PÅ JAGT EFTER GRUND- STOFFER

Relaterede dokumenter
DE FIRE ELEMENTER GOD TIL NATURFAG. Elevark. Et undervisningsforløb til natur/teknik 6. KLASSETRIN. Lær om grundstofferne. hydrogen, kulstof og jern

KEMI FOR DE YNGSTE GOD TIL NATURFAG. Elevark. Et undervisningsforløb til natur/teknik KLASSETRIN. De allerførste oplevelser med naturfag

TAG SKRALDET! GOD TIL NATURFAG. Elevark. Et undervisningsforløb til natur/teknik KLASSETRIN

Undervisningsplan for natur/teknik

Det sure, det salte, det basiske Ny Prisma Fysik og kemi 9 - kapitel 1 Skole: Navn: Klasse:

Jordens skatte Ny Prisma Fysik og kemi 9 - kapitel 3 Skole: Navn: Klasse:

Gasser. Præsentation: Niveau: 8. klasse. Varighed: 4 lektioner

Årsplan for 6.klasse i natek

NATURFAG Fysik/kemi Folkeskolens afsluttende prøver Terminsprøve 2009/10

Lim mellem atomerne Ny Prisma Fysik og kemi 8. Skole: Navn: Klasse:

Undervisningsplan for faget natur/teknik

Atomer er betegnelsen for de kemisk mindste dele af grundstofferne.

Formål: At undersøge nogle egenskaber ved CO 2 (carbondioxid). 6 CO H 2 O C 6 H 12 O O 2

TAG SKRALDET! GOD TIL NATURFAG. Lærerark. Et undervisningsforløb til natur/teknik KLASSETRIN

Opgave: Du skal udfylde de manglende felter ud fra den information der er givet

Årsplan 2013/ ÅRGANG Natur/Teknik. Lyreskovskolen. FORMÅL OG FAGLIGHEDSPLANER - Fælles Mål II 2009

I dag skal vi. Have det sjovt, og tale om det vi lærte sidst, på en anden måde. CO2/fotosyntese, klima vind og vejr. Hvad lærte vi sidst?

Årsplan for natur/teknik Klasse 34 i skoleåret

Årsplan i 6. klasse 2010/11 i Natur og teknik

Medicin Fra ide til tablet

Årsplan i Fysik 7.klasse. 2018/2019 Abdiaziz Farah

Forord Dette skal du bruge til aktiviteten (findes i aktivitetskassen) Forberedelse Dagens forløb Indledning (læreroplæg) (ca min.

TAG SKRALDET! GOD TIL NATURFAG. Lærerark. Et undervisningsforløb til natur/teknik KLASSETRIN

Modul 3-4: Fremstilling af mini-raketter

Natur/teknik delmål 2. klasse.

Der er noget i luften Ny Prisma Fysik og kemi 9 - kapitel 6 Skole: Navn: Klasse:

Elforbrug og energirigtige skoler

Elementerne et magisk kemisk show

Fyldt med energi Ny Prisma Fysik og kemi 8. Skole: Navn: Klasse:

Oversigt med forklaring over forskellige begreber

Årsplan for 5.K N/T skoleåret 2016/17

Natur/Teknik. Beskrivelsen og forklaringen af hverdagsfænomener som lys, lyd og bevægelse.

Polære og ikke polære væsker

Slutmål og trinmål natur/teknik synoptisk opstillet

IONER OG SALTE. Et stabilt elektronsystem kan natrium- og chlor-atomerne også få, hvis de reagerer kemisk med hinanden:

Ideer til halv-åbne opgaver

Årsplan, natur/teknik 4. klasse 2013/2014

3HCl + Al AlCl3 + 3H

Selam Friskole Fagplan for Natur og Teknik

El kredsløb Undervisningsforløb til Natur/Teknik

Årsplan 4. Årg Trinmål for faget natur/teknik efter 6. Klassetrin. Den nære omverden. Den fjerne omverden

Folkeskolens afgangsprøve Maj-juni 2006 Fysik / kemi - Facitliste

Natur/teknik. Formål for faget natur/teknik. Slutmål for faget natur/teknik efter 6. klassetrin. Den nære omverden. Den fjerne omverden

Atomets bestanddele. Indledning. Atomer. Atomets bestanddele

Årsplan Skoleåret 2012/13 Fysik/Kemi

Kemiske bindinger. Præsentation: Niveau: 8. klasse. Varighed: 7 lektioner

Salte, Syre og Baser

Hvor kommer energien fra?

Forord. Undervisere kan bruge arket ved først at kontakte og få et skriftligt tilsagn.

Fysik/kemi. Fagets overordnede rammer. Formål. Fagplan

4. Kulstofkredsløbet (CO 2

LÆRERVEJLEDNING TIL FORLØBET VANDETS VEJ GENNEM TIDEN Vandforsyning på Frederiksberg

Årsplan for natur/teknik 6. klasse 2012/13

Vikar-Guide. Den elektriske ladning af en elektron er -1 elementarladning, og den elektriske ladning af protonen er +1 elementarladning.

Folkeskolens afgangsprøve Maj 2006 Fysik / kemi - Facitliste

Klassetrinmål: 1. klasse:

PÅVISNING AF FOTOSYNTESE & RESPIRATION ELEVER: CASPER, KEVIN & LARS-EMIL. LÆRER: CHRISTIAN KROMANN. Page 1

Undervisningsplan for fysik/kemi, 9.A 2015/16

Årsplan Skoleåret 2013/14 Fysik

Evaluering for Natur og Teknik på Ahi Internationale Skole

Natur og Teknik 4 og 5 klasse

Undervisningsforløb om plast:

LÆRERVEJLEDNING TIL FORLØBET VANDETS VEJ GENNEM TIDEN På felttur i Cisternerne underjordiske rum for naturvidenskabelige eksperimenter

Folkeskolens afgangsprøve Maj 2006 Fysik / kemi - Facitliste

Jordens salte Ny Prisma Fysik og kemi 9 - kapitel 2 Skole: Navn: Klasse:

Vejledende læseplan Fysik/kemi

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland Kaj Mikkelsen

HVORDAN BLIVER TOBAK TIL RØG, OG HVAD INDEHOLDER RØGEN?

Opgave. Navn Kemi opgaver Klasse Side 1 af 7. Hvad kaldes elementarpartiklerne, angiv deres ladning

Lav smukke saltkrystaller

Torben Rosenørn. Aalborg Universitet. Campus Esbjerg

Hvidovre Science Genbrugsstationen

Metallernes kemi. Præsentation: Niveau: 8. klasse. Varighed: 6 lektioner

Indledning. Undervisningsplan 6. klasse. August Værdsættelse:

Årsplan 6. Årg Trinmål for faget natur/teknik efter 6. Klassetrin. Den nære omverden. Den fjerne omverden

Årsplan, Natur/teknik 4. klasse

sortere materialer og stoffer efter egne og givne kriterier demonstrere ændringer af stoffer og materialer, herunder smeltning og opløsning

Alkohol Ingrid Jespersens Gymnasieskole 2007

Navn Kemi opgaver Klasse 9. b Side 1 af 9. Hvilke elementærpartikler indeholder kærnekræfter, som holder kernen sammen?

DE FIRE ELEMENTER GOD TIL NATURFAG. Lærerark. Et undervisningsforløb til natur/teknik 6. KLASSETRIN. Et forløb om oxygen, hydrogen, kulstof og jern

Fysikrapport om vægtfylde med Den Talende Bog

Årsplan Skoleåret 2014/2015 Fysik/Kemi Nedenfor følger i rækkefølge undervisningsplaner for skoleåret 14/15. Skolens del og slutmål følger

Oliekemi - intro til organisk kemi. Fødevarekemi - organisk kemi - del af SO (Sundhed) Salte - Ioner, opløselighed, mængdeberegninger og blandinger.

Fysik og kemi er overalt Ny Prisma Fysik og kemi 8. Skole: Navn: Klasse:

UNDERVISNINGSPLAN FOR FYSIK/KEMI 2014

Lav ure med sand og sol

Delmål og slutmål; synoptisk

Årsplan for natur/teknik 6. klasse 2013/14

UNDERVISNINGSPLAN FOR FYSIK/KEMI 2012

Årsplan Fysik/kemi 8. kl.

Uge 39 med Helsingør Kommune og Forsyning Helsingør.

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland

maj 2017 Kemi C 326

Forløbet Syrer og baser ligger i fysik-kemifokus.dk 7. klasse, og det er muligt at arbejde med forløbet både i 7. og 8. klasse.

Undervisningsforløb i Materialekendskab

LÆRERVEJLEDNING TIL FORLØBET VANDETS VEJ GENNEM TIDEN

Undervisningsbeskrivelse

Fysik/Kemi 7. klasse årsplan og information

Undervisningsplan 9. klasse August 2016 Kursus i fysik/kemi

Transkript:

GOD TIL NATURFAG Lærerark PÅ JAGT EFTER GRUND- STOFFER Et undervisningsforløb til natur/teknik 4.-6. KLASSETRIN Opgaver og forsøg med gasser, ser, metaller og kemiske forbindelser Udviklet af Stine Gufler og Lykke Mejdal Jensen. Redaktion: Erland Andersen, Jesper Ingerslev og Stine Honoré Universe Fonden, 2. udgave, marts 2013 www.godtilnaturfag.dk

Introduktion Med udgangspunkt i egne undersøgelser, iagttagelser og eksperimenter, skal eleverne i dette forløb opnå viden om det periodiske system og dets opbygning. Vi har mange gange oplevet at eleverne er fascineret af at alt i verden er opbygget af forskellige grundstoffer, og at disse kan sættes sammen til kemiske forbindelser. Vi oplever også at interessen ændrer sig med alderen. For eksempel er eleverne på 4. klassetrin ofte mere ivrige efter at lære grundstoffernes navne udenad, sammenlignet med elever fra 7.klasse. Eleverne på mellemtrinnet elsker at lege, eksperimentere og spille spil. Med denne arbejdsform får eleverne nemt en paratviden, og det hjælper dem når de senere i fysik/kemi skal forstå kemiske sammenhænge. Begynder man undervisningen i det periodiske system tidligt, er det vores erfaring at eleverne viser stor nysgerrighed og interesse. For os har det været vigtigt at udnytte elevernes naturlige nysgerrighed ved at arbejde eksperimentelt. Vi håber du vil opleve at det også fremmer dine elevers glæde ved at lære. KEMISKE FORBINDELSER Eleverne skal få indblik i at alt i verden består af grundstoffer, som er bygget sammen på forskellige måder. For eksempel at grundstofferne kan sættes sammen og danne nye stoffer, men også at de kan skilles ad igen, og derved blive til de oprindelige grundstoffer. Intentionen er at eleverne skal opnå erfaringer med at arbejde i et faglokale og opstille forsøg, som de efterfølgende kan relatere til en teori. Eleverne skal undervejs notere deres hypoteser, overvejelser, observationer og spørgsmål. Det er meningen at de skal undres, og få lyst til at stille flere spørgsmål. Arbejdet skal være præget af kreativitet, og i samarbejde med andre elever, skal den enkelte kunne drage nytte af deres kammeraters idéer og viden. Som lærer bør du med udfordrende spørgsmål være med til at skabe en nuanceret forståelse af emnerne, så eleverne udvider deres fagsprog. For eksempel kan udsagnet der er ikke så megen luft i glasset nuanceres til der er ikke så megen oxygen i glasset. Undervisningsforløbet er delt op i følgende delemner: Gasser, metaller og kemiske forbindelser. GASSER Eleverne skal lære at genkende forskellige gasser og gøre rede for karakteristiske egenskaber og deres opbygning. For eksempel skal de kunne redegøre for CO 2, som er opbygget af et carbonatom/kulstofatom (C) og to oxygen-atomer (O) og som kvæler flammen på stearinlyset. METALLER Eleverne skal stifte bekendtskab med enkelte metallers egenskaber, og hvordan de kan anvendes, for eksempel metallers evne til at lede strøm, og hvordan denne egenskab udnyttes i ledninger. Grundstoffer Lærerark side 2

Trinmål Hovedvægten er lagt på følgende trinmål fra 4. og 6. klasse: Den nære omverden Trinmål efter 4. klassetrin: Sortere og beskrive materialer som metal, plast, sten og affald efter faglige kriterier Kende forskellige materialer og stoffers oprindelse. Kende oxygen, kuldioxid (...) Trinmål efter 6. klassetrin: Undersøge og vurdere stoffernes forskellige egenskaber, herunder styrke, isolerings- og ledningsevne samt muligheder for genbrug. Kende til, at alt stof i verden består af et begrænset antal grundstoffer og kende få grundstoffers navne, herunder kulstof, oxygen, hydrogen og jern. Kende til vigtige stoffers og materialers anvendelse, genbrug og kredsløb. Arbejdsmåder og tankegange Trinmål efter 4. klassetrin Formulere spørgsmål og fremsætte hypoteser på baggrund af iagttagelser, oplevelser og mindre undersøgelser. Gennemføre og beskrive undersøgelser og eksperimenter. Arbejde hensigtsmæssigt med forskellige undersøgelsesmetoder og udstyr indendørs og udendørs samt anvende faglig læsning. Sammenligne resultater og data af både praktiske og mere teoretiske undersøgelser gennem tegninger, diagrammer, tabeller, digitale billeder og lydoptagelser. Formidle - mundtligt og skriftligt - data fra egne undersøgelser og eksperimenter med relevant fagsprog på forskellige måder og med forskellige medier. Intro og facitliste til forsøg Inden emnet begyndes får eleverne som lektie at finde ud af: Hvad er det periodiske system?, Hvad er grundstoffer? og Hvor mange grundstoffer findes der? Under forløbet udformes en poster/planche i klassen med vigtige ord, som børnene skal lære, og som skal repeteres senere. Det gælder fx ordene grundstof og kemisk forbindelse. 1. lektion I første time kan elevernes svar danne udgangspunkt for en dialog om hvordan hele verden er opbygget af grundstoffer som er sammensat på forskellige måder. Det er målet at du ud fra elevernes input når frem til hvilke grundstoffer der for dem er de vigtigste. Som udgangspunkt skal eleverne lære om de 20 første grundstoffer i det periodiske system. grundstoffer, der er fremstillet kunstigt ved kernereaktioner i et laboratorium. Af de naturligt forekommende grundstoffer er 77 faste, 11 er luftarter og 2 er væsker. Oversigten over grundstofferne kaldes det periodiske system. I vil opleve at antallet af grundstoffer varierer på forskellige oversigter. Antallet afhænger af hvornår oversigten er udformet. Kemikerne har fundet ud af at grundstofferne blander sig på mange forskellige måder. Det spændende er at to meget farlige grundstoffer, som natrium (Na) og chlor (Cl) kan gå sammen og danne et ganske ufarligt stof, nemlig køkkensalt (NaCl). Grundstofferne kan blande sig på mere end 12 millioner forskellige måder og altså danne det vi kalder kemiske forbindelser. En kemisk forbindelse er når to eller flere grundstoffer går sammen og danner et nyt stof. Lidt om grundstoffer: Alt hvad vi kan skabe her på jorden består af de 90 grundstoffer, der findes i naturen samt de flere end 22 Grundstoffer Lærerark side 3

FORDELING AF LUFTARTER I TØR ATMOSFÆRISK LUFT N 2 (78,08 %) O 2 (20,95 %) CO 2 og andet (0,04 %) Ar (0,93 %) 99,9 procent af den samlede mængde atomer i universet er hydrogenatomer eller heliumatomer, hvorimod de fleste atomer i jordens atmosfære er nitrogenatomer (N). På jorden er det ganske anderledes fordi 99 procent af jordens masse udgøres af de 8 grundstoffer: Oxygen, silicium, aluminium, jern, calcium, natrium, kalium og magnesium. Nyttig viden: Oxygen (O) er den luft vi indånder og den luft, planterne danner for os. Silicium (Si) er det grundstof, sand hovedsageligt består af og som vi bl.a bruger til at lave solceller med. Calcium (Ca) findes i mælk, og er et vigtigt grundstof for vores knogler og tænder Kalium (K), jern (Fe) samt magnesium (Mg) er vigtige metaller for vores krop. Jern er det, der giver vores blod den røde farve, og jern er en af grundstenene i hæmoglobin, som sørger for at der bliver ført oxygen rundt til kroppens celler. Magnesium bruges til opbygning af knoglerne. Magnesium og kalium bruges af musklerne, når de skal arbejde. Carbon/Kulstof (C) findes i alle levende organismer, fx planter, dyr og mennesker, og derfor også i bomuld, som vi laver tøj af. Carbon/kulstof (C) findes også i de fleste madvarer, da de stammer fra dyr eller planter. Grundstoffer Lærerark side 4

Det periodiske system Det periodiske system er opdelt med en trappe, som adskiller metallerne fra ikke-metallerne. Metallerne står til venstre og ikke-metallerne til højre. Langs trappen har vi halv-metaller. Først skal eleverne finde trappen. Lad dem derefter finde metaller de kender, fx jern og aluminium. De kan også finde nogle ikke-metaller fx oxygen/ilt og chlor. De vil opdage at en del ikke-metaller er gasser. Kemiske forbindelser Når to H-atomer (hydrogenatomer) går sammen bliver de til et H 2 -molekyle. Når vi indånder oxygen, reagerer oxygenet med carbon i kroppen og danner CO 2, som er den gas vi udånder. Når to H-atomer reagerer med et O-atom, får vi vand - H 2 O. På den måde støder vi hver dag på mange forskellige kemiske forbindelse, der er uhyre vigtige for vores liv. Det er derfor meget vigtigt at vi har kendskab til hvordan grundstoffer kan forbindes. Og hvordan de danner uundværlige stoffer for os. De to måske mest interessante processer for os på jorden er fotosyntese og respirationsprocesserne. De er skitseret herunder. Fotosyntese Vand og kuldioxid glukose og oxygen 6H 2 O + 6CO 2 C 6 H 12 O 6 + 6O 2 Respiration Glukose og oxygen vand og kuldioxid C 6 H 12 O 6 + 6O 2 6H 2 O + 6CO 2 Relevante links: Til inspiration se www.skoveniskolen.dk I kan gratis rekvirere et periodisk system på www.elevunivers.dk Der findes et godt og informativt periodisk system på www.periodictable.com/theelements/pages.htmltml Grundstoffer Lærerark side 5

2. og 3. lektion: Gasser Klassen inddeles i forsøgsgrupper med tre elever i hver. Tanken er at grupperne skal være de samme hele forløbet igennem. Som lærer bør du inden timen gøre de forskellige stationer klar, bl.a. lægge materialer og forsøgsark ud ved de forskellige stationer. Afhængig af klassens erfaring med at opstille og udføre forsøg på egen hånd, kan I evt. gennemgå alle forsøg på tavlen/ overhead, inden I går i gang. Uanset hvad, er det vigtigt at grupperne læser forsøgsvejledningen grundigt igennem, inden de går i gang. Husk eleverne på at alle skal notere deres svar på elevarkene. Du kan stille krav til eleverne om at de ikke må starte på næste forsøg før deres notater fra forrige forsøg er godkendt af dig. Men det afhænger af hvordan du vælger at gå frem. Godkendt betyder dækkende beskrevet, men ikke nødvendigvis rigtigt svaret. Som intro til forløbet kan du vælge at give eleverne en grundig indføring i de gasser, de skal beskæftige sig med. Det giver dem en større træfsikkerhed. Alternativt famler de sig lidt mere frem, men kommer til gengæld med deres helt egne bud. Dette giver ofte gode aha-oplevelser". Påvisning af udvalgte gasser Hydrogen, H 2 Hydrogen kan antændes med et lille "puf". Hydrogen anvendes bl.a. som raketbrændstof. Kuldioxid, CO 2 Carbondioxid/kuldioxid kan påvises ved hjælp af CO 2 -indikator eller kalkvand. Kuldioxid bruges bl.a. i pulverslukkere og er i vores udåndingsluft. Oxygen, O 2 En glødende træpind flammer op når man sætter den ned i ren oxygen. Det kender vi fra når vi puster til gløderne på et bål. Grundstoffer Lærerark side 6

Forsøg 1: Ildslukker Se anvisninger til de forskellige forsøg på elevarkene. Når flasken føres vandret hen til lyset og fingeren fjernes, slukkes lyset. Det skyldes dannelsen af CO 2 i flasken og det lufttryk, der opstår. Carbondioxiden/kuldioxiden (CO 2 ) skubber oxygenet (O 2 ) væk. Eleverne vil kunne mærke et lille pres på fingeren, mens de ryster flasken. Det vil være oplagt at snakke om brandslukning i forbindelse med dette forsøg. Forsøg 2: Vægten af forskellige luftarter Fyld de forskellige gasser i urinposerne og luk dem med en klemme (spørg evt. fysiklæreren på skolen til råds). Eleverne kan se at helium (He) er en let gas (derfor vil ballonen svæve) og at carbondioxid (CO 2 ) er en tung gas (derfor vil ballonen lægge sig på bordet). Eleverne vil ikke kunne se forskel på oxygen (O 2 ) og atmosfærisk luft, da forskellen i massefylde er meget lille. Navn på gas Massefylde Oxygen (O 2 ) 1,43 g/liter Kuldioxid (CO 2 ) 1,98 g/liter Helium (He) 0,18 g/liter Atmosfærisk luft 1,29 g/liter Eleverne skal notere de forskellige stoffers atomvægt, se skema. Et CO 2 molekyle vejer: 12 u + 16 u + 16 u = 44 u. Et O 2 molekyle vejer: 16 u + 16 u = 32 u. Et He molekyle vejer: 4 u. Atmosfærisk luft består af mange forskellige molekyler, så derfor skal eleverne ikke beregne det. Grundstoffer Lærerark side 7

Forsøg 3: Kan ild brænde i alle luftarter? Her ses resultaterne. Det præcise antal sekunder afhænger selvfølgelig af glassenes størrelse - glassenes rumfang. Atmosfærisk luft i alle glas GLAS Lille Mellem Stor Tid i sekunder 2 22 29 Atmosfærisk luft i det lille og mellemste glas samt udåndingsluft i det store glas GLAS Lille Mellem Stor (udåndingsluft) Tid i sekunder 2 22 15 Når eleverne har pustet i det store glas, vil lyset slukke hurtigere. Det skyldes at oxygenindholdet i glasset med udåndingsluft er mindre end i et tilsvarende glas med atmosfærisk luft. I atmosfærisk luft er oxygenindholdet 21 procent, hvorimod oxygenindholdet i udåndingsluft anslås til at være ca. 18 procent. Fortæl eleverne at en del af oxygenet er kommet fra lungerne over i blodet (diffusion) og derefter er blevet pumpet p ud i kroppen, hvor cellerne bruger oxygenet til at skabe energi (respiration). Grundstoffer Lærerark side 8

Forsøg 4: Er der gas i sodavand? Når eleverne ryster sodavandsflasken, fyldes ballonen med luft. Der dannes CO 2, og der sker et farveskift fra rød til gul i CO 2 indikatoren, når de leder gassen ned i væsken. Samler man den "brugte CO 2 indikator i en fælles beholder til sidst, bliver CO 2 indikatoren rød igen. Man kan også bruges kalkvand, som CO 2 indikator. Både CO 2 indikator og kalkvand kan hældes ud i håndvasken. Lidt ekstra... CO 2 er opløst i sodavanden og frigives enten ved at trykket ændres (sodavanden åbnes), eller ved at sodavanden rystes. Når sodavanden rystes vil der dannes luftbobler. Dannelsen af CO 2 sker kun langsomt i sodavanden, men processen kan fremskyndes, hvis der er en ujævnhed, urenheder eller luftbobler på indersiden af flasken. Dannelsen af CO 2 sker ud fra følgende formel: H 2 CO 3 CO 2 + H 2 O Grundstoffer Lærerark side 9

4. + 5. lektion: Om metaller og kemiske forbindelser Grupperne fastholdes, som vi tidligere har beskrevet. Igen bør du inden timen gøre de forskellige stationer klar. Afhængig af klassens erfaring, kan du evt. gennemgå alle forsøg på tavlen/overhead, inden I går i gang. Det er ikke sikkert det er nødvendigt, da eleverne nu har en vis erfaring. Igen huskes eleverne på at læse forsøgsvejledningen grundigt igennem. Til dette forsøg er det en fordel hvis de har prøvet at lave et kredsløb og beskæftiget sig med el. Når eleverne arbejder med syrer, bør der dækkes af med aviser. Syrer er ætsende. Eleverne skal også have sikkerhedsbriller på. OBS: Ved uheld med syre skal øjet skyldes grundigt med vand og lægen kontaktes. Medbring flasken, så lægen kan se hvilken opløsningen. Syrerne skal være 1 molær, hvilket er et udtryk for hvor koncentreret syren er. Spørg evt. fysiklæreren eller se den generelle elle indledning. Relevante links: www.evu.dk (el-kørekortet). Gå ind under folkeskolen. Grundstoffer Lærerark side 10

Forsøg 5: Kan alle stoffer lede strøm? Metal som kan lede strøm: Aluminium, jern og kobber. De øvrige materialer: træ, glas og plastik kan ikke lede strøm. Grafit/kul kan dog godt lede strømmen, selvom det ikke er et metal. Hvis I ikke har adgang til materialestænger fra fysiklokalet, kan materialer fra dagligdagen sagtens bruges. Se nedenfor. Kobber Et stykke ledning som er afisoleret i begge ender Kulstof/Carbon Spids en blyant i begge ender, så har du en kulstang Aluminium Sølvpapir Jern Et søm Guld eller sølv De kan den dag have et smykke med, som er lavet af guld eller sølv Plastik, træ og glas kan have meget forskellig massefylde. Eleverne kan finde følgende stoffer/stænger i det periodiskesystem: Carbon/kulstof, aluminium, jern og kobber. De stoffer som kan lede strømmen, er alle placeret under trappen, dog med carbon/kulstof som undtagelse. De fleste af de stoffer over trappen, som eleverne kender, er gasser. En strømboks er unødvendig. Eleverne kan i stedet tage et 9 Volts batteri med hjemmefra, eller sammenkoble to til fire 1,5 V batterier med gaffatape. Grundstoffer Lærerark side 11

Forsøg 6: Elektrolyse Se vejledning og materialebrug på elevarkene. Der tilsættes svovlsyre H 2 SO 4 for at få processen til at forløbe hurtigere. Svovlsyre er en stærk syre, dvs. den er fuldstændig ioniseret i vand. Når strømmen tændes, vandrer H + ionerne mod den negative elektrode og O -- ionerne mod den positive elektrode. Når glasset, som sidder på den positive elektrode, løftes af, vil der være dannet oxygen i glasset. Når eleverne sætter en glødende træpind hen foran, blusser den op. Når glasset, som sidder på den negative elektrode, løftes af, vil der være dannet hydrogen i glasset. Da hydrogen er en meget let luftart, er det vigtigt at de ikke vender glasset om. Når de sætter en tændstik hen foran glassets åbning, vil gassen antænde med et puf. Det vil sige at H 2 O kan adskilles i hydrogen og oxygen. Ved forbrændingen dannes der vand, som sætter sig som dug på indersiden af glasset. Forsøg 7: Magnesiumbånd Når magnesiumbåndet lægges i svovlsyre, vil metallet blive opløst. Der dannes gasarten hydrogen, som bobler op. Hydrogen er verdens letteste gas. To hydrogenatomer går sammen og danner et hydrogenmolekyle. I reagensglasset er der nu magnesiumsulfat, som er et salt, man kan regulere væske- og saltbalancen i kroppen med. Saltet har formlen MgSO 4 og består af magnesium, svovl og oxygen. Grundstoffer Lærerark side 12

Forsøg 8: Brændende knækbrød Hvilket grundstof er der i knækbrød? CO 2 - indikatoren skifter farve, og skal få eleverne til at se at der dannes CO 2. Eleverne skal få en forståelse af at knækbrød blandt andet indeholder carbon/kulstof (C). I organiske forbindelser, som træ, papir, kød, brød og planter, er der carbon/kulstof (C). Forsøg 9: Krystallerr Eleverne skal have sikkerhedsbriller på. Symbolet på etiketten viser at stoffet er lokalirriterende. Kaliumaluminiumsulfat (KAlSO 4 ) og natriumchlorid (NaCl) indeholder kalium, aluminium, svovl, oxygen, natrium og chlorid. Når opløsningen står et par dage, vil vandet fordampe, og der vil dannes krystaller. I skal lægge et papir over, så fordampningen ikke sker for hurtigt. Eleverne har måske nogle krystaller derhjemme, de kan tage med og vise. De skal vide at de krystaller de laver, bliver ret små. De skal pode dem flere gange, før de bliver store. Dette gøres ved at gentage processen med at lave en mættet opløsning, som igen filtreres. I hænger et af de små krystalstykker (i en sytråd) i væsken. Dette forsøg kan I arbejde med over flere uger. Grundstoffer Lærerark side 13

Sidste lektion: Afrunding af emnet Der samles op på forsøgene, så eleverne ved om de har svaret rigtigt på spørgsmålene. Har I ikke prøvet vendespillet, kan I spille det her til sidst i forløbet. En god idé er også at lave en lille ekskursion til skolens kemikalieskab, for at se hvilke atomer forskellige stoffer er opbygget af. OPSUMMERING AF FORSØG/STATIONER 1. Gasser Ildslukker Forskellige luftarters vægt Kan et lys brænde i alle luftarter? Er der gas i sodavand? 2. Metaller/ikke-metaller og kemiske forbindelser Kan alle stoffer lede strøm? Krystaller Kan I påvise et af grundstofferne i knækbrød? Elektrolyse Magnesiumbånd i svovlsyre Grundstoffer Lærerark side 14

Det "blinde" periodiske system Med disse aktiviteter kan eleverne lære symbolerne for de første 20 grundstoffer i det periodiske system at kende. Mange af grundstofferne har eleverne stiftet bekendtskab med i forsøgene. Materialet findes på elevarkene, og kan bruges på mange måder. Her er en række forslag: 4. Eleverne tegner på skift elektronfordelingen på de afbildede grundstoffer og lader de andre elever gætte hvilket grundstof der er tale om. 5. Eleverne stiller hinanden spørgsmål til det periodiske system: Hvilket metal er grundstof nr. 12? Hvilke gasser kender du? Nævn et grundstof i hovedgruppe 2 osv. Dette kan fx gøres med en struktur hentet fra Cooperative Learning. 1. Eleverne udfylder de tomme pladser med det korrekte symbol og navn. 2. Eleverne farver gasserne og metallerne i hver deres farve. 3. Eleverne finder ud af hvilke grundstoffer der er afbildet med protoner og elektroner på side 14 i elevarket. De skal overveje hvorfor to af dem hører til hovedgruppe 1 og to af dem hører til hovedgruppe 2 (de vil tro at helium hører til hovedgruppe 2, men vil opdage at den hører til ædelgasserne i hovedgruppe 8). Grundstoffer Lærerark side 15

"Gæt et grundstof" Brikkerne til vendespillet "Gæt et grundstof" findes på elevarkene, og skal printes og klippes ud. Husk at brikkerne skal printes, så det kemiske symbol står på den ene side af brikken, og grundstoffets fulde navn og billede står på den anden side. Spillet kan tilpasses både begyndere og øvede. Vi giver her forslag til tre forskellige måder at bruge spillet på. Fælles for dem alle er at det gælder om at samle flest stik. Begynderspil 2-4 spillere Der spilles med to sæt brikker, så I skal printe to sæt ud. Det ene sæt lægges, så de kemiske symboler vender nedad. Det andet sæt lægges, så billederne vender nedad. Der spilles nu med de samme regler som i det kendte memory-spil. Spiller 1 peger fx på brikken "He" og på brikken "Helium". Ved at vende brikkerne, kontrollerer spilleren om han/hun har valgt rigtigt. Har spilleren valgt rigtigt, får han/hun et stik, og turen går videre til næste person (man opnår ikke ekstra tur for rigtigt gæt). Vælger man forkert, lægges brikkerne tilbage, og turen går videre til næste spiller. Spil for øvede 1 2-4 spillere Brikkerne blandes og lægges med de kemiske symboler opad og grundstoffernes navne nedad. Eleverne skiftes til at pege på en brik og sige hvad navnet på grundstoffet er. Spiller 1 peger fx på brikken "He" og siger Helium, og kontrollerer derefter om det er rigtigt ved at vende brikken. Ved rigtigt svar, får spilleren et stik. Ved forkert svar skal brikken tilbage på sin plads. Det er vigtigt at spillerne kun viser svaret til de andre, hvis svaret er rigtigt, da næste spiller i puljen ellers får et gratis gæt. Spil for øvede 2 2-4 spillere En af eleverne er spilleleder og samler brikkerne foran sig i en bunke. Spillelederen holder én brik op af gangen, så de andre spillere kun kan se det kemiske symbol. Den af de andre spillere, som først siger navnet på grundstoffet, får kortet. Spillelederen trækker et nyt kort, og sådan fortsætter spillet. Spillet kan også spilles, så eleverne ser det fulde navn, og så skal sige det kemiske symbol. GOD TIL NATURFAG www.godtilnaturfag.dk 18089 Mediegruppen Grundstoffer Lærerark side 16