Energiopgave til uge 44



Relaterede dokumenter
MAD-SVIN-ERI. 1 sund usund 1 GUS

1. G fysik Elevbog LaboratoriumforSammenhængendeUddan g n i r æ L g o e s l e n

Haderslev Seminarium Fysik/Kemi august 2004 til juni 2006 Ved Annette Olsen & Lars Henrik Jørgensen

Natur/Teknik. Beskrivelsen og forklaringen af hverdagsfænomener som lys, lyd og bevægelse.

Til at beregne varmelegemets resistans. Kan ohms lov bruges. Hvor R er modstanden/resistansen, U er spændingsfaldet og I er strømstyrken.

Energi i undervisningen

Her skal vi se lidt på de kræfter, der påvirker en pil når den affyres og rammer sit mål.

FREMTIDENS ENERGI Lærervejledning til modul 4. Goddag til fremtiden

Undervisningsbeskrivelse

2. f- dag med temaet kondition. En effektfuld F- dag om chokolade, kroppen som motor, kondital og energi. Elevoplæg. og dermed mere bevægelse

Undervisningsbeskrivelse

Fysik A. Studentereksamen

7 QNL /LJHY JW VDPPHQVDWWHYDULDEOH +27I\VLN

Fysik B. Undervisningsbeskrivelse. Oversigt over gennemførte undervisningsforløb

Kulstofnanorør - småt gør stærk Side i hæftet

Undervisningsbeskrivelse

Opgave 2a.01 Cellers opbygning. Spørgsmålene her kan besvares ved at læse teksten Cellen livets byggesten

Årsplan for 1. klasse Natur/teknik 2015/2016

Hvor meget energi har jeg brug for?

Krop og energi - Opgaver og lidt noter 1! /! 14 Krop og Energi

Gentofte og fjernvarmen

GRØNT REGNSKAB VA 53 Banehegnet

Vedvarende energi udgør 18 % af det danske energiforbrug. Fossile brændsler udgør stadig langt den største del af energiforbruget

Formål: At undersøge nogle egenskaber ved CO 2 (carbondioxid). 6 CO H 2 O C 6 H 12 O O 2

GRØNT REGNSKAB BO-VEST administration, Malervangen 1, 2600 Glostrup

GRØNT REGNSKAB VA 57 Blokland

Danmarks Tekniske Universitet

Fysiologi Louise Andersen 1.3, RTG 29/

Undervisningsbeskrivelse for Fysik 3+ 4 semester Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser

Sejlerkursus/Basisteori SEJLER meteorologi 1.lektion. Torsdag, den

Massefylden af tør luft ved normalt atmosfærisk tryk ved havets overade ved 15 C bruges som standard i vindkraftindustrien og er lig med 1, 225 kg

OPGAVEARK Lav en stregformel for 3-methylpentan og skriv molekylformlen op.

Skoletjenesten Aalborg kommune energiundervisning- Tjek på energien

Opgavesæt om Gudenaacentralen

Energiform. Opgave 1: Energi og energi-former

TIPS & TRICKS TIL EN GOD TUR

Dansk Fysikolympiade 2007 Landsprøve. Prøven afholdes en af dagene tirsdag den 9. fredag den 12. januar. Prøvetid: 3 timer

SE FREMTIDEN GENNEM BÆREDYGTIGE VINDUER I SMUKT DANSK DESIGN

FYSIK 3 / TERMODYNAMIK Københavns Universitet, 13. april, 2016, Skriftlig prøve

QUIZSPØRGSMÅLENE skal besvares via app en. Nogle er fx multiple choice og andre ja/nej. OPGAVERNE skal beregnes, og svaret skal tastes i app en.

Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser Termin Institution Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Hold

Repetition fra workshop 2 og 3

Produktionen er stort set kun baseret på danske råvarer. Fabrikken håndterer årligt ca tons bær og frugt.

Solens energi kan tæmmes af nanoteknologi Side i hæftet

FYSIK C. Videooversigt. Intro video... 2 Bølger... 2 Den nære astronomi... 3 Energi... 3 Kosmologi videoer.

MUSEET PÅ VEN. Lærervejledning klasse. Kære lærere, Vi er glade for at I har lyst til at komme på besøg med jeres klasse!

Energiens veje Ny Prisma Fysik og kemi + Skole: Navn: Klasse:

STUDENTEREKSAMEN AUGUST-SEPTEMBER 2005 SPROGLIG LINJE NATURFAG. Fredag den 12. august 2005 kl

Forløbet består af fem fagtekster og en supplerende tekst, 26 opgaver og 20 aktiviteter.

Bilagsmappe RØGPROBLEMER I TOMGANG PÅ BAYARD KLASSEN

Undervisningsbeskrivelse

HVOR FORSVINDER RØGEN HEN?

NATURVIDENSKAB HANDLER OM EVIG UNGDOM, CYKLER DER RUSTER OG ALVERDENS ANDRE SPÆNDENDE SPØRGSMÅL DU ER ALTID VELKOMMEN TIL AT KONTAKTE OS:

Udnyttelse af energi fra motionscykel

Undervisningsbeskrivelse

Løsningsforslag til fysik A eksamenssæt, 23. maj 2008

Omvendt proportionalitet og hyperbler Eksponentialfunktioner Eksponentialfunktioner og lineære funktioner Potensfunktioner...

2-HJULET UNIVERSALTRAKTOR GF2 BRUGERMANUAL

Elspare-stafetten undervisningsbog 2013 Energistyrelsen

Udnyt solens naturlige varme. Det er sund fornuft!

Forberedelse: Der i klassen være en indledende snak om hvad en bølge egentlig er.

Louise Regitze Skotte Andersen Jesper Repstorff Holtveg. Klasse / RTG

Fra spildevand... -til til badevand KOMMUNE. Hey! Slå rumpen i sædet, og lær om spildevand og rensningsanlæg. Horsens Kommune TEKNIK OG MILJØ

Hvor ligger fejlen? Løsning er simpel. Hvor stort er dette energispild i Danmark?

Forløbet Stoffernes opbygning behandler stofs faseovergange, tilstandsformer, kogepunkt og smeltepunkt.

Undervisningsbeskrivelse

AFKØLING Forsøgskompendium

TIPS & TRICKS TIL EN GOD TUR

Årsplan for 6.klasse i natek

Brugsanvisning til HS-120BK

Når enderne af en kobbertråd forbindes til en strømforsyning, bevæger elektronerne i kobbertråden sig (fortrinsvis) i samme retning.

Rettelser til ORBIT BHTX 1.udgave 6.oplag

Elementær termodynamik og kalorimetri

MA+GI LÆRERVEJLEDNING OG FACIT INTRODUKTION OG OPGAVEFORLØB. MA+GI et læringsspil om matematik og energi. 1. Udgave, maj

Teori 10. KlasseCenter Vesthimmerland

Lokale fortællinger om erfaringer med tværfaglige og helhedsorienterende undervisning.

Undervisningsplan for natur/teknik

Undervisningsbeskrivelse

Samfundets elektriske energiforsyning

1. Hvor lang tid tager det at blive trukket op til højden 20 m?

Undervisningsbeskrivelse

Klima-, Energi- og Bygningsudvalget KEB Alm.del Bilag 161 Offentligt (04)

Et lident skrift til forståelse og oplysning om jernets molekylære LOGIK og skjønhed. Mads Jylov

UNDERVISNINGSPLAN FOR NATUR OG TEKNIK 2012

Hvor meget el bruger din familie?

Hvad er energi? Af Erland Andersen og Finn Horn

2. En knallert må i Danmark køre 30 km/t. Hvordan er Dæmonens hastighed i toppen af loopet, i forhold til en knallert, der kører 30 km/t.?

1. Arbejde. På figur 1.2 påvirker en kraft F en genstand, der bevæger sig fra s 1 til s 2. Den tilbagelagte strækning er dermed.

MINDRE PLADS - MERE MAD

Svingninger og bølger

Undervisningsbeskrivelse

Reaktionshastighed og ligevægt

Undervisningsplan for fysik/kemi, 9.A 2015/16

Energi. Præsentation: Niveau: 8. klasse. Varighed: 4 lektioner

Danmarks Tekniske Universitet

FAKTAARK Ordforklaring. Biomasse hvad er det?

BR15 høringsudkast. Tekniske installationer. Niels Hørby, EnergiTjenesten

Besøgsprogram. Opgaver

Transkript:

Energiopgave til uge 44 Sonja Prühs Opgave 1) Beskriv en energistrøm med de forskellige energiformer energistrømmen går igennem fra solen til jorden og tilbage til universet. Energistrømmen I vælger skal igennem både planter og dyr og indeholde mekanisk energi. På BB blev der spurt om du kunne give et eksempel til denne opgave. Da du ikke svarede, havde jeg problemer med at løse denne opgave. I stedet for vil jeg beskrive mekanisk energi. For at have mekanisk energi, skal man have en sammenhæng mellem potentiel- og kinetisk energi. Vigtigt er, at potentiel energi oftest er bundet til tyngdekraften, da man snakker om et legemes potentiale til at falde, og udløse bevægelsesenergi som er kinetisk energi. Jeg har fundet et godt eksempel med et pendul som eksempel: Når pendulet er i sin maksimale højde, er der en brøkdel af et sekund, hvor den rent faktisk står stille, og derfor ingen kinetisk energi har, derimod har den sin højeste potentielle energi og vil svinge igen pga. tyngdekraften. På vej "ned" (i tyngdekraftens retning) i svinget vil den kinetiske energi øges, fordi tyngdekraften påvirker pendulet til at falde, mens den potentielle energi vil dale. Dette vil ske omvendt proportionelt mellem de to energistørrelser. I midten af svinget, hvor pendulet befinder sig lavest, i forhold til de andre positioner det har, er dets potentielle energi 0 mens den kinetiske er på sit højeste. Efter dette punkt vil pendulet bevæge sig mod tyngdekraften, og det omvendte vil ske med der to energistørrelser. Altså, den potentielle energi vil øges, og kinetiske energi vi dale, indtil den er 0, og en repetition vil forekomme. Her er det tydeligt at tyngdekraften har en afgørende rolle, da dette mekaniske arbejde ikke ville kunne fungere uden. 1 Opgave 2a) Hvad koster en kj (kilojoule) når man vil opvarme sit hus med: i. Fyrretræ: pris 350kr./rummeter, (en rummeter tørt fyr vejer 360kg.) Fyrretræ øvre brændværdi = 16,3 Mj/kg 16300 Kj/kg. 1kg fyrretræ = 350kr./ 360kg = 0,972kr./kg 1Kj koster så 0,972/16300=0,000059kr./Kj. 1 http://orbitcstx.systime.dk/fileadmin/filer/orbit_c_stx/energi/pendul.htm

ii. Bøgetræ: pris 400kr./rummeter, (en rummeter tørt bøg vejer 480kg.) Bøgetræ øvre brændværdi = 15,9MJ/kg 15900KJ/kg. 1kg bøgetræ = 400kr./ 480kg. = 0,833kr./kg. 1KJ koster så 0,833/15900=0,000052kr./KJ. iii. Fyringsgasolie: pris: 7,90kr./L, (massefylde:0,83kg/l) Fyringsgasolie øvre brandværdi = 44,4MJ/kg 44400KJ/kg. 1kg fyringsgasolie = 7,90kr./L / 0,83kg/L = 9,52kr./kg. 1KJ koster så 9,52/44400=0,0002kr./kg. iv. El: 1kwh koster 1,60kr. (1 kwh = 3,6MJ) El: 1kwh = 3600KJ. 1KJ el koster så 1,60kr./3600KJ=0,0004kr./KJ Opgave 2b) Hvor stort er energiforbruget i jeres hus pr. år i antal kwh (1kwh = 3,6Kj) Jeg er ikke helt sikkert, men jeg tror der bliver brugt fyringsgasolie til at opvarme huset. Øvre brandværdi 44,4MJ/kg. Der bruges ca. 8400kg. 44,4 Mj/kg * 8400kg = 372960MJ /3,6Mj = 103600kwh. Opgave 3a) Hvor stor er bilens mekaniske energi på toppen af himmelbjerget? Mbil = 1100kg Hhimmelbjerget = 147m g = 9,8m/s 2 Emek = Epot + Ekin, bilen står stille på toppen af bjerget derfor er der ingen Ekin. Derfor kan man bare udregne Emek = Epot 147*9,8*1100 = 1584660J

Opgave 3b) Hvor stor er bilens hastighed når den når bunden af himmelbjerget? Bilens Mmek er den samme på bunden som ved toppen, men Mpot vil nu være 0 og derfor skal man regne 1584660J = ½*1100kg*v 2 v = (1584660j/(½*1100kg))=53,68m/s Opgave 3c) Der er i mellemtiden sat en kraftig mur op for foden af himmelbjerget. Bilen kører ind i muren. - Hvad sker der nu med bilens energi? Energien fra bilen bliver overført til muren og omdannet som termisk energi. Opgave 4a) Beskriv kort opfinderens ide med at kalde 4.1) og 4.2) evighedsmaskiner, og beskriv så hvorfor at opfindelserne alligevel ikke kan køre evigt. Ide bag den første evighedsmaskine (altså 4.1) er, at der hele tiden skulle sendes energi fra den ene kugle til den anden og det hele tiden uden tab af energi (så kunne maskinen også lykkes), men da energien ville forsvinde i form af gnidningskraft og luftmodstand holder evighedsmaskinen på et tidspunkt op med at køre. Ide bag den anden evighedsmaskine (4.2) er, at opdriften fra propperne skal sætte bevægelser i hjulene i gang, men her findes også energitab i form af gnidningskraft. Kemisk energi Opgave 1) a) Afstem forbrændingsreaktionen: C 6 H 12 O 6 + O 2 CO 2 + H 2 O Afstemt forbrændingsreaktion: C 6 H 12 O 6 + 6 O 2 6 CO 2 + 6 H 2 O b) Kurt tænder for en gasvarmer i et partytelt. Gassen gasvarmeren forbrænder er butan. 1) Hvad sker der rent kemisk i gasvarmeren? 2 C 4 H 10 + 13 O 2 8 CO 2 + 10 H 2 O

2) Hvorfor dugger det på indersiden af partyteltes vinduer? Det er på grund af, at der opstår vanddamp fra forbrænding i gasvarmeren og når den varme vanddamp møder de kolde teltvinduer så fortættes vanden og det fremkalder dugge. c) Du har lige hældt 1kg benzin på din bil. 1) Opstil reaktionen for den forbrænding som foregår i bilens motor og afstem reaktionen. 2 C 8 H 18 + 25 O 2 16 CO 2 + 18 H 2 O Opgave2) 2) Hvor meget vand kommer der ud af udstødninger ved at forbrænde 1kg benzin? M(H 2 O) = 18,02 g/mol M(C 8 H 18 ) = 144,23 g/mol (rho) massefylde (C 8 H 18 ) = 0,702g/ml 1liter oktan i mol: m= rho*v, m=0,702g/ml*1000ml=702g/144,23g/mol=4,87mol. Forholdet mellem oktan og vand er 1:9, altså 9*4,87mol= 43,83mol H 2 O. Massen af vand: m=n*m m=55,35mol*18,02g/mol = 997,4g 1,42liter oktan kommer på 1kg så det gælder 997,4g*1,42= 1416g dvs. 1,42kg vand når der bliver forbrændt 1kg oktan a) Hvad ser du, hvad består stoffet af rent kemisk og hvor kommer det fra? På kniven kan man iagttage, at der har sættet sig sod på. Det er carbonatomer som man ser på kniven. Opgave3) Jeg har desværre ingen forstand på motorer og har bare fundet et billedet på nettet undskyld!

Opgave4) Teknik a) Begrund med baggrund i fælles mål hvorfor/hvorfor ikke motorer er relevant i N/T Som navnet natur/teknik allerede siger af sig selv, så indeholder faget også noget teknisk. Derfor er det selvfølgeligt også relevant at tage motorer med i undervisning. Eleverne arbejder med apparater og installationer fra deres hverdag. Mere sammensatte tekniske anlæg på fx fabrikker og rensningsanlæg inddrages. Arbejdet omfatter eksempler på samspillet mellem menneske, natur og den teknologiske udvikling. Begrebet bæredygtig udvikling indgår i dette samspil 2 Teknik som fællesmål i N/T svarer kun til en meget lille del i forhold til at eleverne skal lære noget om deres omgivelse med naturen og deres egen krop, derfor skal man være forsigtig med at inddrage kun den ønskede del i undervisning. Man skal tage hensyn til alle fællesmål og ikke bare specialisere sig på fx motorer. b) Hvordan kunne den overordnede struktur for et uv.forløb heri se ud? Lektioner Emne Mål Materialer 1-2 Foredrag af læreren om emnet bæredygtighed i sammenhæng med at forklare forskellen mellem ressourcer som er bæredygtig og ressourcer som ikke er det. Fornemmelse af, hvor vigtig det er at bevare/beskytte de ressourcer som ikke er bæredygtig 3-4 Introduktion til forskellige motorer som producerer energi 5-6 Ekskursion til lufteller vandkraftværk Forståelsen af motorens opbyggning At sætte det teoretiske med det praktiske sammen og kunne dermed får en bedre forståelse og fremme undren og interessen 2 http://www.uvm.dk/service/publikationer/publikationer/folkeskolen/2009/faelles%20maal%20 2009%20-%20Natur%20teknik.aspx?fullpub=1