Ordforråd i engelskundervisningen

Relaterede dokumenter
Ordforrådstilegnelse i fremmedsprog. CFU Hjørring

Faglig praksis i udvikling i tysk hhx

Det kommunikative sprogsyn

Det kommunikative sprogsyn

Faglig praksis i udvikling i tysk stx

Undervisningsplan: Open Up - working with genre (til Open Wide, 2. udgave)

Sprogsynet bag de nye opgaver

Formula 1. Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem slå gloserne fra, når de læser teksten.

a. forstå varierede former for autentisk engelsk både skriftligt og mundtligt,

Quizlet og ordforrådstilegnelse et effektstudie

Liebe und Gefühle. Forløbet tager udgangspunkt i det sprog unge benytter sig af i Tyskland i dag. Det gælder både det talte sprog og det skrevne.

Märchen. Om forløbet. Niveau. Varighed. 8. klasse. 8 lektioner

Fransk begyndersprog A hhx, juni 2010

Music Stars and Stories

Skriftlig dansk efter reformen januar 2007

Italiensk A stx, juni 2010

Fantasy. Gennem øvelser, tekster og filmtrailere arbejder de både med kendte eksempler fra fantasy og med at skabe deres eget fantasyunivers.

DET NYE SKRIFTLIGE OPGAVEFORMAT. Engelsk A Digital eksamensopgave med adgang til internettet

Bilag 20. Forsøgslæreplan for fransk begyndersprog A stx, august Identitet og formål

Tysk begyndersprog A hhx, juni 2010

Zivilcourage. Om forløbet. Forfatter. Niveau. Varighed. Lisebet Svanøe klasse. 3-5 lektioner

Fransk begyndersprog A hhx, august 2017

SKRIFTLIG EKSAMEN OG VEJEN DERHEN. 12/11/15 Side 1

Spansk A stx, juni 2010

Engelsk A stx, juni 2010

Inspiration til arbejdet med engelske billedbøger. i klasse

Til slut viden skal de samle deres viden som grundlag for selv at lave en fantasyhistorie

Årsplan for engelsk i 4. Klasse - 17/18 - VA/CP

Temadag for undervisere i FVU for tosprogede med fokus på ordforråd. Workshop Gråzonesprog

Faglig udvikling i praksis i faget engelsk på hhx og htx. Marts 2017 Fokus: de nye læreplaner

Tysk begyndersprog A hhx, august 2017

Vi begynder på et helt nyt engelsksystem, som hedder A Piece of Cake. Af praktiske grunde arbejder begge klasser ud fra samme bog.

LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

Merry Christmas. Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem om at slå gloserne fra, når de læser teksterne.

Studieplan Stamoplysninger Periode Institution Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Hold Oversigt over planlagte undervisningsforløb

Forløbet er lavet med udgangspunkt i 9. klassetrin, men rummer udfordringer for alle elever i udskolingen.

Fransk faglige indspark længere læringsforløb oplæg til Ateliers

Udkast til fagbeskrivelse for engelsk

Undervisningsbeskrivelse

Anderssein. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål klasse lektioner

Engelsk på langs. Spørgeskemaundersøgelse blandt elever på gymnasiale uddannelser Gennemført af NIRAS Konsulenterne fra februar til april 2005

Årsplan for fag: Engelsk 8.bc 2015/2016

Dansk som andetsprog

Læreplansændringer matematik høringsversion ikke endelig. FIP 30. marts 2017

Aalborg Katedralskole Masterplan for grundforløb i almen sprogforståelse

Faglig udvikling i praksis i faget engelsk på hhx og htx. Marts 2017 Fokus: de nye læreplaner

Bilag 7. avu-bekendtgørelsen, august Dansk, niveau D. 1. Identitet og formål

My monster has four eyes

Free Time, Me Time! Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem om at slå gloserne fra, når de læser teksterne.

Forløbet er lavet med udgangspunkt i 9. klassetrin, men rummer udfordringer for alle elever i udskolingen.

Årsplan engelsk 2019/ CSU

Årsplan engelsk 2017/ CU

Engelsk, basis. a) forstå hovedindhold og specifik information af talt engelsk om centrale emner fra dagligdagen

Growing Up Præsentation Eleven kan give detaljerede fremstillinger af fakta og synspunkter/eleven

SKRIFTLIGHED. Den lille skriftlighed på timen. Eva Pors, lektor i engelsk og dansk, Midtfyns Gymnasium

EVALUERING / FEEDBACK

Ringsted Lilleskole En høj grad af elevaktivitet er en forudsætning for at kunne lære et fremmedsprog.

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Ordblinde og fremmedsprogsundervisning

Virksomhedsøkonomi A hhx, august 2017

Hvordan kan en flersprogethedsdidaktik styrke arbejdet med ordforråd i tidlig sprogstart?

Formål for faget engelsk. Slutmål for faget engelsk efter 9. klassetrin. Kommunikative færdigheder. Sprog og sprogbrug

Workshop 4: Prøveformer

Undervisningsbeskrivelse

LEGO StoryStarter - et engelskforløb om 'Mash up fairy tales' i 5.kl.

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Skriftlighed i græsk og latin

sproget Tag 1 fat på Samarbejde Løsninger Grammatik Voksne udlændinge, sprogindlæring og LEGO Arbejde, fritid og transport Lærervejledning side 1

Ordkendskabsundervisning. Forslag til aktiviteter:

Forberedelse. Forberedelse. Forberedelse

Hvordan tænker man dansk som andetsprog ind i den tidlige fremmedsprogsundervisning?

Undervisningsbeskrivelse

Kinesisk A valgfag, juni 2010

Aalborg Katedralskole Masterplan for grundforløb i almen sprogforståelse

Spansk A hhx, juni 2013

Tasks og læringsmål. Engelsk og tysk. Bjerringbro, d. 12. maj Lene Laursen

Læreplan Identitet og medborgerskab

SIP Digitale kompetencer

Fællesmål for faget dansk som fremmedsprog på Prins Henriks Skole Formål, slutmål, delmål og undervisningsplaner

Sohngårdsholmsvej 47, 9000 Aalborg, Tlf , Årsplan for engelsk 8.

STUDIEORDNING FOR TYSK. Studieordning sept., 2015

Ideer til fremmedsprogsfag

Velkommen til Faglig udvikling i praksis (FIP) Engelsk HF B, HF-e C og STX A

Implementering af Matematikkommissionens anbefalinger på hhx. Screeningstest Mindstekrav Prøveformer Projekt eksamen Pensum reduktion på niveau B

Lærervejledning For Thumbs up 1. klasse

Undervisningsbeskrivelse

Made in Germany. Eleverne kan bruge forløbets tekster og links som pensum ellers synopsis tekster samt ordforrådsskattekiste udover Mein Wörterbuch.

Arctic Winter Games Nuuk 2016

Begrebsforvirring. Kompetencemål: Intellektuelle kompetencer. Faglige kompetencer

Bedømmelsesvejledning til prøven i skriftlig fremstilling D, december Dansk som andetsprog

Årsplan for engelsk 6. og 7. kl. 2016/17 Hanne og Simon Ward

Engelsk og tysk fra 1.-9.klasse Bjerringbro 1

Politik for engelsk i Helsingør Kommune

Faglig udvikling i praksis i forløbet Almen Sprogforståelse Marts 2017 Lars Holst Madsen & Claus Zedlitz

Litteraturhistorie. Skriftlighed. India. UK Area Study. Eksamenstræning med peer to peer

Dansk som andetsprog - Supplerende undervisning

Årsplan engelsk Nina 16/17

Årsplan engelsk Nina Spånhede 17/18

Spørgeskemaundersøgelse blandt lærere og censorer

Cooperative Learning

Transkript:

Ordforråd i engelskundervisningen Arbejde med sproglig progression i undervisningen Formålet med denne artikel er at søge begrundelse for inkorporering af ordforråd som kernestof i den nye læreplan for hhx samt give eksempler på forskellige ordforrådsøvelser med udgangspunkt i en artikel fra The Washington Post. Ifølge de faglige mål for engelsk hhx skal eleverne kunne forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer 1 og kunne udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner. 2 Dette indebærer, at eleverne har et receptivt og produktivt ordforråd, der kan hjælpe dem i en eksamenssituation, men eftersom formålet med engelskundervisningen er, at eleverne i faget engelsk opnår evne til at forstå og anvende det engelske sprog, således at de kan orientere sig i og agere i en global og digital verden, 3 stilles der krav om et ordforråd, som også kan anvendes uden for undervisningsmiljøet. Betydningen af ordforrådsundervisningen fremhæves desuden i fagets kernestof: ordforråd, herunder orddannelse og idiomer 4. Det er ikke udelukkende læreplanen, der peger mod det hensigtsmæssige i at arbejde med ordforråd. Både dansk og udenlandsk forskning fremhæver ordforrådsøvelser som en væsentlig faktor i forbindelse med fremmedsprogsindlæring. Undersøgelser viser.. en klar sammenhæng mellem elevernes ordforråd og deres lytte-, læse- og skrivefærdigheder, 5 hvilket har 1 Engelsk A hhx, august 2017: 2.1 Faglige mål 2 Engelsk A hhx, august 2017: 2.1 Faglige mål 3 Engelsk A hhx, august 2017: 1.2 Formål 4 Engelsk A hhx, august 2017: 2.2 Kernestof 5 Sprogfag i forandring, pædagogik og praksis, kap 5

betydning for progressionen i elevernes sprogfærdigheder jf. de faglige mål i læreplanen. Ser man på elevernes ordforråd, når de kommer i gymnasiet, viser en undersøgelse foretaget af Albrechtsen, Haastrup og Henriksen at 11 ud af 29 elever i 1.g kun havde et stabilt kendskab til de første 1.000 ord, mens 12 klarede 2.000 ordniveauet. 6 Batia Laufer er en af de forskere, der fremhæver, at elevernes evne til at udlede betydningen af ukendte ord ikke er mulig, hvis eleverne har kendskab til mindre end 98% af ordene i en tekst. 7 Det betyder, at eleverne i gymnasiet bør trænes i ordforrådstilegnelse, og det understreger vigtigheden af at arbejde målrettet med de hyppigste 3.000 ord i sproget, fordi de giver eleverne et solidt fundament for at kunne forstå autentiske tekster. 8 For at opfylde læreplanens mål er det ikke tilstrækkeligt at arbejde med elevernes receptive ordforråd. Eleverne mundtlige og skriftlige produktive ordforråd skal ligeledes styrkes, og ifølge Batia Laufer er det vanskeligere at forøge det produktive ordforråd end det receptive. Derudover fremhæver Batia Laufer, at words do not appear in the input as often as grammatical structures 9 og argumenterer således for at arbejde med ord som genstand for læring i stedet for ord som genstand for kommunikation: It seems, therefore, that if learners want to reach active knowledge of new words, or activate words already known passively, they will have to focus repeatedly on these words and practice them in demanding tasks. 10 Læreplanens formål, faglige mål, kernestof og ovenstående forskning danner således baggrund for at arbejde målrettet med ordforrådstræning i engelskundervisningen. Spørgsmålet er, hvordan man kan arbejde med ordforråd, hvilket de følgende afsnit vil give forslag til. Der er forskellige udfordringer i arbejdet med ordforråd. Først og fremmeste bør man definere, hvad der forstås ved ordforråd? Der er naturligvis tale om enkelte ord, 6 7 8 9 10

som ligger inden for den ramme af hyppigt forekommende ord, man ønsker eleverne skal arbejde med. I forhold til Henriksen et al. bør det være ord, der ligger inden for de 3.000 11 mest frekvente ord, mens Laufer foreslår 5.000 12, hvilket giver mening i forhold til progressionen fra 1.g. til 2.g. Denne progression afhænger dog af elevernes ordforråd, når de møder i 1.g. Foruden enkeltord nævnes idiomer i punkt 2.2 i læreplanen, ligesom Henriksen fremhæver det oversete ordforråd dvs. gambitter og faste flerordsforbindelser 13 som ord, der bør adresseres i elevernes ordforrådstilegnelse. Når man har besluttet, hvilke ord eleverne skal træne, må man overveje hvordan. Batia Laufers forskning, som ikke står alene, fremhæver, at elever, der har arbejdet aktivt med ord fx ved at skrive sætninger med ordene og diskutere ordene og deres betydning i grupper, husker flere af ordene 14 end elever, der fx udelukkende arbejder med oversættelse af ordene. Derfor kan det være en god ide at indtænke skriftlige og mundtlige kommunikationsøvelser med obligatorisk inddragelse af ord fra ordforrådsøvelsen. Formålet er, at stimulere elevernes opmærksomhed på ordene og den sproglige sammenhæng, hvori disse indgår. Der er forskellige måder at arbejde med ordforråd i tekster. Et konkret eksempel tager udgangspunkt i teksten Mattress start-up Casper is opening its first store with complimentary naps fra The Washington Post, 27. februar 2018. Blandt de 3.000 15 mest frekvente ord finder man: behavior charity concept conference cruise dominated donated executives expand focused founded founders host hosted inappropriate intimate launch permanent potential premise retailer revenue target targeted Eleverne kan øve disse ord og deres oversættelse ved hjælpe af ordkort eller 11 12 13 14 15 Fundet vha lextutor.ca

elektroniske flashcards, som fx Quizlet. Herefter kan eleverne teste hinandens hukommelse i en Quiz-Quiz-Trade CL-øvelse eller en Find one -øvelse, hvor eleverne skal finde en klassekammerat, der kan huske oversættelsen af ordet. Alternativt kan eleverne dyste i en online gruppekonkurrence i Quizlet Live, som lægger op til samarbejde og mundtlig gentagelse af ordene. Dernæst kan man lade eleverne skrive en sætning med hvert ord, der viser ordets betydning. Herefter kan eleverne kategorisere ordene i en parøvelse. Eleverne skal inddele ordene i to kategorier: almindelige ord og erhvervsrelaterede ord samt skrive sætninger med de erhvervsrelaterede ord i en bestemt kontekst. Sætningerne skal læses af en partner og/eller læreren, som vurderer om ordene er anvendt korrekt. Efterfølgende kan eleverne få til opgave at finde andre erhvervsrelaterede ord i artiklen. Man kan også vælge at tage udgangspunkt i ordparrene: founders founded og host hosted og bede eleverne slå substantiver fra listen op i en online engelskengelsk ordbog for at finde tilsvarende verber. På den måde lærer eleverne mere end en ordklasse ad gangen. En anden mulighed er at bede eleverne finde adjektiverne i artiklen for derefter at klassificere dem i positive, negative og neutrale adjektiver. Denne øvelse kan indlede en retorisk analyse af teksten. Hvis man derimod beder eleverne gradbøje adjektiverne, glider ordforrådsøvelsen naturligt over i en kontekstuel grammatikøvelse. Ifølge Birgit Henriksen er det ikke tilstrækkeligt at se på enkeltord i en tekst. Derfor kunne man lade eleverne undersøge betydningen af phrasal verbs i artiklen. For derefter at lave en matching-øvelse. Match følgende dele af sammensatte led fra artiklen: look stop try set line pick rack out at by out out up up

Ordforrådsarbejdet kan nu munde ud i en eller flere produktive kreative øvelser. Eleverne kan skrive en e-mail til Casper ang. en tilbagelevering af madrasser efter prøveperioden med inddragelse af obligatoriske ord fra ordforrådsarbejdet. E-mailen kan sendes til en klassekammerat, som derefter besvarer e-mailen med inddragelse af andre ord fra ordforrådsarbejdet. En anden mulighed er at lade eleverne skrive et digt om Casper madrasser med inddragelse af obligatoriske ord. Digtene læses højt, og eleverne kan stemme om det bedste digt ud fra fastsatte kriterier. Det er også muligt at lade eleverne skrive en positiv eller negativ blog om Casper med inddragelse af obligatoriske ord. Bloggen kan bruges til peer review. Endelig kan eleverne skrive en side i en købers dagbog ud fra dennes oplevelser af afprøvning af madrasserne i et af de mobile soverum. Ligesom bloggen kan dagbogsøvelsen anvendes til peer review. Produktive kreative øvelser som de nævnte medvirker til at forøge elevernes ordforråd og kan som sideeffekt medvirke til elevernes metarefleksion over den læste tekst samt vise elevernes udbytte af ord- og tekstarbejdet. Kombinationen af læreplanens formål, dansk og udenlandsk forskning i ordforrådstilegnelse, samt viden om størrelsen på elevernes ordforråd, når de møder i 1.g., sammenholdt med kravene til faglige mål og kernestof understreger med al tydelighed vigtigheden af at arbejde målrettet med elevernes receptive og produktive ordforråd. Elevernes sproglige opmærksomhed kan skærpes gennem forskellige øvelser. Mange af disse øvelser kan have andre formål end ordforrådstilegnelse, idet de kan medvirke til at åbne tekstlæsningen, tekstanalysen eller inddrages i elevernes metarefleksion. Yderligere inspiration til arbejdet med ordforrådstilegnelse kan findes i Ord og tekst. Sproglige opmærksomhed i engelskundervisningen i gymnasiet og hf. Uddannelsesstyrelsens temahæfteserie nr. 25 2000 Fremmedsprog i Gymnasiet. Teori, Praksis og udsyn. Redigeret af Hanne Leth Andersen, Susana S. Fernández, Dorte Fristrup og Birgit Henriksen, Samfundslitteratur, 2014. Kapitel 13

Fagdidaktik i sprogfag. Hanne Leth Andersen, Susana S. Fernández, Dorte Fristrup og Birgit Henriksen. Frydenlund, 2015. Kilder: : Batia Laufer, University of Haifa, 2005. Sprogfag i forandring, pædagogik og praksis. 2. udgave. Annette Søndergaard Gregersen (red.). Samfundslitteratur, 2015. Mattress start-up Casper is opening its first store - with complimentary naps fra The Washington Post, 27. februar, 2018 Engelsk A hhx, august 2017