antikviteter russisk malerier auktion 763 kl. 13 sølv 1-66 kl. 14 tæpper

Download "antikviteter russisk malerier auktion 763 kl. 13 sølv 1-66 kl. 14 tæpper 67-224"

2 antikviteter antikviteter tirsdag onsdag torsdag fredag 28. november kl. 13 sølv 1-66 kl. 14 tæpper november kl. 13 porcelæn, fajance og glas kl. 14 orientalsk kunstindustri november kl. 13 smykker og armbåndsure december kl. 13 møbler og bronzer mandag 4. december kl. 13 møbler, bronzer og ure russisk tirsdag malerier onsdag torsdag 5. december kl. 13 russiske malerier og kunstindustri december kl. 19 udsøgte malerier december kl. 13 malerier fredag 8. december kl. 13 malerier, miniaturer, tegninger og grafik auktion 763

3 antikviteter kunstindustri og smykker fra antikken til vore dage auktion 28. nov dec eftersyn onsdag 22. november kl torsdag 23. november kl fredag 24. november kl lørdag 25. november kl søndag 26. november kl mandag 27. november kl Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 antique antique tuesday 28 november 1 pm silver pm carpets wednesday 29 november 1 pm ceramics and glass pm oriental works of art thursday friday monday russian tuesday fine art 30 november 1 pm jewellery and watches december 1 pm furniture december 1 pm furniture and bronzes december 1 pm russian paintings and antiques wednesday 6 december 7 pm selected paintings thursday friday 7 december 1 pm paintings december 1 pm paintings, miniatures, drawings and prints auction 763

5 antique furniture, silver and jewellery from antiquity to our time auction 28 nov. - 4 dec preview wednesday 22 november 3 pm - 6 pm thursday 23 november 10 am - 5 pm friday 24 november 10 am - 5 pm saturday 25 november 11 am - 4 pm sunday 26 november 11 am - 4 pm monday 27 november 10 am - 5 pm Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 katalogisering: Sabrina Ulrich Vinther Kirstine Lind Heidi Schophuus Jensen Thomas Lembourn Anders Fredsted Sølv Smykker og armbåndsure Smykker og armbåndsure Møbler, bronzer, skulpturer og ure Møbler, bronzer, skulpturer og ure Charlotte Hviid Porcelæn, fajance og glas Orientalsk kunstindustri Henrik Schleppegrell Tæpper

7 sølv tirsdag 28. november kl. 13 katalog nr tæpper tirsdag 28. november kl. 14 katalog nr sølv og tæpper

8 Kakadue af sølv på sokkel af grønbroget sten, aftageligt hoved. Antagelig Tyskland 19. årh.s første halvdel. Svenske importstempler. H. 27. DKK / To hjerteformede hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, hver med krone foroven. Mester hhv. Jacob a Möinichen, København 1777 og Jens Kjeldsen Sommerfeldt, Ålborg H (2). DKK / Et par empire skospænder af sølv, gennembrudt bort, front med "låge". Mester Christen Jensen Due, Aalborg (2). DKK / Dansk kerub ske af sølv, laf graveret med ejerinitialer GHS LMD og årstal 1642, samt senere gravering DH-JA. 17. årh. Ikke stemplet. L. 17. DKK / Tre hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, hhv. vaseformet med røde flusser, hjerteformet og ligeknækket, med gennembrudt krone foroven. Mestre Peter Borrebye, København , især kendt for sin produktion af hovedvandsæg, Troels Larsen Lund, København Et æg ikke stemplet. Vægt 114 gr. (3). DKK / Frimærke æske af delvis forgyldt sølv. Indvendig inddelt i tre skrårum til frimærker. Frankrig 19. årh. Vægt 67 gr. L. 7,5. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

9 Et par regence skospænder af sølv. Mester Rasmus Ramussen Møller, Odense bymærke (2). DKK / Nescessaire af forgyldt sølv, indvendig med bl.a. saks, ske, pincet m.m., rigt drevet med rocailler, blomster og klassisk figur. Ikke stemplet. 18. årh. L. 12. DKK / Barok ske af sølv, fliget skaft, laf graveret med monogram KSS KODT Mester Laurids Christensen Wild, Århus L. 18. DKK / Et par små tidlige københavner barok stager af sølv, profilerede stammer på firsidede fodstykker. Mester Axel J. Krøyer, København Bundene med senere vægt lod, antagelig senere lystyller. H. 13. (2). DKK / Et par rejsestager af sølv, runde fodstykker. Mestermærke CW antagelig for Caspar Julius Worm, , født i Odense, virksom i København. Odense bymærke. 19. årh.s begyndelse. Vægt 230 gr. H (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763 9

10 Et par tidlige danske barok stager af sølv, ligeknækkede stammer, firsidede fodstykker. Senere gravering EH på fodstykke. Bund graveret med ejerinskription M. Mörch. Mester Jens Jensen Klitgaard, København Vægt 500 gr. H. 16. (2). DKK / Et par danske rokoko stager af sølv, skævknækkede stammer og firsidet fodstykke. Mester Gerhard Hass, København utydeligt årstal 1750? Vægt 520 gr. H. 20. (2). DKK / Dansk barok lågbæger af sølv, nålepunslet korpus og låg, tre claw-and-ball ben, lågknop i form af grankogle. Side graveret med ejernavne og årstal: Albert Grove - Anna Hatting Mester Poul Ottesen Kjærulff, Ringkøbing Vægt 340 gr. H. 17. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

11 15 15 Dansk rokoko bonbonnière af delvis forgyldt sølv, låg i form af svane, sider med to hanke. Mester Eiler Mortensen, København Vægt 620 gr. L. 23. Denne lågskål er nævnt i Bøjes bog om Københavner stempler under mesteren. Solgt hos ABR auk. 168 nr. 835 i DKK / Et par barok stager af sølv, profilerede stammer, runde hvælvede fodstykker. Uidentificeret mesterstempel CAR samt oldermandsranke. Antagelig Nordtyskland. 18. årh. Vægt 540 gr. H. 19,5. (2). DKK / Østrigsk spølkum af delvis forgyldt sølv, glat ovalt korpus. Mestermærke IPA og utydeligt årstal 1761?, Wien bymærke. Vægt 110 gr. H. 6. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 18 18 Sjældent norsk jomfrubæger af delvis forgyldt sølv. Kvinde med lang kjole dekoreret med blomster, højre arm er hævet over hovedet hvor hun støtter en bøjle med et mindre bæger. Mester Magnus Adolph Tank , Bergen bymærke, guardein Mathias Pettersen, tvillingens tegn. Vægt 190 gr. H. 18,5. Jomfrubægre er en korpustype der rummer to bægre i et. De har alle form af en stående kvinde klædt i renæssancedragt med et fodlangt skørt, der er drevet og forarbejdet som et separat stykke og fastgjort til den støbte og efterarbejdede overkrop med en lille indvendig tap. Skørtet danner det ene og det største af de to bægre. Jomfruens højre arm, der er hævet over hovedet understøtter en bøjle med det svingbare bæger. Når man drak af bægeret holdt man det på hovedet, således at det store bæger kunne fyldes med væske og det lille bæger herved svingede rundt og ligeledes kunne fyldes. Det store bæger fik manden, det lille mobile var kvindens og med lidt fingerfærdighed kunne brudeparret drikke samtidig. Der er mange og gode historier om brugen af og formen på de meget sjældne og fint forarbejdede jomfrubægre, også kaldet brudebægre. Blandt de bedste er vandrehistorien om en sølvsmed der anholdt en velhavende mand om datterens hånd. Rigmanden, der ikke var begejstret ved tanken om det ægteskab, besluttede sig for at sætte sølvsmeden på en prøve. Han måtte få datterens hånd, hvis han kunne fremstille et bæger som mand og kone kunne drikke af på samme tid. Det satte 12 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

13 18 18 sølvsmeden på en hård prøve, men da forelskelse jo ofte giver uanede kræfter og i dette tilfælde også fantasi opfandt sølvsmeden dette brudebæger: En bægeranordning formet som en kvinde med stort skørt og med en mindre fritsvingende kop/krukke på hovedet. Ved lidt snilde kunne mand og kone nu drikke af de to bægre samtidig. Om historien endte lykkeligt er der ingen der ved, men mon ikke rigmanden har forbarmet sig over ham? Jomfrubægret kendes fra Tyskland helt tilbage fra begyndelsen af 1600-tallet, hvor typen blev brugt ved bryllupsceremonier. Også i Norge kendes formen, men først fra 1780 og i en kort periode frem til 1820, hvoraf de tidligste eksempler (fra 1780 og 1790'erne) er de finest forarbejdede. Brudebægrene begrænser sig geografisk til Bergen og det er uvist om bægrene også her blev anvendt til bryllupsceremonier. Man ved at de norske bægre blev givet som venskabsgaver mellem fremstrædende borgere og udfra de indgraverede ejernavne er det tydeligt at denne type korpus sølv har været de få forundt. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 Et par franske rokoko stager af sølv, profileret tilspidset stamme på rundt fodstykke. Fodstykke graveret med våbenskjold. Mester J. F. Balzac, Paris Vægt 1330 gr. H. 27,5. (2). DKK / Fransk ovalt barok fad af sølv, ligeknækket profileret kant, fane graveret med kronet våbenskjold. Mester Guillaume Loir, Paris Vægt 1110 gr. L. 41. DKK / Fransk kaffekande af sølv, pæreformet glat korpus, på tre høje ben, hank af sort træ. Graveret med våbenskjold. Uidentificeret mesterstempel MPC, 18. årh. Vægt 430 gr. H. 21. DKK / Tekande på stand, af sølv, side graveret med spejlmonogram EJF. Mester A. Dragsted, København Vægt 980 gr. H. 29. Ikke afbildet DKK / Et par stager af sølv, stammer med hævefunktion til lys, samt monteret med lyseslukker. Barok form. Mester V. Christesen, København Vægt 770 gr. H. 19. (2). Proveniens: Danneskjold-Samsøe. Ikke afbildet DKK / Dansk barok bæger af sølv, nålepunslet korpus, side graveret med initialer og årstal ARS BHD Mester Martinius Slim, København Senere påsatte kugleben. Vægt 240 gr. H. 12. Ikke afbildet DKK / Sæt på fire engelske saltkar i tilhørende etui, bådformede, sider med bladranker. Mester Hy. Wilkinson & Co., Sheffield Vægt 220 gr. (4). Ikke afbildet DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

15 26 Tidlig dansk barok granatstrøbøsse af sølv, låg gennembrudt med ornamentik, gadroneret fodrand. Mester Iver Larsen, Assens Vægt 220 gr. H. 19. DKK / "Dobbeltriflet" middagsknive med skafter af sølv. 17 dele Cohr. 3 knive graveret med monogram. (36). Ikke afbildet DKK / Et par tyske stager af sølv, profilerede stammer med ornamentik. Rokoko form. Tyskland 19. årh.s slutning. Vægt 1245 gr. H. 33. (2). Ikke afbildet DKK / Dansk barok kaffekande af sølv, ligeknækket korpus og fodstykke, lågknop og hank af sort træ. Mester Jørgen Olufsen Lund, Odense bymærke Vægt 845 gr. H. 26. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 Fransk ovalt fad af sølv, ligeknækket fane graveret med kronet våbenskjold. Mester Flavier, Paris ca Vægt 1075 gr. L. 40. DKK / Et par franske kandelabre af sølv, hver med arme til 5 lys, profileret stamme, rundt ligeknækket fodstykke. 20. årh.s begyndelse. Vægt 5100 gr.h. 37. (2). DKK / Champagnekøler af sterlingsølv, glat korpus. Nyere produktion. Vægt 730 gr. H. 19. Ikke afbildet DKK / Tysk barok lågkrus af delvis forgyldt sølv, side graveret med figurer i landskab. Låg indsat med mønt med Kejser Leopolds portræt fra Uidentificeret mesterstempel PA. Ca Vægt 590 gr. H. 17. Proveniens: Ole Olsens kunstsamling nr DKK / Et par tyske barok stager af sølv, skævknækkede stammer på hvælvede fodstykker. Mester Christoph Steinbacher, , München bymærke. Vægt 545 gr. H. 19. (2). DKK / Rokoko bonbonnière af sølv, skævknækket korpus og låg. Uidentificeret mesterstempel CFS. Antagelig Tyskland 18. årh. Vægt 140 gr. L. 13. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

17 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 37 Bordur i kasse af sølv, hvid skive med arabertal. Utydeligt mesterstempel, London H. 27. DKK / Et par svenske senempire stager af sølv, stammer og fodstykke med akantusblade. Mester Frederik og Wilhelm Zethelius, Stockholm bymærke og årsbogstav Vægt 980 gr. H. 28. (2). DKK / Et par svenske brødkurve af sølv, gennembrudte med stiliserede blade og sommerfugle. Mester Hans Georg Vogt, Kristianstad bymærke og årsbogstav Vægt 835 gr. L. 37. (2). DKK / Et par tyske Louis XVI stager af sølv. Nurnberg bymærke 19. årh.s begyndelse. Den ene stage ustemplet. Vægt 290 gr. H. 18,5. (2). DKK / Et par store danske empire kandelabre af sølv, hver med arme til 3 lys, tilspidsede stammer på runde fodstykker. Mester Franciscus Kozlowsky, København Vægt 4200 gr. H. 48. (2). Hidrørende fra Kruusesminde. DKK / Spejl i ramme af forsølvet bronze, rillet fane med krydsbånd, foroven sløjfe. Facetslebet spejlglas. 19. årh. H. 55. DKK / Stor jardinère af sølv, sider påsat med blomsterguirlander og bladværk, hanke i form af svungne slangehoveder, ovalt fodstykke. Mester A. Michelsen, København 19. årh. Vægt 3900 gr. L. 59. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

19 40 41 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 Empire rejsebæger af delvis forgyldt sølv i originalt læderetui, æggeformet korpus ciseleret med ornamentik. Mester Mathias Geertseen , København bymærke med utydeligt årstal stempel. Vægt 109 gr. H. 12. DKK / Augsburg empire stage af sølv, rillet stamme, firsidet fodstykke. Utydeligt mesterstempel IIB?, Augsburg bymærke Vægt 265 gr. H. 21. DKK / Louis XVI strøbøsse af sølv, vaseformet korpus med ranker og sløjfer. Medaillon på siden med senere gravering. Mester Niels Pihl, København Vægt 200 gr. H. 18. DKK / Dansk empire sukkerskål af sølv, hanke gennembrudte med filigranarbejde, indsats af blåt glas, på firsidet fodstykke med kugleben. Mester Frederik Moritz Klose, København Med senere gravering. H. 19. DKK / Lille dansk Louis XVI tekande af sølv, tøndeformet korpus, hank af sort træ. Mester Andreas Holm 1796, utydeligt København stempel. Vægt 400 gr. H. 14. DKK / Et par ni-armede kandelabre af sølv, lystyller, manchetter og fodstykke drevet med stiliserede blade og ornamentik, i midten spir i form af blomsterknop. Ikke stemplede. 18 ekstra lysmanchetter af sølv medfølger. Vægt 4770 gr. H. 31. (2). Ifølge nuværende ejer er det et bestillingsarbejde udført hos Dragsted sølvsmedie. Fremstillet mellem DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

21 Rundt spejlplateau med ramme af sølv drevet med bladværk, på 4 ben. Mester Anton Michelsen, København 19. årh.s slutning. Diam. 36. DKK / Stort lågkrus af sølv, korpus drevet med ornamentik i form af blomster og blade, gæk samt tre fødder i form af kugler. Graveret med ejerinitialer. Låg med medalje med Christian d. VIs profil. Utydeligt mesterstempel, barokform årh. Vægt 1755 gr. H. 27. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 Engelsk brødkurv af sølv, firsidet korpus med rillet kant graveret med bladværk og støbte muslinger. Mester Emes & Barnard, London Vægt 1060 gr. L. 35. DKK / Engelsk salver af sølv, spejl graveret med våbenskjold, på tre claw-and-ball ben, kant dekoreret med muslinger. Mester Robert Rew, London Vægt 1380 gr. Diam. 38. DKK / Engelsk saucekande af sølv, rillet kant, på tre ben. Mester ant. Wm. Frisbee, London Vægt 270 gr. L. 18. DKK / Toiletspejl i ramme af sølv, facetslebet spejlglas. København H. 53. Proveniens: Danneskjold-Samsøe. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

23 55 Et par engelske stager af sølv, balusterformede stammer på runde fodstykker, graverede med crest, rigt drevne med riller og ornamentik. Mester John Hutley, London Vægt 1165 gr. H. 32. (2). DKK / Engelsk kaffe- og teservice af delvis forgyldt sølv bestående af kaffekande, tekande, flødekande og sukkerskål, korpus med bukler, på firsidede fodstykker på kugleben. Delvist mester William Bateman, London Vægt 2050 gr. H (4). DKK / Et par konfektskåle af delvis forgyldt sølv med indsatse af rubinrødt glas. Graveret med kongeligt kronet spejlmonogram. Mester Anton Michelsen, København. Diam.16. (2). DKK / Sæt på otte franske desserttallerkener af forgyldt sølv, profileret fane med bladværk. Frankrig 19. årh.s slutning. Vægt 3450 gr. Diam. 23. (8). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 59 Engelsk vinkande af sølv, pæreformet korpus dekoreret med ornamentik samt tre ovaler med putti og bladværk. Mester George Angel, London Vægt 915 gr. H. 26. DKK / Ananaspokal af delvis forgyldt sølv, buklet korpus rigt dekoreret med putti, bladværk, hermer og ornamentik, lågknop i form af nøgen kvinde. Uidentificerede mesterstempel WoM?. Antagelig Tyskland. 19. årh.s slutning. Vægt 1100 gr. H. 46. DKK / Ottomansk kammerstage af sølv. Mester Tughra, Vægt 190 gr. H. 9. DKK / Victoriansk vinkande af sølv, rigt dekoreret med blomster, blade figurer og dyr. Mester antagelig Hy. Wilkinson & Co., Sheffield Vægt 1340 gr. H. 48. DKK / Et par høje kandelabre af sterlingsølv hver med arme til fem lys, rillede stammer på firsidede fodstykker. Nyere produktion. Udfyldte. H. 60. (2). DKK / Kaffeservice af sølv, korpus prydet med "fletværk", bestående af kaffekande, sukkerskål og flødekande samt ustemplet mælkekande. Mester A. Michelsen, København Vægt 1196 gr. H. 15. (4). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

25 64 65 Ovalt spejlplateau med ramme af sølv, fane med kugler. 20. årh.s første halvdel. L. 50. B. 35. DKK / Et par seks-armede kandelabre af sterlingsølv, profilerede stammer og fodstykker. Barok form. Udfyldte. Nyere produktion. H. 49. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 To afghanske chuwal(opbevaringsposer), begge med güls på rød bund, afslutning med skørt og komplet med bagside. 20. årh.s første halvdel. 119 x 85 og 153 x 85.(2). DKK / Tekke chuwal, Turkmenien. Sjælden type med smalle knyttede striber og afslutning med skørt i form af stiliserede træer. 20. årh.s første halvdel. 140 x 90. DKK / Antik Tekke egnsi, Turkmenien. Klassisk design med fir-opdeling af midterfelt og bund med skørt i form af små blomster x 128. Oprindelig anvendt som forhæng/hoveddør til nomadetelt. DKK / To turkmenske chuwals. Ersari med klassisk zigzag mønster. 172 x 102. Samt Yomut. 124 x 71. Begge 20. årh.s begyndelse.(2).dkk / Luri nomadetæppe, sydlige Persien. Stavmedaljon på rød bund prydet med talrige dyremotiver og ryttere til hest. 20. årh.s midte. 200 x 137. DKK / Afshar tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med rosetter på blå bund og afslutninger i form af zig-zag kelim forvævninger. Knyttet på uldkæde. 20. årh.s begyndelse. 206 x 132. DKK / Kasak tæppe, Kaukasus. Design med tre stjerner på rød bund med stiliserede træer og barberstangs-bort x 145. DKK / Karadja tæppe, nordlige Persien. Stiliserede ornamenter på rød bund. 20. årh.s første halvdel. 200 x 145. DKK / Kuba-Seichur tæppe, Kaukasus. Geometrisk ornamentik på blå bund. 20. årh.s begyndelse. 215 x 130. DKK / Antikt Kasak tæppe, Kaukasus. Geometrisk ornamentik på blå bund og hovedbort med blomsterrosetter. Ca x 105. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

27 Antikt Perepedil tæppe, Kaukasus. Klassisk design med stiliserede dyremotiver og bukkehorn på rød bund. Ca x 140. DKK / Marasali tæppe, Kaukasus. Midterfelt med botehs og bedeniche omkrandset af karateristisk hovedbort i form af stiliserede myreslugere x 105. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 Senneh kelim, Persien. Design med tre medaljoner på blå bund med herati mønster. Usædvanlig størrelse, vævet på uldkæde. Ca x 170. Litteratur: Petsopoulos Yanni, Kilims. London Lign. afb. Planche 352. DKK / Antik Shahsavan kelim, Kaukasus. Klassisk design med horisontale bånd i forskellige farver, med og uden ornamentik. Ca x 179. DKK / Derbent tæppe, Kaukasus. Design med fem Lesghi stjerner på mørk bund med stiliserede blomster. 20. årh.s begyndelse. 134 x 97. DKK / Antikt Kasak tæppe, Kaukasus. Design med hagemedaljoner på rød. Ca x 100. DKK / Antikt Shahsavan tæppe, Kaukasus. Design med tre medaljoner på rød bund med striber. 19. årh.s slutning. 146 x 93. DKK / Kaukasisk tæppe i klassisk Shirvan design i form af stjerner, hagemedaljoner, rosetter og stiliserede dyr på blå bund. 21. årh. 182 x 114. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

29 Kaukasisk tæppe i klassisk Daghestan mønster med stærkt stiliserede blomster og bladværk på rød bund, biborter i form af skråbånd og hovedbort med krabbe design på lys bund. 21. årh. 185 x 146. DKK / Kaukasisk tæppe i klassisk Daghestan design med gentagelsesmønster i form af stærkt stiliserede blomster og bladværk på gul bund. 21. årh. 185 x 146. DKK / Antikt Gendje bedetæppe, Kaukasus. Bedeniche hvorunder felt med diagonale striber med botehs i gul, orange, rød, blå, grøn og beige. 19. årh.s slutning. 160 x 90. DKK / Antikt Gendje nomadetæppe, Kaukasus. Sjælden type med design i form af stiliserede blomster på gul bund. 19. årh.s slutning. 168 x 88. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 Keshan tæppe, Persien. Usædvanlig Keshan med sceneri fra den kendte moské i Isfahan. Inskription i midterfelt (top): Gud er stor. (bund): Masoma s gravplads (profeten Reza s søster). Sign. KESHAN AKHAWAN PURNAYANI. 20. årh.s første halvdel. 207 x 139. DKK / Täbriz tæppe, Persien. Medaljon på terrakotta farvet bund med slyngede grene, blomster og bladværk. Ca kn. pr. m2. Ca x 143. DKK / Kirman tæppe, Persien. Sceneri med bibelsk histore fra det gamle testamente med den gudsudvalgte Josef, der bliver smidt i brønden af sine skinsyge brødre. Brødrene vender hjem til faderen med Josefs blodige trøje som bevis på, at han er blevet taget af et vilddyr. Hovedbort med jødiske profeter. 20. årh.s begyndelse. 221 x 138. DKK / Isfahan tæppe, Persien. Klassisk design med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk på lys bund. Ca x 310. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

31 Qum tæppe, Persien. Design med slyngede grene, blomster og dyremotiver på blå bund. 20. årh.s midte. 300 x 200. DKK / Isfahan tæppe, Persien. Design med medaljon på blå bund med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk. 20. årh.s midte. 298 x 210. DKK / Et par Keshan tæpper, Persien. Sjælden flot kvalitet med design i form af blomsterbuketter og blomstervaser på blå bund. 20. årh.s første halvdel. 205 x 133. DKK / Keshan tæppe, Persien. Usædvanlig medaljon på rød bund med slyngede grene, rosetter og bladværk. 20. årh.s begyndelse. 191 x 139. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 Antikt Kayseri silketæppe, Anatolien. Klassisk anatolsk 1700-tals design i form af slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk på blå bund. Ca x 127. DKK / Helsilke bedetæppe i klassisk Hereke stil med niche, blomster og træer på lys bund, Kina. Ca. 1 mio. kn. pr. m årh. 153 x 92. DKK / Helsilke tæppe i klassisk Hereke stil med design i form af paradisets have. Ca. 1 mio. kn. pr. m årh. 157 x 92. DKK / Hereke helsilke tæppe, Anatolien. Blomster og fugle på lys bund. 20. årh.s slutning. 122 x 76. DKK / Hereke helsilke tæppe, Anatolien. Design med niche, blomstervase, slyngede grene og bladværk på lys bund. Ca. 1 mio. kn. pr. m årh.s slutning. 93 x 65. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

33 Isfahan tæppe, Persien. Design med palmetter, blomster og bladværk på blå bund. 20. årh.s midte. 300 x 210. DKK / Qum helsilke tæppe, Persien. Medaljon på rød bund prydet med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk kn. pr. m2. Ca x 198. DKK / Veramin tæppe, Persien. Klassisk design med stiliserede blomster i gitterpobygning på blå bund. 20. årh.s første halvdel. 205 x 145. DKK / Moud tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med botehs på lys bund. 20. årh.s midte. 200 x 138. DKK / Teheran tæppe, Persien. Meldajon på lys bund prydet med slyngede grene og fugle x 134. DKK / Kirman tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med blomstervaser, blomster og bladværk på lys bund. 20. årh.s første halvdel. 380 x 297. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 Isfahan tæppe, Persien. Medaljon med vedhæng på rød bund med blomster og bladværk x 134. DKK / Keshan figural tæppe, Persien. Design med den gamle historie om det forelsket par, inder-bibort med persiske digte. Ca x 138. DKK / Senneh tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med palmetter på lys bund prydet med blomster og bladværk. Knyttet på silkekæde. 20. årh.s slutning. 192 x 150. DKK / Nain tæppe, Persien. Medaljon på lys bund med slyngede grene, blomster og bladværk. Konturer med silkeluv. Ca kn. pr m årh. 251 x 162. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

35 Keshan tæppe, Persien. Sjældent gentagelsesmønster i form af blomsterrosetter i forskellige farver. 20. årh.s begyndelse. 305 x 215. DKK / Isfahan tæppe, Persien. Design med medaljon på blå bund prydet med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk. 20. årh.s midte. 316 x 205. DKK / Isfahan tæppe, Persien. Design med medaljon på lys bund med slyngede grene, blomster og bladværk. Konturer med silkeluv. Knyttet på silkekæde. 21. årh. 308 x 205. DKK / Baktiari tæppe, Persien. Medaljon på rød bund med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk x 320. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

37 Afshar nomadetæppe, sydlige Persien. Design med tre sammenhængende geometriske medaljoner på blå bund. 20. årh.s begyndelse. 260 x 148. DKK / Ziegler Mahal kelly, Persien. Medaljon på blå bund med herati design. 20. årh.s begyndelse. 539 x 195. DKK / Antikt kaukasisk tæppe med Akstafa design i form af kantede medaljoner på blå bund prydet med klassiske stiliserede påfugle, taranteller, fabeldyr samt talrige geometriske ornamenter omkrandset af karakteristisk hovedbort. Ca x 133. Litteratur: Doris Eder. Kaukasische Teppiche, band 1. Lign. afb. planche DKK / Afghansk Kelim. Design med horisontale bånd med zig-zag mønster og geometrisk ornamentik x 138. DKK / Kuba kelim, Kaukasus. Gentagelsesmønster med geometrisk ornamentik. 20. årh.s første halvdel. 373 x 178. DKK / Antikt Kuba tæppe, Kaukasus. Design med fire medaljoner på blå bund med talrige stiliserede ornamenter. Dateret 1328= x 166. Proveniens: Frydenlund slot, Nordsjælland. DKK / Täbriz carpet, north Persia. A highly decorative all over lattice pattern containing flowerplants and cypresses on ivory field, border with acanthus plants, mother and child botehs on red field. Early 20th century. 587 x 375 cm. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 Qum tæppe, Persien. Midterfelt med opdeling i felter med blomstervaser og fugle. Ca x 142. DKK / Qum tæppe, Persien. Usædvanligt design i form af enkle stiliserede blomster og bothehs på lys bund. Partier med silkeluv. 20. årh.s midte. 208 x 136. DKK / Qum tæppe, Persien. Havedesign i form af felter med hængepile, botehs og søjlenicher. 20. årh.s midte. 205 x 135. DKK / Keshan tæppe, Persien. Stiliseret medaljon på blå bund med havemotiv i rudedesign. 20. årh.s første halvdel. 208 x 130. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

39 Täbriz tæppe, Persien. Medaljondesign på okkerfarvet bund prydet med slyngede grene, palmetter samt div. dyremotiver. 20. årh.s midte. 257 x 173. DKK / Isfahan tæppe, Persien. Medaljon på lys bund prydet med blomster og bladværk. Knyttet på silkekæde. 21. årh. 242 x 156. DKK / Qum helsilke tæppe, Persien. Klassisk design med jagtscener på lyseblå bund, hovedbort med persiske inskriptioner. 20. årh.s midte. 212 x 140. DKK / Antique Sumac carpet, Baku district, Caucasus. Classic medallions on red field with a wide variety of geometrical ornaments. C x 220 cm. Literature: Doris Eder, Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche. Related ex. plate 468. Restored. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

41 Malayir tæppe, Persien. Design med tre sammenhængende medaljoner på blå bund prydet med stilliserede blomster, bladværk, dyremotiver og menneskefigurer. Signeret. Ca x 300. Hidrørende fra tidligere folketingsmedlem Anders Andersens samling. DKK / Heriz tæppe, nordlige Persien. Gentagelsesmønster i form af slyngede grene, blomster og bladværk på rød bund. 20. årh.s første halvdel. 355 x 283. DKK / Antikt Heriz tæppe, Persien. Klassisk design med stor geometrisk medaljon på rød bund med slyngede grene og bladværk. 19. årh.s slutning. 370 x 310. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 Sjældent Habibian Nain tæppe, Persien. Design i form af botehs (mother and child) på lys bund prydet med talrige blomster, rosetter og fugle, hovedbort med søjler og nicher. Sign. Habibian Nain Iran. Mindre partier og konturer med sil- keluv. Ca. 1 mio. kn. pr. m årh.s anden halvdel. 325 x 252. Certifikat udstedt af Habibian Carpet Gallery, Iran medfølger. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

43 Keshan tæppe, Persien. Design med niche og med blomstervase på rød bund med slyngede grene og bladværk. 20. årh.s midte. 200 x 135. DKK / Qum helsilke tæppe, Persien. Blomstermedaljon på rustrød bund med blomster og bladværk. Sign. Ahamedi. Ca. 1,1 mio. kn. pr. m årh. 207 x 135. DKK / Qum helsilke tæppe, Persien. Blomstermedaljon på lys/rød bund med blomster og bladværk. Ca kn. pr. m årh.s slutning. 200 x 138. DKK / Isfahan tæppe, Persien. Klassisk design med medaljon på mørkeblå bund prydet med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk. 20. årh.s begyndelse. 424 x 315. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

45 Ziegler tæppe. Gentagelsesmønster i form af slyngede grene, palmetter og hængepile på lyseblå bund. 21. årh. 523 x 364. DKK / Heriz tæppe, Persien. Dekorativt design med enkle geometriske ornamenter på lys bund, klassisk hovedbort med palmetter, blomsterranker og bladværk på blå bund. 21. årh. 504 x 350. DKK / Baktiari tæppe, Persien. Sjældent stort tæppe i klassisk gentagelsesmønster i form af paradisets have med blomster og træer i felter. 20. årh.s slutning. 722 x 525. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 Helsilke løber i klassisk Hereke design med rosetter på lys bund prydet med slyngede grene, blomster og bladværk, Kina. 21. årh. 248 x 79. DKK / Helsilke løber i klassisk Hereke design i form af rosetter, palmetter, blomster og bladværk på blå bund, Kina. Ca. 1 mio. kn. pr. m årh. 310 x 78. DKK / Qum helsilke tæppe, Persien. Medaljon på lys bund rigt prydet med blomster og bladværk. 20. årh.s slutning. 285 x 200. DKK / Nain tæppe, Persien. Gentagelsesmønster i form af herati design og palmetter på lys bund. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. Ca x 143. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

47 Bidjar tæppe, Persien. Medaljon på blå bund med herati design. 20. årh.s første halvdel. 205 x 132. DKK / Isfahan tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med palmetter, rosetter, slyngede grene, blomster og bladværk på blå bund. 20. årh.s midte. 215 x 148. DKK / Isfahan tæppe, Persien. Medlajon på rød bund prydet med slyngede grene, blomster og bladværk. 20. årh.s midte. 203 x 140. DKK / Antikt Isfahan tæppe, Persien. Klassisk design med medaljon på lys bund prydet med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk. Sjældent flot kvalitet med partier i silke, knyttet på silkekæde. 20. årh.s begyndelse. 381 x 263. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 Antikt Lambalo Kasak tæppe, Kaukasus. Karakteristisk design med enkle kantede medaljoner på rød bund med klassisk hovedbort i form af stiliserede blomsterranker. 20. årh.s begyndelse. 235 x 152. Litteratur: Doris Eder. Orientteppiche, Band 1, Kaukasische Teppiche, Lign afb. planche DKK / Karabagh tæppe, Kaukasus. Design med tre kantede medaljoner på åbent rødt felt. 20. årh.s begyndelse. 289 x 167. DKK / Antikt Kasak tæppe, Kaukasus. Design med to memling güls med hagemedaljoner på rød bund prydet med talrige geometriske ornamenter. Ca x 117. DKK / Antik Kasak tæppe, Kaukasus. Klassisk Lori Pompak type med oktogoner på rød bund og hovedbort i form af vinglas og egeløv. Ca x 170. Litteratur: Doris Eder. Orientteppiche, Band 1: kaukasische Teppiche. Lign. Afb. planche Restaureret. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

49 Antikt Karachoph Kasak tæppe, Kaukasus. Klassisk eksemplar med kassetter, stjerner og geometrisk ornamentik på lyseblå bund. 20. årh.s begyndelse. 330 x 150. Litteratur: Ulrich Schürman. Caucasian Rugs, Lign. Eks. afb. planche DKK / Antique Bidjar carpet, Persia. Rare oversize Garrus Bidjar with design of flowers and foliage on red field. Early 20th century. 730 x 435 cm. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 Heriz tæppe, nordlige Persien. Klassisk design med stor stiliseret medaljon og afskårne hjørner. 20. årh.s begyndelse. 290 x 200. DKK / Antik kaukasisk løber, antagelig Lesghi. Usædvanligt design i form af fem karakteristiske geometriske Kuba ornamenter i forskellige farver på rød bund. Ca x 93. Restaureret. DKK / Antikt Verneh dækken. Sjælden kvadratisk størrelse med design i form af blomster på mørk bund. 19. årh. 158 x 180. DKK / Kuba kelim, Kaukasus. Klassisk gentagelsesdesign med geometriske ornamenter x 156. DKK / Antik Shirvan kelim, Kaukasus. Klassisk design med horisontale bånd med geometrisk ornamentik. Ca x 146. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

51 A 18th-19th century embroidery of silk and gold/metal threads on cotton foundation. Late Mohgul period, India. Mounted in frame with glass. 157 x 111 cm. DKK / Flamsk tapet i Gobelin vævning med sceneri i form af landskab med blomster, træer og slot i baggrunden. Silke og uld. 18. årh. 210 x 215. Reduceret. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 Hereke helsilke tæppe, Anatolien. Medaljondesign med slyngede grene, blomster og bladværk i lyse pastelfarver. Sjælden detalje med guld- /metaltråde i enkelte blomster. Ca kn. pr. m årh.s midte. 300 x 200. DKK / Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på lys bund prydet med slyngede grene, rosetter, palmetter og bladværk. Usædvanlig flot kvalitet, knyttet på silkekæde. Ca knuder pr. m2. Ca x 230. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

53 Sjældent Isfahan tæppe, Persien. Klassisk tals design med medaljon-midterfelt prydet med akantusblomster, palmetter og bladværk. Usædvanlig størrelse knyttet i fineste uldkvalitet med konturer og partier med silkeluv. 20. årh.s slutning. 510 x 500. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 Antikt Beshir tæppe, Turkmenien. Sjælden lille størrelse med klassisk design i form af stiliserede blomster og bladværk. 19. årh. anden halvdel. 250 x 120. DKK / A 19th century Kuba-Daghestan rug, Caucasus. All over design of small stylized flowers in different colors in diagonal rows, calyx and leaf mainborder. Rare on yellow field. 130 x 95 cm. Literature: Doris Eder. Orrienteppiche, band 1: Kaukasische teppiche, Related ex. plate DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

55 A 19th century antique Täbriz carpet, Persia. Hunting carpet in classic 16/17th century design. Dragon-medallion on red field with huntsmen, mounted and armed with spears, swords and bows attacking, lions, leopards, antelopes, wild asses, jackals and hares. Wide border of palmettes, animals and angles. 570 x 320 cm. Literature: A. Cecil Edwards. The Persian Carpet, Original examples at plate 2-4 and 6. DKK / A early 20th century Indian copy of the great "Ardabil" carpets. The large central medallion is characteristic of carpets woven in Tabriz (North West Persia) and the fantastic design of the ground of the carpet consisting of two layers of swirling leaves, stems and flowers is typical of the art of the early Safavid dynasty. 481 x 325 cm. The carpet was purchased in Constantinopel by Mr. Niels Bøgh Vilhelm while serving as international judge in Egypt in the early 20th century. Literature: Cecil Edwards. The Persian Carpet, The Ardabil carpet, plate 1. The Ardabil carpets are a pair of twins, woven in Persia in the 16th. century. One of the carpets are exhibited in Victoria and Albert Museum, London, and the other one in the Los Angeles County Museum of Art. Apart from the Pazaryk rug, the Ardabil carpets are the most famous rugs in the world. The carpets are woven in according to the dated inscriptions. The carpet were almost certainly a royal commission and would have taken about four years to weave. The origin remain unclear but it is said to have come from a complex of shrines and mosques at Ardabil in North West Persia, burial place of Shaikh Safi al-din, ancestor of Shah Ismail, founder of the Safavid dynasty. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 Antik Shirvan kelim, Kaukasus. Sjælden fin Shirvan kvalitet med diagonale rækker af polygoner på lys bund. 19. årh.s slutning. 290 x 160. Litteratur: Kelim, The Complete Guide. Alastair Hull And Jose Luczyc, Lign. afb. planche 467 og 470. DKK / Antikt Shirvan tæppe, Kaukasus. Sjældent gentagelsesmønster i form af stiliserede rosetter og fugle på rød bund. Ca x 170. DKK / Shirvan tæppe, Kaukasus. Tre medaljoner på blå bund med botehs og dyremotiver. Ca x 105. DKK / Antikt Kasak tæppe, Kaukasus. Design med karakteristiske geometriske Fachralo medaljoner. 19. årh.s slutning. 250 x 150. Restaureret. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

57 Antikt Chelaberd tæppe, Karabagh-området, Kaukasus. Klassisk "Ørne" Kasak design på rød bund prydet med stiliserede dyremotiver, stjerner, blomster og rosetter. Dateret 1322= x 150. Litteratur: Ulrich Schurmann. Caucasian Rugs Lign. afb. planche Doris Eder. Band 1: Kaukasische Teppiche, Lign. afb. planche DKK / Karabagh tæppe, Kaukasus. Design med geometriske medaljoner på blå bund. Ca x 118. DKK / Senneh tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med palmetter, blomster og bladværk på blå bund. Usædvanlig flot kvalitet, knyttet på flerfarvet silkekæde. 21. årh. 293 x 212. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 Veramin tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med blomsterhoveder i gitteropbygning på blå bund. Ca x 219. DKK / Isfahan tæppe, Persien. Medaljon på blå bund prydet med palmetter, blomster og bladværk. Knyttet på silkekæde. 20. årh.s slutning. 310 x 200. DKK / Keshan tæppe, Persien. Klassisk design med medaljon på åbent rødt midterfelt. Ca x 270. DKK / Täbriz tæppe, Persien. Medaljon på blå bund med herati design. Sign. Sarab Mashaygi. Ca x 240. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

59 Täbriz tæppe, Persien. Gentagelsesmønster i form af slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk på rød bund. 20. årh.s første halvdel. 517 x 336. DKK / Keshan helsilke tæppe, Persien. Medaljon på lys bund prydet med slyngede grene, blomster og bladværk. 20. årh.s første halvdel. 420 x 276. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 Keshan tæppe, Persien. Design med medaljon på lys bund prydet med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk. 20. årh.s midte. 665 x 312. DKK / Keshan tæppe, Persien. Klassisk design med medaljon på blå bund med slyngede grene, blomster og bladværk. 20. årh.s midte. 218 x 134. DKK / Qum tæppe, Persien. Medaljon på åben blå bund, hovedbort i form af blomsterranke med fugle. Blomster i midterfelt med silkeluv x 141. DKK / Isfahan tæppe, Persien. Klassisk design med medaljon på lys bund med slyngede grene, blomster og bladværk. Ca kn. pr. m årh.s midte. 215 x 139. DKK / Isfahan tæppe, Persien. Medaljon på rød bund prydet med slyngede grene, blomster og bladværk. Ca. 1 mio. kn. pr. m årh.s første halvdel. 206 x 147. DKK / Antique fullsilk Keshan, Persia. Classic all over design with botehs and branches on ivory field. C x 131 cm. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

61 Keshan tæppe, Persien. Usædvanligt design i form af kvadrater med stiliserede blomster og træer. Sign. Rahbarpiche. Knyttet på silkekæde. 20. årh.s slutning. 182 x 113. DKK / Keshan tæppe, Persien. Design med medaljon på blå bund med stiliserede blomster og bladværk. 20. årh.s midte. 206 x 135. DKK / Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på rød bund med slyngede grene og palmetter. Knyttet på silkekæde. Ca x 147. DKK / Feraghan tæppe, Persien. Medaljon på lys bund prydet med slyngede blomstergrene. Usædvanlig flot kvalitet. 20. årh.s begyndelse. 210 x 134. Litteratur: Peter Bausback. Antike Meisterstücke, jubilæumsudstilling Lign. afb. side DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 Antikt Shirvan tæppe, Kaukasus. Klassisk design i form af sammenhængende geometriske medaljoner på blå bund med hovedbort i S-form. 19. årh.s slutning. 332 x 125. Litteratur: Doris Eder. Orientteppiche, Band 1: Kaukasische teppiche. Lign. afb. planche 256. DKK / Euro: Antikt Shirvan tæppe, Kaukasus. Midterfelt med fire Lesghi stjerner i forskellige farver, klassisk hovedbort i form af stiliserede vinglas og egeløv. 19. årh.s slutning. 200 x 94.. DKK / Euro: BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

63 Isfahan tæppe, Persien. Medaljon med tunger på rød bund prydet med svungne grene, blomster og akantusblade. Partier med silkeluv. Knyttet på silkekæde. Sign. IRAN ISFAHAN JAFAR. Ca kn. pr. m årh.s anden halvdel. 410 x 300. side 63 DKK / Euro: BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

65 Ziegler tæppe, Persien. Design med enkle slyngede grene og palmetter på gylden bund. 21. årh. 370 x 270. DKK / Persisk løber fra Hamadan-området. Design med sammenhængende medaljoner på blå bund. Ca x 100. DKK / Antikt Belouch tæppe, Persien. Sjælden Belouch type med kantede medaljoner på blå bund med talrige dyremotiver. Ca x 117. Litteratur: David Black and Clive Loveless. Rugs of the Wandering Baluchi, Lign. Afb. planche 32. DKK / Antikt Chodor hovedtæppe, Turkmenien. Klassisk design med Tauk Nuska güls på auberginefarvet bund, hovedbort med Dogashyk motiver og karakteristiske S-biborter. Ca x 190. DKK / Antikt Heriz tæppe, Persien. Design med medaljon på blå bund med afskårne hjørner. Ca x 260. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 Heriz tæppe, Persien. Klassisk design med stor geometrisk medaljon og afskårne hjørner. 20. årh.s begyndelse. 390 x 287. DKK / Khasgai tæppe, Persian. Design med geometriske medaljoner på blå bund prydet med talrige ornamenter. 21. årh. 305 x 210. DKK / Antikt Kasak tæppe, kaukasus. Design med Memling güls i forskellige farver og hovedbort med blomsterrosetter. Ca x 120. DKK / Antikt Sewan Kasak tæppe, Kaukasus. Klassisk skjoldformet ornamentik på rød bund med taranteller og vævekamme m.m. 19. årh.s slutning. 210 x 120. DKK / Antikt Kasak tæppe, Kaukasus. Klassisk Lori Pompak type. Ca x 142. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

67 Antikt Talish tæppe, Kaukasus. Klassisk design med åbent ensfarvet midterfelt og bort på lys bund med rosetter. 19. årh.s slutning. 250 x 117. Restaureret. DKK / Antikt Heriz tæppe, Persien. Design med medaljon på terrakottafarvet bund med stiliserede bladværk. 19. årh.s slutning. 390 x 287. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 Tibetansk tæppe. Design med enkle slyngede grene og bladværk i silkeluv på grøn bund. Nyere fremstilling. 302 x 251. DKK / Kinesisk tæppe med ornamentik i form af vase med grene, tekande, skål m.m. på lys bund. 20. årh.s slutning. 298 x 195. DKK / Kinesisk tæppe med vase og blomstergrene på lys bund. 20. årh.s første halvdel. 184 x 96. DKK / Arabisk vægtæppe fra et helligt hus. Design med niche flankeret af søjler prydet med klassisk arabisk ornamentik og inskriptioner på lys bomuldsbund. Applikationsteknik. 20. årh.s første halvdel. 340 x 192. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

69 Kinesisk tæppe i klassik 1600-/1700-tals mønster med rundeller på blå bund. 21. årh. 200 x 146. DKK / Tibetansk tæppe. Design med slyngede grene, palmetter, blomster og bladværk på rød bund. Nyere fremstilling. 398 x 298. DKK / Kinesisk tæppe med rundeller på lys bund. 21. årh. 220 x 163. DKK / Kinesisk tæppe. Design med åbent koksgråt midterfelt og orange hovedbort med stiliserede blomster og bladværk. Ca x 305. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 Keshan tæppe, Persien. Medaljon på blå bund prydet med palmetter, blomster og bladværk. 20. årh.s midte. 360 x 270. DKK / Ziegler design-tæppe med design i form af palmetter, slyngede grene og bladværk på gylden bund. 21. årh. 407 x 303. DKK / Nain tæppe, Persien. Medaljon på lyseblå bund med slyngede grene, blomster, palmetter og bladværk. Partier med silkeluv. Ca kn. pr. m årh.s første halvdel. 251 x 164. DKK / Keshan tæppe, Persien. Klassisk design med medaljon på rød bund prydet med blomster og bladværk. Ca x 224. DKK / Persisk løber fra Hamadan-området. Design med blomsterbuketter, blomster og bladværk på blå bund. 20. årh.s midte. 530 x 94. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

71 Meskin løber, Persien. Gentagelsesmønster i form af stiliserede træer på lys bund. 20. årh.s første halvdel. 372 x 91. DKK / Antikt Moghan tæppe, Kaukasus. Midterfelt med klassisk design i form af kassetter med memling güls i forskellige farver. 19. årh.s slutning. 335 x 116. DKK / Neriz løber, sydlige Persien. Sammenhængende medaljoner på blå bund prydet med talrige forskellige stiliserede dyr. 20. årh.s begyndelse. 422 x 75. DKK / Baktiari tæppe, Persien. Design med klassisk havemønster med felter i forskellige farver. 20. årh.s første halvdel. 418 x 325. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

Find antikke tæpper på auktioner

Find antikke tæpper på auktioner Find antikke tæpper på auktioner TEKST & foto: JAN ANDERSEN Få tæppeforretninger i Danmark sælger gamle og antikke tæpper. Derfor er auktionshuse i ind- og udland et alternativ for den tæppeinteresserede,

FOR DESIGN OG KUNSTHÅNDVÆRK

tirsdag 31. august kl. 13 smykker onsdag 1. september kl. 13 smykker kl. 19 vin - separat katalog

tirsdag 31. august kl. 13 smykker onsdag 1. september kl. 13 smykker kl. 19 vin - separat katalog international F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S tirsdag 31. august kl. 13 smykker... 1-242 onsdag 1. september kl. 13 smykker... 243-483 kl. 19 vin - separat katalog torsdag 2. september kl. 13 smykker...

1 fjer bliver til 5 høns. materialer. For kreativ beskæftigelse. www.sgt.dk. Æg stående H:12 cm 0412-0022. Påskeartikler januar 2014

1 fjer bliver til 5 høns. materialer. For kreativ beskæftigelse. www.sgt.dk. Æg stående H:12 cm 0412-0022. Påskeartikler januar 2014 Påskeartikler januar 2014 materialer For kreativ beskæftigelse Ægge bonbon 0412-0013 L:10 cm 0412-0014 L:14 cm Høne H:16 L:24 cm 0401-2986 www.sgt.dk Sparebøsse hare L:10 cm 0412-3832 Transfer 2020-0688

ROYAL COPENHAGEN PRISER 2016 - SVERIGE PRISER per 01.02.2016

ROYAL COPENHAGEN PRISER 2016 - SVERIGE PRISER per 01.02.2016 ROYAL COPENHAGEN PRISER 2016 - SVERIGE PRISER per 01.02.2016 ITEM NUMMER EAN-KODE PRODUKT NAVN PRODUKT KONCEPT RRP PRIS (SEK) 1017529 5705140230588 THE ART OF GIVING FLOWERS HORTENSIAVASE LILLA ART OF

Nr. Materiale Model Just Andersen genstand

designand art auction 116

designand art auction 116 artanddesign auction 116 artanddesign kunst, design og antikviteter auktion 28. oktober 2008 eftersyn fredag 24. oktober kl. 10-16 lørdag 25. oktober kl. 10-16 søndag 26. oktober kl. 10-16 mandag 27.

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 48 LØRDAG DEN 2. - TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 2004 GRØNLANDICA

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 48 LØRDAG DEN 2. - TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 2004 GRØNLANDICA kunst og indbo LØRDAG DEN 2. - TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 2004 HAVNEN AUKTION 48 TEMA GRØNLANDICA BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER forskellige retninger og er med Tøjners ord et udtryk for museets 40 års tilnærmelse

Kursusmappe. HippHopp. Uge 6. Emne: Eventyr HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 6 Emne: Eventyr side 1

Kursusmappe. HippHopp. Uge 6. Emne: Eventyr HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 6 Emne: Eventyr side 1 Kursusmappe Uge 6 Emne: Eventyr Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 6 Emne: Eventyr side 1 HIPPY HippHopp Uge6_Eventyr.indd 1 06/07/10 11.24 Uge 6 l Eventyr Hipp og Hopp står i læ under træet. Det

Katalog - Sølvvarer. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

Kursusmappe. HippHopp. Uge 26. Emne: Eventyr HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 26 Emne: Eventyr side 1

Kursusmappe. HippHopp. Uge 26. Emne: Eventyr HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 26 Emne: Eventyr side 1 Uge 26 Emne: Eventyr Kursusmappe Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 26 Emne: Eventyr side 1 HIPPY HippHopp Uge26_eventyr.indd 1 06/07/10 11.43 Uge 26 l Eventyr Hopp er øm i hele kroppen, da hun

Katalog - Sølvvarer. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe   Telefon Fax Katalog - Sølvvarer Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe www.royalclassic.dk info@royalclassic.dk Telefon +45 96 44 10 20 Fax +45 96 44 10 29 Indholdsfortegnelse Bakker... 3 Bowle... 4 Kunst...

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 46 LØRDAG DEN 21. - MANDAG DEN 23. AUGUST 2004 GRØNLANDICA

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 46 LØRDAG DEN 21. - MANDAG DEN 23. AUGUST 2004 GRØNLANDICA kunst og indbo LØRDAG DEN 21. - MANDAG DEN 23. AUGUST 2004 HAVNEN AUKTION 46 TEMA GRØNLANDICA BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER forskellige retninger og er med Tøjners ord et udtryk for museets 40 års tilnærmelse

1= Del af en Samling Antiquiteter

1= Del af en Samling Antiquiteter FORTEGNELSE over 1= Del af en Samling Antiquiteter bestaaende af Broncer, Fajancer, Guld og Email- ler, Porcellainer, Sølv samt 3 flamske Gobeliner, der efter Begjæring af Hr. Antiquitetshandler Josef

tirsdag 28. feb. kl. 13 smykker og armbåndsure... 1-203

Mirrors 2011. presented by. kat.357-2

auction 80 1 april auction 801 auction copenhagen copenhagen

auction 80 1 april auction 801 auction copenhagen copenhagen fine art auction 801 copenhagen fine art + antiques tuesday wednesday thursday monday tuesday wednesday 28 april 6 pm selected paintings 1-116 29 april 1 pm paintings and drawings 117-235 30 april 1 pm

Mai, Louise og Betina, fik pladsen på forsiden. Fastelavn. Væbnermesterskabet 2008. Tirsdag den 1. januar 2008 kl. 01:01

Mai, Louise og Betina, fik pladsen på forsiden. Fastelavn. Væbnermesterskabet 2008. Tirsdag den 1. januar 2008 kl. 01:01 Januar/Februar 2008 Mai, Louise og Betina, fik pladsen på forsiden 3 på stribe Her ser I så vores 3 Seniorvæbner tøser, med hænderne fulde. Ud over dem var også Roberto og Mikkel med til at lave det største

Tina Benfeldt Levring. Mode ne gen rug. Sy nemt dine egne tasker og tilbehør af nyt og brugt. muusmann forlag

Tina Benfeldt Levring. Mode ne gen rug. Sy nemt dine egne tasker og tilbehør af nyt og brugt. muusmann forlag Tina Benfeldt Levring Mode ne gen rug Sy nemt dine egne tasker og tilbehør af nyt og brugt muusmann forlag Indhold Forord 6 Lidt om glæden ved at sy tasker 10 Modeller med lynlås 13 Grundmodel 14 Model

Lærereksemplar. Kun til lærerbrug

Produkt katalog www.waxilight.com 1

Produkt katalog www.waxilight.com 1 Produkt katalog www.waxilight.com 1 Madrid hearts Bund af højglanspoleret stål med motiv af hjerter og valgfrit glas Tube. Sættet består af lysestager. Madrid flowers Bund af højglanspoleret stål med motiv

Kunstmuseet i Tbilisi

Kunstmuseet i Tbilisi Kunstmuseet i Tbilisi Shalva Amiranashvili-kunstmuseet ligger i Georgiens hovedstad Tbilisi og er en del af det georgiske nationalmuseum. Attraktionen er guldsmedeafdelingen. Her opbevares georgisk guldsmedearbejder

Gjorde kinesere kunsten efter

Gjorde kinesere kunsten efter Tekst: Henrik Terney Foto: Thomas Yde Gjorde kinesere kunsten efter Et knap 250 år gammelt håndmalet tapet er»genfødt«på Gammel Estrup Herregårdsmuseet på Djursland. En malermester har med små pensler

Ingerlise Vikne. In a Desert of Joy

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 17. april 2016, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** = postfrisk

Udstilling oktober 2010 Butik for borddækning

Udstilling oktober 2010 Butik for borddækning Udenrigsministeriets Kunstforening Udstilling oktober 2010 Butik for borddækning Læs mere om kunstnerne på deres respektive hjemmesider. Se kataloget. Anne Fabricius Møller Stoftrykker Gl. Kongevej 39C

Flonellografvejledninger til Hvem er Gud? Bog 3 i Søndagsskolernes tekstoplæg for børn.

Flonellografvejledninger til Hvem er Gud? Bog 3 i Søndagsskolernes tekstoplæg for børn. Flonellografvejledninger til Hvem er Gud? Bog 3 i Søndagsskolernes tekstoplæg for børn. (Der henvises til Betty Lukens flonellograf og hæftet: Betty Lukens. Through the Bible in Felt. Teacher s manual.

tirsdag 29. nov. kl. 13 våben - separat katalog kl. 17 bøger - katalog

tirsdag 29. nov. kl. 13 våben - separat katalog kl. 17 bøger - katalog international FØLGENDE DAGE SÆLGES tirsdag 29. nov. kl. 13 våben - separat katalog 750... 1-215 kl. 17 bøger - katalog 751... 3000-3242 onsdag 30. nov. kl. 13 sølv, inkl. georg jensen... 216-368 porcelæn,

Program onsdag den 12. november

Program onsdag den 12. november Program onsdag den 12. november 18.00 Jesper Bruun Rasmussen Velkomst Auktionssalen 18.10 Frederik Bruun Rasmussen Skagensmalerne på auktion Auktionssalen 18.20 Anna von Lowzow Om filmen P.S. Krøyer Sikken

HENVISNINGER: 1 MOS 1,1-2,3, PATRIARKER OG PROFETER, S. 17-21. Huskevers: Alt Gud skabte var godt. FRIT EFTER 1 MOS 1,31.

HENVISNINGER: 1 MOS 1,1-2,3, PATRIARKER OG PROFETER, S. 17-21. Huskevers: Alt Gud skabte var godt. FRIT EFTER 1 MOS 1,31. HENVISNINGER: 1 MOS 1,1-2,3, PATRIARKER OG PROFETER, S. 17-21. Gud skabte jorden Huskevers: Alt Gud skabte var godt. FRIT EFTER 1 MOS 1,31 Budskabet: Gud skabte alt det smukke, fordi han elsker os. Kan

Katalog - Porcelæn. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

Katalog - Porcelæn. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe   Telefon Fax Katalog - Porcelæn Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe www.royalclassic.dk info@royalclassic.dk Telefon +45 96 44 10 20 Fax +45 96 44 10 29 Indholdsfortegnelse Blue Castle... 3 Bonechina... 4

UNDERVISNINGSMATERIALE FOR MELLEMTRINSELEVER. Undervisningsmateriale om Stig Weyes udsmykning i Grindsted Kirke

UNDERVISNINGSMATERIALE FOR MELLEMTRINSELEVER. Undervisningsmateriale om Stig Weyes udsmykning i Grindsted Kirke UNDERVISNINGSMATERIALE FOR MELLEMTRINSELEVER Undervisningsmateriale om Stig Weyes udsmykning i Grindsted Kirke UNDERVISNINGSMATERIALE FOR MELLEMTRINSELEVER INDHOLDSFORTEGNELSE Skattejagt Side 3 Grøn, rød,

Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412

Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412 Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412 UNIQA A/S Legepladser og møbler Industriparken 9 4640 Faxe Tel. +45 70 21 50 90 e-mail: info@uniqa.dk web: uniqa.dk

I slægt med Odin jernalderforløb på Viborg Museum

I slægt med Odin jernalderforløb på Viborg Museum I slægt med Odin jernalderforløb på Viborg Museum Målgruppe: 3.-4. klasse I slægt med Odin handler om jernaldermenneskets liv og død. Hvordan boede de i jernalderen her på egnen? Hvad levede de af? Og

CATALOG. Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34.

CATALOG. Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34. CATALOG Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34. FORTEGNELSE over Antiquiteter, Kunstsager m. m. der efter Begjæring af Hr. Ingeniør

GAVER DER GLÆDER. Vi har her i kataloget samlet et udvalg af vores brands, hvor du kan finde inspiration til mange gode gaver til enhver anledning.

GAVER DER GLÆDER. Vi har her i kataloget samlet et udvalg af vores brands, hvor du kan finde inspiration til mange gode gaver til enhver anledning. GAVER DER GLÆDER 2016 GAVER DER GLÆDER Hvornår er glæden størst når du giver eller modtager en gave? Hvis du omhyggeligt har fundet den rigtige gave, kan det være en lige så stor glæde at give den, som

Transskriberet af Lene Fabritius

Transskriberet af Lene Fabritius Fra 15 de Februar 1886 til 15 de Februar 1887 Lab 1 Zacharias Petersen 04/04 1886 Fisker Janus Petersen F 2 Carl Marinus Trolle 04/04 1886 Fisker August Trolle F 3 Niels Christian Lønstrup 30/04 1886 Fisker

Blå Energi ved Nordborg Spejderne. Det blev det til:

Blå Energi ved Nordborg Spejderne. Det blev det til: Blå Energi ved Nordborg Spejderne Ide oplæg: Leder: - Udgangs punkt var at lave mad på en nemmer og mere brænde besparende måde - - - Træ pille komfur og så får vi også en ovn Trop: - Vil gerne have mobilen

Tjekket jul hos lydmanden og blomsterpigen

Tjekket jul hos lydmanden og blomsterpigen Tjekket jul hos lydmanden og blomsterpigen Af Lise & Kristian Septimius Krogh Mandag 13. december 2010 Juletræet er svensk og står med kogler og glitrende harpiks. På vegan till here Jens Thomson s hjemmekreerede

SVM1449-1-2 Neble, Boeslunde sogn, Slagelse herred, tidl. Sorø amt. Sted nr. 04.03.01. Sb.nr. 209.

SVM1449-1-2 Neble, Boeslunde sogn, Slagelse herred, tidl. Sorø amt. Sted nr. 04.03.01. Sb.nr. 209. SVM1449-1-2 Neble, Boeslunde sogn, Slagelse herred, tidl. Sorø amt. Sted nr. 04.03.01. Sb.nr. 209. Kampagne: 03-05-2013 (SVM1449-1) Kampagne: 04-05-2013 (SVM1449-2) Registreringsnotat for 58 gps-indmålte

Rokokoværker inden for billedkunsten

Rokokoværker inden for billedkunsten Rokokoværker inden for billedkunsten Rokokoens stilmæssige storhedstid ligger fra ca. 1720 1789 (den franske revolution). I Danmark var perioden ikke så lang, men varede ca. fra 1740 1770. Rokokoen kom

Affaldsbeholdere, plantekasser askebægre og miljøbokse

Affaldsbeholdere, plantekasser askebægre og miljøbokse Vedligeholdelsesfrit Udemiljø Affaldsbeholdere, plantekasser askebægre og miljøbokse Farveægte - Vejrbestandig - Slagfast E n m i l j ø r i g t i g l ø s n i n g E n k e lt o g r e n t d e s i g n Byinventar

Udstilling med spånkurve. Per-Olof Johansson, DK og lokal indsamling Svenska Vävstolsmuseum, Glimåkra 2012

Udstilling med spånkurve. Per-Olof Johansson, DK og lokal indsamling Svenska Vävstolsmuseum, Glimåkra 2012 Katalog Udstilling med spånkurve Per-Olof Johansson, DK og lokal indsamling Svenska Vävstolsmuseum, Glimåkra 2012 1 Per-Olof Johansson KATALOG Udstilling med spånkurve Per-Olof Johansson, DK og Lokal indsamling

Katalog - Tekstiler. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

Katalog - Tekstiler. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe   Telefon Fax Katalog - Tekstiler Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe www.royalclassic.dk info@royalclassic.dk Telefon +45 96 44 10 20 Fax +45 96 44 10 29 Tekstiler 3001: Memoryfoam madras 90x200x6 cm skære

Bestemmelsesnøgle til danske padder og krybdyr

Bestemmelsesnøgle til danske padder og krybdyr Bestemmelsesnøgle til danske padder og krybdyr Hans Viborg Kristensen, Naturhistorisk Museum april 2016 Der findes 15 paddearter og 5 krybdyrarter, der er almindeligt forekommende i Danmark. Denne nøgle

Christmas Stars. Fantastiske julegaveideer til hele familien.

Christmas Stars. Fantastiske julegaveideer til hele familien. Christmas Stars Fantastiske julegaveideer til hele familien. Til ham. Carre, chronograf ur Ur med rustfri stålhus. Antracitfarvet urskive med datofunktion og vintage Mercedes-Benz logo. Mineral krystal,

lav dit eget minijuletræ

lav dit eget minijuletræ Af Pia Buusmann. Foto: Jes Buusmann lav dit eget minijuletræ miniature overdådig jul i Hvis du ikke har plads til et stort og flot juletræ, men gerne vil have den hyggelige stemning, er der heldigvis andre

SKIFTEUDDRAG. BORNHOLMS AMT. ØSTER HERRED. SKIFTEPROTOKOL. BOG. 3. 5. august 1788 18. februar 1790.

SKIFTEUDDRAG. BORNHOLMS AMT. ØSTER HERRED. SKIFTEPROTOKOL. BOG. 3. 5. august 1788 18. februar 1790. SKIFTEUDDRAG. BORNHOLMS AMT. ØSTER HERRED. SKIFTEPROTOKOL. BOG. 3. 5. august 1788 18. februar 1790. Nr. 1. Side 1. Nummer i protokollen: 9. 1788. Tirsdag, 5. Aug. Margaretha Mogensdatter, Listed. Jep Ipsen.

Søbæk græsmølle, Mørdrup Mellemvang fra år ca. 1550

Søbæk græsmølle, Mørdrup Mellemvang fra år ca. 1550 Søbæk græsmølle, Mørdrup Mellemvang fra år ca. 1550 Af Arkitekt MAA Jan Arnt, juni 2005 Fund af gamle lejesten og akselsten er måske rester fra den gamle Sobechis Mølle og nye undersøgelser af de topografiske

GLAS, KERAMIK & PORCELÆN

GLAS, KERAMIK & PORCELÆN GLAS, KERAMIK & PORCELÆN VejleMuseernes Museumsbutikker GLAS, KERAMIK OG PORCELÆN Vi har et udvalg af forskellige pynteog brugsting. Unika brugskunst fra Signe Kähler som er 6. generation af det legendariske

Fiskeren og hans kone

Fiskeren og hans kone Fiskeren og hans kone Fra Grimms Eventyr Der var engang en fisker, som boede med sin kone i en muddergrøft tæt ved havet, og han gik hver dag derhen for at fange fisk. En dag sad han dernede og medede,

Weekend SKEMA UGE SKEMA DANSE- SALEN MANDAG TIRSDAG ONSDAG TORSDAG FREDAG 15:00-16:00 16:00

Weekend SKEMA UGE SKEMA DANSE- SALEN MANDAG TIRSDAG ONSDAG TORSDAG FREDAG 15:00-16:00 16:00 UGE SKEMA DANSE SALEN MANDAG TIRSDAG ONSDAG TORSDAG FREDAG STORE HAL DANSE SALEN STORE HAL DANSE SALEN STORE HAL DANSE SALEN LOUNGE STORE HAL DANSE SALEN STORE HAL Weekend SKEMA Åbningstid DANSE SALEN

Facitliste. PIRANA - engelsk. My first englishbook

Facitliste. PIRANA - engelsk. My first englishbook Facitliste - engelsk My first englishbook Facitliste Dette er facitlisten til Pirana - My first english. Mange opgaver i bogen har indlagt diverse tjek, så de rettes direkte i bogen. Løsningen til de opgaver

Prisliste inkl. moms. Skydedøre Garderobeindretning Foldedøre JANUAR 2011. Miljøcertifieret ISO 14001

Prisliste inkl. moms. Skydedøre Garderobeindretning Foldedøre JANUAR 2011. Miljøcertifieret ISO 14001 liste inkl. moms Skydedøre Garderobeindretning Foldedøre JANUAR 2011 Miljøcertifieret ISO 14001 er pr. dør Wood Royal Royal Panel Hvid Eg Finérede døre i klarlakeret eg samt døre i hvidlakeret MDF, med

De skønneste hilsner fra. La Vida. Kontor: La Vida Langballe 8, 8700 Horsens tlf. +45 6130 3600 fax +45 7561 8855 info@la-vida.dk www.la-vida.

De skønneste hilsner fra. La Vida. Kontor: La Vida Langballe 8, 8700 Horsens tlf. +45 6130 3600 fax +45 7561 8855 info@la-vida.dk www.la-vida. Salg: Jylland Lone Skovmose Mobil 2311 8130 ls@la-vida.dk Sjælland/Fyn Gitte Nielsen Mobil 2011 8130 gn@la-vida.dk Vinter Kollektion Jul 2015 Grønland og Færøerne: Jane Myrlund Grønlandsagenten A/S Tlf.:

LEKTIE. Det store, store træ. Parat til at undervise. Guds kærlighed hjælper os med at komme til at ligne Jesus mere, når vi vokser i ham.

LEKTIE. Det store, store træ. Parat til at undervise. Guds kærlighed hjælper os med at komme til at ligne Jesus mere, når vi vokser i ham. LEKTIE År B 2. kvartal Lektie 9 Det store, store træ Ugens tekst og referencer: Matt 13,31-32. Christ s Object Lessons, side 76-79. Huskevers: Voks i Jesu nåde (2 Pet 3,18) Hovedformålet er, at børnene

Bogmærke i Dalbybogen

Bogmærke i Dalbybogen Bogmærke i Dalbybogen af lektor Joy Boutrup, Designskolen i Kolding I Dalbybogen (Gl. Kgl. S1325 4o) sidder et bogmærke af en type, som var almindelig i middelalderen og renæssancen. Bogmærket er ikke

Kursusmappe. HippHopp. Uge 24. Emne: Superhelte og prinsesser HIPPY

Kursusmappe. HippHopp. Uge 24. Emne: Superhelte og prinsesser HIPPY Uge 24 Emne: Superhelte og prinsesser Kursusmappe Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 24 Emne: Superhelte og prinsesser side 1 HIPPY HippHopp Uge24_superhelte_prinsesser.indd 1 06/07/10 11.41 Uge