K REATIVITET I NNOVATION E NTREPRENØRSKAB

Relaterede dokumenter
HOP-IN Lærerkursus mandag d. 4/9 2017

Innovationskompetence

Vision på Hummeltofteskolen Hvem er vi?

KIE-modellen Kreativitet, Innovation og Entrepreneurship

Fagfestival Brønderslev kommune Innovation og entreprenørskab i Håndværk og design

Innovation i praksis Indhold. Præsentation. Undervisning på Rørkjær skole

klassetrin Vejledning til elev-nøglen.

KOLLABORATION. Vejledning til elevnøgle, klasse

INNOVATION I PSYKOLOGIUNDERVISNINGEN - HVORFOR OG HVORDAN FAGLIG UDVIKLING I PRAKSIS PSYKOLOGI - SEPTEMBER 2017

Synlighed og kommunikation sparker processen

Den Pædagogiske Læreplan i Hjørring Kommune

Pionercamp 2007 Lærer- og elevroller

Forord til Ullerup Bæk Skolens Vision & Værdigrundlag. Skolens Vision, Værdigrundlag & Målsætninger

Strategi for inklusion. i Hørsholm Kommunes. dagtilbud skoler - fritidsordninger

DANS, BEVÆGELSE OG KOREOGRAFI PÅ MELLEMTRINET

Bilag 4. Strategi STØVRING GYMNASIUM

udenfor det virvar af sociale, intellektuelle og erfaringsbaserede snærende mønstre vi normalt er underlagt n

FORMÅL : 1. AT KENDE VÆRKTØJET 2. AT FÅ EN INTRO TIL AT UDVIKLE ET UNDERVISNINGSFORLØB

Guide til elevnøgler

Fælles mål for DUS på Sofiendalskolen Aktiv fritid for alle.

Innovation er mere end et fag konference innovativt mod Innovation Metropol Dorrit Sørensen

MYRETUENS VÆRDIGRUNDLAG

Kom godt i gang. Guide til at arbejde med det 21. århundredes kompetencer

I denne rapport kan du se, hvordan du har vurderet dig selv i forhold til de tre kategoriserede hovedområder:

Implementering af innovation på Lindved Skole

Dagtilbud med mening - et legende og udviklingsorienteret dagtilbud

Delpolitik for Dagtilbud i Vejle Kommune. Det er for børn. Trivsel og læring i de vigtigste år

Fra vision til virkelighed

PARTNERSKAB om Folkeskolen. Partnerskab om Folkeskolen. Statusanalyse. Furesø Kommune 2009 RAPPORT

DET 21. ÅRHUNDREDES KOMPETENCER

Teori U - Uddannelsen

UDDANNELSESBESKRIVELSE KREATIV LÆRING 2012

VÆRKTØJSKASSEN TIL INNOVATION OG ENTREPRENØRSKAB I UNDERVISNINGEN

Design af den gode mødeproces. Projektledermøde april 2014

LUNDEBOS PÆDAGOGISKE LÆREPLAN

Undervisningsvurdering 2012 Vejstrup Efterskole.

Evalueringsresultater og inspiration

En god skole er en skole, hvor den enkelte elev er: Målet er, at den enkelte elev skal befinde sig lige midt i de 3 cirklers fællesmængde.

Fælles Pædagogisk Grundlag

Institutionens navn. Mål- og Indholdsbeskrivelse for SFO

BØRNEHUSET SYDS. Indhold. Børnehuset Karlsvognen Det fælles pædagogiske grundlag.. 3. Det fælles tværgående mål. 3

De pædagogiske læreplaner og praksis

Gymnasiedage 30. september 2009 Innovativ pædagogik og didaktik

KREATIVITET - OG FILOSOFI

Virksomhedsplan 2018

MÅL- OG INDHOLDSBESKRIVELSE FOR. SFO i Vejle Kommune

Introduktion til undervisning i innovation og iværksættermesse

Velkommen til workshop om -Det tværfaglige talent - mange kompetencer i spil

DEN STYRKEDE PÆDAGOGISKE LÆREPLAN NATUR, UDELIV OG SCIENCE

UDARBEJDELSE AF EN NY STYRKET PÆDAGOGISK LÆREPLAN

Fritidsklubbens. Pædagogiske værdier. Anerkendende fællesskab. Udfordrende udvikling. Positivt livssyn. April 2013

Målet er, at den enkelte elev skal befinde sig lige midt i de 3 cirklers fællesmængde.

Villa Maj. Gentofte Kommune. Værdier, handleplaner og evaluering

KODEKS FOR GOD UNDERVISNING

Statusanalysen. Syvstjerneskolen SKOLERAPPORT Sammenligning med kommunens skoler

Hornbæk Skole Randers Kommune

Nyhedsbrev Trørødskolen

Film - 7 gode argumenter for at arbejde med film

Agenda. Innovation og Den Kreative Platform. 3 korte..

Det gode skoleliv. Glostrup Kommune

Ledelsesgrundlag SAMSKABELSE

Pædagogisk Læreplan. Teori del

Erhvervsrettet innovation

Oplæg til 2. behandling af Digital pædagogisk strategi Furesø Kommune

Ekspert og avanceret niveau Samt talentspor

Fælles indsatsområder Dagtilbuddet Christiansbjerg

Informationsteknologiløsninger

Formgiv dag. BOOST- Innovativ skole i Helsingør. Grundkursus dag 4

VI LAVEDE EN MÅNEDSPLAN FOR ARBEJDET MED DANNELSE

Bygaden Linjevalg 2018/19

Overordnet Målsætning At en højere procentdel af unge gennemfører ungdomsuddannelser. -at 95% af alle unge får en ungdomsuddannelse

Forløb om undervisnings- differentiering. Introduktion

Overholde aftaler og følge fælles regler Holde orden på egne ting og være medansvarlig for at holde orden i klassen

Heidi Lærke Sørensen Entrepreneurship - 3U 2016 SYNOPS

UDDANNELSESBESKRIVELSE 2012 INNOVATION OG NYTÆNKNING

Læseplan for Iværksætteri på 8. og 9. årgang. Formål. Læringsmål

Bløde Mål. Skovvejens Skole. Mål for elevernes alsidige, sociale og personlige udvikling

BØRNE- OG UNGEPOLITIK. Børne- og ungepolitik

BØRNE- OG UNGEPOLITIK UDKAST. Børne- og ungepolitik

Leg er læring & læring er leg. Mette Guldager Ledelse af læring, kvalitet i pædagogik

MÅL- OG INDHOLDSBESKRIVELSE FOR. SFO i Vejle Kommune

Kongsbjergskolens SFO. Kongsbjergskolens SFO Pædagogiske værdier

Personalepolitik for Arbejdsfællesskabet Metropol

Kvalitetsstandard for dagtilbudsområdet

Forord. og fritidstilbud.

Boost!Camp! Evaluering!af!en!coachingworkshop!for!udskolingselever 1!

- Et udviklingsprojekt på Skovshoved Skole. Marie Fogtmann, Lise Lotte Dagger, Peter Frederiksen, Skovshoved Skole

Fælles læreplaner for BVI-netværket

Greve Kommunes skolepolitik

Hvornår fungerer den kollektive vejledning bedst?

3.g-studieplan for klasse: 3f_. Studieretning: Samfund og erhverv. Skoleåret Forløb Tidspunkt Antal lektioner og evt.

Bliv opfinder! Et spændende og anderledes tilbud til kommende 6. og 7. klasses elever i Vejen kommune

samfundsengageret Jeg stemmer, når der er valg

ipads i undervisningen - Specialskolens dilemma og inkluderende potentialer

Pakker vedr. forandring til arbejdsmiljøpuljen 2017

Dagtilbudspolitik. for hele 0-6 års området i Hedensted Kommune

Dagtilbudspolitik. for hele 0-6 års området i Hedensted Kommune

GLADSAXE KOMMUNE NOTAT. Pædagogisk grundlag GXU. Pædagogisk grundlag GXU

CENTRALE LEDELSESOPGAVER DERFOR HAR VI ET LEDELSESGRUNDLAG LEDELSESVÆRDIER LEDELSESGRUNDLAGET SKAL BESKRIVE COOPS HOLDNING TIL GOD LEDELSE

Sammen om læring og trivsel for alle børn og unge mellem 0 og 18 år. Byrådet, forår syddjurs.dk

Transkript:

K REATIVITET I NNOVATION E NTREPRENØRSKAB MODELLEN HVAD ER KIE-MODELLEN? KIE-modellen er et pædagogisk, didaktisk redskab til planlægning af innovativ læring. Modellen kan bruges til at beskrive og styre en projektorienteret proces. KIE-modellen arbejder med 3 forskellige læringsfaser/rum, som man som projektgruppe skal igennem, når man laver et projekt lige fra idéudviklingsfasen til udførelsesfasen. HVORFOR ER KIE-MODELLEN GOD? KIE-modellen er god, fordi den tvinger lærere og elever til at være bevidste om, hvilken læringsfase af et projekt, de befinder sig i. De 3 faser eller mentale rum, som KIEmodellen indeholder, har forskellige formål, mål og spilleregler, som sikrer, at vi i et projektforløb fokuserer på de rigtige ting på de rigtige tidspunkter. HVORDAN BRUGER MAN KIE-MODELLEN BEDST? KIE-modellen kan i princippet bruges i alle fag og alle projekter i folkeskolen. For at skabe de bedste forudsætninger for en succesfuldt forløb med KIE-modellen, er det afgørende, at både lærer og elever indledningsvist får en grundig indføring i KIE-modellen og de tre faser, som modellen rummer, italesættes og rammesættes. Det er betydningsfuldt, at der i et forløb, hvor KIE-modellen er rammen og afsættet, skabes tydelige overgange mellem de forskellige faser, således at både lærere og elever i hele processen er bevidste om, hvilken fase de er i og dermed hvilke spilleregler og mål, der gør sig gældende. DE TRE FASER KIE-modellen består af tre læringsfaser også kaldet de tre mentale læringsrum. KIEmodellen starter i det kreative rum, hvor der er fokus på at åbne hjernerne og generere så mange idéer som muligt. Det innovative rum handler om at kategorisere og sortere i de ideer, der er skabt i det kreative rum med henblik på at udvælge den eller de bedste ideer, som i det innovative rum skal tilpasses, således at der i det entreprenante rum muliggøres en decideret udførsel/gennemførsel af den/de udvalgte ideer. En visualisering af KIEmodellen kunne derfor passende være et timeglas, hvor det kreative rum er den brede 1

idétragt, det innovative rum er det skærpede og indsnævrede fokus på DEN GODE IDÈ, og det entreprenante rum er outputtet nemlig selve udførslen. DET KREATIVE RUM DET INNOVATIVE RUM DET ENTREPRENANTE RUM DET KREATIVE RUM FORMÅLET med det kreative rum er at kickstarte hjernens kreativitet. Det handler om at generere så mange ideer som muligt i det kreative rum. Det er væsentligt at huske på, at der måske skal 1000 ideer på bordet for at finde én brugbar idé. Formålet med dette rum er derfor at turde åbne hjernerne og lege med det afgørende, at alle involverede er meget bevidste om, at i dette rum er ingen ideer for små/dumme/urealistiske. SPILLEREGLERNE i det kreative rum tager udgangspunkt i en ikke-dømmende tilgang til sine egne og andres ideer. Det er altafgørende, at alle har JA-HATTEN på, når de befinder sig i det kreative rum. Det er derfor forbudt at afvise andres ideer, at problematisere dem eller på anden måde sætte spørgsmålstegn ved dem. Det er i den sammenhæng vigtigt at have fokus på, hvordan man formulerer sig. Det er forbudt at bruge ordene NEJ og MEN i det kreative rum, eleverne opfordres i stedet til at bruge ordene JA og OG, da disse ord sender et positivt og ikke-dømmende signal. Det er væsentligt at skabe en tryg og tillidsfuld atmosfære i det kreative rum, således at det tilstræbes, at alle elever føler sig trygge ved at skyde løs. NØGLEBEGREBER i det kreative rum er JA-HAT, spontanitet, legesyg, intuition, kaos, grin, fantasi, skabertrang, kreativitet og tryghed. HVORDAN - Det kreative rum kan iscenesættes på mange måder. Det er oplagt at tage afsæt i øvelser og principper fra Den Kreative Platform, som i den grad bygger på de værdier, der gør sig gældende i det kreative rum. Også andre idéudviklingsøvelser, energizers, icebreakers, teatersport eller andre kreative lege kan med fordel inddrages i denne fase. Brug energi på at italesætte spillereglerne og værdierne i dette rum over for eleverne, således at de er helt afklaret med rammesætningen. I det kreative rum er det oplagt at arbejde i grupper med 5-6 personer, da mindre grupper mindsker muligheden for flow og større grupper mindsker muligheden for, at alle kommer i spil. 2

LÆRERENS ROLLE i det kreative rum er primært at være aktivt lyttende og støtte op om flowet i grupperne. Læreren fungerer altså som facilitator, rammesætter og gamemaster i det kreative rum SUCCESKRITERIERNE i det kreative rum er, at eleverne oplever et trygt og sprudlende læringsrum, hvor der er højt til loftet og ingen idé er for lille/dum/urealistisk. Tegn på succes kan være fantasi, grin, fjolleri og en anerkendende omgangstone. UDFORDRINGER i dette rum kan være at navigere i det kaos, en idéudviklingsfase ofte kan føles som både for lærere og elever. En anden udfordring er at skabe det trygge miljø i rummet, der skal til for at alle elever tør have JA-HATTEN på og på impulsiv vis skyde ideer af sted uden at dømme dem. KOMPETENCER, der styrkes og kræves i det kreative rum handler meget om at kunne skifte perspektiv, at turde dumme sig og at evne at gå med på andres ideer. DET INNOVATIVE RUM FORMÅLET med det innovative rum er at systematisere, kategorisere, sortere, prioritere og analysere de ideer, som blev genereret i den kreative fase med henblik på at udvælge, målrette og forfine en eller flere ideer, der i sidste ende skal føre til et værdifuldt output. Netop værditænkning er her afgørende, da definitionen på innovation i denne sammenhæng forstås som noget, der skaber merværdi for andre. Altså skal 1+1 gerne give 3. For at sikre denne værdiskabelse kan det ofte være nødvendigt at inddrage grupper uden for klassen eller sågar uden for skolen, således at eleverne får oplevelsen af, at deres projekt skaber værdi for andre end dem selv og ikke blot er for deres egen skyld, men at der i stedet er tale om et værdifuldt fælles tredje, som bliver større end eleven selv. SPILLEREGLERNE i det innovative rum tager afsæt i en konstruktiv afprøvende og undersøgende tilgang. Det er væsentligt, at eleverne tager fat i de enkelte ideer, afprøver dem i forskellige scenarier, diskuterer fordele og ulemper, muligheder og begrænsninger, og at de tør kill their darlings. NØGLEBEGREBER i det innovative rum er analyse, argumentation, værdiskabelse, tværfaglighed, meningsskabende faglighed, aktiv lytning, ping pong, konkretisering, koncentration og eftertanke HVORDAN arbejdet i det innovative rum handler om at indsnævre idéfeltet og udvælge en eller flere ideer, som kan udvikle sig og gennemføres med det formål at skabe værdi for 3

andre. Det kan gøres igennem en række udvælgelsesøvelser, hvor forskellige udvalgte ideer afprøves og efterprøves og indsættes i forskellige scenarier. Det kan i det innovative rum være en god idé at arbejde med for/imod-lister, materialelister, budget, deadlineplaner, målgruppe, markedsføring m.m. for på den måde at tjekke den enkelte idés potentiale. Her er det væsentligt, at eleverne trække på viden fra andre fag, og at eleverne oplever en meningsskabende faglighed, hvor eksempelvis matematik pludselig er spil af nødvendighed i arbejdet med en konkret idé. Det er i den forbindelse oplagt at arbejde konkret med, hvad de enkelte fag kan biddrage med i forhold til de enkelte ideer. Måske ser de enkelte fag ligefrem forskelligt eller nytænkende på en given idé, som kan give et hidtil uset perspektiv på et projekt, et produkt eller et arrangement. LÆRERENS ROLLE i det innovative rum er fortsat at facilitere elevernes proces. Læreren kan tilbyde eleverne nye perspektiver gennem spørgsmål eller konkrete redskaber, når der opstår uenighed i en given gruppe. Læreren skal møde eleverne og processen med åbenhed og serendipitet. SUCCESKRITERIERNE i det innovative rum er, at der i gruppen nås frem til en eller flere konkrete idéer, som er realiserbar og som skaber værdi for andre. UDFORDRINGER i det innovative rum er på konstruktiv og undersøgende vis at udvælge og dermed også fravælge idéer. Det kan her være en stor udfordring at give slip på ejerskabet til en idé, hvorfor det er vigtigt at italesætte kill your darlings -mantraet for eleverne. Det kan også være en udfordring at forfine en idé, således at den rent faktisk rummer et værdiskabende potentiale. I den forbindelse er det væsentligt at arbejde med målgruppe hvem er ideen til for? KOMPETENCER, der kræves og styrkes i det innovative rum, er evnen til at indgå i gruppedynamikker, at argumentere og diskutere, at indtage et undersøgende og afprøvende perspektiv og ikke mindst evnen til at indtænke og retænke skolens fag i forhold til en given idé med henblik på nye, skæve og innovative perspektiver. DET ENTREPRENANTE RUM FORMÅLET i det entreprenante rum er at føre den endelige innovative idé ud i livet. Altså er formålet i det entreprenante rum at realisere og omsætte en given idé til handling, som skaber værdi for andre. 4

SPILLEREGLERNE i det entreprenante rum er, at samarbejde og handling er afgørende. Igen er JA-HATTEN betydningsfuld, og det er væsentlig at så muligheder frem for begrænsninger. NØGLEBEGREBER i det entreprenante rum er handling, organisering, tilrettelæggelse, målrettethed, praktisk, kontaktskabende, learning by doing, risikovillighed, sammenhold og ejerskab nøglebegreber. HVORDAN handlingen i det entreprenante rum afhænger meget af, om der er tale om et produkt, et arrangement, et koncept, en præsentation eller noget helt femte. Afgørende er det, at den enkelte gruppe grundigt planlægger og tilrettelægger(og måske øver) afviklingen af den endelige idé. Det er altafgørende, at værdiskabelsen tydeliggøres gennem et konkret produkt, som er brugbart for andre, et arrangement for en given målgruppe eller et koncept eller en præsentation, som andre kan drage nytte af. Det er vigtigt i denne fase, at gruppen laver en lige og klar arbejdsfordeling, at der lægges en plan for deadlines og at alle gruppens medlemmer tør arbejde handlingsorienteret, udadvendt og med ansvar og ejerskab for outputtet. LÆRERENS ROLLE i dette rum er primært at fungere som indpisker og motivator og forsøge at fastholde eleverne i aktiv handlen. Læreren kan i nogle situationen vejlede og sparre med gruppen i forhold til organiserings og udførselsprocessen. SUCCESKRITERIERNE i denne fase er at finde dels i elevernes oplevelse af mesting, tillid til egen handlekompetence og oplevelsen af evnen til værdiskabelse for andre. Dette kan bl.a. måles ved elevernes gåpåmod og oplevelse af ideen efter gennemførslen. UDFORDRINGER i denne fase er mange. Meget projektarbejde i skolen har ikke haft en entreprenant fase, hvorfor meget projektarbejde er blevet som om. Derfor er der en særlig udfordring forbundet med at skabe værdi for andre og rent faktisk føre det ud i livet. Det er derfor vigtigt, at eleverne bevarer troen på sit projekt og har modet til at løbe den risiko, der altså vil være, når man vil skabe værdi. Nemlig risikoen for, at det ikke lykkedes. Det er derfor vigtigt at italesætte denne risiko og på forhånd acceptere den som et muligt udfald. KOMPETENCER, der styrkes og fordres i dette rum knytter an til handling og drive. Også ansvarsbevidsthed, organisatoriske evner og overblik kræves i denne afsluttende fase. 5

EVALUERING Som med alt er andet er det vigtigt at evaluere et forløb med afsæt i KIE-modellen. En evaluering kan foretages med afsæt i de enkelte rum/faser, og det er her væsentligt at fastholde fokus på de enkelte spilleregler, formål og succeskriterier i de enkelte faser/rum, således at det i en evaluering synliggøres, hvad og hvorfor noget er lykkedes og hvad og hvorfor noget ikke er. HUSK Et innovativt forløb skal gerne udløse den optimale frustration. Den optimale frustration er i spændingsfeltet mellem følelsen af almagt og afmagt, hvor udfordringerne hele tiden matcher og udfordrer færdighederne. RØVTUR OPTUR 6