Mrs. M s School Bag and Pencil Case

Relaterede dokumenter
Naturens spisekammer: Æbler hvordan gemmer vi sæsonens frugt?

Mr. MacDonald s suitcase

Årsplan i 1. klasse i engelsk Skoleåret 2016/2017

Beskrivelse af forløb:

Årsplan engelsk 1. klasse 2017/18

Pete the Cat - I Love My White Shoes

Kompetencemål: Eleven kan beskrive sammenhænge mellem personlige mål og uddannelse og job

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Guide til samarbejde i team om læringsmålstyret undervisning

Find og brug informationer om uddannelser og job

Flashcard og TPR aktiviteter:

Gennemførelse Lektionsplan til Gather Gambits. Engelsk skal anvendes som klasseværelsessprog. Lektion 1-2

Årsplan for engelsk i 2. klasse Skoleåret 2016/2017

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Folkeskolens sprogfag: Forenklede Fælles Mål

SJOVT betyder at have en god lektion, at have sig selv med, og at have en god føling med hvad man gør, og hvor man er fagligt.

Lærervejledning For Thumbs up 1. klasse

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Sprogligt fokus (Fase 1) Jeg kan forstå og bruge engelske høflighedsudtryk.

Årsplan 2015/2016 Engelsk 1. Klasse

Vi læser og fortæller gode historier - Gennemførelse

Årsplan for 3.klasse 2018/19 Engelsk

Kristendomskundskab og dansk Indskolingen, 2. klasse

INSPIRATIONSFORLØB MED GLOBALT FOKUS - ENGELSK CULTURAL ENCOUNTERS

Sommeruni Synlig læring og læringsmål i fagene og emner Dansk (indskoling og mellemtrin): Børn med særlige behov. Trine Nobelius, lektor

Årsplan 2015/2016 Engelsk 3. Klasse

LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

Årsplan for 2.klasse 2018/19 Engelsk

Vi skriver bogstaver - Gennemførelse

Beton, et stærkt materiale

Engelsk i 1.2.klasse klasse. Engelsk kompetenceområder.1.-4.klasse.

Årsplan engelsk 2. klasse Da klasse samlæses, differentieres undervisningen helt naturligt for at alle klassens

Forenklede Fælles Mål tysk

Titel. Data om læremidlet:

Årsplan engelsk 2. klasse

Årsplan engelsk 3. klasse Da klasse samlæses, differentieres undervisningen helt naturligt for at alle klassens

In a dark, dark Town

Inspiration til arbejdet med engelske billedbøger. i klasse

Vejnoveller fra Sophienborgsskolen

Læringsmålsorienteret didaktik planlægning af læringsmålstyret undervisning

Fællesmålene for franskundervisningen er inddelt i tre kompetenceområder: - Mundtlig kommunikation - Skriftlig kommunikation - Kultur og samfund

Årsplan 2015/2016 (2. klasse)

Moi et mon école dans le monde francophone

Et fagligt løft af folkeskolen

Årsplan for 4. klasse i engelsk Skoleåret 2016/2017

Dansk og innovation. Titel på inspirationsforløb

Eleverne kan fortælle om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

Workshop: Læringsmålstyret undervisning i dansk som andetsprog. Multikulturelle skoler Mette Ginman - mmg@ucc.dk

Kompetencemål: Eleven kan træffe karrierevalg på baggrund af egne ønsker og forudsætninger

SYNLIG LÆRING OG LÆRINGSMÅL I MATEMATIK. Sommeruni Louise Falkenberg og Eva Rønn

Læringsmålorienteret undervisningsforløb i tysk

INSPIRATIONSKOMPENDIE

Kom godt i gang med. mikrov.dk. Kom godt i gang med Little Bridge 1

Karrieremuligheder i en virksomhed

Guide til årsplanlægning med forenklede Fælles Mål

Lærervejledning For Thumbs up 2. klasse

Sprog, identitet og kultur

Music Stars and Stories

Årsplan i Fransk for 5 og 6 årgang 2018/2019. Under læseplan har jeg kopier de tre kompetancemål, som undervisningen er tilrettelagt efter.

BEVÆGELSE I UNDERVISINGEN INSPIRATION TIL BEVÆGELSE I DEN FAGOPDELTE UNDERVISNING

Vejledning til forberedende undervisningsforløb til ugeskemaopgaven

Forløbet er lavet med udgangspunkt i 8. klassetrin, men rummer udfordringer for alle elever i udskolingen.

3b engelsk Lad mig starte med at fortælle, hvad målet med engelskundervisning er. Engelskundervisningen har fire formål.

Læringsmål Inspiration til arbejdet med læringsmål i undervisningen. Arbejdet med læringsmål i folkeskolen 1

Boris the Acrobat. Historien handler altså om at turde, at bliver bedre til noget, om venskaber og at være anderledes.

Læringsmålstyret undervisning i folkeskolen. Introduktion til forenklede Fælles Mål og læringsmålstyret undervisning

ENGELSK. Vi henviser til kompetencemål for faget beskrevet i Forenklede Fælles Mål.

Kreuz und quer durch Deutschland

Årsplan for skoleåret 2018/19

BØJ UDSAGNSORD MED CITIBOIS

Ideerne i denne vejledning er udarbejdet til første episode Peppa Pig and the Muddy Puddles.

Simon - en elev i generelle læringsvanskeligheder

Faglig inspiration, innovation i idræt

Inspirationsforløb i faget dansk i klasse

Årsplan engelsk 3. klasse 2016/17

Årsplan for engelsk 6. og 7. kl. 2016/17 Hanne og Simon Ward

Vejledning til forløb om regnestrategier med multiplikation og division

Årsplan for engelsk i 4. Klasse - 17/18 - VA/CP

Vi arbejder videre på de færdigheder og kundskaber eleverne allerede har opbygget med Mie Svane i 3 klasse.

Årsplan 2015/2016 Engelsk 4. Klasse

Fabulous Fiction gennemførelsen

ØRERNE I MASKINEN INSPIRATIONSMATERIALE 6-8 ÅRIGE. Zangenbergs Teater. Af Louise Holm

Kompetenceområder Forløbstitel Materialer/ressourcer Periode Antal lektioner Fremstilling Fortolkning Kommunikation

Vejledning om undervisningsplan i faget praktik

5. K Engelsk. Underviser: Pernille Kvarnstrøm Jørgensen. Skoleåret 2016/17

5. P Engelsk. Underviser: Pernille Kvarnstrøm Jørgensen. Skoleåret 2016/17

Fælles Mål og arbejdet med læringsmål i den åbne skole

Engelsk Fælles Mål 2019

Undervisningsforløb 6M. - Ringsted by

Vejledning til kompetencemålsprøve i praktik (foreløbig udgave) - For eksaminatorer, praktiklærere og uc-undervisere

Årsplan Engelsk 4 klasse

Little Red Riding Hood topic box

Eleverne bliver bevidste om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

Små engelske bøger vil kunne læses derhjemme på børnenes unilog-in.

Årsplan for 3. klasse Engelsk 2017/2018

SIDE 1 DANSK. Fagbogen i skolehaven

Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at

Aktiviteter Engelsk samtale på klassen Lære nye engelske gloser Lytte til engelske sange og nursery rhymes

I forløbet arbejdes der med danskfagets færdigheds- og vidensmål inden for kompetenceområderne fremstilling og kommunikation.

Ordforrådstilegnelse i fremmedsprog. CFU Hjørring

Transkript:

Mrs. M s School Bag and Pencil Case Undervisningsforløbet Mrs. M s School Bag and Pencil Case beskriver læringsmålstyret undervisning i faget engelsk i 1. klasse, hvor der arbejdes med kompetenceområdet mundtlig kommunikation. Til understøttelse af engelsk som klasserumssprog har dette forløb fokus på ordforrådstilegnelse omkring skoletasken og penalhuset. Fakta Fag: Engelsk Klassetrin: 1.klasse Kompetenceområde(r): Mundtlig kommunikation Antal lektioner: 4-5 lektioner Nedenfor beskrives planlægning, gennemførelse og evaluering af et undervisningsforløb ud fra læringsmålstyret undervisning. Undervisningsforløbet er opbygget efter den didaktiske ramme for læringsmålstyret undervisning og er udarbejdet af et konsortium bestående af UCC, VIAUC, UC Sjælland og Institut for Pædagogik og Læring (DPU), Aarhus Universitet, i samarbejde med Undervisningsministeriet. Du kan læse mere i vejledningen om læringsmålstyret undervisning i folkeskolen http://www.emu.dk/sites/default/files/l%c3%a6ringsm%c3%a5lstyret%20undervisning%20i%20f olkeskolen_vejledning.pdf. 1.1 Planlægning I denne fase udvælges Fælles Mål i forhold til, hvad der er det nye, eleverne skal kunne og vide efter forløbet. Vurderingen af, hvad der er det nye eleverne skal kunne, bygger på en evaluering af elevernes forudsætninger. De udvalgte færdigheds- og vidensmål omsættes til læringsmål for forløbet på baggrund af en vurdering af, hvad der vil være væsentligt for elevgruppen. Dernæst vælges undervisningsaktiviteter ud fra hvilke, der fremmer alle elevers læring. (Her er fokus på emner, tema, læremidler, arbejdsformer, elevopgaver, samt de overordnede beslutninger vedr. lokaler, tid, organisering, kommunikationsformer). 1

Desuden opstilles tegn på læring ved at have øje for, hvordan der skabes viden om elevernes læring i undervisningen med henblik på evaluering. Dette forløb tager udgangspunkt i et emne om skoletaskens og penalhusets indhold. Fokus er på tilegnelse af ordforråd inden for de 1000 mest hyppige ord, herunder gængse typer af spørgsmål og svar. Formålet er, at eleverne ved beherskelse af dette ordforråd og tilhørende fraser/vendinger bedre kan forstå instrukser på engelsk fra læreren i det videre forløb (e.g. Take out your pencil. ); dvs. til understøttelse af engelsk som klasserumssprog. Inden forløbet sættes i gang skal læreren beslutte om Mrs. M skal være en del af forløbet eller ej. Tanken med Mrs. M er, at hun er en dame fra et engelsktalende land, hun taler således kun engelsk. Hendes skoletaske (kan være alt fra en kuffert til en sæk) og penalhus er i hvert fald store, så de kan indeholde alle flashcards samt store udgaver af de genstande, der er i fokus fx en stor blyant. Det giver også mulighed for at Mrs. M har nogle ting i sin taske/penalhus, som man normalt ikke har. Forløbet er tilrettelagt således, at der er tid til klassens faste rutiner i begyndelsen og/eller slutningen af lektionen, dvs. hver lektion tager ca. 30 min. Der er således mulighed for at lægge nogle af lektionerne sammen. 1.1.1 Fra Forenklede Fælles Mål til læringsmål i forløbet Nedenfor er opstillet læringsmål for undervisningsforløbet på baggrund af Fælles Mål. Kompetenceområde: Mundtlig kommunikation Kompetencemål: Eleven kan deltage i korte og enkle samtaler om konkrete hverdagsemner på engelsk Færdigheds- og vidensmål Omsatte læringsmål Lytning: Eleverne kan gentage og forstå det nye ordforråd Eleven kan forstå korte, faste fraser. omkring skoletaske og penalhus. Eleven har viden om faste fraser og rytmiske Eleverne kan forstå enkle spørgsmål/ mønstre. instruktioner og udføre enkle handlinger. Samtale: Eleverne kan gentage og svare i kor på lærerens Eleven kan deltage i sproglege. spørgsmål. Eleven har viden om engelsksprogede sproglege. Eleverne kan deltage i sproglege i klassen og i 2

Sproglæringsstrategier: Eleven kan lære sprog ved at gentage fraser i rytme. Eleven har viden om gentagelse som støtte til sprogtilegnelse. grupper. Eleverne kan forstå og bruge enkle spørgekonstruktioner, samt svare på disse. Eleverne forstår, at gentagelse er en vigtig del af det at lære et nyt sprog. 1.1.2 Undervisningsaktiviteter Aktiviteterne fokuserer på hyppige gentagelser af ord med billedstøtte (stilladsering), samt brug af disse i sætninger og spørgsmål. Der bruges flashcards før rigtige genstande. På den måde møder eleven først de nye ord som billeder og derefter i en ny sammenhæng som rigtige genstande. Eleven kan lave koblingen mellem billedrepræsentationen og den rigtige genstand - mellem ordet (repræsentation) og genstanden (forståelse). Hver lektion indeholder en aktivitet (sproglege), som kan bruges af læreren til at vurdere / evaluere elevens læringsudbytte i forhold til lektionens læringsmål. 1.1.3 Tegn på læring Tegn på læring tydeliggør elevernes progression i forhold til det nye de skal lære og niveauet for elevernes målopfyldelse. Elevernes tegn på læringsudbytte synliggøres i undervisningen i: Det, eleven kan kommunikere Det, eleven i praksis kan demonstrere De produkter, eleven kan skabe Nedenfor er opstillet tegn på læring for hvert læringsmål i tre niveauer. Sproglæringsstrategier Omsatte læringsmål: Eleverne forstår, at gentagelse er en vigtig del af det at lære et nyt sprog.. o Niveau 1: Eleven gentager med mellemrum o Niveau 2: Eleven gentager ofte o Niveau 3:Eleven gentager ivrigt 3

Sproglæringsstrategier Omsatte læringsmål: Eleverne kan forstå og bruge enkle spørgekonstruktioner, samt svare på disse. o Niveau 1: Eleven kan spørge og svare i kor o Niveau 2: Eleven kan spørge og svare i mindre grupper/par o Niveau 3: Eleven kan selvstændigt spørge og svare Samtale Omsatte læringsmål: Eleverne kan gentage og svare i kor på lærerens spørgsmål. o Niveau 1: Eleven kan udføre handlinger med hjælp fra læreren o Niveau 2: Eleven kan udføre handlinger med lidt støtte fra lærer eller andre elever o Niveau 3: Eleven kan udføre handlinger selvstændigt Samtale Omsatte læringsmål: Eleverne kan deltage i sproglege i klassen og i grupper. o Niveau 1: Eleven deltager aktivt med mellemrum o Niveau 2: Eleven deltager ofte aktivt o Niveau 3: Eleven deltager aktivt og ivrigt Lytning Omsatte læringsmål: Eleverne kan gentage og forstå det nye ordforråd omkring skoletaske og penalhus. Eleverne kan forstå enkle spørgsmål/ instruktioner og udføre enkle handlinger. o Niveau 1: Eleven kan tegne /afkrydse et mindre antal ordbilleder o Niveau 2: Eleven kan tegne /afkrydse de fleste ordbilleder o Niveau 3: Eleven kan tegne /afkrydse alle ordbilleder 1.1.4 Evaluering: Vurdering af elevforudsætninger Inden forløbets start er det en god ide at have snakket med eleverne om, at gentagelse er en vigtig strategi, når man skal lære et nyt sprog. Forskning viser, at man i input og output skal møde et ord op til 16 gange før det kan siges at være forstået og konsolideret. Det er derfor vigtigt, at eleverne møder det nye ordforråd i forskellige sammenhænge, der fordrer forståelse og brug af ordet. 4

I forløbet er der mulighed for at arbejde videre med og differentiere ved brug af de mest gængse farver (yellow, red, purple, blue, green, orange, pink, grey, white, black) med tallene fra 1-10 samt øve verber som run, jump, dance, draw, etc.. 1.2 Gennemførelse Gennemførelsesfasen indeholder en lektionsplan, der viser sammenhæng mellem læringsmål og undervisningsaktiviteter ved at skrive, hvad henholdsvis lærer og elever gør. Læringsmålene og tegn på læring gøres tydelige og forståelige for eleverne, så de kan deltage i evalueringen og forstå lærerens feedback. Forløb og lektioner tredeles i indledning, bearbejdning og opsamling. Forslag til fem lektionsopdelte beskrivelser af undervisningsforløbet i skemaform: Omsatte læringsmål Eleven kan gentage og forstå det nye ordforråd omkring skoletaske og penalhus. Eleven kan forstå enkle spørgsmål/ instruktioner og udføre enkle handlinger. Eleven kan gentage og svare i kor på lærerens spørgsmål. Eleven kan deltage i sproglege i klassen og i grupper. Eleven kan forstå og bruge enkle spørgekonstruktioner, samt svare på disse. Eleven forstår at gentagelse er en vigtig del af det at lære et nyt sprog. Forslag til emnets ordforråd: folder, book, notebook, pencil case, pen, pencil, ruler, rubber (Br.E)/eraser (Am.), crayon, scissors, lunch box, school bag, pencil sharpener, glue, paper (Vælg 10-12 ord) Undervisningsaktiviteter Indledning Hvad gør læreren? Emnet og dets læringsmål introduceres for Indledning Hvad gør eleverne? Eleverne lytter og spørger evt. ind ift. afklaring. 5

eleverne (på dansk): Når vi skal lære et nyt sprog, skal vi lærer, hvad tingene omkring os hedder på det nye sprog - altså på engelsk Indtil nu har vi bl.a. arbejdet med xx. Nu skal vi i gang med at arbejde med nogle af de ting, vi har i skoletasken og penalhuset Det skal vi, så I bedre kan forstå hvad jeg siger/ beder jer om at gøre på engelsk Dagens indhold fortælles til eleverne kort på dansk/engelsk: I skal lære at gentage 5-6 ord (f.eks. book ) og forstå spørgsmålet What s this? samt kunne svare med enkeltord. Bearbejdning (på engelsk) Læreren introducerer Mrs. M og hendes skoletaske. Læreren tager fra Mrs. M s taske flashcards/ordkort (ca. A4 str.) med billeder af de ord, der skal arbejdes med i dag - hvert ord præsenteres for sig og gentages flere gange indtil eleverne kan sige dem - først i fast rækkefølge og så i tilfældig rækkefølge. Del evt. cirklen i to og giv hver halvdel et ord de skal sige. Eleverne sidder i en cirkel foran læreren om muligt. Bearbejdning Eleverne lytter og stiller evt. spørgsmål om Mrs. M til læreren. I starten lytter eleverne indtil de er klar til at gentage ordene i kor. Eleverne lytter og gentager sammen med læreren i en slags remse. Læreren lægger nu kortene på gulvet foran sig/hænger dem op på væggen et ad gangen, peger og siger ordene i rækkefølge (klap evt. et par gange mellem hvert ordkort for at skabe en rytme samt bevægelse). 6

What s missing? : Læreren beder nu eleverne om at lukke øjnene og gemmer et kort på ryggen. Eleverne åbner øjnene og skal nu sige det ord/kort, der mangler. Flash : Læreren vender nu kortene hurtigt mod eleverne et ad gangen, så de får et glimt af billedet. Eleverne skal sige ordet på det kort der mangler. Eleverne skal genkende billedet og sige ordet. Eleverne skal genkende ordet så hurtigt som muligt ved kun at få vist lidt af ordkortet ad gangen. Eller Slowly, slowly : Læreren bruger et af de andre ordkort til langsomt at afdække det ordkort eleverne skal genkende. Læreren beder nu eleverne tegne/ farvelægge dagens ord (her er der mulighed for at repetere farver og evt. tal; eller tegne/farve arket kan være inddelt i tern med plads til ét billede i hver, hvilket giver mulighed for at klippe billederne ud til brug til spil/lege i mindre grupper senere i forløbet eller som individuelle bingo-plader ). Eleverne tegner og farvelægger individuelt i deres hæfter/ på kopiark. Eleverne bevæger sig hen til det kort, de tror, der er rigtigt. Eleverne i klassen hjælper med at gemme kortet og siger enten Hot! Hot! Hot! eller Cold! Cold! Cold! indtil kortet er fundet. Bevægelse / evaluering: Dagens ordkort placeres rundt i lokalet og læreren beder nu eleverne om at gå/løbe/hoppe/ danse hen til det ord hun siger (hele klassen eller mindre grupper) og/eller leg tampen Bevægelse / evaluering: Eleverne skal klaske det ord læreren siger med deres fluesmækker (3 elever = 3 fluesmækkere). 7

brænder hvor to elever sendes udenfor døren, et kort gemmes i lokalet og de to kommer ind igen og skal finde kortet og/eller leg Flyswatter hvor eleverne i mindre grupper skal klaske det ord læreren siger. Opsamling (på dansk/engelsk) Lærer og elever hjælpes ad med at hænge dagens kort samlet, samt hænge plakaten med alle forløbets ord op (evt. i klassens English corner ). Plakaten kan nu bruges til at se på hvad der er blevet arbejdet med i dag, og hvad der skal arbejdes med næste gang. Opsamling (på dansk/engelsk) Eleverne hjælper med at hænge ordkort og plakat op. Undervisningsaktiviteter Hvad gør læreren? Hvad gør eleverne? Indledning Dagens indholdl fortælles til eleverne kort på dansk/engelsk: Repetere ord og sætninger fra sidste lektion Gentage og forstå 5-6 nye ord indenfor emnet Gentage og forstå dem i sætning Bearbejdning (engelsk) Læreren finder Mrs. M s taske frem og finder de kort, der blev arbejdet med sidst til repetition af sidste lektions ord og sætningen What s this? (Når eleverne har svaret, sig da sætningen: Yes, it s a/an ). Bearbejdning Eleverne lytter og gentager ord og svarer på spørgsmålet med enkeltord (sidder i cirkel foran læreren). Eleverne lytter og gentager som i første lektion, 8

Nye ord introduceres som i sidste lektion. De nye ord tegnes/farvelægges som ordkort. samt tegner/farver. Bevægelse / evaluering: Øvelsen/øvelserne fra sidste lektion gentages nu inklusiv de nye ord (der kan med fordel arbejdes med et mindre antal ord ad gangen men blandet). Opsamling (engelsk) Lærer og elever hjælpes ad med at hænge de nye ordkort op på væggen og kigger sammen på plakaten med alle ordene. Læreren kan evt. spørge eleverne i par om enkelte ord ved at sige This is a. og lade eleverne svare i par/små grupper. Opsamling Eleverne hjælper med at hænge ordkort op. Læreren kobler nu dagens fokus og læring med, hvad de har lavet i dag og kobler videre til, hvad de skal lære i næste lektion. Eleverne deltager i opsamlingen af dagens lektion. 9

Undervisningsaktiviteter Hvad gør læreren? Hvad gør eleverne? Indledning Dagens indhold fortælles til eleverne kort på dansk/engelsk: Gentage alle de nye ord samt svare på spørgsmålet What s this? Koble ord til den rigtige genstand Forstå ordenes betydning mere sikkert Bearbejdning Læreren finder ordkortene i Mrs. M s taske og repeterer alle ordene fra de foregående lektioner samt spørgsmålet What s this? - øvelser fra foregående lektioner bruges til dette. Bearbejdning Eleverne gentager og svarer på spørgsmålet (sidder i cirkel foran læreren). Mrs. M beder nu eleverne trække en genstand fra hendes taske med lukkede øjne. (Hav nogle genstande i tasken som er nye og anderledes ift. emnet, men gerne ord/ting de kender). Eleverne trækker individuelt en genstand fra tasken/sækken og siger hvad det er (enten ordet alene eller i sætningen). - Alle genstandene ligger nu på gulvet i cirklen og Mrs. M beder børnene på skift om at hjælpe hende med at putte dem tilbage i tasken. Mrs. M kan bruge instruktionen Give me a pencil, please når børnene lægger tingene på plads i tasken, og/eller repetere ordet og drille lidt ved at sige det forkerte ord om en genstand. Eleverne hjælper Mrs. M med at lægge tingene tilbage i tasken. 10

Bevægelse: Afslut med en af legene fra de foregående lektioner. Opsamling Læreren samler op ved at bede eleverne finde ting i deres egne penalhuse og holde dem op, f.eks. Show me a pencil!. Til sidst kobler/ fortæller læreren, hvordan de er gået fra at arbejde med billeder til at arbejde med rigtige genstande, de har brug for i undervisningen. Opsamling Eleverne finder genstande i deres penalhuse, der ligner dem de har arbejdet med og lægger dem på bordet foran sig. De holder så den genstand op som læreren siger. Undervisningsaktiviteter Hvad gør læreren? Hvad gør eleverne? Indledning Dagens indhold fortælles til eleverne kort på dansk/engelsk: Repetere alle ord - eleverne kan nu huske, genkende og sige ordene mere selvstændigt Synge og agere The School Bag Train Chant Repetere spørgsmålet What s this? og indøve svaret It s a/an Bearbejdning Læreren/Mrs. M repeterer alle ordkort/genstande gennem allerede kendte øvelser, men prøver at lade eleverne selv komme med ordet først - hav evt. et kort/en genstand med, som man normalt ikke har i sin skoletaske (en gorilla/seng/jeep/ stol ). Bearbejdning Eleverne prøver at huske ordene og sige dem højt i kor/grupper/. 11

Læreren/Mrs. M introducerer nu The School Bag Train Chant (kun mundtligt) og bruger ordkortene som støtte til chanten ved at hænge dem op og pege på dem mens der synges. Da det er en train chant, øges tempoet lidt fra liniepar til liniepar og ordene ruuuler til sidst skal trækkes, så det lyder som en togfløjte. [Inspireret af Carol Read]. Eleverne synger med på chanten til de kan den. Eleverne står nu ved siden af deres stole så de har plads til at bevæge armene som var de toghjul (langs siden med bøjede albuer), mens chanten synges. Eksempel på chant: Book and folder Book and folder Rubber and pen Rubber and pen Crayon and pencil Crayon and pencil Ruuuuler! Ruuuuler! Med udgangspunkt i de ord der allerede hænger på væggen/tavlen i forbindelse med chanten repeteres spørgsmålet What s this? og svaret It s a/an Eleverne lytter og gentager spørgsmål og svar i kor som klasse/ grupper. Bingo! : Læreren bruger nu enten elevernes selvproducerede bingoplader fra lek. 1 og 2 eller andre plader med de kendte ordbilleder på til et spil bingo på klassen - sørg for at alle får lov at få en fuld plade. Eleverne markerer med brikker/papir-lapper det ord læreren siger højt på deres spilleplade - de råber Bingo! når pladen er fuld og siger vinderordene højt til læreren. 12

Opsamling Læreren samler op ved at koble dagens sætningsvar øvelse til andre ting i lokalet. Lad gerne eleverne spørge og læreren svare, således at de kan se spørgsmålet What s this? anvendelighed i andre sammenhænge (sproglæringsstrategi). Undervisningsaktiviteter Hvad gør læreren? Hvad gør eleverne? Indledning Dagens indhold fortælles til eleverne kort på dansk/engelsk: Huske ordene til chanten Kunne bruge ord og sætninger i forskellige sproglege (nye sammenhænge) evaluere forløbet (alle aktiviteter i denne lektion kan indgå i lærerens evaluering) Bearbejdning Læreren spørger eleverne om de kan huske The School Bag Train Chant og hvilke ord der er med. Bearbejdning Eleverne hjælper med at få de rigtige billeder op på tavlen/væggen, så de kan synge chanten. Eleverne synger og agerer chanten. Ekstra: Her er der mulighed for at eleverne kan byde ind med andre ord til en ny chant, som så kan synges. Repetition af spørgsmål/svar med rigtige genstande: What s this? It s a/an - del evt. Eleverne svarer i kor som klasse/grupper/ individuelt. 13

klassen i grupper til svar. Spørg også gerne om andre kendte ord uden for emnet (f.eks What s this? It s a table ). Ekstra: Her er der mulighed for at udvide spørgsmål-svar til også at inkludere farverne: What s this? It s a ruler. What colour is the ruler? It s white. Eleverne rækker enten en rigtig genstand op fra eget penalhus eller et ordkort. Evaluering af forløb Læreren indleder med at fortælle eleverne, at de skal til at evaluere forløbet, dvs. de skal finde ud af, hvad de kan og hvad de skal arbejde videre med. Læreren starter hver aktivitet med at demonstrere, hvad der skal ske. Show me your : Læreren/Mrs. M siger Show me your pencil! og fortsætter med andre af de lærte ord. Og/eller Læreren/Mrs. M siger Draw a pencil og fortsætter med andre af de lærte ord. Eleverne tegner det læreren siger i deres hæfter. Når alle oplæste ord er tegnet afleveres hæftet til læreren. Og/eller Læreren udleverer et ark til hver elev med emnets ordbilleder på og demonstrerer hvad opgaven går ud på. Når alle er klar siger hun/han Mark the Eleverne sætter kryds ved det ord læreren siger højt. 14

pencil with an X og fortsætte med andre ord (sørg for at der er 2-3 ord på arket der ikke nævnes). Til alle aktiviteter kan der indgå ekstra/sværere opgaver, hvor der er mulighed for at differentiere, f.eks. ved at dele opgaverne op i mindre dele med stigende sværhedsgrad. Opsamling Fortæl eleverne at I sammen i næste lektion vil snakke om, hvad de nu kan og hvad de skal til at arbejde med. Slut lektionen/forløbet af med at synge The School Bag Train Chant sammen med Mrs. M. 1.3 Evaluering Efter forløbet evalueres elevernes læringsudbytte både af eleverne selv og af læreren. Denne vurdering foretages på baggrund af læringsmål og de indsamlede data fra tegn på læring. Læreren registrerer elevernes læringsudbytte summativt med henblik på at bruge denne viden formativt næste gang, der arbejdes inden for det samme område. Desuden evalueres i hvilket omfang undervisningsaktiviteterne understøttede eleverne i at nå læringsmålene. Evalueringsmodellens fire dimensioner præsenteres nedenfor. Elevernes læringsudbytte selvevaluering Elevernes læringsudbytte lærerens Hvordan får hver elev indblik i egen grad af vurdering feedback målopfyldelse? Hvordan får læreren overblik over hver elevs grad Denne evaluering har afsæt i læringsmål og de af målopfyldelse? indsamlede data fra tegn på læring. Denne evaluering har afsæt i læringsmål og de indsamlede data fra tegn på læring. 15

Lærerens undervisning selvevaluering Lærerens overvejelser over i hvilket omfang undervisningsaktiviteterne støttede eleverne i at nå læringsmålene. Lærerens undervisning elevens vurdering feedback Elevernes feedback til læreren i forhold til i hvilket omfang undervisningsaktiviteterne støttede eleverne i at nå læringsmålene. Fokus i slutevalueringen er på forståelse af det nye ordforråd via input. Der er forslag til to måder den endelige evaluering af forløbet kan foregå på (se lektionsplanen): Enten kan læreren bede eleverne tegne de ord fra forløbet som læreren siger højt, og der er mulighed for at differentiere ved at tilføje elementer som farve eller antal; eller læreren kan udlevere et ark med opgaver med forskellige sværhedsgrader, som eleverne kan udfylde ved afkrydsning efter lærerens instruks. Det er selvfølgeligt også muligt at kombinere de to muligheder. Evaluering af elevernes output sker løbende i forløbet gennem forskellige aktiviteter, som beskrevet i lektionsplanen (fx via spørgestrukturen What s this? - It s a/an ). Undervisningen understøtter elevernes læring ved at indhold og aktiviteter er udvalgt så de understøtter de omsatte læringsmål. 1.4 Baggrundsviden I forløbet anvendes materialer fra internettet, der frit kan downloades og anvendes. Links for ready-to-print flashcards http://www.mes-english.com/flashcards/classroom.php http://www.eslflashcards.com/preview.php?id=6 Inspiration til at arbejde med flashcards kan bl.a. findes her: Macmillan ELT Spain, Carol Read https://www.youtube.com/watch?v=x9kebtgflji and http://carolread.com/ideas/flashcards.pdf. 16

Links for inspiration for working with flashcards Macmillan ELT Spain, Carol read https://www.youtube.com/watch?v=x9kebtgflji http://carolread.com/ideas/flashcards.pdf http://carolread.com/. Materialer Flashcards/ ordkort (gerne laminerede) i A4 størrelse med billeder af de ord, der skal arbejdes med (klar til første lektion) - to sæt: Et til Mrs. M s taske og et sæt til at hænge på væggene Flashcards/ ordkort (gerne laminerede) i mindre størrelse til hver elev/gruppe (klar til lektion 3/4) - lad evt. eleverne selv farvelægge/tegne disse kort (se lek. 1 og 2). På sigt kan kortene bruges til at øve f.eks. strukturen Can I have i et spil Fisk, eller andet Plakat (poster) med billeder og ord til ophæng i klassen (gerne lamineret) Mrs. M s skoletaske og penalhus, samt indhold Mrs. M: Mrs. M kan være et hjemmelavet sokkedyr, en hånddukke, eller en dukke der tilhører et andet materiale(a)/ bogsystem. Navnet kan man jo selv finde på. F.eks. til historien There was an old lady who swallowed a fly (CFU) kan der allerede købes en hånddukke. Ved at bruge en allerede eksisterende dukke, har man mulighed for at bruge hende igen over en årrække og man har noget at skabe hendes historie ud fra: Hvem er hun? Hvor kommer hun fra? Hvad kan hun godt lide? Etc. Litteratur Carol Read, 500 Activities for the Primary Classroom. Immediate Ideas and Solutions, MacMillan Books for Teachers, MacMillan Education 2007 Bilag Lærerens ark til evaluering af og oversigt over elevernes læringsudbytte ud fra tegn på læring Lærerens ark til evaluering af og oversigt over elevernes læringsudbytte ud fra læringsmål Elevernes afkrydsningsark til evaluering og vurdering af forløbet ift. aktiviteter og egen læring 17