Efterbehandling til Enzymer - Klip dit tis i stykker CIRKUS NATURLIGVIS

Relaterede dokumenter
Fotosyntese og respiration

Medicin Fra ide til tablet

Biokemi Udforsk livets kerne med en uddannelse i biokemi på Københavns Universitet

Undervisningsbeskrivelse

Klare MÅL. Naturfag F/E

Undervisningsbeskrivelse

Side 1 af 8. Undervisningsbeskrivelse. Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser. Termin. Maj 2013.

PÅVISNING AF FOTOSYNTESE & RESPIRATION ELEVER: CASPER, KEVIN & LARS-EMIL. LÆRER: CHRISTIAN KROMANN. Page 1

4. Kulstofkredsløbet (CO 2

Indledning Formål... s. 3. Apperaturer... s. 3. Fremgangsmåde... s. 3. Forberedelse før observationer... s. 4. Nyttig viden om fotosyntesen... s.

Undervisningsbeskrivelse

1. Formål, fag og læringsmål

Hurtigt overblik Strækker sig fra biokemi og cellelære til sundhed og økologi.

LÆRERVEJLEDNING TIL FORLØBET VANDETS VEJ GENNEM TIDEN På felttur i Cisternerne underjordiske rum for naturvidenskabelige eksperimenter

Navn Kemi opgaver Klasse 9. b Side 1 af 9. Hvilke elementærpartikler indeholder kærnekræfter, som holder kernen sammen?

BIOTEKNOLOGI HØJT NIVEAU

Faglig årsplan Skolerne i Oure Sport & Performance

Bilag 15 Oversigt over erhvervsakademiuddannelser, professionsbacheloruddannelser samt bachelor- og kandidatuddannelser relateret til landbrug,

Biologisk rensning Fjern opløst organisk stof fra vand

Er der flere farver i sort?

Proteiner: en introduktion. Modul 1; F13 Rolf Andersen, 18/2-2013

Sundheds CVU Nordjylland INTERN PRØVE ANATOMI, FYSIOLOGI OG BIOKEMI S06V D. 15. JUNI 2006 KL

Elektroforese. Navne: Rami Kassim Kaddoura Roman Averin Safa Sarac Magnus Høegh Jensen Frederik Gaarde Lindskov

Brugsvejledning for dialyseslange

Formål: At undersøge nogle egenskaber ved CO 2 (carbondioxid). 6 CO H 2 O C 6 H 12 O O 2

Kemi A. Studentereksamen

Udfordringen. Nikotin i kroppen hvad sker der?

Undervisningsbeskrivelse

1. Reaktionshastighed: Med udgangspunkt i forsøget: Reaktionen mellem thiosulfat og syre skal du komme ind på begrebet reaktionshastighed.

Olfaktometrisk titrering

Proteiner. Proteiner er molekyler der er opbygget af "aminosyrer",nogle er sammensat af få aminosyrer medens andre er opbygget af mange tusinde

Dansk Naturvidenskabsfestival d september 2011

Ekstrakter - rammebevillinger

Side 1 af 7. Undervisningsbeskrivelse. Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser. Termin. Maj Skive Tekniske Gymnasium

Fotosyntese, ånding og kulstofskredsløb

BIOLOGI HØJT NIVEAU. Mandag den 13. august 2001 kl

Undervisningsbeskrivelse

Enzymer og katalysatorer

Evaluering af NV Brøndby Gymnasium efteråret 2014

Et rent grundlag. Kim Petersen Teknisk direktør FoodSafe as

Undervisningsbeskrivelse for: bic126

BIOLOGI B-NIVEAU - SPØRGSMÅL 1

Undervisningsbeskrivelse

Jesper Möbius Larsen. Roskilde Tekniske Gymnasium Klasse 1.3. Afsluttende opgave. Virtuel undervisning. S i d e : 1

LÆRERVEJLEDNING TIL FORLØBET VANDETS VEJ GENNEM TIDEN Vandforsyning på Frederiksberg

Undervisningsbeskrivelse

Opgave 1 Listeria. mørkviolette bakteriekolonier, se figur 1a. og b. 1. Angiv reaktionstypen for reaktion. 1 vist i figur 1b.

Mikroorganismers patogene egenskaber

Dialyse og carbamidanalyse

1. Jern og redoxreaktioner Øvelse: Rustbeskyttelse (se bilag)

Undervisningsbeskrivelse for STX 1m Kemi B

1. Jern og redoxreaktioner Øvelse: Rustbeskyttelse (se bilag)

Studieplan for naturvidenskabelig faggruppe,

Sygeplejerskeuddannelsen Aalborg. Intern teoretisk prøve i Sygepleje, anatomi og fysiologi samt biokemi og biofysik Modul 1 Hold S11S og S12V

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Det lyder enkelt, men for at forstå hvilket ærinde forskerne er ude i, er det nødvendigt med et indblik i, hvordan celler udvikles og specialiseres.

KEMI B. Videooversigt

Opgave. Navn Kemi opgaver Klasse Side 1 af 7. Hvad kaldes elementarpartiklerne, angiv deres ladning

Halsbrand og sur mave

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Fysiologi Louise Andersen 1.3, RTG 29/

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse for: bic124

Undervisningsbeskrivelse for STX 2m Kemi B

Til denne udfordring kan du eksperimentere med forsøg 4.2 i kemilokalet. Forsøg 4.2 handler om kuliltens påvirkning af kroppens blod.

Studienummer: MeDIS Exam Husk at opgive studienummer ikke navn og cpr.nr. på alle ark, der skal medtages i bedømmelsen

Maria og bioanalytikeren

Fysik/kemi er noget som kun findes i laboratoriet. Det er vist ikke noget for mig, jeg er jo en pige

Fordøjelse Formål: Fordøjelsessystemet sørger for at optagelsen af

[BESØGSSERVICE INSTITUT FOR MOLEKYLÆRBIOLOGI OG GENETIK, AU]

KOSMOS. 7.1 Spaltning af sukker. Materialer MADENS KEMI KEMISKE STOFFER I MADEN DISACCHARIDER

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Halsbrand og sur mave

KEMI FOR DE YNGSTE GOD TIL NATURFAG. Elevark. Et undervisningsforløb til natur/teknik KLASSETRIN. De allerførste oplevelser med naturfag

PCR (Polymerase Chain Reaction): Opkopiering af DNA

INNOVATIONSOPGAVE: UDFØR OPGAVEN

Undervisningsbeskrivelse

Side 1 af 5. Undervisningsbeskrivelse. Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser. Termin August 2012 juni 2013

Genetik. Enzymer og bioteknologi. selvstudium af stof fra C-niveau. Side 1 af 8. Undervisningsbeskrivelse

1. Grundstoffer i mennesket og opbygningen af grundstoffernes periodesystem, herunder gennemgang af eksperimentet: Neutralisation

HTX 1.4 Biologi C Fotosyntese og respiration

Test din viden D-forløb

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Regnskovens hemmeligheder

Udfordringen. Forstå udfordringen

Forløbet Syrer og baser ligger i fysik-kemifokus.dk 7. klasse, og det er muligt at arbejde med forløbet både i 7. og 8. klasse.

Hurtigt overblik Strækker sig fra biokemi og cellelære til sundhed og økologi.

Biologisk rensning Fjern sukker fra vand

Vejledning. Prøven Opgavesættet består af 4 opgaver med i alt 16 delopgaver. Alle hjælpemidler er tilladt.

Undervisningsbeskrivelse

Dette er eksamensspørgsmålene uden bilag, som de indtil videre ser ud.

Ernæring, fordøjelse og kroppen

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Transkript:

Efterbehandling til Enzymer - Klip dit tis i stykker CIRKUS NATURLIGVIS Enzymer kan godt være svære at forstå, og oplægget indeholder rigtig meget information. Derfor er det en god idé, at lave noget efterbehandling. På de følgende sider finder du nogle vendekort, som med fordel kan benyttes til efterbehandling af oplægget. Vendekortene er gode til at få eleverne til at tænke en ekstra gang over den gennemgåede teori. Vendekortene fungerer også som en god måde at få genopfrisket den vigtigste del af teorien, både lige efter oplægget og efter længere tid. Eleverne burde være i stand til at besvare alle spørgsmålene i større eller mindre grad. Det eneste du skal gøre for at komme i gang er at printe de følgende to sider dobbeltsidet så spørgsmålene fremgår på den ene side af arket mens svarene er på den anden side. God fornøjelse og på gensyn!

De 3 regler For enzymer og det arbejde de laver gælder 3 regler. Kan du huske dem og forklare hvad de betyder? Hvad er et enzym? Kan du beskrive hvad et enzym er/hvad enzymer gør? Beskriv de forskellige områder på ph skalaen. Kan du nævne de 3 hovedområder som ph skalaen er inddelt i? Kom med eksempler på, hvad der ligger i de forskellige områder. Kan du huske historien om Helicobacter pylori? Hvad er Helicobacter pylori for noget? Hvor i mennesker kan man finde den? Og hvad laver den der? Hvordan bliver proteiner lavet? Hvor kommer proteinerne i vores krop fra? Hvor findes opskriften på dem? Er alle proteiner enzymer? Enzymer er proteiner! Findes der andre slags proteiner? Altså proteiner der ikke er enzymer. Hvorfor er det vigtigt at lave et kontrolforsøg? Hvorfor bruger man ekstra tid og materiale på at lave et kontrolforsøg? Hvorfor kan man ikke bare gå direkte til det man gerne vil undersøge? Hvad er biokemi? Os aktører studerer enten biologi eller biokemi. Biologi kender I fra jeres egen undervisning, man hvad er biokemi for noget? Hvad skal der være til stede for at en enzymatisk reaktion kan forløbe? Er det nok at enzymet er der? Er det nok at substratet er der?

Klip tis i stykker Kan du huske hvilket forsøg I lavede da vi kom og besøgte jer? Hvad lavede I, i forsøget? Hvad så I? Og hvad lærte I? Hvor meget sætter enzymer reaktionshastigheden op? Har du et bud på om det går dobbelt så hurtigt, 100 gange så hurtigt eller måske endnu hurtigere når man tilsætte det rette enzym til en kemisk reaktion? Hvor finder vi enzymer i vores hverdag? Kan du komme i tanke om nogle steder det ville være smart at have enzymer? Har du set nogle reklamer, hvor de fortæller at der er tilsat enzymer? Svar Beskriv de forskellige områder på ph skalaen ph skalaen er overordnet delt op i surt, neutralt og basisk. Den laveste del af skalaen er den sure ende, her finder man ting som syre og sodavand. Den midterste del er neutral, her finder man blandt andet vand. Ved de højeste ph værdier finder man baserne. Det kan for eksempel være rengøringsmidler. Svar Er alle proteiner enzymer? Nej det er de ikke. Rigtig mange proteiner er enzymer, men der findes også mange proteiner, der ikke er enzymer. Disse proteiner har derfor andre arbejdsopgaver end dem der er enzymer. De bliver ofte brugt til at give vores celler struktur de sørger simpelthen for at cellerne kan holde deres form. Andre fungerer som kanaler, så molekyler kan komme både ind og ud af cellerne. Svar Hvad er et enzym? Et enzym er et molekyle der sætter reaktionshastigheden op (en såkaldt biologisk katalysator). De er også specifikke, så hver slags enzym virker kun på én bestemt reaktion. Svar Hvordan bliver proteiner lavet? DNA er opskriften på liv, så dit DNA er opskriften på hvordan lige præcis hvordan du skal laves. DNA et er delt op i funktionelle stykker. De stykker kalder vi for gener. Ét gen koder for ét protein. Så på generne står der hvordan proteinerne skal laves. Svar - De 3 regler 1. Enzymer kan kun én ting. Én slags enzym virker kun på én bestem reaktion. 2. Enzymer får ting til at gå hurtigere. Enzymer sætter reaktionshastigheden op, men kun på reaktioner der ellers sker naturligt de kan ikke opfinde reaktioner. 3. Enzymer virker igen og igen. Et enzym kan virke på den samme reaktion mange gange inden det går i stykker og der skal laves et nyt enzym. Svar - Kan du huske historien om Helicobacter pylori? Helicobater pylori er en bakterie der kan lave i mavesække. I mavesækken klipper den rester af urinstof (urea) i stykker, hvilket danner NH 3 som er en base. Når der bliver dannet base i mavesækken øges ph en hvilket gør at den lettere kan overleve. Får man mange helicobater pylori bakterier kan man risikere at få mavesår.

Svar Hvad skal der være til stede for at en enzymatisk reaktion kan forløbe? Alle substrater skal være til stede, for tis forsøget er det urea og vand. Det ligger lidt i navnet enzymatisk reaktion, at enzymet også skal være der. Det er ikke nok at have enzymet alene, ALLE substraterne skal med. Hvis man kunne fjerne vand fra forsøget, og kun have urea og urease, så ville der ikke ske noget som helst. Svar Hvor finder vi enzymer i vores hverdag? Der er selvfølgelig en masse enzymer i os selv og alle de andre levende ting der omgiver os: dyr, planter, bakterie osv. I ting som vaskepulver og tandpasta er der tilsat enzymer. Enzymerne klipper skidt og møg i små stykker, så det er nemt at vaske/børste af. Nogle former for medicin er enzymer. Spørg din lærer, hvis du har forslag som ikke er nævnt her. Svar Hvad er biokemi? Biokemi kan meget simpelt forklares som den kemi der er inde i noget levende. Biokemi er altså ligesom biologi et rigtig stort fag, der dækker over rigtig meget viden. Derfor specialiserer man sig også indenfor biokemien, det kan fx være i proteinkemi, genetik, immunologi, mikrobiologi eller mere generelt i cellebiologi. Svar Hvor meget sætter enzymer reaktions hastigheden op? Det kan man ikke sige samlet for alle enzymer. Det er nemlig forskelligt fra enzym til enzym! Nåede vi skumkanon forsøget? Hvis ja, så har I selv set, at der er forskel. I tis forsøget skulle reagensglasset lige stå lidt, før der kom et farveskift, men skumkanonen kom næsten lige efter at enzymer var blevet tilsat. Svar Hvorfor er det vigtigt at lave et kontrolforsøg? Man skal altid lave et kontrol forsøg! Ellers kan man ikke være sikker på at ens resultater er korrekte. Tænk for eksempel, hvis urea en (tisset) alene fik ph til at ændre sig, men vi ikke havde testet dette. Så kunne vi lave et forsøg med et enzym der var i stykker, men stadig få resultater, der så ud som om enzymer virkede og havde klippet tisset i stykker. Svar Klip tis i stykker I forsøget forsøgte I at klippe tis (urea) i stykker ved hjælp af enzymet urease. I brugte rødkålsindikator til at vurdere ph en i jeres glas og kunne ud fra farveskift på indikatoren vurdere jeres tis (urea) var klippet i stykker. I så (forhåbentligt) at både urea og urease var neutralt, men når i blandede dem blev væsken basisk fordi ureasen klippede ureaen i stykker så der blev dannet NH3 og CO2.