapason". Sign. I. av. Reyni. Olie på lærred. 65 x 70. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 NORDATLANTISK 437 CD FRIMOD JOENSEN f. Sandur, Færøerne 1915, d Færøsk landskab. Sign. Frimod Joensen Olie på masonit. 100 x 122. DKK / CD FRIMOD JOENSEN f. Sandur, Færøerne 1915, d "Nolsø", Færøerne. Sign. Frimod Joensen Olie på masonit. 77 x 123. DKK CD FRIMOD JOENSEN f. Sandur, Færøerne 1915, d Suderö Beinesvör, Færøerne. Sign. Frimod Joensen Olie på masonit. 103 x 122. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

67 CD THORVALDUR SKULASON f. Bordeyri 1906, d Konkret komposition i blåt og orange. Sign. på bagsiden Th. Skulason 60. K.S. 71. Olie på lærred. 130 x 97. Udstillet: "Lise og Leif Olesens samling", Randers Kunstmuseum, 3. oktober januar Proveniens: Kristin Skulason, kunstnerens datter. Proveniens: Kunsthallen auktion 375, kat. nr. 36, 989, gengivet helsides i farver s. 45. Proveniens: BR auktion 601, kat. nr. 47, juni Erhvervet herfra af nuværende ejer. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 NORDATLANTISK 441 CD AMARIEL NORDOY f. Klaksvík 1945 Bygd, Færøerne. Sign. Nordoy 87. Olie på lærred. 75 x 85. DKK CD ZACHARIAS HEINESEN f. Tórshavn 1936 Motiv fra færøsk bygd. Sign. ZH 71 samt på bagsiden Zacharias Heinesen 1971, Nr. III. Olie på lærred. 61 x 74. DKK / CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 "Morgensol", Færøerne. Sign. S. J. Mikines 43. Akvarel på papir. Lysmål 21 x 29. DKK / CD ZACHARIAS HEINESEN f. Tórshavn 1936 Udsigt over Thorshavn, Færøerne. Usign. Olie på lærred. 87 x 120. DKK / CD INGÁLVUR AV REYNI f. Torshavn 1920, d Komposition, ca Sign. av Reyni. Olie på lærred. 55 x 40. Udstillet: "Lise og Leif Olesens samling", Randers Kunstmuseum, 3. oktober januar DKK / CD INGÁLVUR AV REYNI f. Torshavn 1920, d Komposition. Sign. av Reyni 92. Olie på lærred. 49 x 37. Udstillet: "Lise og Leif Olesens samling", Randers Kunstmuseum, 3. oktober januar DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

69 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 NORDATLANTISK CD GUDMUNDSSON GUDMUNDUR ERRO f. Olafsvick 1932 "Space window" fra serien "Space projects". Sign. på bagsiden Erró Olie på lærred. 97 x 78. Litteratur: Fernand Hazan: "Erró , Catalogue Général", nr. 177, gengivet s. 36. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

71 CD THORVALDUR SKULASON f. Bordeyri 1906, d Konkret komposition. Betegnet på bagsiden Th. Skulason. Olie på lærred. 98 x 64. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 NORDATLANTISK CD EGGERT GUDMUNDSSON f. Stapakoti 1906, d "Sommernat, Island", Sign. Eggert 37. Olie på lærred. 48 x 65. Proveniens: Konsul Nordmand Hansen. DKK UBEKENDT MALER 20. årh. Oprørt hav ved klippekyst. Færøerne eller Island. Sign. VH. Olie på lærred. 80 x 120 cm. DKK CD STEFFAN DANIELSEN f. Nólsoy, Færøerne 1922, d. Tórshavn 1976 Færøsk fjeldparti. Sign. SD Olie på lærred. 47 x 50. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 761

73 i n d e x A Abrahams, Ivor 623 Abrahamsson, Anette 372 Alechinsky, Pierre 300, 564, , 590, 591, 605 Alfelt, Else 272, 288, 315 Andersen, Mogens 183, 236, , 239, 247 Antoni, Janine 118 Appel, Karel 309, 310, 311, , 326, 330, 588 Arman, Fernandez 119, , 223 Arnoldi, Per 172 B Baj, Enrico 621 Balle, Mogens 289, 291, , 305, 306 Baselitz, Georg 598 Bech, Poul Anker 343, , 386 Bentzen, Axel 495 Berg, Christian 523 Bertelsen, Albert 458 Bille, Ejler 285 Birkemose, Jens 146, 254, , 362, 363, 379, 393, 396 Biscaretti, Carlo di Ruffia 626 Bjerke-Petersen, Vilhelm 115, , 229, 232 Bjerre, Niels 453 Blöndal, Gunnlaugur 418 Bogart, Bram 141 Bonde, Peter 338 Bonnén, Kaspar 342 Borès, Francisco 131 Bovin, Karl 481, 512 Brandes, Peter 213, 259, 341 Braque, Georges 601, 618 Braun, Ib 477 Bregnø, Jens Jacob 535 C Calder, Alexander 235 Cappiello, Leonetto 628 Carlsen, Peter 401 Cassandre, Adolphe Mouron 625 Chagall, Marc 577, , 611, 612 Chillida, Eduardo 561, 582 Christensen, Kay 515 Christiansen, Jesper 335, 367 Christo 128 Christoforou, John 150 Ciacelli, Arturo 549 Clausen, Franciska 205, 240, , 269, 270, 485, 486 Cobbaert, Jan 299 Coignard, James 171, 190, 212 Conti, Primo 482, 483, 484 Corneille 165, 166, , 302, 312 Currie, Ken 124 D Dahlin, Dorte 390 Dali, Salvador 250 Dalsgaard, Sven 127, 139, 197 Danielsen, Steffan 451 Debré, Olivier 220 Denby, David 227 Deyrolle, Jean 158 Dine, Jim 571 Dubuffet, Jean 567 E Eickhoff, Gottfred 501 Ekelund, Poul 466, 474 Eliasson, Olafur 333, 391, 599, 624 Engelund, Svend 457 Engman, Harald 546, 547 Ernst, Helge 159, 170 Erro, Gudmundsson G. 447 Estève, Maurice 595, 606 F Fischer, Egon 134 Fontana, Lucio 123, 627 Foujita, Tsuguharu Léonard 600 Francis, Sam 563, 572, , 607, 608 Frandsen, Erik A. 356, , 387 Freddie, Wilhelm 241, 260 Fußmann, Klaus 234 Förg, Günther 125, 184 G Gadegaard, Paul 160 Gauguin, Jean René 470, 475 Gaul, August 553 Gear, William 303 Geertsen, Ib 61 Giersing, Harald 472, , 518, 550 Gilbert, Stephen 319 Gislander, William 552 Gjerdevik, Niels Erik 360, , 399 Gudmundsson, Eggert 449 Gudnason, Svavar 412 Gunnlögsdottir, Anna 428 H Haakø, Hans 497, 506 Hansen, Bjørn T. 152 Hansen, Svend Wiig 155, 256 Hartz, Lauritz 465 Haugen Sørensen, Arne 151, , 340 Havsteen-Mikkelsen, Sven 460, 499 Heerup, Henry 271, 275, 277, , 290, 292, , 307, 308, 593 Heinesen, William 420 Heinesen, Zacharias 426, 442, 444 Helgason, Jon 415 Henning, Gerhard 463, 471 Hertz, Mogens 534 Heyboer, Anton 328 Highstein, Jene 142 Hitzler, Franz 268 Hofmeister, Johannes 461 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

74 i n d e x Holstein, Bent 169, 266 Hoppe, Erik 455 Hornsleth, Kristian 383 Hornung, Preben 129, 180, , 200, 215, 263 Hoyland, John 145, 264 Hundertwasser, Fr. 587, 604 Höfer, Candida 580 Høm, Paul 514, 516 Høst, Oluf 459, 505, 513 I Iversen, Kræsten 510, 544 J Jacobsen, Egill 276, 278, , 314, 316 Jacobsen, Robert 121, 135, 136, 173, 174, , 210, 231, 327 Joensen, Frimod 437, 438, 439 Joensen-Mikines, Samuel 408, , 429, 430, 443 Johannessen, Johannes 521 Johnson, Ray 110 Jorn, Asger 273, 287, , 317, 329, , 575, 589, 592 Jørgensen, Aksel 526 Jørgensen, Martin Kaalund 473 K Kannik, Frans 255 Kath, Eske 346, 353 Keil, August M. 528 Kermadec, Eugène Nestor de 191 Kernn-Larsen, Rita 228 Kippenberger, Martin 111 Kirkeby, Per 348, 349, 350 Kjarval, Johannes S. 417 Kluge, Thomas 206 Knudsen, Jesper 378 Krøjer, Tom 176, 211 Kvium, Michael 400, 402, 403, 404 Kørner, John 334, 347, 352 L Lalic, Maria 194, 222, 224 Land, Peter 382 Larsen, Johannes 487, 489, 490 Leger, Fernand 568 Lemmerz, Christian 361, 376 Lergaard, Niels 480 Lhote, André 462 Lilanga, George 225, 226 Lindemann, Kai 147, , 189 Lipski, Donald 120 Lucebert 280 Lundstrøm, Vilhelm 464, 502, 529 Lynge, Hans 409 M Madsen-Ohlsen, Jeppe 520 Malinovsky, Lise 336, 351, 388 Mancoba, Sonja Ferlov 274 Mandrup, Peter 406, 407 Marcinkevicius, Vilmantas 218 Matisse, Henri 614 Mattinen, Seppo 148 Mellerup, Tage 157, 322 Mickelborg, Finn 265 Miró, Joan 583 Moe, Odd 214 Mortensen, Richard 113, 114, , 246, 558 Munch, Axel 478, 498 Møller, Gunnar 365 Müller, Max 533 N Naur, Albert 496 Nedergård, Niels 116, 137 Neshat, Shirin 581 Nielsen, Ejnar 543 Nielsen, Jais 500 Nielsen, Kai 493, 494, , 539, 540 Nielsen, Kehnet 337, , 392 Nielsen, Knud 320 Norddahl, Valur 416 Nordoy, Amariel 441 Nyborg, Peter 257 Nørgaard, Bjørn 216 Nørgård, Lars 66, , 394, 395 O Odde, Knud 370 Olesen, Henrik 359 Orr, Eric 112 Ortvad, Erik 242, 318 P Papart, Max 140, 233 Patursson, Trondur 434 Pedersen, Carl-Henning 282, , 323, 590, 591, 605 Petersen, Michael 187, 188 Petersen, Robert Storm 541, 542 Petri, Mette 374 Piaubert, Jean 117, 186 Picasso, Pablo 569, 574, , 609, 613, , 617, 619, 620 Poliakoff, Serge 560, 570 R Raadal, Erik 456 Ray, Man 594, 602 Reyni, Ingálvur Av 422, 423, , 433, 435, 436, 445, 446 Ring, Ole 548 Rosenkrantz, Arild 519 Rude, Olaf 511, 517, 522 Rugholm Henriksen, Kaj Arne 132 Rydeng, Leif 554 Rössell, Peter 381, 397, 398 S Sala, Eugène de 532, 545 Scharff, William 468, 503 Scherfig, Hans 452, 454 Schueler, Jon 195 Schwalbe, Ole BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 761

75 i n d e x Scully, Sean 143, 144, 562, 597 Sert, Henri 217 Sivertsen, Jan 153 Skulason, Thorvaldur 411, 413, , 421, 431, 440, 448 Smith, Rupert Jasen 622 Somchai, Hattakitkosol 221 Stabell, Harald Krogh 507 Stefansson, Jon 427 Steffensen, Erik 368 Sten-Knudsen, Nina 357 Storm Petersen, Robert 530 Storstein, Aage 509 Sugai, Kumi 162 Swane, Christine 504 Swane, Sigurd 467, 555 Syberg, Fritz 488 Søndergaard, Jens 469, , 508 T Tal R 331, 332, 355 Tegner, Rudolph 557 Thorsen, Jens Jørgen 377 Ting, Walasse 149, 164, , 177, 178, 207, 208, , 249, 251, 252, 253, 262 Tinguely, Jean 109, 201, 202 Trockel, Rosemarie 579 Tàpies, Antonio 559 U Ubekendt maler 450 Utzon-Frank, Einar 556 V Voss, Jan 192 W Wagner, Siegfried 536 Wegener, Gerda 537 Weie, Edvard 525, 527, 531 Wiig Hansen, Svend 181, 258 Winther, Richard 133 Wolvecamp, Theo 321 Wunderlich, Paul 138 Wörsel, Troels 371, 373, 405 X XueHai, Zhang 126 Y YaoXian, Liu 196 Z Zeuthen, Ernst 551 Æ Ærtebjerg, Kathrine 345, 354 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

76 k o m m e n d e i n t e r n at i o n a l a u k t i o n B r e d g a d e A. Ravresov. Olie på lærred. 53 x 44 Russisk kunst Vi søger: malerier skulpturer sølv glas porcelæn møbler bronzer smykker Russian art We are looking for: paintings sculptures silver glass ceramics furniture bronzes jewellery eftersyn/preview november auktion/auction 28. november - 8. december 272 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 761

77 k o m m e n d e i n t e r n at i o n a l a u k t i o n B r e d g a d e Hokusai: ( ) Seksfløjet japansk skærm. Condors Collection Orientalsk kunst Vi søger emner fra: Kina Japan Korea Thailand malerier porcelæn bronzer tæpper skærme skæringer møbler våben Oriental art We are looking for items from: China Japan Korea Thailand paintings ceramics bronzes carpets screens carvings furniture weapon eftersyn/preview november auktion/auction 28. november - 8. december BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

78 Internationell Höstkvalité söndag 12 november kl 12 Visningstider: torsdag 9/ fredag 10/ lördag 11/ söndag 12/ Bronsskulptur, Maurice Guiraud-Rivière, "La Comète", H. 52, L. 60. Utropspris SEK Komplett katalog rekvireras genom att 125:- (inkl. porto) sätts in på postgiro eller bankgiro Ringvägen Landskrona tel kommande auktioner: och BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 761

79 information A F H E N T N I N G Afhentning af effekter købt på traditionel auktion SKAL SKE senest 2 uger efter sidste auktionsdag (eller efter aftale). Uafhentede effekter vil herefter uden yderligere varsel blive sendt til opbevaring for købers regning og risiko. s a l g s r e s u l t a t e r Hammerslags-priser fra de seneste auktioner kan ses på vores hjemmeside: Hammerslags-priser kan også fås ved at ringe til vores automatiske telefonsvarer på telefon: F O T O Fotos af alle effekter kan ses på vores hjemmeside: D I S P A T C H Collection of purchases bought at traditional auctions must be no later than 2 weeks after the last auctionday. Uncollected items will without further notice be sent into storage at the expence and risk of the buyer. s a l e s r e s u l t s Sales results from the latest auctions are available at our website: Sales results are also available at our answering machine. Please call: P H O T O Photos of all items are available at our website: e u r o Ved omregning fra DKK til Euro er anvendt Nationalbankens officielle valutakurs på tidspunktet for udarbejdelse af kataloget. Beløbet i Euro er afrundet til et tal, der efter Bruun Rasmussens skøn fremtræder på en præsentabel måde i forhold til beløbet i DKK. e u r o For the conversion from DKK into Euro, Bruun Rasmussen has used the official rate of exchange from Denmarks Nationalbank (the Danish National Bank) at the time of preparation of the catalogue. The amount in Euro is, in Bruun Rasmussen's judgment, roughly adjusted to presentable figures. B e v a r i n g s t i l s t a n d Bruun Rasmussen henleder opmærksomheden på, at katalognumrene som udgangspunkt ikke er forsynet med oplysninger om tilstand (jvf. købskonditionernes 9). Vi henviser imidlertid til vores hjemmeside: hvor der under det enkelte katalognummer ofte er oplysninger om bevaringstilstand, reparationer o. lign. Er disse oplysninger ikke tilstrækkelige kan én af afdelingens sagkyndige kontaktes for yderligere informationer. C o n d i t i o n Bruun Rasmussen draws attention to the fact that, as a rule, no information is provided regarding the condition of the lots (cf. conditions of purchase 9). However, we refer to our website: where information regarding condition, repairs, etc. can usually be found for the individual lot. Should this information be insufficient, further details can be obtained by contacting one of the experts of the department. Bruun Rasmussen Kunstauktioner A/S Bredgade 33 DK-1260 København K CVR-nr. DK BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

80 k ata l o g i s e r i n g s p r i n c i p p e r e x p l a n at i o n o f c ata l o g u i n g p r i n c i p l e s Forklaring vedr. kunstnernavne i katalogerne Jens Juel: I henhold til vor opfattelse: Et originalt arbejde af kunstneren, for hvis ægthed Bruun Rasmussen indestår i henhold til købskonditioner 9. Nedennævnte forbehold ved katalogiseringer er foretaget efter vor bedste overbevisning og tjener som vejledning for køber, men kan ikke gøres til genstand for reklamationer. Jens Juel tilskrevet: I henhold til vor opfattelse: Værket er sandsynligvis fra kunst-nerens tid og muligvis udført af denne. Jens Juel's atelier/skole/værksted: I henhold til vor opfattelse: Udført under kunstnerens indflydelse og antagelig fra dennes tid. Jens Juel, (?): I henhold til vor opfattelse: Kan være udført af kunstneren eller en senere kopi efter kunstneren. Jens Juel, kopi efter/jens Juel's stil/jens Juel efterfølger: I henhold til vor opfattelse: En senere gentagelse eller i stil med kunstneren.?: Yderligere forbehold for den i kataloget angivne beskrivelse. Sign.: Efter vor overbevisning original signatur af kunstneren. Betegnet: I henhold til vor opfattelse: Kunstnersignatur er gengivet, men ikke nødvendigvis udført af kunstneren. Hvis ingen signatur nævnes i kataloget, drejer det sig om et antagelig usigneret arbejde Hvis ingen aldersangivelse nævnes i kataloget, drejer det sig om et antageligt nyere eller helt moderne arbejde U.r.: Uden ramme. For beskadigelse af ramme ydes ingen kompensation. Ovenstående beskrivelse er Bruun Rasmussens opfattelse og tjener som vejledning for køber. Det er ikke nogen garanti. Køber skal selv overbevise sig om de forskellige katalognumres autencitet og kondition. Explanation of names of artists used in the catalogues Jens Juel: In our opinion, an original work by the artist the genuiness and authenticity of which is guaranteed by Bruun Rasmussen according to the Conditions of purchase 9. Below cataloguing reservations are made according to the best of Bruun Rasmussen's knowledge. They are for guidance only and cannot be subject to claims. Jens Juel tilskrevet (ascribed to): In our opinion, probably a work of the period of the artist, and possibly executed by the artist. Jens Juel's atelier (studio)/skole (school)/værksted (workshop): In our opinion, a work made under the influence of the artist, and probably of his period. Jens Juel, (?): In our opinion, possibly a work by the artist, or a (later) copy of the artist s work. Jens Juel, kopi efter (copy after)/jens Juel's stil (style of)/ Jens Juel efterfølger (follower of) : In our opinion, a later copy of a work by the artist or in the artist's style.?: The catalogue description is subject to further reservations. Sign.: In our opinion, the work has been signed by the artist. Betegnet (bears the signature): In our opinion, the inscription may be by a hand other than that of the artist. If no signature is mentioned in the catalogue the work is apparently unsigned. If no date is mentioned in the catalogue the work is apprently from the last century or of comparratively resent date. U.r.: Unframed. No compensation is given should the frame be damaged. Above description is a statement of opinion by Bruun Rasmussen and is to be considered only as guidance to the buyer and not as a statement of fact. The buyer is to satisfy himself of the authenticity and the condition of the works of art. Forkortelser: L = Længde Abb.: L = Length * = Fuld moms CD = Copy-Dan B = Bredde H = Højde * = Full VAT CD = Droit de Suite B = Width H = Height sst. = Samme sted D = Dybde sst. = Same place D = Depth U.r. = Uden ramme Diam. = Diameter U.r. = Unframed Diam. = Diameter 276 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 761

81 m o m s o g k u n s t n e r a f g i f t v at a n d c o p y- d a n i n f o r m at i o n standard auktionsomkostninger 25% - brugt moms 1. januar 1995 trådte nye love i kraft i EU vedrørende moms ved handel på auktion med brugte varer, kunstgenstande, samlerobjekter og antikviteter, der nu kan handles til brugt moms. Efter de nye regler er det kun auktionsomkostninger, der skal tillægges moms, og ikke som tidligere varens fulde pris. I auktionsomkostninger er indregnet ikke fradragsberettiget moms. Fuld moms * anvendes for visse varer som ikke kan handles i brugt moms. Disse er mærket med en stjerne *. Købere skal betale 20% i auktionsomkostninger, hvortil lægges 25% moms af hammerslaget og auktionsomkostningerne. Reducerede auktionsomkostninger 20% betales af købere der opfylder følgende betingelser: 1. Danske momsregistrerede købere kan vælge at betale 20% i auktionsomkostninger + 25% moms af hele (fuldmoms). Momsbeløbet kan køber modregne, og betaler derved 20% i auktionsomkostninger. 2. Momsregistrerede købere i andre EU-lande kan, ved at anvende deres EU-momsnr., undgå den danske moms og derved betale 20% i auktionsomkostninger. 3. Alle købere med bopæl i et land uden for EU, der opfylder de danske toldmyndigheders krav i forbindelse med eksport, betaler derved 20% i auktionsomkostninger (se købskonditioner, 3, Afgiftsfritagelse). Kunstnerafgift til Copy-dan CD Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret, skal der opkræves 5% i kunstnerafgift af hammerslagsprisen med tillæg af auktionsomkostninger på 20% excl. afgift på værker af alle nyere danske og de fleste udenlandske kunstnere. Disse værker er mærket CD for Copy-Dan ud for katalognummeret. For nærmere information henvises til købskonditionerne. BUYER S STANDARD PREMIUM 25% AUCTIONEERS MARGIN SCHEME As of 1 January 1995 new EC regulations came into effect regarding the sale of secondhand goods, works of art, collector s items and antiques; these items may now be traded under the Auctioneers Margin Scheme. Under the Auctioneers Margin Scheme the premium only is subject to VAT, i.e. the hammer price is exempted from VAT. The buyer s premium of 25% will thus henceforth include non-refundable VAT. full vat * will be charged on goods that cannot be traded under the Auctioneers Margin Scheme. These lots are marked with an asterix *. The buyer pays the auction premium of 20% plus 25% vat on the hammer price as well as the buyer s premium. BUYER S REDUCED premium 20% is paid by buyers fulfilling the following terms/conditions: 1. Danish VAT registered buyers may choose to pay the 20% buyer s premium + 25% VAT on the total amount (Full VAT). The buyer may have the total VAT refunded and thus pays 20% in buyer s premium only. 2. VAT registered buyers in other EU countries may avoid Danish VAT by using their VAT registration number and thereby pay a buyer s premium of 20% only. 3. Residents of countries outside the EU meeting the Danish customs authorities requirements regarding the export of goods pay the buyer s premium of 20% only (see Conditions of Purchase 3, Exemption from VAT). Artists royalties payable to copy-dan CD Pursuant to current Danish legislation on copyright an artists royalty of 5% of the total price exclusive of VAT (i.e. hammer price plus buyer s premium 20%) shall be collected on works of modern art by all Danish and most foreign artists. These works are marked CD for Copy-Dan next to the lot number. For further information please refer to the Conditions of Purchase. Bankforbindelse Danske Bank Account IBAN DK Swift-BIC DABADKKK BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

82 k ø b s k o n d i t i o n e r 1. Budgivning Køber er den byder, der får hammerslag. Den, der byder for andre, hæfter som selvskyldnerkautionist for berigtigelsen af købet. På opfordring fra Bruun Rasmussen Kunstauktioner (herefter benævnt Bruun Rasmussen), skal alle bydere, hvadenten de ønsker at afgive et bud ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller afgive en kommission pr. brev eller fax eller byde direkte pr. telefon, kunne dokumentere deres betalingsdygtighed samt til enhver tid identificere sig. Bruun Rasmussen er altid berettiget til at nægte at acceptere et bud, hvis på forlangende ikke tilstrækkelig sikkerhed er stillet eller en passende à conto betaling har fundet sted. Bud afgives af byderen ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller ved skriftlig kommission. Afgivelse af bud pr. telefon er muligt under visse forudsætninger, der afgøres af Bruun Rasmussen. Bruun Rasmussen påtager sig intet ansvar for eventuelle fejl eller fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service. Auktionarius bestemmer overbuddets størrelse og træffer ligeledes afgørelse i alle tvivlstilfælde om budgivningen. 2. Betaling For katalognumre, der handles til brugtmoms, opgøres købesummen som hammerslagsprisen med tillæg af 25% i auktionsomkostninger inklusive afgift. Visse katalognumre handles efter særlige regler til fuldmoms, så udover auktionsomkostninger på 20%, beregnes moms på 25% af hammerslag og auktionsomkostninger. Hvilke katalognumre der sælges til fuldmoms fremgår af kataloget med stjerne *. Danske momsregistrerede købere skal overfor os oplyse deres SE-/ CVR-nr. (moms-nr.), da dette skal anføres på de fakturaer, hvor varen købes i fuld moms. For visse udenlandske købere gælder der særlige regler for afgiftsfritagelse jvf. 3. Afgiftsfritagelse omfatter ikke EU private købere, som ligestilles med danske købere jvf. gældende dansk lovgivning om handel med brugte varer, kunstgenstande, samlerobjekter og antikviteter. Købesummen forfalder til betaling ved tilslaget. Der kan betales kontant op til DKK eller med Dankort, banknoteret check, rejsechecks, Visa-, Master-, Diners Club- eller Eurocard. Personlige udenlandske checks kan kun anvendes efter forudgående aftale. Betaling kan finde sted under eller umiddelbart efter auktionen og under alle omstændigheder skal betaling finde sted senest 8 dage efter fakturadatoen. Betales købesummen ikke rettidigt, skal der svares rente heraf med 1,5% pr. påbegyndt måned. Betales købesum og renter ikke inden 8 dage efter at Bruun Rasmussen har afsendt påkrav herom til køber, er Bruun Rasmussen berettiget til at annullere købet og bortsælge det købte på ny auktion hos Bruun Rasmussen eller underhånden og afkræve køber ethvert herved opstået tab. Et eventuelt overskud tilfalder den, der har indleveret det købte til auktion. Har den misligholdende køber tilgodehavender fra salg af effekter hos Bruun Rasmussen, er Bruun Rasmussen berettiget til at berigtige ethvert tilgodehavende hos køber ved modregning. Har den misligholdende køber indleveret andre effekter til salg, er Bruun Rasmussen berettiget til at bortsælge sådanne effekter på auktion hos Bruun Rasmussen uden at være bundet af en af den misligholdende køber fastsat mindstepris. Den misligholdende køber er ikke berettiget til at kræve udlevering af effekter indleveret til salg, så længe forfalden gæld til Bruun Rasmussen ikke er betalt, uanset om værdien af sådanne effekter må anses at overstige forfalden gæld. Bruun Rasmussen er berettiget til at afvise bud afgivet af en køber, der er i misligholdelse med sine betalingsforpligtelser over for Bruun Rasmussen eller et bud afgivet af en anden på den pågældendes vegne, ligesom Bruun Rasmussen er berettiget til at kræve et depositum som betingelse for accept af fremtidige bud. 3. Afgiftsfritagelse Udenlandske købere, der opfylder nedennævnte betingelser, betaler 20% i auktionsomkostninger af hammerslaget, og bliver ikke belastet af danske afgifter. A. Købere med bopæl i et andet EU-land: Købere, som er momsregistreret i et andet EU-land, fritages for at betale dansk moms, når momsregistreringen dokumenteres over for Bruun Rasmussen, som skal påføre momsnummeret på fakturaen. B. Købere med bopæl uden for EU: 1 Forsendelse gennem speditør: Effekter, der eksporteres gennem en af Bruun Rasmussen godkendt speditør, fritages for afgift. 2 Udførsel som rejsegods: Der kan ske fritagelse for dansk afgift, når køberen selv medtager det købte under forudsætning af, at følgende betingelser er opfyldt: Fakturaen skal være betalt, og den danske afgift på 25% af fakturabeløbet skal være deponeret hos Bruun Rasmussen. a Købere med fast bopæl i Norge vil få den danske moms refunderet, så snart Bruun Rasmussen har modtaget købsfakturaen retur med påtegning om officiel indførsel fra det endelige lands toldmyndighed eller anden på omsætningsafgiftsområdet kompetent myndighed, hvis købet overstiger DKK b Købere med fast bopæl andre steder uden for EU vil få den danske moms refunderet, efter at effekterne har været forevist til toldbehandling i forbindelse med køberens udrejse fra EU. Eksportørblanketten returneres til Bruun Rasmussen efter at være forsynet med et toldvæsens attest for udførslen, hvis købet overstiger DKK 300. Dette gælder også for Færøerne og Grønland. 4. Afgiftsbetaling A. Momsregistrerede i andre EU-lande, der ikke ønsker at gøre brug af 3, kan i stedet vælge at handle til brugtmoms/fuldmoms på lige fod med private købere. Dette skal meddeles os inden kl. 10 den følgende auktionsdag. B. Momsregistrerede i Danmark kan vælge at købe til fuldmoms med 25% af både hammerslag og auktionsomkostninger. Dette skal meddeles os inden kl. 10 den følgende auktionsdag. 5. Udlevering Købesummen skal være betalt, inden det købte kan udleveres til køberen. Det købte henligger fra hammerslaget for købers regning og risiko. For varer, der ikke er afhentet 14 dage efter hammerslaget, vil der blive opkrævet opbevaringsgebyr. Købte varer, der er betalt, men ikke afhentet, vil efter 1 år blive videresolgt for købers regning ved auktion eller underhånden. 6. Forsendelse Såfremt Bruun Rasmussen påtager sig at emballere og fremsende købte varer, sker dette på købers regning og risiko. Bruun Rasmussen kan således ikke drages til ansvar for skader forvoldt på købte varer under forsendelse eller for forsvundne forsendelser. 278 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 761

KATALOG. Designermøbler mm.

E K S T R A O R D I N Æ R G E N E R A F O R S A M L I N G E X T R A O R D I N A R Y G E N E R A L M E E T I N G. Azanta A/S. J.nr.

E K S T R A O R D I N Æ R G E N E R A F O R S A M L I N G E X T R A O R D I N A R Y G E N E R A L M E E T I N G. Azanta A/S. J.nr. J.nr. 210150001 E K S T R A O R D I N Æ R G E N E R A F O R S A M L I N G E X T R A O R D I N A R Y G E N E R A L M E E T I N G Azanta A/S Brinkmann Kronborg Henriksen Advokatpartnerselskab /// Amaliegade

kjærholm kl. 19 udvalgt kunst 1-108 kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451

kjærholm kl. 19 udvalgt kunst 1-108 kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451 kjærholm modern mandag tirsdag onsdag design torsdag fredag 9. oktober kl. 19 udvalgt kunst 1-108 10. oktober kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451

SØNDAG. Papirkunst på himmelflugt

Jyllands Skytte Forbund og DSB/ASF Lørdag den 25. og søndag den 26. februar 2012

Jyllands Skytte Forbund og DSB/ASF Lørdag den 25. og søndag den 26. februar 2012 Lørdag den 5. og søndag den 6. februar 0 JM 5 m - 0 0 stående ungdom Ungdom Niels Frederik Andreasen Viborg 00 99 00 99 Nicklas Kildehøj Horsens 98 00 00 98 x Helle Norup Bertelsen Karup Skytteforening

Side 1 af 9. SEPA Direct Debit Betalingsaftaler Vejledning

KATALOG. LIEBHAVER BILAUKTION Auktion: Onsdag D.12. November 2014 kl: 18:00

KATALOG. LIEBHAVER BILAUKTION Auktion: Onsdag D.12. November 2014 kl: 18:00 Pris: kr. 20,- KATALOG LIEBHAVER BILAUKTION Auktion: Onsdag D.12. November 2014 kl: 18:00 Eftersyn: Mandag d. 10. November fra Kl. 10-18 samt Onsdag d. 12. November fra kl. 15-17. Live auktion!! Side 1

Mandara. PebbleCreek. Tradition Series. 1,884 sq. ft robson.com. Exterior Design A. Exterior Design B.

Mandara. PebbleCreek. Tradition Series. 1,884 sq. ft robson.com. Exterior Design A. Exterior Design B. Mandara 1,884 sq. ft. Tradition Series Exterior Design A Exterior Design B Exterior Design C Exterior Design D 623.935.6700 robson.com Tradition OPTIONS Series Exterior Design A w/opt. Golf Cart Garage

Politimesterskab i Halvmarathon 2009

Politimesterskab i Halvmarathon 2009 Politimesterskab i Halvmarathon 2009 21,1 km 1 Torben Klose Odense PI 01:18:02 55 2 Jens Kirkegård Sørensen Kolding PI 01:20:23 9 3 Carsten Straszek Nordjyllands PI 01:23:16 20 4 Hans Jørgen Bach Nordjyllands

Xtracon GM /10. Næstved Høst 24/8-5/10. Dianalund Open 11/9-9/10

Xtracon GM /10. Næstved Høst 24/8-5/10. Dianalund Open 11/9-9/10 Navn/Turnering Fra Klub Holbæk Løvfald 11/9-13/9 Greve EMT 7/9-28/9 Næstved Høst 24/8-5/10 Dianalund Open 11/9-9/10 Xtracon GM 2015 12-18/10 Nordfalster opstart 15/9-20/10 Maribo By 9/9-21/10 Faxe efterm.

RESULTATLISTE Jydestævenet 2017

RESULTATLISTE Jydestævenet 2017 RESULTATLISTE Jydestævenet 2017 Gevær, 50m. - Mesterskab BK1 1 15758 Trine W Andersen 01-513 Vester Hassing Skf. 198/13 199/11 397/24 guld 2 123820 Emma H Kristensen 01-513 Vester Hassing Skf. 196/10 199/09

Pris: kr. 20,- KATALOG. Cykel Auktion: Torsdag D. 23. Januar 2014 kl: 16:00. Eftersyn: Torsdag D. 23. Januar kl 13:00-16:00. Live auktion!!

Pris: kr. 20,- KATALOG. Cykel Auktion: Torsdag D. 23. Januar 2014 kl: 16:00. Eftersyn: Torsdag D. 23. Januar kl 13:00-16:00. Live auktion!! Pris: kr. 20,- KATALOG Cykel Auktion: Torsdag D. 23. Januar 2014 kl: 16:00 Eftersyn: Torsdag D. 23. Januar kl 13:00-16:00 Live auktion!! Side 1 Cyklerne sælges i den stand de forefindes. Det må forventes

Danmarks Jægerforbund Resultat hold

Per Siesbye under konkurs (Malerier, skulpturer, figurer m.v.)

Per Siesbye under konkurs (Malerier, skulpturer, figurer m.v.) 13. december 2012 Per Siesbye under konkurs (Malerier, skulpturer, figurer m.v.) Eftersyn: 21. november 2012 fra kl. 14.00 til kl. 15.00 Hos Auktioner A/S, Holmegårdsvej 23 A, 3400 Hillerød Budfrist: 26.

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering 2015 - Senior

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering 2015 - Senior 60 liggende 1. omgang total 1. division 1 Ballerup 1 1871,8 10 1871,8 10 2 Viborg 1 1846,6 8 1846,6 8 3 Bredstrup-Pjedsted 1 1845,2 6 1845,2 6 4 Kolding 1 1843,4 4 1843,4 4 5 Helle 1 1807,9 2 1807,9 2

Sønderlandsgade at Hvidbjerg Hanne Petrea Sigaard 1976 Karen Poulsen 1965

Sønderlandsgade at Hvidbjerg Hanne Petrea Sigaard 1976 Karen Poulsen 1965 1. 39at Hvidbjerg Hanne Petrea Sigaard 1976 Karen Poulsen 1965 Sønderlandsgade 3. 39aq Hvidbjerg Inger M. Vestergaard Salek 2014 Niels Kristensen (Hav) 1998 Frank Hedegaard Jensen 1998 Hans Jørgen Jensen

Danskemesterskaber 2010 10 og 15 m Senior og Oldboys

Spillere tilmeldt turneringen

Gerlev Open. Bane. Total indv. Placering indv. # Navn: Klub: 1 2 3

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater

vinterturnering cal 22,

DM Rulleski 26. september 2010 (Fri)

DM Rulleski 26. september 2010 (Fri) DM Rulleski 26. september 2010 (Fri) Placering Startnr Navn Klub Start 1. runde 2. runde 3. runde 4. runde 5. runde 6. runde 7. runde Sluttid D21-39 fri stil, 5 omgange, 32400 m G 30 Signe Schløer Københavns

Help / Hjælp

Help / Hjælp Home page Lisa & Petur www.lisapetur.dk Help / Hjælp Help / Hjælp General The purpose of our Homepage is to allow external access to pictures and videos taken/made by the Gunnarsson family. The Association

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering Senior

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering Senior 60 liggende 1. omgang total 1. division 1 Ballerup 1 1885,9 10 1885,9 10 2 Bredstrup-Pjedsted 1 1845,6 8 1845,6 8 3 Viborg 1 1843,5 6 1843,5 6 4 ÅRK 1 1843,2 4 1843,2 4 5 Helle 1 1829,4 2 1829,4 2 6 Hvidovre

Mandara. PebbleCreek. Tradition Series. 1,884 sq. ft robson.com. Exterior Design A. Exterior Design B. Mandara 1,884 sq. ft. Tradition Series Exterior Design A Exterior Design B Exterior Design C Exterior Design D 623.935.6700 robson.com Tradition Series Exterior Design A w/opt. Golf Cart Garage Exterior

Rettelse nr. / Correction no

Rettelse nr. / Correction no 30. august 2013 25. årgang SØKORTRETTELSER 34 DANISH CHART CORRECTIONS 2013 Rettelse nr. / Correction no. 367-370 Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. 61

RESULTATLISTE 3 Runde 50M Turnering Østjylland 2017

RESULTATLISTE 3 Runde 50M Turnering Østjylland 2017 RESULTATLISTE 3 Runde 50M Turnering Østjylland 2017 DDS SP v.3.16.4.1 Holdkonkurrence: 50M BK 1 Midtdjurs Skytteforening 111770 Kasper Poulsen Klasse: BK1 200/09 99867 Mia Hviid Sørensen Klasse: BK1 200/13

Landsturneringen i atletik 1959-1993

Landsturneringen i atletik 1959-1993 Landsturneringen i atletik 1959-1993 Lidt historie (se jubilæumsårbogen) Ny turneringsform fra 1959. LT som forkortelsen var, blev indført. Kun fire holdkampe hvert år. Egentlig otte, men da man hver gang

og Pokalturnering DM for Klubhold Pokalturnering Seniorhold 2. division 2013-14 1. division 1. Team PharmaService 11.

og Pokalturnering DM for Klubhold Pokalturnering Seniorhold 2. division 2013-14 1. division 1. Team PharmaService 11. Divisionsturneringen Klubhold, Seniorhold og 2013-14 1. division 1. Team PharmaService H. C. Graversen, Henrik Caspersen (Dennis Bilde, Morten Bilde, Emil Jepsen, Lars Tofte) Semifinale: PharmaService

RESULTATLISTE Møn Åben Cal

RESULTATLISTE Møn Åben Cal www.moensbank.dk RESULTATLISTE Møn Åben Cal. 22 2014 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 G 1 106625 Alexander Petersen 17-373 Ballerup Skf. 200/12 200/17 400/29 S 2 106369 Emma Nørholm Koch 23-001 Nykøbing F.

Gunnar Aagaard Andersen ord, Undated Glue on plastic 17 x 24 cm DKK10,000

Transskriberet af Lene Fabritius

Transskriberet af Lene Fabritius Fra 15 de Februar 1886 til 15 de Februar 1887 Lab 1 Zacharias Petersen 04/04 1886 Fisker Janus Petersen F 2 Carl Marinus Trolle 04/04 1886 Fisker August Trolle F 3 Niels Christian Lønstrup 30/04 1886 Fisker

Strategic Capital ApS has requested Danionics A/S to make the following announcement prior to the annual general meeting on 23 April 2013:

Strategic Capital ApS has requested Danionics A/S to make the following announcement prior to the annual general meeting on 23 April 2013: Copenhagen, 23 April 2013 Announcement No. 9/2013 Danionics A/S Dr. Tværgade 9, 1. DK 1302 Copenhagen K, Denmark Tel: +45 88 91 98 70 Fax: +45 88 91 98 01 E-mail: investor@danionics.dk Website: www.danionics.dk

Matcher. Stilling. Gruppe H1

Matcher. Stilling. Gruppe H1 Matcher 1 : Køge OK - O-63/NFR/Maribo : 55-64 2 : Køge OK - OK Skærmen Værløse : 66-50 3 : Køge OK - DSR/Fredensborg/Vinderød : 66-47 4 : O-63/NFR/Maribo - OK Skærmen Værløse : 60-47 5 : O-63/NFR/Maribo

Portal Registration. Check Junk Mail for activation . 1 Click the hyperlink to take you back to the portal to confirm your registration

Portal Registration. Check Junk Mail for activation  . 1 Click the hyperlink to take you back to the portal to confirm your registration Portal Registration Step 1 Provide the necessary information to create your user. Note: First Name, Last Name and Email have to match exactly to your profile in the Membership system. Step 2 Click on the

Vintercup afdeling / Assens Tirsdag den 6. december 2011

Vintercup afdeling / Assens Tirsdag den 6. december 2011 Vintercup 2011-2012 3. afdeling / Tirsdag den 6. december 2011 Klasse 1 1. Omg. 2. Omg. 3. Omg. 4. Omg. 1 26 Tim Chr. Jensen Østjylland PI 0:15:55 0:15:57 0:31:52 0:16:19 0:48:11 0:16:13 1:04:24 2 34 Hans

Historien om en ikonisk vase

NR - NAVN - BY - TID - ALD.-PRTAL-PLGRP.

NR - NAVN - BY - TID - ALD.-PRTAL-PLGRP. ENDELIG RESULTATLISTE FOR : HANSTHOLM LØBET 2001 RESULTATER - : 4.2 KM KVINDER 2887 DITTE LEU HANSTHOLM 18.20 33 63.64 1 2889 CECILIE MARDAL SNEDSTED 19.31 17 59.78 2 2878 DORTE SØRENSEN HANSTHOLM 19.48

Mødetid Point Placering

Mødetid Point Placering Morten Røge JÆ Kl. 10:15 378 1. Casper Andersen JÆ Kl. 09:45 376 2. Gert Jensen JÆ Kl. 12:30 371 3. Kennet Olesen JÆ Kl. 12:45 369 4. Klaus Rybjerg JÆ Kl. 10:15 367 5. Per Jensen JÆ Kl. 10:00 360 6. Thomas

Ørnehøj Herreklub A-gruppen 28. juli 2016 Se dine slag på de enkelte huller på side 4

Ørnehøj Herreklub A-gruppen 28. juli 2016 Se dine slag på de enkelte huller på side 4 Ørnehøj Herreklub A-gruppen 28. juli 2016 Se dine slag på de enkelte huller på side 4 Placering Total Navn Nr. Score Nr. Score Nr. Score Nr. Score 1 99-1007 Morten Bech 1 89,7 6 29,9 3 29,9 10 29,9 2 99-1567

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 8

Opdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011

PENSIONISTER & EFTERLØNSMODTAGERE

PENSIONISTER & EFTERLØNSMODTAGERE BOWLINGKLUBBEN LUCKY HERNING VETERAN GAMES UGE 30 23/7 29/7 2012 PENSIONISTER & EFTERLØNSMODTAGERE Dato : 23/7-2012 Starttidspunkt : 12:00 1 01 Ellen Bækgård Lucky Pens. Damer Individuelt 02 Ingrid Johansen

Trolling Master Bornholm 2015 Trolling Master Bornholm 2015 (English version further down) Sæsonen er ved at komme i omdrejninger. Her er det John Eriksen fra Nexø med 95 cm og en kontrolleret vægt på 11,8 kg fanget på østkysten af