Undervisningsforløb i Materialekendskab



Relaterede dokumenter
Uge 39 med Helsingør Kommune og Forsyning Helsingør.

Henkastet affald. Undervisningsforløb. Natur/Teknik klasse

Henkastet affald. Jeg er Thomas Tandstærk, og jeg ved en masse om teknik og natur. Jeg skal lære dig noget om at lave forsøg og undersøgelser

Henkastet affald. Undervisningsforløb. Natur/Teknik klasse

Planlægning af et længerevarende undervisningsforløb til stx

LÆRERVEJLEDNING INDLEDNING FÆLLES MÅL OPGAVESÆTTET

Skraldebanden - Smider du affald i din by?

Lærervejledning. Besøg på genbrugspladsen for klasse. Om besøg på genbrugspladsen

Den hemmelige. hule. Lærervejledning klassetrin

Kompetencemål: Eleven kan træffe karrierevalg på baggrund af egne ønsker og forudsætninger

Lærervejledning. Romantikkens brevskrivning

INNOVATIONSOPGAVE: UDFØR OPGAVEN

Find og brug informationer om uddannelser og job

Handling (To lektioner)

Selvfortælling - Gennemførelse

Kemi, fordi? Lærervejledning: Fremstilling af creme

Fysikrapport om vægtfylde med Den Talende Bog

Velkommen hjem i Minecraft

SPROGUDVIKLENDE UNDERVISNING I FAGENE HVORDAN BYGGER VI BRO TIL FAGSPROGET?

Eleverne lærer at måle puls samt at formidle, hvordan det føles at have KOL gennem en kort film på mobil eller tablet.

Affald. Trinmål for 2. og 4. klassetrin for natur/teknik. Trin 1: Trin 2: AF FALD 43

Klassens egen grundlov O M

BYDELSMOR DEL. 1 Intro DEL DEL DEL. grunduddannelsen. Plan for. Materialeliste. Aktiviteter. til grunduddannelsen

Gennemførelse Lektionsplan til Gather Gambits. Engelsk skal anvendes som klasseværelsessprog. Lektion 1-2

Affaldsambassadørerne - Ta medansvar for byens renhold og ressourcer

Guide: Få indsigt i elevernes perspektiver

Kapitel 4. Livshistorie og hverdagsliv

Romantikkens brevskrivning

Trivsel og Bevægelse i Skolen. Idrætsundervisning Skills

Naturens spisekammer: Æbler hvordan gemmer vi sæsonens frugt?

Bliv Genbrugsambassadør klasse 2015/16 For alle 5. og 6. klasser i Vejen Kommune

UU længere forløb. Planlægning af tema Fag: UU Klasse: 4.b

Guide til lektielæsning

Modul 1. Intro til orienteringsløb & kortets farver og symboler. Introduktion Giv en kort introduktion til orienteringsløb

Drejebog til temadag med Tegn på læring

LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

LAV FILM OM VENSKABER

- En lærervejledning om et læringsforløb over 4 dobbeltlektioner:

Forløb i dansk om Skagen med fokus på efterbearbejdning og evaluering, 2 uger, 5. klasse, Møllevangskolen, Århus

Bevægelse og motion inspirationsøvelser til Læring i bevægelse

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

Dette emne sætter fokus på: Mod til at handle At lytte til hinandens fortællinger og være åbne over for andres perspektiver Fællesskab og venskab

Billedanalyse og portrættering

8. klasse PRAKTIK lektionsoversigt. Ramme: Forarbejde 4-6 timer Praktik 2-5 dage Efterarbejde 4-6 timer

A Trip Around the USA

K U R S U S K A T A L O G

SKROTROBOT DREJEBOG TIL DE MEDLEMSVALGTE OG BUTIKKEN FOR PLANLÆGNING OG AFVIKLING AF AKTIVITET

AKTIVITETER klasse

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

Der er mange eksempler på at en elev efter endt uddannelse vender tilbage til virksomheden.

Modul 4 - GRÆNSER OG NETVÆRK GRÆNSER OG NETVÆRK MODUL

Modul 1. Intro til orienteringsløb & kortets farver og symboler. Introduktion Giv en kort introduktion til orienteringsløb

Sorteringsmaskinen Undervisningsforløb til Natur/Teknik

El kredsløb Undervisningsforløb til Natur/Teknik

UCC - Matematikdag

Affaldssortering der er til at forstå

Lærervejledning. Genbrugskørekortet for 4. klasserne i Varde Kommune

GODE RÅD TIL MØDELEDER

Vejledning til forberedende undervisningsforløb til ugeskemaopgaven

Introduktion til undervisning i innovation og iværksættermesse

BYGGEBOXEN LÆR OM BYGGERI

Guide til den gode lektionsplan Udarbejdet til brug på Voksenpædagogisk Grunduddannelse

Undervisningsforløb om plast:

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Vejledning til tiltrædelse og udvikling Vejledning til tiltrædelsessamtalen og udviklingsdelen

Magneter Undervisningsforløb til Natur/Teknik

Kristendomskundskab og dansk Indskolingen, 2. klasse

Transkript:

Forberedelse inden forløbet: Undervisningsforløb i Materialekendskab - Aftal rundvisning med pedellen. - Aftal besøg på (nær)genbrugsstation. (alternativt kan I besøge en baggård i nærheden med tydelige fraktioner). - Hav de forskellige materialer, undersøgelsesredskaber samt skemaer til eleverne klar (se i skemaet) - Bed eleverne medbringe forskelligt affald og medbring selv et bredt udvalg. Dag 1 kl. 8.00 13.30 Tid Aktivitet Aktivitetsbeskrivelse og øvelser Læringsmål og udbytte 8.00 Introduktion Gennemgang af læringsmål, ugens program, nøglebegreber. Tydelige rammer + gruppeinddeling Eleverne skal undersøge materiale, finde ud af hvad det er, så de senere kan afgøre hvordan materialet skal sorteres i affaldsfraktioner. 08.20 Hvad er en bestemmelse s-nøgle? (Se vedlagte læringsmål) Lektie inden forløb: Evt. Pixiebog Anja og affaldet. - Når begreberne gennemgås spørges ind til elevernes læsning. Selve udfordringen fortælles først om senere. Hver gruppe får en dug med en bestemmelsesnøgle (insekter, smådyr, blade, svampe e.l.) - A) Grupperne får 10 min. Til at tale sammen om hvordan bestemmelsesnøglen fungerer. - B) Grupperne roterer. Èn elev bliver dog tilbage, og forklarer de nye i gruppen hvordan bestemmelsesnøglen skal bruges (hvis man eks. finder et blad, et insekt etc.) - Hvis der er tid byttes der en gang til. forstår forløbets læringsmål, nøglebegreber og kender rammerne for forløbet. forstår funktionerne af en bestemmelsesnø gle. Samt kan formidle funktionen for andre. Materialer Udprint af læringsmål I A3 format så læringsmålene står tydelige for eleverne i klassen. Hænges op Duge med bestemmelsesnøgler (1 pr. gruppe)

8.40 Relaterer øvelsen til affald 09.00 Udfordringe n 9.15 Pause 9.30 Grupper + introduktion m.v. + rundvisning af pedellen + Sikkerhedsregler Opsamling på bestemmelsesnøglerne i plenum: - Nu har I set flere skemaer - er der noget som går igen? - Hvilke spørgsmål stiller man sig selv? Relatere øvelsen til affald elevernes spørges: - Hvad hvis jeg fandt noget affald hvordan kunne jeg så finde frem til hvor det skal smides ud? Hvilket materiale er det? - (Eleverne kommer med forslag) - Vis eksempler på affald: Hvad kan jeg gøre for at definere materialet? (se, føle, undersøge mærkning e.l.) Udfordringen gives: - Gennem undersøgelser af materialers egenskaber skal eleverne udvikle en bestemmelsesnøgle til affaldssortering. - Gerne kreative løsninger Bestemmelsesnøglen behøver ikke være en dug. - I bestemmelsesnøglen skal eleverne minimum skelne mellem enten metaltyper, plasttyper er flere affaldstyper. Der dannes grupper (max 4 elever pr. gruppe). Klassen deles i 2: - Halvdelen bliver i klassen og får introduktion til undersøgelserne. - Den anden halvdel går med pedellen på rundvisning ved skolens affaldsfraktioner. Introduktion til undersøgelser: - Materialet forklares: - Hvordan kan undersøgelsesskemaet bruges? Hvordan bruger vi genbrugskoderne? Hvad går forsøgende på billederne ud på? M.v. - De sværeste af undersøgelsesredskaberne forklares: Hvordan undersøger vi om materialet leder strøm? Leder varme? Hvad sker der når det koger? (gennemgå gerne det meste af undersøgelsesskemaet) Sikkerhedsregler: - Man må ikke løbe - Man passer på redskaberne (nogle kan gå i stykker!) forstår at det kræver viden og undersøgelse at definere affalds materiele. forstår udfordringen. forstår hvordan de skal gå til undersøgelserne + hvordan de skal anvende redskaberne får kendskab til skolens affaldssorterings -muligheder kender reglerne for opførsel og hvad de skal Forskellige typer affald (plastikdunk, sølvpapir, batteri o.l.) Mapper + Udprint af undersøgelsesskema og forskellige undersøgelses-metoder. (se vedhæftet materiale) Udprint og mapper uddeles - et sæt pr. gruppe.

10.15 Undersøgelser 12.00 Strategi for undersøgelse rne og bestemmelse snøglen - Man varmer ikke bly, plexiglas eller nylon op. passe på med. Grupperne vælger hver især et materiale at undersøge. - Når de har undersøgt et materiale gennem skemaet, vælger de et nyt materiale og får de et nyt undersøgelsesskema. - Det er vigtigt at eleverne noterer de forskellige egenskaber og reaktioner når de laver forsøg med materialerne. (Eleverne skal muligvis mindes om det undervejs) Undervejs vil grupperne blive eksperter i deres materiale eller en undersøgelsesmetode og grupperne kan videregive viden til hinanden. Når grupperne har haft tid til at gøre sig erfaringer med undersøgelserne, skemaet og nogle materialerne skal eleverne lægge i strategi for deres bestemmelsesnøgle. - 15 min: - A) Tal sammen i gruppen om hvilken nøgle I vil lave og hvordan den skal udformes? - B) Hvilket affald skal nøglen kunne bestemme? Og hvilket skal vi så teste? (Hvis eks. plastik, kan der undersøges forskellige typer plast og materialer I er i tvivl om kan være plast) Deles i plenum efterfølgende. Evt. med gode idéer til hinanden. - Spørg ind til hvordan eleverne tænker nøglen skal bruges! Grupperne fortsætter deres undersøgelser målrettet ud fra deres strategi. Hvis ipad er tilgængelig kan eleverne filme og tage billeder. Eller med deres mobil 12.30 Undersøgels er 13.15 Afrunding Opsamling på hvor langt grupperne er kommet og hvad de har lært. Grovoprydning. 13.30 Tak for i dag bliver målrettet i deres undersøgelser. Diverse redskaber til undersøgelser (baljer, ståltråd, strømleder, krokodillenæb, bundselbrænder, magneter, metaller etc.) + affaldsmaterialer Papir og blyant Redskaber m.v. Evt. ipads mobil

Dag 2 kl. 8.00 13.30 Tid Aktivitet Aktivitetsbeskrivelse og øvelser Læringsmål og udbytte 8.00 Introduktion Vi samles i klassen og fortæller om dagens program. Inden turen til genbrugsstation fortælles om reglerne om rammerne. Elevernes opgave på genbrugsstationen er: - Samle viden om affaldssortering. - Lytter efter hvordan man hjælper borgeren med at sorterer rigtigt (evt. farver, billeder, vejledning e.l.). 8.30 Besøg på På genbrugsstationen går vi rundt og se og taler om de forskellige fraktioner. får genbrugsstat (1/2 1 times besøg) indblik i ion / Hvis mulighed for rundvisning af medarbejdere, benyt jer af det. sorteringssyste baggård - Tal om hvilket affald hører til hvor m.v. mer - Lav en opsamling med eleverne - Jeg synes vi skal starte med en stafetleg/stjerneløb: Hvor eleverne bliver fortrolige med affaldsstationen. Læreren kan stå med affald som så skal sorteres i de rigtige fraktioner altså fordele skrald. Læreren har et udsnit af et større billed fra et sted på affaldsstationen, find sammenhængen, ex symboler. - Ev kan elevernes svar krydses af i xxxx Formålet er at eleverne skal kunne SE symboler fraktioner osv 9.30 Retur mod skolen 10.00 Pause 10.15 Undersøgels er og design af bestemmelse snøgle (Afhænger selv sagt af hvor langt væk genbrugsstationen/baggården ligger) Eleverne fortsætter hele dagen med deres undersøgelser og begynder at forme bestemmelsesnøglen. Grupperne skal muligvis udfordres eller hjælpes på vej undervejs. Spørg eksempelvis ind til: - Hvordan skal nøglen se ud/formes? Og på hvilket materiale? - Hvordan hjælper nøglen til at skelne mellem materialer der ligner hinanden? - Hvilke tests vil der laves for finde ud at hvad der definerer materialet? 13.15 Opsamling Status for grupperne. Og gennemgang af den efterfølgende dag Materialer Evt. ipads til at tage billeder Evt. kasserede bestemmelsesnøgler eller presenninger (til elevernes nøgler)

13.30 Tak for i dag Samt grovoprydning.

Dag 3 kl. 8.00 13.30 Tid Aktivitet Aktivitetsbeskrivelse og øvelser Læringsmål og udbytte 8.00 Bestemmelse Eleverne arbejder med de sidste detaljer til bestemmelsesnøglen og forbereder snøglen fremlæggelse. færdiggøres 9.30 Pause 9.45 Fremlæggels er Til fremlæggelserne tildeles en responsgruppe (ikke alle grupper kan nå at fremlægge). Fremlæggelsesgruppen: Skal vise og forklare hvordan nøglen virker til affaldssortering. - Undervejs udfordres gruppen med nye materialer + evt. snydematerialer som kan ligne et andet materiale. - Hør gruppen om nøglen kan finjusteres? Hvordan? Materialer 11.00 Justeringer af nøglen Responsgruppen skal lægge mærke til disse ting (giv hver elev et fokusområde): - Undersøgelsesdesign: Benytter gruppen forskellige undersøgelser? - Benytter gruppen sig af forløbets fagord? - Om bestemmelsesnøglens funktionerer virker nøglen som helhed? - Om affaldet: kommer det de rigtige steder hen? Ud fra det grupperne har lært ved at fremlægge/høre andre fremlægges justeres bestemmelsesnøglerne. Afhængig af Post-refleksioner idéer og ændringer: Værksteder inden forløbet: Da forløbet vil være stærkere hvis eleverne er mere fortrolige med materialerne og deres egenskaber, kan en ide være indledende forløb med værksteder for de forskellige materialekategorier evt. af 2-4 lektioner så det kan placeres i alm. Natur/teknologi lektioner. Alternativt kan det være roterende stationer på et dags-forløb, så der synlige sceneskift.

Tanker om materialeværksted: - Plastværksted matche genbrugskoder med repræsentationer - evt. billeder eller affald, diverse forsøg og undersøgelse med vand, stræk m.v. - Undersøgelser metal med vægt af materialerne sammenstillet med Det Periodiske System fortrolighed med kemisk kode. - Yderligere test om materialernes evne til at være varmeledende, magnetisk, farver m.v. - Eleverne kan udfylde skemaer til sammenligning af materialerne. - Fabriksbesøg, med hele metallets livscyklus fra modtagelse af genbrugsmetal, omsmeltning, produktion og færdigt produkt. - - pap, papir - evt. mælkekartoner og pizzabakker (evt. producere nyt papir) - - organisk - mad og kompost - Udvikling af forløb om bestemmelsesnøglen: - Her kan eleverne arbejde med prototype-udvikling. Elevpræsentationerne af bestemmelsesnøglerne kan placeres tidligere i forløbet, så eleverne skal anvende den feedback og læring de modtager under deres præsentationer og justere deres nøgle. - Idéer til uigennemskuelige materialer: Stenpapir, flamingo, bestik af plast med metalfarve, Tanker om undervisning ved Nærgenbrugsstation: Lave udfordringer til eleverne på forhånd: Hvordan skelner man mellem det forskellige affald Opgave til eleverne: Hvordan prøver man at guide borgeren til at sortere rigtigt? Medbringe en pose affald - som de skal hjælpe med at sortere det rigtigt. Kigge på nedbrydningstider Give sedler der skal matches eks. billeder af skrald og fraktioner