Undervisningsforløb om plast:



Relaterede dokumenter
Bestemmelse af plastik typer

Elevøvelse 4: Vi analyserer plast

I forløbet Plast arbejdes med plasts opbygning, anvendelse, genbrug og de miljømæssige konsekvenser ved brugen af plast.

KAN PLASTIK NEDBRYDES?

VEUD ekstraopgave Opgave nr

VEUD ekstraopgave Opgave nr

VEUD ekstraopgave Opgave nr

10.c Lundby Efterskole November Fysikrapport om Plast

Plastens egenskaber og genanvendelse

Plast og polymerer Dagens program

Formål: At undersøge nogle egenskaber ved CO 2 (carbondioxid). 6 CO H 2 O C 6 H 12 O O 2

Fang plast i havet. Et EIS-undervisningsforløb. Aktivitetsplan

Relativ massefylde. H3bli0102 Aalborg tekniske skole. Relativ massefylde H3bli0102 1

Elevens uni-login: Skolens navn: Tilsynsførendes underskrift: FP9. 9.-klasseprøven FYSIK/KEMI

vinduer, vindmøller og meget mere. I fremtiden bygger man måske broer og rumstationer af plastik.

VEUD ekstraopgave Opgave nr

Undervisningsforløb i Materialekendskab

Undervisningsbeskrivelse

I dag skal vi. Have det sjovt, og tale om det vi lærte sidst, på en anden måde. CO2/fotosyntese, klima vind og vejr. Hvad lærte vi sidst?

Fyldt med energi Ny Prisma Fysik og kemi 8. Skole: Navn: Klasse:

Simon Anders T & Mikkel 1.5

Uge Emne Mål Planter og gødningsstofffer Forståelse for at planter har brug for en række essentielle næringsstoffer for at vokse.

Kulbrinter og Plast. Naturfag. Kompendie om arbejde med plast

INGENIØRENS ARBEJDSMETODE: ØV DIG I METODEN

Materialelære Materialernes farlige egenskaber. Erling Østergaard Daglig sikkerhedsleder Tandlægeskolen

VEUD ekstraopgave Opgave nr

Koppers. Koppers European Operations Carbon Materials & Chemicals Nyborg Works Avernakke 5800 Nyborg Denmark. Plant Manager

Faglig årsplan Skolerne i Oure Sport & Performanc. Læringsmål Faglige aktiviteter. Emne Tema Materialer. 9/10 klasse

Fysik/kemi. Klasse: 7.V. Jonas Albrekt Karmann (JK) Mål for undervisningen:

Plast hvad er det? Folkeskolelærere. Folkeskolelærere den 13. og den 21.september 2010

Gæringsprocessen ved fremstillingen af alkohol tager udgangspunkt i glukose molekylet (C

LÆRERVEJLEDNING TIL FORLØBET VANDETS VEJ GENNEM TIDEN På felttur i Cisternerne underjordiske rum for naturvidenskabelige eksperimenter

Elevforsøg i 10. klasse Alkohol

Undervisningsbeskrivelse

TAG SKRALDET! GOD TIL NATURFAG. Elevark. Et undervisningsforløb til natur/teknik KLASSETRIN

Fysik/kemi. Jonas Albrekt Karmann (JK) Mål for undervisningen:

Forløbet består af 7 fagtekster, 12 opgaver, tip en 12 er, 5 praktiske aktiviteter, flere kemi-sudokuer og en mindre skriftlig elevopgave.

TEMAOVERSIGT OG FORSLAG TIL OPBYGNING AF UNDERVISNINGSFORLØB

Grundlæggende egenskaber for vand og fedt

Teori 10. KlasseCenter Vesthimmerland

VEUD ekstraopgave Opgave nr

Ideer til halv-åbne opgaver

Forord Dette skal du bruge til aktiviteten (findes i aktivitetskassen) Forberedelse Dagens forløb Indledning (læreroplæg) (ca min.

Gasser. Præsentation: Niveau: 8. klasse. Varighed: 4 lektioner

Information om plast. PolyLine. PolyLine. Information om plast

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland Kaj Mikkelsen

TEORETISKE MÅL FOR EMNET:

AFFALD. - Produktion med bæredygtig udnyttelse af naturgrundlaget. Sammen gør vi det bedre

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland Kaj Mikkelsen

Undervisningsbeskrivelse

KORROSIONSBESKYTTELSE MED FLUORPOLYMERER

Opskrift på Smart gele (6-10 klumper)

Salte, Syre og Baser

INGENIØRENS ARBEJDSMETODE: ØV DIG I METODEN

Årsplan i Fysik 7.klasse. 2018/2019 Abdiaziz Farah

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser

VEUD ekstraopgave Opgave nr

Fysik/Kemi 7. klasse årsplan og information

KEMI C. Videooversigt

Oliekemi - intro til organisk kemi. Fødevarekemi - organisk kemi - del af SO (Sundhed) Salte - Ioner, opløselighed, mængdeberegninger og blandinger.

Hold /2014. Årsplan for biologi, geografi, fysik og kemi. v/ faglærer Hanne Vilhelmsen.

Undervisningsbeskrivelse

Side 1 af 13. Undervisningsbeskrivelse. Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser. Termin Aug juni 2019.

PlastLab Lærerversion

Asbjørn Madsen Årsplan for 7. klasse Fysik/Kemi Jakobskolen

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

LÆRERVEJLEDNING TIL FORLØBET VANDETS VEJ GENNEM TIDEN Vandforsyning på Frederiksberg

Uge 39 med Helsingør Kommune og Forsyning Helsingør.

HVORDAN BLIVER TOBAK TIL RØG, OG HVAD INDEHOLDER RØGEN?

Plastiksvampe Alternativ nedbrydning af plast. Unge Forskere Helene Kaas og Silvia Topholm

LÆRERVEJLEDNING TIL FORLØBET VANDETS VEJ GENNEM TIDEN

TIP EN 13 ER (MINDRE KLASSER) 1. Hvad renser vi IKKE vores spildevand for? Sand Kvælstof Mikroplast

Det Lille Plastleksikon

Fysikrapport om vægtfylde med Den Talende Bog

Alkohol Ingrid Jespersens Gymnasieskole 2007

digital Tema Vands forvandling Noter til læreren: Forsøg til slowmotion-film og elevfremlæggelser - samt lidt teori TEMA: BESKYT DIN HJERNE

Madkemi Kulhydrater: er en gruppe af organiske stoffer der består af kul, hydrogen og oxygen (de sidste to i forholdet 2:1, ligesom H 2

Undervisningsbeskrivelse

VEUD ekstraopgave Opgave nr

Undervisningsbeskrivelse

Guldbog Kemi C Copyright 2016 af Mira Backes og Christian Bøgelund.

Molekyler fra olie A1.1

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Blandbarhed. HTX Roskilde. Ida Sophie Dyrbye Hersbøll H 1.3

Uge 39 med Helsingør Kommune og Forsyning Helsingør.

Fysik/kemi 7. klasse årsplan 2018/2019

digital Tema Ildebrande Noter til læreren: Forsøg til slowmotion-film og elevfremlæggelser - samt lidt teori TEMA: BESKYT DIN HJERNE

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Lim mellem atomerne Ny Prisma Fysik og kemi 8. Skole: Navn: Klasse:

Bæredygtig i fødevareproduktionen. Plastik! Har vi et problem?

E 10: Fremstilling af PEC-solceller

Plast er ikke bare Plast Hvad enhver teknikker bør vide om plast

Materialelære Materialernes farlige egenskaber. Erling Østergaard Daglig arbejdsmiljøleder Tandlægeskolen

De tre tilstandsformer

Forord. Undervisere kan bruge arket ved først at kontakte og få et skriftligt tilsagn.

KOSMOS. 7.1 Spaltning af sukker. Materialer MADENS KEMI KEMISKE STOFFER I MADEN DISACCHARIDER

Transkript:

Øvelsesvejledning samt en plan for et uv-forløb om plast. Desuden er der en prøve, som mine elever har udarbejdet og en elevs forsøg på at lave et flow-chart over analysen i WOW - DetEtPlast. Det skal siges at prøven er udarbejdet af eleverne i min daværende 8. klasse og er blevet brugt uredigeret i klassen. Jeg håber I kan bruge det. Mvh. Søren S Lund Undervisningsforløb om plast: Forudsætninger: 1. Kendskab til grundstofferne og det periodiske system. 2. Kendskab til stregformler. 3. Kendskab til massefylde. 4. Kendskab til anvendelse af stinkskab og affaldshåndtering af organiske opløningsmidler. Læringsmål: Eleverne skal 1. Lære at plast har mange forskellige anvendelsesområder og egenskaber. 2. Kende udvalgte typer af plasts kemiske opbygning. Makromolekyler for PE og PVC. 3. Lære at plast er opbygget af kulbrinter, der kommer fra fossile aflejringer. 4. Gøres opmærksomme på hvor stor betydning plastprodukter har i hverdagen. 5. Lære at plast både kan være årsag til og løsning på miljøproblemer. 6. Lære analysemetode til skelnen mellem udvalgte typer af plast. 7. Gøres fortrolige med multiple choise prøveformen. 8. Introduceres til den praktisk/mundtlige prøve. Evaluering: 1. Overhøring i forbindelse med hver letion. (hele klassen) 2. Multiple choise test. (individuel) 3. Praktisk mundlig prøve. (gruppe) 4. Fysikrapport om analysemetode (gruppe/individuel)

Materialer: 1. En Verden i Plast Plastens ABZ: Gratis materiale, der kan bestilles hos Plastindustriens i Danmarks hjemmeside. 2. Det lille plastleksikon Viden om Plast: Gratis materiale, der kan bestilles på Plastindustriens i Danmarks hejmmeside. 3. Deterplast: Gratis undervisningsmateriale med forsøgsmaterialer og forsøgsvejledning. Kan bestilles på Plastindustriens i Danmarks hjemmeside. Forsøgsvejledningerne skal dog oversættes fra engelsk. 4. Isopropylalkohol, acetone og majsolie.

Lektionsplan: 1. lektion: (45 minutter): a. Elevernes forhåndsviden afklares i klassediskussion. b. De tre hovedtyper(hærdeplast, termoplast og elastomerer ) og deres egenskaber introduceres. c. Eleverne undersøger eksempler på de forskellige typer plast. d. Øvelsesvejledning uddeles og forsøgsprotokol forberedes. e. Lektier: forsøgsprotokol og kapitel 5 i En Verden i Plast 2. lektion: (90 minutter) a. Repetition af de tre hovedtyper. b. Gennemgang af plasts kemiske opbygning. Begreberne makromolekyler, polymerisation, monomer og polymer introduceres. c. Analysemetodens enkeltforsøg prøves af i grupper af 3-4 elever (laboratoriarbejde). Stinkskab og affaldsdunk til Organisk flydende affald introduceres. d. Lektier: Hver elev skal medbringe et stykke plast til analyse og læse kapitel 4 i En Verden i Plast 3. lektion: (90 minutter) a. Repetition af teori b. Gennemgang af plasts anvendelses områder og fordele ved at anvende plast. c. Gennemgang af flowchart i forbindelse med analysemetode. d. Eleverne arbejder videre med analysemetode (laboratoriarbejde) e. Lektier: Hver elev skal medbringe et stykke plast til analyse.og læse kapitel 6 og 8 i En Verden i Plast 4. lektion: (90 minutter) a. Repetition af teori. b. Eleverne analyserer de medbragte plaststykker ved hjælp af analysemetode. c. Lektier: hver elev skal udarbejde et multiple choise spg. til prøve. Spørgsmålet sendes via mail til lærer, der sammensætter test. 5. lektion: (90 minutter) a. multiple choise test(ca 20 minutter til 20 spørgsmål) b. Praktisk mundtlig prøve: Eleverne skal i grupper bestemme 4 plastprøver.

Øvelsesvejledning til undersøgelse af forskellige plasttyper. Husk briller og forklæde! Plast har forskellige egenskaber. I denne forsøgsrække skal du lære en række forsøg, der kan vise disse egenskaber og samtidig bruges til at fastlægge hvilken type plast, der er tale om. Forsøg I: Plasts massefylde. Massefylde er vægten i forhold til rumfang (hvor meget noget fylder) og regnes ud efter følgende formel: massefylde=vægt(gram)/rumfang(cm 3 ) Vands massefylde er 1 g/cm 3. Stoffer med en massefylde, der er større end vands, vil synke ned i vand, og stoffer med en massefylde, der er mindre end vands, vil flyde. 1. Tag seks plastprøver fra kassen med plastprøver - en af hver farve og placer dem i et 250ml bægerglas med 150ml vand. 2. Rør rundt med en glasspatel. 3. Hvad sker der? Skriv dine resultater ned. Forsøg II: Plasts massefylde. Man kan sænke vands massefylde ved at tilsætte forskellige typer alkohol. Her bliver blandingens massefylde ca. 0.93 g/cm 3 1. Tag de tre stoffer, der flød ovenpå i forsøg I, ud af vandet og brug dem i dette forsøg.. 2. Bland 25 ml isopropylalkohol og 32ml destilleret vand i et 250ml bægerglas. 3. Kom eventuelt lidt frugtfarve i blandingen, så glasset ikke forveksles med det andet glas med vand i. 4. Rør rundt med en glasspatel. 5. Hvad sker der. 6. Husk at skaffe jer af med alkoholen ved at hælde den i beholderen med organisk flydende affald.

Forsøg III: Majsolie har en massefylde på 0.917 g/cm 3 1. Tag de to stoffer, der flød ovenpå i forsøg II, ud af vandet. 2. Kom 50ml majsolie i et 250ml bægerglas 3. Hvad sker der. Forsøg IV: Flammetest. PVC indeholder klor, der vil gå i forbindelse med kobbertråden og danne kobberklorid, der brænder med en klar grøn flamme. 1. Opvarm et stykke kobbertråd ca. 20cm over en bunsenbrænder indtil tråden er rødglødende. 2. Tag de tre stoffer, der sank i forsøg I, ud af vandet og brug dem i dette forsøg. 3. Stik den glødende tråd i en af plastperlerne. 4. Før plastperlen ind i flammen og noter hvilken farve flammen bliver. 5. Gentag dette indtil alle 3 perler er testet. Forsøg V: Acetonetest: Polystyren (PS) vil blive opløst i acetone. Dette forsøg skal laves i stinkskab sammen med læreren! Acetone er meget brandfarligt og må ikke komme i nærheden af åben ild. 1. Kog 100ml vand i et 250ml bægerglas. 2. Hæld 25ml acetone i et 100ml bægerglas. 3. Placer de to tilbageværende perler i glasset med acetone(dem der blev orange ved flammetest) 4. Hvad skete der? 5. Kom derefter perlerne i det kogende vand 6. Tag perlerne op igen og undersøg dem grundigt. 7. Hvad skete der med perlerne? 8. Husk at skaffe jer af med acetonen ved at hælde den i beholderen med organisk flydende affald.

Samlet Plastprøve 1. hvad hedder plasts byggesten a. micromolekyler b. mabromolekyler c. makromolekyler 2. Nævn de tre hovedgrupper for plast? 3. Hvilke af de tre plasttyper kan genbruges? a. Hærdeplast b. Termoplast c. Elastomerer 4. Hvilke to grundstoffer består plast altid af? a. Hydrogen og clor b. Oxygen og kulstof c. Carbon og hydrogen 5. Hvad er forkortelsen for Low Density Polyethylen? a. LDPH b. LDPE c. LDPN 6. Hvad betyder: a. Vinylchlorid? b. Ethylen? c. Propylen? 7. Hvad gør pigmenter ved plastik? a. Gør materialet større? b. Giver det farve? c. Gør det mindre? 8. Hvad i Danmark bliver plast mest brugt til? a. Til bygge og anlægsprodukter? b. Fritids og legetøjsartikler? c. Andre færdigvarer?

9. Hvor mange procent af råolien bruges til plastproduktion? a. 2% b. 5% c. 11% 10. Hvad er et makromolekyle? a. en række monomerer samlet til en polymer ved polymerisation b. en række polymerer samlet til en monomer ved polymerisation c. et meget tungt molekyle 11. Tegn polyethylens makromolekyle 12. Tegn Polyvinylclorids makromolekyle 13. Tegn Julemanden! 14. Hvad karakteriserer hærdeplast? a. det kan forarbejdes en gang og kan ikke genbruges. b. det er meget hårdt c. det er elastisk 15. Nævn 8 gode grunde til at anvende plast: 16. Hvilken type plast har højest massefylde: a. LDPE b. HDPE c. PVC

17. Hvilken type plast giver en klar grøn flamme når det brændes med en kobbertråd? a. HDPE b. PET c. PVC 18. Hvilken type plast ændrer form i kogende vand? a. HDPE b. PET c. PVC 19. Hvornår skal man bruge stinkskab? a. Når noget stinker? b. Når noget udvikler sundhedsskadelig røg eller dampe c. Når der er ild i noget 20. Hvilken type affaldsdunk skal man anvende til Isopropylalkohol og acetone? a. Uorganisk basisk affald b. Uorganisk surt affald c. Organisk affald 21. Tror du på Julemanden. a. Ja b. Nej c. Nej, men jeg er bange for ikke at få gaver, så det er en hemmelighed.

En elevs forsøg på at lave et flow-chart over analysen i WAUW Det er Plast