Introduktion. Arbejdsspørgsmål til film



Relaterede dokumenter
Filmen vare ca. 20 minutter og introducere eleven til emner som:

At lede lyset på nanovejen Side i hæftet

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland Kaj Mikkelsen

Indledning Formål... s. 3. Apperaturer... s. 3. Fremgangsmåde... s. 3. Forberedelse før observationer... s. 4. Nyttig viden om fotosyntesen... s.

Gentofte og fjernvarmen

Pebble Eco 5 BRUGSVEJLEDNING LYS OG LUP ERHVERVSVEJ RØDOVRE TLF

Insekter og planter Elev ark - Opgaver

Tredje kapitel i serien om, hvad man kan få ud af sin håndflash, hvis bare man bruger fantasien

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland Kaj Mikkelsen

Kvadrant - instrumentbeskrivelse og virkemåde

FREMTIDENS ENERGI Lærervejledning til modul 4. Goddag til fremtiden

Forløbet Lys er placeret i fysik-kemifokus.dk i 8. klasse. Forløbet hænger tæt sammen med forløbet Det elektromagnetiske spektrum i 9. klasse.

Solens energi kan tæmmes af nanoteknologi Side i hæftet

Vandafstrømning på vejen

Indhold: Rammefaktorer

Installationsguide. til Waoo! trådløs TV-forbindelse. AirTies 4641 DUO/UNO. Fiberbredbånd TV Telefoni WPS

Forsøg til "Fluorescerende Proteiner"

Fremtidens energi Undervisningsmodul 4. Goddag til fremtiden

UV-stråling. Kræftens Bekæmpelse og TrygFonden smba (TryghedsGruppen smba), august 2009.

Kunstig solnedgang Forsøg nr.: Formål: Resume: Nøgleord: Beskrivelse:

Du skal gå en tur i Ry med et kamera. Du skal nu finde 9 forskellige retvinklede trekanter og tage billeder af dem. Sæt billederne ind her.

Læringsmål. Forarbejdet

Fysiologi Louise Andersen 1.3, RTG 29/

TEORETISKE MÅL FOR EMNET:

Elevforsøg i 10. klasse Lys Farver Optik

Optiske eksperimenter med lysboks

Samlevejledning Møbel - Høj

HTX 1.4 Biologi C Fotosyntese og respiration

FYSIK C. Videooversigt. Intro video... 2 Bølger... 2 Den nære astronomi... 3 Energi... 3 Kosmologi videoer.

Jeg vidste ikke om fiskene har brug for lys og om jeg kunne øge størrelse, fremme farver og parringslyst!

Brugervejledning for Senge- og dørvagt PIR2003

Gå til forside: Klik HER. Plantekuvøse

Dette forudsætter, at alt stof i forvejen er opvarmet til smeltepunktet eller kogepunkt.

Brøk Laboratorium. Varenummer

6 Plasmadiagnostik 6.1 Tætheds- og temperaturmålinger ved Thomsonspredning

sammenhänge for C-niveau i stx 2013 Karsten Juul

Brugsvejledning for dialyseslange

DSB Kolonnehus Svenstrup J.

Mikroskopet. Sebastian Frische

tegning NATUREN PÅ KROGERUP

Opsætning af eksponater - En markedsundersøgelse på Nordia 2002 Af: Lars Engelbrecht

Undervisningsbeskrivelse

Tjekliste ved manglende varme.

Tørring. Materialelære. Friluftstørring og lagring. stabling:

OPSTREGNINGSVEJLEDNING

En perspektivtegning er en tegning, der forsøger at efterligne, hvordan øjet ser virkeligheden.

Spektralanalyse. Jan Scholtyßek Indledning 1. 2 Formål. 3 Forsøgsopbygning 2. 4 Teori 2. 5 Resultater 3. 6 Databehandling 3

Vi skal lave en sparegris, men inden vi går i gang, skal vi lige snakke om et par billeder

Kan I blande farver med lys?

Miljøministeriet Skov- og Naturstyrelsen. Dansk Skovforening

Nr Drivhusgasser - og deres betydning for klimaet Fag: Fysik A/B/C Udarbejdet af: Ole Ahlgren, Rønde Gymnasium, september 2009

Hvordan kan jeg støtte mit barns sprogudvikling?

ZOOMAX M5. Dansk brugsvejledning LYS OG LUP APS ERHVERVSVEJ RØDOVRE TLF

Denne montagevejledning er gældende for 12 volt anlæg med MPPT regulator.

Fig. 1. De elektromagnetiske svingningers anvendelse. Det synlige lys udgør kun en meget ringe del af svingningernes anvendelse.

Jakob Skovborg Sørensen Christian Dohrmann Mette Lunding Nielsen Lucas Paulsen

Dansk Fysikolympiade 2007 Landsprøve. Prøven afholdes en af dagene tirsdag den 9. fredag den 12. januar. Prøvetid: 3 timer

Om svagsynshjælpemidler

DEN MODIGE MØRKESJOV. Formål

Indledning 2. 1 Lysets energi undersøgt med lysdioder (LED) Udstyr Udførelse... 3

Prædiken til Helligtrekongers søndag, Joh 8, tekstrække. Grindsted Kirke Søndag d. 5. januar 2014 kl Steen Frøjk Søvndal.

Hængelamper Copyright "dukkehussiden 2010 kun til privat brug

Krop og energi - Opgaver og lidt noter 1! /! 14 Krop og Energi

Diodespektra og bestemmelse af Plancks konstant

Vejledning til at lave almindelige bordkort i Draw Side 1

7. forløb Træets forår

Opgave 2a.01 Cellers opbygning. Spørgsmålene her kan besvares ved at læse teksten Cellen livets byggesten

Matematikprojekt Belysning

Vejledning til Tidtagningssystem til ridebanespring. Sønderborg. Manuel Signal ( Radiosignal ) knap på pult ( Stopursfunktion )

Årsplan for 1. klasse Natur/teknik 2015/2016

Stofskiftets afhængighed af temperatur og aktivitet hos vekselvarme dyr

TIPS & TRICKS TIL EN GOD TUR

Brugermanual til installation af tv-boks med harddiskoptager Motorola VIP1960 og VIP1963

Fra skoleåret 2016/17 indføres en praktisk-mundtlig fælles prøve i fysik/kemi, biologi og geografi.

Elektromagnetisk spektrum

Grafisk Tekniker. Serigrafi. Checkliste: Brug nedenstående checkliste for at gøre tingene i den rigtige rækkefølge.

BRUGSANVISNING. LCD 8940 HI-POWER LED-hærdelampe med lysstav Indbygningsmodel. LCD 8940 HI-POWER 1 Versionsdato: Versionsnr.

LEKTIE. Det store, store træ. Parat til at undervise. Guds kærlighed hjælper os med at komme til at ligne Jesus mere, når vi vokser i ham.

Produktionen er stort set kun baseret på danske råvarer. Fabrikken håndterer årligt ca tons bær og frugt.

Indholdsfortegnelse. Vi passer på miljøet

Kan I blande farver på computeren?

teknikker til mødeformen

På opdagelse i Mandelbrot-fraktalen En introduktion til programmet Mandelbrot

KOM I GANG MED AT MALE

Brugsanvisning for styring og vedligeholdelse af vores varmesystem i Damhushave. 1. Det varme brugsvand (vandhanen og bruser)

Solcellelaboratoriet

Ja, så lige nu, der skal vi finde ud af, hvad vi egentlig gør, hvad der er af alternative metoder.

MONTERING AF DINE QUICKSTEP-FLISER

Det store energikørekort

PAS PÅ DE SMÅ I TRAFIKKEN. Opgaver til dig og dine forældre

Transkript:

OPGAVEHÆFTE

Introduktion Dette opgavehæfte indeholder en række forslag til refleksionsøvelser og aktiviteter, der giver eleverne mulighed for at forholde sig til nogle af de temaer filmen berører. Hæftet lægger op til en undervisning med faglig læsning, alsidige opgaver, forsøg, gruppearbejde, klasseundervisning, hjemmearbejde, samt ekstraaktiviteter og opgaver, der kan indgå i et tværfagligt samarbejde med de andre naturvidenskabelige fag. Arbejdsspørgsmål til film Følgende spørgsmål kan bruges i forlængelse af filmen, både som individuelle opgaver eller som baggrund for diskussion. Nogle af spørgsmålene har flere løsninger og lægger derfor op til diskussion. Spørgsmålene kan endvidere efterprøves i form af forsøg, enten i grupper, individuelt eller demonstreret af læreren. Hvad er lys? Hvilke forskellige typer lys findes der? Hvorfor er noget lys usynligt for mennesker, men ikke for dyr? Hvad er det elektromagnetiske spektrum? Hvorfor har lys forskellige farver? Hvad er forskellen på infrarødt lys og ultraviolet lys Hvordan opstår en regnbue? Hvad opdagede Ole Rømer? Hvor hurtigt rejser lyset? Hvad er fotosyntese? Hvorfor er lys vigtigt i fotosyntesen? Hvordan virker en glødepærer? Hvorfor gik man væk fra glødepære? Hvordan virker et lysstofrør? Hvordan virker en diode? Hvad er forskellen på solfangere og solceller? Hvordan bruger vi LED i dag? Hvad er O-LED? Hvordan bruger vi lys som værktøj? Hvordan kan lys transportere information? Hvordan tror du, at fremtidens lys kommer til at se ud? 2

Elevøvelser og forsøg Her følger en række forslag til øvelser og aktiviteter, der kan bruges aktivt i undervisningen. Der kan frit plukkes i materialet og øvelserne/aktiverne kan derfor indgå i flere forskellige typer undervisningsforløb. Det giver læreren mulighed for at være fleksibel og tilpasse et forløb til den enkelte undervisningssituation. Øvelserne kan foretages individuelt eller som par/gruppearbejde. Solens Energi: Solen varmer ikke lige meget over alt på jorden. Den indstrålede mængde solenergi afhænger primært af den vinkel, hvormed solens stråler rammer jordoverfladen. I dette forsøg forbindes et solpanel med et amperemeter og en kraftig lampe rettes mod panelet. Drej solpanelet i forskellige stillinger så lysstrålerne rammer panelet i forskellige vinkler. Læs amperemeteret og forklar sammenhængen mellem strømstyrke og energi. Kan du ud fra dette forsøg forklare, hvordan solen fordeler varme og energi på jorden? Fotosyntese: Lysenergi + CO 2 + H 2 O C 6 H 12 O 6 + O 2 er ligningen for fotosyntese, altså den proces, hvormed planter danner glukose og ilt ud fra kuldioxid og vand ved hjælp af energi fra solen. I dette forsøg anbringes et vandpestskud i et glas med vand i et mørklagt lokale. En kraftig lampe placeres mellem 80-100 cm fra glasset. Iagttag nu hvor mange bobler planten udskiller pr. minut. Flyt herefter lampen nærmere og se om der kommer flere eller færre iltbobler. Flyt lampen endnu nærmere og tæl igen. Hvad er resultatet og hvordan kan du forklare det i forhold til din viden om fotosyntese? Hvor på jordkloden vil der ifølge forsøget forekomme mest fotosyntese og dermed mest plantevækst? Soluret: Undersøg forskellige typer solure og forsøg at lave dit eget. Der kan laves både vandrette og lodrette solurer. Forklar hvordan dit solur virker og hvordan du målte timerne ud. Sådan bygger man et solur http://naturretur.dk/guide-byg-et-solur/ 3

Farvespredning: Foran en lysbilledprojektor sættes en sort papskive med 1-2 mm tynd spalte i midten, så der fremstår en tynd lysstråle. Sæt et prisme foran lysstrålen, så den brydes og hold så et hvidt stykke papir op foran prismet, så farvespektret fremkommer. Iagttag og formulér sammenhængen mellem farvernes brydning og deres frekvens i det elektromagnetiske spektrum. Forsøget kan også laves med en lommelygte eller et optiksæt. Lysets brydning: Lav forsøget med et firesidet glasprisme og find ud af, hvordan lysstråler forskydes, når de passerer prismet. Prøv samme forsøg med et tresidet prisme. I et tresidet prisme er der ikke nogen parallelle sider, så derfor brydes lysstrålen på en anden måde. Prøv også at lade en lysstråle blive brudt gennem en vandoverflade. Kan du forklare hvad der sker? Lyset bølgelængde: I et forsøg med et tresidet prisme skal eleverne forsøge at spalte lyset i de forskellige farver. Mål hvilken farve der afbøjes mest. Jo kortere bølgelængde, desto mere afbøjes lyset. Hvilken farve har den korteste bølgelængde og hvilken har den længste? Additiv farvelære: Tre projektører med farvefiltrene rød, grøn og blå lyses op på et lærred eller en hvid væg. Hvad sker der når de blandes? Hvilken farve dannes der hvor de 3 farvede lys mødes? Prøv at flytte rundt på de 3 projektører og se hvor mange forskellige nuancer du kan skabe. Forklar og beskriv hvad der sker. 4

Farvegengivelse: Lyset har stor betydning for hvordan vi oplever farverne, og de ser ikke ens ud i forskellige lyskilder. Prøv at belyse et rødt æble med en lommelygte med et blåt lys. Kan du forklare hvad der sker? Disse farveforskelle oplever vi faktisk dagligt, men vores øjne korrigerer lynhurtigt for disse lysfarveændringer, så vi ikke altid oplever forskellene i hvordan farverne gengives. Det kan dog ses med et kamera. Sæt et kameras hvidbalance til udendørs og tag et billede af et stykke hvidt papir udenfor. Tag derefter et billede af et stykke hvidt papir indenfor i et rum oplyst af en glødepære. Prøv også at tage billeder at det hvide papir under andre lyskilder. Beskriv hvad du oplever og forklar hvad der påvirker bedømmelsen af farverne. Glødepæren: Gammeldags glødepærer bliver i dag primært brugt til at skabe stemning og hygge og er ikke længere vores mest benyttede lyskilde. I dette forsøg skal I undersøge hvorfor man gået over til lyskilder, der udsender lys på en helt anden måde. I en æske af pap eller plastik laves der et lille hul til et termometer, således at termometeret kan måle temperaturen inde i æsken, men aflæses udenfor. Notér temperaturen i æsken. En elpærer placeres inde i boksen og der tændes for strømmen. Efter 5 minutter måles slut-temperaturen. Gentag nu forsøget med en gammeldags glødepære og en LED pærer. Kan du forklare resultaterne? RGB- signal: Tænd for et fjernsyn og find en kanal med et prøvebillede eller et andet fast billede. Med en lup skal du se helt tæt på skærmen. Hvis du ser godt efter, kan du se, at billedet dannes af farverne rød, grøn og blå (RGB). Flyt luppen på afstand af skærmen og se hvordan prikkerne smelter sammen til en farve. Kan du ud fra de iagttagelser forklare, hvordan et RGB signal virker? Lyslederen: Lav din egen lysleder ud af en opvarmet bøjet plexiglasstang eller en glasstang. Lys ind gennem glasstangen med en laser, og se hvordan glasstangen virker som lysleder. Iagttag hvordan lyset stadig følger glasset, og først slipper ud i den anden ende. Kan du forklare hvad der sker? 5