M2CAL2 Calculus og Indledende Lineær algebra

Relaterede dokumenter
M4EAU1. Introduktion Tirsdag d. 25. august 2015

Program for de næste 3 1/4 dobbeltlektion

Lineær Algebra, kursusgang

Kort orientering om DiploMat

Lineær Algebra, kursusgang

MM01 (Mat A) Ugeseddel 1

Oversigt [LA] 6, 7, 8

Undervisningsbeskrivelse

MATEMATIK 1A MATEMATISK ANALYSE 12. november 2009 Oversigt nr. 1

Rapport høst 2014 over MAUMAT 647 Didaktisk modellering, 15 sp modul på Erfaringsbaseret master i matematikdidaktik

Netværksmøde FP9 29/92015

DESIGNMAT FORÅR 2012: UGESEDDEL Forberedelse Læs alle opgaverne fra tidligere ugesedler, og læg særlig mærke til dem du har spørgsmål til.

Undervisningsbeskrivelse

Nøgleord og begreber. Definition 15.1 Den lineære 1. ordens differentialligning er

Eksempel 9.1. Areal = (a 1 + b 1 )(a 2 + b 2 ) a 1 a 2 b 1 b 2 2a 2 b 1 = a 1 b 2 a 2 b 1 a 1 a 2 = b 1 b 2

Oversigt [S] 7.3, 7.4, 7.5, 7.6; [LA] 15, 16, 17

BEREGNINGSTEKNIK INDENFOR ELEKTRONIKOMRÅDET 1

Kursets hjemmeside:

Velkomst og introduktion v/studiekoordinator Ken Bechmann afholdes mandag d. 27. august 2018 (uge 35) kl i lokale?

Selvstudium 1, Diskret matematik

Notat vedrørende prøveformer

Undervisningsbeskrivelse

Årsplan 8. Klasse Matematik Skoleåret 2016/17

Skriftlige opgaver i matematik Teksttyper og stilladsering. Ved Morten Overgård Nielsen, KVUC

APPENDIX A INTRODUKTION TIL DERIVE

Københavns Universitet, Det naturvidenskabelige Fakultet. Afleveringsopgave 4

Undervisningsbeskrivelse

Basal statistik. 2. september 2008

ÅRSPLAN MATEMATIK 3.KLASSE

DM507 Algoritmer og datastrukturer

faglig INfORmATION 2011/2012 bacheloruddannelsen I geoteknologi science.au.dk

faglig INfORMATION 2011/2012 bacheloruddannelsen I matematik science.au.dk

Computerstøttet beregning

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Har du set underviserens video om RNA oprensning inden du gik i laboratoriet?

Undervisningsbeskrivelse

Årsplan 9. Klasse Matematik Skoleåret 2015/16

ÅRSPLAN MATEMATIK 5.KLASSE

Bilag 2 BScE studieordning 2004

M A S T E R I M AT E M AT I K

Nøgleord og begreber

Afslutning sommer 2019

Undervisningsbeskrivelse

BACHELORUDDANNELSEN I MATEMATIK-ØKONOMI, 2018

STUDENTEREKSAMEN DECEMBER 2007 MATEMATIK B-NIVEAU. Tirsdag den 18. december Kl STX073-MAB

LÆRINGSMÅL PÅ NIF MATEMATIK

Undervisningsbeskrivelse

Faculty of Health Sciences. Basal Statistik. Praktiske bemærkninger om kurset. Lene Theil Skovgaard. 3. september 2018

Basal Statistik. Undervisningstider. Formål med kurset. Faculty of Health Sciences. Praktiske bemærkninger om kurset.

Chapter 3. Modulpakke 3: Egenværdier. 3.1 Indledning

Faglig årsplan Skolerne i Oure Sport & Performanc. Læringsmål Faglige aktiviteter. Emne Tema Materialer. ITinddragelse.

Matematik for økonomer 3. semester

En Maple time med efterfølgende elevgruppe diskussion og refleksionssamtale med lærer.

Eksempler Determinanten af en kvadratisk matrix. Calculus Uge

Undervisningsbeskrivelse

Referat fra semestergruppemøde nr. 1 Sundhedsteknologi 2. semester

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Figur. To ligninger i to ubekendte. Definition Ved m lineære ligninger med n ubekendte forstås. Definition 6.4 Givet ligningssystemet

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Introduktion til DM507

Algebra. Dennis Pipenbring, 10. februar matx.dk

Eksamensorientering. Regler for interne prøver og eksamen 2. år

1) Mennesker, computere og interaktion. Her er omdrejningspunktet basale forudsætninger for interaktion mellem mennesker og computere.

VID Gymnasier N.P. Jossiasensvej 44b Tlf EKSAMEN 2014 VID GYMNASIER

DesignMat Uge 1 Gensyn med forårets stof

Undervisningsbeskrivelse

ræsonnere og argumentere intuitivt om konkrete matematiske aktiviteter og følge andres mundtlige argumenter (ræsonnementskompetence)

Introduktion til Datalogi

Undervisningsbeskrivelse

TILLADTE HJÆLPEMIDLER

Læringsmål Faglige aktiviteter Emne Tema Materialer

Årsplan for matematik i 8.kl. på Herborg Friskole

Varmeligningen og cosinuspolynomier.

Rettelsesblad til: Studieordningens lokaldel Finansøkonom (AK) Erhvervsakademiuddannelse inden for finansområdet

UVB. Skoleår: Claus Vestergaard og Franka Gallas

Velkomst og introduktion v/studiekoordinator Ken Bechmann afholdes mandag d. 28. august 2017 (uge 35) kl i lokale: DSC033

Undervisningsbeskrivelse

Et CAS program til Word.

Eksamen i Calculus Tirsdag den 3. juni 2014

Undervisningsbeskrivelse

Reeksamen i Lineær Algebra. Første Studieår ved Det Tekniske Fakultet for IT og Design samt Det Ingeniør- og Naturvidenskabelige Fakultet

og biokemikernes læringsvanl Introduktion til Matematik Solvejg JørgensenJ Kemisk Institut

Undervisningsbeskrivelse

Moodle Guide Psykologi. September 2018

Eksamensreglement EUX

Årsplan for matematik i 2. klasse

Retningslinjer for projekt- og kursuseksamener

Undervisningsbeskrivelse

Mål Introducerer de studerende for forskellige anvendelser af IT i den offentlige sektor, samt til programmering af sådanne IT systemer.

Procedure for evaluering

Michel Mandix (2014) INDHOLDSFORTEGNELSE:... 2

At bygge bro. mellem folkeskole og gymnasium

ÅRSPLAN MATEMATIK 2. KLASSE 2016/17 I

Årsplan 6. klasse matematik 2017/2018

Undervisningsbeskrivelse

Transkript:

M2CAL2 Calculus og Indledende Lineær algebra

Agenda Velkommen Præsentation mig Præsentation af M2CAL2 Kursusbeskrivelse, herunder læringsmål Eksamen Lærebøger Skema/Blackboard Kalender Fildeling En typisk blok (1 time 45 minutter) Lommeregner og computer Nyt tavlesystem

Præsentation af mig Jesper Sejersen Uddannet i 1981 som stærkstrømsingeniør (DTU) Arbejdet hos COWI som rådgivende ingeniør Undervist (i en (længere) årrække) i el teknik, matematik, fysik m.v. Faglig studievejleder for Maskinstudiet International koordinator for Maskinstudiet OBS: Vær i den forbindelse opmærksom på ansøgningsfristen for oversøiske ophold (USA, New Zeeland, Kina etc.). Der gælder de samme frister for Erasmusophold, men de er nemmere at ordne Kendt ekskursionsplanlægger. Italiens, Ukraine, Kina, USA og Ruslandsekspert Kontor lokale 03.026 Mail: jse@ase.au.dk

Dette kursus er anden del af 4: 1. M1CAL1 Calculus 2. M2CAL2 Calculus og Indledende Lineær algebra 3. M3NUM1 Numeriske metoder 4. M4STI1 Statistik

Skema Fremgår af Blackboard Mandag: 12.30 14.15 Torsdag: Hold A: 14.30 16.15 Hold B: 12.30 14.15 Timerne bliver en blanding af forelæsning og opgaveregning 3 (næsten) calculusfrie uger i marts (10 11 12) Før uge 10 Ekstra timer tirsdag 10.15 12.00 Komplekse tal Matricer Uge 12: Delprøve Efter uge 12: 2. ordens differentialligninger Laplacetransformation

Læringsmål for M2CAL2 Når kurset er afsluttet, forventes den studerende at kunne: Løse simple opgaver inden for kursets emner uden brug af elektroniske hjælpemidler. Anvende et kommercielt computerprogram til matematisk analyse og beregningsformål. Gennemføre grundlæggende operationer på matricer (addition, subtraktion og multiplikation). Invertere matricer. Løse lineære ligningssystemer vha. Gauss Jordanelimination. Beregner matrixdeterminanter. Løse egenværdiproblemer.

Læringsmål (cont d) Når kurset er afsluttet, forventes den studerende at kunne: Definere komplekse tal: Den imaginære enhed og komplekse tal på rektangulær form. Addere, subtrahere, multiplicere og dividere komplekse tal. Angive komplekse tal på trigonometrisk og eksponentiel form samt omsætte mellem disse former. Beregne potenser og rødder af komplekse tal. Analysere og løse homogene og inhomogene andenordens lineære differentialligninger med konstante koefficienter. Udregne Laplacetransformerede og invers Laplacetransformerede af funktioner samt benytte Laplacetransformation til løsning af lineære differentialligninger med konstante koefficienter.

(fortsættes)

Eksamen Skriftlig tilsynseksamen m. PC Censur: ekstern censur Bedømmelse: 7 trinsskala Forudsætninger for prøvedeltagelse: Indstilling til prøve forudsætter deltagelse i kursets delprøve undervejs i semestret. Bemærkninger: Kombination af en skriftlig delprøve undervejs i semesteret og en afsluttende skriftlig eksamen i to dele. Delprøve af 75 minutters varighed. Alle hjælpemidler tilladte. Vægtes med 25% i det samlede eksamensresultat. Afsluttende eksamen af i alt 3 timers varighed: Første del: Varighed 1 time. Ingen elektroniske hjælpemidler tilladte. Vægtes med 25% i det samlede eksamensresultat. Anden del: Varighed 2 timer. Alle hjælpemidler tilladte. Vægtes med 50% i det samlede eksamensresultat. Delprøven undervejs i semesteret er multiple choice test, mens den afsluttende eksamen består i skriftlig besvarelse af stillede opgaver. Eksamenstid: 75 minutter + 3 timer Hjælpemidler: Alle dog med ovenstående forbehold for første time i den afsluttende eksamen

Kursets karakter Kurset er et Anvendelsesfag Dannelsesfag Nogle emner er Need to know Andre emner er Nice to know

Lærebøger Mathematics for Engineers, Second Edition Compiled by AU School of Engineering, Pearson, 2015. ISBN: 9781784480356. Sidekonverteringstabel fra gammel til ny udgave under fildeling

Fildeling Slides fra forelæsninger lægges på webstorage drevet med adgang via link i Blackboard. Dette drev bliver også brugt til fildeling. Under fildeling lægges gl. eksamensopgaver, løsningsforslag mv. Skulle Blackboard svigte, kan filerne altid tilgås via jespersejersen.org eller jespersejersen.com brug herpå linket for Calculus

Forløb af en blok 1h45min Opsamling fra sidste gang, herunder på regnede opgaver (se selv facit og prøv at forstå det inden der spørges) Gennemgang af nyt stof Regning (I regner) af øvelsesopgaver regn gerne opgaverne i grupper Grupperne kan f.eks. jeres semesterprojektgrupper

Hjælpelærere

Lommeregner og computer Lommeregner: Til diskussion! Computer er en integreret del af undervisningen og alle forventes at have computer med hver gang! Installer selv Maple 2016 Prime 3.1 Programmerne stilles gratis til rådighed af Ingeniørhøjskolen

Min brug af tavler Jeg bruger stort set ikke whiteboard, men i stedet min tabletcomputer. Tavlenoter/PowerPointshows lægges ud på nettet se genvej i Blackboard eller jespersejersen.org eller jespersejersen.com Jeg opfordrer til tålmodighed, da det er næsten uprøvet teknologi. Jeres gevinst er så, at I får tavlenoter etc. forærende

God fornøjelse med kurset!