Sara Skaarup: Sort sommer, Dansklærerforeningen, FFF,



Relaterede dokumenter
Årsplan 7.x. dansk TG

Håndbog til prøveform B Mundtlig prøve i dansk prøveform B

ÅRSPLAN DANSK UDSKOLING

Årsplan 7. b, dansk 2011/2012 ret til ændringer forbeholdes

Årsplan 7.x. dansk TG

Krageungen af Bodil Bredsdorff

Sanne Munk Jensen: Arangutang, Gyldendal, 2012

Årsplan for 4.klasse i dansk

Undervisningen i dansk på Lødderup Friskole. 6. oktober 2009 Der undervises i dansk på alle klassetrin ( klasse).

Håndbog til synopseprøven i dansk

Holly-Jane Rahlens: Muren er faldet. Og jeg sidder fast, oversat fra engelsk af Arko Højholt og Mads Heinesen, Høst og Søn, 2010

Periode Emne Beskrivelse Mål

Pædagogisk vejledning til

Årsplan for 3.klasse i dansk

H. C. ANDERSEN Af Anders Korsgaard Pedersen

KAPTAJNEN I BLOMMETRÆET Bodil Bredsdorff

Kig på forsidebilledet og titlen. Hvad tænker du om romanen og hvad tror du fortællingen kan handle om.

1. Årsplan for Dansk i 7a. 2015/2016 Der vil i hver uge være grammatik træning om mandagen, samt 20 minutters læsebånd hver tirsdag.

Undervisningsforløb til Randulf Af Rie Borre, Læsekonsulent i Dit Læsekompagni og læsevejleder i Hvidovre Kommune

Undervisningsforløb til Luremine Af Rie Borre, Læsekonsulent i Dit Læsekompagni og læsevejleder i Hvidovre Kommune

Årsplan for 5.klasse skoleåret 2011/2012

På Friskolen Østerlund lægger vi i danskundervisningen særligt vægt på

Bent Haller Af Louise Molbæk

HUL I HOVEDET UNDERVISNINGSMATERIALE. Litteraturguide ARBEJDSOPGAVER & SPØRGSMÅL KLASSE.

B-prøven - En lærerhåndbog

Kiki af Kasper Kjeldgaard Stoltz

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Paris Belinda Hansen er en pige der, hverken er pæn eller rig eller boglig begavet. Hvad fortæller denne sætning om hovedpersonen?

Jesper Nicolaj Christiansen og Peter Snejbjerg: Æblet, dansklærerforeningen, 2008

Årsplan med Fandango 4

Læringsmål på NIF. Dansk. for yngste-, mellemste- og ældste trinnet 2014/15

Evaluering af dansk efter 9 kl på Ahi Internationale Skole Det talte sprog. Fælles Mål. Ahi Internationale Skole.

Faglig element Aktivitet Trinmål efter 2. klassetrin Eleverne læser i bøger tilpasset deres individuelle niveau og zone for nærmeste udvikling.

Årsplan dansk 4. klasse 2012/13 Lone Telling & Susanne Salling

Venner 4ever, afsnit 1 Mille

Det gyser. Færdigheds- og vidensmål. Tegn på læring til de fire læringsmål kan være. Plot 5, kapitel 1. Side Tegn på læring til de 4 læringsmål

ENGLEN. Undervisningsforløb til klasse

LENE KAABERBØLS HØG AAGAARD SVANEKIER

Årsplan for 0.x i dansk

Undervisningsforløb med billedromanen Emmely M i 5. klasse

Årsplan for dansk 5A skoleåret IK.

Årsplan for dansk 2012/2013

STANDBY UNDERVISNINGSMATERIALE. Litteraturguide ARBEJDSOPGAVER & SPØRGSMÅL KLASSE.

Årsplan for dansk i 4.klasse

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Årsplan for dansk i 6.klasse

Tegn på læring til de 4 læringsmål

April 23, Hvorfor skal I lave en synopse? Hvad er en synopse? Hvordan laver man en god synopse?

Årsplan for dansk i 6. kl

Evalueringsresultatet af danskfaget på Ahi Internationale Skole. ( ) Det talte sprog.

Undervisningsmateriale udarbejdet af overlærer Bodil Johanne Fris. Forlaget Brændpunkt

Litteratur guide UDSTILLET UNDERVISNINGSMATERIALE ARBEJDSOPGAVER & SPØRGSMÅL KLASSE. Hvorfor læse Ilttyv i undervisningen?

DRENGEN BAGLÆNS. der. gik. Et touch værd! Undervisnings-e-bog

Plan for dansk klasse Det talte sprog

STORY STARTER FÆLLES MÅL. Fælles Mål DET TALTE SPROG DET SKREVNE SPROG - SKRIVE DET SKREVNE SPROG - LÆSE SPROG, LITTERATUR OG KOMMUNIKATION

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

3. Læringsmål og elevmål

Årsplan for 3. klasse dansk

Evaluering af dansk på Ahi Internationale Skole. ( ) Det talte sprog. Indskoling.

Objective/ Formål. Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at

Baggrundsstof til læreren om Peter Seeberg kan fx findes i Peter Seeberg en kanonforfatter af Thorkild Borup Jensen, Dansklærerforeningens Forlag.

Årsplan 6. b - dansk 2011/2012 ret til ændringer forbeholdes

Årsplan for 8. A klasse i Dansk 2018/2019

Vedr. folkeskolens afgangsprøve i mundtlig dansk

Uge Opstartsemne: Mig og min famile. Plenum i klassen Arbejdsbøger Færdige projekter Kreative produktioner Evalueringstest

Årsplan for dansk i 1. Klasse Broby friskole

Årsplan i dansk 9.klasse Ahi Internationale Skole Analyse & fortolkning (mundtligt)

Gys og gru. Lærerark. Opgaverne er egnet til undervisning i faget dansk.

Årsplan for danskundervisningen i 5. klasse

Dansk 4. klasse. Periode Emne Mål Evaluering Uge. Eleverne skal i 33. makkerpar lave OL OL London Lytte aktivt til andre og

Årsplan for dansk 8.y SJ

Bent Haller Wildsvin Opgaver Personkarakteristik - Sprog - Symbolik - Temaer - Genre

Årsplan for dansk 7.x SJ

Fag Dansk. Tema: Fortællende journalistik Uge Tema: Romantikken og Det Moderne gennembrud, herunder billedanalyse Uge 37-39

Vejledning til arbejde bogen Monster.

Undervisningsforløb til Pigen med den sorte kuffert

Formål. Dansk 6. klasse

Pædagogisk vejledning til

EN SKOLE FOR LIVET. ÅRSPLAN for skoleåret 18/19. Lærer: BSM Fag: Dansk i 5. klasse Uge Emne Mål Materialer

Dansk. Tema: Den gode historie Uge Skoleåret 2018/19 Årsplan 8. klasse. Indhold Aktiviteter/Metode Mål Evaluering

Årsplan for 4. klasse (dansk)

Årsplan for 4. klasse (dansk)

ÅRSPLAN 4. KLASSE DANSK 2016/2017 Voldumegnens Friskole, Eva Bak Nyhuus

Lulu og det mystiske armbånd

Tiltag Hvad skal eleverne lave? Hvilket indhold, hvilke metoder og hvilken organisering skal iværksættes?

Introduktion. Introduktion. Introduktion. Læs sammen med børn Dialogisk læsning skaber mere sproglig interaktion ved

Læsning og læseforståelse i skønlitteratur og fagtekster

Når vi forbereder et nyt emne eller område vælger vi de metoder, materialer og evalueringsformer, der egner sig bedst til forløbet.

Årsplan med Fandango 3

Forløbet slutter med en fælles CL-aktivitet, hvor der er fokus på bøgernes fælles tema.

Thyregod Skole. Folkeskolens afgangsprøve for 9. klasse Bundne prøvefag

Transkript:

Sara Skaarup: Sort sommer, Dansklærerforeningen, FFF, Jonas og 27 andre unge ankommer til en sommerlejr, der er noget anderledes end de fleste af den slags lejre. Ingen fælles arrangementer og pligterne indskrænker sig til madlavning og oprydning. Hver søndag aften får nogle af lejrdeltagerne en nøgle, som gør dem udvalgte til komme på ferie til Sunny Beach, Bulgarien. Lækkert, men noget synes at være galt. Jonas og de andre begynder at lede efter årsagen til, at unge er havnet på lejren, og hvad der sker med de udvalgte for slet ikke at tale om dem, der bliver tilbage i lejren. Dem, der ingen gylden nøgle er til. Usikkerheden hos Jonas og de andre i lejren forplanter sig snigende til læseren. Jonas kæmper mod lejrlederne Mor og Far og hans kamp om indsigt bliver en kamp om indsigt i ham selv. Undervisningsideerne tager udgangspunkt i elevernes oplevelse af romanen, men også i, at de læser den forholdsvis tæt. I hvert fald med henblik på nogle af elementerne i romanen. For at kunne afdække, hvad der ikke bliver fortalt, som synes at være et virkemiddel, der konstituerer spændingen, skal de læse tæt på det, der faktisk står. God fornøjelse med undervisningen i en god ungdomsbog. Ideerne til undervisning er netop ideer, ikke færdiglavede time til time opgaver. Undervisningsideerne er lavet af sammen med dansklærerne Anja Thingvad og Susanne Korsgaard Knudsen og 8.a-8.b på Haderup skole, Herning efteråret 2011

Hvad skal eleverne lære? Hvad skal eleverne lave? Fælles Mål 2009 Udvalgte trinmål for dansk 9. klasse som kan opfyldes gennem arbejdet med Sort sommer ud fra de tanker og opgaver vi har udformet. Læse skøn- og faglitteratur hurtigt og sikkert gøre rede for samspillet mellem tekst, genre, sprog, indhold og situation forholde sig analytisk og vurderende til sprog, sprogbrug og sprogrigtighed i egne og andres tekster vise indsigt i og kunne anvende et bredt udsnit af genrer fortolke, vurdere og perspektivere tekster og andre udtryksformer ud fra såvel umiddelbar oplevelse som analytisk forståelse gøre rede for og beherske betydningen af sproglige og stilistiske virkemidler gøre rede for både genrer og enkelte forfatterskabers særpræg Forslag til litteraturundervisning Før vi læser Sort sommer - fælles Billede på smartboard eller lærred af forsiden med titel, forfatter og billede Opgave til klassen: Skriv tre ord ned, du kommer til at tænke på, når du ser forsiden. Hvad tror du, bogen handler om? Hvad forventer du dig af bogen?

Fælles opsamling. Anslag og præsentation Oplæsning af de første sider eleverne sidder med papir/hæfter og skriver stikord ned undervejs. Notaterne kan dreje sig om anslag og præsentation (sted, personer og konflikt) Anslag i første kapitel (Ankomst) Jonas størrelse slik mor hvilke spor Præsentation Jonas hans mor Jonas hold (Mille, Kenny, Patrick, Annabell, Fighter, Nina lejren Mor og far (pionererne) Lejren: Nye Begyndelser Ungdoms Initiativet regler mor og far lejrsangen udvælgelsen til Sunny Beach (Bulgarien) Hverdagene spil, madturnus, + ingenting. Lejr versus omverden; den er ikke-eksisterende (ingen radioer, ingen tv, ingen aviser) de unge må ikke have mobiler, mp3 ere eller lignende med. Anslaget og præsentationen varer frem til og med den første søndag på lejren (s. 63) og kan med fordel læses op (det tager med opklarende og støttende spørgsmål ca. 60 min) Mens de læser Hvad skete i de første kapitler? Samtale om de første kapitler den første uge på lejren Opgavemuligheder til eleverne her: Sig nogle ord om de vigtigste personer på lejren: Jonas, Mille, Patrick, Nina, Annabell, Mor og Far. Hæng personerne på opslagstavlen Hvad er der på spil i lejren? Hvad sker der med de udvalgte? Hvordan bliver de unge udvalgt? Hvad sker der med de unge, der bliver i lejren?

Hvad sker der i resten romanen? Skriv hver især en tekst på ca. ½ A-4 side, hvor I fortæller hvad I tror der sker i lejren med Jonas og de andre og hvad det ender med? (læreren samler alles svar ind til senere brug) Læreren introducerer læsning af resten af romanen: Resten af bogen læses individuelt med opgaver Læs resten af romanen 1. læs fra Kulde mandag d. 8. juli 0845 (side 64) til og med Varme søndag d. 14. juli kl. 0830 (side 93) Skriv hver især de vigtigste 5 stikord ned til dette afsnit sæt jer sammen i grupper på 4 og diskuter jeres stikord og skriv 5-10 ord, I mener karakteriserer det væsentligste i afsnittet. Sæt gruppens stikord til afsnittet på opslagstavlen 2. læs fra Drøm mandag d. 15. juli kl. 0820 (side 94) til og med Hedebølge søndag d. 21. juli kl. 1700 (side 156) drenge: skriv stikord om Jonas hvordan udvikler han sig, hvad er hans projekt, hvad skræmmer ham,? piger: skriv om Mille og Annabell - hvordan udvikler de sig, hvad er deres projekt (især Milles)? I klassen: drengene fortæller deres stikord om Jonas og pigerne fortæller deres om Mille og Annabell. Pigerne og drengene må kort kommentere hinandens opfattelser ( helst kun en sætning hver) 3. Læs resten af bogen Ingen specielle opgaver til læsningen Efter læsning af romanen. Hvad skal samtalen og arbejdet med bogen tage afsæt i og komme lidt dybere i? Læreren kan vælge forskellige nedslagspunkter: Personer Opfølgning på opgaven tidligere om de vigtigste personer; Hvad ved vi nu? Hvordan har de udviklet sig undervejs? Hvilke værdier bærer de? (Jonas, Mille, Fighter, Annabell, Nina og Patrick) Handling - gruppearbejde

Lav en handlingslinje med kapiteloverskrifter evt. også med tidsangivelser plot de vigtigste tidspunkter ind (bliv enige i gruppen) Fortæller Fortælleren Jonas: hvilken slags fortæller er han? Lav et billede/karakteristik af Jonas som fortæller. Hvad fortæller han og hvad udelader han? Fortællingen Hvad er fortællingens drivkraft? Hvad fortæller romaen om lejren og de unges baggrund og muligheder? Om Mors og Fars ideer med lejren. Hvad er deres idealisme? Hvad betyder Nye Begyndelser? Hvad betyder Ungdoms Initiativet? Hvad bliver ikke fortalt? Romanen fortæller i det hele taget mange ting om de 7 i gruppen, om Mor og Far og lejren. Men undlader også en del. Lav en liste over ting, vi ikke får at vide, men selv må finde ud af, for at læse og forstå romanen. Diskuter i grupper, hvad I finder frem til ikke bliver sagt Nogle stikord kan være: den røde drik, pædagogisk metode, pionererne, Sunny Beach, nøglen, straffen for forseelser, osv Genren gyser: Karakteriser genren gyser brug opslagsværker og evt. wikipedia Forklar, hvorfor forlaget mener, at Sort sommer er en psykologisk gyser Fortolkning Hvad drejer Sort sommer sig om? Hvad vil det sige at være egnet? Hvordan vil det gå de unge fra lejren? Skriv et brev eller et postkort, fx et af disse muligheder: Jonas skriver et brev til Mille nogle måneder efter flugten fra lejren Mille skriver et brev til Jonas Fighter skriver et kort postkort til Jonas Annabell skriver et postkort til Patrick Nina skriver et postkort til Jonas; skriv ikke det af, der er skrevet i bogen

Hvor kan man læse og se flere gyserfortællinger? Sara Skaarup: Helvedes hund og andre gysere, Forum, gys (C) Kenneth Bøgh Andersen: Det gemmer sig i mørket og andre gys, forum, gys Kenneth Bøgh Andersen: Dødens sang - og andre gys, forum, gys Gyserfilm disse er fra Filmstriben.dk Buldermanden Lille Lise Tifanfaya December 2011 Anja Thingvad, Susanne Korsgaard Knudsen og