Creativity Design Undersøgelse Case 1: Auction Travels INDEX 1 WORK BREAKDOWN STRUCTURE (WBS) 2 RISIKOANALYSE 3 INTERESSENTANALYSE 4 BRUGERPROFILER 4
- Flemming Fog
1 Index INDEX 1 WORK BREAKDOWN STRUCTURE (WBS) 2 PROJECT KEY PURPOSE STATEMENT 2 DELIVERABLES STATEMENT 2 ACTIVITIES FOR EACH DELIVERABLES 2 UNDERSØGELSE: 2 RISIKOANALYSE 3 PLAN B 3 FOR TYNDT KONCEPT ERROR! BOOKMARK NOT DEFINED. SYGDOM 3 COMPUTERPROBLEMER/ DATATAB/ VIRUS 3 UDSKRIFT PROBLEMER 3 DÅRLIG KOMMUNIKATION I GRUPPEN 3 INTERESSENTANALYSE 4 BRUGERPROFILER 4 KRAVSPECIFIKATION 7 FUNKTIONELLE KRAV: 7 IKKE FUNKTIONELLE KRAV: 7 TEKNISKE KRAV: 7 KOMMUNIKATIONSPLAN 7 FORMÅL: 7 MÅLGRUPPE 8 BUDSKAB: 8 MEDIE: 8 KOMMUNIKATIONSMILJØ: 8 Side 1 af 8
2 Work Breakdown Structure (WBS) Project Key Purpose Statement At udvikle et website til rejsebureauet Auction Travels. Deliverables Statement Foranalyse Undersøgelse Design Realisering Website Afsluttende rapport Activities for each deliverables Foranalyse: konceptbeskrivelse, hvor der beskrives hvad projektet går ud på, fastsætning af målgruppen og forklaring på realisering af ideerne. Undersøgelse: Projektplan: WBS, risikoanalyse, interessentanalyse, Gantt diagram. Markedsføringsanalyse: målgruppeanalyse med field research, samt beskrivelse af hvordan vores rejsebureau skal adskille sig fra andre rejsebureauer og skabe et behov hos målgruppen. Brugerprofiler: profiler af folk fra den bestemte målgruppe. Brugsscenarier: beskrivelse af forløbet, da en person fra målgruppen skal benytte rejsebureauets hjemmeside. Kravspecifikation: funktionelle krav/ønsker, ikke-funktionelle krav/ønsker, tekniske krav/ønsker. Kommunikationsplan: klarlægning af hvordan vi skal kommunikere hvad med hvem. Design: Designovervejelser: tanker omkring informations-, interaktions- og præsentationsdesign. Logofremstilling: designforslag til logoer. Papirprototyper: tegnede førstehåndsudkast til design af hjemmesiden. Designmanual: præcise angivelser af farvekoder, dimensioner, fonte, billedbehandling, filtyper, filstørrelser osv. Diagrammer: flowchart og storyboard. Realisering: Kildekode: velkommenteret kode til det der først og fremmest knytter sig til sidens funktionalitet (form, validering, beregning, login osv.) Produkt test: verificering i forhold til kravspecifikationen (om de satte krav bliver overholdt eller ej) og i forhold til brugerscenarier (hvilke scenarier der kan gennemføres og hvilke kan ikke). Side 2 af 8
3 Analyse af koden: analyse af den kode, siden er blevet skrevet i. Status dokument: beskrive status på produkt og projektplan, samt reflektere over projektets dokumentation. Website: rejsebureauets hjemmeside, slutproduktet. Kodning og design. Afsluttende rapport: hele projektet samlet sammen. Indeholdende dokumentation for alt hvad der ligger bag rejsebureauet. Risikoanalyse Plan B Ricisi Sandsynlighed Konsekvens S x K Sygdom Computerproblemer Datatab Virus Udskrift problemer Dårlig kommunikation i gruppen Sygdom Have en aftale i gruppen om at man ved sygdom giver de andre besked snarest muligt. Få snakket om hvilke opgaver personen skulle stå for og finde ud af om andre evt. skal overtage disse opgaver eller om personen kan lave noget af det selv. Hvis det er meget alvorligt, kan det tages op på et møde og diskuteres igennem. Computerproblemer/ Datatab/ Virus Lave sikkerhedskopier på USB stik, samt have en person i gruppen til at opsamle alle data fra ugens løb og brænde det ud på cd-rom. Holde antivirusprogrammer mm. opdateret. Søge hjælp hos fagfolk, hvis man finder ud af man ikke selv kan klare problemer med computeren. Udskrift problemer Sørge for at udskrive i god tid og evt. printe ud hjemmefra. Dårlig kommunikation i gruppen Tage det op på et møde i gruppen og få det diskuteret igennem. Holde sig til det, som blev skrevet i konceptbeskrivelsen hvis der opstår uenighed. Overholde gruppens individuelle aftaler. Få en vejleder ind for at mægle, hvis det går helt galt med kommunikationen. Eksterne Succeskriterier Krav til Krav til Bidrag systemegenskaber projektegenskab Side 3 af 8 er
4 Auction Travels Brugerne af hjemmesiden (kunderne/ køberne) Overskueligt, brugbart, enkelt, professionelt, skal kunne sælge rejserne Nemt at finde informationer, attraktivt og troværdigt design Selvbetjening på siden til brugerne. Online reservation. Beregne pris. Nyt logo. Brugervenlig. Stilbevidst design. Medieintegration. Let at betjene og finde rundt på Sige god til det endelige produkt Interne Succeskriterier Krav til systemegenskaber Lærerne Projektgruppen God rapport, god webside Bestå, lave en god rapport, og webside som alle er tilfreds med Interessentanalyse Opfylder opgavens og Auction Travels kriterier Opfylder Auction Travels og lærernes krav Krav til projektegenskab er Afleveringer til tiden Overholde deadlines Bidrag Vejledning til gruppen Rapport og webside Markedsføringsanalyse Vi har lavede et spørge skema som man kan se på næste side Alle vores Spørgeskema data ligger i en fil under samme drev som hedder spørgeskema. Hvorledes skal rejsebureauet XX skille sig ud fra mængden af rejsebureauer og skabe sig en position hos deres målgruppe? Vores rejsebureau skal skille sig ud fra mængden ved at satse meget på hele aktions konceptet. Aktions sider har været igennem en storfremgang de sidste par år her i Danmark, og fremgangen fortsætter støt. Folk vænner sig mere og mere til at købe ting igennem net-aktioner. Og ingen andre på det Danske marked, efter vores viden sælger i øjeblikket rejser via. Aktioner. Så på den måde er vores koncept meget unikt. I forhold til andre rejsebureauet, gør vi det muligt at få en supper rejse til rimelige penge, da folk selve bestemmer prisen, men selvfyldig med en minimums pris som er den pris det koster at lave rejsen uden fortjeneste. Side 4 af 8
5 Målgruppeanalyse med field research Spørgeskema 1. Alder 2. Ville du købe en rejse på nettet via auktion.? Ja Nej Hvis ja Hvilken prisklasse ville du så ligge dine bud i? Hvis Nej Hvad kunde få dig til at købe rejser via auktion? 3. Bruger du auktioner til hverdag? Ja Nej Side 5 af 8
6 Brugerprofiler Bruger 1: Thomas på 28 år, som lever sammen med sin kæreste på 27. De bor i et hus inde i byen, hvor de har boet sammen i 2 år. Thomas arbejder i arbejdernes landsbanken, hvor han har arbejde et års tid. Han er ikke en stor handy man, men han prøver at køre hvad han kan, for at spare nogle penge, da han er meget spare som og mener at man kan gøre de fleste ting selv. Hans kæreste Betina, arbejder som forsker, inde for medicin og kan godt lide at købe dyre ting, og så kan hun godt lide at rejse på første klasse. De rejser 2-4 gange om året, til forskellige steder rundt om i verden. Bruger Scenarier 1: Thomas og Betina, sad og tænkte på at de gerne ville ud og rejse men de syndes ikke rigtig de havde råd til det. Det kunde jo være at der var nogle tilbuds rejser på Internettet, så de syndes lige at de skulle tjekke nettet. Men efter noget tid uden de har fundet noget, finder de vores hjemmeside, hvor de går ind og byder på nettet, på en pris som de kan have råd til, efter nogle dage, med bud fra andre køber, få de deres billetter lidt under den pris som de ville give for en rejse, som resulteret i at de kom ud at rejse, selv om de ikke troede de havde råd. Bruger 2: Katrine på 44år, lever i en lejlighed på 2 sal i København. Hun har en kæreste som hedder Peter, han er 48, han arbejder inde for post Danmark. Hun arbejder som sekretær for en bog trykkeri. Katrine kan godt lide at rejse, det er næsten lige meget hvordan og hvor hen så længe hun kommer ud af landet. Hun handler meget på nettet, for at finde tingen billiger og for at finde noget specielt. Hun kan godt lide at forhandle om prisen, når hun kommer til, det og syndes det er en rar måde at handle med tingene. Det sker ofte at hun køber lod skrabe lodder eller køber en lotto kupon. Bruger Scenarier 2: Det er ved at være sommer ferien, og hun sider ved sin computer og klikker rund på de forskellige rejse side, for at finde en billig rejse, så hun kunde komme ud og rejse. Men hun har ikke rigtig råd til det, da hun lige har brugt næsten alle sine penge på at få sin bil til reparation, men hun håbede at der ville være noget. Efter nogle timeres søgen opgiver hun og tager ud til sin kærest, da hun kommer der ud snakker han også om de ikke skulle tage af sted. Men efter som hun ikke har så mange penge til en rejse som hun gere vil hen, ville det ikke kunde lade sig gøre. Hvor efter Peter siger at han har hørt om en side hvor man kan købe sine rejse på aktion, og byde på den rejse som man gerne ville på. Efter dette slår de op på nettet og finder den rejse som de begge gerne vil på og byder på den. Side 6 af 8
7 Kravspecifikation Funktionelle krav: Efter aktionen er slut, fik de den rejse som de gerne ville på til mindre penge end de havde regnet med. Der skal være bruger information og login funktion For at kunde login skal der indtastes Navn og Kode. Hvis man glemmer sin kode skal man kunde få tilsendt sin kode Når man byder på rejser, gennem Internettet uden menneske kontakt Der skal være tilbage melding ved bud og over bud af en rejse til alle dem som har budt, via Der skal være en databasse som man kan sørge efter den rejse som man gerne vil byde på. Ikke funktionelle krav: Firmaets logo og telefon nr. skal vises på alle websiderne Fonte og farver skal passe til firmaet, images. Al Information skal kunde ses fra en skærm størrelse på 1024x768 Siden skal have en ledt sigtbar hed, så man hurtig kan finde den information som man søger. Tydelige aldersgrænse, som børn ved at de ikke kan gå ind og byde på rejser, da det er i mod loven. Tekniske krav: Websitet skal virke på Microsoft Internet Explorer ver.4.0 De enkelte sider må max. Fylde 100 kb Hvis flash brug må den max Fylde 200 kb Websitet skal overholde HTML4.0 eller XHTML1.0 Web / Flash koden skal være enkelt og nem at overskue, hvis man skal rediger eller opdater/udvide siden. Kommunikationsplan Planlægning af hvordan ideer skal videregives til de rette personer på den rigtige måde, så sikkerheden for at kommunikationen når ud, bliver størst mulig. Formål: Rejsebureauet Auction Travels vil prøve Internettets muligheder for forretning, markedsføring, brugsoplevelse og selvbetjening. De ønsker at sælge rejser via auktioner, hvor brugerne kan byde på forskellige rejser. Auction Travels sekundære formål er at udvise troværdighed via deres hjemmeside, så brugerne tør sætte nogle penge på rejserne. Side 7 af 8
8 Formålet for brugeren af siden er, at vedkommende har mulighed for at få en meget billig rejse på denne måde. For dem er det vigtigt at firmaet udstråler noget, der gør at de tør sætte deres penge i en auktion hos dem. Målgruppe Målgruppen er for auctioner som ligger i Alders gruppen 18 år og op efter da det ikke er lovligt at bruge auctioner under 18 år. Vi går også efter dem som ved hvad tingene koste og ved hvad de ville give for dem og i vores tilfælde rejser. Men målgruppe lægger også meget vægt på dem som rejser meget, som man kan se op under vores bruger profiler, altså dem som rejse 2-6 gange om året hvis de har råd til det, og ved hjælp af vores auction bliver det muligt. Målgruppen har også en holdning til at alt kan fås lidt biller hvis man bare forhandler lidt om det Budskab: Bruger kun enkle og relevant information som giver en hurtig, Let adgang, gør det nemt for folk at bruge Auction Travels til at auctioner på deres rejse. Medie: En webside, da det gør det muligt for Auction Travels at afprøve deres koncept på Internettet. En webside vil give brugerne større selvstændighed, da de kan sidde og følge med i hvorledes auktionen forløber og de får samtidig en ny mulighed for at tilegne sig måske billigere rejser end andre steder. Brugeren vil også opleve spændingen ved at skulle byde på rejserne og kæmpe om at vinde, hvilket de ikke vil opnå ved at bestille rejsen via fx et katalog. Vi tilpasser den til vores målgruppe ved at gøre, rejse organiseret, men alligevel holde den til at være lidt professionel designet og ikke have, alt for meget som flyver rund og irriter billede, da det skal være en information side. Men den egner sig også til dem der tager en chance med deres ferie, for at få den lidt billiger eller komme et beder sted hen, så derfor vil vi også indføre lidt spare stil, altså så man følger at man har en chance for at køre sin rejse billiger. Kommunikationsmiljø: Vores side er 100 % Internet baseret, det vil sige når du bestiller din rejse, vil du kun komme gennem pc og ingen mennesker. Det kan man også på de fleste aktioner og det gøre det letter for dem og for brugeren, da det skal gå hurtigt, når folk skal aktioner, og hvis det skulle gennem mennesker ville det gå for langsomt. Helle vejen igennem siden vil der være hjælp og vejledning for at kunde komme vider på siden, og en lidt markeret knapper som informer om hvad man skal og gør når man trykker på dem. Selve siden er byget for at skabe kontakt til alle dem som gerne vil byde og dem som gerne ville sælge, aktioner, som laver siden om til en information side som skal være let at gennem gå. Hoved pundene er at når man vil auctioner om en rejse kan man gøre det meget hurtigt, og nemt. Side 8 af 8
Bilag 1: Projektplan Work Breakdown Structure (WBS)
Rollespils Portalen Side 1 af 27 Bilag 1: Projektplan Work Breakdown Structure (WBS) Overall Mission Statement I forbindelse med 3. semester eksamen skal vi udarbejde en digital prototype. Projektet skal
Index INDEX... 1 DESIGNOVERVEJELSER... 2 START IDEER... 2 INFORMATIONSDESIGN... 2 BUDSKABET: 2 ORGANISERING AF INDHOLD (SITEMAP): 3 SITE MAPS 3 INTERAKTIONDESIGN... 4 PRÆSENTATIONSDESIGN... 5 ALLE SIDER
Læs mereRoskilde Tekniske Gymnasium. Afsluttende opgave Ældre og handicappede Frederik & Peter
Roskilde Tekniske Gymnasium Afsluttende opgave Ældre og handicappede Frederik & Peter Indhold Indledning... 2 Problemformulering... 2 Ressource planlægning... 2 Kommunikationsplanlægning... 3 Case... 3
Læs mereBanner projekt. 2. Projekt. Af: Ülvi Imanov Adem Kurnaz 26/10/2012
Banner projekt 2. Projekt Af: Ülvi Imanov Adem Kurnaz 26/10/2012 Banner projekt Rapporten Indledning: Formålet med banner projektet er, at vi danner grupper, hvor vi skal udarbejde 3 banner med flash og
Læs mereBoligsalg med BoligOne
Boligsalg med BoligOne Vælg BoligOne Hvad enten du ønsker at sælge din bolig selv eller inddrage en mægler i salgsforløbet, kan BoligOne hjælpe dig. Du starter nemlig fra en gratis salgsrådgivning. Hos
Læs mereSpecialiseringen Rapport Lavede Af Rasmus R. Sørensen Side 1 af 6
Side 1 af 6 Indholdsfortegnelse INDHOLDSFORTEGNELSE 1 INTRO 3 STARTEN AF SPECIALISERINGEN 3 ANKOMST TIL SKOTLAND 4 DATABASER 5 NETVÆRK 5 INTERAKTION 5 AFSLUTNING AF SPECIALISERINGEN 5 KONKLUSION 6 Side
Læs mereProjektet Udvikling af transportvirksomheden gennem øget viden og kompetence
Projektet Udvikling af transportvirksomheden gennem øget viden og kompetence www.tinv.dk www.oresund.org/femernlogistics http://regionsjaelland.dk/politik/vaekstforumsjaelland www.ibiz-center.dk PROGRAM
Læs mereDanhost. Hjemmesideløsning
Danhost Hjemmesideløsning Nem og billig hjemmeside Bestiller du en hjemmeside til din virksomhed hos Danhost, får du lavet et professionelt design, så du er sikret en hjemmeside der udstråler kvalitet.
Læs mereDokumentation for hjemmeside til Merry Maids Rengøring ApS.
Dokumentation for hjemmeside til Rengøring ApS. Udført af U-TURN konsulentfirma. København den 16.11.01 Multimediedesigner 2. semester Lygten 16 København N Vejleder: Peter Askov Gruppe 8: Allan Jonas,
Læs mereWORKFLOW & PRODUKTION
OPGAVE Jeg har lavet et fiktiv website for en hundekennel. Det er mit bud på hvordan sådan en eventuelt kan se ud. PROGRAMMER Photoshop Dreamweaver Illustrator WORKFLOW & PRODUKTION KENNEL BISCO Dokumentation
Læs mereIt-sikkerhed Kommunikation&IT
It-sikkerhed Kommunikation&IT Dette projekt handler om IT-sikkerhed. Gruppen har derfor valgt at have om Facebook, hvor vi vil hjælpe folk med at færdes rigtigt på nettet. Dette vil gøre ved hjælp af at
Læs mereJuhlsens online julekalenderundersøgelse 2014 En holdningssurvey om online julekalendere
Juhlsens online julekalenderundersøgelse 2014 En holdningssurvey om online julekalendere Julekalendere er et hyggeligt indslag i hverdagen. En julekalender skal være nem og hurtig at gå til - citat fra
Læs mereIntroducering af Flip MinoHD: http://celikshadow.dk/flip/
Introducering af Flip MinoHD: http://celikshadow.dk/flip/ Ahmad Hahmoud Besir Redzepi Jeffrey Lai 04/05-2009 2.semester 3. projekt Indholdsfortegnelse: 1.0 Forord 3 2.0 Kommunikationsplan 4 3.0 Navigationsdiagram
Læs mereGrafisk produktion & workflow
Grafisk produktion & workflow WORKFLOW & PRODUKTION WEBSITE NATURSPEJDERNE Dokumentation I 2 OPGAVEN Opgaven Jeg har lavet dette fiktive website der kunne være en mulighed for en nyopstartet spejderforening.
Læs mere1. Indledning. 2. Laswell s fem spørgsmål. Hvem (afsender) Siger hvad (budskab)
Indholdsfortegnelse 1. Indledning... 2 2. Laswell s fem spørgsmål... 2 Hvem (afsender)... 2 Siger hvad (budskab)... 2 I Hvilken Kanal (Mediet)... 3 Til Hvem (Modtageren)... 3 Og Med Hvilken Effekt (Virkningen)...
Læs mereGRAFISK PRODUKTIONSFORSTÅELSE
GRAFISK PRODUKTIONSFORSTÅELSE BRILLIANT BIKINIES WEBSITE MARÍ DYRMOSE OPGAVEN OPGAVEBESKRIVELSE Brilliant Bikini kompagniet skulle have designet og programmeret en website, hvor de kunne præsentere deres
Læs mereINFORMATION OM BOOKINGSYSTEMER TIL TENNISKLUBBER
INFORMATION OM BOOKINGSYSTEMER TIL TENNISKLUBBER Introduktion Powerbooking er en virksomhed, der har specialiseret sig i udvikling af bookingsystemer til tennisklubber. Systemet er udarbejdet i samarbejde
Læs mereTjek-liste. Har du styr på dine digitale vaner og værktøjer? Tjeklisten er udarbejdet af Karin Høgh og Lisbeth Scharling
Tjek-liste Har du styr på dine digitale vaner og værktøjer? Det har jeg styr på Kan vente Haster Tjeklisten er udarbejdet af Karin Høgh og Lisbeth Scharling Sådan bruger du tjeklisten: Bruge en times tid
Læs mereMÅLGRUPPE Alle typer af boligselskaber, ejer- og andelsforeninger samt div. institutioner (store som små) på Sjælland. Ikke private kunder.
GRAFISK DESIGN KUNDEN PA Vaskeriteknik er en enkeltmandsvirksomhed som startede i 2008. Manden bag er Preben, som gennem 14 års brancheerfaring startede sit eget firma op da han føler at han med sit partnerskab
Læs mereMediegruppen bevæger mennesker
Mediegruppen bevæger mennesker 03 Fra ide til færdig løsning Hos Mediegruppen har vi arbejdet med internettet siden bureauets start i 1997. Vi har været med fra de traditionelle løsninger i HTML og de
Læs mereCase: Målgruppe: Målgruppe analyse
Case: I dette projekt skal der udviklens en protal som forbinder borger på en enkel og sikker måde. Portalen skal indeholde en database hvor begge borgere kan søge efter hinanden ved forskellige kriterier
Læs mereCykelhandler projekt KOM / IT
Læs mereVejledning og kommentarer til ny version
Vejledning og kommentarer til ny version Udgave: SummaSummarum 4 Version: 4.10 SummaSummarum 4.10 & integration til Visma Avendo Webshop Visma Software lancerer en ny version af SummaSummarum, SummaSummarum
Læs mereEasyXP Serien. Kom godt i gang bruger/beboer
EasyXP Serien Kom godt i gang bruger/beboer Rev. 3.20 2006 KEsolutions ApS all rights reserved Author: JS.11.12.2006 Easy ver.3.20 Side 2/10 Indholdsfortegnelse 1. Brugerfladen på terminalen side 3 Brugerflade
Læs meredukapc spreder glæde i hele familien
Det er en genial computer. Nu behøver vi ikke at hjælpe mine svigerforældre - de ringer bare til dukapc, hvis noget driller. Nu har vi fået oprettet en digital postkasse og kan nemt bruge netbank, når
Læs mereIT Sikkerhed. Digital Mobning.
IT Sikkerhed. Nu i dag hvor vores computer næsten er tilkoplet hinanden 24/7 er det vigtigt at kunne beskytte sin compuder / server mod spyware, virus, spam og skam. Til det er vi gået i gang med at arbejde
Læs mereRESPONSIV WEBDESIGN. Gøg og Gokke. Kommunikation IT Afleveres d. 17-9-2015. Sara Jacobsen & Natasja Christoffersen 3. års HTX
RESPONSIV WEBDESIGN Gøg og Gokke Kommunikation IT Afleveres d. 17-9-2015 Sara Jacobsen & Natasja Christoffersen 3. års HTX Indhold Indledning... 2 De seks faser... 2 Problemanalyse... 2 K-strategi... 3
Læs mereStrategirapport for Bloggen alletidersslankekur.dk
Kan du heller ikke finde rundt i alle de slankekure, du bliver bombaderet med i ugeblade, aviser og tv så se med på min blog, hvor jeg foreløbig har samlet 23 slankekure her kan du finde lige den, der
Læs mereKommunikatørens. Guide til Platforme. lahme.dk
Kommunikatørens Guide til Platforme lahme.dk Kommunikatørens Guide til Platforme 2 Kære læser, Ja, måske ved du allerede alt det, jeg vil fortælle dig i det nedenstående. Måske har du slet ikke brug for
Læs mereHer ses et screenshot af websitet solsystemet i menuen Merkur. Baggrundsbillede skal være static så resten af siden skal man scrolle ned for at se.
Solsystemet lavet af Jesper Kjær Webintegrator i Kastrup Tekniske Skole Grundforløbsprøve 2014 Opgave: Vores solsystem Onsdag 23 april til onsdag 7 maj Her ses et screenshot af websitet solsystemet i menuen
Læs mereKODNING AF RESPONSIV DESIGN
Grafisk Workflow REDEGØRELSE GRAFISK WORKFLOW 39 OPGAVEN Frk. Nielsens rengøringsfirma kom til os for at få lavet ny hjemmeside. Hun var træt af den gamle, da hun ikke kunne rette i indholdet, og valgte
Læs mereFørsteårsprøven 2015. Projektbeskrivelse 2. Semester Multimediedesigner
Førsteårsprøven 2015 Projektbeskrivelse 2. Semester Multimediedesigner Projektbeskrivelse Formål Som afslutning på første studieår skal I gennemføre et tværfagligt projektforløb, der skal afspejle væsentlige
Læs mereMads Bruun Simonsen, Daniel Engelhardt, Alexander Klug Rasmussen, & Philip Nielsen. Corporate Social Responsibility
Corporate Social Responsibility 1st project 2nd sem. February 2016 Mads Bruun Simonsen Daniel Engelhardt Alexander Klug Rasmussen Philip Nielsen LINK Cphbusiness Side 1 af 10 Indholdsfortegnelse Projektbeskrivelse.3
Læs mereWWW Evaluation. Ressourcens troværdighed, indhold funktionalitet. Elektronisk. Let at publicere. Svært at publicere. Du har hjælp til kontrollen
WWW Evaluation Kvalitetsvurdering af Information på hjemmesider Inspireret af http://www.aub.auc.dk/mileinternet/ 1 Mangfoldighed Nettets styrke og svaghed Ressourcens troværdighed, indhold funktionalitet
Læs mereHvad skal vi have ud af dagen: Desk Research omkring Spicy Køkken, evt. muligheder for Spicy Køkken, til vores SWOT/TOWS.
Logbog 28/10-14 Første møde. Desk Research omkring Spicy Køkken, evt. muligheder for Spicy Køkken, til vores SWOT/TOWS. Vi fandt en masse artikler, vi kunne bruge, og begyndte på at arbejde på vores SWOT/TOWS
Læs mereGrafisk Design 70% Skitser
Grafisk design Grafisk 2 PRODUKT Som et led i den online markedsføring af BBQ Wing it, har jeg valgt at lave et website, med fokus på information. Det er et website, der er baseret ud fra lærte funktioner
Læs merePortfolio Web:
Portfolio Web: http://sann3737.mmd.eal.dk Af: Sanni Maria Lindberg Johannessen Dato: 30. maj 2013 EAL MMD Odense Vejledere: Kristin, Thomas & Pernille Anslag: 1921 Indholdsfortegnelse Indledning... 3 Baggrund...
Læs mereGuide til Virtuel Forflytning login.
Guide til Virtuel Forflytning login. Når du er oprettet som bruger, kan du logge ind i systemet. Der er tre slags brugere af systemet: admin, vejleder og slutbruger. Admins har adgang til at oprette nye
Læs mereMULTIMEDIEDESIGNER 1. ÅRS PRØVE
MULTIMEDIEDESIGNER 1. ÅRS PRØVE Eksamensprojekt, 2. semester, forår 2010 TEMA: E-HANDEL Erhvervsakademiet København Nord Udleveret mandag d. 3. maj 2010 Afleveres i 4 eksemplarer senest d. 28. maj kl.
Læs mereVejledning Post modul
Vejledning Post modul Post modulet ligger under rapporter, men først skal man sørge for at man har rettigheder til dette modul. Den rettighedsansvarlige skal ind under rettigheder og tildele POST til relevante
Læs merehjemmeside rediger selv din med få klik Professionel e-mail, som du kan se overalt Hvor mange besøger din side og hvem er de?
Rediger selv din hjemmeside med få klik Hvor mange besøger din side og hvem er de? Professionel e-mail, som du kan se overalt rediger selv din hjemmeside med få klik + + Få en hjemmeside i et CMS system,
Læs mereInformationsteknologi D Gruppe 16 Opgaver. Gruppe 16. Informationsteknologi D
Opgaver Gruppe 16 Informationsteknologi D IT Opgaver Her kan du se alle de IT opgaver som vi har lavet i løbet at vores informationsteknologi D periode. Media College Aalborg Side 0 af 7 Indholdsfortegnelse
Læs mereHVAD KAN GOLFBOX GØRE FOR DIG?
GOLFBOX Det har været bestyrelsens ønske at højne informationsniveauet og gøre det nemt for alle at få de øjeblikkelige informationer vedrørende klubben, banen, turneringer og sidst men ikke mindst elektronisk
Læs mereProjekt database. http://bysileha.com/3.semester/database-eshop/index.html (vores htmlside)
Projekt database http://bysileha.com/3.semester/database-eshop/index.html (vores htmlside) Amanda Lindschouw - cph-al144@cphbusiness.dk http://ahldesign.dk/learningthird.html Charlotte Øberg - cph-co74@cphbusiness.dk
Læs mereLæringsprogram. Christian Hjortshøj, Bjarke Sørensen og Asger Hansen Vejleder: Karl G Bjarnason Fag: Programmering Klasse 3.4
Læs mereRapport. Udarbejdet af: Mayianne Nøks Pedersen. Skole login: knmape68. E-mail: mypedersen@gmail.com
Rapport Udarbejdet af: Mayianne Nøks Pedersen Skole login: knmape68 E-mail: mypedersen@gmail.com URL til brugerundersøgelsen: http://web328.webkn.dk/hjemmeside/image/laering/sem2brugerundersogelse/brugerundersogelse/
Læs mereBrugertilfredshedsundersøgelse. www.webstatus.dk. DMI www.dmi.dk
Brugertilfredshedsundersøgelse www.webstatus.dk DMI www.dmi.dk Januar 2009 Om undersøgelsen Undersøgelsen er foretaget som en pop-up spørgeskemaundersøgelse på www.dmi.dk. Undersøgelsen er gennemført med
Læs merePortfolioudvikling. Line la Fontaine. Multimediedesigner
Portfolioudvikling Line la Fontaine Multimediedesigner Indholdsfortegnelse - Designvalg s. 1-9 - Målgruppe s. 1 - Wireframes/skitser s. 1-5 - Informationsarkitektur s. 6-7 - Farver s. 8 - Typografi s.
Læs mereportfolio GRAFISK WORKFLOW
Grafisk Workflow Opgaven Der skal laves hjemmeside til et lille privat bageri. Kunden ønsker et overskueligt site. Hjemmesiden skal kort og godt fortælle om Skejby Centrets Bageri og deres produkter og
Læs mereSelvevaluering 2012-2013 for elever og ansatte ved Ollerup Efterskole ved Poul Stenum og Jan Schønemann.
Indhold: Indledning Konklusioner Sammenfatning Bilag: Besvarelserne Selvevaluering 2012-2013 for elever og ansatte ved Ollerup Efterskole ved Poul Stenum og Jan Schønemann. Indledning: Med udgangspunkt
Læs mereFACEBOOK MARKETING. Simple teknikker der kan booste virksomhedens salg og omsætning via Facebook.
FACEBOOK MARKETING Simple teknikker der kan booste virksomhedens salg og omsætning via Facebook. Hvorfor skal jeg bruge Facebook Marketing? Mange virksomheder spørger sig selv dette spørgsmål. Men de skal
Læs mereGRAFISK PRODUKTION & WORKFLOW. Endotest website
GRAFISK PRODUKTION & WORKFLOW Endotest website DOKUMENTATION OPGAVEN: Endotest ApS ønskede at redesigne deres hjemmeside, så den fremstår mere professionel og enkel. Derudover skal det nye site præsentere
Læs mereSIKKER PÅ NETTET - TRYG SELVBETJENING
SIKKER PÅ NETTET - TRYG SELVBETJENING Din kontakt med det offentlige starter på nettet www.borger.dk DET OFFENTLIGE BLIVER MERE DIGITALT Oplysninger om folkepension og andre offentlige ydelser, ændringer
Læs mereAfsluttende - Projekt
2014 Afsluttende - Projekt Rapporten er udarbejdet af Ali, Andreas og Daniel Vejleder Karl G Bjarnason Indholdsfortegnelse Indledning... 2 Case... 3 Design... 4 Python kalender:... 4 Poster:... 4 Planlægning...
Læs mereInteraktiv 3d i Flash
1 Indholdsfortegnelse 1 INDHOLDSFORTEGNELSE 1 2 INTRODUKTION 4 3 PROBLEMFORMULERING 4 4 PROBLEMAFGRÆNSNING 5 5 METODE OG STRUKTUR 5 5.1 Metode 6 5.2 Struktur 6 6 UDVIKLINGS IDE. 7 6.1 Bruger anvendelighed
Læs mereDenne vejledning beskriver, hvordan du installerer Næsgaard Mark fra Internettet.
Installation af Næsgaard Mark Generelt Denne vejledning beskriver, hvordan du installerer Næsgaard Mark fra Internettet. Kode Den første gang du installerer programmet på en PC, skal du have en registreringskode
Læs mereVi glæder os til at arbejde sammen med jer! De bedste hilsner. Sebastian Hansen og Bjarke Nielsen HeltSimpelt.dk
Vi glæder os allerede! Nu går det spændende arbejde i gang og vi skal om lidt levere jeres nye hjemmeside, blog, webshop eller alle tre dele samlet i et. Derfor skal vi bruge en kravsspecifikation, så
Læs mereComputer og print ved skriftlige prøver på Laursens Realskole forår 2017
Forudsætninger for at anvende it til prøverne: 1. HUSK at genstarte din computer kort tid før prøverne begynder. Dermed får du hentet opdateringer, som evt. kan være afgørende for, om du kan logge på det
Læs mereViKoSys. Virksomheds Kontakt System
ViKoSys Virksomheds Kontakt System 1 Hvad er det? Virksomheds Kontakt System er udviklet som et hjælpeværkstøj til iværksættere og andre virksomheder som gerne vil have et værktøj hvor de kan finde og
Læs mereOversigt over kriterier for klarmelding af bølge 2-løsninger i 2013
Notat Oversigt over kriterier for klarmelding af bølge 2-løsninger i 2013 Baggrund Frem mod 1. december 2013 gennemføresen klarmeldingsproces med tre statusrapporteringer i hhv. maj, oktober og november.
Læs mereBrugertilfredshedsundersøgelse. www.webstatus.dk
Brugertilfredshedsundersøgelse www.webstatus.dk www.dmi.dk DMI 12. september 2008 Om undersøgelsen Undersøgelsen er foretaget som en pop-up spørgeskemaundersøgelse på www.dmi.dk. Undersøgelsen har kørt
Læs mereMy Shop. Funktioner, oversigt: Kom i gang: Online shop system
My Shop Online shop system Infusion name: My_Shop Ajax baseret, online SHOP system Vejledning til installation og brug -------------------------------------------------------- Author: Egon Jessen, webmaster@myphp.dk
Læs mereConventus Instruktør brugervejledning
Conventus Instruktør brugervejledning Du får nu mulighed for at benytte nogle af de faciliteter, som er tilgængelige i Conventus. F.eks. vil det være muligt for dig at følge med i, hvem der er tilmeldt
Læs mereGrafisk workflow. bl.udbudsnet.dk
Grafisk workflow. bl.udbudsnet.dk Hvad går opgaven ud på? Opgaven gik ud på at lavet et præsentations website for Udbudsnet. Hjemmesiden skulle bruges til at sælge Udbudsnet, på en messe som hedder BL.
Læs mereTESTPORTAL: BRUGERVEJLEDNING LOG IND ADGANGSKODE
TESTPORTAL: BRUGERVEJLEDNING LOG IND Testportalen befinder sig på internetadressen http://www.testportal.hogrefe.dk/default.aspx. På denne adresse mødes man af ovenstående skærmbillede. Indtast her dit
Læs mereIDENTIFON. Emil Hauberg, Jakob Christoffersen, Ninette Nielsen og Senia Lundberg
Emil Hauberg, Jakob Christoffersen, Ninette Nielsen og Senia Lundberg 1 Indholdsfortegnelse side nr. 1. Forside. 2. Indholdsfortegnelse og indledning. 3. Problemformulering og afgræsning. 4. Tidsplan projektplan
Læs mereLogin-tiden, Første gang tager det måske 1 ½ - 2 min. Andet gang ½ - 1 ½ min...9
Ver. 1.8 RDS Side: 1 af 27 Indhold: Inden du kan benytte RDS-løsningen, skal din PC være opdateret...2 Login på RDS-løsningen...3 Login-tiden, Første gang tager det måske 1 ½ - 2 min. Andet gang ½ - 1
Læs mereReflekstions artikel
Reflekstions artikel Kommunikation/IT er et fag hvor vi lærer at kommunikere med brugeren på, og hvorledes mit produkt skal forstås af brugeren. Når man laver en opgave i faget, er det brugeren der lægges
Læs mereALLE BØRN HAR RETTIGHEDER. Pixi-rapport nr. 2 / 2014 UNGE OG MEDIER BØRNERÅDETS BØRNE- OG UNGEPANEL
ALLE BØRN HAR RETTIGHEDER Pixi-rapport nr. 2 / 2014 UNGE OG MEDIER BØRNERÅDETS BØRNE- OG UNGEPANEL 1 KÆRE DELTAGER I BØRNE- OG UNGEPANELET Jeg er glad for at kunne sende dig den anden pixi-rapport fra
Læs mereDelaflevering. Webdesign og webkommunikation, (hold 2), IT Universitetet, f2011. Kim Yde, kyd@itu.dk. Kenneth Hansen, kenhan@itu.
Læs mere1 Start installation. 2 Vælg Kør. Installation af Næsgaard Mark.NET og konvertering af data
Installation af Næsgaard Mark.NET og konvertering af data Generelt Opdatér det gamle program til version 13.0 Tøm PocketMark Kode Denne vejledning beskriver, hvordan du installerer det nye Næsgaard Mark.NET
Læs mereCPH Business Academy. Lærere: JHI & TUJE www.ysy.dk/cfunding-it/index.html 04-10-2015
Crowdfunding Modul 3 CPH Business Academy. Lærere: JHI & TUJE www.ysy.dk/cfunding-it/index.html 04-10-2015 Josephine Lorentzen Camilla Norqvist Hansen Shiya Yang Michella Serritzlew Jacobsen Kamilla Melnyczok
Læs mereMilestone 1 Usability test. Test-dokument. Udføres af: Kirsten, Peter & Nanna
Milestone 1 Usability test Test-dokument VOXHALL Udføres af: Kirsten, Peter & Nanna 1 INDHOLD 3 Problemformulering 3 Formål med test 3 Arbejdshypoteser 4 Brugerprofiler (krav til segmentet) 4 Metode 4
Læs mereWTM Tidsregistrering. Fordele i WTM Tidsregistrering: Nem og hurtig tidsregistrering. Øget faktureringsgrundlag og højere udfaktureringsgrad
WTM Tidsregistrering Tid og udfaktureringsgrad er alfa og omega for en konsulentvirksomhed, der lever af at sælge sine ydelser på timebasis. Det gælder om at udnytte sine ressourcer fuldt ud og få betaling
Læs mereSådan laver du gode. opdateringer på Facebook
Sådan laver du gode opdateringer på Facebook Indhold Indhold 2 Indledning 3 Hold linjen 4 Vær på linje med virksomhedens overordnede identitet 4 Unik stemme 5 Brug virksomhedens unikke stemme 5 Skab historier
Læs mereGrønsted kommune. Frederik & Mathias Friis 15-05-2015
2015 Grønsted kommune Frederik & Mathias Friis 15-05-2015 Indhold Indledning... 2 Metode... 2 Kommunikation... 3 Hvem er målgruppen?... 3 Hvad er mediet?... 3 Hvilken effekt skal produktet have hos afsenderen?...
Læs mereRoskildes tekniske gymnasium. Kulløse Mijlømesse. Afsluttende kom/it projekt
Roskildes tekniske gymnasium Kulløse Mijlømesse Afsluttende kom/it projekt Casper Hansen og Christian Hansen 26-04-2009 Indhold Indledning... 3 Planlægning... 3 Overvejelser... 3 Hvordan man kommer til
Læs mereGuide til at tage. Little Bridge. i brug via LMS en. Learning Management System
Guide til at tage Little Bridge i brug via LMS en Learning Management System 1 Indholdsfortegnelse Din aktivitetsmail... 3 Log på LMS... 6 Gennemgang af LMS... 7 Fanebladet Schools... 7 Fanebladet School
Læs mereComputerens - Anatomi
2014 Computerens - Anatomi Rapporten er udarbejdet af Andreas og Ali Vejleder Karl G Bjarnason Indholdsfortegnelse Formål... 2 Indledning... 2 Case... 3 Design... 3 Skitser... 4 Planlægning... 5 Kravsspecifikation...
Læs mereOpstart. I gang med Dreamweaver. Læs mere om... Generelle bemærkninger. Hvilken skærmopløsning? OBS
Generelle bemærkninger Programmet Dreamweaver har været på markedet i nogle år efterhånden. Den seneste version hedder Dreamweaver CS4, og programmet er på engelsk. Dreamweaver er en såkaldt grafisk editor,
Læs mereHjemmeside design til Everyday Health
Graf isk Design Hjemmeside design til Everyday Health Graf isk Design/Dokumentation Opgave Ejen af Everyday Health klinikken i København, kunne godt tænke sig at hendes nuværende hjemmeside blevet lavet
Læs mereComputerspil. Hangman. Stefan Harding, Thomas Bork, Bertram Olsen, Nicklas Thyssen og Ulrik Larsen Roskilde Tekniske Gymnasium.
10-02-2015 Computerspil Hangman Stefan Harding, Thomas Bork, Bertram Olsen, Nicklas Thyssen og Ulrik Larsen Roskilde Tekniske Gymnasium. Kom/it c Indhold Intro... 2 Indledende aktivitet... 2 Kommunikations
Læs mereGenerelle ideer til Messecenter Vesthimmerland
Generelle ideer til Messecenter Vesthimmerland I det følgende har jeg skrevet refleksioner, spørgsmål og tanker vedr. hvilke områder jeg ser i kan forbedre og måske bør se nærmere på. Tankerne er inddelt
Læs mereNYT. Få en ny Formular i PakIT Helt gratis
NYT April 2004 Tema: Gør det selv: Ny formular Total- er sponsor for en ny webside for amatørkunstnere. Se side 3 Få en ny Formular i PakIT Helt gratis Mangler du en formular til en transportør som US-Mail,
Læs mereHurtigt, nemt og bekvemt. Ønsker du, som mange andre, at få nye kompetencer. og være opdateret om mulighederne i de produkter
Indhold Hvad er et webinar?... 2 Hvordan foregår det?... 3 Deltag via tablet... 9 Forskellige former for interaktion... 11 Hvilket udstyr skal jeg bruge?... 12 Hvad skal jeg ellers bruge?... 13 Kan man
Læs mereEt krav til portfolien var at det skulle udvikles fra bunden uden brug af CSS-frameworks, samt HTML og CSS skulle valideres uden fejl.
Indledning Mit sidste projekt her på 1.semester gik ud på at jeg skulle lave et redesign af mit første portfolio, som jeg lavede i starten af semesteret. Formålet var at vise hvad jeg havde lært siden
Læs mereStine Dorry Meulengracht Madsen Rapport Multimedie og kommunikation
Portfolioudvikling I denne rapport vil du kunne læse om mit porfolios tilblivelse. Det skal give læseren indblik i mine designvalg og hele processen bag projektet. Hjemmesiden er kodet fra bunden i HTML
Læs mereAfsluttende Projekt - Kom/IT
Læs mereIT vejledning i MUS for medarbejdere
IT vejledning i MUS for medarbejdere Indhold 1 Indledning... 2 2 MUS processen... 2 3 AUHRA pålogning og startside... 2 4 Medarbejder modtager invitation til MUS... 5 5 Medarbejderens forberedelse til
Læs mereSDBF QUICKGUIDE SKOLERNES DIGITALE BLANKET FLOW - BRUGER-GUIDE -
SDBF QUICKGUIDE SKOLERNES DIGITALE BLANKET FLOW - BRUGER-GUIDE - INTRODUKTION TIL SKOLERNES DIGITALE BLANKET FLOW Vi er glade for at kunne byde velkommen til opdateret udgave af KEAs nye, automatiske blanket-system.
Læs mereHer er nogle tip til, hvordan du kommer i gang med almindelige opgaver. Kom godt i gangserien
Her er nogle tip til, hvordan du kommer i gang med almindelige opgaver. Kom godt i gangserien 2 Microsoft Dynamics CRM 2013 og Microsoft Dynamics CRM Online Fall '13 Først skal du vælge det rigtige arbejdsområdet
Læs mereBrugerundersøgelse 2. semester 3. projekt
Brugerundersøgelse 2. semester 3. projekt knmefr5 Mettemarie From mette@byfrom.com http://byfrom.com/survey/survey.html Portfolio: http://byfrom.com/ Indholdsfortegnelse: Indholdsfortegnelse...s.1 Introduktion...s.2
Læs mereFRISØR VEST. Link til hjemmesiden: Frisorvest.github.io. Lavet af: Aleksander, Benjamin, Line & Cathrine
FRISØR VEST Link til hjemmesiden: Frisorvest.github.io Lavet af: Aleksander, Benjamin, Line & Cathrine Case 3: Aleksander, Benjamin, Line & Cathrine. Beskrivelse af gruppens tidsplan Trello: Vi har benyttet
Læs mereForældrevejledning i FAMLY
Forældrevejledning i FAMLY Dette gøres i fred og ro derhjemme: Alle forældre får en mail tilsendt med login-oplysninger til FAMLY (login i øverste højre hjørne): Via PC : eller App: Når du er inde i systemet,
Læs mereVejledning til Kilometer Registrering
Vejledning til Kilometer Registrering iphone Appen som holder styr på dit firma og privat kørsel. Udviklet af Trisect Development 2011. www.trisect.dk For iphone version 4.2 og nyere. Med Kilometer Registrering
Læs mereAFSLUTTENDE PROJEKT KOM/IT
5/5-2017 AFSLUTTENDE PROJEKT KOM/IT Daniel & Frederik Klasse 1.1 Indledning Vi startede med at få valget stillet om vi ville lave noget med e-learning, databehandling og præsentation eller vi kunne lave