Design en legeplads. 4.-6. årgang 8-10 lektioner

Relaterede dokumenter
Stoledesign et undervisningsforløb i håndværk og design 5. klassetrin

efter instruktion, og eleven har viden om enkel hus. Eleven kan skitsere eller formulere enkle ideer inden for

Velkommen hjem i Minecraft

Læringsmål (Nedenstående læringsmål er blot nogle af de mål, opgaven udfylder)

PROJEKTFORSALG - GRF. GRØNAGERVEJ

Årsplan for billedkunst i 3. klasse

ELEVINDDRAGENDE UNDERVISNING

Læringsmål. Forarbejdet

Teknikker: Eleven kan beherske grundlæggende teknikker til bearbejdning af bløde og hårde materialer og har viden om dette.

Og DeSIGn. Materialevalge. RYGSæK. DEn. - rum til at lære UNDERVISNINGSMATERIALE DEN KULTURELLE RYGSÆK FAABORG-MIDTFYNS KULTURELLE RYGSÆK

Uddybende oplysninger om læseindsatsen i indskolingen på Viby Skole

Vi stiller krav til elever og kursister. Fælles pædagogisk og didaktisk grundlag

EUD Reform 2015 på SOPU - Pædagogiske dogmer som værktøj

Det da løgn. Tegn på læring til læringsmålene kan være. Færdigheds- og vidensmål. Plot 4, kapitel 1. Side FORTOLKNING

Hvorfor skal børn lære at programmere? App Academy. Alle fortjener at kunne programmere

Mælkeby, matematik, klasse

VÆRKTØJER TIL KERNEFORTÆLLING

Natur/teknologi i 6 klasse affald og affaldshåndtering, rumfang, målestok og matematik

Uge opgave 38, Rumlig form og billedmontage/collage

Matematik interne delprøve 09 Tesselering

Redskab til hvert af de seks læreplanstemaer SOMMEREN 2015

1-2-3 klasse Præsentationsporteføjle

Afrapportering pædagogisk læreplan :

Gruppe A. Differentiering:

Årsplan matematik 1.klasse - skoleår 12/13- Ida Skov Andersen Med ret til ændringer og justeringer

MatematiKan og Fælles Mål

Vejledning til forsøgsprøven i valgfaget musik. Skoleåret

Implementeringstema 1: Målstyret undervisning og klasseledelse

Modellering med Lego education kran (9686)

Resultater i antal og procent

Dette brev er for at orientere jer om det kommende skoleår på Sorø Privatskole, og de ændringer, der vil blive i det nye skoleår.

AFSLUTTENDE OPGAVE. udemiljø

Vadehavet. Højer mølle

Skal elever tilpasses skolen eller omvendt?

ÅRSPLAN HÅNDVÆRK OG DESIGN

Den mundtlige dimension og Mundtlig eksamen

HUB FOR DESIGN & LEG

METODESAMLING TIL ELEVER

Vi skal lave en sparegris, men inden vi går i gang, skal vi lige snakke om et par billeder

BILLEDANALYSE FAKTA Kunstneren Billedet FORM 1. Billedbeskrivelse Hvilken slags billede er det. Figurativt/Abstrakt Hvad er der på billedet.

Evaluering af kerneområdet naturen i 3. kl. centret og DUS II skoleåret 2011/12

Handleplan for elever, hvor der er iværksat særlige indsatser eller støtte

6. klasse. Børnearbejde

Dette emne sætter fokus på: Mod til at handle At lytte til hinandens fortællinger og være åbne over for andres perspektiver Fællesskab og venskab

Det personlige valg 0.-3.klasse Vores lokalsamfund Eleven kan beskrive egne drømme og forventninger.

Træningsmateriale - Stafetløb

Kære forældre og elever

Bangla-blomster. Eleverne skal kende til, at lande kan have nationalblomster og skal kunne producere blomster i flere forskellige materialer.

Brødrene Hartmann A/S - Lærervejledning

In a dark, dark Town

Bilag 2: Til orientering konkret tilrettelæggelse pa Glostrup Skole

Fagretning Mekanik, transport og logistik

Årsplan matematik 1. klasse 2015/2016

Dialogisk læsning - Lotte Salling. Trolderim

F: Fordi at man ligesom skulle få det hele til at passe ind og at instruktøren skulle sige hvad man skulle gør nu skal I gå der hen og sådan noget.

Talteori II. C-serien består af disse arbejdskort: C1 Talteori på forskellige klassetrin C2 Den pythagoræiske tripelsætning

FRA SEX OG SAMFUND FRA NORMER OG IDEALER, 4-6 KLASSE, S. 7 Læringsmål

Gennemførelse Gennemførelsen af forløbet er beskrevet med afsæt i en lektionsplan.

Jeg ville udfordre eleverne med en opgave, som ikke umiddelbar var målbar; Hvor høj er skolens flagstang?.

Kræves der løsning af problemer fra den virkelige verden? Implementeres elevernes løsninger i den virkelige verden?

Mål for forløb På tur i vildmarken

Red Hill Special School

KUNST PÅ TAPETET BØRNENES EFTERÅRSUDSTILLING 2012

Islev Skole - faguger

Evaluering af værkstedsarbejde på yngste trin

INDSKOLING TRIVSEL TIL ALLE

LEGEN. Vi vil gerne slå fast, at leg ikke bare er tidsfordriv.

5 min Tanker om tanker repetition fra sidste lektion og lidt nyt dialog med eleverne

Forløb om undervisnings- differentiering. Introduktion

1. KLASSE UNDERVISNINGSPLAN MATEMATIK

Transkript:

Design en legeplads 4.-6. årgang 8-10 lektioner Materialerne kan i dette forløb variere meget, men følgende giver gode muligheder: Plade til legeplads skåret efter valgt dimension. Lister, resttræ, pladestykker m.m. Skrot i alle former; slanger, glas, plastic Maling og pensler. Lim og limpistoler Elevmål Jeg kan samarbejde i en gruppe om at designe en inspirerende legeplads. Jeg kan lave en arbejdstegning. Jeg kan arbejde med størrelsesforhold. Jeg kan præsentere vores ide for andre. Tilhørende ark: Elevarket: Design en legeplads (brev) Forløbet tager udgangspunkt i et brev fra en fiktiv dansk legepladsfabrikant, men kan også blot formidles som en almindelig opgave til en klasses elever. Det er tænkt som en gruppeopgave, hvor sparring og samarbejde er nøgleord. Virksomheden Legeklodsen er interesseret i input omkring, hvordan en god og inspirerende legeplads ser ud fra børnehøjde. Til opgaven er der fra virksomhedens side sat nogle krav. Vælger man at imødekomme disse, har forløbet en tværfaglig dimension til faget matematik, idet der arbejdes med arbejdstegninger, skitser og størrelsesforhold. Kort beskrivelse af elevbrevet Design en legeplads Legepladsfirmaet Legeklodsen har udskrevet en konkurrence for børn: Lav din egen perfekte legeplads og hjælp virksomheden med at gøre det samme. Legepladsen skal være inspirerende og flot, et sted man kan lege, spille spil og måske endda lære noget fagligt. Der skal følge arbejdstegninger og en grundplansskitse med forløbet. Desuden skal legepladsen bygges i størrelsesforholdet 1:30 eller 1:15. Legepladsen må ikke være større end 30x40 meter, da der så ikke er nok steder, den kan bygges (den må dog gerne være mindre). Der er ingen krav til materialevalget, men virksomheden ser gerne, at man tænker bæredygtigt, da mange kunder efterspørger denne mulighed. Forarbejde Før man sætter eleverne i gang med opgaven, skal man være sikker på, at de forstår, hvordan man omregner målestoksforhold. Det kan være en god ide at lave en figur af et barn/menneske i det størrelsesforhold, man vælger, som man kan relatere til. Den figur kan man så have liggende eller stående gennem forløbet. Desuden bør man først i forløbet udskære grundpladen (hvis man ønsker at anvende en sådan), da eleverne så nemmere kan forestille sig størrelsen på legepladsens elementer.

I forberedelsen laver eleverne simple arbejdstegninger. Man kan vælge at eleverne blot skal forsøge at tegne det, de ønsker at skabe. Er eleverne dygtige til at tegne og måle, kan man forlange, at de sætter mål i centimeter og meter på nogle af deres tegninger. Designfasen Man kan gribe designfasen an på forskellige måder. Man kan fx: Tage udgangspunkt i billeder fra allerede etablerede legepladser. Surfe på nettet for billeder. Brainstorme i gruppen eller på klassen. Lave spørgeskemaer til de andre elever på skolen. Forestille sig verdens fedeste legeplads i sine drømme. Det er under designfasen vigtigt at holde de mål for øje, som legepladsfabrikanten satte i brevet. Hvis ikke ender forløbet let i en forlystelsespark i stedet for en inspirerende legeplads. Lad eleverne lave en grundplansskitse, som de kan designe indenfor. Hvilke muligheder giver arealet? Lad eleverne komme ud på den lokale græsplæne eller fodboldbane og afmærk et område, der er tilsvarende deres grundplan. Hvad er der plads til? Kan man skabe mere plads inden for området? Brug de materialer, som er allerede er i skolens værksted som inspiration. En gammel støvsugerslange bliver til en rutsjebane, en dåse til et hamsterhjul osv. Arbejdsfasen Eleverne starter på arbejdet med legepladsen, når designet er på plads. Man kan vælge at skære en plade til hver gruppe eller lade hele klassen dele den samme plade. Det er denne del, de fleste elever har set frem til; at se de tegninger og valg, de har foretaget, blive til en 3D-model, man kan vandre rundt om. Hvordan selve arbejdet organiseres, afhænger i høj grad af elevgruppen. Måske skal man som lærer "løbe" rundt mellem eleverne for at samle løse ender, og måske kan man trække sig lidt tilbage og bruges som konsulent, når der er behov. Da der højst sandsynligt bliver brugt mange forskellige materialer, er det en god ide allerede inden at se på forskellige limtyper/samlemuligheder. Desuden kan det give mening løbende at male eller dekorere de forskellige dele, inden de sættes sammen. Det giver ofte et flottere resultat.

Man skal også overveje, om det er en god idé af fastgøre de forskellige "dele" af legepladsen til pladen (hvis man har valgt at bruge en sådan). Hvis man undlader at gøre det, er det nemmere at flytte rundt på designet eller prøve andre gruppers ideer af på ens egen plade. Differentieringsmuligheder Der er talrige muligheder for at differentiere i projektet og mange gode grunde til at gøre det. Man kan have elever, der ikke magter den frihed, der trods alt er i projektet. Der kan være elever med anderledes forudsætninger, der har svært ved gruppearbejde osv. Her følger et par muligheder for differentiering: Lav en salgsvideo til Legeklodsen, der fortæller om jeres projekt, og hvorfor det er super godt. Byg jeres legeplads i Minecraft. Det giver nogle elever mulighed for at blomstre i nogle rammer, de er bekendte med. Find et område på jeres skole, I kan arbejde med. En kedelig skolegård, et område der står ubrugt hen, en lokal græsplæne eller lignende og skab en legeplads, der passer ind. Evaluering Når arbejdet er færdigt, vil børnene ønske feedback på det færdige resultat. Selvom der selvfølgelig er tale om en fiktiv opgave, er det vigtigt, at man som lærer giver sig tid til at vurdere, om den enkelte gruppe har løst opgaven. Derefter er udstilling af de færdige legepladser altid en god ide. Husk at få taget nogle gode billeder af de forskellige legepladser til elevernes projektmapper. Hvis eleverne har lavet præsentationer af deres legeplads, kunne man bruge disse som oplæg til en samlet evaluering på klassen. Lad børnene tale sammen og evaluere hinandens legeplads. Hvad kan de lide, hvad kunne løses anderledes osv? Man kan tale med eleven om arbejdstegningerne/skitserne. Har eleverne fulgt de tegninger, de lavede under designfasen. Har det været svært at samarbejde i gruppen? Hvad gik godt i gruppen, og hvad kunne blive bedre? Hvad har eleverne lært af projektet? Er eleverne stolte af det færdige resultat? Sidst men ikke mindst vurderes det, om legepladsvirksomheden vil kunne bruge ideerne til videre produktion. Man kan indsende arbejdstegninger og billeder fiktivt med posten.

Inspirationsbilleder Disney-legeplads: Scene, slappe-af-hjørne og klatrestativ. Disney-legeplads: Sandkasse og Anders Andrutsjebane. Drengenes drømmelegeplads: En stor fodboldbane, et højt klatretårn og en udfordrende klatremur. Svævebane og gyngestativ der er plads til masser af aktivitet!

Mål Læringsmål fra Fælles Mål (kan variere alt efter, hvordan opgaven gribes an) Ideudvikling: Eleven kan skitsere eller formulere enkle ideer inden for givne rammer, herunder med digitalt værktør, og eleven har viden om skitsers formål og struktur. Produktrealisering: Eleven kan fremstille produkter efter egne ideer, og eleven har viden om funktion i relation til udførelsen af produktet. Evaluering: Eleven kan præsentere eget produkt, herunder med digitale værktøjer, og eleven har viden om præsentationsformer. Elevmål Jeg kan samarbejde i en gruppe om at designe en inspirerende legeplads. Jeg kan lave en arbejdstegning. Jeg kan arbejde med størrelsesforhold. Jeg kan præsentere vores ide for andre.