Mindmaps og begrebsudvikling i matematik i 6.kl.

Relaterede dokumenter
MULTI 6 Forenklede Fælles Mål

Oversigt over Forenklede Fælles Mål i forbindelse med kapitlerne i MULTI. Ræsonnement og tankegang. Modellering

MaxiMat og de forenklede Fælles mål

Oversigt over Forenklede Fælles Mål i forbindelse med kapitlerne i MULTI. Problembehandling. Modellering

Matematika rsplan for 6. kl

Oversigt over Forenklede Fælles Mål i forbindelse med kapitlerne i MULTI. Problembehandling. Modellering

Matematika rsplan for 5. kl

Positionssystemet, 2 3 uger (7 lektioner), 2. klasse.

Årsplan matematik 5. klasse 2019/2020

Årsplan matematik 5. klasse 2017/2018

Eleven kan handle med overblik i sammensatte situationer med matematik. Eleven kan anvende rationale tal og variable i beskrivelser og beregninger

Årsplan matematik 5. klasse. Kapitel 1: Godt i gang

HVAD STÅR DER I DE NYE FÆLLES MÅL OM DEN MATEMATISKE KOMPETENCE, KOMMUNIKATION? KØBENHAVN 29. SEPTEMBER 2015

WORKSHOP 1C, DLF-kursus, Brandbjerg Højskole, den 25. november 2015

MATEMATIK 6. KLASSE! Lærer: Jakob Lassen (JL) Forord til faget i klassen

Årsplan for matematik i 4. klasse 17/18

WORKSHOP 1C, DLF-kursus, Krogerup Højskole, den 19. oktober 2015

BRØK, DECIMALTAL, PROCENT 6.ÅRGANG

Vejledning til forløb om regnestrategier med multiplikation og division

FÆLLES MÅL. Fokusområder i folkeskolen

5.A UNDERVISNINGSPLAN MATEMATIK

Årsplan, matematik 4. klasse 2018/2019

Matematik Matematik efter Lillegruppen (0-1 kl.)

Fælles Mål for Matematik

Oversigt over Forenklede Fælles Mål i forbindelse med kapitlerne i MULTI. Modellering

Undervisningsplan Matematik C GF2

Forenklede Fælles Mål. Matematik i marts 27. marts 2014

Matematikvejlederdag. Ankerhus 3. november Side 1

LÆRINGSMÅLSTYRET UNDERVISNING - MÅLPILEN SOM VÆRKTØJ

Reformen. Forenklede Fælles Mål

Oversigt over Forenklede Fælles Mål i forbindelse med kapitlerne i MULTI. Problembehandling. Modellering

Sproglig udvikling - et tværgående tema i Fælles Mål. Aarhus 23. oktober 2014

Forløb i dansk om Skagen med fokus på efterbearbejdning og evaluering, 2 uger, 5. klasse, Møllevangskolen, Århus

Oversigt over Forenklede Fælles Mål i forbindelse med kapitlerne i MULTI. Problembehandling. Modellering

Forenklede Fælles Mål. Aalborg 30. april 2014

Webinar - Matematik. 1. Fælles Mål Relationsmodellen og et forløbsplanlægningsskema

Undervisningsplan 6. kl. Matematik. Periode: August-oktober Emne: We are all mad. Tema: Spil, sandsynlighed, kombinatorik og simulering

Årsplan for matematik i 6. klasse 2016/17

Kompetencemål for Matematik, klassetrin

Fysikrapport om vægtfylde med Den Talende Bog

Uge Komptencemål Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Aktiviteter

Formativ brug af folkeskolens prøver. Den skriftlige prøve i matematik i 10. klasse, FP10, maj 2018

Kemi, fordi? Lærervejledning: Sprogbaseret læring

Årsplan 9. Klasse Matematik Skoleåret 2015/16

Årsplan for matematik i 5.kl. på Herborg Friskole

Formativ brug af folkeskolens prøver årets resultater på landsplan Den skriftlige prøve i matematik med hjælpemidler, FP9 maj 2019

Årsplan for 1.klasse 2018/19 Matematik

PRØV! mundtlig til undervisningen og prøvesituationen

Fælles Mål Matematik Indskolingen. Roskilde 4. november

Undervisningsplan 3-4. klasse Matematik

Space Challenge og Undervisningsminsteriets Fælles Mål for folkeskolen

Fagårsplan 10/11 Fag: Matematik Klasse: 7.ABC Lærer: Henrik Stillits. Fagområde/ emne

Matematik Fælles Mål 2019

Ideer til sproglige aktiviteter.

LÆRINGSMÅLSTYRET UNDERVISNING - MÅLPILEN SOM VÆRKTØJ

Målsætning. Se hovedmål for scenariet og hovedmål for færdighedslæring her. Økonomi

Undervisningsforløb. - Eventyr i en modtageklasse. Baggrund for forløbet:

Folkeskolereformen nye muligheder Hotel Nyborg Strand

Matematik. Matematiske kompetencer

Matematika rsplan for 8. kl

Fælles Mål og den bindende læseplan om matematik i indskolingen. 8. marts 2016

Nye Fælles Mål og årsplanen. Thomas Kaas, Lektor og Kirsten Søs Spahn, pæd. konsulent

Første del af rapporten består af et diagram, der viser, hvor mange point eleverne på landsplan fik i de enkelte opgaver.

EN SKOLE FOR LIVET ÅRSPLAN 18/19

Årsplan matematik 6. Klasse

Klassen er sammenlæst, altså 5 og 6 klasse på en og samme tid. Samtidig er klassen pt på ca 11 elever ialt.

Årsplan for Matematik 8. klasse 2011/2012

Kristendomskundskab og dansk Indskolingen, 2. klasse

Beton, et stærkt materiale

Årsplan for 7. klasse, matematik

Årsplan matematik 6.A. Lærer: Jens Frederik Horsens

Matematiske kompetencer - hvad og hvorfor? DLF-Kursus Frederikshavn Eva Rønn UCC

Padlet. som fremstillings- og vidensdelingsværktøj i forbindelse med et danskforløb om forfatterskab i 9. klasse

Kompetencemål for Matematik, klassetrin

Introduktion til brøkregning med ipad apps 5 lektioner til klasse

Klare MÅL. Matematik D/C

SYNLIG LÆRING OG LÆRINGSMÅL I MATEMATIK. Sommeruni Louise Falkenberg og Eva Rønn

Formativ brug af folkeskolens prøver årets resultater på landsplan Den skriftlige prøve i matematik FP10 maj 2019

Odense, den 4. marts 2013 Heidi Kristiansen Heidi Kristiansen - Folkeskolens afsluttende prøver i matematik

Årsplan for matematik

Årsplan for matematik

Evaluering af matematik undervisning

Anstændige jobs og økonomisk vækst. Brug ressourcerne effektivt i forbrug og produktion. Skab fuld beskæftigelse

3. klasse 6. klasse 9. klasse

[Fag] [År] 1. Fagplan - Skabelon. Matematik

Matematik. Matematiske kompetencer

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Årsplan 8. klasse matematik Uge Emne Faglige mål Trinmål Materialer/ systemer 33 og løbende

FFM Matematik pop-up eftermiddag. CFU, UCC 11. Maj 2015

Årsplan i matematik for 7. klasse 2019/2020

Multimodaleelevproduktioner. - som evaluering i matematik undervisningen

Årsplan for 9 årgang

Fagbilag Kommunikation og medier

Læseplan for faget matematik klassetrin

Matematika rsplan for 9. kl

Årsplan for 5. klasse, matematik

Ringsted, september, 2015

GENEREL LÆRERVEJLEDNING

Årsplan for 5. klasse, matematik

Matematik på Humlebæk lille Skole

Transkript:

Mindmaps og begrebsudvikling i matematik i 6.kl. Målsætning: Lærermål: At observere på og udvikle brugen af mindmaps i forbindelse med begrebsudvikling og evaluering af matematiske begreber i matematik i 4-6. kl. Elevmål: At klarlægge før-begreber (forudsætninger) vha. mindmaps inden et større matematiske emne og efterfølgende samle og bearbejde nye begreber gennem samme mindmap, som til slut præsenteres og evalueres i klassen, hvorved elevernes læring synliggøres for eleverne selv og læreren. (og evt. forældre) Forhold til Fælles forenklede mål : Der arbejdes med følgende: Færdigheds- og vidensmål (efter 6. klassetrin) Repræsentation og symbolbehandling Eleven kan oversætte regneudtryk til hverdagssprog Eleven kan oversætte mellem hverdagssprog og udtryk med matematiske symboler Eleven har viden om hverdagssproglige oversættelser af regneudtryk Eleven har viden om hverdagssproglige oversættelser af udtryk med matematiske symboler Kommunikation* Eleven kan læse og skrive enkle tekster med og om matematik Eleven kan mundtligt og skriftligt kommunikere varieret med og om matematik Eleven har viden om formål og struktur i tekster med og om matematik Eleven har viden om mundtlige og skriftlige kommunikationsformer med og om matematik, herunder med digitale medier

Eleven kan anvende fagord og begreber mundtligt og skriftligt Eleven har viden om fagord og begreber Tal Fase 3 4.-6. klasse Regnestrategier Fase 3 4. - 6. klasse Eleven kan anvende procent, enkle potenser og pi Eleven har viden om procentbegrebet, enkle potenser og pi Eleven kan udføre beregninger med procent, herunder med digitale værktøjer Eleven har viden om strategier til beregninger med procent IT-behov: Adgang til elektronisk mindmap evt. Mindmeister, som kan findes via Skoletube.dk. Eksemplarisk forløb: (introduktion af emnet procent i en 6.kl.) 1. I introen til forløbet om procent tages en klassesamtale om alt hvad eleverne tænker på, når ordet procent nævnes. Alt diskuteres og noteres med henblik på relevans på tavle/smartboard. 2. Med udgangspunkt i de fælles notater arbejder eleverne nu i små grupper om at lave et mindmap om procentbegrebet ud fra det de ved nu. (se eksempel nedenfor) Mindmaps deles med læreren, som så kan danne sig et overblik over elevernes før-begreber. Mindmap lavet af to elever i 6.b Skårup Skole 3. Herefter bearbejdes emnet på vanlig vis med den fokus der skal være på nye begreber og deres tilknytning til både før-matematiske og tidligere lærte matematiske begreber. I arbejdet lægges vægt på makkerarbejde med faste krav om kommunikation. (se nedenfor)

Makkerlæsning i matematik 1. Den ene læser opgaven for den anden. 1. Den anden genfortæller opgaven med egne ord. 2. Begge bliver enige om, hvad opgaven går ud på. 3. Begge laver opgaven. 4. Resultaterne sammenlignes. 5. Kan det passe? 6. To streger under resultatet. 4. Når emnet afsluttes arbejdes med at udvide og præcisere de begreber og regneprocesser der er lært i arbejdet med emnet procent i en fælles klassesamtale. Igen noteres fælles viden og forklaringer på tavle/smartboard. 5. Så tages mindmaps om procent frem igen og nye begreber og forklaringer af regneprocesser sættes ind og forklares. (se eksempel nedenfor) (mindmap taget fra et sted i arbejdsprocessen, hvor begge arbejder på mindmap et samtidig)

(Endeligt mindmap fra de to elever i 6.kl.) 6. Til slut vises og kommenteres elevernes mindmaps for hinanden på klassens smartboard (eller lignende). Her er det vigtigt at arbejde med at eleverne øves i at give konstruktiv kritik på indhold og form. Efter dette gives tid til at rette egne mindmaps til ud fra andres feedback. Denne afsluttende fremlæggelse giver et godt billede af elevernes læring i forhold til emnet (formativ evaluering), som så kan være udgangspunkt for næste møde med emnet. Tegn på læring (undervejs): - at eleverne bruger flere og flere matematikfaglige begreber funktionelt i kommunikation om emnet både i forhold til andre elever og lærer. Mine erfaringer med sådanne forløb er: - I starten skal der bruges tid på at navigere i mindmaps for at lære IT-redskabet at kende. Senere kan kravene om relevans af især billedmateriale skærpes. - Ligeledes må kravene til elevernes brug af verbalsprog, herunder matematiske termer, starte på et simpelt niveau, men skærpes alt efter elevernes alder og viden. - Det, der ofte bringer eleverne i vanskeligheder er at finde relevante søgeord til billedmaterialer om et givent emne. Det er en god ide at præsentere disse søgeord inden slutarbejdet med mindmaps. - At give konstruktiv kritik er noget der skal øves og i starten styres stramt for at alle oplever at få positiv og konstruktiv feedback.

- Nogle elever vil helst bruge meget tid på mindmaps form og udseende, så det vigtigt at præcisere, at denne del af mindmaps skal prioriteres lavere end indholdsdelen. - Det er vigtigt at differentiere kvalitetskravene i forhold til de enkelte elever og ikke opstille faste krav til antal grene og ord i mindmappet. Krav om det sidste kan let føre til kvantitetstænkning frem for kvalitetstænkning. - Normalt er eleverne stolte af deres fremlæggelser uanset slutproduktets kvantitet og kvalitet. Elever, der ofte kan være overfladiske strammer sig tit an, da deres arbejde skal præsenteres for resten af klassen. Elever, der er i vanskeligheder i faget præsterer ofte gode resultater i samarbejde med en makker. - Nogle få elever vælger at arbejde individuelt, men min erfaring er, at de alligevel udnytter andres ideer og ressourcer, fordi de sidder og arbejder ved siden af andre eller søger hjælp hos de omkringsiddende.